loader

Meckel's diverticulum

Meckelovo divertikulum (pomenované po nemeckom anatomistovi J.F. Meckel Jr., 1781 - 1833) je miestny sakrálny výčnelok steny ileu, ktorý sa vytvára ako výsledok neúplného prerastania vitellínového kanálika, ktorý sa podieľa na výžive plodu vo vzdialenosti 10 - 100 cm od ileocekálneho uhla [1]. Mertel divertikulum je považované za pravé divertikulum, pretože jeho stena obsahuje všetky vrstvy čreva. Priemerná dĺžka je 5 - 7 cm, ale sú tu väčšie divertikly. Mertel divertikulum je najbežnejšou vrodenou malformáciou gastrointestinálneho traktu.

Nachádza sa vo väčšine prípadov na poslednom (distálnom) 50 ileu. V žiadnom prípade sa nemusí prejaviť, môže sa však zapáliť a simulovať klinický obraz akútnej apendicitídy. Preto by sa počas operácií na apendicitídu malo vykonať vyšetrenie tenkého čreva vo vzdialenosti do 1 metra. Hlavné klinické príznaky Meckelovho divertikula sú: meléna, bolesť v pravom dolnom kvadrante brucha, inverzia čreva, obštrukcia čreva. V americkej medicíne platí pravidlo „2 palce“: 2 palce dlhé, 2 stopy od ileocekálnej chlopne, 2% populácie, ktorá sa najčastejšie prejavuje za 2 roky života, je u mužov dvakrát častejšia.

patológie

Meckelovo divertikulum je skutočné divertikulum, ktoré je tvorené vyčnievaním všetkých vrstiev steny na prvokoch ileu. Meckelov divertikulum môže mať priemer až 2 cm a dĺžku až 5 cm. Vo väčšine prípadov (75%) je Meckelův divertikulum 60 cm (líši sa od 40 do 100 cm) od ileocekálnej chlopne [2].

Divertikulum je dodávané spárovanými vitellínovými cievami a ľavá artéria prechádza reverzným vývojom a pravá artéria zostáva ako vynikajúca mezenterická artéria. Zvyšok primárnej pravej srdcovej tepny opúšťa priamo z mezenterickej tepny a dodáva divertikulum. Jeho krvná zásoba je jedinečná v tom, že cievy do divertikla prechádzajú cez seróznu membránu ileu a končia na protozoálnej línii na vrchole divertikla. Avšak cievy, ktoré sa podieľajú na dodávaní krvi do divertikula, môžu pokračovať do steny brucha alebo môžu existovať ako vláknitá šnúra, ktorá spája ileum s pupkom. Špička divertikla môže byť pripevnená k spodku mezentérie ileu vláknitými adhéziami.

V polovici všetkých prípadov je Meckelovo divertikulum charakterizované ektopiou tkanív a v 62% prípadov sa zistí ektopia žalúdočnej sliznice, v 6% prípadov tkaniva pankreasu, v 6% prípadov kombinácia žalúdočnej sliznice a tkaniva pankreasu.

Klinický obraz

U väčšiny pacientov je asymptomatický, u tretej sa klinicky prejavuje [1]. Komplikácie sú zaznamenané u 4 až 40% pacientov; retrospektívne porovnanie však ukázalo, že riziko komplikácií sa s vekom znižuje a predstavuje 4% u ľudí mladších ako 20 rokov, 2% u ľudí vo veku 40 rokov a tendenciu k nule u staršej populácie [2,3,13]. Kombináciou Meckelovho divertikula s Crohnovou chorobou sa zvyšuje riziko nasledujúcich komplikácií:

 • gastrointestinálne krvácanie: najčastejšia komplikácia, ktorá sa vyskytuje v 30% prípadov so závažnými príznakmi [2]
 • obštrukcia tenkého čreva: druhá najbežnejšia komplikácia
  • luminálna obštrukcia v dôsledku divertikulitídy, vstupu cudzieho telesa do divertikula alebo tvorby coprolitu
  • inverzie
  • intususcepcia [5]
  • vnútorná prietrž
  • Richter-Littre parietálna prietrž: porušenie divertikla
  • nádorová obštrukcia
  • porušenie tenkého čreva v mezodivertikulárnom ligamente obsahujúcom vitellínové cievy siahajúce cez ileum do divertikla
 • zápal (divertikulitída): Meckelova divertikulitída
 • perforácia divertikula
 • nádory v Meckelovom divertikle

diagnostika

Scopia

Slepý výčnelok v ileu. Typické umiestnenie v pravej iliakálnej oblasti alebo panve.

CT sken

Počítačová tomografia má v nekomplikovaných prípadoch obmedzenú hodnotu, pretože divertikulum pripomína normálne črevné slučky. Príležitostne je možné vizualizovať hladiny plynu / tekutiny, slepý výčnelok na anti-mezenterickej strane distálneho ilea. Možné obrátenie divertikula prejavujúce sa ako intraluminálny polypoidný výčnelok [12].

Hodnota tejto techniky je v nekomplikovaných prípadoch obmedzená. Môže byť detekovaná slepá peristaltická výstupka slučky spojenej s tenkým črevom. A.

Tradičná angiografia a CT angiografia

Pri uskutočňovaní štúdie na zistenie príčiny krvácania do gastrointestinálneho traktu sa dá vizualizovať žĺtkový vak, hoci jeho vizualizácia je zvyčajne náročná na iné cievy..

scintigrafia

99mTc scintigrafia technecistanu sodného má obmedzenú citlivosť (

60%) [2,9]; odhaľuje však mimomaternicovú sliznicu v divertikle. Rádiofarmakum je absorbované bunkami vylučujúcimi žalúdočnú sliznicu a ektopickými ložiskami žalúdočnej sliznice. Veľká citlivosť (

85 - 90%) pozorované u detí.

História a etymológia

Patológia je pomenovaná po Johannovi Friedrichovi Meckelovi, ktorý opísal nozológiu v roku 1809..

Čo je Meckelova divertikulum?

Meckelova divertikulum je výstupok ileu v tvare vaku a zaujíma osobitné miesto medzi ostatnými divertikulami tohto orgánu. Patrí k počtu vrodených anomálií a je spôsobený neúplným nadmerným rastom vitellínu alebo pupočníkového traktu, ktorý normálne rastie do konca 3. mesiaca vývoja plodu. Dĺžka tohto slepého výčnelku spravidla nepresahuje 4–6 cm, ale jeho priemer sa môže meniť v širokých medziach a niekedy môže dosahovať aj priemer samotného ilea..

Ak je pupočníkový kanál z nejakého dôvodu úplne uzavretý, má po narodení dieťaťa tvar tubulárneho útvaru nasmerovaného na pupok alebo s ním spojený vláknitou šnúrou..

príznaky

Meckelov divertikulum je trikrát častejšie tvorené u chlapcov a zvyčajne sa prejavuje v prvých rokoch života dieťaťa. Ak to nebolo v tomto okamihu diagnostikované, dospelí si často neuvedomujú, že majú črevné patológie, pretože vyčnievanie ileu sa v žiadnom prípade nedáva preč, s výnimkou menších periodických bolestí v ileu, až kým podmienky vzniku komplikácií choroby sa nevytvoria. Jeho hlavné prejavy sú preto:

 1. Krvácanie rôznej sily a povahy. Táto patológia sa spravidla vyznačuje čiernymi dechtovými stolicami, niekedy však pacienti krvácajú hojne, čo slúži ako dôvod pre naliehavú potrebu vyhľadať lekársku pomoc. Pomerne často je krvácanie sprevádzané:
  • anémia
  • slabosť
  • závrat
  • tachykardia;
  • bledosť.

Dôležité: v mnohých prípadoch je krvácanie sporadické, t.j. nepravidelné.

Dôležité: u novorodencov sa častejšie pozoruje zápcha a črevná obštrukcia a u starších detí krv v stolici obvykle indikuje prítomnosť divertikla..

Ak zápalový proces začína v stenách výčnelku, potom je to často sprevádzané symptómami podobnými apendicitídam, takže ich možno ľahko zamieňať. Pacient má:

 • bolesť brucha v oblasti pupka alebo ilia;
 • horúčka;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie.

Pozor! Dôležitým diagnostickým znakom je absencia zvracania, tzv. Kávové usadeniny, to znamená, že vo zvracaní nie je vždy žiadna krv.

Preto, ak sa počas operácie ukáže, že dodatok vermiformu sa nemení, je potrebné predpokladať prítomnosť divertikla ileum a odstrániť ho..

Pozor! Meckelov divertikulum sa často kombinuje s vrodenými anomáliami rôznych orgánov, takže ak nájdete jednu alebo druhú patológiu tohto druhu, napríklad tepny pažeráka, omphalocele a ďalšie, určite by ste mali podstúpiť vyšetrenie na prítomnosť výčnelku ileu..

Diagnostika a liečba

Hlavnou metódou na diagnostiku Meckelovho divertikla je kontrastná rádiografia (irrigoskopia), ktorá predpokladá rektálne podanie špeciálnej látky do črevného lúmenu. Ale vzhľadom na skutočnosť, že v prípade neexistencie komplikácií je veľmi slabo naplnená kontrastnou hmotou, ani táto univerzálna metóda na detekciu divertiklov neposkytuje vždy spoľahlivé informácie o ileu pacienta. Preto je táto anomália často diagnostikovaná a okamžite eliminovaná počas laparoskopie počas chirurgického ošetrovania komplikácií.

Ukázalo sa tiež, že pacienti vedú:

 • scintigrafia, ktorá umožňuje určiť oblasti ektopickej sliznice v prípade silného krvácania;
 • krvný test, pomocou ktorého môžete zistiť prítomnosť malého počtu krvných buniek a nízkej hladiny hemoglobínu;
 • analýza výkalov na prítomnosť okultnej krvi;
 • Ultrazvuk na zistenie príznakov zápalu.

Dôležité: Aby sa vylúčila možnosť krvácania z dôvodu ochorení horných tráviacich traktov, môžu byť pacienti podrobení endoskopickému vyšetreniu..

Ak bola úspešne diagnostikovaná Meckelova divertikulum, je malá a nesprevádza ju komplikácie, nevyžaduje sa žiadna špeciálna liečba. V takýchto prípadoch sa pacientom odporúča:

 • pravidelne sa podrobujú preventívnym vyšetreniam;
 • jesť otruby;
 • dôkladne žuť jedlo;
 • odmietnuť korenené jedlá;
 • kontrolovať, či v konzumovaných bobúľach a ovocí nie sú úplne žiadne semená, pretože môžu pretrvávať v divertikle;
 • sledovať pohyby čriev.
Pretože je ochorenie niekedy sprevádzané výskytom spastických bolestí, je možné sa s nimi vysporiadať pomocou jednoduchých voľne predajných antispasmodík a liekov založených na metoklopramide. Ale keď pripíšete príznaky zápalu, nemôžete sa obísť bez antibiotík a protizápalových liekov.

chirurgia

V prítomnosti veľkých útvarov je chirurgická liečba indikovaná pre všetkých pacientov, ale pohotovostná chirurgia pre Meckelovo divertikulum je potrebná iba pre:

 • perforácia steny divertikula, pretože to môže spôsobiť rozvoj peritonitídy a fatálne následky;
 • masívne krvácanie;
 • črevná obštrukcia, pretože môže spôsobiť smrť pacienta;
 • krútenie nôh vzdelávania.

Jeho podstatou je odstránenie výčnelku a obnovenie čriev. Niekedy je tiež potrebná resekcia čreva kvôli výskytu dystrofických zmien v ňom. Takáto operácia málokedy vedie k rozvoju komplikácií a je zvyčajne dobre tolerovaná pacientmi, ale napriek tomu sa v niektorých prípadoch môže v miestach rezov vytvoriť hrubá jazva. Ak je jeho veľkosť značná, môže spôsobiť prekrývanie lúmenu čreva a rozvoj črevnej obštrukcie, čo bude dôvodom pre ďalšiu pohotovostnú operáciu.

Pozor! Operácia sa zriedka vykonáva, ak je divertikulum náhodne zistené počas vyšetrení z iných dôvodov. V takýchto prípadoch by však pacienti mali dostávať úplné informácie o svojej chorobe a vedieť, čo je nebezpečné.

Meckelov divertikulum - zápal

Mertel divertikulum alebo nazývané divertikulum ileum.

V dôsledku patológie dochádza k patologickému narušeniu spätného vývoja proximálneho tenkého čreva. Táto stránka je zodpovedná za pohyb žlče.

Stránka poskytuje základné informácie. Primeraná diagnostika a liečba choroby je možná pod dohľadom svedomitého lekára. Akékoľvek lieky majú kontraindikácie. Vyžaduje sa odborná konzultácia, ako aj podrobná štúdia pokynov! Tu si môžete dohodnúť stretnutie s lekárom.

Čo je Meckelova divertikulum

Podľa lekárskej definície fungujú vitellín a močové cesty už v prvej fáze vývoja plodu. Tvoria pupočnú šnúru a sú potrebné na výživu plodu a vylučovanie moču v plodovej vode.

Po 5 mesiacoch by sa mal vytvoriť proces spätného vývoja kanálikov a ich fixácia na vnútornom povrchu pobrušnice..

Zmeny atrofie vitellinových kanálikov majú rôzny stupeň lokalizácie:

 1. Kompletná alebo neúplná pupková fistula.
 2. Mertel divertikulum.
 3. Enterocystoma.

Lekári považujú túto patológiu za bežnú, pretože túto diagnózu majú takmer 3% obyvateľov sveta. Riziko odchýlok spôsobených takýmito porušeniami sa vyskytuje v ranom detstve, asi 50% všetkých prípadov.

Viditeľné príznaky choroby sa začínajú objavovať až vo veku 30 rokov. Musí sa ošetriť formovanie vrecka v ileu na jeho distálnom segmente.

Heterotopické tkanivové zložky žalúdka a pankreasu môžu spôsobiť vážne poruchy v tele, čo si vyžaduje neodkladný chirurgický zákrok.

Lokalizuje sa Meckelovo divertikulum medzi črevom a pupkom.

Príčiny, klinické príznaky

Vedúci príčiny patológie, lekári nazývajú abnormality počas embryonálneho vývoja. Nefúzia žlčových ciest vyvoláva tvorbu výčnelkov.

Divertikulum dosahuje veľkosť rádu 3 až 4 cm, pripomína tvar kužeľa alebo valca.

Symptomatické prejavy tohto ochorenia

Pri vyšetrení pacienta na iné choroby je možné zistiť asymptomatické divertikulum:

 • Atrézia pažeráka alebo konečníka;
 • Crohnova choroba.

Tieto patológie často sprevádzajú vrodenú anomáliu, ktorá vedie k vytvoreniu divertikla..

Akumulácia potravín v divertikle môže spôsobiť proces exacerbácie..

Symptómy začínajú obťažovať pacienta:

 • Bolestivé pocity;
 • nadúvanie;
 • Horúčka;
 • nevoľnosť;
 • vracanie;
 • Poruchy stolice;
 • Celková slabosť;
 • Podráždenosť.

Uvedené príznaky nie sú vždy prítomné. Po dlhú dobu sa divertikulum vyvíja bez prejavov. Môže sa vyvinúť nebezpečný proces lézií, ktorý vyvolá nebezpečné stavy - peritonitídu a vnútorné krvácanie.

Vývoj útoku u dospelých

Lekári sa zameriavajú na skutočnosť, že záchvaty môžu spôsobiť rôzne faktory:

 • Nesprávna výživa;
 • Nadváha;
 • Nedostatočný príjem tekutín;
 • Sedavý spôsob života;
 • Porušenie pohyblivosti tráviaceho ústrojenstva a iných orgánov.

Progresiu choroby môžete zastaviť racionálnym princípom životného štýlu a výživy. Nie je vylúčená dôležitosť antimikrobiálnej alebo chirurgickej liečby.

Známky zápalu

Zápal divertikula mečiek sa pozoruje v 10 - 20% prípadov. To sa deje v dôsledku stagnácie tekutiny v cirkevnom procese.

Proces sekundárnej infekcie nastáva, keď sa množia patogénna mikroflóra.

Rizikovou skupinou sú dospelí po 40 rokoch. Hlavným príznakom je častá spastická bolesť v pupku.

Ak je zápal predĺžený, je pravdepodobné, že sa vytvorí črevná adhézia. Nebezpečenstvo tohto stavu je, že divertikulum môže prasknúť v dôsledku zápalu, ktorý spôsobí peritonitídu..

Klinický obraz vývoja zápalu divertikula je podobný záchvatu zápalu slepého čreva.

Celý proces prebieha intenzívne a rýchlo sa šíri do ďalších vnútorných orgánov.

Pacient trpí silnou bolesťou, sťažuje sa na dýchavičnosť a bolesti hlavy. Zvracanie sa otvára, neustále choré. Telesná teplota stúpa.

Žiadne lieky proti bolesti pomáhajú blokovať bolesť. Akútny útok spôsobí stratu vedomia. Naliehavo je potrebné zavolať sanitku.

Odporúčané diagnostické opatrenia

Diagnostikovať výčnelok - Meckelova divertikulum je ťažké bez výrazných komplikácií.

Diagnostickí špecialisti používajú súčasne niekoľko metód:

 1. Krvný test pomáha určiť hladinu červených krviniek. Nízka hladina potvrdzuje diagnózu a indikuje problémy v divertikle v prítomnosti krvi v stolici. Dôležitou podmienkou je náter výkalov. Hladina hemoglobínu, hematokrit, je dôležitá.
 2. Skenovanie na báze technécia (rádioizotopová štúdia) je indikované u pacientov s podozrením na vyčnievanie vakov z čriev. Metóda je zameraná na diagnostiku divertikulitídy na základe zavedenia špeciálneho farbiva, technécia, do žily. Jeho účinné látky sa zhromažďujú okolo vzdelávania..
 3. Irrigoskopia je röntgenové vyšetrenie hrubého čreva so zavedením bária do čreva. 700 až 1 000 ml lieku sa vstrekne do pacienta klystýrom, ktorý postupne zakrýva črevnú stenu. Štúdia bude viditeľná pre všetky postihnuté alebo nepriechodné oblasti.
 4. Kolonoskopia je predpísaná pre pacientov, ktorí majú vážne krvácanie a nie je možné skenovať črevá. Črevo sníma lekár pomocou lekárskej sondy cez konečník..
 5. Endoskopia môže zistiť porušenie v hornom gastrointestinálnom trakte. 2 z týchto prieskumov sa vykonávajú ako doplnok k iným.
 6. Laparoskopia je jednou z najdôležitejších a najkonkrétnejších metód diagnostiky divertikla. Zobrazuje sa, keď žiadna z uvedených metód nepriniesla výsledky..

Diagnostické štúdie sú účinné iba pri prísnom individuálnom prístupe a starostlivom zvážení anamnézy pacienta.

video

Ako sa vykonáva diferenciálna diagnostika?

Hlavnou podmienkou účinnej diferenciálnej diagnostiky je vylúčenie iných chorôb s podobným klinickým obrazom..

Napríklad, črevné krvácanie sa môže vyvinúť z dôvodov:

 • Hemoragická kapilárna toxikóza;
 • Intestinálna intususcepcia;
 • Nádory v čreve;
 • Krvné choroby.

Použitím metódy vylúčenia je možné chorobu rýchlo zistiť..

Divertikulum je kombinované s ďalšími vývojovými anomáliami:

 • Ochorenie srdca;
 • Malformácie končatín;
 • Oneskorené zničenie močových ciest;
 • Embryonálna prietrž;
 • Malformácie vnútorných orgánov.

Diferenciálna diagnóza je dôležitá pri krvácaní z gastrointestinálneho traktu a obštrukcii čriev.

Konzultácia s lekármi vykonáva diagnostiku na základe štúdie pacientovej anamnézy, všetkých testov a sťažností. Vyžaduje sa dôkladné externé vyšetrenie pacienta a vylúčenie rakovinových patológií.

Charakteristiky konzervatívnej liečby

Drogová terapia sa používa iba na zmiernenie niektorých príznakov Meckelovho divertikla počas akútneho zápalu..

Drogy sa predpisujú častejšie deťom za predpokladu, že sa choroba prejavuje po prvýkrát a nie je komplikovaná život ohrozujúcimi stavmi..

Špecialisti vo forme urgentnej starostlivosti o pacienta predpisujú:

 1. Antibakteriálne lieky na zastavenie infekcie, ktoré môžu spôsobiť zhoršenie ochorenia.
 2. Protizápalové lieky pomáhajú zmierniť bolesť a zmierniť príznaky zápalu..
 3. Infúzne a detoxikačné činidlá sú indikované na rozvoj peritonitídy.

Opakujúca sa povaha ochorenia a absencia pozitívneho trendu pri liečení liekov sú indikáciou chirurgickej liečby.

Odporúčaná strava

V situácii, keď divertikulum nie je komplikované sprievodnými patológiami, lekári odporúčajú zamerať sa na zlepšenie výživy. Vo väčšej miere to pomôže zastaviť vývoj choroby..

Je dôležité udržiavať vyváženú stravu, používanie vitamínov a minerálov a pre normálne fungovanie čreva.

Je preukázané, že je v súlade so zdravotnými znakmi výživy:

 1. Potraviny obsahujúce vlákninu z potravy by mali byť hlavnou stravou. Vlákno sa nachádza v klíčiacich zrnách a otrubách. Môžete ho pridať do potravín s rastlinnými prvkami, stačí vziať do úvahy ťažké trávenie otrúb.
 2. Úprava režimu príjmu vody pomôže zlepšiť absorpciu hrubých vlákien a normalizovať celkovú rovnováhu voda-soľ.
 3. Je dokázané, že vylučujú výrobky, ktoré zlepšujú proces tvorby plynu: strukoviny, kapusta, mlieko, ovocie ovocných stromov. Orechy a semená sú pre väčšinu pacientov zakázané. Lekári pri predpisovaní diéty pre divertikulum berú do úvahy vlastnosti a stravovacie návyky každého pacienta.
 4. Ak chcete normalizovať stolicu so zápchou, musíte jesť sušené ovocie a výrobky z kyslého mlieka. Cez deň musíte vypiť najmenej 2 litre vody.

Akékoľvek zmeny v strave by mali byť postupné. Možné sú nepriaznivé reakcie na stravu, nadúvanie a bolesť.

Mali by byť častejšie až 8-krát denne, ale v malých porciách. Pevné výrobky by mali byť minimálne.

Zelenina by sa mala dusiť alebo variť. Prejedanie a konzumácia korenených, mastných alebo údených potravín je kontraindikované.

Vhodná strava s divertiklom by mala obsahovať iba zdravé jedlá:

 • Mliečne cereálie a polievky z pyré z diéty;
 • Cestoviny, otruby a otruby;
 • Mliečne výrobky;
 • Jedlá z ovocia a zeleniny, zemiaková kaša, pena, želé, želé.

Alkoholické, sýtené nápoje a káva by mali byť vylúčené z ponuky. Je dôležité obmedziť pečenie a biely chlieb, tvrdú surovú zeleninu a morské riasy. Krupicová kaša a huby sú ťažké jedlá..

Samostatná výživa s jemným ošetrením môže rýchlo obnoviť činnosť gastrointestinálneho traktu. Pomôže to zastaviť zápal divertikula..

Možné komplikácie v oblasti, kde je rast lokalizovaný

Podľa lekárskeho výskumu divertikulum vyvoláva život ohrozujúce komplikácie v 6,4% prípadov. Každý z nich vyžaduje chirurgické zákroky..

Spontánne, ale vyžadujúce si drastické lekárske úkony, sú komplikácie:

 1. Krvácanie sa vyvíja u 30% pacientov. Rizikovú skupinu tvoria deti mladšie ako 2 roky a mužská polovica ľudstva. Symptomatický obraz sa prejavuje krvnými časticami vo výkaloch rôznej intenzity. S diagnózou Meckelovho divertikula krvácanie sprevádza bolesť, anémia a celková slabosť..
 2. Črevná obštrukcia postihuje 20% pacientov. Túto komplikáciu nemožno diagnostikovať inak ako chirurgicky. Pri takýchto patológiách sa tvoria nádory. Znaky obštrukcie sa prejavujú zápchou, zvracaním, záchvatmi bolesti.
 3. Perforácia divertikla so zápalom v ňom. Bolesť spastickej lokalizácie v pupku sa vyvíja postupne, ale stabilne. Tento stav vedie k peritonitíde, ktorá vyžaduje okamžitú operáciu.
 4. Umbilická patológia je diagnostikovaná u 10% pacientov. Pri vykonávaní laparotómie sa táto komplikácia zistí ako sprievodná s inými chorobami. Nebezpečenstvo tohto stavu je vo veľkom riziku rozvoja prietrže alebo obrátenia čriev.
 5. Neoplastický proces alebo vznik nádorov sa pozoruje iba u 5% pacientov. Povaha nádoru sa stanoví po biopsii. Na týchto analýzach závisí taktika celého ošetrenia..

Podľa odborníkov sú muži na základe štúdií histórie pacientov chorí trikrát častejšie ako ženy. Je to kvôli viacerým faktorom, ktorých vedúcimi faktormi sú fyziologické charakteristiky a normy správania, životný štýl.

Resekcia divertikula u dospelých a znaky pooperačného obdobia

Kardiálna chirurgia je indikovaná v situácii zložitých klinických prejavov. Divertikulum sa často zistí počas operácie z iného dôvodu..

Krvácanie z gastrointestinálneho traktu sa spontánne zastaví, ak je potrebné ho zastaviť, používajú sa metódy. Divertikulum sa odstráni, postihnuté črevo sa šije v priečnom smere.

Niektorí chirurgovia používajú zošívačku. Predtým sa lekár uistil, že v divertikule sa vytvorilo krvácanie. Niekedy sa to môže vyskytnúť na jeho základni alebo v ileu.

Segmentálna resekcia čreva spolu s divertiklom je indikovaná na krvácanie zo samotného čreva. Tieto manipulácie poskytujú vynikajúci výsledok a vo výnimočných prípadoch sa objavuje sekundárne krvácanie..

Črevná obštrukcia vyvolaná inváziou si vyžaduje resekciu Meckelovho divertikla s predbežnou dezinvazáciou. Tvorba inverzie alebo vnútorných kýly si vyžaduje ich odstránenie.

Chirurgické postupy komplikované sprievodnými patológiami spôsobia adhézie.

Črevná obštrukcia sa vyvíja a je potrebná iná operácia. V 10% týchto prípadov existuje riziko úmrtia..

Najväčší problém pri výbere chirurgickej taktiky pri liečbe divertikla je, že choroba je často asymptomatická. Klinické prejavy sa znižujú s vekom pacienta.

Najlepšie obdobie na rozobratie je pri prvých príznakoch divertikla. Včasné ošetrenie pomôže zmierniť pooperačné obdobie..

Meckelov divertikulum: štrukturálny znak alebo nebezpečná patológia?

Meckelov divertikulum je vrodená patológia tenkého čreva, ktorá sa pozoruje u 2% ľudí. Je ťažké jasne určiť jej charakter. Na jednej strane, 50% anomálie nespôsobuje žiadne prejavy, je detekovaná náhodou počas preventívnych vyšetrení alebo operácií. Na druhej strane, v 25 - 30% prípadov spôsobuje život ohrozujúce stavy. Čo je vlastne Meckelovo divertikulum: jednoduchý vrodený rys tela alebo závažné ochorenie?

Meckel's diverticulum - čo to je?

Meckelov divertikulum je výsledkom neúplného prerastenia žĺtkového vaku

V počiatočnom období (od 7 do 8 týždňov do 3 - 5 mesiacov) vývoja plodu sa embryo živí žĺtkovým vakom (špeciálne embryonálne tkanivo). V prvom trimestri sa placenta ešte nevytvorila, je umiestnená v pupku a je úzkym kanálom - vitellínovým kanálikom spojená s tenkým črevom plodu. Po vytvorení plnej pupočnej šnúry a placentárnej cirkulácie dochádza k opačnému vývoju dočasných embryonálnych štruktúr. Žĺtkový vak s potrubím sa zrúti a rozloží. Ak sa tak nestane, časť vitellínového kanálika pripojeného na tenké črevo môže mať na svojom povrchu výčnelok - to je Meckelovo divertikulum.

Meckelov divertikulum je vrodená anomália (rys) tenkého čreva vo forme dodatočného vrecovitého alebo rúrkovitého výčnelku steny ileu. Vyzerá to ako proces spojený s črevným lúmenom. Anomálie dostala meno na počesť vedca Johanna Meckela, ktorý ju prvýkrát objavil a opísal v roku 1809.

Typické charakteristiky Meckelho divertikla:

 • umiestnenie - antimesenterikum (bez mastných usadenín a krvných ciev, obrátené do brušnej dutiny) ileum;
 • dĺžka - od 1-2 cm do 16-20 cm;
 • tvar má vak so širokou základňou (šírkou viac ako 2 cm) alebo rúrkovitý s úzkou základňou (šírka približne 1–2 cm);
 • vzhľad - slepo končiaci proces, podobný farbe a štruktúre steny čreva, môže mať komisiu spojenú s pupkom.

Problémové video

príčiny

Nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje o príčinách narušenia spätného vývoja vitellínového kanála a výskytu Meckelovho divertikla. Existujú iba predpoklady o možných príčinných vzťahoch s niektorými faktormi. Príčiny komplikovaných foriem tejto anomálie sú však dobre známe..

Príčiny vývoja patológie a jej komplikácie - tabuľka

Prečo dochádza k divertiklu?Prečo vznikajú komplikácie?
 • Prítomnosť Meckelho divertikla u blízkych príbuzných;
 • genetické choroby, génové a chromozomálne mutácie;
 • vplyv nepriaznivých environmentálnych faktorov na plod (žiarenie, chemikálie, lieky);
 • vnútromaternicové infekcie.
 • Prítomnosť fragmentov žalúdočnej sliznice v divertikule;
 • úzky vstup do divertikla;
 • črevné infekcie;
 • rozťahovanie steny divertikula;
 • požitie a stagnácia výkalov;
 • narušenie dodávky krvi;
 • opakovanie črevných slučiek okolo divertikla.

Komplikácie Meckelovho divertikla sa vyskytujú častejšie av detstve sú závažnejšie. Ak sa neobjavili pred 30. rokom veku, pravdepodobnosť ich rozvoja nepresiahne 5 - 10%.

klasifikácia

V detstve aj u dospelých je divertikulum Meckelho typu niekoľko druhov:

 1. Asymptomatický - nespôsobuje počas života žiadne prejavy a príznaky (asi 75–80% prípadov). Zistené ako náhodný nález pri diagnostických postupoch (tomografia, scintigrafia brucha, laparoskopia), pri operáciách pri rôznych chorobách dutiny brušnej.
 2. Komplikované akútnymi stavmi - choroby vyžadujúce okamžitú lekársku starostlivosť (15–20%): divertikulitída, krvácanie z čriev, obštrukcia čriev, intususcepcia.
 3. Komplikované chronickými chorobami - zdravotné problémy spôsobené divertiklom na dlhú dobu (týždne, mesiace, roky): anémia, nádorové nádory (približne 5%).

Druhy a príznaky komplikácií

Črevné krvácanie

Tekutá tmavá čerešňová stolica zvaná melena je hlavným znakom črevného krvácania

Najčastejším prejavom Meckelovho divertikla je krvácanie do črevného lúmenu. Vyskytuje sa v dôsledku tvorby vredov (rán) na sliznici. Ich príčinou sú bunky žalúdka a pankreasu, ktoré sú prítomné na sliznici divertikla v 80%. Vylučujú agresívne enzýmy, ktoré poškodzujú cievy sliznice. Výsledné krvácanie môže byť mierne chronické - výkaly nezmenia farbu alebo sú súčasne bohaté - výkaly sa stávajú krvavými.

Príznaky krvácania - tabuľka

sťažnosti
 • Celková slabosť;
 • závraty;
 • bolesť brucha;
 • tekuté výkaly s krvou.
Krvavé výkaly (melena)Pri akútnom silnom krvácaní sa stolica podobá malinovej želé - tekutej, plodnej, čerešňovej. Mierne krvácanie nemení farbu a konzistenciu výkalov.
Znaky straty krviPri silnom krvácaní: zníženie krvného tlaku, častý pulz (viac ako 90 úderov / min.), Bledosť pokožky, porušenie celkového stavu. Chronická strata krvi často spôsobuje anémiu (znížený hemoglobín a červené krvinky).

divertikulitída

Bolesť na bruchu v pravom dolnom rohu je so všetkými komplikáciami Meckelovho divertikla (najčastejšie s divertikulitídou).

Zápalové zmeny v Meckelovom divertikle sa nazývajú divertikulitída. Zápal buď zachytáva iba sliznicu alebo zasahuje celú hrúbku steny. V prvom prípade sa vyskytuje chronická divertikulitída, v druhom - akútna. Ten predstavuje bezprostredné ohrozenie života a môže byť nasledovného typu:

 1. Katarálnej. Jednoduchý zápal, ktorý odchádza s včasnými liekmi.
 2. Flegmonózní. Hnisavý zápal vedúci k zničeniu divertikla.
 3. Gangrenous alebo gangrenous perforated. Zničenie (zničenie) steny, ktoré vedie k šíreniu hnisu, škodlivých baktérií, výkalov v brušnej dutine. Výsledkom je najstrašnejšie ochorenie - všeobecná peritonitída.

Príznaky divertikulitídy - tabuľka

sťažnosti
 • Bolesť v dolnej časti brucha - viac vpravo;
 • nevoľnosť, vracanie, hnačka;
 • suché ústa
 • horúčka.
Bolest bruchaNa začiatku choroby, pri tlaku na žalúdok, sa v pupku zistí výrazná bolestivosť a na pravej strane dolná. S výskytom peritonitídy sa po celom bruchu pozoruje silná bolesť a svalové napätie..
Známky zápalu slepého črevaAkútna divertikulitída a apendicitída majú podobné príznaky. Preto sa počas operácií na odstránenie dodatku zistí väčšina prípadov divertikulitídy.

Obštrukcia čriev

Nadúvanie je charakteristické obštrukciou čreva s divertiklom

Mertellov divertikulum, dlhé, široké alebo s priľnavosťou podobnou šnúre s brušnou stenou, môže spôsobiť mechanické stlačenie čreva a obštrukcie. Sú možné dve možnosti:

 • intususcepcia - zavedenie divertikla so širokou základňou do lúmenu tenkého čreva;
 • inverzia čreva okolo divertikla alebo vytvorenie uzla medzi nimi.

Typické príznaky obštrukcie čriev:

 • paroxyzmálna alebo pretrvávajúca bolesť celého brucha;
 • nadúvanie, zväčšenie veľkosti brucha;
 • fekálna retencia;
 • porušenie vypúšťania plynov;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • sekrécia hlienu s tmavou čerešňovou krvou z konečníka.

Krvácanie z čriev a divertikulitída sú najčastejšie komplikácie Meckelovho divertikla u dospelých aj u detí..

Tvorba nádoru

Prítomnosť abnormálnych buniek žalúdočnej sliznice, chronický zápal, infekcie a mechanické podráždenie sliznice môžu spôsobiť vznik malígnych nádorov v Meckelovom divertikle. Táto komplikácia je zriedkavá (menej ako 5%). Nádor sa môže prejaviť ako klinický obraz akýchkoľvek ďalších komplikácií divertikla: krvácanie, zápal, intususcepcia, obštrukcia čreva, anémia.

Znaky patológie u dospelých a detí

Samotné Meckelovo divadlo nie je choroba. Je to len anatomický rys čreva, ktorý sa nemôže stať základom pre rozvoj závažných komplikácií v nie viac ako 20 - 25% prípadov..

Funkcie Meckelho divertikla u dospelých a detí - tabuľka

Vlastnostidospelídeti
Miera detekcieAsi 2% obyvateľstva3-5% populácie
Miera komplikáciíAsi 10 - 15% pacientovViac ako 30–40% pacientov
Vek pacientov s komplikáciamiDo 30 rokov 80%, po 30 rokoch 20%60–70% do 10 rokov, 30–40% po 10 rokoch
Prevládajúca povaha komplikáciíZápal, vývoj nádoru, obštrukciaKrvácanie, zápal, intususcepcia
Pohlavie pacientovU mužov a žien sú rovnako často zaznamenávané nekomplikované formy Meckelho divertikla, komplikované u mužov trikrát častejšie..
smrteľnosťZ komplikácií 1 - 2%Od komplikácií 4-6%
Ďalšie abnormality žĺtkového vaku70–80% chýba. Pri 10% priľnavosti podobnej šnúre medzi stenou brucha a črevami.Kompletná a neúplná pupková fistula, menej častá priľnavosť brušnej dutiny.

diagnostika

Presná diagnóza Meckelovho divertikla je možná iba počas chirurgického zákroku vizuálnym vyšetrením čriev. Symptómy sú diagnostikované symptómami a klinickými prejavmi. Existujúce moderné diagnostické metódy nie sú stopercentne spoľahlivé.

Pod maskou akejkoľvek choroby brušných orgánov sa môžu skryť komplikácie Meckelovho divertikla.

Použité diagnostické metódy - tabuľka

Metódy vizuálnej diagnostiky divertiklascintigrafiaIntravenózne podávanie technécia na prípravu rádioizotopov (Tc 99). V rámci špeciálneho röntgenového zariadenia sa monitorujú miesta akumulácie izotopov. Zodpovedajú umiestneniu Meckelovho divertikla (komplikovaného aj nekomplikovaného). Spoľahlivosť výsledkov - 50 - 60%.
tomografiaPočítačové alebo magnetické rezonancie vylepšené intravenóznym podaním reagenčných vrstiev v trojrozmernom zobrazení. Účinnosť metódy je viac ako 90%.
laparoskopiaDiagnostická operácia - zavedenie špeciálnej videokamery do brušnej dutiny v anestézii. S pomocou manipulátorov sa vyšetria črevá. Táto technika je spoľahlivá 99,9%.
Ultrazvukové vyšetrenieNie je možné zistiť divertikulum častejšie ako u 30%, najmä u detí.
Diagnóza komplikáciíX-ray bruchaZisťuje príznaky upchatia čriev (opuchnuté slučky pretekajúce tekutinou v horizontálnej úrovni).
Všeobecná analýza krviZvýšenie počtu bielych krviniek je charakteristické zápalom divertikula, anémiou (nízky hemoglobín, červené krvinky) s komplikáciami krvácania..
Fekálny okultný krvný testAk sú dodržané všetky pravidlá na vykonanie testu a je zistená skrytá krv v stolici, môže to byť spôsobené chronickým krvácaním z divertikla..

Moderné liečebné prístupy

Meckelho divertikulum sa môžete zbaviť iba jeho odstránením. Za týmto účelom sa tradičná operácia vykonáva pomocou brušného rezu alebo pomocou laparoskopického zákroku pomocou vpichov a videokamery. Uprednostňuje sa druhý typ operácie, ale nie vždy je možné týmto spôsobom odstrániť divertikulum..

Nie vždy je prítomnosť Meckelho divertikla absolútnou indikáciou na jeho odstránenie. Malé (menej ako 2 cm) nekomplikované divertikly na širokom základe u detí a dospelých do 30 rokov je lepšie odstrániť.

Chirurgická taktika a typy operácií - tabuľka

Klinická situáciaVýber najlepšej taktiky liečby
Divertikulum diagnostikované pred operáciou, ktoré sa vyskytuje s chronickými komplikáciamiOperácia je uvedená ako plánovaná po kompletnom vyšetrení pacienta a oprave existujúcich zdravotných odchýlok. Divertikulum sa odstráni najvhodnejším spôsobom (orezanie, klinovitá alebo segmentová resekcia tenkého čreva spolu s divertiklom), zošívanie vytvorenej rany tenkého čreva..
Núdzová chirurgia pre divertikulum s akútnymi komplikáciamiPovinné odstránenie jedným zo spôsobov:
 • s úzkou základňou - strihanie s obväzom a ponorenie zostávajúceho pahýlu divertikula do stehu;
 • so širokou základňou - excízia výčnelku pozdĺž steny čreva vo forme klinu, zošitie výslednej rany v priečnom smere dvoma radmi stehov;
 • pochybná životaschopnosť slučky čreva, na ktorej je divertikulum umiestnené - odstránenie zmeneného segmentu procesom. Črevná kontinuita je obnovená anastomózou (spojením) prekrížených koncov s dvoma radmi stehov v priečnom smere..
Náhodne zistené nekomplikované divertikulumOdstránenie sa odporúča v týchto prípadoch:
 • vek pacientov starších ako 40 rokov;
 • dlhé divertikulum (viac ako 2-3 cm);
 • úzky základný výstupok;
 • prítomnosť kordových adhézií;
 • najmenšie podozrenie na degeneráciu nádoru;
 • akékoľvek prejavy zápalu;
 • riedenie alebo akékoľvek zmeny steny.

Meckelova divertiklová liečba - fotogaléria

Liečba drogami

Lieky dopĺňajú komplexnú liečbu komplikácií Meckelovho divertikla. Používajú sa:

 1. Antibiotiká: Cefotaxím, Ceftriaxón, Levofloxacín, Ornidazol. Určené na divertikulitídu..
 2. Antispasmodiká: Renalgan, Spazmalgon, No-shpa, Platifilin. Zmierniť bolesť a zápal.
 3. Hemostatiká (hemostatiká): dicinón, etamsylát, kyselina tranexámová, Vikasol. Indikované na akútne krvácanie z čreva.
 4. Infúzne roztoky: Ringer, glukóza 5%, Reosorbilact, Xylate. Obnovte rovnováhu vody, znížte intoxikáciu, vyrovnajte nedostatok krvi.
 5. Antiinfekčné lieky: Kvamatel, Omeprazol, Pantoprazol, Nexium. Znížte vylučovanie žalúdočnej a črevnej šťavy.

Funkcie stravovania

Všeobecné zásady výživy:

 • časté - 5-6 krát denne;
 • zlomkové - malé jednotlivé porcie;
 • správne vlastnosti potravín - teplá alebo studená, drsná;
 • nedostatok dráždivého účinku - vylúčte korenie, korenie, marinády, korenie;
 • spôsob varenia - varíme, dusíme, pečieme, paríme. Vylúčte vyprážané, údené.

Meckel diverticulum food - table

ProduktyMôcťJe to nemožné
mäsoKrálik, kuracie mäso, mladé hovädzie mäso, morčacie mäso, chudé rybyHusacie, kačacie, bravčové, hovädzie mäso a ryby
mliekareňNízkotučné kefír, fermentované pečené mlieko, jogurt, tvarohPlnotučné mlieko, mliečne výrobky s vysokým obsahom tuku
PekáreňVčera chlieb, otruby, sušienky, sušienkyČerstvý chlieb, muffin, koláče, pečivo
Zelenina a ovocieKapusta, banán, slivky, repa, mrkva, malé paradajky, hrozno, jablkáReďkev, reďkovka, cesnak, feferónka
Krúpy, obilninyRyža, ovsené vločky, pohánka, jačmeňStrukoviny, hrach, jačmeň perlový
NápojeKompost, slabý čierny a zelený čaj, uzvar, bozkKáva, alkohol, silný čaj, akákoľvek sóda

Zakázané výrobky na fotografii

Dôsledky a predpovede

Možné výsledky Meckelho divertikla:

 1. Komplikované formy bez včasného ošetrenia s pravdepodobnosťou 90% končí smrťou.
 2. Riziko komplikácií u asymptomatických nosičov divertikla je 20 - 30%.
 3. Miera komplikácií po operácii divertikula je 10 až 12%. Viac ako 70% z nich sa vyskytuje pri núdzových zásahoch vykonaných v komplikovaných formách choroby..
 4. Pooperačná úmrtnosť - 2 - 3%.
 5. Odstránenie divertikla u mladých ľudí a detí bez sprievodných chorôb, pri absencii závažného zápalu v brušnej dutine, vedie k úplnému uzdraveniu bez pooperačných komplikácií v 95% prípadov.

Najčastejšie pooperačné komplikácie:

 • výbuch črevných stehov, peritonitída;
 • vznik brušných abscesov;
 • priľnavosť čriev;
 • patológia srdca: srdcový infarkt, pľúcny tromboembolizmus.

Meckelov divertikulum je špecifická anomália pri vývoji čreva, ktorá sa nemusí prejaviť počas celého života alebo spôsobiť vážnu chorobu alebo dokonca smrť v akomkoľvek veku. Prognóza závisí tak od individuálnych charakteristík tela, ako aj od správnosti výberu terapeutických taktík. Včasná a správne vykonaná operácia, ak existuje dôkaz, eliminuje chorobu navždy.

Meckelov divertikulum: zápal a lokalizácia, metódy resekcie patológie

Meckelov divertikulum je vrodená patológia tenkého čreva, ktorá sa pozoruje u 2% ľudí. Je ťažké jasne posúdiť jej charakter.

Na jednej strane, 50% anomálie nespôsobuje žiadne prejavy, je detekovaná náhodou počas preventívnych vyšetrení alebo operácií. Na druhej strane, v 25 - 30% prípadov spôsobuje život ohrozujúce stavy.

Čo je vlastne Meckelovo divertikulum: jednoduchý vrodený rys tela alebo závažné ochorenie?

Meckel's diverticulum - čo to je?

Meckelov divertikulum je výsledkom neúplného prerastenia žĺtkového vaku

V počiatočnom období (od 7 do 8 týždňov do 3 - 5 mesiacov) vývoja plodu sa embryo živí žĺtkovým vakom (špeciálne embryonálne tkanivo). V prvom trimestri sa placenta ešte nevytvorila, je umiestnená v pupku a je úzkym kanálom - vitellínovým kanálikom spojená s tenkým črevom plodu..

Po vytvorení plnej pupočnej šnúry a placentárnej cirkulácie dochádza k opačnému vývoju dočasných embryonálnych štruktúr. Žĺtkový vak s potrubím sa zrúti a rozloží.

Ak sa tak nestane, časť vitellínového kanálika pripojeného na tenké črevo môže mať na svojom povrchu výčnelok - to je Meckelovo divertikulum.

Meckelov divertikulum je vrodená anomália (rys) tenkého čreva vo forme dodatočného vrecovitého alebo rúrkovitého výčnelku steny ileu. Vyzerá to ako proces spojený s črevným lúmenom. Anomálie dostala meno na počesť vedca Johanna Meckela, ktorý ju prvýkrát objavil a opísal v roku 1809.

Typické charakteristiky Meckelho divertikla:

 • umiestnenie - antimesenterikum (bez mastných usadenín a krvných ciev, obrátené do brušnej dutiny) ileum;
 • dĺžka - od 1-2 cm do 16-20 cm;
 • tvar má vak so širokou základňou (šírkou viac ako 2 cm) alebo rúrkovitý s úzkou základňou (šírka približne 1–2 cm);
 • vzhľad - slepo končiaci proces, podobný farbe a štruktúre steny čreva, môže mať komisiu spojenú s pupkom.

príčiny

Nie sú k dispozícii žiadne spoľahlivé údaje o príčinách narušenia spätného vývoja vitellínového kanála a výskytu Meckelovho divertikla. Existujú iba predpoklady o možných príčinných vzťahoch s niektorými faktormi. Príčiny komplikovaných foriem tejto anomálie sú však dobre známe..

Komplikácie Meckelovho divertikla sa vyskytujú častejšie av detstve sú závažnejšie. Ak sa neobjavili pred 30. rokom veku, pravdepodobnosť ich rozvoja nepresiahne 5 - 10%.

V detstve aj u dospelých je divertikulum Meckelho typu niekoľko druhov:

 1. Asymptomatický - nespôsobuje počas života žiadne prejavy a príznaky (asi 75–80% prípadov). Zistené ako náhodný nález pri diagnostických postupoch (tomografia, scintigrafia brucha, laparoskopia), pri operáciách pri rôznych chorobách dutiny brušnej.
 2. Komplikované akútnymi stavmi - choroby vyžadujúce okamžitú lekársku starostlivosť (15–20%): divertikulitída, krvácanie z čriev, obštrukcia čriev, intususcepcia.
 3. Komplikované chronickými chorobami - zdravotné problémy spôsobené divertiklom na dlhú dobu (týždne, mesiace, roky): anémia, nádorové nádory (približne 5%).

Tekutá tmavá čerešňová stolica zvaná melena je hlavným znakom črevného krvácania

Najčastejším prejavom Meckelovho divertikla je krvácanie do črevného lúmenu. Vyskytuje sa v dôsledku tvorby vredov (rán) na sliznici.

Ich príčinou sú bunky žalúdka a pankreasu, ktoré sú prítomné na sliznici divertikla v 80%. Vylučujú agresívne enzýmy, ktoré poškodzujú cievy sliznice.

Výsledné krvácanie môže byť mierne chronické - výkaly nezmenia farbu alebo sú súčasne bohaté - výkaly sa stávajú krvavými.

divertikulitída

Bolesť na bruchu v pravom dolnom rohu je so všetkými komplikáciami Meckelovho divertikla (najčastejšie s divertikulitídou).

Zápalové zmeny v Meckelovom divertikle sa nazývajú divertikulitída. Zápal buď zachytáva iba sliznicu alebo zasahuje celú hrúbku steny. V prvom prípade sa vyskytuje chronická divertikulitída, v druhom - akútna. Ten predstavuje bezprostredné ohrozenie života a môže byť nasledovného typu:

 1. Katarálnej. Jednoduchý zápal, ktorý odchádza s včasnými liekmi.
 2. Flegmonózní. Hnisavý zápal vedúci k zničeniu divertikla.
 3. Gangrenous alebo gangrenous perforated. Zničenie (zničenie) steny, ktoré vedie k šíreniu hnisu, škodlivých baktérií, výkalov v brušnej dutine. Výsledkom je najstrašnejšie ochorenie - všeobecná peritonitída.

Obštrukcia čriev

Nadúvanie je charakteristické obštrukciou čreva s divertiklom

Mertellov divertikulum, dlhé, široké alebo s priľnavosťou podobnou šnúre s brušnou stenou, môže spôsobiť mechanické stlačenie čreva a obštrukcie. Sú možné dve možnosti:

 • intususcepcia - zavedenie divertikla so širokou základňou do lúmenu tenkého čreva;
 • inverzia čreva okolo divertikla alebo vytvorenie uzla medzi nimi.

Typické príznaky obštrukcie čriev:

 • paroxyzmálna alebo pretrvávajúca bolesť celého brucha;
 • nadúvanie, zväčšenie veľkosti brucha;
 • fekálna retencia;
 • porušenie vypúšťania plynov;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • sekrécia hlienu s tmavou čerešňovou krvou z konečníka.

Krvácanie z čriev a divertikulitída sú najčastejšie komplikácie Meckelovho divertikla u dospelých aj u detí..

Prítomnosť abnormálnych buniek žalúdočnej sliznice, chronický zápal, infekcie a mechanické podráždenie sliznice môžu spôsobiť vznik malígnych nádorov v Meckelovom divertikle..

Nádor sa môže prejaviť ako klinický obraz akýchkoľvek ďalších komplikácií divertikla: krvácanie, zápal, intususcepcia, obštrukcia čreva, anémia.

Znaky patológie u dospelých a detí

Samotné Meckelovo divadlo nie je choroba. Je to len anatomický rys čreva, ktorý sa nemôže stať základom pre rozvoj závažných komplikácií v nie viac ako 20 - 25% prípadov..

diagnostika

Presná diagnóza Meckelovho divertikla je možná iba počas chirurgického zákroku vizuálnym vyšetrením čriev. Symptómy sú diagnostikované symptómami a klinickými prejavmi. Existujúce moderné diagnostické metódy nie sú stopercentne spoľahlivé.

Pod maskou akejkoľvek choroby brušných orgánov sa môžu skryť komplikácie Meckelovho divertikla.

Moderné liečebné prístupy

Meckelho divertikulum sa môžete zbaviť iba jeho odstránením. Za týmto účelom sa tradičná operácia vykonáva pomocou brušného rezu alebo pomocou laparoskopického zákroku pomocou vpichov a videokamery. Uprednostňuje sa druhý typ operácie, ale nie vždy je možné týmto spôsobom odstrániť divertikulum..

Nie vždy je prítomnosť Meckelho divertikla absolútnou indikáciou na jeho odstránenie. Malé (menej ako 2 cm) nekomplikované divertikly na širokom základe u detí a dospelých do 30 rokov je lepšie odstrániť.

Lieky dopĺňajú komplexnú liečbu komplikácií Meckelovho divertikla. Používajú sa:

 1. Antibiotiká: Cefotaxím, Ceftriaxón, Levofloxacín, Ornidazol. Určené na divertikulitídu..
 2. Antispasmodiká: Renalgan, Spazmalgon, No-shpa, Platifilin. Zmierniť bolesť a zápal.
 3. Hemostatiká (hemostatiká): dicinón, etamsylát, kyselina tranexámová, Vikasol. Indikované na akútne krvácanie z čreva.
 4. Infúzne roztoky: Ringer, glukóza 5%, Reosorbilact, Xylate. Obnovte rovnováhu vody, znížte intoxikáciu, vyrovnajte nedostatok krvi.
 5. Antiinfekčné lieky: Kvamatel, Omeprazol, Pantoprazol, Nexium. Znížte vylučovanie žalúdočnej a črevnej šťavy.

Funkcie stravovania

Všeobecné zásady výživy:

 • časté - 5-6 krát denne;
 • zlomkové - malé jednotlivé porcie;
 • správne vlastnosti potravín - teplá alebo studená, drsná;
 • nedostatok dráždivého účinku - vylúčte korenie, korenie, marinády, korenie;
 • spôsob varenia - varíme, dusíme, pečieme, paríme. Vylúčte vyprážané, údené.

Dôsledky a predpovede

Možné výsledky Meckelho divertikla:

 1. Komplikované formy bez včasného ošetrenia s pravdepodobnosťou 90% končí smrťou.
 2. Riziko komplikácií u asymptomatických nosičov divertikla je 20 - 30%.
 3. Miera komplikácií po operácii divertikula je 10 až 12%. Viac ako 70% z nich sa vyskytuje pri núdzových zásahoch vykonaných v komplikovaných formách choroby..
 4. Pooperačná úmrtnosť - 2 - 3%.
 5. Odstránenie divertikla u mladých ľudí a detí bez sprievodných chorôb, pri absencii závažného zápalu v brušnej dutine, vedie k úplnému uzdraveniu bez pooperačných komplikácií v 95% prípadov.

Najčastejšie pooperačné komplikácie:

 • výbuch črevných stehov, peritonitída;
 • vznik brušných abscesov;
 • priľnavosť čriev;
 • patológia srdca: srdcový infarkt, pľúcny tromboembolizmus.

Meckelov divertikulum je špecifická anomália črevného vývinu, ktorá sa nemusí prejaviť počas celého života alebo spôsobiť vážnu chorobu alebo dokonca smrť v akomkoľvek veku..

Prognóza závisí tak od individuálnych charakteristík tela, ako aj od správnosti výberu terapeutických taktík.

Včasná a správne vykonaná operácia, ak existuje dôkaz, eliminuje chorobu navždy.

Meckel's diverticulum u detí a dospelých: príčiny, typy, príznaky, diagnostika a liečba, následky + fotografia

Vnútromaternicový vývoj je dôležitou fázou formovania budúceho človeka. Poruchy tela matky často vedú k porušeniu štruktúry fetálnych orgánov. Jednou z týchto chorôb je Meckelova divertikulum. Aké sú znaky patológie a spôsoby jej liečby?

Patologické vlastnosti

Meckelov divertikulum je výčnelok vrecovej povahy, ktorý sa vyskytuje v tenkom čreve. Tento stav sa považuje za vrodený - približne 2 - 3% detí sa narodilo s porušením zákona.

Meckelov divertikulum - výčnelok v ileu tenkého čreva

Nebezpečenstvo tohto stavu je asymptomatický priebeh. Meckelov divertikulum sa častejšie vyskytuje do 10 rokov, ale niekedy aj neskôr - vo veku 30 rokov.

Divertikulum má rôzne veľkosti - častejšie 3 až 4 cm, ale niekedy aj viac. Forma formácií sa tiež líši:

 • v tvare kužeľa;
 • baňatý;
 • valec.

Dôvody pre vzdelanie

V štádiu skorého vývoja embrya komunikuje tenké črevo s žĺtkovým vakom cez špeciálny kanálik, ktorý pri normálnom vývoji ustupuje po 4 až 5 mesiacoch. V opačnom prípade existujú 2 možnosti vývoja udalostí:

 • časť vzdelávania zostala - Meckelova divertikulum;
 • kanálik ostáva nezmenený - črevo bude mať prístup k prednej brušnej stene.

Patologické vzdelávanie je často asymptomatické a prejavuje sa iba vývojom iných chorôb:

 • atrézia pažeráka a konečníka;
 • Crohnova choroba.

Provokujúcim faktorom je hromadenie kúskov potravy v divertikle.

Klasifikácia patologickej výchovy

V závislosti od strany, na ktorú je otvorená divertikulum, sa rozlišujú tieto typy:

 • Meckelov divertikulum - sa otvára do črevného lúmenu;
 • enterocystóm - uprostred;
 • omphalocele - z pupočnej strany.

a) neúplná pupočná fistula; b) kompletná pupočná fistula; c) enterocystóm; d) Meckelova divertikulum

Podľa stupňa uzavretia existujú:

 • úplne zatvorené;
 • čiastočne zatvorené;
 • úplne otvorené.

Známky Meckelho divertikla

Patológia sa objavuje náhodou - pri liečbe iných patológií alebo pri rôznych manipuláciách. S tvorbou zápalu sa objavujú nasledujúce príznaky:

 • vysoká telesná teplota;
 • zvracanie
 • čierne výkaly s krvou;
 • nevoľnosť; Pri zápale Meckelovho divertikula sa bolesť najskôr lokalizuje v pupočníkovom raste a potom sa presunie do ileu.
 • bolesť v pupku, ktorá postupne prechádza do ileu;
 • pozitívna reakcia na príznak Shchetkin-Blumberg - nepohodlie sa zintenzívni, keď kliknete na bolestivú oblasť a ostro zložíte ruku.

Znaky Meckelho divertikula sú podobné prejavom apendicitíd, takže pacienti sú často predpisovaní na odstránenie slepého čreva. Lekári chápu, že urobili chybu iba počas operácie.

Diagnostické metódy

Na identifikáciu patologického stavu sa používajú štúdie:

 1. kolonoskopia Vylúčte iné choroby, ktoré môžu viesť ku krvácaniu.
 2. Laparotómia a laparoskopia. Používa sa v prípade podozrenia na iné choroby brušnej dutiny.
 3. Ezofagogastroduodenoskopie. Študujú steny tráviaceho systému, čo pomáha vylúčiť ďalšie patológie, ktoré prejavujú vnútorné krvácanie.
 4. Scintigrafia. Deteguje sa ektopické (neobvykle lokalizované) žalúdočné tkanivo..
 5. CT sken. Zistite zápal a komplikácie, ktoré sa vyskytujú na pozadí patológie.
 6. Ultrazvukový postup. Identifikujte zápalové zmeny.
 7. Röntgenová diagnostika. Určite umiestnenie patológie, ako aj veľkosť útvaru.

liečba

Pri absencii príznakov nie je potrebná liečba Meckelho divertikla. Štatistiky ukazujú, že iba 5% pacientov s patologickým vzdelaním navštívi lekára v dôsledku komplikácií. Napriek tomu je ich stav pod kontrolou, akékoľvek zhoršenie pohody je príležitosťou vyhľadať lekársku pomoc..

Liečba sa vyžaduje pri krvácaní a zápaloch. Včasné vyhľadávanie lekárskej pomoci zlepšuje prognózu vývoja patológie a výsledku zásahu.

Drogová terapia

Lieky sa často predpisujú na liečbu detí po operácii. Pri vývoji zápalu aplikujte:

 1. Detoxikačná a infúzna terapia: sťažnosť, trental, antitrombín III, náhrada plazmy.
 2. Protizápalové lieky: ibuprofén, indometacín, diklofenak sodný, piroxikam.
 3. Antibakteriálne lieky: klaritromycín, erytromycín, azitromycín.

Chirurgický zákrok

Operácia pri absencii príznakov zápalu je predpísaná v týchto prípadoch:

 • veľkosť divertikla je viac ako 2 cm;
 • v brušnej dutine sa nachádzajú šnúry vláknitej povahy;
 • ileum má tenké steny.

Náhodne zistená formácia, ktorá má nezmenené tkanivo, sa odstráni, keď:

 • úzky krk divertikla;
 • riedenie stien divertikula;
 • dĺžka formácie je viac ako 3 cm;
 • pacient starší ako 40 rokov.

Počas intervencie sa používajú tieto metódy:

 1. Vyrezanie. Urobte rez do brušnej steny, čím získate prístup k divertiklu.
 2. Resekcia. Prostredníctvom malých rezov sa do brušnej dutiny vkladá prístroj vybavený kamerou. Táto technika umožňuje študovať vzdelávanie a podľa potreby ho odstrániť.

Divertikulektómia je excízia tvorby a obnovenia normálneho črevného tkaniva. V závažných situáciách sa používa segmentálna resekcia - odstránenie divertikla a určitej časti ileu.

Výživa pacientov

Počas liečebného obdobia a po operácii dodržiavajú diétu. Správna výživa znižuje záťaž tráviaceho orgánu. Pacient môže jesť:

 • obilniny;
 • polievky (sliznice);
 • bylinné čaje;
 • Ovocné nápoje a kompóty;
 • šípkový vývar;
 • Mliečne výrobky (domáce);
 • hrubé pečenie múky;
 • ovocie;
 • chudé mäso: králik, hovädzie mäso, kuracie mäso;
 • dusená alebo varená zelenina.

Ťažko stráviteľné a ťažké jedlá sú úplne zakázané. Tie obsahujú:

 • údené mäso;
 • hrach a fazuľa;
 • alkohol;
 • konzervy;
 • silná káva a čaj;
 • polotovary;
 • mastné jedlá;
 • reďkovky;
 • vyprážané jedlá;
 • sušienky a koláče;
 • pečivo z múky najvyššej kvality;
 • čokoláda a kakao;
 • marinády;
 • korenené jedlá a jedlá s korením;
 • Biela kapusta.

Spôsoby spracovania sú vyjadrené varením a naparovaním. Ďalším dôležitým bodom je pitný režim. Kvapalina sa používa na základe výpočtu - na 10 kg hmotnosti je 0,3 l vody.

Možné komplikácie a dôsledky

Aby ste znížili riziko vzniku pooperačných komplikácií, riaďte sa pokynmi lekára a dodržiavajte diétu.

Ak neexistuje terapia, zhoršuje sa stav pacienta. Vyskytujú sa tieto podmienky:

 1. Črevná obštrukcia:
  • kŕče;
  • zvracanie a nevoľnosť;
  • závraty;
  • bledú pokožku;
  • slabosť.
 2. Nádory zhubného a benígneho charakteru.
 3. Vnútorné krvácanie:
  • tachykardia;
  • anémia;
  • blanšírovanie kože;
  • slabosť;
  • závrat.
 4. Penetrácia jednej časti čreva do druhej:
  • vnútorné krvácanie;
  • slabosť;
  • ostrá bolesť.
 5. Roztrhnutie divertikla.

Meckelov divertikulum je patologická formácia, ktorá môže trvať dlho tajne. Symptómy sa vyskytujú iba s rozvojom zápalu a vznikom komplikácií. V takom prípade je potrebné ošetrenie, oneskorenie povedie k zhoršeniu stavu.

Meckelov divertikulum: príznaky, diagnostika, chirurgia:

Meckelov divertikulum je pomerne častá patológia, ktorá je spojená s narušením normálneho vnútromaternicového vývoja. V dôsledku pôsobenia určitých faktorov sa v dolnej tretine ileu tvorí posvätný kruh.

Mimochodom, takéto ochorenie sa považuje za jednu z najbežnejších vrodených patológií gastrointestinálneho traktu.

Čo je to divertikulum? Je možné to zistiť sami? Aká nebezpečná je táto patológia? Odpovede na tieto otázky budú zaujímavé pre mnohých čitateľov..

Meckel's diverticulum: čo to je?

Podľa štatistík približne 2 - 3% ľudí na planéte trpí podobnou patológiou. Meckelov divertikulum je vrodená vada, čo je malá sakrálna hmota umiestnená na distálnom ileu. Vo vnútri tejto štruktúry sa pomerne často nachádza heterotopické tkanivo pankreasu a žalúdka. V niektorých prípadoch je formácia spojená vláknitým kordom s pupkom.

V približne 50% prípadov sa komplikácie vyskytujú v ranom detstve. U ostatných pacientov možno divertikulum zistiť oveľa neskôr, často po 30 rokoch. Je potrebné poznamenať, že patológia často nespôsobuje žiadne viditeľné príznaky po celé desaťročia, čo veľmi komplikuje diagnostický proces..

Stručné historické pozadie

Prvá zmienka o tejto patológii sa objavila v roku 1598. Fabrikus Khildanus vo svojich štúdiách opísal podivný proces tenkého čreva, ktorý objavil. Aktívny výskum sa však začal vykonávať až na začiatku 19. storočia..

Johann Friedrich Meckel publikoval vedeckú prácu, ktorá obsahovala pomerne presný anatomický opis divertikulárneho procesu.

Navyše to bol on, kto dokázal embryonálny pôvod takejto formácie, v dôsledku čoho sa názov objavil - Meckelovo divertikulum.

Ako sa táto patológia objavuje?

Ako už bolo uvedené, podobná patologická štruktúra sa vytvára v procese vývoja plodu. V prvých mesiacoch rastu a vývoja má plod tzv. Embryonálny žĺtkový kanál, ktorý spája žĺtkový vak s terminálnou časťou ilea a je súčasťou pupočnej šnúry. Asi po 3 - 5 mesiacoch tehotenstva bude tento kanál atrofovať..

V prípade, že zostane žlučovod plodu, môže sa v čase narodenia dobre zmeniť na Meckelovo divertikulum. Okrem toho je možné komplikáciám pripísať enterocysty, úplné a nekompletné pupkové fistuly.

Stena divertikula má rovnakú morfologickú štruktúru ako črevo.

V tkanivách tejto štruktúry sa však často vyskytujú prvky žalúdočnej sliznice alebo bunky charakteristické pre pankreas..

Za určitých podmienok môžu tieto prvky vylučovať kyselinu chlorovodíkovú alebo niektoré enzýmy, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú stav steny divertikula a často vedú k jej manifestácii..

Meckel's diverticulum: fotografie a príznaky

V skutočnosti sa takáto patológia môže vyskytnúť bez akýchkoľvek vonkajších príznakov. Počas laparoskopie lekári najčastejšie náhodne objavia Meckelovo divertikulum.

Príznaky sa objavujú iba pri výskyte určitých komplikácií. Mimochodom, takáto patológia môže spôsobiť niektoré pomerne nebezpečné podmienky. Najčastejším dôsledkom je najmä zápal - divertikulitída.

Okrem toho prítomnosť takej formácie v čreve môže viesť k rozvoju črevnej obštrukcie. Ďalšou komplikáciou je ulcerácia steny divertikula, po ktorej nasleduje krvácanie z čreva.

Mimochodom, podľa štatistík sa komplikácie u chlapcov a mužov vyvíjajú asi trikrát častejšie ako u spravodlivého pohlavia s rovnakou diagnózou..

Metódy modernej diagnostiky

Okamžite stojí za zmienku, že Meckelovo divertikulum u detí pri absencii určitých komplikácií je diagnostikované iba v 10% prípadov, a to celkom náhodou. Spravidla k tomu dochádza počas laparoskopie brušnej dutiny v prítomnosti iných chorôb.

Ak sa napriek tomu objavia komplikácie, používajú sa rôzne diagnostické metódy. Vykonáva sa najmä biochemický krvný test, ako aj laboratórna štúdia výkalov okultnej krvi.

V prípade zápalového procesu sa deťom predpisuje ultrazvuk brušných orgánov.

Diagnóza môže okrem toho zahŕňať rádiografiu tenkého čreva pomocou kontrastu, ako aj scintigrafiu, kolonoskopiu, CT brucha..

V každom prípade je potrebné pochopiť, že Meckelova divertikulum je pomerne vážnou patológiou, preto by ste v žiadnom prípade nemali zanedbávať rady lekára..

Krvácanie je jednou z komplikácií choroby.

Jednou z najbežnejších komplikácií je krvácanie z čreva. Štatistika mimochodom potvrdzuje, že takéto podmienky sa najčastejšie diagnostikujú u mužov a detí mladších ako dva roky.

Ako už bolo uvedené, výskyt krvácania súvisí so špecifickou štruktúrou divertikula, ktoré môže obsahovať bunky žalúdočnej sliznice, ktoré vylučujú kyselinu chlorovodíkovú. Táto agresívna zložka následne koroduje stenu čreva, čo vedie k tvorbe vredov.

Je potrebné poznamenať, že krvácanie môže byť rôzne. Napríklad zvýšená citlivosť brušnej steny a prítomnosť šarlatovej krvi vo výkaloch naznačuje prítomnosť aktívneho masívneho krvácania..

V niektorých prípadoch môže byť strata krvi minimálna, ale trvalá. U týchto pacientov sa v priebehu času vyvinie anémia a niektoré ďalšie poruchy..

V najťažších prípadoch náhla masívna strata krvi vedie k šoku.

Ďalšou komplikáciou je perforácia divertikula, v dôsledku čoho sa jej obsah dostane do brušnej dutiny. Príznaky v tomto prípade pripomínajú klinický obraz akútneho brucha. Títo pacienti vyžadujú neodkladnú hospitalizáciu a chirurgický zákrok..

Zápal divertikula

Približne 10–20% pacientov má zápal divertikula Meckel. Príčinou tohto ochorenia je stagnácia tekutín v sakrálnej formácii, ktorá zase vytvára vynikajúce podmienky na šírenie patogénnej mikroflóry a sekundárnu infekciu..

Takáto komplikácia sa spravidla vyskytuje v dospelosti. Pacienti sa sťažujú na prerušovanú bolesť a kŕče v pupku. Dlhodobý zápalový proces vedie k tvorbe adhézií medzi črevami. Okrem toho nie je vylúčené prasknutie zapáleného divertikula, ktoré je plné peritonitídy..

Črevná obštrukcia pri tomto ochorení

Asi 20 - 25% prípadov komplikácií sa vyskytuje práve pri črevnej obštrukcii. Ako môže divertikulum viesť k podobnej poruche? Po prvé, môže spôsobiť invagináciu tenkého čreva. Po druhé, s podobnou patológiou môže byť pupočníkový-mezenterický kanál pripevnený k brušnej stene: v takýchto prípadoch môže byť okolo neho jednoducho obalená slučka čreva. V divertikulárnej stene sa občas tvorí nádor, ktorý neustále rastie a spôsobuje črevnú invagináciu.

Hlavnými príznakmi črevnej obštrukcie sú akútna bolesť brucha, časté vracanie a zápcha. V niektorých prípadoch majú pacienti aj želé podobné stoličky. Osoba s podobnými sťažnosťami je odoslaná na röntgenové vyšetrenie čriev. Po dokončení diagnostiky lekár vyrieši problém chirurgického zákroku.

Bohužiaľ, prítomnosť Meckelho divertikla je spravidla určená už počas operácie, pretože takéto vzdelávanie nie je vždy viditeľné na röntgenových lúčoch..

Pupočníkové patológie

Meckelov divertikulum u detí môže byť spojené s niektorými pupočníkovými patológiami. Najmä niekedy je táto formácia a pupok vzájomne spojené vláknitými vláknami.

Takýto pupočníkový sínus môže neustále horieť, čo vedie k mnohým komplikáciám. V najzávažnejších prípadoch sa vytvára absces brušnej steny..

Moderné procedúry

Stojí za zmienku, že v súčasnosti lekári nemajú jednomyseľný názor na to, či odstrániť divertikulum, ak dieťa nemá žiadne komplikácie. Nakoniec, takáto patológia nemôže spôsobiť žiadne následky.

Ak sa podobná tvorba v tenkom čreve zistila počas iného chirurgického zákroku v brušnej dutine (napríklad pri odstránení dodatku), je vyrezaná. V iných prípadoch sa nevyžaduje špecifická liečba..

Existuje iba niekoľko preventívnych opatrení, ktoré by sa mali riadiť pacienti s diagnózou Meckelovho divertikla. Strava by mala obsahovať potraviny bohaté na rastlinnú vlákninu a vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú plyn.

Okrem toho sa ľuďom odporúča, aby sa podrobili pravidelným vyšetreniam s cieľom zistiť prítomnosť komplikácií v skorých štádiách..

Pri zápalovom procese sú indikované protizápalové a analgetické lieky (napríklad ibuprofén), ako aj intravenózne infúzie antibiotík..

Odstránenie chirurgického divertikula

V niektorých prípadoch lekári rozhodujú, že je potrebné odstrániť Meckelovu divertikulum. Operácia je nevyhnutná pri komplikáciách ako je črevná obštrukcia, krvácanie, akútny zápalový proces.

Okrem toho sa odporúča chirurgický zákrok v prítomnosti pupočníkových šnúr.

Potenciálne nebezpečné sú úzke divertikuly, ako aj tie štruktúry, ktoré obsahujú tkanivá sliznice žalúdka alebo pankreasu: v takýchto prípadoch je riziko náhleho výskytu komplikácií extrémne vysoké..

Dnes existuje mnoho techník na operáciu - výber tu závisí od anatomických a fyziologických charakteristík tela pacienta. Napríklad lekár môže odstrániť iba divertikulum. Avšak v prípade akútnej obštrukcie čreva je potrebná resekcia časti čreva. Ak existuje spojenie s pupkom, kábel sa odstráni.

Prognózy pre pacientov podstupujúcich chirurgický zákrok sú celkom priaznivé. Komplikácie sú zvyčajne spojené s infekciou tkanív. V asi 4–6% prípadov po operácii sa rozvíja črevná obštrukcia, ktorá si vyžaduje ďalšiu liečbu.

Odstránenie divertikla Meckel

Väčšina z týchto divertikúl nedáva žiadne príznaky, ale choré divertikulum môže napodobňovať mnoho ďalších črevných chorôb a niektoré z nich môžu vyžadovať diagnostickú laparotómiu..

Prítomnosť žalúdočnej sliznice v divertikule môže spôsobiť vredy so závažným krvácaním v čreve, tehlovočervené stolice a zápal alebo perforácia s peritonitídou, najmä u detí..

Aj keď sa podobné komplikácie môžu vyskytnúť u dospelých, črevná obštrukcia spôsobená fixáciou vrcholu divertikula alebo spojovacieho vlákna smerujúceho k pupku nie je tak zriedkavá. Divertikulum sa môže ukázať a stať sa východiskovým bodom invázie.

Nezhubné divertikly by sa mali odstrániť ako súbežná operácia, ak neexistujú kontraindikácie v súvislosti s potenciálnymi komplikáciami choroby inde v brušnej dutine. Tieto vrodené malformácie sú pozostatky zárodočných a mezenterických kanálikov pochádzajúcich zo stredného čreva. Vyskytujú sa u 1-3% pacientov, hlavne u mužov, a zvyčajne sa nachádzajú 20–35 cm nad ileocéckou chlopňou. Pri dôkladnom štúdiu dutiny brušnej by sa mala pozornosť venovať téme ileum na konci predmetu Meckelho divertikulum..

PREOPERATÍVNA PRÍPRAVA. Predoperačná príprava je zameraná hlavne na obnovu krvi, tekutín a elektrolytov. V prípade obštrukcie alebo peritonitídy, ktorá si môže vyžadovať ďalšiu krv, plazmu a antibiotiká, sa odporúča nazogastrická aspirácia..

Anestézii. Všeobecná inhalačná anestézia je výhodná, ale za zvláštnych okolností môže byť indikovaná spinálna alebo lokálna anestézia..

POSITION. Pacient je v pohodlnej polohe na chrbte..

PREVÁDZKOVÁ PRÍPRAVA. Koža sa ošetrí antiseptickým prostriedkom, potom sa pokryje uterákmi alebo lepivým plastovým poťahom. Záverom je, že pacient je pokrytý veľkou labkou-rotomickou sterilnou vrstvou.

CUT A KRK. Uprednostňuje sa pravý dolný paramediánsky rez alebo stredný rez kvôli maximálnej flexibilite. V niektorých prípadoch však môže byť excízia divertikla Meckel uskutočnená akýmkoľvek rezom, ktorý ho odhalí..

PREVÁDZKU Segment konca ileu zapojeného do Mertelovho divertikula sa odstráni do rany kvôli stabilizácii pomocou klieští Babcock. Meckelov divertikulum môže byť 20 - 35 cm za úrovňou ileocekálnej chlopne.

Ak má divertikulum pomerne široký krk, možno ho vyrezať šikmým alebo krížovým zovretím základne, klinovým vyrezaním bázy alebo segmentovou resekciou postihnutého ilea s anastomózou end-to-end. (Obr. 2). Dno je dvakrát stlačené pomocou črepníkov bez drviacich svoriek v priečnom alebo diagonálnom smere cez črevo..

Vzorky sa vyrezajú skalpelom. Aplikuje sa predlžovací niť A a B z hodvábu 00, aby sa serózny povrch črevnej steny priblížil k obidvom koncom rezu (obr. 3). Keď sú tieto stehy A a B priviazané, slúžia na stabilizáciu črevnej steny počas následného uzavretia..

Na obidvoch koncoch strihu sú stehy vyrobené z hodvábu 00 a pod svorkou je z hodvábu 00 vyrobených niekoľko uzlových vodorovných stehov matracov (obr. 4). Potom sa svorka odstráni, stehy sa zviažu a nadbytok črevnej steny sa vyreže. Potom sa aplikuje skrútená rada horizontálnych zviazaných horizontálnych švov matraca z hodvábu 0000 (obr. 5 a 6). Potom chirurg skontroluje priechodnosť lúmenu medzi palcom a ukazovákom (obr. 7)..

POŠTOVNÁ STAROSTLIVOSŤ. Pooperačná starostlivosť je podobná starostlivosti o apendektómiu alebo anastomózu tenkého čreva. Udržujte rovnováhu tekutín a elektrolytov intravenózne, až kým sa nedostanete späť do čriev.

Potom vyberte nazogastrickú trubicu a začnite progresívne kŕmenie. Akýkoľvek zvyškový zápal, peritonitída alebo vyčerpaný absces sa lieči vhodnými všeobecnými antibiotikami plus doplnenie krvi a plazmy.

Medzi hlavné pooperačné komplikácie patrí obštrukcia, peritonitída a infekcia rán, ktoré môžu vyžadovať vhodnú chirurgickú liečbu..

Meckel's diverticulum: opis jednoduchými slovami, kde je lokalizovaný

Divertikulum je výčnelok orgánovej steny. Medzi mnohými druhmi poškodenia čriev sa odlišuje koncepcia Meckelovej choroby. Meckel Johann Friedrich ho opísal ako prvý..

Nástup choroby je spojený s narušeným vývojom vnútorných orgánov plodu v prenatálnom období. Z neznámych dôvodov sa ilálne črevo začína abnormálne rozvíjať v mieste, kde došlo k spojeniu s pupočníkovým mechúrom, objavuje sa vyčnievanie steny..

Čo to je - Meckelova divertikulitída

Vývoj dieťaťa vo vnútri lona je sprevádzaný vývojom vnútorných orgánov. Platí to aj pre tenké črevo. Keď sa plod práve vo vnútri vytvoril, pupok a ileum sú spojené špeciálnym potrubím (nazýva sa vitellínový kanál)..

S nástupom dvanásteho týždňa vývoja by sa táto formácia mala rozpustiť. Vyskytne sa však porucha a potrubie sa nezatvorí.

Zjednodušene povedané, Meckelova divertikulum je neuzatvorený kanálik, ktorý sa zmenil na výčnelok typu vrecka na ileu tenkého čreva..

umiestnenia

Meckelov divertikulum sa nachádza iba na jednom mieste - v pobrušnici. Je lokalizovaná na ileu, presne 20 centimetrov sa oddeľuje od slepej časti črevného traktu.

Existujú prípady, keď výčnelok narástol spolu s pupkom a iné orgány sa nachádzajú neďaleko. Je možné, že divertikulum môže spadnúť do oblasti, kde je trieslová prietrž alebo femorálna.

Následne dôjde k porušeniu. Je potrebné odstrániť obmedzený orgán.

Je potrebné poznamenať, že patológia nemá pohlavné oddelenie pacienta. Vrodené utrpenie rovnako postihuje mužov aj ženy.

Divertikulum často obsahuje tkanivá iných orgánov, ktoré naďalej vykonávajú svoje funkcie. Ak sa tkanivo pankreasu dostane, potom sa vo vnútri útvaru vytvorí žlčové tajomstvo. Keď vstúpi žalúdočná sliznica, uvoľní sa kyselina chlorovodíková.

vývoj

Ochorenie môže pokračovať bez príznakov alebo prejavujúcich bolestivé nepohodlie. Obrázok klinických príznakov závisí od veku pacienta. Rôzne príznaky vedú k rôznym prístupom k diagnostike a terapii..

U dospelých

Zápalový proces v divertikle u dospelých sa vyskytuje v dôsledku predĺženého oneskorenia potravy v črevnom trakte. Zastavenie fekálnej masy vedie k ich zhutneniu, tvorbe fekálnych kameňov. V divertikle je narušená priechodnosť, vo vnútri sa vyvíja infekčný zápal.

Frekvencia detekcie choroby u dospelej populácie nie je vyššia ako 3%. V tomto prípade sa komplikácie tohto ochorenia pozorujú u 15% dospelých pacientov. Ak sa pozrieme z hľadiska vekovej kategórie pacientov, môžeme povedať, že komplikácie sa vyskytujú hlavne do 30 rokov (80%). Zvyšok je chorý po dosiahnutí tridsiatich rokov (20%).

Vývoj Meckelovho divertikula je charakterizovaný nasledujúcimi komplikáciami:

 • Črevný trakt nie je schopný vykonávať funkcie trávenia a odstraňovania zvyškov potravy z tela. Patológia sa vyskytuje z niekoľkých dôvodov. Tam je invaginácia divertikla do tenkého čreva. Pacient sa sťažuje na nevoľnosť, zvracanie, kontrakcie v bruchu, príznaky otravy.
 • Zápalový proces vo výčnelku.
 • S predĺženým priebehom choroby sa v mieste divertikúl objavujú nádorové útvary.

Mierová forma Meckelovej divertikulitídy je rovnako bežná u mužov aj žien. Komplikácie majú tendenciu častejšie ovplyvňovať silnejší sex..

Výskyt ďalších patológií v oblasti novotvarov nie je vylúčený. Tento typ anomálie je zriedkavý, ale 10% pacientov trpí následkami adhézie podobnej šnúre, ktorá prechádza medzi peritoneálnou stenou a črevným traktom..

U detí

Ochorenie sa diagnostikuje u 3% novorodencov. U chlapcov sa s väčšou pravdepodobnosťou vyvinú abnormality v tenkom čreve..

Diagnóza choroby je ťažká z dôvodu neprítomnosti symptómov. U polovice detí sa Meckelova divertikulum zistí skôr, ako dieťa dosiahne vek 10 rokov. Zvyšok patológií sa zisťuje už v dospelosti, pred dosiahnutím veku tridsiatich rokov.

Patológia u detí môže spôsobiť nasledujúce príznaky:

 • Krvácanie divertikula.
 • Zápalové procesy.
 • Črevná dysfunkcia, vyjadrená v upchávaní kanálov. K tomu dochádza v dôsledku absorpcie rudimentu do lúmenu tenkého orgánu. U dojčiat sa táto symptomatológia prejavuje vo forme zápchy. U starších detí je indikátorom krvná škvrna vo výkaloch..
 • Poranenie vzdelania v dôsledku slabiny alebo femorálnej prietrže.
 • Vyprovokovanie nádorových formácií, rakovina.
 • Únik obsahu výčnelku do pobrušnice.

Príznaky sa prejavujú ostro a charakterizujú sa ako akútne brucho..

U detí je výskyt ďalších patológií vývoja divertikula závažný.

Môže sa objaviť fistula - jedná sa o kanálik vytvorený vo vnútri, ktorý spája steny brušnej dutiny a tenkého čreva. Táto anomália môže byť navyše úplná alebo neúplná. Adhézie sa netvoria v mladom veku.

Lekári sa snažia liečiť Meckelovu chorobu u mladých pacientov konzervatívnym spôsobom pomocou liekov - lieky sa používajú na odstránenie zápalového procesu, obnovenie rovnováhy mikroflóry.

O chirurgii sa uvažuje iba v prípadoch ohrozenia života dieťaťa, neschopnosti vyrovnať sa so zápalom.

Odstránenie a pooperačné obdobie

Ak je divertikulitída veľká, jedinou liečbou je jej odstránenie chirurgickým zákrokom. Núdzová resekcia výčnelku je potrebná v niektorých prípadoch:

 • Ak sa v stenách divertikula objavila perforácia. Obsah postupne presakuje do voľnej dutiny pobrušnice. Existuje riziko peritonitídy a následnej smrti.
 • Krv sa uvoľňuje z konečníka, čo naznačuje prerušenie vzdelania a silné krvácanie.
 • Črevná dysfunkcia sa prejavuje upchatím kanála.
 • Keď je divertikulum skrútené na základni.

Po operácii sa môžu vyskytnúť komplikácie:

 • Dochádza k zablokovaniu ciev dodávajúcich kyslík do pľúc. Počas tepny sa v tepnách tvorili tromby.
 • Zlyhanie stehu, ktoré sa môže stať hrozbou pre ľudský život a zdravie. Nedostatok krvi v prešívaných tkanivách, čo viedlo k ich smrti. Tkaniny s patológiou môžu byť prešité: nádorom, infiltrátom, edematózami atď. Použitie nekvalitného materiálu je chybné, nerovnováha medzi silou a hrúbkou tkanív, ktoré je potrebné šiť atď..
 • Výskyt sekundárneho vnútrobrušného zápalového procesu.

Pooperačné obdobie zahrnuje intravenózne udržiavanie rovnováhy vlhkosti v tele a elektrolytoch. Deje sa tak až do úplného obnovenia funkčnosti zažívacieho traktu.

Po črevách normalizovanej pohybovej činnosti sa pacientovi umožní jesť. Jedlo sa často delí na malé porcie. Prvýkrát by ste mali misky dôkladne rozomlieť.

Ak je vo vnútri prítomný zvyškový zápal, predpisujú sa antibiotiká.

Závažné komplikácie po odstránení divertikla súvisiaceho s hnisaním rany v dôsledku infekcie, peritonitídy alebo obštrukcie - niekedy vyžadujú dodatočný chirurgický zákrok.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla bielej línie sa často objavuje po operácii, tehotenstve, uprostred obezity a slabej brušnej stene. Konzervatívnymi metódami sa toho môžete zbaviť až na samom začiatku vývoja.
Bedrová hernia: príznaky a liečba Podľa názoru mnohých herniovaných diskov nájdených na MRI je niečo veľmi desivé, čo sa dá odstrániť iba chirurgickým zákrokom..
Pokúsme sa zistiť, čo je herniovaný disk a kedy ho používať?
metóda vlastnej liečbyAko liečiť medzistavcové prietrže doma?(Na základe skúseností zo skutočného života)Medzistavcové prietrže sa dajú liečiť aj doma - presvedčil som sa o tom z vlastnej skúsenosti!