loader

Hlavná

Hlava

Gymnastika chrbta s osteochondrózou: pravidlá vykonávania, súbory cvičení

Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov. Terapia hrudnej, krčnej alebo bedrovej osteochondrózy je zameraná na zlepšenie krvného obehu v poškodených tkanivách a na zabránenie šírenia choroby na zdravé stavce. Pacientom sa odporúča užívať lieky, fyzioterapiu, akupunktúru, masáže, balneologickú liečbu. Jedným z najúčinnejších spôsobov liečby osteochondrózy je pravidelná gymnastika. V počiatočnej fáze patológie mu denný tréning doma umožní zvrátiť sa.

Základné princípy fyzioterapie

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Medzistavcové platničky zdravého človeka sú schopné vydržať značné zaťaženie. K jeho prasknutiu dôjde pod vplyvom kompresnej sily presahujúcej 0,5 t. Zároveň dôjde k prasknutiu disku ovplyvneného osteochondrózou dokonca aj pri kompresnej sile 0,2 tony. účinné látky. Výsledný deficit sa stáva príčinou sploštenia a zmäkčenia kostného tkaniva, výskytu radiálnych prasklín vo vláknitých krúžkoch. Vzdialenosť medzi susednými stavcami sa zmenšuje, začnú sa posúvať vo vzťahu k sebe navzájom.

Doposiaľ neboli syntetizované žiadne prípravky, ktorých použitie by pomohlo obnoviť zničené tkanivá medzistavcových platničiek. Hlavnou liečebnou metódou je gymnastika chrbta s osteochondrózou. Prečo je pravidelný výcvik omnoho efektívnejší ako kurzové lieky:

 • svalový korzet je zosilnený, podporujúci stavce v anatomicky správnej polohe, zaťaženie celého chrbtice je znížené;
 • zlepšuje prísun krvi do tkanív molekulárnym kyslíkom;
 • obnovuje sa dodávka stavcov a platní výživných a bioaktívnych látok;
 • vylučovanie zápalových produktov, toxínov a iných toxických látok z tkanív je urýchlené.

Zničenie stavcov často spôsobuje poškodenie štruktúr mäkkého tkaniva v blízkosti - svalov, väzov, šliach. Pri vykonávaní špeciálnych gymnastických cvičení ich možno nielen obnoviť, ale aj výrazne posilniť. Silný svalový korzet sa vyhýba ďalšiemu traumatu na medzistavcovej platničke.

Doktor S. Bubnovsky vyvinul špeciálny simulátor, ktorý urýchľuje rehabilitáciu pacientov s akoukoľvek patológiou muskuloskeletálneho systému. Na ňom môžete trénovať na klinike alebo si ju kúpiť pre domáce použitie. Bubnovsky patentoval metódu kinezoterapie, ktorá vám umožňuje liečiť choroby bez užívania drog.

Základné pravidlá pre cvičenie

Osteochondróza je lokalizovaná v rôznych častiach chrbtice. Na začiatku liečby lekári cvičebnej terapie odporúčajú vykonávať cvičenia na posilnenie svalov chrbtovej oblasti, kde boli zistené zranenia. Po niekoľkých týždňoch môžete začať s gymnastikou, čo pomáha úplne stabilizovať stav celého chrbtice. Čo ešte by ste sa mali naučiť pred tréningom:

 • pri osteochondróze sa v chrbtovej kolóne môže vyskytnúť zápalový proces. Pri exacerbácii je prísne zakázané vykonávať gymnastiku z dôvodu zvýšeného rizika poškodenia tkaniva. Výcvik sa uskutočňuje iba vo fáze odpustenia;
 • ak cvičenie odporúčané lekárom spôsobuje nepohodlie, nemalo by to byť signálom na jeho zrušenie. Je potrebné znížiť počet prístupov na 5 - 10 a vlak nie je v plnej sile;
 • ale s výskytom silnej bolesti nie je možné cvičenie vykonať. Mal by informovať lekára, ktorý komplex opraví;
 • Netrénujte vyčerpaním, snažte sa urýchliť zotavenie. To nebude viesť k oprave tkaniva, ale k odieraniu povrchov medzistavcových platničiek. Pohyby by mali byť pomalé, plynulé a počet prístupov by mal byť podľa odporúčaní lekára.

Na internete existuje veľa videí s cvičeniami na chrbticu, vrátane videí, ktoré pomáhajú pri osteochondróze. Môžu byť použité skôr na preventívne ako na terapeutické účely..

Prvé rehabilitačné opatrenia vykonáva iba lekár fyzioterapie. Vyvíja komplex individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy štádium patológie, stupeň poškodenia stavcov, tkaniva, vek pacienta, prítomnosť chronickej histórie patológií. Kontraindikácie pri terapeutických cvičeniach na osteochondrózu sú:

 • akútne infekčné patológie dýchacích ciest a čriev;
 • závažný diabetes mellitus;
 • horúčka, horúčka;
 • gastrointestinálne ťažkosti;
 • zhubné nádory akejkoľvek lokalizácie;
 • vysoký alebo príliš nízky krvný tlak;
 • závažné ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Zostávajúce chronické patológie nie sú zahrnuté v zozname kontraindikácií, ale lekár cvičebnej terapie berie do úvahy ich prítomnosť a vylučuje z komplexných cvičení, ktoré môžu pacientovi uškodiť. Po 3-5 cvičeniach pod dohľadom špecialistu to môžete urobiť doma.

Jednou z najúčinnejších metód liečby chorôb pohybového aparátu je šetrenie Gittovho tréningu. Lekár odporúča, aby pacienti neintenzívne cvičili a vykonávali cvičenia s malou amplitúdou. Napríklad nemôžete ostro otočiť hlavu, ale mali by ste ju iba trochu nakloniť. Časté cvičenie pomáha zlepšovať krvný obeh, ale súčasne úplne eliminuje obrusovanie disku.

Najúčinnejšie cvičenia na osteochondrózu

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Pred cvičením na chrbte je potrebné zahriať sa. Teplá sprcha, ktorá zlepšuje krvný obeh a pripravuje svaly na intenzívne zaťaženie, nebude bolieť. Zahrievanie pozostáva z chôdze na mieste, ohýbania a otáčania s malou amplitúdou. V podmienkach kliniky, v prípravnej fáze, vykonáva rehabilitológ masáž celého chrbtice..

Na liečenie cervikálnej osteochondrózy sa používajú cviky na posilnenie svalového korzetu nielen krku, ale aj ramien, predlaktia a hornej časti chrbta. Tréning sa vykonáva v stoji, ale môžete sa tiež posadiť, keď sa cítite unavení.

Pri liečbe cervikálnej osteochondrózy sa praktizuje statické zaťaženie, ktoré nevyvoláva posun medzistavcových platničiek, kontakt ich povrchov. Typickou chybou pacientov, ktorí zanedbávajú lekársku starostlivosť, je vykonávanie kruhových pohybov hlavy. Ak sú disky premiestnené v krčnej oblasti, môže také školenie spôsobiť vážne komplikácie. Najvyššia terapeutická účinnosť je charakteristická pre nasledujúce cvičenia:

 • položte dlaň svojej pravej ruky na pravú tvár. Nakloňte hlavu doprava, snažte sa prekonať odpor a snažte sa príliš neprieťahovať svaly krku. Cvičenie opakujte 20-30 krát a potom to isté urobte s opačnou časťou tváre;
 • dajte dlane na seba pod bradu. Pokúste sa sklopiť hlavu nadol a svojimi rukami prejavte odpor. Vykonajte cvičenie 20-30 krát;
 • krútiť prsty rúk na spodnej časti chrbta hlavy a pokúsiť sa prekonať odpor rúk vyhodiť hlavu dozadu. Vykonajte 15-20 prístupov, zastavte, keď sa objaví bolesť akejkoľvek intenzity;
 • v stojacej polohe najprv zdvihnite jedno rameno a potom druhé. Cvičenie zopakujte tak, že zodvihnete obe ramená naraz 20-30 krát;
 • v polohe na sedenie, potiahnite hlavu nahor a potom ju skúste stlačiť na plecia 15 - 20 krát.

Počas tréningu by mal byť chrbát rovný, keď sa objaví únava, prikrčte sa a pritlačte ho k zadnej časti stoličky. Iba také cvičenia sa môžu vykonávať s cervikálnou osteochondrózou. Zaťaženie zo strany na stranu, intenzívne naklonenie dozadu a dopredu nepochybne urýchli krvný obeh, ale zároveň vyvolá deštrukciu tkaniva chrupavky..

Hrudné oddelenie

Tento typ patológie je diagnostikovaný veľmi zriedka kvôli nízkej pohyblivosti hrudnej chrbtice, neprítomnosti záťaže a silnému prichyteniu rebier. Ak je choroba stále zistená, lekár pripraví súbor cvičení na vytvorenie svalového korzetu celého hrudníka vrátane rebier. Počas tréningu sa nemôžete príliš ohýbať, inak môže dôjsť k ešte väčšiemu posunu stavcových diskov..

Aké cvičenia lekári odporúčajú na osteochondrózu prsníka:

 • sedieť na stoličke a pomaly sa ohýbať zo strany na stranu, trup sa posúva o 20 - 30 cm. Pri nakláňaní na pravú stranu sa pravé rameno zdvihne nahor a naopak. V záverečnej fáze prekrížte ruky nad hlavu a mierne ich potraste, akoby uvoľňovali stres. Vykonajte 20 sklonov v každom smere;
 • ľahnite si na chrbát a pomaly zdvíhajte ruky. Prekročte ich a skúste zdvihnúť hornú časť tela. V takom prípade by sa mal napnúť iba ramenný pás, a nie krk. Na začiatku tréningu stačí urobiť 10 výletov so zosilnením svalového korzetu - 20-30;
 • ľahnite si na brucho, uvoľnite sa, pomaly sa roztiahnite. Bez toho, aby ste si pomohli rukami, mierne sa ohnite. Pri výkone by sa mali svaly dolnej časti chrbta napnúť. Ohyb, zdvihnite hlavu a ruku. Opakujte 15 až 20-krát;
 • postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát pri vdýchnutí. Podržte v tejto polohe 30 sekúnd. Potom vydýchnite a zaujmite východiskovú pozíciu. Vytvorte 20-25 sád.

Hrudná chrbtica nie je flexibilná, takže prvý tréning môže spôsobiť problémy. Je povolený nepríjemný pocit malej intenzity. V takom prípade dočasne znížte počet prístupov..

oblička

Cvičenie chrbta s bedrovou osteochondrózou sú dvoch typov. Jedná sa o úsek, ktorý vám umožní zväčšiť vzdialenosť medzi poškodenými stavcami a silovým tréningom zameraným na posilnenie svalov. Rehabilitológovia odporúčajú, aby si pacienti zakúpili brvno a zavesili ho niekoľkokrát denne. Ak vek, nadváha zasahujú do takéhoto tréningu, môžete sa natiahnuť iným spôsobom. Mali by ste sedieť na tvrdom povrchu, vziať si pózu z embrya a hojdať sa tam a späť.

Pomáha predchádzať exacerbáciám bedrovej osteochondrózy a nasledujúcim cvičeniam:

 • ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky po tele, uvoľnite sa. Pomaly nadvihnite najprv doprava, potom ľavú nohu 20-30 cm nad podlahou a snažte sa ich v tejto polohe držať 7 sekúnd. Vykonajte 30 krát;
 • ľahnite si na chrbát, ohnite kolená a potom ich roztiahnite čo najviac, potom ich spojte. Make 20-25 prístupy;
 • ľahnite si na brucho, natiahnite ruky pozdĺž tela dlaňami dole. Najskôr nadvihnite hornú časť tela, potom nohy. Nesmiete sa ich snažiť zdvihnúť do veľkej výšky - stačí 20 cm. Cvičenie opakujte 20-30 krát;
 • ľahnite si na chrbát a ohnite jednu nohu na koleno. Zvyšných 10-20 cm nadvihnite nad povrch podlahy. Pri cvičení sa snažte napnúť nohy, nie spodnú časť chrbta. Do 20 sád.

Gymnastika s bedrovou osteochondrózou je veľmi dobre kombinovaná s masážou, vrátane klasickej. Keď je postihnutá lumbosakrálna chrbtica, často nastáva skolióza, narušené držanie tela a zmena chôdze. Pri kombinácii tréningu s masážou zmiznú tieto vonkajšie prejavy patológie oveľa rýchlejšie.

Fyzioterapeutické cvičenia a gymnastika sú konzervatívnou metódou liečby indikovanou pri rôznych chorobách. Pravidelná odborná príprava je však najdôležitejšia pri liečbe a prevencii patológií pohybového aparátu. Triedy nezrušujú podávanie farmakologických prípravkov a fyzioterapiu. Ale s ich pomocou môžete významne znížiť dávku liekov proti bolesti a minimalizovať ich vedľajšie účinky.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Cvičenie chrbtice doma: liečebné cvičenia podľa metódy Dikul. Natiahnutie krku bez cvičebného vybavenia

S jeho veľkosťou súvisí veľké množstvo problémov spojených s chorobou hlavného piliera, ktorý podporuje človeka.

V skutočnosti je to jeden veľký kĺb, ktorý obsahuje 33 samostatných kostných prvkov. Je taká veľká, že sa kvôli ľahšiemu štúdiu a liečbe rozdelila na päť častí.

chrbtica

 • Coccyx - 4 stavce.
 • Sacrum - 5 stavcov.
 • Bedra - 5 stavcov.
 • Hrudná oblasť - 12 stavcov.
 • Krk - 7 stavcov.

Najtraumatickejšie sú krčné, hrudné a bedrové.

Odporúčania na zlepšenie stavu chrbtice

Najlepším liekom na túto chorobu je jej prevencia. Takže pri problémoch s chrbticou, pri pravidelných miernych prácach a naťahovacích cvičeniach sa dá vyhnúť akejkoľvek chorobe. Sieť má veľa fotiek cvikov na chrbticu doma.

Lekári okrem toho odporúčajú spať na tvrdých povrchoch. To umožňuje telu obsadzovať pózu, ktorá je pohodlná pre všetky telesné systémy, čím sa v niektorých oblastiach zabráni nadmernému stresu.

Týždeň po zmene mäkkej postele na tvrdšiu sa pozoruje zlepšenie práce všetkých vnútorných orgánov. Zlepšuje sa sekrécia rastového hormónu a fungovanie pohlavných žliaz.

Odporúča sa tiež dodržiavať správny životný štýl. Pravidelné cvičenie posilní svaly okolo stavcov a odstráni z nich časť záťaže..

Pravidelné cvičenie a napínanie zvyšujú krvný obeh, čo umožňuje chrupavkám a šliach prijímať potrebné živiny.

Je vhodné dodržiavať správnu výživu. Potrebujete jesť mäso alebo želé jedlá aspoň raz týždenne. Kolagén v nich obsiahnutý zlepší stav všetkých tkanív a najmä chrupavky.

Pri dodržiavaní správnej výživy nie je človek náchylný na hromadenie tukov a predovšetkým zlý cholesterol. Usadzovanie na stenách krvných ciev komplikuje dodávanie potrebných živín na miesto určenia.

Nadváha je príčinou väčšiny chorôb kardiovaskulárneho a muskuloskeletálneho systému.

nabíjanie

Už v sovietskych časoch lekári vedeli o výhodách nabíjania. Po vykonaní série cvičení ráno muž zamiesil všetky kĺby a prirodzene upravil stavce. Zrýchlenie metabolizmu a posilnenie svalov.

Preto najužitočnejšou prevenciou stavovcov je pravidelné cvičenie. Malo by obsahovať:

Zahrievanie svalov. Za týmto účelom vykonajte hojdačky a zákruty, zdvihnite kolená k hrudníku a niekoľkokrát si sadnite.

Preťahovanie. Keď sa svaly zahrejú, musíte ich dobre vytiahnuť.

Je vhodné venovať pozornosť každej veľkej svalovej skupine. Predovšetkým musíte natiahnuť chrbticu, pretože bude pod tlakom po celý deň v tele.

Silové cvičenia. Na zvýšenie srdcovej frekvencie sa odporúča niekoľkokrát vytlačiť a sadnúť si. To spôsobí uvoľňovanie hormónov do krvi..

Bubnovsky cviky

Bolesť chrbtice môže byť spôsobená rôznymi dôvodmi, od nadmerného stresu po genetické choroby..

V každom prípade sa život s bolesťou chrbta stáva skutočným testom pre pacienta..

Niečo, čo pomôže zabrániť vzniku bolesti a zabrániť im, umožní Bubnovsky cvičiť chrbticu doma.

Na ich implementáciu nepotrebujete špeciálne vybavenie, stačí koberec, ktorý vás oddelí od chladnej podlahy.

Postuláty techniky

Bubnovsky vyvinul celý program, ktorý zahŕňa nielen účinné cvičenia chrbtice doma, ale aj výživový systém a vodné postupy.

Ich použitie je voliteľné, ale môžu zvýšiť celkovú účinnosť metódy.

Hlavnou črtou tried je primerané a rovnomerne rozložené zaťaženie na všetky časti chrbtice

Ich cieľom je posilniť chrbtové svaly podporujúce telo, a tým zmierniť napätie chrupavky a kostí..

Správne vybrané triedy vám umožňujú dosiahnuť:

 • rovnomerné zaťaženie pohybového aparátu;
 • berúc do úvahy zvláštnosti umiestnenia jednotlivých častí tela;
 • zlepšiť prísun krvi do telesných tkanív;
 • vývoj nervového systému;
 • zvýšiť flexibilitu a mobilitu všetkých oddelení.

Bubnovsky teda zložil cvičenia na posilnenie chrbtice doma, zlepšenie jeho stavu a vynikajúcu prevenciu chorôb.

Trakcia chrbtice

Pred pár storočiami sa lekári pomýlili, ako natiahnuť chrbticu pomocou cvičení doma. Dokonca aj vtedy vedeli, že neustále klesanie a zlé držanie tela spôsobujú vážne problémy..

Hoci účinnosť takýchto postupov ešte nebola dokázaná, mnohí majú tendenciu narovnať sa, pretože rovná chrbtica je dobrá, a preto je vhodné ju narovnať..

Použitie tejto metódy sa nepovažuje za racionálne pri liečbe väčšiny chorôb. Ale stále sa niekedy uplatňuje.

Na tento účel je však potrebné vytvoriť určité podmienky, napríklad dohľad nad lekármi. Najčastejšie sa používa na osteochondrózu.

Mnohí veria, že takéto cvičenia na kýlu chrbtice doma budú prospešné. Odborníci však hovoria opak.

Ak sa pokúsite nevrátiť vytlačený disk na svoje miesto, môže sa stav veľmi zhoršiť. To zvyčajne naznačuje výskyt prietrže v chrbtici..

Dikulova technika

Dikulské cvičenia pre chrbticu doma sa stali spásou pre mnohých trpiacich osteochondrózou. Jeho technika je zameraná na pacientov rôznej závažnosti.

Aj tí, ktorí sa ťažko pohybujú, môžu začať túto techniku ​​pomaly ovládať. Na implementáciu komplexnejších komplexov však budú už niektoré simulátory potrebné.

Fázy vykonávania

Podľa tvorcu techniky je schopný priniesť nielen úľavu, ale aj úplné uzdravenie. Systematické cvičenia pôsobia na tkanivo liečivým spôsobom, menia ich zloženie a vracajú svoju predchádzajúcu flexibilitu a silu.

Etapy vykonávania cvičení pre osteoodrózu chrbtice doma:

Adaptácia. Počas tohto obdobia sa posilňujú svaly a šľachy, ktoré počas vykonávania techniky nesú najväčšie zaťaženie.

Komplikácie. Po príprave zdravých tkanív tela môžete začať priamo ovplyvňovať postihnuté oblasti. Zvýšený stres spôsobuje, že telo zahŕňa postihnuté oblasti chrbtice a postupne zlepšuje ich pružnosť a celkový stav.

Recovery. Pravidelný tréning môže zlepšiť inerváciu postihnutého tkaniva. Začne sa zvýšený prietok krvi a pomalé zotavovanie.

Hlavnými zásadami, na ktorých je metodika založená, sú striedavé účinky na tkanivá, najprv silové cvičenia a potom relaxácia a strečing. Zvyšuje pružnosť svalov a šliach..

Na webovej stránke kliniky Dr. Dikula nájdete niekoľko videonahrávok na chrbticu doma. Niektoré z nich sú zamerané na miestne problémy..

Je známy najúčinnejší komplex boja proti osteochondróze krku. Svetoví odborníci potvrdili uskutočniteľnosť používania pravidelných tried.

Okrem toho existuje komplex na liečenie osteochondrózy bedrovej oblasti.

Cvičenia z fyzioterapeutických cvičení na bolesti chrbta

Vysoká úroveň civilizácie, okrem mnohých nepochybných výhod, priniesla ľudstvu množstvo problémov. Jedným z nich sa stali choroby chrbtice - nevyhnutný dôsledok sedavého životného štýlu, znásobený zvislou polohou chrbtice, ktorá je charakteristická pre celý erekt. Výsledkom bolo, že silný ľudský korzet (ktorý majú napríklad naši najbližší príbuzní opice) sa u ľudí degradoval, čo viedlo k akumulácii zmien v kostnom tkanive a medzistavcových platničkách súvisiacich s vekom. Konečný výsledok - prvá menšia a potom silná bolesť, medzistavcová prietrž, zakrivenie, stenóza a ďalšie mimoriadne nepríjemné následky, ktoré nevyhnutne vznikajú pri ochoreniach chrbtice, jediný hlavný spôsob riešenia tohto problému je tento alebo ten komplex liečebných cvičení chrbtice, ktoré vyvinuli fyzioterapeuti..

Druhy cvičení v lekárskych komplexoch

Najprv treba poznamenať, že liečebné postupy chrbtice sú rozdelené do dvoch typov:

 • celkové zdravie (vrátane súprav cvičení pre deti a dospelých, buď úplne zdravých alebo vo veľmi počiatočných štádiách chorôb podobného charakteru);
 • špecializácia na šetrenie k nosu (určená na riešenie problémov závažnejšieho stupňa - zakrivenie chrbtice, zápal sedacieho nervu a ďalšie lézie určitých častí chrbtice).

Na základe toho je vybraný komplex cvičebnej terapie - a počet techník (vrátane techník uvedených v mnohých videách v sieti) je dnes taký obrovský, že je obvyklé ich rozdeliť do troch hlavných oblastí..

 • Metódy pohybovej aktivity širokého spektra s tanečnými prvkami (zahŕňajú klasickú a stupňovú aerobiku a podobné). Systémy tohto typu sú dobré tým, že nielen priaznivo ovplyvňujú zdravie chrbtice, ale súčasne tiež posilňujú kardiovaskulárne a svalové vlákna všeobecne..
 • Silačné techniky (niektoré úpravy silovej zdatnosti, atletickej gymnastiky, kalietiky atď.). Od tradičnej rannej gymnastiky alebo telesnej výchovy sa líšia tým, že tvrdo trénujú určité svalové skupiny - najmä krk, chrbát a sakrálny úsek.
 • Východné praktiky (wu-šu, čchi-kung, joga, atď.) - v popredí nie je dynamika, ale statika. Vyznačujú sa veľkým počtom napínacích cvikov, ako aj prácou so správnym dýchaním (predpokladá sa, že dychové cvičenia hrudnej chrbtice od čínskych a japonských guru sú vo všeobecnosti jedinečné)..

Čo je dôležité pre cvičenia chrbtice jedného alebo druhého špeciálne navrhnutého komplexu, vykonávané striktne podľa predpísanej metódy? Skutočnosťou, že výsledky sú tiež komplexné:

 • svalová kostra je výrazne posilnená, udržiavajúc stavce v správnej polohe kvôli viacnásobnému zníženiu zaťaženia;
 • väzy sa stávajú pružnejšie - a preto sa znižuje riziko zranenia;
 • riziko degradácie a deštrukcie kĺbov je znížené;
 • zlepšuje sa metabolizmus a bunkový metabolizmus;
 • obehový systém sa stabilizuje;
 • držanie tela je narovnané;
 • telo je odolnejšie;
 • bolesť zmizne - a preto sa zlepšuje pohoda.

Niekoľko všeobecných pravidiel

Bez ohľadu na to, ktoré gymnastiky predpisuje lekár alebo ktoré ste si osobne vybrali - terapeutické alebo profylaktické, pre chrbticu ako celok alebo pre chrbát, nohy alebo iné izolované oblasti - malo by nasledovať dodržiavanie zoznamu určitých pravidiel.

 • Ak sa počas cvičenia vyskytne bolesť, musíte okamžite znížiť úroveň zaťaženia alebo úplne vylúčiť tento pohyb z komplexu.
 • Počas období prudkého zhoršovania chorôb nemôžete vykonávať záťažovú terapiu.
 • Všetky cvičenia sa vykonávajú iba hladko - terapeutická gymnastika tohto typu neakceptuje náhle pohyby.
 • Triedy by mali byť pravidelné - v opačnom prípade bude terapeutický účinok z nich jemný alebo dokonca prakticky nulový.
 • Je zakázané pristúpiť k vykonávaniu aktívnych cvičení hlavného komplexu bez predbežného zahrievania a úhľadného rozťahovania.
 • Je prísne zakázané brať lieky proti bolesti bezprostredne pred triedou (v takom prípade to spôsobí oveľa viac škody ako úžitku)..

Kontraindikácie pre aktívne triedy

 • závažný diabetes mellitus;
 • rehabilitácia po infarkte a po mŕtvici;
 • pľúcne ochorenie v akútnom štádiu;
 • hypertenzia;
 • teplu;
 • zástava srdca.

Wellness komplexy

Spomedzi všetkých rekreačných komplexov cvičenia pre problematickú chrbticu prevláda terapeutická gymnastika krčnej chrbtice, vo väčšej miere jej dorzálna časť a v menšej miere hrudná a sakrálna.

krčnej

Najslávnejšia je tu takzvaná shishoninová gymnastika (masovo sa začala šíriť od roku 2008, keď sa celý svet zoznámil s prácami tohto geniálneho lekára - vedúceho kliniky 21. storočia a riadneho člena New York Academy of Sciences).

Metóda Shishonin, ktorá sa bežne používa v Rusku aj v zahraničí, prináša obrovskú úľavu od bolesti krku miliónom pacientov, prakticky bez kontraindikácií..

Z desiatok pohybov sú najuniverzálnejšie cvičenia:

 • pomalé zatočenie hlavy s fixáciou v konečnej polohe (spustenie nadol, prevrátenie dozadu, otočenie doľava a otočenie doprava o 90 ° - opakovanie 10-krát);
 • kruhový, vykonávaný tiež veľmi plynulo, pohyb hlavy v smere hodinových ručičiek a potom proti smeru hodinových ručičiek - s počtom opakovaní 15-krát);
 • „Otáčanie tlakom“ - pozostáva z rovnakých pohybov, aké boli opísané v odseku 1, súčasne sa však robia v rozpore s odporom ruky, ktorá tlačí hlavu v opačnom smere (taký pohyb, ktorý posilňuje svaly krku, sa opakuje 10-krát pri každom druhu zákruty. );
 • „Nosíme džbán“ - v skutočnosti je nahradený hrubou knihou spočívajúcou na hlave niekoľko minút (je zrejmé, že v arabských krajinách, kde je tento spôsob nosenia tradičný, obyvatelia nemajú problémy s krčnými stavcami)..

Hrudník a dolná časť chrbta

 • Kat. Spočíva v striedavom ohýbaní chrbta hore a potom ohýbaní dolu z polohy na všetkých štyroch. Stanovenie limitovaných polôh - od 5 do 10 sekúnd, počet opakovaní - 10 - 15, dýchanie je pokojné a merané, všetky pohyby sú plynulé.
 • Most. Je potrebné ľahnúť si na chrbát, natiahnuť ruky okolo trupu s dlaňami dole a ohnúť kolená. Potom pomaly začnite zdvíhať panvu a snažte sa dosiahnuť polohu, v ktorej boky a telo tvoria priamku. Fixácia v koncovom bode - 5 sekúnd, potom návrat do východiskovej polohy (počet opakovaní - 10).
 • Snake. Ľahneme si na brucho a natiahneme ruky dozadu. Potom začneme zaujímať „hadov postoj“, maximálnym zdvíhaním hornej časti tela so sklopenou hlavou dozadu. Fixácia v koncovom bode - 5 sekúnd, potom návrat do východiskovej polohy (počet opakovaní - 10).
 • Hojdačky. Východisková poloha - na všetkých štyroch. Potom sa jedna noha stiahne dozadu (až do úplného vysunutia) a vykoná hladký maximálny výkyv nahor, pokiaľ je to možné. Konečná pozícia nie je pevná, počet opakovaní je 10, po ktorom sa noha zmení.
 • Nožnice. Ležíme na chrbte a natiahneme vaše nohy, robíme im pohyby nožníc posuvných a pohyblivých nožov. Počet opakovaní - 15 - 20.
 • Bicykel. Štartovacia pozícia je rovnaká, nohy sa natiahnu smerom nahor - ako pedál cyklovania.

Zovretý sedací nerv

Pri zápale sedacieho nervu sa odporúčajú nasledujúce tri cvičenia:

 • Východisková poloha - leží na chrbte. Chorá noha sa ohýba veľmi pomaly pri kolene smerom k ramenu. Pohyb pokračuje, až kým sa necíti pocit rozťahovania. Fixácia - 30 sekúnd, po ktorej sa chodidlo vracia rovnako pomaly. Počet prístupov - 3 - 4 (s prerušením na 20 - 30 sekúnd).
 • Počiatočná poloha je rovnaká, ale tentoraz sa obe nohy natiahnu k hrudníku (bez toho, aby sa panva z podlahy zložila!).
 • Východisková poloha - ležiaca na chrbte, nohy ohnuté v kolenách, ale pacient je hodený nad zdravú. Potom oboma rukami, uzamknutými v zámku pod zdravou nohou, pomaly vytiahnite zdravú nohu. Stanovenie - 30 sekúnd, potom sa vráťte do východiskovej polohy. Počet prístupov - 3 - 4 (s prerušením na 20 - 30 sekúnd).

Bubnovského metóda

Snáď najznámejšou a radikálne odlišnou od všetkých ostatných metód liečby chorej chrbtice je metóda Bubnovsky. Rozsah jeho aplikácie je hlavne „najťažší“ pacient a rozdiel je v odmietnutí zákazu bolesti. Vzhľadom na originalitu situácie sa všetky cvičenia vykonávajú:

 • iba po dôkladnej profesionálnej diagnostike stavu chrbtice;
 • výlučne na špecializovaných simulátoroch pod dohľadom odborného fyzioterapeuta;
 • v kombinácii s pomocnými procedúrami, ako je gymnastika kĺbov, kryogénne mrznutie, masáže profilov, kúpanie v bazéne podľa špeciálneho programu.

Tibetská gymnastika

Tibeťania sa právom považujú za jedného z najslávnejších majstrov každej „práce s telom“. Staroveká tibetská medicína (vrátane súboru špeciálnych cvičení na posilnenie chrbtice) umožňuje nielen účinne predchádzať chorobám tohto druhu, ale tiež liečiť už existujúce choroby..

Medzi najslávnejšie pohyby tibetskej gymnastiky uvádzame 6 - všetky sú vykonávané z pôvodného postoja jazdca (široko rozmiestnené ohnuté nohy, rovné chrbát, ruky v páse):

 • „Žeriavový krk“ - pomalé otáčanie hlavy nadol, najskôr dole, potom na druhú stranu vo zvislej rovine (počet opakovaní je 12);
 • „Korytnačka na krk“ - podobné pohyby, ale s hlavou vyhodenou čo najďalej dozadu (počet opakovaní - 12);
 • „Energia Zeme“ - pri vdýchnutí, pomalé zdvíhanie k ponožkám a súčasné zdvíhanie rúk uzavretých v dlaniach; pri výdychu, spätný pohyb (počet opakovaní - 12);
 • „Snow leopard ráno“ - plynulé otáčanie ramien, najskôr späť (s maximálnym vychýlením chrbta) a potom vpred (so zaokrúhľovaním chrbta); počet opakovaní - 6-krát pre každý smer;
 • „Malý žeriav“ - vykonáva „vlnovité“ pohyby s trupom a vypúšťa „vlnu“ od spodnej časti chrbta k pleciam a späť (počet opakovaní je 12);
 • „Drakov pás“ - rotácia panvy najskôr v smere hodinových ručičiek, potom proti nej (počet opakovaní - 3, 12 v každom smere).

Majstri tibetskej gymnastiky tvrdia, že práve takto začína energia qi v tele úplne obiehať - nielen odstraňovanie problémov vo fyzickej rovine, ale aj objasňovanie vedomia o duchovnej.

Komplexný krokodíl

Široko trénované cvičenie jogy nazývané krokodíl napodobňuje jeden zo zvykov tohto predátora, ktorý často pre svoje obrnené telo robí úžasné špirály. Pri záťažovej terapii chrbtice sa vykonáva podobný pohyb - vykonáva sa pri vdychovaní, fixácii tela v koncovom bode (pokiaľ je to možné) a vrátení tela do pôvodnej polohy pri výdychu..

Implementácia „krokodíla“ nestanovuje obmedzenia ani na veku, ani na iných kritériách.

Bazénové cvičenia

Posledným dôležitým doplnkom procesu liečby chrbtice je kúpanie v bazéne. Z dôvodu fyzikálnych zákonov zaťaženie chrbtice vo vodnom prostredí mnohokrát klesá - čo poskytuje vynikajúcu príležitosť jednoducho plávať a vykonávať sériu cvičení, ktoré sú pre mnohých pacientov „na súši“ nemožné.

Cvičenie zadných svalov doma: 10 najúčinnejších

Sedavý životný štýl, nedostatok pohybu, poruchy držania tela sú stálymi spoločníkmi moderného človeka. Aby sa v budúcnosti predišlo vážnym problémom, oplatí sa vopred postarať sa o zdravie chrbta. Budeme hovoriť o najúčinnejších cvičeniach na posilnenie chrbtových svalov doma..

Na nácvik chrbtových svalov je užitočné naplánovať pravidelnú fyzickú aktivitu, veľa chodiť, robiť protahovacie cvičenia, ktoré nájdete tu https://www.cosmo.ru/health/sport/uprazhneniya-na-rastyazhku-dlya-nachinayushchih-prosto -effektivno-bezopasno /.

Pri školení s vysokou hmotnosťou buďte opatrní. Opomenutie cvičenia alebo príliš veľká váha môže mať za následok zranenia chrbta..

Ponúkame súbor jednoduchých bezpečných cvičení pre chrbát a chrbticu..

plavec

Cvičenie začnite z polohy na chrbte. Pozri sa dole, nehádž hlavu. Zdvihnite ruky a ramená, roztiahnite do strán a ohnite lakte. Pohyb napodobňuje plávanie prsníkov. Opakujte 10 krát.

Zdvíhanie rúk a nôh na všetkých štyroch

Z polohy na všetkých štyroch nadvihnite súčasne pravú ruku a ľavú nohu, aby ste rovnobežne s podlahou. Vydrž v tomto postoji. Potom opakujte to isté v opačnom smere. Vykonajte 20 opakovaní.

superman

Ľahnite si na zem, natiahnite ruky okolo tela, dlane. Zdvihnite hlavu, hrudník a boky súčasne tak vysoko, ako je to možné. Podržte päť sekúnd a vráťte sa do východiskovej polohy. Do 15 opakovaní.

Činka Ruka Stretch

Rozložte šírku ramien nôh, mierne ohnite kolená a nakloňte telo dopredu. Ohnite ruky pomocou činiek a roztiahnite ich od seba tak, aby boli rovnobežné s podlahou. Potom vráťte ruky späť. Ruky nenarovnajte úplne. Pri tomto cviku nevykonávajte náhle pohyby, pokúste sa zdvihnúť ruky a hladko spojiť ruky.

Široké úchopové kliešte

Postavte sa do pozície „ľahu.“ Ruky ohnuté v uhle 90 stupňov. Počas zasúvania musí telo udržiavať priamu čiaru..

Úzke kliešte

Pri tomto cviku urobte kliky, zatiahnite ruky k telu približne na úrovni brucha. Úzke uchopenie push-up nielen rozvíjať svaly na chrbte, ale aj triceps.

Zdvíhanie nôh

Ľahnite si na brucho. Zložte ruky pred seba a položte na ne hlavu, pozri sa na podlahu. Udržujte svoje nohy v krátkej vzdialenosti od seba a zdvihnite ich. Nohy by mali byť rovné a boky by sa mali zdvíhať nohami. Opakujte 8 krát.

Únos bedra

Ľahnite si na brucho, zdvihnite pravú pravú nohu, zdvihnite podlahu a dolnú časť nohy a stehno. V bode maximálneho zdvihu mierne zdvihnite nohu do strany. Vráťte ho na pôvodné miesto a pomaly ho položte na podlahu. Cvičenie sa musí opakovať osemkrát na každej nohe..

kraul

Ležiace na bruchu natiahnite pravú ruku pred vami, vľavo - pozdĺž tela. Nevyhadzujte hlavu dozadu, pozrite sa na podlahu. Odtrhnite natiahnuté rameno, plecia a hrudník z podlahy. Otočte svoje plecia a hrudník doprava. Potom puzdro vráťte súbežne s podlahou a položte na zem. Vykonajte 6-krát a opakujte krútenie opačným spôsobom..

Dobrá a nahnevaná mačka

Po cvičení na zadných svaloch musíte tieto svaly správne uvoľniť. Vydajte sa na všetky štyri. Položte hlavu dole a čo najviac zaokrúhlite chrbát. Drž túto pozíciu. Potom sa ohnite v chrbte a zdvihol hlavu. Opakujte 8 krát.

Gymnastika pre chrbticu doma

Pravidelné vykonávanie terapeutických cvičení pre chrbticu doma pomôže udržať alebo opraviť nesprávne držanie tela, odstrániť bolesti chrbta. Dôvodov, prečo sa tieto odchýlky vyskytujú v oblasti chrbtice, je veľa. Väčšina z nich je spojená s dlhodobým pobytom osoby v statickej póze. Jednoduché cvičenia zabránia rozvoju patológií a pomôžu im ich zbaviť..

Aká je telesná výchova a držanie tela u ľudí

Správne držanie tela je schopnosť svalovej a kostnej kostry tela kontrolovať svoju polohu v priestore. Osoba pomocou nej prekonáva vplyv vonkajších síl v statickej a dynamickej polohe. Dlhodobá prítomnosť v statickom postoji, absencia pravidelnej fyzickej aktivity, dedičné faktory, zranenia a niektoré patologické stavy chrbta spôsobujú poruchy držania tela..

Na vytvorenie správneho postavenia chrbta a zabránenie vzniku komplikácií spojených so zlým držaním tela pomôže každá aktívna fyzická aktivita: plávanie, jazda na koni, atletika, zápas a mnoho ďalších športov..

V prípade, že existujú jasné anatomické alebo genetické predispozície alebo posturálne poruchy už boli identifikované, je predpísaná záťažová terapia. Komplex zahŕňa špeciálne cvičenia, ktorých realizácia sleduje tieto ciele:

 • Posilniť svaly a väzy chrbta pri liečbe a prevencii;
 • Opravte správnu polohu chrbtice.

Po tréningu by mal pacient zažiť také zlepšenia:

 • Svalová kostra je zosilnená;
 • Dosiahnutá anatomická symetria;
 • Stimulovaný metabolizmus;
 • Vylepšené funkčné schopnosti srdca a pľúc;
 • Stabilné emocionálne a mentálne pozadie;

V počiatočných štádiách patológie sa eliminovala deformácia chrbtice a v pokročilých prípadoch sa jej vývoj zastavil..

Triedy sa najčastejšie odporúčajú trikrát týždenne. Počet a intenzita tréningu sa však môžu líšiť: vyberá ich lekár s prihliadnutím na ukazovatele jednotlivých pacientov.

Súbor cvičení a vykonávacie pravidlá

Terapeutická gymnastika pre chrbát pozostáva z mnohých komplexov, v ktorých sú zoskupené určité fyzické cvičenia. Ich vykonávanie sa však riadi všeobecnými pravidlami. Ich znalosti a súlad sú zárukou dobrého výsledku po vyučovaní.

 • V prípade akýchkoľvek nepríjemných, bolestivých alebo nepríjemných pocitov sa školenie zastaví a konzultuje sa s lekárom o príčine ich výskytu;
 • Cvičenia sa vykonávajú pomaly alebo priemerným tempom;
 • Nedovoľte náhlym pohybom;
 • Zaťaženia a rozsah pohybu sa postupne zvyšujú;
 • Sledujte množstvo opitého vody (nemalo by byť menšie ako 1,5 litra);
 • V akútnom období chorôb chrbtice sa nezúčastňujú terapeutických cvičení;
 • Po odstránení bolesti analgetiká nezačnú trénovať;
 • Akékoľvek zdravotné problémy (znížený tlak, horúčka, infekčné choroby) - dôvod zrušenia školenia;
 • Triedy na narušenie držania tela sa kombinujú s dýchacími cvičeniami;
 • Cvičenia odporúčané inštruktorom cvičebnej terapie sa vykonávajú v presne stanovenom poradí a intenzite;
 • Pred tréningom používajte zahrievacie zariadenie;
 • Zahŕňajú plávanie a vodný aerobik ako súčasť pravidelného cvičenia.

Zvážte všetky komponenty najbežnejšieho súboru cvičení, ktoré porušujú držanie tela.

výcvik

Vo fáze prípravy je dôležité vylúčiť všetky možné kontraindikácie a súvisiace faktory.

Pred tréningom sa uistite, že vaše zdravie nie je ohrozené, nebojte sa o žiadnu bolesť. Príprava na triedy ako je táto:

 • 2 hodiny pred začiatkom tréningu musíte jesť. Výhodné sú potraviny pozostávajúce z komplexných uhľohydrátov..
 • Vezmite si fľašu pitnej vody bez plynu;
 • Je dobré vetrať miestnosť, v ktorej sa bude školenie konať;
 • Prechádzka do odevov, ktoré neobmedzujú pohyby a sú vyrobené z prírodných látok;
 • Prvý výcvik by sa mal vykonávať pod dohľadom skúseného inštruktora;
 • Po 5-6 hodinách môžu byť liečebné komplexy vykonávané doma.

Pamätajte: školenie pozostáva z 3 etáp:

Zahrievaním sa rozumie nenáročná chôdza na mieste alebo hojdanie rúk. Relaxácia sa používa ako záverečná fáza: naťahovacie cvičenia pre všetky svalové skupiny.

Základný súbor cvičení

Cieľom tohto súboru cvičení je obnoviť a udržať prirodzenú pohyblivosť chrbtice.

Tieto cvičenia môžete vykonávať iba v oblasti predbežnej konzultácie so svojím lekárom..

 1. Postavte sa k stene chrbtom hlavy, chrbtom, teľatami a chodidlami. Squat pomaly 10 krát.
 2. Ľahnite si na chrbát. Dajte ruky po tele. Nadýchnite sa a pomaly zdvihnite obe ruky, zatiaľ čo si sťahujete ponožky. Roztiahnite, cítite všetky svaly svojho tela. Vydýchnite a sklopte ruky pozdĺž tela. „Stretch“ najmenej 10 krát.
 3. Posaďte sa na chrbát a položte ruky za hlavu. Zdvihnite nohy a prinútite ich, aby vyzerali ako jazda na bicykli najmenej 30 krát.
 4. Postavte rovno s nohami od seba. Pri nadýchaní zdvihnite tkané ruky do zámku. Paralelne s týmto pohybom stojí na špičkách. Natiahnite ruky a natiahnite hrudník dopredu. Vydýchnite znížením rúk pozdĺž tela. Cvičenie opakujte najmenej 12 krát.
 5. Postavte rovno, šírka ramien od seba. Zhlboka sa nadýchnite, zdvihnite ruky a položte ich nabok. Otočte dlane hore a spojte lopatky dohromady. Pri výdychu mierne ohnite kolená, posúvajte ruky dopredu a dajte ich do zámku. Kompletné 12 sád.
 6. Postavte rovno s nohami od seba. Pri vdychovaní prineste ruky za chrbát a vezmite ich do hradu. Zložte ich a čo najviac vyrovnajte plecia, keď stojíte na nohách. Pri výdychu relaxujte, sklopte ruky pozdĺž tela a vráťte sa do východiskovej polohy. Kompletné 12 sád.
 7. Ľahnite si na brucho. Potiahnite obe ruky dopredu a zdvihnite ramenný pás, potiahnite rovné ruky a nohy nahor. Ohnite chrbát tak dlho, ako je to možné. Cvičte v rytme dychu, neponáhľajte sa. Urob to 10 krát.
 8. Ľahnite si na brucho. Ohnite si ohnuté nohy za členky. Môžete sa postaviť. Nadýchnite sa a zdvihnite súčasne vaše nohy a ramenné popruhy. Držte v tejto polohe po dobu 5 až 10 sekúnd, potom relaxujte a sklopte nohy. Ak sa cítite nepohodlne, roztiahnite kolená a chodidlá mierne od seba. Vykonajte 10-12 krát.
 9. Postavte sa na kolená so širokou panvou. Položte dlane na zadok a ohnite chrbát. V tejto polohe držte 5-10 sekúnd. Dýchajte meravo. Ak to vaša úroveň výcviku umožňuje, posuňte ruky od zadku k pätám. Opakujte 10 krát.
 10. Leží na ľavej strane, ohnite pravú nohu na koleno a položte ju na ľavú. Položte dlaň svojej ľavej ruky na ohnuté koleno. Vyhoďte pravú ruku. Keď vdychujete, otočte hlavu pravou rukou a natiahnite k nej celé svoje telo. V tejto polohe držte 5-10 sekúnd. Každé "ohýbanie" sa uskutočňuje najmenej 10-krát na každej strane.

Preventívne cvičenia

Každá z nich sa opakuje až 10-krát..

 1. Postavte sa chrbtom čo najpriamejšie. Dajte na to gymnastickú tyčinku a maximalizujte lopatky. Ruky v tomto okamihu by mali byť ohnuté v lakťoch. Nakloňte svoje telo smerom dopredu a pozorujte uhol 90 stupňov k nohám..
 2. Vydajte sa na všetky štyri. Ohnite ruky tak, aby sa váš hrudník dotkol podlahy. Vydýchnite a narovajte lakte a vráťte sa na pôvodné miesto.
 3. Vydajte sa na všetky štyri. Počas inšpirácie premiestnite telo do zadku a snite na ne. Po vydýchnutí ohnite chrbát čo najviac.
 4. Keď nadýchnete, postavíte sa na všetkých štyroch a zdvihnite pravú ruku nahor a „pohybujte“ za ňou. Vydýchnite a sklopte ruku. Cvičenie zopakujte ľavou rukou..
 5. Posaď sa. Keď vdychujete, kolená si pritiahnite k hrudníku a zakrivte chrbát „kolesom“. Pri výdychu vráťte nohy do východiskovej polohy..

Zakázané cvičenia

Aby ste pochopili, aké cvičenia nie je možné vykonať pri porušení polohy tela, musíte porozumieť jeho typom.

Lekári rozlišujú 4 typy postojov. Prvý pohľad je správna poloha chrbtice. Zostávajúce 3 sú spojené s rôznymi zmenami v rôznych častiach chrbtice. Preto by výber cvičení mal odrážať obraz patológie.

Po deformácii chrbtice sa odporúča takéto cvičenia opustiť:

 • So silnými ohybmi v hrudníku a bedrovej chrbtici;
 • S trhnutím, krútením a ostrými zákrutami;
 • Zdvíhaním ťažkých predmetov;
 • S nesprávne rozloženým zaťažením na každej strane tela;
 • Používanie prvkov akrobacie;
 • Pomocou behu alebo skákania. (V niektorých prípadoch)

Odmietnutie týchto prvkov v triede zabráni preťaženiu chrbtice.

kontraindikácie

Je nemožné úplne opustiť cvičenia fyzickej terapie s nesprávnym držaním tela. Mali by ste sa však zdržať školenia o týchto zdravotných poruchách:

 • Zápalové choroby v akútnej fáze;
 • Infekčné alebo bakteriálne choroby sprevádzané zvýšenou telesnou teplotou;
 • Bolesť v kĺbovom alebo svalovom tkanive.

Začnú trénovať, len čo bolestivé príznaky ustúpia.

Pravidelné vykonávanie lekárskych komplexov vybraných lekárom pomôže zbaviť sa problémov so sklopeným chrbtom a udržiavať krásne držanie tela.

Cvičenie na bolesť dolnej časti chrbta

Bolesť, ktorá náhle strelila spodnou časťou chrbta, sa dá prirovnať k výstreku z pištole. Náhle sa vkráda, hoci má často veľmi jasnú históriu. Za svoju vzpriamenú polohu človek platí za bolesti chrbta. Bolesť chrbta nemá vek. Starší ľudia samozrejme trpia bedrovou bolesťou, ale mladý, plný energetického tela môže pociťovať nemožnosť voľného pohybu. Prevencia a prevencia týchto ochorení sú informácie, ktoré budú užitočné pre všetkých. Jedným zo spôsobov, ako sa vyhnúť bolesti alebo znížiť ich intenzitu, ak existuje, je cvičenie na bolesti chrbta. Kompetentná fyzická aktivita je najproduktívnejším a najúčinnejším spôsobom, ako sa zbaviť bolesti, hoci ju nemožno nazvať ľahkou..

Príčiny bolesti dolnej časti chrbta

Príčiny bolesti v bedrovej chrbtici sú mnohé. Kvôli ľahšiemu vnímaniu ich možno rozdeliť na dva typy:

 • Primárna - bolesť je spôsobená porušeniami a zraneniami v samotnej časti chrbtice;
 • Sekundárna bolesť je spojená s akútnymi a chronickými ochoreniami orgánov ležiacich priamo v bedrovej oblasti.

Globálnou príčinou väčšiny primárnych dysfunkcií v dolnej časti chrbta je sedavý spôsob života, ako aj nesprávne správanie pri zaťažení chrbtice. Pretože osoba má hlavnú záťaž v bedrovej oblasti, svalová slabosť v tejto oblasti môže byť fatálna. Pri sedavom životnom štýle záťaž nikde nezmizne, iba sa rozdelí. Pri slabom vývoji svalov náhle zaťaženie chrbtice vedie k vývrtkám a bolestiam..

Choroby chrbtice: osteochondróza

Jedným z najbežnejších ochorení chrbtice je osteochondróza. Absolútne spôsobuje bedrovú bolesť. Osteochondróza je často sprevádzaná zakrivením chrbtice - lordóza, kypóza alebo skolióza. Charakteristickým rysom choroby je rotácia tela do strany, dopredu a dozadu je ťažká. V neskorších štádiách je osteochondróza sprevádzaná medzistavcovými prietržami, bolesť získava konštantný bolavý charakter, ktorý sa pri pokusoch o otočenie alebo naklonenie tela strieda s návykmi akútnej bolesti..

Osteochondróza - patológia povrchov chrupavky kostí pohybového ústrojenstva, najmä chrbtice

Ochorenie obličiek

Bedrová bolesť môže byť spôsobená nielen poruchami chrbtice, ale aj vnútornými bedrovými orgánmi. Ohrozené sú obličky. Živo reagujú aj na obyčajnú podchladenie. Výsledkom je akútna bolesť, pri pravidelnom sedení na studených povrchoch a prievanoch je možné zlyhanie obličiek.

Nastreté nervové tkanivo

Keď je telo ohnuté, stavce sa zbiehajú a líšia sa na rôznych miestach, napríklad pri vlive harmoniky. Bohužiaľ, prípady zovretých nervových zakončení medzi miechovými diskami nie sú neobvyklé. Toto je najbežnejšia príčina náhlej akútnej bolesti dolnej časti chrbta - bedrovej. Bolesť zovretého nervu môže pominúť alebo môže trvať niekoľko dní - to znamená, že nervový koniec postupne stratil svoju citlivosť a začal zomrieť. Najzákernejšou vecou v tejto situácii je neschopnosť predpovedať a predchádzať tejto situácii..

Choroby miechy: ischias

Bolesť pri radiikulitíde je spojená s procesom umierania nervových koreňov miechy. Dlhodobo sa ischias považovala za ochorenie súvisiace s vekom. Dnes sa situácia zmenila - radiculitída nie je nezvyčajná za 30 rokov a ešte skôr.

Nadváha

Nadváha je plná bolesti v dolnej časti chrbta, pretože na chrbtici je zvýšené zaťaženie. Medzistavcové platničky zažívajú neustále preťaženie, ľudská kostra vo všetkých polohách okrem toho, že by mohla ľahnúť, veľmi trpí. Preto ľudia s nadváhou omnoho častejšie trpia chorobami pohybového ústrojenstva ako tenkí..

Nadváha má negatívny vplyv na chrbticu a mení jej biomechaniku

Cvičenie bolesti chrbta

Cvičenie je najjednoduchší a najúčinnejší spôsob, ako prekonať bolesť chrbta. Správnou fyzickou aktivitou môžete zabrániť rozvoju bolesti, kompenzovať nedostatok pohybovej aktivity, zlepšiť stav svalov a kostí chrbta..

Hlavnou podmienkou zadných cvikov je ich pravidelnosť. Ak sa zaoberáte prípadom od prípadu a zároveň dávate veľké bremeno, môžete ho len zhoršiť. Medzitým sa zázraky zvyšujú..

Zahrejte sa

Zahrievanie je špeciálny komplex jednoduchých a krátkych cvičení, ktoré sú určené na denný výkon. Zahrievanie nie je liečba bolesti chrbta, ale skôr prevencia možných chorôb pohybového ústrojenstva. Tu sú najužitočnejšie cvičenia:

  Loď. Toto cvičenie je vhodné pre každého, kto chce posilniť svaly dolnej časti chrbta. Vykonáva sa nasledovne: musíte ležať na bruchu, natiahnuť ruky dopredu, uvoľniť sa. Potom napätie, ohýbanie v dolnej časti chrbta. Natiahnuté ruky a nohy by mali byť nad podlahou. Strmosť vychýlenia regulujete sami, ale neočakávate, že túto pozíciu budete môcť prvýkrát držať dlhú dobu. Po niekoľkých sekundách napätia sa uvoľnite a ležte na podlahe, niekoľko sekúnd odpočinúť. Cvičenie sa opakuje päť až sedemkrát.

Zohrievanie môžete vykonávať kedykoľvek počas dňa, ráno a večer, ale čas sa zvyšuje postupne.

V telocvični

Hodiny v telocvični sa často stávajú rutinnými podľa rozvrhu. Ale v jednom nešťastnom okamihu môžu bolesti chrbta ukončiť tréning. Okamžite si všimneme: keď sa objavia silné a náhle bolesti chrbta, tréning by mal byť zastavený! Ak sa po návšteve u lekára ukáže, že bolesť je spôsobená štipnutím nervu alebo z iných dôvodov, ktoré nevyžadujú chirurgický zákrok, môže sa školenie obnoviť. Je však potrebné úplne vylúčiť axiálne zaťaženie chrbtice a postupne ho zvyšovať, počúvať vaše pocity v chrbte. Najlepšie cvičenia na prekonanie bolesti chrbta v telocvični sú:

  Vis na brvne. Uchopte ruky za vodorovnú lištu a počkajte 20 - 25 sekúnd. Nechajte chrbát odpočívať, úplne roztiahnite chrbticu. To zabraňuje stagnácii a zmierňuje tlak z medzistavcových platničiek..

Vis na brvne

Ak máte pochybnosti o tom, ktoré cvičenia je možné vykonať a ktoré nie, obráťte sa na svojho trénera..

Doma

Ľudia, ktorí majú bolesti chrbta, sa často mýlia dvoma dôležitými spôsobmi. Myslia si, že teraz je nemožné sa vôbec hýbať a ak sú cvičenia povolené, potrebujú špecializovanú a vybavenú miestnosť. Medzitým je väčšina cvičení chrbta jednoduchá a priama, aby sa dala robiť doma. Existuje veľa kombinácií pre domáce cvičenie, nasledujúce sú usporiadané podľa vzostupného poradia problémov:

  Preťahovanie zadných svalov. Ležanie na podlahe ohýba kolená a chodidlá sa dotýkajú podlahy. Pritiahnite pravú nohu k žalúdku čo najbližšie. Aby ste to dosiahli, držte nohu v oblasti stehien. To umožní, aby sa svaly dolnej časti chrbta roztiahli bez napätia. Potom urobte to isté s ľavou nohou. Ak cvičenie nespôsobuje nepohodlie, skúste to pomocou obidvoch nôh..

Preťahovanie zadných svalov

Dřepy s dôrazom na stenu

Striedavé ruky a nohy

Doma, vo väčšine cvičení, samotné ľudské telo slúži ako športový prístroj. Všetko, čo potrebujete, je pohodlná cvičebná podložka.

Pre akútnu bolesť dolnej časti chrbta

Bolesť chrbta môže byť boľavá alebo akútna. V prípade akútnej bolesti osoba obmedzuje pohybovú aktivitu, má strach urobiť ďalší krok alebo sklon, aby nespôsobila nový záchvat bolesti. Medzitým sa stále musíte pohnúť, stačí vedieť, ako to urobiť:

  Čerpanie lisu bez zdvíhania spodnej časti chrbta z podlahy. Ľahnite si na podlahu, ohnite kolená. Bedra je pritlačená k podlahe. Zložte ruky za hlavu, utiahnite si abs a odtrhnite si hlavu a plecia z podlahy. Pohyby by mali byť pomalé a v polohe ohnutého chrbta by sa malo oneskoriť o niekoľko sekúnd.

Zdvíhanie trupu z ľahu

Lap push up

Akútna bolesť pri vykonávaní potrebných cvikov čoskoro uvoľní spodnú časť chrbta, po ktorej bude možné prejsť k ďalším posilňujúcim zaťaženiam.

Pre tehotné

Progresívni lekári na celom svete jednomyseľne opakujú: tehotenstvo nie je choroba, ale bolesť v tejto dobe je nevyhnutná. To platí aj pre chrbát. Pre tehotné ženy existujú spôsoby, ako minimalizovať bolesť chrbta prostredníctvom cvičenia:

  Valček pod chrbtom. Ak nemáte rolku, môžete použiť tenkú pokrývku zrolovanú. Keď položíte valec pod chrbát, môžete vykonávať zdvíhanie hlavy z ležiacej polohy, ako aj ťahať nohy do žalúdka. Neležať na bruchu v treťom trimestri.

Cvičenie s kolieskami

Sklon sedenia

Bolesť počas tehotenstva je na rozdiel od lumbagu normálna, ale to neznamená, že ju musíte vydržať a sedieť.

Podľa metódy Dr. Bubnovského

Sergei Mikhailovič Bubnovsky je známy odborník na korekciu porúch pohybového aparátu v celom Rusku, lekár lekárskych vied, autor vlastných metód optimalizácie motorickej aktivity na bolesť v bedrovej oblasti. Odporúčajú sa také cvičenia:

  Sedí na stoličke. Udržujte chrbát rovný, brada vyzerá rovno. Postupne zdvíhajte ruky, popíšte ich v polkruhu a držte ich spolu. Ruky držte čo najviac dozadu. Hlava by sa mala tiež nakláňať a chrbát by sa mal ohýbať. Zadná časť kresla slúži ako bezpečnostné zadržiavacie zariadenie.

Cvičenie stoličky

Sediace nohy

Bubnovsky cviky sú určené na univerzálnu terapiu všetkých typov bolesti chrbta, vrátane lumbosakrálnej oblasti.

Na profylaxiu

Ak monitorujete svoje zdravie, pokúste sa hrať pred krivkou a podniknite opatrenia, aby sa bolesti chrbta vôbec neobjavili. Najlepšie cvičenia na prevenciu bolesti chrbta pre tých, ktorí vedú zdravý životný štýl:

  Zdvíhanie nôh pri ležaní. Postavte sa na brucho ležiacou stranou nadol. Sklopte hlavu na vaše paže skrížené. Zdvihnite nohu a ohnite ju v bedrovom kĺbe tak vysoko, ako môžete. Dosiahnite väčší uhol sklonu pre obe nohy..

Mat plávanie

Zabránením výskytu bolesti chrbta sa tým zbavíte problémov v budúcnosti.

Bolesť dolnej časti chrbta sa môže vyskytnúť u človeka bez ohľadu na jeho vek, povolanie a sociálne postavenie. Jedno je však isté: u ľudí s vysokou pohybovou aktivitou, silnými svalmi chrbta a zdravou chrbticou sú také bolesti oveľa menej bežné. Ak vediete sedavý životný štýl, trochu sa pohybujte, často ste v pracovnom pláne - robte si gymnastiku za chrbtom. Pomôže to chrániť pred bolesťou a ak prídu, zníži ich silu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Jednou z hlavných výhod tohto obväzu je jeho univerzálnosť. Je rovnako vhodný pre mužov, ženy aj deti školského veku, obväz je jednoduchý. Jedná sa o tenký pás s predĺžením, ktoré sa prekrýva v mieste prietrže.
Kýlová medzistavcová platnička je choroba, ktorá sa zvyčajne vyskytuje náhle. Nepríjemný pohyb, zdvíhanie ťažkých vecí a podchladenie môžu u zdanlivo zdravého človeka vyvolať chorobu.
Fyzikálna terapia je nevyhnutným prvkom pri liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Denné cvičenia pomáhajú posilňovať chrbtové svaly, odstraňujú príznaky, zlepšujú krvný obeh.