loader

Hlavná

Žalúdok

Črevná divertikulóza

Z lekárskeho hľadiska je črevná divertikulóza stav, pri ktorom sa na membráne traktu vytvára výstupok steny, ktorý vytvára vnútri vrecká s dutinou. Navonok sú podobné dodatkom, ktoré sa líšia rôznymi smermi.

Keď sa obsah čreva pohybuje v opuchnutých oblastiach, hromadí sa stolica. Ich dlhodobý pobyt v izolovanom stave vedie k hnitiu procesov, v dôsledku čoho dochádza k zápalu, ktorý môže spôsobiť nebezpečné komplikácie. Ak sa zistí podobný jav, diagnostikuje sa divertikulitída..

Závažnosť choroby je určená niekoľkými parametrami:

 • Stupeň zapojenia do procesu vrstiev črevnej membrány. Sú pravdivé (keď výstupok stúpa, sliznica a sval) a nepravdivé (v lúmenoch steny je iba sliznica nafúknutá ako vak).
 • Pôvod. Vrodené výčnelky sa uvoľňujú v čase tehotenstva a získané sa vytvárajú v priebehu rokov.
 • Nález: divertikulóza tenkého alebo hrubého čreva.
 • Spôsobom formovania: pulzujúce divertikulum vzniká mechanickým pôsobením na stenu traktu a adhézie napínajúce časť dutého orgánu smerom von ovplyvňujú tvorbu trakcie..

Terapeutické taktiky sa vyvíjajú na základe týchto parametrov.

príčiny

Podľa odborníkov sa divertikula v čreve môže vytvárať pod vplyvom nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 • obštrukcia pohybu čriev (častá zápcha);
 • nadváhou;
 • nadúvanie;
 • nadúvanie;
 • črevné infekcie;
 • ateroskleróza črevných ciev;
 • sedavý spôsob života;
 • veková kategória pacienta (nad 60 rokov);
 • dedičná predispozícia;
 • narušenie krvného obehu v črevných cievach;
 • chronické črevné ochorenia, ktoré sa vyskytujú v chronickej forme.

Okrem toho sa môžu vytvoriť divertikuly s nesprávnou nevyváženou výživou pacienta. Vývoj tejto choroby môže byť vyvolaný nedostatkom dennej vlákniny, zneužívaním vajíčok, pekárskych výrobkov, mastných mäs a rýb.

Podľa lekárov sa divertikulóza vo väčšine prípadov začína vyvíjať v prítomnosti niekoľkých provokujúcich faktorov súčasne.

klasifikácia

Divertikly môžu mať pravý alebo nepravdivý pôvod.

Skutočné divertikuly sú tvorené vyčnievaním všetkých troch vrstiev črevnej steny. Falošné divertikuly sa tvoria iba z črevnej sliznice. Medzi svalovými vláknami teda vyčnieva malá časť sliznice črevnej steny.

V závislosti od toho, kedy sa divertikula vytvorila, sú rozdelené na vrodené a získané.

Vrodené divertikly sa tvoria v období vnútromaternicového vývoja dieťaťa a získané sa objavujú počas života človeka pod vplyvom provokujúcich faktorov..

Je tiež obvyklé rozdeliť divertikulu podľa formovacieho mechanizmu na trakciu a pulzáciu.

Tvorba trakčných divertikúl je uľahčená predĺženým mechanickým preťažením črevnej steny, napríklad pri chronickej zápche..

Výskyt pulzujúcich divertikúl vyvoláva na pozadí genetickej tendencie predĺžený mechanický účinok, navyše tieto výčnelky sú na rozdiel od trakčných divertikúl malé a majú tvar lievika.

Príznaky črevnej divertikulózy

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická. Pacienti nepodávajú sťažnosti a prejavy choroby sa zvyčajne náhodne zistia pri vyšetrení čriev na klinike alebo pri vyšetrení iného ochorenia..

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

V budúcnosti sa s vývojom nekomplikovanej formy objavia poruchy stolice. Takéto poruchy sú sprevádzané črevnými kolikami, pocitom plnosti v bruchu, plynatosťou atď. V tejto fáze je ťažké odlíšiť príznaky črevnej divertikulózy od symptómov syndrómu dráždivého čreva..

Nekomplikovaná forma choroby má nasledujúce prejavy:

 • periodicky sa vyskytujúce ostré alebo boľavé spastické bolesti brucha bez známok zápalu;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • pocit neúplného pohybu čriev po pohybe čriev;
 • bolesť sa po jedle zintenzívňuje a po pohybe čriev alebo výtoku plynu zmizne.

V akútnej fáze (komplikovaná divertikulóza) sa v ľavej časti bedrovej kosti vyskytujú bolesti vľavo, zvyšujú sa známky akútneho zápalu..

So zvýšením zápalových procesov existujú:

  • striedanie hnačky a zápchy, nestabilná stolica;
  • strata chuti do jedla;
  • nevoľnosť, zvracanie;
  • ostrá, intenzívna bolesť v ľavom dolnom kvadrante brušnej dutiny;
  • zvýšenie telesnej teploty;
  • prítomnosť hlienu vo výkaloch;
 • tachykardia;
 • lokálne peritoneálne javy;
 • zvýšenie bielych krviniek.

V budúcnosti, keď sa objaví lokálny zápalový proces, môže dôjsť k perforácii črevnej steny, zatiaľ čo choroba z lokálneho miesta sa rozšíri..

diagnostika

Diagnóza sa robí na základe zozbieranej histórie, príznakov, laboratórnych testov krvi, moču, výkalov a röntgenových údajov..

Povinné testy na chorobu zahŕňajú:

 • všeobecná a klinická analýza krvi, moču, výkalov;
 • okultné krvné výkaly.

Inštrumentálne výskumné metódy:

 • kolonoskopia - vyšetrenie čreva pomocou endoskopu;
 • CT sken;
 • ultrazvuk
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie pomocou špeciálneho kontrastného média.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva so syndrómom dráždivého čreva, celiakiou, rakovinou, ischemickou kolitídou, apendicitídou..

Liečba divertikulózy hrubého čreva

Divertikulóza je často asymptomatická, to však neznamená, že nie je nebezpečné. Toto ochorenie môže viesť k závažným komplikáciám. Preto je potrebná liečba divertikulózy.

Okrem toho by sa malo začať ihneď po stanovení diagnózy lekárom, malo by sa prijať množstvo opatrení, aj keď choroba nespôsobuje nepohodlie.

Liečba drogami

Pri nekomplikovanej forme divertikulózy, ktorá má klinické prejavy, sa používa komplexná terapia. Zvyčajne sa skladá z liekov a stravy. Pacientom je predpísaných niekoľko skupín liekov:

 1. Antispasmodiká, napríklad No-shpa alebo Spasmol.
 2. Stimulanty gastrointestinálnej motility (Motilak, Motilium, Passasix atď.);
 3. laxatíva;
 4. Myotropické antispasmodiká - Bentsiklan, Papaverine, Drotaverina chlorid;
 5. Cholinoblokátory: Platifilín, Hyoscín-butylbromid;
 6. Blokátory kalciových kanálov: pinaveriabromid, mebeverín;
 7. Enzymatické látky sa odporúčajú na lepšie trávenie..

Ak je divertikulóza hrubého čreva sprevádzaná zápalovým procesom, môžu sa odporučiť antibiotiká. Trvanie liečby, spôsob podania a dávka liečiva sa volia individuálne.

Prostriedky na reguláciu stolice

Pri liečbe črevnej divertikulózy je potrebné prestať používať stimulačné laxatíva, pretože môžu viesť k zvýšenému tlaku v čreve a k výskytu bolesti. Mali by byť nahradené osmotickými preháňadlami a liekmi, ktoré zvyšujú objem črevného obsahu. To môže byť:

 • Laktulóza je osmotické preháňadlo pre reguláciu stolice. Počiatočná dávka lieku je 15 - 45 ml., Podpora - 10 - 30 ml. o deň. Niekoľko dní po začiatku podávania, ak to nemá žiadny účinok, je možné vykonať úpravu dávky.
 • Semená šupiek semien. Nástroj vyrobený zo semien indického plantajna. Zmäkčuje črevný obsah a zvyšuje jeho objem. Denná dávka sa môže pohybovať od 2 do 6 vreciek.
 • Ak divertikulóza je sprevádzaná hnačkovým syndrómom, odporúčajú sa astringenty, absorbenty - bizmutové prípravky, smektitová dioktahedrálna a ďalšie..
 • Simethicone a iné podobné lieky sa predpisujú v prítomnosti nadúvania.

Alternatívne metódy liečby

S pomocou prírodných rastlinných prípravkov môžete vytvoriť pravidelnú evakuáciu stolice z čriev a chrániť jej sliznicu. Tento spôsob liečby sa môže použiť na nekomplikované formy divertikulózy..

Tu je niekoľko efektívnych receptov:

 1. Infúzia mäty piepornej - má priaznivý vplyv na stav gastrointestinálneho traktu, pomáha odstraňovať plynatosť a bolesť. 1 lyžička mäta pieporná (tráva sa dá používať ako čerstvá, tak suchá) je potrebné naliať 1 šálku vriacej vody, trochu trvať a piť tento chutný aromatický liečivý nápoj namiesto obvyklého čaju.
 2. Thorny infúzia - dokonale čistí črevá a normalizuje svoju prácu. Na prípravu liečivého nápoja je potrebné naliať 3 lyžice. l trnitá farba 1 liter vriacej vody a nechajte ju dobre uvariť. Výsledná infúzia sa odporúča vypiť 1 pohár pred jedlom, 4-krát počas dňa. Liečebný priebeh trvá 5 dní.
 3. Zmes jabĺk a pšenice je vynikajúcim prírodným liekom na čistenie čriev. Na prípravu lieku je potrebné kombinovať v rovnakých pomeroch semená klíčenej pšenice a zelených jabĺk rozdrvených na strúhadle. Odporúča sa užívať liek na prázdny žalúdok mesiac.
 4. Liečivá infúzia. Na prípravu takejto infúzie musíte vziať v rovnakom množstve sušený kôpor, bobule šípky, žihľavu a harmanček. 1 polievková lyžica. l bylinná zmes by sa mala naplniť 1 šálkou vriacej vody a nechať uvariť asi 3 hodiny. Odvar sa odporúča vypiť dvakrát denne po celý deň pred jedlom. Optimálne trvanie liečebného cyklu je 1,5 mesiaca.

gymnastika

Pravidelné cvičenie čriev s divertikulózou môže tiež pomôcť fyzioterapii. Tu je niekoľko jednoduchých cvičení:

 1. Ľahnite si na chrbát a pravou rukou masírujte žalúdok v smere hodinových ručičiek, čím sa zvyšuje prítlačná sila v smere sigmoidálneho hrubého čreva (ľavá spodná časť brucha);
 2. V rovnakej polohe a otočte si nohy vo vzduchu, napodobňujte bicykel;
 3. Ležiaci na chrbte a pritiahnite si kolená 10krát;
 4. V rovnakej polohe sa pokúste hádzať narovnané nohy 10-krát nad hlavu;
 5. V ležiacej polohe ohnite kolená a časť 10-15 krát.
 6. Postavte sa na všetky štyri a striedavo zdvihnite každú nohu ohnutú na koleno;
 7. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbticu hore a dole;
 8. V stojacej polohe vyčnievajte a zatiahnite žalúdok, masírujte črevá.

Posilnená fyzická aktivita s divertikulózou sa neodporúča.

diéta

Správna výživa a strava sú dôležitou súčasťou liečby divertikulózy..

Strava by mala byť úplná, vyvážená, bohatá na živiny, mala by sa konzumovať podľa plánu, aby bola črevná pohyblivosť v poriadku. Musíte jesť v malých porciách 5-krát denne, skončiť s jedlom 4 hodiny pred spaním a nenosiť pevné oblečenie. Po jedle sa nezúčastňujte fyzickej aktivity, dodržiavajte režim práce a odpočinku.

Nezabudnite zahrnúť do stravy:

Varia sa bez mlieka, pretože mliečne výrobky zvyšujú nadúvanie a tvorbu plynu. Pohánka, perlička, ovsené vločky sa považujú za najužitočnejšie..

Užívajte ich každý deň, lekári odporúčajú jesť otruby na raňajky, aby sa zlepšila črevná motilita.

Varte ich bez mäsového vývaru.

Je bohatá na výživné látky, mastné kyseliny, makro a mikroelementy, pre nich je lepšie ochutiť šaláty z čerstvej zeleniny. Ak máte obavy z ťažkej zápchy, ráno si môžete vypiť dezertnú lyžičku oleja.

Varené kurča je bohaté na bielkoviny, ktoré sú dôležité v období regenerácie..

Varené ryby sú vhodné na trávenie..

 • V zložení vitamínov je prospešné čerstvé ovocie a zelenina..
 • Vláknové výrobky: ovsené vločky, otruby, chlieb, avokádo, sušené ovocie, orechy.
 • Minerálne vody mierne sýtené oxidom uhličitým, kompóty, kefír.

Čo nejesť

Čo by sa malo úplne opustiť v prípade choroby:

 • Zo všetkého vyprážaného, ​​mastného, ​​pikantného, ​​kyslého.
 • Úplne vylúčte rýchle občerstvenie, rezance a instantné zemiaky.
 • Zakázaný biely chlieb, múka a cestoviny.
 • Zdržte sa kávy, silného čaju, alkoholu, sódy, koncentrovaných štiav.
 • Vylúčime ryžu, krupicu, čokoládu, párky a údené výrobky.
 • Nejedzte kebab, mastné ryby, mäso, vyprážané zemiaky, koláče, koláče, pečivo.

Mali by ste začať týždeň bez mäsových a odtučnených výrobkov, zeleninovej polievky, obilia bez mlieka, čerstvého ovocia.

Zo zeleniny dávajte prednosť zeleným, v poludnie môžete ozdobiť varenými zemiakmi s letným šalátom, jogurtom alebo ovocím a pár hodín pred spaním - kefír s sušienkami.

Môžete pridať mäsové výrobky, na raňajky, tvaroh alebo ovsené vločky, potom 50 gramov orechov, na obed, rezance alebo zemiakovú polievku, pohánkovú kašu s kuracou karbanalou.

Občerstvenie - čaj so sušienkami alebo sušienkami, večera - varené zemiaky, posypané olivovým olejom s letným šalátom a kuracie prsia, 3 hodiny pred spaním - sušený ovocný kompot alebo jogurt.

Začneme raňajky s pohánkovou kašou, pijeme čaj, jesť otruby, na obed polievkové pyré s kuracou kotletkou, popoludňajší čaj a večeru - strúhané jablkové pyré. Pred spaním - kompot alebo kefír s krekrom.

Raňajky - tvaroh s hrozienkami a orechmi, obed - zeleninová polievka s kuracím vývarom, príloha zo zemiakov s prevarenou rybou, popoludňajšie desiatu - 50 gramov orechov, jablko a jogurt, večera - pohanková kaša s kuracou rolkou.

 • Piatok - plne venujte konzumácii ovocia.

Jeme otruby, banány, orechy, jablká, ovsené vločky, obilniny.

Na raňajky obilnín alebo tvaroh s orechmi, obed - krémová polievka s prílohou zemiakov a rýb. Snack - otruby s jogurtom alebo kefírom, večera - pohanková kaša s kuracím mäsom a zeleným šalátom, pred spaním - kefír alebo kompot.

Nezabudnite na silné pitie, vypite najmenej 1,5 litra tekutiny denne.

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

komplikácie

Zápal spôsobený divertikulózou môže viesť k komplikáciám. Napríklad sa môže začať krvácanie z čreva, ktoré sa prejavuje výskytom krvi v stolici. Pri otvorení divertikla a jeho vstupe do brušnej dutiny sa môže vyvinúť črevná obštrukcia alebo dokonca peritonitída (hnisavý zápal pobrušnice). Týmto nebezpečným komplikáciám choroby sa dá predísť včasnou lekárskou starostlivosťou..

Včasná diagnóza divertikulózy hrubého čreva pomáha predchádzať najzložitejším komplikáciám.

prevencia

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii choroby, ktorá môže zahŕňať nielen všeobecné opatrenia, ale aj používanie ľudových prostriedkov, receptov. Najčastejšie sa jedná o bylinné infúzie alebo odvary pripravené vo vriacej vode, napríklad z harmančeka, nechtíka, mäty a iných tonických zložiek. Je prijateľné používať čerstvé zeleninové šťavy. Z uvedených komponentov je tiež možné vyrábať čapíky nezávisle. Umožňujú vám zlepšiť tráviaci systém a neutralizovať zápalové procesy.

Keď hovoríme o všeobecných preventívnych opatreniach, znamenajú:

 • správna výživa, konzumácia dostatočného množstva potravín v súlade so stravovacím poriadkom;
 • vylúčenie zlých návykov, menovite závislosti od alkoholu a nikotínu;
 • udržiavanie aktívneho životného štýlu, pretože nečinnosť nepriaznivo ovplyvňuje nielen gastrointestinálny trakt, ale aj kardiovaskulárny systém;
 • včasné liečenie patológií, ako aj diagnostické opatrenia.

Prevencia, ako aj udržiavanie optimálnej životnej aktivity počas divertikulózy hrubého čreva je teda viac ako možné. Z tohto dôvodu je potrebné nezohľadňovať rušivé príznaky a včas sa poradiť aj s gastroenterológom, aby sa zabezpečila liečba..

Prognóza liečby

Úspech konzervatívnej liečby závisí od stupňa zanedbávania procesu. Komplexným liečením prvého záchvatu je možné dosiahnuť pozitívny účinok v 70% prípadov. Ak má pacient tretiu exacerbáciu, iba 6%. Ukázalo sa, že používanie stravy v nekomplikovaných prípadoch môže zlepšiť priebeh a zabrániť komplikáciám u 10% pacientov.

S krvácaním eliminovaným rôznymi spôsobmi dochádza k recidívam v 20 - 30% prípadov. Chirurgická liečba znižuje riziko život ohrozujúcich komplikácií. Ak sa zistí asymptomatická divertikulóza čreva, musí sa pri prevencii divertikulitídy a možných komplikácií postupovať podľa pokynov lekára..

Divertikulárna choroba hrubého čreva. Jednoducho povedané

Milá Badma Nikolaevič! Poďakovať! Za ľahostajnosť a schopnosť vštepiť nielen nádej, ale aj túžbu žiť.

Gastroenterológ GMS Klinika Alexey Golovenko odpovedá na bežné otázky týkajúce sa tejto choroby vo svojom článku.

Čo sú divertikly?

Divertikulum je výčnelok črevnej steny pripomínajúci „herniu“ na futbalovom loptičke. Najčastejšie sa divertikula nachádza v hrubom čreve - je to posledných 1,5 metra tráviacej trubice, kde sa absorbuje voda, čo spôsobuje, že stolica z tekutiny stvrdne. Divertikuly sú menej časté v pažeráku a tenkom čreve. Pohlavie osoby nemá vplyv na to, či sa objavia divertikly, ale s vekom sa zvyšuje pravdepodobnosť ich výskytu.

Prečo sa tieto divertikly objavujú?

Neexistuje jednotná teória výskytu divertikúl. Divertikly sa objavujú na „slabých“ miestach črevnej steny - na miestach, kde ju prenikajú krvné cievy. Tiež sa zistilo, že divertikly sa častejšie vyskytujú u ľudí so zápchou a u obyvateľov západných krajín, kde má strava málo vlákniny - prírodných „zmäkčovadiel“ stolice. Ak sa v dôsledku nedostatku vlákniny v strave stane stolica príliš hustá a pohybuje sa cez črevo nie v jednej hmote, ale v tuhých fragmentoch, tlak v lúmene sa v niektorých častiach hrubého čreva príliš zvyšuje. To vedie k vyčnievaniu sliznice a submukóznej vrstvy čreva smerom do brušnej dutiny cez svalovú vrstvu..

Našiel som divertikulu. som chorý?

Pravdepodobne nie. Jednoduchá prítomnosť divertikúl (v neprítomnosti symptómov) sa nazýva divertikulóza. Iba každý piaty človek s divertiklom má akékoľvek prejavy choroby a nie sú vždy spojené s aktívnym zápalom divertikúl..

Môže môj žalúdok bolieť z divertiklov??

Možno, ale existuje niekoľko dôvodov pre túto bolesť. Intenzívna neustála bolesť v oblasti čreva, kde sa nachádza divertikula, často naznačuje zápal divertikula - divertikulitídu. Zápal nastane, keď sú ústa divertikula blokované hustým fragmentom stolice (coprolit). To narušuje prísun krvi do divertikula a tiež podporuje pohyb (translokáciu) baktérií z lúmenu hrubého čreva do steny divertikula. Celkovo to vedie k zápalu divertikula a niekedy z neho krvácanie.

Divertikulitída najčastejšie prechádza bez stopy na pozadí antibiotickej liečby. U niektorých ľudí sa divertikulitída stáva chronickou - zápal nezmizne. To môže viesť ku komplikáciám: abscesy (abscesy v tkanive obklopujúcom divertikulum), fistuly (purulentné pasáže spájajúce lúmen divertikula so susednými orgánmi), infiltrát (nádorová akumulácia buniek okolo zapáleného divertikla) ​​a zúženie črevného lúmenu v mieste zápalu. ) Bolesť divertikúl hrubého čreva sa však môže vyskytnúť bez zápalu.

Ako to? Žiadny zápal, odkiaľ pochádza bolesť v prakticky zdravom čreve??

V hrúbke steny hrubého čreva je sieť nervových vlákien, ktoré kontrolujú jeho pohyblivosť - ktoré segmenty čreva sa stiahnu a vytlačia stolicu von. So zvyšujúcim sa tlakom v lúmene čreva (priechod stolice alebo plynu) sa aktivujú špeciálne bunky, ktoré vylučujú neurotransmitery (napríklad serotonín). To dáva signál nervovému systému, aby stiahol črevo a zbavil sa svojho obsahu. Za normálnych okolností túto „prácu“ čreva takmer necítime..

Pri zápale divertikla je narušená rovnováha neurotransmiterov, čo je čiastočne umožnené zmenami v zložení baktérií vo vnútri divertikla. Nerovnováha neurotransmiterov môže zostať, aj keď zápal už prešiel. To vedie k zvýšenej citlivosti čriev na distenziu (lekári ju nazývajú „viscerálna precitlivenosť“). Tento jav potvrdzujú experimenty. Ak zdravý človek a pacient s divertikulárnou chorobou vstúpia do plechovky do čreva a začnú ju jemne nafukovať vzduchom, potom sa u osoby s ochorením objaví nepríjemný pocit skôr ako u zdravého človeka (to znamená, že pri menšom objeme plechovky sa objaví bolesť). Rovnaký mechanizmus bolesti bol opísaný pre syndróm dráždivého čreva..

A ako zistiť, či existuje zápal a iné komplikácie?

Najlepší spôsob vyšetrenia pri podozrení na zápal divertikula je počítačová tomografia. V tejto štúdii sa niekoľko žiaričov točí okolo ľudského tela a vytvára početné röntgenové snímky. Potom počítačový program pre tieto fragmenty vytvorí celé „časti“ tela. Tomografia umožňuje nielen vidieť zmeny v kontúre črevnej steny (tj samotný divertikulum), ale aj zmeny v tkanivách obklopujúcich hrubé črevo (napríklad abscesy). Menej presným spôsobom, ako nájsť divertikulum, je irigoskopia alebo jednoducho klystír so síranom bárnatým, ktorý je zreteľne rozlíšiteľný v röntgenových lúčoch a umožňuje vám vidieť vnútorný obrys čreva a niektoré veľmi závažné komplikácie (napríklad zúženia)..

Namiesto počítačovej tomografie niektoré centrá používajú ultrazvuk (ultrazvuk), ktorý je na rozdiel od tomografie úplne bezpečný a zjavne (v skúsených rukách) má takmer rovnakú presnosť. Nevýhodou je, že ultrazvukový špecialista musí absolvovať špeciálny dlhodobý výcvik, aby sa naučil diagnostikovať divertikly, takže bohužiaľ, títo lekári nie sú na každej klinike.

Kolonoskopia?

Kolonoskopia - to je štúdia hrubého čreva pomocou flexibilného prístroja s videokamerou - je tiež spôsobom, ako zistiť divertikulu. Väčšina divertikúl sa objaví náhodou presne pomocou plánovanej kolonoskopie, ktorá sa vykonáva na včasnú detekciu rakoviny. Ak však existuje podozrenie na akútny zápal divertikula (divertikulitída), kolonoskopia sa nepoužíva ako primárna diagnostická metóda. Počas kolonoskopie je črevo nafúknuté zvnútra plynom, čo môže viesť k perforácii (prasknutiu) divertikla..

Zároveň by sa mala vykonať kolonoskopia po tom, ako prejde zápal divertikula. Štúdie ukazujú: pravdepodobnosť nájdenia rakoviny hrubého čreva sa zvyšuje počas prvého roka po akútnej divertikulitíde. Zápal u niektorých pacientov zrejme „maskuje“ nádor na röntgenových lúčoch a počas akútneho zápalu je nebezpečné a nemožné vidieť celé hrubé črevo pomocou endoskopu a kvôli bolesti to nie je možné..

Môžete sa chrániť pred divertikulitídou a inými komplikáciami?

Áno, ak sa u vás nájde divertikula, môžete znížiť riziko zápalu dosiahnutím denných pohybov čriev mäkkými stolicami. Konzistencia stolice je najviac závislá od obsahu vlákniny. Pokúste sa jesť aspoň tanier alebo šálku zeleniny a ovocia každý deň, do kaše pridajte pšeničné otruby a jogurt a pri každom jedle vypite aspoň pohár tekutiny (nie nevyhnutne vody). Namiesto sladkostí a iných sladkostí skúste jesť sušené ovocie - pomôže vám to udržať hmotnosť pod kontrolou..

Stáva sa, že z hojného príjmu rastlinných potravín sa zvyšuje tvorba plynu. Potom, aby sa stolica normalizovala, zoberte vyváženú vlákninu z potravy, ktorá nie je až tak fermentovaná baktériami, napríklad psyllium je šupka semien banánovníka, ktorú je možné konzumovať donekonečna. Mimochodom, vegetariáni, ktorí odmietajú mäso, začnú jesť viac rastlinných potravín a samotných divertikúl a ich komplikácií, sú menej pravdepodobní ako vegetariáni.

Hovoria, že nemôžete jesť semená a popcorn - všetko je zaseknuté v divertikle.

Toto je stará teória, ktorú moderný výskum úplne vyvrátil. Americkí vedci pozorovali 47 000 ľudí, ktorí nenašli žiadne ochorenie hrubého čreva alebo divertikulum počas rutinného vyšetrenia vo veku od 40 do 75 rokov. Počas 18 rokov účastníci vyplňovali dotazníky o svojom stave každé 2 roky a hovorili o svojej strave. Ukázalo sa, že divertikulitída a krvácanie z divertikúl sa vyskytovali rovnako často u ľudí, ktorí nejedia orechy, popcorn a semená, a u tých, ktorí jedia úplne. Okrem toho: tí, ktorí konzumovali orechy dvakrát týždenne, nielen častejšie, ale menej často navštevovali lekárov kvôli divertikulitíde, ako ľudia, ktorí používajú orechy iba raz mesačne.

Bola mi diagnostikovaná nekomplikovaná divertikulárna choroba s klinickými prejavmi. Žalúdok bolí vľavo a lekári nezistia zápal. To sa lieči?

Áno, kvôli podobným mechanizmom bolesti je liečba nekomplikovaného divertikulárneho ochorenia podobná liečbe syndrómu dráždivého čreva. Bolesť sa eliminuje použitím antispasmodík - liekov, ktoré zmierňujú bolestivé kontrakcie čriev, ktoré sa často užívajú dlhú dobu. Niekedy je tiež predpísané neabsorbovateľné (neabsorbovateľné) antibiotikum na zmenu zloženia baktérií v čreve. Niektorí pacienti môžu potrebovať malú dávku antidepresív na úpravu výmeny serotonínu, ktorý reguluje črevnú motilitu..

Je jasné, čo keď dnes to nie je na zápal, ale zajtra - divertikulitída a peritonitída? Kedy bežať k lekárovi?

Ak sa bolesť prudko zintenzívňuje a ustavuje, musíte navštíviť lekára, ak v noci nezmizne a tiež, ak sa zvýši telesná teplota, objaví sa zimnica, nevoľnosť alebo vracanie alebo mdloby. Ak sa krv objaví v stolici, mali by ste sa vždy poradiť s lekárom. Je to veľmi dôležité. Bez včasnej liečby môže divertikulitída viesť k chirurgickému zákroku. A ešte horšie.

Črevná divertikula

Črevná divertikulóza je prítomnosť niekoľkých divertikúl v tenkom alebo hrubom čreve. Divertikly sú cirkulárne výčnelky sliznice cez medzery vo svalovej membráne črevnej steny..

Častejšie postihuje choroba ľudí nad 40 rokov.

Divertikulóza je spravidla asymptomatická, ale v niektorých prípadoch je to zápal divertikla (divertikulitída) a bezbolestné krvácanie..

Divertikulitída je sprevádzaná bolesťou brucha, horúčkou, nevoľnosťou.

Pacienti s asymptomatickou divertikulózou nevyžadujú liečbu, vykonáva sa v prítomnosti príznakov a komplikácií, v zriedkavých prípadoch je potrebný chirurgický zákrok.

Divertikulárna choroba, črevná divertikula.

 • Bolesť v ľavom dolnom bruchu. Môžu sa konať niekoľko hodín alebo môžu trvať niekoľko dní..
 • Bolestivosť pri prehmatávaní brucha.
 • nadúvanie.
 • Striedavá zápcha a hnačka.

V asi 80% prípadov je divertikulóza čreva asymptomatická.

Všeobecné informácie o chorobe

Črevná divertikulóza naznačuje viacnásobné divertikly v čreve.

Črevo je orgán ľudského tráviaceho a vylučovacieho systému, ktorý pozostáva z tenkého a hrubého čreva a nachádza sa v brušnej dutine. Tenké črevo, začínajúce žalúdkom, steká do hrubého čreva a končí v konečníku a konečníku. Črevo je trubica tvorená svalovým tkanivom, ktorá je vo vnútri pokrytá sliznicou a submukóznou vrstvou a vonkajšou membránou spojivového tkaniva. Plavidlá sieťujú črevá po celej svojej dĺžke a prenikajú svalovými trhlinami do submukóznej membrány. Živiny absorbované sliznicou vstupujú do portálnej žily a potom vstupujú do pečene, aby vyčistili nepotrebné látky.

Črevné divertikulum je sakrálny výstupok sliznice cez trhliny vo svalovej membráne črevnej steny. Z črevnej steny sa vydúva divertikula.

Divertikulóza je náchylnejšia na ľudí starších ako 40 rokov.

Divertikly majú dve formy.

 1. Skutočná divertikula je výčnelok cez defekty svalovej membrány všetkých vrstiev črevnej steny. Medzi ne patrí vrodená divertikula - intraluminálna divertikula a Meckelova divertikula. Mertel divertikulum je najbežnejšou vrodenou anomáliou gastrointestinálneho traktu. Vznikajú, keď je vitellínový kanál (kanál, ktorý sa podieľa na výžive plodu) neúplný a nachádza sa v tenkom čreve, ktoré sa spája s hrubým črevom. K komplikáciám divertikula mečeku dochádza zvyčajne u detí mladších ako 5 rokov.
 2. Pseudo-divertikulum (falošné divertikulum) zahŕňa vyčnievanie cez slabé časti svalovej membrány sliznice a submukóznej membrány čreva. Falošné divertikly sú najbežnejšie a získavajú sa.

Tvorba falošných divertikúl je spojená so zvýšeným tlakom v lúmene čreva a prítomnosťou slabých miest vo svalovej membráne čreva, cez ktorú vyčnievajú sliznice..

S vekom sa vaskulárno-svalové rozštepy, cez ktoré cievy prenikajú cez submukóznu membránu, rozširujú a vytvárajú slabé miesta v stene čreva. Zvýšenie tlaku v črevách môže byť spôsobené malým množstvom stolice, ktoré je charakteristické pre ľudí, ktorí konzumujú málo vlákniny. Po čreve prechádza malé množstvo tvrdej stolice po dlhú dobu, čím sa zvyšuje tlak vo vnútri čreva.

S dostatočným príjmom vlákniny sa zvyšuje množstvo výkalov, ktoré sa pohybujú rýchlejšie v črevách, čo spôsobuje expanziu jeho stien a tým zníženie intraluminálneho tlaku..

Zvýšený tlak môže tiež spôsobiť časté namáhanie počas pohybu čriev..

Vo väčšine prípadov je divertikulóza čreva asymptomatická a je zistená náhodne. Niekedy dochádza k zápalu divertikúl, krvácaniu z divertiklov.

V prípadoch, keď sa výkaly hromadí v dutine divertikula (ktorá sa môže vyskytnúť pri dlhodobej zápche), môže sa vyvinúť bakteriálny zápal, divertikulitída. Zanášanie divertikla alebo úzke otvorenie môže prerušiť prísun krvi, čo tiež spôsobuje divertikulitídu. Sprevádza ju akútna bolesť brucha, horúčka, triaška, celkový zdravotný stav a niekedy zvracanie..

V minulosti sa verilo, že orechy, semená, kukurica upchávajú divertikulum šupkou a môžu spôsobiť divertikulitídu. Štúdie však preukázali, že použitie týchto výrobkov nie je spojené so zvýšeným rizikom vzniku tohto ochorenia..

 • Zápal divertikula, ktorý sa šíri do okolitého črevného tkaniva, spôsobuje peridivertikulitídu. V závažných prípadoch sa vyvinie periklitída - zápal celej steny čreva a orgánov v okolí.
 • Hnisavá fúzia črevnej steny s divertikulitídou môže viesť k dieram. V tomto prípade sa zápal rozširuje na peritoneum (membrána pokrývajúca všetky orgány zvonka v brušnej dutine) - vyskytuje sa peritonitída - nebezpečná komplikácia, ktorá môže viesť k významnému zhoršeniu celkového stavu a systémovému zápalu - sepse.
 • Medzi komplikácie divertikulitídy patria aj abscesy (hnisavý zápal divertikula) a fistuly (pasáže, ktoré môžu spájať rôzne časti čreva, čriev a močového mechúra, vagíny alebo brušnej steny)..
 • Opakujúca sa divertikulitída často vedie k tvorbe jazvového tkaniva, v dôsledku ktorého sa stena čreva zahusťuje a môže sa vyvinúť črevná obštrukcia (čiastočné alebo úplné narušenie priechodu obsahu cez črevo v dôsledku mechanickej prekážky)..
 • Krvácanie sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku poškodenia sliznice hustými výkalmi, ktoré upadli do divertikla. Najčastejšie nie sú spojené so zápalom..
 • Viacpočetné tenké črevné divertikly môžu viesť k stagnácii črevného obsahu a rastu baktérií, čo môže ohroziť absorpciu živín.

Kto je v ohrození?

 • Ľudia nad 50 rokov.
 • Nedostatočné vlákno.
 • Počas pohybu čriev je náchylný na pravidelné namáhanie.
 • Obézni a ľudia s nadváhou.
 • fajčiari.

Ľudia s divertikulárnou chorobou často nevedia, že divertikula je v ich črevách. Zvyčajne sa zisťujú náhodne počas vyšetrenia zameraného na iné účely..

Pri akútnom zápale divertikúl je možné predpokladať črevnú divertikulózu sprevádzanú charakteristickými príznakmi. V niektorých prípadoch je potrebné kvôli diagnostike vylúčiť iné choroby..

 • Všeobecná analýza krvi. Hladina červených krviniek a hemoglobínu sa dá znížiť krvácaním z divertikúl. Pri divertikulitíde sa zvyšuje hladina leukocytov.
 • Miera sedimentácie erytrocytov (ESR). Pri divertikulitíde sa môže zvýšiť.
 • C-reaktívny proteín. Zvýšenie jeho množstva je charakteristické pre akútny zápal.
 • Fekálny okultný krvný test. Pozitívny výsledok môže naznačovať vnútorné krvácanie v gastrointestinálnom trakte.

Iné výskumné metódy

 • Irrigoskopia je röntgenové vyšetrenie hrubého čreva so zavedením kontrastného lieku pre röntgenové žiarenie pomocou klystýru. Umožňuje vám preskúmať reliéf sliznice hrubého čreva a identifikovať divertikulu.
 • Sigmoidoskopia je vizuálne vyšetrenie približne 30 cm hrubého čreva pomocou sigmoidoskopu - skúmavka so zdrojom svetla..
 • Kolonoskopia zahŕňa vyšetrenie hrubého čreva zavedením sondy cez konečník.
 • Ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk).
 • CT sken. S jeho pomocou môžete nielen identifikovať divertikulum, ale tiež zistiť prítomnosť zápalového zhrubnutia jeho steny, abscesov..

Pacienti s asymptomatickou divertikulózou nevyžadujú liečbu, s výnimkou prípadov veľkých divertikúl. Chirurgicky sa odstraňujú, pretože majú vysoké riziko komplikácií.

Je predpísaná strava bohatá na vlákninu a vlákninu z potravy, odporúča sa použiť veľké množstvo tekutiny. To prispieva k zvýšeniu objemu stolice, k jeho rýchlemu prechodu cez črevo ak zníženiu intraluminálneho tlaku..

Na kolické bolesti sa používajú žalúdočné vlhké obklady..

Nekomplikovaná akútna divertikulitída sa zvyčajne lieči ambulantne. Liečba zahŕňa diéty a predpisovanie antibiotík. Pri závažných komplikáciách divertikulózy je indikovaná hospitalizácia. Chirurgická liečba sa zvyčajne vykonáva v prípade poškodenia črevnej steny v dôsledku zápalu alebo silného krvácania..

 • Zdravá strava s množstvom zeleniny, ovocia a obilných výrobkov. Pitie veľkého množstva tekutín.
 • Okamžitý pohyb čriev podľa potreby. Oneskorené pohyby čriev vedú k zvýšenému tlaku v črevách.
 • Pri pohybe čriev by sa malo zabrániť silnému namáhaniu..
 • Udržiavanie zdravej váhy.
 • Pravidelná fyzická aktivita - najmenej 30 minút každý deň (môže to byť nielen cvičenie, ale aj svižná chôdza).
 • Vzdať sa fajčenia.

Odporúčané testy

 • Všeobecná analýza krvi
 • Počet bielych krviniek
 • Miera sedimentácie erytrocytov (ESR)
 • C-reaktívny proteín, kvantitatívne
 • Fekálny okultný krvný test

literatúra

 • Feldman, Friedman, Brandt. Sleisenger a Fordtranova gastrointestinálna choroba a choroba pečene 9 ed. Saunders. 2010.P. 2480.
 • Dan L. Longo, Dennis L. Kasper, J. Larry Jameson, Anthony S. Fauci, Harrisonove princípy vnútorného lekárstva (18. vydanie). New York: McGraw-Hill Medical Publishing Division, 2011.

Divertikulitída tenkého čreva

Príčiny divertikúl sú rôzne. Výskyt choroby je spôsobený skôr kombináciou faktorov, než pôsobením jedného z nich..

Aj keď mechanizmus rozvoja divertikula nie je úplne známy, je známe, že sa vyskytuje so znížením obsahu vlákniny v potrave, zvýšením intraluminálneho tlaku v čreve a slabosťou črevnej steny..

  Patogenéza divertikulárnej choroby

  Nedostatočný obsah balastných látok v potrave vedie k zvýšeniu intraluminálneho tlaku v dôsledku zníženia objemu stolice a výskytu väčšej kolonizácie hrubého čreva počas peristaltických pohybov..

  Dôvod vzniku divertikúl je zrejmý z prerušovaných funkčných prekážok vo viacerých segmentoch hrubého čreva, z neusporiadania aktivity pozdĺžnych a kruhových svalov črevnej steny..

  Ukázalo sa, že segment čreva postihnutý divertikulami v reakcii na príjem potravy alebo účinok farmakologických stimulov je viac redukovaný. Zaznamenané zmeny tlaku v hrubom čreve odrážajú skôr jeho segmentálne kontrakcie zmiešaného než propulzívneho charakteru. Prejavuje sa to oneskorením v pohybe obsahu hrubého čreva, v dôsledku čoho sa absorpcia vody zlepšuje, výkaly „vysychajú“, ich objem sa zmenšuje a v dôsledku toho sa vyvíja zápcha. Ako sa zvyšuje intrakavitárny tlak, divertikula sa zväčšuje a dosahuje maximálnu veľkosť..

  Zvýšenie intraluminálneho tlaku môže tiež vysvetliť častejšiu lokalizáciu divertikúl v sigmoidálnom hrubom čreve - až 85% pacientov s črevnou divertikulózou v západných krajinách (zápcha hrá rozhodujúci faktor).

   Faktory prispievajúce k zvýšeniu tlaku v črevách

   Zvýšenie prevalencie divertikulárneho ochorenia hrubého čreva u starších ľudí sa vysvetľuje postupným znižovaním tonusu hrubého čreva v priebehu starnutia tela..

   Prevládajúca lokalizácia divertikúl na mezenterickom okraji čreva je daná prirodzenou riedkosťou svalových prvkov črevnej steny v zóne vstupu krvných ciev do nej. So zvýšeným intestinálnym tlakom sa vo vaskulárnych kanáloch tvoria divertikuly.

   Zistilo sa, že lokalizácia divertikúl sa často kryje s oblasťou výskytu vrodených malformácií čreva. Existuje názor na vrodené zaostávanie svalovej membrány črevnej steny, v dôsledku čoho sa môže divertikula vytvoriť v rôznych obdobiach života. Vrodená menejcennosť svalovej membrány však nie je jediným dôvodom slabosti črevnej steny. Pri starnutí dochádza k zníženiu svalového tonusu a strate mechanickej sily kostry spojivového tkaniva. U starších ľudí sú kruhové a pozdĺžne vrstvy svalovej membrány hrubého čreva hrubšie, zvyšuje sa v nich množstvo kolagénu, elastínu a retikulárneho tkaniva. U senilných jedincov sa zdá, že podporné spojovacie tkanivo je menej organizované, elastín sa fragmentuje a črevná stena sa stáva menej roztiahnuteľnou. Toto môže vysvetliť zvýšenie frekvencie divertikúl u starších vekových skupín..

   Látky endogénneho pôvodu, najmä žlčové kyseliny (črevné „spazmogény“), ktoré zvyšujú pohyblivosť hrubého čreva, sa tiež podieľajú na vývoji divertikulárnej choroby hrubého čreva..

   Ďalšiu úlohu pri tvorbe divertikúl zohráva syndróm dysplázie spojivového tkaniva (u detí a mládeže s Marfanom, Ehlers-Danlosove syndrómy, keď je nedostatok kolagénu), kombinácia divertikulárnej choroby hrubého čreva s chorobami spôsobenými znížením rezistencie tkanív (hernie, kŕčové žily nôh) nie je neobvyklá. visceroptosis).

   Spravidla sú divertikly umiestnené v ľavých častiach hrubého čreva nepravdivé, pretože sa vytvárajú v dôsledku vyčnievania sliznice a submukóznych membrán defektom vo vonkajšej svalovej vrstve, na vonkajšej strane sú pokryté seróznou membránou a vláknitým tkanivom. Divertikula lokalizovaná v pravom hrubom čreve, väčšinou pravdivá.

   Klinika a komplikácie

    Klinický obraz s divertikulárnou chorobou hrubého čreva

   Približne v 2/3 prípadoch prítomnosť divertiklov hrubého čreva nie je sprevádzaná prítomnosťou klinických príznakov (asymptomatická divertikulóza) a sú náhodne diagnostikované endoskopickými alebo rádiologickými vyšetreniami..

   Hlavné klinické prejavy symptomatického priebehu divertikulárnej choroby hrubého čreva:

   • Pravidelne sa vyskytujúce bolesti v ľavej iliakálnej oblasti miznú po defekácii a trvajú niekoľko týždňov a niekedy aj niekoľko mesiacov. Podobné bolesti môžu byť niekedy lokalizované v mezogastrii a v pravej iliakálnej oblasti..
   • Nadúvajúci a bohatý plyn.
   • Dyspeptické poruchy spojené so sprievodnou hiátovou prietržou a cholelitiázou (Senta triáda).
   • Krvácanie z rekta a objavenie sa ďalších črevných príznakov (bolesť v epigastrickej oblasti, hnačka, tenesmus) nie je možné vysvetliť iba divertikulózou, bez výnimky z iných dôvodov..
   • Špeciálne formy divertikulárnej choroby hrubého čreva

    Medzi špeciálne formy divertikulárnej choroby hrubého čreva podľa odporúčaní Svetovej organizácie gastroenterológov (2005) patria:

     Divertikulóza pravého hrubého čreva.

    Divertikuly pravého hrubého čreva Európanov sú zriedkavé, sú charakteristickejšie pre obyvateľov ázijských krajín a spravidla sa vyskytujú u pacientov vo veku 25 - 50 rokov. Tieto divertikuly sú častejšie pravdivé, sú náchylnejšie na krvácanie, divertikulum céka je častejšie komplikované divertikulitídou, ktorá môže spôsobiť významné diferenciálne diagnostické ťažkosti..

    Divertikulárna choroba hrubého čreva u imunokompromitovaných jedincov.

    Divertikulárne ochorenie hrubého čreva u pacientov so zníženou imunitou (u pacientov so závažnými infekčnými chorobami, cukrovkou, zlyhaním obličiek, cirhózou, malígnymi neoplazmami liečenými chemoterapeutikami a imunosupresívnou liečbou vrátane kortikosteroidov) sa vyznačuje nízkou závažnosťou klinických prejavov, tendenciou k komplikovaný priebeh ochorenia (najmä perforácie).

    Komplikácie, ktoré sa vyskytujú u týchto pacientov, určujú častú potrebu chirurgickej liečby a vysokej pooperačnej úmrtnosti. Je potrebné poznamenať, že kortikosteroidné hormóny a NSAID môžu spôsobiť exacerbácie divertikulitídy. Predpokladá sa, že tieto lieky maskujú obvyklé príznaky divertikulitídy v skorých štádiách, takže správna diagnóza je stanovená pomerne neskoro - už s vývojom komplikácií ochorenia..

    Výraz "subakútna divertikulitída" sa odporúča označovať formy akútnej divertikulitídy závažnej až strednej závažnosti, ak antibiotická liečba nevedie k úplnému odstráneniu klinických príznakov. Pacienti si udržiavajú bolesť v ľavej iliakálnej oblasti, zhoršenú funkciu čreva, horúčku na subfebrilné čísla.

    „Doutnavá“ divertikulitída je navrhnutá tak, aby označovala takéto formy choroby, keď u pacientov s dokázanou divertikulózou hrubého čreva, ktorí pokračujú bez horúčky a leukocytózy, bolesť v oblasti ľavého ilea, črevná dysfunkcia sa zaznamenáva počas 6 - 12 mesiacov..

    Divertikulitída, ktorá sa opakuje po resekcii divertiklov hrubého čreva.

    Divertikulitída, ktorá sa opakuje po resekcii hrubého čreva v dôsledku divertikulárnej choroby, sa vyskytuje u 1 - 10% pacientov podstupujúcich túto operáciu.

    Špecialisti zaoberajúci sa problémom divertikulárnej choroby hrubého čreva trvajú na potrebe dynamického monitorovania všetkých pacientov, ktorí podstúpili prvú epizódu akútnej divertikulitídy..

    Uskutočnil sa pokus o prognosticky významné kritériá na vytvorenie skupiny pacientov s vysokým rizikom opakovaného výskytu zápalu. Je dokázané, že riziko recidívy divertikulitídy je vysoké, ak:

    • Prvá epizóda akútnej divertikulitídy sa vyskytla pred 60 rokom veku.
    • Pri výskyte prvej epizódy akútnej sigmoidnej divertikulitídy je v oblasti ľavého ilea intenzívna bolesť.
    • Pri prvom vyšetrení pacienta sa zistia zápalové zmeny v čreve.
    • Telesná teplota nad 38,0 ° C.
    • Divertikula detegovaná irigoskopiou je obmedzená na ľavé hrubé črevo.
    • Existujú rádiologické príznaky pretrvávajúceho zvýšenia tónu v ľavom čreve, ktoré pretrvávajú aj pri podmienkach hypotenzie liečiva.
    • - Existujú príznaky predchádzajúceho zápalového procesu (fixácia divertikúl medzi sebou, ako aj sigmoidného hrubého čreva v okolitých tkanivách v kombinácii s deformáciou jeho obrysu)..
  • Komplikácie divertikulárnej choroby hrubého čreva
   • divertikulitída.

    Rizikovými faktormi pre rozvoj divertikulitídy sú divertikulitída v anamnéze a prítomnosť divertikúl mnohopočetného hrubého čreva. Divertikulitída sa pozoruje približne u 25% pacientov s divertikulózou. Medzi hlavné príznaky rozvoja divertikulitídy patrí:

    • Akútny nástup - bolesť a svalové napätie prednej brušnej steny v ľavom dolnom kvadrante brucha.
    • S progresiou choroby - horúčka, zimnica.
    • Anorexia, nevoľnosť, zvracanie.
    • Hnačka alebo zápcha.
    • Bolestivá hustá sedatívna infiltrácia do brušnej dutiny (s rozšírením zápalového procesu z divertikla do okolitého tkaniva).
    • Keď je zapojený do procesu močového mechúra - dysúria.
   • perforácia.
    • S perforáciou divertikula sa v brušnej dutine vyvíja klinika difúznej peritonitídy.
    • Ak je divertikulum perforované do retroperitoneálneho tkaniva alebo do priestoru medzi mezenterickými listami, objavia sa infiltráty alebo abscesy..
    • Pri pomalej progresii zápalu sa serózna membrána prilepí na okolité orgány a dôjde k zakrytej perforácii.
    • Vývoj peritonitídy môže byť spojený nielen s perforáciou divertikula, ale aj s abscesmi, ktoré sa vyskytujú v hrúbke črevnej steny, so zápalom a opuchom krku divertikla s jeho zablokovaním..
   • Krvácajúci.

    Vyskytuje sa v 20 - 25% prípadov, často pri prvom a jedinom prejave choroby. Zvyčajne je krvácanie spojené s ulceráciou krku alebo steny divertikla a cievou, ktorá tam prechádza v dôsledku chronického zápalu alebo vytvorenia tlakového miesta namiesto fekálneho kameňa..

    U pacientov s esenciálnou arteriálnou hypertenziou, aterosklerózou, srdcovými chorobami, chorobami krvi a pri dlhodobom používaní glukokortikosteroidov sa môže vyskytnúť krvácanie z nezápalového divertikla..

    Objem straty krvi sa môže líšiť: mierne prímesi krvi v stolici (niekedy skryté krvácanie), masívne krvácanie bohaté, sprevádzané kolapsom a niekedy až smrťou..

    Príčinou obštrukcie čreva môže byť zápalový infiltrát stláčajúci črevo, proces adhézie vedúci k deformácii čreva a jeho mezentérie, v niektorých prípadoch - invaginácia časti čreva divertiklom alebo spazmus hladkého svalstva..

    Črevná obštrukcia s divertikulózou je často prekážkou so všetkými prejavmi, ktoré sú jej súčasťou.

   • Vnútorné alebo, menej často, vonkajšie črevné fistuly.
    • U mužov sa často vyvinú sigmovaskulárne fistuly, u žien sig sigaginálna fistula.
    • Vytvorením vnútorných fistúl je možné vytvoriť komplexný systém fistulous pasáží, ktoré sa otvárajú na koži prednej brušnej steny..
    • S tvorbou črevnej - močovej fistuly - pneumúria, fecalúria.
   • malabsorpcie.

    Divertikuly tenkého čreva môžu viesť k syndrómu malabsorpcie v dôsledku nadmerného rastu bakteriálnej flóry.

  Klinický obraz s divertikulárnou chorobou tenkého čreva

  Divertikuly tenkého čreva sú častejšie asymptomatické. Príležitostne vedú k stagnácii obsahu tenkého čreva, nadmernému množeniu baktérií a malabsorpcii. Perforácia, zápal a krvácanie sa pozorujú oveľa menej ako pri divertikulóze hrubého čreva.

  Najčastejšie divertikulum dvanástnika. Klinické príznaky duodenálnej divertikulózy sa vyskytujú iba pri komplikáciách tohto ochorenia.

  • Divertikuly v hornej horizontálnej časti sa prejavujú klinickými symptómami peptického vredu, ktorý je spojený s požitím kyslého obsahu v divertikle a výskytom erózie a vredov v ňom..
  • Divertikulum zostupného čreva v prípade zápalového procesu môže spôsobiť kompresiu veľkej dvanástnikovej papily (Vaterova bradavka) s následným rozvojom cholangitídy, pankreatitídy a obštrukčnej žltačky..
  • Je tiež možný priamy prechod zápalu na pankreas s rozvojom chronickej pankreatitídy..
  • Divertikuly dolného horizontálneho rezu s rozvojom divertikulitídy môžu spôsobiť kompresiu dvanástnika a viesť k obštrukcii.
 • Meckelov divertikulum a jeho komplikácie

  V 95% prípadov je choroba asymptomatická. Klinický obraz Meckelho divertikla sa objavuje hlavne s pridaním komplikácií, ktoré zahŕňajú:

   Peptická ulcerácia ileu.

  U detí sa vyskytuje peptická ulcerácia blízkej sliznice ilea, ktorá je často príčinou masívneho krvácania z čreva..

  Klinické prejavy akútnej divertikulitídy sú také podobné symptómom akútnej slepého čreva, že diferenciálna diagnóza pred operáciou je takmer nemožná. Ak sa počas chirurgického zákroku zistí neporušený dodatok, je potrebné vykonať kontrolu ileu približne 100 cm od ileocekálneho uhla.

  Vyskytuje sa kvôli intususcepcii, malému črevnému zvratu okolo divertikla spôsobenému chronickou adhéziou divertikulitídy..

  Zvyčajne sa vyskytuje v dôsledku zápalu a ulcerácie, menej často v dôsledku otlakov s fekálnym kameňom alebo cudzím telom..

 • Zhubný nádor ektopickej žalúdočnej sliznice s rozvojom rakoviny.
 • Je možná súčasná kombinácia niekoľkých komplikácií..

diagnostika

Je možné podozrenie na výskyt divertikulárnej choroby s výskytom pravidelnej bolesti v ľavých alebo menej často pravých iliakálnych oblastiach, ktoré sa po defekácii znižujú..

Vo väčšine prípadov sa divertikulárne ochorenie čriev neprejavuje prítomnosťou akýchkoľvek príznakov a je detegované náhodne počas röntgenového alebo endoskopického vyšetrenia čreva..

 • Diagnostické ciele
  • Stanovenie lokalizácie a výskytu lézií.
  • Identifikácia komplikácií.
 • Diagnostické metódy

  Diagnóza divertikulárnej choroby zahŕňa analýzu klinických prejavov choroby, anamnézu, údaje z objektívneho vyšetrenia pacienta.

   História medicíny

  Pri odbere anamnézy sa venuje pozornosť veku pacienta, európskemu (najčastejšie postihuje ľavú časť hrubého čreva) alebo ázijskému (väčšinou postihuje pravé časti)..

  Je potrebné opýtať sa pacienta na výskyt ťažkostí charakteristických pre divertikulárnu chorobu alebo jej komplikácie, obmedzenie ich výskytu a dynamiku vývoja..

  Pri divertikulóze zostáva počet leukocytov v periférnej krvi zvyčajne v normálnom rozmedzí..

  Pri divertikulitíde často dochádza k posunu leukocytového vzorca doľava, čo predstavuje zvýšenie ESR. Výskyt krvácania spôsobuje rozvoj anémie z nedostatku železa.

  V moči je možná detekcia leukocytov, červených krviniek a zložiek črevného obsahu. Pri tvorbe entero-močovej fistuly sa v moči nachádzajú baktérie špecifické pre črevo.

  Údaje z koprologickej štúdie potvrdzujúcej prítomnosť zápalu: neutrofilné biele krvinky, prísada veľkého počtu makrofágov, deskvamovaný epitel v hliene.

  • Röntgenové vyšetrenie brucha.

  Prieskumná rádiografia sa vykonáva tak, aby sa vylúčila perforácia divertikula, ktorá sa prejavuje hromadením voľného plynu v brušnej dutine. X-ray sa vykonáva v horizontálnej a vertikálnej polohe.

  Rôntgenové prejavy divertikulózy sa vyznačujú nielen prítomnosťou viacerých divertikúl, ale aj asymetriou haustry, ako aj zmenou poddajnosti čriev, ktorá sa odhalila starostlivým študovaním. V prípade nekomplikovanej divertikulózy nie je röntgenová diagnostika divertikulárnych vakov zložitá.

  Divertikuly sa zisťujú vo forme výčnelkov guľatého alebo prstového tvaru, ktoré sú spojené isthmom s lúmenom hrubého čreva..

  Pri divertikulitíde je bárium zadržané po dlhú dobu v lúmene divertikula, je zaznamenaná jeho deformácia a drsnosť kontúry, stenóza isthmu, pretrvávajúci svalový spazmus s hypersegmentáciou zodpovedajúcej časti hrubého čreva a zúženie lúmenu..

  Charakteristickým znakom divertikulitídy je oneskorenie kontrastnej hmoty v divertikloch od 2 do 10 - 15 dní alebo viac..

  Suspenzia bária môže prechádzať perforovaným divertiklom do dutiny abscesu (fistulous pass) a absces môže spôsobiť vonkajšiu deformáciu črevného lúmenu.

  Pri endoskopickom vyšetrení je ľahké preskúmať postihnutý segment. Ústa divertikúl je možné zistiť endoskopiou, ak sú otvorené. V divertikulárnej zóne je určený zvýšený tón a tuhosť črevnej steny. S blízkosťou divertikula k fyziologickým sfinkterom sú tieto sférické, ťažko dostupné. Hypertonicita hrubého čreva často prispieva k uzavretiu úst divertikúl, čo komplikuje ich diagnostiku počas kolonoskopie..

  Divertikly sú lineárne. S endoskopiou môžete preskočiť divertikulu, ak línia ich umiestnenia je mimo dohľadu (slepé miesta). Navyše ústa divertikula sú často pokryté črevným obsahom alebo sú uzavreté kvôli spastickej palisinézii. V dôsledku toho je úloha endoskopie pri diagnostike divertikulárnej choroby obmedzená..

  Kolonoskopia je kontraindikovaná v prípade silného zápalu.

  Kolonoskopia je však cennou technikou na detekciu sprievodných lézií, ako sú polypy a rakovina, ktoré môžu byť irrigoskopiou nerozpoznané. Biopsia divertikula je kontraindikovaná, pretože môže spôsobiť perforáciu čreva.

  Kolonoskopia odhaľuje zdroj krvácania z čreva.

  Endoskopický obraz pri akútnej divertikulitíde je reprezentovaný hyperémiou a edémom črevnej sliznice v oblasti divertikula, v čreve sa môže zistiť hnis. Štúdia by sa mala vykonávať opatrne s minimálnou insufláciou vzduchu, aby sa zabránilo poškodeniu steny divertikula.

  CT sa používa v akútnom štádiu choroby na vyhodnotenie stavu črevnej steny a perientérnych tkanív..

  Pri diagnostike divertikulitídy je kontrastná počítačová tomografia obzvlášť účinná. Diagnostické kritériá pre divertikulitídu:

  • Lokálne zhrubnutie steny hrubého čreva (viac ako 5 mm).
  • Zápal perienterického tukového tkaniva.
  • Prítomnosť črevného abscesu.
 • Ultrazvukové vyšetrenie.

  Ultrazvukové vyšetrenie s dostatočnou kvalifikáciou výskumného pracovníka vám umožňuje zistiť s divertikulitídou:

  • Zahusťovanie črevnej steny.
  • Zápal perienterického tukového tkaniva.
  • Intraventrálne a extraintestinálne infiltrácie.
  • Intramenálna fistula.
 • Cystoskopia a cystografia.

  Štúdie sú určené na diagnostiku vezikenterickej fistuly..

  Umožňuje identifikovať možné zapojenie do zápalového procesu močovodov.

  Diagnostická metóda použitá na krvácanie z divertikla. Terapeutické opatrenia je možné vykonať embolizáciou krvácejej cievy.

  Táto diagnostická metóda sa používa pri vývoji črevných fistúl na zistenie ich vzťahu s črevom..

  Pri komplikovaných formách divertikulárnej choroby hrubého čreva je diferenciálna diagnostika obtiažna. Klinické prejavy divertikulózy hrubého čreva a jej komplikácií nemôžu slúžiť ako základ pre stanovenie presnej diagnózy choroby. Diagnóza a diferenciálna diagnostika divertikulózy hrubého čreva sú založené na analýze klinických prejavov choroby a výsledkoch povinných rádiologických a endoskopických štúdií hrubého čreva..

  U starších pacientov by sa malo zvážiť vylúčenie ischemickej kolitídy, rakoviny hrubého čreva, obštrukcie čreva, prenikajúcich žalúdočných alebo duodenálnych vredov, nefrolitiázy / urosepsie, akútnej cholecystitídy..

  U pacientov mladého a stredného veku je vylúčená akútna salpingitída (u žien), akútna apendicitída, urosepsa, zápalové ochorenie čriev (Crohnova choroba), prenikajúci žalúdočný alebo dvanástnikový vred, angio dysplázia (s krvácaním)..

  V prípade fistúl (kolovezikálnych, kolovaginálnych) je potrebné vylúčiť Crohnovu chorobu, predchádzajúcu radiačnú terapiu panvových orgánov, predchádzajúce gynekologické operácie, panvové abscesy..

  Pri odhalení zúžení hrubého čreva sa najprv vykoná diferenciálna diagnostika zhubných nádorov. Rozdiel medzi zúženiami vyvinutými v dôsledku divertikulitídy:

  • Prítomnosť divertikúl v hrubom čreve.
  • Zúženia v prípade divertikulitídy sú dlhšie (3 až 6 cm na dĺžku), líšia sa v plynulejších kontúrach (s rakovinovým striktúrom, ostrými hranicami na oboch stranách, dĺžkou do 3 cm; pri Crohnovej chorobe je dĺžka striktúry 6-10 cm; zúženie v slezinovom ohybe je často spôsobené ischemická kolitída).

liečba

 • Všeobecné zásady liečby divertikulárnej choroby čriev
  • Pri divertikulóze s klinickými prejavmi, ale bez intoxikácie, pri absencii príznakov peritoneálneho podráždenia a leukocytózy je ambulantná liečba možná pod dohľadom lekára..
  • V prípade divertikulózy s komplikovaným priebehom je indikovaná hospitalizácia na špecializovanom pracovisku (kloproctológia).
  • Liečba divertikulárnej choroby môže zahŕňať použitie konzervatívnych aj chirurgických metód liečby..
 • Ciele liečby
  • Prevencia progresie ochorenia a rozvoj komplikácií.
  • Normalizácia funkcie čriev a zmiernenie exacerbácií.
  • Liečba komplikácií, keď sa vyskytnú.
 • Liečba divertikulárnej choroby čriev
  • Liečba diétou

   Všetci pacienti s divertikulózou majú stravu s vysokým obsahom rastlinnej vlákniny. Čítať ďalej: Úloha vlákniny v ľudskej výžive.

   Pšeničné otruby významne znižujú intrakavitárny tlak a zrýchľujú rýchlosť migrácie črevného obsahu a vo väčšej miere tento účinok vyvolávajú hrubé otruby. Čítať ďalej: Otruby vo výžive.

   Je potrebné vylúčiť potraviny, ktoré spôsobujú plynatosť (strukoviny, hrozno, šošovica, cibuľa) a zápchu (čučoriedky, ryža). Semená, ovocie s veľkým počtom zŕn a nadmerne hrubá vláknina (tomel, ananás, repa, reďkovka, reďkovka) by sa mali vylúčiť..

   Čítať viac: Klinická výživa pre divertikulárne choroby.

  • Liečba drogami
   • S divertikulózou.
    • V prípade bolesti sa používajú antispasmodiká (papaverín (2% roztok papaverín hydrochloridu), 1–2 ml s / c alebo i / m, benzylan (Halidor) 0,05 g i / m alebo drotaverín (No-shpa) 2% p 2 - 4 ml / m) na bolesť.
    • Na zvýšenie pohyblivosti žalúdka a čriev - pyridostigmín bromid (Kalimin) 0,06 g 1-3 r / deň perorálne alebo 2-5 mg s / c alebo m alebo
    • metoklopramid (Cerucal) 10 mg 3 r / deň perorálne (pred jedlom) alebo IM.
    • Ak sa zistí dysbióza, ktorá obnoví normálnu črevnú mikroflóru - bifidumbacterín alebo bificol.
    • S konštantnou zápchou - tekutý parafín alebo olivový olej vo vnútri alebo v mikrolytroch.
   • S miernym stupňom divertikulitídy.

    S miernym stupňom divertikulitídy (mierna bolesť, zreteľne lokalizovaná v ľavej iliakálnej oblasti, horúčka nízkej úrovne a mierna leukocytóza, nedostatok príznakov intoxikácie a zvracania) zahŕňa liečba perorálne podávanie počas 10 - 14 dní:

    • metronidazol (Trichopol, Flagil) 500 mg 2p / deň + trimethoprim / sulfametoxazol (ko-trimoxazol) (biseptol, Bactrim) 960 mg / deň - 3 dni, potom 480 mg / deň - 9-11 dní alebo
    • metronidazol (Trichopolum, Flagil) 500 mg 2p / deň + ciprofloxacín (Ciprobay, Ciprolet) 500 mg 2 p / deň.
   • Mierna forma divertikulitídy.

    V prípade miernej závažnosti divertikulitídy (lokalizovaná bolesť v ľavom dolnom kvadrante brucha, horečnatá horúčka, leukocytóza s posunom vľavo, citlivosť na palpáciu, príznaky intoxikácie, nevoľnosť, vracanie), liečba zahŕňa parenterálne podávanie jedného z nasledujúcich antibakteriálnych liekov so širokým spektrom účinnosti až do vymiznutia postup:

    • meropeném (Meronem) 500 mg iv každých 8 hodín alebo
    • ciprofloxacín (Ciprolet, Cifran) 400 mg iv 3 r / deň alebo
    • cefotaxím (Claforan, cefotaxím) 2 g každých 12 hodín alebo
    • klindamycín 600 mg iv každých 8 hodín + metronidazol (Klion, Metrogil) 500 mg iv každých 8 hodín alebo
    • amoxicilín (Amoxiclav) 50 mg / kg telesnej hmotnosti denne i / m každých 6 hodín + metronidazol (Klion, Metrogil) 500 mg i / v kvapkanie každých 8 hodín.
    • Pri potlačení aktivity procesu pacient pokračuje v symptomatickej terapii. Klinická a laboratórna remisia s normalizáciou krvného obrazu je kritériom ukončenia intenzívnej liečby..
  • chirurgia

   Indikácie pre chirurgickú liečbu:

   • Núdzové indikácie pre chirurgickú liečbu! Komplikácie divertikulózy, ktoré predstavujú priame ohrozenie života pacienta (perforácia divertikla do brušnej dutiny s rozvojom difúznej peritonitídy, črevnej obštrukcie, masívneho krvácania).
   • Prítomnosť fistúl.
   • Tvorba chronických infiltrátov simulujúcich nádor.
   • Časté exacerbácie chronickej divertikulózy.
   • V súčasnosti sa chirurgická liečba čoraz častejšie používa na nekomplikovanú, ale klinicky výraznú divertikulózu, ktorá nie je prístupná komplexnej konzervatívnej liečbe..

   Výber spôsobu prevádzky v každom prípade závisí od týchto faktorov:

   • Povaha komplikácií a rozšírenie procesu.
   • Zápalové zmeny v tkanivách divertikula, stene čreva a okolitých tkanivách.
   • Prítomnosť perifokálneho zápalu alebo peritonitídy.
   • Najdôležitejšie sú sprievodné choroby, ktoré sa často pozorujú u starších ľudí.

   Chirurgická liečba rôznych typov divertikulárnych chorôb

    Chirurgická liečba divertikulitídy.

   Je výhodné vykonať resekciu hrubého čreva plánovaným spôsobom so súčasnou aplikáciou anastomózy. Operácia sa vykonáva približne 6 - 12 týždňov po úľave od akútneho záchvatu divertikulitídy.

   Chirurgická liečba fistuly.

   Fistuly hrubého čreva u pacientov s divertikulárnym ochorením sa podrobujú chirurgickému ošetreniu, pretože u väčšiny pacientov sa samo uzdravenie nevyskytuje a chronický zápal v okolitých tkanivách vedie k rozvoju chronickej intoxikácie. Pri formovaní intestinálnej fistuly existuje riziko infekcie stúpajúcich močových ciest.

   Chirurgické zákroky u pacientov s komplexnými fistulami (ktoré majú niekoľko fistulous pasáží, vrátane tých, ktoré slepo končia) v prítomnosti parafistulárnych dutín, sa odporúča vykonávať v niekoľkých etapách, čo umožňuje znížiť úmrtnosť a znížiť frekvenciu relapsu fistuly..

   Operácia črevného krvácania.

   Pri intenzívnom krvácaní je potrebné vykonať hemicolectómiu, najčastejšie ľavostrannú.

   Otázka použitia primárnej anastomózy by sa mala rozhodnúť individuálne na základe celkového stavu pacienta, závažnosti anémie a kvality predoperačnej prípravy hrubého čreva..

   Chirurgické ošetrenie perforácie čreva.

   Výber chirurgického zákroku na perforáciu čreva na pozadí akútnej divertikulitídy by mal byť prísne individuálny:

   • Resekcia sigmoidného hrubého čreva s použitím primárnej anastomózy je najúčinnejšou metódou liečby v prípade lokálnych lokalizovaných abscesov. Prítomnosť ohraničeného abscesu sa nepovažuje za kontraindikáciu na aplikáciu primárnej anastomózy, ak črevné rezy zapojené do anastomózy nie sú zapojené do zápalového procesu a nedochádza k stavu imunodeficiencie..
   • Resekcia sigmoidného hrubého čreva s použitím primárnej anastomózy a vylučovanie vykladacej kolostómie proximálnej časti anastomózy (napríklad transverostómia).
   • Resekcia segmentu sigmoidného hrubého čreva zapojeného do patologického procesu s excíziou terminálnej kolostómie a zošívaním distálneho segmentu čreva (chirurgia typu Hartmann). Po zániku zápalového procesu (zvyčajne po 2,5 až 3 mesiacoch) sa uskutoční rekonštrukčná operácia, ktorá obnoví anatomickú kontinuitu hrubého čreva..
   • Uloženie vykladacej transverostómie s dvojitým valcom a drenáže dutiny abscesu (povinné s „ostrohou“ a priesečníkom oboch koncov čreva).
 • Taktika na liečenie divertikulárnej choroby čriev
  • Taktika na liečenie divertikulárnej choroby hrubého čreva.
   • Pri asymptomatickej divertikulóze čreva zistenej náhodne nie je potrebná špeciálna liečba. Diéta bohatá na vlákninu sa odporúča, aby sa zabránilo ďalšiemu progresii ochorenia a zabránilo sa možným komplikáciám..
   • Pri divertikulóze so závažnými klinickými prejavmi sa používa komplex terapeutických opatrení: laxatívna strava, antispasmodiká, lieky, ktoré regulujú motoriku čriev, a lieky, ktoré normalizujú zloženie črevnej bakteriálnej flóry. U väčšiny pacientov s klinicky závažnou divertikulózou hrubého čreva má konzervatívna liečba trvalý účinok..
   • Pri divertikulitíde sú indikované antibiotiká, črevné antiseptiká a látky, ktoré obnovujú normálnu črevnú mikroflóru. S rozvojom krvácania z divertikla je indikované zavedenie vazopresínu katétrom počas selektívnej angiografie..
   • Pri rozhodovaní o potrebe chirurgickej liečby sa riadia klinickým obrazom a kombináciou rizikových faktorov.
  • Taktika duodenálneho divertikula.
   • Liečba je hlavne konzervatívna a je zameraná na liečenie a prevenciu divertikulitídy..
   • Pri častých recidívach komplikácií, veľkom divertikle je indikovaná chirurgická liečba. V priebehu operácie je vzduch insuflovaný pomocou sondy vloženej do duodena na detekciu divertikla, alebo je na operačnom stole vykonaná endoskopia. Po zistení divertikla sa ponorí a zošije defekt črevného svalu.
  • Meckelova taktika liečby divertikla.
   • Asymptomatická divertikula sa nemá odstraňovať.
   • Prítomnosť akýchkoľvek klinických prejavov spojených s divertiklom ileum je znakom jeho odstránenia..

  Ďalší plán riadenia divertikulárnej choroby čriev

  Je potrebné vykonať dispenzarizovanie pacienta u kloproctológa.

  Pri divertikulóze s klinickými prejavmi sa irigografia a kolonoskopia vykonávajú raz za 3 roky.

  Pri pretrvávajúcej recidíve divertikulitídy sú indikované liečebné cykly proti relapsom..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je patologický stav, pri ktorom sa brušné orgány začínajú vydutie a tvoria herniálny vak.
Inguinálna oblasť [regio inguinalis (PNA, JNA, BNA)] - časť prednej brušnej steny ohraničená nad vodorovnou čiarou spájajúcou hornú prednú iliacu časť s vonkajším okrajom svalu rekta abdominis, zdola - trieslový väz a zvnútra - vonkajší okraj rekta brušného svalu.
Chcete, samozrejme, aby staršie rodičia žili vo vysokej kvalite? Takže na prechádzku sa vždy vráťte vlastnými nohami - bez zlomenín? Potom ho radšej choďte do najbližšieho lekárskeho strediska, kde sa vykonáva denzitometria DXA!