loader

Gynekologické zoškrabanie krčka maternice

Bez ohľadu na to, či ste prišli k lekárovi kvôli tomu, že vás niečo trápi alebo ste si práve naplánovali vyšetrenie, nemali by ste sa báť, ak vám bolo predpísané zoškrabanie krčka maternice. To neznamená, že vo vašom tele je niečo zlé, iba sa hovorí, že lekár sa chce ubezpečiť o opaku.

Existujú dva rôzne typy odrezkov maternice. Prvým je škrabanie maternicovej dutiny a druhým škrabaním z krčka maternice. Zvážime krčné zoškrabanie.

Čo je to postup?

Tento typ výskumu spočíva v odoberaní šrotu z krčka maternice pomocou špeciálnych nástrojov. Cervikálny kanál - to je cervikálny kanál, ktorý sa nachádza medzi vagínou a maternicovou dutinou.

Existujú dva typy zoškrabovania: skúšobné zoškrabanie a úplné kyretáž. Skúšobné zoškrabanie zahŕňa čiastočné kyretáž, to znamená zoškrabanie iba malej oblasti maternicovej sliznice. Na presnejšiu diagnostiku rôznych chorôb sa používa celá kyretáž, to znamená zoškrabovanie z veľkej plochy. Zoškrabanie sa umiestni do špeciálnej sterilnej misky, pričom sa zaznamená, z ktorých častí maternice sa odobrala.

Aký je postup pri zoškrabávaní sliznice maternice

Poškrabanie maternice sa najčastejšie vykonáva v celkovej anestézii. Najskôr sa dezinfikuje krčka maternice a vagína. Potom jeden z lekárov vkladá a drží zrkadlá pomocou sterilných nástrojov, rozširuje cervikálny kanál a pomocou kyrety (nazývanej aj chirurgická lyžička) sa používa v gynekológii na zoškrabávanie horných vrstiev tkanív) a zbiera zoškrabovanie, ktoré predstavuje horná vrstva krčka maternice. Po dokončení postupu sa zrkadlá odstránia z vagíny a povrch sa ošetrí roztokom jódu.

Prečo a v ktorých prípadoch je zoškrabanie krčka maternice

Šrotovanie môže byť potrebné z troch hlavných dôvodov:

 • Potreba určiť hormonálny stav.
 • Potreba biopsie na detekciu zhubných nádorov.
 • Odrezky maternice sa tiež používajú na určenie príčin neplodnosti..

Okrem toho môže lekár odkázať pacienta na gynekologické zoškrabanie v prípade podozrenia na eróziu krčka maternice, ľudského papilomavírusu atď..

Pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať, aby bola analýza krčka maternice čo najpresnejšia:

 1. Dva dni pred samotnou analýzou by ste sa mali zdržať intimity.
 2. Neodporúča sa užívať antibiotiká a rôzne antivírusové a antibakteriálne lieky ani 2 dni pred zákrokom.
 3. V deň samotnej analýzy je značne odrádzané..
 4. Nepoužívajte prostriedky na intímnu hygienu, nepoužívajte antikoncepčné prostriedky a rôzne vaginálne masti, čapíky atď..

Histologická analýza

Pozrime sa, ako sa líšia pojmy histológia, cytológia a biopsia..
Histologická analýza sa uskutočňuje pomocou biopsie. To znamená, že sa odoberie malý kúsok tkaniva. Tento postup sa najčastejšie vykonáva v lokálnej anestézii, ale nie je možné ho používať. V tomto prípade budú pocity nepríjemnejšie, ale znesiteľné.

Hlavné metódy odberu vzorky tkaniva:

 • Rádiová vlna - hlavnou výhodou tejto metódy v gynekológii je bez krvi, ale existujú aj prípady, keď má pacient po zákroku vaginálny výtok..
 • Konformácia - tento typ vzorkovania sa vyznačuje odrezaním kúska tkaniva v tvare kužeľa. Môže sa použiť nielen na odobratie tkaniva, ale aj na odstránenie postihnutej oblasti.
 • Štipka - metóda, pri ktorej pacient odoberá kus materiálu pomocou špeciálnych klieští na biopsiu.

Analýza histológie bude schopná odpovedať na tieto otázky:

 1. Najdôležitejšie z nich je, či sa v tele nachádzajú zhubné nádory alebo rakovinové bunky. Histologický test môže varovať alebo pomôcť diagnostikovať rakovinu včas.
 2. Druhým je zisťovanie príčin neplodnosti..
 3. Bioptická analýza tiež pomôže zistiť celkový stav urogenitálneho systému pacienta.

Ako dlho trvá histologická analýza? Na túto otázku odpovie klinika alebo laboratórium, v ktorom vykonávate analýzu. V priemere však dostanete výsledky histologickej analýzy do 6-10 dní od okamihu odobratia tkaniva.

Môžu byť výsledky histologickej analýzy nesprávne? Existuje veľmi nízka pravdepodobnosť, že histologická analýza bude chybná. Tento typ diagnózy je jedným z najpresnejších a najspoľahlivejších. Ale niekedy lekári pripúšťajú možnosť, že výsledok bude nesprávny, je to veľmi zriedkavé. Nakoniec, ak sa dodržiavala technológia odoberania vzorky tkaniva a ďalší algoritmus pôsobenia, pravdepodobnosť chyby sa rovná nule.

cytológia

Táto analýza je jedným z najpresnejších a najspoľahlivejších spôsobov identifikácie rôznych problémov ženského genitourinárneho systému. Okrem toho je to veľmi jednoduché pre dievča alebo ženu, pretože postup je úplne bezbolestný. Na rozdiel od biopsie, keď je kúsok tkaniva vytrhnutý z maternice, v tomto prípade lekár odoberie vzorku špeciálnym nástrojom vo forme kefy..

Spôsoby, ako študovať vzorky:

 • Farbenie buniek - táto metóda je farbením buniek podľa Papanicolaou. Tento test je rozpočtový a často sa používa v modernej gynekológii..
 • Kvapalný výskum - táto metóda výskumu je modernejšia a presnejšia..
 • Cytologické vyšetrenie - typ štúdie, ktorá sa vykonáva pomocou systému Betest (systém Bethesda). Najpresnejšie pomáha rozpoznať a identifikovať rakovinu a dyspláziu..

biopsia

Mnohí dávajú cytologiu, histológiu a biopsiu do jedného radu. Ale to rozhodne nie je tento prípad. Cytologia a histológia - vedy, ktoré študujú tkanivá a bunky.

Histológia je veda, ktorá študuje tkanivá, orgány a orgánové systémy v ľudskom tele Cytologická veda, ktorá študuje telo na bunkovej úrovni. To znamená, že táto veda študuje štruktúru, vývoj a funkcie buniek. Biopsia je spôsob zhromažďovania časti tkaniva pacienta. Napríklad histológia sa vykonáva pomocou biopsie, to znamená, že vzorka na histologickú analýzu sa odoberie vytrhnutím kúska tkaniva..

Biopsia je teda samotným postupom odberu tkaniva od pacienta, histológia a cytológia sú vedy, ktoré túto štúdiu ďalej študujú..

Podrobnejšie preskúmame, čo je vlastne biopsia. Lekár predpíše biopsiu v prípade podozrenia na akékoľvek abnormality, ktoré si vyžadujú podrobnú štúdiu.

V ktorých prípadoch sa biopsický test nevykonáva:

 1. Zlá koagulácia krvi.
 2. Počas menštruácie.
 3. Pri akútnom zápale.
 • Punkcia - plot malého kúska tkaniva.
 • Endocervikálne - počas procesu dna sa zoškrabáva, to znamená, že zoškrabáva sa z cervikálneho kanála.
 • Ďalší typ biopsie sa vykonáva pomocou špeciálneho nástroja, ktorý vyzerá ako slučka so slabým súčasným nábojom. Tento nástroj odreže kúsok tkaniva.
 • Konizácia - orezávanie malého kúsku tkaniva v tvare kužeľa.

Biopsia sa zriedkavo predpisuje na cervikálnu eróziu, najčastejšie ju možno predpísať, keď diagnóza ešte nie je úplne stanovená. Biopsia sa počas tehotenstva zriedka vykonáva. Ak neexistujú žiadne závažné náznaky, analýza sa odloží na obdobie po pôrode.

Ako sa vykonáva cervikálna biopsia? Biopsiu robím najčastejšie v lokálnej anestézii, hoci maternica nemá receptory bolesti, pocity môžu byť veľmi nepríjemné. Najprv ošetrím dutinu antibakteriálnym roztokom, potom sa vykoná samotný postup.

Biopsia nepredstavuje vážne nebezpečenstvo pre ženské telo. Niektoré komplikácie však stále môžu byť. Najčastejšie môžu byť spôsobené infekciou počas postupu..

Pamätajte, že včasná návšteva špecialistu a absolvovanie testov vám môžu nielen umožniť diagnostikovať chorobu včas a vyrovnať sa s ňou, ale tiež zachrániť život.

Príprava na cytologické vyšetrenie náteru z krčka maternice a prepis možných výsledkov

Po zobrazení postupu?

Krčka maternice je tenká trubica spájajúca vagínu a dutinu maternice. Prostredníctvom tejto diery prenikajú baktérie a vírusy vyvolávajúce choroby do pohlavných orgánov a pobrušnice. Plot oddelený od kanála (náter) sa vykonáva pri vyšetrení ženy na kresle. Aby sa dosiahol spoľahlivý výsledok, biologický materiál sa musí dodať do laboratória do 4 až 6 hodín.

Ženy v reprodukčnom veku dávajú náter pri každom rutinnom vyšetrení (zvyčajne 1krát ročne).

Choroby krčka maternice sa často vyskytujú bez príznakov, čo komplikuje ich včasné odhalenie. Ak si však žena všimla rušivé príznaky, mali by ste sa okamžite poradiť s gynekológom.

Nasávanie náteru z krčka maternice je indikované na nasledujúce príznaky:

 • hnisavý alebo inokulárny výtok z pošvy, niekedy s nepríjemným zápachom;
 • kreslenie bolesti v dolnej časti brucha, siahajúce až po spodnú časť chrbta;
 • prerušenia menštruačného cyklu (oneskorenie, nadmerný výtok, zmena farby menštruačnej krvi);
 • vyrážky na koži pohlavných orgánov a slizníc vonkajších pohlavných orgánov;
 • opuch vaginálneho fornixu a stydkých pyskov;
 • svrbenie, pálenie v pošve;
 • zápal lymfatických uzlín v oblasti panvy.

Štep z krčka maternice je indikovaný pre tehotné ženy, keď sú zaregistrované u gynekológa. Opakované testy sa uskutočňujú 30 a 36 týždňov tehotenstva. Tento harmonogram zberu materiálu znižuje riziko fetálnej infekcie..

výcvik

Na vykonanie zoškrabania z krčka maternice alebo krčka maternice nemusí byť pacient špeciálne pripravený. Tento postup môže vykonať gynekológ dokonca aj pri jednoduchom vyšetrení na stoličke. Diagnóza je úplne bezbolestná, nespôsobuje ženám žiadne nepohodlie.

Existuje niekoľko pravidiel, ktorých prísne dodržiavanie vám umožní získať najpresnejšie výsledky laboratórnej štúdie slizníc a epitelových buniek..

 • Nečakajte sa niekoľko dní pred návštevou lekára. Mnoho pacientov sa obáva otázky „Musím sa pred škrabkou umyť?“. Pravidlá intímnej hygieny neboli zrušené. Gynekológovia však odporúčajú umývať iba teplou prevarenou vodou bez použitia mydla a iných čistiacich prostriedkov..
 • Na niekoľko dní sa vzdajte intimity. Tým sa zachová prirodzená mikroflóra vagíny.
 • Nepoužívajte záchod niekoľko hodín pred zákrokom..

Diagnóza sa neodporúča počas menštruačného krvácania. Nadmerný výboj môže výsledok skresliť a lekár neurobí presnú diagnózu. Zápalové procesy v orgánoch reprodukčného systému tiež negatívne ovplyvňujú výsledky zoškrabovacej štúdie.

Predtým lekári odporúčajú zbaviť sa zápalu a až po úplnom zotavení vykonajte test PAP. Silné svrbenie a pálenie v oblasti vonkajšej genitálie, bolesť v dolnej časti brucha sú dosť alarmujúce príznaky, ktoré môžu signalizovať vývoj infekčných chorôb pohlavných orgánov. Pri takýchto príznakoch sa škrabanie neodporúča.

Aké choroby sú diagnostikované?

Štúdia zoškrabania krčka maternice odhaľuje tieto choroby:

 • Genitálne infekcie všetkých typov
  - patogén je presne stanovený v materiáli. Napríklad krk môže byť ovplyvnený kandidózou, oparom, chlamydiou, syfilisom atď.;
 • cervicitída
  Je zápal krčka maternice. Ochorenie je nebezpečné fúziou stien krku, čo vedie k neplodnosti;
 • Nezhubné novotvary (polypy, cysty)
  - nádory, ktoré sa objavili v dôsledku proliferácie spojivového tkaniva;
 • Prekancerózne podmienky
  - Toto je dysplázia tkaniva s vysokou pravdepodobnosťou malígnej degenerácie. V tomto štádiu sa vo vzorke detegujú prvé bunky s atypickou štruktúrou;
 • Zhubné nádory (sarkóm, karcinóm)
  - rakovina krčka maternice. Výsledky analýz ukazujú veľké množstvo atypických buniek.

Bežná terminológia v odpovedi na cytologickú analýzu

V procese gynekologického vyšetrenia a získavania odpovedí z cytologickej analýzy sa používa táto terminológia:

 • CBO - stav krčka maternice bez odchýlok od normy.
 • Cytogram zápalu - je prítomná cervicitída (zápalový proces sliznice krčka maternice).
 • Infiltrácia leukocytov - zvýšenie koncentrácie bielych krviniek, pravdepodobne vaginóza, exocervitída alebo endocervitída.
 • Koilocyty - bunky charakteristické pre priebeh HPV (ľudský papilomavírus).
 • Proliferácia - znamená proces, pri ktorom sa bunky delia zrýchleným tempom. Podobná reakcia je charakteristická pre vnútromaternicový zápal..
 • Leukoplakia - materiál obsahuje známky patológie. Napriek intracelulárnym zmenám neexistuje rakovina.
 • Metaplázia je proces nahradenia buniek jedného druhu druhým. Nie je to patológia, ak sa žena počas menopauzy podrobila terapii neonkologických zmien maternice. Tento proces sprevádza stav tela pacientov, ktorí sú v stave menopauzy dlhšie ako 6 rokov.
 • Dysplazia je priamy prekancerózny jav.

Ak lekár pochybuje o odpovedi, odborník predpíše ešte dôkladnejšie vyšetrenie na objasnenie klinickej situácie. Žena prechádza náterom, aby objasnila povahu flóry, podrobí sa analýze na určenie pohlavne prenosných chorôb.

Ak vzorka materiálu obsahuje atypické bunky, laboratórni asistenti používajú tieto typy skratiek:

 • ASC-US - z neznámych dôvodov dochádza k zmene štruktúry skvamózneho epitelu. Často sa zisťuje u žien stredného veku v období pred menopauzou, pretože sa vyznačuje hormonálnou nestabilitou.
 • AGC - zmena štruktúry cylindrických buniek (dochádza k vaginóze, charakteristickej pre iné zápalové poruchy). Príčinná súvislosť sa objasňuje vďaka ďalším diagnostickým opatreniam.
 • L-SIL - prítomnosť malého počtu degenerovaných buniek nerakovinového pôvodu. Pacient bude musieť podstúpiť kolposkopický postup doplnený biopsiou.
 • ASC-H - vnútrobunkové zmeny naznačujúce prítomnosť prekanceróznej patológie alebo už začatia nádorového procesu.
 • HSIL - náter obsahuje ploché bunky, slúži ako prekancerózny stav. Uskutočňujú sa okamžité terapeutické opatrenia, ktoré bránia procesu transformácie patológie na rakovinu.
 • AIS - detekcia cylindrických rakovinových buniek. Pacient je urgentne liečený. Ak sa laboratórnymi testami preukáže prítomnosť degenerovaných buniek, musí sa táto skutočnosť uviesť v reakcii na analýzu a uviesť druh zmien..

Ak prepis odpovede na analýzu neobsahuje konkrétne znaky - náter naznačuje normálny stav ženského tela. Po zistení povahy porušenia sa lekár zameriava na výsledky rôznych typov diagnózy.

Príprava na odstránenie náteru z krčka maternice

Optimálny čas na odobratie krčka maternice je 9-20 dní menštruačného cyklu. V urgentných situáciách sa náter vykonáva aj počas menštruácie.

Musíte sa správne pripraviť na dodávku biomateriálu, aby ste dosiahli spoľahlivý výsledok. Pred návštevou lekára sa riaďte týmito odporúčaniami:

 • Vyhnite sa sexu na jeden deň;
 • Na dva týždne musíte prestať užívať lieky, najmä antibiotiká a hormonálne lieky. Ak nemožno liečbu zastaviť, informujte lekára;
 • Na jeden deň prestaňte používať intímnu kozmetiku (gély, dezodoranty, intímne lubrikanty);
 • Odhoďte ho, pretože tento postup prepláchne mikroflóru pohlavných orgánov. V opačnom prípade bude výsledok štúdie skreslený;
 • Dve hodiny pred návštevou je vhodné močiť. Močenie mení zloženie mikroflóry, čo znižuje presnosť diagnostiky.

Žena je niekedy predpísaná provokačná náter na určenie pôvodcu infekcie. V tomto prípade sa pacientovi v predvečer náteru odporúča jesť agresívne potraviny, ako je alkohol, údené ryby atď..

Rehabilitácia

Po zoškrabaní je potrebných najmenej 20 dní, aby sa poškodené tkanivo zotavilo. Počas tohto obdobia sa neodporúča žena:

 • mať sex;
 • zdvíhajte závažia a aktívne sa venujte športu;
 • navštívte kúpele, sauny a kúpte sa v horúcom kúpeli;
 • plávať v bazéne alebo na otvorenej vode;
 • douching;
 • používať hygienické tampóny;
 • používať intímne gély, dezodoranty, antiseptiká.

Hygienické procedúry sa vykonávajú iba v sprche 2 - 3-krát denne. Počas 5 až 10 dní môže byť žena obťažovaná miernou bolesťou v oblasti genitálií, takže je lepšie znížiť fyzickú aktivitu. Po oškrabaní krčka maternice sa pozoruje špinenie, pretože postup poškodzuje cievy. Ak pacient nemá žiadne komplikácie, vymizne za 3 až 5 dní bez liečby..

3-5 dní po zákroku musíte navštíviť lekára, aby vykonal sanáciu krčka maternice. Ďalej by ste mali navštíviť gynekológa raz za 2-3 týždne, aby ste zhodnotili rýchlosť a kvalitu regenerácie endometria. Spravidla sa epitel a sliznice maternice úplne obnovia po 4-5 mesiacoch.

Aký je postup?

Biomateriál sa prijíma na gynekologickom kresle. V tejto polohe lekár získa prístup do krčka maternice. Škrabanie sa vykonáva pomocou špeciálnej lekárskej súpravy. Zahŕňa sterilné rukavice, krčnú kefku (alebo špachtľu) a lekárske sklo.

Predtým lekár vyčistil krčka maternice od hlienu, čo môže ovplyvniť výsledok analýzy. Potom sa do cervikálneho kanálika vloží špachtľa a zoškrabanie sa uskutoční ľahkým pohybom.

Odnímateľný diel sa prenesie na sklenenú podložnú sklíčku a označí sa anglickým písmenom „C“. To znamená, že materiál je odobratý z krčka maternice. Odnímateľné krky by mali byť rovnomerne rozmiestnené po celom pohári. Nesprávna aplikácia komplikuje prácu laboratórneho asistenta, čo vedie k nesprávnym výsledkom. Po vysušení sa škrabka uzavrie a odošle do laboratória na cytologickú analýzu. Pri štúdiu biologického materiálu na infekcie pohlavných orgánov sa do fyziologického roztoku umiestni špachtľa s biopath.

Zákrok nepoškodí pacienta, pretože krk je takmer bez nervových zakončení. Žena môže zažiť iba mierne nepohodlie. Je spojená skôr s emocionálnym stresom ako s fyzickou bolesťou. Krčka krčka trochu poškodzuje tkanivá penisu, preto sa po zákroku môže objaviť špinenie. Prechádzajú nezávisle do 2-4 dní. Ak je špinenie sprevádzané horúčkou a bolesťou, mali by ste sa poradiť s lekárom.

Procedúra trvá niekoľko minút a výsledky analýzy pomôžu rýchlo liečiť závažné choroby..


Odoberanie náteru z krčka maternice

dešifrovanie

Škrabanie sa vzťahuje na štandardné metódy gynekologického vyšetrenia. Zhromaždenie materiálu na laboratórnu analýzu trvá minimálne čas, je bezbolestné a nevyžaduje osobitnú prípravu pacienta. Môže sa vykonať aj pri rutinnom vyšetrení gynekológa. Po prijatí do laboratória sa zoškrabanie vyšetrí pod mikroskopom. Je to dosť komplikovaný a zodpovedný proces, ktorý môže trvať 5 - 8 dní..

Okamžite treba poznamenať, že takáto diagnostická metóda je štandardná. Ako sme už povedali vyššie, že materiál sa odoberie v priebehu niekoľkých minút, berieme na vedomie, že to zohľadňuje všeobecné gynekologické vyšetrenie. Pacientom sa vo všeobecnosti odporúča navštíviť nemocnicu, aby dostali výsledky štúdie po 2 týždňoch..

Aj keď vám bolo povedané, že cytologia je zlá, neponáhľajte sa k panike. To neznamená, že ste chorí s onkológiou. Je dôležité správne dešifrovať výsledok laboratórnej analýzy zoškrabania. Toto zodpovedné podnikanie je najlepšie zverené skúsenému gynekológovi. V modernej medicíne sú patologické zmeny v slizničných bunkách rozdelené do niekoľkých hlavných tried.

 • Číslo 0 ako výsledok analýzy naznačuje, že biomateriál nie je vhodný na výskum. Musíte vykonať zoškrabanie a poslať ho do laboratória.
 • Číslo 1 - naznačuje, že všetky študované bunky sú normálne, nezistili sa žiadne patologické odchýlky.
 • Číslo 2 - v biomateriáli je málo atypických buniek. Genitálna choroba je v plienkach.
 • Číslo 3 je alarmujúcejším príznakom. Signalizuje rozvoj cervikálnej dysplázie. Takáto choroba môže postupovať, čo je nebezpečné pre zdravie a život pacienta..
 • Číslo 4 je prvé predkancerózne štádium. Ak analýza ukáže štvrtý stupeň, pacientovi sa pridelí ďalšie vyšetrenie a zvýšený priebeh liečby.
 • Číslo 5 - sa považuje za najnebezpečnejšie, pretože označuje onkológiu.

Ak je ochorenie mierne, u pacienta sa môžu vyskytnúť menšie príznaky zápalu. Takéto znaky by sa nikdy nemali ignorovať..

Ihneď zavolajte lekára a podrobte sa kompletnému vyšetreniu. Dysplazia je nebezpečná, pretože v počiatočnej fáze nemá prakticky žiadne príznaky. Progresia takejto patológie môže ísť do prekancerózneho stavu a priamo do onkológie.

Analytické metódy

Takéto metódy sa zvyčajne používajú na vykonanie analýzy.

 • mikroskopia
  . Na materiál, ktorý zafarbí patogénne mikroorganizmy v rôznych farbách, sa aplikujú špeciálne činidlá. Stupeň a farba zafarbenia závisí od rezistencie baktérií na antibiotiká. Pod výkonným mikroskopom laboratórny asistent vyhodnotí počet zdravých buniek a zloženie oportúnnej mikroflóry. Identifikácia zafarbených mikroorganizmov je znakom rozvoja infekčného a zápalového procesu. Laboratórny asistent počíta ich počet, aby určil štádium choroby, vyhodnotí tvar a veľkosť;
 • Bakteriologická kultúra
  . Toto je kultivácia náteru mikroflóry v živnej pôde. Metóda sa používa pri nízkych koncentráciách patogénu, pretože v tomto prípade nie je možné vyhodnotiť mikroflóru pod mikroskopom. Kolónie sa pestujú 5 až 7 dní a potom sa skúmajú pod mikroskopom. Táto metóda umožňuje určiť typ baktérie, vyhodnotiť ich citlivosť na rôzne skupiny liekov. Bakposev je informačná metóda, ale dosiahnutie presných výsledkov trvá dlho;
 • Diagnostika PCR
  . Používa sa pri štúdiu škrabania na latentné infekcie. Podstatou metódy je kopírovanie fragmentov DNA častíc do náteru. Táto technika vám umožňuje určiť typ infekcie, štádium choroby. PCR je vysoko spoľahlivá. Štúdia sa vykonáva rýchlo, čo je veľmi dôležité pri diagnóze STI..


Metóda analýzy


Analýza krčka maternice


Vyšetrenie krčka maternice

Prečo si zoškrabať maternicu

Správna mikroskopická diagnóza odrezkov z maternice závisí od dodržiavania niekoľkých nevyhnutných podmienok, ktoré by mal lekár zohľadniť pri vykonávaní kyretáže a odosielaní materiálu na vyšetrenie..

Predovšetkým musí lekár presne určiť obdobie, ktoré je najvýhodnejšie pre diagnostické kyretáž. Musíte to vedieť

- v neplodnosti ženy so suspektnou insuficienciou corpus luteum alebo anovulačným cyklom zoškrabujú bezprostredne pred menštruáciou alebo na jej začiatku;

- pri menštruácii, keď je podozrenie na oneskorené odmietnutie menštruačnej sliznice, sa zoškrabanie uskutoční 5 až 10 dní po začiatku menštruácie (v závislosti od trvania krvácania);

- s amenoreou (ak je vylúčené tehotenstvo) sú zobrazené opakované prerušované výrezy počas 3 až 4 týždňov v intervaloch jedného týždňa;

- pri dysfunkčnom acyklickom krvácaní, ako je metrorágia, by sa mal škrabanie vykonať čo najskôr ihneď po začiatku krvácania. Je vhodné pripomenúť glandulárnu endometriálnu hyperpláziu, ktorej morfologický obraz je podobný ako endometrium vo fáze proliferácie. Preto nedostatok klinických údajov o spodnej časti menštruačného cyklu môže viesť k vážnemu výsledku a liečbe, ale k chybnej diagnóze..

Patológ musí tiež vedieť, či žena užila hormonálne lieky, a ak áno, ktoré z nich: estrogény, progesterón, kombinované. Je potrebné uviesť prítomnosť vnútromaternicového zariadenia, ako aj obmedzenie jeho umiestnenia, pretože z tohto dôvodu sa môžu vyskytnúť zmeny, ako napríklad chronická endometritída, glandulárny polyp.

Výsledky morfologickej štúdie soškrabania do značnej miery závisia od spôsobu, akým sa škrabanie vykonáva. Ak fragmentované časti tkaniva dorazia na histologické vyšetrenie, je ťažké alebo nemožné vyhodnotiť štruktúru endometria. Správnou technikou kyretáže je získať, pokiaľ je to možné, nerozdrvené prúžky endometria. Toto je dosiahnuté skutočnosťou, že kyreta po vedení na stene maternice musí byť vždy odstránená z krčka maternice. Súčasne odstránené tkanivo sa opatrne zloží na gázu umiestnenú na zrkadle pod krčkom.

Endometriálna biopsia sa vykonáva rôznymi spôsobmi:

- úplnou diagnostickou kyretážou v dutine maternice;

- vo forme úderov šrotu (vlaky);

- odsatím kúskov tkaniva z maternicovej dutiny (aspiračná biopsia).

Kompletné diagnostické kyretáž maternice sa vykonáva po expanzii krčka maternice dilatátorom. Zvyčajne sa kyretáž vykonáva osobitne: najskôr z cervikálneho kanála a potom z dutiny maternice. Výsledný materiál sa umiestni do fixačnej kvapaliny do dvoch samostatných pohárov so značkou, z ktorej bol odobratý..

Pri krvácaní, najmä u žien v menopauze alebo menopauze, by sa mali trubicové rohy maternice oškrabať malou kyretou, pretože práve v týchto oblastiach je možné lokalizovať polypózne výrastky endometria, v ktorých sa najčastejšie začína zhubnosť..

Ak sa mäkké, malé tkanivo odstráni z krčka maternice alebo z maternicovej dutiny už pri prvých injekciách kyrety, potom v dôsledku podozrenia na zhubný nádor sa zastaví ďalšie kyretáž..

Všetok prijatý materiál sa musí poslať do histologického laboratória..

Odrezky endometria (zugs) sa spravidla berú za účelom stanovenia reakcie endometria na endokrinnú funkciu vaječníkov, monitorovania hormonálnej terapie alebo zisťovania príčiny neplodnosti ženy. Technika vlakov sa nemôže použiť na krvácanie z maternice, pretože v takýchto prípadoch je potrebné vyšetriť endometrium z povrchu všetkých stien dutiny maternice. Pred zavedením kyrety sa vyšetrí dutina maternice.

Na získanie vlakov používajú malú kyrku, ktorá sa u žien, ktoré rodia, môže niekedy veľmi ľahko zaviesť do dutiny maternice (bez rozšírenia krčka maternice). U nulliparous žien, najmä ak majú dojčenskú maternicu, je potrebné rozšíriť cervikálny kanál tak, že sa najprv použijú prostriedky, ktoré uvoľňujú oblasť vnútorného hltanu (atropín, novokain). Keď beriete zug, musí sa kyreta vykonať na spodku maternice, aby sliznicová výstelka všetkých častí maternice bola zachytená zhora nadol..

Na získanie primeranej odpovede od histológa pomocou techniky škrabania na mŕtvicu stačí mať 1 - 2 prúžky endometria.

Pri hromadných skríningoch žien sa odporúča aspiračná biopsia, najmä na zistenie rakoviny endometria. Ak je podozrenie na rakovinu maternice, nie je indikovaná metóda vákuovej biopsie, pretože pri pozitívnych výsledkoch nie je možné stanoviť lokalizáciu a prevalenciu nádoru v maternici a negatívne výsledky neodmietajú počiatočné formy asymptomatickej rakoviny..

Najvernejšou, najspoľahlivejšou a iba preukázanou diagnostickou metódou v tomto prípade je opatrné kyretáž všetkých stien dutiny maternice..

Ako urobiť škrabanie z maternice

Bez ohľadu na to, či ste prišli k lekárovi kvôli tomu, že vás niečo trápi alebo ste si práve naplánovali vyšetrenie, nemali by ste sa báť, ak vám bolo predpísané zoškrabanie krčka maternice. To neznamená, že vo vašom tele je niečo zlé, iba sa hovorí, že lekár sa chce ubezpečiť o opaku.

Existujú dva rôzne typy odrezkov maternice. Prvým je škrabanie maternicovej dutiny a druhým škrabaním z krčka maternice. Zvážime krčné zoškrabanie.

Čo je to postup?

Tento typ výskumu spočíva v odoberaní šrotu z krčka maternice pomocou špeciálnych nástrojov. Cervikálny kanál - to je cervikálny kanál, ktorý sa nachádza medzi vagínou a maternicovou dutinou.

Existujú dva typy zoškrabovania: skúšobné zoškrabanie a úplné kyretáž. Skúšobné zoškrabanie zahŕňa čiastočné kyretáž, to znamená zoškrabanie iba malej oblasti maternicovej sliznice. Na presnejšiu diagnostiku rôznych chorôb sa používa celá kyretáž, to znamená zoškrabovanie z veľkej plochy. Zoškrabanie sa umiestni do špeciálnej sterilnej misky, pričom sa zaznamená, z ktorých častí maternice sa odobrala.

Aký je postup pri zoškrabávaní sliznice maternice

Poškrabanie maternice sa najčastejšie vykonáva v celkovej anestézii. Najskôr sa dezinfikuje krčka maternice a vagína. Potom jeden z lekárov vkladá a drží zrkadlá pomocou sterilných nástrojov, rozširuje cervikálny kanál a pomocou kyrety (nazývanej aj chirurgická lyžička) sa používa v gynekológii na zoškrabávanie horných vrstiev tkanív) a zbiera zoškrabovanie, ktoré predstavuje horná vrstva krčka maternice. Po dokončení postupu sa zrkadlá odstránia z vagíny a povrch sa ošetrí roztokom jódu.

Prečo a v ktorých prípadoch je zoškrabanie krčka maternice

Šrotovanie môže byť potrebné z troch hlavných dôvodov:

 • Potreba určiť hormonálny stav.
 • Potreba biopsie na detekciu zhubných nádorov.
 • Odrezky maternice sa tiež používajú na určenie príčin neplodnosti..

Okrem toho môže lekár odkázať pacienta na gynekologické zoškrabanie v prípade podozrenia na eróziu krčka maternice, ľudského papilomavírusu atď..

Pravidlá, ktoré sa musia dodržiavať, aby bola analýza krčka maternice čo najpresnejšia:

 1. Dva dni pred samotnou analýzou by ste sa mali zdržať intimity.
 2. Neodporúča sa užívať antibiotiká a rôzne antivírusové a antibakteriálne lieky ani 2 dni pred zákrokom.
 3. V deň samotnej analýzy je značne odrádzané..
 4. Nepoužívajte prostriedky na intímnu hygienu, nepoužívajte antikoncepčné prostriedky a rôzne vaginálne masti, čapíky atď..

Histologická analýza

Pozrime sa, ako sa líšia pojmy histológia, cytológia a biopsia..
Histologická analýza sa uskutočňuje pomocou biopsie. To znamená, že sa odoberie malý kúsok tkaniva. Tento postup sa najčastejšie vykonáva v lokálnej anestézii, ale nie je možné ho používať. V tomto prípade budú pocity nepríjemnejšie, ale znesiteľné.

Hlavné metódy odberu vzorky tkaniva:

 • Rádiová vlna - hlavnou výhodou tejto metódy v gynekológii je bez krvi, ale existujú aj prípady, keď má pacient po zákroku vaginálny výtok..
 • Konformácia - tento typ vzorkovania sa vyznačuje odrezaním kúska tkaniva v tvare kužeľa. Môže sa použiť nielen na odobratie tkaniva, ale aj na odstránenie postihnutej oblasti.
 • Štipka - metóda, pri ktorej pacient odoberá kus materiálu pomocou špeciálnych klieští na biopsiu.

Analýza histológie bude schopná odpovedať na tieto otázky:

 1. Najdôležitejšie z nich je, či sa v tele nachádzajú zhubné nádory alebo rakovinové bunky. Histologický test môže varovať alebo pomôcť diagnostikovať rakovinu včas.
 2. Druhým je zisťovanie príčin neplodnosti..
 3. Bioptická analýza tiež pomôže zistiť celkový stav urogenitálneho systému pacienta.

Ako dlho trvá histologická analýza? Na túto otázku odpovie klinika alebo laboratórium, v ktorom vykonávate analýzu. V priemere však dostanete výsledky histologickej analýzy do 6-10 dní od okamihu odobratia tkaniva.

Môžu byť výsledky histologickej analýzy nesprávne? Existuje veľmi nízka pravdepodobnosť, že histologická analýza bude chybná. Tento typ diagnózy je jedným z najpresnejších a najspoľahlivejších. Ale niekedy lekári pripúšťajú možnosť, že výsledok bude nesprávny, je to veľmi zriedkavé. Nakoniec, ak sa dodržiavala technológia odoberania vzorky tkaniva a ďalší algoritmus pôsobenia, pravdepodobnosť chyby sa rovná nule.

cytológia

Táto analýza je jedným z najpresnejších a najspoľahlivejších spôsobov identifikácie rôznych problémov ženského genitourinárneho systému. Okrem toho je to veľmi jednoduché pre dievča alebo ženu, pretože postup je úplne bezbolestný. Na rozdiel od biopsie, keď je kúsok tkaniva vytrhnutý z maternice, v tomto prípade lekár odoberie vzorku špeciálnym nástrojom vo forme kefy..

Spôsoby, ako študovať vzorky:

 • Farbenie buniek - táto metóda je farbením buniek podľa Papanicolaou. Tento test je rozpočtový a často sa používa v modernej gynekológii..
 • Kvapalný výskum - táto metóda výskumu je modernejšia a presnejšia..
 • Cytologické vyšetrenie - typ štúdie, ktorá sa vykonáva pomocou systému Betest (systém Bethesda). Najpresnejšie pomáha rozpoznať a identifikovať rakovinu a dyspláziu..

biopsia

Mnohí dávajú cytologiu, histológiu a biopsiu do jedného radu. Ale to rozhodne nie je tento prípad. Cytologia a histológia - vedy, ktoré študujú tkanivá a bunky.

Histológia je veda, ktorá študuje tkanivá, orgány a orgánové systémy v ľudskom tele Cytologická veda, ktorá študuje telo na bunkovej úrovni. To znamená, že táto veda študuje štruktúru, vývoj a funkcie buniek. Biopsia je spôsob zhromažďovania časti tkaniva pacienta. Napríklad histológia sa vykonáva pomocou biopsie, to znamená, že vzorka na histologickú analýzu sa odoberie vytrhnutím kúska tkaniva..

Biopsia je teda samotným postupom odberu tkaniva od pacienta, histológia a cytológia sú vedy, ktoré túto štúdiu ďalej študujú..

Podrobnejšie preskúmame, čo je vlastne biopsia. Lekár predpíše biopsiu v prípade podozrenia na akékoľvek abnormality, ktoré si vyžadujú podrobnú štúdiu.

V ktorých prípadoch sa biopsický test nevykonáva:

 1. Zlá koagulácia krvi.
 2. Počas menštruácie.
 3. Pri akútnom zápale.
 • Punkcia - plot malého kúska tkaniva.
 • Endocervikálne - počas procesu dna sa zoškrabáva, to znamená, že zoškrabáva sa z cervikálneho kanála.
 • Ďalší typ biopsie sa vykonáva pomocou špeciálneho nástroja, ktorý vyzerá ako slučka so slabým súčasným nábojom. Tento nástroj odreže kúsok tkaniva.
 • Konizácia - orezávanie malého kúsku tkaniva v tvare kužeľa.

Biopsia sa zriedkavo predpisuje na cervikálnu eróziu, najčastejšie ju možno predpísať, keď diagnóza ešte nie je úplne stanovená. Biopsia sa počas tehotenstva zriedka vykonáva. Ak neexistujú žiadne závažné náznaky, analýza sa odloží na obdobie po pôrode.

Ako sa vykonáva cervikálna biopsia? Biopsiu robím najčastejšie v lokálnej anestézii, hoci maternica nemá receptory bolesti, pocity môžu byť veľmi nepríjemné. Najprv ošetrím dutinu antibakteriálnym roztokom, potom sa vykoná samotný postup.

Biopsia nepredstavuje vážne nebezpečenstvo pre ženské telo. Niektoré komplikácie však stále môžu byť. Najčastejšie môžu byť spôsobené infekciou počas postupu..

Pamätajte, že včasná návšteva špecialistu a absolvovanie testov vám môžu nielen umožniť diagnostikovať chorobu včas a vyrovnať sa s ňou, ale tiež zachrániť život.

Diagnostický - a niekedy aj lekársky - postup v gynekológii má rôzne názvy: kyretáž, kyretáž, čistenie. Počas toho sa odstráni vnútorná vrstva endometria maternice a vzorka tkaniva sa odošle na histologické vyšetrenie.

Počas nej sa určuje stupeň poškodenia orgánu, prítomnosť atypických buniek a niektoré ďalšie patologické zmeny.

Zoškrabanie z dutiny maternice na histologické vyšetrenie je jedným z typov chirurgických zákrokov, preto sú naň pripravené rovnakým spôsobom ako pri akejkoľvek operácii. Predbežne eliminujte infekcie a absolvujte potrebné testy.

Stieracia štúdia

Aby sa urobilo zoškrabanie histológie, vykonáva sa niekoľko typov manipulácií.

RDV - oddelené diagnostické kyretáž. Najprv sa poškriabe cervikálny epitel a potom jeho dutina.

Na krku sú 2 typy epitelových buniek. Z boku krčka maternice je epitel valcový jednovrstvový a plochý viacvrstvový z pošvy. Tieto bunky sú neustále deskvamované, vstupujú do lumenu krku a vagíny..

 • Pri cytologickom vyšetrení cervikálneho zoškrabania sa zisťuje prítomnosť infekcie, uskutočňujú sa tkanivové štúdie, počas ktorých možno rozlíšiť zdravé bunky od zmenených - atypických -, ale tento diagnostický postup neposkytuje úplný obraz o zmene, pretože nejde o lekársky postup..

Cytologické vyšetrenie sa vykonáva pri rutinnom gynekologickom vyšetrení, epitel sa deskvamuje špeciálnou kefou, manipulácia je bezbolestná. Príprava na to nie je potrebná. Pri škrabaní krku sa súčasne odstránia polypy alebo cervikálna hyperplázia - zarastené endometrium.

ECD sa môže uskutočňovať pod kontrolou hysteroskopie. V tomto prípade sa do dutiny maternice vloží trubica pripojená k optickému zariadeniu - hysteroskopu. Tento postup vám umožňuje vykonať predbežné vyšetrenie, zistiť existujúcu patológiu, skontrolovať kvalitu manipulácií.

 • Pri maternicových fibroidoch počas diagnostického postupu sa do štúdie preniesli veľké vzorky tkaniva. Hysteroskopia vám umožňuje identifikovať - ​​a čo je veľmi dôležité, okamžite odstrániť - submukózne fibroidy, nádory na nohách, ktoré sa dajú veľmi ťažko zistiť. Odrezky maternice s myómom vám tiež umožňujú určiť, ako sa patologicky zmenila štruktúra tkaniva orgánu, ak je nádor intramurálny - nachádza sa vo vnútornej svalovej vrstve..

Kyretáž sa vykonáva veľmi opatrne, ak existuje podozrenie na onkologický proces, aby nedošlo k perforácii poškodenej steny nádoru. Záver môže urobiť skúsený gynekológ pred tým, ako dostane škrabku.

Analyzuje odobratú vzorku - ak sa nerozpadne, vo väčšine prípadov sa ukáže, že novotvar mal benígny charakter a aby sa odstránili príznaky, ktoré spôsobili podozrenie na hroznú chorobu, budete musieť hľadať iný liečebný režim..

Sliznica maternice s benígnymi útvarmi je oddelená prúžkami, zhubné - drobia sa na malé kúsky.

 • Pri zmrazenom tehotenstve sa zoškrabanie krčka maternice a dutiny maternice nevyhnutne pošle na histologické vyšetrenie, aby sa určila príčina patológie. V tomto prípade sa sliznica úplne odstráni, takže v dutine nezostane žiadne tkanivo embrya alebo jeho membrány. Kyretáž sa vykonáva rovnakým spôsobom ako kyretáž na diagnostické účely..

Vzorky tkanív na výskum

Maternica je dutý orgán pozostávajúci zo svalového tkaniva, ktorý pripomína vzhľad obrátenej hrušky. Úzka strana sa pripája k krku, ktorý siaha do pošvy. Dutina je potiahnutá endometriom, ktoré pozostáva z dvoch vrstiev:

 1. bazálny, pozostávajúci z kmeňových buniek;
 2. funkčné, ktoré sa počas menštruácie odmietne, ak nedošlo k otehotneniu.

Na histologické vyšetrenie je funkčná vrstva oddelená v maternicovej dutine. Povrchová vrstva endometria je tiež oddelená od krčka maternice - miesto, kde sa krčka maternice spája s maternicovým telom..

Ako urobiť škrabanie z maternice?

Po zozbieraní testov a gynekologických infekciách, ak boli liečené, sa pacientovi odporučí diagnostická manipulácia..

 • 8 hodín pred zákrokom by ste nemali jesť ani piť - všetky činnosti sa vykonávajú v celkovej anestézii, preto by sa mali dodržiavať určité pravidlá. Čistiaci klystír sa nevykonáva, ale pred operáciou je potrebné močový mechúr vyprázdniť.
 • Pohlavné orgány sa ošetrujú externe antiseptickým prostriedkom - zvyčajne jódom, potom sa inštalujú zrkadlá a pacient sa anestetizuje. Pacient už nepociťuje odobratie maternice a jej fixáciu pomocou klieští.
 • V niektorých prípadoch je potrebné uchýliť sa k použitiu predlžovačov Geghar, pomocou ktorých sa cervikálny kanál rozširuje. Nemali by ste sa báť, že chirurgovia môžu poškodiť gynekologické orgány - vykonávajú manipulácie na základe svojej polohy. Expandéry sa zavádzajú postupne, počnúc najmenším priemerom.
 • Keď diagnostický postup nezasahuje, do maternice sa zavedie ostrá lyžička, ktorá oddeľuje vrstvu endometria. Krk je najprv zoškrabaný, potom predná stena, chrbát, rohy. Vzorky tkanív z rôznych častí maternice sa umiestnia do samostatných skúmaviek.
 • Ak sa vykonáva hysteroskopia, potom sa vyžaduje inšpekcia na posúdenie kvality vykonanej práce..
 • Procedúra trvá od 15 minút do 1 hodiny v závislosti od povahy patologických zmien a počtu potrebných postupov. Na zmrazenie v skorom tehotenstve stačí 15 minút, na hysteroskopickú operáciu so submukóznym myómom alebo rakovinou maternice trvá 1-1,5 hodiny, pretože tuberkulózny povrch sa musí ošetrovať veľmi opatrne.

Stav pacienta sa dá udržiavať pomocou kvapkadla so soľným roztokom, ale niekedy sa bez neho dokáže vyhnúť.

Za okolností vyššej moci sa im vždy podarí prijať potrebné opatrenia - lekár, operačná sestra a anestéziológ sú v manipulačnej miestnosti. Nerobte si starosti - je to jedna z najuznávanejších a najbezpečnejších lekárskych operácií..

Dôsledky diagnostickej kyretáže

Po kyretáži sa prietok krvi v priemere končí 21 dní. Krvný obeh nie je bohatý a pripomína 4 - 5 dní normálneho menštruačného cyklu.

Menštruácia nastáva po zoškrabaní maternice, zvyčajne po 28-33 dňoch, v závislosti od individuálneho cyklického intervalu. Môžu byť hojnejšie a tekutejšie, pretože povrch rany sa ešte úplne nezhojil..

Pravdepodobne sa vyskytnú komplikácie po kyretáži, ktoré sa najčastejšie prejavujú na pozadí horúčky.

To by už malo byť signálom, že sa všetko pokazilo, ako ste plánovali, a musíte kontaktovať gynekológa.

 1. infekcie Je zistená výskytom hnisavého výboja a bolesti v dolnom bruchu. Vyskytuje sa v prípade porušenia hygienických požiadaviek, skorého začiatku sexuálnej aktivity, porušenia asepsie lekármi, keď sa infekcia dostane do krvného obehu alebo v dôsledku nezistených pohlavne prenosných infekcií. Liečba antibakteriálnymi liečivami;
 2. Hematometer - po kyretáži sa v dutine maternice hromadí krv a nejde von. Pacient cíti prasknutie bolesti v dolnej časti brucha. Liečba sa vykonáva v nemocnici - podávajú sa lieky, ktoré odstraňujú kŕče, alebo je potrebné vykonať ďalšie manipulácie na rozšírenie krčka maternice;
 3. Perforácia je porušením integrity stien maternice. Drobné úrazy sa hoja samostatne, pri veľkých sa niekedy musí odstrániť maternica. Príznaky stavu - silné krvácanie;
 4. Porušenie zárodočnej vrstvy endometria. Znakom je silné krvácanie, následkom je, že endometrium už nie je aktualizované, reprodukčná funkcia je narušená;
 5. Ashermanov syndróm - u ženy, po kyretáži v maternicovej dutine, adhézia začína rásť, reprodukčná funkcia je narušená, hoci menštruácia prichádza pravidelne.

Pred vykonaním postupu diagnostického kyretáže je potrebné podrobne zistiť, ako prebieha rehabilitačné obdobie..

V prípade akýchkoľvek abnormalít musíte kontaktovať gynekológa. Pooperačné komplikácie, ako je perforácia maternice alebo hematometer, predstavujú vážne zdravotné riziko..

Materiály na tejto stránke slúžia na informačné účely a slúžia na informačné účely. Návštevníci webových stránok by ich nemali používať ako lekárske odporúčania. Určenie diagnózy a výber liečebných metód zostáva výhradným oprávnením vášho ošetrujúceho lekára.

Ak je to uvedené, vykoná sa štúdia nazývaná škrabanie maternice. Považuje sa za diagnostickú, prechádza s príjmom biologickej tekutiny a pomáha zisťovať prítomnosť patológie. Tento postup sa vykonáva v prípade podozrenia na rakovinu. Konanie prebieha vo viacerých etapách a má svoje vlastné charakteristiky.

Čo je to škrabanie maternice, na čo sa používa??

Toto je histologická štúdia, ktorá sa používa pri ťažkostiach pri diagnostike.

Z maternice sa odber vzoriek tkaniva uskutočňuje zoškrabaním. Výsledné epitelové bunky sa odosielajú na výskum, ktorý sa môže uskutočniť dvoma spôsobmi..

Aká môže byť predpísaná štúdia:

 1. Určenie stavu sliznice maternice (epitelové bunky).
 2. Určiť povahu nádoru.
 3. Postup má v zásade jeden cieľ - odobrať materiál na analýzu s následným štúdiom a diagnostikou.

Keď už hovoríme konkrétne o postupe nazývanom škrabanie maternice, príliš sa nelíši od postupu potratu, o ktorom veľa žien vie..

Odber materiálu z maternicovej dutiny sa vykonáva, ak existuje podozrenie na prítomnosť endometriotických zmien, rakovinových buniek, cystických formácií a endometriálnych polypov..

Procedúra sa vykonáva niekoľkými metódami, existuje urgentné a plánované zoškrabanie z dutiny maternice.

Naliehavou metódou je možné získať informácie niekoľko minút po odobratí materiálu. Táto metóda má svoje vlastné charakteristiky a považuje sa za pomerne nepresnú. Ale v naliehavých prípadoch môže postup vykonaný týmto spôsobom požadovať chirurg z niekoľkých dôvodov..

 1. určiť povahu (kvalitu) nádoru;
 2. zaistiť prítomnosť alebo neprítomnosť patogénnych buniek v materiáli;
 3. diagnostikovať rakovinu v ranom štádiu;
 4. skontrolovať účinnosť liečby.

Škrabanie maternice sa líši od iných diagnostických štúdií, pretože sa vykonáva mierne odlišným spôsobom. Ide o to, že tento postup nezahŕňa časť tkaniva, konkrétne zoškrabanie (zozbieranie) biologického materiálu.

Škrabanie maternicového endometria sa nevykonáva iba za účelom vykonávania diagnostických postupov. Ale tiež v rámci terapie pri liečbe endometriózy.

Tento typ terapie môže spomaliť rozvoj endometriózy, vyrovnať sa s nepríjemnými symptómami a zlepšiť stav pacienta. V tejto situácii sa biologický materiál neposiela na analýzu, iba ak je to potrebné.

V epiteli môže lekár detegovať rakovinové bunky, ktoré naznačujú vývoj alebo prítomnosť rakoviny u ženy.

Škrabanie sa vykonáva nielen z maternicovej dutiny, ale aj z krčka maternice (krčka maternice). Aby sa diagnostikovala tvorba krčka maternice.

procedúra

Zoškriabanie z krčka maternice alebo z jeho dutiny sa vykonáva takto:

 1. Chirurg zhromažďuje biologický materiál.
 2. Pošle ho na laboratórnu analýzu..
 3. Získa výsledok.
 4. Určí diagnózu.

Metodika výskumu sa na prvý pohľad dá ľahko implementovať, ale nie je taká jednoduchá, ako sa zdá na prvý pohľad. Dôvod je ten, že medzi predložením materiálu na analýzu a získaním výsledku uplynie obrovské množstvo času, počas ktorého laboratórny asistent spracúva prijaté epitelové bunky..

Čo robiť počas štúdie:

 • výsledný biologický materiál sa spracuje;
 • po zhotovení plátkov;
 • ponorte tkanivá do špeciálnych roztokov (obsahujú reagenty, ktoré pomáhajú určiť povahu bunky).

Získaný biologický materiál sa najskôr impregnuje parafínom, ktorý sa premení na špecifickú veľkosť brikiet. Je to veľmi zdĺhavý a namáhavý proces, ktorý si vyžaduje určité zručnosti od laboratórneho asistenta.

Po úplnom vytvorení brikety sa na jej povrchu urobia rezy alebo sa tkanivá odrežú tenkou vrstvou. Takéto "sondy" sa podrobia ďalšiemu spracovaniu. Namáčajú sa do rôznych reagencií (roztokov a kvapalín).

Takéto postupy pomáhajú pri diagnostike rôznych chorôb, ak materiál príde do styku s určitými činidlami, laboratórny asistent to zaznamená na základe analýzy.

Postupy sa uskutočňujú pomocou mikroskopu. Špecialista starostlivo skúma reakciu buniek na konkrétnu látku a robí určité poznámky.

Laboratórny technik potrebuje malý kúsok tkaniva nasýteného parafínom a množstvo činidiel na stanovenie prítomnosti alebo neprítomnosti nádoru a iných ochorení u pacienta. Zdravotnícky pracovník vezme skúmavku s roztokom a ponorí do nej kúsok biologického materiálu. Potom sa laboratórny asistent pozrie na tkanivovú reakciu, ktorá vznikla pri kontakte s činidlom, a zapíše si poznámky vo forme.

Ak tkanivá zmenia farbu, reagujte podľa toho na kontakt s reagentom - to naznačuje prítomnosť patológie.

Tento postup umožňuje zistiť prítomnosť rakovinových buniek v ranom štádiu vývoja, ako aj diagnostikovať endometriózu a iné nebezpečné gynekologické choroby u žien..

Tento postup má však okrem množstva kladov niekoľko nevýhod:

 1. Výsledky analýzy budú musieť dlho čakať.
 2. Presnosť štúdie pri jej uskutočňovaní núdzovou metódou zostáva veľmi žiaduca..

Zmáčanie biologického materiálu parafínom alebo voskom trvá nejaký čas. Toto je zdĺhavý laboratórny proces..

O postupe

 • krčka maternice a pošvy sú dezinfikované;
 • potom sa vkladajú rozpierky a zrkadlá;
 • kým zdravotná sestra drží zrkadlá;
 • lekár robí plynulé pohyby zhromažďovaním materiálu pre výskum.

Drez je gynekologický nástroj, ktorý pozostáva zo slučky s reznou plochou a kruhovými stranami. Tento nástroj sa bežne používa v gynekológii na zoškrabanie maternice, ale jednou z významných nevýhod je nespoľahlivá priľnavosť..

Zoškrabanie sa uskutoční pomocou kyrety, gynekológ zbiera materiál zo stien maternice a opatrne škrabá hornú vrstvu. Lekár robí jemné háčiky háčkovaním, priblížim sa k spodnej časti tela.

Po ukončení postupu lekár vyberie zrkadlá, odstráni dilatátory a lieči cervix s antiseptickým účinkom..

Procedúra sa vykonáva v celkovej anestézii, jej trvanie je 30 minút.

Núdzový postup

Štúdia sa robí, keď sa chirurg počas operácie pýta na komponenty nádoru. Lekár vyreže zápal slepého čreva a nájde formáciu v črevách (ako príklad), aby sa ubezpečil, že formácia nie je zhubná, nalieha biologicky materiál do laboratória, tam je:

 • vystavené nárazovému zmrazeniu (ponorenie tkaniva do špeciálneho roztoku);
 • a potom robia plátky a uskutočňujú výskum pomocou činidiel.

Činidlo ukazuje povahu nádoru v ľudskom tele a to, či by sa mal chirurgicky odstrániť.

Ak je útvar malígny, odstráni sa, materiál sa odošle do laboratória na ďalšie manipulácie.

Výhodou tejto výskumnej metódy je jej účinnosť (vykonáva sa rýchlo a vedie k výsledku, ktorý chirurgovi umožňuje vyvodiť určité závery).

Mínus postupov je relatívna presnosť. To znamená, že materiál môže reagovať s látkou, ukázať falošne pozitívny výsledok.

A tiež po vykonaní postupu v laboratórnych podmienkach je možné získať neúplné informácie, ktoré nepochybne znižujú efektívnosť špecialistu.

To znamená, že metóda nie je príliš presná a navyše, výsledok získaný ako výsledok môže spôsobiť lekársku chybu.

Ako sa pripraviť na postup?

Štúdium šrotu krčka maternice a krčka maternice alebo samotnej maternice si nevyžaduje špecializovaný výcvik. Dodržiavajte základné pravidlá, ktoré sú rovnaké pre všetkých pacientov:

 1. Stojí za to vzdať sa alkoholu.
 2. Pred škrabaním nefajčite niekoľko hodín (prestávka by mala byť najmenej 12 hodín).
 3. Ak je to možné, odmietnite použitie liekov, inak o liekoch informujte lekára alebo laboratórneho asistenta.
 4. Nejedzte 12 hodín pred zákrokom. Materiál sa prijíma v anestézii, preto sa ženám neodporúča piť ani jesť.

Zákrok nebude trvať príliš dlho a pacient bude počas škrabania v anestézii, takže nebude cítiť bolesť.

Indikácie a kontraindikácie

Ak hovoríme konkrétne o zoškrabaní, potom sa vykoná, ak existuje podozrenie na prítomnosť endometriózy alebo rakoviny. Iné typy histológie sa môžu odporúčať pre:

 • ak existuje podozrenie na vývoj nádoru v tele;
 • ak nie je možné diagnostikovať pacienta podľa výsledkov iných štúdií;
 • pri zavádzaní kontroly nad účinnosťou liečby.

Diagnostický postup nemá osobitné kontraindikácie, nevykonáva sa, ak:

 1. V dôsledku postupu neexistuje spôsob, ako získať spoľahlivý výsledok.
 2. Počas štúdie sa používa perzistentná alergia na anestetiká.
 3. Tento postup nepomôže stanoviť správnu diagnózu..

Histológia nemá žiadne konkrétne kontraindikácie, stojí za zváženie, môže ju vykonať ktorákoľvek žena bez ohľadu na vek.

Ak existuje alergická reakcia na určité lieky antispasmodického alebo anestetického účinku, je potrebné o tejto alergii osobne informovať lekára alebo zdravotníckemu personálu..

Vymáhanie po vykonaní postupu

Obvykle sa tento čas môže rozdeliť do dvoch etáp:

 • Na prvom poškodenom tkanive sa obnoví, pokiaľ dôjde k poraneniam alebo iným zraneniam, ktoré sa uzdravia, trvanie obdobia je 21 dní.
 • V druhej fáze dochádza k tvorbe sliznice. Je to potrebné na obnovenie reprodukčnej schopnosti žien.

Druhá fáza je dlhšia a zotavenie v priemere trvá 5 až 6 mesiacov. Počas tejto doby sa v maternicovej dutine vytvorí nové endometrium, ktoré je schopné vykonávať všetky funkcie vrátane odmietnutia pri menštruačnom krvácaní..

Dôsledky a komplikácie

Po zoškrabaní môže dôjsť k niekoľkým následkom. Okrem bolesti a nepohodlia v dolnej časti brucha sa u žien môžu vyskytnúť aj tieto komplikácie:

 1. Najčastejšie sa vyskytuje zápal maternice alebo pobrušnice.
 2. Zvýšený vnútromaternicový tlak.
 3. Krvácanie (vyskytuje sa zriedka).

Ďalšie možné následky:

 • tvorba pyometrov, komplikácia sa vyskytuje zriedka a je diagnostikovaná iba u žien v období menopauzy.
 • deformácia maternice sa pozoruje iba vtedy, ak bola manipulácia vykonaná s odstránením myomatóznych uzlín;
 • exacerbácie zápalových chorôb, pokiaľ boli chronické.

Čo ukazuje škrabanie maternice??

Pretože tento postup má diagnostickú povahu, prechádza so zhromažďovaním biologického materiálu (endometria) a potom ukazuje jeho stav. Pomáha určiť, či existuje nadmerný rast a či sú v tkanivách prítomné malígne bunky..

V ktoré dni cyklu?

Priaznivý deň výdavkov závisí od účelu postupu. Dátum si vyberie lekár. Zoškriabanie sa môže vykonať uprostred cyklu a pred začiatkom menštruácie, všetko záleží na individuálnych indikáciách.

Náklady na služby

Názov inštitúcie:Cena konania:
Pact Clinicod 5500 rub.
Royal Clinicod 2500 rub.
Eden Clinicod 3500 rub.

Cena závisí nielen od spôsobu štúdie, ale aj od anestézie, ktorú pacient urobí. Pri kontaktovaní lekárskeho zariadenia by sa táto skutočnosť mala zohľadniť. A tiež niektoré strediská nerobia škrabky bez predchádzajúcej konzultácie s odborníkom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Mužský obväz na slabinovú prietrž je lekársky pás vyrobený z elastických materiálov a vybavený špeciálnymi zariadeniami, ktoré ho upevňujú na tele pacienta. Stáva sa to jednostranne a obojstranne.
Cirhóza pečene je ochorenie, ktoré je v našom svete rozšírené. Podľa štúdií ročne zomrie na túto patológiu asi 300 tisíc ľudí. Aj napriek rýchlo sa rozvíjajúcemu lekárstvu dosiahol nárast úmrtí za posledných desať rokov 12%, čo je pre ľudstvo obrovský počet.
Chirurgická liečba medzistavcovej prietrže je extrémnym meradlom zlyhania konzervatívnej liečby. Podobná situácia sa vyskytuje iba u 25% pacientov.