loader

Hlavná

Späť

Čo je to záchranárska kýla a ako s ňou zaobchádzať

Ľudská chrbtica je základom pohybového aparátu a bez jej normálneho fungovania nie je možné úplne realizovať motorickú aktivitu. Ako každá iná štruktúra, aj chrbtica je náchylná na rôzne ochorenia, z ktorých jednou je prietrž. Preto sa ďalej zaoberáme tým, čo je stredne-paramediánska kýla a ako sa lieči.

Čo je to záchranárska kýla a prečo je to nebezpečné

Záchranná hernia je patologický jav, v ktorom sa vyskytuje proces vyčnievania medzistavcových platničiek za stavcami.

Tento patologický proces má niekoľko fáz vývoja. Začína to degeneratívnymi zmenami v disku, ktoré s progresiou vedú k prasknutiu vláknitého prstenca disku a prolapsu pulpózneho jadra..

Referencie. Jadro má gélovitú konzistenciu a je to 90% vody a vláknité tkanivo je tvorené vláknami prebiehajúcimi v rôznych smeroch.

Najbežnejšou príčinou vývoja tohto patologického procesu je:

 1. Poranenia chrbta.
 2. Hypodynamia.
 3. Nadmerné cvičenie.
 4. Zakrivenie chrbtice - skolióza, kyfóza, lordóza.
 5. Nadváha.
 6. Deštruktívne patológie kostí a chrupavky.
 7. Zápalové procesy v samotných diskoch alebo kapsulách medzistavcových kĺbov.

Hlavným dôvodom vzniku kýly je však osteochondróza.

Táto choroba je nebezpečná pri rozvoji závažných komplikácií:

 • radikulárny syndróm - kompresia prietrže miechového nervu, ktorá hrozí ochabnutím parézy s atrofiou svalov, vyhynutím šľachových reflexov a trofických porúch;
 • syndróm vertebrálnej artérie - vyskytuje sa pri drvení kýly stavcovej artérie. Môže byť príčinou cévnej mozgovej príhody;
 • diskogénna myelopatia - prietrž zužuje miechový kanál a komprimuje miechovú látku. Vyvíja sa periférna paréza, strata citlivosti, citlivá ataxia. Bez núdzového ošetrenia sa zmeny stanú nezvratnými.

Aby ste zabránili takýmto negatívnym dôsledkom, mali by ste sa včas poradiť s lekárom.

odrody

Vzhľadom na skutočnosť, že poškodený medzistavcový disk sa môže pohybovať akýmkoľvek smerom, je stredová kýla klasifikovaná niekoľkými spôsobmi:

 1. Stredná kýla alebo vektor s priemerným výstupkom nasmerovaný do miechového kanála.
 2. Bočná kýla alebo bočná - môže byť pravá alebo ľavá. K výčnelku dochádza na strane stavcov, často cez otvory v koreňoch miechových nervov..
 3. Foraminal - vyčnievanie disku smerom k foraminálnemu otvoru, kde sa miecha a nervové vlákna dotýkajú.
 4. Paramediánsko-foraminálna kýla - výstupok smerom k chrbtici.
 5. Medián-paramedián - premiestnenie disku do medziobratlového kanála.
 6. Bilaterálne - prolaps disku do stredu a do strán s dvojstranným porušením.
 7. Zadná stredná kýla disku - vyčnievanie prietrže v strede do kanála miechy.

V závislosti od stupňa rozvoja a umiestnenia predstavuje vzdelávanie rôzne stupne nebezpečenstva.

symptomatológie

Závažnosť príznakov tvorby hernie závisí od jej veľkosti. Čím väčšia prietrž, tým výraznejšia je symptomatológia..

Povaha znakov strednej kýly závisí aj od miesta, kde sa nachádza:

 • krčná chrbtica - bolesť v krku, znecitlivenie prstov rúk alebo celého ramena, svalová slabosť, bolesť hlavy, zhoršené videnie a sluch;
 • lumbosakrálna - silná bolesť v dolnej časti chrbta, pocit pálenia v členkoch a nohách, zlá pohyblivosť dolných končatín, čiastočná alebo úplná znecitlivenie nôh, porucha funkcie panvových orgánov.

Porážka týchto častí chrbtice je najbežnejšia. V prvom rade je výskyt kýly bedrovej chrbtice - 64% všetkých prípadov. Je to spôsobené skutočnosťou, že tento segment pociťuje maximálne zaťaženie v procese ľudského života.

Vývoj patologického vzdelania v krčnej chrbtici je menej častý - v 30% prípadov, čo sa vysvetľuje vysokou mobilitou tohto miesta. Hrudná lézia je mimoriadne zriedkavá.

liečba

Liečba patologického javu sa začína dôkladným vyšetrením, ktoré vám umožní určiť umiestnenie, veľkosť útvaru, smer a povahu výčnelku..

Referencie. Počas diagnózy lekár hovorí s pacientom, zisťuje sťažnosti, vykonáva búšenie srdca a na objasnenie diagnózy vymenuje aj röntgenové vyšetrenie alebo CT vyšetrenie..

Na základe výsledkov vyšetrenia špecialista vyberie primeraný terapeutický režim. Môžu sa použiť konzervatívne aj chirurgické metódy, zatiaľ čo počas obdobia exacerbácie sú postupy zamerané na uvoľnenie obmedzených nervov a obnovu motorických funkcií..

Počas obdobia remisie je úlohou týchto procedúr relaxovať a posilňovať svalový korzet, ako aj predchádzať možným relapsom..

Konzervatívne liečenie stredného výčnelku medzistavcovej platničky je použitie týchto terapeutických metód:

 1. Odpočinok na lôžku - sledujte najmenej 3 dni, zatiaľ čo povrch postele by mal byť pevný a pohodlný;
 2. Lieky - používajú sa rôzne skupiny liekov:
 • NVPS (Ibuprofen, Diclofenac) - na odstránenie bolesti;
 • diuretiká (Furosemid) - v prítomnosti opuchy;
 • chondroprotektory (glukózamínové maximum) - na obnovu chrupavky;
 • svalové relaxanciá (Midokalm) - na zmiernenie svalových kŕčov;
 • vitamínové komplexy (Complivit) - na posilnenie tela.
 1. Bandáž - je potrebné natiahnuť chrbticu a dať jej správnu polohu. Vybraté odborníkom.
 2. Terapeutická gymnastika - cvičenia sa vyberajú individuálne. Pomáhajú zmierniť bolesť, posilňujú svaly a normalizujú ich tón..
 3. Fyzioterapia (elektroforéza, ultrazvuk, magnetoterapia atď.) - poskytuje výrazné dekongestantné, analgetické, antispasmodické, protizápalové účinky.

Výber konzervatívnych techník vykonávajú odborníci, ktorí berú do úvahy štádium vývoja patológov a individuálne vlastnosti tela pacienta..

Pri absencii pozitívnej dynamiky v konzervatívnej liečbe, ako aj pri hrozbe zdravotného postihnutia pacienta je predpísaný chirurgický zákrok.

Operáciu je možné vykonať niekoľkými spôsobmi:

 1. Discectómia - odstránenie prietrže malými rezmi v koži.
 2. Laserové odparovanie - odparovanie tkaniva prietrže.
 3. Endoskopia s endoskopickým zariadením.

Po úspešnej liečbe, aby ste sa vyhli relapsom, mali by ste prehodnotiť svoj životný štýl odstránením zlých návykov, zmenou každodennej rutiny a stravovania.

Je možné robiť masáže

Je možné masírovať pri strednej prietrži? Pri liečbe tejto patológie sa môže použiť masáž, ale nie počas exacerbácie.

Dôležité! Masáž by mala byť vykonávaná odborníkom a iba podľa pokynov ošetrujúceho lekára.

Nezávislosť v tejto záležitosti môže viesť k nepríjemným pocitom a dokonca k zhoršeniu patologického procesu.

Pri hernii sa používajú iba tie masážne techniky, ktoré zahŕňajú ľahké pohyby, ktoré uvoľňujú svaly.

Pozor! Nemali by sa vyskytovať žiadne ostré pohyby, intenzívne trenie a miesenie, silný tlak a potľapkanie, krútenie, pretože to môže poškodený disk ešte viac zdeformovať..

Na ošetrenie sa používajú masážne techniky, ako sú klasická, vákuová, akupresúra, reflexná segmentová masáž, hydromasáž.

záver

Po zvážení toho, čo je stredná kýla disku l5-s1 a ako s ňou zaobchádzať, môžeme dospieť k záveru, že porážka tohto segmentu chrbta je najbežnejšia a najnebezpečnejšia. Preto je lepšie predchádzať takýmto patológiám, viesť zdravý a aktívny životný štýl, správne a plnohodnotne jesť a regulovať fyzickú záťaž tela.

Kardiansky disk hernia

Paramediánska (paramediálna) hernia je degeneratívna lézia medzistavcovej chrupavky diskov s ich čiastočným posunutím, čo vedie ku kompresii mozgovomiechového moku z jednej alebo dvoch strán. 70% všetkých diagnostikovaných hernií je tohto typu. Patológia je nebezpečná, pretože jej rast sa stáva príčinou štípania nervových zakončení miechy, čo výrazne obmedzuje ľudskú kapacitu, až po postihnutie. Zvyčajne sa vyvíja na pozadí existujúcej skoliózy, osteochondrózy a dysplázie.

Druhy paramediánskej kýly

Podľa umiestnenia po strednú čiaru sa líšia: patológia ľavostranná, pravostranná, stredná. Patológie sa tiež klasifikujú podľa stupňa vyčnievania a lokalizácie. Hernia disku Paramedian je:

 • Dorsal - premiestnenie disku do lúmenu medzi stavcami;
 • Postranná - formácia ovplyvňuje zadnú stranu vláknitého prstenca;
 • Sekvestrované - diagnostikovaná strata časti disku v miechovom kanáli.

Taktiež existuje oddelenie herniálnych výčnelkov v závislosti od časti chrbtice, v ktorej sa porucha vytvorila: krčný, hrudný (zriedkavo), bedrový (najčastejšie) alebo lumbosakrálny.

Vľavo alebo vpravo je vytvorená paramediálna kýla disku, v závislosti od smeru prolapsu. V prvom prípade sú nervy na ľavej strane miechy stlačené, čo narúša normálne fungovanie orgánov a systémov na tejto strane tela. Pravé hernie spôsobuje nepohodlie na pravej strane.

Typickou lokalizáciou herniálnych útvarov sú bedrové stavce L5-S1 a L4-L5, niekedy sú poruchy diagnostikované na úrovni krčnej chrbtice - C5-C6. V prvom prípade dochádza k patologickému vývoju medzi piatym stavcom dolnej časti chrbta a krížovou kosti. L4-L5 je lokalizovaný v bedrovej oblasti, charakterizovaný prasknutím alebo stratou obsahu disku do priestoru medzi stavcami. C5 - C6 je diagnostikovaná v oblasti medzi 5. a 6. krčným stavcom.

príčiny

Možné dôvody zahŕňajú:

 • Poranenia chrbta (v dôsledku dopravnej nehody, skákania z výšky, zdvíhania závaží);
 • Reumatoidná artritída;
 • Neliečená skolióza;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • Znížená výška medzistavcových platničiek;
 • Dlhodobý nedostatok vápnika, fosforu;
 • Obezita;
 • Vrodené anatomické rysy chrbtice;
 • osteochondróza;
 • Nadmerná fyzická námaha;
 • Fyziologické zmeny veku chrbtice súvisiace s vekom;
 • Dedičný faktor.

príznaky

V počiatočnej fáze ochorenia sú rušivé príznaky mierne a vyznačujú sa bolesťou, bolesťou strednej intenzity v chrbte, dolnej časti chrbta alebo krku. Neskôr sa nepríjemné pocity zosilnia, objavia sa ďalšie príznaky:

 • Pri tvorbe kýly C6-C7 sa častejšie vyskytujú problémy so stratou citlivosti horných končatín, s bolesťou v mieste vzniku prietrže, závratmi, zvýšeným alebo zníženým tlakom, ako aj s vizuálnymi a zvukovými funkciami..
 • Herniová tvorba L4-L5 spôsobuje tras, slabosť nôh, ich opuchy a tiež vyvoláva výskyt problémov s potenciou, pohybmi čriev a močením..
 • Pri herniálnej tvorbe L5-S1 sa prejavuje svalová slabosť, znížená citlivosť mieška, zhoršuje sa citlivosť nôh..

diagnostika

Pri kontakte s pacientom odborník odoberie anamnézu a pohmatá postihnutú oblasť. Na potvrdenie diagnózy sú predpísané MRI, CT, ultrazvuk, rádiografia. Tieto diagnostické metódy vám tiež umožňujú určiť lokalizáciu, stupeň a typ výčnelku, aby ste odlíšili patológiu od iných chorôb. Konzultácia s lekárom v počiatočnom štádiu vzniku paramediálnej kýly vám umožňuje robiť drogovú terapiu.

Liečebné metódy

Odstránenie problému pri absencii indikácie okamžitého chirurgického zákroku začína konzervatívnymi metódami. Ak sú neúčinné - odporúčame chirurgický zákrok. Lieky na prieduškovú kýlu zvyčajne pozostávajú z:

 • Nesteroidné protizápalové lieky;
 • Svalové relaxanciá;
 • kortikosteroidy;
 • Anestetika a svalové tonikum.

Po úľave od bolesti a zápalového procesu sa predpisuje akupunktúra, terapeutická masáž a gymnastika, ultrazvuk, terapia rázovými vlnami. Lekár môže odporučiť bandáž chrbtice, ako aj hardvér alebo manuálnu trakciu chrbtice. Tieto postupy na liečenie prietržnej hernie sa predpisujú na dlhé obdobie až do 6 mesiacov. Chirurgia sa obvykle vykonáva laserom alebo endoskopicky. Iné metódy sa zriedka používajú kvôli neprístupnému umiestneniu prietrže. Kontraindikácie pri operácii sú tehotenstvo, nízky krvný tlak, ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Pooperačná rehabilitácia

Po chirurgickom zákroku paramediánskej kýly je veľmi dôležitý oddych, maximálne obmedzenie fyzickej aktivity, odporúča sa používať korzet. Zaťaženie muskuloskeletálneho systému by sa malo merať a postupne by malo stúpať v malých objemoch.

Sedavá práca je možná iba 1 mesiac po operácii, asi 30 minút denne. Jazdite autom na krátku dobu 1,5 mesiaca po ošetrení.

Na skoré zotavenie budú užitočné kúpacie, masážne a terapeutické cvičenia. Šetriaci režim fyzickej aktivity a záťaže vyžaduje dlhú dobu.

Hernia disku záchranára je vážnou patológiou, ktorá spôsobuje veľa nepríjemných pocitov a tiež výrazne zhoršuje kvalitu života. Včasná diagnostika a správna liečba však pomáhajú predchádzať komplikáciám a zabudnúť na chorobu.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Kardiansky disk hernia

Najčastejšou poruchou je bolesť končatín a chrbta - to je jedna z najbežnejších príčin vyhľadania lekárskej starostlivosti po respiračných ochoreniach..

Takmer každý druhý schopný človek počas svojho života narazí na epizódu bolesti chrbta, ktorá nie je spojená so systémovými, zápalovými, metabolickými alebo onkologickými chorobami..

Čo je?

Rôzne časti chrbtice majú rôzne zaťaženie..

Krčné a bedrové oblasti sú viac zaťažené, pretože sú naj mobilnejšie. Toto vysvetľuje skutočnosť, že medzistavcové prietrže sú častejšie lokalizované v týchto oddeleniach.

Hernia disku záchranca je degeneratívna lézia chrupavky disku, sprevádzaná reaktívnymi zmenami zo susedných stavcov.

Patológia sa vyskytuje s primárnym poškodením želatínového jadra.

Pod vplyvom nepriaznivého statodynamického zaťaženia sa polysacharidy elastického želatínového jadra depolymerizujú, čo normálne poskytuje tlmiacu úlohu a stráca elasticitu v patológii..

Jadro zaschne a nakoniec sa zablokuje. V dôsledku dlhodobého zaťaženia začína vláknitý prsteň, ktorý stratil svoju elasticitu, vyčnievať - ​​vystupujúce formy, s postupujúcou chorobou začína vypadávať trhlinami v kruhu - jedná sa o kýlu.

V podmienkach zmenenej pohyblivosti chrbtice sa vyskytujú reaktívne zmeny v susedných stavcoch a kĺboch ​​chrbtice (osteochondróza, spondylartróza)..

Blízky kontakt sa pozoruje nielen medzi diskami a susednými stavcami, ale aj so svalmi, ktoré ich spájajú (interspinálne, priečne atď.)..

V dôsledku herniálneho vyčnievania zadného pozdĺžneho väzu vstupujú do svalov impulzy bolesti.

Pod vplyvom týchto impulzov dochádza k reflexnému napätiu svalového korzetu, ktorý často spôsobuje výskyt lokálnej skoliózy.

Dá sa vyliečiť syndróm stavcov? Naučte sa, ako liečiť syndróm stavcov z nášho článku..

Je nukleoplastika studenej plazmy účinná pri liečbe herniovaných diskov? Prečítajte si v tomto článku..

Príčiny ↑

Možné príčiny zahŕňajú:

 • mechanické zaťaženie chrbtice;
 • výmenné zmeny na diskoch súvisiace s vekom;
 • dedičnosť.

Druhy paramediánskej kýly

Na klinike medzistavcových hernií je jej lokalizácia veľmi dôležitá.

Pretože disky sú zosilnené väzmi z predného a zadného povrchu, častejšie sa pozoruje patologický výčnelok v laterálnych oddeleniach smerom k medzistavcovým foraménom. V zriedkavých prípadoch je výstupok nasmerovaný bližšie k zadnej strednej čiare.

Po zničení tela susedného stavca a preniknutí hmoty medzistavcových platničiek do neho sa vyvinie Schmorlova hernia.

Kýla paramediánka teda môže byť:

 • Zadná (chrbtová) pravostranná alebo ľavostranná strana. Hrudný výstupok je nasmerovaný na miechový kanál. Klinické prejavy budú závisieť od stupňa kompresie miechy (od asymptomatického priebehu po príznaky úplnej priečnej kompresie)..
 • Laterálna. Výstupok je nasmerovaný k medzistavcovej foramen. Klinický obraz bude závisieť od závažnosti kompresie korešpondujúceho nervového koreňa s vývojom diskogénnej ischias.
 • Oddelený. Je to typ zadnej kýly. Pozoruje sa s úplnou stratou fragmentu disku do lúmenu miechového kanála. Klinické prejavy budú závisieť od veľkosti sekvestrácie a stupňa kompresie miechy.

Príznaky ↑

Cervikálna kýla

Príznaky choroby s poškodením medzistavcových platničiek na krčnej úrovni sa vysvetľujú znakmi anatómie stavcov..

Krčné chrbtice 1 a 2 sú spojené bez disku a zub axiálnej stavca sa rozprestiera nad rovinou otvoru C1. Za nepriaznivých podmienok sa mozgový kmeň môže natiahnuť a ohnúť.

Existuje množstvo štruktúrnych znakov stavcov, prítomnosť procesov na nich, relatívna poloha vo vzťahu k sebe navzájom a krvné cievy. Preto je možné stlačiť korene, miechu a stavcové tepny..

Klinicky sa kompresia mozgu na indikovanej úrovni prejavuje spastickou parézou nôh, zhoršenou citlivosťou, bolesťou a slabosťou v rukách..

Niekedy v kombinácii s príznakmi ischémie (stavcová spinálna mozgová príhoda): spastická paréza nôh, ochabnutá paréza rúk, poruchy zvierača, narušenie hlbokej citlivosti.

Pretože podkladové disky podliehajú skoršiemu opotrebeniu, existuje zodpovedná klinika na porážku dolných koreňov..

Charakteristické príznaky paramediánskej kýly diskov C5-C6, C6-C7:

 • bolesť v krku, siahajúca až po lopatku;
 • bolesť v predlaktí pozdĺž lakťového okraja do 5 prstov;
 • parestézia pozdĺž ulárneho povrchu predlaktia, pozdĺž radiálneho okraja predlaktia;
 • znížený priehlavkový reflex;
 • hypotrofia svalu bicepsu;
 • senzorické poškodenie.

Príznaky sa zhoršujú počas pohybov hlavy.

Pruh

Kardiová hernia v oblasti hrudníka je pomerne zriedkavá, čo si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku chorôb sprevádzaných bolesťou na hrudníku:

 • zápal pľúc;
 • zápal pohrudnice;
 • pľúcny absces
 • infarkt myokardu;
 • angina pectoris;
 • myokarditída;
 • myokardiálna dystrofia;
 • pericarditis;
 • pažeráka;
 • herpes zoster atď.

Bedrová hernia

Kompresia herniovaného disku sa môže vyskytnúť na úrovni akéhokoľvek bedrového koreňa.

Najskoršie opotrebenie a vývoj degeneratívnych zmien sa však pozoruje na diskoch L4-5 a L5-S1. Podobne je zlisovaných 5 driekových lícnych kostí (ľavostranná stredná kýla disku L4-5) a 1 sakrálne korene (pravostranná stredná kýla disku L5-S1)..

Veľké kýly môžu byť stlačené niekoľkými koreňmi naraz, čo sa prejavuje bi- alebo polyradikulárnym syndrómom.

Opuchnuté a stlačené korene spôsobujú opuch a stagnáciu venóznej krvi, aseptický zápal.

Klinicky sa prejavuje streleckými bolesťami v dolnej časti chrbta a nohy, hyperalgéziou dermatómu, periférnou parézou, oslabením alebo stratou hlbokých reflexov.

V dôsledku reflexného napätia bedrových svalov sa bolesť zosilňuje pri kašľaní alebo kýchaní, pohybe, nakláňaní tela. Pacienti pociťujú pocit mravčenia, chladu na vonkajšom povrchu stehna a dolnej končatiny jedným prstom.

Nepriaznivým variantom priebehu medzistavcovej paramediánskej prietrže je cauda equina.

Fotografie: chvostová kompresia

V tejto forme sú korene stlačené na mieste, kde sú všetky umiestnené spolu v duralovom vaku.

Klinicky sa prejavuje silnými bolesťami obidvoch nôh, stratou citlivosti („nohavičky jazdca“) pri zachytení anorektálnej oblasti, panvovými poruchami.

Pri akútnom narušení arteriálneho prietoku krvi sa pozoruje miecha - prejavuje sa bolesťou a slabosťou dolných končatín až do rozvoja silnej paralýzy..

Diagnóza ↑

Diagnóza pozostáva z klinických príznakov (motorických, reflexných, citlivých, autonómnych porúch segmentálnej povahy), manuálnych techník a údajov z metód inštrumentálneho výskumu..

 • zmena v konfigurácii segmentu chrbtice;
 • posun v telách susedných stavcov;
 • deformácia blokovacích dosiek;
 • vyrovnanie disku;
 • zúženie miechy;
 • vyčnievanie disku;
 • hypermobilita chrbtice v určitom segmente;
 • zhrubnutie žltého väzu.

Úplné informácie o povahe poškodenia disku, umiestnení sekvestrátorov a stupni kompresie koreňov je možné získať pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie a myelografie..

Osteofyty sú jednou z príčin bolesti chrbtice. Naučte sa, ako liečiť osteofyty miechy v našom článku..

Prečo sa na chrbtici môže objaviť nádor? Pozri sa sem.

Čo je vertebrálna retrolistéza? Odpoveď tu.

Metódy liečby ↑

Liečba, fyzioterapia a rehabilitácia

Najbežnejším prejavom paramediánskej kýly je bolesť, ktorá je pre pacienta bolestivá.

Liečba sa vykonáva komplexne v závislosti od štádia choroby (akútna, subakútna, remisia)..

Pri lumbalgii je predpísaný odpočinok na 3 dni. Zvláštnosťou je, že pacient by mal ležať na tvrdom povrchu v pohodlnej polohe.

Dobrý účinok sa pozoruje pri lokálnej aplikácii studeného alebo suchého tepla..

Súbežne sa predpisujú lieky:

 • protizápalová terapia (ibuprofén, ketoprofén, diklofenak);
 • diuretiká s decongestionom (furosemid, hypotiazid);
 • analgetiká a svalové relaxanciá;
 • Vitamín B vo veľkých množstvách;
 • pri silnej bolesti sú hormóny predpisované v kombinácii s analgetikami (dexametazón + lidokaín).

Na zníženie vyčnievania disku sa používa chrbtová trakcia a pri lokalizácii paramediánskej kýly v krčnej chrbtici sa používa špeciálny golier.

Použitie fyzioterapie v akútnom štádiu je obmedzené:

 • variabilné magnetické pole;
 • elektroforéza lidokaínu;
 • sínusové modulované prúdy.

V subakútnej fáze sa používajú gymnastika, manuálna terapia, masáže, fyzioterapia.

Uvedený zoznam opatrení je zameraný na uvoľnenie a posilnenie chrbtových svalov a zníženie kompresie koreňov.

Je potrebné zabrániť vertikálnemu zaťaženiu chrbtice a rotačným pohybom v postihnutom segmente.

Ako fyzioterapia platí:

 • ultrazvukové vlny;
 • diadynamické prúdy;
 • fonoforézou.

Fyzikálne vlastnosti použitých postupov poskytujú výrazné dekongestívne, analgetické, antispasmodické a protizápalové účinky..

Vo fáze remisie sa vykonáva zoznam rehabilitačných opatrení - sociálna adaptácia.

Opatrenia sú zamerané na odstránenie a prevenciu nezvratných zmien, relapsov, pretrvávajúcich defektov.

Základom je neustále systematické vykonávanie fyzioterapeutických cvičení, kúpeľná liečba.

chirurgia

Indikácie pre chirurgický zákrok:

 • akútna kompresia cauda equina s paraparézou a panvovými poruchami;
 • kompresia koreňov so zvyšujúcou sa parézou;
 • deaktivujúci syndróm bolesti;
 • neúčinnosť konzervatívnej liečby počas 2 až 3 mesiacov;
 • konfiškácia.

Podstata operácie je:

 • disekcia mäkkých tkanív nad miestom vyčnievania disku;
 • odstránenie časti disku a priľahlej oblasti stavcovského telesa;
 • odstránenie patologicky zmeneného disku;
 • resekcia zadného pozdĺžneho väzu;
 • stabilizácia kostného štepu.

Ak sa vyskytnú príznaky syndrómu vertebrálnej artérie, uvádzajú sa údaje o dekompresii kanála stavcov.

Na odstránenie hernie disku na lumbálnej úrovni sa navrhujú metódy endoskopickej discektómie..

Prevencia rozvoja choroby ↑

Osobitné miesto sa prijíma, aby sa zabránilo rozvoju degeneratívnych zmien..

Jedno z vedúcich miest je venované systematickým fyzickým cvičeniam, ktoré sú zamerané na udržanie pohyblivosti chrbtice, správne držanie tela, posilnenie chrbtových svalov.

Pacientom s opakujúcou sa bolesťou sa odporúča nosiť korzet. Pacientom sa okrem toho odporúča znižovať telesnú hmotnosť..

Záchranná hernia - vlastnosti, liečba a metódy prevencie chorôb

Záchranná hernia je degeneratívny proces v medzistavcových platničkách sprevádzaný ich čiastočným posunutím. Nesprávna poloha vedie ku stlačeniu mozgomiechového moku z jednej alebo dvoch strán naraz. Ako choroba postupuje, nervové zakončenie miechy sú stlačené, čo vedie k obmedzeniu aktivity a dokonca k invalidite.

obsah

Ako sa vysporiadať s paramediánskou herniou bez liekov a chirurgických zákrokov, naučíte sa venovať sa čítaniu článku za 7 až 10 minút. Článok obsahuje videá a podrobné pokyny. Starajte sa o svoje zdravie chrbta práve teraz!

Druhy paramediánskej kýly

Podľa typu lézie sú paramediánske kýly rozdelené na pravákov, ľavákov a mediánov. V mieste lokalizácie sa prietrže klasifikujú na:

 • Bočné - novotvar sa nachádza v zadnej časti vláknitého vajíčka.
 • Dorsal - disk sa posúva do lúmenu medzi stavcami.
 • Sekvestrované - charakterizované stratou časti disku v oblasti miechového kanála.

príčiny

Najbežnejšou príčinou paramediánskej kýly sú:

 • Vážne zranenia chrbtice spôsobené pádmi z výšky, dopravnými nehodami, silnými nárazmi, zdvíhaním závaží.
 • Reumatoidná artritída, osteochondróza, ankylozujúca spondylitída.
 • Nedostatok vápnika a fosforu.
 • Vrodené chyby chrbtice.
 • nadváha.
 • Choroby miechy súvisiace s vekom.

Záchranná hernia sa často vyvíja na pozadí iných patologických stavov chrbtice - dysplázie, osteochondrózy, skoliózy, kyfózy. Existuje tiež miesto, ktoré má byť dedičným faktorom. Preto, ak staršia generácia vo vašej rodine trpí vážnymi chorobami chrbtice, mali by ste sa v mladom veku starať o kvalitnú prevenciu.

príznaky

V počiatočných štádiách ochorenia sú príznaky mierne, a preto pacienti často zvažujú bolesť chrbtice v dôsledku obvyklej únavy. Ako sa vyvíja vertebrálna hernia, syndróm bolesti sa stáva intenzívnym a je potrebné brať lieky na odstránenie nepríjemných symptómov..

Iné príznaky stredomorskej vertebrálnej hernie:

 • Strata citlivosti horných končatín.
 • Poruchy zraku a sluchu.
 • Bolesti hlavy, závraty, pokles krvného tlaku.
 • Problémy s potenciou (u mužov), močením, pohybmi čriev.
 • Trias a opuch dolných končatín.

Prítomnosť určitých príznakov závisí od miesta ochorenia.

Cervikálna kýla

S lokalizáciou paramediánskej kýly v medzistavcových platničkách krčnej chrbtice dochádza k bolesti, ktorá sa šíri po celom povrchu ramien a paží. Pri predčasnom ošetrení sa vyvíja silná slabosť, pre pacienta je ťažké zdvihnúť objemové objekty a vykonávať elementárne pohyby.

Pruh

Hrudná paramediánska hernia je zriedkavým, ale nebezpečným javom. Choroba si vyžaduje osobitnú starostlivú diagnózu, pretože príznaky sú často podobné pneumónii, angíne pectoris, pľúcnemu abscesu, infarktu myokardu. Pri kýle hrudnej oblasti cíti pacient bolesť a pocit stlačenia, najmä pri naklonení tela a fyzickej námahe. Môže sa vyskytnúť dýchavičnosť a hypoxia..

Bedrová hernia

Poškodením medzistavcových platničiek v bedrovej oblasti sa pacient cíti nepohodlne nielen v chrbte, ale aj v celom dolnom tele. Pri závažnom porušení arteriálneho prietoku krvi sa môže vyskytnúť miecha - choroba charakterizovaná slabosťou nôh a vedúcou k rozvoju silnej paralýzy..

diagnostika

Pri prvej návšteve pacienta vykoná lekár anamnézu, vyšetrí chrbticu pomocou palpácie a vydá odporúčanie na diagnostické vyšetrenia - ultrazvuk, röntgen, počítačová alebo magnetická rezonancia. Vďaka moderným výskumným metódam je možné určiť nielen lokalizáciu a typ patológie, ale aj typ výčnelku..

Konečná diagnóza sa vykonáva na základe týchto rádiologických príznakov:

 • Vysunutie alebo vyrovnanie disku.
 • Zúženie miechového kanála.
 • Deformácia dosiek zámku.
 • Posun susedných stavcov.
 • Zmena polohy chrbtového segmentu.

Liečebné metódy

Druh a trvanie terapie sa určuje individuálne pre každého pacienta v závislosti od jeho veku, stupňa poškodenia medzistavcových platničiek, prítomnosti ďalších patológií kostrového systému. Liečba je v prvom rade zameraná na odstránenie bolesti drogami..

Liečba drogami

V počiatočnom štádiu je možné ochorenie vyliečiť konzervatívnymi metódami s použitím nasledujúcich liekov:

 • Nesteroidné lieky - sú potrebné na odstránenie opuchy, zníženie intenzity zápalového procesu, odstránenie bolesti.
 • Svalové relaxanciá - odstraňujú svalové kŕče.
 • Kortikosteroidy - skupina hormonálnych protizápalových liekov, ktoré sú predpísané na silnú bolesť.

Analgetiká - anestetizujú a zmierňujú svalový tonus.

Spolu s liečbou liekom na posilnenie imunitného systému je pacientovi predpísaná injekcia alebo komplex s vitamínom B.

fyzioterapia

Potom, čo zápal začal klesať a bolesťový syndróm sa úplne zastavil, sú do liečebného programu zahrnuté fyzioterapeutické postupy. Pri paramediánskej hernii, akupunktúre, elektroforéze s lidokaínom, terapii rázovými vlnami, trakcii chrbtice.

plávanie

Vodné procedúry môžu obnoviť krvný obeh v oblasti poškodených medzistavcových platničiek, posilniť svaly a obnoviť stratený tonus. Je to jedna z najbezpečnejších a najúčinnejších metód liečby stavcovej prietrže, ktorá je predpísaná v kombinácii s liečbou liečivom a fyzioterapeutickými postupmi..

fyzioterapia

Rovnako ako fyzioterapia, aj cvičenie sa vykonáva iba v remisii. Aby sa nepoškodili, prvé hodiny by sa mali konať pod dohľadom skúseného inštruktora fyzioterapie. Špecialista, vzhľadom na oblasť a rozsah lézie, individuálne vlastnosti tela, pomôže pri rozvoji cvičebného komplexu účinného vo vašom prípade.

masáž

Na boj proti paramediánskej vertebrálnej hernii sa používajú rôzne druhy masáží: klasická, akupresúra, vákuum, med, švédčina. Za zmienku stojí najmä hydromasáž, počas ktorej pôsobia na chorú chrbticu aktívne vodné prúdy. Všetky typy masáží sa musia absolvovať v priebehu 10-12 procedúr. Pri výbere špecialistu buďte opatrní. Mnoho bezohľadných majstrov, ktorí majú iba kurzy na svojich pleciach, rozdáva bežnú masáž ako terapeutickú masáž. Masér, ktorý nepozná anatómiu chrbtice, vás môže ešte viac poškodiť. Preto sa nedotýkajte súkromných masážnych miestností, ale špecializovaných lekárskych stredísk.

Manuálna terapia

Vertebroológa môžete navštíviť iba počas obdobia odpustenia. Manuálna terapia nie je indikovaná pre všetky patológie miechy, preto by návštevu špecialistu mal predpisovať iba ortopéd alebo neurológ. Nezabudnite ukázať lekárovi výsledky röntgenového vyšetrenia alebo MR.

Chirurgický zákrok

Ak liečba liekom po dobu 2 až 3 mesiacov bola úplne neúspešná, pacientovi je predpísaný chirurgický zákrok.

Indikácie pre chirurgickú liečbu prietržnej kýly:

 • Syndróm intenzívnej bolesti, ktorý nezmizne ani po použití silných liekov.
 • Poruchy panvy, obmedzený pohyb.
 • Ochorenie nepriaznivo ovplyvňuje fungovanie dôležitých orgánov a systémov..
 • Silná kompresia nervových koreňov.

Počas chirurgického zákroku sa uskutoční disekcia kože v mieste výčnelku s ďalším odstránením patologického disku. Aby sa obnovila integrita chrbtice, je nainštalovaný kostný implantát..

Existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok:

 • tehotenstva;
 • choroby kardiovaskulárneho systému;
 • nízky krvný tlak.

Po chirurgickom zákroku pacient očakáva dlhú rehabilitáciu. V prvých týždňoch je potrebné pacientovi poskytnúť maximálny pokoj, obmedziť ho stresom a náhlymi pohybmi. Návrat do aktívneho života je nevyhnutný postupne. Korzety sa používajú na zabezpečenie spoľahlivej podpory chrbtice..

prevencia

Aby sa čo najrýchlejšie nestretli s paramediánskou prietržou, je potrebné vopred dbať na kvalitatívnu prevenciu choroby dodržiavaním týchto odporúčaní:

 1. Vyhľadajte lekársku pomoc včas - často pacienti s herniou prichádzajú k lekárovi, keď choroba už progreduje a je sprevádzaná zníženou motorickou aktivitou. Ak spozorujete nepríjemné príznaky a bolesť, ktoré nezmiznú ani v pokoji, poraďte sa s odborníkom. Takmer všetky patológie chrbtice v počiatočnom štádiu môžu byť korigované pomocou konzervatívnych techník.
 2. Sledujte svoju váhu - nadváha vytvára zvýšené zaťaženie chrbtice, čo vyvoláva vývoj závažných patológií pohybového ústrojenstva.
 3. Práca na posilňovaní svalového korzetu - plávanie, cvičenie, ktoré vám umožňuje pravidelne posilňovať svaly a napínať chrbticu. Ak máte problémy s držaním tela, noste špeciálny ortopedický korzet..
 4. Jedzte správne - aby medzistavcové platničky zostali silné a zdravé, do tela sa musí dostať dostatočné množstvo bielkovín, vápnika a fosforu. Ak nemôžete získať zdravé látky z jedla, berte vitamínové komplexy.
 5. Ovládajte fyzickú aktivitu - nevyťahujte ťažké predmety, ak ste v telocvični, zvyšujte intenzitu tréningu iba pod dohľadom inštruktora.

Simulátor Drevmass

Triedy na simulátore Drevmass sú jedným z najpohodlnejších a najúčinnejších spôsobov liečby a prevencie stavovej kýly. Niektorí pacienti sú obozretní pred všetkými druhmi simulátorov, pretože väčšina z nich nemá žiadny výsledok. Ale nie Drevmass! Výhodu kurzov na masáži pocítilo viac ako 9 000 používateľov. Výrobcovia sami aktívne používajú simulátor na chrbát a poskytujú záruku na svoj produkt. Ak ste tri mesiace po použití Drevmassu sklamaní pri kúpe, vrátené peniaze vám budú vrátené v plnej výške.

Na simulátore môžete trénovať iba 10 - 20 minút denne a do dvoch mesiacov sa objavia prvé pozitívne výsledky. Drevmass sa líši čo najjednoduchšou a najpohodlnejšou zostavou. Cvičenie na simulátore je veľmi jednoduché - musíte ležať na aktívnych valcoch a vykonávať rytmické pohyby tam a späť..

Výsledok po použití simulátora:

 • Prechádza bolesť svalov a stuhnutosť.
 • Zlepšuje sa krvný obeh a metabolizmus.
 • Pacientovi je ľahšie tolerovať fyzickú aktivitu, zlepšuje fyzickú aktivitu.
 • Chrbtica sa tiahne a objaví sa krásna poloha tela.
 • Vytvára sa svalstvo, ktoré slúži ako spoľahlivá opora pre chorú chrbticu..
 • Všeobecné zdravie je normalizované, hmotnosť je znížená.

Pre začiatočníkov, ktorí nie sú zvyknutí na fyzickú aktivitu, sa odporúča vykonať až desať nájomov denne. Keď sa svaly posilňujú, môže sa predĺžiť trvanie tried..

Drevmass je vhodný pre pacientov rôzneho veku. Simulátor sa používa ako v boji proti rôznym chorobám chrbtice, tak aj ako účinný profylaktický prostriedok. V dôsledku pravidelných hodín si všimnete, že sa vám darí dobre bez liekov, navštevovania posilňovne, masážnych kurzov a všetkých druhov fyzioterapeutických procedúr..

Sme pripravení odpovedať na všetky otázky týkajúce sa simulátorov Drevmass kontaktným telefónnym číslom alebo e-mailom.

Záchranná hernia: aká vážna je choroba

Štruktúra chrbtice, ktorá zabezpečuje plnenie funkcií, ktoré sú jej priradené, môže mať za určitých okolností patologické formy, ktoré môžu viesť k symptómom bolesti, obmedzeniu pohybu a dokonca úplnému zdravotnému postihnutiu. Jednou z takýchto nebezpečných patológií je stredná kýla.

Aké sú jeho hlavné charakteristiky?

Medzistavcové platničky, pôsobiace ako nárazník medzi stavcami, majú špeciálnu gélovitú štruktúru. Jadro, ktoré zaberá takmer tri štvrtiny celého vnútorného priestoru, je obklopené vláknitou membránou a za normálnych okolností nemá schopnosť ísť ďalej..

Ak je škrupina (alebo krúžok) z akéhokoľvek dôvodu zničená, vnútorný obsah opúšťa smer miechového kanála a môže vyvíjať významný tlak na miechu. Tento proces má živé klinické prejavy a často sa môže zmeniť na chronickú formu. Kompresia miechy a nervových kmeňov, ktoré tu vznikajú, je pre ľudí najnebezpečnejšia a môže viesť k ich úplnému zdravotnému postihnutiu..

Prečo sa to môže stať?

Príčiny vzniku kýly miechy možno rozdeliť na traumatické, anatomické a patofyziologické. V prvom prípade môže dôjsť k strate integrity disku v dôsledku traumatických faktorov, napríklad úderu, pádu, skoku z výšky (pri významnom stlačení chrbtice), zdvíhaní ťažkých predmetov a ďalších..

Anatomické znaky vysvetľujú príčinu kýly slabosťou kostného aparátu, možnými vrodenými chybami jeho štruktúry a nesprávnou tvorbou skeletu..

Príčiny patofyziologickej povahy sa objavujú pod vplyvom nesprávnych funkcií v orgánoch a systémoch tela, nedostatočným vonkajším prísunom živín potrebných pre zdravie kostného aparátu a dedičnou predispozíciou k patológiám tohto charakteru..

Tvorba paramediánskej kýly je ovplyvnená stupňom užitočnosti metabolizmu a kvalitou stráviteľnosti vápnika a fosforu v tele. Onkologické choroby, určité poruchy endokrinného systému a poruchy dodávky krvi do stavcových štruktúr môžu tiež spôsobiť deštrukciu medzistavcových platničiek..

Uvedené nepriaznivé faktory sú bežné. Každý prípad však môže mať individuálne vlastnosti. Patria sem zmeny súvisiace so zdravím, životným štýlom, psychologické aspekty súvisiace s vekom.

Aké typy existujú?

Na mieste paramediánskej kýly medziobratlového disku môže byť: hrudník, bedrový sval, krčka maternice, lumbosakral. Najbežnejšie takéto formácie v krčku a bedrovej oblasti.

Výstupok doľava vedie k stlačeniu ľavostranných nervových vlákien, miechy na tejto strane a objaveniu sa dysfunkčných symptómov vľavo. Pravostranná voľba je schopná narušiť nervové kmene a zakončenie vpravo, čo robí tú istú polovicu tela prakticky nemožnou alebo poškodzuje funkcie jej štruktúr..

Existuje ich ďalšia klasifikácia - podľa charakteru výčnelku:

 • chrbtová časť (keď sa jadro posúva medzi stavcami);
 • bočné (vláknitý prstenec vzadu je zapojený do procesu);
 • sekvestrované (situácia, keď látka disku zaberá časť miechového kanála).

Z takejto všeobecnej klasifikácie vyplývajú podrobnejšie názvy, napríklad:

 • stredný paramedián (hlavný výstup je pozorovaný v strede aj na strane stredovej čiary);
  stredne-stredný dvojstranný (výčnelok je stredný a bočný, na obidvoch stranách sa objavuje syndróm obmedzených koreňov);
 • paramedián-foraminal (tlak sa aplikuje na koreň miechy).

Existujú tiež stredné kýly zadnej časti, ale sú oveľa menej bežné, napríklad ventrálne, kruhové.

Aké sú najbežnejšie herniálne patológie?

V závislosti od miesta prietrže sa ich vlastnosti môžu líšiť. Kardioteriánska kýla disku l4 l5 je charakteristická pre ľudí, ktorých povaha práce je viac sedavá. Do tohto procesu sa zapojili štvrté a piate bedrové stavce. Tento jav je celkom bežný, najmä vo veku fyzickej nečinnosti. Takéto kýly v počiatočných fázach sa korigujú konzervatívnymi metódami. Ak zlyhajú, lekár odporučí chirurgickú liečbu..

Najbežnejšou prietržou je paramediánska hernia disku l5 s1. Medzistavcový disk umiestnený medzi posledným bedrovým a prvým krížovým stavcom má odlišný tvar ako zvyšok. Vyzerá to ako lichobežník, ktorý zaisťuje mobilitu spojenia v tomto oddelení.

Vnútorná štruktúra je podobná všetkým stavcom a môže utrpieť v dôsledku vystavenia rizikovým faktorom. Takže s deštrukciou (alebo pretrhnutím) vláknitej kapsuly sa vnútorné jadro presunie na patologické miesto a presahuje hranice stavcov. Zväčšený disk je schopný komprimovať susedné procesy nervových kmeňov a koncov, vytvárať silné bolesti a obmedzovať pohyblivosť.

Záchranná hernia c5c6 má svoje charakteristické znaky. Stavce tohto oddelenia sú menšie a slabšie ako ostatné, svalové sily, ktoré posilňujú chrbticu, sú menej vyvinuté. Preto sa často vyskytujú degeneratívne javy, najmä pod vplyvom traumatického faktora (napríklad zranenia športovcov, dopravné nehody s kompresiou na chrbticu)..

O klinických prejavoch

V závislosti od štádia procesu sa takáto diagnóza často neurobí okamžite. Pacienti nepodávajú silné sťažnosti. Syndróm bolesti je zanedbateľný, často bolesť je mdlá, prerušovaná. Jeho prejavy sú možné pri určitých zaťaženiach, sklonoch. Mnohé hlásia zhoršenie po prechladnutí.

V priebehu času fáza primárneho vývoja choroby tečie do samotnej choroby. Symptóm bolesti rastie, okruh obmedzených pohybov sa rozširuje a zhoršuje, často sú ťažké zastavovacie útoky, keď je takmer nemožné sa pohybovať.

Napríklad paramediálna kýla (bez ohľadu na lokalizačnú stranu) vyprovokuje chvenie dolných končatín. Zaznamenajú sa slabosť, slabá citlivosť. Bolesť sa objaví v bedrovej oblasti, niekedy tak silná, že je ťažké narovnať chrbát. Panvové orgány často fungujú.

Kýla na úrovni diskov c6c7 sa dá rozpoznať podľa necitlivosti prstov ruky (môže to byť aj celé rameno). Svaly budú také slabé, že je ťažké zdvihnúť ruky a držať ich v tejto polohe. Okrem toho sa v bezprostrednom mieste prietrže objaví bolesť. Pacienti v pokročilom štádiu ochorenia tiež zaznamenávajú poruchu sluchu, slabý zrak, neustále bolestivé migrény.

Opis hlavných prístupov k liečbe

Zaobchádzanie s paramediálnymi kýlami nemožno nazvať rovnakého typu. Vždy začínajú konzervatívnymi metódami. Medzi ne patrí lieková terapia:

 • protizápalové lieky (nesteroidné série);
 • svalové antispasmodiká;
 • hormonálne protizápalové lieky (kortikosteroidy);
 • symptomatická terapia (analgézia, sedatíva);
 • prípravky na regeneráciu a výživu tkanív.

Pacientovi, ktorý sa primárne snaží zbaviť sa syndrómu bolesti, sú lieky proti bolesti podávané priamo v mieste patológie chrbtice. Môže ísť o injekcie, masti, odreniny, pleťové vody a iné formy.

Keď bolesť ustúpi, môžete pokračovať vo fyzioterapeutických procedúrach. Užite si autoritu:

 • masáže;
 • rázová vlna;
 • akupunktúra (akupunktúra);
 • relaxačné kúpele (napríklad ródónové kúpele);
 • podvodná trakcia nasledovaná uzavretím postihnutej oblasti v bandáži;
 • špeciálne terapeutické cvičenia.

Ak nedošlo k priaznivému výsledku choroby, je indikovaná chirurgická liečba. Medzi jeho odrody: mikrodisektómia, inscenácia špeciálnych implantátov, laserové odparovanie medzistavcových platničiek. Výber metódy závisí od individuálnych charakteristík pacienta, štádia choroby a miesta prietrže.

Čo je paramediánsky disk herniation l5 s1 a ako s ním zaobchádzať

Herniacia disku paramediánov l5 s1 je najbežnejším typom lézie bedrovej chrbtice. Označenie choroby označuje lokalizáciu deštruktívnych procesov medzi 5. bedrovým a 1. krížovým stavcom. Medzistavcové platničky tu umiestnené majú odlišný lichobežníkový tvar, kvôli funkčnosti tejto časti chrbtice. Vzhľadom na vysokú mobilitu oddelenia je patológia sprevádzaná vážnymi nepohodliami a vyžaduje si riadne ošetrenie.

Dôvody rozvoja patológie

Miechové kýly tohto typu sú najbežnejšie a zároveň najnebezpečnejšie, pretože intenzívne komprimujú miechový kanál. Kýla sa vyskytuje v dôsledku prasknutia puzdra vnútorného disku. Počas toho sa jadro vo vnútri vytlačí, plazí sa z medzistavcových priestorov a deformovaný disk tlačí na blízke nervové procesy..

Za hlavné dôvody vzniku deštruktívnych procesov sa považujú tieto faktory:

 • nedostatočné množstvo vápnika a fosforu v tele;
 • metabolické poruchy;
 • poruchy prívodu krvi do chrbtice;
 • prítomnosť nadváhy;
 • zranenia a modriny;
 • rachiocampsis;
 • zdvíhať závažia;
 • vysoký skok;
 • deštruktívne ochorenia kostí a chrupavky.

Často sa vyskytuje paramediánska hernia disku 15 s1 v dôsledku zmien v tele, ktoré sú spojené s vekom, a je sprevádzaná výčnelkami fibro-chrupavkových tkanív. Takmer vždy sa prejavuje dlhodobou neprítomnosťou liečby alebo neúčinnou liečbou osteochondrózy.

príznaky

Závažnosť príznakov pri paramediánskej hernii závisí predovšetkým od jej veľkosti. Čím väčšia je prietrž, tým zreteľnejšie sú všetky jej príznaky. V tomto prípade hlavné príznaky patológie zahŕňajú:

 • pálenie v členku a dolnej časti nohy;
 • bolesť v oblasti sedacieho nervu;
 • výskyt opuchov a opuchov v mieste prietrže;
 • slabá pohyblivosť a čiastočná alebo úplná znecitlivenie nôh;
 • bolesť v dolnej časti chrbta, zhoršená pohybom tela;
 • svalový tonus.

Okrem toho herniacia paramediánskeho disku l5 s1 môže spôsobiť močovú inkontinenciu, bolesti hlavy a svalovú slabosť. Často to vedie k významnému zníženiu účinnosti..

V závislosti od stupňa poškodenia a rýchlosti rozvoja patológie sa môžu symptómy prietrže objavovať postupne jeden po druhom a súčasne..

Druhy paramediánskej kýly

Vzhľadom na skutočnosť, že medziobratlový disk sa môže pohybovať v ľubovoľnom smere, kýla disku l5 s1 je podmienečne rozdelená na niekoľko typov:

 • ľavostranné;
 • pravostranné;
 • medián;
 • foraminal;
 • laterálna;
 • oddelený.

Posunutie disku na ľavú stranu spôsobuje narušenie pohyblivosti tela a citlivosť orgánov v tejto časti tela. Pravostranná paramediánska kýla tiež komprimuje nervové zakončenie, ktoré je zodpovedné za citlivosť orgánov a systémov tela. Správna časť tela však spadá pod jej vplyv.

Medián-paramediánska hernia disku 15 s1 sa vyznačuje posunutím disku v oblasti medzistavcového kanála. Zároveň sa môže umiestniť tak ďaleko od stredovej línie stavcov, ako aj do stredu.

Foraminálna forma paramediánskej hernie sa vyznačuje vyčnievaním buničitého jadra disku priamo do koreňa miechy. Tento typ patológie je sprevádzaný veľmi intenzívnymi bolesťami, ktoré je mimoriadne ťažké zastaviť..

Bočná prietrž je kývanie disku k medzistavcovej foramen. A sekvestrované sa tvorí, keď je jadro premiestnené do oblasti miechového kanála.

diagnostika

Diagnóza patológie sa vykonáva komplexne v 2 etapách. Pri návšteve lekára sa im najprv poskytne predbežná diagnóza na základe všeobecného vyšetrenia pacienta a analýzy jeho sťažností. Počas vyšetrenia musí lekár prehmatať bolestivé oblasti, ako aj externé posúdenie opuchu kože.

Druhou fázou diagnostiky je hardvérové ​​vyšetrenie chrbtice. Môže sa to vykonať pomocou týchto zariadení:

Počítačová tomografia a magnetická rezonancia môžu samozrejme presnejšie určiť povahu porúch, pretože môžu odrážať štruktúru chrbtice a okolitých tkanív vo vrstvách. Vzhľadom na vysoké náklady na tieto postupy sa však najčastejšie používajú rádiografia, ako aj ultrazvukové a dopplerovské vyšetrenie..

liečba

Postup na liečenie paramediánskej hernie disku 15 s1 sa môže vykonať buď pomocou metód konzervatívnej terapie alebo chirurgickým zákrokom. Uprednostňuje sa však miernejší konzervatívny prístup..

Konzervatívne metódy

Šetrná konzervatívna terapia je celý rad opatrení, ktoré umožňujú nielen anestetizovať a odstrániť zápalový proces, ale aj obnoviť poškodené oblasti kosti a chrupavkového tkaniva. Liečba zahŕňa:

 • užívanie liekov proti bolesti. Medzi hlavné patria lieky na báze ibuprofénu a ketoprofénu;
 • použitie protizápalových liekov nesteroidnej skupiny. Najčastejšie sú to Movalis a Diclofenac;
 • použitie svalových relaxancií vo forme Midokalmu alebo Spazmalgónu;
 • použitie chondroprotektorov. Medzi najobľúbenejšie drogy v tejto skupine patria Chondroxid a Don..

Počas liečby musia byť pacientovi predpísané vitamíny B. Poskytujú zlepšenie metabolických procesov a tiež prispievajú k obnove poškodených tkanív vrátane nervových zakončení. Pacient môže tiež potrebovať antidepresíva, pretože dlhodobá intenzívna bolesť pri paramediánskej hernii disku 15 s1 často vedie k nespavosti a podráždeniu..

Povinným krokom pri liečení paramediánskej hernie disku l5 s1 je navštíviť úrady terapeutickej masáže a telesnej výchovy. Akupresúra, elektroforéza, magnetoterapia a gymnastika môžu nielen zlepšiť stav svalov. Tieto postupy prispievajú k účinnej relaxácii tkanív, zmierňujú zápaly a bolesti a tiež rýchlo obnovujú normálnu telesnú pohyblivosť.

Chirurgická metóda

Operatívne riešenie problému sa uskutočňuje iba pri absencii pozitívneho účinku liečby konzervatívne. Avšak, ak má pacient foraminálnu paramediánsku herniu disku 15 s1, chirurgická liečba je bezpečnejšia a výhodnejšia. Dôvodom je vysoké riziko exacerbácií, ako aj značné zvýšenie bolesti v prípade konzervatívnych metód liečby..

Operácia je úplné odstránenie poškodeného medzistavcového disku. Zároveň sa nahrádza implantátom.

Pomerne často sa liečenie paramediánskej hernie disku l5 s1 uskutočňuje presne pomocou chirurgického zákroku, pretože pacienti sa dlhodobo nekonzultujú s lekárom, ako aj so samoliečbou. Výsledkom je, že patológia je sprevádzaná ireverzibilnými deštruktívnymi procesmi. Preto je potrebná povinná lekárska konzultácia, aby sa čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie zotavilo. Iba skúsený lekár je schopný zvoliť najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu metódu liečby..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zvláštnosťou menopauzy je to, že v tejto dobe sa spomaľuje veľa dôležitých procesov v tele. Vrátane výroby hormónov, ktoré regulujú reprodukčný systém.
Medzistavcová prietrž sa doteraz stala jednou z najbežnejších chorôb u ľudí v mladom a starom veku. Vyznačuje sa posunom v pulpóznom jadre stavcových diskov, v dôsledku čoho dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca.
Problémy s chrbtom sú metlou modernej spoločnosti. Sedavý životný štýl, nadmerná fyzická aktivita, šport, nedostatok potrebných vedomostí môže viesť k tomu, že bolesť chrbta začne mučiť ľudí už v mladom veku..