loader

Hlavná

Hlava

Divertikulum močového mechúra

Divertikulum močového mechúra je patologický útvar v orgánovej dutine, ktorého nebezpečenstvo spočíva v asymptomatickom vývoji. Po dlhú dobu nemusí byť pacient informovaný o jeho prítomnosti a diagnostikujú sa iba pri komplexnom lekárskom vyšetrení na iné patológie..

Ak má močový mechúr slabé miesta, môže sa na nich objaviť výstupok vo forme vrecka alebo vrecka. Táto formácia sa spája s močovým orgánom prostredníctvom špecifického kanála alebo krku. Takáto odchýlka v štruktúre prispieva k stagnácii moču, čo môže viesť k rozvoju zápalového procesu.

Všeobecné informácie

Hlavnou oblasťou lokalizácie divertikula je zadná alebo bočná stena orgánu alebo ústa močovodu. Pokiaľ ide o veľkosť, sú malé aj veľké a presahujú objem močového mechúra. Odborníci tiež poznamenávajú, že formácia je umiestnená rovnako na jednej alebo oboch stranách.

V druhom prípade odborníci diagnostikujú divertikulózu močového mechúra, ktorej príznaky a liečba sa podrobnejšie rozoberie neskôr. Frekvencia detekcie formácií u ženy je 10-krát nižšia ako u silnejšieho pohlavia, pretože druhé pohlavie často trpí chorobami prostaty..

Typ vzdelania. Zdroj: en.ppt-online.org

V medicíne je výčnelok klasifikovaný ako pravdivý a nepravdivý. V prvom prípade má výbežok vrodenú povahu, čo naznačuje anomáliu vo vývoji močového mechúra. Tvorba skutočného typu v štruktúre má rovnaký vzhľad ako ostatné časti orgánu (detrusor, sliznica, vonkajšia vrstva)..

Pseudo-divertikuly močového mechúra sú získanou patológiou, ktorá sa vyvíja v dôsledku blokády močových vylučovacích kanálikov v krku alebo močovej trubici. V tomto stave počas pohybu čriev stúpa tlak v dutine orgánov, takže svalová vrstva musí vyvinúť väčšie úsilie, aby vytekala biologická tekutina..

Následne má pacient hypertrofiu svalových vlákien, ktoré sa zväčšujú a zhustnú. Na začiatku procesu atrofie sa tkanivá napínajú a otvárajú. Potom dôjde k vyčnievaniu vnútornej slizničnej vrstvy orgánu smerom von a vytvorí sa divertikulum močového mechúra. Čo je to podrobnejšie povie ošetrujúcemu lekárovi.

príčiny

Nezabudnite vziať do úvahy príčiny vzniku divertikla močového mechúra. Ak hovoríme o skutočnej formácii, potom sú často vrodení kvôli nadmernej slabosti detrusor. Stáva sa to, ak nastávajúca matka pri nosení dieťaťa mala infekčnú chorobu, nevzdala sa zlých návykov, dlhodobo pracovala v ťažkej výrobe.

Tvorba sa môže vyskytnúť v prítomnosti adenómu prostaty u mužov. Zdroj: medcenter-angarsk.ru

Počas života človeka sa objavujú pseudo-divertikuly močového mechúra, ktorých liečba je komplikovanejšia. Vo väčšine prípadov sú formácie viacnásobné, nie jednotlivé, ako je tomu v prípade skutočnej formy. Vyvíjajú sa na pozadí progresie ďalších chorôb, ktoré vyvolávajú stagnáciu tekutín v tele..

S týmto stavom sa zvyšuje tlak v orgáne, ktorý hromadí moč. Napríklad benígne nádory môžu byť provokujúcimi faktormi vrátane adenómu prostaty, zúženia močovej trubice (nadmerné zúženie močového kanála), zjazvenia krčného tkaniva po operácii..

symptomatológie

Aby bolo možné podrobne pochopiť, čo je divertikulum močového mechúra, mali by sme zvážiť aj príznaky charakteristické pre patologický stav. Ak je formácia jednoduchá a malá, potom akékoľvek klinické príznaky úplne chýbajú. Príznaky sa prejavia až vtedy, keď sa výstupok zväčší a vytvorí jasnú prekážku pre odstránenie moču z tela..

Keď formácia zväčší svoj priemer alebo dôjde k divertikulóze močového mechúra, všetky príznaky sú spojené s narušením procesu vylučovania biologickej tekutiny. Pacienti často čelia skutočnosti, že sa nemôžu okamžite zbaviť celého množstva moču jedným pohybom čreva. Najskôr sa vyprázdni orgán, v ktorom sa nahromadil moč, a potom divertikulum.

Dvojstranné poškodenie močového orgánu. Zdroj: proods.org

V súvislosti s takýmito zmenami je zaznamenané predĺženie pohybu čriev a v druhej fáze prúd moču je slabší a pomalý, môže byť prerušený. Ak je patológia komplikovaná, na konci bude posledná časť obsahovať prímes hnisu alebo krvi, ktorá hovorí o pyúrii alebo hematúrii..

Divertikulum močového mechúra je závažné ochorenie, a ak do tela vstúpi patogénna mikroflóra, napríklad baktérie, vírusy alebo infekcie, začne sa spolu s charakteristickými príznakmi vyvíjať zápalový proces. Ochorenie môže byť tiež sprevádzané cystitídou, a ak je postihnutá sliznica formácie, potom sa jej zbaviť štandardným spôsobom nebude fungovať.

V situáciách, keď močovod vstúpi do dutiny divertikula močového mechúra u detí alebo dospelých, sa môže vyvinúť stav, ako je reflux, a moč sa refluxuje. Tento stav sa tiež považuje za nebezpečný, pretože u pacientov sa môže vyvinúť pyelonefritída, hydronefróza a zlyhanie obličiek..

Divertikulum močového mechúra má rôzne príčiny. Často sa tvorí na pozadí iných sprievodných patológií. Preto nemá svoje vlastné príznaky a príznaky prítomnosti choroby sa prejavia v závislosti od toho, čo vyvolalo rednutie stien orgánu a tvorbu výbežku..

diagnostika

Lekár s úzkou špecializáciou, konkrétne urológ, by mal diagnostikovať divertikulum močového mechúra, liečba by mala byť určená a kontrolovaná regeneračným procesom. Pacientovi sa často predpisujú rôzne postupy týkajúce sa skupiny inštrumentálnej diagnostiky, pretože jeho výsledky sú najinformatívnejšie.

Ak sa zistia primárne príznaky divertikla močového mechúra, vyšetrenie sa začína vyšetrením orgánu ultrazvukom. Vďaka získaným údajom bude lekár vedieť, aký tvar, veľkosť, veľkosť, objem a priechodnosť krku má výčnelok. Okrem toho odborník vyšetrí dutinu na prítomnosť alebo neprítomnosť kameňov a nádorov.

Divertikulóza na ultrazvukovom obraze. Zdroj: radiographia.ru

Potom je pacient schopný vykonať cystografiu. Toto je špecifický lekársky postup, pri ktorom sa používa kontrastná látka. Po zavedení do orgánovej dutiny pomocou röntgenového prenosu. To je nevyhnutné na vyhodnotenie správania sa tekutiny v dutine..

Pomocou zariadenia, ako je cystoskop, lekári skúmajú dutinu močového mechúra zvnútra. Tento postup sa nazýva cystoskopia. Na zmiernenie bolesti pacienta sa používa lokálna anestézia. Špecialista na vyšetrenie môže porozumieť falošnému alebo skutočnému divertiklu močového mechúra u detí a dospelých, či je prítomný reflux, ako aj novotvarom..

Uroflowmetria vám umožňuje vyhodnotiť rýchlosť vylučovania moču z tela počas pohybu čriev. Postup je predpísaný až po zistení divertikla močového mechúra. Prostredníctvom tejto diagnózy je možné určiť tón detruzora a priechodnosť močovej trubice.

Skrinka na vedenie uroflowmetrie. Zdroj: nefrol.ru

Aby sa určili ukazovatele tlaku v orgáne, ako aj posúdili jeho schopnosti rezervoára, vykonáva sa retrográdna cystometria. Je potrebné poznamenať, že k tejto štúdii sa nevyužíva, ak má pacient cystitídu alebo uretritídu. Do močového mechúra sa vložia dva katétry, predtým prázdne. Jeden z nich je pripojený k manometru a druhý má špeciálne riešenie. Pri plnení močového mechúra graf ukazuje, aký tlak má pacient na orgán v prítomnosti nutkania na defekáciu.

V zriedkavých prípadoch sú pacientom predpísaná počítačová tomografia. Táto diagnostická metóda je pomerne účinná, ale predchádzajúce štúdie často stačia na stanovenie konečnej diagnózy. Je potrebné rozlišovať patológiu s divertiklom močovodu, nádorov, kameňov v močovom mechúre alebo jeho zdvojnásobením..

liečba

Ak je divertikulum v močovom mechúre malé, zatiaľ čo pri odstraňovaní moču z tela nie sú problémy a zápalový proces sa nevyvíja, špecifická terapia nie je predpísaná. Pacientov by však mal sledovať urológ, ktorý by ich mal navštíviť raz mesačne..

Pretože orgánová stena už stratila svoj anatomický tvar a oslabila, keď vytvorila ďalšiu dutinu, nie je možné konzervatívnym spôsobom zbaviť patologického stavu. Lieky sa predpisujú iba na ochranu človeka pred nepríjemnými sprievodnými príznakmi. Pre veľké výčnelky je predpísaná operácia.

konzervatívny

S divertikulózou majú pacienti často cystitídu. Toto ochorenie je špecifické a s ním sa vyskytuje zápal sliznice močového mechúra vyvolaný aktívnym životom patogénnych mikroorganizmov. Patológiu sa môžete zbaviť užívaním antibakteriálnych látok (Monural, Nolitsin, Nitroxolin, Furagin).

Cieľom liekovej terapie je odstránenie nepríjemných symptómov. Zdroj: proantibiotik.ru

Aby sa zabránilo vzniku komplikácií a zabránilo sa pravdepodobnosti infekcie, do komplexu sa zavedie širokospektrálne antibiotikum. Často sa odoberajú po odstránení divertikla močového mechúra. Môžu byť tiež potrebné lieky proti bolesti, ako je Ketalgin alebo Baralgin..

Po uplynutí počiatočného obdobia na zotavenie sa uskutoční zrušenie silných liekov. V následnej rehabilitácii po vykonanom chirurgickom zákroku, pri ktorom sa oplatí užívať antibakteriálne látky, umožňuje používanie liekov na prírodnej báze (Kanefron, Cyston, Fitolizin)..

prompt

Chirurgický zákrok je predpísaný pacientom, ktorí majú skutočne veľkú divertikulu, pretože sú príčinou zápalových procesov, zhoršených pohybov čriev a stagnácie moču v tele. Ak sa neprijmú včasné opatrenia, v budúcnosti sa môže vystupujúca sliznica stať malígnou bunkou..

Ak je divertikulum nepravdivé, vykoná sa aj chirurgický zákrok, ale spočiatku sú opatrenia zamerané na odstránenie sprievodných chorôb, proti ktorým sa vytvorili výčnelky. V situácii, keď má pacient chronickú pseudo-divertikulózu, je formácia vyrezaná.

Aby sa pacienti zbavili patológie, potrebujú chirurgický zákrok. Zdroj: medsovet.guru

Kontraindikácie intervencie sú také faktory:

 1. Progresia akútnych zápalových procesov v tele;
 2. Závažné zdravie pacienta;
 3. Zástava srdca;
 4. Diabetes s dekompenzovaným typom.

Najšetrnejšou možnosťou pre chirurgický zákrok je implementácia endoskopickej transuretrálnej marsupializácie. Počas zásahu sa všetky manipulácie vykonávajú pomocou endoskopu. Tento typ liečby sa vyznačuje minimálnymi zraneniami a dobou zotavenia s nízkou pravdepodobnosťou komplikácií..

Divertikulóza močového mechúra

Divertikulum je charakteristický výčnelok orgánu, ktorý komunikuje s hlavnou dutinou pomocou malého krku. Takýto útvar sa často nachádza v močovom mechúre. S výskytom početných útvarov v orgáne je u osoby diagnostikovaná divertikulóza. Tieto prehĺbené depresie spôsobujú stagnáciu moču. Na tomto pozadí vznikajú závažné zápalové a infekčné choroby genitourinárneho systému. Podľa štatistík trpia divertikulózou mužov takmer 15-krát častejšie ako ženy. Liečba choroby by sa mala začať čo najskôr, pretože v pokročilom štádiu je veľmi ťažké sa s ňou vyrovnať.

Príznaky choroby

Keď sa jedno divertikulum javí ako malé, pacient nemusí mať žiadne nepohodlie. Prvé príznaky choroby sa objavujú, keď sa formácia rozrastá alebo sa zvyšuje ich počet. Nasledujúce príznaky naznačujú vývoj divertikulózy:

 • časté močenie;
 • výskyt krvných nečistôt v moči;
 • bolesť pri močení.

Osoba sa musí snažiť vyprázdniť močový mechúr. Okrem toho je špecifickým príznakom choroby emisia moču v dvoch fázach. Najskôr sa vyprázdni samotná bublina a potom sa odkloní. V tomto prípade v druhej fáze moč:

 • vyjde pomalšie;
 • emitované v tenkom prúde;
 • pri východe sprevádzané bolesťou.

Ak pacient včas nevyhľadá lekársku pomoc, môže dôjsť k stagnácii moču. Nebezpečná choroba a jej komplikácie. Stagnácia môže vyvolať rozvoj cystitídy, pyelonefritídy. Ak sú v močovom mechúre pacienta kamene, môže dôjsť k prasknutiu divertikla. To povedie k peritonitíde, ktorá môže byť fatálna..

Divertikulum močového mechúra: príznaky, liečba

Štruktúra a funkcia močového mechúra

Močový mechúr slúži ako dočasný rezervoár na zhromažďovanie moču, až kým nie je odstránený z tela. Močový mechúr pozostáva z troch vrstiev vlákien hladkého svalstva, ktoré sa sťahujú dovnútra, keď je moč vylúčený z dutiny. Jej vnútorný povrch je lemovaný skladanou sliznicou. Keď sa bublina roztiahne, tieto záhyby sa vyhladia.
Normálna kapacita močového mechúra je asi 350 ml. Rozšíriteľnosť je veľmi individuálna a pohybuje sa v rozmedzí od 500 do 750 ml. Každé 2 až 4 hodiny, v závislosti od množstva opitého tekutiny, sa objaví nutkanie na močenie. Je poskytovaná špeciálnymi nervovými receptormi v stene močového mechúra, ktoré signalizujú mozog..
Z močového mechúra moč vstupuje do močovej trubice. Nedobrovoľnému odtoku bránia kruhové svaly (zvierač), ktoré stláčajú steny močovej trubice. Počas močenia sa zvierač uvoľňuje.
Toto je normálne. Pri niektorých chorobách je však odtok moču z močového mechúra narušený.

Dôvody môžu byť rôzne: kamene alebo nádor v močovom mechúre, cystocele, neurogénny faktor atď. K porušeniu často prispieva divertikulóza močového mechúra..

Čo je to divertikulum?

V stene močového mechúra sa vytvára vrecovitý výčnelok (divertikulum). Môže to byť vrodená patológia a získaná:

 • V prípade vrodenej anomálie je divertikulum (nazýva sa „pravdivé“) jednoduché a veľké. Niekedy sa ukázalo byť väčšie ako samotná bublina. Štruktúra steny vaku je identická s trojvrstvovou stenou bubliny. Je potrebné poznamenať, že takáto vrodená anomália je pomerne zriedkavá..
 • Často diagnostikovaná získaná divertikula (alebo „nepravdivá“). Vnútorná sliznica vyčnieva von z svalových vlákien - druh kýly močového mechúra. Môže existovať niekoľko takýchto divertikúl..

Dôvody vzniku divertikla

Výsledkom divertikla je systematické dlhodobé napätie stien naplnenej bubliny. Vnútorný tlak spôsobuje ich nadmerné napínanie a divergenciu svalových vlákien. Preto je potrebné močový mechúr vyprázdniť včas, bez toho, aby došlo k extrémnemu rozťahovaniu a neustálemu zvyšovaniu intravezikálneho tlaku..
Včasné odtoky tiež bránia rôzne choroby, ako je skleróza krku močového mechúra alebo adenóm prostaty. To vedie k štatisticky častejšej diagnostike tohto ochorenia u mužov.

Symptómy divertikulum

Hlavným prejavom divertikla močového mechúra je bifázická močenie.

Po prvom močení, keď je prúd suchý, má pacient pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra. Po krátkom čase musíte zopakovať pokus o močenie, čo vedie k určitému nepohodliu a rozvoju mnohých psychologických problémov..
Stáva sa to preto, že prvá časť moču opúšťa močový mechúr a až potom sa vyprázdni divertikulum. Pri zvyškoch moču sa hnis často vylučuje. Stagnujúci moč v divertikule prispieva k prichyteniu infekcie ak rozvoju chronickej cystitídy.
Divertikly sa zisťujú pri vyšetrení pacienta, ktorý sa sťažuje na typické príznaky cystitídy: časté močenie, bolesť a pálenie.
Ďalšou komplikáciou divertikulózy je tvorba kameňov (piesok, kamene) v dutine divertikla..

liečba

1. Konzervatívny. V nekomplikovaných prípadoch nie je nutný chirurgický zákrok. Pacientovi je predpísaná strava na prevenciu urolitiázy, ako aj protizápalových liekov.
Byliny majú dobrý antibakteriálny účinok: medvedica, zlatistá, harmančeková, brusnica čierna, ľubovník bodkovaný, tymian, kôpor, kôrovec.
2. Prevádzkové. Indikácia na odstránenie divertikula (divertikulektómie) je prítomnosť veľkého kameňa v ňom, prítomnosť nádoru alebo chronická neliečená infekcia. Operácia sa vykonáva dvoma spôsobmi: bez otvorenia močového mechúra a otvorenia. Niekedy sa tieto metódy kombinujú.

 • S prístupom bez bubliniek (bez otvorenia) 5 mm od steny bubliny je krk divertikla obviazaný, je aplikovaná svorka a divertikulum je odrezané. Po šití sa vykoná kontrolné plnenie močového mechúra..
 • Pri intravezikálnom prístupe je chirurgický nástroj alebo prst vložený do divertikla. Divertikulum sa opatrne vtiahne do dutiny bubliny a otvor sa odreže v kruhu. Stehy sa nanášajú zo strany dutiny močového mechúra.

Profylaxia divertikla spočíva predovšetkým v včasnom liečení urologických chorôb a účasti na pravidelných dispenzarizačných akciách.

Divertikulum močového mechúra (výčnelok): príčiny, liečba

Výčnelok alebo divertikulum močového mechúra je pomerne zriedkavé a asymptomatické ochorenie. Vo väčšine prípadov je diagnostikovaná počas vyšetrení z iných dôvodov..

etiológie


Divertikulum močového mechúra - jednotná formácia vo forme „vaku“ ako výsledok ložiskovej kýly urotelu a submukózy.
Divertikulóza - prítomnosť jednej alebo viacerých divertikúl umiestnených v blízkosti a spojených s lúmenom močového mechúra úzkym krkom alebo ústami..
Pretože výčnelky obsahujú iba rozptýlené tenké svalové vlákna, neúčinne čistia obsah počas vyprázdňovania a zanechávajú zvyškový moč v mechúre, čo vedie k charakteristickým výsledkom endoskopických aj rádiologických vyšetrení..
Formácie sa zvyčajne vyskytujú v podmienkach chronického zvýšenia intravezikálneho tlaku a sú umiestnené v najslabších miestach močového mechúra. Kód choroby pre mcb 10 N32.3.
Podľa štatistík anomálie ovplyvňujú 90% u mužov v každom veku. Dôvodom je skutočnosť, že hlavnou príčinou obštrukcie je benígna hyperplázia prostaty. Lekári veria, že existujú dva vrcholy - jeden spadá na 10 rokov a druhý na 60-70.

Klasifikácia divertikula močového mechúra


Dávky môžu byť:

 • vrodené (primárne);
 • získané (sekundárne).

Väčšina formácií sú jednotlivé získané lézie umiestnené v bočných stenách orgánu. Závažnosť poruchy závisí od veľkosti, pretože väčšina prípadov je asymptomatická.
Divertikly v závislosti od príslušných vrstiev sú:

 1. Pravda: zahrňte všetky vrstvy štruktúry vrátane svalovej hmoty a vonkajšieho spojivového tkaniva;
 2. Nepravdivé: Nezahŕňajú svalové vrstvy ani adventitídy. Napríklad sú ovplyvnené iba submukózne a sliznice..

Príčiny tvorby divertikla močového mechúra

Vrodené vzdelanie je zvyčajne diagnostikované v detstve alebo počas tehotenstva pomocou prenatálneho ultrazvuku. Dôvodom je dysembryogenetická anomália vývoja mechúrovej steny - slabosť detruzora.
Hlavné príčiny získaného divertikla močového mechúra:

 • upchatie výtoku moču;
 • zúženie močovej trubice;
 • zadná uretrálna chlopňa;
 • skleróza močového krku;
 • vnútromaternicovej infekcie;
 • neurogénny močový mechúr.

Výskyt získaných prípadov u mužov sa zvyčajne vyskytuje v dôsledku zväčšenej prostaty, ktorá spôsobuje svalovú hypertrofiu a ložiskovú kýlu sliznice v blízkosti močovodných otvorov, močového mechúra alebo otvorenia močovej trubice..

symptomatológie

Formácie sú často asymptomatické, ale môžu byť aj symptomatické. Pomerne často je abnormalita diagnostikovaná náhodou, keď sa pacient zaoberá z iných dôvodov.
Nižšie je uvedených niekoľko príznakov vyčnievania, ktoré možno nazvať typické. Majte na pamäti, že to môže byť tiež príznakom iných zdravotných stavov:

 • Infekcie močových ciest;
 • ťažkosti a problémy s močením;
 • pocity brušnej plnosti;
 • krv v moči;
 • reflux (moč tečúci späť do obličiek);
 • urolitiázová choroba;
 • noktúria;
 • bolesť v oblasti boku a panvy;
 • bolesť pri pohlavnom styku;
 • inkontinencia;
 • zadržiavanie moču;
 • opakujúca sa cystitída;
 • časté, urgentné močenie.

Diagnostické metódy

Divertikuly sa najčastejšie vyskytujú pri ultrazvuku, ktoré sa vykonávajú na štúdium syndrómu prostaty u mužov alebo opakovaných infekcií moču u žien. Ak máte akékoľvek pochybnosti, musíte sa obrátiť na urológa. Divertikulóza (vrecká) močového mechúra môže byť podozrivá, ak má pacient vyššie uvedené príznaky, ale vo väčšine prípadov sa počas testov zistia problémy. Napríklad špeciálny rôntgenový lúč brucha môže detekovať divertikulu.
Výduchy sa často diagnostikujú pri skúmaní snímok, napríklad pomocou CT alebo ultrazvuku. Ultrazvuk tiež pomáha odhaliť obštrukciu obličiek. Po počiatočnom podozrení sa predpíšu podrobnejšie vyšetrenia:

 • sonografia;
 • cystogram (röntgenové testy močového systému, naplnené kontrastným farbivom);
 • MRI
 • cystoskopia (vyšetrenie vnútorného povrchu orgánu močovou trubicou).

Divertikly močového mechúra u detí sú veľmi zriedkavé a vyžadujú si nielen komplexné vyšetrenie a liečbu, ale aj nepretržité sledovanie pediatrom po dobu najmenej 5 rokov..

Liečba divertikula močového mechúra

Vrodené alebo získané divertikuly si nevyžadujú vždy liečbu, najmä ak nie sú spojené s infekciami močových ciest, kameňmi alebo refluxom (spätný odtok moču do obličiek). Divertikuly spojené s nádormi močového mechúra, opakujúcou sa infekciou alebo retenciou moču si vyžadujú liečbu.
Konzervatívny liečebný plán zahŕňa terapiu a ak neexistujú žiadne výsledky, potom by mal byť výstupok odstránený. Ľudová metóda tejto choroby je zbytočná.

Indikácie pre chirurgický zákrok

Prítomnosť intravezikálneho ochorenia (opuch alebo lítia), spontánneho divertikulárneho prasknutia alebo komplikácií súvisiacich s veľkosťou (priemer 4 cm3) alebo miestom sú absolútnymi indikáciami pre otvorený chirurgický zákrok. Veľké divertikulum môže spôsobiť nedostatočné močenie a chronickú infekciu močových ciest alebo obštrukciu močovodu a dokonca aj zadnú močovú trubicu u detí, zatiaľ čo parauretrálne alebo špirálové divertikulum je zvyčajne spojené s rôznymi stupňami refluxu..
Na zlepšenie močenia sa odporúča súčasná resekcia všetkých výčnelkov, dokonca aj tých najmenších (s priemerom 1 až 3 cm). Podobne by sa na vezikulárne divertikulum nikdy nemalo pracovať, bez toho, aby sa najprv alebo súčasne opravila príčina obštrukcie, či už ide o anatomickú alebo funkčnú (neurogénny močový mechúr). Intervencia bude zahŕňať úľavu od prekážok a možné odstránenie vrecka.
Divertikulóza močového mechúra sa odstráni dvoma spôsobmi:

 • divertikulektómia (otvorená chirurgia);
 • laparoskopická metóda (penetrácia a odstránenie pomocou malých rezov a otvorov pre kameru).

Pre väčšinu urológov zostáva chirurgické odstránenie pomocou otvoreného prístupu najbežnejšou možnosťou. Operácie môžu byť ťažké, ak je divertikulum infikované alebo rozdrvené. Vzorky všetkých nádorov nachádzajúcich sa vo výčnelku sa testujú na rakovinu..
Navrhované postupy majú vynikajúce výsledky a môžu viesť k úplnému odstráneniu príznakov močenia. Po operácii je pacient pod dohľadom. Je to potrebné na kontrolu celkového stavu a vyprázdňovania močového mechúra. Pri operácii brucha je potrebný katéter po dobu 7 až 14 dní. U ľudí so slabo fungujúcim močovým mechúrom môže byť z dôvodu dlhodobej obštrukcie potrebná pravidelná katetrizácia na vyprázdnenie orgánu..

Pooperačné následky

Pred chirurgickým zákrokom sa musí chirurg oboznámiť s možnými komplikáciami. Medzi riziká patrí poškodenie čriev alebo konečníka, infekcia. Podľa štatistík sú veľmi zriedkavé..
Jedinečné komplikácie:

 • Ak sa počas laparoskopie nezistí divertikulum, môže to viesť k neúplnému alebo čiastočnému odstráneniu. Najlepším riešením tohto problému je prevencia pomocou komplexného predoperačného hodnotenia pomocou cystoskopie a VCUG na presné zdokumentovanie umiestnenia, počtu a veľkosti divertikúl, vrátane veľkosti divertikulárneho krku..
 • Poranenie močovej trubice. Pri laparoskopii existuje značné riziko poškodenia močovodu, pretože najbežnejšie umiestnenie divertikla je laterálne v otvorení močovodu. Tomuto riziku sa však dá vyhnúť osobitnou pozornosťou venovanou technike a znalostiam anatómie močovodu. Ureterálny stent je vhodný na identifikáciu.
 • Pooperačný únik moču spôsobený nedostatočným uzavretím cystotómie. Tomu možno zabrániť širšou mobilizáciou orgánov na uľahčenie uzavretia bez stresu. Úspešné liečenie tejto komplikácie si zvyčajne vyžaduje denné drenážovanie pomocou uretrálneho katétra a drenáž pri uzavretom saní. Veľké úniky môžu vyžadovať liečbu antibiotikami, aby sa zabránilo infekcii..

Možné komplikácie po alebo z dôvodu nedostatočnej liečby

Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa vyskytujú neskoré komplikácie:

 • Predĺžený únik moču a fistula moču.
 • Opakovaný divertikulum mechúra. Väčšina výčnelkov získava sekundárnu prekážku. Neschopnosť adekvátne liečiť príčinu bude viesť k novej formácii a môže vyžadovať opakovaný chirurgický zákrok.

Pri absencii chirurgického zákroku môžu nastať komplikácie spôsobené stázou a infekciou:

 • intraspecifický divertikulárny karcinóm prechodných buniek. Šanca 1-10%;
 • urolitiázová choroba;
 • prasknutie mechúra.

Sanácia trvá asi dva mesiace.

prevencia

Dobrým spôsobom, ako sa vyhnúť vytváraniu získaného divertikla, je zdravý životný štýl a pravidelné návštevy lekára. Pomôže to včas zistiť a odstrániť príčiny, ktoré prispievajú k blokovaniu voľného odtoku moču..
Po operácii sa pacientom podáva diéta, aby sa znížilo zaťaženie močového mechúra. Zakázané alkoholické, korenené, korenené a slané jedlá.
Infekcia močových ciest, ICD, prostatitída atď. - sú impulzom pre tvorbu divertikúl. Preto sa oplatí dospieť k záveru, že je lepšie nedovoliť jeden problém, ako potom obísť lekárov s „kyticou“..

Divertikulum močového mechúra

Čo je divertikulum močového mechúra??

Divertiklom močového mechúra je vrecko, vrecko, ktoré vyčnieva zo steny močového mechúra (močovina). Existujú dva typy divertikulu močového mechúra: vrodené a získané. Vrodený znamená, že osoba sa narodila s touto taškou; získaný znamená, že sa vak vytvoril v dôsledku zdravotného stavu, ktorý ovplyvnil močový mechúr. U pacientov s diagnózou tohto stavu sa môže vytvoriť viac ako jedno vrecko..

Vrodené divertikuly sa zvyčajne diagnostikujú v detstve alebo prostredníctvom prenatálneho ultrazvuku (ultrazvuk). Získané divertikuly močového mechúra sú často spôsobené blokádou močoviny v dôsledku zväčšenej prostaty, zúžením močovej trubice (zúženie lúmenu močovej trubice) alebo neurologickým ochorením. Často sa objavujú náhodne pomocou zobrazovacích výskumných metód v dôsledku iných chorôb..

Príznaky a symptómy

Divertikuly močového mechúra sú často asymptomatické a náhodne zistené v štúdiách iných stavov. Ak je choroba symptomatická, príznaky závisia od hlavnej príčiny, veľkosti divertikla, ich umiestnenia a veľkosti goliera. Niektoré z príznakov zahŕňajú dvojstupňové močenie (typické pre väčšie divertikuly), retenciu moču, infekciu močových ciest, krv v moči a vezikoureterálny reflux.

Objemová divertikula so širokým krkom má tendenciu absorbovať činnosť svalov močového mechúra, po ktorej nasleduje výrazná stagnácia moču a následné infekcie močových ciest. Úzky úzky krk môže spôsobiť opakujúce sa infekcie, ako aj intraartikulárne kamene a slizničné metaplázie.

Príčiny a rizikové faktory

Vrodené divertikulum sa vytvára vtedy, keď časť sliznice močového mechúra preniká cez slabú časť steny močového mechúra (vrodená slabosť steny močového mechúra) a vytvára druh „puzdra“. Toto sa takmer vždy stáva samo o sebe a nevyžaduje si ošetrenie..

Získané divertikuly sú často viac ako jedno a sú zvyčajne sekundárne k obštrukcii krku močového mechúra; obštrukcia je zase spôsobená benígnou hyperpláziou prostaty, zúžením močovej trubice alebo sklerózou krku močového mechúra. Táto obštrukcia spôsobuje zvýšenie tlaku v orgáne, čo môže viesť k možnému vytvoreniu divertikla, zvyčajne v najslabších miestach močoviny..

Divertikulum môže byť tiež sekundárne k predchádzajúcim operáciám na močovom mechúre alebo k neurogénnym zmenám, keď je močový mechúr prázdny.

diagnostika

Môže sa vyskytnúť podozrenie na divertikulá močového mechúra, keď sa u pacienta vyskytnú príznaky, ako sú opakujúce sa infekcie močových ciest, syndróm chronickej panvovej bolesti so známkami zápalu, pocit plnosti v bruchu, neúplné vyprázdnenie močového mechúra alebo všeobecné problémy s vyprázdňovaním, ktoré naznačujú obštrukciu a stázu (stáza). moč. Pacienti však nemusia mať špecifické príznaky a divertikly sa môžu zistiť vyšetrením na zistenie ďalších problémov. Vynikajúcim nástrojom na detekciu divertiklov močového mechúra je cystogram, ktorý vám umožní získať röntgenový obraz močového mechúra pomocou cystografie zavedením kontrastného farbiva..

Divertikulum môže byť tiež detekované cystoskopiou, ktorá je obzvlášť dôležitá pre kontrolu nádorov v divertikle zavedením flexibilného cystoskopu cez močovú trubicu do močového mechúra. Funkciu močového mechúra a prítomnosť obštrukcie krku močového mechúra možno hodnotiť tlakovým testom močového mechúra (urodynamický test). Nakoniec, v niektorých prípadoch môže byť potrebné skontrolovať účinok obštrukcie na obličky pomocou ultrazvukového vyšetrenia obličiek..

liečba

Vrodené alebo získané divertikuly močového mechúra si nevyžadujú vždy liečbu, najmä ak nie sú spojené s infekciami močových ciest, kameňmi močového mechúra alebo vezikoureterálnym refluxom (spätný tok moču z močového mechúra do močovodu, do obličkovej panvy). Namiesto toho je potrebné liečiť divertikulum močového mechúra spojené s nádormi močového mechúra, opakujúcimi sa infekciami a retenciou moču..

Liečba je potrebná aj v prípade spontánneho roztrhnutia divertikla a vo všeobecnosti pri výskyte symptómov. U pacientov s obštrukciou divertikula a močových ciest liečba zahŕňa vyriešenie obštrukcie a (prípadne) odstránenie divertikla. Divertikulum môže byť odstránené chirurgicky, buď otvorene alebo laparoskopicky (pomocou malých rezov a otvorov pre vstup nástrojov a kamery).

prevencia

Osobitné preventívne opatrenia neboli vyvinuté. V prípade zápalových ochorení močového mechúra je potrebné vyhľadať lekársku pomoc čo najskôr. Toto ochorenie sa často zistí počas ďalších štúdií týkajúcich sa diagnostiky iných chorôb. Pre prevenciu je veľmi dôležitá včasná diagnostika stavov, ako je adenóm prostaty, zúženie močovej trubice, skleróza krku močoviny a ďalšie poruchy, ktoré interferujú s odtokom moču..

Čo sú to divertikly a pseudorepertikly močového mechúra, ako liečiť chorobu

Divertikulum močového mechúra je výstupok steny, ktorý vedie k tvorbe depresie v močovine. S miernym kruhovým výčnelkom príznaky chýbajú. V prípade veľkého divertikula je močenie ťažké, ku ktorému dochádza v dvoch fázach. Pri oneskorenej liečbe je divertikulum komplikované pyelonefritídou, urolitiázou, cystitídou. Pre diagnózu, cystoskopiu, urodynamickú štúdiu, je predpísaný ultrazvuk močového systému.

klasifikácia

Divertikulum močoviny je vaskulárne vybranie (prolaps), ktoré sa spája s cystickou dutinou malým kanálom (hrdlom divertikla). V dôsledku deformácie orgánov sa pozoruje stagnácia moču, čím sa zvyšuje riziko urologických chorôb:

 • hydronefróza;
 • urolitiáza;
 • ochorenie obličkových kameňov;
 • zápal močového mechúra;
 • pyelonefritída;
 • pyelitis;
 • ureteritída (zápal močovodu).

V 7 z 10 prípadov sa divertikly tvoria na bočných a zadných stenách orgánu v blízkosti úst močovodu. Deformácie sa vyskytujú oveľa menej často v hornej a dolnej časti orgánu. Podľa štatistík sa prolaps močoviny vyskytuje u žien 15-krát menej ako u mužov.

Podľa pôvodu sa rozlišujú 2 formy divertikla močového mechúra:

 • vrodený Hrče sa tvoria vo fáze vývoja plodu. Stena divertikla pozostáva z rovnakých vrstiev ako močovina - sliznica, submukóza, svalová vrstva (detruzór), adventitia..
 • Získal. Prolaby sa javia ako komplikácia chorôb pozadia. Divertikulum močového mechúra sa skladá z dvoch vrstiev, pretože mu chýbajú svalové vlákna.

Získané výčnelky sa nazývajú nepravdivé (s predponou pseudo-). Pseudo-divertikuly močového mechúra sa vyskytujú so zvýšeným hydrostatickým tlakom v dôsledku problémového močenia. Detrusor (svalová vrstva) močového mechúra najskôr zhustne a potom sa stáva tenší. V dôsledku toho sa jeho vlákna líšia a sliznica sa vydúva.

Podľa počtu ďalších dutín sú divertikly mnohonásobné a jednoduché. Tieto sa najčastejšie vyskytujú pri dlhodobej stagnácii moču, chronickom zápale močového mechúra.

Uroológovia sa v 80% prípadov stretávajú s pseudo-divertiklmi močového mechúra, ktoré sa objavujú na pozadí patológií močového systému.

Príčiny choroby

Primárne ďalšie dutiny v močovom mechúre sa stále tvoria v maternici. Príčinou slabosti detruzora je abnormalita pri tvorbe močovinovej steny. Vyvoláva sa pôsobením škodlivých faktorov na telo matky:

 • fajčenie;
 • toxická otrava;
 • infekcie škodlivé pre plod;
 • hormonálne lieky;
 • nepriaznivá ekológia;
 • nálada.

Získané divertikulum močového mechúra u detí a dospelých je spôsobené zvýšeným hydrostatickým tlakom. Vyvoláva ho veľa chorôb močového a reprodukčného systému:

 • BPH;
 • uretrálne obmedzenia;
 • uretritída;
 • fimóza (u mužov);
 • cervikálna skleróza;
 • zápal močového mechúra;
 • chronická prostatitída.

Muži sú náchylnejší na patológiu, ktorá je spojená s hypertrofiou a opuchom prostaty. Pri adenóme žľazy dochádza k infravezikálnej obštrukcii - narušeniu odtoku moču kvôli obštrukcii na úrovni krku močového mechúra. V dôsledku zhoršeného odtoku moču sa zvyšuje intravezikálny tlak.

Pri ťažkostiach s močením existuje potreba namáhania, ktoré spôsobuje ešte väčšie zvýšenie tlaku a napnutie stien močového mechúra..

príznaky

Pri jednoduchých výčnelkoch steny močoviny nevznikajú problémy s močením. Prvé príznaky sa objavujú so zväčšením priemeru divertikla, čo bráni úplnému vyprázdneniu orgánu.

Klinické prejavy divertikla močového mechúra:

 • močenie v dvoch fázach;
 • predĺženie močenia;
 • zastavenie moču v močových cestách (urostáza);
 • zadržiavanie moču;
 • hematúria (krv v moči).

Pri silnom rednutí steny močového mechúra je poškodený epitel sliznice, takže začína krvácať. To spôsobuje bolesť panvy, ktorej intenzita po močení klesá. V dôsledku urostázy v močovom trakte sa patogénne baktérie aktívne množia. Infekcia je indikovaná:

 • časté močenie;
 • suspenzia a vločky v moči;
 • pocit pálenia počas močenia;
 • horúčka;
 • panvovej bolesti.

Stagnujúci moč vedie k ukladaniu kameňov v močovine a ďalších orgánoch močového systému. Pri oneskorenej liečbe je patológia komplikovaná nefro- a urolitiázou. Ak sa divertikulum tvorí v blízkosti úst močovodu, objaví sa vezikureterálny reflux, ktorý sa prejavuje:

 • zvýšená produkcia moču;
 • prasknutie močového mechúra;
 • bolesť chrbta;
 • opuchy končatín;
 • zakalenie moču.
Hádzanie moču z močového mechúra do obličiek je spojené so závažnými komplikáciami - pyelonefritída, zlyhanie obličiek.

Diagnostické metódy

V polovici prípadov sa počas vyšetrenia pacientov zistí divertikulum močoviny v dôsledku častej exacerbácie pyelonefritídy, uretritídy alebo cystitídy. Zostávajúci pacienti idú na urológa kvôli dysurickým poruchám.

Podľa vyšetrenia lekár odlíši divertikulum od hydronefrózy, vezikoureterálneho refluxu, cystitídy a iných patológií močového systému..

Na diagnostiku divertikúl sa vyžaduje vyšetrenie:

 • Cystografii. Po naplnení močového mechúra kontrastným roztokom sa urobí niekoľko obrázkov. Po močení sa liek zotrváva vo výčnelku, takže postihnutá oblasť vyzerá tmavšie ako iné oblasti močoviny..
 • Cystoskopie. Pomocou endoskopického video zariadenia lekár skúma vnútorný povrch močového mechúra. S divertiklom sa nachádza isthmus v jeho stene, cez ktorý je cystická dutina spojená s kostrovou dutinou.
 • ultrazvuk Divertikulum močového mechúra pri ultrazvukovom vyšetrení má podobu vybrania, ktoré je spojené s dutinou orgánu tenkým kanálom. Podľa príznakov ozveny sa odhaduje veľkosť patologického výčnelku.

Na vylúčenie infravezikálnej obštrukcie je potrebné podstúpiť urodynamické vyšetrenia - cystometriu, vylučovaciu urografiu, uroflowmetriu. V závislosti od výsledkov sa vyvinie vhodný liečebný režim..

Liečba divertikula močového mechúra

Pred liečbou divertikla močoviny určte príčinu jej vzniku, veľkosť a lokalizáciu. Malé výčnelky sa hodia na konzervatívnu terapiu, pri ktorej sa používajú lieky a fyzioterapeutické postupy. Pri stlačení okolitých orgánov pomocou divertikla, porušení urodynamiky a hnisavých komplikácií je indikovaná chirurgická liečba.

Vypukliny na stenách močového mechúra sú plné perforácie a peritonitídy. Preto sa pri prvých príznakoch choroby dohodnite s urológom.

konzervatívny

Divertikulóza močového mechúra proti cystitíde a uretritíde sa lieči liekmi. Na zničenie infekcie sú priradené normalizované močenie:

 • antibiotiká (Fosfomycín, Ofloxacín) - eliminujú bakteriálnu infekciu močových ciest, znižujú opuch sliznice močového mechúra;
 • uroseptiká (Nitroxolin, Nitrofurantoin) - dezinfikujú močový trakt, predchádzajú hnisavým komplikáciám;
 • prípravky na rozpúšťanie kameňa (Cystorenal, Fitolit) - rozpúšťajte malé kamene, odstraňujte piesok z orgánov močového systému;
 • nesteroidné analgetiká (Naproxen, Ibuklin) - zastavenie zápalu, zmiernenie bolesti a zníženie opuchu poškodenej sliznice močoviny.

Pri chronickej cystitíde sú indikované instilácie močového mechúra. Do močovodu sa injikujú liečivé roztoky, ktoré ničia patogénnu flóru. Na urýchlenie regenerácie je predpísaný priebeh fyzioterapie - induktotermia, ionoforéza, liečba UHF. Fyzioterapeutické postupy stimulujú krvný obeh v panvových orgánoch, posilňujú lokálnu imunitu, zvyšujú tonus detrusora.

chirurgický

Chirurgické ošetrenie sa vykonáva otvoreným alebo endoskopickým prístupom:

 • Otvorená divertikulektómia. V suprapubickej oblasti sa uskutoční rez, ktorým sa vylučuje močovina. Predná stena orgánu je pitvaná, divertikulum je odstránené a okraje rany sú šité..
 • Endoskopická chirurgia. Do močového mechúra sa do močového mechúra vkladá mini kamera. V brušnej stene, do ktorej sú vložené duté trubice, sa urobí niekoľko vpichov. Nainštalujú potrebné svorky, skalpel a ďalšie nástroje. Pod kontrolou kamkordéra sa odstráni výstupok v tvare vaku a otvor sa zašije.
Ak sa močovod otvorí do ďalšej dutiny močovodu, uchýli sa k chirurgickému zákroku, ktorý vytvorí anastomózu ureterocystónu - umelú cestu medzi močovodom a močovým mechúrom.

Pooperačné obdobie

Divertikulektómia je náročná operácia, po ktorej nasleduje dlhé rehabilitačné obdobie. Podľa odporúčaní urológa sa pooperačné komplikácie vyskytujú zriedka. Najčastejšie sú zistené u pacientov, ktorí podstúpili endoskopické odstránenie divertikula..

Rehabilitácia

V pooperačnom období sa katetrizácia močoviny vykonáva po dobu 5 až 7 dní, čo sa uskutočňuje v niekoľkých fázach:

 • genitálie sú ošetrené dezinfekčným roztokom;
 • do uretrálneho otvoru sa vloží katéter mazaný vazelínou alebo glycerínom;
 • keď katéter vnikne do bubliny, moč sa začne vylučovať.

1-2 razy denne sa močový mechúr premyje antiseptickými roztokmi. Procedúra sa vykonáva po močení. Liek sa vstrekuje do vezikula katétrom. Do 1,5 - 3 hodín by sa pacient nemal močiť.

Na prevenciu hnisavých komplikácií sa pacienti podrobujú antibakteriálnej liečbe. Aby sa zabránilo množeniu baktérií v močovom systéme, užívajte Augmentin, Cefalexin, Cefepime. Rehabilitácia po endoskopickej operácii trvá 10 - 12 dní po otvorenej divertikulektómii - od 14 do 30 dní.

Možné komplikácie

Niekedy v pooperačnom období vznikajú komplikácie:

 • hnisavý zápal moču;
 • hydronefróza;
 • vnútorné krvácanie;
 • exacerbácia cystitídy;
 • únik moču do perivaskulárneho priestoru;
 • ureterálna obštrukcia.
Po transuretrálnom chirurgickom zákroku sa u niektorých pacientov pozoruje zúženie močového kanála. To vedie k stagnácii moču v močovom mechúre, jeho vrhnutiu do močovodu, obličkovej panvy.

Výživa a životný štýl

Po odstránení divertikla na 1-1,5 mesiaca musíte dodržiavať terapeutickú diétu. Z stravy vylúčte výrobky, ktoré dráždia sliznicu močového traktu:

 • Sýtené nápoje;
 • kyslé jablká;
 • šťaveľa;
 • jahody;
 • tukové mäso;
 • bohaté bujóny;
 • koreniny;
 • marinády;
 • alkohol;
 • silná káva;
 • paradajky
 • huby;
 • konzervovaná zelenina;
 • citrus.

Na rýchle hojenie rán v močovom mechúre sa odporúča používať bylinné čaje, dietetické mäso, zeleninové polievky, obilniny na vode. Obzvlášť užitočné infúzie s harmančekovými kvetmi, rebríčkom, medveďmi, nechtami.

Uroológovia odporúčajú dočasne zdržať sa sexu, navštevovať kúpeľný dom alebo solárium. Do jedného mesiaca po operácii je fyzická aktivita obmedzená, vyhýba sa dlhodobému sedeniu. Na vymytie patogénnej flóry z močového systému použite najmenej 2-2,5 litra tekutiny za deň.

prevencia

Preventívne opatrenia majú eliminovať faktory vedúce k prolapsu močovinovej steny. Aby sa zabránilo divertikulám, mali by:

 • včasné liečenie zúžení močovej trubice, adenómu prostaty a cystitídy;
 • systematicky a úplne vyprázdňujte močový mechúr, netolerujte príliš dlho;
 • navštíviť urológa raz ročne;
 • vyhnúť sa podchladeniu, fyzickej nečinnosti a stresovým situáciám;
 • vylúčiť sexuálne vzťahy s príležitostnými partnermi;
 • žiť zdravý život.

Močovina močovod je urologické ochorenie, ktoré sa najčastejšie vyskytuje na pozadí chorôb močového systému. V 8 z 10 prípadov si vyžaduje chirurgický zákrok a dlhodobú rehabilitáciu. Pri včasnej liečbe urologických patológií a na základe odporúčaní lekára sa významne znižuje riziko ďalších dutín v močovom mechúre..

Čo spôsobuje pseudo-divertikulu močového mechúra?

Ak sa pri vyšetrení v močovom mechúre zistí malá vydutosť, odborníci diagnostikujú divertikulu. Táto patológia sa vyznačuje objavením malého vaku vyčnievajúceho vpred.

Zároveň má pacient problémy s močením, je pre neho ťažké ísť na záchod, deurinácia prechádza s bolesťou. V prípade oneskorenej liečby divertikulózy v močovom mechúre sa môže získať chronická cystitída, urolitiáza alebo pyelonefritída..

Všeobecne

Divertikuly močového mechúra môžu byť charakterizované prolapsom jeho steny, keď sa v dôsledku toho vytvorí dutina vo forme malého vrecka. Spojenie nastáva pomocou krku. Patológia komplikuje proces močenia, vyvoláva zápaly v obličkách a orgánoch močovej a pohlavnej sústavy. Divertikulum sa nazýva vrecovité zaoblené hrčatá od 1 do 2 cm.

Ak sa vyskytnú na pozadí infekcie, množia sa baktérie oveľa rýchlejšie v stenách orgánu, čo významne komplikuje liečbu patológie. Často existuje možnosť prasknutia močového mechúra, čo bude vyžadovať chirurgické bolestivé postupy. Keď dôjde k prasknutiu orgánov, osteomyelitíde, hnisavým akumuláciám a peritonitíde, potom sa zapáli všetky kostné tkanivá..

Čo sú divertikly?

Plesňové formácie sa líšia v mieste a čase výskytu, ako aj v počte ich dutín. Tieto formácie sú sekundárne alebo primárne, pričom primárne sa vyskytujú počas fetálnej tvorby plodu, keď má orgán pôvodne nepravidelnú štruktúru. U pacientov sa vyskytujú sekundárne patológie v dôsledku rôznych poranení močového mechúra.

Manifestácia divertikla je jednoduchá alebo viacnásobná, čo závisí od počtu ich dutín. Ak sa zistí viacnásobná patológia, lekár stanoví diagnózu - pseudodiverzitózu močového mechúra. Podľa ich štruktúry sú divertikly rozdelené na pravú a nepravú pseudo-divertikulu močového mechúra..

Skutočné divertikuly

Divertikly pravého typu sú vždy vrodené, k takémuto vydutiu dochádza pri tvorbe plodu v lone. Stena divertikula a stena močového mechúra sú jedným povrchom vo forme vaku neobvyklej štruktúry, ktorý je spojený s orgánmi hrdlom. Pravda, druhy sú spravidla lokalizované blízko zadného povrchu močoviny.

Skutočné divertikulum je naplnené močom, z ktorého je veľmi ťažké sa odtiaľto dostať, pretože tekutina bude musieť prekonať isthmus spájajúci vak s orgánmi. Je to kvôli jeho častej stagnácii a akumulácii v divertikule, v dôsledku čoho sa pacient sťažuje na neúplné vyprázdnenie a na pocit neúplného močenia. V niektorých prípadoch pacient ani nevie o prítomnosti takej dutiny v tele, ktorá existuje bez klinických prejavov.

Pseudo-diverticulums

Pseudo-divertikuly močového mechúra alebo falošné útvary sa získavajú v dôsledku zranení rôznych etiológií močového ústrojenstva. Pravda je detekovaná veľmi zriedka, odborníci najčastejšie nachádzajú pseudo-divertikulu.

Príčinou vzniku môže byť tiež zvýšenie tlaku vo vnútri orgánu a zoslabenie jeho stien. S touto chybou sú tkanivá nahradené svalmi, ktoré prispievajú k odtoku moču, ale spôsobujú hypertrofiu. Až do konca je pacient ťažko vyprázdnený. S rozvojom patológie dochádza k zvýšeniu močového mechúra na pozadí sťahov svalov, čo vedie k ich deštrukcii. Takto sa vyskytuje pseudoformácia v mechúre.

Čo spôsobuje divertikulu?

Divertikuly močového mechúra sa môžu tvoriť z rôznych dôvodov v závislosti od miesta vytvorenia dutiny vo forme vrecka. Primárna formácia sa najčastejšie vyskytuje s abnormalitami v štruktúre stien, ako aj so slabými svalmi v mechúre.

Medzi ďalšie dôvody patria účinky chemických a radiačných rádioaktívnych látok, infekcia plodu vo vnútri lona nastávajúcej matky, zlé návyky tehotnej ženy pri pôrode, zlá ekológia v mieste bydliska. Ak patológia patrí k získanému typu, príčinou môže byť narušenie odtoku tekutiny von.

Slabý tlak v orgáne prispieva k rozvoju patológie. V niektorých prípadoch takéto formácie vznikajú v dôsledku nádoru malígneho typu v prostate, s kryštalizáciou kameňov alebo adenómov prostaty u mužov..

Pri hromadení moču v orgáne dochádza k jeho hypertrofii a stenčeniu, čím vnútorná časť orgánu začína vyčnievať. Medzi dôvody patria mechanické zranenia pri rôznych nehodách a chirurgické výkony vykonávané neprofesionálne..

Ako rozpoznať divertikulózu močového mechúra?

V počiatočnom štádiu sa choroba neprejavuje, najmä v prípade vrodenej etiológie. Pacient sa o svojej patológii dozvie celkom náhodou ako výsledok ultrazvukového vyšetrenia pri rutinnom vyšetrení alebo podozrení na inú chorobu. Ak divertikulum neobsahuje stagnujúcu moč, príznaky sa nevyskytujú..

Ak však táto patológia nadobudne veľké rozmery, nahromadí sa tekutina a objavia sa ďalšie príznaky, konkrétne:

 • bolesť moču pacientom;
 • rozvoj cystitídy;
 • vylučovanie krvi močom;
 • tvorba kameňov, piesku alebo kameňov v mechúre;
 • hrozba peritonitídy v dôsledku prasknutia stien orgánu.

S rozvojom patológie si pacient všimne dve fázy močenia, keď tekutina najskôr opúšťa močový mechúr a potom po krátkom čase - moč z divertikla. V komplikovanom prípade vývoja ochorenia si pacient všimne bolesť v dolnom bruchu, ktorá sa často vyskytuje v dôsledku nádoru..

Ak sa nájde jeden alebo viac príznakov, je potrebná diagnostika podľa určenia špecialistu na profil a vyžaduje sa niekoľko testov. Potom vám lekár môže povedať, aká by mala byť liečba tohto ochorenia..

komplikácie

Keď sa v orgáne objaví divertikula, je v nej narušený vnútorný tlak. To vyvoláva stagnáciu a zápal v susedných orgánoch, ako aj v genitourinárnom systéme ako celku. Baktérie sa vyvíjajú v reziduálnom moči a sedimente a infekcia sa šíri po tele. V prípade tvorby piesku alebo kameňov je potrebná medikácia, ale iba vtedy, ak nedochádza k zablokovaniu močovej trubice..

V niektorých prípadoch sa v dôsledku komplikácií vo vývoji patológie objavujú nádory v močovom mechúre. Niekedy sa komplikácie objavujú aj v období zotavenia po chirurgickom zákroku, čo vedie k negramotnej liečbe antibakteriálnymi liekmi, k rozvoju cystitídy a k uvoľňovaniu hnisu z chirurgického švu. Pooperačné komplikácie vznikajú pri neodbornom odstránení ďalšej dutiny v orgáne, čo vedie k relapsu patológie..

Diagnostické metódy

Ak existuje podozrenie na divertikulum v mechúre, je potrebný urológ, ale pacienti majú zriedka podozrenie na takúto patológiu pri kontakte s lekárom s inými príznakmi. Na potvrdenie divertikula je potrebné vykonať biomateriálne analýzy, vykonať tomografiu na počítači, urobiť ultrazvuk, cystoskopiu a cystografiu.

cystoskopia

Toto vyšetrenie sa vykonáva pomocou cystoskopu, ktorý sa zavádza do močového mechúra močovým kanálikom. Zavádzanie pomôcok by malo byť pod prísnym dohľadom urológa as povinným použitím lokálnej anestézie.

Cystoskopia odhaľuje isthmus medzi vnútornými orgánmi a divertikulami. V prípade vyšetrenia divertikla cystoskopom sa zistí samotná formácia a rozpozná sa jej typ.

Ultrazvuk močového mechúra

Pri diagnostike ultrazvukom dostáva odborník úplné informácie o vývoji patológie. Divertikuly sa nachádzajú v ich umiestnení, množstve, určujú sa ich veľkosti. Pomocou echogramu je možné identifikovať lokalizáciu vo vzťahu k iným orgánom, určiť tvar a štruktúru patológie. Ak sú prítomné kamene alebo nádor, budú tiež viditeľné na výsledkoch ultrazvuku.

Ultrazvuk močového mechúra

cystografii

Pri cystografii je pacient naplnený kontrastnou látkou, ktorá je zvýraznená röntgenovým vyšetrením. Je potrebné vyprázdniť orgán pred začiatkom postupu, v prípade, že v ňom sú prítomné cirkulárne útvary, kontrastná látka zostáva v týchto dutinách. Zariadenie ich zvýrazňuje ako husté tiene na pozadí ľahšej dutiny močového mechúra.

Ako sa lieči divertikulum?

Pri absencii zrejmých symptómov a malého množstva patológie nie je potrebné vykonať operáciu. Najdôležitejšie je, aby sa pod dohľadom urológa zabránilo stagnácii moču pomocou konzervatívnej liečby predpísanej lekárom. Nevýhodou tejto terapie je jej schopnosť úspešne liečiť príznaky, ale nie ich príčinu..

Konzervatívna liečba zahŕňa pravidelné preplachovanie orgánov antiseptikami, čo sa často odporúča na prípravu pacienta pred operáciou. Chirurgický zákrok sa vykonáva v prípade ťažkej cystitídy, ak sa v divertikulu nachádza nádor alebo kamene, ako aj v prípade, keď vak stlačí krk orgánu a znemožní pacientovi močenie..

Počas operácie chirurgovia bandážujú a odstraňujú divertikulum špecialistami a zložitosť a trvanie tejto operácie závisí od štruktúry formácie. V niektorých prípadoch je potrebné uchýliť sa k plastu močového traktu, ak je cirkulárna formácia na stene močovodu..

Funkcie rehabilitačného obdobia

Aj pri úspešnom chirurgickom zákroku a účinnej terapii sa musia dodržiavať určité pravidlá, aby sa dosiahlo úplné uzdravenie a známy životný štýl. Vnútornú dutinu močového mechúra je potrebné pravidelne prepláchnuť antiseptickými roztokmi. To môže zabrániť opätovnej infekcii a tiež podporí hojenie rán. Pacientom sa často odporúča liečba UHF, ktorá pomocou elektromagnetických polí obnovuje stav orgánu. Vyrába sa na miestnej aj všeobecnej úrovni.

Aby sa zabránilo recidíve patológie, nemal by pacient zvyšovať tlak v močovom mechúre, na ktorý chirurgovia vložili dočasný katéter. Nainštalovaný systém musí byť starostlivo udržiavaný, výmena drenáže raz týždenne. Priehrada sa vyprázdni po každom akte deurinácie, takže vo vnútri nie je žiadny návrat moču. Prostredníctvom toho istého katétra sa do tela zavádzajú antiseptické lieky na dezinfekciu a zavlažovanie.

Lekári odporúčajú osobe určitú stravu, ktorá nedovolí zvýšenie kyslosti moču. To je nevyhnutné na rýchle uzdravenie stehu. Pacientovi by mali byť vylúčené slané potraviny, alkoholické nápoje a všetky ďalšie výrobky, ktoré zvyšujú kyslosť moču. Dodržiavanie týchto pravidiel prispeje k rýchlemu zotaveniu a rýchlemu návratu k normálu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cirhóza je chronické ochorenie s tendenciou k pokroku. Toto ochorenie vedie k vývoju ireverzibilných zmien v bunkách orgánu. Výsledkom je, že normálne tkanivo je nahradené vláknitým tkanivom, a preto je normálne fungovanie jednoducho nemožné.
Jedno liečime, druhé mrzačíme. Toto príslovie dokonale vyjadruje následky užívania liekov proti bolesti na kýlu chrbtice. Pri uskutočňovaní anestézie na jednej strane tieto lieky štrajkujú na druhej strane vo forme vedľajších účinkov.
Opuchnuté prsty nie sú zriedkavým javom a sú typické pre ľudí všetkých vekových kategórií. Opuchy sa niekedy objavujú v dôsledku malých zlyhaní tela, napríklad v dôsledku nesprávneho životného štýlu.