loader

Divertikulárna choroba hrubého čreva. Jednoducho povedané

Naša rodina sa stretla s klinikou takmer okamžite po narodení môjho syna Artema - nechcel.

Gastroenterológ GMS Klinika Alexey Golovenko odpovedá na bežné otázky týkajúce sa tejto choroby vo svojom článku.

Čo sú divertikly?

Divertikulum je výčnelok črevnej steny pripomínajúci „herniu“ na futbalovom loptičke. Najčastejšie sa divertikula nachádza v hrubom čreve - je to posledných 1,5 metra tráviacej trubice, kde sa absorbuje voda, čo spôsobuje, že stolica z tekutiny stvrdne. Divertikuly sú menej časté v pažeráku a tenkom čreve. Pohlavie osoby nemá vplyv na to, či sa objavia divertikly, ale s vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť ich výskytu.

Prečo sa tieto divertikly objavujú?

Neexistuje jednotná teória výskytu divertikúl. Divertikly sa objavujú na „slabých“ miestach črevnej steny - na miestach, kde ju prenikajú krvné cievy. Tiež sa zistilo, že divertikly sa častejšie vyskytujú u ľudí so zápchou a u obyvateľov západných krajín, kde má strava málo vlákniny - prírodných „zmäkčovadiel“ stolice. Ak sa v dôsledku nedostatku vlákniny v strave stane stolica príliš hustá a pohybuje sa cez črevo nie v jednej hmote, ale v tuhých fragmentoch, tlak v lúmene sa v niektorých častiach hrubého čreva príliš zvyšuje. To vedie k vyčnievaniu sliznice a submukóznej vrstvy čreva smerom do brušnej dutiny cez svalovú vrstvu..

Našiel som divertikulu. som chorý?

Pravdepodobne nie. Jednoduchá prítomnosť divertikúl (v neprítomnosti symptómov) sa nazýva divertikulóza. Iba každý piaty človek s divertiklom má akékoľvek prejavy choroby a nie sú vždy spojené s aktívnym zápalom divertikúl..

Môže môj žalúdok bolieť z divertiklov??

Možno, ale existuje niekoľko dôvodov pre túto bolesť. Intenzívna neustála bolesť v oblasti čreva, kde sa nachádza divertikula, často naznačuje zápal divertikula - divertikulitídu. Zápal nastane, keď sú ústa divertikula blokované hustým fragmentom stolice (coprolit). To narušuje prísun krvi do divertikula a tiež podporuje pohyb (translokáciu) baktérií z lúmenu hrubého čreva do steny divertikula. Celkovo to vedie k zápalu divertikula a niekedy z neho krvácanie.

Divertikulitída najčastejšie prechádza bez stopy na pozadí antibiotickej liečby. U niektorých ľudí sa divertikulitída stáva chronickou - zápal nezmizne. To môže viesť ku komplikáciám: abscesy (abscesy v tkanive obklopujúcom divertikulum), fistuly (purulentné pasáže spájajúce lúmen divertikula so susednými orgánmi), infiltrát (nádorová akumulácia buniek okolo zapáleného divertikla) ​​a zúženie črevného lúmenu v mieste zápalu. ) Bolesť divertikúl hrubého čreva sa však môže vyskytnúť bez zápalu.

Ako to? Žiadny zápal, odkiaľ pochádza bolesť v prakticky zdravom čreve??

V hrúbke steny hrubého čreva je sieť nervových vlákien, ktoré kontrolujú jeho pohyblivosť - ktoré segmenty čreva sa stiahnu a vytlačia stolicu von. So zvyšujúcim sa tlakom v lúmene čreva (priechod stolice alebo plynu) sa aktivujú špeciálne bunky, ktoré vylučujú neurotransmitery (napríklad serotonín). To dáva signál nervovému systému, aby stiahol črevo a zbavil sa svojho obsahu. Za normálnych okolností túto „prácu“ čreva takmer necítime..

Pri zápale divertikla je narušená rovnováha neurotransmiterov, čo je čiastočne umožnené zmenami v zložení baktérií vo vnútri divertikla. Nerovnováha neurotransmiterov môže zostať, aj keď zápal už prešiel. To vedie k zvýšenej citlivosti čriev na distenziu (lekári ju nazývajú „viscerálna precitlivenosť“). Tento jav potvrdzujú experimenty. Ak zdravý človek a pacient s divertikulárnou chorobou vstúpia do plechovky do čreva a začnú ju jemne nafukovať vzduchom, potom sa u osoby s ochorením objaví nepríjemný pocit skôr ako u zdravého človeka (to znamená, že pri menšom objeme plechovky sa objaví bolesť). Rovnaký mechanizmus bolesti bol opísaný pre syndróm dráždivého čreva..

A ako zistiť, či existuje zápal a iné komplikácie?

Najlepší spôsob vyšetrenia pri podozrení na zápal divertikula je počítačová tomografia. V tejto štúdii sa niekoľko žiaričov točí okolo ľudského tela a vytvára početné röntgenové snímky. Potom počítačový program pre tieto fragmenty vytvorí celé „časti“ tela. Tomografia umožňuje nielen vidieť zmeny v kontúre črevnej steny (tj samotný divertikulum), ale aj zmeny v tkanivách obklopujúcich hrubé črevo (napríklad abscesy). Menej presným spôsobom, ako nájsť divertikulum, je irigoskopia alebo jednoducho klystír so síranom bárnatým, ktorý je zreteľne rozlíšiteľný v röntgenových lúčoch a umožňuje vám vidieť vnútorný obrys čreva a niektoré veľmi závažné komplikácie (napríklad zúženia)..

Namiesto počítačovej tomografie niektoré centrá používajú ultrazvuk (ultrazvuk), ktorý je na rozdiel od tomografie úplne bezpečný a zjavne (v skúsených rukách) má takmer rovnakú presnosť. Nevýhodou je, že ultrazvukový špecialista musí absolvovať špeciálny dlhodobý výcvik, aby sa naučil diagnostikovať divertikly, takže bohužiaľ, títo lekári nie sú na každej klinike.

Kolonoskopia?

Kolonoskopia - to je štúdia hrubého čreva pomocou flexibilného prístroja s videokamerou - je tiež spôsobom, ako zistiť divertikulu. Väčšina divertikúl sa objaví náhodou presne pomocou plánovanej kolonoskopie, ktorá sa vykonáva na včasnú detekciu rakoviny. Ak však existuje podozrenie na akútny zápal divertikula (divertikulitída), kolonoskopia sa nepoužíva ako primárna diagnostická metóda. Počas kolonoskopie je črevo nafúknuté zvnútra plynom, čo môže viesť k perforácii (prasknutiu) divertikla..

Zároveň by sa mala vykonať kolonoskopia po tom, ako prejde zápal divertikula. Štúdie ukazujú: pravdepodobnosť nájdenia rakoviny hrubého čreva sa zvyšuje počas prvého roka po akútnej divertikulitíde. Zápal u niektorých pacientov zrejme „maskuje“ nádor na röntgenových lúčoch a počas akútneho zápalu je nebezpečné a nemožné vidieť celé hrubé črevo pomocou endoskopu a kvôli bolesti to nie je možné..

Môžete sa chrániť pred divertikulitídou a inými komplikáciami?

Áno, ak sa u vás nájde divertikula, môžete znížiť riziko zápalu dosiahnutím denných pohybov čriev mäkkými stolicami. Konzistencia stolice je najviac závislá od obsahu vlákniny. Pokúste sa jesť aspoň tanier alebo šálku zeleniny a ovocia každý deň, do kaše pridajte pšeničné otruby a jogurt a pri každom jedle vypite aspoň pohár tekutiny (nie nevyhnutne vody). Namiesto sladkostí a iných sladkostí skúste jesť sušené ovocie - pomôže vám to udržať hmotnosť pod kontrolou..

Stáva sa, že z hojného príjmu rastlinných potravín sa zvyšuje tvorba plynu. Potom, aby sa stolica normalizovala, zoberte vyváženú vlákninu z potravy, ktorá nie je až tak fermentovaná baktériami, napríklad psyllium je šupka semien banánovníka, ktorú je možné konzumovať donekonečna. Mimochodom, vegetariáni, ktorí odmietajú mäso, začnú jesť viac rastlinných potravín a samotných divertikúl a ich komplikácií, sú menej pravdepodobní ako vegetariáni.

Hovoria, že nemôžete jesť semená a popcorn - všetko je zaseknuté v divertikle.

Toto je stará teória, ktorú moderný výskum úplne vyvrátil. Americkí vedci pozorovali 47 000 ľudí, ktorí nenašli žiadne ochorenie hrubého čreva alebo divertikulum počas rutinného vyšetrenia vo veku od 40 do 75 rokov. Počas 18 rokov účastníci vyplňovali dotazníky o svojom stave každé 2 roky a hovorili o svojej strave. Ukázalo sa, že divertikulitída a krvácanie z divertikúl sa vyskytovali rovnako často u ľudí, ktorí nejedia orechy, popcorn a semená, a u tých, ktorí jedia úplne. Okrem toho: tí, ktorí konzumovali orechy dvakrát týždenne, nielen častejšie, ale menej často navštevovali lekárov kvôli divertikulitíde, ako ľudia, ktorí používajú orechy iba raz mesačne.

Bola mi diagnostikovaná nekomplikovaná divertikulárna choroba s klinickými prejavmi. Žalúdok bolí vľavo a lekári nezistia zápal. To sa lieči?

Áno, kvôli podobným mechanizmom bolesti je liečba nekomplikovaného divertikulárneho ochorenia podobná liečbe syndrómu dráždivého čreva. Bolesť sa eliminuje použitím antispasmodík - liekov, ktoré zmierňujú bolestivé kontrakcie čriev, ktoré sa často užívajú dlhú dobu. Niekedy je tiež predpísané neabsorbovateľné (neabsorbovateľné) antibiotikum na zmenu zloženia baktérií v čreve. Niektorí pacienti môžu potrebovať malú dávku antidepresív na úpravu výmeny serotonínu, ktorý reguluje črevnú motilitu..

Je jasné, čo keď dnes to nie je na zápal, ale zajtra - divertikulitída a peritonitída? Kedy bežať k lekárovi?

Ak sa bolesť prudko zintenzívňuje a ustavuje, musíte navštíviť lekára, ak v noci nezmizne a tiež, ak sa zvýši telesná teplota, objaví sa zimnica, nevoľnosť alebo vracanie alebo mdloby. Ak sa krv objaví v stolici, mali by ste sa vždy poradiť s lekárom. Je to veľmi dôležité. Bez včasnej liečby môže divertikulitída viesť k chirurgickému zákroku. A ešte horšie.

Črevná divertikulóza

Z lekárskeho hľadiska je črevná divertikulóza stav, pri ktorom sa na membráne traktu vytvára výstupok steny, ktorý vytvára vnútri vrecká s dutinou. Navonok sú podobné dodatkom, ktoré sa líšia rôznymi smermi.

Keď sa obsah čreva pohybuje v opuchnutých oblastiach, hromadí sa stolica. Ich dlhodobý pobyt v izolovanom stave vedie k hnitiu procesov, v dôsledku čoho dochádza k zápalu, ktorý môže spôsobiť nebezpečné komplikácie. Ak sa zistí podobný jav, diagnostikuje sa divertikulitída..

Závažnosť choroby je určená niekoľkými parametrami:

 • Stupeň zapojenia do procesu vrstiev črevnej membrány. Sú pravdivé (keď výstupok stúpa, sliznica a sval) a nepravdivé (v lúmenoch steny je iba sliznica nafúknutá ako vak).
 • Pôvod. Vrodené výčnelky sa uvoľňujú v čase tehotenstva a získané sa vytvárajú v priebehu rokov.
 • Nález: divertikulóza tenkého alebo hrubého čreva.
 • Spôsobom formovania: pulzujúce divertikulum vzniká mechanickým pôsobením na stenu traktu a adhézie napínajúce časť dutého orgánu smerom von ovplyvňujú tvorbu trakcie..

Terapeutické taktiky sa vyvíjajú na základe týchto parametrov.

príčiny

Podľa odborníkov sa divertikula v čreve môže vytvárať pod vplyvom nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 • obštrukcia pohybu čriev (častá zápcha);
 • nadváhou;
 • nadúvanie;
 • nadúvanie;
 • črevné infekcie;
 • ateroskleróza črevných ciev;
 • sedavý spôsob života;
 • veková kategória pacienta (nad 60 rokov);
 • dedičná predispozícia;
 • narušenie krvného obehu v črevných cievach;
 • chronické črevné ochorenia, ktoré sa vyskytujú v chronickej forme.

Okrem toho sa môžu vytvoriť divertikuly s nesprávnou nevyváženou výživou pacienta. Vývoj tejto choroby môže byť vyvolaný nedostatkom dennej vlákniny, zneužívaním vajíčok, pekárskych výrobkov, mastných mäs a rýb.

Podľa lekárov sa divertikulóza vo väčšine prípadov začína vyvíjať v prítomnosti niekoľkých provokujúcich faktorov súčasne.

klasifikácia

Divertikly môžu mať pravý alebo nepravdivý pôvod.

Skutočné divertikuly sú tvorené vyčnievaním všetkých troch vrstiev črevnej steny. Falošné divertikuly sa tvoria iba z črevnej sliznice. Medzi svalovými vláknami teda vyčnieva malá časť sliznice črevnej steny.

V závislosti od toho, kedy sa divertikula vytvorila, sú rozdelené na vrodené a získané.

Vrodené divertikly sa tvoria v období vnútromaternicového vývoja dieťaťa a získané sa objavujú počas života človeka pod vplyvom provokujúcich faktorov..

Je tiež obvyklé rozdeliť divertikulu podľa formovacieho mechanizmu na trakciu a pulzáciu.

Tvorba trakčných divertikúl je uľahčená predĺženým mechanickým preťažením črevnej steny, napríklad pri chronickej zápche..

Výskyt pulzujúcich divertikúl vyvoláva na pozadí genetickej tendencie predĺžený mechanický účinok, navyše tieto výčnelky sú na rozdiel od trakčných divertikúl malé a majú tvar lievika.

Príznaky črevnej divertikulózy

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická. Pacienti nepodávajú sťažnosti a prejavy choroby sa zvyčajne náhodne zistia pri vyšetrení čriev na klinike alebo pri vyšetrení iného ochorenia..

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

V budúcnosti sa s vývojom nekomplikovanej formy objavia poruchy stolice. Takéto poruchy sú sprevádzané črevnými kolikami, pocitom plnosti v bruchu, plynatosťou atď. V tejto fáze je ťažké odlíšiť príznaky črevnej divertikulózy od symptómov syndrómu dráždivého čreva..

Nekomplikovaná forma choroby má nasledujúce prejavy:

 • periodicky sa vyskytujúce ostré alebo boľavé spastické bolesti brucha bez známok zápalu;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • pocit neúplného pohybu čriev po pohybe čriev;
 • bolesť sa po jedle zintenzívňuje a po pohybe čriev alebo výtoku plynu zmizne.

V akútnej fáze (komplikovaná divertikulóza) sa v ľavej časti bedrovej kosti vyskytujú bolesti vľavo, zvyšujú sa známky akútneho zápalu..

So zvýšením zápalových procesov existujú:

  • striedanie hnačky a zápchy, nestabilná stolica;
  • strata chuti do jedla;
  • nevoľnosť, zvracanie;
  • ostrá, intenzívna bolesť v ľavom dolnom kvadrante brušnej dutiny;
  • zvýšenie telesnej teploty;
  • prítomnosť hlienu vo výkaloch;
 • tachykardia;
 • lokálne peritoneálne javy;
 • zvýšenie bielych krviniek.

V budúcnosti, keď sa objaví lokálny zápalový proces, môže dôjsť k perforácii črevnej steny, zatiaľ čo choroba z lokálneho miesta sa rozšíri..

diagnostika

Diagnóza sa robí na základe zozbieranej histórie, príznakov, laboratórnych testov krvi, moču, výkalov a röntgenových údajov..

Povinné testy na chorobu zahŕňajú:

 • všeobecná a klinická analýza krvi, moču, výkalov;
 • okultné krvné výkaly.

Inštrumentálne výskumné metódy:

 • kolonoskopia - vyšetrenie čreva pomocou endoskopu;
 • CT sken;
 • ultrazvuk
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie pomocou špeciálneho kontrastného média.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva so syndrómom dráždivého čreva, celiakiou, rakovinou, ischemickou kolitídou, apendicitídou..

Liečba divertikulózy hrubého čreva

Divertikulóza je často asymptomatická, to však neznamená, že nie je nebezpečné. Toto ochorenie môže viesť k závažným komplikáciám. Preto je potrebná liečba divertikulózy.

Okrem toho by sa malo začať ihneď po stanovení diagnózy lekárom, malo by sa prijať množstvo opatrení, aj keď choroba nespôsobuje nepohodlie.

Liečba drogami

Pri nekomplikovanej forme divertikulózy, ktorá má klinické prejavy, sa používa komplexná terapia. Zvyčajne sa skladá z liekov a stravy. Pacientom je predpísaných niekoľko skupín liekov:

 1. Antispasmodiká, napríklad No-shpa alebo Spasmol.
 2. Stimulanty gastrointestinálnej motility (Motilak, Motilium, Passasix atď.);
 3. laxatíva;
 4. Myotropické antispasmodiká - Bentsiklan, Papaverine, Drotaverina chlorid;
 5. Cholinoblokátory: Platifilín, Hyoscín-butylbromid;
 6. Blokátory kalciových kanálov: pinaveriabromid, mebeverín;
 7. Enzymatické látky sa odporúčajú na lepšie trávenie..

Ak je divertikulóza hrubého čreva sprevádzaná zápalovým procesom, môžu sa odporučiť antibiotiká. Trvanie liečby, spôsob podania a dávka liečiva sa volia individuálne.

Prostriedky na reguláciu stolice

Pri liečbe črevnej divertikulózy je potrebné prestať používať stimulačné laxatíva, pretože môžu viesť k zvýšenému tlaku v čreve a k výskytu bolesti. Mali by byť nahradené osmotickými preháňadlami a liekmi, ktoré zvyšujú objem črevného obsahu. To môže byť:

 • Laktulóza je osmotické preháňadlo pre reguláciu stolice. Počiatočná dávka lieku je 15 - 45 ml., Podpora - 10 - 30 ml. o deň. Niekoľko dní po začiatku podávania, ak to nemá žiadny účinok, je možné vykonať úpravu dávky.
 • Semená šupiek semien. Nástroj vyrobený zo semien indického plantajna. Zmäkčuje črevný obsah a zvyšuje jeho objem. Denná dávka sa môže pohybovať od 2 do 6 vreciek.
 • Ak divertikulóza je sprevádzaná hnačkovým syndrómom, odporúčajú sa astringenty, absorbenty - bizmutové prípravky, smektitová dioktahedrálna a ďalšie..
 • Simethicone a iné podobné lieky sa predpisujú v prítomnosti nadúvania.

Alternatívne metódy liečby

S pomocou prírodných rastlinných prípravkov môžete vytvoriť pravidelnú evakuáciu stolice z čriev a chrániť jej sliznicu. Tento spôsob liečby sa môže použiť na nekomplikované formy divertikulózy..

Tu je niekoľko efektívnych receptov:

 1. Infúzia mäty piepornej - má priaznivý vplyv na stav gastrointestinálneho traktu, pomáha odstraňovať plynatosť a bolesť. 1 lyžička mäta pieporná (tráva sa dá používať ako čerstvá, tak suchá) je potrebné naliať 1 šálku vriacej vody, trochu trvať a piť tento chutný aromatický liečivý nápoj namiesto obvyklého čaju.
 2. Thorny infúzia - dokonale čistí črevá a normalizuje svoju prácu. Na prípravu liečivého nápoja je potrebné naliať 3 lyžice. l trnitá farba 1 liter vriacej vody a nechajte ju dobre uvariť. Výsledná infúzia sa odporúča vypiť 1 pohár pred jedlom, 4-krát počas dňa. Liečebný priebeh trvá 5 dní.
 3. Zmes jabĺk a pšenice je vynikajúcim prírodným liekom na čistenie čriev. Na prípravu lieku je potrebné kombinovať v rovnakých pomeroch semená klíčenej pšenice a zelených jabĺk rozdrvených na strúhadle. Odporúča sa užívať liek na prázdny žalúdok mesiac.
 4. Liečivá infúzia. Na prípravu takejto infúzie musíte vziať v rovnakom množstve sušený kôpor, bobule šípky, žihľavu a harmanček. 1 polievková lyžica. l bylinná zmes by sa mala naplniť 1 šálkou vriacej vody a nechať uvariť asi 3 hodiny. Odvar sa odporúča vypiť dvakrát denne po celý deň pred jedlom. Optimálne trvanie liečebného cyklu je 1,5 mesiaca.

gymnastika

Pravidelné cvičenie čriev s divertikulózou môže tiež pomôcť fyzioterapii. Tu je niekoľko jednoduchých cvičení:

 1. Ľahnite si na chrbát a pravou rukou masírujte žalúdok v smere hodinových ručičiek, čím sa zvyšuje prítlačná sila v smere sigmoidálneho hrubého čreva (ľavá spodná časť brucha);
 2. V rovnakej polohe a otočte si nohy vo vzduchu, napodobňujte bicykel;
 3. Ležiaci na chrbte a pritiahnite si kolená 10krát;
 4. V rovnakej polohe sa pokúste hádzať narovnané nohy 10-krát nad hlavu;
 5. V ležiacej polohe ohnite kolená a časť 10-15 krát.
 6. Postavte sa na všetky štyri a striedavo zdvihnite každú nohu ohnutú na koleno;
 7. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbticu hore a dole;
 8. V stojacej polohe vyčnievajte a zatiahnite žalúdok, masírujte črevá.

Posilnená fyzická aktivita s divertikulózou sa neodporúča.

diéta

Správna výživa a strava sú dôležitou súčasťou liečby divertikulózy..

Strava by mala byť úplná, vyvážená, bohatá na živiny, mala by sa konzumovať podľa plánu, aby bola črevná pohyblivosť v poriadku. Musíte jesť v malých porciách 5-krát denne, skončiť s jedlom 4 hodiny pred spaním a nenosiť pevné oblečenie. Po jedle sa nezúčastňujte fyzickej aktivity, dodržiavajte režim práce a odpočinku.

Nezabudnite zahrnúť do stravy:

Varia sa bez mlieka, pretože mliečne výrobky zvyšujú nadúvanie a tvorbu plynu. Pohánka, perlička, ovsené vločky sa považujú za najužitočnejšie..

Užívajte ich každý deň, lekári odporúčajú jesť otruby na raňajky, aby sa zlepšila črevná motilita.

Varte ich bez mäsového vývaru.

Je bohatá na výživné látky, mastné kyseliny, makro a mikroelementy, pre nich je lepšie ochutiť šaláty z čerstvej zeleniny. Ak máte obavy z ťažkej zápchy, ráno si môžete vypiť dezertnú lyžičku oleja.

Varené kurča je bohaté na bielkoviny, ktoré sú dôležité v období regenerácie..

Varené ryby sú vhodné na trávenie..

 • V zložení vitamínov je prospešné čerstvé ovocie a zelenina..
 • Vláknové výrobky: ovsené vločky, otruby, chlieb, avokádo, sušené ovocie, orechy.
 • Minerálne vody mierne sýtené oxidom uhličitým, kompóty, kefír.

Čo nejesť

Čo by sa malo úplne opustiť v prípade choroby:

 • Zo všetkého vyprážaného, ​​mastného, ​​pikantného, ​​kyslého.
 • Úplne vylúčte rýchle občerstvenie, rezance a instantné zemiaky.
 • Zakázaný biely chlieb, múka a cestoviny.
 • Zdržte sa kávy, silného čaju, alkoholu, sódy, koncentrovaných štiav.
 • Vylúčime ryžu, krupicu, čokoládu, párky a údené výrobky.
 • Nejedzte kebab, mastné ryby, mäso, vyprážané zemiaky, koláče, koláče, pečivo.

Mali by ste začať týždeň bez mäsových a odtučnených výrobkov, zeleninovej polievky, obilia bez mlieka, čerstvého ovocia.

Zo zeleniny dávajte prednosť zeleným, v poludnie môžete ozdobiť varenými zemiakmi s letným šalátom, jogurtom alebo ovocím a pár hodín pred spaním - kefír s sušienkami.

Môžete pridať mäsové výrobky, na raňajky, tvaroh alebo ovsené vločky, potom 50 gramov orechov, na obed, rezance alebo zemiakovú polievku, pohánkovú kašu s kuracou karbanalou.

Občerstvenie - čaj so sušienkami alebo sušienkami, večera - varené zemiaky, posypané olivovým olejom s letným šalátom a kuracie prsia, 3 hodiny pred spaním - sušený ovocný kompot alebo jogurt.

Začneme raňajky s pohánkovou kašou, pijeme čaj, jesť otruby, na obed polievkové pyré s kuracou kotletkou, popoludňajší čaj a večeru - strúhané jablkové pyré. Pred spaním - kompot alebo kefír s krekrom.

Raňajky - tvaroh s hrozienkami a orechmi, obed - zeleninová polievka s kuracím vývarom, príloha zo zemiakov s prevarenou rybou, popoludňajšie desiatu - 50 gramov orechov, jablko a jogurt, večera - pohanková kaša s kuracou rolkou.

 • Piatok - plne venujte konzumácii ovocia.

Jeme otruby, banány, orechy, jablká, ovsené vločky, obilniny.

Na raňajky obilnín alebo tvaroh s orechmi, obed - krémová polievka s prílohou zemiakov a rýb. Snack - otruby s jogurtom alebo kefírom, večera - pohanková kaša s kuracím mäsom a zeleným šalátom, pred spaním - kefír alebo kompot.

Nezabudnite na silné pitie, vypite najmenej 1,5 litra tekutiny denne.

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

komplikácie

Zápal spôsobený divertikulózou môže viesť k komplikáciám. Napríklad sa môže začať krvácanie z čreva, ktoré sa prejavuje výskytom krvi v stolici. Pri otvorení divertikla a jeho vstupe do brušnej dutiny sa môže vyvinúť črevná obštrukcia alebo dokonca peritonitída (hnisavý zápal pobrušnice). Týmto nebezpečným komplikáciám choroby sa dá predísť včasnou lekárskou starostlivosťou..

Včasná diagnóza divertikulózy hrubého čreva pomáha predchádzať najzložitejším komplikáciám.

prevencia

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii choroby, ktorá môže zahŕňať nielen všeobecné opatrenia, ale aj používanie ľudových prostriedkov, receptov. Najčastejšie sa jedná o bylinné infúzie alebo odvary pripravené vo vriacej vode, napríklad z harmančeka, nechtíka, mäty a iných tonických zložiek. Je prijateľné používať čerstvé zeleninové šťavy. Z uvedených komponentov je tiež možné vyrábať čapíky nezávisle. Umožňujú vám zlepšiť tráviaci systém a neutralizovať zápalové procesy.

Keď hovoríme o všeobecných preventívnych opatreniach, znamenajú:

 • správna výživa, konzumácia dostatočného množstva potravín v súlade so stravovacím poriadkom;
 • vylúčenie zlých návykov, menovite závislosti od alkoholu a nikotínu;
 • udržiavanie aktívneho životného štýlu, pretože nečinnosť nepriaznivo ovplyvňuje nielen gastrointestinálny trakt, ale aj kardiovaskulárny systém;
 • včasné liečenie patológií, ako aj diagnostické opatrenia.

Prevencia, ako aj udržiavanie optimálnej životnej aktivity počas divertikulózy hrubého čreva je teda viac ako možné. Z tohto dôvodu je potrebné nezohľadňovať rušivé príznaky a včas sa poradiť aj s gastroenterológom, aby sa zabezpečila liečba..

Prognóza liečby

Úspech konzervatívnej liečby závisí od stupňa zanedbávania procesu. Komplexným liečením prvého záchvatu je možné dosiahnuť pozitívny účinok v 70% prípadov. Ak má pacient tretiu exacerbáciu, iba 6%. Ukázalo sa, že používanie stravy v nekomplikovaných prípadoch môže zlepšiť priebeh a zabrániť komplikáciám u 10% pacientov.

S krvácaním eliminovaným rôznymi spôsobmi dochádza k recidívam v 20 - 30% prípadov. Chirurgická liečba znižuje riziko život ohrozujúcich komplikácií. Ak sa zistí asymptomatická divertikulóza čreva, musí sa pri prevencii divertikulitídy a možných komplikácií postupovať podľa pokynov lekára..

Liečba divertikulitídy

Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinike

Divertikulitída je zápalová črevná patológia, ktorá sa vyznačuje tvorbou vrecovitých výčnelkov. Navonok sa nádory podobajú prietrži. V divertikle sa často hromadí obrovské množstvo potravy, črevného obsahu. V dôsledku toho sa vyvíja infekčný proces, baktérie infikujú vnútorné orgány, čo vedie k zápalu.

Ochorenie je sprevádzané objavením sa príznakov, ako je bolesť v podbrušku, horúčka, zimnica a horúčka, poruchy gastrointestinálneho traktu. Existuje hnačka a zápcha. V niektorých prípadoch sa zápaly zapália a otvorí sa silné krvácanie. Na začiatku si pacient všimne krv vo výkaloch, na bielizni a na toaletnom papieri. Postupom času sa zvyšuje krvácanie.

Podľa lekárskych štatistík sa u žien diagnostikuje častejšie proctologické ochorenie. V mužskej polovici populácie sa patológia vyvíja jeden a polkrát menej často. Divertikulitída sa vyvíja najmä u ľudí v produktívnom veku. U detí sa choroba nezistí tak často. Neinflamované divertikly sú zaznamenané u 50% starších ľudí od 65 rokov.

Črevná divertikulitída sa považuje za nebezpečné ochorenie, ktoré je spojené s negatívnymi dôsledkami a komplikáciami. V krátkom časovom období sa nádory zapália a vyrastú výrastky. V tomto prípade prúdi obsah divertikula do brušnej dutiny a vyvíja sa peritonitída. Hovoríme o zápale brušných orgánov. Takáto komplikácia často vedie k smrti, ak nie je k dispozícii včasná liečba. Namiesto divertikúl sa niekedy tvoria fistuly. Cez nich prechádza obsah čreva do žalúdka, vagíny alebo močového mechúra..

Po zápale sa objavia zrasty, ktoré spôsobujú upchatie čriev. Ak je telo oslabené, začínajú naň pôsobiť karcinogénne faktory, ktoré ovplyvňujú vývoj patológie rakoviny. Ak sa obraciate na lekára s úzkym profilom včas, začnete diagnózu a účinnú liečbu, choroba sa vylieči v krátkom čase. V tomto prípade je riziko relapsu znížené na nulu.

Anatómia a fyziológia divertikla

Divertikulum je hernia podobný výrastok, ktorého veľkosť je od 5 milimetrov do 10 centimetrov. Krk formácie je úzky, priemerná dĺžka je 3 milimetre. Dutina divertikula sa rozširuje a zároveň vyzerá ako jablko. Diagnostikujte jednu a viac divertikúl. Viacnásobné formácie sa ťažko liečia a zvyčajne sa odstránia chirurgicky..

Patológia sa nazýva divertikulóza alebo divertikulárna choroba. V starobe trpí väčšina populácie proctologickým ochorením. Výrastky čreva sa vytvárajú v súvislosti so zmenami súvisiacimi s vekom. Vo väčšine prípadov si pacienti neuvedomujú vývoj ochorenia, pretože neexistujú žiadne príznaky, divertikulóza sa v skorých štádiách neprejavuje. Vo vrecku divertikula sa zasekáva fekálna hmota, po ktorej sa sliznica stáva tenšou a oslabuje sa. Krvácanie a zápal sú otvorené.

Ak je pozorovaný zápalový proces, hovoríme o divertikulitíde. Ak zápalový proces chýba, choroba sa nazýva divertikulóza.

Druhy divertikúl

Takéto odrody divertikúl sa rozlišujú:

 1. Vrodené (skutočné) divertikulum je abnormalita, ktorá sa u ľudí vyvinie v maternici. S touto patológiou sa pozoruje vyčnievanie všetkých vrstiev čreva.
 2. Získané (nepravdivé) divertikuly - patológia spôsobená zmenami súvisiacimi s vekom. Tvarovaný v blízkosti plavidiel. Pozoruje sa vyčnievanie sliznice a submukóznej vrstvy čreva. Vonkajšia membrána spojivového tkaniva nie je deformovaná..

Kde sa tvoria divertikly? Vo väčšine prípadov sú nádory diagnostikované v hrubom čreve. Divertikly sa nachádzajú v sigmoidnom hrubom čreve a v ľavej polovici hrubého čreva. Preto najbežnejšou patológiou je divertikulitída sigmoidného hrubého čreva.

Veľmi zriedkavo sa v tenkom čreve objavujú novotvary. Divertikuly sa nachádzajú v pažeráku, žalúdku, močovom mechúre a močových cestách, žlčovodoch.

Príznaky divertikulitídy

Neexistujú žiadne konkrétne príznaky divertikulitídy ako takej. Symptomatológia patológie je podobná ataku apendicitídy, obličkových kolických a gynekologických patológií. Preto si presná diagnóza bude vyžadovať komplexné vyšetrenie pomocou laboratórnych a inštrumentálnych metód.

Pozornosť by sa mala venovať týmto príznakom:

 1. Krvavé nečistoty vo výkaloch - zápalový proces divertikla je sprevádzaný krvácajúcou eróziou v dutine formácií. V počiatočnom štádiu nie je množstvo vypúšťania silné. Pacient si všimne krv na spodnom prádle, na toaletnom papieri a vo výkaloch. Prideľovanie sa zvyšuje s pokusmi. V niektorých prípadoch divertikulum praskne a rozpadne sa na črevný lúmen. V takýchto situáciách je prítomná akútna bolesť..
 2. Zvýšenie teploty. Pri zápalovom procese v čreve vstupujú do krvného obehu špeciálne zložky, menovite pyrogény. Ovplyvňujú termoreguláciu vnútorných orgánov, takže telesná teplota stúpa. Obrany tela sú aktivované a začínajú bojovať proti zápalom.

Medzi časté príznaky patrí znížená chuť do jedla, nevoľnosť a zvracanie, letargia, grganie, plynatosť a nadúvanie. Zápal divertikúl, telo je otrávené škodlivými látkami, takže sú zreteľné príznaky intoxikácie.

Diagnóza divertikulitídy

Ktorého lekára by som mal kontaktovať v prípade problémov s črevami?

Proctológ sa zaoberá liečbou proctologických patológií. Terapeut môže pacienta odkázať aj na urológa, gynekológa a iných špecialistov s úzkym profilom. Odporúča sa konzultovať s gastroenterológom, ktorý lieči tráviace orgány. Pacient bude podrobený testom a diagnostickým testom..

Na diagnostikovanie čriev sa vykonáva kolonoskopia. Preskúma sa vnútorný povrch hrubého čreva a použije sa endoskop. Zariadenie je vybavené úzkou trubicou, ktorá je vložená do konečníka. Na koniec trubice je pripojená malá kamera, ktorá prenáša obraz na obrazovku monitora. Endoskopista odhaľuje zmeny v črevnej sliznici av prípade potreby berie biopsický materiál

Indikácie pre kolonoskopiu

Kolonoskopia sa vykonáva, ak existuje podozrenie na onkológiu, vredy alebo divertikulitídu. Diagnostická štúdia tiež pomáha diagnostikovať príčinu vnútorného krvácania v črevách, porúch gastrointestinálneho traktu a zápalu hrubého čreva..

Kolonoskopia sa vykonáva s cieľom zistiť deformáciu úst divertikula, zápalový alebo infekčný proces. Obrazovka jasne ukazuje prítomnosť začervenania, opuchu, rozšírených krvných ciev. Procedúra určuje miesto krvácania, určuje intenzitu.

Rentgén hrude

Irrigoskopia alebo röntgenové vyšetrenie čreva vám umožňujú urobiť röntgen a vidieť obrys hrubého čreva. Vykonáva sa v vybavených diagnostických miestnostiach. S cieľom vidieť obrys vnútorných orgánov sa pacientovi podáva kontrastná tekutina. Je to roztok síranu bárnatého. Kontrastné činidlo sa spravidla podáva pomocou klystýru alebo požitím.

Endoskopista sníma pri ležaní a státí, aby sledoval fungovanie vnútorných orgánov v rôznych situáciách.

Indikácie pre irrigoskopiu

Takéto indikácie pre irrigoskopiu sa rozlišujú:

 • análne krvácanie;
 • bolesť čriev;
 • hlien alebo hnisavý výtok z čreva;
 • črevné problémy;

Ak kolonoskopia neposkytuje presné výsledky, odporúča sa vykonať irigoskopiu. Pri vykonávaní röntgenovej diagnostiky sa zisťujú rôzne príznaky divertikulitídy. Priemer formácií v priemere nepresahuje 10 centimetrov. Ak sú výčnelky jednoduché, patológia sa lieči oveľa ľahšie. Viacnásobné výčnelky presahujú obrys čreva. V prípade zápalu majú okraje divertiklov nepravidelnosti.

Keď sa zlomí divertikulum, na povrchu čreva sa vytvorí fistula. Takáto komplikácia sa prejavuje tak pri irigoskopii, ako aj pri kolonoskopii. Pri zápale spojivového tkaniva sa často tvoria zrasty, ktoré ovplyvňujú zúženie čriev..

Ultrazvuk brucha

Ultrazvuková diagnostika je najbezpečnejšou a najbolestivejšou diagnostickou metódou. Ultrazvukové vlny prechádzajú telom a odrážajú sa od vnútorných orgánov. Zároveň sa tkanivá dobre odrážajú. Pokožka je nasýtená tekutinou, absorbuje ultrazvuk. Počas postupu sa na obrazovke vytvorí obraz stavu vnútorných orgánov.

laparoskopia

Laparoskopia je považovaná za jednu z najúčinnejších metód na diagnostiku a liečbu divertikulitídy. Počas manipulácie chirurg robí malé otvory v brušnej stene. Otvormi sa do dutiny brušnej zavedie miniatúrna komora, ktorá ukazuje povrch čreva. Technika zväčšuje obraz desaťnásobne, takže ošetrujúci lekár zvažuje aj tie najmenšie zmeny vo vnútorných orgánoch. V prípade potreby sa divertikulum v anestézii okamžite odstráni..

Indikácie pre laparoskopiu

Takéto indikácie pre manipuláciu sa rozlišujú:

 • podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo u žien;
 • podozrenie na črevnú onkológiu;
 • akútna bolesť v čreve;
 • podozrenie na akútnu obštrukciu čriev;
 • krvácanie do brušnej dutiny spôsobené prasknutím divertikla.

Počas laparoskopie lekár diagnostikuje prítomnosť výrastkov na vonkajšej stene čreva. Na povrchu divertikla je ľahké preskúmať stav krvných ciev.

Liečba divertikulitídy

Liečebný plán je zostavený individuálne pre každého pacienta. Eliminácia choroby sa vykonáva v nemocnici alebo doma. Hospitalizácia je indikovaná na exacerbáciu chronickej divertikulitídy v prítomnosti silnej bolesti. Liečba sa vykonáva v nemocnici s nasledujúcimi príznakmi:

 • horúčka;
 • príznaky peritoneálneho podráždenia;
 • zvýšený počet bielych krviniek 15x109 / l;
 • neschopnosť jesť ústami;
 • starší vek;
 • prítomnosť sprievodných chorôb alebo komplikácií;

Pacient je nevyhnutne liečený liekmi. Vo väčšine prípadov sa vykonáva chirurgické odstránenie..

Príznaky a liečba črevnej divertikulitídy

Príčiny choroby

Na stenách čreva môžu byť hernie podobné výrastky zvané divertikula. Neobťažujú ľudí, kým sa do nich nedostanú výkaly, čo vedie k zápalu - divertikulitíde.

Črevná divertikulitída sa vyvíja s divertikulitídou

Môže sa to stať pod vplyvom mnohých faktorov:

 • jesť potraviny s nízkym obsahom vlákniny, čo spôsobuje zápchu. Počas dňa by sa do ľudského tela malo dostať najmenej 30 g vlákniny obsiahnutej v ovocí, zelenine, strukovinách a obilninách. V opačnom prípade sa bude ťažké pohybovať potravou v zažívacom trakte, stolica bude veľmi suchá, proces ich vylučovania bude narušený. Z tohto môžu uviaznuť v divertikloch;
 • zápalové ochorenia hrubého čreva - ulcerózna kolitída, enterokolitída a ďalšie. Patogény v divertikle nemusia počas liečby zomrieť. Budú sa reprodukovať ďalej a na pozadí porušenia druhového zloženia črevnej mikroflóry môžu spôsobiť zápal;
 • zmeny súvisiace s vekom. Svalový tonus s vekom klesá, črevná pohyblivosť sa spomaľuje a objavuje sa zápcha. U starších ľudí sú divertikly častejšie ako u mladých ľudí;
 • dedičnosť. Ak majú obaja rodičia divertikulu, môže sa s nimi narodiť aj dieťa. A kvôli oslabenej imunite alebo črevnej dysbióze sú náchylné na zápal;
 • hlístové nákazy. Črevné hlísty deformujú sliznicu, narušujú miestnu mikroflóru. To vedie k množeniu patogénnych mikroorganizmov, ktoré môžu byť v divertikle..

Pred predpísaním liečby musí lekár určiť presnú príčinu choroby.

Príznaky divertikulitídy

Divertikulitídu sprevádzajú nasledujúce prejavy:

 • bolesť brucha. Je lokalizovaná hlavne na ľavej strane, pretože zápalový proces najčastejšie ovplyvňuje zostupné a sigmoidné hrubé črevo, ktoré je naľavo. Nepriaznivé pocity možno pozorovať niekoľko dní v rade. Zvyčajne sa zväčšujú pri akejkoľvek fyzickej námahe, kašeľ;
 • uvoľnenie čriev neposkytuje úľavu. Po tomto, osoba môže zažiť ešte výraznejšie nepohodlie. Koniec koncov, pri vyprázdňovaní musí napnúť žalúdok a iné orgány stlačia zapálené črevo;
 • svalové napätie postihnutej oblasti pri stlačení. Reflexne sa namáhajú, aby chránili bolesť;
 • rozrušená stolica. Striedavá zápcha a hnačka. V divertikule sa objavujú kŕče, ktoré zúžujú intestinálny lúmen. Z tohto je priechod stolice ťažký a pri relaxácii stien sa môže objaviť hnačka. Pri divertikulitíde je proces absorpcie tekutiny z čreva prerušený, výkaly skvapalnené;
 • krvné častice vo výkaloch. Tento jav sa nepozoruje u všetkých pacientov, ale iba u 5 až 10%. V divertikule sa v dôsledku zápalu vytvárajú krvácavé vredy. Časť krvi vstupuje do výkalov a druhá v malom množstve môže byť vylúčená z konečníka. Steny zapáleného divertikla sú tenšie, takže môžu prasknúť a spôsobiť, že obsah vstúpi do črevného lúmenu. To povedie k závažnej bolesti brucha a peritonitíde..
 • zvýšenie teploty. Pri zápale divertikúl sa vylučujú pyrogény, ktoré s krvným riečiskom dosahujú do stredu termoregulácie v mozgu, čo vedie k horúčke..

Výskyt vyššie uvedených príznakov je vážnym dôvodom návštevy špecialistu. Liečba tohto ochorenia sa má začať okamžite, inak sa môžu vyskytnúť závažné komplikácie..

Divertikulitída je však často zamieňaná s inou patológiou panvových orgánov. Na presnú diagnostiku sa vykonáva diferenciálna diagnostika, ktorá zahŕňa množstvo metód - laparoskopia, brušný ultrazvuk, röntgen čreva, kolonoskopia.

Charakteristickým príznakom divertikulitídy je bolesť v podbrušku.

Drogová liečba divertikulitídy

Terapia tohto ochorenia sa zvyčajne vykonáva ambulantne. Indikáciami pre hospitalizáciu sú silná bolesť, horúčka nad 38 stupňov, prítomnosť sprievodných chorôb, vek nad 85 rokov.

Predpísané sú tieto skupiny liekov:

 • antibakteriálne. Zabíjajte patogénne mikróby zničením proteínu v bunkách. Potom zápalový proces klesá;
 • protizápalové účinky. Zmierniť zápal a odstrániť bolesť;
 • mierne preháňadlá. Uvoľnite výkaly, čo uľahčuje ich prechod cez črevá. Silné preháňadlá sú zakázané, pretože zvyšujú tlak vo vnútri čriev, v dôsledku čoho môže divertikulum prasknúť;
 • kŕčom. Odstráňte kŕče a zmiernite bolesť.

Proktológ vyberie lieky pre každého pacienta individuálne, v závislosti od jeho veku a charakteristík priebehu choroby.

Chirurgická liečba divertikulitídy

Núdzový chirurgický zákrok je predpísaný, keď komplikácie divertikulitídy ohrozujú život pacienta. Indikácie pre operáciu sú:

 • krvácanie, ktoré sa po užití lieku nezastaví;
 • prasknutie divertikla;
 • obštrukcia čriev;
 • pravdepodobnosť, že sa divertikulum stane malígnym nádorom.

Plánovaná operácia sa môže tiež uskutočniť 2-3 mesiace po ukončení liekovej terapie. Jeho cieľom je zabrániť opätovnému výskytu choroby..

Pred vykonaním chirurgického zákroku je potrebná určitá príprava. Pacient by mal podstúpiť komplexné vyšetrenie. Ak sa v tele zistia zápalové ložiská, je predpísaná vhodná liečba, inak môžu patogénne mikroorganizmy s prietokom krvi preniknúť do čriev a spôsobiť hnisanie..

Obdobie zotavenia po operácii

V pooperačnom období by sa osobitná pozornosť mala venovať výžive. Sú mu uložené tieto požiadavky:

 • 2 dni po operácii nie je dovolené žiadne jedlo. Je to potrebné, aby sa zabránilo stresu v črevách. Na liečenie stehu stačia dva dni;
 • potom by sa do 3 dní malo jedlo užiť 8-krát denne, ale v malých dávkach - množstvo jedla súčasne by nemalo prekročiť 250 g. Používajte iba ľahko stráviteľné jedlo tekutej alebo želé podobnej konzistencie - čaje, kompóty, želé. Jedlá by mali mať pohodlnú teplotu;
 • v nasledujúcich 4 dňoch znížte počet jedál na 6 za deň. Naraz môžete jesť najviac 400 g. Povolené sú nenasýtené vývary, cereálie na vode, parné suflé;
 • počas ďalších 2 týždňov jesť 5 krát denne. Kvapalné alebo polotekuté jedlo je vhodné. Povolené obilniny a polievky, parná omeleta, varené mäso alebo ryby. Rozsah jedál sa musí postupne rozširovať;
 • po celú dobu rehabilitácie je potrebné dodržiavať pitný režim. Objem tekutín denne by mal byť najmenej 2,5 až 3 l.

Je potrebné monitorovať stolicu. Malo by byť mäkké, denne, pri pohyboch čriev by nemalo dochádzať k nepríjemným pocitom v konečníku. Ak sa vyskytne pravidelná zápcha, môžete užívať bylinné mierne preháňadlá.

Lekár by mal predpísať liečbu divertikulitídy

Dieta divertikulitídy

Počas liečby sa odporúča dodržiavať špeciálnu diétu. Spočíva v vylúčení potravín, ktoré vyvolávajú plynatosť: z mlieka, strukovín, kapusty, uhoriek, cibule a ďalších. Zakázané sú aj potraviny, ktoré viažu tekutinu v črevách: ryža, granátové jablko, banány, zeler.

Do stravy by mali byť zahrnuté potraviny s vysokým obsahom vlákniny: morské riasy, bobule, cereálie, ľanové semená, otruby a iné. Vypite minimálne 2 litre tekutiny denne.

Preventívne opatrenia

Aby sa zabránilo rozvoju divertikulitídy, musia sa dodržiavať preventívne opatrenia.

 • Užitočné športy - denné prechádzky, jogging, jogging. Normalizujú krvný obeh v črevách, stimulujú peristaltiku a bránia rozvoju zápchy. Ak už osoba má divertikly, sú počas fyzickej aktivity z nich výkaly dobre odstránené, takže zápal nezačína..
 • Spotrebujte najmenej 25-30 g vlákniny denne. Je nevyhnutný na tvorbu normálnej črevnej mikroflóry. Na dosiahnutie denného príjmu vlákniny sa odporúča postupovať podľa pravidla „tri“ - jesť 3 ovocie so šupkou (jablká, hrušky a iné), 3 plátky celozrnného chleba, 300 g ovsenej alebo pšeničnej kaše.
 • Zachovanie imunity. Za týmto účelom by ste mali jesť správne, opustiť zlé návyky, dodržiavať bdelosť a režim spánku.
 • Zabráňte zápche. Rizikové faktory - pokročilý vek, zlá fyzická aktivita, podvýživa. S tendenciou k zápche môžete použiť rastlinné oleje. Je dobré piť 1 polievkovú lyžicu. ľanový olej ráno na lačný žalúdok každý druhý deň. Zmäkčí výkaly a dokonca vylieči zápal počiatočného štádia divertikla..

Na prevenciu črevných chorôb je tiež potrebné včas liečiť všetky choroby. Inak sa môžu stať chronickými, čo povedie k oslabeniu imunitného systému. V tomto prípade existuje vysoká pravdepodobnosť rozvoja divertikulitídy..

Mnohé majú divertikulu, ale nie každý je zapálený - k tomu prispievajú určité faktory. Ochorenie sa ľahko lieči v skorých štádiách, takže ak máte prvé príznaky, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Črevná divertikulóza: príznaky, liečba, prognóza

Zjavné príznaky u väčšiny pacientov s divertikulózou hrubého čreva (divertikulárna choroba) chýbajú alebo sú identické s prejavmi iných črevných chorôb. Zistilo sa však, že frekvencia divertikulózy sa zvyšuje s vekom. U ľudí mladších ako 40 rokov a okolo 50 - 60% - starších ako 80 rokov je to menej ako 10%. Na európskom kontinente sú divertikly diagnostikované u každých 10 obyvateľov mladších ako 40 rokov, po 60 rokoch - v každej tretine a od 75 rokov - každý druhý obyvateľ.

S lokalizáciou divertikula sú spojené príznaky črevnej divertikulózy. Medzi obyvateľmi západných krajín sa najčastejšie v 90% zaregistrovaných prípadov nachádzajú v distálnom hrubom čreve, z toho 50 - 60% - v sigmoidálnom hrubom čreve a iba 10% - v pravých častiach hrubého čreva. Lokalizácia divertikla v konečníku nie je detekovaná.

Hlavné mechanizmy príznakov

Prevládajúca frekvencia divertikula sigmoidálneho hrubého čreva a príznaky s ním spojené sú spojené s anatomickými a fyziologickými charakteristikami. Sigmoidné hrubé črevo má menší priemer a viac ohybov v porovnaní so zvyškom hrubého čreva. Vykonáva funkciu rezervoáru, v ktorom dochádza k tvorbe, zhutneniu a hromadeniu výkalov. Reguláciou ich postupu do konečníka je oveľa častejšie segmentovaný ako iné oddelenia. Všetky tieto príčiny vedú k zvýšenému tlaku a distenzii stien sigmoidného hrubého čreva..

Výskyt divertikula je tiež uľahčený zmenami spojivového tkaniva a svalových vlákien priečneho hrubého čreva, ktoré súvisia s vekom. V dôsledku toho sa čoraz viac zvyšuje svalové napätie a odolnosť voči pohybu stolice, vnútrobrevnému tlaku a vyčnievaniu sliznice cez defekty svalovej vrstvy črevnej steny..

Súčasne sa vyskytujú patologické zmeny v plexoch submukózneho nervu s narušenou funkciou baroreceptora, zhrubnutie kruhovej a pozdĺžnej vrstvy črevného svalu, zníženie rozťažnosti a tónu jeho stien, konvergencia kruhových záhybov, v dôsledku čoho sa črevo stáva akordeónom. To zase vedie najmä k:

 • kompresia krvných ciev umiestnených v črevnej stene;
 • zhoršenie mikrocirkulácie krvi a rozvoj ischémie;
 • atrofia svalovej vrstvy;
 • zhoršená črevná motilita;
 • formovanie slabých oblastí, na ktorých sa tvoria divertikly.

Klinické prejavy divertikulózy hrubého čreva, sigmoidného hrubého čreva

Všetky tieto zmeny sa stávajú príčinou zhoršenia funkcie čriev vo všeobecnosti s postupným vývojom príznakov divertikulózy hrubého čreva a jeho komplikácií:

 • Divertikulitída (zápal divertikla)
 • Krvácajúci
 • Perforácia (perforácia)
 • Tvorba infiltrátu
 • Fistuly vnútorné alebo vonkajšie (zriedkavé)
 • Akútna alebo chronická obštrukcia čreva

Ochorenie má predovšetkým progresívny charakter s klinickými prejavmi, ktorých závažnosť závisí od trvania ochorenia, komplikácií divertikulárnej choroby, lokalizácie divertikla, prítomnosti sprievodných chorôb, veku pacienta a dodržiavania odporúčaní správnej výživy..

Najbežnejšou klinickou formou je nekomplikovaná divertikulóza hrubého čreva. Vyskytuje sa takmer u 80% pacientov s týmto ochorením. Po mnoho rokov sa verilo, že takéto formy choroby sa vyskytujú úplne bez príznakov. Štúdie v posledných rokoch však ukázali, že u 85% pacientov sú jednotlivé divertikuly hrubého čreva sprevádzané klinickými prejavmi rôzneho stupňa závažnosti, nehovoriac o divertikulóze.

Príznaky však nie sú špecifické. Pacienti často vôbec nevyhľadávajú lekársku pomoc, alebo ak i napriek tomu išli k lekárovi, diagnostikujú sa im dysbióza, chronická kolitída, dyskinéza hrubého čreva atď..

Najčastejšie a hlavné príznaky nekomplikovanej divertikulózy hrubého čreva:

 • Prerušované, opakujúce sa bolesti spastickej, paroxyzmálnej alebo tupej bolesti vľavo (najčastejšie), v strede (pod pupkom) alebo v spodnej časti brucha. Predpokladá sa, že tieto bolesti sú dôsledkom zvýšeného tlaku v lúmene čreva a zhoršenej pohyblivosti.
 • Bolesť môže po niekoľkých hodinách samo zmiznúť, ale môže sa zosilniť, najmä po jedle.
 • Môže sa vyskytnúť bolesť podobná záchvatu apendicitídy (v pravom dolnom bruchu), aj keď sú divertikly lokalizované nie vo vzostupných oblastiach (vpravo), ale v sigmoidálnom hrubom čreve (vľavo)..
 • Ožarovanie (šírenie) bolesti sa niekedy zaznamenáva: v konečníku, spodnej časti chrbta, krížovej kosti a tiež v trieslovinovej alebo gluteálnej zóne..
 • Úľava alebo úplné vymiznutie bolesti po vyčerpaní plynov alebo po defekácii.

Okrem hlavných prejavov divertikulózy hrubého čreva môžu existovať všeobecné príznaky charakteristické pre porušenie jej funkcie:

 • zápcha, ktorá má trvalý charakter;
 • zápcha, po ktorej nasleduje hnačka;
 • uvoľnenie veľkého množstva hlienu;
 • nafúknutie a významné vypustenie naftalového plynu;
 • falošné túžby (tenesmus) alebo opakované akty defekácie;
 • pocit neúplného vyprázdnenia po defekácii (často sprevádzaný prítomnosťou divertikla v sigmoidálnom hrubom čreve).

Pri vyšetrení lekár zaznamená nadúvanie, bolesť búšenie srdca (búšenie srdca) pozdĺž celého hrubého čreva. Tieto javy sú najvýraznejšie na ľavých oddeleniach, neexistuje však žiadna ochranná reakcia (napätie) brušnej steny. Hmatateľná je aj spastická časť hrubého čreva, v ktorej sú lokalizované divertikly..

Niektoré charakteristické znaky divertikulózy rôznych častí priečneho hrubého čreva:

čreváZmeny svalovej vrstvy čreva a povaha chymuNajčastejší prejav vekuPovaha najčastejších komplikácií
správnyfragmentácia čreva a zahusťovanie výkalovmladý (do 40 rokov) vekSklon ku krvácaniu
leftatrofia svalových vlákien, rezervácia a tvorba hustej stolicečastejšie starší ľudiaTendencia k divertikulitíde (zápal)

Keď sa vyskytnú komplikácie vo forme divertikulitídy, krvácania, perforácie atď., Objavia sa príslušné príznaky:

 • so zmenami v klinických krvných testoch, moč
 • vzhľad teploty
 • krv v stolici
 • zmena charakteru syndrómu bolesti, atď..

Diagnóza pomocou základných inštrumentálnych metód, ako je irigografia (röntgenové vyšetrenie po naplnení čriev kontrastným médiom), endoskopia, kolonoskopia, počítačová tomografia, umožňuje presnejšie zistiť prítomnosť, lokalizáciu a stav divertikúl..

Liečba nekomplikovanej divertikulózy

Hlavnou vecou pri liečbe črevnej divertikulózy (nekomplikovaná forma) je výživa potravinami bohatými na vlákninu z potravy. Podľa najnovších údajov ich použitie pacientmi s asymptomatickým priebehom choroby pomáha predchádzať jej progresii a výskytu komplikácií. Individuálni vedci majú kontroverzný názor, že zahrnutie týchto produktov do stravy dokonca vedie k regresii divertikla..

Dietetické alebo diétne vlákniny sú rastlinné vláknité látky rôzneho zloženia a štruktúry, ktoré sa nestrávia ani neabsorbujú v črevách. Pri kalorickej diéte 2500 kcal je ich denná fyziologická potreba 30 g. Väčšina druhov rastlinných vlákien obsahuje nestráviteľné polysacharidy, pektín, celulózu a hemicelulózu, lignín, algináty. Ich hlavnou vlastnosťou je väzba vody v črevnom lúmene, ktorá zvyšuje objem chymu, znižuje tlak vo vnútri čreva a podporuje rýchlejší transport cez črevo a odstraňovanie výkalov a toxínov z tela..

Nerozpustná vláknina z potravy, ktorá pokrýva asi 6 - 9% energetických potrieb tela, navyše vytvára v hrubom čreve veľký ďalší povrch, na ktorý sa kladie a fixuje veľké množstvo prospešných črevných baktérií. Vlákna sú „priateľské“ bakteriálne živné médium, na ktorom rýchlo rastú a množia sa, čo vedie k potlačeniu patogénnej flóry..

Charakteristiky tabuľky pozitívneho účinku vlákniny na ľudské telo:

Priamy účinokNepriama akcia
 • skvapalnenie črevného obsahu a normalizácia črevnej motility
 • zvýšenie počtu kolónií prospešných črevných baktérií
 • zväčšenie dodatočnej plochy na stanovenie normálnej črevnej flóry
 • tvorba zdrojov energie dostupných pre bunky (monosacharidy atď.) v dôsledku života mikroflóry
 • antioxidačné a antimikrobiálne účinky (proti patogénnym a podmienečne patogénnym mikroorganizmom)
 • zvyšujú stabilitu prospešnej mikroflóry hrubého čreva
 • poskytovanie energie pre prospešnú flóru
 • korekcia cirkulácie dusíkatých zlúčenín, cholesterolu a žlčových kyselín z čreva do pečene
 • znížená absorpcia vitamínov, organických kyselín a minerálnych solí, stimulácia imunitnej obrany tela
 • znížená saturácia potravín energetickými zložkami

Je zrejmé, prečo sú diétne potraviny obsahujúce otruby účinnou potravou pre črevnú divertikulózu. Hrubé pšeničné otruby majú najväčšiu schopnosť znižovať tlak v čreve a zvyšovať objem chymu. Do stravy sa musia zavádzať postupne počas 2 týždňov až 1 mesiaca. Denná norma začína od 5 - 10 g do 20 - 30 g. Na tento účel sa denná dávka (2 - 4 polievkové lyžice) otrúb naleje do 1 pohára vriacej vody a udržuje sa počas 30 - 40 minút, potom sa musí voda vypustiť. Varené otruby sa môžu pridávať do zeleninových jedál, mliečnych výrobkov, obilnín, polievok.

Počas prvého mesiaca takejto diéty s divertikulózou čreva, ktorá obsahuje veľké množstvo rastlinnej vlákniny, sa môžu objaviť alebo zosilniť bolesti brucha. Preto sa odporúča, aby ste užívali antispasmodické lieky, napríklad no-shpa alebo mebeverín, 20-30 minút pred jedlom ráno a večer, 400 mg, meteospasmil, bukopan a ďalšie..

Za účinný zdroj vlákniny sa považujú prípravky Mukofalk, Fiberleks, Ispagol, Solgar Psillium, pozostávajúce zo škrupín semien oválneho plantejna, ktoré rastú vo vyprahnutých oblastiach Stredozemného mora, Pakistanu a Indie. V škrupine semien plantejnu tohto konkrétneho druhu sú hlienové zložky obsiahnuté vo vysokej koncentrácii, vďaka ktorej liek patrí do mäkkej vlákniny z potravy..

Mucofalk, na rozdiel od otrúb, nemá takmer žiadne vedľajšie účinky vo forme nadúvania a spastickej bolesti, ale má protizápalový účinok a výrazne prekračuje pšeničné otruby v stupni zníženia črevného tlaku, účinne podporuje reprodukciu lakto - a bifidobaktérií..

Vláknina, ktorá je súčasťou Mukofalky, má nasledujúce fyzikálno-chemické vlastnosti:

 • Spomalte odvádzanie potravy zo žalúdka
 • Zvýšte viskozitu potravinových mas v tenkom čreve
 • Zvyšuje tvorbu hlienu na bunkách sliznice hrubého čreva
 • Viažu a zadržiavajú objem vody, ktorý prevyšuje hmotnosť samotných vlákien, čím znižujú napätie stien čriev, zvlhčujú stolicu a zabezpečujú ich zrýchlený priechod črevom.
 • Zhromažďujte a držte na svojom povrchu v koloidnom stave toxické prvky vonkajšieho a vnútorného pôvodu
 • Poskytujú užitočné mikrobiálne asociácie s ďalšou oblasťou a po enzymatickom rozklade mikroorganizmami sa stávajú energetickým zdrojom pre tieto mikroorganizmy.
 • Nebráni vstrebávaniu stopových prvkov a vitamínov v črevách

Odporúča sa zahrnúť do výživy pacientov s črevnou divertikulózou:

 • otruby alebo biela múka
 • drobivé obilniny z pšenice a pohánky s rastlinným olejom
 • zeleninové hrnce
 • zeleninové polievky z mäsového vývaru
 • mliečne výrobky
 • pečená zelenina (ak je dobre tolerovaná)

Je žiaduce vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré viažu a oneskorujú peristaltiku. Tie obsahujú:

 • jemné múky
 • cestoviny
 • krupica a ryžová kaša
 • želé, káva a silný čaj
 • červené víno, kakao a čokoláda

Diétna vláknina je hlavnou liečbou a prevenciou divertikulózy hrubého čreva. Pri absencii komplikovaných foriem choroby sa odporúča ich nepretržité používanie, s výnimkou letných a jesenných období, kvôli zahrnutiu dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a bylín do stravy..

Liečba drogami

Pri črevnej divertikulóze sú liečebné taktiky určené celkovým zdravotným stavom pacienta, závažnosťou choroby, prítomnosťou komplikácií..

S asymptomatickou divertikulózou

ak bola choroba diagnostikovaná náhodne (náhodné zistenie), pacientovi sa odporúča dodržiavať diétu so zvýšenou dennou stravou ovocia, zeleniny, fazule, zŕn, pitím najmenej 2 litrov tekutiny denne (ak neexistujú kontraindikácie). Podľa indícií je možné používať probiotiká (pozri zoznam prípravkov analógov Linex), enzýmové prípravky, lieky, ktoré znižujú nadúvanie (príčiny)..

V prítomnosti nekomplikovaného zápalového procesu
 • širokospektrálne antibiotiká, prípravky kyseliny 5-aminosalicylovej, kyseliny maslovej
 • tráviace enzýmy
 • stimulanty gastrointestinálnej motility, ako je Domperidon (Motilium, Pasazhiks, Motilak), Metoclopromide atď..
 • antispasmodiká - Noshpa, Drotaverin, Spasmol, Spazmonet
 • preháňadlá - prebiotiká (na báze laktózy - Normáza, Romphalac, Portalacový sirup, Dufalac, Laktulóza Poly, Goodluck, Laktulóza Stada, Livoluk-PB).
S progresiou ochorenia počas liečby je indikovaná hospitalizácia

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná prietrž - jedna z odrôd brušnej hernie, ktorá je výstupom z vnútorných orgánov brušnej dutiny cez hernálnu bránu do podkožného tuku.Orgánmi, ktoré môžu byť v herniálnom vaku, sú: slučky tenkého a / alebo hrubého čreva, veľké omentum, žalúdok.
Medzistavcový disk je chrupavka, ktorá sa nachádza medzi dvoma stavcami. Vďaka takýmto konštrukčným prvkom sa chrbtica ohýba, vďaka ktorej sa človek môže otáčať, nakláňa sa s telom a inými pohybmi.
Najčastejším ochorením pohybového aparátu je osteochondróza krčnej chrbtice 2. stupňa (SHOP). Patológia sa vyznačuje degeneratívnymi léziami stavcov a diskov medzi nimi a má niekoľko vývojových štádií.