loader

Príčiny a priebeh divertikulárnej choroby čriev (hrubého a tenkého čreva)

Črevná divertikulóza je mnohonásobná lézia črevnej steny s von vydutými formáciami (divertikula), ktoré komunikujú s črevom. Jedna divertikula sa môže nachádzať po celej dĺžke tenkého a hrubého čreva.

Podobné zmeny sa vyskytujú u 1/5 populácie rozvinutých krajín au ľudí nad 60 rokov v polovici prípadov. Medzi mužmi a ženami nie je rozdiel vo frekvencii lézií. 3% detí mladších ako 10 rokov má vrodenú divertikulu. Nazývajú sa tiež „pravdivé“, pretože samotné divertikulum má všetky steny čreva. Falošné divertikuly sa napínajú a prenikajú cez svalovú vrstvu epitelu.

Termín "divertikulárna choroba" je zahrnutý v medzinárodnej klasifikácii chorôb pod kódom K57. Odráža divertikulózu s klinickými prejavmi a komplikáciami..

klasifikácia

Prijatá klasifikácia zohľadňuje lokalizáciu zmien.

Divertikuly tenkého čreva - sa zisťujú menej často ako hrubé črevo. Dominantné umiestnenie je v dvanástniku pri východe do chudého (70%). Takéto divertikuly dávajú príznaky pankreatitídy, upchatie žlčových ciest.

Divertikulárna choroba hrubého čreva - v 1/3 prípadov postihuje sigmoidálne hrubé črevo, má najväčší počet ohybov, tvorí výkaly, závisí od fungovania konečníka: nepravidelné vyprázdňovanie spôsobuje stagnáciu a zvýšený tlak v prekrývajúcich sa úsekoch.

Divertikulóza hrubého čreva je spôsobená relatívne malým priemerom s hustou štruktúrou obsahu, zvýšenou traumou.

Dôvody rozvoja

Je preukázané, že na výskyt divertikulózy sú potrebné tieto podmienky:

 • nedostatok vlákniny;
 • slabosť črevnej steny;
 • zvýšený tlak v čreve.

V oblasti s budúcimi divertikulami je inervácia spočiatku narušená, výsledkom čoho je, že svaly sa nesprávne sťahujú, nedodržiavajú všeobecný režim a spôsobujú mechanickú prekážku prechodu potravy. To prispieva k zápche a prudkému zvýšeniu tlaku zvnútra. Stena sa na slabom mieste rozťahuje a vydúva.

Tvorba falošných formácií spôsobených slabosťou svalov (podobne ako prietrž) pri nedostatku kolagénu v tele u starších ľudí je charakteristická pre ľavostrannú divertikulu hrubého čreva..

Pravostranné ochorenie sa často vyskytuje pri vrodených poruchách. Divertikly tu majú hustú stenu.

Klinické prejavy divertikulózy hrubého čreva

Približne 70% prípadov je bez príznakov, ktoré sú zistené náhodne. Divertikulárna choroba hrubého čreva sa prejavuje:

 • konštantná bolesť na ľavej strane brucha so zlepšením po defekácii;
 • nadúvanie;
 • rektálne krvácanie;
 • často sprevádzajú prejavy hiátovej hernie a ataky cholelitiázy s nevoľnosťou, zvracanie žlče, zníženú chuť do jedla.

Porážka pravého hrubého čreva je častá u obyvateľov ázijských a afrických krajín v mladšom veku. Bolesť je ťažké odlíšiť od slepého čreva. Táto lokalizácia často spôsobuje krvácanie.

Klinická forma sa vyznačuje u jedincov so zníženou imunitou pri infekčných chorobách, liečbe malígnymi cytostatikami, cirhóze pečene, diabetes mellitus a zlyhaní obličiek. Symptómy sú mierne, choroba sa okamžite prejavuje komplikáciami (divertikulitída, perforácia a rozvoj peritonitídy, krvácanie)..

Funkcie prejavu divertikulózy tenkého čreva

Príznaky divertikulózy s lokalizáciou v tenkom čreve sú zriedkavé. Najtypickejšie prejavy poškodenia dvanástnika v štádiu komplikácie.

V horných častiach duodena vstupuje kyslý obsah žalúdka do divertikla a dochádza k erózii a vredom..

Divertikulitída v dolnej časti je sprevádzaná zápalom žlčových ciest, obštrukčnou žltačkou, pankreatitídou.

Veľké zapálené divertikulum môže spôsobiť stláčanie dvanástorníka pri stlačení vývodu.

Existuje možnosť kontaktného prechodu zápalového procesu na pankreas a vytvorenie chronickej pankreatitídy.

Komplikácie divertikulárnej choroby

Komplikácie sú spôsobené preniknutím infekcie do divertikula, poškodením cievy infiltrátom preniknutým do infiltrácie, prienikom do brušnej dutiny a susednými orgánmi..

Komplikácie divertikulózy hrubého čreva sa môžu vyskytnúť vo forme:

 • akútna divertikulitída - s náhlou bolesťou brucha, horúčkou, nevoľnosťou, zvracaním, hnačkou alebo zápchou;
 • v subakútnej forme - bolesti sú zachované, sú narušené črevné funkcie, niekedy stúpa teplota;
 • vo forme „tlejúceho“ - je to názov choroby, ktorá je presne diagnostikovaná, liečená, ale sprevádzaná bolesťou a zápchou do jedného roka;
 • opakujúci sa proces - tento variant priebehu sa vyskytuje po chirurgickom odstránení divertikla v 1/10 prípadoch.

Prerušenie divertikla do brušnej dutiny spôsobuje príznaky akútnej peritonitídy: ostré bolesti, zhoršenie celkového stavu, horúčka, tachykardia.

Tvorba fistúl z divertikla je možná v močovom mechúre s rozvojom narušeného močenia, zápalu.

Krvácanie z poškodenej cievy sa môže vyskytnúť raz a zastaviť sa samo. Ale s rozvinutou aterosklerózou, vysokým krvným tlakom je strata krvi pomerne výrazná.

Črevná obštrukcia je spôsobená stláčaním čreva pomocou divertikla, komisií, chronického infiltrátu. V tomto prípade sa hlavnými príznakmi stáva zápcha s ostrým nadúvaním a bolesťami.

diagnostika

K podozreniu na existujúcu intestinálnu divertikulitídu dochádza, keď sa pacient sťažuje na pravidelnú bolesť brucha pred defekáciou, asymptomatické krvácanie z konečníka u starších pacientov..

Na diagnostiku použite:

 • röntgenová snímka brušných orgánov (eliminuje perforáciu v brušnej dutine);
 • irrigoskopia - používa sa na nekomplikovanú divertikulózu hrubého čreva (konečník a prekrývajúce sa časti sa pomocou klystíru naplnia zmesou bária, potom sa odoberú röntgenové lúče);
 • endoskopické metódy pomáhajú určiť príčinu krvácania, identifikovať polypy, opuchy;

Za najúčinnejšiu sa považuje kontrastná počítačová tomografia.

Liečba diétou

Liečba črevnej divertikulózy je zameraná na zmenu výživy, obnovenie črevnej motility, odstránenie mechanickej obštrukcie.

Pri výžive divertikulózy je nevyhnutné vylúčiť všetky výrobky, ktoré spôsobujú zvýšenú tvorbu plynov. Patria sem: strukoviny, cibuľa, šošovica, hrozno, čučoriedky, ryžové krúpy. Strava na črevnú divertikulózu si vyžaduje zvýšenie podielu rastlinnej vlákniny v dôsledku zeleniny a ovocia. Nemôžete však použiť veľmi hrubé vlákno obsiahnuté v ananásoch, reďkovkách, tomelách, repách, semenách..

Výživa by mala poskytovať laxatívny účinok, takže do výrobkov musíte zahrnúť: celozrnný chlieb, všetky druhy kapusty, čerstvý kefír, sušené ovocie (figy, sušené marhule). Pre bolesť sa odporúča variť kompot, bozkávať sa z ovocia.

Pridanie otrúb do jedla pomáha obnoviť črevné funkcie.

Používanie liekov

Liečba divertikulózy sa vykonáva s cieľom zabrániť nebezpečným komplikáciám, včasnému odstráneniu zápalového procesu s divertikulitídou..

 • V prípade bolesti sú antispasmodiká indikované v tabletách alebo injekciách bez špa, Platifillin, Halidor, Papaverine.
 • Kalimin a Cerucal sa používajú na stimuláciu čriev.
 • Lieky obsahujúce enzým (Panzinorm, Mezim Forte, Creon, Festal) zlepšujú funkciu trávenia..
 • Pri zápalových príznakoch sa antibakteriálne látky predpisujú v priebehu 7 až 10 dní.
 • Prostriedky obnovujúce črevnú flóru: Colibacterin, Bifidumbacterin, Bificol.
 • Vazelína a olivový olej sa odporúčajú používať vo vnútri a v mikrolytroch.

Použitie chirurgického zákroku

Chirurgická liečba divertikulózy sa vykonáva podľa urgentných indikácií, keď existuje ohrozenie života, alebo plánovaným spôsobom pri neúspešnej liečbe..

Núdzový chirurgický zákrok je indikovaný na peritonitídu, črevnú obštrukciu, závažné krvácanie z čreva.

Plánované operácie sa vykonávajú pomocou fistúl, chronického infiltrátu podobného nádoru, častých exacerbácií.

Indikácie na dispenzarizáciu pacientov

Špecialisti identifikovali skupinu ľudí s divertikulózou, u ktorých je možné predpovedať vývoj divertikulárnej choroby čriev v blízkej budúcnosti. Obsahuje:

 • pacienti, ktorí sa po 60 rokoch prvýkrát podrobili divertikulitíde;
 • tí s bolesťou na ľavej strane brucha sú intenzívni;
 • ak telesná teplota stúpne na 38 stupňov;
 • s nepochybnými zápalovými zmenami;
 • dokonca ani liečba liekov na divertikulitídu neodstráni rádiologické pretrvávajúce zvýšenie tonusu čreva;
 • v prítomnosti deformity čreva.

Títo pacienti by mali podstúpiť štvrťročné vyšetrenie predpísané lekárom. Neuvedomenie si zdravia sa môže prejaviť v nebezpečných situáciách..

DIVERTICULÓZA: vláknina zohráva pri liečbe dôležitú úlohu

Divertikulóza hrubého čreva je získané ochorenie.

Ako sa prejavuje divertikulárna choroba?
Aké komplikácie sa môžu vyvinúť?
Ktorých pacientov treba hospitalizovať?

Divertikulóza hrubého čreva je získané ochorenie. Predpokladá sa, že je založený na porušení peristaltiky, čo vedie k objaveniu oblastí s vysokým intraluminálnym tlakom, ktoré tlačia sliznicu cez submukóznu a svalovú vrstvu. K tomu dochádza na relatívne slabých miestach, kde krvné cievy vystupujú do kruhového svalu.

Porušenie peristaltiky sa môže vyskytnúť v dôsledku častého prechodu malého množstva stolice s nízkym obsahom nestrávených zvyškov potravy. Kruhové aj pozdĺžne svalové zväzky sú zvyčajne hypertrofované, čo vedie k zhrubnutiu a skráteniu hrubého čreva. Divertikly a svalová hypertrofia sa najčastejšie pozorujú v sigmoidálnom hrubom čreve, ale hrubé črevo môže byť tiež postihnuté na ktoromkoľvek oddelení alebo úplne.

Termín „divertikulóza“ jednoducho odráža prítomnosť divertikúl a klinický prejav choroby nie je potrebný. Divertikulitída je klinický a morfologický koncept, čo znamená zápal divertikúl. Divertikulárna choroba je širší pojem použiteľný na divertikulózu a jej komplikácie.

U ľudí mladších ako 30 rokov je divertikulóza veľmi zriedkavá, ale jej frekvencia sa zvyšuje s vekom a do 50 rokov má až divertikulu hrubého čreva až 30% populácie. Frekvencia tejto patológie je rovnaká u mužov aj žien.

Iba u 20% ľudí s divertikulózou sa nakoniec vyvinú príznaky choroby.

Toto ochorenie je charakteristické pre západné krajiny, jeho patogenéza je do značnej miery spojená s nedostatočným príjmom vlákniny. U vegetariánov a obyvateľov vidieka v Afrike je to menej bežné..

Predpokladá sa teda, že faktory životného prostredia zohrávajú pri vývoji tejto patológie dôležitú úlohu. Avšak genetické faktory majú, samozrejme, určitú hodnotu: v prípadoch, keď sa divertikula objaví v mladom veku alebo keď ovplyvňujú hlavne správne časti hrubého čreva..

Klinický obraz. Väčšina pacientov s divertikulózou nevykazuje žiadne sťažnosti. Pri nekomplikovanom divertikulárnom ochorení je možné pozorovať poruchu stolice, často sprevádzanú bolesťou, ako je kolika, plynatosť a pocit plnosti v bruchu. Tieto príznaky je niekedy ťažké odlíšiť od syndrómu dráždivého čreva..

Akútna divertikulitída je charakterizovaná bolesťou ľavej iliakálnej fosílie. Zvyčajne existujú príznaky akútneho zápalu, a to: tachykardia, horúčka, miestne peritoneálne javy a leukocytóza.

Perforácia zapáleného divertikla môže viesť k tvorbe abscesov. U týchto pacientov sa často vyskytuje horúčka zo skákania a bolestivá hmota v postihnutej oblasti.

Divertikulárne abscesy sa často spontánne vymiznú. Veľké alebo neabsorbovateľné abscesy však môžu vyžadovať perkutánnu drenáž pod dohľadom ultrazvuku alebo CT. Perforácia divertikulárneho abscesu do brušnej dutiny spôsobuje hnisavú peritonitídu, zatiaľ čo lokálna bolesť sa rozlieva.

Lokálny zápalový proces spojený s divertiklom môže viesť k perforácii steny iného orgánu obloženého epitelom, zatiaľ čo sa tvorí fistula. Najčastejšie s divertikulárnou chorobou sú pozorované kolovezikálne fistuly, ktoré sa vyskytujú, keď je divertikulum perforované do močového mechúra. Pri prvej návšteve lekára pacienti s kolovezikálnymi fistulami niekedy nemajú žiadne ťažkosti s dysfunkciou čreva, namiesto toho sa zaznamenávajú časté infekcie močových ciest a / alebo pneumúria..

Fistuly sa môžu otvárať aj v iných orgánoch - občas sa vyskytujú pošvy alebo slučky tenkého čreva, fistuly z črevnej kože.

Rozliata peritonitída spojená s divertikulárnou chorobou je spôsobená prítomnosťou voľného hnisu a / alebo stolice v brušnej dutine. Fekálna peritonitída sa vyvíja v dôsledku nekrózy črevnej steny, čo vedie k úniku stolice. Stav pacienta môže byť veľmi vážny, so závažnou peritonitídou a septickým šokom.

Krvácanie sa niekedy vyskytuje z ciev prechádzajúcich cez hrdlo divertikula, častejšie hojne. Takéto krvácanie sa zvyčajne vyvíja z jediného divertikla, ktoré sa spravidla nachádza v pravom hrubom čreve.

Divertikulárnu chorobu nemožno považovať za príčinu okultného krvácania z dolných častí gastrointestinálneho traktu, ktoré vedie k anémii s nedostatkom železa, pri ktorej by sa mali hľadať iné príčiny - napríklad neoplazmy alebo angiodysplazia..

Zápalové zmeny v kombinácii s hypertrofiou hladkého svalstva a jazvy z predchádzajúcich záchvatov akútnej divertikulitídy môžu byť dostatočným dôvodom na úplné uzavretie lúmenu hrubého čreva a jeho akútnu obštrukciu. Neúplná obštrukcia v dôsledku zjazvenia sa prejavuje nestabilnou povahou stolice a bolesťou brucha, ako je napríklad kolika. Pomocou radiačných diagnostických metód môže byť veľmi ťažké rozlíšiť medzi striktúrami vyplývajúcimi z divertikulárnej choroby a malígnymi nádormi..

Diagnostické metódy Divertikulóza sa dá ľahko zistiť pomocou irigoskopie a počítačovej tomografie (CT) s kontrastom.Obrázok 1. Irigoskopia: nekomplikovaná sigmoidná divertikulóza hrubého črevaObrázok 2. Irigoskopia: divertikulárna choroba sigmoidného hrubého čreva. Fistula (šípka) spája črevo s močovým mechúrom (B)

Irigoskopia s dvojitým kontrastom odhaľuje divertikulu (pozri obrázok 1), akékoľvek obmedzenia a môže tiež pomôcť pri zisťovaní fistúl (pozri obrázok 2).

Ak niekedy nie je možné spoľahlivo vylúčiť malé polypy alebo karcinómy v oblastiach so závažnou divertikulózou, je nevyhnutná kolonoskopia alebo flexibilná sigmoidoskopia..

Irigoskopiu s dvojitým kontrastom je možné vykonať iba štyri až šesť týždňov po úľave od akútnej divertikulitídy.

V akútnom patologickom procese zohrávajú hlavnú úlohu iné diagnostické techniky - napríklad CT a / alebo sonografia.

kolonoskopia Kolonoskopia sa zvyčajne vykonáva ambulantne. To vám umožní dobre si predstaviť divertikly a akúkoľvek patológiu sliznice. Toto je diagnostická metóda voľby v prípadoch, keď pacient prichádza s rektálnym krvácaním alebo keď irigoskopia nedokázala vyšetriť hrubé črevo..

Kolonoskopiu je však niekedy ťažké vykonať kvôli spazmu pozorovanému pri rozsiahlom divertikulárnom ochorení, ako aj tuhosti alebo samotnému divertikulu..

Obrázok 3. Počítačová tomografia s kontrastom: divertikulárna choroba sigmoidného hrubého čreva (S), komplikovaná tvorbou abscesu (A) obsahujúceho veľké množstvo plynu (šípka)
Počítačová tomografia a sonografia. CT so zosilnením kontrastu je štúdia voľby u pacientov s akútnou divertikulitídou. Počas jeho realizácie sa často vyskytuje charakteristické zhrubnutie stien hrubého čreva so zápalom okolitého tukového tkaniva. V komplikovaných prípadoch s CT sa detegujú abscesy (pozri obr. 3), plyn a / alebo kontrastné médium mimo črevných slučiek. Na mnohých oddeleniach sa praktizuje drenáž abscesov v brušnej dutine pod CT kontrolou, čo pomáha bez chirurgických zákrokov v akútnej fáze ochorenia..

Citlivosť sonografie je o niečo menšia, ale pomocou nej je možné zistiť zhrubnutie stien a veľké abscesy.

Iné výskumné metódy. Niekedy môže byť potrebná cystoskopia na detekciu colovezikálnej fistuly. Angiografia a skenovanie pomocou červených krviniek značených technéciom vám umožňujú nájsť zdroj straty krvi z hrubého čreva.

Smer do nemocnice. Pacienti s poruchami stolice, s krvou počas rektálneho vyšetrenia alebo s opakovanou bolesťou brucha by mali byť vyšetrení ambulantne, aby sa určili príčiny týchto príznakov. Hlavnými metódami používanými v tomto prípade sú tuhá sigmoidoskopia a irigoskopia alebo úplná kolonoskopia. Asymptomatické divertikuly sa zisťujú najmenej u jedného z troch ľudí starších ako 65 rokov. Preto je možné spoľahlivo diagnostikovať divertikulitídu iba vtedy, keď existuje primeraný klinický obraz a keď sa nezistia iné choroby, najmä zhubné nádory..

Pacient s akútnou divertikulitídou bez narušenia funkcie iných telesných systémov nemusí byť liečený v nemocnici. V takýchto prípadoch je často postačujúca domáca liečba antibiotikami (amoxicilín s kyselinou klavulanovou a metronidazolom po dobu piatich dní) a konzumácia veľkého množstva tekutín. Sú tiež predpísané analgetiká a postele. Ak sa v priebehu niekoľkých dní bolesť nezastaví alebo nezvýši alebo sa stane bežnejšou, ako aj ak má pacient systémové príznaky (napríklad tachykardia alebo horúčka), musíte ho okamžite poslať do nemocnice.

Obrázok 4. Komplikovaná divertikulárna choroba. Sonda sa vloží do perforovaného divertikula. Sliznica vyzerá celkom normálne.
Pacienti s difúznou bolesťou brucha a / alebo príznakmi peritonitídy by mali byť bezodkladne hospitalizovaní..

Drogová a chirurgická liečba. V nekomplikovaných prípadoch môže na liečbu postačovať špeciálna výživa. Pacientovi sa odporúča strava s vysokým obsahom vlákniny a / alebo užívanie liekov, ktoré zvyšujú objem stolice, ako je šupka izpaghula. Pacienti by mali piť veľa tekutín..

Bolesť spôsobenú spazmami hladkého svalstva by sa mala zmierniť antispazmodikami, ako je mebeverín. Úloha chirurgickej resekcie v nekomplikovaných prípadoch zostáva kontroverzná a mala by sa používať vo výnimočných prípadoch..

Laporotómia a myotómia (pitva) hypertrofovaných hladkých svalov sigmoidného hrubého čreva boli oprávnene kritizované a v súčasnosti ich zaujíma iba historický význam..

Voliteľná chirurgia. V prípade komplikácií, ako sú fistuly alebo striktúry, sa vyžaduje chirurgický zákrok s resekciou segmentu hrubého čreva ovplyvneného divertikulami as použitím primárnej anastomózy. Pacientom s recidívou divertikulitídy sa ponúka resekcia v prípadoch, keď ich fyzický stav umožňuje takýto zásah - ak je vylúčená iná patológia.

Jedna tretina pacientov, ktorí sú hospitalizovaní kvôli záchvatu divertikulitídy v nasledujúcich piatich rokoch, musí byť opäť hospitalizovaná s rovnakou patológiou..

Voliteľný chirurgický zákrok je spojený s oveľa nižšou frekvenciou komplikácií a úmrtnosti; zvyčajne sa môže vykonať resekcia a primárna anastomóza, hoci niekedy môže byť potrebná tvorba stómie.

Pohotovostná chirurgia. U pacientov so generalizovanou peritonitídou vyžaduje chirurgický zákrok účinnú resuscitáciu intravenóznymi tekutinami a antibiotikami.

Perforácia hrubého čreva je zložitá situácia, takmer polovica pacientov s fekálnou peritonitídou zomiera. S hnisavou peritonitídou, ktorá sa vyvíja v dôsledku prasknutia divertikulárneho abscesu, nižšej, ale stále významnej úmrtnosti.

Pacienti s akútnou divertikulitídou, ktorí nie sú liečení konzervatívnou liečbou, môžu tiež vyžadovať chirurgický zákrok. V takých prípadoch sa resekuje zapálený segment divertikúl alebo flegmon a zvyčajne je možné uložiť primárnu anastomózu..

Pri rozsiahlej fekálnej alebo hnisavej kontaminácii brušnej dutiny je potrebná resekcia postihnutého segmentu, ale primárna anastomóza sa nemusí vždy aplikovať. V takýchto prípadoch sa pažba konečníka zošije a proximálne časti hrubého čreva sa zobrazia na koži vo forme konečnej kolostómie. Tento zásah sa nazýva Hartmannova operácia..

Po Hartmanovej operácii je vo väčšine prípadov možné uzavrieť kolostómiu bez rizika a podľa mnohých údajov je normálna pasáž črevného obsahu obnovená v 80% prípadov.

Ak sa vyskytnú komplikácie, vypnutie postihnutého segmentu z činnosti čreva sa uskutoční pomocou obtokovej anastomózy a zavedením drenáže do brušnej dutiny. V takýchto situáciách však tento segment nie je resekovaný, čo vedie k významnému zvýšeniu úmrtnosti v porovnaní s primárnou resekciou. Preto veľká väčšina lekárov takúto operáciu odmietla.

Pri komplikáciách divertikulárneho ochorenia, závažných sprievodných ochoreniach a starobe nepriaznivo ovplyvňuje výsledok pohotovostnej operácie.

Divertikulárna choroba hrubého čreva

Divertikulárna choroba - choroba hrubého čreva, vyznačujúca sa prítomnosťou jednej alebo viacerých divertikúl v hrubom čreve. Divertikulum je výčnelok čreva spolu so submukóznou vrstvou cez vlákna svalovej membrány (divertikulóza). Priebeh ochorenia môže byť komplikovaný zápalom divertikla - divertikulitídy. Ochorenie nevyžaduje liečbu, pokiaľ je asymptomatické, so objavením sa klinických prejavov sa volí vhodná taktika liečby..

Vo väčšine prípadov je veľkosť divertikúl 3 - 10 mm, zriedka sa vyskytujú výčnelky s väčším priemerom. Vyskytujú sa kdekoľvek v hrubom čreve, často v sigmoidnej časti hrubého čreva. Toto ochorenie sa vo väčšej miere týka starších ľudí. Približne tretina ľudí nad 75 rokov si sťažuje na príznaky zodpovedajúce tejto chorobe..

etiológie

K rozvoju divertikulózy môže prispieť mnoho faktorov. Medzi ne patrí výživa s nízkym obsahom vlákniny, dedičné, zmeny pohyblivosti alebo štruktúry stien čreva, zvýšený intraluminálny tlak. Existujú prípady vzniku divertikúl viac ako 10 mm. Predpokladaným dôvodom ich vzniku je perforácia kontrahovaného divertikla so vznikom granulačného tkaniva.

KLINICKÉ OPATRENIA

Väčšina pacientov (80%) s divertikulózou si nesťažuje na príznaky. Zvyšok je pravidelne narušený nasledujúcimi prejavmi choroby:

Pri niektorých pohyboch čriev sa u niektorých vyvinú nešpecifické príznaky, ako je hnačka, nadúvanie a tvorba hlienu..

Takéto príznaky sú charakteristické nekomplikovaným divertikulárnym ochorením. S najväčšou pravdepodobnosťou sú spôsobené skôr syndrómom dráždivého čreva ako prítomnosťou divertikúl.

Divertikulárne krvácanie

Divertikulárne krvácanie je najčastejšou príčinou rektálneho krvácania. S rozvojom choroby sa zvyšuje frekvencia a silné krvácanie. Strata krvi môže byť spôsobená:

 • Poranenie čreva s fekálnym tlakom;
 • Napínanie a prasknutie krvných ciev v dôsledku zvýšeného divertikla;
 • Užívanie nesteroidných protizápalových liekov.

Väčšina výčnelkov sa tvorí v distálnom čreve, je však možný aj ich výskyt v proximálnej oblasti. V takom prípade je rýchlosť krvácania vyššia.

Divertikulárne krvácanie je bezbolestné. Proces je sprevádzaný výskytom v stolici krvi alebo sfarbením na hnedú, zelenú, čiernu. Strata krvi sa spontánne zastaví. Po prvom krvácaní sa riziko druhého prípadu zvyšuje na 50%.

DIAGNOSTIKA DIVERTICULÁRNEJ CHOROBY

Pri podozrení na divertikulu hrubého čreva musíte ísť k proktorovi. Vyšetrovanie začne zbierkou sťažností, anamnézou a fyzickým vyšetrením..

Hlavnou diagnostickou metódou pre divertikulum hrubého čreva je kolonoskopia. Toto vyšetrenie môže tiež identifikovať zdroj vnútorného krvácania a vylúčiť iné choroby..

Okrem toho sa na diagnostiku divertikulárnej choroby uplatňujú:

 • CT alebo MRI;
 • Kapsulárna endoskopia;
 • Irrigoscoria;
 • Klyzma bária.

LIEČBA

Asymptomatický priebeh divertikulózy ako taký nevyžaduje liečbu. Takýmto pacientom sa odporúča dodržiavať diétu, aby sa zabránilo fajčeniu a nadmernému požívaniu alkoholu.

V prípade nešpecifických príznakov choroby sa pacientom odporúča jesť jedlo, ktoré nevyvolá črevné kŕče. Je nevyhnutná vyvážená strava s povinným zahrnutím vlákniny. Mucofalk preukázal svoju účinnosť pri liečení tohto ochorenia, na kŕče je indikovaná žiadna špa. Na obnovenie integrity sliznice gastrointestinálneho traktu sa používajú gastroprotektory s rebamipidom. Chirurgický zákrok je oprávnený iba vtedy, ak existuje veľké divertikulum.

Väčšina krvácania končí sama o sebe a nevyžaduje žiadny zásah. Niekedy sa počas kolonoskopie vykonáva lokálna liečba vrátane injekcií adrenalínu, použitia fibrínových tesniacich hmôt alebo endoclipsov, tepelných sond, bipolárnej koagulácie, ligácie. Pomocou angiografie môžete presne určiť zdroj krvácania a úspešne liečiť pretrvávajúce straty krvi. Táto metóda umožňuje embolizáciu a injekciu vazopresínu na zníženie pravdepodobnosti angiografických komplikácií (ischémia, srdcový infarkt)..

V zriedkavých prípadoch je potrebná chirurgická intervencia pri divertikulárnej chorobe. Operácie sa vykonávajú u pacientov s častým, stálym a ťažkým krvácaním, ktoré sa ťažko liečia. Pri hemodynamickej nestabilite sa odporúča aj chirurgický zákrok. Ak je presne definovaná metóda krvácania, vykoná sa segmentálna kolektómia; s nešpecifikovaným miestom a závažným krvácaním môže byť potrebná medzisúčetná kolektómia.

Nekomplikované symptomatické divertikulárne ochorenie

Predpokladá sa, že nekomplikovaná forma choroby sa vyskytuje vo forme syndrómu dráždivého čreva a divertikula je sprievodným javom, ktorý sám o sebe nespôsobuje žiadne príznaky. Pacienti majú pomerne nízku mieru komplikácií, príznakmi je bolesť v dolnom ľavom bruchu, nadúvanie, hnačka, pálenie záhy, hlien pri pohybe čriev..

KOMPLIKÁCIE DIVERTICULÓZY

Prítomnosť výčnelkov v hrubom čreve môže viesť k divertikulitíde. Opakované exacerbácie ochorenia vyvolávajú črevný edém, tvorbu intraabdominálnych abscesov a fistúl, črevnú obštrukciu.

PREVENCIA

Nasledujúce opatrenia umožňujú zabrániť výskytu choroby alebo jej exacerbácii:

 • Znížte spotrebu kávy
 • Prestať fajčiť, pravidelne piť,

Pamätajte, že správny životný štýl a včasný prístup k lekárovi sú kľúčom k dobrému zdraviu a vynikajúcej kvalite života.

Divertikly tenkého čreva: prečo vznikajú, ako sa má liečiť

Divertikuly tenkého čreva sú vakovité útvary, ktoré komunikujú s lúmenom čreva. Sú slabo vyprázdnené, veľmi často zapálené. Takéto výčnelky sa vyskytujú na slabých miestach črevnej steny v dôsledku defektov vo svalovej vrstve a vedú k perforácii. Divertikula, najmä jediná, nemusí byť klinicky zrejmá dlho a potom sa náhle komplikuje krvácaním, fistulou, peritonitídou a abscesom. Je potrebné ich liečiť, ale presne, ako to záleží na tom, prečo sa vyskytli, a sprievodných príznakov, prejavujúcich sa komplikácií.

Prečo sa vyskytujú divertikly?

Jedným z dôvodov objavenia sa cirkevných formácií je vrodená anomálie vývoja. Jedná sa o takzvanú pravú divertikulu, ktorá vyplýva z vyčnievania všetkých vrstiev steny tenkého čreva. Takéto patológie zahŕňajú Meckelov divertikulum umiestnené v terminálnom ileu. Je to zvyšok embryonálneho vitellínového kanálu. Vrodené útvary horia veľmi zriedka a pri náhodnom vyšetrení tenkého čreva pomocou zobrazovacích diagnostických metód sa často detegujú náhodne..

Často identifikujte získané falošné divertikly. Sú to výstupky sliznice a submukóznej vrstvy medzi svalovými vláknami. Existujú:

 1. Pulzácia. Vyvíjajú sa v dôsledku vystavenia vysokému tlaku v čreve na stenu čreva.
 2. Trakčné. Príčinou ich vzhľadu je proces priľnavosti..

Zvyčajne sa divertikula zisťuje u pacientov starších ako 40 rokov. Je to kvôli zmenám spojivového tkaniva súvisiacim s vekom. Prispieť k ich výskytu a takýmto faktorom:

 • zvýšený črevný tlak;
 • sedavý spôsob života;
 • užívanie preháňadiel;
 • zápcha;
 • obezita;
 • slabosť steny tenkého čreva;
 • avitaminóza.

Zvýšený črevný tlak u pacientov, ktorí konzumujú málo vlákniny. Črevné svaly, ktoré pôsobia proti zvýšenému tlaku v dutine, časom atrofujú, čo vedie k objaveniu sa vyčnievania steny..

Ďalšou príčinou divertikla je slabosť črevnej steny. Pacienti s vrodenou patológiou spojivového tkaniva podliehajú divertikulóze. U pacientov s:

Falošné divertikulá sa vyskytujú v miestach črevnej steny, kde najslabšia svalová vrstva a zvýšený vnútro-črevný tlak prispievajú k tvorbe výčnelkov slizníc a submukóznych vrstiev. Tieto útvary majú na rozdiel od pravých divertikúl veľmi úzky priestor. V tomto ohľade sú slabo vyprázdnené, v nich sa často objavuje zápalový proces. Vzhľadom na to, že v divertikule nie je žiadna svalová vrstva, stena je veľmi tenká a ľahko dôjde k perforáciám.

Falošné divertikly sú tiež často komplikované krvácaním, abscesom, peritonitídou, fistulami, takže sa s nimi musí zaobchádzať čo najskôr..

Liečba divertiklov tenkého čreva

Terapia divertikulárnej choroby závisí od rôznych faktorov. Pacientom, ktorí našli asymptomatické divertikle alebo bez zhoršenia chronickej divertikulózy, je predpísaná strava. Nezabudnite jesť vlákninu z potravy (pšeničné otruby). Ak vláknina nie je obsiahnutá v potrave, potom sa chyme veľmi rýchlo transportuje črevami, čo pomáha znižovať pohyblivosť a ďalšiu atrofiu svalového tkaniva..

Neodporúčajte potraviny s veľmi hrubou vlákninou:

Obmedziť používanie výrobkov tvoriacich plyn (kapusta, hrozno, sýtené nápoje).

Ak pacient takúto stravu netoleruje, odporúča sa frakčná výživa. Potraviny bohaté na vlákninu musí po varení konzumovať nasekané.

Okrem diéty sa predpisujú pacienti s nekomplikovanou divertikulózou s bolesťou brucha, zápchou, plynatosťou:

 1. Antispasmodiká (Mebeverin, Dietetel) zmierňujú spastické bolesti. Koľko a ako dlho užívať lieky, predpisuje lekár, dávky sa vyberajú individuálne. Na zmiernenie bolesti je neprijateľné použitie morfínu a iných syntetických liekov, ktoré zvyšujú tón hladkých svalov.
 2. Preháňadlá. Pretože tieto lieky prispievajú k tvorbe divertikúl, odporúčajú sa osmotické lieky, ktoré znižujú črevný tlak (laktulóza; mukofalk)..
 3. Ovládače motora Odporúčame Motilium, Metoclopramid.

Ak je choroba asymptomatická alebo bez komplikácií s malými klinickými prejavmi, liečba sa vykonáva ako ambulancia s povinnou diétou a režimom. Pacienti potrebujú cvičenie. Odporúčame špeciálne cvičenia, ktoré zvyšujú pohybové schopnosti.

Hlavným cieľom liečby v tomto prípade je zabrániť vzniku komplikácií.

Ak choroba nastane s:

 • silná intoxikácia;
 • závažné sprievodné ochorenia;
 • vysoká teplota (nad 39 ° C);
 • príznaky peritoneálneho podráždenia;
 • závažná leukocytóza v krvnom teste;
 • imunosupresia (potlačenie imunity);
 • výskyt komplikácií (krvácanie, perforácia, fistuly, absces atď.).

Ak neexistujú žiadne život ohrozujúce komplikácie, odporúča sa konzervatívna liečba. Pri zápalovom procese vyvolanom infekciou (divertikulitída) sa predpisujú antibiotiká. Keďže divertikulitída je najčastejšie spôsobená enterobaktériami, klostrídiami, enterokokmi, Pseudomonas aeruginosa, predpisujú:

 • amoxicilín s kyselinou klavulanovou;
 • ciprofloxacín;
 • metronidazol.

Liečebný kurz trvá 7-10 dní. Zlepšenie sa často vyskytuje v deň 3, nie je to však dôvod na odmietnutie liekov.

Často s divertikulitídou, úplným odmietnutím potravy na 4 dni, sa odporúča parenterálna výživa. Antibiotiká sa podávajú intravenózne a predpisujú sa intravenózne tekutiny na udržanie rovnováhy elektrolytov, zabezpečenie normálnej diurézy (tvorba moču a vylučovanie)..

Ak po 3-4 dňoch nedôjde k zlepšeniu, pacient má pravdepodobne komplikácie vo forme abscesu. V tomto prípade je indikovaná chirurgická liečba. Operácia je tiež potrebná, ak:

 • recidivujúca divertikulitída;
 • veľký absces v brušnej dutine;
 • tvorba fistuly;
 • perforácia;
 • krvácajúci
 • akútna obštrukcia;
 • obštrukcia čriev.

S obmedzeným abscesom v brušnej dutine sa prepichne a vypustí pod kontrolou röntgenového alebo ultrazvukového vyšetrenia..

Chirurgický zákrok je potrebný v 15% prípadov, konzervatívna liečba často pomáha, ale iba vtedy, ak pacient dodržiava diétu, užíva potrebné lieky a nezabúda na potrebu fyzickej námahy (ktoré cviky najlepšie odporúča špecialista na fyzioterapeutické cvičenia)..

záver

Najčastejšie sa získavajú divertikly tenkého čreva. Postupujú takmer asymptomaticky, niekedy sa pacienti sťažujú na bolesti brucha, nepravidelnú stolicu, nadúvanie. A prejavujú život ohrozujúce komplikácie. Aby ste zabránili ich výskytu, mali by ste pri najmenšom príznaku konzultovať s gastroenterológom. V niektorých prípadoch lekár nasmeruje pacienta na chirurga.

O črevnej divertikulóze v programe Zdravie s Elenou Malyshevovou:

Črevná divertikulóza

Pojem „divertikulóza“ odráža prítomnosť divertikúl (od lat. Diverticulum - cesta po stranu), klinické prejavy choroby môžu chýbať. Rôzne faktory vedú k vzniku divertikúl, ktoré sú založené na slabosti spojivového tkaniva. V prípade vzniku viacerých divertikúl sa uvádza divertikulóza. Divertikulárna choroba je širšia definícia aplikovaná na divertikulózu a jej komplikácie.

Príčiny a rizikové faktory

Divertikulóza je jednou z najbežnejších patológií gastrointestinálneho traktu v Európe a je všeobecne charakteristická pre rozvinuté krajiny. Vo vidieckej Afrike a vegetariánoch sa vyskytuje menej často, takže jej patogenéza je zvyčajne spojená s nedostatkom vlákniny v strave. Pravdepodobnosť rozvoja divertikulózy sa zvyšuje s vekom.

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická..

Hlavnú časť rizikovej skupiny tvoria ľudia nad štyridsať rokov: v šesťdesiatke každá tretia osoba trpí divertikulózou a od sedemdesiatich piatich trpí každá druhá osoba. Výskyt tohto ochorenia u žien a mužov je rovnaký.

Vytváranie divertiklov tiež uľahčuje:

 • dedičná predispozícia;
 • starší vek;
 • častá zápcha;
 • zlá výživa, nedostatok vlákniny, nadbytok mäsa a múčnych výrobkov v potrave;
 • narušenie mikrocirkulácie v črevných žilách.

Formy divertikulózy

Existujú tri hlavné klinické formy divertikulózy:

 • asymptomatická;
 • divertikulóza s klinickými prejavmi;
 • komplikovaná.

pretože črevné divertikuly môžu byť vrodené alebo získané, divertikulóza je rozdelená na dedičné a získané formy. S dedičnou slabosťou spojivového tkaniva hovoria o jeho vrodenej povahe. V takýchto prípadoch sa divertikula objavuje v mladom veku (5% prípadov) a postihuje hlavne pravé hrubé črevo.

Základom získanej formy ochorenia je zvýšenie tlaku v čreve (v dôsledku nadúvania, zápchy, porúch peristaltiky), ktoré vedie k výskytu oblastí (vreciek) s vysokým tlakom, čo prispieva k pretláčaniu svalovej a submukóznej vrstvy črevnej sliznice. V dôsledku výživy s nedostatkom rastlinných potravín a vlákniny a prevládajúcou múkou a mäsovými výrobkami sa začína častá zápcha, zhoršuje sa motorická funkcia hrubého čreva..

Príznaky črevnej divertikulózy

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická. Pacienti nepodávajú sťažnosti a prejavy choroby sa zvyčajne náhodne zistia pri vyšetrení čriev na klinike alebo pri vyšetrení iného ochorenia..

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

V budúcnosti sa s vývojom nekomplikovanej formy objavia poruchy stolice. Takéto poruchy sú sprevádzané črevnými kolikami, pocitom plnosti v bruchu, plynatosťou atď. V tejto fáze je ťažké odlíšiť príznaky črevnej divertikulózy od symptómov syndrómu dráždivého čreva..

Nekomplikovaná forma choroby má nasledujúce prejavy:

 • periodicky sa vyskytujúce ostré alebo boľavé spastické bolesti brucha bez známok zápalu;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • pocit neúplného pohybu čriev po pohybe čriev;
 • bolesť sa po jedle zintenzívňuje a po pohybe čriev alebo výtoku plynu zmizne.

V akútnej fáze (komplikovaná divertikulóza) sa v ľavej časti bedrovej kosti vyskytujú bolesti vľavo, zvyšujú sa známky akútneho zápalu..

So zvýšením zápalových procesov existujú:

 • striedanie hnačky a zápchy, nestabilná stolica;
 • strata chuti do jedla;
 • nevoľnosť, zvracanie;
 • ostrá, intenzívna bolesť v ľavom dolnom kvadrante brušnej dutiny;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • prítomnosť hlienu vo výkaloch;
 • tachykardia;
 • lokálne peritoneálne javy;
 • zvýšenie bielych krviniek.

V budúcnosti, keď sa objaví lokálny zápalový proces, môže dôjsť k perforácii črevnej steny, zatiaľ čo choroba z lokálneho miesta sa rozšíri..

Diagnóza divertikulózy

Diagnóza divertikulózy je založená na údajoch z počiatočného vyšetrenia, anamnézy a výsledkov diagnostických postupov, ktoré identifikujú divertikulu a prítomnosť funkčných zmien v tkanivách:

 • všeobecné krvné testy, testy moču;
 • coprogram;
 • kolonoskopia (flexibilná sigmoidoskopia);
 • irrigoskopia (röntgenové vyšetrenie čreva kontrastnou látkou);
 • ultrazvuk
 • CT sken;
 • scintigrafia (skenovanie erytrocytmi značenými technéciom).

Pri perforácii (perforácii) divertikula sa môžu vyvinúť nebezpečné hnisavé komplikácie: flegmon, peritonitída, abscesy..

Počas irigoskopie sa sleduje vývoj bária na röntgenovom monitore, ktorý vizualizuje výstupky podobné prietrži akejkoľvek štruktúry, ktoré siahajú za vonkajší obrys čreva. Irigoskopiu s dvojitým kontrastom je možné vykonať najskôr mesiac a pol po úľave od akútnej divertikulitídy.

Kolonoskopia je predpísaná v prípadoch, keď v oblastiach s divertikulózou nie je možné spoľahlivo vylúčiť prítomnosť tela a malých polypov. Táto metóda je vybraná aj v prípadoch, keď pacient prichádza s rektálnym krvácaním. Avšak, kolonoskopia je ťažké vykonať v prítomnosti spazmu pozorovaného pri rozsiahlom divertikulárnom ochorení, v takom prípade je pohyb nástroja ťažký, keď prechádza segmentom čreva postihnutým divertikulózou..

V komplikovaných prípadoch sa počas CT a sonografie zisťuje zhrubnutie črevnej steny a veľké abscesy.

Liečba črevnej divertikulózy

V asymptomatickej forme nie je predpísaná medikamentózna liečba divertikulózy čreva. Terapia spočíva v dodržiavaní špeciálnej diéty a udržiavaní rovnováhy vody, ktorá pomáha eliminovať zápchu a normalizovať funkciu čriev.

Diéta na črevnú divertikulózu je hlavnou súčasťou liečby. Denná strava by sa mala pripravovať v súlade s niekoľkými pravidlami:

 • do stravy by sa mali zavádzať potraviny bohaté na vlákninu, zeleninu a ovocie (s výnimkou obilnín, mora, karfiolu);
 • zvýšiť obsah prírodných mliečnych výrobkov v potrave;
 • odmietnuť vyprážané, údené jedlá, polotovary, výrobky z múky;
 • obmedziť spotrebu mäsových jedál a výrobkov obsahujúcich živočíšne tuky;
 • vzdať sa strukovín a húb;
 • ako preháňadlo používajte sušené slivky, sušené marhule alebo bylinné čaje.

Vo väčšine prípadov má črevná divertikulóza priaznivú prognózu, pravdepodobnosť úspechu konzervatívnej liečby sa zvyšuje v prípade liečby počas prvej epizódy choroby a je 70%..

V niektorých prípadoch je kvôli normalizácii trávenia potrebné uviesť použitie liekov, ktoré znižujú tvorbu plynov, enzýmov, prokinetík a probiotík. Obmedzte použitie preháňadiel, napr prispievajú k zvýšenému tlaku v črevách.

V prípadoch, keď napriek tomu došlo k zápalovému procesu v čreve, ale nevyskytli sa závažné komplikácie, sa liečba doma vykonáva v súlade s lôžkom. Okrem prísnej stravy a vodnej rovnováhy sa predpisujú lieky, ktoré stimulujú peristaltiku, enzýmové prípravky, antibiotiká, antispasmodiká (Mebeverin), analgetiká, preháňadlá a lieky, ktoré zvyšujú objem stolice, napríklad šupka izfagula (šupka izpaghula).

Pri komplikovanej divertikulóze je pacient hospitalizovaný, vykonávajú sa ďalšie diagnostické testy, predpisujú sa terapie, vrátane antibiotík (cefalosporíny, amoxicilín s kyselinou klavulanovou, metetridazol, gentamicín), intravenózne podávanie solí a glukózy na detoxikáciu a korekcia porúch vody a elektrolytov..

V prípade rozvoja divertikulitídy, prítomnosti akútnych záchvatov divertikulózy, sa nepoužije konzervatívna liečba: riziko perforácie čreva a rozvoja peritonitídy je príliš veľké. Počas chirurgického zákroku sa odstráni časť čreva postihnutá divertikulami (hemicolectomy, resekcia sigmoidálneho hrubého čreva s použitím primárnej anastomózy). Objem chirurgického zákroku a jeho technika závisia od individuálnych charakteristík priebehu choroby. Na zníženie tlaku v črevách sa takéto operácie často kombinujú s myotómiou hrubého čreva..

Vo veku šesťdesiatich rokov trpí každá tretia osoba divertikulózou a začína od sedemdesiatpäť - každá druhá osoba.

Indikácie pre chirurgickú liečbu divertikulózy:

 • prítomnosť dvoch akútnych záchvatov (u pacientov starších ako štyridsať rokov - jeden) so zlyhaním konzervatívnej liečby;
 • masívne krvácanie do brušnej dutiny;
 • rozvoj obštrukcie čriev;
 • flegmon alebo peritonitída retroperitoneálnej oblasti;
 • prasknutie abscesu, vnútornej alebo vonkajšej črevnej fistuly.

Možné komplikácie a dôsledky

Nekomplikovaná forma divertikulózy môže trvať roky, bez toho, aby vás o tom vedela, ale po chvíli (u 10 - 20% pacientov) sa vyvinie zápal. So zvýšením zápalových procesov je možný vývoj závažných chorôb:

 • perforácia;
 • paracolické abscesy;
 • obštrukcia čriev;
 • krvácanie z čreva;
 • akumulácia zápalového infiltrátu;
 • vnútorné a vonkajšie fistuly.

Pri perforácii (perforácii) divertikula sa môžu vyvinúť nebezpečné hnisavé komplikácie: flegmon, peritonitída, abscesy..

S prielomom abscesového divertikla umiestneného v uzavretej dutine sa vyvíja peritonitída vnútorná alebo vonkajšia fistula. Počas perforácie divertikula sa v močovom mechúre tvorí kolovezikálna fistula. Fistuly sa môžu otvárať v iných orgánoch, zatiaľ čo fistuly v črevnej koži sa môžu vytvárať. U pacientov s colovezikálnymi fistulami sa niekedy vyskytujú pneumúrie a infekcie močových ciest, ak nedochádza k ťažkostiam s poruchami gastrointestinálneho traktu..

Niekedy dochádza k krvácaniu z ciev prepichujúcich krk divertikla. Takéto krvácanie je často hojné a prejavuje sa obvyklými príznakmi straty krvi a prímesou krvi v stolici. Zvyčajne silné krvácanie sa vyvinie z jediného divertikla umiestneného v pravom hrubom čreve.

Fekálna difúzna peritonitída spojená s divertikulárnou chorobou sa vyvíja v dôsledku nekrózy črevnej steny, čo vedie k toku hnisavých a fekálnych hmôt do brušnej dutiny. Stav pacienta je charakterizovaný ako extrémne závažný, s akútnymi prejavmi peritonitídy, septickým šokom.

V prípade rozvoja divertikulitídy, prítomnosti akútnych záchvatov divertikulózy sa konzervatívna liečba nepoužíva..

V oblasti, kde divertikulitída pretrváva dlhý čas, sa často vyskytuje adhezívny proces, ktorý môže viesť k obštrukcii čriev. Hladká svalová hypertrofia, jazvy z minulých záchvatov divertikulitídy, zápalové zmeny môžu spôsobiť akútnu obštrukciu hrubého čreva a úplné uzavretie lúmenu..

predpoveď

Vo väčšine prípadov má črevná divertikulóza priaznivú prognózu, pravdepodobnosť úspechu konzervatívnej liečby sa zvyšuje v prípade liečby pri prvej epizóde ochorenia a je 70%, avšak v niektorých situáciách vedie divertikulóza k vzniku závažných komplikácií a život ohrozujúcich stavov..

Prevencia divertikulózy

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

Video z YouTube na tému článku:

Vzdelanie: Štátna lekárska univerzita v Rostove, špecializácia Všeobecné lekárstvo.

Informácie sa zhromažďujú a poskytujú iba na informačné účely. Navštívte svojho lekára pri prvých príznakoch choroby. Samoliečba je zdraviu nebezpečná.!

Črevná divertikulóza

Zdravotnícke odborné články

Divertikulóza je choroba charakterizovaná viacnásobným divertikulám v hrubom čreve, pravdepodobne v dôsledku dlhodobej konzumácie potravín s nízkym obsahom vlákniny. Väčšina divertikúl je asymptomatická, ale niektoré sú komplikované zápalom alebo krvácaním. Diagnóza je pomocou irigoskopie alebo kolonoskopie. Liečba divertikulózy čriev závisí od príznakov.

Črevný divertikulum - sakrálny výčnelok črevnej steny, komunikujúci s jej lúmenom. Divertikuly sú jednoduché a viacnásobné, v druhom prípade sa používa výraz „divertikulóza“.

Čo sú to črevné divertikly a divertikulóza?

Divertikly sú vrecovité výčnelky sliznice, ktoré sa vydúvajú od steny čreva. Skutočná divertikula obsahuje všetky vrstvy základnej štruktúry. Falošné alebo pseudoherertikuly sú vyčnievaním sliznice cez svalovú vrstvu. Divertikula pažeráka alebo Meckelova divertikla sú pravými divertiklami. Colonic diverticulum - pseudo-diverticulum; prejavujú sa symptómami oneskoreného výkalu, rozvojom infekcie a zápalu, krvácania alebo perforácie.

Meckelov divertikulum - vrodený výčnelok v terminálnom ileu, zvyšok embryonálneho vitellínového kanálika.

Divertikulárna choroba (divertikulóza) - choroba charakterizovaná klinickými prejavmi v dôsledku výskytu divertikulózy vrátane zápalu (divertikulitída) a jeho komplikácií (peridivertikulitída, absces, perforácia divertikúl, fistula, peritonitída), ako aj krvácanie..

ICD-10 kód

 • K57 Divertikulárna choroba čriev
 • K57.2 Divertikulárna choroba hrubého čreva s perforáciou a abscesom
 • K57.3 Divertikulárna choroba hrubého čreva bez perforácie a abscesu
 • K57.4 Divertikulárna choroba hrubého čreva a tenkého čreva s perforáciou a abscesom
 • K57.5 Divertikulárna choroba hrubého čreva a tenkého čreva bez perforácie abscesu.

ICD-10 kód

Epidemiológia črevnej divertikulózy

Kmeňové divertikuly sa nachádzajú iba u 5% ľudí do 50 rokov, u 30% ľudí nad 50 rokov a u 50% ľudí nad 70 rokov. Najčastejšou lokalizáciou divertikúl je ľavá polovica hrubého čreva (s výnimkou konečníka). Mertel divertikulum sa vyskytuje u 2% ľudí, z ktorých 5% má krvácanie.

Divertikuly sa môžu vyvíjať v ktorejkoľvek časti hrubého čreva, ale najčastejšie v sigmoide, zriedka pod peritoneálnym ohybom konečníka. Ich priemer sa pohybuje od 3 mm do viac ako 3 cm. Obidve sa obvykle vyskytujú u pacientov. Divertikulóza nie je charakteristická pre ľudí mladších ako 40 rokov, ale u starších ľudí sa stáva bežnou; v zásade má každá osoba vo veku 90 rokov veľa divertiklov. Obrovské divertikly s priemerom 3 až 15 cm sú zriedkavé a môžu byť osamelé.

V 70% prípadov sa divertikula nachádza v sigmoidálnom hrubom čreve, čo je spojené s jej anatomickými a funkčnými vlastnosťami: menší priemer, veľký počet ohybov a hustejšia konzistencia obsahu. Navyše sigmoidné hrubé črevo má funkciu rezervoáru, takže intraluminálny tlak v ňom je vyšší.

Divertikuly tenkého čreva sa vyvíjajú menej často. Ich najčastejšou lokalizáciou je dvanástnik, najmä jeho distálna časť. V 3% prípadov sa divertikulum duodena kombinuje s divertiklom jejunumu a čreva..

Čo spôsobuje črevnú divertikulózu?

Tvorba divertikúl je s najväčšou pravdepodobnosťou spôsobená zvýšeným tlakom v lúmene čreva, čo vedie k extrúzii sliznice cez najslabšie miesta svalovej vrstvy čreva, oblasti susediace s intramurálnymi krvnými cievami. Črevná divertikula sa častejšie vyskytuje u ľudí, ktorí jedia nízkotučné vlákna; Mechanizmus na to je však nejasný. Jedna teória je, že zvyšujúci sa tlak v črevnom lúmene by mal pohybovať malým množstvom stolice cez hrubé črevo; podľa inej teórie tvorí malý objem stolice hrubé črevo s menším priemerom, čo by malo podľa Laplaceovho zákona spôsobiť zvýšenie tlaku.

Etiológia obrovských divertikúl je nejasná: podľa jednej teórie je divertikulum založené na poruche podobnej chlopni, pri ktorej do nej ľahko vstúpi plyn, tekutina a hustý obsah čreva a ťažkosti s ním vyjdú..

Príznaky črevnej divertikulózy

Väčšina divertikúl (70%) je asymptomatická, v 15% je komplikovaná závažným zápalom (divertikulitída) a bezbolestné krvácanie sa vyvíja v 10-15%. Krvácanie je najpravdepodobnejšie spôsobené eróziou blízkeho plavidla v prípade lokálnej traumy s hustými výkalmi, ktoré sa dostali do divertikla. Aj keď sa väčšina divertikúl nachádza distálne, v 75% prípadov sa zdroj krvácania nachádza v divertikle, blízko rohov sleziny. U 1/3 pacientov (celkom 5% z celkového gastrointestinálneho krvácania) je krvácanie dosť závažné, čo si vyžaduje transfúziu..

Diagnóza črevnej divertikulózy

Asymptomatické tečúce divertikly sa zvyčajne zisťujú náhodne počas irigoskopie alebo kolonoskopie. Pri vývoji bezbolestného krvácania z konečníka, najmä u starších pacientov, by sa malo predpokladať divertikulóza čreva. Diagnóza krvácania z konečníka obvykle zahŕňa kolonoskopiu, ktorá sa môže vykonať podľa indikácií po normálnej príprave, ak nedochádza k významnému pokračujúcemu krvácaniu..

U takýchto pacientov rýchla príprava (5 až 10 1 roztoku polyetylénglykolu, injikovaná nazogastrickou trubicou počas 3 až 4 hodín) často umožňuje adekvátnu vizualizáciu. Ak sa počas kolonoskopie nezistí zdroj krvácania a pretrváva dostatočne intenzívne krvácanie (viac ako 0,5 - 1 ml / minútu), zdroj sa dá zistiť angiografiou. Niektorí angio-rádiológovia najprv vykonajú štúdiu s rádionuklidom, aby sa presne lokalizoval zdroj..

Skríning hrubého čreva

Žiadne skríningové činnosti.

Čo musíte preskúmať?

Ako prieskumu?

Aké testy sú potrebné?

Na koho sa obrátiť?

Liečba črevnej divertikulózy

Liečba črevnej divertikulózy je zameraná na zníženie segmentálneho spazmu. Účinná môže byť strava s vysokým obsahom vlákniny doplnená semenom alebo otrubami psyllium. Dieta s nízkym obsahom vlákniny je kontraindikovaná. Intuitívne vylúčenie konzumácie semien alebo iného výživového materiálu, ktorý by mohol pretrvávať v divertikule, nemá žiadne lekárske opodstatnenie. Antispastické lieky (napr. Belladonna) nie sú účinné a môžu mať nepriaznivé účinky. Chirurgická liečba črevnej divertikulózy nie je indikovaná pri absencii komplikácií. Gigantická divertikula si však vyžaduje chirurgické ošetrenie.

Divertikulárne krvácanie sa spontánne zastaví u 75% pacientov. Liečba črevnej divertikulózy sa často uskutočňuje súčasne s diagnózou. Ak sa na stanovenie diagnózy vykonala angiografia, pokračujúce krvácanie sa môže zastaviť u 70 - 90% pacientov intrarteriálnou injekciou vazopresínu. V niektorých prípadoch sa krvácanie opakuje v priebehu niekoľkých dní a vyžaduje chirurgické ošetrenie. Angiografická embolizácia účinne zastavuje krvácanie, ale môže viesť k infarktu čreva u 20% pacientov a neodporúča sa. Kolonoskopia vám umožňuje vykonávať tepelnú alebo laserovú koaguláciu krvných ciev alebo vstúpiť do adrenalínu. Ak tieto opatrenia nie sú schopné zastaviť krvácanie, je indikovaná segmentálna resekcia alebo medzisúčetná kolektómia..

Ako zabrániť črevnej divertikulóze?

Črevnej divertikulóze sa dá zabrániť, ak sa zabráni zápche: dostatok vlákniny v strave, cvičebná terapia, masáž.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Viem o karipazime z 90. rokov, keď bol iba gruzínsky. Žiadnej pacientke však neurčila elektroforézu karipazímu pre herniované disky. A odradila mnohých pacientov od postupu predpísaného lekármi v Moskve alebo Ryazane, dokonca aj neurochirurgov.
Jedným z najnepríjemnejších, najzložitejších a často záhadných problémov vo futbale je slabina (pubalgia)..Stovky športovcov ukončili svoju kariéru kvôli nim, tisíce športovcov boli liečené mnoho mesiacov a pôsobili na mýtických „trieslovinových prstencoch“..
Proces starnutia je však čisto individuálny. Rovnako ako niektorí ľudia začnú siviť skôr, u niektorých sa objaví skôr spondylóza. V skutočnosti niektorí ľudia nemusia mať vôbec bolesti.