loader

Hlavná

Hlava

Črevná divertikulóza: príznaky, liečba, prognóza

Zjavné príznaky u väčšiny pacientov s divertikulózou hrubého čreva (divertikulárna choroba) chýbajú alebo sú identické s prejavmi iných črevných chorôb. Zistilo sa však, že frekvencia divertikulózy sa zvyšuje s vekom. U ľudí mladších ako 40 rokov a okolo 50 - 60% - starších ako 80 rokov je to menej ako 10%. Na európskom kontinente sú divertikly diagnostikované u každých 10 obyvateľov mladších ako 40 rokov, po 60 rokoch - v každej tretine a od 75 rokov - každý druhý obyvateľ.

S lokalizáciou divertikula sú spojené príznaky črevnej divertikulózy. Medzi obyvateľmi západných krajín sa najčastejšie v 90% zaregistrovaných prípadov nachádzajú v distálnom hrubom čreve, z toho 50 - 60% - v sigmoidálnom hrubom čreve a iba 10% - v pravých častiach hrubého čreva. Lokalizácia divertikla v konečníku nie je detekovaná.

Hlavné mechanizmy príznakov

Prevládajúca frekvencia divertikula sigmoidálneho hrubého čreva a príznaky s ním spojené sú spojené s anatomickými a fyziologickými charakteristikami. Sigmoidné hrubé črevo má menší priemer a viac ohybov v porovnaní so zvyškom hrubého čreva. Vykonáva funkciu rezervoáru, v ktorom dochádza k tvorbe, zhutneniu a hromadeniu výkalov. Reguláciou ich postupu do konečníka je oveľa častejšie segmentovaný ako iné oddelenia. Všetky tieto príčiny vedú k zvýšenému tlaku a distenzii stien sigmoidného hrubého čreva..

Výskyt divertikula je tiež uľahčený zmenami spojivového tkaniva a svalových vlákien priečneho hrubého čreva, ktoré súvisia s vekom. V dôsledku toho sa čoraz viac zvyšuje svalové napätie a odolnosť voči pohybu stolice, vnútrobrevnému tlaku a vyčnievaniu sliznice cez defekty svalovej vrstvy črevnej steny..

Súčasne sa vyskytujú patologické zmeny v plexoch submukózneho nervu s narušenou funkciou baroreceptora, zhrubnutie kruhovej a pozdĺžnej vrstvy črevného svalu, zníženie rozťažnosti a tónu jeho stien, konvergencia kruhových záhybov, v dôsledku čoho sa črevo stáva akordeónom. To zase vedie najmä k:

 • kompresia krvných ciev umiestnených v črevnej stene;
 • zhoršenie mikrocirkulácie krvi a rozvoj ischémie;
 • atrofia svalovej vrstvy;
 • zhoršená črevná motilita;
 • formovanie slabých oblastí, na ktorých sa tvoria divertikly.

Klinické prejavy divertikulózy hrubého čreva, sigmoidného hrubého čreva

Všetky tieto zmeny sa stávajú príčinou zhoršenia funkcie čriev vo všeobecnosti s postupným vývojom príznakov divertikulózy hrubého čreva a jeho komplikácií:

 • Divertikulitída (zápal divertikla)
 • Krvácajúci
 • Perforácia (perforácia)
 • Tvorba infiltrátu
 • Fistuly vnútorné alebo vonkajšie (zriedkavé)
 • Akútna alebo chronická obštrukcia čreva

Ochorenie má predovšetkým progresívny charakter s klinickými prejavmi, ktorých závažnosť závisí od trvania ochorenia, komplikácií divertikulárnej choroby, lokalizácie divertikla, prítomnosti sprievodných chorôb, veku pacienta a dodržiavania odporúčaní správnej výživy..

Najbežnejšou klinickou formou je nekomplikovaná divertikulóza hrubého čreva. Vyskytuje sa takmer u 80% pacientov s týmto ochorením. Po mnoho rokov sa verilo, že takéto formy choroby sa vyskytujú úplne bez príznakov. Štúdie v posledných rokoch však ukázali, že u 85% pacientov sú jednotlivé divertikuly hrubého čreva sprevádzané klinickými prejavmi rôzneho stupňa závažnosti, nehovoriac o divertikulóze.

Príznaky však nie sú špecifické. Pacienti často vôbec nevyhľadávajú lekársku pomoc, alebo ak i napriek tomu išli k lekárovi, diagnostikujú sa im dysbióza, chronická kolitída, dyskinéza hrubého čreva atď..

Najčastejšie a hlavné príznaky nekomplikovanej divertikulózy hrubého čreva:

 • Prerušované, opakujúce sa bolesti spastickej, paroxyzmálnej alebo tupej bolesti vľavo (najčastejšie), v strede (pod pupkom) alebo v spodnej časti brucha. Predpokladá sa, že tieto bolesti sú dôsledkom zvýšeného tlaku v lúmene čreva a zhoršenej pohyblivosti.
 • Bolesť môže po niekoľkých hodinách samo zmiznúť, ale môže sa zosilniť, najmä po jedle.
 • Môže sa vyskytnúť bolesť podobná záchvatu apendicitídy (v pravom dolnom bruchu), aj keď sú divertikly lokalizované nie vo vzostupných oblastiach (vpravo), ale v sigmoidálnom hrubom čreve (vľavo)..
 • Ožarovanie (šírenie) bolesti sa niekedy zaznamenáva: v konečníku, spodnej časti chrbta, krížovej kosti a tiež v trieslovinovej alebo gluteálnej zóne..
 • Úľava alebo úplné vymiznutie bolesti po vyčerpaní plynov alebo po defekácii.

Okrem hlavných prejavov divertikulózy hrubého čreva môžu existovať všeobecné príznaky charakteristické pre porušenie jej funkcie:

 • zápcha, ktorá má trvalý charakter;
 • zápcha, po ktorej nasleduje hnačka;
 • uvoľnenie veľkého množstva hlienu;
 • nafúknutie a významné vypustenie naftalového plynu;
 • falošné túžby (tenesmus) alebo opakované akty defekácie;
 • pocit neúplného vyprázdnenia po defekácii (často sprevádzaný prítomnosťou divertikla v sigmoidálnom hrubom čreve).

Pri vyšetrení lekár zaznamená nadúvanie, bolesť búšenie srdca (búšenie srdca) pozdĺž celého hrubého čreva. Tieto javy sú najvýraznejšie na ľavých oddeleniach, neexistuje však žiadna ochranná reakcia (napätie) brušnej steny. Hmatateľná je aj spastická časť hrubého čreva, v ktorej sú lokalizované divertikly..

Niektoré charakteristické znaky divertikulózy rôznych častí priečneho hrubého čreva:

čreváZmeny svalovej vrstvy čreva a povaha chymuNajčastejší prejav vekuPovaha najčastejších komplikácií
správnyfragmentácia čreva a zahusťovanie výkalovmladý (do 40 rokov) vekSklon ku krvácaniu
leftatrofia svalových vlákien, rezervácia a tvorba hustej stolicečastejšie starší ľudiaTendencia k divertikulitíde (zápal)

Keď sa vyskytnú komplikácie vo forme divertikulitídy, krvácania, perforácie atď., Objavia sa príslušné príznaky:

 • so zmenami v klinických krvných testoch, moč
 • vzhľad teploty
 • krv v stolici
 • zmena charakteru syndrómu bolesti, atď..

Diagnóza pomocou základných inštrumentálnych metód, ako je irigografia (röntgenové vyšetrenie po naplnení čriev kontrastným médiom), endoskopia, kolonoskopia, počítačová tomografia, umožňuje presnejšie zistiť prítomnosť, lokalizáciu a stav divertikúl..

Liečba nekomplikovanej divertikulózy

Hlavnou vecou pri liečbe črevnej divertikulózy (nekomplikovaná forma) je výživa potravinami bohatými na vlákninu z potravy. Podľa najnovších údajov ich použitie pacientmi s asymptomatickým priebehom choroby pomáha predchádzať jej progresii a výskytu komplikácií. Individuálni vedci majú kontroverzný názor, že zahrnutie týchto produktov do stravy dokonca vedie k regresii divertikla..

Dietetické alebo diétne vlákniny sú rastlinné vláknité látky rôzneho zloženia a štruktúry, ktoré sa nestrávia ani neabsorbujú v črevách. Pri kalorickej diéte 2500 kcal je ich denná fyziologická potreba 30 g. Väčšina druhov rastlinných vlákien obsahuje nestráviteľné polysacharidy, pektín, celulózu a hemicelulózu, lignín, algináty. Ich hlavnou vlastnosťou je väzba vody v črevnom lúmene, ktorá zvyšuje objem chymu, znižuje tlak vo vnútri čreva a podporuje rýchlejší transport cez črevo a odstraňovanie výkalov a toxínov z tela..

Nerozpustná vláknina z potravy, ktorá pokrýva asi 6 - 9% energetických potrieb tela, navyše vytvára v hrubom čreve veľký ďalší povrch, na ktorý sa kladie a fixuje veľké množstvo prospešných črevných baktérií. Vlákna sú „priateľské“ bakteriálne živné médium, na ktorom rýchlo rastú a množia sa, čo vedie k potlačeniu patogénnej flóry..

Charakteristiky tabuľky pozitívneho účinku vlákniny na ľudské telo:

Priamy účinokNepriama akcia
 • skvapalnenie črevného obsahu a normalizácia črevnej motility
 • zvýšenie počtu kolónií prospešných črevných baktérií
 • zväčšenie dodatočnej plochy na stanovenie normálnej črevnej flóry
 • tvorba zdrojov energie dostupných pre bunky (monosacharidy atď.) v dôsledku života mikroflóry
 • antioxidačné a antimikrobiálne účinky (proti patogénnym a podmienečne patogénnym mikroorganizmom)
 • zvyšujú stabilitu prospešnej mikroflóry hrubého čreva
 • poskytovanie energie pre prospešnú flóru
 • korekcia cirkulácie dusíkatých zlúčenín, cholesterolu a žlčových kyselín z čreva do pečene
 • znížená absorpcia vitamínov, organických kyselín a minerálnych solí, stimulácia imunitnej obrany tela
 • znížená saturácia potravín energetickými zložkami

Je zrejmé, prečo sú diétne potraviny obsahujúce otruby účinnou potravou pre črevnú divertikulózu. Hrubé pšeničné otruby majú najväčšiu schopnosť znižovať tlak v čreve a zvyšovať objem chymu. Do stravy sa musia zavádzať postupne počas 2 týždňov až 1 mesiaca. Denná norma začína od 5 - 10 g do 20 - 30 g. Na tento účel sa denná dávka (2 - 4 polievkové lyžice) otrúb naleje do 1 pohára vriacej vody a udržuje sa počas 30 - 40 minút, potom sa musí voda vypustiť. Varené otruby sa môžu pridávať do zeleninových jedál, mliečnych výrobkov, obilnín, polievok.

Počas prvého mesiaca takejto diéty s divertikulózou čreva, ktorá obsahuje veľké množstvo rastlinnej vlákniny, sa môžu objaviť alebo zosilniť bolesti brucha. Preto sa odporúča, aby ste užívali antispasmodické lieky, napríklad no-shpa alebo mebeverín, 20-30 minút pred jedlom ráno a večer, 400 mg, meteospasmil, bukopan a ďalšie..

Za účinný zdroj vlákniny sa považujú prípravky Mukofalk, Fiberleks, Ispagol, Solgar Psillium, pozostávajúce zo škrupín semien oválneho plantejna, ktoré rastú vo vyprahnutých oblastiach Stredozemného mora, Pakistanu a Indie. V škrupine semien plantejnu tohto konkrétneho druhu sú hlienové zložky obsiahnuté vo vysokej koncentrácii, vďaka ktorej liek patrí do mäkkej vlákniny z potravy..

Mucofalk, na rozdiel od otrúb, nemá takmer žiadne vedľajšie účinky vo forme nadúvania a spastickej bolesti, ale má protizápalový účinok a výrazne prekračuje pšeničné otruby v stupni zníženia črevného tlaku, účinne podporuje reprodukciu lakto - a bifidobaktérií..

Vláknina, ktorá je súčasťou Mukofalky, má nasledujúce fyzikálno-chemické vlastnosti:

 • Spomalte odvádzanie potravy zo žalúdka
 • Zvýšte viskozitu potravinových mas v tenkom čreve
 • Zvyšuje tvorbu hlienu na bunkách sliznice hrubého čreva
 • Viažu a zadržiavajú objem vody, ktorý prevyšuje hmotnosť samotných vlákien, čím znižujú napätie stien čriev, zvlhčujú stolicu a zabezpečujú ich zrýchlený priechod črevom.
 • Zhromažďujte a držte na svojom povrchu v koloidnom stave toxické prvky vonkajšieho a vnútorného pôvodu
 • Poskytujú užitočné mikrobiálne asociácie s ďalšou oblasťou a po enzymatickom rozklade mikroorganizmami sa stávajú energetickým zdrojom pre tieto mikroorganizmy.
 • Nebráni vstrebávaniu stopových prvkov a vitamínov v črevách

Odporúča sa zahrnúť do výživy pacientov s črevnou divertikulózou:

 • otruby alebo biela múka
 • drobivé obilniny z pšenice a pohánky s rastlinným olejom
 • zeleninové hrnce
 • zeleninové polievky z mäsového vývaru
 • mliečne výrobky
 • pečená zelenina (ak je dobre tolerovaná)

Je žiaduce vylúčiť zo stravy potraviny, ktoré viažu a oneskorujú peristaltiku. Tie obsahujú:

 • jemné múky
 • cestoviny
 • krupica a ryžová kaša
 • želé, káva a silný čaj
 • červené víno, kakao a čokoláda

Diétna vláknina je hlavnou liečbou a prevenciou divertikulózy hrubého čreva. Pri absencii komplikovaných foriem choroby sa odporúča ich nepretržité používanie, s výnimkou letných a jesenných období, kvôli zahrnutiu dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a bylín do stravy..

Liečba drogami

Pri črevnej divertikulóze sú liečebné taktiky určené celkovým zdravotným stavom pacienta, závažnosťou choroby, prítomnosťou komplikácií..

S asymptomatickou divertikulózou

ak bola choroba diagnostikovaná náhodne (náhodné zistenie), pacientovi sa odporúča dodržiavať diétu so zvýšenou dennou stravou ovocia, zeleniny, fazule, zŕn, pitím najmenej 2 litrov tekutiny denne (ak neexistujú kontraindikácie). Podľa indícií je možné používať probiotiká (pozri zoznam prípravkov analógov Linex), enzýmové prípravky, lieky, ktoré znižujú nadúvanie (príčiny)..

V prítomnosti nekomplikovaného zápalového procesu
 • širokospektrálne antibiotiká, prípravky kyseliny 5-aminosalicylovej, kyseliny maslovej
 • tráviace enzýmy
 • stimulanty gastrointestinálnej motility, ako je Domperidon (Motilium, Pasazhiks, Motilak), Metoclopromide atď..
 • antispasmodiká - Noshpa, Drotaverin, Spasmol, Spazmonet
 • preháňadlá - prebiotiká (na báze laktózy - Normáza, Romphalac, Portalacový sirup, Dufalac, Laktulóza Poly, Goodluck, Laktulóza Stada, Livoluk-PB).
S progresiou ochorenia počas liečby je indikovaná hospitalizácia

Keď je indikovaný chirurgický zákrok?

Ak sa u pacienta vyskytli 2 záchvaty divertikulózy, podľa najnovších klinických štúdií je vhodné vykonať plánovaný chirurgický zákrok. Pretože opakované záchvaty sú zle liečiteľné a spravidla sa končí perforáciou čreva následnou peritonitídou. Okrem toho sa chirurgická liečba odporúča pacientom starším ako 40 rokov aj po 1 epizóde divertikulitídy..

Chirurgické ošetrenie spočíva v odstránení (resekcii) tej časti čreva, ktorá je ovplyvnená divertikulami. Indikácie pre chirurgický zákrok sú nasledujúce komplikácie:

 • silné krvácanie
 • progresívna črevná obštrukcia
 • perforácia divertikula s rozvojom peritonitídy alebo retroperitoneálneho hlienu
 • pitva abscesu pri vývoji vonkajšej alebo vnútornej intestinálnej fistuly

V každom špecifickom klinickom prípade sa objem operácie určuje individuálne, niekedy pri urgentnom chirurgickom zákroku sa črevo neprirodzene odstráni na brušnej stene. Včasný prístup pacienta k gastroenterológovi a kloproctológovi, primeraná terapia a plánovaná chirurgická liečba (najmä po útoku) zlepšujú prognózu. V 80% prípadov divertikulóza pokračuje bez komplikácií, s komplikáciami je riziko relapsu v budúcnosti 25%.

Koloniálna divertikulóza

Divertikly - cirkulárne výčnelky na stenách čreva. Tieto formácie sa v tretine všetkých prípadov nachádzajú v sigmoidálnom hrubom čreve, o niečo menej často - v pažeráku a dvanástniku. Koloniálna divertikulóza je najbežnejšia u mužov a žien starších ako 40 rokov, vyskytujú sa však prípady vrodenej divertikulózy..

V niektorých situáciách vedie choroba k závažným komplikáciám, ktoré nie je možné vyriešiť bez chirurgického zákroku..

Príčiny divertikulózy hrubého čreva

Hlavnými príčinami divertikla na stenách čreva sú dystrofické zmeny svalovej vrstvy, zhoršená peristaltika. Takéto zmeny sú často sprevádzané ischemickými a degeneratívnymi zmenami spojenými so zmenami organizmu súvisiacimi s vekom. Preto je najväčšie percento pacientov s diagnózou divertikulózy v pokročilom veku..

Vyvolávať patologické zmeny v čreve:

 • nedostatok vlákniny v strave, ktorá vyvoláva výskyt chronickej zápchy;
 • nedostatok fyzickej aktivity, čo má za následok horšiu črevnú motilitu;
 • nadváha.

Črevnú stenu môžu ovplyvniť ďalšie choroby, avšak ich povaha je často spojená s vyššie uvedenými fenoménmi. Na vytvorenie divertikla nestačí oslabenie svalov a spojivového tkaniva čreva.

Tvoria sa iba na pozadí zvyšujúceho sa tlaku v čreve a odolnosti voči pohybu príliš hustých výkalov. V prítomnosti dokonca malých defektov steny sliznica vyčnieva cez vrstvu črevného svalu.

Obyvatelia Kanady a USA sa považujú za šampiónov vo výskyte divertikulózy a najmenší počet pacientov s takouto patológiou je zaznamenaný v ázijských krajinách a Japonsku..

Príznaky črevného divertikula

Príznaky divertikulózy sú podobné prejavom iných črevných patológií a spočívajú v zmene stolice, objavení sa nepohodlia v bruchu. Bolesť je najbežnejším príznakom, ktorý spôsobuje sťažnosti lekárovi. Môže sa líšiť v intenzite, umiestnení a ďalších charakteristikách. Nasledujúce príznaky označujú divertikulózu hrubého čreva:

 • bolesť je prerušovaná, ale pravidelne sa opakuje;
 • po jedle sa zhoršuje, najmä ak jedlo vyvoláva tvorbu plynu;
 • nepohodlie samo za pár hodín zmizne;
 • po defekácii alebo vypustení plynov sa pozoruje úplné vymiznutie bolesti.

Bolesť je často lokalizovaná v ľavom bruchu, niekedy vyžaruje do konečníka, dolnej časti chrbta, trieslovej oblasti alebo do oblasti gluteálnej oblasti. Častejšie sa však prejavuje v ľavej iliakálnej oblasti.

Keď je postihnutá pravá časť hrubého čreva, pacienti majú zhusťovanie výkalov, v dôsledku čoho sa obávajú pravidelnej zápchy, ktorá je pravidelne nahradená hnačkami. Ak dôjde k divertikulóze v ľavej polovici hrubého čreva, u pacientov s nadúvaním a nadúvaním veľkého množstva fetálnych plynov pretrváva zápcha. Spolu s tým môže dôjsť k falošnému nutkaniu na vyprázdnenie, môže dôjsť k vylučovaniu hlienu stolicou.

Niekedy sa divertikulóza mýli za dysbiózu, chronickú kolitídu alebo dyskinézu hrubého čreva, pretože choroba nemá žiadne špecifické príznaky.

Diagnostické metódy

Na presnejšie určenie príznakov a liečby predpíšte vhodné ochorenie a vykonajte komplexnú diagnózu. Zahŕňa externú skúšku a inštrumentálne štúdie..

Pri pohmatu brucha v prospech divertikulózy, nadúvanie a citlivosť hrubého čreva, najmä v ľavej časti, naznačujú, že na prednej brušnej stene nie je napätie..

Inštrumentálna diagnostika pri podozrení na divertikulózu zahŕňa:

 • črevná irrigoskopia (rádiografia s použitím kontrastného média);
 • kolonoskopia;
 • počítačová tomografia alebo virtuálna kolonoskopia;
 • röntgenové vyšetrenie brucha.

Ďalej je predpísaná ultrazvuková diagnóza brušných orgánov. Táto štúdia je zameraná na odstránenie patológií, ktoré sú sprevádzané príznakmi podobnými divertikulóze..

Počas diagnózy je dôležité vylúčiť onkologické ochorenia čreva alebo odhaliť latentné choroby, ako sú hemoroidy, análne pukliny, črevné polypy a ďalšie. Nemenej užitočná je informácia o lokalizácii formácií v hrubom čreve a ich aktuálnom stave: prítomnosť alebo neprítomnosť zápalu, krvácanie atď..

Liečba črevnej divertikulózy

Pretože je potrebné liečiť divertikulózu s ohľadom na príčiny jej výskytu, pacient musí byť pripravený na zmenu životného štýlu, predovšetkým na významnú zmenu stravovania. Špeciálna strava je základom liečby tohto ochorenia, bez ohľadu na formu jeho priebehu, pretože príčiny výskytu divertikúl spočívajú hlavne v nesprávnej strave. Ďalej sa používajú lieky av ťažkých prípadoch chirurgický zákrok.

diéta

Strava je základom liečby nekomplikovanej a asymptomatickej divertikulózy. Odporúča sa, aby pacienti do svojej stravy pridávali viac vlákniny. Zvyšujú objem výkalov a pomáhajú znižovať tlak v črevách, čo prispieva k rýchlejšiemu a ľahšiemu pohybu čriev. Vlákno bráni ďalšiemu progresu divertikla av niektorých prípadoch vedie k ich regresii.

V ponuke sú zahrnuté nasledujúce zdroje vlákien:

 • otruby alebo hrubá múka;
 • obilniny z obilnín (pšenica a pohánka) s prídavkom rastlinného oleja;
 • hrnce zo zeleniny alebo zeleniny, pečené na drôtenom stojane, ako príloha;
 • Polievky na mäsovom alebo kuracom vývare zo zeleniny;
 • mliečne výrobky.

Okrem zeleniny a ovocia je užitočné uviesť do ponuky pšeničné otruby. Malo by sa to robiť postupne, aby nedošlo k podráždeniu čriev. Počiatočná denná norma je od 5 do 10 g otrúb, potom sa zvýši na 30 g.

Aby otruby nepoškodili črevnú stenu, odporúča sa naplniť ich vriacou vodou na pol hodiny, vypustiť. Do zeleninových jedál, obilnín, jogurtov a polievok môžete pridať dusené otruby.

Zo stravy by ste mali vylúčiť cestoviny a pečenie, ovsenú kašičku z krupice a ryže, želé, silnú kávu a čaj, víno (červené), kakaové výrobky.

Drogová terapia

S divertikulózou hrubého čreva sú príznaky a lieky priamo spojené. Zoznam liekov, ktoré sa odporúčajú pacientom s touto diagnózou, zahŕňajú:

 • antispasmodiká - Mebeverin, No-Shpa, Meteospasmil, Bukopan - sa často používajú v počiatočnej fáze liečby;
 • zdroje vlákniny - Mukofalk, Solgar, Ispagol - nahrádzajú otruby, pretože nespôsobujú plynatosť a kŕče, stimulujú obnovu črevnej mikroflóry;
 • probiotiká - Linex a jeho analógy - na obnovu mikroflóry;
 • prebiotiká na uvoľňovanie stolice na báze laktulózy - Dufalac, Normáza a ďalšie;
 • enzýmové prípravky sa predpisujú pri ťažkých poruchách trávenia, ako aj pri výskyte zápalového procesu;
 • stimulanty črevnej motility - Motilium, Motilak, Domperidon;
 • širokospektrálne antibiotiká predpísané pre divertikulum zápalu.

Ak sa lieková liečba nezlepší, pacient je hospitalizovaný a je mu podaná infúzna terapia. Spolu s tým sa vykonávajú ďalšie štúdie a zvažuje sa otázka chirurgického zákroku..

chirurgia

Chirurgický zákrok sa používa, ak sa divertikulóza zostupného oddelenia (alebo akéhokoľvek iného) zhoršuje viac ako dvakrát. V takýchto situáciách je dôležité zabrániť perforácii čreva a rozvoju peritonitídy, ktorá sa často vyskytuje pri opakovaných útokoch. U pacientov starších ako 40 rokov je plánovaný chirurgický zákrok predpísaný po prvej exacerbácii.

Indikácie pre operáciu sú tiež:

 • krvácanie z čreva;
 • obštrukcia čriev;
 • perforácia čreva;
 • potlačenie divertikla hroziacim alebo vzniknutým otvorením abscesu.

Počas chirurgického zákroku sa odstráni časť čreva postihnutá divertikulami, miera zákroku sa stanoví individuálne.

Prognóza včasne diagnostikovanej choroby je priaznivá. Viac ako 80% operácií sa vykonáva bez následných komplikácií, riziko relapsu nie je väčšie ako 25%.

Komplikácie a prevencia divertikulózy

Ak pacient nekonzultuje gastroenterológa a nerozhodne sa spolu so špecialistom o tom, ako liečiť divertikulózu, zvyšuje sa riziko komplikácií. Medzi ne patrí zápal divertikula (divertikulitída) a tvorba infiltrátu, rozvoj akútnej obštrukcie čreva, perforácia a perforácia čreva. Pri chronickom priebehu choroby na pozadí lubrikovaných symptómov je možná tvorba vnútorných a niekedy vonkajších (veľmi zriedkavých) fistúl..

Odporúča sa dodržiavať vyváženú stravu a spotrebovávať najmenej 2 litre vody denne, aby sa zabránilo výskytu divertikla alebo aby sa prerušila ich progresia. Mierna fyzická aktivita zameraná na urýchlenie peristaltiky a zlepšenie trávenia tiež pomôže predísť zhrubnutiu výkalov..

Ak sa divertikuly napriek tomu vytvorili, ale nespôsobujú výrazné nepohodlie, odporúča sa, aby pacienti pravidelne navštevovali gastroenterológa (najmenej dvakrát ročne) a pravidelne sa podrobovali kompletnej črevnej diagnóze..

Na záver je uvedený stručný prehľad divertikulózy, jej príznakov a komplikácií:

Divertikulitída: príznaky a metódy liečby (strava, lieky, chirurgický zákrok)

Divertikulitída je izolovaný zápal divertikula a okolitých tkanív (vláknina, črevná stena) s polomerom 7 cm, zatiaľ čo zápalový proces sa netýka brušnej steny a susedných orgánov. Zápal sa spravidla vyskytuje vo falošnom divertikulu hrubého čreva alebo sigmoidného hrubého čreva.

V literatúre nájdete aj koncept divertikulózy. Divertikulóza v širšom zmysle znamená prítomnosť viacerých divertikúl v ľubovoľnom dutom orgáne. V lekárskej praxi má však tento pojem užší význam a používa sa hlavne v rámci patológie hrubého čreva..

Divertikulóza hrubého čreva je teda stav, pri ktorom je v stene hrubého čreva najmenej jedno divertikulum. Táto patológia je zvyčajne asymptomatická alebo sa vyznačuje nešpecifickými funkčnými prejavmi. Divertikulitída je komplikáciou divertikulózy a má jasný klinický obraz v dôsledku zápalového syndrómu.

Vo svojom priebehu je divertikulitída akútna a chronická..

príznaky

Akútna divertikulitída

Medzi hlavné prejavy jednoduchej nekomplikovanej divertikulitídy patrí:

 • bolesť v ľavej polovici brucha (pretrváva niekoľko hodín až niekoľko dní);
 • lokálna bolesť pri pohmatu brucha;
 • horúčka;
 • leukocytóza pri všeobecnom krvnom teste;
 • nadúvanie;
 • nevoľnosť;
 • zvracanie
 • oneskorená alebo uvoľnená stolica;
 • zhoršené močenie.

Najbežnejším a stálym príznakom akútnej divertikulitídy je bolesť brucha a jej lokalizácia závisí od anatomického umiestnenia postihnutej oblasti. Pretože sigmoidné hrubé črevo je náchylnejšie na divertikulózu, bolesť v oblasti ľavého ilea je najčastejšie problémom. Preto sa divertikulitída niekedy nazýva „ľavostranná apendicitída“. Bolesť môže byť tiež lokalizovaná v ľavej bočnej oblasti brucha - s léziami zostupného hrubého čreva, v hypogastrii - s léziami priečneho hrubého čreva, v pravom ileu - s léziami stúpajúceho segmentu hrubého čreva..

V závislosti od závažnosti zápalových javov sa intenzita bolesti môže meniť od miernej, zanedbateľnej po strednú alebo závažnú. Bolesť môže byť prirodzene konštantná aj paroxysmálna.

Takmer všetky prípady akútnej divertikulitídy sú sprevádzané horúčkou a zápalovým krvným obrazom (leukocytóza, zvýšenie ESR)..

Iné príznaky, ako je porucha stolice, nadúvanie, nevoľnosť a zvracanie, dysurické poruchy, sú menej časté..

Pri pohmatu brucha a pri obojstrannom (vaginálnom alebo rektálnom) vyšetrení sa stanoví hustá, stredne bolestivá, relatívne pohyblivá časť sigmoidného hrubého čreva. Celkový stav pacientov s akútnou divertikulitídou je uspokojivý.

Chronická divertikulitída

Ochorenie sa považuje za chronické v prípadoch, keď zápalový proces trvá dlhšie ako 6 týždňov alebo existuje recidíva.

Hlavným príznakom chronickej divertikulitídy je bolesť. Bolesť je zvyčajne nízka alebo stredná intenzita, lokalizovaná v dolnom bočnom bruchu vľavo.

V závislosti od variantu priebehu ochorenia má klinický obraz určité vlastnosti.

Nepretržitý tok

Pri nepretržitom priebehe zápal nezmizne ani po 6 týždňoch od začiatku liečby alebo sa v týchto obdobiach objaví relaps.

Zároveň sú bolestivé pocity nekonzistentné a počas dňa sa menia, zosilňujú, potom oslabujú. Niekedy je ožarovanie bolesti dolnej časti chrbta, epigastrium, pravá iliakálna oblasť. Syndróm bolesti sa zastaví užívaním antispasmodík alebo liekov proti bolesti na dobu 15 - 40 minút. Väčšina pacientov nepotrebuje tieto lieky denne..

Opakujúci sa kurz

V priebehu relapsov po liečbe je zápal úplne odstránený, po určitom čase sa zápalový proces opäť obnoví. Zároveň v období medzi exacerbáciami pacienti nerobia žiadne sťažnosti, chýbajú aj objektívne údaje pre zápalový proces..

Klinický obraz s exacerbáciou rekurentnej divertikulitídy je podobný ako pri akútnom procese. Miera recidívy sa pohybuje od 1-krát za mesiac do 1-krát za 1-1,5 roka.

Latentný prúd

S latentným priebehom ochorenia klinické prejavy chýbajú, avšak pri kolonoskopii sa určuje divertikulum s hnisavým výbojom bez zapojenia okolitého vlákna do procesu..

Pri vyšetrení pacientov, vo väčšine z nich v ľavej ilálnej oblasti, sa stanoví husté sigmoidné hrubé črevo, ktoré je pri pohmatu bolestivé..

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja zápalových zmien v stenách divertikula je narušenie evakuácie a stagnácia obsahu v tele divertikula, v dôsledku čoho sa v ňom vytvára hustá hrudka - fecalitída. Úplná obštrukcia krku divertikla prispieva k rozvoju zápalového procesu a vylučovaniu výpotkov. Exsudát zmierňuje fekálie a vylučuje sa do črevného lúmenu, dráždi jeho steny a vyvoláva reaktívny zápal..

Závažnosť zápalu závisí od reaktívnych vlastností samotného organizmu a agresivity infekčného agens.

K výskytu divertikulitídy prispievajú tieto faktory:

 • zápalové ochorenie čriev;
 • helmintická invázia;
 • črevná patológia vedúca k zápche;
 • nadváha;
 • vek nad 50 rokov;
 • systémové choroby, ktoré znižujú celkovú odolnosť organizmu (diabetes mellitus, imunodeficiencie).

komplikácie

Akútne komplikácie divertikulitídy:

Chronické komplikácie divertikulitídy:

 • chronický paraintestinálny infiltrát;
 • stenóza hrubého čreva;
 • črevná obštrukcia;
 • fistuly (vonkajšie, intestinálne, intestinálne-vaginálne, intestinálne-vaskulárne);
 • kolitída - zápal črevnej steny v blízkosti divertikula;
 • malabsorpcia živín na pozadí viacpočetných divertikúl.

diagnostika

Pri diagnostike divertikulitídy je dôležité nielen potvrdiť prítomnosť zápalových zmien v divertikle, ale tiež vyhodnotiť prevalenciu procesu, závažnosť intoxikačného syndrómu a identifikovať možné komplikácie. Okrem toho je povinná diferenciálna diagnóza divertikulitídy s inými chorobami: zápal slepého čreva, nádory brušnej dutiny a panvy, infekčná a neinfekčná kolitída, Crohnova choroba, zápalové ochorenia genitourinárneho systému..

Na vykonanie týchto úloh je potrebná anamnéza, odstránenie príznakov „úzkosti“, klinické vyšetrenie a vykonávanie povinných laboratórnych a inštrumentálnych diagnostických metód..

Laboratórne metódy

 • všeobecná analýza krvi;
 • všeobecná analýza moču;
 • krvná biochemická analýza (bilirubín, AST, ALT, alkalická fosfatáza, GGTP, glukóza, celkový cholesterol, amyláza, CRP);
 • okultný krvný test.

Prístrojové metódy

 • EKG;
 • Ultrazvuk brušnej dutiny;
 • prehľadová rádiografia brušných orgánov (s podozrením na perforovanú divertikulitídu;
 • kolonoskopia alebo irigoskopia.

Ak je to potrebné, dodatočne sa môžu použiť črevný ultrazvuk, gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvových orgánov, CT alebo MRI brušnej dutiny a malej panvy..

liečba

Účelom liečby divertikulitídy je zmiernenie zápalového procesu, prevencia a liečba komplikácií.

Nekomplikovaná divertikulitída, pri absencii príznakov systémového zápalu, sa dá liečiť ambulantne, ale nedostatok účinku liečby v priebehu 48 - 72 hodín je signálom hospitalizácie..

Komplikovaná divertikulitída podlieha povinnej hospitalizácii na chirurgickom oddelení..

diéta

V prvých 2 až 3 dňoch od začiatku choroby je uvedená striktná strava, ktorá umožňuje príjem čistých tekutín (rastlinný vývar, tekuté vývary zo chudého mäsa a rýb, stále minerálna alebo pitná voda, vyčírené šťavy, slabý čaj, bozk).

V nasledujúcich dňoch je indikovaná strusková strava s výnimkou produktov, ktoré zlepšujú procesy fermentácie a tvorby plynu v čreve..

odporúčaMusí byť vylúčený
Mäsové výrobky
 • Varené chudé mäso (hovädzie, teľacie, kuracie)
 • karbonátky
 • suflé
 • Parné kotlety
 • Nízkotučné mäsové vývary
 • Mastné mäso (bravčové, jahňacie, kačacie, husacie)
 • salámy
 • salámy
 • Údené mäso
rybyRyby s nízkym obsahom tuku (ostriež, šťuka, treska, treska, ostrieža)Mastné ryby (makrely, lososy, pstruhy)
polievkyPolievky na vývare chudého mäsa, zeleninové vývaryBoršč, kapustová polievka, okroshka, húbová polievka, mliečne polievky
Kaša a obilninyRyža, krupica a ovsené vločky, rezance, rezance z prémiovej múky
 • Proso, krupica z jačmeňa
 • Mak, kokos, akékoľvek nasekané zrná, müsli
Mliečne výrobkyNízkotučné kefír, prírodný jogurt, maslo, syrKyslá smotana, plnotučné mlieko, jogurty s rôznymi polevami, zmrzlina, smotana, tvaroh
Chlieb a múkaBiely chlieb z prémiovej múky, sušienky bez prísad, sušenie, bagely.Celozrnný chlieb, výrobky z ražnej múky, hnedý chlieb
Zelenina a ovocieBanány, melón, broskyňa
 • Kapusta, reďkovka, repa, mrkva, reďkovky, cibuľa, cesnak, bylinky, morské riasy, sušené ovocie, orechy, hrozno, jablká, hrušky, citrusové plody,
 • jarabiny
 • Strukoviny (hrach, šošovica, fazuľa, cícer, fazuľa)
NápojeSlabý čaj, káva, pitná voda, minerálna voda bez plynu, vyčírené šťavy bez dužiny, napnuté kompóty
 • alkohol
 • Nektár, šťava s dužinou, kysané nápoje, sýtené nápoje, kvas
cukrovíMed, cukor, želé, sirupVšetky sladkosti okrem povolených
ostatnévajíčkaKorenie, konzervované potraviny, huby, ocot, omáčky, chren, horčica

Pri chronickej divertikulitíde v období medzi exacerbáciami je indikovaná strava bohatá na vlákninu z rastlín a vlákninu z rastlín.

Liečba drogami

antibiotiká

Pri nekomplikovanej akútnej divertikulitíde je výhodné orálne podávanie. Trvanie liečby je 7-14 dní.

Lieky podľa výberu sú amoxicilín / kyselina klavulanová 500 mg / 125 mg trikrát denne perorálne alebo ciprofloxacín 500 mg 2krát denne perorálne + metronidazol 250 mg trikrát denne perorálne.

Pri chronickej kontinuálnej divertikulitíde sa liečba vykonáva najmenej mesiac, kým sa nedosiahne klinický účinok. Počas liečby je možná zmena antibakteriálnych liekov. Ďalej je možné predpísať antibiotiká, ktoré nemajú systémový účinok, ale pôsobia výlučne v lúmeni čreva..

spazmolytiká

S bolesťou sa predpisujú selektívne antispasmodiká:

 • mebeverin hydrochlorid (niaspan, duspatalin, náhradnéx, dutan) 200 mg 2-krát denne;
 • trimebutín (nebutín, trimedát, trimebutín maleát) 100 mg 3-krát denne;
 • pinaveria bromid (dicetel) 50 mg 3-krát denne.

S elimináciou zápalových javov sa na požiadanie predpisujú antispasmodiká.

laxatíva

Použitie preháňadiel v akútnom období je obmedzené. Povolené používať vazelínový olej 1-4 polievkové lyžice denne.

Bez exacerbácie sa používa laktulóza alebo makrogol..

chirurgia

Naliehavá chirurgická liečba je indikovaná pre komplikovaný priebeh divertikulitídy (krvácanie, perforácia so známkami peritonitídy, absces). Účelom zásahu je odstrániť oblasť hrubého čreva spolu s postihnutým divertiklom. Najbežnejšie vykonávané operácie sú Hartmann alebo Mikulich..

Jasné indikácie plánovaného chirurgického zákroku neboli stanovené, takže sa stanovujú individuálne, berúc do úvahy závažnosť zápalových javov, frekvenciu relapsov, účinnosť konzervatívnej liečby, ďalšiu prognózu.

Najčastejšie však nekomplikovaná divertikulitída nevyžaduje chirurgickú liečbu.

prevencia

Medzi preventívne opatrenia na zníženie rizika rozvoja divertikulitídy, ako aj samotnej divertikulózy, patria:

 • dodržiavanie diéty s vysokým obsahom vlákniny (najmenej 25 g za deň);
 • prevencia zápchy;
 • prevencia obezity;
 • pravidelné cvičenie;
 • korekcia hmotnosti.

Pokračujte v téme a nezabudnite si prečítať:

Žiaľ, nemôžeme vám ponúknuť vhodné články.

Črevná divertikulóza

Črevná divertikulóza (syn. Divertikulum čreva, divertikulárna choroba) sa považuje za rozšírenú patológiu, na pozadí ktorej sa v rôznych častiach hrubého čreva a tenkého čreva formujú herniformné nádory. Lekári tvrdia, že u každej desiatej osoby na Zemi je diagnostikovaná rovnaká choroba, ale konečná miera výskytu nie je známa z dôvodu možnej asymptomatickej anomálie..

Takéto ochorenie má vrodenú aj nadobudnutú povahu, preto je celkom prirodzené, že predispozičné negatívne faktory sa budú mierne líšiť.

Spomedzi nešpecifických klinických prejavov je potrebné zdôrazniť narušenie stolice, nadúvanie a plynatosť, bolesť brucha. Zaznamená sa úplná absencia klinických príznakov..

Iba lekár môže urobiť správnu diagnózu na základe výsledkov komplexného laboratórneho a inštrumentálneho vyšetrenia pacienta. Dôležité diagnostické manipulácie sú dôležité.

Liečba divertikulózy je vo väčšine prípadov obmedzená na konzervatívne metódy - užívanie liekov a pozorovanie šetriaceho menu. Chirurgia je niekedy nevyhnutná. Na liečbu črevnej divertikulózy.

Medzinárodná klasifikácia chorôb desiatej revízie identifikuje patológiu ako svoj vlastný kód: kódom choroby podľa ICD-10 bude K57.

etiológie

Bez ohľadu na čas výskytu sú základom choroby nasledujúce provokujúce faktory:

 • degeneratívne zmeny v čreve;
 • porušenie peristaltiky;
 • vaskulárne choroby.

V opačnom prípade budú zdroje choroby rôzne. Napríklad vrodená forma je spôsobená týmito faktormi:

 • slabosť spojivového tkaniva spôsobená problémami vo vývoji plodu;
 • zhoršená pohyblivosť hrubého čreva alebo tenkého čreva;
 • nedodržiavanie zdravého životného štýlu a výživy nastávajúcou matkou počas tehotenstva;
 • degeneratívne procesy v tele;
 • abnormality tráviaceho systému v štádiu embryogenézy.

Sekundárna divertikulóza čreva sa vo väčšine situácií vyskytuje v dôsledku týchto provokatérov:

 • chronická forma črevnej obštrukcie;
 • zlá výživa - ak je hlavným menu mastné a korenené jedlá, konzervované jedlá, marinády, údené mäso a uhorky, silná káva a sladké nápoje;
 • nedostatočný príjem vlákniny v ľudskom tele - strava s črevnou divertikulózou hrá v terapii dôležitú úlohu;
 • dlhodobá závislosť na zlých návykoch;
 • prítomnosť obezity;
 • dlhodobé dodržiavanie prísnych diét;
 • prejedanie;
 • ateroskleróza;
 • ischemická choroba srdca.

K základným príčinám patrí akýkoľvek stav, ktorý spôsobuje zvýšenie vnútroočného tlaku a proces starnutia tela. V druhom prípade oslabenie a strata svalového tonusu vnútorných orgánov.

klasifikácia

Na základe času vzniku choroby existujú:

 • vrodená divertikulóza;
 • získaná divertikulóza.

Podľa prítomnosti a závažnosti klinických príznakov dochádza k patológii u dospelých a detí:

 • asymptomatický - vyskytuje sa v 80% prípadov;
 • s charakteristickými výraznými symptómami;
 • komplikovaná.

Špecialisti z oblasti gastroenterológie naznačujú existenciu takýchto variácií anomálie:

 • pravé divertikulárne ochorenie - môže to byť iba vrodená porucha, na pozadí ktorej herniformný výčnelok ovplyvňuje všetky vrstvy čreva (svaly, sliznice a submukózy);
 • falošné divertikulárne ochorenie - považuje sa za sekundárne, do patologického procesu sa zapája iba sliznica.

V mieste lokalizácie výčnelkov je lézia takýchto častí gastrointestinálneho traktu:

 • hrubé črevo - vyskytuje sa najčastejšie;
 • sigmoidné hrubé črevo;
 • hrubého čreva;
 • rekta - zriedka diagnostikovaná;
 • tenké črevo - iba 1%.

V závislosti od výskytu u ľudí rôznych vekových skupín má choroba nasledujúcu frekvenciu registrácie:

 • deti - 5%;
 • osoby mladšie ako 40 rokov - 10%;
 • ľudia vo veku 40 - 50 rokov - 30%;
 • osoby mladšie ako 60 rokov - 50%;
 • nad 60 rokov - 80%.

symptomatológie

Často sa neobjaví divertikulóza hrubého čreva alebo iná lokalizácia po dlhú dobu (do konca života). Diagnóza je prítomná v anamnéze ochorenia iba u 20% z celkového počtu ľudí trpiacich divertikulózou..

V iných prípadoch je choroba zistená náhodne ako diagnostický objav. Detekcia choroby je možná za týchto okolností:

 • absolvovanie rutinnej prehliadky v lekárskom zariadení;
 • v procese diagnostikovania inej choroby.

Niektorí ľudia, aj keď majú patologické výčnelky, takúto diagnózu vôbec neurobia. Je to kvôli úplnej absencii príznakov a odmietnutiu pravidelného laboratórneho a inštrumentálneho vyšetrenia na klinike.

Príznaky črevnej divertikulózy sú nasledujúce:

 • opakujúca sa bolesť brucha;
 • zmena veľkosti prednej steny pobrušnice vo veľkom smere;
 • veľké emisie plynov;
 • výskyt charakteristického dunenia v bruchu;
 • porušenie zákona o defekácii;
 • pocit plnosti a nepohodlia v dolnej časti brucha;
 • znížená alebo úplná nechutenstvo;
 • výskyt nečistôt hlienu a krvi vo výkaloch;
 • črevné preplnenie.

V prípade komplikácií môžu tieto sťažnosti vzniknúť:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • výkyvy v krvnom tóne;
 • slabosť a únava;
 • znížená schopnosť pracovať;
 • svalové napätie brucha;
 • prejavy intoxikácie;
 • závraty a bolesti hlavy;
 • strata váhy;
 • bledú pokožku;
 • zahusťovanie v ľavom dolnom bruchu - ľahko určené počas hmatu kvôli bolesti.

Takýto symptomatický obraz vzniká bez ohľadu na príčiny vzniku patológie a vekovú kategóriu pacienta.

diagnostika

Ako diagnostikovať a liečiť divertikulózu, vie iba gastroenterológ. Na správne stanovenie diagnózy nemá lekár dostatok informácií o klinickom priebehu, pretože príznaky divertikulózy nie sú špecifické, ale sú typické pre veľké množstvo gastrointestinálnych problémov..

Diagnostický proces by mal zahŕňať celý rad opatrení - nielen laboratórne a inštrumentálne vyšetrenia, ale aj manipulácie, ktoré vykonáva ošetrujúci lekár osobne:

 • oboznámenie sa s anamnézou - identifikácia najpravdepodobnejšieho patologického zdroja;
 • zhromažďovanie a analýza životnej histórie - informácie týkajúce sa stravovania;
 • hlboká palpácia a náraz celej plochy prednej steny brušnej dutiny;
 • hodnotenie celkového zdravotného stavu a stavu pokožky;
 • meranie telesnej teploty a krvného tónu;
 • podrobný prehľad o čase výskytu a závažnosti príznakov.

Druhá etapa diagnostiky, ktorá začína komplexným vyšetrením tela, zahŕňa také laboratórne testy:

 • všeobecná klinická analýza moču a krvi;
 • biochémia krvi;
 • coprogram;
 • analýza výkalov okultnej krvi;
 • bakteriálna stolica.

Nasledujúce inštrumentálne postupy pomôžu lekárovi konečne určiť diagnózu:

 • Ultrazvuk peritoneum;
 • irrigoscopy;
 • kolonoskopia;
 • sigmoidoscopy;
 • manometria;
 • CT a MRI;
 • biopsia.

Pred liečbou črevnej divertikulózy je potrebné odlišovať patológiu od týchto chorôb:

liečba

Liečba sa môže uskutočňovať konzervatívne aj chirurgicky. Najskôr sa snažia vyliečiť chorobu bez chirurgického zákroku.

Liečba pomocou liekov zahŕňa užívanie týchto liekov:

 • antibiotiká
 • spazmolytiká;
 • lieky proti bolesti;
 • prokinetiká;
 • enzýmy;
 • prebiotiká a probiotiká;
 • hnačka a iné lieky, ktoré prispievajú k neutralizácii klinických príznakov;
 • imunomodulátory;
 • vitamínové a minerálne komplexy.

Eliminácia ochorenia nebude úplná, ak pacient nedodrží výživu s divertikulózou. Cieľom terapie diétou je vylúčiť takéto potraviny z ponuky:

 • čerstvé pečivo a pečivo;
 • polotovary a droby;
 • vyprážané a korenené jedlá;
 • mastné mäso a ryby;
 • plnotučné mlieko;
 • čokoláda a iné sladkosti;
 • silný čaj a káva;
 • sladké sódy a liehoviny.

Liečebné menu má nasledujúce pravidlá:

 • častý príjem potravy, ale v malých porciách;
 • obohatenie stravy vlákninou, ktorá sa nachádza vo veľkom množstve v zelenine, ovocí a obilninách;
 • dôkladné žuvanie potravín a mletie prísad;
 • varenie varením, parením, dusením alebo pečením;
 • regulácia teploty - riad by nemal byť príliš studený alebo príliš horúci;
 • príjem dostatočného množstva tekutiny - najmenej 2 litre za deň.

Iba gastroenterológ alebo odborník na výživu môže poskytnúť úplný zoznam zakázaných a povolených zložiek, urobiť približnú stravu na týždeň.

Liečba ľudovými prostriedkami nie je zakázaná, ale po predchádzajúcej konzultácii s lekárom. Najúčinnejšie zložky liečivých bujónov a infúzií:

 • ľanové semená;
 • šťava z aloe;
 • Šípka;
 • motherwort;
 • žihľavy;
 • harmanček;
 • Semená kôpru;
 • kôra brestu;
 • staršie;
 • skorocel;
 • echinacea;
 • mäta;
 • nechtík;
 • Melissa;
 • rebríček;
 • bloodroot.

Konzervatívne liečenie divertikulózy znamená:

 • terapeutická masáž brucha;
 • Cvičebná terapia;
 • fyzioterapia.

Liečba črevnej divertikulózy chirurgickým zákrokom má nasledujúce indikácie:

 • neúčinnosť konzervatívnych recepcií;
 • situácie, keď príčinou choroby bol novotvar;
 • komplikácie.

V takýchto prípadoch bude laparoskopická alebo laparotomická operácia zameraná na úplnú alebo čiastočnú excíziu postihnutej oblasti.

Možné komplikácie

Znaky priebehu choroby, odmietnutie lekárskej starostlivosti alebo pokus o nezávislé vyliečenie choroby často vedú k negatívnym následkom. Najčastejšou komplikáciou je divertikulitída (zápalový proces v divertikloch)..

Komplikácie zahŕňajú:

Prevencia a prognóza

Divertikulóze čreva sa dá zabrániť dodržiavaním jednoduchých všeobecných pravidiel. Prevenciu choroby predstavujú také opatrenia:

 • odmietnutie zlých návykov;
 • vyvážená strava;
 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • včasná detekcia a liečba patológií spôsobujúcich divertikulózu;
 • pravidelné návštevy odborníkov počas úplného preventívneho vyšetrenia na klinike.

Okamžite zaznamenané príznaky a liečba predpísaná kompetentným odborníkom sú dva faktory, ktoré zhoršujú prognózu ochorenia. Pravdepodobnosť vzniku komplikácií divertikulózy a základného ochorenia je však stále vysoká.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Oddelenie, kde je obvyklé byť krkom akejkoľvek osoby, sa skladá zo 7 hlavných stavcov, ktoré môžu zabezpečiť potrebný pohyb hlavy. Tieto stavce tiež spájajú lebku s chrbticou v dôsledku týlneho komplexu.
Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum.
Divertikulóza hrubého čreva je získané ochorenie.

Ako sa prejavuje divertikulárna choroba?
Aké komplikácie sa môžu vyvinúť?
Ktorých pacientov treba hospitalizovať?