loader

Hlavná

Žalúdok

Na cvičenie dr. Bubnovského používame cervikálnu osteochondrózu: 7 cvikov

Bubnovsky nie je iba cvičením fyzioterapeutických cvičení. Je založená na kinezoterapii - špeciálnej „liečbe pohybu“, ktorá využíva vnútorné rezervy tela.

Charakteristickým znakom Bubnovského techniky je príprava individuálnych programov na obnovu chrbtice alebo kĺbov, ktoré sa špecialista z centra vyvíja pre každého pacienta individuálne po špeciálnom myofasciálnom vyšetrení (počas ktorého je veľmi presne určená lokalizácia patologického zamerania)..

Pacient sa najskôr učí, ako správne vykonávať fyzické cvičenia u špecialistov v strediskách Bubnovsky a potom môže pokračovať v samostatnej odbornej príprave doma.

Tri rozdiely v tejto gymnastike s cervikálnou osteochondrózou z klasických fyzioterapeutických cvičení:

individuálny výber fyzickej aktivity v závislosti od identifikovanej patológie a rezervných schopností tela pacienta;

posilňovanie hlbokých svalov korzetu svalov, ktoré sa zriedkavo podieľajú na vykonávaní bežných cvikov cvičení;

kombinácia pohybových aktivít s dychovými cvičeniami, špeciálnymi masážami a kryoterapiou (liečebný účinok prechladnutia).

Na zvýšenie efektívnosti svojich cvičení vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, ktorého triedy, pod dohľadom odborníka, prispievajú k rýchlejšiemu odstráneniu syndrómu bolesti a obnoveniu mobility..

Gymnastika Dr. Bubnovského umožňuje nielen zastaviť deštrukciu chrbtice s cervikálnou osteochondrózou, ale tiež zabrániť dlhodobej liečbe alebo chirurgickému zákroku..

Sedem cvičení na cervikálnu osteochondrózu

Komplex pre cervikálnu osteochondrózu siedmich cvičení, ktorý je opísaný nižšie, je k dispozícii každému, pretože nevyžaduje simulátor a je dostatočne jednoduchý na to, aby sa mohol hrať doma..

Cvičenia „Jar“ (1), „Prehľad“ (2) a „Metronóm“ (3) z komplexu terapeutických cvičení Bubnovského s osteochondrózou krčka maternice

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

IP: postavte sa zvislo smerom k zrkadlu, položte ruky pozdĺž tela, hlavu držte rovno.

Sklopte hlavu a podržte ju niekoľko sekúnd.

Nadvihnite bradu a mierne ju potiahnite dopredu, v tejto polohe držte hlavu.

Nakloňte hlavu k ľavému ramenu a podržte ju 30 sekúnd..

Návrat do východiskovej polohy.

Nakloňte hlavu k pravému ramenu a tiež pripevnite hlavu na 30 sekúnd.

Vykonajte najmenej šesť stúpaní.

Otočte hlavu doprava, pokiaľ je to možné, na niekoľko sekúnd ju podržte.

Rovnaký pohyb zopakujte doľava.

V každom smere urobte najmenej tri zákruty.

IP je rovnaké, ale ruky sú na opasku.

Natiahnite krk, brada by mala byť rovnobežná s podlahou.

Bez zmeny polohy brady natiahnite hlavu dopredu.

Otočte trup na stranu, kým brada dosiahne rameno. Počkajte 30 sekúnd.

Návrat do východiskovej polohy.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

Dokončite najmenej šesť zákrut v každom smere.

IP: sedieť na stoličke, ruky na kolenách, držať hlavu rovno.

Narovnajte ruky a vytiahnite ich dozadu a sklopte hlavu dozadu.

Návrat do východiskovej polohy.

6. Prehľad (rozšírená verzia).

IP: rovnaké ako v predchádzajúcej verzii.

Položte dlaň svojej ľavej ruky na pravé rameno a pritom otáčajte hlavou rovnakým smerom (doprava).

Sledujte polohu lakťa, mala by byť rovnobežná s podlahou; druhou rukou držte koleno.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

IP: sadnite si na stoličku, zdvihnite ruky nad hlavu a mierne ohnite lakte.

Otočte hlavu úplne na jednu stranu.

Návrat do východiskovej polohy.

Otočte hlavu naopak.

Nezabudnite zakaždým na pár sekúnd opraviť polohu hlavy.

Fakirovo cvičenie

Výhody a nevýhody gymnastiky Bubnovsky

Výhody Bubnovského gymnastiky (ktoré sú relevantné pri liečbe cervikálnej osteochondrózy a iných oddelení):

 • Univerzálnosť. Cvičenia na krku sú účinné nielen pri liečbe cervikálnej osteochondrózy, ale aj pri zotavovaní v pooperačnom období alebo po poranení. Sú tiež užitočné ako profylaxia..
 • Safety. Táto gymnastika eliminuje nielen negatívne symptómy, ale aj samotnú chorobu bez použitia drog a chemikálií.
 • Žiadne kontraindikácie pre vek a pohlavie.
 • Dlhodobý terapeutický účinok a prevencia recidívy ochorenia.
 • Pozitívny vplyv na celé telo. Gymnastické cvičenia zvyšujú jeho ochranné funkcie, posilňujú svaly, podporujú reguláciu hmotnosti.

Metóda Bubnovsky je uznávaná ako úradná medicína, patentovaná a má potrebné povolenia.

Z „nedostatkov“ možno nazvať iba potrebu prísne dodržiavať režim predpísaný ortopedickým chirurgom, nevynechať hodiny a správne vykonať všetky pridelené cvičenia.

Päť pravidiel výkonu triedy

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa metódy Dr. Bubnovského dá pozitívny výsledok, ak sa dodržia nasledujúce pravidlá:

prvé dva týždne kurzov by sa mali vykonávať každý deň bez chýbania;

v budúcnosti počet lekcií týždenne určuje individuálne lekár vykonávajúci záťažovú terapiu, zvyčajne sa konajú až osemkrát mesačne;

počas gymnastiky je potrebné neustále sledovať držanie tela;

triedy pred zrkadlom na kontrolu presnosti pohybu;

trvanie liečby gymnastickými cvičeniami určuje lekár cvičebnej terapie individuálne, nie však menej ako tri mesiace.

zhrnutie

Pravidelnými cvičeniami a správnym vykonaním každého cvičenia vás gymnastika Dr. Bubnovského rýchlo ušetrí od problémov v krčnej chrbtici a pomôže liečiť osteochondrózu bez užívania liekov, ktoré majú často veľa nežiaducich vedľajších účinkov..

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského: ako správne fungovať?

Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje. Tento terapeutický účinok je spôsobený posilnením svalového rámu krku, zlepšeným prísunom krvi do diskov a stavcov živinami..

Základ Bubnovského techniky pre cervikálnu osteochondrózu

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

S. Bubnovsky je známy rehabilitológ, chiropraktik, autor metódy kinezoterapie alebo liečby pohybmi. V zdravotníckych centrách, ktoré vytvoril, sa pacientom s osteochondrózou pomáha úplne obnoviť pohyblivosť krčnej chrbtice. Kinezoterapia je založená na trofických vlastnostiach chorých medzistavcových platničiek. Pretože sa ich krvné cievy časom znižujú, dochádza k toku živín v dôsledku tlakového rozdielu. Keď je hlava naklonená, klesá a po zaujatí vertikálnej polohy sa zdvihne. Čím viac sa teda človek pohybuje, tým lepšie sú disky vybavené živinami potrebnými na ich regeneráciu..

Výhody cvičenia

Pacienti, ktorí prídu na S. Bubnovského, zvyčajne vedia dobre, ako eliminovať bolesť v krku, zvyčajne si berú tablety alebo aplikujú silnú masť. Lekár okamžite varuje, že analgetiká sa budú musieť v štádiu prípravy opustiť. Používanie liekov proti bolesti zbavuje osobu motivácie k pravidelným triedam, úplnému návratu počas tréningu. S. Bubnovsky učí pacientov, ako sa zbaviť bolestí spôsobených napätím a následnou relaxáciou určitých svalových skupín.

Úlohou kinezioterapie nie je len odstránenie nepohodlia v krčnej chrbtici. Pacientom sa odporúčajú cvičenia na chrbticu, ktorých realizácia je zameraná na maximálnu možnú obnovu chrupavky a kostných tkanív postihnutých osteochondrózou. Tiež kvôli stabilizácii diskov a stavcov nedochádza ku kompresii krvných ciev a koreňov miechy. Bolesti hlavy, závraty, skoky v krvnom tlaku, poruchy zraku a sluchu postupne slabnú a potom úplne vymiznú.

Indikácie pre použitie v gymnastike

Terapeutická gymnastika podľa Bubnovského je indikovaná u pacientov s osteochondrózou akejkoľvek závažnosti. Je však najúčinnejšia v počiatočných štádiách patológie. Denné cvičenia s opatrným dávkovaním záťaže vám umožňujú zvrátiť degeneratívny proces. V dôsledku zlepšeného krvného obehu, zrýchleného metabolizmu dochádza k čiastočnej obnove poškodených tkanív.

Regenerácia výrazne zdeformovaných diskov a stavcov pomocou cvičení nebude fungovať. V tomto prípade je cieľom tried úplné odstránenie symptómov a zvýšenie rozsahu pohybu. Výcvik je indikovaný na často sa vyskytujúce neurologické príznaky choroby..

Technológie a pravidlá vykonávania

V prvých lekciách sa nemusíte snažiť dokončiť všetko, najmä technicky náročné cvičenia. Zaťaženia sa musia postupne zvyšovať, aby mali svaly čas na prispôsobenie sa im.

výcvik

Pred vyučovaním musíte miestnosť dobre vetrať. Malo by byť dosť chladné, ale nie chladné, inak by bolesť v zadnej časti krku výrazne vzrástla v dôsledku zápalu svalov. Najlepšie je trénovať vo voľne priliehajúcich odevoch vyrobených z prírodných materiálov, ktoré absorbujú vlhkosť a umožňujú priechod vzduchu. Je vhodné cvičiť na lačný žalúdok alebo 2-3 hodiny po jedle.

Na zahriatie svalov je potrebné pripraviť ich na nadchádzajúce zaťaženie, preto je potrebné zahriatie. Je potrebné chodiť po miestnosti, vykonávať hojdačky s rukami a nohami, plytké drepy a výpady, plachty a zákruty tela. Masírujte krk a vyhladzujte oblasti medzi odstredivými procesmi (dobre hmatateľné hľuzy).

Základné gymnastické cvičenia

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cvičenia zo základného komplexu je možné vykonávať s osteochondrózou akejkoľvek závažnosti, ako aj s jej prevenciou. Ich hlavným cieľom je napínanie svalov na zväčšenie vzdialenosti medzi susednými diskami, eliminácia kompresie vertebrálnej artérie a nervových koreňov..

Nasledujúce cvičenia sú najúčinnejšie pri sedení na stoličke alebo stoličke:

 • pomaly nakloňte hlavu najprv k sebe, potom k druhému ramenu;
 • jemne spustite bradu dole, v tejto polohe 15 sekúnd, hlboko nevracajte hlavu;
 • vytiahnite bradu dopredu, snažte sa nepohybovať hlavou, otočte ju do strán smerom k golierom;
 • otočte hlavu mierne nabok a pri zdvíhaní brady hľadajte;
 • Položte pravú ruku na vaše ľavé rameno a loket položte rovnobežne s podlahou. Spustite bradu na tomto ramene, jemne stlačte. Opakujte všetky pohyby pomocou pravého ramena;
 • na zavesenie prstov na chrbát hlavy otočte hornú časť tela zo strany na stranu;
 • natiahnite rovné ruky do strán, spustite ich súčasne za chrbtom a snažte sa, aby lopatky boli čo najbližšie k sebe;
 • dajte ruky späť a potom otočte hlavu nabok a zdvihnite bradu.

Každé cvičenie sa musí vykonať 10-12 krát. Mierna bolesť počas cvičenia je prijateľná. Ostrá bolesť by však mala byť signálom na dlhú prestávku.

Silové cvičenia

Silový tréning začína až po dostatočnom posilnení svalov krku a ramenného pletenca. Najprv je vhodné ich vykonávať pod vedením lekára fyzioterapie alebo rehabilitačného terapeuta, ktorý riadi vznikajúce záťaže. V centrách Bubnovského sa na posilnenie svalov používajú simulátory, ktoré vyvinul. Niektoré cvičenia sa však môžu vykonávať doma pomocou improvizovaných prostriedkov:

 • blízko postele (najlepšie s polotuhým alebo tvrdým matracom) umiestnite dve stoličky do vzdialenosti rovnajúcej sa šírke ramien. Ľahnite si na posteľ a položte dlane na sedadlá stoličiek. Nadýchnite, spustite rovné telo na výdych, začnite východiskovú polohu;
 • ležte na chrbte s hlavou na okraji postele. Zdvíhajte a znižujte činky s hmotnosťou do 3 kilogramov;
 • v rovnakej východiskovej polohe zoberte činky do strán na nádychu, na výdych, priveďte ich do oblasti hrudníka;
 • sedieť na podlahe medzi dvoma stoličkami s dôrazom na sedadlo. Narovnajte ruky, zdvihnite telo, ohnite ich a zaujmite počiatočnú polohu tela;
 • postavte sa, nohy od seba vzdialené od seba. Natiahnite ruky pomocou činiek dopredu, roztiahnite ich od seba a spojte ich.

Počet opakovaní v prvých lekciách je 5-7. Keď posilňujete, musíte zvýšiť ich počet na 15 - 20. V zdravotníckych centrách S. Bubnovsky tiež praktizuje zavesenie a tlačenie na brvno. Doma sú také cvičenia kontraindikované. Ak sa nevykonávajú správne, potom je riziko stlačenia dislokovaného stavca tepny vysoké.

nabíjanie

Ranné cvičenie nenahrádza základné a silové cvičenia fyzioterapie, ale stáva sa iba dobrým doplnkom. Ihneď po prebudení pacientka s osteochondrózou často trpí závratmi, blikaním múch a farebnými škvrnami pred očami. Takže telo reaguje na zlý krvný obeh v krčnej oblasti počas spánku. Cvičenie pomôže zlepšiť krvný obeh, pripraviť sa na pracovný deň. Tu sú niektoré z najviac terapeuticky užitočných cvičení:

 • sediaci na posteli a napnite ucho najskôr k jednému, potom k druhému ramenu;
 • vykonávať niekoľko kruhových otáčok hlavy v rôznych smeroch, bez silného prevrátenia a nenaklápania;
 • natiahnite ruky pred seba, striedavo zaťte a uvoľnite päste;
 • dajte dlane na svoje plecia, otáčajte lakte prstami;
 • postavte sa, nohy od seba trochu odložte, položte ruky na opasok, urobte niekoľko zákrut a zákrut;
 • bez zmeny polohy tela vykonajte niekoľko plytkých výpadov dopredu, dozadu, do strán (môžete sa zamerať na stoličku);
 • ľahnite si na brucho, zároveň zdvihnite ruky a nohy, potiahnite svaly na krku, opasok na ramene, dolnú časť chrbta.

Počet opakovaní je ľubovoľný. Ak sú pri výkone akéhokoľvek cvičenia vo svaloch príjemné pocity, môžete to urobiť 15 až 20-krát.

Iné cvičenia

Pri cervikálnej osteochondróze sú cvičenia na odpor veľmi účinné, pomáhajú posilňovať svaly a čo najskôr stabilizovať stavce stavcov. Prvé cvičenia sa najlepšie uskutočňujú s lekárom na cvičebnej terapii alebo rehabilitológom z lekárskeho strediska, ktoré bude sledovať pohyb. Ako rýchlo posilniť svaly krku a ramenného pletenca:

 • sedieť na stoličke, pritlačiť pravú dlaň na pravú tvár. Nakloňte hlavu doprava a dlaňou preukážte odpor. Vykonajte cvičenie v opačnom smere;
 • v rovnakej polohe tela položte bradu na päsť alebo dlaň. Pokúste sa nakloniť hlavu a vyhnúť sa tomu stlačením ruky;
 • počiatočná poloha je rovnaká. Prsty zatlačte do „zámku“ na zadnej časti hlavy, nakloňte hlavu dozadu a uchopte rukami odpor;
 • sadnite si na podlahu, nakloňte sa dopredu a snažte sa dosiahnuť dlaňou opačnej nohy;
 • ľahnite si na brucho a natiahnite ruky dopredu. Pri výdychu zdvihnite hornú časť tela a nadýchnite sa, keď sa nadýchnete.

Každé cvičenie by sa malo opakovať 7-12 krát. V bode maximálneho svalového napätia pretrváva 15-20 sekúnd.

Diéta a režim pre osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice metódou S. Bubnovského nie je len gymnastika, ale aj používanie hlbokých bráničných dýchacích techník, kurzy s psychológom, diéta a správny režim dňa. Zvýšené zaťaženie krčnej chrbtice, fajčenie, vzpieranie sú úplne vylúčené. Je potrebné opustiť polotovary, údené mäso, mastné mäso, párky. Je vhodné nahradiť ich mliečnymi výrobkami, čerstvými bobuľami, ovocím, zeleninou, orechmi.

Preventívne opatrenia

Počas tréningu by sa mali vylúčiť akékoľvek ostré pohyby s vysokou amplitúdou, vrátane trhania, krútenia. Mali by ste sa pokúsiť odkloniť hlavu čo najviac do strany, hodiť ju dozadu, sklopiť ju. Je možné, že sa svaly lepšie napínajú, rýchlejšie sa posilňujú, ale súčasne sú disky, stavce a väzivo vážne mikrotraumatické. A to spôsobí rýchly vývoj krčnej osteochondrózy.

kontraindikácie

V subakútnom období cervikálnej osteochondrózy môžete obchodovať iba pod lekárskym dohľadom. Doma sa školenie vykonáva v štádiu remisie, keď nie sú žiadne výrazné príznaky patológie. Je zakázané vykonávať cvičenia pri vysokej teplote, zimnici, horúčke, silne nízkom alebo vysokom krvnom tlaku. Medzi kontraindikácie fyzickej terapie patria aj onkologické ochorenia, závažné patologické stavy kardiovaskulárneho systému, relapsy alergií, dýchacie cesty, črevné infekcie..

Cvičenie Sergei Bubnovsky s osteochondózou

Bubnovsky je známy profesor, ktorý vyvinul metodiku na zlepšenie stavu pacientov s ochorením kĺbov. Liečba osteochondrózy metódou Bubnovsky je založená na výkone špeciálnych cvičení doma aj v špecializovaných telocvičniach. Liečebný komplex je založený na princípoch kinezoterapie, to znamená na pohybovom ošetrení.

Aká je podstata metodiky?

Hlavným cieľom je uviesť telo do pohybu, zlepšiť krvný obeh, pretože pri osteochondróze sú všetky svaly chrbta obmedzené. Technika Bubnovského spočíva v práci s dýchacími, diétnymi a vodnými postupmi. Osteochondróza chrbtice spôsobuje u človeka silnú bolesť. Ľudia, ktorí vedú sedavý životný štýl, majú najväčšie riziko vzniku tejto choroby, takže sa musíte každý deň pohybovať a cvičiť. Vlastnosti metódy:

 • V závislosti od schopností ľudského tela sa vyberie individuálny komplex.
 • Zahrnuté a posilnené sú svaly bez pohybu.
 • Liečba využíva špeciálne cvičenia na dýchanie, masáže a kryoterapiu.
Späť na obsah

Výhody cvičebnej terapie podľa Bubnovského pri osteochondróze

Lekársky komplex Bubnovsky:

 • podporuje regeneráciu a posilnenie svalového tkaniva;
 • pomáha pri bedrovej osteochondróze, krčka a hrudníka, užitočné pre chrbát;
 • normalizuje metabolizmus a prietok krvi;
 • odstraňuje tuhosť pri pohybe;
 • eliminuje bolesť, napätie.

Všetky cvičenia sú jednoduché, nehrozí riziko poškodenia svalov ani zranenia..

Nevýhody nabíjania

Nevýhody tohto liečebného komplexu sú:

 • Na dosiahnutie dobrého výsledku musíte využívať služby telocviční, ktoré si nemôžu dovoliť všetci ľudia.
 • Potrebujete cvičiť každý deň..
 • Je potrebné striktne dodržiavať diétu a všetky pokyny lekára.
Späť na obsah

Hlavné indikácie

Pre také patologické stavy sú predpísané Bubnovského cvičenia na liečbu osteochondrózy:

 • bolesť v chrbte hlavy, hlava;
 • kŕč pri otáčaní hlavy;
 • nevoľnosť;
 • nedostatok vzduchu;
 • tlakové poklesy;
 • problémy so zrakom;
 • závrat.
Na pozadí choroby sa vyskytujú degeneratívne zmeny v mieche..

Počiatočným štádiom osteochondrózy je chondróza, v tomto štádiu sa vyskytujú menšie zmeny v tkanivách okolo stavcov, disky sa stenčujú a začína sa poškodzovať štrukturálne prvky chrbtice. Ochorenie sa vyskytuje pri nesprávnej výžive a nadmernom strese. Pri chondróze sa vyskytuje mierna bolesť a pri pohyboch na niektorých oddeleniach nedochádza k charakteristickej kríze. Choroba pokračuje takmer nepostrehnuteľne, takže ju ľudia často ignorujú. S progresiou chondrózy ochorenie prechádza do osteochondrózy a sú postihnuté všetky tkanivá v okolí stavcov, takže ak sa vyskytnú patologické príznaky, mali by ste začať vykonávať cvičenia doma, aby ste zabránili rozvoju choroby..

Základné cvičenia

Liečba cervikálnej osteochondrózy podľa Bubnovského zahŕňa celý komplex, pred ktorým je potrebné zahriať sa, aby ste získali maximálny úžitok z tréningu a natiahnite sa. Podľa tejto techniky sa svaly zahrievajú pomocou klieští z podlahy, ženy vykonávajú ľahkú verziu - z kolien. Telo je držané rovnomerne a ohýba paže v lakťoch, spadá nadýchnuť a stúpa nad výdychom. Pri vykonávaní cvičení na krku a chrbte by ste mali dodržiavať tieto pravidlá:

 • Bubnovsky gymnastika sa vykonáva na lačný žalúdok, ale musíte piť veľa tekutín..
 • Všetky cvičenia krku sa vykonávajú pri sedení na stoličke s plochým chrbtom..
 • Každé cvičenie by sa malo odložiť o 15 sekúnd..
 • Ostré a rýchle pohyby sú vylúčené, iba hladké a pomalé.
 • Keď sú popravení na jednej strane, pred druhou sa vrátia do pôvodnej polohy.
 • Po cvičení si musíte dať studenú sprchu a odpočinok najmenej hodinu..
Späť na obsah

Wellness komplex

Cvičenie krku

Gymnastika s osteochondrózou krčnej chrbtice je primárne zameraná na obnovenie pohyblivosti kĺbov. Cervikálna osteochondróza sa vyskytuje v dôsledku deformácie a deštrukcie stavcov. Hlavnou vecou pri liečbe chorôb tohto oddelenia sú fyzioterapeutické cvičenia. Je potrebné vrátiť pohyb kĺbom, pri dlhodobom používaní techniky bude výsledok viditeľný. Na liečenie krčnej chrbtice sa vyvinuli špeciálne terapeutické cvičenia:

 • Dosah na axilu pomocou brady.
 • Otočte hlavu úplne doľava a doprava.
 • Pokúste sa ucha dotknúť ramena.
 • Dlane na pripojenie a zdvihnutie nad hlavu, otočenie hlavy.
 • Natiahnite hlavu nahor, zatiaľ čo brada je nasmerovaná na krk, potom ju roztiahnite, bez prevrátenia hlavy.
Späť na obsah

Hrudné cvičenie

Gymnastika pre cervikotoraciálnu osteochondrózu podľa Bubnovského sa vykonáva na špeciálnych simulátoroch, ktoré vyvinul samotný profesor. Pre triedy doma si môžete kúpiť špeciálne zariadenie - expandér, ktorý pomáha pri najefektívnejšom vykonávaní fyzickej terapie hrudnej chrbtice doma. Cvičenia na osteochondrózu prsníka zahŕňajú:

 • Zložte lopatky dohromady a držte ich, potom roztiahnite ruky do strán a diagonálne (zľava - hore, vpravo - dole), striedavo vykonávajte na ľavej a pravej strane..
 • Zdvihnite ruky nahor a dozadu. Brada vpred, pociťujúca napätie krčka maternice.
 • Odložte si ľavú dlaň na pravom ramene a zdvihnite ľavé rameno, zatiaľ čo pritláčajte bradu.
 • Striedavo zdvíhajte a znižujte ramená.
Späť na obsah

Spracovanie dolnej časti chrbta

S osteochondrózou bedrovej chrbtice je najúčinnejšia technika Bubnovsky zameraná na posilnenie svalov a návrat mobility v dolnej časti chrbta, zbavenie nepríjemných pocitov a stuhnutosti. Cvičenia sú jednoduché a bezbolestné, takže by ste nemali očakávať rýchly výsledok, efekt sa objaví postupne. Gymnastika sa vykonáva takto:

 • Potrebujete dosiahnuť rukami nahor, bradu vpred.
 • Na všetkých štyroch stranách je dobré ohnúť chrbát a potom ho obtočiť.
 • Robte kruhové pohyby s trupom, zatiaľ čo držte ruky na páse.
 • Ľahnite si na podlahu, ruky za hlavu. Ohnite na kolenách, aby ste zdvihli nohy k hrudníku a znížili sa.
Späť na obsah

Silové cvičenia

Vykonávajú sa na špeciálnom simulátore vyvinutom Sergejom Bubnovským pre pacientov s osteochondrózou pod vedením trénera. Lekár jednotlivca vyberie sadu cvičení a monitoruje stav pacienta. Fyzické cvičenia sa postupne upravujú a cvičenia sa menia. Fyzikálna terapia sa môže vykonávať doma. Doma je povolené robiť:

 • push up;
 • ručná rotácia;
 • cvičenia s loptou a elastickými pásikmi.

Bubnovská gymnastika s cervikálnou osteochondrózou sa oficiálne považuje za neoddeliteľnú súčasť liečby tohto ochorenia. Ak kombinujete cvičenia so správnou výživou a liečebnou masážou, môžete dosiahnuť vynikajúci účinok a vyhnúť sa operácii.

Cvičenie komplikácií

S exacerbáciou osteochondrózy sa objaví výstupok. Toto je komplikácia, pri ktorej medzistavcové platničky presahujú stavce. Pri výčnelkoch je nerv poškodený, čo spôsobuje silné bolesti a podráždenie v určitých polohách ľudského tela. Ochorenie sa považuje za stredné medzi medzistavcovou prietržou a osteochondrózou. Vyvinul sa špeciálny komplex cvičebnej terapie na výčnelok:

 • Ľahnite si na brucho. Zároveň zdvihnite nohy a paže hlavou, zostaňte v tejto polohe.
 • Ľahnite si na chrbát, trochu ohnite nohy. Položte pravú ruku na ľavé koleno a pokúste sa zdvihnúť dolnú končatinu, zatiaľ čo spočíva na ruke.
 • Postavte sa na všetky štyri a zdvihnite ľavú aj pravú nohu a naopak.
Späť na obsah

kontraindikácie

Terapeutické nabíjanie Sergeje Bubnovského sa nepoužíva na zápalové procesy v kĺboch, ťažké závraty, onkológiu, poranenia (zlomeniny, roztrhané väzivá), ani bezprostredne po operácii. Najprv potrebujete čas na uzdravenie, pretože gymnastika obsahuje veľa rôznych cvičení, vrátane sily, ktorá môže poškodiť už oslabené telo. Pred použitím Bubnovského techniky je potrebné preštudovať všetky indikácie a kontraindikácie, aby nedošlo k zhoršeniu osteochondrózy..

Prečo je Sergej Bubnovský presvedčený, že osteochondróza nie je veta

Sergey Bubnovsky je autorom knihy Osteochondrosis - Not Sentence! Samotný lekár sa po vážnej dopravnej nehode mohol postaviť na nohy pomocou kinezoterapeutickej techniky, ktorú vyvinul.

Všeobecné zásady metodiky

Podľa Dr. Bubnovského sú takmer všetky patológie chrbtice výsledkom pasívneho životného štýlu. Mnoho hodín trávi čas pri počítači, pred televízorom, v aute bez každodennej fyzickej námahy a chôdze na čerstvom vzduchu. Niet divu, že osteochondróza a chondróza sa nazývajú počítanie ľudstva za civilizovaný životný štýl.

Medzi ďalšie stavy chorôb chrbtice patria:

 • stres, nervové napätie;
 • metabolické poruchy;
 • genetická predispozícia;
 • dehydratácia tela;
 • zlá strava;
 • tehotenstva;
 • fajčenie, alkohol.

Tradičný spôsob liečby týchto chorôb má mnoho nevýhod. Liečba zvyčajne prichádza na liečbu niektorými liekmi, ktoré zmierňujú zápal a blokujú bolesť, bez vyriešenia hlavného problému. Po nejakú dobu sa pacient skutočne cíti oveľa lepšie, ale potom to všetko začína znova.

Hlavnou nevýhodou tradičného spôsobu liečby je nedostatočná účasť tela na terapii.

Bubnovsky pristupuje k liečbe patológií chrbtice integrovaným spôsobom. Za celkovú považuje chrbticu a všetko, čo s ňou súvisí (svaly, väzivá, krvné cievy a tkanivá). Hlavné zameranie pacienta by malo byť na schopnosti jeho tela. Ak váš chrbát bolí, namiesto liekov proti bolesti a vykladania chrbtice musíte pochopiť, že hlavnou potrebou tela je pohyb. Použitím správnych cvičení môžete dosiahnuť tieto výsledky:

 • posilnenie svalového korzetu;
 • obnovenie krvného obehu;
 • zmierňovanie kŕčov, bolesť.

Bubnovsky považuje bolesť za verného spojenca, pretože pomocou nej je možné identifikovať problémy v určitej časti chrbtice. Lekár vidí cieľ svojho liečivého systému nielen pri odstraňovaní príznakov bolesti, ale aj pri obnovovaní pružnosti svalov a kĺbov. Okrem toho je dôležité z tela odstraňovať soli.

Indikácie liečby

Indikáciami na použitie spôsobu liečenia patologických stavov chrbta sú kýla, osteochondróza a chondróza, spondylóza chrbtice, spondylartróza, niektoré poranenia ramena, lakťové kĺby, zápaly v šliach, choroby kolena, migrény, nekrotické ložiská bedrových kĺbov. Okrem toho je táto technika indikovaná ako prevencia mozgových príhod, infarktov, chorôb vnútorných orgánov, skoliózy, kypózy, lordózy. Používajú ho niektoré ženy s menopauzou, používajú ju pred pôrodom a zmierňujú ich stav po pôrode.

V centrách Dr. Bubnovského sa používajú simulátory, ktoré pomáhajú obnoviť pohyblivosť kĺbov a svalový tonus. Po tréningu na simulátoroch je pre pacientov ľahšie vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu a pokračovať v domácom cvičení.

Výhody metódy

Niet divu, že metodika Dr. Bubnovského priniesla veľa pozitívnych hodnotení. Má veľa výhod:

 • Všetky cvičenia sa dajú ľahko vykonať. Môžu sa robiť nezávisle doma..
 • Táto metóda nemá žiadne závažné kontraindikácie.
 • Cvičenie nepreťažuje telo. Všetka záťaž je rovnomerne rozdelená do svalov a kĺbov.
 • Gymnastika je vhodná pre všetky vekové skupiny a pre ľudí s rôznymi fyzickými schopnosťami..
 • Po cvičení sa zlepšuje prietok krvi, podporuje otepľovanie svalov, zvyšuje sa flexibilita kĺbov.

Ďalšou dôležitou výhodou Bubnovského techniky je, že počas cvičenia sú zapojené všetky orgány a tkanivá, takže ovplyvňuje celé telo. Pacienti zaznamenávajú počas celého dňa náladu, dobrý spánok a dobré zdravie.

Gymnastika Bubnovsky vám umožňuje liečiť beznádejných pacientov, ktorí zabudli, že sa môžete pohybovať bez použitia liekov proti bolesti. Cvičenie pomáha žiť bez bolesti kĺbov a chrbtice vďaka správne vybranej fyzickej aktivite. Kinezoterapia je najúčinnejším spôsobom v boji proti chorobe, čo sa týka účinku, ktorý je porovnateľný iba s cvičením..

Všeobecné odporúčania

Aby metóda mala očakávaný účinok, je dôležité dodržiavať niektoré pravidlá:

 • cvičenie sa musí vykonávať každý deň za predpokladu, že sa cítite dobre, nemali by existovať žiadne výnimky;
 • dôležité vodné postupy, vystavenie chladu;
 • výcvik by sa mal vykonávať na lačný žalúdok;
 • počas tréningu je potrebné sledovať dýchanie;
 • každé cvičenie sa vykonáva najmenej 10 krát;
 • komplex by sa mal robiť postupne počas dňa;
 • pred cvičením je potrebné trochu zahriať.

Je dôležité sledovať stravu, pitný režim, denne chodiť na čerstvý vzduch.

Cvičenie zamerané na osteochondrózu a chondrózu

Bubnovsky v liečbe osteochondrózy bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice zahŕňa rôzne techniky výkonu. Závisia od základného ochorenia pacienta, lokalizácie patológie, celkového stavu.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Základný komplex Bubnovského pri liečbe osteochondrózy krčnej chrbtice pozostáva z niekoľkých základných cvičení:

 1. Pomaly nakláňajte hlavu k pleci, sedia v tejto polohe 10 až 20 sekúnd. Potom sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte pre druhú stranu.
 2. Nakloňte hlavu dopredu a dotknite sa hrudníka. Potom si roztiahnite krk hore a dopredu. Nakloňte hlavu dozadu a otočte ju doprava a potom doľava.
 3. Položte pravú ruku na ľavé rameno a mierne zdvihnite lakte, potom hlavu otočte doprava. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd.
 4. Ďalšie cvičenie sa vykonáva podobne, ale počas otočení musíte zdvihnúť ruky a zavesiť ich na hlavu. Východisková poloha - sedenie, položte ruky na kolená. Postupne ich posúvajte za chrbát a natiahnite bradu.
 5. Dokončite komplex natiahnutím a uvoľnením svalov krku. Musíte vstať a sklopiť ruky nadol. Natiahnite krk dopredu, otočte hlavu nabok a pokúste sa bradou dosiahnuť rameno.

Toto je hlavná sada cvičení, ktorú môže vykonať každý pacient..

Cvičenia na patológiu hrudnej oblasti

Komplex pre osteochondrózu hrudnej chrbtice pre začiatočníkov:

 1. Postavte sa chrbtom k stene a opierajte sa o zadok, lopatky, teľatá a hlavu. Krok späť od steny. Bez toho, aby ste zdvihli ramená, pritiahnite lopatky k sebe a držte ich 15 sekúnd, potom cez východiskovú polohu pritiahnite plecia dopredu. Znova vydržte 15 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy.
 2. Zoberte zvislú polohu, ako v prvom cvičení. Zdvihnite ramená, pokúste sa dotýkať ušné ušká, opravte pózu na 15 sekúnd a nižšie.
 3. Postavte sa rovno, položte prsty na svoje plecia a otáčajte sa. Najprv 10krát vpred a potom späť.
 4. Vydajte sa na všetky štyri. Ohýbajte hrudnú oblasť čo najviac bez nepríjemných pocitov. Snažte sa čo najviac.
 5. Vstaňte, šírka ramien od seba, ruky v páse. Ohyb vpred, z tejto polohy sa otáča s horným telom.

Každé cvičenie by malo skončiť relaxačnými pohybmi. Keď študujete doma, môžete použiť video materiály, aby všetky cvičenia mohli byť správne vykonané.

Kontraindikácie a bezpečnostné opatrenia

Osteochondrózu a chondrózu môžete liečiť pomocou Bubnovského gymnastika aj v starobe. Lekárska metóda však nie je bez kontraindikácií a obmedzení:

 • pretrhnutie väzov a šliach;
 • onkológia;
 • niektoré druhy zranení;
 • akútne zápalové procesy;
 • srdcový infarkt a mozgová príhoda.

Pred začatím vyučovania by ste sa mali poradiť so svojím lekárom a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu, aby ste získali úplný obraz o stave chrbtice.

Aký je účinok gymnastiky Dr. Bubnovského s cervikálnou osteochondrózou?

Autor: Aleksey Shevchenko 03.12.2016 12:00 Kategória: Fyzická aktivita

Ahoj milí čitatelia!

Pri vytváraní blogu „Zdravý životný štýl“ som chcel byť so svojimi čitateľmi veľmi úprimný. Aj keď nie je akceptované písať o osobách v stĺpcoch článku... Ale stále.

Zdá sa, že by bolo oveľa vhodnejšie odkázať na rôzne štúdie a uviesť príklady svietidiel lekárskych vied. Idem jednoduchým spôsobom - rozprávam o svojich vlastných skúsenostiach.

Všetci snívame o dobrom zdraví. A v skutočnosti nerobíme nič, aby sme to posilnili. Čo by sa však malo urobiť, ak by sme napriek tomu dosiahli kritický bod a naša fyzická kondícia ostáva veľa bez želania?

Môj otec položil takú nekomplikovanú otázku v čase ďalšej exacerbácie krčnej osteochondrózy, ktorá v skutočnosti hrozila ďalšou medzistavcovou prietržou a neďaleko od operácie.

Po kontaktovaní miestnej kliniky bol môj otec poslaný na neurologickú schôdzku. Lekár vysvetlil, že cervikálna osteochondróza sa vyvíja na pozadí ničenia základných prvkov ľudskej kostry, väčšia pozornosť by sa mala venovať fyzickým cvičeniam..

Veľmi dobrý, a čo je najdôležitejšie, hmatateľný účinok bude zabezpečený gymnastikou komplexu fyzioterapie. Tieto motorické manipulácie eliminujú stuhnutosť kĺbov, pomáhajú pri vytváraní svalovej kostry av každom veku, ktorý im fixuje stavce v presne definovanej a najdôležitejšej prirodzenej polohe..

Bubnovského sme sa dozvedeli o gymnastike s osteochondrózou krčka maternice. A poviem vám, táto technika skutočne funguje! Po štyroch mesiacoch pravidelných hodín jeho otec jednoducho zabudol na to, čo ho predtým mučilo, každým pohybom, bolesťou.

Navyše, zakaždým, keď som sprevádzal svojho otca v liečebnom centre, pri tejto príležitosti som sa dozvedel veľa zaujímavých informácií od odborníkov na zlepšenie tela. A musím priznať, že ich teraz praktizujem sám. Takže...

Cenovo dostupné ošetrenie

S. M. Bubnovsky, ktorý pri vytváraní svojej jedinečnej techniky komplexne prijal a pochopil otázky rehabilitačnej liečby rôznych druhov osteochondrózy, sa riadil na základe svojich osobných, bohužiaľ skôr smutných skúseností..

Prostredníctvom pokusov a omylov bol vytvorený komplex jednoduchých, ale účinných cvičení.

Chcel by som poznamenať, že v liečebnom stredisku Sergeja Michajloviča sa používa striktne individuálny prístup ku klientovi, pričom sa v čase liečby bezpochyby zohľadňuje aj vek a fyzická kondícia. Dohodnite sa, že ďaleko od všetkých ľudí je možnosť dosiahnuť špičku vlastných prstov, nehovoriac o odklonoch späť v stojatej polohe...

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Pozývam vás na vyskúšanie niekoľkých jednoduchých motorových manipulácií podľa metódy S. M. Bubnovského, ktorý neskôr vrátil slobodu pohybu môjmu otcovi. Táto tzv. Adaptívna fáza.

 • držanie kolena: preliezanie po miestnosti so širokým krokom 20 minút, zatiaľ čo natiahnutie paží dopredu. Pomáha pri ťažkej motorickej činnosti dolných končatín;
 • pod driekom - vyhrievacia podložka s ľadom, ruky pod hlavou, ležiace na chrbte. Ohýbame trup v hrudníku a snažíme sa lakťami dosiahnuť kolená (20-30 krát);
 • kľačal zvisle; ruky zakrývali nohy na členkoch dlaňami dole a sedeli si na pätách. Potom telo nakloníme dopredu tak, aby sa hlava dotýkala podlahy medzi kolenami a energicky zdvíhala lumbálnu panvovú časť, „visí“ v tejto polohe na 10 - 20 sekúnd. Výsledok: eliminuje napätie krčnej oblasti, dokonale zatvrdzuje a trénuje svaly krku, zatiaľ čo ich napína, zlepšuje krvný obeh v hrudníku;
 • sedíme na pätách, ruky za chrbtom, držíme prsty pohromade. Trup sa nakláňame dopredu tak, aby sa hlava dotýkala podlahy pred kolenami a zdvihnutými rukami zdvihol prsty. V tejto polohe mrzneme 15-30 sekúnd. Touto technikou ochránite svaly ramenného pletenca a hrudníka pred zápalmi, ktoré sa často potulujú v týchto zraniteľných oblastiach..

Zdalo by sa, že v tomto komplexe nie je nič zložité, ale účinok je úžasný... Celý bod spočíva v plynulých a rýchlych manipuláciách, ako aj v pokojnom dýchaní..

Jedinečnosť v jednoduchosti

Na základe svojej praxe, ktorá priamo súvisí s osteopatiou, S. M. Bubnovsky vyvinul technickú jednotku, ktorá vám umožňuje ovplyvňovať najhlbšie svalové vlákna a kĺby. V tomto prípade zostane režim dekompresie (zníženie úrovne kompresie mäkkého tkaniva) nezmenený, čo umožňuje vylúčiť kontrakciu svalových vlákien. Výsledkom je, že je možné zabrániť výskytu bolesti bez použitia liekov, aby nedošlo k preťaženiu oslabeného tela..

Na MTB existuje aj samostatná tréningová technika, ktorá sa používa na rôzne typy dystrofických zmien na stavcoch a priamo na herníciu disku..

Použitie cvikov v kombinácii s cvikmi na simulátore v rámci metodiky Dr. Bubnovského možno kombinovať s jedným konceptom - kinezapapie, tj liečbou pohybom. Motorická aktivita obnovuje prirodzenú funkčnosť tkanív celého organizmu ako celku.

Ďalej uvediem niekoľko odporúčaní, ktoré som dostal v liečebnom stredisku, pokiaľ ide o systematickú fyzickú námahu v boji proti osteochondróze:

 • plytké výdychové drepy (20 až 40 krát);
 • zdvihnite gymnastickú palicu pri výdychu - znížte ju priemerným tempom;
 • sedíme, relaxujeme a potom energicky dotiahneme zadok (10-15 krát);
 • vytvárajú plytké plytké svahy na výdychu (na výdychu robíme cvičenia, aby sme nepreťažili hlboké svaly chrbta!).

Niekoľko praktických rád od lekára

 • na bolesť v krčnej oblasti NIKDY nevykonávajte náhle pohyby v žiadnom smere! Takéto nadmerné manipulácie môžu viesť k kŕčom svalov krku, čo je zápal v krčnej oblasti;
 • veľmi užitočné sú kliky s miernym ohybom v lakťoch od steny - tónuje krčné stavce a ramenný pás ako celok. Zabráni sa tak stagnácii krvi, mozgu sa lepšie poskytne krv a kyslík, čo zlepší jeho prácu ako celok;
 • v prípade dlhodobej bolesti v krku vám pomôže jednoduchý trik: namočením uteráka do studenej vody a jeho aplikáciou na krčnú chrbticu sa zbavíte opuchov;

Spočiatku boli všetky cvičenia pod kontrolou špecialistov centra. Musím povedať, že niektoré sú dosť zložité a majú zvýšený rytmus. Otec absolvoval úvodné triedy, aby určil svoju fyzickú kondíciu, aby mohol ďalej určovať svoj individuálny program tried. Po absolvovaní hlavného kurzu môj rodič prešiel na domáce triedy pomocou rovnakej metódy..

Toto je téma spásy nášho hlavného pracovníka - chrbtica nekončí, priatelia! Dobré a dobré zdravie pre vás!

Sergey Bubnovsky
Osteochondróza - nie veta!

Namiesto predslovu

Zložitosť liečby osteochondrózy nie je v metodike lekára, ale v psychológii pacienta. Metódy sa môžu líšiť, psychológia - jedna: „Za svoje choroby nemám vinu!“

Prevažný počet ľudí s rôznymi druhmi bolesti (napríklad v oblasti chrbtice, kĺbov, srdca, panvy) je presvedčený, že ide o chorobu. To znamená, že sa podľa nich dostali pod vplyv cudzích faktorov na ich tele, nezávisle od ich správania, vôle a životného štýlu. Preto by ich mal lekár ošetriť. A lekári vo veľkej väčšine to považujú za rovnaké. Teória medicíny to tiež učí, ktorá používa rôzne nezákonné, t. J. Frázy, ktoré nesúvisia s realitou..

Napríklad sa nám diagnostikuje narušenie nervových koreňov, hoci sa v skutočnosti dokázalo, že korene osteochondrózy nie sú porušené a nervy nepoškodzujú, pretože nemajú receptory bolesti..

Hovoríme: „ukladanie soli“ na dnu, namiesto toho, aby sme hovorili: „atrofia svalov chodidla“;

"Koronárne srdcové ochorenie" (CHD). Je to pravda, ale že choroba a nie životný štýl, ktorý viedol k poškodeniu ciev, sa oplatí hovoriť osobitne;

„Zápal slepého čreva“ alebo „zápal prostaty“ je z nejakého dôvodu spojený s podchladením, a nie so stagnáciou svalov perineum a panvy. Existuje mnoho takýchto príkladov..

S týmito takzvanými chorobami môžete žiť dlhý čas, ale spravidla sa vaše blaho zhoršuje pomaly, ale určite.

Skutočná choroba je stav organizmu v kríze nie podľa jeho vôle, ale náhody. Napríklad vírusová hepatitída, infekčná myokarditída, otrava, trauma, rakovina a iné ochorenia.

Pokiaľ ide o chronické ochorenia chrbtice, kĺbov a krvných ciev - jedná sa o cenu zaplatenú za nesprávne používanie tela alebo, ako sa dnes hovorí, za nesprávny životný štýl.

Podľa učenia I.P. Pavlov, slávny ruský fyziológ, ľudské telo je stroj, samoregulačný, samoliečiaci a dokonca aj samo sa zlepšujúci.

Za týmto strojom (ľudským telom), rovnako ako všetky ostatné, je potrebná starostlivosť a prevencia, v tomto prípade hygiena. Ak nedôjde k opatrnosti, budú potrebné skoršie alebo neskoršie opravy. Ak dôjde k strate času na drobné opravy, je potrebná veľká oprava, ktorá je vo vzťahu k ľudskému telu spojená predovšetkým s prácou a trpezlivosťou. A to by mal urobiť odborník. Bohužiaľ, väčšina z nás nechce pracovať a obviňovať lieky za všetko. Ak za 10-12 dní nebol pacient vyliečený z chrbtice a kĺbov vo veku 60 - 70 rokov, je samozrejme na vine lekár.

Na jednej strane chápete, že takúto psychológiu nie je možné napraviť, takže stojí za to ju rozrušiť z dôvodu nepochopenia dôvodu vášho stavu..

Na druhej strane ste vždy naštvaní kvôli podráždeniu netrpezlivých pacientov. Pýtam sa pacienta, zjavne, hlboko v jeho pochybnostiach o potrebe liečby: „Chceš žiť?“ - "Áno!" - „Pre seba alebo pre dobro?“

Smeje sa. Teraz mu je všetko jasné.

Telo je veľký systém so svojimi podsystémami - mozog, srdce, pľúca, pečeň, obličky, chrbtica, krvné cievy, panvové orgány. Subsystémy majú relatívnu autonómiu a zlyhanie vo fungovaní ktoréhokoľvek z nich nemôže okamžite vypnúť celý systém, pretože orgány ostatných subsystémov prichádzajú k záchrane. A existencia celého systému ako celku môže trvať dosť dlho.

Na ilustráciu môžeme uviesť klinické prípady, keď je pacient súčasne liečený niekoľkými odborníkmi. Kardiológovia niekedy diagnostikujú niekoľko chorôb: koronárne ochorenie srdca, postinfarktová kardioskleróza, všetky arytmie a hypertenzia.

Gastroenterológovia a proktokológovia určujú svoje diagnózy: gastroduodenitída, kolitída, dvanástnikový vred, zápcha, hemoroidy a puklina v konečníku.

Neurológovia alebo artroológovia dávajú toho istého pacienta a deformujúcu osteochondrózu a Schmorlovu prietrž a premiestnenie medzistavcových platničiek.

Každý z týchto odborníkov predpisuje svoje lieky. Nejako som spočítal 15 názvov liekov predpísaných jednému pacientovi. Výsledkom takejto liečby je však zhoršenie celkového stavu pacienta kvôli nekompatibilite užívaných liekov. Preto je pri liečbe týchto pacientov potrebné zvoliť jeden orgán tvoriaci systém, ktorý riadi, ktorý môže narovnať celý systém tela..

Takýto jediný orgán tvoriaci systém je, samozrejme, svalové tkanivo, na stave a fungovaní, od ktorého všetky vyššie uvedené orgány závisia. Ale tento orgán, ktorý tvorí 60% ľudského tela, sa symptomatickým liečením vôbec nepovažuje. Slávny americký lekár a vedecký pracovník Herbert Shelton vo svojej práci „Prírodná hygiena“ píše: „Medicína sa v„ oficiálnej nevedomosti “tak bezpečne schovala, že je slepé voči jednoduchým pravdám, ktorým rozumie každý racionálny človek. Hygiena by mala úplne zničiť celý drogový systém a dať ľuďom systém starostlivosti o telo a myseľ založený na prírodných zákonoch. Je poľutovaniahodné, že ľudia zomierajú v dôsledku porušovania základných zákonov, keď by ich jednoduchá znalosť zabránila nielen tomu, aby sa stali potravou pre dážďovky, ale urobili by ich život krásnym a zmysluplným. “.

V tejto knihe chcem odpovedať na mnoho otázok o „nepochopiteľných“ chorobách, ktoré od svojich pacientov počúvam už mnoho rokov. Nech si ich prečítajú raz, dva, tri. Sú to bolestne nezvyčajné informácie. Nie je ľahké vziať si ju hneď.

Časť I
Osteochondróza - tretie miesto

Bolesť chrbta je pomerne častým javom v živote každého z nás. Tomuto problému sa venujú stovky lekárskych a záchranárskych štúdií, ale lekári a vedci stále nedokážu dospieť k jednotnému pohľadu na skutočný pôvod týchto bolestí. Sú spojené s porušením a zápalom miechových nervov alebo koreňov, podchladením alebo prievanom, nepríjemnými pohybmi alebo ťažkou fyzickou námahou, vírusovými alebo infekčnými chorobami atď. Len na základe diagnózy by však lekár mal predpísať príslušnú liečbu. To je miesto, kde je pochovaný pes! Čo treba vymenovať, ak existuje veľa dôvodov a všetky sú podmienené? Zdá sa teda, že neexistuje žiadny jediný pohľad na jeden liek alebo spôsob liečby. Tu sú najbežnejšie diagnózy, ktoré lekári robia pre bolesti chrbta: spondylartróza, spondylóza, fixácia hyperostózy, sfenoidálne stavce, nezlyhovanie oblúkov, prechodné stavce, stavcová hemangióma, možnosti šírky miechy, chrupavky, mierna asymetria polovice oblúkov. Tieto diagnózy sa spravidla zakladajú na nálezoch rádiológov.

Iní spájajú výskyt bolesti chrbta s dostatočne veľkým systémom spojivového tkaniva priamo súvisiaceho s chrbticou. Bolesť sa vyskytuje presne v mäkkých paravertebrálnych tkanivách, ktoré zahŕňajú svaly, šľachy, väzy, fascie. Prečo mäkké? Pretože tieto tkanivá sa skladajú hlavne z vody, nie je možné na rentgenografe zistiť nič o ich stave. V takých prípadoch sú diagnózy lekárov pri vysvetľovaní bolesti chrbta nasledujúce: reumatizmus mäkkých tkanív, reumatizmus svalov, reumatická myalgia, myozitída, fasciitída, myofascitída, fibróza, fibropatický syndróm, myopatia, fibromyofascitída, tendenóza, myotendinóza, tendonitída,...

Táto kniha sa však týka osteochondrózy.

Aké je postavenie lekárov v tomto lekárskom termíne??

A k prvému ak druhému ak tretiemu. A aká je táto tretia pozícia??

V posledných rokoch som sa vďaka svojej vlastnej lekárskej praxi a samotnému vyšetrovaniu príčin bolesti chrbta začal nakláňať k tejto tretej pozícii. Aj keď moje vysvetlenie sa nehodí veľmi čisto lekársky.

Osteochondróza nie je choroba. Toto je odplata za nepochopenie a ignorovanie vlastného organizmu. Čo zahŕňa táto definícia? Na lieky? Do filozofie? K náboženstvu?

Keď som začal študovať fyzickú štruktúru človeka, začal som premýšľať o duši. Kto sme? Prečo my, stvorení „na obraz a podobu Jeho“, trpíme osteochondrózou a nedokážeme zvládnuť bolesti chrbta bez tabletiek!

Počet liekov proti bolesti na bolesti chrbta rastie, počet receptov na tradičnú medicínu sa znásobuje. Pravdepodobne preto, že okamžité odstránenie bolesti chrbta väčšinou odborníkov bolo považované za liek na osteochondrózu. A hoci v budúcnosti dôjde k recidívam a ľudia, ktorí ich zažívajú, sú nútení nosiť rôzne druhy korzetov a riadiť sa odporúčaniami lekárov, aby obmedzili fyzickú aktivitu, z nejakého dôvodu sa však väčšine tohto prístupu k podnikaniu páčila. Ale nechceš sa týchto bolestí navždy zbaviť?

Moja prax, a najmä pri práci so staršími ľuďmi, je dokázaná: každý má želanie. Čím viac človek žije, tým viac chce žiť bez ohrozenia kvality života. Tablety dokážu utopiť bolesť len na chvíľu. Navyše prichádza čas, keď tablety už nepomáhajú, hoci ich počet rastie. Chcem žiť! Ale ako? Spomínam si na jedného z mojich 82-ročných pacientov, ktorý ma priviedol, pretože sa nezávisle pohyboval s veľkými ťažkosťami. Bývalý profesionálny športovec mi veľa povedal o svojom živote. Ubezpečil som ho, ako som mohol, snažil sa nájsť program na aspoň čiastočné zotavenie, ktorý zahŕňal cvičenia na špeciálnych simulátoroch. Bohužiaľ, nič z nich nemohol urobiť. Smutne sa ma pýta: „Prečo sa to stalo? Prečo som taký slabý? “ "Pretože už nemáš svaly." "Ale ja som športovec!" Profesionálny lyžiar! Prečo moje svaly zmizli? “ "Pretože ste už dávno prestali lyžovať." Plakal. Pochopil moju diagnózu. Moja tretia pozícia.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti na území republík bývalého ZSSR existuje veľa rôznych konzervatívnych metód boja proti herniovaným diskom. Pomocou farmaceutických efektov, použitia rôznych vĺn, použitia chondroprotektorov sa snažia eliminovať morfologickú chybu medzistavcových platničiek.
Podľa štatistík trpí mužská populácia 90 až 95% ingínovej prietrže. U žien je takéto ochorenie oveľa menej časté. Je to kvôli anatomickým a fyziologickým rozdielom v štruktúre inguinálnej oblasti u mužov a žien.
V súčasnosti sa často diskutuje o tom, či je potrebné liečiť choroby chrbtice v sanatóriu, či sú zbytočne vyhodené peniaze. Niekedy sa zdá, že takéto rozhovory sú určitou konkurenciou medzi klinikami a sanatóriami v boji o klientelu.
Názov a východisková pozícia (IP)Vykonávacie pravidlá