loader

Hlavná

Hlava

Bubnovsky analgetické cvičenia pre dolnú časť chrbta s prietržom

Kýla je jedným z najbežnejších chirurgických ochorení. Môže byť diagnostikovaná u všetkých bez ohľadu na pohlavie a vek, môže mať rôzne tvary a veľkosti. Vertebrálna hernia je veľmi časté ochorenie pohybového ústrojenstva. Aj keď nie všetky prejavy choroby sú nebezpečné, choroba významne znižuje kvalitu života a môže viesť k invalidite. Osvedčená liečba kýly chrbtice podľa metódy Bubnovsky, pri ktorej sa osobitná pozornosť venuje osobitným cvičeniam..

Vertebrálna prietrž: typy

Vertebral hernias sú klasifikované podľa ich umiestnenia:

 • Krčka maternice (asi 4% prípadov). Prejavuje sa bolesťou v krku, ktorá prechádza do ramien a ramien. Pacienti sa tiež sťažujú na bolesti hlavy, závraty, necitlivé prsty, vysoký krvný tlak.
 • Hrudné oddelenie (31%). Vyvoláva stálu bolesť na hrudníku. Bežne sa tiež pozoruje zakrivenie miechy..
 • Bedrá (65%). Najbežnejší typ prietrže. Prejavuje sa bolesťou dolnej časti chrbta, ktorá sa zosilňuje náhlymi pohybmi a záťažami. Bolesť môže pôsobiť na nohy, zadok, zadok stehien. Nohy môžu byť znecitlivené, citlivosť klesá. V závažných prípadoch môže byť výsledkom ochrnutie.

Kýly sú tiež primárne a sekundárne. Primárne sú výsledkom zranení a stresu u ľudí, ktorých chrbtica je spočiatku zdravá. Sekundárne sú dôsledkom patologických zmien, ktoré sa vyvíjajú v medzistavcových platničkách, čo spôsobuje ich vyschnutie a zničenie membrán..

Bedrová hernia je lipóm (benígny tuk). Tvorí sa v medzistavcovej platničke a vyvoláva premiestnenie buničitého jadra, ktoré sa nachádza vo vláknitom kruhu chrbtice..

Pomerne často je diagnostikovaná lumbosakrálna prietrž. Sú bolestivé, narúšajú slobodu pohybu, vyvolávajú dočasné postihnutie av najhorších prípadoch vážne postihnutie.

Diagnóza a liečba kýly

Keď sa objavia charakteristické príznaky, musíte sa poradiť s neurológom. Na podrobnú diagnostiku sa odporúča podrobiť sa MRI chrbtice. Presná a včasná diagnóza je dôležitou zárukou správnej liečby prietrže.

V závislosti od štádia a úrovne ochorenia môže byť liečba konzervatívna alebo chirurgická. Lekári aj pacienti majú spravidla záujem o vylúčenie chirurgického zákroku.

Z konzervatívnych metód používaných na liečbu tohto ochorenia sa rozlišuje:

 • Metódy pohybu (cvičebná terapia atď.) Pomáhajú posilňovať a rozvíjať svalový tonus, zvyšujú imunitu. Mnohé cvičenia zahŕňajú fyzickú aktivitu a ak sú nesprávne, môžu spôsobiť zhoršenie stavu. Je dôležité používať túto metódu starostlivo pod dohľadom odborníka..
 • Manuálne metódy. Na liečbu sa často používa manuálna terapia a akupunktúra. Upozorňujeme, že hoci tieto metódy poskytujú dobré výsledky, pokiaľ ide o zníženie bolesti a tlaku na medzistavcové platničky, nemôžu zastaviť patologický proces, ktorý vyprovokoval prietrž.
 • Fyzioterapeutické metódy. Jedná sa o šetrné lekárske postupy: rôzne masáže, reflexné vyšetrenie, ultrazvuk, predĺženie hrebeňa atď.

Každá metóda má klady a zápory. Zvyčajne sú predpísané v komplexe. Špecialista musí vypracovať individuálny program, ktorý pomôže odstrániť prietrž bez rizika pre zdravie as najväčšou pravdepodobnosťou jej odstránenia.

Súbor opatrení zvyčajne zahŕňa rozťahovanie hrebeňa, terapeutické cvičenia, masáže a ďalšie špeciálne postupy. Nie všetky techniky sú dostupné doma, napríklad sa musí vykonať celý rad fyzioterapeutických postupov pomocou špeciálneho vybavenia. Cvičenia sú však jednoduchšie - môžu sa vykonávať doma. Bubnovského metóda s kýlou lumbosakrálnej chrbtice sa osvedčila. Sergey Mikhailovich Bubnovsky - známy lekár s rozsiahlymi skúsenosťami s liečbou pacientov s herniou.

Liečba vertebrálnej kýly podľa Bubnovského metódy

S.M. Bubnovsky vytvoril a patentoval špeciálnu metodiku na boj proti patológii pohybového aparátu na špeciálnom prístroji, ktorý vyvinul. Táto technika sa nazýva kinezioterapia, čo znamená liečenie pohybom.

Gymnastika s kýlou chrbtice Bubnovského zahŕňa rôzne cvičenia, ktorých hlavnými požiadavkami sú pohodlie a pohodlie pre pacienta a vysoká účinnosť. Pohyby sa opakujú až desaťkrát. Najprv sa praktizuje technika pohybov, správne dýchanie, sústredenie. V priebehu času sa tempo a počet opakovaní zvyšuje.

Odporúča sa cvičiť 3-6 krát denne, rozdelenie cvičení do niekoľkých skupín. Bubnovsky tiež ponúka cvičenia, ktoré je možné vykonávať doma..

Terapeutická gymnastika je zameraná na aktiváciu vnútorných rezerv človeka na boj s chronickými chorobami. A v praxi to funguje veľmi úspešne. Každé cvičenie v komplexe je špeciálne vybrané a pomáha zaistiť prevenciu a liečbu prietrže, ako aj odstránenie bolesti a zlepšenie celkového stavu pacienta..

Odborníci sa zhodujú v tom, že Bubnovského gymnastika s kýlami bedrovej chrbtice je veľmi účinnou metódou liečenia a jej výsledok je determinovaný túžbou, úsilím a disciplinovaným pacientom. Tí, ktorí dodržiavajú všetky odporúčania, vykonávajú cvičenia správne a pravidelne, vždy dosahujú zjavný pokrok..

Majte na pamäti, že napriek výhodám gymnastiky má kontraindikácie. Patria sem:

 • Exacerbácie choroby;
 • Horúčka;
 • Ochorenia vnútorných orgánov, ak ich fyzioterapeutické cvičenia môžu zhoršiť.
 • Miechové metastázy.

Terapeutická gymnastika aktivuje dôležité biochemické procesy vo všetkých segmentoch chrbtice (najmä v medzistavcových platničkách), normalizuje krvný obeh a prietok lymfy.

Analgetické cvičenia Bubnovského pre lumbálnu prietrž vypracujú hlboké svaly chrbtice. Gymnastika pomáha zmierňovať kŕče a zmierňovať bolesť, zlepšuje pružnosť a pohyblivosť hrebeňa, znižuje usadeniny solí, zlepšuje krvný obeh. Správne vybrané pohyby pomáhajú zastaviť rozvoj prietrže, zmenšujú jeho veľkosť, v dôsledku čoho sa deformované tkanivá postupne vracajú do svojej prirodzenej polohy..

Cvičenia na herniu bedrovej chrbtice Bubnovského naznačujú nasledujúce pravidlá:

 • Musíte to robiť každý deň, môžete to niekoľkokrát za deň. Súčasne sa odporúča výcvik..
 • Cvičenia sa musia vykonávať z technického hľadiska správne. Ostré pohyby, skoky, trhnutie, nadmerné zaťaženie na hrebeni nie sú povolené.
 • Trvanie tried, amplitúda a počet opakovaní by sa malo postupne zvyšovať.
 • Na konci tréningu by ste sa mali cítiť iba mierne unavení, čo naznačuje správnu a efektívnu prácu. Extrémna únava je neprijateľná.
 • Vykonávaním cvičebnej terapie sa sústreďte na oblasť lokalizácie prietrže a sledujte svoju pohodu. Ak sa bolesti a nepohodlie v dolnej časti tela zosilnia, zníži sa citlivosť, slabosť a „husacie hrbole“, prerušte sedenie a navštívte svojho lekára..

Bubnovsky cviky na liečbu kýly chrbtice

Na liečbu kýly bedrovej chrbtice odporúča Bubnovsky nasledujúce cvičenia:

 • Východisková poloha je na všetkých štyroch a spočíva na zemi s lakťami a kolenami. Svaly by mali byť čo najviac uvoľnené. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly ohnite chrbát v oblúku, ako mačka. Pomaly vydýchnite a ohnite chrbát, vráťte sa do východiskovej polohy. Všetko je potrebné urobiť hladko a presne. Musíte urobiť najmenej 20 opakovaní. Upozorňujeme, že ak sa bolesť počas cvičenia zosilnie, musíte znížiť amplitúdu alebo dočasne vylúčiť cvičenie z programu.
 • Ľahnite si na chrbát, položte ruky na telo. Zhlboka sa nadýchnite, pomaly vydýchnite, jemne dvíhajte panvu nad podlahu, zatiaľ čo spočíva na nohách a pleciach. Vzostup tak vysoko, ako môžete. Pri výdychu sklopte panvu. Do 20 opakovaní.
 • Východisková poloha - ľahnite si za chrbát a ruky si dajte za hlavu. Lakte by mali smerovať k stropu. Zdvihnite nohy ohnuté na kolenách tak, aby boky boli kolmé na telo. Pritlačte si bradu k hrudníku. Pomaly a pomaly sa snažte lakťami dostať na kolená. Nie je však potrebné snažiť sa pripojiť k lakťom a kolenám. Cvičenie opakujte, až kým nie ste unavení, aby nedošlo k nadmernému zaťaženiu.
 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch. Nakloňte sa dopredu bez ohýbania lakťov. Nakloňte maximum. Návrat do východiskovej polohy. Opakujte cvičenie 20-25 krát.
 • Cvičenie „Bicykel“. Východisková poloha - leží na chrbte. Dajte ruky za hlavu, ohnite kolená. Vykonajte pohyby simulujúce cyklistiku. „Pedál“ pomaly, plynulo a bez trhania. Je dôležité rovnomerné dýchanie.
 • Krútenie. Cvičenie leží na chrbte. Ľavú ruku si dajte pod chrbát hlavy. Jemne posuňte pravú nohu a ohnite ju v kolene tak, aby ste sa dotkli lakťa ľavej ruky. Po rovnakej ceste sa vráťte do východiskovej polohy. Vykonajte 15 opakovaní v každom smere.
 • Východisková poloha - sedí na podlahe s rukami na zadnej časti hlavy. Striedavo zdvíhajte pravé a ľavé zadok a posúvajte sa dopredu. Rovnakým spôsobom sa pohybujte dozadu. Návrat do východiskovej polohy.

Cvičenia sú pomerne jednoduché, môžete ich vykonávať doma. Technika Bubnovského na ošetrenie prietrže lumbálnej chrbtice môže významne zmierniť stav, uvoľniť napätie, natiahnuť chrbticu, zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti. Je však dôležité absolvovať celý kurz gymnastiky..

Ponúkame vám možnosť sledovať video s cvičením a technikou Bubnovsky.

Sergei Mikhailovich Bubnovsky: chrbtová kýla nie je veta (cvičenie)

Sergey Mikhailovich Bubnovsky je tvorcom a vývojárom alternatívnych smerov v neurológii a ortopédii. Jej hlavným usmernením pri liečení chronických ochorení pohybového aparátu nie je liečba drogami, ale využívanie vnútorných rezerv ľudského tela a ich porozumenie. Bubnovsky je autorom uznávanej knihy „Miechová kýla nie je veta“, ktorá dokázala získať veľkú spotrebiteľskú popularitu..

Bubnovského metóda

Táto technika sa nazýva „kinezoterapia“. Okrem priamej liečby zahŕňa diagnostiku pohybového aparátu, kĺbov a chrbtice, tj myofasciálnu diagnózu, ktorá vám umožňuje určiť presnú polohu existujúceho patologického procesu. Na základe výsledkov diagnostiky sa pacientovi zostaví individuálny liečebný program, ktorý zohľadní charakteristiky jeho choroby a existujúce patológie..

Program je súbor špeciálnych cvičení, ktoré vyvinula aj Dr. Bubnovsky. Starostlivé dodržiavanie odporúčaní pri vykonávaní týchto cvičení prispieva k úplnému obnoveniu funkcií kĺbov a chrbtice. V dôsledku toho sa normalizuje práca všetkých orgánov a systémov pacienta.

Liečba chrbtice touto metódou sa vykonáva ambulantne, podľa želaní pacienta.

Simulátor MTB (Multifunkčný simulátor Bubnovsky)

Okrem patentovanej techniky vyvinula spoločnosť Bubnovsky multifunkčný simulátor, pomocou ktorého sa obnovuje tón hlbokých chrbtových svalov a funkčná aktivita kĺbov. Simulátor pomáha zmierniť svalové kŕče a eliminuje bolesť. Pre tento simulátor bol vyvinutý špeciálny súbor cvičení. A pre každého pacienta je vypracovaný individuálny kurz..

Cvičenia, ktoré sa vykonávajú na tomto simulátore, rýchlo obnovujú svalový rámec a obnovujú pohyblivosť kĺbov, čo je priama liečba chorôb, ako sú artritída, artróza, osteochondróza a herniované disky. Tieto triedy sa tiež ukazujú ako rehabilitácia po chirurgických operáciách chrbtice..

Kinezoterapia a bolesti chrbta

V prípade bolesti chrbta sa pre každého pacienta v závislosti od charakteristík a závažnosti jeho choroby vytvorí individuálna súprava cvičení, ktorá zahŕňa pohyby, ktoré zmierňujú bolesť chrbtice. Pacienti sa učia správne vykonávať tieto cvičenia, čo je predpokladom účinnej liečby. Počas liečby môže byť komplex upravený na základe stavu pacienta a priebežných výsledkov. Toto je podstata Bubnovského metódy, ktorá sa nazýva „kinezioterapia“..

Liečba miechy

Pri vykonávaní individuálne vyvinutého súboru cvičení Bubnovského techniky sa biochemické procesy, ako na medzistavcovej platni, tak aj vo svaloch a väzoch, ktoré ju obklopujú, vracajú k normálu. Zvýšený prietok krvi v väzoch a svaloch postihnutej oblasti začína procesy obnovy poškodeného disku, ako aj zníženie medzistavcovej prietrže až do úplného vymiznutia..

Môže kinezoterapia úplne nahradiť chirurgický zákrok?
Áno, Bubnovského metóda s dobrým dôvodom sa dá nazvať plnohodnotnou alternatívou k chirurgickému ošetreniu chrbtice, čo umožňuje úplne vylúčiť medzistavcovú prietrž.

Keď je skolióza súbor cvičení, ktorých cieľom je obnoviť normálne fungovanie zadných svalov, ktoré podopierajú chrbticu v správnej polohe. Je to potrebné najmä u detí s netvoreným svalovým korzetom..

Súbor cvičení, ktoré zmierňujú bolesť

Zadné relaxačné cvičenie

 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch
 • Svalová relaxácia

Pokúste sa úplne uvoľniť chrbtové svaly.

Cvičenie chrbtového oblúka

 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch.
 • Pri výdychu pomaly ohnite chrbát, zatiaľ čo vdýchnite, pomaly sa ohnite.

Opakujte pohyb 20-krát.

Cvičenie - krok napínania

 • Východisková pozícia - stojí na všetkých štyroch.
 • Posaďte sa na ľavú nohu, natiahnite pravú ruku dozadu a zároveň potiahnite ľavú ruku dopredu.
 • Vymeňte nohy a ruky.

Opakujte pohyb 20-krát, bez náhlych pohybov.

Cvičenie - vyrovnávanie

 • Východisková poloha - zamerajte sa na dlane a kolená.
 • S maximálnym úsilím sa telo tiahne vpred a zároveň kladie dôraz na dlane a kolená.

Pokúste sa vylúčiť flexiu dolnej časti chrbta.

Cvičenie - naťahovanie chrbta

 • Východisková poloha - zamerajte sa na dlane a kolená.
 • Ruky sa ohýbajú v lakťových kĺboch, telo klesá na podlahu pri výdychu a potom vdychuje.
 • Na výdychu sa ramená narovnajú, panva klesne na päty s maximálnym natiahnutím bedrového svalu..

Opakujte pohyb 20-krát.

Cvičenie - Natiahnutie brucha

 • Východisková poloha - leží na chrbte.
 • Nohy sú ohnuté na kolená, ruky za hlavou, brada je pritlačená k hrudníku, telo je ohnuté, keď vydýchate, ak je to možné, lopatky by sa mali odtrhnúť z podlahy dotýkaním lakťov kolien..

Pri správnom výkone by sa v brušných svaloch mal objaviť pocit pálenia.

Cvičenie - Pelvic Lift

 • Východisková poloha - ležiaca na chrbte, ruky natiahnuté pozdĺž tela.
 • Pri výdychu panva stúpa z podlahy, padá na inšpiráciu.

Opakujte pohyb 10-30 krát.

Mimochodom, okrem Bubnovského metódy sú známe aj iné alternatívne metódy bez chirurgického zákroku. Metódy, ktoré dodatočne ošetrujú chrbticu:

 • Kĺbová gymnastika - pomáha obnoviť koordináciu pohybu, zlepšuje pružnosť a pohyblivosť chrbtice.
 • Procedúry kryoterapie, ktoré zlepšujú termoreguláciu a anestetizáciu bez liekov.
 • masáž.

Bubnovsky

V modernom svete vysokých rýchlostí a stálych stresov narastá počet ľudí, ktorým je spôsobený ochorenie pohybového aparátu (OA), problémy. Tieto choroby nanešťastie nezávisia od veku alebo sociálneho postavenia osoby. Z týchto problémov a chorôb je častejšia osteochondróza medzistavcových platničiek (niekedy s herniami), choroby kĺbov (vrátane ankylozujúcej spondylitídy a reumatoidnej artritídy), ako aj následky predchádzajúcich operácií a zranení. Posledným miestom nie sú choroby hrudnej chrbtice, ktorej liečba a diagnostika si zaslúžia pozornosť.

Liečba v centre mesta Bubnovsky

Ak sa stretnete s takýmito problémami, pravdepodobne už máte čas ponúknuť liečbu chrbtice, liečbu kĺbov pomocou štandardných režimov s použitím rôznych typov protizápalových liekov a liekov proti bolesti, blokádu, nosenie korzetov a bandáží a samozrejme obmedzenie pohybov. a zaťaženie.

Inými slovami, liečba chrbtice, liečba kĺbov spadá do vzorca: „Bez stresu, viac liekov. Možno budete potrebovať operáciu! “
To všetko vedie k jedinému výsledku - svalom a väzom, ktoré sú zbavené záťaže a následne výživy, oslabujú a atrofia, čo vedie k ešte väčšiemu metabolickému narušeniu v postihnutej oblasti. To zasa znamená ďalší vývoj chorôb chrbtice alebo kíbu - s nedostatkom výživy, opotrebovania kĺbov a chrbtice a krehkosťou..

Je ťažké si predstaviť, že liečba chrbtice, spoločná liečba týmto prístupom bude účinná!

Zároveň z nejakého dôvodu každý zabudne, že najnebezpečnejšou záťažou pre osobu trpiacu slabými svalmi trupu je premiestnenie vlastnej váhy do vesmíru!

Pri rozhodovaní o tom, ktorá liečba chrbtice alebo kĺbov je potrebná, je mimoriadne dôležité zohľadniť stav svalového tkaniva pacienta. Sú to svaly, ktoré vyživujú stavce a kĺby vo všetkom potrebnom, pretože svalové hmoty prechádzajú neurovaskulárne zväzky. A samozrejme, v prípade narušenia výživy chrbtice a kĺbov je ich funkcia narušená.

Bolesti chrbta, zhoršená pohyblivosť kĺbov, osteochondróza atď..

Ale kupodivu medicínsky liek nevenuje pozornosť tomuto veľmi dôležitému spojivovému tkanivu v tele.

Je účinná liečba chrbtice a kĺbov bez chirurgického zákroku a liečby?

Už viac ako 20 rokov sa problémy liečenia chorôb pohybového aparátu úspešne riešia na klinikách pracujúcich podľa metód profesora Bubnovského vo viac ako 50 mestách v Rusku, SNŠ a v zahraničí.

Profesor Bubnovsky, zakladateľ modernej kinezoterapie, je autorom zásadne odlišného prístupu k otázke, ako liečiť chrbticu a liečiť kĺby. Liečba podľa svojho jedinečného systému - bez drog a chirurgických zákrokov - umožňuje ľuďom znovu získať slušnú kvalitu života a vrátiť plnú pracovnú kapacitu.

Liečba kĺbov, liečba chrbtice podľa systému profesora Bubnovského

Liečba chrbtice, liečba kĺbov pomocou kinezoterapie je liečba pohybu. Nedostatočná mobilita nášho životného štýlu mení stav hlbokých svalov, čo vedie k ich atrofii, ktorá následne narušuje výživový systém kĺbov krvným riečiskom..

Najdôležitejšou zložkou liečby podľa S.M. Bubnovsky pomocou kinezoterapie sú špeciálne terapeutické cvičenia, ktoré sú bezpečné pre kĺby a chrbticu, ktoré vykonáva pacient na multifunkčných simulátoroch dekompresie a gravitácie Bubnovsky (MTB). Základom systému profesora Bubnovského je kombinácia špecializovanej gymnastiky, ruských kúpeľov a kryoterapie.

Účinné ošetrenie chrbtice a ošetrenie kĺbov podľa Bubnovského metódy nastáva v dôsledku začlenenia do aktívnej činnosti a obnovy hlbokých svalov, ktoré dodávajú kĺbom a chrbtici všetko potrebné. Sergei Mikhailovich dokázal, že aktivácia zlomených svalov je základným základom pre liečbu väčšiny problémov s kĺbmi a chrbticou. Atrofia voľnobežných svalov v priebehu času, a to len komplikuje liečbu kĺbov, liečbu chrbtice.

Hlavným kritériom pre zotavenie podľa systému profesora Bubnovského je obnova svalovej konštanty pacienta, ktorá sa vyznačuje schopnosťou vykonávať záťažové cvičenia (bezpečné, terapeutické cvičenia) bez bolesti..

Stovkám tisícov ľudí, ktorí prišli do centier Bubnovského, ponúkame zásadne odlišný prístup, vďaka ktorému je spoločná liečba aj liečba chrbtice úspešná. Individuálny prístup, ktorý neuznáva štandardné riešenia, pretože sme presvedčení, že ani pri podobných diagnózach neexistujú totožní pacienti!

Podstúpili ošetrenie chrbtice alebo kĺbové ošetrenie v „Dr. Bubnovsky Centre“ na Khodyňke a „Dr. Bubnovsky Centre“ na Dm. Ulyanova, dokážete prekonať strach z hnutia uzdravenia a uvedomíte si, že dokážete a mali by ste sa obísť bez liekov, pretože bez vášho úsilia, trpezlivosti a vlastného úsilia nedokážu obnoviť svoje zdravie..

Klinika Dr. Bubnovského je vybavená všetkým potrebným pre pohodlný pobyt pacientov, k dispozícii sú útulné šatne, sprchy, šatník. Máme saunu a masážne miestnosti.

Iba pohyb vám môže dať plný život!

Gymnastika Bubnovsky s kýlou chrbtice 3

Miechová kýla desí mnoho pacientov, ktorí po nej potrebujú chirurgický zákrok a dlhú rehabilitáciu. V niektorých prípadoch sa chirurgickému zákroku nedá vyhnúť, ale tento problém sa často dá vyriešiť menej radikálnymi metódami. Terapeutická gymnastika je účinná a jednoduchá forma liečby. Teraz existuje veľa spôsobov cvičenia terapie prietrže chrbtice. Liečebná metóda podľa S. M. Bubnovského, ktorá vykazuje pozitívne výsledky aj v pokročilom štádiu ochorenia, je obzvlášť populárna u pacientov..

Podstata metodiky

Terapeutický komplex cvičení pre všetky typy medzistavcových prietrží, iných chorôb chrbtice, ako aj neurologických problémov, osobne vyvinul Sergei Michajilovič Bubnovský. Unikátna technika pochádza z vážneho zranenia chrbta lekára, keď lekári predpovedali jeho zdravotné postihnutie a nemohli sľúbiť úplné uzdravenie..

Bubnovsky zhromažďoval a študoval dlhodobé znalosti svetových expertov, rôzne praktiky, potom ich kombinoval a prispôsoboval ich individuálnym potrebám každého pacienta. Lekár navrhol cvičenia tak, aby maximálne využívali všetky vnútorné rezervy tela a prispievali k zlepšovaniu pohody bez vonkajšej pomoci..

Táto technika je založená na niekoľkých zásadách:

  Kompletná svalová relaxácia. Pomáha to zmierniť opuch, zápal a štípanie nervových zakončení, ktoré spôsobuje silnú bolesť. Štúdium absolútne všetkých svalov tela, najmä tých, ktoré často nepracujú v každodennom živote. To urýchľuje metabolizmus a krvný obeh v postihnutých oblastiach chrbta. Natiahnutie chrbtice a svalov. Svaly sa stanú pružnými a dlhodobo si zachovávajú mladosť. Chrbtica sa narovnáva, posúvané stavce postupne padajú na svoje miesto. Natiahnutie môže zlepšiť mobilitu a kvalitu života pacienta. Posilnenie svalového rámu. Cvičenia zahŕňajú svaly chrbta, brucha a panvy a súčasne sa vypracujú ruky a nohy. Nedostatok liekov. Syndróm bolesti sa zmierňuje fyzickou námahou. Pacienti si všimli zlepšenia vo svojich prvých triedach.

Pravidelné triedy podľa Bubnovského techniky pomáhajú zbaviť sa všetkých nepríjemných symptómov a vedú k úplnému uzdraveniu bez zásahu zvonka. Pri každej lekcii je chrbtica vyrovnaná, disky padajú na svoje miesto, prietrž postupne klesá a potom úplne zmizne.

Medzistavcové prietrže

Technika Dr. Bubnovského alebo kinezoterapia zahŕňa mnoho univerzálnych cvičení zameraných na celú chrbticu a tlač. Sú akýmsi základom pre súbor tried, do ktorých je možné pridať jednotlivé cvičenia na vypracovanie konkrétnych zón.

Dodržiavajte správnu implementáciu, od toho závisí aj váš zdravotný stav. Vyberte si tempo a amplitúdu pohybov sami, na základe fyzickej zdatnosti. Nenúťte, zvyšujte intenzitu postupne, inak môže fyzická aktivita poškodiť. Postupne sa zlepší elasticita tela a cvičenia sa budú vykonávať ľahko..

Súbor základných cvičení:

1 „Mačka“. Zadná poloha na všetkých štyroch stranách je chrbát rovný a úplne uvoľnený. V tejto polohe sa zhlboka nadýchneme, keď vydýchame, čo najviac zakrivíme chrbát a niekoľko sekúnd zotrváme. Vrátime sa do východiskovej polohy, nadýchneme sa. Potom, keď vydýchate, ohnite chrbát nadol. Počítame hore a dole naraz, všetko treba urobiť 10 až 20-krát.

2 Chôdza po zadku. Sadnite si na zem, nohy a chrbát rovno, ruky môžete držať v blízkosti hrude. Pomocou gluteálnych svalov choďte asi meter dopredu a potom sa vráťte. Opakovania tam a späť by sa mali vykonávať 8 až 10 krát.

3 „Bicykel“. Ľahnite si na chrbát, zatlačte spodnú časť chrbta k podlahe, ruky pozdĺž tela. Zdvihnite nohy o 90 stupňov a vykonajte pohyb, akoby šliapali na pedále. Trvanie cvičenia je približne 1 minúta alebo do únavy nohy.

4 Ľahnite si na chrbát, ruky za hlavou, lakte smerujúce dopredu, nohy ohnuté v kolenách. Pri inšpirácii zodvihnite pravú nohu ohnutú na koleno a jemne odtrhnite lopatky z podlahy a snažte sa chodidlami dosiahnuť lakte. Na výdych položte ramená a narovnanú nohu k podlahe. Po inšpirácii opäť zdvihnite pravú pravú nohu a lopatky, pokúste sa chodidlami dotknúť lakťov. Potom opakujte to isté s ľavou nohou. Vykonajte cvičenie osemkrát (počty ohnutých a rovných nôh v jednom opakovaní). Spustite bradu na hrudník, aby ste nenatiahli krk.

5 Ľahnite si na chrbát, ohýbajte kolená, chodte bližšie k zadkom, chyťte členky rukami. V tejto polohe zdvihnite panvu do najvyššej možnej výšky a ohýbajte chrbát (ak nemôžete okamžite uchopiť členky, môžete umiestniť nohy ďalej od zadku a tiež vykonávať ohyby chrbta, elasticita sa časom zvýši). Vykonajte 8 - 10 opakovaní.

6 Ľahnite si na brucho, narovnajte ruky a natiahnite sa pred seba. Ak chcete nadýchnuť, vydýchnuť odtrhnúť pravú ruku a hruď z podlahy, potom sa vráťte do východiskovej polohy a nadýchnite sa. Potom, keď vydýchate, zopakujte cvičenie ľavou rukou. Vykonajte 8-krát na každom ramene.

7 Ľahnite si na brucho, natiahnite pred seba rovné ruky, nadýchnite sa. Pri výdychu zdvihnite obe ruky a odtrhnite hruď z podlahy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. V najvyššom bode počas vzostupu sa pokúste vydržať niekoľko sekúnd. Vykonajte cvičenie 8 - 10 krát.

8 Naklonenie do strán. Postavte rovno a šírka ramien od seba. V odľahčenej verzii ramena v páse je ťažšie roztiahnuť ruky do strán pozdĺž línie pleca. Po inšpirácii sa nakloňte doprava, bez toho, aby ste sa ohýbali chrbtom, pri výdychu sa vráťte do východiskovej polohy. Potom sa nadýchnite a nakloňte sa doľava. Beží 10-krát na každej strane.

9 Nakloní sa dopredu. Postavte sa rovno, zdvihnite ruky (pomôže vám to udržať chrbát rovno). Vykonajte pomalý a plynulý ohyb vpred, pokúste sa dostať ruky na zem. V najnižšom bode uvoľnite chrbát a pokúste sa pritlačiť hruď a žalúdok na nohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

10 vychýlenie späť. Postaviť sa priamo, nohy k sebe, ruky zdvihnúť a dlane sa spojiť (ako počas modlitby). Jemne sa začnite ohýbať v chrbte a pár sekúnd vydržte v dolnom bode. Potom sa rovnako hladko vrátite do pôvodnej polohy. Počas cvičenia môžete pociťovať mierne závraty, vyžaduje si to aj udržiavanie rovnováhy. Pre začiatočníkov je lepšie robiť takéto prehýbanie, kľačanie. Vykonajte cvičenie 8-10 krát.

11 most. Toto cvičenie pravidelne začleňujte do svojich tréningov. Vykonajte to z náchylnej polohy, ohnite sa do najvyššej možnej výšky pre seba, skúste narovnať ruky. Cvičenie zopakujte asi 5-krát počas oneskorenia vychýlenia na niekoľko sekúnd.

Gymnastika bedrovej chrbtice

V komplexe cvikov na kýlu bedrovej chrbtice sa k základni pridávajú cviky zamerané na ďalšie štúdium dolnej časti chrbta, dolnej časti chrbta a zadku.

1 Ľahnite si na podlahu, ohnite kolená. Hlava a telo sú pevne pritlačené k podlahe, ruky za hlavou, lakte smerujú k stropu. Počas nadýchania zdvihnite ohnuté nohy a pri výdychu sa pokúste dotknúť lakťov a vráťte sa do východiskovej polohy. Cvičte, aby ste hrali hladko, bez trhania. Spracováva sa dolný lis a dolná časť chrbta sa napína. Opakujte 10 krát.

2 Ľahnite si na brucho, natiahnite nohy a mierne roztiahnite, položte ruky pod bradu a nadýchnite sa. Na výdychu odtrhnite nohy 15 až 20 cm od podlahy (neohýbajte nohy). Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy. Cvičenie posilňuje bedrové a zadok. Beží 10-krát.

3 Ľahnite si na brucho, nohy rovné, ramená natiahnuté pred vami, nadýchnite sa. Na výdychu súčasne odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy, tiež do výšky 15 - 20 cm, pri vdýchnutí sa vrátia do pôvodnej polohy. Opakujte cvičenie 8-10 krát.

4 Ľahnite si na chrbát, narovajte si nohy, položte ruky pozdĺž tela, na hrudník alebo za hlavu (pretože to bude pohodlnejšie, ruky sa na cvičení nezúčastňujú), nadýchnite sa. Na výdychu mierne nadvihnite panvu, neohýbajte nohy, otočte ju doprava. Po inšpirácii sa vráťte do východiskovej polohy, potom znova vydýchnite a cvičenie zopakujte doľava. Vykonajte 8 až 10 opakovaní.

Osteochondróza - nie veta! Miechová kýla nie je veta! (zbierka) prečítané online - Sergey Bubnovsky

Osteochondróza - nie veta! Miechová kýla nie je veta! (Kolekcia)

Sergey Mikhailovich Bubnovsky

Zlepšenie systému Dr. Bubnovského

Slávny doktor Bubnovský Sergey Mikhailovič vo svojej knihe ponúka úplne nový prístup k riešeniu problému osteochondrózy a kýly chrbtice bez chirurgického zákroku.

Sú bolesti chrbta nepostrehnuteľné v čase tak nevinného a čo treba hľadať, keď sa objavia? Je spinálna chirurgia potrebná na osteochondrózu? Čo robiť so strachom, ktorý sa vyskytuje u osoby s diagnózou „hernie chrbtice“? Potrebujem korzet na bolesti chrbta? Čo je správne dýchanie a pohyb? Ako liečiť spinálnu prietrž bez liekov? Na tieto a ďalšie otázky odpovedá Dr. Bubnovsky, ktorý má viac ako tridsať rokov práce s najťažšími prípadmi choroby a je schopný sa s nimi vyrovnať bez chirurgického zákroku pomocou správnych cvikov..

Táto kniha pomôže mladým ľuďom pri posilňovaní ich zdravia, ako aj starším ľuďom so závažnými sprievodnými chorobami.

NIE - na korzety, pilulky, injekcie... a iné podobné metódy „Zničenia“ svalov. ÁNO - ZDRAVIE, PRÁCA, PACIENTA A ČISTENIE!

Osteochondróza - nie veta! Miechová kýla nie je veta! (Kolekcia)

© Bubnovsky S.M., 2015

© LLC „Vydavateľstvo Exmo“, 2015

Osteochondróza - nie veta!

Zložitosť liečby osteochondrózy nie je v metodike lekára, ale v psychológii pacienta. Metódy sa môžu líšiť, psychológia - jedna: „Za svoje choroby nemám vinu!“

Prevažný počet ľudí s rôznymi druhmi bolesti (napríklad v oblasti chrbtice, kĺbov, srdca, panvy) je presvedčený, že ide o chorobu. To znamená, že sa podľa nich dostali pod vplyv cudzích faktorov na ich tele, nezávisle od ich správania, vôle a životného štýlu. Preto by ich mal lekár ošetriť. A lekári vo veľkej väčšine to považujú za rovnaké. Teória medicíny to tiež učí, ktorá používa rôzne nezákonné, t. J. Frázy, ktoré nesúvisia s realitou..

Napríklad sa nám diagnostikuje narušenie nervových koreňov, hoci sa v skutočnosti dokázalo, že korene osteochondrózy nie sú porušené a nervy nepoškodzujú, pretože nemajú receptory bolesti..

Hovoríme: „ukladanie soli“ na dnu, namiesto toho, aby sme hovorili: „atrofia svalov chodidla“;

"Koronárne srdcové ochorenie" (CHD). Je to pravda, ale že choroba a nie životný štýl, ktorý viedol k poškodeniu ciev, sa oplatí hovoriť osobitne;

„Zápal slepého čreva“ alebo „zápal prostaty“ je z nejakého dôvodu spojený s podchladením, a nie so stagnáciou svalov perineum a panvy. Existuje mnoho takýchto príkladov..

S týmito takzvanými chorobami môžete žiť dlhý čas, ale spravidla sa vaše blaho zhoršuje pomaly, ale určite.

Skutočná choroba je stav organizmu v kríze nie podľa jeho vôle, ale náhody. Napríklad vírusová hepatitída, infekčná myokarditída, otrava, trauma, rakovina a iné ochorenia.

Pokiaľ ide o chronické ochorenia chrbtice, kĺbov a krvných ciev - jedná sa o cenu zaplatenú za nesprávne používanie tela alebo, ako sa dnes hovorí, za nesprávny životný štýl.

Podľa učenia I.P. Pavlova, známeho ruského fyziologa, je ľudské telo strojom, samoreguláciou, samoliečbou a dokonca aj zlepšovaním.

Za týmto strojom (ľudským telom), rovnako ako všetky ostatné, je potrebná starostlivosť a prevencia, v tomto prípade hygiena. Ak nedôjde k opatrnosti, budú potrebné skoršie alebo neskoršie opravy. Ak dôjde k strate času na drobné opravy, je potrebná veľká oprava, ktorá je vo vzťahu k ľudskému telu spojená predovšetkým s prácou a trpezlivosťou. A to by mal urobiť odborník. Bohužiaľ, väčšina z nás nechce pracovať a obviňovať lieky za všetko. Ak za 10-12 dní nebol pacient vyliečený z chrbtice a kĺbov vo veku 60 - 70 rokov, je samozrejme na vine lekár.

Na jednej strane chápete, že takúto psychológiu nie je možné napraviť, takže stojí za to ju rozrušiť z dôvodu nepochopenia dôvodu vášho stavu..

Na druhej strane ste vždy naštvaní kvôli podráždeniu netrpezlivých pacientov. Pýtam sa pacienta, zjavne, hlboko v jeho pochybnostiach o potrebe liečby: „Chceš žiť?“ - "Áno!" - „Pre seba alebo pre dobro?“

Smeje sa. Teraz mu je všetko jasné.

Telo je veľký systém so svojimi podsystémami - mozog, srdce, pľúca, pečeň, obličky, chrbtica, krvné cievy, panvové orgány. Subsystémy majú relatívnu autonómiu a zlyhanie vo fungovaní ktoréhokoľvek z nich nemôže okamžite vypnúť celý systém, pretože orgány ostatných subsystémov prichádzajú k záchrane. A existencia celého systému ako celku môže trvať dosť dlho.

Na ilustráciu môžeme uviesť klinické prípady, keď je pacient súčasne liečený niekoľkými odborníkmi. Kardiológovia niekedy diagnostikujú niekoľko chorôb: koronárne ochorenie srdca, postinfarktová kardioskleróza, všetky arytmie a hypertenzia.

Gastroenterológovia a proktokológovia určujú svoje diagnózy: gastroduodenitída, kolitída, dvanástnikový vred, zápcha, hemoroidy a puklina v konečníku.

Neurológovia alebo artroológovia dávajú toho istého pacienta a deformujúcu osteochondrózu a Schmorlovu prietrž a premiestnenie medzistavcových platničiek.

Každý z týchto odborníkov predpisuje svoje lieky. Nejako som spočítal 15 názvov liekov predpísaných jednému pacientovi. Výsledkom takejto liečby je však zhoršenie celkového stavu pacienta kvôli nekompatibilite užívaných liekov. Preto je pri liečbe týchto pacientov potrebné zvoliť jeden orgán tvoriaci systém, ktorý riadi, ktorý môže narovnať celý systém tela..

Takýto jediný orgán tvoriaci systém je, samozrejme, svalové tkanivo, na stave a fungovaní, od ktorého všetky vyššie uvedené orgány závisia. Ale tento orgán, ktorý tvorí 60% ľudského tela, sa symptomatickým liečením vôbec nepovažuje. Slávny americký lekár a vedecký pracovník Herbert Shelton vo svojej práci „Prírodná hygiena“ píše: „Medicína sa v„ oficiálnej nevedomosti “tak bezpečne schovala, že je slepé voči jednoduchým pravdám, ktorým rozumie každý racionálny človek. Hygiena by mala úplne zničiť celý drogový systém a dať ľuďom systém starostlivosti o telo a myseľ založený na prírodných zákonoch. Je poľutovaniahodné, že ľudia zomierajú v dôsledku porušovania základných zákonov, keď by ich jednoduchá znalosť zabránila nielen tomu, aby sa stali potravou pre dážďovky, ale urobili by ich život krásnym a zmysluplným. “.

V tejto knihe chcem odpovedať na mnoho otázok o „nepochopiteľných“ chorobách, ktoré od svojich pacientov počúvam už mnoho rokov. Nech si ich prečítajú raz, dva, tri. Sú to bolestne nezvyčajné informácie. Nie je ľahké vziať si ju hneď.

Osteochondróza - tretie miesto

Bolesť chrbta je pomerne častým javom v živote každého z nás. Tento problém je venovaný stovkám lekárskych a záchranárskych

výskum však lekári a vedci nedokážu dospieť k spoločnému názoru na skutočný pôvod týchto bolestí. Sú spojené s porušením a zápalom miechových nervov alebo koreňov, podchladením alebo prievanom, nepríjemnými pohybmi alebo ťažkou fyzickou námahou, vírusovými alebo infekčnými chorobami atď. Len na základe diagnózy by však lekár mal predpísať príslušnú liečbu. To je miesto, kde je pochovaný pes! Čo treba vymenovať, ak existuje veľa dôvodov a všetky sú podmienené? Zdá sa teda, že neexistuje žiadny jediný pohľad na jeden liek alebo spôsob liečby. Tu sú najbežnejšie diagnózy, ktoré lekári robia pre bolesti chrbta: spondylartróza, spondylóza, fixácia hyperostózy, sfenoidálne stavce, nezlyhovanie oblúkov, prechodné stavce, stavcová hemangióma, možnosti šírky miechy, chrupavky, mierna asymetria polovice oblúkov. Tieto diagnózy sa spravidla zakladajú na nálezoch rádiológov.

Iní spájajú výskyt bolesti chrbta s dostatočne veľkým systémom spojivového tkaniva priamo súvisiaceho s chrbticou. Bolesť sa vyskytuje presne v mäkkých paravertebrálnych tkanivách, ktoré zahŕňajú svaly, šľachy, väzy, fascie. Prečo mäkké? Pretože tieto tkanivá sa skladajú hlavne z vody, nie je možné na rentgenografe zistiť nič o ich stave. V takých prípadoch sú diagnózy lekárov pri vysvetľovaní bolesti chrbta nasledujúce: reumatizmus mäkkých tkanív, reumatizmus svalov, reumatická myalgia, myozitída, fasciitída, myofascitída, fibróza, fibropatický syndróm, myopatia, fibromyofascitída, tendenóza, myotendinóza, tendonitída,...

Táto časť sa však venuje osteochondróze.

Aké je postavenie lekárov v tomto lekárskom termíne??

A k prvému ak druhému ak tretiemu. A aká je táto tretia pozícia??

V posledných rokoch som sa vďaka svojej vlastnej lekárskej praxi a samotnému vyšetrovaniu príčin bolesti chrbta začal nakláňať k tejto tretej pozícii. Aj keď moje vysvetlenie sa nehodí veľmi čisto lekársky.

Osteochondróza nie je choroba. Toto je odplata za nepochopenie a ignorovanie vlastného organizmu. Čo zahŕňa táto definícia? Na lieky? Do filozofie? K náboženstvu?

Keď som začal študovať fyzickú štruktúru človeka, začal som premýšľať o duši. Kto sme? Prečo my, stvorení „na obraz a podobu Jeho“, trpíme osteochondrózou a nedokážeme zvládnuť bolesti chrbta bez tabletiek!

Počet liekov proti bolesti na bolesti chrbta rastie, počet receptov na tradičnú medicínu sa znásobuje. Pravdepodobne preto, že okamžité odstránenie bolesti chrbta väčšinou odborníkov bolo považované za liek na osteochondrózu. A hoci v budúcnosti dôjde k recidívam a ľudia, ktorí ich zažívajú, sú nútení nosiť rôzne druhy korzetov a riadiť sa odporúčaniami lekárov, aby obmedzili fyzickú aktivitu, z nejakého dôvodu sa však väčšine tohto prístupu k podnikaniu páčila. Ale nechceš sa týchto bolestí navždy zbaviť?

Moja prax, a najmä pri práci so staršími ľuďmi, je dokázaná: každý má želanie. Čím viac človek žije, tým viac chce žiť bez ohrozenia kvality života. Tablety dokážu utopiť bolesť len na chvíľu. Navyše prichádza čas, keď tablety už nepomáhajú, hoci ich počet rastie. Chcem žiť! Ale ako? Spomínam si na jedného z mojich 82-ročných pacientov, ktorý ma priviedol, pretože sa nezávisle pohyboval s veľkými ťažkosťami. Bývalý profesionálny športovec mi veľa povedal o svojom živote. Ubezpečil som ho, ako som mohol, snažil sa nájsť program na aspoň čiastočné zotavenie, ktorý zahŕňal cvičenia na špeciálnych simulátoroch. Bohužiaľ, nič z nich nemohol urobiť. Smutne sa ma pýta: „Prečo sa to stalo? Prečo som taký slabý? “ "Pretože už nemáš svaly." "Ale ja som športovec!" Profesionálny lyžiar! Prečo moje svaly zmizli? “ "Pretože ste už dávno prestali lyžovať." Plakal. Pochopil moju diagnózu. Moja tretia pozícia.

Väčšina ľudí má ilúzie o svojom zdraví..

Ako tomu rozumieť? Pacient, ktorý prichádza na recepciu s bolesťou chrbta, sa spravidla považuje za úplne zdravého a bolesť - nehoda, smola. Vysvetľuje ich zdvíhaním niečoho ťažkého, ohýbaním sa, náhlym otočením atď. Ak by neurobil toto neúspešné hnutie, nič by sa nestalo. Vykonával však tieto a ďalšie pohyby a všetko bolo v poriadku...

Z nejakého dôvodu o tom nepremýšľajú... Pre prípad, že by to bolo preč.

Pýtajú sa: „Twist, vstrek, urob niečo, doktor, aby všetko hneď fungovalo.“ Nie je to moja chyba, len som sa neúspešne otočil. “.

"Bol si," pýtam sa pacienta, "vytiahol sa na vodorovnú lištu?" A na nerovných baroch? Aká bola vaša váha na 16? A teraz?"

Muž s bolesťou chrbta, ktorý zabudol na rok, keď bol schopný vytiahnuť sa a tlačiť hore, a ktorý od tej doby pridal 20 až 30 kg zadržaného tela visiaceho na jeho chrbtici, je prekvapený, že zrazu zaklinil chrbát po tom, čo sa len zohol a zviazal si šnúrky.... To bolo v tomto okamihu, keď jeho zdravie skončilo, ale stále tomu nerozumie. Koniec koncov, nedošlo k žiadnym pádom z výšky, počas športovej hry nedostal rany, nedostal sa k dopravným nehodám... Takže sa to hneď skončilo?! A tak nemôže pochopiť skutočnú príčinu bolesti chrbta a pripomína iba notoricky známe šnúrky. Moja priateľka Anatolij Yanovsky raz počula moju filozofiu zlého zdravia a povedala: „Je desivé myslieť si, že celý náš život je jedno trápne hnutie.“ Vieš, musel som s ním súhlasiť.

Čo musíte pochopiť, aby ste sa voči sebe stali objektívnymi?

Prvý. Väčšina ľudí úprimne verí, že si želajú dobré zdravie zdvihnutím pohára vodky alebo pohárom vína pri stole namiesto slávenia výročia v telocvični.!

Poznámka: drvivá väčšina televíznych programov zameraných na medicínu a... zdravie sa koná v lekárskych ordináciách, v nemocniciach, zatiaľ čo sa propagujú neobvyklé zázračné lieky alebo „účinné“ operácie. Tieto programy sa neuskutočňujú na štadiónoch, v parkoch, v lesoch a poliach, kde je čerstvý vzduch, veľa slnka a zeleň. Kde sa chcete usmievať, behať, zbierať kvety, obdivovať prírodu. Nie, v zdravotníckych izbách sa hovorí o zdraví. A vy ste si nemysleli, že slovo „nemocnica“ pochádza zo slova „bolesť, choroba“. V nemocnici sú chorí ľudia. Na tomto malom území je ich veľa a všetci hovoria o svojich chorobách a všetci prehltnú pilulky a „zavesia“ na kvapkadlá. Preto nemôžu hovoriť o zdraví. Nevidel som jedinú zdravú alebo skutočne uzdravenú osobu, ktorá opustila nemocnicu po liečbe. Videl som tých, čo prežili...

Väčšina ľudí má ilúzie o svojom zdraví.

Druhý. Väčšina z nich verí, že zdravie obyvateľov krajiny závisí od možnosti vykonať operáciu srdca u každého, kto to potrebuje. A nie od výchovy zdravých detí! Nevystupujem proti štepovaniu koronárnych tepien (CABG) na srdcové cievy, ak to zachraňuje život a predlžuje ho. Tieto metódy,

Samozrejme, že je potrebné zlepšiť, aj keď len preto, že za svoje choroby nemôže byť zodpovedná populácia. Takto boli vychovaní. Keď však z vysokých porastov vyhlásia tieto operácie za prioritu pri ochrane zdravia, bojím sa. Takéto operácie by sa mali skôr pripísať ochrane „zlého zdravia“ alebo predĺženiu nezdravého životného štýlu. Žiadny štát nedosiahne dlhotrvajúcu a prosperujúcu existenciu svojich ľudí, ak sa nestarajú o výchovu zdravých detí. Aké je však využitie reči o zdravom životnom štýle, ak systém nevychováva odborníkov v oblasti zdravotnej výchovy. Neviem o jedinej lekárskej univerzite, kde by bolo oddelenie „zdravého životného štýlu“. Existujú oddelenia cvičebnej terapie, adaptívnej telesnej výchovy. To však nie je všetko. Pravidlá doktríny zdravého životného štýlu, juvenológie by sa mali študovať ako samostatná disciplína, musia mať svoje vlastné oddelenia, ústavy a televízne programy. Konzultácie so špecializovanými lekármi o zdravom životnom štýle by sa mali uskutočňovať na pôrodných klinikách, v pôrodniciach, škôlkach, materských školách a samozrejme na školách..

Ale dnes je to utópia.

A pýtate sa, odkiaľ prišla bolesť chrbta??

Tretia. Dám vám ešte jeden príklad..

Prejdem cez most cez rieku Moskva. Mráz 22 °. Rieka Moskva fajčí. Nezmrazí a „nemrznúca“ (nemrznúca kvapalina na umývanie skla) v mojom aute takmer zamrzla. Všetko jasné. Dýchame horúci vzduch, presnejšie zápach. A nevšimli sme si to a ani na to nemyslíme! Ste na to zvyknutí? Alebo vychovaný? Kde sú ekológovia? Demolácia niečích chát postavená „nie“? A čo milióny, ktoré prechádzajú páchnucou moskovskou riekou a vdychujú odporný odporný vzduch! Kto hovorí o nebezpečenstve fajčenia? Môžete sa vzdialiť od fajčenia... A ako sa vzdialiť od pokazenej ekológie mesta? Dostať sa z mesta? Možno je to cesta von. A skôr alebo neskôr k tomu dôjde urbanizované ľudstvo, ak sa im podarí prežiť v meste a aspoň si čiastočne zachovať svoje zdravie. Musíte o tom neustále premýšľať a podniknúť nejaké kroky, aby ste zachránili aspoň svoje deti, genofond.

„Čo s tým má osteochondróza?“ - pýtaš sa. Ja odpoviem. Toto je moja tretia pozícia..

Osteochondróza nie je choroba, je to spôsob života. Úlohou každého človeka je zvoliť si vlastnú cestu. Zaobchádzať pred sebazničením, zmeniť tabletku na tabletku? Alebo obnovte svoje zdravie opustením?

Zdravie je práca!

Práca je trpezlivosť!

Trpezlivosť trpí!

Utrpenie je čistenie!

Očista je zdravie!

A ani jedna položka z tohto algoritmu na obnovenie zdravia nemôže byť vyhodená.

Chrbtica je os tela, je to rám domu. Dom má nadáciu, dom má strechu, ale v dome nemôžete bývať, ak nie sú k dispozícii žiadne okná, vodovod a teplo. Prečo je chrbtica vo všetkých lekárskych zdrojoch považovaná za kontakt so stavom svalov, väzov, nervov, krvných ciev, vďaka čomu sa vykonáva jej životná činnosť?

V skutočnosti nie je chrbtica iba stavce a platničky. Sú to svaly a väzy, krvné cievy a nervy. Centrálny nervový systém prechádzajúci cez chrbticu (miecha) riadi chrbticu cez svaly. Veľa z nich. Anatómovia počítajú asi 700 nepárových (a to sa nepočíta do tvárových svalov tváre). Prečo také množstvo, aj keď človek pri tvrdej fyzickej práci používa asi 40% svojho počtu? Všetko je veľmi jednoduché! Prostredníctvom nich je telo ovládané - kosti, kĺby a rôzne orgány. Áno, a tiež orgány. Srdce, pečeň, slezina, obličky... jogíni naraz ukázali ásany, ktoré kontrolujú čakry, a cez ne - orgány. Teraz je jóga späť v móde. Jediné, čo tí, ktorí začali praktizovať jogu po 40 rokoch, nechápu, je to, že v Indii sa hatha jóga študuje od detstva a niekde okolo 26. Potom sa jogíni začnú zaoberať sedením, to znamená meditáciou. Jeden známy majster v Indii, ktorý mal v tom čase 75 rokov, mi o tom povedal a ja som mu pomohol zbaviť sa bolesti chrbta, pričom som na to osobitne pozvaný do Indie..

Chrbtica nie sú iba stavce a disky. Sú to svaly a väzy, krvné cievy a nervy.

Ako je možné obnoviť chrbticu, ak sa nezohľadňuje jej anatómia a fyziológia? Pilulky? Ťahanie v korzete? Blokády zabíjajúce periférne nervy? Možno ľahšie leží v rakve! Taký druh korzetu... Prečo sa takto mučíte? Koniec koncov, všetky tieto takzvané terapeutické (všeobecne akceptované) metódy ničia svaly bez ich použitia. A spolu s týmito atrofovanými nečinnými svalmi je prerušené spojenie medzi okrajom tela a centrálnym nervovým systémom. Ak pilulka nahrádza kontrolu tela, a teda nahrádza vedomie, v dôsledku toho je Duch zničený.

Nieje to? Môžem uviesť zoznam hlavných metód „ničenia“ svalov:

- nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);

- fyzioterapeutické techniky (laser, fonoforéza, ultrazvuk, terapia rázovými vlnami);

- balneoterapeutické látky (rôzne druhy kúpeľov, Charcotova sprcha, bahenná terapia, karipazim atď.);

- trakcia (suchá a voda);

- masáže, akupunktúra, apitherapia, hirudoterapia, cigaretové horenie;

- a samozrejme obmedzenie zaťaženia (cvičebná terapia sa nepočíta).

Aký náklad! Všetko, čo zostalo z tela, je vtiahnuté do korzetu.

Som si istý, že racionálny človek, najmä v produktívnom veku, je najmenej ochotný nosiť korzety, ale z nejakého dôvodu sú radi, že si ich obliekajú a poslušne prehltnú pilulky, až kým nedostanú žalúdočné vredy alebo alergiu na drogy..

Preto prišiel k lekárovi pacient s bolesťou chrbta?

Osobne si myslím, že použitie korzetov na bolesť chrbta je zbytočné. Predstavte si, že telegrafný stĺp ohnutý mimo okna od vetra alebo z akéhokoľvek iného dôvodu, a namiesto toho, aby ste vynaložili úsilie a vrátili ho do zvislej polohy, prevíjajte pásku dozadu. Približne rovnaký účinok má korzet, ktorý v zásade nemôže vyrovnať chrbticu umiestnenú v strede tela, ale môže stlačiť svaly a prispieť k ich atrofii. Nosenie korzetu je porovnateľné s turniketom na paži, ktorý zastavuje krvný obeh počas intravenóznych injekcií. Korzet, používaný aj na krátku dobu, pomáha znižovať vnútorné orgány, znižuje motilitu čriev, zhoršuje funkciu obličiek a zhoršuje cirkuláciu panvových orgánov..

Ostatné z uvedených fondov sú určené iba na distrakčnú terapiu. Jeden nepomohol, skúste iný. A tak ďalej, dokiaľ pacient nemá dostatok trpezlivosti, peňazí a... zdravia.

Prečo tento druh liečby s diagnózou osteochondrózy spravidla neprináša požadovaný účinok, tj obnovenie plnej pracovnej kapacity? Z môjho pohľadu by sa liečba osteochondrózy mala predpisovať až po funkčnom vyšetrení pacienta, a nie po rádiologických alebo tomografických snímkach. Ak diagnostikujeme všetky svaly trupu a všetky kĺby, potom môžeme zistiť zaujímavé vzorce spojené s bolesťou chrbta, ale nesúvisiace s chrbtom. Ako príklad chcem uviesť históriu prvého prípadu, ktorá je v ňom dosť bežná

v podstate, ak nie za utrpenie tohto pacienta po dobu 4 rokov.

História prípadov č. 1

Nekhireva S. Yu., 46 rokov

Sťažnosti na bolesť v bedrovej oblasti dlhšie ako 4 roky.

Hlavná diagnóza: rozšírená osteochondróza chrbtice.

Predpísané ošetrenie: NSAID, akupunktúra, masáž - žiadne účinky. V priebehu liečby podstúpila operáciu na odstránenie ovariálnych cýst..

Uskutočnili sme diagnostiku, o ktorej som písal vyššie, v dôsledku ktorej sa zistilo toto: svaly dolných končatín sú rigidné (rigidné, krátke a postrádajú potrebnú elasticitu). Okrem toho silne atrofovaný. Napríklad pacient nebol schopný ležať na chrbte, narovnať si nohu, držať nohu a vykonať sériu skúšok sily jednotlivých svalov. Musím povedať, že to sú celkom dôležité ukazovatele funkčnosti pohybového ústrojenstva. Faktom je, že celý vaskulárny systém ľudského tela je umiestnený vo svaloch, ktoré uľahčujú transport všetkej krvi a lymfy do ich cieľových miest (mozog, srdce, vnútorné orgány, medzistavcové platničky a kĺby). Svaly sú pumpy, bez ktorých nie je možná plná cirkulácia. Nemali by sa považovať iba za anatomické tkanivá, ktoré vykonávajú motorickú funkciu kostí a kĺbov, ako väčšina lekárov, ktorí liečia osteochondrózu. A predovšetkým ako informačný a dopravný systém.

Pred príchodom do kinezoterapeutického centra náš pacient liečil bolesti chrbta viac ako 4 roky liekmi, fyzioterapiou, odpočinkom a nedosiahol iba želaný výsledok, ale podstúpil aj chirurgický zákrok na orgánoch panvového dna (ovariálna cysta), ktorého krvný obeh je úplne závislý od svalov bedrového kĺbu. chrbtica. Diagnóza týchto svalov pred operáciou na vaječníkoch sa nevykonala. Je to škoda...

Faktom je, že celý vaskulárny systém ľudského tela sa nachádza vo vnútri svalov, ktoré uľahčujú transport všetkej krvi a lymfy do cieľových miest (mozog, srdce, vnútorné orgány, medzistavcové platničky a kĺby)..

Počas môjho už značného lekárskeho života som pri liečbe chrbtice s diagnózou bedrovej osteochondrózy pomocou kinešterapie alebo s riadnym pohybom videl mnoho prípadov samoliečenia tela ovariálnymi cystami, fibroidmi maternice u žien, prostatitídou a adenómom prostaty u mužov..

Pri liečbe daného pacienta sme sa sústredili na rigiditu a svalovú slabosť dolných končatín. Bez simulátorov je nemožné!

Teraz chodí do telocvične sama a už nepotrebuje lekársku pomoc. Pochopila jej slabé oblasti a pomocou simulátorov ich obnovila do normálu..

História prípadu č. 2

Davydov A.E., 35 rokov.

Sťažnosti na bolesť bedrovej chrbtice, necitlivosť a paréza ľavej nohy (tlieskacie chodidlo).

Trvanie akútneho stavu je 3 mesiace.

Diagnóza: osteochondróza chrbtice s hernias MTD (zanedbateľná. - B. S.).

Liečba: blokáda, tabletky, akupunktúra, masáž, fyzioterapia (všetko, ako obvykle. - B. S.) - bez účinku.

Vykonali sme funkčnú diagnostiku svalového systému, ktorá odhalila to isté: nadmerné zaťaženie svalov bedrovej chrbtice a nedostatok pružnosti vo svaloch dolných končatín. Testy na simulátoroch odhalili slabosť jednotlivých svalov a slabú pohyblivosť kĺbov tela.

Je potrebné povedať, že funkčný stav svalového systému testujeme na špeciálnom simulátore dekompresie výkonu MTB1-4 [1 - MEB 1–4 - Bubnovsky ™]..

Chcel by som poznamenať, že tento pacient sa pred kontaktovaním nášho centra podrobil operácii srdcových ciev (stentovanie) a odstráneniu časti menisku ľavej nohy.

Toto všetko značne komplikovalo liečbu, pretože mnohé cvičenia, ktoré sme nemohli predpísať prvýkrát.

Dôraz pri liečbe chrbta sa kládol na obnovenie sily a pružnosti svalov nôh, ako aj na odstránenie napätia svalov chrbta. Tento prístup k liečbe nám umožnil obnoviť nielen normálny krvný obeh v bedrovej chrbtici, ale aj citlivosť a tón v ľavej nohe..

Tento pacient sa tiež naučil porozumieť jeho telu, jeho slabým oblastiam a neskôr sa začal angažovať sám, čo už malo preventívny charakter..

Charakteristiky nášho liečenia opíšem v samostatnej kapitole. Teraz vás upozorňujem na všeobecné zákony upravujúce fungovanie pohybového aparátu, ktoré sa však pri liečbe bolesti chrbta v bežnej praxi nezohľadňujú. Tieto vzorce kombinujeme do všeobecného konceptu zlyhania svalov. Prinášam lekársku históriu rôznych ľudí na jeden účel, aby pozorný čitateľ dokázal paralelne s ktorýmkoľvek z týchto príbehov.

História prípadu č. 3

Marinina T.V., 48 rokov

Sťažnosti na bedrovú bolesť siahajúcu až po pravú nohu, ktorá „doslova spadne“. Trvanie nad 6 mesiacov.

Predtým, ako sa obrátila na naše centrum, podstúpila obvyklú liečbu v týchto prípadoch: intramuskulárne injekcie, manuálna terapia, suchá trakcia a laserová fyzioterapia.

Bez efektu. V dôsledku toho som dostal „liečivé ochorenie“ gastrointestinálneho traktu a depresiu.

V tomto prípade boli vyšetrené všetky svaly tela. Ukázali sa všetky rovnaké „slabé“ zóny trupu: nadmerné napätie paravertebrálnych svalov hrudnej a bedrovej chrbtice a nedostatok pružnosti v stehenných svaloch. Testovanie na simulátoroch už v týchto prípadoch potvrdilo takmer nevyhnutnú slabosť jednotlivých svalov. Celkom ma prekvapilo, že mohla vykonávať niektoré cvičenia na simulátoroch. Po 12 hodinách práce na simulátoroch sa pacient zotavil. Jej radosť nepoznala žiadne hranice. Koniec koncov, predtým, ako jej bolo vo všeobecnosti zakázané niečo také robiť, a naopak, bol jej predpísaný mier.

Pri tejto príležitosti vám poviem takýto prípad. Môj priateľ, slávny lekár, profesor a neurochirurg ma požiadal, aby som mu pomohla zbaviť sa bolesti chrbta. S tým mal nadváhu a bolesťou spojenou s ňou. Keďže vedel, že používam špeciálne simulátory, rozhodol sa zároveň schudnúť. Po 12 zasadnutiach bolesť zmizla, zatiaľ čo nebral jednu tabletku. Počul som jeho zmätenú otázku: „Čo to všetko robíš?“ Tento vysokokvalifikovaný lekár nemohol pochopiť, že je možné zbaviť sa bolesti bez tabletiek pomocou simulátorov, ktoré boli pre neho spojené iba so športom, tj so záťažami, ktoré lekári zvyčajne zakázali. Okrem toho je pre chirurga, ktorý je zvyknutý riešiť všetky problémy operatívnym spôsobom, ťažké pochopiť tento prístup k liečbe. A tu - bez tabletiek, operácií a nemocnice?! To je príklad. Mnohí z mojich kamarátov, vrátane chirurgov, mi posielajú svojich priateľov s bolesťou chrbta, pretože sami prešli kinezoterapiou. Prevažná väčšina lekárov neverí v schopnosti samotného tela, pretože ich neštudujú. Sú vo vojne s telom a neberú to za spoločníkov. Ochorenie sa podáva osobe, ktorá má byť očistená, a utrpeniu (bolesť) - aby pochopila, čo je potrebné. Prečo žiť vo svojom tele, ako v priekope, odpaľovať pilulky od bolesti? Je človek tak primitívny?

Ochorenie je dané osobe, ktorá má byť očistená, a utrpeniu (bolesť) - aby pochopila

potreba tohto. Prečo žiť vo svojom tele, ako v priekope, odpaľovať pilulky od bolesti?

Keď som šiel domov, alebo skôr, sotva som sa pohol a ťažko sa oprel o trstinu. A zrazu som sa chcel modliť. Nevedel som, ako to urobiť. Jednoducho požiadal Boha, aby mi pomohol zotaviť sa. Nie nie! Nepýtal som sa! Obrátil som sa k nemu, pretože som bol blízko hlbokej depresii a neveril som, že by som sa mohol tejto katastrofy zbaviť. Ale niečo sa stalo potom, čo som sa obrátil k Bohu... Nie. Nie je to zázrak uzdravenia. Práve sa objavili nové sily! Aj keď možno je to zázrak.

O mnoho rokov neskôr. Zvládol som svoje problémy. Existovali operácie, ktorým by sa dalo predísť, ak by som poznal zákony kinezioterapie. Ale vždy som bol proti drogovej liečbe. Zvládol som. Ukáže sa to aj vám. Ale v jednom prípade. Ak máte radi seba, svoje telo, svaly a kĺby. Naučte sa o ne postarať, a nielen ich nemilosrdne využívajte. Okrem toho vykorisťovanie nie je len práca. Ignoruje tiež zákony tela, v ktorom žije váš Duch, ktorý chce mať čistý, dobre udržiavaný chrám! Preto hlavnou úlohou tejto knihy nie je len hovoriť o novej metóde odstránenia bolesti - kinezoterapie, ale to je hlavná vec, prinútiť nás premýšľať o hlavnej veci - o zdraví, bez ktorého nemá všetko ostatné zmysel..

Milujte seba, svoje telo, svaly a kĺby. Naučte sa o ne postarať..

Takže posledná pacientka (tretia anamnéza) som sa opýtala, či naposledy robila vážnu gymnastiku v telocvični alebo bazéne. Usmial. Za čo? Nikdy nie je ťažšia ako taška na make-up. Koniec koncov, môžete sa obísť bez toho. „Ale na druhú stranu,“ pokúsil som sa ju presvedčiť, „ak existujú svaly, ktoré musia niečo urobiť, ale nerobia, čo sa s nimi stane?“ "Atrofia." Zdá sa, že je všetko správne, iba je potrebné hlbšie porozumieť týmto procesom svalovej atrofie. Koniec koncov, ide o pomalú smrť tela so živým organizmom, nanešťastie často s bolesťou a poškodením iných orgánov - vaječníkov, maternice, prsných žliaz a mozgu. Zdôrazňujem: atrofiu svalov živého tela. Vo veku nad 40 rokov... Chcete to vyskúšať? Alebo to cítite? Choďte do lekárne...

Čo je osteochondróza - ochorenie chrbtice alebo časté bežné ochorenie ľudského tela? "Telo sa rozdrví, ak to neurobíš," často hovorím pacientom.

To znamená, že človek, ktorý nevykonáva svaly, prispieva k ich oslabeniu (atrofii). Svaly, atrofia, objemový kontrakt. To znamená, že cievy aj nervy prechádzajúce týmito svalmi sa sťahujú, čo zhoršuje prietok krvi a výživu kĺbov a orgánov. Ukazuje sa, že človek, ktorý zvonku vyzerá úplne normálne, je vo vnútri stlačený a napnutý. A tak trpí nielen chrbtica, ale aj celý organizmus. Už bolo dokázané, že jeden sval a dokonca aj skupina svalov, ako sú flexory, nemôžu fungovať bez extenzorov. Postupné svalové kontrakcie, aby sa ohli alebo vytiahli, sa nazývali anatomické vlaky. Vlak však nie je iba sériovým spojením vozňov, ale je to aj obsah vozňov (cisterien), ktoré sa dodávajú na miesto určenia. Ak vlak jazdí veľmi pomaly a aj pri veľkých zastávkach môže dôjsť k strate kvality automobilov, koľajnice budú hrdzaviť. Cvičenie od prípadu k prípadu, a to aj v malom množstve, prispieva k tomu, že osteofyty sa ukladajú na chrbticu a medzistavcové platničky a kĺby tela vyschnú. Osteochondróza je druh hrdze chrbtice a kĺbov, ktorá sa počas života hromadí s nedostatkom pohybu, napätia, napínania..

Navonok vyzerá osoba s rozvinutou osteochondrózou zdravo, hoci sa jednoducho nemôže zohnúť, aby položil ruky na zem. Kĺby chrbtice „zhrdzavené“ a jej hlboké svaly stvrdli. Jedným slovom - svalové zlyhanie, ktoré sa niekedy objavilo po 22 rokoch. Odchádza sila, vytrvalosť, flexibilita a človek považuje stratu týchto funkcií za normu. Ale ak sa zrazu musíte ohnúť, a to aj niekoľkokrát, je nevyhnutná návšteva lekára. A ďalej podľa plánu - pilulky, fyzioterapia, korzet.

Mimochodom, bolesti chrbta sa ešte častejšie vyskytujú u športovcov. A to je v prítomnosti skvelo vyvinutých svalov, pravidelného tréningu vášho tela a mládeže. Toto je ďalšia kapitola našej knihy..

Osteochondróza a šport

Často musím radiť profesionálnym športovcom: „Doktor, prečo mám osteochondrózu? Chodím na šport a svaly sú dobré... “-„ Nezamieňajte si vykorisťovanie môjho tela, ktoré je v športe niekedy v rozpore s schopnosťami tela, s náležitou prevenciou po takomto neúmernom vykorisťovaní “..

Ako ukazuje prax, školenia sú vždy zamerané iba na dosiahnutie požadovaných športových výsledkov a lekári tímu poskytujú prvú pomoc alebo odporučia športovcov na ošetrenie v lekárňach v prípade choroby alebo zranenia. Pri tvorbe programu kouč nekonzultuje s lekárom, nezohľadňuje schopnosti tela svojich oddelení. Vyhrá - dobre, nevyhrá - vyberieme náhradu. Ale napokon, lekár niekedy nie je schopný pomôcť pacientovi, pretože sám nepozná zákony o vplyve svalovej sústavy na ľudské zdravie. Lekári spravidla študujú predpisovanie liekov na liečbu akútnych a chronických stavov. Možno aj masérski terapeuti sú v tejto veci ešte viac oboznámení. Nemalo by sa teda diviť, že veľa športovcov s vynikajúcou fyzickou zložkou často trpí akútnou bolesťou chrbta.

Toto sa mimochodom vzťahuje na milovníkov behu maratónu a na turistov a na tých, ktorí robia jogu, fitnes, to znamená na každého, kto sa snaží o seba postarať, ale nepozná zákony správnej činnosti tela. To sa nevyučujú ani inštruktori fitness na športových akadémiách. Osteochondróza nie je toľko choroba, ako nedostatok gramotnosti v záležitostiach zdravého životného štýlu.

Preto je teraz kinezapterapia taká dôležitá - veda o liečbe pohybom, ktorej hlavným princípom je: „Správny pohyb sa lieči, zlé pohybové zmrzačenia“. Ak by sme v už opísaných prípadoch uvažovali o zlyhaní svalov, potom je pre športovcov typický prebytok svalov, ktoré sú v tomto stave preťažené, preťažené a nedostatočne kontrolované. Ovplyvňujú schopnosť atléta vykonávať pohyb, ktorý trénoval celý svoj život, a teraz cíti bolesť, keď sa ho snaží dosiahnuť. Toto sa môže nazývať „športová osteochondróza“ alebo pravidlo „4 - 4“..

Toto pravidlo som zaviedol do svojej praxe po tom, čo som mal to šťastie, že som mohol pracovať s tímom Kamaz-Master na terénnej rally, najmä na rally v Paríži a Dakare. Už ste niekedy jazdili v terénnom športovom aute? V týchto automobiloch je všetko prehnane zosilnené: bezpečnostné oblúky, pruženia, tlmiče, telo - iba preto, aby sa na týchto trasách nerozpadli. Nazývajú sa 4x4 SUV. Bežné prechody sú vybavené iba na jazdu po spevnených cestách. Nazývajú sa „SUV“.

Prevádzka takýchto strojov nevyžaduje posilnenie tela, ako SUV.

Takže všetci športovci sú 4x4 SUV.

Ich muskuloskeletálny systém (OA) je pod obrovským stresom, a preto si vyžaduje rovnaké veľké úsilie, aby sa zotavil.

Ak si crossover vyžaduje pravidelnú kontrolu (TO) po každých 15 000 km, potom SUV - po každej etape terénnej rally. Cítiť rozdiel?

Športovci sú si istí, že ak majú dobre vyvinuté svaly a sú schopní odolať obrovskému zaťaženiu, nemôžu mať choroby spojené so zlyhaním svalov, ako je napríklad osteochondróza. Športovci však zabúdajú na to, že sú „SUV“, a je potrebné im predchádzať počas operácie s ich telom po každom tréningu, a nie 2-3 krát týždenne, pretože ľudia sú ďaleko od športu..

Je pravda, že je ľahké sa uzdraviť a liečiť športovcov pomocou kinezoterapie. Sú motivovaní aktívnym liečením a aj po vážnych zraneniach, ktoré utrpeli počas tréningu alebo počas súťaží, snívajú o návrate do športu, preto môžu pri dodržiavaní všetkých odporúčaní kinezoterapeuta pracovať a byť trpezliví. Športovci nepatria do typickej kategórie pacientov, ktorú charakterizujem tromi slovami: lenivý, zbabelý a slabý.

Športovci sú si istí, že ak majú dobre vyvinuté svaly a sú schopní odolať obrovskému zaťaženiu, nemôžu mať choroby spojené so zlyhaním svalov, ako je napríklad osteochondróza..

Liečebné programy pre terénne vozidlá sú tvrdšie a tvrdšie. Musíme ich naučiť, ako sa vysporiadať s bolesťou vyplývajúcou z pohybu, a niekedy sa uzdravujú dlhšie, pretože prichádzajú v extrémnych prípadoch, pretože sa dlho snažia vyrovnať s obvyklými metódami..

Pri ich skúmaní na bolesť v bedrovej chrbtici zistím u športovcov spravidla silné, ale úplne upchané drevené svaly. Zároveň majú športovci normálnu pohyblivosť chrbtice a dostatočnú flexibilitu. Ak ich porovnáte s tými, ktorí sú ďaleko od športu. Športovci, myslia na vás, museli vytvoriť individuálne super posilnené programy, aby sa dostali do kŕčových zón preťažených svalov. A super-úsilie je príležitosť znášať záťaž, ktorú aj títo vyškolení ľudia vyznali nad prahom. Výsledkom trpezlivosti a práce však boli nové športové úspechy a schopnosť byť zdravý, športovať.

Ale späť k problémom anamnézy SUV - ľudí, ktorí sú ďaleko od športu. Je to ťažšie s nimi...

História prípadov č. 4

Kovalkovsky V.A., 61 rokov.

Sťažnosti na akútnu bedrovú bolesť po dobu 4 mesiacov, siahajúcu až po pravú nohu. Problémy so sklápaním po sedení.

Hlavná diagnóza: častá osteochondróza so symptómami osteoporózy.

Výrazne znížila výšku MTD L5-S1.

Medzi sprievodné ochorenia patrí adenóm prostaty, alergie na lieky, nestabilný krvný tlak.

Doteraz považované za obvyklé: lieky, blokády a dokonca aj cvičebná terapia.

Diagnostikovali sme hlboké svaly a väzy nielen chrbtice, ale aj dolných končatín. Na pozadí zakrivenia bedrovej chrbtice sa zistilo nadmerné zaťaženie svalov hrudnej a bedrovej chrbtice a opäť slabosť nôh (výsledok testu)..

Po zdôraznení liečby tohto pacienta, predovšetkým obnovením sily a pružnosti svalov dolných končatín, sme dosiahli požadovaný výsledok. Pacient sa uzdravil, pretože s týmto ochorením neboli spojené žiadne ďalšie problémy.

Nedobrovoľne vyvstáva otázka: „Prečo ľudia prestanú monitorovať samy seba?“ Staroba? Ale 60 rokov nie je vek staroby. Fyziológovia tvrdia, že osoba, ktorá sleduje svoje zdravie, dosiahne maximálnu vytrvalosť do 65 rokov. V našom prípade pacient jednoducho prestal robiť gymnastiku, to znamená starostlivosť o seba... Alebo sa zmieril: „60 rokov je čas na chorobu,“ hovoria lekári..

Na porovnanie: veľké svaly (ktoré zahŕňajú svaly nôh) pri absencii silových cvičení strácajú svoj objem až o 30% za 4 dni imobility..

Keď som pracoval ako hlavný lekár neuropsychiatrickej internátnej školy pre seniorov, uvedomil som si, že vek je hrozný, iba ak sa naň človek na to nepripravil. Vtedy som mal 35-ročný lekár aforizmus: „Život je stratený niekomu, kto sa nepripravil na starobu. A vek nie je vek, ale strata svalového tkaniva, ktorá začína po 30 rokoch. “.

Fyziológovia tvrdia, že osoba, ktorá sleduje svoje zdravie, dosiahne maximálnu vytrvalosť do 65 rokov.

Je to desivé, pretože ľudia, ktorí sú v stave polčasu rozpadu svojho tela, chcú žiť, ale niet čo ďalej. A už si to neuvedomujú. Mnohé z nich majú desaťročia náhodných udalostí. Sú rešpektovaní a ctení. Všetkým dali prácu, svoju rodinu, zabudli sa starať o svoje telo a odložili ho na dôchodok, na starobu. A keď nastal okamih odchodu do dôchodku, ukázalo sa, že nie je možné žiť v tele tak opotrebovanom chorobami. Zanechal odpadky. Potom som ešte nebol pripravený na to, aby som takýmto ľuďom poskytol radikálnu radu, ako sa dostať z takýchto situácií, chýbali mi skúsenosti a pozorovania života. Teraz, po mnohých rokoch, som pripravený dať recepty, ale ako ukazuje prax, nie každý, kto ich potrebuje, ich môže použiť. A to všetko z rovnakého dôvodu. "Je príliš neskoro na to, aby sme šetrili, keď zostane na dne a to, čo zostane, je najhoršie." Seneca (staroveký rímsky filozof).

Neprávnosť nečinnosti alebo zákony o osteochondróze

Hindi hovoria: „V mladosti človek utráca svoje zdravie, aby zarobil peniaze, a v starobe utráca peniaze, aby si kúpil zdravie; ale zatiaľ nikto neuspel “.

Aby ste porazili nepriateľa, musíte poznať zákony, ktorými sa riadi. Jedna z pravdy o medicíne: „Medica mente, non medicamentis“ („Liečte mysľou, nie liekom“).

Celý svoj profesionálny lekársky život som študoval schopnosti ľudského tela, alebo skôr spôsoby, ako obnoviť zdravie po vážnych ochoreniach a zraneniach. Týmto spôsobom sa mi podarilo objaviť mnoho zaujímavých vecí. Najmä tieto objavy mi pomohli vyrovnať sa s mojimi fyzickými ťažkosťami. Tieto objavy som nazval zákony osteochondrózy.

So. Zákon... druhý:

Osteochondróza je chronické ochorenie nielen chrbtice, ale aj sebapoznania človeka, ktoré je plné strachu, depresie a straty orientácie v živote:

Tento zákon vyplýva z prvého zákona:

Miechová osteochondróza nie je choroba. Toto je trest za škaredý postoj k vášmu telu - chrám Ducha Svätého!

Neexistujú žiadne rovnaké choroby, existujú rovnaké diagnózy. Keď pracujem so svojimi pacientmi, snažím sa vyhnúť šablónam. Áno, existujú všeobecné zákony tela, ale každý človek je jedinečný a žije vo svojom vlastnom rytme života, ktorý bol vedome vybraný, aby dosiahol svoje vlastné ciele. Ale tam, kde je vedomie, je v bezvedomí. Do tejto sekundy nepripisujem paranormálne

ľudské schopnosti a neschopnosť uznať potrebu udržiavať vnútorný poriadok. Lekári to nazývajú homeostáza. Človek nepremýšľa o tom, prečo, keď vyrastá, zvyšuje sa jeho veľkosť tela, koľko krvi musí prejsť veľkým kruhom krvného obehu, prečo potrebuje 700 svalov, 400 kĺbov, stovky kilometrov krvných ciev a kapilár atď. pôrod. Až do určitého obdobia sa toto, uvedené vyššie, vyvíja samo osebe bez osobitného úsilia. Ale toto „freebie“ končí o 23-24 rokov, keď človek dospieva anatomicky a fyziologicky. Ak dovtedy nebol vážne chorý, potom je spravidla priemerný jednotlivec presvedčený, že to, čo „vyrástlo“, zostane v rovnakom stave bez toho, aby doňho vynaložilo úsilie po celý zvyšok svojho života. Z tela nepotrebuje nič iné. Ale ilúzie sa skončia, len čo človek vyrastie, a ukázalo sa, že pre neho existuje neočakávaný stav únavy, čo ho robí napätím. A na pozadí prepätia sa objavujú choroby a obavy. Osoba, ktorá je zvyknutá „nepremýšľať o svojom vnútri“, považuje tieto choroby za nehodu, pretože nedošlo k žiadnym vážnym zraneniam alebo chorobám a beží k lekárovi. Zvykol si na neho niekoho myslieť a dať mu pripravenú odpoveď o tom, ako sa dostať z „nesprávneho“ stavu. Lekári tomu rozumejú: majú ich veľa, ale na pacienta nie je dosť času. A sledujú jednoduchú cestu rýchlej úľavy od bolesti a útlmu pre tohto pacienta. Takže ho pošlú do lekárne. To zvyčajne pomáha prvýkrát. Ale po nejakom čase sa znovu objavia problémy. A spravidla v závažnejších prejavoch. Ale on tvrdohlavo beží po rovnakej trase: lekár - lekáreň - lekár znova... Kruh sa uzavrel.

Potom dôjde buď k zrúteniu tela a osobnosti, alebo k pokusu nájsť iný spôsob, ako sa uzdraviť. Ktorý? Ústne slovo alebo internet. Pacienti sa na nás, kinezoterapeuti, obracajú ako na poslednú nádej.

Moderná kinezoterapia je metóda liečby akútnych a chronických ochorení pohybového aparátu alebo pohybového aparátu pomocou špeciálnych simulátorov (MTB1-4), ktoré vám umožňujú aktivovať oslabené alebo naopak nadmerne namáhané svaly v dekompresnom režime, to znamená bez axiálneho zaťaženia kĺbov a chrbtice., A diafragmatické dýchanie, ktoré sa učí pacientov, vám pri vykonávaní týchto cvičení umožňuje zmierniť intratorakálny a intraabdominálny tlak, čím obnovíte žilový obeh a lymfatický obeh. Kinezoterapeuti vychádzajú z nesporného faktu, že slabá práca svalov kmeňa, v ktorej prechádzajú všetky vaskulárne a nervové línie ľudského tela, neumožňuje, aby krv bola voľne, úplne a dostatočne rýchlou dopravou krvi cez veľký (a teda malý) kruhový obeh krvi. To vedie k prevažujúcemu počtu vyššie uvedených chronických chorôb, tj k podvýžive (trofické), vazokonstrikcii (ischémia) a nedostatku kyslíka (hypoxia). Obnovenie normálneho fungovania svalov a umožňuje vám zmierniť bolesť chrbta, bolesti na hrudníku, obnoviť normálny intrakraniálny tlak atď. Atď. Hlavným problémom je však to, že oslabené svaly môžu pracovať iba pacient. A je to pre neho ťažké, nevie ako, ak nie len lenivosť. Lieky potláčali jeho vôľu. A v takýchto prípadoch kinezoterapeut prichádza na záchranu a vytvára si na simulátoroch individuálny akčný program, ktorý vám umožňuje zahrnúť do práce pri čerpaní žilovej krvi zdola nahor najskôr svaly, ktoré stále zostávajú. Potom tí, ktorí sa dokázali zotaviť v aktivačnom režime samotného pacienta. A nakoniec všetci, ktorí pomohli spustiť celý kruh krvného obehu rovnakou rýchlosťou a v správnom množstve. Deň po dni, svaly po svale, plavidlo po lodi. Tvrdý, dlhý, ale spoľahlivý!

Práca v tomto okruhu krvného obehu by sa nemala prerušiť, naopak, je potrebné nabrať na sile každý deň, rok čo rok. Iba tí, ktorým sa podarilo dostať sa z priepasti chorôb, cítia novú kvalitu života, ktorá je stále a skutočne krásna, to môžu skutočne oceniť.!

Je potrebné pochopiť, že týchto 700 svalov sa vytvára s cieľom naučiť sa ovládať svoje telo; kilometre krvných ciev a kapilár, ktoré pretekajú cez tieto svaly, sú potrebné na to, aby nimi prešla krv a vyživovala ich; a duša - to všetko cítiť a zlepšovať. Ale človek sa pohybuje zotrvačnosťou, niekto ho vždy usmerňuje a rieši jeho problémy. Prišiel však okamih, keď mu bolo povedané: „Dosť. Teraz sám. “ Ale nevie, ako... Lekári odstavili a protizápalové a sedatívne lieky zničili schopnosť ovládať svaly. Poslednú radu a posledné uznesenie od týchto lekárov dostáva: „Čo chcete?! Vek! Je čas ochorieť! “ Súhlasí s tým a bol by rád, keby bol chorý, ale bez utrpenia a nadmerného úsilia o dosiahnutie konca svojho života.

Ale zrazu sa otvára ďalšia pravda života: „Človek musí nosiť svoje telo, pohybovať ho vo vesmíre, aspoň aby ​​sa dostal do lekárne. A na tento účel potrebujete svaly, na ktoré nie je zvyknutý, potrebujete silnú chrbticu a kĺby, ktoré potrebujú dobrú výživu, dodávané s krvou a ktoré prechádzajú cez cievy ovládané svalmi. A tento kruh sa uzavrel. A ako výsledok - bezmocnosť, strach, depresia a... život, ktorý v tomto tele pokračuje nekontrolovateľným vedomím.

V modernej lekárskej literatúre je osteochondróza choroba, pri ktorej sa vyskytujú rôzne dystrofické procesy, ktoré vedú k poškodeniu stavcov a medzistavcových platničiek. Pripomínam vám, že dystrofia je podvýživa, za ktorú sú zodpovedné dobrovoľné svaly. So stratou (atrofiou) iba jedného svalu sa objaví „diera“, v ktorej choroba presakuje. Ale jediný sval, ak nedochádza k priamemu zraneniu, nespôsobuje atrofiu. Niekoľko svalov, niekoľko „sŕdc“ atrofia súčasne, prináša výživu do rôznych orgánov a tkanív. Tento proces je chronický. Začína to nepostrehnuteľne pre samotnú osobu, pretože mnoho svalov sa duplikuje a časom sa napína. Preto, keď sú na röntgenovom snímači viditeľné dystrofické zmeny v stavcoch a diskoch, tj osteochondróza, zaznamenajú sa súčasne ďalšie poruchy. Napríklad, ak sú viditeľné zmeny krčnej chrbtice sprevádzané bolesťou v krku, potom je to zvyčajne sprevádzané bolesťou hlavy a závratmi, znecitlivením prstov, depresiou, zvýšeným intrakraniálnym tlakom atď. Ak sú zaznamenané dystrofické zmeny v hrudnej chrbtici, môže sa popri bolesti medzi lopatkami vyskytnúť aj ischémia myokardu s fenoménmi arytmie alebo angíny pectoris, problémy s pľúcami alebo prieduškami atď. u mužov zápal príveskov u žien, ochorenie obličkových kameňov a iné choroby.

Vo veku 36 - 40 rokov má osoba, ktorá nemonitoruje uchovanie týchto siedmich stoviek svalov, prvé príznaky koronárnej choroby srdca. Ešte v rovnakom veku

hrubé zmeny v štruktúre chrbtice, s výnimkou zmien na jednotlivých medzistavcových platničkách, ktoré sa často nazývajú výčnelky alebo kýly. A spravidla sa v rovnakom veku bolesti hlavy, prostatitída a poruchy krvného tlaku prejavia. V závislosti od postihnutej oblasti. Ďalej.

Vo veku 50 rokov dôjde k strate 40% svalového tkaniva, za čo sa objaví nadváha a silná tuková vrstva. Spravidla v tomto veku ľudia už nie sú schopní vytiahnuť sa, vytlačiť sa alebo ubehnúť akúkoľvek vzdialenosť, to znamená, že spĺňajú normy zdravého človeka. Na röntgenových snímkach alebo tomogramoch u ľudí v tomto veku sú zaznamenané hrubé deformácie chrbtice, to znamená deformujúca sa osteochondróza (hernia disku, osteofyty, obratlovcov, zúženie miechy atď.). Nestabilný krvný tlak sa stáva pretrvávajúcou hypertenziou. Bolesť za hrudnou kosťou, ktorá sa zaznamenala vo veku 35 rokov, sa transformuje na chronické srdcové choroby a tak ďalej..

Ľudia s bolesťou chrbta v tomto veku, okrem protizápalových liekov, ktoré zmierňujú bolesť chrbta, sú nútení brať kardiovaskulárne lieky, sedatíva, svalové relaxanty a iné liečivé „zlé liehoviny“, ktoré úplne zabíjajú vôľu (vedomie) a urýchľujú svalovú atrofiu. Namiesto toho, aby premýšľali, prečo sa to všetko stalo a čo sa deje, aj naďalej sa otrávia a oddávajú sa drogovej drogovej závislosti..

Zdá sa jasné, prečo do 60 rokov človek nemá čo žiť?

Prečo sa jeho život zmenil na šišky??

Napriek tomu naďalej žije..

A čo je najzaujímavejšie - chce žiť bez straty kvality života, ktorý, ako si spomína, mal 30 rokov?! Rád rozpráva, aký bol atlét alebo aký bol štíhly. Ale dnes sa už nechce spoznať a priznať svoju vinu - tým viac.

Osteochondróza alebo ochorenie chrbtice teda nie je jediné ochorenie, ale ukazovateľ postoja človeka k vlastným svalom..

Tretí zákon z toho vyplýva..

Osteochondróza nie je choroba. Toto je životný štýl človeka..

Kedy teda osteochondróza začína „kričať“ o svojej existencii? Závisí to od mnohých dôvodov! Jednou z hlavných je telesná výchova alebo skôr jej absencia. Kto to robí? Nikto! Už žiadne takéto služby! Predtým boli v škole aspoň hodiny telesnej výchovy. Ale to bolo predtým. Dokonca aj prezident Ruskej federácie pripustil, že tieto hodiny telesnej výchovy už dávno zdiskreditoval samotný vzdelávací systém. Nemôžu byť vrátené späť, ale ponechané ako také je absurdné.

Každý pozná heslo: „Zdravý životný štýl!“ Existuje však taká špecialita na akejkoľvek univerzite? Túto tému môžete dať fanúšikom, nie je to dôvod, prečo bývalí športovci vytvárajú rôzne športové sekcie. Je to prinajmenšom niečo, čo súvisí so všeobecným poklesom zdravotného stavu krajiny!

Ja a moji kolegovia v kinezoterapii sme sa podieľali na riešení tohto dôležitého problému. Vytvorili sme taký program pre deti. Predseda je informovaný. Verzia nedostatočnej telesnej výchovy však necháme ako príčinu osteochondrózy. Poďme hovoriť o tejto patológii z iného uhla..

Ako viete, na veku nezáleží, pretože sa objavila juvenilná (juvenilná) osteochondróza, ktorá, ako ukazuje prax, je najmenej diagnostikovaná röntgenovými alebo MRI snímkami. Často sa zaoberám akútnou bolesťou chrbta, pri ktorej pacient nelezie na stenu, ale obrázky jeho chrbtice neodrážajú žiadne patologické zmeny. Naopak, existujú obrázky, samozrejme, u starších ľudí, keď neexistuje jediný celý segment chrbtice, ale tento pacient robí gymnastiku a nesťažuje sa na bolesti chrbta. Skôr si sťažuje na všeobecnú slabosť, napríklad slabé nohy. Našťastie jedným z hlavných javov ľudského tela je, že svaly sa zotavujú v každom veku, z akéhokoľvek stavu, ak vytvárajú potrebné podmienky..

Herbert Shelton, najväčší americký špecialista v tejto oblasti, nazval tento jav „kontrakciou - relaxáciou“. Inými slovami, pri vykonávaní fyzických cvičení, ktoré obnovujú funkciu „čerpania“ svalov, tieto obnovujú svoje vlastnosti. Obnovia sa cievy, kapiláry transportujúce krv (a tým aj výživa), odstráni sa zápal, odstráni sa atrofia, odstránia sa problémy spojené s osteochondrózou.

Komentár k receptom na osteochondrózu

Často musím chodiť na rôzne publikum, a to aj v televízii, rádiu; zúčastňovať sa na prezentáciách nových centier kinezoterapie; stretnúť priateľov, známych. A všade, dokonca aj po krátkom rozhovore, ma žiadajú recepty na riešenie problémov spojených s chrbticou alebo kĺbmi. Spravidla neexistujú žiadne špeciálne simulátory [2 - Pozri Slovník.], A preto musíte použiť všetko, čo je na dosah - stoly, stoličky, postele, lopty, lopty, gymnastické palice, ručné cvičebné stroje a tak ďalej. Môžem povedať, že tento druh cvičenia so správnym výkonom nie je o nič menej efektívny ako cvičenia vykonané na špeciálnych simulátoroch. Ľudské telo je koniec koncov multifunkčným simulátorom, pretože akýkoľvek mechanický simulátor napodobňuje pohyb ľudských kĺbov. Zložitosť takýchto zdanlivo jednoduchých a, ako sa môže zdať niektorým, ľahkomyseľných cvikov, spočíva v schopnosti kontrolovať hmotnosť vlastného tela..

A ďalej. Jednoduché cvičenie nie je primitívne. Z môjho pohľadu je najprimitívnejšou zdravotníckou pomôckou pre bolesť chrbta písanie lekárskeho predpisu... Doktor teda pripúšťa, že sa vzdal, nevie, čo má robiť. Nech pre neho farmakológ premýšľa...

Recepty na osteochondrózu

Podmienený pacient č. 1

Diagnóza: častá deformujúca sa osteochondróza, to znamená prítomnosť výčnelkov a herniovaných diskov.

Klinika: bolesť v bedrovej oblasti s rozšírením na nohy (znecitlivenie, pálenie, vyhýbanie sa).

Sprievodné: pravdepodobne ischemická choroba srdca, nadváha, kŕčové žily, hypertenzia, adenóm prostaty alebo fibroidy maternice, ktoré nie sú kontraindikáciou navrhovaných cvikov..

Vek: 40 - 60 rokov. Fyzické zanedbávanie. Ale... chcem žiť.

Liečba skôr: tablety na bolesti chrbta sa už neuvoľňujú. Ponúkajú operáciu chrbtice, ale žiadne záruky... Kde začať?

Recept číslo 1 „Caterpillar“

I.P. (východisková poloha): leží na chrbte pri posteli [3 - Môže to byť pohovka alebo iný vhodný nábytok.],

nohy sú ohnuté na kolenách, chodidlá spočívajú na okraji postele. V prípade potreby je možné panvu propagovať pod posteľou (pozri fotografiu 1a, b)..

Nohy tlačte z okraja postele, až kým sa vaše nohy nezrovnajú. Ak sa súčasne pri narovnaní budete cítiť bolesť svalov nôh, nebojte sa. Toto je iba ťahová reakcia..

Pri tlačení preč od okraja postele vydýchnite. Potom, pohybujúcimi sa lopatkami a panvou, bez toho, aby vstali a nepomohli si rukami, sa znova presuňte na pohovku (posteľ) a znova sa odstrčte. Vykonajte tieto pohyby

až 20 opakovaní v jednej sérii. Môžete dokonca cítiť pálivý pocit vo svaloch nôh (bedier) a vo svaloch chrbta. Toto je znamenie, že cvičenie môže byť ukončené. Vždy sa pokúste zvýšiť počet epizód, čím sa dosiahne požadovaný počet. Mimochodom, artritída kĺbov dolných končatín nie je kontraindikáciou tohto cvičenia.

Recept číslo 2 „Half bridge“

I.P.: Rovnaké. Ale namiesto toho, aby sa tlačili preč od postele, je potrebné zdvihnúť panvu, snažiť sa napnúť svaly nôh a chrbta a uvoľniť ich pri spúšťaní do I.P. (pozri fotografiu 2 a, b). Na rozdiel od zvyčajného „polovičného mosta“, ktorý sa vykonáva na podlahe, pri použití postele sa dosiahne maximálna amplitúda tela. Konkrétne veľké amplitúdy odlišujú gymnastiku bez simulátorov od gymnastiky simulátorov.

Obtiažnosť tohto cvičenia spočíva v tom, že každý deň je potrebné vzdialiť sa od postele, až kým sa opora na posteli neuskutoční iba na pätách (pozri foto 2c, d)..

Pozor! Každé cvičenie by malo byť sprevádzané aktívnym výdychom „ha-a“, to znamená cez otvorené ústa vo fáze maximálneho napätia, aby sa znížil intrakraniálny a intraabdominálny tlak.!

Recept číslo 3 "Skladací nôž"

I.P.: Stojace vo dverách. Ruky držia zárubne (pozri fotografiu 3 a, b).

Nohy spočívajú na podlahe. Ak je podlaha parketová, môžete naboso. (Pozor! Koberce, stopy po podlahe by nemali byť!) Pomaly (na výdychu!) Vytiahnite panvu dozadu, zatiaľ čo držte ruky za čeľuste. Postavte sa v koncovom bode na 3 - 5 sekúnd, až kým sa svaly zadnej plochy nôh a celého chrbta nenapnú. Potom sa pomaly (opäť na výdych! Vdýchnutie sa uskutoční automaticky medzi výdychmi) a vráťte sa k I. P. (držte ramená a nohy rukami. rovno, ťažisko tela na rukách!).

Po niekoľkých opakovaniach (do 5) sa zovretie rúk zníži, ešte zníži a opakujú sa pohyby panvy..

Obtiažnosť tohto cvičenia spočíva v tom, že pri každom opakovaní sa telo čoraz viac ohýba. Hlavná vec nie je ponáhľať sa vzdať! (Pozri fotografiu 3 c.)

Tieto cvičenia dosahujú úplné napínanie a posilňovanie svalov bedrovej chrbtice, ako aj obnovovanie pružnosti svalov zadnej časti nôh, čo je predpoklad na obnovenie normálneho krvného obehu pozdĺž chrbta tela..

Keď pacient povie lekárovi, že jeho nerv je zovretý alebo stlačený, fyziologici veľmi stručne odpovedia: „Nervy neubližujú. Nemajú receptory bolesti. “.

A čo potom bolí? Zranené sú iba tkanivá s receptormi bolesti [4 - receptory bolesti - nociceptory.]. Najväčší počet z nich obsahuje svaly, väzy a šľachy..

A opäť tie isté svaly. Tvoria však 40 - 60% tela. Pomáhajú nielen srdcu prenášať krv cez cievy, vykonávajú funkcie malých sŕdc, ale zodpovedajú aj za každú časť tela. A ak je rovnaká svalová skupina spazmodická, nervy s ich koncami odstránia túto informáciu z receptorov bolesti svalov a prenesú ju do centrálneho nervového systému (cez miechu do mozgu). Tam sú informácie dešifrované a po rovnakých nervových dráhach je nariadené, aby sval pracoval tak, aby zmierňoval kŕče, as tým aj edém, ktorý je skutočne skutočnou príčinou bolesti..

Uvediem jednoduchý príklad. Neúspešne ste sa zohli a... vstúpili do chrbta! Čo robíte v prvých sekundách, často nevedomky? Jednou rukou uchopte chrbát, druhú použite ako oporu a pokúste sa narovnať. Po vykonaní prvého terapeutického účinku, teda pohybu. Ako viazať? Do konca alebo vôbec? Irelevantné. V týchto prvých sekundách nepijete pilulku. To je len neskôr, ak sa nemôžete pohnúť ďalej. A teraz, s svalovým kŕčom, sa ich pokúste natiahnuť. Ďalej, podľa fyziologického zákona musíte používať systém správnych pohybov, to znamená kinezoterapiu. Ale nepoznáte jej pravidlá, a tak sa najprv bojíte bolesti! Stále nechápete, že toto je signál tela o zanedbávaní alebo naopak svalovej únave v oblasti bolesti a spôsobí „03“, pošlite ju do lekárne a pokračujte s pomocou liekov, aby ste predĺžili nezdravý životný štýl. Neskôr sa obrátite na kinezoterapeuta, keď už lieky nepomáhajú a bolesť zosilnie, pretože imobilizujúce svaly sa imobilizujú. Je ich veľa, a keď zomrú, bolí to! U starých ľudí často vidím na rentgenových snímkach úplnú neprítomnosť zdravých stavcov a diskov, ale neexistuje žiadna bolesť, pretože všetky svaly sa atrofovali, nie je čo ublížiť. Je pravda, že títo starí ľudia kráčajú sklonení v polovici, s malými schodmi. Často v noci... a pre seba. Chcel by si? Myslím si, že odpoveď je jasná.

Preto dávam ako recepty cvičenia, ktoré môžete urobiť, hoci nie okamžite, na zmiernenie bolesti v tých častiach tela, z ktorých signál bolesti pochádza.

Zvážte ďalší klinický prípad..

Podmienený pacient č. 2

Diagnóza: osteochondróza hrudnej chrbtice. Schmorl uzly.

Klinika: bolesť v medzikapulárnej oblasti s ožarovaním (šírenie) do rúk (slabosť) alebo laterálnymi povrchmi kmeňa (oblasti chrbta).

Sprievodné: normálna postava, nestabilný krvný tlak (hypertenzia II. Stupňa).

Je možná chronická bronchitída alebo bronchiálna astma..

Vek: 42 - 60 rokov.

Predchádzajúca liečba (okrem bronchodilatátorov a antihypertenzív): blokáda, fyzioterapia, manuálna terapia - žiadny účinok.

Pokus o výber liečiva - žiadny významný účinok.

Existuje snaha zásadne zmeniť prístup k obnove.

Recept číslo 4 „Hlboké kliky“

Pri posteli v dĺžke ramena sú dve stoličky šírky ramien alebo trochu širšie. Nohy ležia úplne na panve, ležia na posteli, ruky sú opierané o sedadlá stoličiek, lakte sú ohnuté (pozri fotografiu 4 a, b). Pomaly (pri výdychu) vytlačte zo stoličiek (úplne vyrovnajte ruky), chrbát zakrútte kolieskom. Ruky by na tento účel mali spočívať na sedadle stoličiek presne kolmo na ich povrch. Trochu sa nadýchnite. Potom pomaly spustite hornú časť tela (hrudnú chrbticu) medzi stoličky (maximálne) na výdych. V takom prípade by sa lopatky mali zbiehať. Ramenné kĺby a svaly hrudníka je potrebné si naťahovať. Obtiažnosť tohto cvičenia spočíva v tom, že zakaždým, keď sa stoličky posunú ďalej od postele, až kým sa nôh nezaostrí iba nohou (pozri fotografiu 4c, d).

Prečítajte Si O Druhy Kýl

U detí sa pupočná kýla nazýva okrúhly výčnelok črevných slučiek a väčšie omentum cez prednú stenu pobrušnice kvôli slabosti svalov pupočníka. Tento stav sa nazýva - pupočná kýla.
Neurochirurgovia, ktorí vo veľkom rozsahu vykonávajú odstraňovanie prietrží na chrbtici, neprestávajú opakovať, že vykonávanie kvalitných manipulácií na medzistavcových platničkách je iba polovicou úspešnej liečby pacienta.
Bolesť chrbta je prirodzená reakcia tela na závažné nadmerné zaťaženie, zranenie alebo predĺžený pobyt v jednej polohe. Zbaviť sa toho môžu rôzne masti na lieky a lieky proti bolesti.