loader

Hlavná

Hlava

Chondroprotektory pre kýlu chrbtice: prináša nejaké výhody?

V súčasnosti, keď sú informácie vrátane farmaceutických informácií poskytované s veľkou nadbytočnosťou, keď je nadprodukcia liekov a ich rozsah mnohonásobne väčšia ako potreba, majú farmaceutické spoločnosti možnosť „loviť v problémových vodách“. A použitie chondroprotektorov na prietrž chrbtice alebo presnejšie na kýly medzistavcových platničiek, ktoré sú komplikáciami osteochondrózy, osteoartritídy a iných ochorení kĺbov, možno považovať za príklad „relatívne čestného odstavenia peňazí“. Prečo potrebujeme chondroprotektory?

Podstata otázky

Existujú celé skupiny liekov, ktoré sú vhodné pre veľké príjmy, s minimálnym rizikom pre výrobcu. Preto je žiaduce, aby boli splnené nasledujúce podmienky:

  • choroba bola dlhodobá (chronická), bez nebezpečenstva pre život a kritické podmienky;
  • liek by nemal byť silný, narkotický alebo mal by mať obmedzený predaj, liek by sa mal predávať bez lekárskeho predpisu;
  • liek by nemal mať výrazné vedľajšie účinky;
  • výroba liečiva by nemala byť drahá. Mali by byť k dispozícii východiskové materiály;
  • pozitívny účinok by mal byť subjektívny, pre každého iný a mätúci. Je žiaduce, aby výhody lieku nemohli byť interpretované jasne a jednoznačne, s dobrým dopytom.

Posledná veta sa musí objasniť. Napríklad, ak liečba anémie lieči anémiu, potom je dôkazom jej klinickej účinnosti zvýšenie hladiny hemoglobínu v krvi, percento hemoglobínu v červených krvinkách, zvýšenie farebného indexu a spojenie železa s plazmatickými proteínmi sa zvýši. Môže byť kvantifikovaný.

V prípade liečby bolesti kĺbov zostáva osobný názor pacienta jediným kritériom účinnosti, ktoré môže byť nesprávne.

V súvislosti s týmito okolnosťami sa objavili celé skupiny liekov, ktoré sa vyrábajú pre látky, ktoré nie sú účinné. Finančné prostriedky sa predávajú bez lekárskeho predpisu, odporúča sa na „dlhodobé použitie“, ale zároveň sú drahé (Arthra, cena balíka 30 tabliet v roku 2019 je 1 021 rubľov).

Nazývajú sa orálne (to znamená, že sa používajú vo forme tabliet a kapsúl), chondroprotektory a mali by chrániť chrupavku kĺbov pred zničením, podporovať ich regeneráciu a znižovať príznaky artrózy a artritídy, ako je bolesť kĺbov, drvenie a stuhnutosť. Ako chondroprotektory pôsobia z hľadiska výrobcov?

Prezentovateľný mechanizmus účinku

Ak otvoríte akúkoľvek inštrukciu chondroprotektoru, môžete si prečítať nasledujúce informácie.

Účinné látky, ako je glukozamín a chondroitín sulfát, sú zdrojom spojivového tkaniva, stimulujú jeho regeneráciu a bránia procesu starnutia a deštrukcii disku. Ich zavedenie do tela zvyšuje produkciu chrupavky, ktorá pozostáva z proteoglykánov a kolagénu typu 2.

Účinné látky popri tom chránia chrupavku pred pôsobením enzýmov, inhibujú aktivitu hyaluronidázy, zlepšujú fyzikálno-chemické vlastnosti synoviálnej tekutiny a stimulujú opravu chrupavky. Pri aplikácii na kurz zmierňujú príznaky choroby, ktoré zahŕňajú predovšetkým bolesť a zníženú pohyblivosť.

Zdá sa, že všetko je krásne a jasné. Avšak iba na prvý pohľad. Chrupavka a optické médiá oka nie sú dodávané s krvou. Ich výživový mechanizmus je odlišný. Pozrime sa na to podrobnejšie..

Funkcie výživy kĺbovej chrupavky

Na rozdiel od iných orgánov a tkanív chrupavka nie je schopná prijímať výživu priamo z krvných ciev. Vaskulárne lôžko obklopujúce kĺb v jeho hĺbke bude rušiť pohyb, zvyšuje riziko prasknutia krvných ciev a stáva sa horším. Preto sa výživa kĺbových povrchov vyskytuje difúzne cez synoviálnu tekutinu. Rast a vývoj chrupavky možno schematicky znázorniť nasledujúcim spôsobom.

Predstavte si stenu vyrobenú výlučne z hliny. Na jednej strane je pracovník, ktorý neustále zoškrabáva sušenú hlinu a snaží sa zničiť stenu. A na druhej strane iný pracovník neúnavne hodí čerstvé časti roztoku na stenu. Vďaka koordinovanej práci bude stena neustále aktualizovaná. Len v prípade pracovníkov sa bude pohybovať a v prípade chrupavky zostane na mieste, pretože tieto procesy sa vyskytujú súčasne zo všetkých strán. Medzistavcové platničky sú neustále obrúsené a synoviálna tekutina „dodáva“ potrebné živiny.

Tieto látky sú glykozaminoglykány - „tehly“ spojivového tkaniva: chondroitín sulfát a glukozamín..

O zásadách založených na dôkazoch v medicíne

Urobme malú degresiu. Moderná pokroková medicína si už nemôže dovoliť plytvanie verejnými a súkromnými prostriedkami na neefektívne a neúčinné projekty a lieky. Preto sa od 90. rokov 20. storočia prijal termín „medicína založená na dôkazoch“ alebo „medicína založená na dôkazoch“. Jej mottom sú slová, ktoré povedal profesor D. Sackett: „Medicína založená na dôkazoch je vedomé, jasné a rozvážne použitie najlepších dostupných dôkazov, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii na prijímanie rozhodnutí pre každého pacienta.“.

Základom pre uplatnenie prístupu založeného na dôkazoch v medicíne je otázka vedeckých dôkazov. Liečba z hľadiska medicíny založenej na dôkazoch je jasný algoritmus na predpisovanie autenticky účinných liekov. Pred začatím liečby musí lekár odpovedať na svoje tri otázky:

  • aký je účel liečby (úplné vyliečenie, prevencia relapsu, odstránenie symptómov)?
  • ktoré lieky sú najúčinnejšie?
  • aký bude liečebný plán?

Je zrejmé, že chondroprotektory nemôžu liečiť pacienta so spinálnou artrózou a osteochondrózou. Aj keď chránili pacienta na 100%, proces deštrukcie chrupavky sa zvyšuje s vekom a zvyšuje dehydratáciu. Neexistujú tiež žiadne údaje o účinnosti chondroprotektorov (ak vezmete Cochraneho recenzie, FDA a iné vážne zdroje). Výrobcovia nechcú „vykopať dieru“, pretože predaj týchto liekov na svete predstavuje miliardy dolárov. Prečo? Ale jednoducho kvôli angažovanosti pacienta. Neubližuje sa? Nie. Nechajte ich kupovať.

Preto, keď sme odhalili takmer všetky pokyny pre takýto liek, môžeme si napríklad prečítať, že „sa neuskutočnila štúdia účinku u tehotných žien. A prečo vykonávať nejaký štandardný a nákladný výskum, keď nedochádza k žiadnym škodám, ale kupujú ho takto?

Pozrime sa, čo obsahujú najobľúbenejší predstavitelia chondroprotektorov.

Zástupcovia chondroprotektorov

Existuje niekoľko generácií chondroprotektorov. Prvou generáciou sú „extrakty“ z chrupavky zvierat a rýb („Alflutop“, „Rumalon“). Tu je príklad.

Alflutop

Alflutop je zmes štyroch druhov malých morských rýb, kilky, sardely, ktorá sa tvorí v extrakte. Nie sú k dispozícii žiadne oficiálne ani medzinárodné údaje o dokázanej účinnosti tohto lieku. Neexistujú žiadne odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), žiadne potvrdenie zo strany formularyho výboru Ruskej federácie a netreba hovoriť o preskúmaniach Cochrane a schválení FDA..

Don, Elbona...

Druhou generáciou sú už vyčistené prípravky glukozamínu a chondroitín sulfátu (rozpustná soľ chondroitínu). Sú to Don, Elbon, Sustilak, Sustagard Arthro, Arthracam (obsahujú iba glukozamín). Ale prísady Arthra, Structum, Chondrogard, Mucosat - obsahujú iba chondroitín sulfát. Existuje veľké množstvo liekov, ktoré okamžite kombinujú glukozamín a chondroitín sulfát v jednej kapsule. Patrí medzi ne klasický Teraflex, Stoparthritis, Chondro, Chondrogluxid, Honda a mnoho ďalších.

Zdalo by sa, že je to lepšie - naučili sa, ako vyrábať čisté prírodné substráty pre chrupavku. Keďže však nepomohli, od slova „úplne“ sa objavujú lieky tretej generácie, napríklad „Teraflex Advance“..

Teraflex Advance, Artroker, Artrodarin

Napríklad v tomto prípravku (Teraflex Advance) sa ibuprofén pridáva k mukopolysacharidom, aby sa skutočne anestetizoval. Nie je jasné, čo zostáva hlavnou účinnou látkou v lieku: ibuprofén s preukázanou protizápalovou účinnosťou alebo glukozamín a chondroitín, ktoré nemajú žiadnu účinnosť..

V prípade prípravkov Arthroker, Arthrodarin a jeho analógov, napríklad Diartrin alebo Diaflex, je účinnou látkou diacereín, ktorý sa týka nesteroidných protizápalových liekov. A akékoľvek liečivo zo skupiny NSAID je schopné zmierniť zápal, zmierniť jeho príznaky a uplatniť patogenetický účinok. Preto tieto fondy určite pomáhajú a od tých najjednoduchších - diklofenak. Nemajú však žiadny vplyv na chrupavku - ani ochranný, ani trofický. Prečo sú umiestnené ako chondroprotektory? Áno, jednoducho preto, že vám umožňuje výrazne zvýšiť predaj.

Inoltre

V prípade prípravku Inoltra sú prísady do zbytočného chondroitínu a glukozamínu také dobré, že tento prípravok je už celý „pokrm“. Obsahuje polynenasýtené mastné kyseliny a vitamíny C a E, aspartát mangánu. Mimochodom, Inoltra oficiálne odkazuje na nutraceutiká alebo potravinárske prídavné látky v USA (FDA). Preto človek jednoducho nemusí čakať na preukázaný účinok, ako by to malo byť s liekom, pretože liek nie je liekom.

Kúzelná aritmetika piaskledínu

Ešte zaujímavejšou drogou je piaskledín 300, ktorý sa predáva v kapsulách. Skladá sa z avokádového oleja a sójového oleja. Jeho cena v Rusku je asi 1200 rubľov, alebo asi 20 dolárov za balenie 30 kapsúl.

Urobme jednoduchý výpočet: každá kapsula obsahuje 100 mg avokádového oleja a 200 mg sójového oleja. Výsledkom je, že 3 gramy avokádového oleja a 6 gramov sójového oleja, ktoré sú v rovnakom balení, stoja koncových používateľov 20 dolárov. Náklady na suroviny na trhu: 340 rubľov za 50 (!) Mililitrov avokádového oleja a od 100 rubľov za kilogram sójového oleja. Pri tomto výpočte navyše cena avokádového oleja už zobrala lekáreň, to znamená vysoký maloobchod.

Náklady na balenie sú teda 21 rubľov za avokáda a 60 centov za sójový olej, ktoré sa dajú úplne zanedbať. V dôsledku toho je cena v lekárni 58 (!) Krát vyššia ako cena surovín. Nie je ľahšie odkvapkávať tieto oleje na kúsok chleba a brať ho „lacno a nahnevane“.?

Je zrejmé, že výroba sa zaoberá lacnejšími veľkoobchodnými dodávateľmi ropy a oddelenie zásobovania je schopné ešte výraznejšie zvýšiť zisky. Nie je známe, aké technologické procesy (čistenie, balenie, pripevňovanie pokynov) vedú k nárastu ceny drogových desiatok (!) Časy v pomere k ich nákladom.

Čitateľ sa môže pýtať: čo má avokádový a sójový olej spoločné s chrupavkou? A výrobca priamo uvádza, že reguluje výmenu chrupavky, znižuje zápal, zmierňuje bolesť, spomaľuje degeneráciu chrupavky a tak ďalej. Úplne úprimné potravinárske prídavné látky tak nadväzujú na chondroprotektívny trh, pretože prienik na tento trh je ziskový a bezpečný..

Hlavný problém: dodávanie prísad do chrupavky

Bolo by však možné zavrieť oči pred takýmto rastom ceny výrobkov, avšak s účinnosťou. Všetci výrobcovia však mlčia o dôkaze veľmi dôležitej skutočnosti. Z pokynov vyplýva, že glukozamín a chondroitín sulfát, ktorý vstrebáva do krvného obehu po absorpcii, sa ponáhľa, mení druh prepravy, z krvi do kĺbovej tekutiny. Potom vstúpi do prietrže, medzistavcových platničiek a ďalších kĺbov a, akoby magicky, vtelí sa do novej chrupavky..

Ako sa v tomto prípade líšia tieto látky od dvoch doštičiek lacnejšieho a chutnejšieho želého mäsa, ktoré obsahuje zjavne viac chondroitínu a glukozamínu? Výrobcovia neodpovedajú a nemôžu byť, pretože neexistujú rozdiely. Ani chondroprotektor, ani želé nevstúpia do chrupavky a medzistavcových platničiek.

Hlava stehennej kosti, na ktorej je zreteľne viditeľná degradácia chrupavkového tkaniva.

Existuje jednoduchá rádioizotopová metóda, ktorá pomáha určiť, kde je injikovaný liek v tele. Ak označíte liek neškodnou krátkodobou rádioaktívnou značkou, môžete sledovať výsledný distribučný objem. A ak sa ukáže, že sa hromadí v miestach spoločnej lokalizácie, bude o ňom už možné hovoriť na všetkých konferenciách..

Čo je jednoduchšie? Výrobcovia však prídu s tisíckami pseudovedných výhovoriek, prečo táto metóda nebude fungovať a nič nedokáže. Odpoveď je jednoduchá: glukozamín v USA je potravinový doplnok a chondroitín sulfát podľa mnohých štúdií nepreukázal klinickú účinnosť vyššiu ako placebo..

Alternatívne spôsoby doručenia

Ale možno vyskúšajte alternatívne spôsoby dodávania chondroprotektorov? Existuje veľa liekov, ktoré sa podávajú ako intramuskulárne injekcie alebo sa aplikujú topicky ako masti, krémy a gély. Sú to injekcie Rumalonu, mukozát, injekčná forma glukózamínsulfátu, krém z chondroxidu a podobne. Rozsah týchto fondov je veľmi veľký, pretože existuje dopyt.

Bohužiaľ, základňa dôkazov pre chondroprotektory na lokálne použitie je tiež „chromá“. Chondroxid je populárny v Rusku. Nikto sa však nikdy nepokúsil jasne preukázať, že po vtieraní lieku do kože gélu sa chondroitín sulfát rýchlo dostane do kĺbov..

Údaje sa získali iba u myší označených izotopom 3H-chondroitín sulfátu. Podľa týchto údajov bola absorpcia 14%. Avšak u ľudí je hrúbka tkaniva nad kĺbmi lepšia ako u myší. Ak hovoríme o medzistavcových kĺboch, potom ide o hlboko uložené tkanivá, v prípade bedrových a dokonca aj krčka maternice. A nedostatok klinických skúšok hovorí iba o jednej veci: liek je populárny, obsadenie komerčných výklenkov miestnych chondroprotektorov je úplné, predaj je dobrý. Prečo komplikovať svoj život?

riešenie

Pre výrobcov týchto doplnkových látok, ktoré sú „zručne maskované“ ako lieky, je cesta dobre známa a testovaná: sú to zástupcovia, ktorí dobre spolupracujú s lojálnymi lekármi za poplatok. Účinok možno navyše očakávať v priebehu niekoľkých mesiacov a dá sa dosiahnuť úplne odlišným typom liečby, napríklad zavedením plodného glukocosteroidu do kĺbu. Preto pacient nemusí pochopiť, čo je pre neho lepšie z úplne iného typu liečby, pretože celá terapia bola komplexná.

Bežní ľudia nemusia minúť veľa peňazí na chod chondroprotektorov. A v prípade problémov s kĺbom, ku ktorému je prístup, je najlepšie zaviesť umelú synoviálnu tekutinu. Existujú také lieky (Fermatron, Sinocrom, Visco Plus, Sinvisk). Nazývajú sa implantáty synoviálnej tekutiny a jedna injekcia pomáha vyrovnať sa s kŕčom a bolesťou až jeden rok. Sú založené na hyaluronáte sodnom alebo gilani.

Recenzie týkajúce sa použitia chondroprotektorov

Na záver uvádzame niekoľko recenzií na základe všetkých chondroprotektorov - na glukozamíne a chondroitín sulfáte..

V Spojených štátoch sú tieto lieky vylúčené z protokolov a štandardov pre choroby kĺbov, vrátane komplikácií osteochondrózy. Zostávajú v predaji ako doplnok výživy, pretože sa predávajú veľmi dobre a záväzok pacienta voči nim je vysoký..

Popularita samozrejme neznamená vôbec účinnosť, pripomeňme si homeopatiu. Prevažná väčšina štúdií týkajúcich sa účinnosti chondroprotektorov používa subjektívne metódy na hodnotenie bolesti, napríklad spojené s použitím vizuálnej analógovej stupnice (VAS). To znamená, že úroveň syndrómu bolesti hodnotí sám pacient. Ak by mierou účinnosti chondroprotektoru bolo postupné kvantitatívne zvýšenie hrúbky opotrebovaných medzistavcových platničiek a chrupaviek, ktoré bolo možné fyzicky zmerať, účinnosť by sa dokázala.

Medzinárodná spoločnosť pre výskum osteoartritídy (OARSI) dala hlavným „bojovníkom proti patológii chrupavky“ - glukozamín a chondroitín - stav nevhodných liekov na boj proti artritíde kolena.

V našej krajine sa v období lepšieho financovania vedy a priemyslu spojeného s veľkým prílevom dolárov za ropu do hospodárstva dosiahli zodpovedajúce úspechy aj pri propagácii základov medicíny založenej na dôkazoch. Uznesenie zo schôdze prezídia Formule Ruskej akadémie lekárskych vied Ruskej akadémie lekárskych vied zo 16. marca 2007 teda uvádza, že by malo... „okamžite odstrániť zo zoznamu liekov, ktoré poskytujú lieky... zastarané lieky s nepreukázanou účinnosťou - cerebrolyzín, trimetazidín, chondroitín sulfát... a ďalšie.“ “.

Bohužiaľ, v domácom lekárstve existujú veľmi silné skupiny lobujúce za záujmami výrobcov, propagujúce neodporúčané vo svete a neúčinné metódy liečby a drog (homeopatia). Finančné prostriedky s nepreukázanou účinnosťou a jednoducho placebo (homeopatia) sa už pokúšajú zaviesť do protokolov a liečebných štandardov tak, aby boli platené poistným liekom..

V zahraničí sú s rozvinutou medicínou aplikované tie liečebné metódy, ktoré sú zaručené, aby pacientovi umožnili zvládnuť medzistavcovú prietrž. Tento typ liečby môže zlepšiť kvalitu života pacienta a odstrániť okamžitú príčinu utrpenia. Moderná medicína zakladá svoju prácu na typoch liečby s preukázanou účinnosťou, a nie na homeopatii a „psychoterapeutickom účinku“ na prietrž.

Použitie pôvodného sulfátu glukozamínu (DONA) pri komplexnej liečbe pacientov s herniovanými diskami

T. Batysheva, A. N. Boyko, A. V. Rylsky, D. V. Skvortsov
Klinika rehabilitácie č. 7, Moskva
Oddelenie neurológie a neurochirurgie GOU VPO "Ruský štát
Lekárska univerzita Federálnej agentúry pre zdravie
a sociálny rozvoj “, Moskva
Je opísaná klinická skúsenosť s použitím DONA pri komplexnej liečbe 72 pacientov s herniovanými diskami na bedrovej úrovni. Na základe dynamiky biomechanických porúch bola zaznamenaná vysoká účinnosť použitia DONA u pacientov tejto kategórie, čo naznačuje uskutočniteľnosť jej zaradenia do komplexnej liečby..
Kľúčové slová: DONA, herniovaný disk, biomechanické poruchy.
Opisuje sa klinická skúsenosť s použitím lieku DONA v kombinovanej terapii u 72 pacientov s hernitáciou bedrového disku. Vysoká účinnosť použitia DONA u pacientov s hernitáciou bedrového disku je založená na dynamike biomechanických abnormalít, čo naznačuje vhodnosť zahrnutia lieku do kombinovanej terapie. Kľúčové slová: DONA, hernitácia bedrových diskov, biomechanické abnormality.
V posledných rokoch neustále stúpa počet pacientov s patológiou muskuloskeletálneho systému. Podľa rôznych autorov až 30% populácie v rozvinutých krajinách trpí chronickou bolesťou chrbta [8, 9]..
V roku 2003 bol v moskovských poliklinikách počet návštev neurológov na bolesť chrbta spôsobených spinálnou patológiou 158 850 (154 428 v roku 2002). V roku 2003 táto skupina chorôb v Moskve spôsobila dočasné postihnutie trvajúce takmer 380 000 dní a približne 1 700 prípadov primárneho postihnutia. Strata pracovných dní, výdavky spojené s náhradou práceneschopnosti, náklady na ošetrenie vedú k značným ekonomickým škodám, čo naznačuje veľký spoločenský význam problému bolesti chrbta.
Ochorenia, na ktorých klinickom obraze prevláda syndróm bolesti, sú dorsopatie, ktoré sa charakterizujú ako skupina chorôb pohybového ústrojenstva a spojivového tkaniva, ktorých hlavným symptómom je bolesť v trupe neviscerálnej etiológie..
Na liečbu dorzopatie sa tradične používa veľa metód - ortopedických enzýmov-,
fyzioterapia, masáže, akupunktúra, manuálna terapia atď. [6]. Kombinované použitie týchto metód pomáha zlepšovať stav pacienta, ale má malý vplyv na progresiu choroby, čo vedie k zapojeniu ďalších častí chrbtice, veľkých kĺbov, zníženej schopnosti pracovať a rozvoju zdravotného postihnutia..
Cieľom moderného, ​​patogénne stanoveného prístupu k liečbe dorzopatie by malo byť nielen zastavenie príznakov choroby, ale aj ovplyvnenie štruktúrnych procesov, ktoré sa vyskytujú v chrupavke chrbtice..
Na vyriešenie tohto problému sme použili pôvodný glukózamín sulfát (HS), vyrábaný spoločnosťou Rottapharm (Taliansko), zaregistrovaný v Rusku ako liek na predpis pod obchodným názvom DONA. HS je schválený ako predpis na liečenie osteoartrózy v európskych a iných krajinách. Táto chemicky čistá zlúčenina - monosacharid - s malou molekulovou hmotnosťou (456,42 Da) je vo svojej štruktúre kľúčovou molekulou v syntéze glykozaminoglykánov a kyseliny hyalurónovej, ktoré spolu tvoria proteoglykány - hlavnú látku chrupavky..
Klinická účinnosť HS sa rozsiahlo študovala v mnohých krátkodobých štúdiách, ktorých výsledky tvorili základ metaanalýzy uverejnenej T. E. McAlindonom a T. E. Towheedom a kol. [16, 22]. Symptomatický účinok GS sa potvrdil pri liečbe viac ako 6 000 pacientov s osteoartrózou s rôznou lokalizáciou (koleno, bedro, rameno, malé kĺby rúk, chrbtica) podľa analýzy 20 publikovaných štúdií (od roku 1966 do roku 1999). V klinických skúšaniach, keď sa HS používal ako monoterapeutikum alebo v kombinácii s NSAID, bol významne lepší ako placebo a bol porovnateľný v porovnaní s „štandardnými“ NSAID [7, 17, 18, 19, 20, 21]. V štúdii Forstera K.K. a kol. [11] hodnotili účinnosť GS pri liečbe osteoartrózy krčnej a (alebo) bedrovej chrbtice. Táto randomizovaná, dvojito zaslepená, placebom kontrolovaná štúdia trvajúca 6 týždňov (od 4 týždňov sledovania) zahŕňala 160 pacientov. Ukázalo sa, že GS je pri znižovaní bolesti a obmedzovaní pohybu významne účinnejší ako placebo. Zásadné však pre nás boli dve trojročné, randomizované, placebom kontrolované klinické štúdie uverejnené v posledných rokoch, ktoré ukázali, že dlhodobá liečba pôvodným HS spomalila progresiu osteoartritídy kolenného kĺbu [19,20]. Podľa nášho názoru je dôležitá prítomnosť dvoch liekových foriem lieku, čo je veľmi výhodné - vrecko na perorálne podanie a roztok na intramuskulárnu injekciu.
Charakteristickým rysom našej štúdie bolo použitie metódy založenej na hodnotení biomechaniky pohybov na objektivizáciu funkčných zmien u pacientov počas liečby. U pacientov s dorsopatiou, dokonca aj s mierne prejaveným syndrómom bolesti, pretrvávajú biomechanické poruchy ako pri chôdzi, tak pri udržiavaní rovnováhy v hlavnom postoji [3, 4, 13, 18]. U pacientov s chronickou formou bedrovej osteochondrózy sa rýchlosť kroku znižuje, zvyšuje sa frekvencia kroku, zvyšuje sa doba podpornej periódy a zvyšuje sa doba trvania dvojitej podpornej periódy [1, 12]. V tomto prípade sú zmeny najvýraznejšie u pacientov so syndrómom nestability, o niečo menej - s artrózou kĺbových faziet a najmenší - s radiálnou
alebo iné syndrómy bolesti. Štúdia dynamických interakcií končatiny s oporou [10] zistila, že pacienti s rádiologicky potvrdenými degeneratívnymi zmenami v chrbtici majú chronické preťaženie postihnutých kĺbov. Štúdium tohto aspektu pomáha komplexné biomechanické vyšetrenie. Tento prieskum obsahuje niekoľko parametrov:
Submetry - odhad doby cyklu a jeho štruktúry (periódy podpory prenosu, atď.).
Goniometria (kolenné, bedrové, členkové kĺby) - hodnotenie amplitúdy kĺbov v stupňovom cykle.
Elektromyografia - hodnotenie svalovej práce v stupňovom cykle.
Dynamometria - hodnotenie dynamického tlaku chodidla, t. J. Schopnosti niesť bremeno.
Stabilometria - technika, ktorá umožňuje vyhodnotiť hlavný stojan.
U pacientov s dorzopatiami a léziami veľkých kĺbov táto štúdia pomáha identifikovať kompenzačné preťažené časti chrbtice a kĺbov, čo vám umožňuje zvoliť si individuálnu rehabilitačnú metódu v každom prípade.
Účelom tejto práce je zistiť účinnosť liečebného postupu s pôvodným glukózamínsulfátom - jeho vplyv na zmenu funkčného stavu pacientov s dorzopatiou..
MATERIÁL A METÓDY
Na účasť v tejto štúdii bolo vybratých 146 pacientov (77 žien a 69 mužov) vo veku 35 až 70 rokov s kýlami medzistavcovej platničky bedrovej chrbtice. Diagnóza bola overená pomocou MRI. Veľkosť herniálneho výčnelku sa pohybovala od 5 do 12 mm. 30% pacientov malo léziu dvoch alebo viacerých diskov. 15% pacientov malo spondylolistézu.
Počas prvej návštevy boli pacienti randomizovaní do ekvivalentných skupín, keď sa uskutočnilo klinické vyšetrenie s vyhodnotením psychoemocionálneho stavu, zistenie intenzity bolesti v pokoji podľa biomechanických abnormalít VAŠEHO pomocou hardvérovo-softvérového komplexu MBN-BIOMECHANIKA (NMF MBN, Moskva)..
Po zaradení do štúdie sa pacienti podrobili šesťtýždňovej komplexnej liečbe. Vyšetrenie sa uskutočnilo po 3. a 6. týždni liečby.
Ďalšie pozorovanie pacientov sa uskutočňovalo v priebehu roka s kontrolnými bodmi po 6 mesiacoch a jeden rok po liečbe.
Pacientom oboch skupín (charakteristiky v tabuľke 1) boli predpísané masáže, akupunktúra, fyzioterapeutické cvičenia (cvičebná terapia), v závislosti od závažnosti klinických prejavov a závažnosti stavu - priebeh NSAID; dátumy zrušenia boli zaznamenané na karte pacienta. Terapia DONA v hlavnej skupine sa uskutočňovala podľa schémy: vrecká na perorálne podanie 1500 mg jedenkrát denne alebo vo forme injekčného roztoku 400 mg - 2-krát týždenne počas 6 týždňov. Hlavnú skupinu tvorilo 22 pacientov, ktorí užívali liek DONA v injekčnej forme, a 50 pacientov, ktorí užívali rovnaké liekové perá podľa schémy..

Počet pacientov Ženy Muži Priemerný vek, domáce zviera

DONA ani iné chondroprotektory neboli zahrnuté do liečby pacientov v kontrolnej skupine..
Popri štúdiu funkcie pohybového aparátu s využitím hardvérového a softvérového systému MBN-BIOMECHANIKA sa použili aj metódy analýzy chôdze (z hľadiska časových, kinematických parametrov a reakcií na podporu) a stability hlavného stojana - stabilometria. Označenie parametrov zodpovedá vyššie uvedeným parametrom [4, 5].
Parametre času / e sú trvanie krokového cyklu (TS) v s, trvanie podpornej periódy (ON), trvanie celkovej periódy dvojitej podpory (DO), prvá perióda dvojitej podpory (PDO), trvanie druhej periódy dvojitej podpory (VDO), trvanie periódy. jednorazová podpora (ОО) a čas začiatku obdobia druhej dvojitej podpory (NVD) - v% času ЦС.
Vertikálna zložka podpornej reakcie (schopnosť pacienta znášať záťaž na dolnej končatine) je prvé (Z1) a druhé (Z3) maximum, ako aj minimum (Z2). Všetky parametre boli merané v% telesnej hmotnosti.
Ako kontrolné údaje o stabilometrii sa použili predtým publikované údaje [20]. Štatistické spracovanie bolo vykonané podľa Studentovho kritéria, sú zvýraznené významné rozdiely (/ K0,05).
VÝSLEDKY A JEJ DISKUSIA
príznaky Výsledkom prvého 6-týždňového liečebného cyklu pre pacientov oboch skupín bolo štatisticky ekvivalentné zlepšenie klinických ukazovateľov. Klinické ukazovatele pacientov pred liečbou a 6 týždňov po liečbe sú uvedené v tabuľke. 2.
Neboli teda štatisticky významné rozdiely v dynamike hlavných klinických ukazovateľov v hlavnej a kontrolnej skupine.
Zároveň bol zaznamenaný rozdiel v načasovaní prerušenia liečby NSAID: v hlavnej skupine (2,5 + 0,2) týždňov, v kontrolnej skupine (4,1 + 0,2) týždne QK0,05).
Dynamika funkčného stavu. Počas prvého liečebného cyklu sa sledoval funkčný stav pred liečbou, 3 týždne a 6 týždňov po liečbe.
Údaje o podmetrii. Charakteristiky času / kroku kroku, priemerné hodnoty časových parametrov kroku cyklu v podskupinách sú uvedené v tabuľke. 3. Ako je zrejmé z tabuľky, po liečbe došlo v oboch skupinách k pozitívnej dynamike hlavných podometrických ukazovateľov. Okrem toho sa v hlavnej skupine (obr. 1) predlžuje trvanie podpornej periódy (PO), čo spoľahlivo indikuje zníženie závažnosti bolesti..
Goniometrické údaje. Počas počiatočného skúmania kinematiky pohybov v kĺboch ​​dolných končatín sa všetky hlavné amplitúdy líšili v nižších hodnotách v porovnaní s normou. Amplitúda bedrového kĺbu sa mierne zvýšila v hlavnej skupine (/ KO, 5) o 6 týždňov liečby (3. vyšetrenie)..
Počiatočné vyšetrenie kolenného kĺbu v obidvoch skupinách odhalilo zníženie hlavných amplitúd extenzie flexie. Počas dvoch následných vyšetrení sa tieto ukazovatele v hlavnej skupine normalizujú.
Pri prvom vyšetrení sa u pacientov oboch skupín odhalili aj výrazné zmeny v biomechanike pohybov, ktoré boli okrem iného spôsobené zvýšením počtu ďalších pohybov v kolenných kĺboch ​​(tabuľka 4)..

Tabuľka 2 Dynamika klinických ukazovateľov počas liečby v hlavnej a kontrolnej skupine

Porušenie postavy a bio-

Bolesť v mierke

Achillesova reflexná redukcia

podľa segmentového typu

Periférna redukcia SRV-

Prítomnosť motorickej parézy

Tabuľka 3 Hodnoty časových charakteristík kroku v každej skupine v dynamike a v porovnaní s normou

ZMENA FUNKČNÉHO ŠTÁTU PACIENTOV S HERNIAMI INTERVERBINÁLNEJ DISKY

ďalšie pohyby v kolennom kĺbe

1. vyšetrenie

Nie viac ako 5, nie viac ako 5

Dynamometrické údaje. Charakteristiky vertikálnej dynamickej nosnosti (t. J. Schopnosť končatiny znášať záťaž) sú prvé (Z1) a druhé (Z3) maximá, ako aj energetické minimum (Z2) (obr. 2, 3). Všetky parametre boli merané v% telesnej hmotnosti.
Na obr. 4 uvádza príklad zmien v dynamickej podpornej kapacite pred a po 6 týždňoch terapie
u pacienta z hlavnej skupiny; podmienená norma je označená tenkou čiernou čiarou.

Tabuľka 5 Registračné údaje podporných reakcií vo vertikálnej zložke

97,78 ± 3,2 77,74 ± 5, S 100,56 ± 3, S

97,01 ± 3,40 77,29 ± 5,40 100,54 ± 3,0

100,11 ± 3,30 78,51 ± 5,10 102,66 ± 3,10

102,67 ± 3,30 79,66 ± 5,00 104,89 + 3,10

102,53 ± 3,20 78,8 ± 5,112,12 ± 3,30

105,03 ± 3,40 80,22 ± 5,20 107,95 + 3,30

113 + 11
78 ± 8 113 ± 8

Výsledky štúdie podporných reakcií pozdĺž vertikálnej zložky ukazujú významné zníženie maxim (Zl, Z3) pred začiatkom liečebného cyklu (tabuľka 5). Parameter nedosiahol telesnú hmotnosť subjektu, t. dynamická podpora končatiny-
dostatočné na udržanie vlastnej hmotnosti pacienta. Pri druhom a treťom vyšetrení sa hodnota parametra postupne zvyšuje v obidvoch skupinách a prevyšuje telesnú hmotnosť a pri hlavnej skúške po 6 týždňoch liečby existuje významný rozdiel v náraste týchto ukazovateľov v porovnaní s kontrolnou skupinou. Je potrebné poznamenať, že napriek tomu v hlavnej skupine indikátor nedosahuje štandardné hodnoty.
Zvýšenie schopnosti dynamickej podpory nepriamo naznačuje zmenu elastických vlastností chrupavky a zvýšenie jej tlmiacich vlastností..
Údaje o stabilite. Podľa údajov o stabilometrii sú v oboch skupinách významné rozdiely od normy pre väčšinu ukazovateľov. Okrem toho rozdiely medzi skupinami navzájom nie sú významné a štatisticky nespoľahlivé. Rovnováha v hlavnom postoji skúmaných pacientov sa vyznačuje posunom priemetu ťažiska tela smerom dopredu v sagitálnej rovine a stranou v prednej časti. Tieto príznaky charakterizujú rovnováhu pacientov ako relatívne nestabilnú s prevládajúcou poruchou v sagitálnej rovine. Posledné pod-
Potvrdzuje to výrazné prekročenie normy pre ukazovatele dĺžky statokinesiogramu a najmä jeho oblasti. V čase medzi prvou a treťou štúdiou sa stabilita v obidvoch skupinách mierne zvýšila, ale zmeny sú nespoľahlivé.
Výsledky následných pozorovaní. V súlade s výskumným plánom boli všetci pacienti, ktorí sa zúčastnili na štúdii, vyzvaní, aby opätovne preskúmali a vykonali priebeh liečby 6 mesiacov po prvom cykle (tabuľka 6). Mnoho ambulantných pacientov však odmietlo ďalšie vyšetrenie z dôvodu neustáleho zlepšovania.
Po opakovanom vyšetrení, 6 mesiacov po prvom cykle liečby, sa pozorovali štatisticky ekvivalentné klinické ukazovatele u pacientov, ktorí zostali pod dohľadom oboch skupín. Okrem toho sa pri uskutočňovaní druhého liečebného cyklu zaznamenala rovnaká pozitívna dynamika klinických ukazovateľov ako v prvom, štatisticky ekvivalentná v oboch skupinách. Je potrebné zdôrazniť, že v prípade opakovaného vyšetrenia a druhého liečebného postupu oboch skupín

Tabuľka 6
Reverzibilita pre obnovenú bolesť


Tabuľka 1 Charakterizácia pacienta

Spočiatku po 6 mesiacoch po 1 roku

74 20 (27,7%) 28 (38,8%)

Tabuľka 7 Nežiaduce účinky lieku


Obehové obdobie

Bolesť brucha
Vysoký krvný tlak
Prípady alergie

boli pacienti, ktorí pri úvodnom vyšetrení vykázali najhoršie klinické ukazovatele v skupine.
Bezpečnosť liečby. Všeobecne sa v obidvoch skupinách zaznamenala dobrá znášanlivosť liečby (tabuľka 7). Žiadny z pacientov nebol vylúčený zo študovaných skupín do 6 týždňov, keď sa uskutočnilo vyšetrenie a prvý priebeh liečby..
VÝSLEDKY A JEJ DISKUSIA
Výsledky tejto štúdie ukazujú, že komplexná terapia pacientov s kýlami bedrovej chrbtice, vrátane metód bez drog a liekov, môže viesť k pretrvávajúcej remisii klinických prejavov choroby. Príznaky sa významne znížili v oboch skupinách, ale v skupine pacientov užívajúcich HS sa tento účinok dosiahol pri výrazne kratšom období príjmu NSAID (v priemere 1,5 týždňa). Je potrebné poznamenať, že pri liečbe závažnej kategórie pacientov s dorzopatiou je ťažké obmedziť sa na krátke obdobie NSAID. Takže v našej štúdii dostalo mnoho pacientov terapiu NSAID až 6 týždňov. Je potrebné pamätať na to, že väčšina pacientov s dorzopatiou má rôzne sprievodné choroby. V tejto súvislosti je pre túto kategóriu ľudí vhodnejšie používať selektívne inhibítory COX-2 na zníženie rizika nežiaducich účinkov spojených s dlhodobou liečbou NSAID. Všeobecne spájame dobrú znášanlivosť komplexnej liečby s použitím selektívneho inhibítora COX-2, pôvodného liečiva Movalis. Avšak od-
existujú známe prípady nepriaznivých účinkov liekov tejto skupiny na gastrointestinálny trakt, kardiovaskulárny systém a ďalšie systémy s ich dlhodobým užívaním. Získané údaje, ktoré naznačujú možnosť skrátenia trvania NSAID pri použití HS v komplexnej terapii, majú preto osobitný význam. Získané výsledky tiež potvrdzujú predtým publikované údaje o správnom symptomatickom pôsobení HS na bolesť chrbta [11], čo naznačuje špeciálne mechanizmy pôsobenia tohto lieku na zmiernenie zápalovej reakcie [15]..
Analýza dynamiky funkčného stavu pacientov pomocou komplexného hodnotenia biomechaniky motorického zákona odhalila zlepšenie základných biomechanických ukazovateľov v oboch skupinách, čo koreluje so zlepšením klinických a psychoemotívnych ukazovateľov..
Pri objektívnom biomechanickom vyšetrení sa zaznamenal významný rozdiel medzi hlavnou a kontrolnou skupinou v analýze dynamiky podporného obdobia (PO) a dynamickej podpornej kapacity (DO). Tieto ukazovatele spolu úzko súvisia. Softvér odráža schopnosť končatiny niesť záťaž a objektívne odráža silu syndrómu bolesti. To znamená, že čím silnejší je syndróm bolesti, tým kratšia je doba podpory. Významné zvýšenie tohto ukazovateľa v skupine pacientov užívajúcich HS naznačuje rýchlejší pokles bolesti ako v hlavnej skupine. Výsledkom je, že dynamika ukazovateľa schopnosti dynamickej podpory je konzistentná. Významné zvýšenie tohto ukazovateľa v skupine užívajúcej HS nepriamo naznačuje zmenu elastických vlastností chrupavkového tkaniva a zvýšenie jeho odpisových vlastností.
V hlavnej skupine bolo počas liečby zaznamenané významné zníženie amplitúdy ďalších pohybov v kolennom kĺbe (únos-adukcia, rotácia; pozri tabuľka 4) v porovnaní s kontrolnou skupinou, čo je jedným zo znakov zníženia preťaženia končatín..
Ako už bolo uvedené skôr, pacienti s herniou bedrovej medzistavcovej platničky (GMDPO) preťažujú jeden z dolných končatín, okrem toho sa na tejto strane najčastejšie vyskytuje artróza veľkých kĺbov. Toto pozorovanie, overené štúdiom biomechaniky, potvrdzuje teóriu biomechanickej integrity muskuloskeletálneho systému.
ľudský aparát. Ak je poškodený veľký kĺb alebo PDS, dochádza k kompenzačnej zmene biomechaniky motorického účinku, ktorá vedie k preťaženiu iných kĺbov a PDS s následným zapojením do patologického procesu..
Na základe histórie sledovania je potrebné poznamenať, že v obidvoch skupinách bol pozitívny účinok komplexnej liečby dlhodobý a nedochádzalo k exacerbácii choroby, čo by prinútilo pacienta, aby sa poradil s lekárom. Z počtu pacientov v kontrolnej skupine 6 mesiacov po liečbe však do druhého cyklu prišlo 27,7%, zatiaľ čo z hlavnej - 10,8% a rok po liečbe 38,8% a 21,6%. Preto možno dospieť k záveru, že účinok liečby je dlhší v skupine užívajúcej HS. Podľa nášho názoru je však pre túto kategóriu pacientov potrebné zvýšiť počiatočný priebeh liečby HS až na 12 týždňov a vykonať druhý priebeh liečby trvajúci 6 až 12 týždňov najneskôr o 6 mesiacov neskôr. Platnosť tohto odporúčania je potvrdená skutočnosťou, že všetky štatisticky významné rozdiely v ukazovateľoch medzi hlavnou a kontrolnou skupinou boli identifikované v tretej štúdii, t. na konci 6. týždňa liečby. Rozdiel v dynamike ukazovateľov sa na konci štúdie stal štatisticky významný, napriek tomu nedosiahol normu. Teoreticky teda predĺženie trvania kurzu HS môže viesť k ďalšej pozitívnej dynamike.
Zaznamenali sme dobrú znášanlivosť lieku DONA. Dostupné údaje z literatúry o dlhodobom používaní pôvodného HS vám umožňujú nebáť sa vývoja vedľajších účinkov lieku. Zníženie doby užívania NSAID dosiahnuté v hlavnej skupine navyše znižuje celkové riziko vedľajších účinkov.
V našej štúdii sme použili dve rôzne formy DONA - orálnu a parenterálnu. Počet pacientov užívajúcich rôzne formy lieku bol v oboch skupinách rovnaký a bol distribuovaný v závislosti od individuálnych preferencií. Ako je uvedené vyššie, v závislosti od spôsobu užívania lieku sme neodhalili významný rozdiel v klinických ukazovateľoch. Klinický účinok sa však vyvinul v priemere o 4 až 5 dní skôr u pacientov, ktorí použili injekčnú formu. Toto pozorovanie sa týka iba klinických parametrov.,
neodrážalo sa to v biomechanických ukazovateľoch.
Významný rozdiel v biomechanických ukazovateľoch v hlavnej a kontrolnej skupine naznačuje, že zahrnutie pôvodného HS do komplexnej liečby pacientov s GMDPO nielen uľahčuje vykladanie medzistavcových platničiek, ale tiež obnovuje správny dynamický stereotyp, ktorý nielen zlepšuje kvalitu života tejto kategórie pacientov, ale tiež znižuje. progresia ochorenia a riziko zahrnutia nových stavcových motorických segmentov a veľkých kĺbov do patologického procesu.
V našej štúdii sme použili pôvodný sulfát glukozamínu (DONA) a nepovažujeme za možné extrapolovať na iné lieky a potravinové doplnky, ktoré podľa výrobcov zahŕňajú glukózamínsulfát.

LITERATÚRA
1. Batysheva, T. T. Funkčné príznaky bedrovej osteochondrózy u ambulantných pacientov podľa biomechanických štúdií / T. T. Batysheva, L. R. Rusina, D. V. Skvortsov, I. V. Shkatov // Manuálna terapia - 2003 3-S.32-36.
2. Zuev, S.L. Regulačné stabilometrické údaje pre „americkú“ inštaláciu nôh subjektu / S.L. Zuev, D.V. Skvortsov // VII All-Russian Conference on Biomechanics, 24. - 28. mája 2004 - Nižný Novgorod, 2004. - T.2. - C 0,63-64.
3. Larina, V.N. Biomechanika pohybu a kliniky bedrovej osteochondrózy / V.N. Larina, D.V. Skvortsov, A.A. Bykov // Tradičné lekárstvo a výživa: Teoretické a praktické aspekty: Materiály I. Int. vedecký Congress. - M., 1994. - S.PO - 111.
4. Skvortsov, D.V. Klinická analýza pohybov, analýza chôdze / D. V. Skvortsov - M.: Stimul Scientific Research Center, 1996. - 344 s..
5. Skvortsov, D.V. Klinická analýza pohybov, stalometry / D.V. Skvortsov. M: „Antidor“, 2000.-189 s..
6. Khabarov, F.A. Klinická neurológia chrbtice / F.A. Khabirov. - Kazan, 2001.
7. Tsvetkova, E.S. DONA - sľubné liečivo na liečbu osteoartritídy / E. S. Tsvetkova, E.L. Nasonov, V. V. Badokin // Ruská reumatológia.— 1999.- č. 5.-S. 34-38.
8. Aronoff, G.M. Vyhodnotenie a liečba chronickej bolesti / G.M. Aronoff - 2. vydanie. - Baltimore: Williams & Wilkins, 1992. - 235 s.
9. Deyo, R.A. Náklady, kontroverzia, kríza: bolesť dolnej časti chrbta a zdravie verejnosti / R.A.Deyo, D.Cherkin, D.Conrad, E.Volinn // Ann. Rev. Public Health.— 1992. - No. 12. - P.141-145.
ZMENA FUNKČNÉHO ŠTÁTU PACIENTOV S INTERTERNOURBÁLNYMI HERNIAMMI.
69
10. Eisenstein, S. M., Chhodadadeh, S., Patrick J.H. Analýza chôdze pri chronickej bolesti chrbta // Gait Anal a Med. Photogramm. Proc. Inf. Conf., Oxford. Nadpis-ton. - 1987. - zv. 1-3, apr. - S. 61—62.
11. Forster, K.K. Účinnosť glukózamín sulfátu pri osteoartritíde bedrovej chrbtice: placebom kontrolovaná, randomizovaná, dvojito zaslepená štúdia / K. K. Forster, K. Schmid, L. C. Rovati // Arthritis Reum.-2000.-No. 43-S. 1613.
12. Krzaczek, J. Degeneratívne zmeny v driekovej chrbtici a skoré tlaky na psa: proc. 14. Annu. Northeat Bioeng. Conf, 10. - 11. marca 1988 / J. Krzaczek, G. McNelis, J. Eisenhardt. - Durcham, 1988. - P.33–35.
13. Khodadadeh, S. Gait analýza pacientov s bolesťou dolnej časti chrbta pred a po operácii / S. Chodadadeh, S. M. Eisenstein // Spine. -1993 - zv. 18, 11.— P.1451-1455.
14. Lamoth, C.J. Koordinácia panvy a hrudníka v priečnej rovine pri chôdzi u osôb s nešpecifickou bolesťou dolnej časti chrbta / C.J. Lamoth, O.G. Meijer, P.I. Wuisman [et al.] // Spine.-2002.-zv. 27, 4-P.92-99.
15. Largo, R. Glicosamine inhibuje IL-lb-indukovanú NB-kB aktiváciu v ľudských osteoartritických chondrocytoch / R. Largo, M.A. Alvarez-Soria, I. Diez-Ortego [et al.] // Osteoarthrit. chrupavka - 2003. - č. 11. - str. 290 - 298.
16. McAlindon, T. E. Glukozamín a chondroitín na liečenie osteoartritídy. Systematické hodnotenie kvality a metaanalýzy / T. E. McAlindon, M. P. La Valley, J. P. Gulin [et al.] // JAMA.— 2001.— č. 357.-P.247-248.
17. Muller-Fassbender, H. Glukosamin sulfát v porovnaní s ibuprofenom pri osteoartritíde kolena / H. Muller-Fassbender, G. L. Bach, W. Haase a kol. // Osteoarthrit. Chrupavka-1994.-č. 2.-C.61-69.
18. Noack, W. Glukosamin sulfát pri osteoartritíde kolena / W. Noack, M. Fischer, K. K. Forster a kol., // Osteoarthrit. Chrupavka - 1994. - č. 2 - C.51-59.
19. Pavelka, K. Glukosamin sulfát a oneskorenie progresie osteoartritídy kolena / K. Pavelka, S. Gatterová, M. Olejarová [et al.] // Arch. Intern. Med. - 2002. - č. 162. - P.2113-2123.
20. Reginster, JY Dlhodobé účinky glukozamínsulfátu na progresiu osteoartritídy: ramdomizovaná, placebom kontrolovaná klinická štúdia / JYReginster, R. Derisy, I.Paul [a kol.] // Lancet.- 2001. - č. 357.-P.251-256.
21. Reichelt, A. Účinnosť a bezpečnosť pri intramuskulárnom glukosamin sulfáte pri osteoartritíde kolena / A. Reichelt, KKForster, M. Ficher [et al.] // Arzneim-Forsch / Drag Research. - 1994. - č. 44. —S 75–80.
22. Towheed, T. E. Glukozamín a chondroitín na liečenie príznakov osteoartritídy: dôkazy sú všeobecne ponúkané, ale neúplné / T.E. Towheed, T. S. Anastassiades // jAMA.-2000.-No. 283.-P.1483-1484..

V prípade kopírovania materiálov a ich zverejňovania na iných stránkach bude správa stránok konať v súlade s právnymi predpismi Ruskej federácie o autorských právach..

DONA (prášok): recenzie

Ahoj!
Chcem sa podeliť o svoje skúsenosti s Donovým chondroprotektorom. Pred niekoľkými rokmi ma boleli kĺby, iskrili mi z očí. A mám svojich obľúbených synovcov. Často sa stretávame, chcem aktívne tráviť čas a spoločné problémy sú skutočne ďalším príbehom. A rád chodím na fitness, záťaž nie je príliš vysoká. Ale stále... Všeobecne som musel ísť k lekárom, samozrejme. Bol vyšetrený na MRI, diagnostikovaná artróza kolenných kĺbov 2. stupňa. Pokúsili sa pochopiť dôvod, ale nenašli nič rozumného, ​​potom sa ukázalo, že toto je staré zranenie, stále na vysokej škole, sa cíti samo. Liečil sa liečebným cyklom, po ktorom lekár dôrazne odporúčal pitie chondroprotektorov v kurzoch každých šesť mesiacov a v žiadnom prípade nezabudol, že účinok a konanie sa nezastavia. Mne. zatiaľ neprečítal žiadny liek okrem Dony. Zdá sa, že som sa pokúsila tretí. Na konci prvého mesiaca podania sa účinok stal viditeľným. Po prvé, neboli potrebné lieky proti bolesti. Potom som vo všeobecnosti postupne zabudol na problémy. Najdôležitejšia vec je nezabudnúť) inak mi chýba čas vždy asi dva týždne, nie sú tam žiadne problémy, nepohodlie nie je. Úplne mi to letí z hlavy) Teraz si na telefón pripomeniem, aby som ti nevynechal. Kupujem Don vo vrecku. Vyzerá to, že na fotografii sú vrecká s práškom. Rozpustite pohárom vody a pite s jedlom raz denne. A to je všetko, nič komplikované. Podľa môjho názoru vynikajúci východiskový postoj ah)))

Ahoj!
Chcem sa podeliť o svoje skúsenosti s Donovým chondroprotektorom. Pred niekoľkými rokmi ma boleli kĺby, iskrili mi z očí. A mám svojich obľúbených synovcov. Často sa stretávame, chcem aktívne tráviť čas a spoločné problémy sú skutočne ďalším príbehom. A rád chodím na fitness, záťaž nie je príliš vysoká. Ale stále... Všeobecne som musel ísť k lekárom, samozrejme. Bol vyšetrený na MRI, diagnostikovaná artróza kolenných kĺbov 2. stupňa. Pokúsili sa pochopiť dôvod, ale nenašli nič rozumného, ​​potom sa ukázalo, že toto je staré zranenie, stále na vysokej škole, sa cíti samo. Liečil sa liečebným cyklom, po ktorom lekár dôrazne odporúčal pitie chondroprotektorov v kurzoch každých šesť mesiacov a v žiadnom prípade nezabudol, že účinok a konanie sa nezastavia. Žiadna iná droga ako Dona mi nepomohla. Zdá sa, že som sa pokúsila tretí. Na konci prvého mesiaca podania sa účinok stal viditeľným. Po prvé, neboli potrebné lieky proti bolesti. Potom som vo všeobecnosti postupne zabudol na problémy. Najdôležitejšia vec je nezabudnúť) inak mi chýba čas vždy asi dva týždne, nie sú tam žiadne problémy, nepohodlie nie je. Úplne mi to letí z hlavy) Teraz si na telefón pripomeniem, aby som ti nevynechal. Kupujem Don vo vrecku. Vyzerá to, že na fotografii sú vrecká s práškom. Rozpustite pohárom vody a pite s jedlom raz denne. A to je všetko, nič komplikované. Podľa môjho názoru vynikajúci východiskový postoj ah)))

obal
Inštrukcie na používanie
Inštrukcie na používanie
Pokiaľ ide o materskú stránku rodiny, mám všetko so spoločnými problémami a toto ma neprešlo. Nepamätám si presne, kedy som začal mať bolesti v kĺboch, ale toto nie je prvý rok, ale ja som len 34. Áno, je to veľmi smutné, keď ste mladí, zdá sa, že sa všetko začína blížiť k odchodu do dôchodku..
V zásade je toto všetko stále v počiatočnej fáze. Ale pred 1,5 rokmi som mal naozaj problém. Zrazu mi ochorelo ľavé koleno. V minulosti sa krátkodobé pravidelné bolesti kĺbov obávali. Ale s kolenom už bolo nemožné vydržať. Pretože som začal bolieť kvôli bolesti a noha sa takmer zastavila. „Beh“ na kliniku k chirurgovi. X-ray ukázal začínajúcu gonartrózu kolenného kĺbu - štandard pre on. prečítať ďalší krk polovice rodinnej diagnostiky ženy. Ale v tejto fáze lekár povedal, že po liečbe bolesť zmizne. Vykonal som protizápalovú liečbu + odporúčanie chirurga je teraz neustále brať prášok Don trikrát ročne po dobu 2 mesiacov.
Počúval som odporúčania. Liečba ma nanešťastie nezachránila od bolesti kolena až do konca, ale má to účinok.
Ale moja pravidelná bolesť v kĺboch ​​(lakte, ruky, kolená) boľavej postavy s horiacim pocitom zmizla. Niekedy sa stalo, že lakte boleli ako kosti, ktoré boli hodené do ohňa.
Toto pripisujem pozitívnemu účinku Dony. Pretože sa koleno bude stále riešiť na MRI.
Beriem túto drogu už rok. Mám v pláne pokračovať v používaní.
Je veľmi pohodlné použitie. Prášok sa zriedi vodou a užíva sa jedenkrát denne. Lekár odporučil 30 minút pred jedlom (pokyny o tom nič nehovoria). Chutí úplne normálne. Nie je chutné, ale nie nepríjemné.
Jediné negatívne je pre mňa drahé. Minulý rok stálo balenie 20 vriec (a potrebujem tri z týchto balíkov na kurz) 1270 rubľov, teraz - 1350.
Utrpenie bolesti kĺbov, najmä ak všetko ešte len začína, odporúčam vám skúsiť to!

obal
Inštrukcie na používanie
Inštrukcie na používanie
Pokiaľ ide o materskú stránku rodiny, mám všetko so spoločnými problémami a toto ma neprešlo. Nepamätám si presne, kedy som začal mať bolesti v kĺboch, ale toto nie je prvý rok, ale ja som len 34. Áno, je to veľmi smutné, keď ste mladí, zdá sa, že sa všetko začína blížiť k odchodu do dôchodku..
V zásade je toto všetko stále v počiatočnej fáze. Ale pred 1,5 rokmi som mal naozaj problém. Zrazu mi ochorelo ľavé koleno. V minulosti sa krátkodobé pravidelné bolesti kĺbov obávali. Ale s kolenom už bolo nemožné vydržať. Pretože som začal bolieť kvôli bolesti a noha sa takmer zastavila. „Beh“ na kliniku k chirurgovi. Röntgenové vyšetrenie ukázalo začiatočnú gonartrózu kolena - štandardná diagnóza pre našu ženskú polovicu rodiny. Ale v tejto fáze lekár povedal, že po liečbe bolesť zmizne. Vykonal som protizápalovú liečbu + odporúčanie chirurga je teraz neustále brať prášok Don trikrát ročne po dobu 2 mesiacov.
Počúval som odporúčania. Liečba ma nanešťastie nezachránila od bolesti kolena až do konca, ale má to účinok.
Ale moja pravidelná bolesť v kĺboch ​​(lakte, ruky, kolená) boľavej postavy s horiacim pocitom zmizla. Niekedy sa stalo, že lakte boleli ako kosti, ktoré boli hodené do ohňa.
Toto pripisujem pozitívnemu účinku Dony. Pretože sa koleno bude stále riešiť na MRI.
Beriem túto drogu už rok. Mám v pláne pokračovať v používaní.
Je veľmi pohodlné použitie. Prášok sa zriedi vodou a užíva sa jedenkrát denne. Lekár odporučil 30 minút pred jedlom (pokyny o tom nič nehovoria). Chutí úplne normálne. Nie je chutné, ale nie nepríjemné.
Jediné negatívne je pre mňa drahé. Minulý rok stálo balenie 20 vriec (a potrebujem tri z týchto balíkov na kurz) 1270 rubľov, teraz - 1350.
Utrpenie bolesti kĺbov, najmä ak všetko ešte len začína, odporúčam vám skúsiť to!

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cervikálna osteochondróza je degeneratívny-dystrofický proces v medzistavcových platničkách krčnej chrbtice sprevádzaný nahradením chrupavky kostným tkanivom a imobilizáciou stavcov.
V poslednej dobe sa medzi mladými ľuďmi vyskytlo viac prípadov bedrovej miechy. Dôvodom je skutočnosť, že od útleho veku deti začali čoraz častejšie sedieť pri počítači a tráviť oveľa menej času na záhrade a hrať hry v prírode.
Aby ste sa po nočnom spánku cítili oddýchnutí a prebudení, musíte sa naučiť správne spať aj pri diagnostike, ako je medziobratlová kýla. Tieto znalosti pomôžu spomaliť vývoj choroby a vyhnúť sa ďalším zraneniam.

Vedľajší účinok