loader

Hlavná

Späť

DIVERTICULÓZA: vláknina zohráva pri liečbe dôležitú úlohu

Divertikulóza hrubého čreva je získané ochorenie.

Ako sa prejavuje divertikulárna choroba?
Aké komplikácie sa môžu vyvinúť?
Ktorých pacientov treba hospitalizovať?

Divertikulóza hrubého čreva je získané ochorenie. Predpokladá sa, že je založený na porušení peristaltiky, čo vedie k objaveniu oblastí s vysokým intraluminálnym tlakom, ktoré tlačia sliznicu cez submukóznu a svalovú vrstvu. K tomu dochádza na relatívne slabých miestach, kde krvné cievy vystupujú do kruhového svalu.

Porušenie peristaltiky sa môže vyskytnúť v dôsledku častého prechodu malého množstva stolice s nízkym obsahom nestrávených zvyškov potravy. Kruhové aj pozdĺžne svalové zväzky sú zvyčajne hypertrofované, čo vedie k zhrubnutiu a skráteniu hrubého čreva. Divertikly a svalová hypertrofia sa najčastejšie pozorujú v sigmoidálnom hrubom čreve, ale hrubé črevo môže byť tiež postihnuté na ktoromkoľvek oddelení alebo úplne.

Termín „divertikulóza“ jednoducho odráža prítomnosť divertikúl a klinický prejav choroby nie je potrebný. Divertikulitída je klinický a morfologický koncept, čo znamená zápal divertikúl. Divertikulárna choroba je širší pojem použiteľný na divertikulózu a jej komplikácie.

U ľudí mladších ako 30 rokov je divertikulóza veľmi zriedkavá, ale jej frekvencia sa zvyšuje s vekom a do 50 rokov má až divertikulu hrubého čreva až 30% populácie. Frekvencia tejto patológie je rovnaká u mužov aj žien.

Iba u 20% ľudí s divertikulózou sa nakoniec vyvinú príznaky choroby.

Toto ochorenie je charakteristické pre západné krajiny, jeho patogenéza je do značnej miery spojená s nedostatočným príjmom vlákniny. U vegetariánov a obyvateľov vidieka v Afrike je to menej bežné..

Predpokladá sa teda, že faktory životného prostredia zohrávajú pri vývoji tejto patológie dôležitú úlohu. Avšak genetické faktory majú, samozrejme, určitú hodnotu: v prípadoch, keď sa divertikula objaví v mladom veku alebo keď ovplyvňujú hlavne správne časti hrubého čreva..

Klinický obraz. Väčšina pacientov s divertikulózou nevykazuje žiadne sťažnosti. Pri nekomplikovanom divertikulárnom ochorení je možné pozorovať poruchu stolice, často sprevádzanú bolesťou, ako je kolika, plynatosť a pocit plnosti v bruchu. Tieto príznaky je niekedy ťažké odlíšiť od syndrómu dráždivého čreva..

Akútna divertikulitída je charakterizovaná bolesťou ľavej iliakálnej fosílie. Zvyčajne existujú príznaky akútneho zápalu, a to: tachykardia, horúčka, miestne peritoneálne javy a leukocytóza.

Perforácia zapáleného divertikla môže viesť k tvorbe abscesov. U týchto pacientov sa často vyskytuje horúčka zo skákania a bolestivá hmota v postihnutej oblasti.

Divertikulárne abscesy sa často spontánne vymiznú. Veľké alebo neabsorbovateľné abscesy však môžu vyžadovať perkutánnu drenáž pod dohľadom ultrazvuku alebo CT. Perforácia divertikulárneho abscesu do brušnej dutiny spôsobuje hnisavú peritonitídu, zatiaľ čo lokálna bolesť sa rozlieva.

Lokálny zápalový proces spojený s divertiklom môže viesť k perforácii steny iného orgánu obloženého epitelom, zatiaľ čo sa tvorí fistula. Najčastejšie s divertikulárnou chorobou sú pozorované kolovezikálne fistuly, ktoré sa vyskytujú, keď je divertikulum perforované do močového mechúra. Pri prvej návšteve lekára pacienti s kolovezikálnymi fistulami niekedy nemajú žiadne ťažkosti s dysfunkciou čreva, namiesto toho sa zaznamenávajú časté infekcie močových ciest a / alebo pneumúria..

Fistuly sa môžu otvárať aj v iných orgánoch - občas sa vyskytujú pošvy alebo slučky tenkého čreva, fistuly z črevnej kože.

Rozliata peritonitída spojená s divertikulárnou chorobou je spôsobená prítomnosťou voľného hnisu a / alebo stolice v brušnej dutine. Fekálna peritonitída sa vyvíja v dôsledku nekrózy črevnej steny, čo vedie k úniku stolice. Stav pacienta môže byť veľmi vážny, so závažnou peritonitídou a septickým šokom.

Krvácanie sa niekedy vyskytuje z ciev prechádzajúcich cez hrdlo divertikula, častejšie hojne. Takéto krvácanie sa zvyčajne vyvíja z jediného divertikla, ktoré sa spravidla nachádza v pravom hrubom čreve.

Divertikulárnu chorobu nemožno považovať za príčinu okultného krvácania z dolných častí gastrointestinálneho traktu, ktoré vedie k anémii s nedostatkom železa, pri ktorej by sa mali hľadať iné príčiny - napríklad neoplazmy alebo angiodysplazia..

Zápalové zmeny v kombinácii s hypertrofiou hladkého svalstva a jazvy z predchádzajúcich záchvatov akútnej divertikulitídy môžu byť dostatočným dôvodom na úplné uzavretie lúmenu hrubého čreva a jeho akútnu obštrukciu. Neúplná obštrukcia v dôsledku zjazvenia sa prejavuje nestabilnou povahou stolice a bolesťou brucha, ako je napríklad kolika. Pomocou radiačných diagnostických metód môže byť veľmi ťažké rozlíšiť medzi striktúrami vyplývajúcimi z divertikulárnej choroby a malígnymi nádormi..

Diagnostické metódy Divertikulóza sa dá ľahko zistiť pomocou irigoskopie a počítačovej tomografie (CT) s kontrastom.Obrázok 1. Irigoskopia: nekomplikovaná sigmoidná divertikulóza hrubého črevaObrázok 2. Irigoskopia: divertikulárna choroba sigmoidného hrubého čreva. Fistula (šípka) spája črevo s močovým mechúrom (B)

Irigoskopia s dvojitým kontrastom odhaľuje divertikulu (pozri obrázok 1), akékoľvek obmedzenia a môže tiež pomôcť pri zisťovaní fistúl (pozri obrázok 2).

Ak niekedy nie je možné spoľahlivo vylúčiť malé polypy alebo karcinómy v oblastiach so závažnou divertikulózou, je nevyhnutná kolonoskopia alebo flexibilná sigmoidoskopia..

Irigoskopiu s dvojitým kontrastom je možné vykonať iba štyri až šesť týždňov po úľave od akútnej divertikulitídy.

V akútnom patologickom procese zohrávajú hlavnú úlohu iné diagnostické techniky - napríklad CT a / alebo sonografia.

kolonoskopia Kolonoskopia sa zvyčajne vykonáva ambulantne. To vám umožní dobre si predstaviť divertikly a akúkoľvek patológiu sliznice. Toto je diagnostická metóda voľby v prípadoch, keď pacient prichádza s rektálnym krvácaním alebo keď irigoskopia nedokázala vyšetriť hrubé črevo..

Kolonoskopiu je však niekedy ťažké vykonať kvôli spazmu pozorovanému pri rozsiahlom divertikulárnom ochorení, ako aj tuhosti alebo samotnému divertikulu..

Obrázok 3. Počítačová tomografia s kontrastom: divertikulárna choroba sigmoidného hrubého čreva (S), komplikovaná tvorbou abscesu (A) obsahujúceho veľké množstvo plynu (šípka)
Počítačová tomografia a sonografia. CT so zosilnením kontrastu je štúdia voľby u pacientov s akútnou divertikulitídou. Počas jeho realizácie sa často vyskytuje charakteristické zhrubnutie stien hrubého čreva so zápalom okolitého tukového tkaniva. V komplikovaných prípadoch s CT sa detegujú abscesy (pozri obr. 3), plyn a / alebo kontrastné médium mimo črevných slučiek. Na mnohých oddeleniach sa praktizuje drenáž abscesov v brušnej dutine pod CT kontrolou, čo pomáha bez chirurgických zákrokov v akútnej fáze ochorenia..

Citlivosť sonografie je o niečo menšia, ale pomocou nej je možné zistiť zhrubnutie stien a veľké abscesy.

Iné výskumné metódy. Niekedy môže byť potrebná cystoskopia na detekciu colovezikálnej fistuly. Angiografia a skenovanie pomocou červených krviniek značených technéciom vám umožňujú nájsť zdroj straty krvi z hrubého čreva.

Smer do nemocnice. Pacienti s poruchami stolice, s krvou počas rektálneho vyšetrenia alebo s opakovanou bolesťou brucha by mali byť vyšetrení ambulantne, aby sa určili príčiny týchto príznakov. Hlavnými metódami používanými v tomto prípade sú tuhá sigmoidoskopia a irigoskopia alebo úplná kolonoskopia. Asymptomatické divertikuly sa zisťujú najmenej u jedného z troch ľudí starších ako 65 rokov. Preto je možné spoľahlivo diagnostikovať divertikulitídu iba vtedy, keď existuje primeraný klinický obraz a keď sa nezistia iné choroby, najmä zhubné nádory..

Pacient s akútnou divertikulitídou bez narušenia funkcie iných telesných systémov nemusí byť liečený v nemocnici. V takýchto prípadoch je často postačujúca domáca liečba antibiotikami (amoxicilín s kyselinou klavulanovou a metronidazolom po dobu piatich dní) a konzumácia veľkého množstva tekutín. Sú tiež predpísané analgetiká a postele. Ak sa v priebehu niekoľkých dní bolesť nezastaví alebo nezvýši alebo sa stane bežnejšou, ako aj ak má pacient systémové príznaky (napríklad tachykardia alebo horúčka), musíte ho okamžite poslať do nemocnice.

Obrázok 4. Komplikovaná divertikulárna choroba. Sonda sa vloží do perforovaného divertikula. Sliznica vyzerá celkom normálne.
Pacienti s difúznou bolesťou brucha a / alebo príznakmi peritonitídy by mali byť bezodkladne hospitalizovaní..

Drogová a chirurgická liečba. V nekomplikovaných prípadoch môže na liečbu postačovať špeciálna výživa. Pacientovi sa odporúča strava s vysokým obsahom vlákniny a / alebo užívanie liekov, ktoré zvyšujú objem stolice, ako je šupka izpaghula. Pacienti by mali piť veľa tekutín..

Bolesť spôsobenú spazmami hladkého svalstva by sa mala zmierniť antispazmodikami, ako je mebeverín. Úloha chirurgickej resekcie v nekomplikovaných prípadoch zostáva kontroverzná a mala by sa používať vo výnimočných prípadoch..

Laporotómia a myotómia (pitva) hypertrofovaných hladkých svalov sigmoidného hrubého čreva boli oprávnene kritizované a v súčasnosti ich zaujíma iba historický význam..

Voliteľná chirurgia. V prípade komplikácií, ako sú fistuly alebo striktúry, sa vyžaduje chirurgický zákrok s resekciou segmentu hrubého čreva ovplyvneného divertikulami as použitím primárnej anastomózy. Pacientom s recidívou divertikulitídy sa ponúka resekcia v prípadoch, keď ich fyzický stav umožňuje takýto zásah - ak je vylúčená iná patológia.

Jedna tretina pacientov, ktorí sú hospitalizovaní kvôli záchvatu divertikulitídy v nasledujúcich piatich rokoch, musí byť opäť hospitalizovaná s rovnakou patológiou..

Voliteľný chirurgický zákrok je spojený s oveľa nižšou frekvenciou komplikácií a úmrtnosti; zvyčajne sa môže vykonať resekcia a primárna anastomóza, hoci niekedy môže byť potrebná tvorba stómie.

Pohotovostná chirurgia. U pacientov so generalizovanou peritonitídou vyžaduje chirurgický zákrok účinnú resuscitáciu intravenóznymi tekutinami a antibiotikami.

Perforácia hrubého čreva je zložitá situácia, takmer polovica pacientov s fekálnou peritonitídou zomiera. S hnisavou peritonitídou, ktorá sa vyvíja v dôsledku prasknutia divertikulárneho abscesu, nižšej, ale stále významnej úmrtnosti.

Pacienti s akútnou divertikulitídou, ktorí nie sú liečení konzervatívnou liečbou, môžu tiež vyžadovať chirurgický zákrok. V takých prípadoch sa resekuje zapálený segment divertikúl alebo flegmon a zvyčajne je možné uložiť primárnu anastomózu..

Pri rozsiahlej fekálnej alebo hnisavej kontaminácii brušnej dutiny je potrebná resekcia postihnutého segmentu, ale primárna anastomóza sa nemusí vždy aplikovať. V takýchto prípadoch sa pažba konečníka zošije a proximálne časti hrubého čreva sa zobrazia na koži vo forme konečnej kolostómie. Tento zásah sa nazýva Hartmannova operácia..

Po Hartmanovej operácii je vo väčšine prípadov možné uzavrieť kolostómiu bez rizika a podľa mnohých údajov je normálna pasáž črevného obsahu obnovená v 80% prípadov.

Ak sa vyskytnú komplikácie, vypnutie postihnutého segmentu z činnosti čreva sa uskutoční pomocou obtokovej anastomózy a zavedením drenáže do brušnej dutiny. V takýchto situáciách však tento segment nie je resekovaný, čo vedie k významnému zvýšeniu úmrtnosti v porovnaní s primárnou resekciou. Preto veľká väčšina lekárov takúto operáciu odmietla.

Pri komplikáciách divertikulárneho ochorenia, závažných sprievodných ochoreniach a starobe nepriaznivo ovplyvňuje výsledok pohotovostnej operácie.

Divertikulitída: príznaky a metódy liečby (strava, lieky, chirurgický zákrok)

Divertikulitída je izolovaný zápal divertikula a okolitých tkanív (vláknina, črevná stena) s polomerom 7 cm, zatiaľ čo zápalový proces sa netýka brušnej steny a susedných orgánov. Zápal sa spravidla vyskytuje vo falošnom divertikulu hrubého čreva alebo sigmoidného hrubého čreva.

V literatúre nájdete aj koncept divertikulózy. Divertikulóza v širšom zmysle znamená prítomnosť viacerých divertikúl v ľubovoľnom dutom orgáne. V lekárskej praxi má však tento pojem užší význam a používa sa hlavne v rámci patológie hrubého čreva..

Divertikulóza hrubého čreva je teda stav, pri ktorom je v stene hrubého čreva najmenej jedno divertikulum. Táto patológia je zvyčajne asymptomatická alebo sa vyznačuje nešpecifickými funkčnými prejavmi. Divertikulitída je komplikáciou divertikulózy a má jasný klinický obraz v dôsledku zápalového syndrómu.

Vo svojom priebehu je divertikulitída akútna a chronická..

príznaky

Akútna divertikulitída

Medzi hlavné prejavy jednoduchej nekomplikovanej divertikulitídy patrí:

 • bolesť v ľavej polovici brucha (pretrváva niekoľko hodín až niekoľko dní);
 • lokálna bolesť pri pohmatu brucha;
 • horúčka;
 • leukocytóza pri všeobecnom krvnom teste;
 • nadúvanie;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • oneskorená alebo uvoľnená stolica;
 • zhoršené močenie.

Najbežnejším a stálym príznakom akútnej divertikulitídy je bolesť brucha a jej lokalizácia závisí od anatomického umiestnenia postihnutej oblasti. Pretože sigmoidné hrubé črevo je náchylnejšie na divertikulózu, bolesť v oblasti ľavého ilea je najčastejšie problémom. Preto sa divertikulitída niekedy nazýva „ľavostranná apendicitída“. Bolesť môže byť tiež lokalizovaná v ľavej bočnej oblasti brucha - s léziami zostupného hrubého čreva, v hypogastrii - s léziami priečneho hrubého čreva, v pravom ileu - s léziami stúpajúceho segmentu hrubého čreva..

V závislosti od závažnosti zápalových javov sa intenzita bolesti môže meniť od miernej, zanedbateľnej po strednú alebo závažnú. Bolesť môže byť prirodzene konštantná aj paroxysmálna.

Takmer všetky prípady akútnej divertikulitídy sú sprevádzané horúčkou a zápalovým krvným obrazom (leukocytóza, zvýšenie ESR)..

Iné príznaky, ako je porucha stolice, nadúvanie, nevoľnosť a zvracanie, dysurické poruchy, sú menej časté..

Pri pohmatu brucha a pri obojstrannom (vaginálnom alebo rektálnom) vyšetrení sa stanoví hustá, stredne bolestivá, relatívne pohyblivá časť sigmoidného hrubého čreva. Celkový stav pacientov s akútnou divertikulitídou je uspokojivý.

Chronická divertikulitída

Ochorenie sa považuje za chronické v prípadoch, keď zápalový proces trvá dlhšie ako 6 týždňov alebo existuje recidíva.

Hlavným príznakom chronickej divertikulitídy je bolesť. Bolesť je zvyčajne nízka alebo stredná intenzita, lokalizovaná v dolnom bočnom bruchu vľavo.

V závislosti od variantu priebehu ochorenia má klinický obraz určité vlastnosti.

Nepretržitý tok

Pri nepretržitom priebehe zápal nezmizne ani po 6 týždňoch od začiatku liečby alebo sa v týchto obdobiach objaví relaps.

Zároveň sú bolestivé pocity nekonzistentné a počas dňa sa menia, zosilňujú, potom oslabujú. Niekedy je ožarovanie bolesti dolnej časti chrbta, epigastrium, pravá iliakálna oblasť. Syndróm bolesti sa zastaví užívaním antispasmodík alebo liekov proti bolesti na dobu 15 - 40 minút. Väčšina pacientov nepotrebuje tieto lieky denne..

Opakujúci sa kurz

V priebehu relapsov po liečbe je zápal úplne odstránený, po určitom čase sa zápalový proces opäť obnoví. Zároveň v období medzi exacerbáciami pacienti nerobia žiadne sťažnosti, chýbajú aj objektívne údaje pre zápalový proces..

Klinický obraz s exacerbáciou rekurentnej divertikulitídy je podobný ako pri akútnom procese. Miera recidívy sa pohybuje od 1-krát za mesiac do 1-krát za 1-1,5 roka.

Latentný prúd

S latentným priebehom ochorenia klinické prejavy chýbajú, avšak pri kolonoskopii sa určuje divertikulum s hnisavým výbojom bez zapojenia okolitého vlákna do procesu..

Pri vyšetrení pacientov, vo väčšine z nich v ľavej ilálnej oblasti, sa stanoví husté sigmoidné hrubé črevo, ktoré je pri pohmatu bolestivé..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja zápalových zmien v stenách divertikula je narušenie evakuácie a stagnácia obsahu v tele divertikula, v dôsledku čoho sa v ňom vytvára hustá hrudka - fecalitída. Úplná obštrukcia krku divertikla prispieva k rozvoju zápalového procesu a vylučovaniu výpotkov. Exsudát zmierňuje fekálie a vylučuje sa do črevného lúmenu, dráždi jeho steny a vyvoláva reaktívny zápal..

Závažnosť zápalu závisí od reaktívnych vlastností samotného organizmu a agresivity infekčného agens.

K výskytu divertikulitídy prispievajú tieto faktory:

 • zápalové ochorenie čriev;
 • helmintická invázia;
 • črevná patológia vedúca k zápche;
 • nadváha;
 • vek nad 50 rokov;
 • systémové choroby, ktoré znižujú celkovú odolnosť organizmu (diabetes mellitus, imunodeficiencie).

komplikácie

Akútne komplikácie divertikulitídy:

Chronické komplikácie divertikulitídy:

 • chronický paraintestinálny infiltrát;
 • stenóza hrubého čreva;
 • črevná obštrukcia;
 • fistuly (vonkajšie, intestinálne, intestinálne-vaginálne, intestinálne-vaskulárne);
 • kolitída - zápal črevnej steny v blízkosti divertikula;
 • malabsorpcia živín na pozadí viacpočetných divertikúl.

diagnostika

Pri diagnostike divertikulitídy je dôležité nielen potvrdiť prítomnosť zápalových zmien v divertikle, ale tiež vyhodnotiť prevalenciu procesu, závažnosť intoxikačného syndrómu a identifikovať možné komplikácie. Okrem toho je povinná diferenciálna diagnóza divertikulitídy s inými chorobami: zápal slepého čreva, nádory brušnej dutiny a panvy, infekčná a neinfekčná kolitída, Crohnova choroba, zápalové ochorenia genitourinárneho systému..

Na vykonanie týchto úloh je potrebná anamnéza, odstránenie príznakov „úzkosti“, klinické vyšetrenie a vykonávanie povinných laboratórnych a inštrumentálnych diagnostických metód..

Laboratórne metódy

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • krvná biochemická analýza (bilirubín, AST, ALT, alkalická fosfatáza, GGTP, glukóza, celkový cholesterol, amyláza, CRP);
 • okultný krvný test.

Prístrojové metódy

 • EKG;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • prehľadová rádiografia brušných orgánov (s podozrením na perforovanú divertikulitídu;
 • kolonoskopia alebo irigoskopia.

Ak je to potrebné, dodatočne sa môžu použiť črevný ultrazvuk, gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvových orgánov, CT alebo MRI brušnej dutiny a malej panvy..

liečba

Účelom liečby divertikulitídy je zmiernenie zápalového procesu, prevencia a liečba komplikácií.

Nekomplikovaná divertikulitída, pri absencii príznakov systémového zápalu, sa dá liečiť ambulantne, ale nedostatok účinku liečby v priebehu 48 - 72 hodín je signálom hospitalizácie..

Komplikovaná divertikulitída podlieha povinnej hospitalizácii na chirurgickom oddelení..

diéta

V prvých 2 až 3 dňoch od začiatku choroby je uvedená striktná strava, ktorá umožňuje príjem čistých tekutín (rastlinný vývar, tekuté vývary zo chudého mäsa a rýb, stále minerálna alebo pitná voda, vyčírené šťavy, slabý čaj, bozk).

V nasledujúcich dňoch je indikovaná strusková strava s výnimkou produktov, ktoré zlepšujú procesy fermentácie a tvorby plynu v čreve..

odporúčaMusí byť vylúčený
Mäsové výrobky
 • Varené chudé mäso (hovädzie, teľacie, kuracie)
 • karbonátky
 • suflé
 • Parné kotlety
 • Nízkotučné mäsové vývary
 • Mastné mäso (bravčové, jahňacie, kačacie, husacie)
 • salámy
 • salámy
 • Údené mäso
rybyRyby s nízkym obsahom tuku (ostriež, šťuka, treska, treska, ostrieža)Mastné ryby (makrely, lososy, pstruhy)
polievkyPolievky na vývare chudého mäsa, zeleninové vývaryBoršč, kapustová polievka, okroshka, húbová polievka, mliečne polievky
Kaša a obilninyRyža, krupica a ovsené vločky, rezance, rezance z prémiovej múky
 • Proso, krupica z jačmeňa
 • Mak, kokos, akékoľvek nasekané zrná, müsli
Mliečne výrobkyNízkotučné kefír, prírodný jogurt, maslo, syrKyslá smotana, plnotučné mlieko, jogurty s rôznymi polevami, zmrzlina, smotana, tvaroh
Chlieb a múkaBiely chlieb z prémiovej múky, sušienky bez prísad, sušenie, bagely.Celozrnný chlieb, výrobky z ražnej múky, hnedý chlieb
Zelenina a ovocieBanány, melón, broskyňa
 • Kapusta, reďkovka, repa, mrkva, reďkovky, cibuľa, cesnak, bylinky, morské riasy, sušené ovocie, orechy, hrozno, jablká, hrušky, citrusové plody,
 • jarabiny
 • Strukoviny (hrach, šošovica, fazuľa, cícer, fazuľa)
NápojeSlabý čaj, káva, pitná voda, minerálna voda bez plynu, vyčírené šťavy bez dužiny, napnuté kompóty
 • alkohol
 • Nektár, šťava s dužinou, kysané nápoje, sýtené nápoje, kvas
cukrovíMed, cukor, želé, sirupVšetky sladkosti okrem povolených
ostatnévajíčkaKorenie, konzervované potraviny, huby, ocot, omáčky, chren, horčica

Pri chronickej divertikulitíde v období medzi exacerbáciami je indikovaná strava bohatá na vlákninu z rastlín a vlákninu z rastlín.

Liečba drogami

antibiotiká

Pri nekomplikovanej akútnej divertikulitíde je výhodné orálne podávanie. Trvanie liečby je 7-14 dní.

Lieky podľa výberu sú amoxicilín / kyselina klavulanová 500 mg / 125 mg trikrát denne perorálne alebo ciprofloxacín 500 mg 2krát denne perorálne + metronidazol 250 mg trikrát denne perorálne.

Pri chronickej kontinuálnej divertikulitíde sa liečba vykonáva najmenej mesiac, kým sa nedosiahne klinický účinok. Počas liečby je možná zmena antibakteriálnych liekov. Ďalej je možné predpísať antibiotiká, ktoré nemajú systémový účinok, ale pôsobia výlučne v lúmeni čreva..

spazmolytiká

S bolesťou sa predpisujú selektívne antispasmodiká:

 • mebeverin hydrochlorid (niaspan, duspatalin, náhradnéx, dutan) 200 mg 2-krát denne;
 • trimebutín (nebutín, trimedát, trimebutín maleát) 100 mg 3-krát denne;
 • pinaveria bromid (dicetel) 50 mg 3-krát denne.

S elimináciou zápalových javov sa na požiadanie predpisujú antispasmodiká.

laxatíva

Použitie preháňadiel v akútnom období je obmedzené. Povolené používať vazelínový olej 1-4 polievkové lyžice denne.

Bez exacerbácie sa používa laktulóza alebo makrogol..

chirurgia

Naliehavá chirurgická liečba je indikovaná pre komplikovaný priebeh divertikulitídy (krvácanie, perforácia so známkami peritonitídy, absces). Účelom zásahu je odstrániť oblasť hrubého čreva spolu s postihnutým divertiklom. Najbežnejšie vykonávané operácie sú Hartmann alebo Mikulich..

Jasné indikácie plánovaného chirurgického zákroku neboli stanovené, takže sa stanovujú individuálne, berúc do úvahy závažnosť zápalových javov, frekvenciu relapsov, účinnosť konzervatívnej liečby, ďalšiu prognózu.

Najčastejšie však nekomplikovaná divertikulitída nevyžaduje chirurgickú liečbu.

prevencia

Medzi preventívne opatrenia na zníženie rizika rozvoja divertikulitídy, ako aj samotnej divertikulózy, patria:

 • dodržiavanie diéty s vysokým obsahom vlákniny (najmenej 25 g za deň);
 • prevencia zápchy;
 • prevencia obezity;
 • pravidelné cvičenie;
 • korekcia hmotnosti.

Pokračujte v téme a nezabudnite si prečítať:

Žiaľ, nemôžeme vám ponúknuť vhodné články.

Ako liečiť sigmoidnú divertikulózu

Divertikulóza sigmoidálneho hrubého čreva je porušením, keď sú na stenách črevného traktu tesnenia - takzvané kýly. Tieto výrastky sa nazývajú divertikly. Môžu zostať v čreve mnoho rokov, ale vôbec nevykazujú príznaky..

Ak sa infekcia dostane do črevného traktu, zápal divertikúl - divertikulitída. Vzdelávanie prichádza v mnohých veľkostiach. Všetko záleží na štádiách vzniku choroby. Patologický proces je lokalizovaný v sigmoidnom hrubom čreve - časti hrubého čreva. Ochorenie otriasa samotným sigma. Počas exacerbácie sa zhoršuje kvalita života. Analyzujme otázku divertikulózy sigmoidného hrubého čreva, informácie o príznakoch, liečbe choroby.

Príčiny výskytu patológie

Existuje niekoľko okolností, za ktorých sa u ľudí vyvinie sigmoidná divertikulóza hrubého čreva. Dôvody si prečítajte podrobnejšie:

 1. Vek. Keď sú svaly črevnej steny oslabené, tráviaci systém sa rozpadá.
 2. Slabé spojivové tkanivo. Tento jav je možné pozorovať pri narodení alebo po poruche tvorby kolagénových vlákien..
 3. Poruchy črevnej motility. Pri vysokom tlaku v dutine čreva stenové vlákna oslabujú a objavujú sa charakteristické tesnenia.
 4. Svalové kŕče. To aktivuje kontrakciu črevných ciev, prerušenie krvného obehu. Výsledkom je, že v blízkosti atrofií ciev dochádza k strie. Výsledkom je, že divertikula rastie vo vnútornom trakte.
 5. Zdedil. Hrozba choroby sa niekoľkokrát zvyšuje, keď majú členovia staršej rodiny ťažkosti s divertikulárnou chorobou.
 6. Výživa. Mnohé štúdie ukázali, že v afrických krajinách, kde ľudia dlho jedli rastlinné potraviny, je oveľa menej pravdepodobné, že budú trpieť divertikulózou ako na Západe, kde mäse dominuje strava.

Etapy, znaky a možné komplikácie

Tabuľka štádií choroby.

etapypopis
Ochorenie bez príznakovPacient často nevie o prítomnosti ochorenia a iba po náhodnom vyšetrení na inú zámienku lekár zistí patológiu..
Akútna divertikulózaCharakteristické príznaky sú kŕče stien sigmoidného hrubého čreva.
Komplikovaná chorobaPosledné štádium choroby, ktorá sa vyznačuje nebezpečným zdravotným stavom. Vyžaduje okamžitú lekársku pomoc.
divertikulitídaTvorí sa tak, že divertikulum je plné výkaly, ktoré tvoria vhodné prostredie na šírenie patogénnych mikroorganizmov..
Peritoneálny infiltrátV tomto prípade hovoríme o zápale pobrušnice.
Črevná fistulaSpontánna identifikácia abscesu je zvláštna, čo vedie k tvorbe fistúl. U tejto formy je nutný chirurgický zákrok.

Intraintestinálne krvácanie. Vyskytuje sa v dôsledku poškodenia črevnej sliznice následkom stvrdnutej stolice.Perforácia divertikulaAk je peritoneum postihnuté perforáciou, pravdepodobnosť peritonitídy.

Aby ste si všimli ochorenie v predčasných štádiách a pokračovali v liečbe, mali by ste poznať príznaky úplne. Analyzujeme príznaky choroby:

 1. Bolesť brucha je hlavným a prvým kritériom vzniku choroby. Lekári to často nechýbajú, pretože v počiatočných fázach bolesti nie sú silné a po defekácii zmiznú. Takéto nezdravé pocity sa považujú za podvýživu, krátkodobé poruchy.
 2. Keď sa bolestivý priebeh vytvára, bolesti sa zhoršujú, majú matný alebo pritiahnutý vzhľad, sú vyjadrené vo variante záchvatov. Hlavné je zamerať sa na skutočnosť, že nezdravé pocity sú lokalizované bližšie k pupku na jeho spodnej strane. Po jedle sa bolesť zhoršuje, čo by malo varovať.
 3. V niektorých prípadoch nezdravé pocity vyžarujú na pravú stranu brušnej dutiny. Preto je bolesť často zamieňaná s exacerbáciou apendicitíd.
 4. Bolesť zmizne po úbytku plynov.
 5. V bruchu je tiež ťažkosť, nadúvanie.
 6. Časté zápchy s bolesťou. Po zápche začína hnačka (veľa sekrécií hlienu).

Ak trpíte pravidelnou zápchou a bolesťami, dokonca aj malými, musíte navštíviť lekára.

diagnostika

Pretože choroba nie je spočiatku vyjadrená symptómami, lekári používajú určité vyšetrovacie metódy. Diagnóza sigmoidnej divertikulózy hrubého čreva je nasledovná:

 • Röntgenové vyšetrenie črevného traktu zmesou bária. Výsledkom je, že divertikly sú vyplnené, sú viditeľné;
 • irrigoskopia - štúdia na vyšetrenie sliznice sigmoidného hrubého čreva;
 • kolonoskopia - proces podobný predchádzajúcemu vyšetreniu, skúma sa iba sliznica hrubého čreva.

liečba

Ak príznaky nie sú závažné, liečba choroby sa uskutočňuje pomocou lekárskych metód. Liečba divertikulózy sigmoidného hrubého čreva sa vykonáva v kombinácii s bylinnou terapiou a cvičením. Všetky tieto komplexné liečivé udalosti sa môžu uskutočňovať výlučne na pozadí korekcie ponuky jedál.

prípravy

Liečba antibiotikami a protizápalovými látkami je oprávnená na divertikulitídu. Konzervatívna terapia, okrem antibakteriálnych látok, pre zápal, vyzerá takto:

 • látky na zlepšenie pohyblivosti čriev;
 • spazmolytiká;
 • laxatíva;
 • vitamínové komplexy;
 • lieky na rast hemoglobínu.

Pri komplikáciách v nemocnici sa lieky určujú intravenózne, čo zvyšuje účinnosť liečby. Výživa sa podáva parenterálne, čo umožňuje "relaxovať" gastrointestinálny trakt.

Rané štádium sigmoidnej divertikulózy hrubého čreva sa môže liečiť liekmi. Medzi hlavné v zozname patria lieky:

Alpha Normix
Antibiotikum patriace do skupiny širokého rozsahu expozície. Prítomný v liečbe infekčných chorôb gastrointestinálneho traktu, sigmoidnej divertikulózy hrubého čreva. V odporúčaniach na použitie je predpísaná dávka 200 mg pre dospelých a dieťa od 12 rokov. Recepcia je každých 8 hodín. Trvanie liečby nepresiahne 7 dní. Liek sa môže opiť druhým chodom, ale až po prestávke v mesiaci. Cena od 650 rubľov.amoxiclav

Patrí do skupiny penicilínov. Je predpísaný na zápal močových ciest, problémy s gastrointestinálnou sliznicou. Dávka je 1 tableta. Prestávka medzi recepciami je tiež 8 hodín. Dávkovanie je predpísané pre dospelého a dieťa staršie ako dvanásť rokov. Cena od 200 rubľov.No-kúpele

Má upokojujúci účinok na kŕče hladkých svalov tráviaceho ústrojenstva. Dávka pre dospelého je od 120 do 240 mg po celý deň. Liečivo možno rozdeliť do 3 dávok. Cena od 50 rubľov.Buscopan

Určené na zmiernenie kŕčov svalov vnútorných orgánov, znižuje vylučovanie tráviacich žliaz. Návod na použitie uvádza dávku v množstve 1 - 2 tablety po jedle, do 24 hodín sa užíva až päťkrát. Cena od 330 rubľov.Dufalac

Droga sa týka liekov preháňacej skupiny, predáva sa vo forme sirupu. Pomáha pri dlhodobej zápche. Podľa pokynov si môžete vziať od 15 do 45 ml. Tento liek sa nemôže množiť. Cena od 290 rubľov.domperidón

Antiemetikum, ktoré eliminuje pocit nevoľnosti. Liek zmierňuje dyspeptické symptómy spojené so zníženým vyprázdňovaním žalúdka. Dospelí a deti od 5 rokov sú predpisované 10 mg trikrát do 24 hodín 30 minút pred jedlom.Linex

Komplexný nástroj, ktorý patrí do skupiny liekov, ktoré normalizujú črevnú mikroflóru. Je predpísaný pre zmeny v zložení normálnej črevnej flóry. Dieťa staršie ako dvanásť rokov má predpísané dve kapsuly denne. Cena od 250 rubľov.

Zoznam povolených a neprijateľných výrobkov

Povolené produktyZakázané výrobky
pohánka a ovsená kaša varené v mlieku;

Polievky s obilninami a zeleninou;

nie tuková hydina;

kefír, tvaroh, jogurt;

oleje pridávané do hotových jedál;

varená zelenina (zemiaky, cuketa, tekvica, mrkva);

sladké ovocie v podobe želé, pečené jablká bez šupky;

teplý čaj s mliekom a cukrom, šípková infúzia.strukoviny, ktoré vyvolávajú zvýšenú tvorbu plynov;

kofeín a alkohol;

cesnakové a korenené korenie;

krupica, biela ryža, cestoviny;

čerstvé pečivo;

Biela kapusta.

Príklad 7dennej stravy

Mnoho gastroenterológov verí, že pacienti s divertikulózou musia dodržiavať osobitnú metódu výživy - bielkoviny konzumujú oddelene od uhľohydrátov. Telo získava maximum živín, uľahčuje sa proces trávenia potravy. Vzhľadom na odporúčanie výživových lekárov a lekárov nižšie je 7-dňová strava pre pacientov s divertikulózou hrubého čreva. Pod týmto zoznamom sa zobrazuje ponuka pre každý deň:

 • Pondelok a utorok. Je lepšie jesť tekuté jedlo (polievky so zeleninou), ovocie, bylinný čaj.
 • streda Popoludní - vykladanie tela. Môžete piť kefír alebo jesť iba jablká.
 • štvrtok Deň rybích pokrmov. Môžete použiť vývar s nie príliš mastnými riečnymi alebo morskými rybami.
 • Piatok. Môžete jesť ovsené vločky alebo pohánky. Na obed môžete jesť varené mäso a zeleninu. Je vhodnejšie jesť pomaranč alebo banán na poludnie desiatu. Vo večerných hodinách môžete jesť niekoľko lyžičiek chudého tvarohu..
 • sobota Deň začína proteínovou omeletou. Na varenie použite dvojitý kotol. Rastlinný šalát alebo ovsená kaša sa výhodne ochutia rastlinným olejom. Môžete si dať večeru s jogurtom.
 • nedeľa Môžete si pripraviť polievku zo zeleniny, piecť ryby, jesť ovocie, piť kompot.

Bylinné ošetrenie

Tradičná medicína v liečbe sigmoidnej divertikulózy hrubého čreva a zmiernenia symptómov je prezentovaná vo forme receptov.

Pozrime sa na ne podrobnejšie:

 1. Mrkva. Vezmite 5 lyžíc. mrkvové semienka a nasekané. Malo by to byť prášok. Užívajte až trikrát denne a vypite veľa vody. Terapia sa uskutočňuje 14 dní. Liečbu môžete zopakovať po 7-dňovej prestávke.
 2. Olivový alebo ľanový olej. Recept je veľmi jednoduchý. Musíte vziať hotový olej v množstve lyžice. a piť na lačný žalúdok.
 3. Aloe tinktúra. Vezmite 200 g rozdrvených listov, pridajte 300 g medu. Produkt by mal stáť jeden deň. Potom sa podľa čl. l 60 minút pred jedlom po dobu 14 dní.
 4. Semená Psyllium Ak vaše denné menu neobsahuje požadované množstvo vlákniny, musí sa to vziať naviac. Semená plantajnu sú bohaté na prírodné vlákna. Keď sa semená zmiešajú s tekutinou, napučia. Vytvorí sa gélovitá látka a zrná samotné sa zväčšujú v mierke až štyridsaťkrát. Jitrocel je ľahko rozpustný zdroj vlákniny, ktorý presahuje úroveň ovsených vločiek a jačmeňa. Hlavný rozdiel spočíva v tom, že rastlinné vlákna obsahujú podstatne väčšiu veľkosť. Keď sa semená rastliny pravidelne konzumujú, môžu sa úplne obnoviť funkcie tráviacich orgánov, najmä práca tenkého čreva a hrubého čreva. Vláknina z jačmeňa v potrave aktivuje peristaltiku. Pre správne ošetrenie budete musieť postupovať podľa pokynov:
 • Semená (1 polievková lyžica L.) Je potrebné naliať pohár tekutiny.
 • Užitočná čistá voda, mlieko alebo ovocná šťava.
 • Po varení musíte obsah okamžite vypiť.
 • O tridsať minút neskôr musíte znova piť vodu (pohár tekutiny). Hlavná vec je vypiť dostatočné množstvo vody, aby semená napučali!
 • Pokračujte v liečbe, až kým nepríjemné príznaky nezmiznú..
 1. Mätový nápoj. Môže pomôcť s črevnými chorobami vrátane divertikulózy. Čaj mäty piepornej upokojuje gastrointestinálny trakt, znižuje nadúvanie a bolesť. Do hrnčeka čaju pridajte pár lístkov mäty a lektvar vypite častejšie. Tento čaj môže byť užitočný najmä pre tých, ktorí majú tráviaci trakt..

Liečba črevnej divertikulózy

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Liečba črevnej divertikulózy je zameraná na zlepšenie kvality života pacientov s divertikulárnou chorobou, čo si vyžaduje zmiernenie príznakov.

Včasná liečba akútnej divertikulitídy na prevenciu život ohrozujúcich komplikácií. Kritériom účinnosti liečby divertikulitídy je dosiahnutie klinickej a laboratórnej remisie alebo aspoň zmiernenie akútneho zápalového procesu, syndrómu bolesti. Prevencia rozvoja komplikácií divertikulárnej choroby.

Indikácie pre hospitalizáciu

Črevná divertikulóza bez divertikulitídy alebo bez exacerbácie chronickej divertikulitídy sa lieči ambulantne. Potreba hospitalizácie nastáva v týchto prípadoch:

 • akútna divertikulitída (exacerbácia chronickej divertikulitídy);
 • silná intoxikácia;
 • neschopnosť prijímať písanie ústami;
 • vek pacienta je nad 85 rokov;
 • závažné sprievodné ochorenia;
 • vysoká horúčka (39 - 41 ° C);
 • príznaky peritoneálneho podráždenia;
 • výrazná leukocytóza - viac ako 15 × 10 9 / l (v starobe to nemusí byť);
 • prítomnosť imunosupresie u pacienta, vrátane iatrogénneho, napríklad v dôsledku príjmu glukokortikoidov.

Pokyny pre odborné poradenstvo

S rozvojom komplikácií črevnej divertikulózy je potrebné zapojiť chirurga tak na konzultácie, ako aj na určenie indikácie chirurgickej liečby..

Nedrogová liečba črevnej divertikulózy

režim

Je potrebné opustiť očistné klystýry a ak je to možné, od preháňadiel. Priaznivý účinok sa prejavuje rozšírením fyzickej aktivity v dôsledku zrýchleného prechodu črevného obsahu a znížením tlaku v črevnom lúmene..

diéta

Pacientom s nekomplikovaným divertikulárnym ochorením sa odporúča obohatiť stravu vlákninou z potravy (s výnimkou veľmi hrubej vlákniny: repa, reďkovka, reďkovka, ananás, tomel) - viac ako 32 g / deň, pretože vláknina z potravy znižuje tlak v lúmene hrubého čreva..

So zlou znášanlivosťou takejto stravy odporúčajú frakčné použitie produktov bohatých na vlákninu z potravy, v drvenej forme, zeleninu - po uvarení. Je ukázané obmedzenie výrobkov tvoriacich plyn (kapusta, hrozno atď.), Vylúčenie strukovín, sýtených nápojov. Je potrebné použiť dostatočné množstvo tekutiny - 1,5 - 2 l (pri absencii kontraindikácií).

Vylúčenie výrobkov obsahujúcich malé semená a orechy sa v súčasnosti neodporúča..

Drogová liečba črevnej divertikulózy

Nekomplikovaná divertikulóza čreva

Nasledujúce skupiny liečiv sa používajú ako ambulancie pre divertikulózu čreva..

 • spazmolytiká
 • Blokátory kalciových kanálov: mebeverín (200 mg 2-krát denne), bromid pinaveria (50 mg 3-krát denne).
 • Anticholinergiká: hyoscín butibromid. platyphyllin.
 • Myotropické antispasmodiká: papaverín, benzcylán alebo chlorid drotaverínu.

Vymenovanie antispasmodík vedie k zníženiu bolesti. Dávka, trvanie a cesta podania sa vyberajú individuálne.

Prostriedky na reguláciu stolice

Je potrebné vyhnúť sa stimulačným preháňadlám, pretože môžu zvyšovať tlak v čreve a spôsobovať bolesť. Odporúča sa užívať osmotické preháňadlá a lieky, ktoré zvyšujú objem črevného obsahu. Osmotické preháňadlo pre reguláciu stolice - laktulóza. Počiatočná dávka 15 - 45 ml za deň, udržiavacia dávka je 10 - 30 ml za deň v jednej dávke ráno. Úprava dávky sa vykonáva po 2 dňoch bez účinku. Šupka semien jabĺk - prípravok zo semien srsti indického plantajna Plantago ovata. Odporúčajú užívať liek v dávke 2 - 6 vreciek denne. Tento účinok je spôsobený zmäknutím črevného obsahu a zvýšením jeho objemu. S hnačkovým syndrómom - adstringenty, adsorbenty (dioktahedrálna smektitída, bizmutové prípravky). S nadúvaním sa predpisujú adsorbenty simetikón. Bezpečnostné opatrenia: vyvarujte sa užívaniu liekov morfínovej skupiny a štruktúrne podobných syntetických zlúčenín, ktoré zvyšujú tonus hladkého svalstva.

Akútna divertikulitída

Pri akútnej divertikulitíde alebo exacerbácii chronickej divertikulitídy sa odporúča hospitalizácia v chirurgickej (proctologickej) nemocnici, infúzna terapia s náhradami plazmy a detoxikačné roztoky, použitie širokospektrálnych antibakteriálnych liekov, ktoré dobre prenikajú do tkanív a sú účinné proti črevnej mikroflóre (cefalosporíny druhej generácie, nitroiminid). iné).

1. etapa (začiatok a výška zápalu) - 7-10 dní. Na 2-3 dni úplne vylúčte použitie písania a predpisovania orálnej a parenterálnej rehydratácie. Posledne menovaný je výhodný vo vážnom stave pacienta. Po niekoľkých dňoch stravu opatrne rozšírte. Stravovanie obohatené o vlákninu je možné len po úplnom odstránení akútnej divertikulitídy. Pri zvracaní, nadúvaní je indikované zavedenie nazogastrickej trubice. Vykonajte detoxikačnú terapiu. Používajú sa antibiotiká, ktoré sú účinné proti gramnegatívnej a anaeróbnej mikroflóre. Sú možné tieto schémy:

 • monoterapia - csphalosporín druhej generácie alebo chránený penicilín (účinnosť monoterapie podľa niektorých štúdií nie je nižšia ako účinnosť pri použití niekoľkých antibiotík);
 • liečba dvoma antibiotikami: liečivo, ktoré je účinné proti anaeróbnej mikroflóre, + aminoglykozidu, cefalosporínu alebo monobaktámu tretej generácie; liečba tromi antibiotikami: ampicilínom, gentamicínom a metronidazolom.

Pri absencii účinku liečby po 2 až 3 dňoch by sa mala vylúčiť tvorba abscesu.

Pri miernom zápalovom procese (nedostatok intoxikácie, príznaky peritoneálneho podráždenia, normálna alebo subfebrilná telesná teplota) sa antibiotiká predpisujú perorálne. Najvýhodnejšia amoxicilín + kyselina klavulanová (chránený penicilín) vo vnútri v dávke 875 mg každých 12 hodín.

Prípravky a dávky

Cefoxitín (cefalosporín druhej generácie) - 2 g iv každých 6 hodín.

Ampicilín + sulbaktam (chránený penicilín) - 3 g iv každých 6 hodín.

Tikarcilín + kyselina klavulanová (chránený penicilín) - 3,1 g iv každých 6 hodín.

Imipenem + cilastatín (p-laktámové antibiotikum) - 500 mg iv každých 6 hodín.

Metronidazol 500 mg iv každých 6 hodín v kombinácii s (jedna z možností):

  gentamicín v dennej dávke 3 až 5 mg / kg, rozdelený na 2

3 úvody;

 • ceftriaxón v dávke 1 g iv každých 24 hodín; 400 mg iv ciprofloxacínu každých 12 hodín.
 • Ampicilín v dávke 2 g iv každých 6 hodín v kombinácii s gentamicínom v dennej dávke 3 až 5 mg / kg, rozdelený na 2 až 3 injekcie a metronidazol 500 mg iv každých 6 hodín.

  Na parenterálnu bolesť sa predpisujú antispasmodiká a anticholinergiká. Je ukázaná regulácia črevnej funkcie: v prípade zápchy - parafínový olej (nie dlhšie ako 5 až 7 dní), makrogol, kôra semien jabĺk; s hnačkami - adsorbenty, adstringenty.

  2. etapa (pokles zápalu) - 7-10 dní. Strava sa postupne rozširuje. Podľa indícií antibiotická liečba pokračuje (zmena lieku je povinná). Vykonajte reguláciu črevnej motility, vykonajte vitamínovú terapiu.

  Etapa 3 - udržiavacia terapia a pozorovanie. Vykonáva sa ambulantne. Je ukázaný súbor opatrení, ktoré sú podobné opatreniam pri liečbe divertikulárnej choroby bez exacerbácie divertikulitídy..

  Chirurgická liečba črevnej divertikulózy

  Chirurgická liečba črevnej divertikulózy je indikovaná na komplikácie ochorenia, ktoré predstavujú priame ohrozenie života pacienta, ako je perforácia divertikla do brušnej dutiny, obštrukcia čreva, hojné krvácanie, prítomnosť fistúl (interintestinálna, črevná, črevná a vaginálna), opakujúca sa divertikulitída. Liečba črevnej divertikulózy sa vykonáva na chirurgickom oddelení.

  Perikardiálny absces je taktika čakania a videnia (s abscesmi menšími ako 2 cm, ktoré sa nachádzajú neďaleko mezentérie hrubého čreva, sa konzervatívna taktika ospravedlňuje). Panvové, retroperitoneálne abscesy, peritonitída - indikácie pre chirurgickú liečbu. Pri abscesoch je transdermálna drenáž možná pod rádiologickou kontrolou.

  Výber spôsobu operácie v každom prípade závisí od mnohých faktorov: povaha komplikácií, prevalencia procesu, zápalové zmeny v tkanive divertikula, črevná stena a okolité tkanivá, prítomnosť perifokálneho zápalu alebo peritonitídy. Hlavnú úlohu zohrávajú sprievodné choroby, ktoré sa často pozorujú na starších uliciach. Je výhodné vykonať resekciu hrubého čreva plánovaným spôsobom so súčasnou aplikáciou anastomózy. Operácia sa vykonáva po 6 - 12 medoch po zastavení akútneho záchvatu divertikulitídy.

  taktika

  Asymptomatická divertikulóza čreva, diagnostikovaná náhodne, nevyžaduje špeciálne ošetrenie. Pacientovi sa odporúča strava bohatá na rastlinnú vlákninu, aby sa zabránilo progresii choroby a zabránilo sa možným komplikáciám.

  Pri divertikulóze so závažnými príznakmi sa používa komplex terapeutických opatrení: preháňacia strava, antispasmodiká, lieky regulujúce motoriku čriev. U väčšiny pacientov s klinicky závažným divertikulárnym ochorením hrubého čreva má konzervatívna liečba črevnej divertikulózy trvalý pozitívny účinok..

  Pri divertikulitíde sú indikované antibiotiká, črevné antiseptiká, osmotické preháňadlá.

  Ďalšie vedenie pacienta

  Ukazuje ročné lekárske prehliadky a bežné ambulantné vyšetrenia.

  Po vyliečení akútnej divertikulitídy je potrebné vyšetrenie vylúčiť ďalšiu patológiu hrubého čreva (predovšetkým rakovina zistená u 6% pacientov s divertikulárnou chorobou) - kolonoskopia je indikovaná 1 mesiac po odstránení divertikulitídy.

  Po odstránení divertikulitídy je potrebné dôkladné monitorovanie, aby sa vylúčili jej komplikácie (absces, fistula, stenóza čreva): dôkladná anamnéza, v prípade potreby panoramatická rádiografia brušnej dutiny, irrigoskopia s báriovým klyzmom, CT brušnej dutiny.

  Pri pozorovaní pacienta s divertikulárnou chorobou je nevyhnutná včasná detekcia divertikulitídy, ktorej hlavnými klinickými prejavmi sú bolesti brucha a horúčka..

  Tréning pacientov

  Pacient musí poskytnúť úplné informácie o svojej chorobe, upozorniť na príznaky a nebezpečenstvo akútnej divertikulitídy.

  Mali by sa uviesť podrobné stravovacie odporúčania..

  Odporúčame pacientovi, aby zvýšil fyzickú aktivitu.

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Inguinálna hernia je dôsledkom zvýšeného vnútrobrušného tlaku a neschopnosti svalového tkaniva mu odolávať. Toto ochorenie sa môžete zbaviť redukciou (masážou) alebo chirurgickým zákrokom.
  Bez lekárskeho vyšetrenia nie je možné zistiť stratu kostného tkaniva v počiatočných štádiách. Laboratórna diagnóza osteoporózy zahŕňa celý rad štúdií, vďaka ktorým sú identifikované najmenšie poruchy v tele, ako aj možné príčiny vývoja choroby pohybového aparátu.
  Zdá sa, že máte dostatok spánku a nehrešíte nijakými excesmi, a tašky pod očami sa stávajú čoraz ťažšie skryť aj pomocou moderných prostriedkov?