loader

Hlavná

Liečba

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského: ako správne fungovať?

Najúčinnejšou metódou na liečbu cervikálnej osteochondrózy je denné cvičenie lekárskej gymnastiky S. Bubnovsky. Po 1-2 mesiacoch pravidelného tréningu bolesti v krku a krku zmiznú, pri krútení a nakláňaní hlavy zmizne kŕč a rozsah pohybov sa zvyšuje. Tento terapeutický účinok je spôsobený posilnením svalového rámu krku, zlepšeným prísunom krvi do diskov a stavcov živinami..

Základ Bubnovského techniky pre cervikálnu osteochondrózu

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

S. Bubnovsky je známy rehabilitológ, chiropraktik, autor metódy kinezoterapie alebo liečby pohybmi. V zdravotníckych centrách, ktoré vytvoril, sa pacientom s osteochondrózou pomáha úplne obnoviť pohyblivosť krčnej chrbtice. Kinezoterapia je založená na trofických vlastnostiach chorých medzistavcových platničiek. Pretože sa ich krvné cievy časom znižujú, dochádza k toku živín v dôsledku tlakového rozdielu. Keď je hlava naklonená, klesá a po zaujatí vertikálnej polohy sa zdvihne. Čím viac sa teda človek pohybuje, tým lepšie sú disky vybavené živinami potrebnými na ich regeneráciu..

Výhody cvičenia

Pacienti, ktorí prídu na S. Bubnovského, zvyčajne vedia dobre, ako eliminovať bolesť v krku, zvyčajne si berú tablety alebo aplikujú silnú masť. Lekár okamžite varuje, že analgetiká sa budú musieť v štádiu prípravy opustiť. Používanie liekov proti bolesti zbavuje osobu motivácie k pravidelným triedam, úplnému návratu počas tréningu. S. Bubnovsky učí pacientov, ako sa zbaviť bolestí spôsobených napätím a následnou relaxáciou určitých svalových skupín.

Úlohou kinezioterapie nie je len odstránenie nepohodlia v krčnej chrbtici. Pacientom sa odporúčajú cvičenia na chrbticu, ktorých realizácia je zameraná na maximálnu možnú obnovu chrupavky a kostných tkanív postihnutých osteochondrózou. Tiež kvôli stabilizácii diskov a stavcov nedochádza ku kompresii krvných ciev a koreňov miechy. Bolesti hlavy, závraty, skoky v krvnom tlaku, poruchy zraku a sluchu postupne slabnú a potom úplne vymiznú.

Indikácie pre použitie v gymnastike

Terapeutická gymnastika podľa Bubnovského je indikovaná u pacientov s osteochondrózou akejkoľvek závažnosti. Je však najúčinnejšia v počiatočných štádiách patológie. Denné cvičenia s opatrným dávkovaním záťaže vám umožňujú zvrátiť degeneratívny proces. V dôsledku zlepšeného krvného obehu, zrýchleného metabolizmu dochádza k čiastočnej obnove poškodených tkanív.

Regenerácia výrazne zdeformovaných diskov a stavcov pomocou cvičení nebude fungovať. V tomto prípade je cieľom tried úplné odstránenie symptómov a zvýšenie rozsahu pohybu. Výcvik je indikovaný na často sa vyskytujúce neurologické príznaky choroby..

Technológie a pravidlá vykonávania

V prvých lekciách sa nemusíte snažiť dokončiť všetko, najmä technicky náročné cvičenia. Zaťaženia sa musia postupne zvyšovať, aby mali svaly čas na prispôsobenie sa im.

výcvik

Pred vyučovaním musíte miestnosť dobre vetrať. Malo by byť dosť chladné, ale nie chladné, inak by bolesť v zadnej časti krku výrazne vzrástla v dôsledku zápalu svalov. Najlepšie je trénovať vo voľne priliehajúcich odevoch vyrobených z prírodných materiálov, ktoré absorbujú vlhkosť a umožňujú priechod vzduchu. Je vhodné cvičiť na lačný žalúdok alebo 2-3 hodiny po jedle.

Na zahriatie svalov je potrebné pripraviť ich na nadchádzajúce zaťaženie, preto je potrebné zahriatie. Je potrebné chodiť po miestnosti, vykonávať hojdačky s rukami a nohami, plytké drepy a výpady, plachty a zákruty tela. Masírujte krk a vyhladzujte oblasti medzi odstredivými procesmi (dobre hmatateľné hľuzy).

Základné gymnastické cvičenia

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Cvičenia zo základného komplexu je možné vykonávať s osteochondrózou akejkoľvek závažnosti, ako aj s jej prevenciou. Ich hlavným cieľom je napínanie svalov na zväčšenie vzdialenosti medzi susednými diskami, eliminácia kompresie vertebrálnej artérie a nervových koreňov..

Nasledujúce cvičenia sú najúčinnejšie pri sedení na stoličke alebo stoličke:

 • pomaly nakloňte hlavu najprv k sebe, potom k druhému ramenu;
 • jemne spustite bradu dole, v tejto polohe 15 sekúnd, hlboko nevracajte hlavu;
 • vytiahnite bradu dopredu, snažte sa nepohybovať hlavou, otočte ju do strán smerom k golierom;
 • otočte hlavu mierne nabok a pri zdvíhaní brady hľadajte;
 • Položte pravú ruku na vaše ľavé rameno a loket položte rovnobežne s podlahou. Spustite bradu na tomto ramene, jemne stlačte. Opakujte všetky pohyby pomocou pravého ramena;
 • na zavesenie prstov na chrbát hlavy otočte hornú časť tela zo strany na stranu;
 • natiahnite rovné ruky do strán, spustite ich súčasne za chrbtom a snažte sa, aby lopatky boli čo najbližšie k sebe;
 • dajte ruky späť a potom otočte hlavu nabok a zdvihnite bradu.

Každé cvičenie sa musí vykonať 10-12 krát. Mierna bolesť počas cvičenia je prijateľná. Ostrá bolesť by však mala byť signálom na dlhú prestávku.

Silové cvičenia

Silový tréning začína až po dostatočnom posilnení svalov krku a ramenného pletenca. Najprv je vhodné ich vykonávať pod vedením lekára fyzioterapie alebo rehabilitačného terapeuta, ktorý riadi vznikajúce záťaže. V centrách Bubnovského sa na posilnenie svalov používajú simulátory, ktoré vyvinul. Niektoré cvičenia sa však môžu vykonávať doma pomocou improvizovaných prostriedkov:

 • blízko postele (najlepšie s polotuhým alebo tvrdým matracom) umiestnite dve stoličky do vzdialenosti rovnajúcej sa šírke ramien. Ľahnite si na posteľ a položte dlane na sedadlá stoličiek. Nadýchnite, spustite rovné telo na výdych, začnite východiskovú polohu;
 • ležte na chrbte s hlavou na okraji postele. Zdvíhajte a znižujte činky s hmotnosťou do 3 kilogramov;
 • v rovnakej východiskovej polohe zoberte činky do strán na nádychu, na výdych, priveďte ich do oblasti hrudníka;
 • sedieť na podlahe medzi dvoma stoličkami s dôrazom na sedadlo. Narovnajte ruky, zdvihnite telo, ohnite ich a zaujmite počiatočnú polohu tela;
 • postavte sa, nohy od seba vzdialené od seba. Natiahnite ruky pomocou činiek dopredu, roztiahnite ich od seba a spojte ich.

Počet opakovaní v prvých lekciách je 5-7. Keď posilňujete, musíte zvýšiť ich počet na 15 - 20. V zdravotníckych centrách S. Bubnovsky tiež praktizuje zavesenie a tlačenie na brvno. Doma sú také cvičenia kontraindikované. Ak sa nevykonávajú správne, potom je riziko stlačenia dislokovaného stavca tepny vysoké.

nabíjanie

Ranné cvičenie nenahrádza základné a silové cvičenia fyzioterapie, ale stáva sa iba dobrým doplnkom. Ihneď po prebudení pacientka s osteochondrózou často trpí závratmi, blikaním múch a farebnými škvrnami pred očami. Takže telo reaguje na zlý krvný obeh v krčnej oblasti počas spánku. Cvičenie pomôže zlepšiť krvný obeh, pripraviť sa na pracovný deň. Tu sú niektoré z najviac terapeuticky užitočných cvičení:

 • sediaci na posteli a napnite ucho najskôr k jednému, potom k druhému ramenu;
 • vykonávať niekoľko kruhových otáčok hlavy v rôznych smeroch, bez silného prevrátenia a nenaklápania;
 • natiahnite ruky pred seba, striedavo zaťte a uvoľnite päste;
 • dajte dlane na svoje plecia, otáčajte lakte prstami;
 • postavte sa, nohy od seba trochu odložte, položte ruky na opasok, urobte niekoľko zákrut a zákrut;
 • bez zmeny polohy tela vykonajte niekoľko plytkých výpadov dopredu, dozadu, do strán (môžete sa zamerať na stoličku);
 • ľahnite si na brucho, zároveň zdvihnite ruky a nohy, potiahnite svaly na krku, opasok na ramene, dolnú časť chrbta.

Počet opakovaní je ľubovoľný. Ak sú pri výkone akéhokoľvek cvičenia vo svaloch príjemné pocity, môžete to urobiť 15 až 20-krát.

Iné cvičenia

Pri cervikálnej osteochondróze sú cvičenia na odpor veľmi účinné, pomáhajú posilňovať svaly a čo najskôr stabilizovať stavce stavcov. Prvé cvičenia sa najlepšie uskutočňujú s lekárom na cvičebnej terapii alebo rehabilitológom z lekárskeho strediska, ktoré bude sledovať pohyb. Ako rýchlo posilniť svaly krku a ramenného pletenca:

 • sedieť na stoličke, pritlačiť pravú dlaň na pravú tvár. Nakloňte hlavu doprava a dlaňou preukážte odpor. Vykonajte cvičenie v opačnom smere;
 • v rovnakej polohe tela položte bradu na päsť alebo dlaň. Pokúste sa nakloniť hlavu a vyhnúť sa tomu stlačením ruky;
 • počiatočná poloha je rovnaká. Prsty zatlačte do „zámku“ na zadnej časti hlavy, nakloňte hlavu dozadu a uchopte rukami odpor;
 • sadnite si na podlahu, nakloňte sa dopredu a snažte sa dosiahnuť dlaňou opačnej nohy;
 • ľahnite si na brucho a natiahnite ruky dopredu. Pri výdychu zdvihnite hornú časť tela a nadýchnite sa, keď sa nadýchnete.

Každé cvičenie by sa malo opakovať 7-12 krát. V bode maximálneho svalového napätia pretrváva 15-20 sekúnd.

Diéta a režim pre osteochondrózu

Liečba osteochondrózy krčka maternice metódou S. Bubnovského nie je len gymnastika, ale aj používanie hlbokých bráničných dýchacích techník, kurzy s psychológom, diéta a správny režim dňa. Zvýšené zaťaženie krčnej chrbtice, fajčenie, vzpieranie sú úplne vylúčené. Je potrebné opustiť polotovary, údené mäso, mastné mäso, párky. Je vhodné nahradiť ich mliečnymi výrobkami, čerstvými bobuľami, ovocím, zeleninou, orechmi.

Preventívne opatrenia

Počas tréningu by sa mali vylúčiť akékoľvek ostré pohyby s vysokou amplitúdou, vrátane trhania, krútenia. Mali by ste sa pokúsiť odkloniť hlavu čo najviac do strany, hodiť ju dozadu, sklopiť ju. Je možné, že sa svaly lepšie napínajú, rýchlejšie sa posilňujú, ale súčasne sú disky, stavce a väzivo vážne mikrotraumatické. A to spôsobí rýchly vývoj krčnej osteochondrózy.

kontraindikácie

V subakútnom období cervikálnej osteochondrózy môžete obchodovať iba pod lekárskym dohľadom. Doma sa školenie vykonáva v štádiu remisie, keď nie sú žiadne výrazné príznaky patológie. Je zakázané vykonávať cvičenia pri vysokej teplote, zimnici, horúčke, silne nízkom alebo vysokom krvnom tlaku. Medzi kontraindikácie fyzickej terapie patria aj onkologické ochorenia, závažné patologické stavy kardiovaskulárneho systému, relapsy alergií, dýchacie cesty, črevné infekcie..

Bubnovského s osteochondrózou krčnej chrbtice: súbor cvičení

Osteochondróza je hrdzou chrbtice. Tento slávny výraz Bubnovského je známy takmer každému pacientovi. Lekár lekárskych vied a slávny ruský kinezoterapeut vytvorili pomocou vnútorných zdrojov tela jedinečnú techniku ​​liečby muskuloskeletálneho systému a neurologických chorôb. Cvičenia na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského preukázali svoju vysokú účinnosť a získali veľkú popularitu.

obsah:

Cvičenie na krku zahŕňa strečing a sadu silových cvičení. Terapeutická gymnastika posilňuje svaly krčnej chrbtice a vytvára ďalší rámec pre udržiavanie stavcov v anatomickom stave. Cvičenie pomáha zbaviť sa mnohých sprievodných príznakov osteochondrózy. Gymnastika lekára je nenahraditeľná pri hypertenzii, bolesti hlavy a vegetovaskulárnej dystónii.

Nabíja sa podľa Bubnovského

Osteochondróza krčnej chrbtice je chronické ochorenie, ktoré vedie ku komplikáciám a neurologickým poruchám. Zníženie vzdialenosti medzi stavcami vedie k treniu, stlačeniu tepien a koreňov nervov, čo spôsobuje bolesť a nepohodlie. Užívanie liekov zmierňuje bolesť a zlepšuje pocit pohody, ale nelieči patológiu. Denná gymnastika vám umožňuje zmierniť kompresiu, zlepšiť prietok krvi a obnoviť anatomickú polohu chrbtice.

Telesná výchova má podľa Bubnovského niekoľko funkcií:

 • cvičenia sa vyberajú pre každého pacienta individuálne, v závislosti od stavu a schopností tela;
 • pohyby sú zamerané na posilnenie hlbokých chrbtových svalov;
 • stres kombinovaný s dýchacími cvičeniami;
 • gymnastiku je možné robiť s miernou bolesťou.

Pre väčšiu účinnosť lekár vyvinul špeciálne simulátory, ktoré podporujú rozvoj hladkých svalov a urýchľujú regeneráciu.

Na poznámku. Gymnastika vám umožňuje rýchlo odmietnuť užívať tablety a skrátiť trvanie liečby.

Vykonávanie krčných cvičení sa odporúča pre:

 • vysoký tlak
 • osteochondróza krčnej chrbtice;
 • bolesti hlavy;
 • nespavosť;
 • slabé rozpätie pozornosti;
 • sedavá práca;
 • vegetatívna dystónia.

Výhody cvičení podľa Bubnovského metódy:

 • zlepšuje sa krvný obeh;
 • bolesť zmizla;
 • zvyšuje sa pohyblivosť hlavy;
 • metabolické procesy sa urýchľujú;
 • proces regenerácie začína v poškodených tkanivách;
 • sú odstránené bolesti hlavy s osteochondrózou krčka maternice.

Na poznámku. Gymnastika sa musí vykonávať denne. Iba neustála práca na sebe dá pozitívne výsledky. Pri miernych bolestiach sú obmedzené iba na zahrievanie..

fyzioterapia

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu podľa Bubnovského možno vykonávať doma. Nevyžaduje sa žiadny špeciálny výcvik, všetky pohyby sú jednoduché a zrozumiteľné.

Začiatočníci musia zvážiť niekoľko dôležitých bodov:

 1. Prvý deň nemusíte robiť veľké množstvo pohybov a dostať sa do oslabujúceho stavu. Ak sú svaly slabé, zrania sa nasledujúce ráno..
 2. Medzi cvičeniami nenechajte vyschnúť ústa, pite vodu v malých dúškoch.
 3. Ak bolesť nie je silná, pokračujte v gymnastike. U syndrómov akútnej bolesti to nemôžete urobiť.
 4. Po každom cvičení sa chválte za prekonanie vlastnej slabosti..

Na poznámku. Bubnovsky neodporúča okamžite odmietnuť lieky. Najprv môžete znížiť ich počet a po niekoľkých lekciách ich minimalizovať.

Hlavný komplex

Vykonajte všetky základné cvičenia bez trhania, s plynulými pohybmi. Udržujte chrbát rovno, potiahnite hlavu k stropu a položte ruky na kolená. Pri otáčaní hlavou zostaňte na mieste a počítať do 10. Po dokončení cvičenia na jednej strane sa vráťte do východiskovej polohy a opakujte v opačnom smere. Veďte svoje oči spolu so zákrutami hlavy. Opakujte cvičenia 5-10 krát.

Nájsť videá z tried z centra Bubnovsky špeciálne pre krk je dosť ťažké. Ponúkame vám nasledujúci materiál.

Súbor cvičení:

 1. Preťahovanie bočných svalov krčnej chrbtice. Natiahnite ucho k ramenu, zaistite sa, zdvihnite hlavu a natiahnite sa iným spôsobom.
 2. Položte si bradu na hruď, zdvihnite ju. Nadvihnite ho a mierne ho potiahnite dopredu. Hlava by sa nemala vyhodiť späť.
 3. Natiahnite krk dopredu, brada je rovnobežná s podlahou. V oblúku potiahnite do podpazušia, vráťte sa do východiskovej polohy, zopakujte opačným spôsobom.
 4. Otočte hlavu doprava, zodvihnite bradu a pozerajte sa na strop, zopakujte pohyb doľava.
 5. S ľavou kefou zatlačte na pravé rameno, zdvihnite lakeť rovnobežne s podlahou, zatiaľ čo ľavé rameno automaticky zdvihne. Otočte hlavu k nemu a zatlačte bradu. Opakujte s druhou rukou..
 6. Zdvihnite ruky hore, spojte sa s dlaňami nad korunou a roztiahnite lakte do strán. Otočte hlavu až doprava, potom doľava.
 7. Natiahnite ruky do strán a potiahnite dozadu tak, aby boli lopatky spojené. Vykonajte cvičenie zdvihnutím jednej končatiny smerom nadol, mierne znížením druhej, vziať ju späť a pokúsiť sa pripojiť lopatky.
 8. Zložte ruky čo najviac dozadu a natiahnite bradu.
 9. Zdvihnite ruky na strop a natiahnite bradu dopredu.

Po gymnastike musíte urobiť malý úsek, ktorý upevní výsledok a uvoľní svaly. Ďalej lekár odporúča samomasírovať s cervikálnou osteochondrózou. Na zabránenie ochoreniam počas sedavej práce možno vykonať súbor cvičení.

Sila gymnastika

Podľa lekára je efektívnejšie vykonávať silové cvičenia proti osteochondróze krčka maternice. V škole Bubnovsky sa používajú špeciálne simulátory, doma môžete používať improvizované nástroje.

Súbor cvičení na cervikotoraciálnu osteochondrózu:

 1. Push up. Umiestnite 2 stoličky blízko postele, na dĺžku paže a na šírku ramien. Postavte nohy spolu s panvou na posteľ. Položte ruky na sedadlo každej stoličky a začnite pomaly tlačiť. Nižšie, keď vydýchate, vstaňte pri vdychovaní. Keď sa svaly posilňujú, zväčšite vzdialenosť medzi stoličkami..
 2. Ľahnite si chrbtom na posteľ a položte hlavu na samý okraj. Vezmite si do rúk činky alebo ťažké predmety a natiahnite sa pred seba. Pri výdychu ich sklopte za hlavu, vdýchnite a nechajte vzduch vrátiť do východiskovej polohy.
 3. Zostaňte v rovnakej polohe a zdvihnite ruky pred činky. Spodok na stranu pod posteľou a znova zdvihnite.
 4. Posaďte sa medzi stoličky a položte ruky na okraj sedadla. Na výdychu vyrovnajte ruky, vdýchnite push-up, vráťte sa na podlahu.

Vykonajte všetky cvičenia 5-10 krát, postupne zvyšujte počet pohybov. Je potrebné angažovať sa každý deň počas 15 dní, potom je možné vykonávať gymnastiku 3-4 krát týždenne.

Dobre cvičia svaly zadnej časti vyťahovacej časti. Za týmto účelom si môžete kúpiť špeciálnu vodorovnú lištu a umiestniť ju do dverí. Odporúčajú začať od malej výšky, aby sa sedenie na podlahe dostalo k priečke. Keď sa svaly posilňujú, je priečka zdvihnutá vyššie.

kontraindikácie

Napriek pozitívnemu účinku má Bubnovsky gymnastika kontraindikácie. Nemôžete vykonávať cvičenia s exacerbáciou krčnej osteochondrózy. Opatrne sa predpisuje gymnastike starším ľuďom po mŕtvici, so zníženou imunitou a cukrovkou.

 • onkologické choroby;
 • pretrhnutie šľachy;
 • chirurgický zákrok (zákaz platí do úplného obnovenia tela).

Nabíjanie krčnej osteochondrózy metódou Bubnovsky má pozitívny vplyv na celé telo, umožňuje obnoviť pohyblivosť hlavy, posilňuje svalový korzet a pomáha pri úprave hmotnosti. Technika lekára je uznávaná ako oficiálna medicína a umožňuje vám vyrovnať sa s touto chorobou bez užívania liekov.

Bubnovsky cvičí doma s cervikálnou osteochondrózou

Akékoľvek cvičenia podľa Bubnovského sú navrhnuté tak, aby zlepšili krvný obeh a stimulovali mozog. Táto technika dokonale lieči ochorenie krčnej osteochondrózy. Táto technika je tiež dobrá ako prevencia chorôb.

Výhody cvičenia

Použitie cvikov podľa metódy Dr. Bubnovského je efekt kinezoterapie a terapie pomocou pohybov. Triedy prispievajú k aktivácii holistického systému tela a umožňujú vám zbaviť sa zápalu stavcov..

Liečba podľa Bubnovského techniky je príležitosťou na vypracovanie individuálneho plánu hodiny pre pacientov s cervikálnou osteochondrózou. Plán závisí od závažnosti ochorenia, symptomatických foriem jeho prejavu a stupňa účinnosti predbežnej liečby..

Technika Dr. Bubnovského je vhodná na liečenie cervikálnej osteochondrózy, hrudníka a krčka maternice. Mnohí si všímajú nevyhnutnú pomoc pri cvičeniach proti zovretiu v bedrovej oblasti.

Výhody cvičenia sú nevyhnutné pre takéto príznaky:

 • stavcové štiepky;
 • skoré príznaky cervikorakálnej osteochondrózy;
 • na výstupe z stavcov;
 • zápalové procesy;
 • ťažkosť v chrbte;
 • s nedostatočnou fyzickou aktivitou as obezitou;
 • s ťažkými bolesťami hlavy, migrénami a závratmi;
 • nepríjemné pocity v krčnej - golierovej oblasti chrbta;
 • znecitlivenie prstov a rúk.

Cvičenia sú univerzálne, pretože sa vykonávajú na prevenciu a po operácii. V prvom štádiu choroby pomáhajú zbaviť sa syndrómov bolesti bez liekovej terapie. Účinok tréningu trvá veľmi dlho a zabraňuje recidíve.

Druhy cvičení

Všetky typy cvičení podľa Bubnovského sa vykonávajú v nasledujúcom prísnom poradí. Najprv musíte trénovať telo zahriatím svalov. To sa dá dosiahnuť klikaním. Ženy by sa mali zahriať z kolien. Potom musíte ohnúť ruky pri vdýchnutí a narovnať ich pri výdychu. V takom prípade by malo byť telo rovné a rovné, bez odklonenia chrbta, snažte sa zamerať svoje oči na jeden bod pred vami. Pri zahrievaní by sa hlava nemala nakláňať dopredu.

Pri krku sa vykonávajú cviky, ktoré si pacient individuálne vyberie skúsený odborník. Druhy cvičení závisia od závažnosti choroby a od typu choroby:

 • cvičenia v rôznych štádiách cervikálnej osteochondrózy;
 • cvičenia po terapeutickej liečbe choroby;
 • preventívne triedy.

Okrem toho sa podľa Bubnovského vyberá gymnastika s častými bolesťami hlavy pacienta, s nespavosťou v noci a ospalosťou počas aktívneho pracovného času. Užitočné cvičenia as vegetovaskulárnou dystóniou, s nespavosťou.

Cvičebný komplex

Gymnastika podľa Dr. Bubnovského sa ľahko vykonáva doma, pretože nevyžaduje žiadne ďalšie vybavenie na cvičenie a pozostáva z pomerne jednoduchých a ľahkých cvičení.

Najúčinnejšou technikou je, keď sa pravidelne vykonáva dva týždne. Po dokončení komplexu by sa mal dosiahnutý účinok stanoviť vykonaním cvičení najmenej dvakrát týždenne.

Odporúča sa vykonať všetko vybavenie pred zrkadlom. Súbor cvičení pozostáva z nasledujúcich častí:

 • Jar Musíte sa postaviť rovno a spustiť ruky pozdĺž trupu. Pomaly nakláňajte hlavu dozadu a dopredu a každý sklopte niekoľko sekúnd.
 • Metronóm. V rovnakej polohe najskôr nakloňte hlavu k pravému ramenu, vydržte v tejto polohe po dobu 30 sekúnd a potom doľava..

Doba fixácie sklonu hlavy sa môže v závislosti od bolesti skrátiť. Netrpíte silnou bolesťou, musíte prispôsobiť pohyb pohodlnému pocitu.

 • Prehľad. V počiatočnej polohe musíte otočiť hlavu striedavo doprava a doľava a na každej strane trvať niekoľko minút.
 • Hus. Položte ruky na opasok, vyrovnajte bradu rovnobežne s podlahou a potom ju potiahnite dopredu. Otočte hlavu doprava a položte ju na rameno. Držte v tejto polohe dlhšie ako jednu minútu. Potom urobte to isté vľavo.
 • Heron. Sadnite si a vyrovnajte trup čo najviac, držte hlavu rovno, zložte ruky na kolená. Narovnajte ruky, stiahnite ich dozadu a zároveň položte hlavu dozadu. Po návrate do pôvodného stavu počkajte niekoľko minút a zopakujte pohyb.
 • Prepracované preskúmanie. Sedieť vzpriamene, ruky zložené na kolenách. Otočte hlavu doprava a položte pravú dlaň na rameno tak, aby bol lakť rovnobežná s podlahou. Pravá ruka zostáva na kolenách.
 • Fakír. Keď sedíte, musíte si trochu ohnúť ruky a zdvihnúť ich nad hlavu, keď ich držíte k sebe. Plne odbočte hlavou jedným smerom, potom priateľom.

Správnu techniku ​​cvičenia podľa Bubnovského predpisuje lekár. Jeho pravidelná a metodická implementácia zaručuje úspech v liečbe cervikálnej osteochondrózy. Všetko vybavenie by malo byť vykonávané pomaly, metodicky as úsmevom na tvári.

Prečo je Sergej Bubnovský presvedčený, že osteochondróza nie je veta

Sergey Bubnovsky je autorom knihy Osteochondrosis - Not Sentence! Samotný lekár sa po vážnej dopravnej nehode mohol postaviť na nohy pomocou kinezoterapeutickej techniky, ktorú vyvinul.

Všeobecné zásady metodiky

Podľa Dr. Bubnovského sú takmer všetky patológie chrbtice výsledkom pasívneho životného štýlu. Mnoho hodín trávi čas pri počítači, pred televízorom, v aute bez každodennej fyzickej námahy a chôdze na čerstvom vzduchu. Niet divu, že osteochondróza a chondróza sa nazývajú počítanie ľudstva za civilizovaný životný štýl.

Medzi ďalšie stavy chorôb chrbtice patria:

 • stres, nervové napätie;
 • metabolické poruchy;
 • genetická predispozícia;
 • dehydratácia tela;
 • zlá strava;
 • tehotenstva;
 • fajčenie, alkohol.

Tradičný spôsob liečby týchto chorôb má mnoho nevýhod. Liečba zvyčajne prichádza na liečbu niektorými liekmi, ktoré zmierňujú zápal a blokujú bolesť, bez vyriešenia hlavného problému. Po nejakú dobu sa pacient skutočne cíti oveľa lepšie, ale potom to všetko začína znova.

Hlavnou nevýhodou tradičného spôsobu liečby je nedostatočná účasť tela na terapii.

Bubnovsky pristupuje k liečbe patológií chrbtice integrovaným spôsobom. Za celkovú považuje chrbticu a všetko, čo s ňou súvisí (svaly, väzivá, krvné cievy a tkanivá). Hlavné zameranie pacienta by malo byť na schopnosti jeho tela. Ak váš chrbát bolí, namiesto liekov proti bolesti a vykladania chrbtice musíte pochopiť, že hlavnou potrebou tela je pohyb. Použitím správnych cvičení môžete dosiahnuť tieto výsledky:

 • posilnenie svalového korzetu;
 • obnovenie krvného obehu;
 • zmierňovanie kŕčov, bolesť.

Bubnovsky považuje bolesť za verného spojenca, pretože pomocou nej je možné identifikovať problémy v určitej časti chrbtice. Lekár vidí cieľ svojho liečivého systému nielen pri odstraňovaní príznakov bolesti, ale aj pri obnovovaní pružnosti svalov a kĺbov. Okrem toho je dôležité z tela odstraňovať soli.

Indikácie liečby

Indikáciami na použitie spôsobu liečenia patologických stavov chrbta sú kýla, osteochondróza a chondróza, spondylóza chrbtice, spondylartróza, niektoré poranenia ramena, lakťové kĺby, zápaly v šliach, choroby kolena, migrény, nekrotické ložiská bedrových kĺbov. Okrem toho je táto technika indikovaná ako prevencia mozgových príhod, infarktov, chorôb vnútorných orgánov, skoliózy, kypózy, lordózy. Používajú ho niektoré ženy s menopauzou, používajú ju pred pôrodom a zmierňujú ich stav po pôrode.

V centrách Dr. Bubnovského sa používajú simulátory, ktoré pomáhajú obnoviť pohyblivosť kĺbov a svalový tonus. Po tréningu na simulátoroch je pre pacientov ľahšie vrátiť sa k aktívnemu životnému štýlu a pokračovať v domácom cvičení.

Výhody metódy

Niet divu, že metodika Dr. Bubnovského priniesla veľa pozitívnych hodnotení. Má veľa výhod:

 • Všetky cvičenia sa dajú ľahko vykonať. Môžu sa robiť nezávisle doma..
 • Táto metóda nemá žiadne závažné kontraindikácie.
 • Cvičenie nepreťažuje telo. Všetka záťaž je rovnomerne rozdelená do svalov a kĺbov.
 • Gymnastika je vhodná pre všetky vekové skupiny a pre ľudí s rôznymi fyzickými schopnosťami..
 • Po cvičení sa zlepšuje prietok krvi, podporuje otepľovanie svalov, zvyšuje sa flexibilita kĺbov.

Ďalšou dôležitou výhodou Bubnovského techniky je, že počas cvičenia sú zapojené všetky orgány a tkanivá, takže ovplyvňuje celé telo. Pacienti zaznamenávajú počas celého dňa náladu, dobrý spánok a dobré zdravie.

Gymnastika Bubnovsky vám umožňuje liečiť beznádejných pacientov, ktorí zabudli, že sa môžete pohybovať bez použitia liekov proti bolesti. Cvičenie pomáha žiť bez bolesti kĺbov a chrbtice vďaka správne vybranej fyzickej aktivite. Kinezoterapia je najúčinnejším spôsobom v boji proti chorobe, čo sa týka účinku, ktorý je porovnateľný iba s cvičením..

Všeobecné odporúčania

Aby metóda mala očakávaný účinok, je dôležité dodržiavať niektoré pravidlá:

 • cvičenie sa musí vykonávať každý deň za predpokladu, že sa cítite dobre, nemali by existovať žiadne výnimky;
 • dôležité vodné postupy, vystavenie chladu;
 • výcvik by sa mal vykonávať na lačný žalúdok;
 • počas tréningu je potrebné sledovať dýchanie;
 • každé cvičenie sa vykonáva najmenej 10 krát;
 • komplex by sa mal robiť postupne počas dňa;
 • pred cvičením je potrebné trochu zahriať.

Je dôležité sledovať stravu, pitný režim, denne chodiť na čerstvý vzduch.

Cvičenie zamerané na osteochondrózu a chondrózu

Bubnovsky v liečbe osteochondrózy bedrovej, hrudnej a krčnej chrbtice zahŕňa rôzne techniky výkonu. Závisia od základného ochorenia pacienta, lokalizácie patológie, celkového stavu.

Cvičenie na cervikálnu osteochondrózu

Základný komplex Bubnovského pri liečbe osteochondrózy krčnej chrbtice pozostáva z niekoľkých základných cvičení:

 1. Pomaly nakláňajte hlavu k pleci, sedia v tejto polohe 10 až 20 sekúnd. Potom sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte pre druhú stranu.
 2. Nakloňte hlavu dopredu a dotknite sa hrudníka. Potom si roztiahnite krk hore a dopredu. Nakloňte hlavu dozadu a otočte ju doprava a potom doľava.
 3. Položte pravú ruku na ľavé rameno a mierne zdvihnite lakte, potom hlavu otočte doprava. Držte v tejto polohe niekoľko sekúnd.
 4. Ďalšie cvičenie sa vykonáva podobne, ale počas otočení musíte zdvihnúť ruky a zavesiť ich na hlavu. Východisková poloha - sedenie, položte ruky na kolená. Postupne ich posúvajte za chrbát a natiahnite bradu.
 5. Dokončite komplex natiahnutím a uvoľnením svalov krku. Musíte vstať a sklopiť ruky nadol. Natiahnite krk dopredu, otočte hlavu nabok a pokúste sa bradou dosiahnuť rameno.

Toto je hlavná sada cvičení, ktorú môže vykonať každý pacient..

Cvičenia na patológiu hrudnej oblasti

Komplex pre osteochondrózu hrudnej chrbtice pre začiatočníkov:

 1. Postavte sa chrbtom k stene a opierajte sa o zadok, lopatky, teľatá a hlavu. Krok späť od steny. Bez toho, aby ste zdvihli ramená, pritiahnite lopatky k sebe a držte ich 15 sekúnd, potom cez východiskovú polohu pritiahnite plecia dopredu. Znova vydržte 15 sekúnd. Návrat do východiskovej polohy.
 2. Zoberte zvislú polohu, ako v prvom cvičení. Zdvihnite ramená, pokúste sa dotýkať ušné ušká, opravte pózu na 15 sekúnd a nižšie.
 3. Postavte sa rovno, položte prsty na svoje plecia a otáčajte sa. Najprv 10krát vpred a potom späť.
 4. Vydajte sa na všetky štyri. Ohýbajte hrudnú oblasť čo najviac bez nepríjemných pocitov. Snažte sa čo najviac.
 5. Vstaňte, šírka ramien od seba, ruky v páse. Ohyb vpred, z tejto polohy sa otáča s horným telom.

Každé cvičenie by malo skončiť relaxačnými pohybmi. Keď študujete doma, môžete použiť video materiály, aby všetky cvičenia mohli byť správne vykonané.

Kontraindikácie a bezpečnostné opatrenia

Osteochondrózu a chondrózu môžete liečiť pomocou Bubnovského gymnastika aj v starobe. Lekárska metóda však nie je bez kontraindikácií a obmedzení:

 • pretrhnutie väzov a šliach;
 • onkológia;
 • niektoré druhy zranení;
 • akútne zápalové procesy;
 • srdcový infarkt a mozgová príhoda.

Pred začatím vyučovania by ste sa mali poradiť so svojím lekárom a podrobiť sa kompletnému vyšetreniu, aby ste získali úplný obraz o stave chrbtice.

Na cvičenie dr. Bubnovského používame cervikálnu osteochondrózu: 7 cvikov

Bubnovsky nie je iba cvičením fyzioterapeutických cvičení. Je založená na kinezoterapii - špeciálnej „liečbe pohybu“, ktorá využíva vnútorné rezervy tela.

Charakteristickým znakom Bubnovského techniky je príprava individuálnych programov na obnovu chrbtice alebo kĺbov, ktoré sa špecialista z centra vyvíja pre každého pacienta individuálne po špeciálnom myofasciálnom vyšetrení (počas ktorého je veľmi presne určená lokalizácia patologického zamerania)..

Pacient sa najskôr učí, ako správne vykonávať fyzické cvičenia u špecialistov v strediskách Bubnovsky a potom môže pokračovať v samostatnej odbornej príprave doma.

Tri rozdiely v tejto gymnastike s cervikálnou osteochondrózou z klasických fyzioterapeutických cvičení:

individuálny výber fyzickej aktivity v závislosti od identifikovanej patológie a rezervných schopností tela pacienta;

posilňovanie hlbokých svalov korzetu svalov, ktoré sa zriedkavo podieľajú na vykonávaní bežných cvikov cvičení;

kombinácia pohybových aktivít s dychovými cvičeniami, špeciálnymi masážami a kryoterapiou (liečebný účinok prechladnutia).

Na zvýšenie efektívnosti svojich cvičení vyvinul Dr. Bubnovsky špeciálny simulátor, ktorého triedy, pod dohľadom odborníka, prispievajú k rýchlejšiemu odstráneniu syndrómu bolesti a obnoveniu mobility..

Gymnastika Dr. Bubnovského umožňuje nielen zastaviť deštrukciu chrbtice s cervikálnou osteochondrózou, ale tiež zabrániť dlhodobej liečbe alebo chirurgickému zákroku..

Sedem cvičení na cervikálnu osteochondrózu

Komplex pre cervikálnu osteochondrózu siedmich cvičení, ktorý je opísaný nižšie, je k dispozícii každému, pretože nevyžaduje simulátor a je dostatočne jednoduchý na to, aby sa mohol hrať doma..

Cvičenia „Jar“ (1), „Prehľad“ (2) a „Metronóm“ (3) z komplexu terapeutických cvičení Bubnovského s osteochondrózou krčka maternice

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

IP: postavte sa zvislo smerom k zrkadlu, položte ruky pozdĺž tela, hlavu držte rovno.

Sklopte hlavu a podržte ju niekoľko sekúnd.

Nadvihnite bradu a mierne ju potiahnite dopredu, v tejto polohe držte hlavu.

Nakloňte hlavu k ľavému ramenu a podržte ju 30 sekúnd..

Návrat do východiskovej polohy.

Nakloňte hlavu k pravému ramenu a tiež pripevnite hlavu na 30 sekúnd.

Vykonajte najmenej šesť stúpaní.

Otočte hlavu doprava, pokiaľ je to možné, na niekoľko sekúnd ju podržte.

Rovnaký pohyb zopakujte doľava.

V každom smere urobte najmenej tri zákruty.

IP je rovnaké, ale ruky sú na opasku.

Natiahnite krk, brada by mala byť rovnobežná s podlahou.

Bez zmeny polohy brady natiahnite hlavu dopredu.

Otočte trup na stranu, kým brada dosiahne rameno. Počkajte 30 sekúnd.

Návrat do východiskovej polohy.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

Dokončite najmenej šesť zákrut v každom smere.

IP: sedieť na stoličke, ruky na kolenách, držať hlavu rovno.

Narovnajte ruky a vytiahnite ich dozadu a sklopte hlavu dozadu.

Návrat do východiskovej polohy.

6. Prehľad (rozšírená verzia).

IP: rovnaké ako v predchádzajúcej verzii.

Položte dlaň svojej ľavej ruky na pravé rameno a pritom otáčajte hlavou rovnakým smerom (doprava).

Sledujte polohu lakťa, mala by byť rovnobežná s podlahou; druhou rukou držte koleno.

Urobte to isté otočením opačným spôsobom.

IP: sadnite si na stoličku, zdvihnite ruky nad hlavu a mierne ohnite lakte.

Otočte hlavu úplne na jednu stranu.

Návrat do východiskovej polohy.

Otočte hlavu naopak.

Nezabudnite zakaždým na pár sekúnd opraviť polohu hlavy.

Fakirovo cvičenie

Výhody a nevýhody gymnastiky Bubnovsky

Výhody Bubnovského gymnastiky (ktoré sú relevantné pri liečbe cervikálnej osteochondrózy a iných oddelení):

 • Univerzálnosť. Cvičenia na krku sú účinné nielen pri liečbe cervikálnej osteochondrózy, ale aj pri zotavovaní v pooperačnom období alebo po poranení. Sú tiež užitočné ako profylaxia..
 • Safety. Táto gymnastika eliminuje nielen negatívne symptómy, ale aj samotnú chorobu bez použitia drog a chemikálií.
 • Žiadne kontraindikácie pre vek a pohlavie.
 • Dlhodobý terapeutický účinok a prevencia recidívy ochorenia.
 • Pozitívny vplyv na celé telo. Gymnastické cvičenia zvyšujú jeho ochranné funkcie, posilňujú svaly, podporujú reguláciu hmotnosti.

Metóda Bubnovsky je uznávaná ako úradná medicína, patentovaná a má potrebné povolenia.

Z „nedostatkov“ možno nazvať iba potrebu prísne dodržiavať režim predpísaný ortopedickým chirurgom, nevynechať hodiny a správne vykonať všetky pridelené cvičenia.

Päť pravidiel výkonu triedy

Gymnastika s cervikálnou osteochondrózou podľa metódy Dr. Bubnovského dá pozitívny výsledok, ak sa dodržia nasledujúce pravidlá:

prvé dva týždne kurzov by sa mali vykonávať každý deň bez chýbania;

v budúcnosti počet lekcií týždenne určuje individuálne lekár vykonávajúci záťažovú terapiu, zvyčajne sa konajú až osemkrát mesačne;

počas gymnastiky je potrebné neustále sledovať držanie tela;

triedy pred zrkadlom na kontrolu presnosti pohybu;

trvanie liečby gymnastickými cvičeniami určuje lekár cvičebnej terapie individuálne, nie však menej ako tri mesiace.

zhrnutie

Pravidelnými cvičeniami a správnym vykonaním každého cvičenia vás gymnastika Dr. Bubnovského rýchlo ušetrí od problémov v krčnej chrbtici a pomôže liečiť osteochondrózu bez užívania liekov, ktoré majú často veľa nežiaducich vedľajších účinkov..

Bubnovsky: cvičenie na krku, cervikálna osteochondróza

Osteochondróza je dnes oprávnene „chorobou storočia“, pretože najviac trpí ľuďmi, ktorých práca si nevyžaduje vysokú fyzickú aktivitu, ako aj fanúšikmi počítačových hier..

Ochorenie môže ovplyvniť jadro medzistavcových platničiek a môže spôsobiť deštrukciu kostného tkaniva stavcov. Nedávne štúdie ukázali, že toto ochorenie je výrazne mladšie. Tento problém je relevantný pre všetky segmenty obyvateľstva.

Charakterizácia krčnej osteochondrózy

Osteochondróza krčnej chrbtice je anomália s degeneratívno-dystrofickými poruchami diskov krčnej chrbtice. Jedna z najznámejších lézií hrebeňa. Tento problém súvisí s obrovskou fyzickou aktivitou tejto časti tela a patológiou trofizmu (výživa)..

Táto choroba sa prejavuje spravidla po štyridsiatich rokoch, ale existujú výnimky. Spomedzi chorôb chrbtice zaujíma sebaisté druhé miesto, druhé miesto iba v prípade bedrovej osteochondrózy. Zákernosť tejto choroby spočíva v tom, že sa po dlhú dobu nijako neprejavuje.

V pokročilých štádiách táto patológia významne znižuje životnú úroveň. Táto choroba sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, preto sa spoločnosť omylom a nevedomosťou obracia na rôznych odborníkov..

Pozadie cervikálnej osteochondrózy

Dôvody môžu byť veľmi odlišné:

 • Porušenie postoja. Patologické umiestnenie stavcov vzhľadom na jeho os alebo chrbticu.
 • Túto chorobu môže spôsobiť nesprávne vybraný vankúš. Počas spánku by si mali krčné svaly odpočívať, ale ak je vankúš príliš vysoký, sú mu iba zranené krčné svaly.
 • Nehybnosť. Tento stav má veľa príčin. Napríklad kancelárska práca alebo nadmerné hranie hier.
 • Vibrácie. Skupina ľudí, ako sú vodiči nákladných vozidiel, prežíva tento nepriaznivý faktor..
 • Poranenia krčnej chrbtice.
 • Nadmerná fyzická aktivita.
 • Profesionálne športy.
 • Tvrdá fyzická a statická práca.
 • Zneužívanie kávy a sodoviek spláchne vápnik a horčík z kostí.
 • Obezita. Nadmerná hmotnosť zvyšuje zaťaženie chrbtice.

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Rozpoznanie tohto ochorenia je problematické. Pretože podobný dôležitý diagnostický aspekt, ako je bolesť, môže byť rozmazaný v dôsledku použitia analgetík. A pacient, ktorý vôbec necíti bolesť, nebude hľadať pomoc.

Je potrebné venovať pozornosť:

 • Pain. Lokalizácia bolesti sa môže líšiť: krk, šije, rameno a rameno. V takom prípade bolesť alebo bolesť alebo ťahanie.
 • Svalová slabosť. Pre pacientov je ťažké zdvihnúť ruky nad hlavu.
 • Crunch pri otáčaní hlavy. Toto je charakteristický príznak tohto ochorenia. Je to kvôli hromadeniu solí v kĺboch.
 • Pocit „husacích hrčiek“ vyplývajúcich z ohýbania krku.
 • Necitlivosť prstov.
 • "Streľba" vo svaloch.
 • Poruchy zraku a sluchu spojené s nedostatočným prísunom krvi do mozgu.
 • V pokročilých prípadoch je možné závraty s vracaním..
 • Chvíľa závratu.
 • Dvojité videnie.

Bubnovsky simulátor

Simulátor Bubnovsky je multifunkčné zariadenie, ktoré dokáže zmierniť problémy s chrbticou a kĺbmi. Samotný simulátor sa ľahko používa vďaka nekomplikovanému dizajnu. Neexistujú žiadne kontraindikácie pre používanie zariadenia, pretože je to súčasť fyzickej terapie.

Princíp činnosti je založený na antigravitačných a dekompresných silách. To znamená, že osoba riadi silu a cvičenia samotné sa získavajú vďaka simulátoru. Na prácu na tomto zariadení nemusíte vynaložiť ďalšie úsilie. Účinok netrvá dlho. Bolesť zmizne a celkový stav sa zlepší..

Tento prístup na liečenie osteonondrózy krčka maternice vylučuje použitie liekov. Medzi výhody použitia tejto metódy patrí boj proti nadmernej hmotnosti a zvýšenie svalovej hmoty. Ako každý vie, športové cvičenia tiež zvyšujú imunitu.

Bubnovsky cvičenia na liečbu

"Jar" ​​- pre správne vykonanie tohto cvičenia by mali stáť vzpriamene, ruky pozdĺž tela. Následná akcia: hlavu pokloňte na dlhú dobu a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd.

Potom sa hlava ohne späť, aby sa brada zdvihla, opäť sa na chvíľu zastavte. Po zaujatí východiskovej polohy. Toto cvičenie sa uskutočňuje v troch krokoch..

„Prehľad“ - by mal stáť zvisle, ruky pozdĺž tela. Zamierte doprava a doľava. Po otočení v oboch smeroch by ste ho mali držať v tomto stave. Cvičenie sa opakuje trikrát.

„Metronóm“ - počiatočná poloha tela. Hlava sa zvažuje smerom k pravému ramenu a zostáva v tomto stave pol minúty. Ďalej sa hlava vráti do svojej fyziologickej polohy. Potom sa lekcia opakuje pre ľavú stranu. Toto cvičenie sa uskutočňuje v troch krokoch..

„Husa“ - mali by byť presne rukami pozdĺž tela. Brada by mala byť zarovnaná tak, aby bola rovnobežná s podlahou, natiahnutá dopredu, nasmerovaná na hlavu a položená brada na plece, telo sa tiež mierne otáča, chrbtica je schopná trochu vyrušiť, trvať pol minúty - minútu. Opakujte trikrát.

„Volavka“ - musíte sedieť na stoličke, narovnať hlavu, ruky s dlaňami na kolenách. Ruky by sa mali narovnať a položiť dozadu a súčasne by sa mala hádzať hlava. Návrat do východiskovej polohy. Toto cvičenie sa uskutočňuje v troch krokoch..

"Komplexné hodnotenie" - sedí na stoličke, hlava rovno, ruky s dlaňami na kolenách. Hlava sa otočí na pravú stranu a dlane na ľavej strane sú umiestnené na pravom ramene tak, aby bol lakeť rovnobežný s podlahou. Vpravo - zostáva nehybný na kolene. Vráťte sa do východiskovej polohy a opakujte to znova.

„Fakir“ - poloha na stoličke, ramená sa zdvihnú nad hlavu a mierne sa ohnú. Hlava sa točí úplne do strany a zastaví sa, potom na opačnú stranu a opäť sa oneskorí

Funkcie liečby pomocou Bubnovského metódy

Kinezioterapia je terapia, ktorá sa lieči nielen fyzickými cvičeniami, ale okrem liečenia je aj niekoľkými diagnostickými opatreniami. Určujú stav hrebeňa, pohybového aparátu, kĺbov.

Táto technológia umožňuje určiť jasné miesto patologického procesu.

Tento plán obsahuje súbor postupov, ktoré vytvoril Sergei Bubnovsky. Pri vykonávaní je možné dosiahnuť absolútne obnovenie absolútne všetkých funkcií kĺbov a hrebeňa a okrem toho zlepšiť prácu absolútne všetkých systémov a orgánov, ktoré sú v ľudskom tele..

Výživa pre cervikálnu osteochondrózu

Komplexná liečba osteochondrózy nie je možná bez diétnej terapie. Diéta na osteochondrózu je navrhnutá tak, aby tu bol ideálny pomer tukov, bielkovín a uhľohydrátov, doplnený o vitamíny a minerály..

V skutočnosti bude menu zostavené podľa všetkých všeobecne uznávaných pravidiel zdravého stravovania. Pri výbere potravín je potrebné brať do úvahy ich obsah kalórií, pretože zbavenie sa nadváhy znižuje zaťaženie chrbtice..

Na začiatok terapeutického účinku je potrebné opustiť rad produktov:

 1. Vyprážané a údené potraviny obsahujú produkty spaľovania. Toto jedlo nepatrí do zdravej výživy, ale iba zhoršuje intoxikáciu tela a prispieva k obezite. Čo zase vyvoláva iba rozvoj osteochondrózy.
 2. Kávu. Nie je to škoda, ale musíte sa vzdať svojho obľúbeného nápoja. Faktom je, že kofeín z tela odstraňuje stopové prvky potrebné pre našu chrbticu. Kostné tkanivo sa stáva tenšie a krehkejšie.
 3. Soľ a cukor. Ľudia, ktorí sa starajú o svoje zdravie, musia na tieto dve slová navždy zabudnúť..
  Soli sa ukladajú do kĺbov a narušujú ich prácu. A cukor vedie k nadváhe, ktorá je často príčinou tohto problému..
 4. Všetky šumivé nápoje. Vyplavujú z tela všetky užitočné mikro a makro prvky, ktoré situáciu len prehĺbia..

Pre pozitívny účinok liečby je potrebné obohatiť stravu o nasledujúce produkty:

 1. Jedlá z vtákov a králikov. V týchto výrobkoch je dostatočné množstvo bielkovín a sú nízkokalorické, čo bude mať nepochybne pozitívny vplyv na stav tela.
 2. Zelenina, ovocie a byliny sú pokladom vitamínov minerálov a stopových prvkov, ktoré sú tak potrebné na liečenie.
 3. Mlieko a jeho deriváty. Nikomu nie je žiadnym tajomstvom, že mlieko obsahuje dostatok vápnika, ktoré je dôležitým stavebným materiálom pre kosti..
 4. Ryby a výrobky z rýb. Nízkokalorické diétne bielkovinové potraviny, ktoré obsahujú horčík a fosfor. Zabraňujú vylúhovaniu vápnika z kostného tkaniva..

Cervikálna osteochondróza je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje komplexnú liečbu. Metodiku Dr. Bubnovského by mali vykonávať všetky kategórie obyvateľstva, pretože je zameraná nielen na liečbu, ale aj na prevenciu tejto patológie..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti.

Ľudské zdravie

Pažerák
Deväť desatín nášho šťastia je založené na zdravíRelaps hernieIntuálna hernia u mužov: dôsledky po operáciiPo chirurgickom zákroku na odstránenie ingínovej prietrže sa niekedy vyskytnú určité komplikácie.
Inguinálna kýla sa vzťahuje na choroby, ktoré môžu byť v počiatočných fázach vývoja korigované správnym životným štýlom a posilnením svalov prostredníctvom cvičenia.
Názov a východisková pozícia (IP)Vykonávacie pravidlá