loader

Hlavná

Žalúdok

Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky

Samotný výčnelok je vážnym predpokladom výskytu medzistavcovej prietrže. Všetky odrody tejto choroby sú nebezpečné svojím spôsobom, avšak dorzálna difúzna výbežok je najnebezpečnejšia práve kvôli polohe..

Dorsálny výstupok medzistavcových platničiek sa vyznačuje výstupkom na medzistavcovom kanáliku. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že zadný výčnelok môže výrazne stlačiť nervové vlákna a zabrániť normálnemu prechodu impulzov.

Faktory vedúce k zadnému výčnelku disku

Hlavné dôvody vedúce k vyčnievaniu disku smerom k mieche možno pripísať:

 • Vážne zranenia chrbtice;
 • Deštruktívne zmeny v chrupavke v dôsledku alergických reakcií;
 • Významné poruchy prietoku krvi v rôznych častiach chrbtice;
 • Výskyt rozsiahleho zamerania zápalu;
 • Abnormálny vývoj chrbtice alebo dedičná predispozícia.

Najčastejšie sa dá pozorovať dorzálny výčnelok v krku alebo spodnej časti chrbta pacienta. Aj keď iné časti chrbtice nie sú odolné voči vyčnievaniu disku späť.

Znaky dorzálneho výčnelku

Zadný prolaps časti medzistavcových platničiek má množstvo charakteristických symptómov, po ktorých môžete stanoviť presnú diagnózu:

 • Ťažkosti pri uvoľnenom pohybe po dlhom odpočinku (napríklad ráno);
 • Bolesť spôsobujúca bolesť, ktorá sprevádza akúkoľvek fyzickú aktivitu pacienta;
 • Zhoršená farba kože je príznakom obehovej patológie;
 • Časté bolesti hlavy, periodické migrény a závraty naznačujú prítomnosť dorzálneho výčnelku medzistavcových platničiek krku.

Klasifikácia chorôb

Ochorenie naznačuje dve možné formy rozvoja patológie:

 • difúzna;
 • kruhový.

Prvý zahrnuje nerovnomerný prolaps diskov v rôznych oblastiach chrbtice. Ten je najnebezpečnejší pre lokalizáciu v bedrovej chrbtici, pretože predstavuje jednotné narušenie integrity disku, ktoré je sprevádzané vážnou bolesťou spôsobenou vymačkaním koreňov nervov a výrazným narušením zásobovania krvi dolnou polovicou tela pacienta.

Diagnóza dorzálneho výčnelku

Proces detekcie zadného výčnelku disku je zložitý a nejednoznačný. Aj malá strata vedie k vážnym následkom a umiestnenie patológie sťažuje rýchle stanovenie správnej diagnózy..

K tejto otázke však môže prispieť niekoľko charakteristických neurologických prejavov:

 • Znecitlivenie alebo brnenie v končatinách;
 • Kŕče v rukách, nohách alebo krku;
 • Periodické zášklby očí;
 • Jasná lokalizácia bolesti v poškodenom stavci.

Na detekciu dorzálneho výčnelku medzistavcových platničiek sú nevyhnutne potrebné funkčné štúdie pomocou röntgenového prístroja a posudok lekára po MRI..

Dorsálna protrúzna terapia

Kvalitatívnu a účinnú liečbu môže predpísať iba kvalifikovaný lekár. Je však dobre známe, že obnovenie chrupavky nie je možné pomocou liekov. Preto sú pravidelné liečebné cvičenia stále považované za najlepší spôsob posilnenia diskov..

Extrakcia chrbtice je tiež účinnou liečbou tohto typu výčnelku. Takýto postup je možné vykonať iba v nemocnici pod prísnym dohľadom odborníka. Trakcia podporuje mechanické zväčšenie medzistavcového priestoru, v dôsledku čoho dochádza k kompresii nervových vlákien.

Dorsálny výčnelok vyžaduje starostlivé ošetrenie, aby sa zabránilo progresii ochorenia. A iba integrovaný prístup k terapii môže priniesť požadovaný výsledok..

Odporúčame vám pozerať sa na videorozhovor najvyššej kategórie vertebroológa Borisenka Viktora Sergejeviča o osteochondróze, vyčnievajúcich a herniovaných diskoch:

Ďalšie užitočné video so zaujímavými a užitočnými cvičeniami pre výčnelky a prietrž:

Kruhový výčnelok a herniovaný disk: čo to je, príznaky a liečba

Kruhový výčnelok je choroba medzistavcových platničiek, pri ktorej je výčnelok jeho chrupavkového tkaniva v kruhu a nie v jednom smere. Vyskytuje sa pri stlačení disku stavcami v dôsledku zranení alebo degeneratívnych procesov v mieche. Kruhové vydutie chrupavky je nebezpečné zovretím nervových zakončení miechy, čo spôsobuje silnú bolesť.

Kruhový výčnelok je počiatočné štádium medzistavcovej prietrže.

Čo je to kruhový výstupok disku

Disky medzi stavcami pozostávajú z jadra (mäkkej buničiny) a vláknitého kruhu spojivového tkaniva zvonka. Prsteň alebo škrupina udržuje buničinu vo vnútri a zabraňuje jej vytečeniu. Ak je narušená štruktúra vláknitého tkaniva, stratí sa jeho elasticita, stáva sa uvoľnenejšou a nemôže udržať jadro, tkanivá sa začínajú vydávať z stavcov. Vytvára sa tak výčnelok.

Pri kruhovom výčnelku sa výčnelok nevyskytuje v jednom smere, ale rovnomerne po celom obvode medzistavcových platničiek (od „cirkula“, čo v latinčine znamená „kruh“). Vo väčšine prípadov sa patológia vyvíja na pozadí chronických degeneratívnych ochorení chrbtice (napríklad osteochondrózy) a objavuje sa v bedrovej oblasti. Zriedka sa vyskytuje v hrudnej a krčnej chrbtici, tieto segmenty nie sú také pohyblivé.

Kruhový výčnelok je diagnostikovaný v 80% prípadov pri riešení sťažností na bolesť chrbta. U 37% sa choroba vyskytuje v dôsledku zranenia.

Hlavným nebezpečenstvom patológie pri neexistencii včasnej liečby je vysoká pravdepodobnosť prechodu na prietrž. Kýla sa vytvára, keď sa vláknitý kruh rozbije a cez neho vyčnieva mäkké vláknité jadro do kanálika miechy..

Vývojové fázy

Počas tvorby vyčnievania disku existujú tri fázy vývoja:

 • Počiatočné alebo degeneratívne. Toto je začiatok deštruktívnych procesov v chrupavke medzistavcových platničiek. Porušuje sa jej strava, spomaľuje prietok krvi a metabolizmus lymfy. Štruktúra disku sa postupne mení, vo vláknitej membráne sa objavujú mikrotrhliny. V postihnutej oblasti je syndróm akútnej bolesti.
 • Výčnelok alebo výčnelok. Toto je druhá etapa, v ktorej disk mierne vyčnieva z stavca, až do približne 2 - 3 mm. Postup degeneratívnych procesov je nebezpečne závažnejšou deformáciou disku a narušením integrity vláknitej membrány. Existuje silný syndróm bolesti, bolesť vyžaruje do končatín, je možná ich znecitlivenie.
 • Medzistavcová kýla alebo prolaps. Posledná fáza vývoja výčnelkov, ktorá vedie ku komplikáciám. Celulózne jadro prechádza spojivovým vláknitým tkanivom. Vyskytuje sa kompresia krvných ciev, nervové zakončenie miechy, čo vedie k výskytu akútnych neurologických príznakov.

Druhy kruhových výčnelkov

Existuje niekoľko typov kruhových výstupkov, ktoré závisia od stupňa vydutia a lokalizácie.

Prstencový výčnelok

Nazýva sa tiež uniformný alebo kruhový. Rovnomerné vydutie jadra disku sa vyskytuje po celom obvode, medzi vydutými časťami je rovnaká vzdialenosť nie väčšia ako 1 mm.

Prstencový výčnelok medzistavcového disku je detekovaný približne u 50% všetkých pacientov s kruhovým výbežkom. Lokalizácia častejšie - v lumbosakrálnej zóne chrbtice. Vydutý výčnelok vedie k stenóze miechového kanála, zakončuje nervové zakončenie.

Pri konzervatívnej liečbe je účinok takmer vždy pozitívny. Degeneratívne procesy môžu byť zastavené liekovou terapiou, masážou, cvičením, fyzioterapiou.

Kruhové foraminal

V tomto prípade sa želatínové jadro disku tiež vydúva v kruhu, ale väčšina z neho vyčnieva do foraminálneho otvoru - to je miesto, kde zväzky nervových koreňov výstupu miechy vystupujú.

Kruhovo-predsieňový výčnelok môže byť:

 • ľavostranné;
 • anterolaterálnej;
 • posterolateral.

Patológia spôsobuje silnú bolesť - trvalú alebo epizodickú, zníženú citlivosť nôh.

Dorsálny kruhový

Pri tomto type výčnelku buničina trčí von v kruhu a pohybuje sa do dorzálneho priestoru disku, to znamená, že je nasmerovaná na miechu. Ak je výčnelok veľký, dochádza k stlačeniu miechového tkaniva. Existujú neurologické príznaky, intenzívna bolesť, ktorá sa zintenzívňuje pohybom, dáva nohy, boky, zadok a slabiny. Pri dorzálnom kruhovom výčnelku je potrebná medikamentózna terapia. Pri komplikovanom priebehu je indikovaná operácia.

príčiny

Kruhový výčnelok medzistavcovej platničky sa vyskytuje s týmito faktormi:

 • sedavý spôsob života, keď človek trávi väčšinu svojho času prácou v sede alebo v stoji;
 • neustále nadmerné zaťaženie chrbtice, napríklad pri ťažkej fyzickej práci, u profesionálnych športovcov;
 • zanedbávané degeneratívne choroby chrbtice, ktoré postupujú rýchlo - napríklad osteochondróza;
 • zranenia chrbta s poškodením chrbtice;
 • nevyvinuté chrbtové svaly, ktoré zvyšujú zaťaženie chrbtice;
 • nevyvážená výživa - telo nedostáva v požadovanom množstve minerály potrebné na posilnenie kostného tkaniva;
 • zmeny kostného tkaniva súvisiace s vekom - u dospievajúcich, starších ľudí;
 • osteoporóza.

V dôsledku týchto dôvodov sa vzdialenosť medzi stavcami zmenšuje, zvyšuje sa tlak na disky medzi stavcami a posunú sa na stranu. Výčnelok sa vyvíja, ktorý potom pri absencii liečby prechádza do prietrže. Nižšie je uvedený obrázok výraznej osteochondrózy s osteofytmi, ktoré sú označené šípkami.

Príznaky vyčnievania kruhového disku

Závažnosť symptómov a povaha prejavov sú ovplyvnené lokalizáciou výčnelku, jeho veľkosťou, typom a stupňom. Pri rovnomernom kruhovom výčnelku úplne chýbajú znaky v počiatočnej fáze. Pri stlačení nervových zakončení sa objaví bolesť..

Pri iných formách kruhového výčnelku sa príznaky vyskytujú skôr, pretože disk sa posúva smerom k miechovému kanálu. V počiatočnej fáze sa vyskytuje bolesť v obmedzenom segmente chrbtice a potom sa postupne presúva do iných oblastí.

V krčnej oblasti

S kruhovým výčnelkom v krčnej chrbtici:

 • Akútna bolesť postihnutého stavca. Sú piercing, ako lumbago. Zosilňuje sa naklonením alebo otočením hlavy.
 • Bolesť prechádzajúca z chrbtice na ramená, ruky, ruky.
 • Necitlivosť končatín, mierne pálenie, mravenčenie v nich.
 • Bolesť hlavy spôsobená kompresiou krčka maternice.
 • Krvný tlak.

Pacient je nútený obmedziť svoje pohyby, aby sa znížila intenzita bolesti.

V oblasti hrudníka

V zriedkavých prípadoch sa vytvára kruhový výčnelok v oblasti hrudníka. Dôvod je ten, že stavce tohto segmentu nemajú veľké zaťaženie a sú dobre upevnené rebrami.

S patológiou v tejto zóne sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť v oblasti hrudníka na chrbte;
 • pocit zúženia v solárnom plexe;
 • bolesť pozdĺž medzirebrových nervov;
 • bolesť srdca;
 • bolesť v gastrointestinálnom trakte;
 • ťažký dych.

V bedrovej oblasti

Maximálne zaťaženie je umiestnené v lumbosakrálnej oblasti, preto sa tu najčastejšie diagnostikuje kruhový výčnelok..

 • bolesť v dolnej časti chrbta, dáva nohy, zadok, chodidlá;
 • pocit pálenia, brnenie v nohách;
 • svalové kŕče v dolnej časti chrbta.

diagnostika

Na identifikáciu kruhového výčnelku a potvrdenie diagnózy je pacientovi predpísané štúdie:

 • X-ray chrbtice. Určuje osteochondrózu, získané alebo vrodené patológie chrbtice, vzdialenosť medzi stavcami.
 • CT alebo MRI. Identifikujte prítomnosť výčnelku, jeho veľkosť, umiestnenie, typ a stupeň zovretia chrbtových štruktúr.
 • Electroneuromyography. Určuje stav fungovania nervovej sústavy, poruchy inervácie a jej funkčné zmeny.

Liečebné metódy

Vo väčšine prípadov protrúzia vyžaduje terapeutickú liečbu, fyzioterapeutické cvičenia. Pri pokročilých štádiách a závažných komplikáciách je indikovaný chirurgický zákrok.

Drogová terapia

Liečba liekmi je zameraná na zmiernenie bolesti, obnovu krvného obehu a toku lymfy v postihnutých tkanivách, zmiernenie zápalu a zníženie opuchu mäkkých tkanív. Predpíšte lieky rôznych skupín liekov.

Nesteroidné protizápalové lieky

Sú to lieky, ktoré majú protizápalové, antipyretické a analgetické účinky. Uvoľňujú svalové kŕče, ale pri dlhodobom používaní negatívne ovplyvňujú orgány gastrointestinálneho traktu a vyvolávajú exacerbáciu erózie a vredov..

Ak je predpísaný kruhový výčnelok:

 • Arthrosan. Je indikovaný na akútnu bolesť a používa sa na neodkladnú starostlivosť. Predepisujú sa vo forme tabliet, injekcií. Nie je kompatibilný s inými nesteroidnými látkami..
 • Ibuprofen. Ponúka sa vo forme kapsúl a tabliet, suspenzií, mastí na vonkajšie použitie. Trvanie prijatia - do 2 až 3 týždňov.
 • Diclofenac. Má rýchlu akciu, dá sa použiť v núdzových prípadoch. Dostupné vo forme tabliet, injekcií, mastí a gélu na lokálne použitie.
 • Movalis. Používa sa na krátkodobú liečbu kvôli vedľajším účinkom a negatívnym účinkom na zažívací trakt. Dostupné vo forme suspenzie, tabliet, čapíkov.

kortikosteroidy

Jedná sa o hormonálne lieky, ktoré odstraňujú bolesť. Ak je výčnelok predpísaný vo forme blokády:

Majú protizápalové, dekongestantné, imunosupresívne účinky. Prispieť k obnove narušených metabolických procesov v postihnutých tkanivách.

Svalové relaxanciá

Priradenie zmierňuje svalové kŕče a znižuje kompresiu nervových koreňov miechového kanála. Majú vazodilatačný, analgetický a analgetický účinok.

Vitamínové prípravky

Multivitamíny v kombinácii s anestetikami zmierňujú bolesť, zlepšujú výživu chrupavky, saturujú postihnuté štruktúry potrebnými látkami.

Preparáty pre křupavku

Sú to látky, ktoré podporujú regeneráciu tkanív, zvyšujú hustotu chrupavkových doštičiek a postupne ich obnovujú. Potrebný pre degeneratívne procesy v štruktúrach chrbtice vrátane kruhového kruhového výčnelku.

Paravertebrálne blokovacie prípravky

Paravertebrálna blokáda sa vykonáva pri syndróme akútnej bolesti, ktorý spôsobuje obmedzenie mobility. Metóda spočíva v podaní anestetík lokálne priamo do oblasti poškodeného segmentu..

fyzioterapia

Jedná sa o terapeutické cvičenia, ktoré sú predpísané pre choroby chrbtice spôsobené oslabením svalového korzetu..

Hlavné úlohy cvičebnej terapie:

 • zmierniť bolesť znížením stupňa kompresie nervových zakončení miechy;
 • zmierniť svalové kŕče, pocit ťažkosti, únavu v chrbte;
 • obnoviť flexibilitu chrbtice, mobilitu pacientov.

Aby sa dosiahol pozitívny účinok, cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne, najmenej 3-4 krát týždenne. Jedna hodina trvá 15–20 minút..

fyzioterapia

Fyzioterapeutická liečba zmierňuje bolestivé príznaky, zlepšuje metabolické procesy v postihnutých oblastiach, predlžuje dobu remisie.

 • UHF Terapia využíva suché teplo.
 • Laserové ošetrenie. Problémová oblasť je ovplyvnená laserovým lúčom.
 • elektroforéza Kombinácia expozície lieku s elektrickým poľom.
 • Magnetoterapia. Terapeutický účinok sa dosiahne ovplyvňovaním postihnutých oblastí magnetickým poľom.

Kombinácia elektroforézy s karipainom preukázala vysokú účinnosť pri liečbe výčnelkov. Toto je rastlinný prípravok získaný z papáje. Jeho farmakologické vlastnosti sa vyznačujú proteolytickou aktivitou. So zavedením liečiva elektroforézou sa výstupok postupne zmenšuje, zmäkčuje, čo uvoľňuje stlačené nervové zakončenie a zmierňuje bolesť. V štúdii táto technika preukázala vysokú účinnosť u 85% pacientov (zdroj - vedecký článok O. N. Beznosovej „Skúsenosti s konzervatívnou liečbou herniovaných diskov pomocou Karipainu v ambulantnom prostredí“)..

masáž

Masážny efekt s výčnelkom:

 • zmiernenie svalového kŕče;
 • zlepšenie krvného obehu a toku lymfy v postihnutých tkanivách;
 • posilnenie svalového korzetu.

Jednou z možností je akupresúra, ktorá zahŕňa vystavenie biologicky aktívnym bodom. Účinok je podobný ako výsledok akupunktúry..

Je možná vákuová terapia, to znamená môže masírovať. Môže sa to uskutočniť iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Pomáha odstraňovať miestnu stagnáciu.

Manuálna terapia

Pri manuálnej expozícii sa bolestivé príznaky zastavia, môžete túto metódu použiť ako prevenciu exacerbácie výčnelku.

Na dosiahnutie terapeutického účinku musí chiropraktik pred vyšetrením skontrolovať výsledky štúdií - rádiografiu a MRI. To je nevyhnutné na určenie presného umiestnenia výčnelku.

Pri výčnelkoch sa pozitívny účinok manuálnej terapie vyskytuje u 35 - 50%. Jej činnosť:

 • obnova anatomicky správnej polohy stavcov;
 • zmiernenie kŕčov zadných svalov;
 • zmiernenie bolesti;
 • obnovenie pohyblivosti chrbtice.

Väčšina pacientov hlási zníženie bolesti po jednom relácii manuálnej liečby. Výrazný efekt sa vyskytuje po 3 až 4 zasadnutiach. Na dosiahnutie stabilného výsledku počas vyčnievania je potrebných najmenej 5 až 10 postupov.

akupunktúra

Akupunktúra alebo akupunktúra - metóda, pri ktorej lekár vkladá tenké kovové ihly do biologicky aktívnych miest v blízkosti postihnutej oblasti..

Výsledkom tohto efektu je zlepšenie toku krvi v problémovej oblasti, svalové tkanivo je posilnené, bolesť je zastavená.

Hirudotherapy

Toto je metóda, pri ktorej sa používajú lekárske pijavice. Sú umiestnené na povrchu kože v oblasti postihnutých tkanív. Pijavice vstrekujú špeciálne látky s enzýmami do krvného riečišťa, ktoré má analgetický, protizápalový, imunomodulačný účinok a riedi krv..

Po niekoľkých reláciách hirudoterapie pacient oslabuje syndróm bolesti, opuch zápalových tkanív zmizne.

Apitherapy

Vykonáva sa dvoma hlavnými spôsobmi:

 • Prvé včely sa vysádzajú na koži v postihnutej oblasti.
 • Druhý - hmyz je umiestnený na biologicky aktívnych miestach.

Po uštipnutí včely nevyberajú bodnutie po dobu 5 až 10 minút. V dôsledku postupu pacient s vystupujúcou bolesťou ustupuje, svalové kŕče sa zmierňujú, zápal sa odstráni.

Pred apitherapiou je potrebné zložiť skúšku znášanlivosti včelieho jedu.

Ľudové lieky

Použitie tradičnej medicíny je možné iba ako súčasť komplexnej liečby drogovou terapiou. Ošetrenie kruhovým výbežkom sa nemôže zakladať iba na rastlinách a bylinách..

Účinné sú tieto metódy:

 • Stlačuje na postihnutú oblasť cesnakovou alkoholovou tinktúrou.
 • Terpentínové kúpele.
 • Superpozícia nasekaných listov Kalanchoe na chrbtici.

Použitie tradičného lieku zmierňuje bolesť a opuch v postihnutých tkanivách, obnovuje pohyblivosť chrbtice.

chirurgia

Operácia sa vykonáva v neprítomnosti pozitívneho účinku konzervatívnej terapie počas šiestich alebo viac mesiacov, ako aj pri rýchlom progresii výčnelku..

Používajú sa tieto typy operácií:

 • Hydroplasty. Do poškodeného disku sa vstrekne špeciálna látka, ktorá umýva zničené tkanivo. V dôsledku toho sa výčnelok zmenšuje, bolestivé príznaky vymiznú.
 • Nukleoplastika studenej plazmy. Plazma sa vstrekuje do postihnutého disku a odparuje poškodené oblasti buničitého jadra. Výčnelok sa zmenšuje, stav pacienta sa zlepšuje.
 • Laserové odparovanie. Používa sa v počiatočných štádiách patológie. Vypuklé žiarovky vyhoria laserovým lúčom.

Na dosiahnutie dobrého terapeutického účinku sa najlepšie lieči kruhový výčnelok disku na klinikách v Českej republike. Kľúčom k uzdraveniu sú kombinovaná terapia a moderné európske techniky. Tento prístup umožňuje zmierniť príznaky vystupovania, dosiahnuť remisiu po dlhú dobu a vrátiť sa k svojmu obvyklému životnému štýlu..

Liečba diétou

Neexistuje žiadna špeciálna strava na liečenie kruhového výčnelku. Musíte však dodržiavať zásady správnej výživy. Strava by mala byť vyvážená, mala by obsahovať vitamíny a minerály, bielkoviny, tuky a uhľohydráty v správnom pomere.

Je dôležité normalizovať telesnú hmotnosť, pretože nadváha je príčinou nadmerného zaťaženia chrbtice, ktoré ovplyvňuje ťažko poškodené medzistavcové platničky..

Pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice je potrebné jesť:

 • Vápnik. Obsahujú vajcia, tvaroh, kapusta, syr.
 • Horčík. Odporúča sa jesť špenát, uhorky, slnečnicové semienka.
 • Vitamín D a fosfor. Vo veľkom počte sa vyskytujú druhy rýb, ako je pstruh, losos, treska a ružový losos.

Želé podobné výrobky sú užitočné pri oprave tkanív - želé, aspik, obyčajná želé. Dodávajú telu látky, ktoré sú potrebné na regeneráciu chrupavky..

Komplikácie a dôsledky kruhového výčnelku

Kruhový výčnelok medzistavcovej platničky bez riadneho liečenia postupne postupuje. To vedie k úplnej deformácii disku, jeho chrupavkové tkanivo začne komprimovať miechu, čo vedie k akútnej bolesti. Ďalej je vláknitý prstenec disku roztrhaný, buničina zhasne, vytvorí sa medziobratlová kýla.

 • obmedzenie pohyblivosti chrbta;
 • čiastočná alebo úplná strata citlivosti rúk alebo nôh;
 • úplná paralýza.

Takéto prejavy vedú k strate pracovnej schopnosti a zdravotnému postihnutiu, osoba môže zostať navždy upútaná na lôžko.

Prognóza a prevencia

Pri liečbe v skorých štádiách vyčnievania je prognóza priaznivá. Ak to chcete urobiť, musíte sa včas poradiť s lekárom, podstúpiť vyšetrenie a začať liečbu. Podľa všetkých odporúčaní odborníka a zmien životného štýlu asi 90% pacientov úspešne prekonalo patológiu bez chirurgického zákroku.

Pri diagnostike kruhového výčnelku sú preventívne opatrenia nasledujúce:

 • Vyvarujte sa fyzickej nečinnosti. Pri sedavej práci je potrebné vykonať malú skupinu cvičení počas dňa, chôdza, kúpanie v bazéne, joga sú užitočné.
 • Pri výbere počítačovej stoličky uprednostňujte výrobky s ortopedickým chrbtom a strednou tuhosťou.
 • Monitorujte fyzickú aktivitu. S ich nárastom sa zvyšuje riziko poškodenia segmentov chrbtice a progresie výčnelku.
 • Jedzte správne. Všetky dôležité minerály a vitamíny sa musia užívať spolu s jedlom..

V niektorých prípadoch lekári odporúčajú používať kruhový výčnelok na nosenie ortopedických korzetov na fixáciu polohy chrbtice a podporu chrbtových svalov..

Účinné ošetrenie výčnelkov chrbtových diskov

Muskuloskeletálny systém človeka je komplexný mechanizmus, v ktorom každá časť plní dôležitú funkciu a je nevyhnutným článkom jedného celku. Pod vplyvom rôznych príčin vznikajú choroby, ktoré narúšajú normálne fungovanie chrbtice, čo so sebou prináša množstvo ďalších príznakov, ktoré významne znižujú kvalitu života pacienta. Jednou z odrôd tejto patológie je dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek..

Definícia dorzálneho výčnelku

Aby sme pochopili, čo je dorzálny výčnelok disku, mali by sme si spomenúť na štruktúru ľudského chrbtového stĺpca.

Chrbtica sa skladá z piatich častí:

 1. Krčka maternice - krčka maternice („krčka maternice“ - lat. Neck.) Latinské písmeno C je označené siedmimi stavcami: C1, C2 atď., Až do C5.
 2. Hrudník - hrudník („hrudník“ - hrudné rebrá.) Je vyznačený latinskými písmenami Th, pozostáva z 12 stavcov: Th1, Th2 a do Th12.
 3. Bedrový - bedrový ("bedrový" - bedrový pol.) - L, pozostáva z piatich stavcov: L1, L2 až L
 4. Sakrálne - sakrálne („sacrum“ - latinská sacrum.) - S, pozostáva z piatich fúzovaných stavcov, na látkach iba S1 a S5;
 5. Coccygeal - ("cocciheus" Lat.) - K, pozostávajúci z piatich stavcov, ktoré si nevyvinuli medzistavcové platničky.

Medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktoré sú označené číslami susedných stavcov, C3-C4, L1-L2, L3-L4, Th6-Th7 atď. Klinicky dôležité sú nasledujúce symboly: L4-L5 a L5-S1 - kĺby bedrovej (bedrovej) a prvej krížovej (sakrálnej) stavca. Tieto disky sú najčastejšie blokované. Krčka maternice - krčné kĺby v zóne C3-C4, medzi tretím a štvrtým stavcom, sú menej často postihnuté..

Medzistavcové platničky sa skladajú z mäkkého vláknitého jadra obklopeného elastickým vláknitým prstencom, pri ktorého roztrhnutí sa tvoria medzistavcové prietrže v dôsledku výčnelku alebo dokonca prolapsu buničitého jadra. V závislosti od smeru, ktorým vyčnieva vnútorné jadro disku, sa prietrže označujú aj latinkou:

 • chrbtová - posunutie zľava doprava;
 • frontálne - dopredu-dozadu;
 • stredný (tiež stredný) alebo stredný - v strede stavca môže byť chrbtový alebo čelný;
 • kruhový dorzálny - zmiešaný - súčasne aj vľavo.

Dorsálny výčnelok disku sa vyznačuje zmenou štruktúry medzistavcovej chrupavky, v dôsledku čoho jeho tkanivá siahajú za stavce do zadných kanálikov miechy, ale neporušuje sa integrita vláknitého prstenca. Inými slovami, výčnelok je stav pred predetriou..

Klinický obraz choroby

Po pochopení toho, čo je dorzálny výčnelok, je potrebné zistiť príznaky charakteristické pre toto ochorenie. V počiatočných fázach vývoja choroby nie sú pozorované výrazné príznaky. Symptómy sa vyvíjajú v neskorších fázach a sú nasledujúce:

 1. Nepohodlie a bolesť pri pohybe: naklápanie, otáčanie tela, krku, fyzická námaha. Miesto bolesti závisí od miesta poškodenia chrupavky..
 2. Bolesť hlavy, závraty - keď je postihnutý krk.
 3. stuhnutosť.
 4. Obmedzená pohyblivosť, svalová slabosť.

Intenzita symptómov závisí od stupňa kompresie nervových zakončení..

Čo spúšťa vývoj patológie

K výčnelku dochádza pod vplyvom faktorov, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú vývoj choroby. Príčiny patológie:

 • osteochondrosis;
 • poranenia miechy;
 • genetická predispozícia;
 • nadváhou;
 • intenzívna a častá fyzická aktivita;
 • sedavý spôsob života.

Dôležitým faktorom vyvolávajúcim ochorenie je biologické starnutie osoby. Chrupavky sa opotrebujú, strácajú svoju elasticitu. V dôsledku týchto zmien disk vyčnieva za normálne anatomické miesto.

Druhy výčnelkov

Druhy defektov štruktúry tkanív chrupavky medzi stavcami zahŕňajú difúzny a kruhový výčnelok. Oba druhy sú pre ľudské zdravie nebezpečné, pretože v obidvoch prípadoch dochádza k vyčnievaniu medzistavcových platničiek smerom k mieche.

Difúzny výstupok je množstvo heterogénnych deformácií, ktoré sa vyskytujú v rôznych častiach chrbtice. Tento proces je sprevádzaný kompresiou nervových koreňov, ich zápalom, čo vedie k nebezpečenstvu ochrnutia a smrti pacienta..

Kruhový dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek má podobný mechanizmus, ale dochádza k rovnomernej deformácii chrupavky. Riziko úplnej alebo čiastočnej straty motorickej aktivity pretrváva.

V mieste lokalizácie sa môže vyvinúť patológia v krčku, hrudníku a lumbosakral.

Etapy vzniku

Vývoj choroby je rozdelený do troch etáp, z ktorých každé sa vyznačuje vlastnými charakteristikami:

 1. Prvá etapa je charakterizovaná výskytom slabej deformácie vláknitého prstenca, vznikom poškodení a prasklín v štruktúre chrupavkového tkaniva. Priebeh choroby je sprevádzaný periodickými bolesťami, ktoré nie sú intenzívne.
 2. Druhou fázou je porušenie integrity chrupavky s jej následným výstupkom. K výstupu krúžku za stavce nedochádza viac ako 3-4 mm. Pacient pociťuje častú bolesť, nepohodlie, mierne obmedzenie mobility..
 3. Posledná fáza, v ktorej chrupavka opúšťa chrbticu, je charakterizovaná porušením nervov. Toto štádium choroby je sprevádzané silnou pretrvávajúcou bolesťou, znecitlivením končatín, migrénami, závratmi.

Výčnelok medzistavcových platničiek v prvých dvoch stupňoch je vhodný na konzervatívnu liečbu. S touto chorobou sa môžete vyrovnať pomocou liekov, fyzioterapie, fyzioterapeutických cvičení. Tretie štádium vyžaduje kardinálne metódy liečby, napríklad chirurgický zákrok.

liečba

Výčnelok medzistavcových platničiek sa týka patológií, ktoré sa samy osebe neprenášajú. Čím skôr je možné ochorenie identifikovať, tým účinnejšie je jeho liečenie.

Účinnosť liečby závisí od správnej diagnózy, identifikácie sprievodných chorôb a výberu taktiky liečby. Terapia spočíva v integrovanom prístupe, pri ktorom sa používajú lieky, fyzikálne postupy, preventívne opatrenia a úplné prispôsobenie života pacienta.

Funkcie liečby drogami

Farmaceutické lieky sa používajú na zmiernenie zápalu a bolesti. Ošetrujúci lekár na tento účel predpíše tieto syntetické látky:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky - zabezpečujú elimináciu zápalového procesu, pomáhajú zmierniť bolesť (Indometacín, Diklofenak).
 2. Svalové relaxanciá - prispievajú k odstraňovaniu svalového kŕče (Myokain, Sibazon).

Obnoviť chrupavku a celkové posilnenie tela v lekárskej praxi pomocou:

 1. Chondroprotektory - poskytujú obnovu a ochranu chrupavky (Don, Structum). Pomocou týchto liekov nie je možné kompletne obnoviť medzistavcové platničky, ale je celkom možné zabrániť jej ďalšiemu zničeniu..
 2. Vitamínové komplexy - nasýtia telo esenciálnymi vitamínmi, minerálmi (ArtiriVit, Antioxikaps).

Každé liečivo má svoje vlastné vlastnosti a kontraindikácie. Fondy vyberá špecialista. Samoliečba nie je v žiadnom prípade povolená..

gymnastika

Cvičenie je jednou z najbežnejších a najúčinnejších metód fyzioterapie. Cieľom cvičebnej terapie je posilnenie svalového korzetu, normalizácia krvného obehu v poškodených tkanivách, posilnenie imunity, obnovenie motorickej aktivity, odstránenie svalového kŕča.

Odporúčania pre záťažovú terapiu:

 1. Úplné odmietnutie vykonávať gymnastiku počas obdobia exacerbácie.
 2. Prednosť sa dáva statickým cvičeniam, fyzická forma telesnej výchovy je kontraindikovaná..
 3. Zaťaženia sa postupne zvyšujú.
 4. Triedy by mali byť pravidelné..
 5. Ak sa zdravotný stav zhorší, je potrebné zastaviť telesnú výchovu, poraďte sa s odborníkom.

Na liečbu vyčnievania diskov sa používajú rôzne úrovne, sklony, respiračná gymnastika sa veľmi dobre osvedčila. Súbor cvičení vyberie lekár s prihliadnutím na charakteristiky klinického obrazu choroby.

Vynikajúcim spôsobom prevencie a liečby choroby je trakcia. Táto metóda je vhodná pre začiatočníkov, ak je správne vykonaná, nie je schopná spôsobiť komplikácie a zranenia..

Účinné metódy fyzioterapie

Vyčnievanie chrbta medzistavcových platničiek vyžaduje dlhodobú terapiu pomocou rôznych techník. Na obnovenie normálneho fungovania chrupavky v lekárskej praxi sa používa veľa metód fyzioterapeutickej liečby. to:

 1. Laserové ošetrenie.
 2. Ultrazvuková terapia.
 3. magnetoterapia.
 4. elektroforéza.
 5. Použitie terapeutického bahna.

V kombinácii s vyššie uvedenými metódami sa používa akupresúra a akupunktúra. Osvedčená kúpeľná liečba.

Je možné vyhnúť sa operácii

Operácii sa dá vyhnúť iba v počiatočných štádiách choroby. V neskorších štádiách ochorenia je mnohým pacientom ukázaná chirurgická liečba. Indikáciami na chirurgický zákrok sú prítomnosť veľkých výčnelkov, závažné narušenie nervov, ktoré nie je možné konzervatívnou liečbou, riziko paralýzy..

Operácia sa vykonáva v nemocnici v lokálnej alebo celkovej anestézii. Cieľom chirurgických manipulácií bolo odstránenie poškodeného tkaniva a protetiky chrbtice.

Rehabilitačné obdobie trvá od 3 do 6 mesiacov, kedy je pacient pod prísnym dohľadom. Po operácii chrbtice človek dostáva od vojenskej služby dlhé odklady.

Prevencia a diéta

Prevencia a správna výživa tejto choroby zohrávajú veľkú úlohu. Aby sa predišlo komplikáciám, pacientovi sa odporúča nasýtiť stravu bohatou na vitamíny, minerály a stopové prvky. Je mimoriadne dôležité konzumovať potraviny, ktoré sú prírodnými chondroprotektormi. Ide o jedlá, ako je želé, bohatý vývar vyrobený z nízkotučných odrôd rýb a mäsa, aspických a iných výrobkov obsahujúcich želatínu. Odporúča sa tiež vysoko vápniková a fosforová múčka..

Pacient by mal vylúčiť ťažkú ​​fyzickú námahu, často chodiť na čerstvý vzduch, včasne liečiť rôzne infekčné choroby, opustiť zlé návyky a vykonávať gymnastiku. Pozorný prístup k vášmu telu a implementácia všetkých odporúčaní lekára pomôžu udržať zdravie po mnoho rokov..

Výstupok z bedrovej chrbtice

Bedrový medziobratlový disk je vláknitá chrupavka, ktorej tvar je blízko oválu. Tvorí ho elastické vláknité jadro a silná vláknitá membrána a pôsobí ako tlmič nárazov medzi stavcami.

Medzistavcové platničky bedrovej chrbtice sú najväčšie a častejšie ako iné sú vystavené degeneratívnym dystrofickým zmenám v dôsledku najvyššej úrovne mobility a výsledného zaťaženia..

Čo je výčnelok bedrovej chrbtice

Bedrová chrbtica je tvorená 5, niekedy 6 stavcami. Medzistavcové platničky sú umiestnené medzi nimi, ktoré sú identifikované v závislosti od toho, ktoré stavce sú medzi: L1 - L2, L2 - L3, L3 - L4, L4 - L5. Ich výživa sa uskutočňuje obehovým systémom stavcov a difúzne cez horný a dolný povrch disku (koncové platne)..

Sú prirodzené ležiace medzi kostnými prvkami chrbtice a zabezpečujú zachovanie ich integrity, stability, ako aj mobility a flexibility hrebeňa..

Výčnelok bedrovej chrbtice predstavuje asi 90% všetkých prípadov ich formovania. Najčastejšie sa vyskytujú na diskoch L5 - S1 a L4 - L5.

Zmeny súvisiace s vekom, negatívne účinky vonkajších faktorov, sedavý spôsob života a mnoho ďalších dôvodov vedie k narušeniu krvného obehu a výžive disku. Výsledkom sú degeneratívne procesy na disku, t. J. Vyvíja sa osteochondróza.

Ak sa nelieči, degeneratívne zmeny postupujú, šíria sa na okrajové platne a spôsobujú ich sklerózu. To bráni vstupu živín do jadra buničiny, čo spôsobuje zníženie obsahu vlhkosti v nich a nedostatok živín. Následne to vedie k tvorbe výčnelkov. V takýchto situáciách je disk už zničený natoľko, že jeho tvar je zdeformovaný, vláknitý krúžok sa stáva tenší a vytvára sa mierny výstupok..

Nedostatok vody a živín v skutočnosti vedie k stratifikácii kolagénových vlákien, z ktorých sa vytvára vláknitý kruh, ako aj k ich mikro-prasknutiu. Toto vytvára predpoklady na presunutie želatínového jadra do oblasti riedenia, čo vyvoláva zvýšený tlak na už zdeformovaný vláknitý kruh. Postupne sa prestáva vyrovnať so zvýšenou záťažou, rozpadá sa ešte väčší počet kolagénových vlákien, čo vedie k vydutiu disku do miechy..

Kým je zachovaná integrita vláknitého prstenca, hovoria o prítomnosti výčnelku. Ale v neprítomnosti terapie tlak pulpózneho jadra na vláknitú membránu nezmizne, preto sa ničí stále viac a viac kolagénových vlákien. V dôsledku toho sa vláknitý krúžok zlomí a vnútorný obsah disku dostane príležitosť ísť von do miechového kanála. Vytvára sa tak kýla.

Výčnelok je teda prejavom osteochondrózy, ktorý sa prejavuje tvorbou mierneho výčnelku medzistavcovej platničky za fyziologické hranice, ale pri zachovaní integrity vláknitého prstenca..

V súčasnosti sa osteochondróza vyskytuje u ľudí rôzneho veku a je veľmi zriedkavo diagnostikovaná v raných štádiách. Obvykle sa ochorenie zistí, keď už viedlo k výčnelku, pretože aj malé zmeny stavu bedrových medzistavcových platničiek vedú k bolesti a iným poruchám..

Etapy a typy

V závislosti od závažnosti situácie existujú bedrové výčnelky v troch fázach:

 1. Ľahké - výčnelok je sotva viditeľný, a preto ani pri použití moderných vysoko presných vyšetrovacích metód si to nebude môcť všimnúť každý špecialista. Rozmery výčnelku nepresahujú 1 mm.
 2. Mierne - výstupok sa zvyšuje a už dosahuje 1-3 mm.
 3. Závažné - tvorba výbežku medzistavcovej platničky už nie je pochýb. Je jasne zviditeľnená za hranicami stavovcov a má rozmery od 3 do 6 mm. Vláknitý prsteň si však stále zachováva integritu.

Tretia fáza vývoja výčnelku hraničí s extrúziou, t. J. S vytvorením kýly. Preto pri detekcii takého vyčnievania nemusí vláknitý prstenec zriedený na hranicu vydržať záťaž kedykoľvek a prasknúť. Výsledkom je, že pulpózne jadro postupne vyjde, t. J. Vytvorí sa medzistavcová prietrž.

Avšak veľkosť výčnelku nie je jediným znakom klasifikácie patológie. Na určenie taktiky liečby má veľký význam jej poloha vzhľadom na strednú os miechy. Preto sa výčnelok rozlišuje:

 • chrbtová - výčnelok smerujúci dozadu;
 • bočné - tvorí sa na pravej alebo ľavej strane chrbtice;
 • foraminal - vypuklé „presakovanie“ do foraminálnych otvorov chrbtice, cez ktoré prechádzajú nervové plexusy;
 • medián - výstupok je jasne lokalizovaný v strede miechového kanála, kde sa nachádza veľký nervový plexus, takzvaný konský chvost;
 • kruhový - vláknité prstencové tenké krúžky po celej ploche povrchu a rovnomerne vyčnievajú do miechového kanála po celej svojej šírke.

príčiny

Hlavným dôvodom rozvoja výčnelku medzistavcových platničiek je osteochondróza. Vývoj choroby prispieva k:

 • sedavý životný štýl, sedavá práca (zamestnanci v kancelárii, vodiči atď.);
 • nadmerné zaťaženie chrbtice v dôsledku ťažkej fyzickej práce alebo určitých športov;
 • metabolické poruchy;
 • genetická predispozícia;
 • slabý vývoj svalového korzetu podporujúceho chrbticu;
 • zakrivenie hrebeňa (skoliotická deformácia, kyfóza, lordóza);
 • poranenia chrbta;
 • nadváha;
 • nevyvážená výživa;
 • zmeny veku.

príznaky

Hlavným prejavom patologických zmien na medzistavcovej platničke je bolesť. Bolesť, dokonca aj v počiatočnom štádiu, takzvaná predhernia, môže byť dosť závažná a môže mať predĺžený charakter. Často ich zle zastavujú lieky proti bolesti. Okrem toho sa biomechanika bedrovej chrbtice často výrazne zhoršuje.

Ide o to, že všetci ľudia majú rôzne veľkosti diskov a korene miechy prechádzajú v rôznej vzdialenosti od nich. U niektorých pacientov sa preto patológia dlho nepociťuje, až kým výčnelok nedosiahne veľkú veľkosť, zatiaľ čo u iných sa neurologické príznaky a bolesť objavia takmer okamžite a sú akútne..

Veľkosť prietrže alebo výčnelku preto nehrá významnú úlohu v otázke potreby chirurgického zákroku. Neurochirurgovia sa primárne riadia stavom pacienta, a preto je v niektorých prípadoch indikovaný chirurgický zákrok pri výčnelkoch a prítomnosti vrodene úzkeho miechového kanála..

Vo väčšine prípadov sa bolesť objaví, keď výstupok dosiahne 3 stupne vývoja a jeho veľkosť presiahne 3 mm.

Výskyt bolesti, najmä akútnej, je jasným znakom kompresie miechových nervov. Často sú bolesti boľavé a matné, ale môžu horieť alebo mať vzhľad kríža. Môžu dať jednu alebo obe nohy, najčastejšie do stehien a dolných končatín.

Bolestivosť v dolnej časti chrbta nastane, keď:

 • zmena polohy tela;
 • fyzická aktivita;
 • dlhodobý pobyt v jednej statickej póze.

Výstupok bedrovej chrbtice môže tiež spôsobiť:

 • zníženie možného rozsahu pohybu v dolnej časti chrbta (najčastejšie je ťažké pre pacienta ohnúť sa, otočiť telo v dôsledku prudko sa vyskytujúcej alebo zosilňujúcej bolesti);
 • znížená citlivosť (parastézia), ktorá sa prejavuje výskytom brnenia, znecitlivenia alebo plazenia sa na koži v bedrovej oblasti, perineu alebo nohách;
 • znížený tonus svalov dolných končatín a reflexné kŕče chrbtových svalov pri premietnutí postihnutej oblasti chrbtice;
 • panvová dysfunkcia sa vyskytuje pri vrodene úzkom miechovom kanáli a kompresii nervov cauda equina, pretože sú zodpovedné za kontrolu močenia, pohybu čriev a fungovania pohlavných orgánov;
 • únava, znížený výkon.

Závažnosť bolesti a neurologických príznakov je určená umiestnením výčnelku, jeho veľkosťou, stupňom zápalu a veľkosťou kompresie nervov..

Takéto príznaky sú často dôvodom na podrobné preskúmanie potreby chirurgického zákroku. Dlhšie oneskorenie môže spôsobiť nezvratné zmeny a viesť k ochrnutiu..

diagnostika

Pri prvej návšteve u lekára sa vyšetrí pacient, pri ktorom sa vyhodnocuje jeho neurologický stav. Kvalifikovaný odborník môže okamžite počítať s výskytom výčnelku, hoci nie je možné vykonať presnú diagnózu. Pretože dostatočne veľký počet chorôb chrbtice je sprevádzaný rozvojom neurologických symptómov, je možné presne určiť príčinu jej výskytu iba pomocou inštrumentálnej diagnostiky..

Preto je pacient poslaný na:

Povinné je dôkladné vykonanie histórie a vykonávajú sa neurologické testy. To vám umožní vyhodnotiť:

 • povahu, silu a čas výskytu, ako aj frekvenciu záchvatov bolesti;
 • svalová sila, kvalita koordinácie pohybov a nájdenie súvislosti medzi epizódami zvýšenej bolesti a určitými pohybmi;
 • úroveň fyzickej aktivity pacienta pred nástupom ochorenia a v súčasnosti;
 • držanie tela a stanovenie možnej amplitúdy pohybu v rôznych smeroch;
 • kvalita reflexov a hmatová citlivosť;
 • stav stavcov, veľkosť medzistavcových priestorov a identifikácia ich premiestnenia alebo tvorby osteofytov.

Najúplnejšie informácie o stave medzistavcových platničiek poskytuje MRI. Pomocou tejto výskumnej metódy môžete zistiť najmenší výčnelok, aj keď jeho veľkosť nedosiahla 2 mm.

Pacientom sa niekedy pridelia röntgenové vyšetrenie s funkčnými testami. Cieľom tejto štúdie je zistiť prítomnosť nestability v chrbtici. Toto je dôležitý diagnostický parameter pri detekcii obratlovcov, ktorý sa často pozoruje u ľudí akéhokoľvek veku a vytvára významné predpoklady pre výskyt kompresných radikálových syndrómov a mnohých ďalších ochorení chrbtice..

Liečba výčnelku bedrovej chrbtice

Spočiatku je konzervatívna terapia predpísaná na vyčnievanie bedrových medzistavcových platničiek. V mnohých prípadoch pomáha účinne bojovať proti exacerbáciám choroby a je určený na:

 • eliminuje bolesť a zápal, čo má priaznivý vplyv na stav koreňov miechy;
 • zlepšiť kvalitu krvného obehu, čo má pozitívny vplyv na metabolické procesy a trofické medzistavcové platničky;
 • zastaviť progresiu deštrukcie vláknitého prstenca a zabrániť prechodu výčnelku do prietrže;
 • normalizovať pohyblivosť patologicky zmeneného segmentu chrbtice;
 • zabrániť oslabeniu svalov chrbta a nôh.

Konzervatívna terapia však nie vždy úplne zastaví degeneratívne-dystrofické procesy. Preto sa veľmi často, napriek všetkému úsiliu, môže vyčnievať bedrový medzistavcový disk v priebehu času stále v kýlu.

Konzervatívna terapia môže viesť k úplnému zotaveniu a normalizácii štruktúry a tvaru bedrovej medzistavcovej platničky, najmä ak sa začala v 1. štádiu tvorby výbežkov, keď jej veľkosť nepresahuje 2 mm..

Aby bola konzervatívna liečba účinná a aby sa čo najviac riešili úlohy, musí byť komplexná a musí v plnej miere zohľadniť všetky charakteristické rysy priebehu choroby, vek, pohlavie, povahu pracovnej činnosti pacienta a mnoho ďalších faktorov. Optimálnu taktiku liečby si preto môže zvoliť iba vysoko kvalifikovaný špecialista vertebroológ.

Spravidla sa predpisujú pacienti s diagnostikovanými výčnelkami bedrovej chrbtice:

 • lieková terapia;
 • rehabilitácia;
 • Cvičebná terapia;
 • manuálna terapia;
 • strava a šetrné zaobchádzanie.

Metódy fyzioterapie, cvičenia a manuálnej terapie sa môžu používať iba mimo akútneho obdobia ochorenia.

Drogová terapia

Účinnosť liečby závisí od správneho výberu liekov. V závislosti od stavu medzistavcových platničiek sú pacienti predpisovaní:

 • NSAID - eliminujú bolesť a zápal, používajú sa vo forme perorálnych prípravkov, injekcií, mastí, krémov alebo gélov;
 • kortikosteroidy - majú výrazný protizápalový účinok a používajú sa pri akútnom, závažnom zápalovom procese;
 • chondroprotektory - navrhnuté na zlepšenie kvality regenerácie chrupavkového tkaniva, zlepšenie priebehu metabolických procesov v ňom;
 • Vitamíny B - normalizujú vedenie nervov;
 • vápnikové prípravky - zvyšujú hustotu kostí.

Zoznam liekov sa pre každého pacienta vyberie individuálne. Všetky lieky sa musia užívať v kurzoch, niekedy veľmi dlhých, aby nedochádzalo k neprimeraným prerušeniam.

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy prispievajú k zlepšeniu pohody pacienta a inhibujú progresiu patologických zmien v tkanivách medzistavcových platničiek. Všetky procedúry a ich kombinácie sa vyberajú individuálne a prideľujú sa v kurzoch 10 - 15 relácií.

Najväčšia účinnosť pri vyčnievaní medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice je:

 • trakčná terapia - zahŕňa natiahnutie chrbtice na špeciálny prístroj, ktorý pomáha zväčšovať medzistavcové priestory a eliminuje zvýšený tlak na disky;
 • elektroforéza - poskytuje účinné dodávanie liečiva priamo do lézie, čo poskytuje výrazný analgetický a protizápalový účinok;
 • ošetrenie nárazovou vlnou - používa sa v prípade deformácií hrebeňa, pomáha znižovať tlak na nervové vlákna a zvyšuje svalový tonus;
 • laserová terapia - stimuluje metabolické procesy, ktoré poskytujú aktívnejšiu saturáciu tkaniva disku kyslíkom a živinami, pomáha posilňovať imunitu a zmierňuje závažnosť bolesti;
 • magnetoterapia - je zameraná na zlepšenie fungovania obehového systému, ktorý zabezpečuje aktiváciu výživy medzistavcových platničiek a posilnenie vlastnej obranyschopnosti tela;
 • oddych v kúpeľoch - má pozitívny vplyv na celé telo a psychoemocionálny stav, používa sa ako preventívne opatrenie.

Najefektívnejšie využitie fyzikálnych metód ovplyvňujúcich telo s výčnelkami miernej a strednej závažnosti pri absencii výrazných neurologických príznakov.

Fyzioterapeutické cvičenia sú jednou z hlavných zložiek konzervatívnej liečby. Pre každého pacienta je individuálne vypracovaný program odbornej prípravy, ktorý zohľadňuje jeho stav, úroveň fyzickej zdatnosti a prítomnosť iných chorôb..

Cvičebná terapia zahŕňa denné vykonávanie špeciálne navrhnutého súboru cvičení, ktoré pomáhajú:

 • znížiť zaťaženie patologicky zmenenej oblasti;
 • zvýšiť ťažnosť a silu svalov;
 • majú tonizujúci účinok na organizmus;
 • aktivovať krvný obeh v problémovej oblasti a zlepšiť priebeh metabolických procesov;
 • normalizovať veľkosť medzistavcových priestorov a vytvoriť predpoklady pre uvoľnenie nervových koreňov.

Účinnosť fyzioterapeutických cvičení je klinicky dokázaná. Táto metóda umožňuje udržať výstupok bedrovej oblasti pod kontrolou a zabrániť jej progresii. Ale na tento účel by mal byť komplex cvičení a záťaž zvolený striktne individuálne odborníkom. Inak, pri neautorizovanom výbere cvikov, triedy neprinášajú dobré výsledky alebo môžu viesť k zhoršeniu stavu pacienta.

Všetky cvičenia sa vykonávajú pomaly, bez náhlych pohybov. Zaťaženie sa zvyšuje postupne a len so súhlasom ošetrujúceho lekára.

Prvé triedy záťažovej terapie by sa mali vykonávať pod dohľadom špecialistu. Ak sa počas akéhokoľvek cvičenia vyskytne bolesť, mali by ste okamžite zastaviť sedenie a vyhľadať lekára, aby zistili príčiny syndrómu bolesti a opravili program cvičebnej terapie..

Manuálna terapia

Cieľom manuálnej terapie a terapeutickej masáže je obnova normálnej anatómie chrbtice, zlepšenie toku lymfy, krvný obeh a zlepšenie metabolických procesov. Pomocou techník manuálnej terapie obnovuje svalový tonus, zlepšuje kvalitu reflexov a normalizuje taktilnú citlivosť znížením patologického tlaku na nervové korene. Pri niektorých typoch výčnelkov je však masáž úplne kontraindikovaná.

Diéta a šetriaci režim

Pri diagnostike výčnelku medzistavcovej platničky lumbálnej chrbtice sa veľká pozornosť venuje charakteristikám fyzickej aktivity pacienta. Je dôležité nielen zabrániť nadmernému zaťaženiu dolnej časti chrbta, ale aj nízkej pohyblivosti. Preto sa pacientom odporúča, aby upustili od ťažkej fyzickej práce, najmä v súvislosti so zdvíhaním závaží, a tiež pravidelne chodili, nezabudli na cvičebnú terapiu.

Účinnosť konzervatívnej liečby tiež vo veľkej miere závisí od kvality výživy. Koniec koncov, je to s jedlom, že človek dostane väčšinu látok potrebných na správny priebeh biochemických premien v tele.

Preto je vhodné obohatiť stravu výrobkami, ktoré sú zdrojmi vápnika:

 • ryby
 • mliečne výrobky;
 • teľacieho mäsa;
 • hydinové mäso;
 • zelenina
 • greeny (petržlen, kôpor, bazalka sú obzvlášť užitočné);
 • orechy.

Za zmienku stojí aj zahrnutie jedál obsahujúcich prírodnú želatínu. Sú to mäsové vývary, morské riasy, marmelády atď. Je dôležité obmedziť spotrebu alkoholu, vyprážaných, mastných a korenených jedál..

V prípade nadváhy sa odporúča prijať opatrenia na jej zníženie, pretože to vedie k zvýšeniu zaťaženia chrbtice a má negatívny vplyv na stav ostatných orgánov..

Odporúča sa jesť po častiach 5-6 krát denne v malých porciách. Umožní vám to dosiahnuť optimálnu kombináciu produktov, získať všetky látky potrebné pre správne fungovanie tela a neprejedať sa, čo pozitívne ovplyvní váhu a celkovú pohodu.

chirurgia

Chirurgia je indikovaná približne u 5–10% pacientov s bedrovými výčnelkami. Odporúča sa pre:

 • neprítomnosť pozitívnych zmien stavu pacienta po 3 až 6 týždňoch;
 • časté záchvaty silnej bolesti;
 • narušené fungovanie chvostových nervov;
 • chronický reflexný a radiálny syndróm;
 • rýchlo sa zhoršujúce zhoršenie.
 • Vrodene úzky miechový kanál

Dnes sa uprednostňujú minimálne invazívne metódy perkutánneho chirurgického zákroku (punkčná nukleoplastika), ktoré umožňujú dosiahnutie vynikajúcich výsledkov pri minimálnej traume mäkkých tkanív. Tento postup je zameraný na zníženie tlaku vo vnútri zmeneného medzistavcového disku lumbálnej chrbtice, čo vytvára predpoklady na obnovenie jeho normálneho tvaru a hraníc. Toto sa dosiahne pôsobením na jadro buničiny:

Všetky metódy fungujú približne na rovnakom princípe. Podstatou punkčnej hydroplastiky je zavedenie patologicky zmenenej ihly s tenkým vodičom zo zadného prístupu do jadra buničiny pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu. Predtým sa na kožu pôsobí antiseptickým roztokom..

Akonáhle sa ihla dostane do stredu jadra, vloží sa do nej pracovný port, cez ktorý sa zavedie nukleotom. Neurochirurg, ktorý sleduje jeho činnosť prostredníctvom monitora, zapne generátor zariadenia a začne vykonávať vratné pohyby v rôznych rovinách bez toho, aby prekročil pulpózne jadro disku..

To vedie k odstráneniu tkaniva jadra pri priechode nukleotómov, čo zmenšuje jeho veľkosť, eliminuje patologický tlak na vláknitý kruh a podporuje spätné vytiahnutie protrúzie z výbežku..

Operácia sa vykonáva v lokálnej anestézii a nevyžaduje pobyt v nemocnici. Vykonáva sa na lačný žalúdok a trvá v priemere nie viac ako pol hodiny. Po nukleoplastike zostáva na koži punkcia, ktorá nie je väčšia ako 2 - 5 mm, takže nevyžaduje šitie a je napnutá samostatne bez toho, aby na koži zostali viditeľné stopy. Rana sa uzavrie sterilným obväzom.

Použitie nukleoplastiky sa neodporúča u pacientov starších ako 50 - 55 rokov, pretože medzistavcové platničky v tomto veku sú už podstatne dehydratované a strácajú schopnosť invertovať stiahnutie..

Hydroplastika, ktorá je na rozdiel od studenej plazmy, lasera alebo nukleoplastiky rádiových vĺn založená na deštrukcii časti jadra buničiny tlakom fyziologického roztoku. Operácia sa tiež uskutočňuje vpichom mäkkých tkanív. Roztok sa privádza vodivou ihlou, ktorá má navyše vetvu na odsávanie použitého materiálu. Hydroplastický účinok je podobný výsledkom nukleoplastiky a tiež spočíva v spätnom stiahnutí výčnelku.

Ak sa však počas MRI už zistilo prasknutie vláknitého kruhu disku, t. J. Tvorba skutočnej kýly, nukleoplastika stráca svoju relevantnosť. V takýchto prípadoch sa zvyčajne musíte uchýliť k mikrodiscektómii, endoskopickej operácii a iným.

Rehabilitácia po operácii

Metódy perkutánneho chirurgického zákroku umožňujú pacientovi aktiváciu do 2 až 3 hodín po operácii. Zároveň sa takmer okamžite po ukončení procedúry pozoruje viditeľné zlepšenie stavu väčšiny pacientov, o niečo menej často sa zlepšuje v priebehu 1-2 týždňov..

Ak sa pacient necíti nepohodlne, môže okamžite opustiť kliniku, to znamená niekoľko hodín po operácii. Dostáva starostlivo písomné odporúčania od lekára, o kvalite vykonávania, ktorá závisí od trvania dosiahnutého účinku a rizika komplikácií..

 • antibiotická terapia;
 • antikoagulanciá;
 • šetriaci režim (je dôležité vyhnúť sa sklonu, ostrým zákrutám tela);
 • Cvičebná terapia;
 • nosiť ortopedickú bandáž;
 • odmietnutie fyzickej práce, vzpieranie a šport.

V priemere rehabilitácia netrvá dlhšie ako 2 mesiace a doba dočasného postihnutia často nepresiahne 3 až 5 dní.

Ak však pacient zanedbá lekárske odporúčania, najmä pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, hrozí mu vysoké riziko opätovného vytvorenia výčnelku alebo dokonca prietrže.

Prognóza výčnelku bedrovej medzistavcovej platničky do značnej miery závisí od toho, ako skoro bude pacient vyhľadávať lekársku pomoc, a od zamerania sa na výsledok. Najmä súčasná úroveň vývoja medicíny a neurochirurgie vám umožňuje efektívne sa vysporiadať s výčnelkami rôznych veľkostí a dosiahnuť úplné uzdravenie. Výsledok liečby a pravdepodobnosť recidívy ochorenia však do veľkej miery závisia od pacienta.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Drvivá väčšina ľudí trpiacich osteochondrózou čelí svojmu vedľajšiemu účinku, ktorý je porušením statickej funkcie chrbtice. Čo to je?Toto je nestabilita prichytenia medzistavcových väzov, posunutie stavcov vo forme anelistézy alebo retrolistézy.
Divertikulóza hrubého čreva je získané ochorenie.

Ako sa prejavuje divertikulárna choroba?
Aké komplikácie sa môžu vyvinúť?
Ktorých pacientov treba hospitalizovať?

Chrbát bolí dlho a lekár diagnostikoval osteochondrózu 3. stupňa. Ako sa vysporiadať s touto chorobou a čo sa stane ďalej? Chrbtica je pre naše telo nesmierne dôležitá.