loader

Hlavná

Späť

Dorsálna hernia disku, čo to je

Dorsálna prietrž disku je ťažkou možnosťou rozvoja vertebrálnej prietrže. V tejto situácii sa obsah buničiny v chrupavke vedie smerom k miechovému kanálu. Preto je pri takom klinickom obraze predovšetkým riziko neurologických komplikácií. Až po ochrnutie a ochrnutie nôh.

Dorsálna prietrž

Ak sa vytvára dorzálna prietrž disku a to, čo je predmetom záujmu pacientov. Medzistavcové platničky sú štruktúry absorbujúce otrasy medzi stavcami, pozostávajúce z tkaniva chrupavky. Sú potrebné na zabezpečenie normálnej pohyblivosti chrbtice a na zabránenie trenia stavcov proti sebe. Takéto elastické medzery nám pomáhajú pohybovať sa, zdvíhať závažia, jednoducho chodiť, otáčať a nakláňať chrbát. Medzistavcové platničky sa skladajú z mäkkého vláknitého jadra a hustého vláknitého prstenca..

Kýla chrbtice sa nazýva patológia, pri ktorej sa vo vláknitom kruhu objaví prasklina a buničina opúšťa svoje fyziologické hranice. Výsledkom je, že uvoľnené tkanivá začínajú tlačiť na nervové korene.

Difúzna prietrž sa nazýva dorzálna prietrž, ak sa pulpózne jadro vyšlo dozadu smerom k miechovému kanálu. Toto je najťažšia z možných možností, pretože v tejto oblasti je miecha a väčšina nervových koreňov. Pacient je mučený najväčším počtom neurologických príznakov. Spočiatku je to iba bolesť a potom - zníženie pohyblivosti a citlivosti nôh. Možné abnormality v panvových orgánoch.

Príčiny a rizikové faktory

Dorzálna hernia disku sa môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • Traumatické účinky;
 • nadváhou;
 • Nadmerný fyzický stres;
 • Náhle pohyby, zdvíhanie veľkého nákladu nesprávnou technikou;
 • Geneticky slabý svalový tonus;
 • Nedostatok pohybovej aktivity;
 • Infekčné choroby.

Ak je pacient náchylný na prietrž a lekár ho dokonca neustále pozoruje, je ťažké povedať, kam bude smerovať prasknutie vláknitého prstenca. Toto sa zvyčajne deje na najmenej hustých a chránených miestach. Hlavným faktorom vývoja výčnelkov a potom hernií je osteochondróza, degeneratívne-dystrofické zmeny v chrupavkovom tkanive medzistavcových platničiek..

Životný štýl moderného človeka má vzhľad osteochondrózy a potom hernie. Trochu sme sa začali hýbať a veľké percento obyvateľstva neustále sedí v práci s nesprávnym držaním tela. Nie je prekvapujúce, že svaly podporujúce chrbát sú slabšie. Zaťaženie na ne sa zvyšuje, pretože telesná hmotnosť v takejto situácii má tendenciu rásť.

príznaky

Najčastejšie sú krúžky vláknitých diskov v spodnej časti chrbta odtrhnuté. Zvyčajne medzi stavcami L4 a L5, ako aj L5 a S1. Niekedy sa vyskytuje na úrovni krku, medzi C5 a C6. V oblasti hrudníka sú také praskliny veľmi zriedkavé, pretože ide o najmenej pohyblivú a najviac chránenú oblasť chrbtice. Sprievodné ochorenia môžu zahŕňať infekčný zápal, artrózu a vyčnievanie disku. Ak sprevádzajú kýlu, jej liečenie je ešte ťažšie..

Keď sa na krku objaví dorzálna hernia, pozorujú sa tieto príznaky:

 • bolesť hlavy;
 • Horné končatiny a krk, ramená bolia;
 • Citlivosť dlaní sa zhoršuje;
 • Zvuky v ušiach;
 • závraty;
 • Pred očami sa stmieva;
 • Horné končatiny oslabujú;
 • Zvýšenie tlaku;
 • Môžu sa vyskytnúť mdloby..

Všetky tieto príznaky neurologického typu sa začínajú mučiť, pretože prietrž stláča nervy a krvné cievy na krku. V dôsledku toho mozog začína trpieť nedostatkom krvného obehu a inervácia rúk sa zhoršuje..

Dorsálna kýla dolnej časti chrbta sa prejavuje trochu inak:

 • Syndróm bedrovej bolesti;
 • Ostrá bolesť počas náhlych pohybov, kýchania, kašľa a smiechu;
 • Bolesť vyžaruje do gluteálnej a femorálnej oblasti;
 • Citlivosť nôh sa zhoršuje, objavuje sa pocit „bežiacich husacích hrčiek“;
 • Pocit slabých nôh;
 • Je ťažké udržať statickú polohu po dlhú dobu, bolesť sa zhoršuje, keď pacient stojí.

komplikácie

Dorsálna hernia medzistavcového disku spôsobuje najväčší počet komplikácií. Situácia je riskantná v tom, že uvoľnené vláknité tkanivo môže začať vyvíjať tlak na miechu. Kýly tohto typu sú spravidla dosť veľké.

Ak kýla vytvára tlak na miechu, môžu komplikácie zahŕňať narušenie panvových orgánov, čiastočnú alebo úplnú paralýzu nôh..

liečba

Najskôr sa lekári snažia používať iba konzervatívne metódy liečby. Pacient by mal mať k dispozícii odpočinok a posteľ. Súčasne sa predpisujú lieky - nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad Diclofenac alebo Ibuprofen. Pomáhajú tiež lieky proti bolesti, a to aj vo forme injekčnej blokády chrbtice..

Na zmiernenie stresu z postihnutej oblasti sa môžu použiť ortopedické ortézy. Pre krčný región - golier Shants, pre spodnú časť chrbta - korzety.

Ak k zlepšeniu nedošlo dlho alebo existuje nebezpečenstvo silného negatívneho účinku na miechu, lekári predpisujú chirurgický zákrok. Tkaniny, ktoré siahajú za disk, sa odstránia. Po operácii je poskytnutá dlhá rehabilitácia.

Po akútnom období alebo rehabilitácii po ukončení operácie by mal pacient premýšľať o svojom životnom štýle. Ak chcete zabrániť opakovaniu dorzálnej prietrže, musíte schudnúť, posilniť svaly. A to znamená - robiť fyzické cvičenia, meniť stravu, plávať v bazéne.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Prečo sa vyvíja dorzálna prietrž medzistavcových platničiek C5 C6? liečba

Dorsálna hernia medzistavcového disku C5-C6 je bežnou patológiou. Je to spôsobené tým, že sa vyvíja v oblasti zadného segmentu. Preto je názov choroby. Stavce C5 a C6 sa nachádzajú v krčnej chrbtici, čo tiež pomáha zvyšovať výskyt patológie, pretože v tejto oblasti je najvyššia úroveň motorickej aktivity. Hlavnou príčinou tohto typu ochorenia je osteochondróza. Ak včas nevenujete pozornosť charakteristickým znakom, objaví sa výčnelok a čoskoro kýla.

S predčasnou liečbou osteochondrózy sa vyvíja dorzálna prietrž medzistavcových platničiek C5-C6.

Mechanizmus vývoja choroby

Na diskoch, ktoré sú umiestnené medzi stavcami, sa vytvorí výstupok. Ich hlavnou funkciou je odpisovanie, ktoré zabraňuje poraneniu chrbtice. Disk pozostáva z vláknitého jadra, ktoré obklopuje vláknitý kruh. Nad a pod sú tenké vrstvy chrupavky. Pod vplyvom pravidelného intenzívneho zaťaženia chrbtice sa môžu tkanivá vláknitého prstenca zdeformovať: spočiatku sa mierne pretiahnu, potom sa zvýši tvorba, čo nakoniec vedie k prasknutiu tkaniva..

Výčnelok v dorzálnej hernii sa vyskytuje smerom k zadnej časti disku. To znamená, že vzdelávanie prebieha v blízkosti miechového kanála. Počiatočným štádiom vývoja patológie je dorzálna difúzna výbežok. V tomto prípade nedôjde k pretrhnutiu vláknitého prstenca, ale vytvorí sa výčnelok, ktorý pokrýva 25 až 50% plochy..

Ak sa nevylučuje negatívny faktor prispievajúci k rozvoju patológie, potom sa vzdelanie postupne zvyšuje. Poslednou fázou prietrže je sekvestrácia sprevádzaná roztrhnutím vláknitého prstenca a prolapsom fragmentov buničinového kruhu do miechového kanála. Ak je formácia lokalizovaná v oblasti zadného segmentu disku v stredovej línii, nazýva sa chrbtová-stredná.

Pod vplyvom zaťaženia chrbtice môžu byť tkanivá vláknitého prstenca deformované: najskôr sa napínajú, potom sa zvyšuje formácia, čo nakoniec vedie k pretrhnutiu tkaniva..

Príčiny prietrže

Patológia sa vyvíja v mnohých prípadoch:

 1. Ochorenia pohybového ústrojenstva: osteochondróza, skolióza. Príčinou sú často degeneratívne deštruktívne procesy, ktoré sa vyvíjajú v mäkkých, tvrdých alebo chrupavkových tkanivách..
 2. Poranenia krčnej chrbtice.

Existujú nepriame dôvody pre rozvoj dorzálnej hernie:

 • zmeny štruktúry tkanív súvisiace s vekom;
 • prepätie, ktoré je výsledkom intenzívnej fyzickej námahy;
 • nevyvážená výživa;
 • nedostatok tekutín v tele;
 • zlé návyky (pitie, fajčenie).

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5 je vyčnievanie obsahu medzistavcovej platničky, smerované do priestoru kanála lumbosakrálnej chrbtice. Takže l5-s1 je piaty lumbálny a prvý krížový stavec a l4-l5 je piaty a štvrtý bedrový stavec, to znamená, že hovoríme o dorzálnej prietrži, ktorá sa objavila v priestoroch medzi nimi. Z akého smeru je smerované premiestnenie disku, rozlišujú sa typy hernií. Dorsálna prietrž, tiež nazývaná zadná prietrž, je nasmerovaná na miechový kanál. V tomto ohľade existuje riziko porušenia miechy a miechových nervov, ktoré ňou prechádzajú.

Smer vyčnievania dorzálnej hernie je spojený s jeho zvláštnou bolesťou. V prípade poškodenia zadného pozdĺžneho väzu dochádza k difúzii dorzálnej hernie, ktorá vedie k závažným neurologickým poruchám, po ktorých nasleduje paréza a paralýza panvových orgánov..

Podľa štatistík sa najčastejšie vyskytujú dorzálne kýly v bedrovej oblasti.

Príčiny dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Môže existovať niekoľko dôvodov na vytvorenie dorzálnej prietrže bedrovej chrbtice:

Dysplazia lumbosakrálnej chrbtice. Tento stav je vrodenou anomáliou vývoja v bedrovej oblasti. Súčasne sa mení štruktúra a tvar stavcov, väzy sa porušujú, chrupavkové tkanivo, krvné cievy a nervy sa ničia. Výsledkom je dorzálny výčnelok.

Osteochondróza chrbtice, ktorá vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek a objaveniu sa výčnelkov.

Choroby chrbtice spojené so zhoršenou držbou tela - kyphosis, skolióza a lordóza.

Poranenia bedrovej chrbtice. Patria sem aj chirurgické operácie, pády, ostré zákruty.

Infekcie, ako je kostná tuberkulóza.

Nadmerné cvičenie s vzpieraním. U športovcov sa často vyskytuje dorzálna hernia. Okrem toho sú ohrození aj ľudia, ktorí zažívajú neustále vibrácie, napríklad vodiči..

Porušenie metabolických procesov v tele, ktoré vedie k podvýžive chrupavky. Okrem toho zlyhanie metabolických procesov vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Z hľadiska vývoja dorzálnej prietrže sú obzvlášť nebezpečné ložiská tuku v bruchu. Majú významný vplyv na spodnú zónu chrbtice..

Pravidelný príjem nikotínu do tela významne zvyšuje riziko tvorby prietrže..

Málo cvičenia. Z hľadiska tvorby dorzálnej prietrže predstavuje nebezpečenstvo sedavý spôsob života. Predajcovia, účtovníci, vodiči a ľudia týchto profesií, ktorí sú nútení tráviť väčšinu svojho pracovného času sedením v oblasti zvýšeného rizika.

Nie je možné vylúčiť skutočnosť, že existuje hereditárna náchylnosť na vznik prietrže.

Zmeny súvisiace s vekom, ktoré spôsobujú prirodzené opotrebenie diskov.

Poruchy stravovania, ktoré vedú k nedostatočnému príjmu živín. V tomto prípade sú postihnuté všetky orgány, vrátane chrbtice. Pretože je to maximálna záťaž v bedrovej oblasti, jej stavce sa pred zvyškom zničia.

Príznaky dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Syndróm bolesti Kým kýla nedosiahne strednú veľkosť, syndróm bolesti sa prejaví slabo. Ako rastie, zvyšuje sa tlak na miechové nervy. Výsledkom je akýkoľvek pohyb: zdvihnutie nôh, zmena polohy tela - to všetko bude sprevádzané neznesiteľnou akútnou bolesťou. V pokročilých prípadoch pacienti dokonca nemôžu kašľať bez bolesti. Zvyčajne dáva zadok a stehná.

Porušenie citlivosti. U pacientov sa znižuje citlivosť nôh a nôh chodidla, čo je tiež spojené s poškodením miechových nervov. Môže sa objaviť znížená citlivosť chvostovej kosti a svalov gluteálnej. Ďalej dolné končatiny často napučiavajú..

Vertebrálny syndróm. Toto je komplex symptómov, ktorých vzhľad je spojený s bolesťou. Intuitívne sa človek pokúša vyložiť bedrové a sakrálne časti, začne sa sklopiť, nakloniť sa dopredu. Výsledkom je nesprávne držanie tela. Okrem toho trpí zmysel pre rovnováhu a zmeny chôdze. Zakrivenie chrbtice vedie k rozvoju problémov vo fungovaní vnútorných orgánov.

Radikálny syndróm. V procese atrofie svalového tkaniva dochádza k narušeniu citlivosti končatín, objavuje sa ich slabosť. Pokožka sa stáva suchou alebo sa naopak môže zvyšovať potenie, čo je spojené s poruchou mazových žliaz. Keď sa prietrž zvyšuje, zvyšuje sa riziko ochrnutia tela.

Čím viac je poškodená miecha, tým vyššie je riziko vzniku život ohrozujúcich podmienok pre pacienta:

Poruchy reprodukčného systému.

Poruchy fungovania panvových orgánov, ktoré sa prejavujú zápchou alebo hnačkou, močovou inkontinenciou atď..

Sciatica v dolnej časti chrbta a panve, s bolesťou chrbta v celej zadnej strane dolných končatín. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky Sciatica)

Lasegov syndróm. Neuropatológ určuje prítomnosť tohto syndrómu. U pacienta s dorzálnou herniou došlo k úplnému alebo čiastočnému vymiznutiu fyziologických reflexov, najmä kolena a Achilles. Zároveň sa však vytvárajú nové patologické reflexy.

Komplikácie dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Sekvencia prietrže porušením integrity disku a výstupom buničitého jadra do lúmenu miechového kanála. Osoba trpí silnou bolesťou, ktorá sa vysvetľuje kompresiou miechových nervov a miechy. Výsledkom je, že pacient stráca schopnosť starostlivosti o seba, pretože sa nemôže pohybovať.

Ako hernia rastie, môže sa vytvoriť úplná alebo čiastočná ochrnutie pacienta s priradením skupiny zdravotne postihnutých.

Tvorba autoimunitného zápalového procesu. Dôvodom jeho prejavu je obsah proteínov chrupavkových a fibrínových vlákien, ktoré vyvolávajú autoimunitnú reakciu.

Stlačenie zväzku koreňov miechových nervov. V medicíne sa táto komplikácia nazýva príznak chvosta..

Porušenie úkonu močenia a procesu vyprázdnenia z dôvodu poruchy funkcie panvových orgánov.

Atrofia tkanív dolných končatín spojená so stratou citlivosti.

Dorsálna prietrž umiestnená na úrovni 14 až 150 môže teda viesť k ochrnutiu nôh a úplnej strate citlivosti nôh so všetkými dôsledkami vyplývajúcimi z tohto stavu..

Dorsálna kýla, ktorá sa nachádza v 1 5-s1, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania vnútorných orgánov panvy. Preto, ak sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnóza dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Ak je podozrenie na dorzálnu prietrž v bedrovej chrbtici, sú potrebné inštrumentálne diagnostické metódy. Najinformatívnejšou metódou v tomto prípade bude MRI. Na obrázku je znázornený smer výčnelku, jeho veľkosť, stupeň kompresie miechy.

Ak nie je možné mať MRI, môže byť pacient poslaný na CT vyšetrenie. Podľa jeho výsledkov však bude možné dokázať iba skutočnosť, že existuje herniálny výčnelok. Röntgenové vyšetrenie je v tomto prípade neinformatívne, umožňuje nám len dospieť k záveru, že neexistujú žiadne iné zdroje bolesti - zakrivenie chrbtice, jej zranenia alebo nádory..

Liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Ak sa prietrž už vytvorila, môžete sa jej zbaviť iba chirurgickým zákrokom. Lekári však nijako neponáhľajú, aby poslali pacienta na operačný stôl, pretože existujú jasné náznaky.

Konzervatívna liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Konzervatívna liečba scvrkáva a zmierňuje bolesť pacienta a zabraňuje progresii prietrže:

S cieľom zachrániť pacienta pred bolesťou je predpísaný liek proti bolesti a protizápalové lieky, medzi nimi: diklofenak sodný, ibuprofén.

Na zmiernenie svalového kŕča sa indikuje použitie svalových relaxancií, napríklad baklofén, Sirdalud, Midokalm.

Narkotické analgetiká - ketanol, baralgin, ketanov.

Antidepresíva a sedatíva sú zamerané na odstránenie neurologických porúch, ktoré často trpia pacientmi so spinálnou kýlou. Medzi najobľúbenejšie lieky patria desipramín, doxepín, amitriptylín..

Užívanie hormonálnych liekov pomáha zmierniť zápal, predpisuje sa však iba pri absencii účinku iných liekov..

Vitamínová terapia. Je vhodné užiť zvýšenú dávku vitamínu B, konkrétne B1 a B12. Možné je nielen ich intramuskulárne podanie, ale aj orálne podávanie liekov, napríklad neuromultivitídy alebo Neurovitanu..

Metódy konzervatívnej liečby tiež zahŕňajú:

Fyzioterapia. Komplexné cvičebné komplexy je možné začať až v štádiu remisie choroby, po odstránení syndrómu bolesti. Odporúča sa, aby pacient vykonával cvičenia každý deň bez medzier. Malo by sa zabrániť ostrým pohybom, zaťaženie v počiatočných fázach by malo byť minimálne..

Trakcia chrbtice. Moderná medicína ponúka pacientom s herniou podstúpiť trakciu pomocou počítačových zariadení, ktoré vykonávajú postup podľa programu, ktorý je v nich stanovený. Princíp tejto metódy spočíva v tom, že vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje maximálne o 2 mm. Do tejto medzery a prietrže sa môže čiastočne zapojiť. Procedúru je možné vykonávať iba v špecializovaných lekárskych zariadeniach tak, aby nedošlo k poškodeniu zdravia (viac v článku: trakcia chrbtice: indikácie a kontraindikácie).

Fyzioterapeutická liečba. Medzi najobľúbenejšie spôsoby zbavenia pacienta so syndrómom bolesti patrí elektroforéza liekov (so zavedením anestetík, protizápalových alebo hormonálnych liekov) a použitie diadynamických prúdov (pomáha pri anestézii, relaxácii a zvýšení krvného obehu)..

Chirurgická liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Operácia sa spravidla predpisuje iba v 20% prípadov. Indikácia pre operáciu je vývoj komplikácií, nedostatok účinku konzervatívnej terapie, výrazná veľkosť prietrže, silná bolesť. Okrem toho sa chirurgický zákrok môže uskutočňovať s ochrnutím pacienta, ako aj s porušením vnútorných orgánov.

Moderné spôsoby, ako sa zbaviť vydutia, sú nasledujúce:

Mikrodisektómia, pri ktorej sa odstráni časť prietrže a ak je to potrebné, časť stavcov. Postup sa vykonáva pod mikroskopom. Po 5 dňoch môže pacient vykonávať nefyzickú prácu a po 3 týždňoch je jeho schopnosť pracovať úplne obnovená.

Endoskopia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu. Vďaka nemu punkcia na koži, ktorá bude uskutočnená na odstránenie prietrže, nepresiahne 20 mm. Trvanie procedúry neprekročí 45 minút, bude vyžadovať zavedenie lokálnej anestézie. Kýla samotná môže byť odstránená laserom alebo studenou plazmou..

Laminektómiu zriedkavo používajú moderní chirurgovia. Vykoná sa, ak je prietrž veľká. Počas operácie je pacient odstránený časť stavca, ako aj časť disku.

Bez ohľadu na to, aký spôsob odstránenia prietrže je vybraný, vždy existuje riziko recidívy choroby.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Dorsálna disk hernia: čo to je, klasifikácia a vlastnosti liečby

Medzi patológiami ovplyvňujúcimi chrbticu sa tvorba medzistavcovej prietrže považuje za jednu z najbežnejších v lekárskej praxi. Existuje niekoľko druhov patologického procesu s lokalizáciou v rôznych častiach chrbtice. Jedným z týchto typov je dorzálna prietrž medzistavcových platničiek (alebo dorzálnych)..

Vo väčšine prípadov chrbtová prietrž chrbtice, ako sa vyvíja, ohrozuje výskyt závažných komplikácií, medzi ktoré patria porušenia vo fungovaní jednotlivých orgánov a ochrnutie končatín. Aby ste odolali ťažkým formám vývoja choroby, musíte mať predstavu o patológii, príčinách jej výskytu, druhoch, príznakoch a liečebných metódach..

Čo je dorzálna prietrž

V prvom rade je dôležité pochopiť, že chrbtica pozostáva z stavcov a medzistavcových platničiek. Jeho štruktúra má dva hlavné prvky:

 1. Vláknitý prsteň - vonkajšia tvrdá strana segmentu (jeho škrupina), pozostávajúca z kolagénových vlákien.
 2. Pulpózne jadro - jednoduchými slovami, je to látka podobná želé, ktorá vykonáva tlmiace funkcie a umožňuje vám rovnomerne rozdeľovať záťaže..

Medzistavcový disk je teda celkom elastický, môže sa primerane stlačiť a natiahnuť, čo vyrovnáva zaťaženie chrbtice.

Ak hovoríme o tom, čo je kýla v oblasti chrbtice, hovoríme o patológii, pri ktorej je vláknitý kruh zničený následným vyčnievaním časti buničitého jadra..

Hernia dorzálneho disku je zvláštna forma tohto patologického procesu, ktorý sa vyznačuje premiestnením buničitého jadra a prolapsom segmentu do oblasti miechového kanála..

Takéto formácie sa považujú za oveľa nebezpečnejšie, pretože v dutine miechy, kde sa objaví prolaps, sa nachádza miecha, jej membrány, krvné cievy a tiež proximálne procesy koreňov nervov. To všetko znamená, že s rastom proximálnej prietrže sa významne zvyšuje pravdepodobnosť kompresie miechových nervov, ako aj riziko komplikácií sprievodnej povahy..

Najväčšou hrozbou je dorzálna stredná kýla disku - samostatný poddruh patológie, v ktorom je výčnelok buničitého jadra smerovaný do stredu miechy. Okrem toho existujú ďalšie poddruhy výčnelku, o ktorých sa však bude diskutovať neskôr.

príčiny

Na účinnú liečbu, ako aj na zabránenie výskytu dorzálnej prietrže medzistavcových platničiek je potrebné poznať dôvody rozvoja tejto patológie. Zvážte hlavné príčiny a faktory, ktoré predisponujú k vzniku tohto typu formácie:

 • Mechanické poškodenie chrbtice. Väčšinou ide o hrbole, modriny, zlomeniny a prenikajúce rany. Je tiež dôležité pochopiť, že aj pri traumatizme prijatej v detstve môže dôjsť k prietrži, od tejto chvíle môže uplynúť desať rokov..
 • Ďalšou častou príčinou dorzálnej hernie je rozvoj sprievodných ochorení chrbta a chrbtice. Najbežnejšou patológiou tohto druhu je osteochondróza, existuje však veľa podobných chorôb.
 • Nadmerná fyzická aktivita na chrbte a na chrbte. Po prvé, hovoríme o vzpieraní v dôsledku profesionálnych aktivít alebo ťažkých športov. Avšak aj nadváha je rizikovým faktorom miechy..
 • Nedostatok fyzickej aktivity tiež vyvoláva rozvoj chrbtových a iných herniálnych formácií. V tomto prípade sa predpokladá sedavý alebo sedavý životný štýl. Rizikovú zónu vedú administratívni pracovníci a vodiči, škodlivý vplyv je obzvlášť silný, ak počas dňa osoba sedí v nepohodlnej polohe.
 • Nevyvážená strava, ktorá vedie k nedostatku minerálov a vitamínov vstupujúcich do tela, anémie z nedostatku železa atď..

Popísané príčiny a predispozičné faktory sú najbežnejšie, ale v skutočnosti môžu byť omnoho viac. V predchádzajúcich odsekoch však existujú dôvody, prečo sa patológia vyvíja približne v 90% prípadov.

umiestnenia

Podľa štatistík sa môže v ktorejkoľvek časti chrbtice vyskytnúť výčnelok buničitého jadra dorzálneho typu. Zároveň sa podľa rovnakých štatistík diagnostikuje viac ako 80% všetkých dorzálnych hernií v bedrovej oblasti, táto časť chrbtice sa považuje za zraniteľnú z dôvodu jej vysokého zaťaženia a zvýšenej mobility..

Krčková oblasť je uznávaná ako pomerne zriedkavé miesto výskytu patológie, hlavne preto, že predstavuje minimum fyzickej námahy spojenej s vzpieraním atď. Kýla sa napríklad môže vytvoriť medzi segmentmi krčnej oblasti c5, c6, c7, ale v medicíne. prípady sa vyskytujú približne v 5–6%.

Pokiaľ ide o oblasť hrudníka, táto oblasť chrbta a chrbtice nie je náchylná k dorzálnym herniám v nie viac ako 10% prípadov, tento ukazovateľ sa tiež považuje za nízky..

Vzhľadom na skutočnosť, že prietrž sa vo väčšine prípadov vytvára presne v bedrovej oblasti chrbtice, je potrebné venovať tejto oblasti väčšiu pozornosť, pričom sa zdôrazňujú určité typy patológie, ako aj lokalizačné znaky..

Najprv si povedzme o všeobecnej klasifikácii dorzálnych hernií, medzi nimi sa rozlišuje celkom 5 typov:

 1. Mediálne - ako už bolo uvedené, pri tomto type ochorenia dochádza k výbežku do stredu miechy.
 2. Difúzny - charakterizovaný úplnou deštrukciou medzistavcového segmentu.
 3. Paramedian - pulpálne jadro vyčnieva do jednej z bočných strán miechového kanála (zvyčajne do pravého).
 4. Mediálny záchranár - prietrž je zameraná na strednú oblasť miechy, ale súčasne je posunutá na ľavú alebo pravú stranu.
 5. Foraminal - je považovaný za najnebezpečnejší druh, je nebezpečný v tom, že kvôli svojej veľkej veľkosti úplne blokuje chrbtový kanál chrbtice..

Pokiaľ ide o lokalizáciu prietrže v bedrovej chrbtici, existuje zreteľné označenie. Lumbálna oblasť pozostáva z 5 stavcov, ku ktorým sa pridá značka L a jeden lumbosakrálny segment so značkou S. Vzhľadom na to, že medzistavcové kýly sa nachádzajú medzi stavcami, rozlišujú sa podľa typu tieto typy:

 • Za najbežnejšiu sa považuje dorzálna hernia disku L5-S1 - umiestnená medzi sakrálnym segmentom a posledným stavcom. Bez ohľadu na to, či ide o strednú prietrž disku L5-S1 alebo nejakú inú formu.
 • L4-L5 - druhý najbežnejší poddruh prietrže. S touto lokalizáciou to však platí aj pre prvý bod, komplikácie dorzálnej hernie ovplyvňujú činnosť brušnej dutiny a malej panvy, existuje riziko čiastočnej alebo úplnej paralýzy dolných končatín. Obzvlášť také komplikácie sú pravdepodobné s vývojom difúznej hernie L4-L5 alebo v neskorých štádiách iných poddruhov patológie..
 • L3-L4 je tiež pomerne častým prípadom patológie, hoci v porovnaní s vyššie uvedeným je už oveľa menej bežný.

Iné varianty tvorby lumbálnej miechy sú zriedkavé. Je však dôležité pochopiť, že symptomatológia, úspešnosť liečby atď. Závisí od konkrétneho typu a lokalizácie patológie, takže dorzálna stredná kýla na úrovni stavcov L4-L5 sa bude výrazne líšiť v príznakoch a iných príznakoch od difúzneho medzi 2 a 3 segmentmi..

príznaky

Symptómy sa výrazne líšia v závislosti od miesta prietrže, ale tu hrá dôležitú úlohu aj fáza progresie patologického procesu, veľkosť formácie, štipkový faktor nervov, krvných ciev atď..

Spoločným príznakom všetkých typov prietrží je bolesť. V počiatočných fázach bolesti chrbta sú veľmi malé, pravidelné, mnohé ich dokonca nechávajú bez dozoru. Avšak s postupujúcou chorobou a rastom vzdelania sa bolesti prehlbujú a stávajú sa trvalými. Čím je prietrž väčšia, tým je bolesť nesnesiteľnejšia. Nakoniec je nemožné ju preniesť bez liekov proti bolesti..

bedrový

Inak je vhodné oddeliť príznaky, podľa ktorých je lokalizovaná časť chrbtice. Na úvod zvážte klinický obraz, ktorý poskytuje bedrovú difúznu prietrž v bedrovej oblasti:

 • Bolestivé pocity sú lokalizované v oblasti lokalizácie prietrže, ale pri narušení nervových koreňov sa šíria až po zadok a dolné končatiny..
 • Zaznamenávajú sa kŕče svalových štruktúr dolnej časti chrbta a zadku.
 • Dochádza k narušeniu citlivosti dolných končatín, svalovej dysfunkcie, pocitov brnenia, znecitlivenia, chladu v nohách, existuje možnosť paralýzy.
 • Časom komplikácie postihujú vnútorné orgány, problémy sa vyskytujú pri pohybe čriev (často zápcha), močenie, ženy začínajú mať gynekologické problémy, muži majú oslabenú erekciu.

Hrudné oddelenie

Klinické príznaky dorzálnej hernie v hrudnej chrbtici:

 • Syndróm bolesti z miesta formácie sa rozširuje do oblasti hrudníka, v priebehu času vyžaruje do horných končatín a znižuje citlivosť rúk..
 • Je sprevádzaná nervovým syndrómom - interkstálnou neuralgiou, pri ktorej sa bolesti spojené s bolesťou len zosilňujú.
 • Porušenie nervov vedie k poruchám dýchania, je zaznamenaná dýchavičnosť, vdýchnutie a výdych sú ťažké, príznaky sa zhoršujú bolesťou.
 • Často existujú problémy zo srdca, napríklad sínusová tachykardia.
 • Pohyby v chrbte, ako aj pri horných končatinách, sú obmedzené, človek sa bojí zohnúť, otočiť, dokonca zdvihnúť ruku..

krčnej

Pri hernii v krčnej oblasti sa pozorujú nasledujúce príznaky:

 • Bolesť tiež vyžaruje do horných končatín, zhoršuje sa pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.
 • Pacienti majú bolesti hlavy, ku ktorým sa pri veľkých kýlach pridávajú závraty, mdloby, záchvaty paniky, pískanie a tinnitus..
 • V očiach sa tiež objavuje veľa sťažností na videnie, čierne škvrny, muchy, záblesky atď..
 • V priebehu času horné končatiny strácajú svoju citlivosť, znecitlivia, pacient si všimne pocit brnenia na koži, narušuje sa koordinácia pohybov až do paralýzy.

diagnostika

Na stanovenie presného umiestnenia prietrže, stupňa progresie patológie, veľkosti formácie a sprievodných komplikácií je potrebná úplná diagnóza, ktorá zahŕňa:

Liečba dorzálnej hernie

Dorsálna hernia medziobratlového disku si vyžaduje okamžitú liečbu s povinným zapojením lekára. Všetky opatrenia na boj proti patológii sú založené na prijatých diagnostických údajoch..

Liečba zahŕňa integrovaný prístup, ktorý zahŕňa:

 • Drogová terapia.
 • fyzioterapia.
 • Triedy pohybovej terapie.
 • masáže.
 • V štipku, chirurgia.

Drogová terapia zahŕňa užívanie nasledujúcich skupín liekov:

 • Lieky proti bolesti - analgetiká a antispasmodiká na zmiernenie bolesti.
 • Protizápalové lieky.
 • Vitamínové komplexy - na zlepšenie a obnovu inervácie poškodených nervov.
 • Dôležitou súčasťou konzervatívnych liečebných metód je použitie liekov zameraných na zvýšenie regeneratívnych funkcií tela.

Pamätajte, že lekár predpisuje všetky lieky. Pri samoliečbe riskujete iba zhoršenie situácie a poškodenie zdravia.

Je dôležité pochopiť, že cvičebná terapia a masáže sa používajú v neskorých štádiách liečby, keď existuje pozitívny trend a významné zlepšenie stavu pacienta..

Operácia odstránenia prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď existuje ohrozenie životne dôležitých funkcií alebo života pacienta, alebo ak sa formácia zväčšuje, viac ako 12 milimetrov, prietrž však možno odstrániť skôr.

Rehabilitácia

Po operácii potrebuje každý pacient rehabilitáciu. Obdobie zotavenia, rovnako ako rehabilitačné metódy, závisia od závažnosti progresie patológie, rozvinutých komplikácií a zložitosti chirurgického zákroku..

Všeobecne hovoríme o menovaní liekov proti bolesti, o dlhom období obmedzenia mobility a fyzickej aktivity, o kurze fyzioterapie. Okrem toho sú od 3-4 dní po chirurgickom zákroku znázornené triedy cvičebnej terapie, ale spočiatku sú držané v polohe na bruchu. Od samého začiatku a do budúcnosti sa musíte vysporiadať s fyzioterapeutom alebo rehabilitačným lekárom.

účinky

Vzhľadom na úplnú liečbu a rehabilitáciu sú prognózy optimistické aj v prípade závažných foriem progresie patológie.

V tomto prípade neexistujú prakticky žiadne následky, stačí si uvedomiť, že počas svojho života musíte chrániť chrbát. Za týmto účelom dávajte fyzickú aktivitu, riadte aktívny životný štýl, zapojte sa do ľahkých športov.

Ak bola liečba vadná alebo ste nedokončili celý priebeh rehabilitácie, sú možné tieto následky:

 • Strata citlivosti na končatinách.
 • Poruchy vnútorných orgánov.
 • Znova objavenie prietrže (v prípade chybnej rehabilitácie po operácii) atď..

Nech je to akokoľvek, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Ak to chcete urobiť, počúvajte svoje pocity a neignorujte ani najmenšie prejavy bolesti.

Dorzálna hernia disku l5-sl a l4-l5

Dorsálna (zadná) prietrž je najnebezpečnejším typom medzistavcových prietrží v dôsledku smeru výčnelku..

V tomto prípade je disk posunutý do miechového kanála (späť), čo má za následok možnú kompresiu miechy a nervov..

To zasa spôsobuje silnú bolesť a môže mať najnebezpečnejšie následky vrátane ochrnutia dolných končatín a dysfunkcie panvových orgánov. Takáto diagnóza by sa mala brať veľmi vážne a malo by sa vynaložiť všetko úsilie na zníženie hrozieb..

A aby sa diagnostikovala choroba v nie veľmi pokročilom štádiu, je potrebné poradiť sa s lekárom o akejkoľvek bolesti chrbtice a podrobiť sa vyšetreniu..

Najčastejšie dorzálna hernia sa vyskytuje v segmente l5-s1 (48% všetkých hernií), ktorý predstavuje najväčšie zaťaženie, a nie je neobvyklé, že je postihnutý dodatočne alebo oddelene aj segment l4-l5 (46% prípadov)..

Čo znamenajú písmená v mene stavcov:

 • L - bedrové (lat. Bedrové)
 • S - sakrálny rez (lat.sacrum)

Umiestnenie Vertebra:

 • 15-s1 je piaty bedrový stav a prvý sakrálny stavec. Pri diagnóze dorzálnej prietrže l5-s1 došlo k vyčnievaniu disku medzi dvoma stavcami a smerovalo späť na medzistavcový kanál;
 • 14 - 15 - 4. a 5. bedrové stavce.

Dorsálna prietrž a štádiá chorôb

Ako sa tvorí prietrž?

Mechanizmus tvorby kýly je spôsobený zariadením medzistavcových platničiek. Skladá sa z vláknitého jadra (želé podobnej látky) a tuhej viacvrstvovej vláknitej membrány (vláknitý kruh). Výčnelok obsahu (jadra) cez slabý bod vláknitej kapsuly vedie k tvorbe prietrží.

Fázy spadnutia jadra:

Disková degeneráciaK posunu ešte nedošlo, ale dochádza k oslabeniu štruktúry disku z dôvodu chemických procesov, veku, zaťaženia.
Prolaps (3-6 mm)Výbežok jadra sa už objavil, ale vláknitá membrána nie je poškodená, jadro zostáva vo vnútri disku.
vytlačovanieJadro prepichuje jednu alebo viac vrstiev vláknitého prstenca, ale zostáva vo vnútri.
konfiškáciaVšetky vrstvy vláknitej membrány sú poškodené a jadro presahuje disk.

Dorsálna (zadná) hernia je všeobecný názov pre štádium vyčnievania disku, keď existuje skutočnosť alebo hrozba porušenia nervov nachádzajúcich sa v medzistavcovom kanáli, ako aj membrán a látky miechy..

Pri hernii v segmentoch l5-s1 a l4-l5 sú poškodené iba korene miechy, ale nie je ovplyvnená miecha.

V smere dumpingu sa tiež líšia:

 1. Kruhová. Disk vypadne zo všetkých strán.
 2. medián Smer výhřezu - do stredu miechového kanála.
 3. Foralnaya. Porušenie piateho bedrového koreňa namierené do medziobratlového kanála.
 4. Paramedian l5-s1. Nasmerovaný do stredu miechového kanála a narúša prvý sakrálny koreň. V tomto prípade je zakrivenie chrbtice v opačnom smere od kýly.
 5. Difúzne. Nerovnomerný výčnelok bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Táto definícia zvyčajne znamená poškodenie disku až o 50%.

Príznaky a diagnostika

V počiatočných fázach pacient nie vždy má podozrenie, že má vážne ochorenie, pretože bolesť nie je príliš silná, zatiaľ čo vyčnievanie disku je malé..

Hlavné príznaky chrbtovej prietrže bedrovej:

 • bolesť dolnej časti chrbta, tiež často v zadku a nohe;
 • znecitlivenie nôh;
 • znížená citlivosť nôh, zadku;
 • pri zníženej citlivosti a zníženej citlivosti (radiálny syndróm) môže byť suchá koža tiež a naopak sa môže potiť zvyšovať;
 • slabosť flexie chodidla;
 • zníženie alebo neprítomnosť kolena a Achillovho reflexu na postihnutej strane (Lasegov syndróm).

Závažnosť príznakov závisí od veľkosti prietrže alebo jej blízkosti ku koreňom miechy. Ak je bolesť silná a existuje znížená citlivosť končatín, naznačuje to vážne štádium a potrebu okamžitého začatia liečby..

Hlavnou a najpresnejšou metódou na diagnostiku hernie je MR. Táto metóda umožňuje zobraziť:

 • smer kýly;
 • veľkosti
 • aký tesný je miechový kanál.

Alternatívnou diagnózou je CT, ale vykazuje iba prítomnosť výčnelku bez podrobných parametrov.

Hlavné príčiny choroby a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou medzistavcových prietrží je dysplázia a osteochondróza. Dysplazia je vrodená anomália a predstavuje patologické zmeny v spojivovom tkanive, v dôsledku čoho stráca odolnosť voči stresu. Kýly sa zvyčajne vyskytujú na pozadí existujúcich degeneratívnych zmien v stavcoch.

Medzi faktory, ktoré vedú k hernii, je tiež potrebné uviesť:

 • poranenia miechy;
 • posturálne poruchy (napr. skolióza);
 • infekčné choroby kostí (tuberkulóza);
 • vzpieranie, nadmerná fyzická aktivita (aj u športovcov);
 • účinok vibrácií na chrbticu pri profesionálnych činnostiach (napríklad u vodičov);
 • nadváha (najmä brušný tuk prispieva k tvorbe dorzálnej prietrže);
 • nedostatok pohybu (sedavá práca atď.);
 • opotrebenie chrbtice súvisiace s vekom;
 • patologické procesy môžu tiež vyvolať nevhodnú stravu: v prvom rade je to nedostatok vápnika, horčíka, fosforu.

Rozšírená prevalencia osteochondrózy v dôsledku nízkej fyzickej aktivity na celom svete prispieva k nárastu pacientov s bedrovou kýlou.

Čo je nebezpečné a ako sa lieči chrbtová disk prietrž??

Dorsálny (alebo „dorzálny“) herniovaný disk je pomerne časté ochorenie chrbtice. Choroba môže spočiatku pokračovať takmer nepostrehnuteľne, ale pri dosiahnutí kritickej veľkosti sú možné vážne komplikácie (vrátane ochrnutia)..

Kýla môže byť lokalizovaná v ktorejkoľvek časti chrbtice. Najčastejšie postihuje bedrové a hrudné oblasti, v krčnej oblasti sa zaznamenáva veľmi zriedka - nie viac ako 10% prípadov. Dorsálna prietrž môže byť tiež stredná (stredná), pravostranná a ľavostranná.

1 Dorsálna prietrž: čo to je?

Existujú klasické medzistavcové prietrže a dorzálne. Čo je to „dorzálna prietrž“?

V chrbtici sú medzistavcové platničky, ktoré sú špecifickým „vankúšom“ so špongiovitou štruktúrou. Jednotlivé stavce udržiavajú v rovnakej vzdialenosti od seba a poskytujú okrem iného tlmiaci účinok.

Druhy medzistavcových platničiek

Dorsálna prietrž sa vyvíja, ak medziobratlová platnička zlyhá a padá do lúmenu miechového kanála. Na pozadí tejto patológie sa vyvíja kompresia (porušenie) nervových vetiev, ktorá vedie k rozvoju bolesti (v počiatočných štádiách, zvyčajne sotva viditeľným)..

Zároveň je dorzálna hernia všeobecne najnápadnejším typom medzistavcových prietrží, pretože existuje vysoká pravdepodobnosť vážneho poškodenia obsahu miechového kanála. Je veľmi ťažké ju liečiť konzervatívnymi metódami a zvyčajne je potrebný chirurgický zákrok..

V neskorších fázach je dorzálna hernia pre pacienta mimoriadne bolestivá: má obavy z ťažkých bolestí, objavuje sa stuhnutosť pohybov, vyvíja sa neurologický deficit.
do menu ↑

1.1 Dôvody rozvoja

Dôvody rozvoja dorzálnych hernií sú početné, ale iba malá časť z nich je zodpovedná za 90% všetkých prípadov rozvoja choroby..

Dorzálna hernia disku L5-S1

Hlavné dôvody vývoja dorzálnej prietrže disku:

 1. Poranenia chrbtice (obzvlášť nebezpečné sú poranenia chrbta).
 2. Nárazy a prenikajúce rany miechy.
 3. Obezita tretieho stupňa, menej často je príčinou patológie nadváha (bez špecifického štádia obezity).
 4. Nadmerná fyzická námaha (v ohrození, sťahováci, údržbári na stavenisku, profesionálni športovci).
 5. Slabý svalový tonus, nedostatok pohybu, celkové znehybnenie tela.
 6. Dlhodobé fajčenie (viac ako 5 rokov, bez ohľadu na to, koľko cigariet denne je fajčených).
 7. Infekčné choroby kostí (syfilis, tuberkulóza).
 8. Nevyvážená strava, nedostatok vitamínov a minerálov, prítomnosť hypochromnej anémie z nedostatku železa.

1.2 Kde sa najčastejšie vyskytuje?

Prevažná väčšina dorzálnej prietrže disku je lokalizovaná v bedrovej chrbtici. To nie je prekvapujúce, pretože bedrová oblasť je extrémne pohyblivá a zaťaženie celého tela spočíva na nej. Najčastejšie sú postihnuté bedrové stavce L3, L4, L5 a sakrálna stavca S1..

Hrudná chrbtica trpí oveľa menej často, pretože je menej pohyblivá, extrémne trvanlivá a nenesie toľko zaťaženia ako bedrová kosť. Približne 30% prípadov dorzálnej prietrže je však lokalizovaných presne v hrudnej časti chrbta.

Dorsálna prietrž sa prejavuje ako bolesť chrbta

Krčka chrbtice je najmenej postihnutá. Existujú dva dôvody: zriedkavé zranenia (všetci sa snažia chrániť svoj krk najviac) a relatívne malé zaťaženie (v skutočnosti krk iba podporuje hlavu). Výraznejšie častejšie degeneratívne-dystrofické patológie postihujú krk (osteochondróza, spondylóza)..

V cervikálnej oblasti sú dorzálne hernie disku najčastejšie lokalizované v stavcoch C5, C6 a C7. Väčšina prípadov ochorenia špecificky v krčnej oblasti je spojená s profesionálnymi zraneniami športovcov (hlavne zápasníkov sambo alebo zápasníkov).
do menu ↑

1.3 Prečo je to nebezpečné??

Hlavným nebezpečenstvom dorzálnej prietrže disku je to, že často vedie k zdravotnému postihnutiu pacienta. Zvyčajne sa postihnutie vyvíja s neprimeranou alebo úplne neprítomnou liečbou, ale u niektorých jednotlivcov môžu komplikácie viesť k invalidite už 2 až 3 mesiace od priebehu choroby.

Postihnutie sa vyvíja kompresiou alebo úplným zničením miechových nervov, čo vedie k čiastočnej alebo úplnej paralýze. Pri včasnom prístupe k lekárovi a počas operácie sa približne 60% pacientov podarí aspoň čiastočne obnoviť pohyblivosť končatín, zatiaľ čo u ostatných pacientov sú zmeny nezvratné.

Je tiež možné poškodenie vnútorných orgánov v dôsledku narušenia vodivosti signálov pozdĺž stavcových nervov. Napríklad sa môže vyvinúť fekálna alebo močová inkontinencia, črevné poruchy (vrátane IBS - syndróm dráždivého čreva), chronická dyspepsia.

Zadná prietrž chrbta

Smrteľné následky s týmto ochorením sa nepozorujú, a to ani pri najväčšej prietrži a pri neúspešnej lokalizácii (v oblasti srdca alebo pľúc v hrudnej časti chrbta)..
do menu ↑

2 Príznaky dorzálnej prietrže

Klinický obraz dorzálnej hernie disku priamo závisí od toho, ktorá oblasť choroby je lokalizovaná. Najživší klinický obraz sa pozoruje pri poškodení bedrovej a krčnej oblasti chrbtice.

Príznaky v krčnej oblasti:

 • chronické závraty, mdloby, záchvaty paniky;
 • syndróm silnej bolesti, často „podávajúci“ horným končatinám;
 • nízkofrekvenčné pískanie v ušiach (tinnitus);
 • vizuálne artefakty: muchy, závoj a záblesky pred očami;
 • bolesti hlavy;
 • slabosť horných končatín, narušenie ich citlivosti, znecitlivenie končatín.

Príznaky na hrudi:

 • silná bolesť, ktorá často siaha až k horným končatinám alebo rebrám (vyvíja sa medzirebrová neuralgia);
 • respiračné poruchy (dýchavičnosť, ťažkosti s dýchaním alebo vystupovaním z úst, kašeľ);
 • sínusová tachykardia, časté extrasystoly;
 • tuhosť pri pohyboch chrbta.

Dorsálna prietrž na rtg

Príznaky v bedrovej oblasti:

 • silná bolesť (niekedy veľmi bolestivá, dokonca ani nespiaca), bolesť nôh a zadku;
 • kŕče svalov chrbta a zadku;
 • narušenie citlivosti dolných končatín, parestézia, slabosť nôh;
 • neschopnosť zostať dlho na jednej pozícii;
 • problémy s defekáciou alebo močením, fekálna a / alebo močová inkontinencia.

2.1 V bedrovej časti: L4-L5, L5-S1

Klinický obraz v bedrovej oblasti (bolesť, narušené fungovanie dolných končatín) je spôsobený skutočnosťou, že veľké množstvo nervových uzlín prechádza do vnútorných orgánov pobrušnice a nôh..

To znamená, že akýkoľvek patologický proces v tejto oblasti nejakým spôsobom ovplyvňuje pobrušnice a dolné končatiny. Najhoršou komplikáciou v tomto prípade je ochrnutie dolných končatín alebo inkontinencia stolice alebo moču..

Zároveň, napriek všetkým bolestivým bolestivým prejavom bolesti, bolesť pri pokusoch o naklonenie tela alebo otočenie chrbtice výrazne stúpa. Bolesť v tomto okamihu môže tak zosilniť, že pacient môže stratiť vedomie.

Stlačenie miechového kanála s dorzálnou kýlou

Bolesť v bedrovej oblasti je omnoho silnejšia ako v oblasti krčka maternice, najmä hrudníka.
do menu ↑

2.2 V krčnej oblasti: C5, C6, C7

V cervikálnej oblasti prevládajú príznaky dezorganizácie senzorických systémov. Rozvíja sa porucha zraku, sluchu a nestability mechanizmu zodpovedného za analýzu polohy tela v priestore.

Preto vznikajú vizuálne artefakty (ktoré sa mimochodom zosilňujú v úplnej tme), nízkofrekvenčná konštantná vŕzga v ušiach a zhoršená koordinácia so závratmi. V zriedkavých prípadoch sú závraty také silné, že môžu viesť k útoku synkopy (strata vedomia)..

Bolestivé pocity sú oveľa menej výrazné ako v prípade lézií dolnej časti chrbta. Môžu však byť silné a veľmi často „podávané“ hlave (najmä týlnej časti) a horným končatinám..

Ak sa pokúsite „natiahnuť“ krk alebo vykonávať rýchle kruhové pohyby rukami, bolesť sa zvyšuje.

2.3 Ako sa vytvára medzistavcová prietrž? (Video)

2.4 V oblasti hrudníka

Hrudná oblasť je najmenej náchylná na rôzne choroby chrbta, ale stále nemá stopercentnú ochranu.

Kýla v hrudnej oblasti po veľmi dlhú dobu sa nemusí nijako prejaviť a môže sa rozvíjať nepostrehnuteľne. V tomto prípade sa niekedy môžu príznaky objaviť náhle a náhle..

Rast klinického obrazu dorzálnej hernie hrudnej kosti je možný do jedného dňa: ráno úplná pohodu - silné bolestivé bolesti v noci. V tomto prípade sa syndróm bolesti neobmedzuje iba na hrudnú oblasť chrbta a prechádza do hrudnej kosti, čo vedie k závažnej medzirestovej neuralgii..

Možné nekritické poruchy fungovania srdca a pľúc: dýchavičnosť, sínusová tachykardia (> 100 úderov srdca za minútu), časté extrasystoly (druhé pocity "zamrznutia srdca").
do menu ↑

3 Diagnostika

Na diagnostiku dorzálnej prietrže chrbtice sa používajú zobrazovacie vyšetrovacie techniky. Pokiaľ ide o kostné tkanivo, najviac informačná je klasická rádiografia, magnetická rezonancia a počítačová tomografia..

Klasická rádiografia sa používa veľmi zriedkavo a zvyčajne v prípadoch, keď neexistujú analógy (MRI, CT). Klasický röntgen je schopný detekovať ochorenie, nie je však možné presne vyhodnotiť jeho stupeň (veľkosť prietrže, zapojenie okolitých tkanív do patologického procesu)..

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie má oveľa lepší informačný obsah a zvyčajne sa používa. Dokáže nielen odhaliť chorobu, ale aj vyhodnotiť jej veľkosť (s najvyššou presnosťou)..

Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky

Počítačová tomografia je najvhodnejšia na štúdium štruktúr kostí, čo znamená, že jej priorita môže byť ešte vyššia ako MRI. V praxi sa však CT vyšetrenia na diagnostiku dorzálnych hernií používajú o niečo menej často ako MRI..
do menu ↑

3.1 Rozmery a typy dorzálnej prietrže

Existuje niekoľko typov dorzálnych hernií miechy, ktoré sa líšia presným umiestnením a smermi, do ktorých sa prietrž rozširuje:

 1. Foraminal je najnebezpečnejšou možnosťou, pretože kvôli svojej veľkosti (zvyčajne viac ako 5 mm) úplne blokuje medzistavcový kanál.
 2. Mediálny záchranár - nasmerovaný do stredu miechy s posunom do strany, často vedie k stenóze miechového kanála a paraparéze.
 3. Paramedián, paraforaminal (obvykle pravák) - prietrž vyčnieva smerom k jednej polovici miechového kanála.
 4. Difúzna - zničenie celého medzistavcového disku.
 5. Mediálny - nasmerovaný do stredu miechy.

Existujú tri hlavné štádiá dorzálnej prietrže:

 • prolaps - posun od 2 do 3 milimetrov;
 • výstupok - posunutie 5-15 mm;
 • extrúzia - úplná strata disku.

Dorsálna prietrž pri skenovaní MRI

Rozmery medzistavcovej dorzálnej hernie:

 1. 1 až 5 mm - najmenšia veľkosť.
 2. 6 až 8 mm - stredná veľkosť.
 3. 9 až 12 mm - veľká veľkosť.
 4. Viac ako 12 mm (vrátane niekoľkých cm) - sekvestrácia alebo veľký prolaps (prolaps).

4 Metódy liečby

Je potrebné začať s liečením dorzálnej hernie konzervatívnymi metódami, ale iba ak to nie je komplikované (v iných prípadoch je potrebná neodkladná chirurgická liečba, aby sa zabránilo vážnym následkom)..

Etapy tvorby medzistavcových prietrží

Konzervatívna terapia zahŕňa použitie liekov (lieky proti bolesti, regeneračné, protizápalové), masážne a fyzioterapeutické procedúry (dlhý chod), cvičebná terapia.

Fyzioterapeutické cvičenia sú povolené iba po vyšetrení lekárom a so súhlasom lekára je amatérska činnosť spojená so závažnými komplikáciami. Ak konzervatívna terapia nepriniesla pôsobivé výsledky alebo sa prietrž komplikovala / progredovala, vykonáva sa chirurgická liečba.

Spravidla sa vykonáva mikrochirurgická operácia (je tiež „endoskopická“), čo zriedka spôsobuje komplikácie a má obrovskú účinnosť (asi 70% pre úspech vo všetkých vekových skupinách)..

Čím skôr sa liečba začne, tým väčšie sú šance na úspech a nižšia pravdepodobnosť vážnych komplikácií.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

V súčasnosti sú rozšírené rôzne choroby a poruchy chrbtice. Napriek tomu je ťažké nájsť profesionálneho a informovaného lekára, ktorý by rozumel tomu, ako odstrániť príčinu problémov s chrbtom doma..
Cvičebná liečba osteochondrózy bedrovej chrbtice posilňuje svalovú kostru, stimuluje krvný obeh. Cvičenie zlepšuje metabolizmus, podporuje regeneráciu tkanív.
Toto ochorenie narušuje tráviaci systém sprevádzaný nepríjemnými príznakmi. Z akých dôvodov sa vyvíja žalúdočná prietrž, aké sú príznaky problémov so signálom?