loader

Hlavná

Späť

Črevná divertikulitída: príznaky, liečba a strava

Črevná divertikulitída je zápal cievnych výčnelkov, ktoré sa tvoria z črevnej steny. Toto ochorenie je komplikáciou predchádzajúceho stavu - divertikulózy..

anatómia

Výsledkom vrodenej alebo získanej patológie môže byť, že črevný lúmen má vaskulárne vetvy s malým priemerom - divertikulu..

Môžu pozostávať z celej črevnej steny (vrodenej, vytvorenej v dôsledku anomálií vo vývoji orgánu) alebo zo sliznice a submukóznej vrstvy (získanej zvýšením vnútrobrušného tlaku, ako je prietrž)..

Viacnásobné hrče na črevnej stene sa obvykle nijakým spôsobom neprejavujú a cítia sa pri výskyte divertikulitídy (zápal zápalu).

Prečo k zápalu dochádza v kostrových štruktúrach

Faktom je, že keď obsah čreva a výkaly prechádzajú črevným lúmenom, vstupujú čiastočne do divertikúl, kde sa tvoria stagnácie..

Fekálne masy distálnych čriev (sigmoidné, zostupné hrubé črevo), ktoré sa dostanú do cievnych vetiev, sú zhutnené a vytvárajú coprolity, ktoré môžu poškodiť stenu čreva..

Baktérie a iné patogénne flóry ľahko prenikajú do poškodených tkanív a spôsobujú zápalové zmeny s klinickými príznakmi choroby.

Najčastejšie sú postihnuté ľavé časti hrubého čreva (sigmoidné hrubé črevo, zostupné hrubé črevo), ale môžu byť ovplyvnené všetky časti vrátane tenkého čreva..

V dôsledku edému, sčervenania, zväčšenia oblastí čreva s divertikulami sa serózna membrána impregnuje fibrínom a zníži sa vnútorný lúmen orgánu, čo môže viesť k ťažkostiam pri prechode obsahu..

Veľký omentum, ďalšie vnútorné orgány s tvorbou nádorového masívneho infiltrátu sa môžu pripojiť k zápalovému procesu v črevnej stene..

Steny vaskulárneho vydutia môžu vredovať a perforovať, čo spôsobuje ďalšie impozantné komplikácie: peritonitída, krvácanie.

Zápalový proces v črevných divertikloch sa môže vyskytnúť akútne a chronicky s epizódami remisie a exacerbáciami..

Bez ohľadu na formu priebehu ochorenia sa tento stav kvalifikuje ako závažná komplikácia divertikulózy, ktorá si vyžaduje včasnú diagnostiku a kvalifikovanú liečbu..

Príznaky a liečba u dospelých

Pre túto chorobu nie je charakteristická klinická symptomatológia, ktorá by svedčila iba o divertikulitíde č.

Diagnóza sa stanovuje na základe sťažností, anamnézy, laboratórnych a inštrumentálnych metód výskumu, ako aj priamo na operačnom stole..

Pacienti, ktorí prichádzajú na pohotovostný chirurgický zákrok s diagnózou apendicitíd, často často zapálili črevnú divertikulu, ich perforáciu s rozvojom peritonitídy..

Nešpecifické príznaky choroby sú:

Zápalný proces v črevnej stene je vždy sprevádzaný bolesťou, pacienti sa sťažujú na miernu alebo silnú bolesť v dolnom bruchu, často naľavo, po defekácii neklesnú.

Pri projekcii zápalových zmien často dochádza k reflexnému napätiu brušných svalov, bolesti sa zvyšujú kašľom, kýchaním, po jedle, pri fyzickej aktivite..

Zvýšená bolesť pri pohmatu brucha a reflexné svalové napätie sa často berú na symptómy apendicitídy.

Nestabilita stolice sa prejavuje striedaním zápchy a hnačky. Takáto zmena je spôsobená nepravidelnou motorickou aktivitou čreva, jej nadmerným kŕčom a následnou atóniou.

Zápalové zmeny v cievnych vetvách môžu viesť k erózii a ulcerácii ciev nachádzajúcich sa blízko, čo spôsobuje krvácanie.

Krvné škvrny sa nachádzajú vo výkaloch alebo nepriame príznaky môžu naznačovať skrytú stratu krvi: nízka hladina hemoglobínu, bledosť kože, zvýšená slabosť a únava..

Toxíny a pyrogény, ktoré sú výsledkom zápalu, spôsobujú intoxikáciu tela: pacient zvyšuje teplotu, rozvíja slabosť, potenie, zhoršuje chuť do jedla, môže sa vyskytnúť jediné zvracanie, nevoľnosť.

Existujú zmeny v krvných testoch: ESR sa zrýchľuje, zvyšuje sa počet leukocytov a neutrofilov. Výskyt týchto príznakov je dôkazom rozvíjajúcej sa katastrofy v brušnej dutine.

Takéto príznaky vyžadujú urgentnú diagnostiku a liečbu, pacient by mal byť hospitalizovaný na chirurgickom oddelení.

Príznaky u žien

Ženy majú divertikulitídu 1,5-krát častejšie ako muži. Okrem vyššie opísaných príznakov je „slabšie“ pohlavie charakterizované niektorými znakmi klinického obrazu priebehu choroby..

Toto ochorenie u žien môže byť maskované gynekologickými problémami: adnexitída, cystitída, cervicitída.

V pokročilých prípadoch môže byť zápal divertikla komplikovaný tvorbou fistúl s vagínou, močovým mechúrom.

Príznaky divertikulitídy, ktorých výskyt vyžaduje okamžitú lekársku pomoc, sú:

 • Bolesť v dolnom bruchu s ožiarením slabín.
 • Rýchle a bolestivé močenie zmiešané s krvou alebo hnisom.
 • Nezvyčajný vaginálny výtok s prímesou hnisu, s hnilobným zápachom.
 • Prudké zvýšenie a zvýšenie predtým tolerovanej alebo miernej bolesti brucha.
 • Horúčka.

Akýkoľvek zápalový proces v črevnej stene je nebezpečný pre jeho komplikácie: vznik a roztrhnutie abscesu, perforácia a výskyt peritonitídy, výskyt fistúl medzi črevami a pohlavných orgánov u žien..

Ako liečiť črevnú divertikulitídu

Diagnostikovaní pacienti musia byť hospitalizovaní v nemocnici, vo vážnych prípadoch - na jednotke intenzívnej starostlivosti a sú pod neustálym dohľadom chirurga..

Lekárska výživa

Na vrchole aktivity zápalového procesu sa odporúča hlad po dobu prvých 2-3 dní, je povolená iba prevarená voda, pacienti sú prevedení na parenterálnu výživu.

Vykladanie čriev a vylúčenie príjmu potravy v akútnej fáze ochorenia prispieva k rýchlemu zmierneniu zápalu..

Po 2 až 3 dňoch pôstu sa šetrná strava predpisuje s postupným rozširovaním stravy. Je povolené používať rmutovanú pohánku, ryžovú kašu na vode, pudingy, nízkotučné odrody teľacieho mäsa, morčacie a králičie mäso vo forme múčnych alebo dusených mäsových guličiek..

Neodporúča sa používať mliečne výrobky, čerstvé bobule a ovocie, sladkosti, sýtené nápoje, alkohol. Strava obohatená o vlákninu z potravy sa odporúča až po úplnom zmiernení akútnej fázy divertikulitídy..

Antibiotická terapia

Toto je „základ“ liečby zápalového procesu v črevných vetvách. Pacientovi sú predpísané širokospektrálne antibiotiká, ktoré sú účinné proti gramnegatívnym baktériám a anaeróbom.

Pri miernej závažnosti ochorenia (subfebrilná teplota, žiadne príznaky peritoneálneho podráždenia a syndrómu intoxikácie) je možné antibakteriálne lieky podávať perorálne.

Môže sa vykonať monoterapia chránenými amoxicilínmi alebo cefalosporínmi druhej generácie: amoxiclav, augumentín, cefoxitín, timentín.

Ak je divertikulitída sprevádzaná silnou intoxikáciou, zvracaním, svalovým napätím prednej brušnej steny, vysokou telesnou teplotou, antibakteriálne lieky by sa mali podávať parenterálne..

Častejšie sa jedná o kombináciu dvoch liekov. Metronidazol v kombinácii s jedným z nasledujúcich látok:

 • Ceftriaxone.
 • ciprofloxacín.
 • gentamicín.
 • aztreonam.
 • Chienam.

Pri vysokej aktivite zápalového procesu, výraznej intoxikácii, je možné liečbu predpísať súčasne tromi spôsobmi:

Po 3 dňoch by ste mali očakávať pozitívnu reakciu na terapiu vo forme zníženia zápalových fenoménov: normalizácia telesnej teploty, zníženie bolesti, intoxikácia, načasovanie podávania antibiotík je v priemere 7-14 dní.

Detoxikačná terapia

Boj proti intoxikácii je najdôležitejšou zložkou úspešnej liečby tejto patológie. K pacientovi sa intravenózne kvapká izotonický roztok NaCl, Ringerov roztok, 5% glukóza, Acesol, disol, aminokyselinové roztoky..

Celkové množstvo intravenózne injikovanej tekutiny sa pohybuje od 3 do 4 litrov, v závislosti od stavu kardiovaskulárneho systému pacienta, od množstva diurézy a infúznej terapie sa má vykonávať pod kontrolou centrálneho venózneho tlaku..

chirurgia

Chirurgia sa vykonáva podľa indikácií, ktoré sú komplikáciami divertikulitídy:

 • Perforácia prerastania do brušnej dutiny.
 • Vznik črevnej obštrukcie.
 • Ťažké krvácanie z čreva.
 • abscedující.
 • Vývoj peritonitídy.

Objem a stupeň chirurgického zákroku určuje lekár individuálne. Chirurg môže vykonávať súčasne dve fázy operácie: resekciu postihnutej oblasti čreva a aplikáciu anastamózy s tvorbou integrity črevnej trubice alebo druhé štádium možno oneskoriť po 2-3 mesiacoch aplikáciou dočasnej stómie.

Liečba ľudovými liekmi

Pri akútnej divertikulitíde alebo exacerbácii chronického procesu sú nekonvenčné metódy liečby kontraindikované. Jediným správnym rozhodnutím pre pacienta bude hospitalizácia pacienta, užívanie antibakteriálnych liekov alebo chirurgický zákrok, ak je to uvedené.

V prípade remisie pomalej chronickej divertikulitídy je možné po dohode s ošetrujúcim lekárom uplatniť tieto recepty „od ľudí“:

 • 2 lyžice. l ľanové semeno, 1 lyžica. l ovocie lopúcha varí 200 ml vriacej vody, trvajú na 3-4 hodinách, pijú v teplej forme pol šálky v noci.
 • Je dobré uvariť ovsené vločky a jesť najmenej 3-krát týždenne.
 • Zmiešajte trojročnú šťavu z aloe a medu v pomere 2: 1, každú 1 polievkovú lyžicu. na lačný žalúdok pred jedlom.
 • 2 lyžice Byliny z ľubovníka bodkovaného nalievajú studenú vodu a varia sa vo vodnom kúpeli najmenej pol hodiny, potom sa ochladia a prepláchnu vrstvou dvojitej gázy, korku v sklenenej nádobe. Nápoj 1 čajová lyžička. 3 krát denne po jedle.
 • Pridajte 1 g prášku z morských rias do jedla 2-3 krát denne.

Ľudové lieky nie je potrebné používať bez súhlasu lekára, pretože môžu mať kontraindikácie a vedľajšie účinky..

Diéta pre črevnú divertikulitídu u dospelých

Akútna fáza choroby sprevádzaná horúčkou a silnou intoxikáciou zahŕňa niekoľko dní úplného hladovania a prechodu na parenterálnu výživu..

Keďže zápalové procesy ustupujú, pacientovi sa odporúča diétna tabuľka č. 4, ktorá naznačuje príjem tekutej a polotekutej strúhanej stravy..

Slizové cereálie (pohanka, ovsené vločky), podobné hlienu, varené vo vode, želé, pudingy, želé sú povolené. Potraviny by mali byť ľahko stráviteľné a mechanicky nasekané, so zníženým obsahom tukov a uhľohydrátov.

Čerstvý chlieb, pečivo, mliečne výrobky, jačmeň a jačmeň, strukoviny, mastné a vyprážané mäso, sladkosti, sýtené nápoje, alkohol, silný čaj a káva, čerstvé bobule a ovocie, kečup, majonéza, korenie je prísne kontraindikované.

Schválené na použitie:

 • Nízkotučné odrody hovädzieho mäsa.
 • Varené ryby.
 • Vajcia s mäkkým varom alebo parná omeleta.
 • Čerstvý tvaroh.
 • Varená zelenina.
 • puding.
 • suflé.
 • Kissel.
 • Mliečna omáčka.

Keď sa príznaky zotavia a príznaky zmiznú, strava sa rozširuje a obohacuje o potraviny obsahujúce vlákninu, ktoré pomáhajú normalizovať črevnú motilitu.

Pacientom sa odporúča jesť v malých porciách 5 až 6-krát denne, jedlo dôkladne prežúvajte, hrudku nerozptyľujte, aby ste sa rozprávali, neodpúšťali jedlo, nepili jedlo.

Kompost alebo slabý čaj by sa mal vypiť 1 hodinu po hlavnom jedle, aby sa tráviaci trakt nepreťažil nadmerným objemom, ktorý vyvoláva zvýšenie tlaku v črevách..

Akákoľvek oblasť zápalu v ľudskom tele musí byť odstránená, ak zistíte príznaky divertikulitídy, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, gastroenterológom alebo chirurgom, pretože ignorovanie zlého zdravia alebo liečba doma môže viesť k závažným komplikáciám alebo dokonca k smrti.

Divertikulóza a divertikulitída - príčiny, príznaky, liečba

Stránka poskytuje referenčné informácie iba na informačné účely. Diagnóza a liečba chorôb by sa mala vykonávať pod dohľadom odborníka. Všetky lieky majú kontraindikácie. Vyžadujú sa odborné konzultácie!

Výskyt divertikulózy v rôznych krajinách a veku
Kategórie

V roku 2003 boli predložené nasledujúce údaje o výskyte divertikulózy (na 1 milión obyvateľov) v rôznych regiónoch sveta:

 • Západná Európa - 8-12;
 • USA - 12-23;
 • Japonsko - 13 - 28;
 • Afrika a Ázia - 0,1 - 5.

Divertikulóza sa teda dá pripísať chorobám vyspelých krajín, ktorých populácia má vysokú úroveň a dlhá dĺžka života, na rozdiel od chudobných regiónov, kde sa táto patológia prakticky nenachádza. Príklad Japonska dokonale odôvodňuje závislosť miery výskytu na životnej úrovni - táto ázijská krajina sa veľmi líši od svojich susedov s vysokými príjmami a má vysokú prevalenciu divertikulózy, porovnateľnú s mierou výskytu v USA..

Divertikuly sa môžu vyvíjať s rovnakou frekvenciou u mužov a žien a bez ohľadu na prítomnosť nadmernej telesnej hmotnosti. Riziko vzniku divertikulózy je u starších ľudí v porovnaní s mladými ľuďmi oveľa vyššie. U ľudí mladších ako 40 rokov sa divertikulóza zistí iba u 7% a vo veku 55 - 60 rokov - už u 70%. Po prvé, táto situácia súvisí so skutočnosťou, že v prvej polovici života sú kompenzačné mechanizmy silné a majú dostatočnú rezervu bezpečnosti, ktorá sa časom znižuje. Preto všetky chyby vo výžive a životnom štýle vo všeobecnosti môžu viesť k tvorbe divertikulózy a množstvu ďalších chorôb po 40 rokoch, keď sa kompenzačný potenciál tela zníži, to znamená schopnosť odolávať chronickým účinkom negatívnych faktorov..

Definícia divertikulózy

Pozrime sa teda podrobnejšie na to, čo predstavuje divertikulózu, aké sú príčiny tejto patológie, ako aj možnosti terapeutických účinkov. Divertikulóza je tvorba špeciálnych anatomických štruktúr - divertikúl - v rôznych častiach tela.

Synonymum divertikulózy je divertikulárna choroba. V poslednom desaťročí niektorí vedci rozlišujú medzi týmito pojmami a investujú do pojmu „divertikulárna choroba“ tri podmienky:
1. divertikulóza;
2. divertikulitída;
3. Krvácanie z divertikla.

Moderná medzinárodná klasifikácia chorôb však odlišuje divertikulózu za jednu chorobu a divertikulitídu a krvácanie z divertikla ako jeho komplikácie..

Definícia divertikla

Klasifikácia divertikúl

Klasifikácia divertikúl je rôzna a závisí od hlavnej úlohy ktoréhokoľvek atribútu. Napríklad stena akéhokoľvek dutého orgánu pozostáva z niekoľkých vrstiev.

V závislosti od účasti vrstiev tela na tvorbe divertikúl sú tieto zvyčajne rozdelené do nasledujúcich kategórií:
1. Skutočné divertikulum.
2. Falošné divertikulum (pseudo divertikulum).

Skutočné divertikulum je tvorené sakrálnym výčnelkom všetkých vrstiev steny orgánov - sliznice, submukózy a svalu. Falošné divertikulum je tvorené iba sliznicou orgánu, ktorá napučiava do lúmenu medzi svalovými vláknami, čím sa podobá prietrži.

Podľa pôvodu sú divertikly rozdelené do dvoch skupín:
1. Vrodené divertikly.
2. Získané divertikly.

Skutočné divertikuly sa zvyčajne tvoria v období vnútromaternicového vývoja, to znamená, že sa týkajú predovšetkým vrodených chorôb. Falošné divertikly - naopak, sa počas života častejšie vytvárajú pod vplyvom nepriaznivých faktorov a získavajú sa hlavne.

Keďže divertikula sa môže tvoriť v stenách rôznych orgánov, existuje pracovná klasifikácia založená na lokalizácii anatomickej formácie..

V závislosti od umiestnenia divertikúl sa rozlišujú dve veľké skupiny:
1. Divertikula dutých orgánov (napr. Pažerák, žalúdok, črevá, močový mechúr, vajcovody, atď.)
2. Divertikuly tubulárnych orgánov (napríklad priedušnice atď.)

Najväčšia časť všetkých divertikúl sa tvorí v orgánoch gastrointestinálneho traktu a najčastejšie sú postihnuté pažerák, duodenum a tenké a hrubé črevo. Divertikly sa často vyskytujú v orgánoch genitourinárneho systému, medzi ktorými sú postihnuté hlavne močový mechúr a vagína. Divertikuly v iných orgánoch, ako sú srdce, priedušky, priedušnice, žalúdok, vajcovody, pažerák, sú oveľa menej časté a tvoria iba malú časť všetkých prípadov..

Získané alebo pseudoherertikuly sa vytvárajú počas života človeka pod vplyvom mechanických síl s odlišnou orientáciou.

V závislosti od mechanizmu rozvoja, divertikla a rozlišujú sa nasledujúce typy formácií:
1. Pulzačná divertikula (pulzná divertikula).
2. Trakčná divertikula (trakčná divertikula).

Hlavný rozdiel medzi týmito variantmi divertikula je v tom, že mechanické pôsobenie môže byť nasmerované do telovej dutiny alebo von. Pulsačné divertikuly sa tvoria pod vplyvom akéhokoľvek mechanického pôsobenia alebo geneticky určenej platobnej neschopnosti svalovej vrstvy orgánu, cez ktorý napučiava sliznica vo forme vaku. Trakčné divertikuly sú vytvorené s predĺženým mechanickým napätím stien dutého orgánu zvonka. Tento jav sa vyskytuje počas tvorby adhézií dutého orgánu s tkanivami, po ktorom nasleduje chronické predĺženie vonkajšej steny. V procese neustáleho napínania orgánovej steny sa v nej vytvára časť silného výčnelku, čo je trakčné divertikulum..

Tvar a veľkosť pulzačného a trakčného divertikla sú rôzne. Pulzujúce divertikuly majú často tvar vreca a trakčné divertikuly majú tvar lievika. Čo sa týka veľkostí, pulzujúce divertikuly sú oveľa väčšie ako trakčné.

Príčiny a predispozičné faktory divertikulózy

Dôvody rozvoja divertiklov môžu byť veľmi rozdielne, ale je vhodné spojiť všetky tieto faktory do dvoch veľkých skupín, ktoré odrážajú hlavný patologický účinok..

Divertikuly sa vyvíjajú v prítomnosti nasledujúcich predispozičných faktorov:

 • svalové zlyhanie dutých orgánov;
 • chronický zvýšený tlak vo vnútri tela (napríklad pri zápche).

Je dôležité pochopiť, že vyššie uvedené predispozičné faktory sa môžu tvoriť pri rôznych patologických alebo fyziologických stavoch. Napríklad zlyhanie svalovej vrstvy dutých orgánov je spravidla vrodenou chybou. Preto má táto kategória ľudí spolu s divertikulózou aj množstvo patológií spôsobených dedičnou slabostou svalov, napríklad hernie, prolaps alebo prolaps, zväčšenie žíl pľúcneho obehu (dolné končatiny, hemoroidy). V zriedkavých prípadoch je zlyhanie svalovej steny spôsobené patologickými účinkami, ako sú trauma alebo zápal. Zvýšený tlak v orgánovej dutine sa vytvára stagnáciou obsahu, napríklad so zápchou alebo ťažkosťami pri odtoku moču..

Teórie vývoja divertikulózy

Mechanizmy rozvoja divertikulózy ešte nie sú úplne objasnené..
Existujú štyri hlavné teórie vzniku a vývoja choroby:
1. Teória kýly.
2. Vaskulárna teória.
3. Teória genetického kondicionovania.
4. Teória mechanického pôsobenia.

Väčšina vedcov sa hlási k herniovej teórii výskytu a vývoja divertikulózy. Podľa tejto teórie je hlavným dôvodom vzniku divertikúl postupné oslabovanie prvkov spojivového tkaniva orgánovej steny so zvyšujúcim sa vekom. Pokles aktivity orgánu a celého organizmu súvisiaci s vekom sa prekrýva s oslabením prvkov spojivového tkaniva. Zvýšenie vnútorného tlaku v orgáne teda vedie k miestnemu vydutiu, ktoré sa tvorí v časti s najslabšou stenou..

Vaskulárna teória naznačuje, že hlavným dôvodom rozvoja divertikulózy sú rôzne poruchy obehu v stene orgánov..

Teória genetického kondicionovania stavia do popredia črty genómu, ktoré, keď sú spojené vonkajšie faktory, nevyhnutne povedú k rozvoju divertikúl..

Teória mechanického pôsobenia považuje za hlavnú príčinu rozvoja divertikula nadmernú aktivitu múrov orgánov, ktorá vedie k jej rozdeleniu na segmenty a zvýšenému vnútropodnikovému tlaku v miestnej oblasti. V tejto lokálnej oblasti vysokého tlaku sliznica orgánu prečnieva cez otvory vo svalových vláknach, to znamená, že sa vytvorí divertikulum..

Všeobecný klinický obraz priebehu divertikulózy

Možná lokalizácia divertikúl v gastrointestinálnom trakte

Pozrime sa podrobnejšie na divertikly gastrointestinálneho traktu, pretože tieto patológie sú najbežnejšie, a preto sú veľmi dôležité.

Divertikuly sa tvoria v nasledujúcich orgánoch tráviaceho systému:

 • divertikuly hltanu;
 • divertikulum pažeráka;
 • divertikuly dvanástnika;
 • divertikulum žalúdka;
 • divertikuly tenkého čreva;
 • ertum divertikulum;
 • sigmoidné divertikulum hrubého čreva;
 • divertikuly hrubého čreva (hrubého čreva);
 • rektálny divertikulum.

Divertikuly pažeráka - typy, vlastnosti, príznaky, komplikácie,
diagnostika, zásady liečby

Divertikuly pažeráka sa môžu tvoriť v rôznych častiach orgánu, ako je krčná oblasť, úroveň oddelenia priedušnice a bránica. Diagnóza divertiklov pažeráka sa vykonáva pomocou röntgenového vyšetrenia so zavedením kontrastného média alebo endoskopie. Endoskopické vyšetrenie je potenciálne nebezpečné, pretože existuje vysoké riziko zranenia a prasknutia divertikla pomocou nástroja.

Najčastejšie krčné divertikulum pažeráka, ktoré sa vyvíja so zlyhaním svalovej steny a narušením jeho činnosti pri prehĺtaní. Cervikálny divertikulum pažeráka sa prejavuje ťažkosťami s prehĺtaním, ako aj pocitom stlačenia počas jedla. Počas prehltnutia divertikulum napučí v krku. Ak sa divertikulum nevyprázdni, to znamená, že sa v ňom hromadí potravná masa, je nemožné prehltnúť. Keď masa jedla opustí divertikulum, objaví sa hluk a obnoví sa možnosť prehltnutia. Na vyprázdnenie divertikla sa môžete uchýliť k jednoduchému tlaku zvonku. Dávajte pozor na neustále vyprázdňovanie divertikla, pretože počas spánku môže dôjsť k odobratiu potravy, ktorá je sprevádzaná kašľom, zápachom a nepríjemným hlasom. Cervikálny divertikulum sa podrobuje iba chirurgickému zákroku.

Divertikuly pažeráka, ktoré sa tvoria na úrovni tracheálneho vetvenia, sú spôsobené zápalovými procesmi v okolitých tkanivách a orgánoch. Tento typ divertikula je charakterizovaný rovnakými klinickými prejavmi ako krčka maternice. Zosilnenie príznakov nastáva, keď sa brušné svaly napnú po silnom dychu. Tento typ divertikulózy môže viesť k nebezpečným komplikáciám: zápal, po ktorom nasleduje perforácia priedušnice a tvorba zápalu pľúc alebo pľúc. Liečba týchto divertikúl je iba chirurgická.

Membránové divertikulum pažeráka sa zväčšuje smerom k srdcu a niekedy spôsobuje srdcové kŕče. Tento typ divertikla je charakterizovaný vývojom bolesti, ako aj porušením zákona o prehĺtaní. Membránová divertikulitída má vážne komplikácie - zápal a perforácia s priechodom infekcie do hrudnej dutiny. Iba chirurgické ošetrenie.

Divertikuly žalúdka - typy, charakteristiky, príznaky, diagnostika,
zásady liečby

Žalúdočné žalúdky sa vyvíjajú naj zriedkavejšie v porovnaní s inými orgánmi tráviaceho traktu. Divertikuly môžu mať rôzne tvary, najčastejšie malé veľkosti (priemer 1-3 cm). Všetky žalúdočné divertikly sú rozdelené do dvoch poddruhov:
1. Extracardiac.
2. Intramurálne.

Extacardial diverticulums sa najčastejšie nachádzajú v oblasti prechodu pažeráka do žalúdka u ľudí vo vyššom veku. Tento poddruh divertiklov nie je sprevádzaný žiadnymi jasnými symptómami, iba v zriedkavých prípadoch trpia osoby neurčitou bolesťou v hornej časti brucha. Diagnóza sa vykonáva pomocou endoskopického vyšetrenia, röntgenového žiarenia s kontrastom alebo tomografiou. Keďže divertikly prakticky človeka neobťažujú a pravdepodobnosť vzniku komplikácií je veľmi nízka - nevyžaduje sa žiadna liečba. Ak je divertikulum nepríjemné a je jasne dokázané spojenie nepríjemných symptómov s touto anatomickou formáciou, je potrebné uchýliť sa k chirurgickej liečbe..

Naopak, intramurálne divertikuly sa nachádzajú v oblasti prechodu žalúdka do dvanástnika. Tieto divertikly prakticky nesprevádzajú závažné príznaky. Kontrastné röntgenové vyšetrenie alebo endoskopické vyšetrenie neumožňuje vždy jasne odlíšiť intramurálne divertikulum od žalúdočných vredov alebo zúžení. Nevyžaduje sa žiadna liečba divertiklom.

Črevná divertikulóza

Divertikulum duodena - typy, charakteristiky, príznaky, diagnostika,
zásady liečby

Duodenálna divertikulóza (divertikulóza duodena) je najbežnejšou podobnou anatomickou formáciou v hrubom čreve. Väčšina dvanástnikových divertikúl je vrodená a sú lokalizované v tej časti čreva, ktorá susedí s hlavou pankreasu a žlčovodom. Duodenálne divertikuly sú častejšie samostatné, ale v 1/3 prípadov sú množné. Tvar divertiklov je rôznorodý - oválny, okrúhly, valcový, lievikovitý a výčnelok má vlastnosť charakteristickej pulzácie, ktorá je spôsobená cyklickými kontrakciami hladkých svalov orgánu..

Divertikulóza dvanástnika môže byť komplikovaná krvácaním, perforáciou formácie, zápalovým procesom, ktorý je schopný pokryť okolité orgány. Divertikula môže byť ulcerovaná, po ktorej nasleduje onkologická degenerácia.

Duodenálna divertikula môže byť intraduodenálna, tj vydutá do lúmenu dvanástnika, a extraduodenálna - vyčnievajúca do brušnej dutiny. Intraduodenálne divertikly sú vrodené a získavajú sa extraduodenálne.

Extraduodenálna divertikula sa vyvinie častejšie u mužov vo veku 50 - 70 rokov. Iba 110 z týchto divertikúl sa prejavuje bolesťou v solárnom plexe, ktorý siaha dozadu. Diagnóza divertikúl sa vykonáva pomocou röntgenových lúčov, a to aj pomocou kontrastných látok, tomografie, ultrazvuku a endoskopie. Divertikulum môže byť komplikované krvácaním, perforáciou s rozvojom peritonitídy, infekcie a tráviacich porúch. Liečba divertikulózy je iba chirurgická, preto sa používa len s rozvojom komplikácií; iné prípady nevyžadujú špeciálnu terapiu. V súčasnosti existujú pozitívne skúsenosti s liečbou komplikácií divertikula pomocou konzervatívnych techník - injekcia adrenalínu, inštalácia klipov.

Intraduodenálna divertikula sa nazýva sarciforma a je lokalizovaná pozdĺž celého čreva a je veľmi zriedkavá. Tvorba takýchto divertikúl sa vyskytuje v lone a je spojená s genetickými poruchami. Hlavným príznakom divertikúl je zúženie dvanástnika, čo vedie k narušeniu normálneho prechodu potravy. Diagnóza intraduodenálnych divertikúl sa vykonáva pomocou röntgenového vyšetrenia a endoskopie. Odstráni sa iba chirurgická liečba, pri ktorej sa črevný lúmen rozširuje alebo časť orgánu.

Divertikuly tenkého čreva - typy, vlastnosti, príznaky, diagnostika, zásady liečby

Najčastejšie sú divertikly tenkého čreva. Divertikly spravidla osobu neobťažujú, pretože neexistujú žiadne nepríjemné javy a klinické príznaky. Symptómy sa vyvíjajú iba v dôsledku vývoja komplikácií, najmä zápalového charakteru, ktoré sa nazývajú divertikulitída. S divertikulitídou človeka sú napäté bolesti brucha, nevoľnosť a horúčka a svaly brušnej steny. Divertikulitída môže byť tiež komplikovaná ulceráciou, krvácaním, perforáciou s infekciou brušnej dutiny.
Divertikulitída je najčastejšie sprevádzaná krvácaním, ktoré sa vyznačuje masívnou alebo chronickou recidívou. V tejto situácii má človek melenu - čiernu dechtovú stolicu. Melena má špecifickú farbu v dôsledku prítomnosti rozpadnutých zložiek krvi vo výkaloch. Krv vstupuje do výkalov z miesta krvácania v divertikule. Melena však nie je špecifickým príznakom divertikulitídy tenkého čreva, pretože sa pozoruje aj pri žalúdočných vredoch..

Divertikulitída tenkého čreva sa môže komplikovať perforáciou s rozvojom zápalu v brušnej dutine, čo vedie k peritonitíde a potrebe urgentného chirurgického zákroku. Perforácia divertikla môže nastať fekálnym kameňom. V zriedkavých prípadoch sa na pozadí divertikulitídy vyvíja obštrukcia čreva, ktorá si vyžaduje okamžitú chirurgickú liečbu.

Diagnóza divertikúl tenkého čreva je možná pomocou nasledujúcich metód: enterografia, angiografia (na zistenie zdroja krvácania) alebo výskum rádioizotopov (skenovanie).

Ak divertikulóza osobu neobťažuje, mala by sa obmedziť na prevenciu komplikácií. Ak sa divertikulitída rozvíja, uchyľuje sa k chirurgickému zákroku, ktorý spočíva v odstránení postihnutej oblasti čreva alebo lúpaní jednotlivých divertikúl, pokiaľ je to možné.

Divertikulum ileum (Meckel) - typy, charakteristika, príznaky, diagnostika,
zásady liečby

Divertikulum ilea je pravdivé a vrodené. Na počesť vedca, ktorý prvýkrát opísal túto anatomickú formáciu, sa tiež nazýva Meckelovo divertikulum. Meckelov divertikulum je abnormalita vývinu ileum - nezatvorenie embryonálneho žlčového kanálika. Meckelova divertikulum je dosť veľké - v priemere 5 - 7 cm. V polovici prípadov sa Meckel divertikulum obáva detí mladších ako 10 rokov, zostávajúce prípady sa vyskytujú u ľudí vo veku od 10 do 30 rokov. Mertellov divertikulum je teda „mladou“ formáciou, na rozdiel od iných typov tejto patológie, ktorá sa vyvíja hlavne u starších ľudí - po 40 rokoch.

Meckelov divertikulum zvyčajne nesprevádza závažné klinické príznaky. Príznaky choroby sa zisťujú iba s vývojom komplikácií, medzi ktoré patrí krvácanie, divertikulitída, perforácia, ulcerácia, onkologická degenerácia, obštrukcia a inverzia čriev. Tieto komplikácie sa môžu vyvíjať jednotlivo a niekoľko súčasne. Meckelova divertikulitída vykazuje príznaky zápalu slepého čreva, to znamená bolesti brucha, napätú brušnú stenu, teplotu a prípadne zvracanie. V tejto situácii je potrebná chirurgická liečba. Obštrukcia čreva a ulcerácia divertikula si tiež vyžadujú neodkladnú operáciu.

Najčastejšie spomedzi komplikácií Meckelovho divertikula krvácanie z vredových častí čreva, zápal formácie, obštrukcia čriev, hernia..

Meckelov divertikulum je diagnostikované röntgenovým žiarením pomocou kontrastných látok.

Ak divertikulum nespôsobuje nepohodlie, mali by ste sa obmedziť iba na dodržiavanie diéty a predchádzanie komplikáciám. V prípade komplikácií alebo nepríjemných príznakov je potrebné divertikulum chirurgicky odstrániť.

Divertikuly hrubého čreva - typy, charakteristiky, príznaky, diagnostika, zásady
liečba

Dnešné divertikly hrubého čreva sú dnes veľmi bežné a väčšinou ide o viacnásobné formácie (až niekoľko stoviek), ktoré ovplyvňujú celé časti orgánu. Najčastejšie sa tvoria divertikuly na ľavej strane, ktoré sa tvoria v hrubom čreve, sigmoide alebo slepom čreve. Kombinovaná lézia všetkých častí hrubého čreva je veľmi zriedkavá..

Patológia sa vyvíja najmä u ľudí starších ako 50 rokov a čím je osoba staršia, tým vyššie je riziko divertikulózy hrubého čreva. Napríklad ľudia mladší ako 50 rokov trpia divertikulózou hrubého čreva iba v 10% prípadov. Vo veku nad 70 rokov trpí divertikulózou najmenej polovica ľudí. Malo by sa pamätať na to, že predložené údaje sú iba indikatívne, pretože vzhľadom na asymptomatický priebeh divertikulózy hrubého čreva nie je možné odrážať skutočný obraz..

Hlavným dôvodom rozvoja tejto choroby je nedostatok vlákniny v potravinách, ktorý sa pozoruje u obyvateľov ekonomicky vyspelých krajín. Vedci odhalili úplný nedostatok korelácie medzi zlými návykmi (fajčenie, nadmerné pitie alkoholu, kávy) a rozvojom divertikulózy hrubého čreva..

Divertikulum je nepravdivé, pretože je tvorené vrecovitým vydutím iba sliznice. Opuch sliznice sa vytvára cez oblasti čreva, v ktorých má rám hladkého svalstva diery. Takéto hrče sa vyvíjajú so zvýšeným črevným tlakom. Malé celkové denné množstvo potravy vstupujúcej do tela tiež prispieva k tvorbe divertikúl hrubého čreva.

Divertikuly hrubého čreva v nekomplikovanej forme sa vyskytujú vo väčšine prípadov (do 2/3) asymptomaticky. Môžu sa vyvinúť nešpecifické príznaky - mierna bolesť brucha, nadúvanie, striedavá zápcha a hnačka..

Diagnóza divertikulózy hrubého čreva sa vykonáva pomocou röntgenového vyšetrenia s kontrastnými látkami, tomografiou alebo kolonoskopiou. Kolonoskopia vám umožňuje identifikovať a identifikovať komplikácie divertikulózy - zápal, vredy, perforácia, oblasti onkologickej degenerácie atď..

Nekomplikované formy divertikulózy hrubého čreva nevyžadujú osobitnú liečbu, stačí dodržať správnu stravu s vysokým obsahom vlákniny a tiež monitorovať pravidelnosť pohybu čriev..

V prípade potreby sa odporúčajú nasledujúce lieky:

 • antispasmodické lieky proti bolesti (mebeverin);
 • tráviace enzýmy (sviatočné, enzistálne);
 • laxatíva oleja (tekutý parafín);
 • lieky, ktoré obnovujú črevnú mikroflóru (línia, bifidumbakterín);
 • antibiotiká podľa potreby (metronidazol).

Doterajší stav techniky Koloničné divertikuly sú nebezpečné pre vývoj komplikácií, medzi ktoré patria najdôležitejšie krvácanie, zápal, perforácia s rozvojom peritonitídy, obštrukcia. Zápal divertikula sa má liečiť na špecializovanom oddelení. V tomto prípade je potrebné vziať olejové preháňadlá, antibiotiká na odstránenie zápalu, lieky proti bolesti, antispasmodiká a tiež dodržiavať diétu s obmedzením vlákniny. Ak príznaky nezmiznú, je potrebný chirurgický zákrok..

Krvácanie sa najprv zastaví pomocou konzervatívnych liečebných metód, napríklad použitím hemostatických liekov, infúzií, odpočinku na lôžku atď..

Ak konzervatívna liečba neprináša pozitívne výsledky alebo komplikácia ohrozuje život pacienta, chirurgická liečba sa vykonáva s odstránením črevného traktu alebo lúpaním divertikúl (ak je to technicky možné)..

Zásady konzervatívnej liečby divertikulózy v závislosti od
formy klinického priebehu choroby

Liečba divertikúl akejkoľvek lokalizácie môže byť konzervatívna a chirurgická. Všeobecné princípy konzervatívnej liečby sú založené na eliminácii nepríjemných symptómov, vytvorení práce tela a strave. Chirurgická liečba sa vykonáva podľa indícií založených na vývoji život ohrozujúcich stavov, ako aj na neúčinnosti konzervatívnej liečby..

Konzervatívna terapia divertikulózy je rozdelená do troch typov, ktoré závisia od klinického obrazu choroby:
1. asymptomatická nekomplikovaná divertikulóza;
2. manifestné formy asymptomatickej divertikulózy;
3. Akútna opakujúca sa divertikulitída.

Asymptomatická divertikulóza si nevyžaduje špeciálne terapeutické opatrenia. Terapia spočíva v dodržiavaní diéty s vysokým obsahom vlákniny. V dennom menu sa treba vyhnúť nasledujúcim produktom:
prispievanie k rozvoju nadúvania (hrach, fazuľa, cícer, fazuľa, hrozno, vodové melóny);
pozostávajúce z hrubých vlákien (reďkovka, reďkovka, tomel, ananás, surová kapusta);
orechy, semená, zrná, pretože sa môžu hromadiť v divertikulu.

Prejavná forma asymptomatickej divertikulózy je liečená diétou a liekmi. Strava by mala obsahovať vysokú koncentráciu vlákniny: jesť otruby, zeleninu, ovocie, šaláty atď. Lieky sa predpisujú na zmiernenie príznakov - antispazmodické lieky proti bolesti, enzýmy na zlepšenie trávenia, lieky, ktoré obnovujú mikroflóru a znižujú plynatosť. Ak osoba trpí chronickou zápchou, musí ju použiť ako preháňadlo, ktoré napučiava v črevách a priťahuje tekutinu. Medzi tieto produkty patria morské riasy, sadenice alebo ľanové semienka a laktulóza. Pretrvávajúca hnačka sa eliminuje loperamidom.

Akútna opakujúca sa divertikulitída si vyžaduje serióznu liečbu, ktorá kombinuje diétu a liekovú terapiu. Strava by mala pozostávať z tekutých potravín - kompóty, želé, čajov, infúzií a odvarov bylín, šťouchaných polievok, tekutých obilnín na vode atď. Zápal divertikula je eliminovaný použitím antibakteriálnych látok v priebehu 7 až 10 dní - sulfónamidy (biseptol, sulfametoxazol), metronidazol, antibiotiká (klindamycín, cefalexín). Odporúča sa používať lieky, ktoré obnovujú črevnú mikroflóru.

Indikácie na chirurgické ošetrenie divertiklov rôznych
lokalizácia

Chirurgická liečba divertikulózy sa vykonáva v súlade s dostupnosťou indikácií pre radikálnu terapiu.

Pri chirurgickej liečbe divertikulózy existujú štyri hlavné indikácie:

 • komplikácie divertikla vedúce k stavu ohrozujúcemu život (masívne krvácanie, perforácia s peritonitídou, obštrukcia atď.);
 • tvorba fistuly;
 • infiltrácia steny orgánov, ktorá môže viesť k degenerácii nádoru;
 • často sa opakujúce exacerbácie divertikulózy.

K dnešnému dňu sa považuje za vhodné podrobiť nekomplikované formy divertikulózy chirurgickému zákroku sprevádzanému výraznými príznakmi, ktoré výrazne znižujú kvalitu života pacienta..

Zásady správnej výživy pre divertikulózu

Výživa osoby trpiacej divertikulami by mala podliehať niekoľkým zásadám, ktoré budú účinne bojovať proti tejto chorobe a predchádzať jej komplikáciám..

Zohľadňujeme preto zásady správnej výživy pri divertikulóze:

 • Konzumujte potraviny bohaté na vlákninu (otruby, celozrnný chlieb, celozrnné obilniny, zelenina a ovocie).
 • Limit rafinovaných potravín (biely chlieb, koláče, pečivo, ľahké jedlá, rýchle občerstvenie atď.).
 • Postupne prejdite na diétu s veľkým množstvom vlákniny - do 1,5 až 2 mesiacov.
 • Vypite najmenej 1,5 litra tekutiny denne.
 • Keď sa objaví, nedotýkajte sa nutkania ísť na toaletu.
 • Pravidelne cvičte, choďte viac.
 • Na zmiernenie zápchy nepoužívajte čapíky. Namiesto chemikálií používajte prírodné preháňadlá - sušené marhule, sušené slivky, bylinné infúzie.
 • Prestať fajčiť.
 • Alkohol (slabý) - s mierou.
 • Obmedzte kávu, čokoládu, silný čaj, Coca-Cola a ďalšie kofeínové nápoje.

Preferované fermentované mliečne výrobky (kefír, jogurt, jogurt atď.), S výnimkou plnotučného mlieka. Nezabudnite jesť šalát z čerstvej zeleniny ochutený olejom každý deň. Pred spaním môžete jesť pár strúčikov cesnaku, ktoré pomôžu normalizovať črevnú mikroflóru a zvýšiť činnosť orgánov, čo pomôže vyrovnať sa so zápchou..

Na základe týchto výživových odporúčaní sa môžete vyhnúť mnohým civilizačným chorobám vrátane divertikulózy. Pamätajte - vysoká životná úroveň a pohodlie, ktoré poskytujú moderné technológie, vedie k nedostatku pohybu v každodennom živote, prejedaniu sa a zneužívaniu umelých potravín a nápojov. Vyrovnajte svoj čas intenzívnou gymnastikou, prechádzkami v prírode a starostlivým výberom denného menu..

Autor: Nasedkina A.K. Špecialista biomedicínskeho výskumu.

Črevná divertikulóza

Z lekárskeho hľadiska je črevná divertikulóza stav, pri ktorom sa na membráne traktu vytvára výstupok steny, ktorý vytvára vnútri vrecká s dutinou. Navonok sú podobné dodatkom, ktoré sa líšia rôznymi smermi.

Keď sa obsah čreva pohybuje v opuchnutých oblastiach, hromadí sa stolica. Ich dlhodobý pobyt v izolovanom stave vedie k hnitiu procesov, v dôsledku čoho dochádza k zápalu, ktorý môže spôsobiť nebezpečné komplikácie. Ak sa zistí podobný jav, diagnostikuje sa divertikulitída..

Závažnosť choroby je určená niekoľkými parametrami:

 • Stupeň zapojenia do procesu vrstiev črevnej membrány. Sú pravdivé (keď výstupok stúpa, sliznica a sval) a nepravdivé (v lúmenoch steny je iba sliznica nafúknutá ako vak).
 • Pôvod. Vrodené výčnelky sa uvoľňujú v čase tehotenstva a získané sa vytvárajú v priebehu rokov.
 • Nález: divertikulóza tenkého alebo hrubého čreva.
 • Spôsobom formovania: pulzujúce divertikulum vzniká mechanickým pôsobením na stenu traktu a adhézie napínajúce časť dutého orgánu smerom von ovplyvňujú tvorbu trakcie..

Terapeutické taktiky sa vyvíjajú na základe týchto parametrov.

príčiny

Podľa odborníkov sa divertikula v čreve môže vytvárať pod vplyvom nasledujúcich provokujúcich faktorov:

 • obštrukcia pohybu čriev (častá zápcha);
 • nadváhou;
 • nadúvanie;
 • nadúvanie;
 • črevné infekcie;
 • ateroskleróza črevných ciev;
 • sedavý spôsob života;
 • veková kategória pacienta (nad 60 rokov);
 • dedičná predispozícia;
 • narušenie krvného obehu v črevných cievach;
 • chronické črevné ochorenia, ktoré sa vyskytujú v chronickej forme.

Okrem toho sa môžu vytvoriť divertikuly s nesprávnou nevyváženou výživou pacienta. Vývoj tejto choroby môže byť vyvolaný nedostatkom dennej vlákniny, zneužívaním vajíčok, pekárskych výrobkov, mastných mäs a rýb.

Podľa lekárov sa divertikulóza vo väčšine prípadov začína vyvíjať v prítomnosti niekoľkých provokujúcich faktorov súčasne.

klasifikácia

Divertikly môžu mať pravý alebo nepravdivý pôvod.

Skutočné divertikuly sú tvorené vyčnievaním všetkých troch vrstiev črevnej steny. Falošné divertikuly sa tvoria iba z črevnej sliznice. Medzi svalovými vláknami teda vyčnieva malá časť sliznice črevnej steny.

V závislosti od toho, kedy sa divertikula vytvorila, sú rozdelené na vrodené a získané.

Vrodené divertikly sa tvoria v období vnútromaternicového vývoja dieťaťa a získané sa objavujú počas života človeka pod vplyvom provokujúcich faktorov..

Je tiež obvyklé rozdeliť divertikulu podľa formovacieho mechanizmu na trakciu a pulzáciu.

Tvorba trakčných divertikúl je uľahčená predĺženým mechanickým preťažením črevnej steny, napríklad pri chronickej zápche..

Výskyt pulzujúcich divertikúl vyvoláva na pozadí genetickej tendencie predĺžený mechanický účinok, navyše tieto výčnelky sú na rozdiel od trakčných divertikúl malé a majú tvar lievika.

Príznaky črevnej divertikulózy

Vo väčšine prípadov je divertikulóza asymptomatická. Pacienti nepodávajú sťažnosti a prejavy choroby sa zvyčajne náhodne zistia pri vyšetrení čriev na klinike alebo pri vyšetrení iného ochorenia..

Zahrnutie potravín s vysokým obsahom vlákniny, denný príjem vody a pravidelné cvičenie môže pomôcť zabrániť divertikulóze.

V budúcnosti sa s vývojom nekomplikovanej formy objavia poruchy stolice. Takéto poruchy sú sprevádzané črevnými kolikami, pocitom plnosti v bruchu, plynatosťou atď. V tejto fáze je ťažké odlíšiť príznaky črevnej divertikulózy od symptómov syndrómu dráždivého čreva..

Nekomplikovaná forma choroby má nasledujúce prejavy:

 • periodicky sa vyskytujúce ostré alebo boľavé spastické bolesti brucha bez známok zápalu;
 • zvýšená tvorba plynu;
 • pocit neúplného pohybu čriev po pohybe čriev;
 • bolesť sa po jedle zintenzívňuje a po pohybe čriev alebo výtoku plynu zmizne.

V akútnej fáze (komplikovaná divertikulóza) sa v ľavej časti bedrovej kosti vyskytujú bolesti vľavo, zvyšujú sa známky akútneho zápalu..

So zvýšením zápalových procesov existujú:

  • striedanie hnačky a zápchy, nestabilná stolica;
  • strata chuti do jedla;
  • nevoľnosť, zvracanie;
  • ostrá, intenzívna bolesť v ľavom dolnom kvadrante brušnej dutiny;
  • zvýšenie telesnej teploty;
  • prítomnosť hlienu vo výkaloch;
 • tachykardia;
 • lokálne peritoneálne javy;
 • zvýšenie bielych krviniek.

V budúcnosti, keď sa objaví lokálny zápalový proces, môže dôjsť k perforácii črevnej steny, zatiaľ čo choroba z lokálneho miesta sa rozšíri..

diagnostika

Diagnóza sa robí na základe zozbieranej histórie, príznakov, laboratórnych testov krvi, moču, výkalov a röntgenových údajov..

Povinné testy na chorobu zahŕňajú:

 • všeobecná a klinická analýza krvi, moču, výkalov;
 • okultné krvné výkaly.

Inštrumentálne výskumné metódy:

 • kolonoskopia - vyšetrenie čreva pomocou endoskopu;
 • CT sken;
 • ultrazvuk
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie pomocou špeciálneho kontrastného média.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva so syndrómom dráždivého čreva, celiakiou, rakovinou, ischemickou kolitídou, apendicitídou..

Liečba divertikulózy hrubého čreva

Divertikulóza je často asymptomatická, to však neznamená, že nie je nebezpečné. Toto ochorenie môže viesť k závažným komplikáciám. Preto je potrebná liečba divertikulózy.

Okrem toho by sa malo začať ihneď po stanovení diagnózy lekárom, malo by sa prijať množstvo opatrení, aj keď choroba nespôsobuje nepohodlie.

Liečba drogami

Pri nekomplikovanej forme divertikulózy, ktorá má klinické prejavy, sa používa komplexná terapia. Zvyčajne sa skladá z liekov a stravy. Pacientom je predpísaných niekoľko skupín liekov:

 1. Antispasmodiká, napríklad No-shpa alebo Spasmol.
 2. Stimulanty gastrointestinálnej motility (Motilak, Motilium, Passasix atď.);
 3. laxatíva;
 4. Myotropické antispasmodiká - Bentsiklan, Papaverine, Drotaverina chlorid;
 5. Cholinoblokátory: Platifilín, Hyoscín-butylbromid;
 6. Blokátory kalciových kanálov: pinaveriabromid, mebeverín;
 7. Enzymatické látky sa odporúčajú na lepšie trávenie..

Ak je divertikulóza hrubého čreva sprevádzaná zápalovým procesom, môžu sa odporučiť antibiotiká. Trvanie liečby, spôsob podania a dávka liečiva sa volia individuálne.

Prostriedky na reguláciu stolice

Pri liečbe črevnej divertikulózy je potrebné prestať používať stimulačné laxatíva, pretože môžu viesť k zvýšenému tlaku v čreve a k výskytu bolesti. Mali by byť nahradené osmotickými preháňadlami a liekmi, ktoré zvyšujú objem črevného obsahu. To môže byť:

 • Laktulóza je osmotické preháňadlo pre reguláciu stolice. Počiatočná dávka lieku je 15 - 45 ml., Podpora - 10 - 30 ml. o deň. Niekoľko dní po začiatku podávania, ak to nemá žiadny účinok, je možné vykonať úpravu dávky.
 • Semená šupiek semien. Nástroj vyrobený zo semien indického plantajna. Zmäkčuje črevný obsah a zvyšuje jeho objem. Denná dávka sa môže pohybovať od 2 do 6 vreciek.
 • Ak divertikulóza je sprevádzaná hnačkovým syndrómom, odporúčajú sa astringenty, absorbenty - bizmutové prípravky, smektitová dioktahedrálna a ďalšie..
 • Simethicone a iné podobné lieky sa predpisujú v prítomnosti nadúvania.

Alternatívne metódy liečby

S pomocou prírodných rastlinných prípravkov môžete vytvoriť pravidelnú evakuáciu stolice z čriev a chrániť jej sliznicu. Tento spôsob liečby sa môže použiť na nekomplikované formy divertikulózy..

Tu je niekoľko efektívnych receptov:

 1. Infúzia mäty piepornej - má priaznivý vplyv na stav gastrointestinálneho traktu, pomáha odstraňovať plynatosť a bolesť. 1 lyžička mäta pieporná (tráva sa dá používať ako čerstvá, tak suchá) je potrebné naliať 1 šálku vriacej vody, trochu trvať a piť tento chutný aromatický liečivý nápoj namiesto obvyklého čaju.
 2. Thorny infúzia - dokonale čistí črevá a normalizuje svoju prácu. Na prípravu liečivého nápoja je potrebné naliať 3 lyžice. l trnitá farba 1 liter vriacej vody a nechajte ju dobre uvariť. Výsledná infúzia sa odporúča vypiť 1 pohár pred jedlom, 4-krát počas dňa. Liečebný priebeh trvá 5 dní.
 3. Zmes jabĺk a pšenice je vynikajúcim prírodným liekom na čistenie čriev. Na prípravu lieku je potrebné kombinovať v rovnakých pomeroch semená klíčenej pšenice a zelených jabĺk rozdrvených na strúhadle. Odporúča sa užívať liek na prázdny žalúdok mesiac.
 4. Liečivá infúzia. Na prípravu takejto infúzie musíte vziať v rovnakom množstve sušený kôpor, bobule šípky, žihľavu a harmanček. 1 polievková lyžica. l bylinná zmes by sa mala naplniť 1 šálkou vriacej vody a nechať uvariť asi 3 hodiny. Odvar sa odporúča vypiť dvakrát denne po celý deň pred jedlom. Optimálne trvanie liečebného cyklu je 1,5 mesiaca.

gymnastika

Pravidelné cvičenie čriev s divertikulózou môže tiež pomôcť fyzioterapii. Tu je niekoľko jednoduchých cvičení:

 1. Ľahnite si na chrbát a pravou rukou masírujte žalúdok v smere hodinových ručičiek, čím sa zvyšuje prítlačná sila v smere sigmoidálneho hrubého čreva (ľavá spodná časť brucha);
 2. V rovnakej polohe a otočte si nohy vo vzduchu, napodobňujte bicykel;
 3. Ležiaci na chrbte a pritiahnite si kolená 10krát;
 4. V rovnakej polohe sa pokúste hádzať narovnané nohy 10-krát nad hlavu;
 5. V ležiacej polohe ohnite kolená a časť 10-15 krát.
 6. Postavte sa na všetky štyri a striedavo zdvihnite každú nohu ohnutú na koleno;
 7. Postavte sa na všetky štyri a ohnite chrbticu hore a dole;
 8. V stojacej polohe vyčnievajte a zatiahnite žalúdok, masírujte črevá.

Posilnená fyzická aktivita s divertikulózou sa neodporúča.

diéta

Správna výživa a strava sú dôležitou súčasťou liečby divertikulózy..

Strava by mala byť úplná, vyvážená, bohatá na živiny, mala by sa konzumovať podľa plánu, aby bola črevná pohyblivosť v poriadku. Musíte jesť v malých porciách 5-krát denne, skončiť s jedlom 4 hodiny pred spaním a nenosiť pevné oblečenie. Po jedle sa nezúčastňujte fyzickej aktivity, dodržiavajte režim práce a odpočinku.

Nezabudnite zahrnúť do stravy:

Varia sa bez mlieka, pretože mliečne výrobky zvyšujú nadúvanie a tvorbu plynu. Pohánka, perlička, ovsené vločky sa považujú za najužitočnejšie..

Užívajte ich každý deň, lekári odporúčajú jesť otruby na raňajky, aby sa zlepšila črevná motilita.

Varte ich bez mäsového vývaru.

Je bohatá na výživné látky, mastné kyseliny, makro a mikroelementy, pre nich je lepšie ochutiť šaláty z čerstvej zeleniny. Ak máte obavy z ťažkej zápchy, ráno si môžete vypiť dezertnú lyžičku oleja.

Varené kurča je bohaté na bielkoviny, ktoré sú dôležité v období regenerácie..

Varené ryby sú vhodné na trávenie..

 • V zložení vitamínov je prospešné čerstvé ovocie a zelenina..
 • Vláknové výrobky: ovsené vločky, otruby, chlieb, avokádo, sušené ovocie, orechy.
 • Minerálne vody mierne sýtené oxidom uhličitým, kompóty, kefír.

Čo nejesť

Čo by sa malo úplne opustiť v prípade choroby:

 • Zo všetkého vyprážaného, ​​mastného, ​​pikantného, ​​kyslého.
 • Úplne vylúčte rýchle občerstvenie, rezance a instantné zemiaky.
 • Zakázaný biely chlieb, múka a cestoviny.
 • Zdržte sa kávy, silného čaju, alkoholu, sódy, koncentrovaných štiav.
 • Vylúčime ryžu, krupicu, čokoládu, párky a údené výrobky.
 • Nejedzte kebab, mastné ryby, mäso, vyprážané zemiaky, koláče, koláče, pečivo.

Mali by ste začať týždeň bez mäsových a odtučnených výrobkov, zeleninovej polievky, obilia bez mlieka, čerstvého ovocia.

Zo zeleniny dávajte prednosť zeleným, v poludnie môžete ozdobiť varenými zemiakmi s letným šalátom, jogurtom alebo ovocím a pár hodín pred spaním - kefír s sušienkami.

Môžete pridať mäsové výrobky, na raňajky, tvaroh alebo ovsené vločky, potom 50 gramov orechov, na obed, rezance alebo zemiakovú polievku, pohánkovú kašu s kuracou karbanalou.

Občerstvenie - čaj so sušienkami alebo sušienkami, večera - varené zemiaky, posypané olivovým olejom s letným šalátom a kuracie prsia, 3 hodiny pred spaním - sušený ovocný kompot alebo jogurt.

Začneme raňajky s pohánkovou kašou, pijeme čaj, jesť otruby, na obed polievkové pyré s kuracou kotletkou, popoludňajší čaj a večeru - strúhané jablkové pyré. Pred spaním - kompot alebo kefír s krekrom.

Raňajky - tvaroh s hrozienkami a orechmi, obed - zeleninová polievka s kuracím vývarom, príloha zo zemiakov s prevarenou rybou, popoludňajšie desiatu - 50 gramov orechov, jablko a jogurt, večera - pohanková kaša s kuracou rolkou.

 • Piatok - plne venujte konzumácii ovocia.

Jeme otruby, banány, orechy, jablká, ovsené vločky, obilniny.

Na raňajky obilnín alebo tvaroh s orechmi, obed - krémová polievka s prílohou zemiakov a rýb. Snack - otruby s jogurtom alebo kefírom, večera - pohanková kaša s kuracím mäsom a zeleným šalátom, pred spaním - kefír alebo kompot.

Nezabudnite na silné pitie, vypite najmenej 1,5 litra tekutiny denne.

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

komplikácie

Zápal spôsobený divertikulózou môže viesť k komplikáciám. Napríklad sa môže začať krvácanie z čreva, ktoré sa prejavuje výskytom krvi v stolici. Pri otvorení divertikla a jeho vstupe do brušnej dutiny sa môže vyvinúť črevná obštrukcia alebo dokonca peritonitída (hnisavý zápal pobrušnice). Týmto nebezpečným komplikáciám choroby sa dá predísť včasnou lekárskou starostlivosťou..

Včasná diagnóza divertikulózy hrubého čreva pomáha predchádzať najzložitejším komplikáciám.

prevencia

Osobitná pozornosť by sa mala venovať prevencii choroby, ktorá môže zahŕňať nielen všeobecné opatrenia, ale aj používanie ľudových prostriedkov, receptov. Najčastejšie sa jedná o bylinné infúzie alebo odvary pripravené vo vriacej vode, napríklad z harmančeka, nechtíka, mäty a iných tonických zložiek. Je prijateľné používať čerstvé zeleninové šťavy. Z uvedených komponentov je tiež možné vyrábať čapíky nezávisle. Umožňujú vám zlepšiť tráviaci systém a neutralizovať zápalové procesy.

Keď hovoríme o všeobecných preventívnych opatreniach, znamenajú:

 • správna výživa, konzumácia dostatočného množstva potravín v súlade so stravovacím poriadkom;
 • vylúčenie zlých návykov, menovite závislosti od alkoholu a nikotínu;
 • udržiavanie aktívneho životného štýlu, pretože nečinnosť nepriaznivo ovplyvňuje nielen gastrointestinálny trakt, ale aj kardiovaskulárny systém;
 • včasné liečenie patológií, ako aj diagnostické opatrenia.

Prevencia, ako aj udržiavanie optimálnej životnej aktivity počas divertikulózy hrubého čreva je teda viac ako možné. Z tohto dôvodu je potrebné nezohľadňovať rušivé príznaky a včas sa poradiť aj s gastroenterológom, aby sa zabezpečila liečba..

Prognóza liečby

Úspech konzervatívnej liečby závisí od stupňa zanedbávania procesu. Komplexným liečením prvého záchvatu je možné dosiahnuť pozitívny účinok v 70% prípadov. Ak má pacient tretiu exacerbáciu, iba 6%. Ukázalo sa, že používanie stravy v nekomplikovaných prípadoch môže zlepšiť priebeh a zabrániť komplikáciám u 10% pacientov.

S krvácaním eliminovaným rôznymi spôsobmi dochádza k recidívam v 20 - 30% prípadov. Chirurgická liečba znižuje riziko život ohrozujúcich komplikácií. Ak sa zistí asymptomatická divertikulóza čreva, musí sa pri prevencii divertikulitídy a možných komplikácií postupovať podľa pokynov lekára..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia (PG) je patológia dolnej časti brušnej steny s prolapsom peritoneálnych orgánov v oblasti trieslového kanálika. Časť čreva, močového mechúra, vaječníkov a dokonca aj slezina s veľkým omentom môže vyčnievať do podkožného priestoru za vzniku herniálneho vaku..
Tento článok predstavuje podrobný prehľad príznakov medzistavcovej prietrže dolnej časti chrbta. Príznaky medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice, najčastejšie:
Výčnelok bedrovej chrbtice je choroba, ktorá môže viesť k závažným komplikáciám. Medzi príznaky už patrí bolesť, strata pohyblivosti a výkon. Ale ak je patológia v stave zanedbávania, môžete ľahko získať prietrž, úplnú alebo čiastočnú paralýzu.