loader

Hlavná

Pažerák

Liečba dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky

Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky - vyčnievanie chrupavkového tkaniva smerom k mieche, sprevádzané zvieraním nervových zakončení a výskytom silnej bolesti chrbtice. Patológia často nie je nezávislé ochorenie, ale vyskytuje sa ako komplikácia osteochondrózy a slúži ako predzvesť medziobratlovej prietrže..

Dorsálny výčnelok sa považuje za nebezpečný stav. Výčnelok sa postupne zväčšuje, čo vedie k úplnému zničeniu jedného alebo viacerých stavcov, k poškodeniu miechy, k čiastočnej alebo úplnej paralýze. Pri absencii včasnej liečby sa úplne zdravý človek pomaly, ale nevyhnutne zmení na zdravotne postihnutého.

Ak trpíte bolesťami chrbta, neodkladajte a okamžite kontaktujte lekárov kliniky Elena Malysheva. Skúsení lekári poskytnú rýchlu a včasnú pomoc, určia, v ktorých prípadoch došlo k vyčnievaniu stavcov, a vyberú individuálny liečebný režim s prihliadnutím na stupeň deštrukcie stavcov a sklon k progresii patológie..

Druhy chrbtových výčnelkov

Kedy kontaktovať neurológa?

diagnostika

Liečba dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky

Liečba na klinike Eleny Malysheva

V lekárskom centre Eleny Malysheva sa neurológovia s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami zapájajú do liečby dorzálnych výčnelkov. Lekári neustále zdokonaľujú svoju profesionálnu úroveň a pri vývoji liečebných režimov využívajú širokú škálu tradičných aj inovatívnych metód obnovy chrupavky a kostného tkaniva chrbtice. Vo väčšine prípadov sa nám podarí problém vyriešiť bez operácie!

Ak je v chrbtici bolesť, poraďte sa s lekárom na klinike Elena Malysheva. Včasná diagnóza vám umožňuje identifikovať patológiu v ranom štádiu a vykonávať účinnú liečbu bez toho, aby sa uchyľovala k radikálnym opatreniam. Urobte si stretnutie telefonicky na čísle 8 (3412) 52-50-50 alebo na webovej stránke a vyberte si najvhodnejší čas na návštevu zdravotníckeho centra.

Výstupok dorzálneho disku: klasifikácia, metódy liečby a prevencie

Chronické degeneratívne choroby chrbtice, sprevádzané oslabením kostrových svalov, vedú k vyčnievaniu diskov za stĺpcom. Jednou z odrôd takýchto lézií je dorzálny výčnelok. Je to jeden z najnebezpečnejších, pretože s vývojom existuje vysoké riziko poškodenia nervových koreňov a priameho poškodenia štruktúr miechy. Výsledkom je, že pacient postupne stráca mobilitu a vyvíja sa syndróm chronickej bolesti..

Jedným z bežných ochorení je dorzálny alebo zadný výčnelok disku. Najčastejšie sú postihnuté bedrové medzistavcové platničky. Najnebezpečnejšou a prognosticky nepriaznivou je patológia krčnej časti. V tomto bode, najužší lúmen kanálika miechy, takže aj malý výstupok môže vyvolať klinicky významné prejavy. Ak sa ochorenie nelieči, choroba postupuje rýchlo. Výsledkom je vznik hernie subligamentárneho disku..

Fáza tvorby výčnelkov

Výčnelok medzistavcovej platničky je pomerne pomalý. Z hľadiska patologickej anatómie je zvyčajné rozlišovať tri po sebe idúce fázy vývoja chorobného procesu..

V počiatočnej fáze sa vyskytujú degeneratívne-dystrofické zmeny v tkanivách. Elasticita vo vnútri (jadro buničiny) sa postupne znižuje. Vláknitý krúžok obklopujúci disk je riedený, pokrytý množstvom malých trhlín a začína sa napínať.

V druhej fáze disk presahuje hranice stavcov. Vláknité jadro sa posúva k okraju, pritláča vláknitý prsteň a napína ho. Vyvíja sa výčnelok asi 2 mm.

Tretie štádium sa vyznačuje výrazným prolapsom a výrazným natiahnutím vláknitého prstenca. Následne sa pretrhne s vytvorením medzistavcovej prietrže a je sprevádzaná bolesťou a neurologickými poruchami..

Čo je dorzálny výčnelok

Existuje niekoľko typov lézií v závislosti od povahy a umiestnenia. Dorsálny výčnelok je výčnelok medzistavcovej platničky do lúmenu miechového kanála. Táto odroda je sprevádzaná obzvlášť výrazným syndrómom bolesti. Tkanivo disku môže stlačiť korene miechových nervov, ktoré prechádzajú blízko, ciev zásobujúcich chrbticu, ako aj priamo tkanivo miechy..

príčiny

Typicky sa lézie medzistavcových platničiek vyvíjajú na pozadí degeneratívnych ochorení chrbtice - osteochondróza, osteoporóza, skolióza. S nárastom klinických symptómov sa výčnelok stáva nezávislým ochorením.

Rozvoj degeneratívnych procesov v chrbtici je podporovaný vonkajšími a vnútornými faktormi, ktoré vedú k oslabeniu svalového korzetu a zníženiu elasticity disku. Tie obsahujú:

 1. Sedavý spôsob života.
 2. Poruchy držania tela - lordóza, kyphosis, skolióza. Tieto stavy sú často spojené s vrodenými abnormalitami chrbtice..
 3. Poranenia miechy - modriny a trhliny mäkkých tkanív, zlomeniny.
 4. Zvýšená fyzická aktivita spojená s tvrdou prácou alebo profesionálnym športom.
 5. Poruchy metabolizmu - obezita, cukrovka, hypotyreóza.
 6. Zmeny spojené so starnutím.

Mnoho odborníkov poukazuje na nevyváženú výživu ako na príčinu rozvoja dorzálneho výčnelku. Nedostatok vápnika a vitamínov v potrave môže viesť k metabolickým poruchám kostí a chrupaviek ak rozvoju patológie. Medzi ďalšie nezanedbateľné dôvody patria predchádzajúce infekčné choroby. V tomto prípade sa môže ochorenie vyvinúť ako komplikácia. V niektorých prípadoch sa môže počas opakovaného tehotenstva vyskytnúť poškodenie miechy..

Patologická klasifikácia

Na základe formy vyčnievania rozlišujte difúzne a kruhové typy procesov. Dorsálny difúzny výčnelok disku je lézia, v ktorej pulpózne jadro vyčnieva nerovnomerne a zachytáva niekoľko segmentov chrbtice..

Druhý typ sa vyznačuje rovnomerným zúžením miechy. Táto možnosť sa považuje za nebezpečnejšiu, pretože vedie k zlej výžive tých častí chrbtice, ktoré sa nachádzajú pod úrovňou poškodenia. Lokalizáciou je zvyčajné rozlišovať tieto typy:

 • výstupok na úrovni L3 - je sprevádzaný znecitlivením prstov na nohách a zhoršeným močením;
 • výstupok disku v zóne L4-L5 - je sprevádzaný tuhosťou v dolnej časti chrbta;
 • lumbosakrálna lézia L5-S1 - v priebehu času vedie k vzniku krívania;
 • C5-C6 krčný výčnelok - sprevádzaný nepohodlím v krku a chrbte, bolesti hlavy a slabý spánok.

Výčnelok sa tiež líši veľkosťou. Pokiaľ ide o krk, výčnelok do 2 mm sa považuje za malý a pre spodnú časť chrbta - nie viac ako 4 mm. Priemerná veľkosť patológie je 2–4 mm v krku a až 7 mm v dolnej časti chrbta. Veľký výstupok má rozmery až 6 mm pre krk a až 9 mm pre spodnú časť chrbta.

V smere vyčnievania sa tiež rozlišujú stredné (zadné) a posterolaterálne výčnelky. Výstup pulpózneho jadra do kanála miechy môže viesť k stlačeniu jeho štruktúr, k porušeniu krvných ciev a nervov.

Diagnostické metódy

Neurológ sa podieľa na identifikácii a liečbe dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky. Diagnóza choroby by sa mala začať návštevou špecialistu. Lekár vykoná podrobné vyšetrenie pacienta s podrobnosťami o sťažnostiach a objasnením anamnézy.

Ďalším krokom je klinické vyšetrenie. Neurológ hodnotí celkový stav pohybového aparátu, odhaľuje zakrivenie chrbtice. Pri vyšetrení sa dajú zistiť oblasti spazmodických svalov alebo naopak oddelenia so zníženou silou a tónom.

Na diagnostiku nestačia len výsledky vyšetrení. Potvrďte stav pomocou inštrumentálnych výskumných metód. Najjednoduchšou z nich je rádiografia chrbtice pri rôznych projekciách.

Presnejšie informácie možno získať pomocou počítačovej tomografie a magnetickej rezonancie. MRI poskytuje najúplnejší obraz o chorobe a zároveň nie je zdraviu škodlivý.

Liečebné metódy

Protrúzna terapia sa uskutočňuje pod dohľadom neurológa. Metódy vystavenia závisia od štádia vývoja patologického procesu, lokalizácie a závažnosti klinických príznakov.

V počiatočných fázach vývoja je možná liečba doma pomocou vonkajších masťov, špeciálnych cvičení a domácich liekov. Ak sa syndróm bolesti nedá zastaviť týmto spôsobom, lekár môže odporučiť ústavnú liečbu..

fyzioterapia

Úlohou fyzioterapeutických procedúr je odstránenie bolesti a kŕčov kostrových svalov v postihnutých oblastiach, zlepšenie krvného obehu, stimulácia výživy a metabolických procesov v chrupavke a svalovom tkanive..

V počiatočných fázach ochorenia môže na rýchle uzdravenie stačiť fyzioterapia a udržanie zdravého životného štýlu. V pokročilých prípadoch sa fyzikálne metódy kombinujú s liečbou liekmi.

Na prevenciu a liečbu výčnelkov sa predpisuje laserová, magnetická a ultrazvuková terapia, elektroforéza, UHF, bahenná terapia a ďalšie metódy..

Mimo štádia exacerbácie dorzálneho mediálneho výčnelku sa predpisujú masáže a manuálna terapia. Doma je možné používať kompaktné zariadenia ako Almag na odstránenie bolesti a obnovenie pohyblivosti chrbta a krku.

Na zvýšenie terapeutického účinku sa fyzioterapeutické metódy kombinujú s liekmi. Používa sa najmä elektroforéza s antispasmodickými látkami, ultrazvuková expozícia sa kombinuje s použitím protizápalových mastí..

Korekcia životného štýlu

Aby sa zabránilo rozvoju výčnelku a jeho ďalšej premene na prietrž, je potrebné prehodnotiť váš životný štýl. Najprv musíte prispôsobiť fyzickú aktivitu a dávku zaťažiť.

Pacienti s výčnelkom sú kontraindikovaní pri ťažkej fyzickej námahe a profesionálnom športe. Je však potrebné bojovať proti fyzickej nečinnosti. Malé turistické, kúpacie a cyklistické aktivity môžu pomôcť..

fyzioterapia

Mimo štádia exacerbácie budú užitočné cvičenia v terapeutickej gymnastike. Individuálny komplex pre každého pacienta vám pomôže vybrať lekára alebo inštruktora cvičenia. V tomto videu je uvedený približný komplex.


Účelom týchto cvičení je vytvoriť dobrý svalový korzet, zlepšiť krvný obeh, natiahnuť chrbticu.

Pred začatím je potrebné urobiť ľahké cvičenie. Na ošetrenie difúzneho dorzálneho výčnelku disku Th8 - Th9 sú zobrazené triedy na vodorovnej lište. Pri ťažkých formách stavcových lézií je hyperexenzia zakázaná..

Drogová terapia

Lieky na výčnelky a prietrže chrbtice sa predpisujú v akútnom období a pri remisii. Na zastavenie bolesti a opuchu sa používajú nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, nimesulid)..

V interiktálnom období sa predpisujú prostriedky na zlepšenie trofizmu chrupavkových tkanív - chondroprotektorov (glukosamínové maximum, Alflutop). Na obnovenie funkcií vodivých nervových dráh sú predpísané vitamínové komplexy a neuroprotektory.

Liečba diétou

Nemenej dôležitou súčasťou liečby je správna výživa. Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo vitamínov a minerálov, ako aj bielkoviny na udržanie normálneho stavu kostí a chrupaviek. Ak to chcete urobiť, vstúpte do ponuky želé, želé rybie pokrmy, ovocné a bobuľové želé. Pacienti so zvýšenou telesnou hmotnosťou môžu pomocou vhodne zvolenej diéty upraviť svoju hmotnosť a tým znížiť zaťaženie chrbtice.

operácie

Operácia výčnelkov sa vykonáva s neúčinnosťou konzervatívnych metód, častými exacerbáciami, rýchlo rastúcou dynamikou a zhoršenými funkciami miechových nervov..

Účelom operácie je znížiť tlak vo vnútri medzistavcových platničiek, čím sa eliminujú zovreté nervové korene. Na ošetrenie sa používajú minimálne invazívne metódy - laserové odparovanie, plastická plastická plazma, rádiofrekvenčná metóda.

prevencia

Aby sa zabránilo vyčnievaniu medzistavcových platničiek, je potrebné monitorovať držanie tela a kontrolu telesnej hmotnosti. Pomáhajú s tým triedy fyzickej terapie, pravidelné prechádzky a dávky..

Pacienti, ktorí už majú osteochondrózu, by mali nosiť špeciálne široké pásy a korzety, chrániť sa pred podchladením a vyvarovať sa veľkého zaťaženia. Jednotlivci, ktorí vykonávajú „sedavú“ prácu, si musia na krátke zahriatie oddýchnuť.

Na posilnenie svalového korzetu a zlepšenie krvného obehu v chrbtici je užitočné absolvovať profesionálne masážne kurzy.

Je tiež dôležité jesť správne, vyhnúť sa stresu a včasne liečiť chronické ochorenia - cukrovku, obezitu, osteoporózu atď. Rizikové osoby musia včas vyhľadať pomoc špecialistu. V žiadnom prípade by ste sa nemali samoliečiť. Aj tie najnebezpečnejšie postupy so zlým prístupom budú nielen zbytočné, ale tiež môžu spôsobiť vážne poškodenie tela.

predpoveď

Priebeh ochorenia a prognóza závisia od veku pacienta a od toho, ako bola zahájená včasná liečba. Pri správnom zaobchádzaní je možné výčnelok vylúčiť..

Ak sa neprijmú včasné opatrenia, choroba postupuje a postupne sa premieňa na prietrž medzistavcových platničiek. V dôsledku toho sa u pacienta môžu vyvinúť pretrvávajúce neurologické poruchy. Osoby v dobách utratenia sa považujú za nespôsobilé na použitie v armáde.

záver

Choroby chrbtice vyžadujú včasnú a systematickú liečbu. Na boj proti dorzálnemu výčnelku sa používajú liečebné a fyzikálne metódy. S neúčinnosťou konzervatívnych opatrení a progresiou patológie sa uchyľujú k chirurgickému zákroku.

Účinné ošetrenie výčnelkov chrbtových diskov

Muskuloskeletálny systém človeka je komplexný mechanizmus, v ktorom každá časť plní dôležitú funkciu a je nevyhnutným článkom jedného celku. Pod vplyvom rôznych príčin vznikajú choroby, ktoré narúšajú normálne fungovanie chrbtice, čo so sebou prináša množstvo ďalších príznakov, ktoré významne znižujú kvalitu života pacienta. Jednou z odrôd tejto patológie je dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek..

Definícia dorzálneho výčnelku

Aby sme pochopili, čo je dorzálny výčnelok disku, mali by sme si spomenúť na štruktúru ľudského chrbtového stĺpca.

Chrbtica sa skladá z piatich častí:

 1. Krčka maternice - krčka maternice („krčka maternice“ - lat. Neck.) Latinské písmeno C je označené siedmimi stavcami: C1, C2 atď., Až do C5.
 2. Hrudník - hrudník („hrudník“ - hrudné rebrá.) Je vyznačený latinskými písmenami Th, pozostáva z 12 stavcov: Th1, Th2 a do Th12.
 3. Bedrový - bedrový ("bedrový" - bedrový pol.) - L, pozostáva z piatich stavcov: L1, L2 až L
 4. Sakrálne - sakrálne („sacrum“ - latinská sacrum.) - S, pozostáva z piatich fúzovaných stavcov, na látkach iba S1 a S5;
 5. Coccygeal - ("cocciheus" Lat.) - K, pozostávajúci z piatich stavcov, ktoré si nevyvinuli medzistavcové platničky.

Medzi stavcami sa nachádzajú disky, ktoré sú označené číslami susedných stavcov, C3-C4, L1-L2, L3-L4, Th6-Th7 atď. Klinicky dôležité sú nasledujúce symboly: L4-L5 a L5-S1 - kĺby bedrovej (bedrovej) a prvej krížovej (sakrálnej) stavca. Tieto disky sú najčastejšie blokované. Krčka maternice - krčné kĺby v zóne C3-C4, medzi tretím a štvrtým stavcom, sú menej často postihnuté..

Medzistavcové platničky sa skladajú z mäkkého vláknitého jadra obklopeného elastickým vláknitým prstencom, pri ktorého roztrhnutí sa tvoria medzistavcové prietrže v dôsledku výčnelku alebo dokonca prolapsu buničitého jadra. V závislosti od smeru, ktorým vyčnieva vnútorné jadro disku, sa prietrže označujú aj latinkou:

 • chrbtová - posunutie zľava doprava;
 • frontálne - dopredu-dozadu;
 • stredný (tiež stredný) alebo stredný - v strede stavca môže byť chrbtový alebo čelný;
 • kruhový dorzálny - zmiešaný - súčasne aj vľavo.

Dorsálny výčnelok disku sa vyznačuje zmenou štruktúry medzistavcovej chrupavky, v dôsledku čoho jeho tkanivá siahajú za stavce do zadných kanálikov miechy, ale neporušuje sa integrita vláknitého prstenca. Inými slovami, výčnelok je stav pred predetriou..

Klinický obraz choroby

Po pochopení toho, čo je dorzálny výčnelok, je potrebné zistiť príznaky charakteristické pre toto ochorenie. V počiatočných fázach vývoja choroby nie sú pozorované výrazné príznaky. Symptómy sa vyvíjajú v neskorších fázach a sú nasledujúce:

 1. Nepohodlie a bolesť pri pohybe: naklápanie, otáčanie tela, krku, fyzická námaha. Miesto bolesti závisí od miesta poškodenia chrupavky..
 2. Bolesť hlavy, závraty - keď je postihnutý krk.
 3. stuhnutosť.
 4. Obmedzená pohyblivosť, svalová slabosť.

Intenzita symptómov závisí od stupňa kompresie nervových zakončení..

Čo spúšťa vývoj patológie

K výčnelku dochádza pod vplyvom faktorov, ktoré priamo alebo nepriamo ovplyvňujú vývoj choroby. Príčiny patológie:

 • osteochondrosis;
 • poranenia miechy;
 • genetická predispozícia;
 • nadváhou;
 • intenzívna a častá fyzická aktivita;
 • sedavý spôsob života.

Dôležitým faktorom vyvolávajúcim ochorenie je biologické starnutie osoby. Chrupavky sa opotrebujú, strácajú svoju elasticitu. V dôsledku týchto zmien disk vyčnieva za normálne anatomické miesto.

Druhy výčnelkov

Druhy defektov štruktúry tkanív chrupavky medzi stavcami zahŕňajú difúzny a kruhový výčnelok. Oba druhy sú pre ľudské zdravie nebezpečné, pretože v obidvoch prípadoch dochádza k vyčnievaniu medzistavcových platničiek smerom k mieche.

Difúzny výstupok je množstvo heterogénnych deformácií, ktoré sa vyskytujú v rôznych častiach chrbtice. Tento proces je sprevádzaný kompresiou nervových koreňov, ich zápalom, čo vedie k nebezpečenstvu ochrnutia a smrti pacienta..

Kruhový dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek má podobný mechanizmus, ale dochádza k rovnomernej deformácii chrupavky. Riziko úplnej alebo čiastočnej straty motorickej aktivity pretrváva.

V mieste lokalizácie sa môže vyvinúť patológia v krčku, hrudníku a lumbosakral.

Etapy vzniku

Vývoj choroby je rozdelený do troch etáp, z ktorých každé sa vyznačuje vlastnými charakteristikami:

 1. Prvá etapa je charakterizovaná výskytom slabej deformácie vláknitého prstenca, vznikom poškodení a prasklín v štruktúre chrupavkového tkaniva. Priebeh choroby je sprevádzaný periodickými bolesťami, ktoré nie sú intenzívne.
 2. Druhou fázou je porušenie integrity chrupavky s jej následným výstupkom. K výstupu krúžku za stavce nedochádza viac ako 3-4 mm. Pacient pociťuje častú bolesť, nepohodlie, mierne obmedzenie mobility..
 3. Posledná fáza, v ktorej chrupavka opúšťa chrbticu, je charakterizovaná porušením nervov. Toto štádium choroby je sprevádzané silnou pretrvávajúcou bolesťou, znecitlivením končatín, migrénami, závratmi.

Výčnelok medzistavcových platničiek v prvých dvoch stupňoch je vhodný na konzervatívnu liečbu. S touto chorobou sa môžete vyrovnať pomocou liekov, fyzioterapie, fyzioterapeutických cvičení. Tretie štádium vyžaduje kardinálne metódy liečby, napríklad chirurgický zákrok.

liečba

Výčnelok medzistavcových platničiek sa týka patológií, ktoré sa samy osebe neprenášajú. Čím skôr je možné ochorenie identifikovať, tým účinnejšie je jeho liečenie.

Účinnosť liečby závisí od správnej diagnózy, identifikácie sprievodných chorôb a výberu taktiky liečby. Terapia spočíva v integrovanom prístupe, pri ktorom sa používajú lieky, fyzikálne postupy, preventívne opatrenia a úplné prispôsobenie života pacienta.

Funkcie liečby drogami

Farmaceutické lieky sa používajú na zmiernenie zápalu a bolesti. Ošetrujúci lekár na tento účel predpíše tieto syntetické látky:

 1. Nesteroidné protizápalové lieky - zabezpečujú elimináciu zápalového procesu, pomáhajú zmierniť bolesť (Indometacín, Diklofenak).
 2. Svalové relaxanciá - prispievajú k odstraňovaniu svalového kŕče (Myokain, Sibazon).

Obnoviť chrupavku a celkové posilnenie tela v lekárskej praxi pomocou:

 1. Chondroprotektory - poskytujú obnovu a ochranu chrupavky (Don, Structum). Pomocou týchto liekov nie je možné kompletne obnoviť medzistavcové platničky, ale je celkom možné zabrániť jej ďalšiemu zničeniu..
 2. Vitamínové komplexy - nasýtia telo esenciálnymi vitamínmi, minerálmi (ArtiriVit, Antioxikaps).

Každé liečivo má svoje vlastné vlastnosti a kontraindikácie. Fondy vyberá špecialista. Samoliečba nie je v žiadnom prípade povolená..

gymnastika

Cvičenie je jednou z najbežnejších a najúčinnejších metód fyzioterapie. Cieľom cvičebnej terapie je posilnenie svalového korzetu, normalizácia krvného obehu v poškodených tkanivách, posilnenie imunity, obnovenie motorickej aktivity, odstránenie svalového kŕča.

Odporúčania pre záťažovú terapiu:

 1. Úplné odmietnutie vykonávať gymnastiku počas obdobia exacerbácie.
 2. Prednosť sa dáva statickým cvičeniam, fyzická forma telesnej výchovy je kontraindikovaná..
 3. Zaťaženia sa postupne zvyšujú.
 4. Triedy by mali byť pravidelné..
 5. Ak sa zdravotný stav zhorší, je potrebné zastaviť telesnú výchovu, poraďte sa s odborníkom.

Na liečbu vyčnievania diskov sa používajú rôzne úrovne, sklony, respiračná gymnastika sa veľmi dobre osvedčila. Súbor cvičení vyberie lekár s prihliadnutím na charakteristiky klinického obrazu choroby.

Vynikajúcim spôsobom prevencie a liečby choroby je trakcia. Táto metóda je vhodná pre začiatočníkov, ak je správne vykonaná, nie je schopná spôsobiť komplikácie a zranenia..

Účinné metódy fyzioterapie

Vyčnievanie chrbta medzistavcových platničiek vyžaduje dlhodobú terapiu pomocou rôznych techník. Na obnovenie normálneho fungovania chrupavky v lekárskej praxi sa používa veľa metód fyzioterapeutickej liečby. to:

 1. Laserové ošetrenie.
 2. Ultrazvuková terapia.
 3. magnetoterapia.
 4. elektroforéza.
 5. Použitie terapeutického bahna.

V kombinácii s vyššie uvedenými metódami sa používa akupresúra a akupunktúra. Osvedčená kúpeľná liečba.

Je možné vyhnúť sa operácii

Operácii sa dá vyhnúť iba v počiatočných štádiách choroby. V neskorších štádiách ochorenia je mnohým pacientom ukázaná chirurgická liečba. Indikáciami na chirurgický zákrok sú prítomnosť veľkých výčnelkov, závažné narušenie nervov, ktoré nie je možné konzervatívnou liečbou, riziko paralýzy..

Operácia sa vykonáva v nemocnici v lokálnej alebo celkovej anestézii. Cieľom chirurgických manipulácií bolo odstránenie poškodeného tkaniva a protetiky chrbtice.

Rehabilitačné obdobie trvá od 3 do 6 mesiacov, kedy je pacient pod prísnym dohľadom. Po operácii chrbtice človek dostáva od vojenskej služby dlhé odklady.

Prevencia a diéta

Prevencia a správna výživa tejto choroby zohrávajú veľkú úlohu. Aby sa predišlo komplikáciám, pacientovi sa odporúča nasýtiť stravu bohatou na vitamíny, minerály a stopové prvky. Je mimoriadne dôležité konzumovať potraviny, ktoré sú prírodnými chondroprotektormi. Ide o jedlá, ako je želé, bohatý vývar vyrobený z nízkotučných odrôd rýb a mäsa, aspických a iných výrobkov obsahujúcich želatínu. Odporúča sa tiež vysoko vápniková a fosforová múčka..

Pacient by mal vylúčiť ťažkú ​​fyzickú námahu, často chodiť na čerstvý vzduch, včasne liečiť rôzne infekčné choroby, opustiť zlé návyky a vykonávať gymnastiku. Pozorný prístup k vášmu telu a implementácia všetkých odporúčaní lekára pomôžu udržať zdravie po mnoho rokov..

Kruhový výčnelok a herniovaný disk: čo to je, príznaky a liečba

Kruhový výčnelok je choroba medzistavcových platničiek, pri ktorej je výčnelok jeho chrupavkového tkaniva v kruhu a nie v jednom smere. Vyskytuje sa pri stlačení disku stavcami v dôsledku zranení alebo degeneratívnych procesov v mieche. Kruhové vydutie chrupavky je nebezpečné zovretím nervových zakončení miechy, čo spôsobuje silnú bolesť.

Kruhový výčnelok je počiatočné štádium medzistavcovej prietrže.

Čo je to kruhový výstupok disku

Disky medzi stavcami pozostávajú z jadra (mäkkej buničiny) a vláknitého kruhu spojivového tkaniva zvonka. Prsteň alebo škrupina udržuje buničinu vo vnútri a zabraňuje jej vytečeniu. Ak je narušená štruktúra vláknitého tkaniva, stratí sa jeho elasticita, stáva sa uvoľnenejšou a nemôže udržať jadro, tkanivá sa začínajú vydávať z stavcov. Vytvára sa tak výčnelok.

Pri kruhovom výčnelku sa výčnelok nevyskytuje v jednom smere, ale rovnomerne po celom obvode medzistavcových platničiek (od „cirkula“, čo v latinčine znamená „kruh“). Vo väčšine prípadov sa patológia vyvíja na pozadí chronických degeneratívnych ochorení chrbtice (napríklad osteochondrózy) a objavuje sa v bedrovej oblasti. Zriedka sa vyskytuje v hrudnej a krčnej chrbtici, tieto segmenty nie sú také pohyblivé.

Kruhový výčnelok je diagnostikovaný v 80% prípadov pri riešení sťažností na bolesť chrbta. U 37% sa choroba vyskytuje v dôsledku zranenia.

Hlavným nebezpečenstvom patológie pri neexistencii včasnej liečby je vysoká pravdepodobnosť prechodu na prietrž. Kýla sa vytvára, keď sa vláknitý kruh rozbije a cez neho vyčnieva mäkké vláknité jadro do kanálika miechy..

Vývojové fázy

Počas tvorby vyčnievania disku existujú tri fázy vývoja:

 • Počiatočné alebo degeneratívne. Toto je začiatok deštruktívnych procesov v chrupavke medzistavcových platničiek. Porušuje sa jej strava, spomaľuje prietok krvi a metabolizmus lymfy. Štruktúra disku sa postupne mení, vo vláknitej membráne sa objavujú mikrotrhliny. V postihnutej oblasti je syndróm akútnej bolesti.
 • Výčnelok alebo výčnelok. Toto je druhá etapa, v ktorej disk mierne vyčnieva z stavca, až do približne 2 - 3 mm. Postup degeneratívnych procesov je nebezpečne závažnejšou deformáciou disku a narušením integrity vláknitej membrány. Existuje silný syndróm bolesti, bolesť vyžaruje do končatín, je možná ich znecitlivenie.
 • Medzistavcová kýla alebo prolaps. Posledná fáza vývoja výčnelkov, ktorá vedie ku komplikáciám. Celulózne jadro prechádza spojivovým vláknitým tkanivom. Vyskytuje sa kompresia krvných ciev, nervové zakončenie miechy, čo vedie k výskytu akútnych neurologických príznakov.

Druhy kruhových výčnelkov

Existuje niekoľko typov kruhových výstupkov, ktoré závisia od stupňa vydutia a lokalizácie.

Prstencový výčnelok

Nazýva sa tiež uniformný alebo kruhový. Rovnomerné vydutie jadra disku sa vyskytuje po celom obvode, medzi vydutými časťami je rovnaká vzdialenosť nie väčšia ako 1 mm.

Prstencový výčnelok medzistavcového disku je detekovaný približne u 50% všetkých pacientov s kruhovým výbežkom. Lokalizácia častejšie - v lumbosakrálnej zóne chrbtice. Vydutý výčnelok vedie k stenóze miechového kanála, zakončuje nervové zakončenie.

Pri konzervatívnej liečbe je účinok takmer vždy pozitívny. Degeneratívne procesy môžu byť zastavené liekovou terapiou, masážou, cvičením, fyzioterapiou.

Kruhové foraminal

V tomto prípade sa želatínové jadro disku tiež vydúva v kruhu, ale väčšina z neho vyčnieva do foraminálneho otvoru - to je miesto, kde zväzky nervových koreňov výstupu miechy vystupujú.

Kruhovo-predsieňový výčnelok môže byť:

 • ľavostranné;
 • anterolaterálnej;
 • posterolateral.

Patológia spôsobuje silnú bolesť - trvalú alebo epizodickú, zníženú citlivosť nôh.

Dorsálny kruhový

Pri tomto type výčnelku buničina trčí von v kruhu a pohybuje sa do dorzálneho priestoru disku, to znamená, že je nasmerovaná na miechu. Ak je výčnelok veľký, dochádza k stlačeniu miechového tkaniva. Existujú neurologické príznaky, intenzívna bolesť, ktorá sa zintenzívňuje pohybom, dáva nohy, boky, zadok a slabiny. Pri dorzálnom kruhovom výčnelku je potrebná medikamentózna terapia. Pri komplikovanom priebehu je indikovaná operácia.

príčiny

Kruhový výčnelok medzistavcovej platničky sa vyskytuje s týmito faktormi:

 • sedavý spôsob života, keď človek trávi väčšinu svojho času prácou v sede alebo v stoji;
 • neustále nadmerné zaťaženie chrbtice, napríklad pri ťažkej fyzickej práci, u profesionálnych športovcov;
 • zanedbávané degeneratívne choroby chrbtice, ktoré postupujú rýchlo - napríklad osteochondróza;
 • zranenia chrbta s poškodením chrbtice;
 • nevyvinuté chrbtové svaly, ktoré zvyšujú zaťaženie chrbtice;
 • nevyvážená výživa - telo nedostáva v požadovanom množstve minerály potrebné na posilnenie kostného tkaniva;
 • zmeny kostného tkaniva súvisiace s vekom - u dospievajúcich, starších ľudí;
 • osteoporóza.

V dôsledku týchto dôvodov sa vzdialenosť medzi stavcami zmenšuje, zvyšuje sa tlak na disky medzi stavcami a posunú sa na stranu. Výčnelok sa vyvíja, ktorý potom pri absencii liečby prechádza do prietrže. Nižšie je uvedený obrázok výraznej osteochondrózy s osteofytmi, ktoré sú označené šípkami.

Príznaky vyčnievania kruhového disku

Závažnosť symptómov a povaha prejavov sú ovplyvnené lokalizáciou výčnelku, jeho veľkosťou, typom a stupňom. Pri rovnomernom kruhovom výčnelku úplne chýbajú znaky v počiatočnej fáze. Pri stlačení nervových zakončení sa objaví bolesť..

Pri iných formách kruhového výčnelku sa príznaky vyskytujú skôr, pretože disk sa posúva smerom k miechovému kanálu. V počiatočnej fáze sa vyskytuje bolesť v obmedzenom segmente chrbtice a potom sa postupne presúva do iných oblastí.

V krčnej oblasti

S kruhovým výčnelkom v krčnej chrbtici:

 • Akútna bolesť postihnutého stavca. Sú piercing, ako lumbago. Zosilňuje sa naklonením alebo otočením hlavy.
 • Bolesť prechádzajúca z chrbtice na ramená, ruky, ruky.
 • Necitlivosť končatín, mierne pálenie, mravenčenie v nich.
 • Bolesť hlavy spôsobená kompresiou krčka maternice.
 • Krvný tlak.

Pacient je nútený obmedziť svoje pohyby, aby sa znížila intenzita bolesti.

V oblasti hrudníka

V zriedkavých prípadoch sa vytvára kruhový výčnelok v oblasti hrudníka. Dôvod je ten, že stavce tohto segmentu nemajú veľké zaťaženie a sú dobre upevnené rebrami.

S patológiou v tejto zóne sa vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť v oblasti hrudníka na chrbte;
 • pocit zúženia v solárnom plexe;
 • bolesť pozdĺž medzirebrových nervov;
 • bolesť srdca;
 • bolesť v gastrointestinálnom trakte;
 • ťažký dych.

V bedrovej oblasti

Maximálne zaťaženie je umiestnené v lumbosakrálnej oblasti, preto sa tu najčastejšie diagnostikuje kruhový výčnelok..

 • bolesť v dolnej časti chrbta, dáva nohy, zadok, chodidlá;
 • pocit pálenia, brnenie v nohách;
 • svalové kŕče v dolnej časti chrbta.

diagnostika

Na identifikáciu kruhového výčnelku a potvrdenie diagnózy je pacientovi predpísané štúdie:

 • X-ray chrbtice. Určuje osteochondrózu, získané alebo vrodené patológie chrbtice, vzdialenosť medzi stavcami.
 • CT alebo MRI. Identifikujte prítomnosť výčnelku, jeho veľkosť, umiestnenie, typ a stupeň zovretia chrbtových štruktúr.
 • Electroneuromyography. Určuje stav fungovania nervovej sústavy, poruchy inervácie a jej funkčné zmeny.

Liečebné metódy

Vo väčšine prípadov protrúzia vyžaduje terapeutickú liečbu, fyzioterapeutické cvičenia. Pri pokročilých štádiách a závažných komplikáciách je indikovaný chirurgický zákrok.

Drogová terapia

Liečba liekmi je zameraná na zmiernenie bolesti, obnovu krvného obehu a toku lymfy v postihnutých tkanivách, zmiernenie zápalu a zníženie opuchu mäkkých tkanív. Predpíšte lieky rôznych skupín liekov.

Nesteroidné protizápalové lieky

Sú to lieky, ktoré majú protizápalové, antipyretické a analgetické účinky. Uvoľňujú svalové kŕče, ale pri dlhodobom používaní negatívne ovplyvňujú orgány gastrointestinálneho traktu a vyvolávajú exacerbáciu erózie a vredov..

Ak je predpísaný kruhový výčnelok:

 • Arthrosan. Je indikovaný na akútnu bolesť a používa sa na neodkladnú starostlivosť. Predepisujú sa vo forme tabliet, injekcií. Nie je kompatibilný s inými nesteroidnými látkami..
 • Ibuprofen. Ponúka sa vo forme kapsúl a tabliet, suspenzií, mastí na vonkajšie použitie. Trvanie prijatia - do 2 až 3 týždňov.
 • Diclofenac. Má rýchlu akciu, dá sa použiť v núdzových prípadoch. Dostupné vo forme tabliet, injekcií, mastí a gélu na lokálne použitie.
 • Movalis. Používa sa na krátkodobú liečbu kvôli vedľajším účinkom a negatívnym účinkom na zažívací trakt. Dostupné vo forme suspenzie, tabliet, čapíkov.

kortikosteroidy

Jedná sa o hormonálne lieky, ktoré odstraňujú bolesť. Ak je výčnelok predpísaný vo forme blokády:

Majú protizápalové, dekongestantné, imunosupresívne účinky. Prispieť k obnove narušených metabolických procesov v postihnutých tkanivách.

Svalové relaxanciá

Priradenie zmierňuje svalové kŕče a znižuje kompresiu nervových koreňov miechového kanála. Majú vazodilatačný, analgetický a analgetický účinok.

Vitamínové prípravky

Multivitamíny v kombinácii s anestetikami zmierňujú bolesť, zlepšujú výživu chrupavky, saturujú postihnuté štruktúry potrebnými látkami.

Preparáty pre křupavku

Sú to látky, ktoré podporujú regeneráciu tkanív, zvyšujú hustotu chrupavkových doštičiek a postupne ich obnovujú. Potrebný pre degeneratívne procesy v štruktúrach chrbtice vrátane kruhového kruhového výčnelku.

Paravertebrálne blokovacie prípravky

Paravertebrálna blokáda sa vykonáva pri syndróme akútnej bolesti, ktorý spôsobuje obmedzenie mobility. Metóda spočíva v podaní anestetík lokálne priamo do oblasti poškodeného segmentu..

fyzioterapia

Jedná sa o terapeutické cvičenia, ktoré sú predpísané pre choroby chrbtice spôsobené oslabením svalového korzetu..

Hlavné úlohy cvičebnej terapie:

 • zmierniť bolesť znížením stupňa kompresie nervových zakončení miechy;
 • zmierniť svalové kŕče, pocit ťažkosti, únavu v chrbte;
 • obnoviť flexibilitu chrbtice, mobilitu pacientov.

Aby sa dosiahol pozitívny účinok, cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne, najmenej 3-4 krát týždenne. Jedna hodina trvá 15–20 minút..

fyzioterapia

Fyzioterapeutická liečba zmierňuje bolestivé príznaky, zlepšuje metabolické procesy v postihnutých oblastiach, predlžuje dobu remisie.

 • UHF Terapia využíva suché teplo.
 • Laserové ošetrenie. Problémová oblasť je ovplyvnená laserovým lúčom.
 • elektroforéza Kombinácia expozície lieku s elektrickým poľom.
 • Magnetoterapia. Terapeutický účinok sa dosiahne ovplyvňovaním postihnutých oblastí magnetickým poľom.

Kombinácia elektroforézy s karipainom preukázala vysokú účinnosť pri liečbe výčnelkov. Toto je rastlinný prípravok získaný z papáje. Jeho farmakologické vlastnosti sa vyznačujú proteolytickou aktivitou. So zavedením liečiva elektroforézou sa výstupok postupne zmenšuje, zmäkčuje, čo uvoľňuje stlačené nervové zakončenie a zmierňuje bolesť. V štúdii táto technika preukázala vysokú účinnosť u 85% pacientov (zdroj - vedecký článok O. N. Beznosovej „Skúsenosti s konzervatívnou liečbou herniovaných diskov pomocou Karipainu v ambulantnom prostredí“)..

masáž

Masážny efekt s výčnelkom:

 • zmiernenie svalového kŕče;
 • zlepšenie krvného obehu a toku lymfy v postihnutých tkanivách;
 • posilnenie svalového korzetu.

Jednou z možností je akupresúra, ktorá zahŕňa vystavenie biologicky aktívnym bodom. Účinok je podobný ako výsledok akupunktúry..

Je možná vákuová terapia, to znamená môže masírovať. Môže sa to uskutočniť iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Pomáha odstraňovať miestnu stagnáciu.

Manuálna terapia

Pri manuálnej expozícii sa bolestivé príznaky zastavia, môžete túto metódu použiť ako prevenciu exacerbácie výčnelku.

Na dosiahnutie terapeutického účinku musí chiropraktik pred vyšetrením skontrolovať výsledky štúdií - rádiografiu a MRI. To je nevyhnutné na určenie presného umiestnenia výčnelku.

Pri výčnelkoch sa pozitívny účinok manuálnej terapie vyskytuje u 35 - 50%. Jej činnosť:

 • obnova anatomicky správnej polohy stavcov;
 • zmiernenie kŕčov zadných svalov;
 • zmiernenie bolesti;
 • obnovenie pohyblivosti chrbtice.

Väčšina pacientov hlási zníženie bolesti po jednom relácii manuálnej liečby. Výrazný efekt sa vyskytuje po 3 až 4 zasadnutiach. Na dosiahnutie stabilného výsledku počas vyčnievania je potrebných najmenej 5 až 10 postupov.

akupunktúra

Akupunktúra alebo akupunktúra - metóda, pri ktorej lekár vkladá tenké kovové ihly do biologicky aktívnych miest v blízkosti postihnutej oblasti..

Výsledkom tohto efektu je zlepšenie toku krvi v problémovej oblasti, svalové tkanivo je posilnené, bolesť je zastavená.

Hirudotherapy

Toto je metóda, pri ktorej sa používajú lekárske pijavice. Sú umiestnené na povrchu kože v oblasti postihnutých tkanív. Pijavice vstrekujú špeciálne látky s enzýmami do krvného riečišťa, ktoré má analgetický, protizápalový, imunomodulačný účinok a riedi krv..

Po niekoľkých reláciách hirudoterapie pacient oslabuje syndróm bolesti, opuch zápalových tkanív zmizne.

Apitherapy

Vykonáva sa dvoma hlavnými spôsobmi:

 • Prvé včely sa vysádzajú na koži v postihnutej oblasti.
 • Druhý - hmyz je umiestnený na biologicky aktívnych miestach.

Po uštipnutí včely nevyberajú bodnutie po dobu 5 až 10 minút. V dôsledku postupu pacient s vystupujúcou bolesťou ustupuje, svalové kŕče sa zmierňujú, zápal sa odstráni.

Pred apitherapiou je potrebné zložiť skúšku znášanlivosti včelieho jedu.

Ľudové lieky

Použitie tradičnej medicíny je možné iba ako súčasť komplexnej liečby drogovou terapiou. Ošetrenie kruhovým výbežkom sa nemôže zakladať iba na rastlinách a bylinách..

Účinné sú tieto metódy:

 • Stlačuje na postihnutú oblasť cesnakovou alkoholovou tinktúrou.
 • Terpentínové kúpele.
 • Superpozícia nasekaných listov Kalanchoe na chrbtici.

Použitie tradičného lieku zmierňuje bolesť a opuch v postihnutých tkanivách, obnovuje pohyblivosť chrbtice.

chirurgia

Operácia sa vykonáva v neprítomnosti pozitívneho účinku konzervatívnej terapie počas šiestich alebo viac mesiacov, ako aj pri rýchlom progresii výčnelku..

Používajú sa tieto typy operácií:

 • Hydroplasty. Do poškodeného disku sa vstrekne špeciálna látka, ktorá umýva zničené tkanivo. V dôsledku toho sa výčnelok zmenšuje, bolestivé príznaky vymiznú.
 • Nukleoplastika studenej plazmy. Plazma sa vstrekuje do postihnutého disku a odparuje poškodené oblasti buničitého jadra. Výčnelok sa zmenšuje, stav pacienta sa zlepšuje.
 • Laserové odparovanie. Používa sa v počiatočných štádiách patológie. Vypuklé žiarovky vyhoria laserovým lúčom.

Na dosiahnutie dobrého terapeutického účinku sa najlepšie lieči kruhový výčnelok disku na klinikách v Českej republike. Kľúčom k uzdraveniu sú kombinovaná terapia a moderné európske techniky. Tento prístup umožňuje zmierniť príznaky vystupovania, dosiahnuť remisiu po dlhú dobu a vrátiť sa k svojmu obvyklému životnému štýlu..

Liečba diétou

Neexistuje žiadna špeciálna strava na liečenie kruhového výčnelku. Musíte však dodržiavať zásady správnej výživy. Strava by mala byť vyvážená, mala by obsahovať vitamíny a minerály, bielkoviny, tuky a uhľohydráty v správnom pomere.

Je dôležité normalizovať telesnú hmotnosť, pretože nadváha je príčinou nadmerného zaťaženia chrbtice, ktoré ovplyvňuje ťažko poškodené medzistavcové platničky..

Pri degeneratívnych ochoreniach chrbtice je potrebné jesť:

 • Vápnik. Obsahujú vajcia, tvaroh, kapusta, syr.
 • Horčík. Odporúča sa jesť špenát, uhorky, slnečnicové semienka.
 • Vitamín D a fosfor. Vo veľkom počte sa vyskytujú druhy rýb, ako je pstruh, losos, treska a ružový losos.

Želé podobné výrobky sú užitočné pri oprave tkanív - želé, aspik, obyčajná želé. Dodávajú telu látky, ktoré sú potrebné na regeneráciu chrupavky..

Komplikácie a dôsledky kruhového výčnelku

Kruhový výčnelok medzistavcovej platničky bez riadneho liečenia postupne postupuje. To vedie k úplnej deformácii disku, jeho chrupavkové tkanivo začne komprimovať miechu, čo vedie k akútnej bolesti. Ďalej je vláknitý prstenec disku roztrhaný, buničina zhasne, vytvorí sa medziobratlová kýla.

 • obmedzenie pohyblivosti chrbta;
 • čiastočná alebo úplná strata citlivosti rúk alebo nôh;
 • úplná paralýza.

Takéto prejavy vedú k strate pracovnej schopnosti a zdravotnému postihnutiu, osoba môže zostať navždy upútaná na lôžko.

Prognóza a prevencia

Pri liečbe v skorých štádiách vyčnievania je prognóza priaznivá. Ak to chcete urobiť, musíte sa včas poradiť s lekárom, podstúpiť vyšetrenie a začať liečbu. Podľa všetkých odporúčaní odborníka a zmien životného štýlu asi 90% pacientov úspešne prekonalo patológiu bez chirurgického zákroku.

Pri diagnostike kruhového výčnelku sú preventívne opatrenia nasledujúce:

 • Vyvarujte sa fyzickej nečinnosti. Pri sedavej práci je potrebné vykonať malú skupinu cvičení počas dňa, chôdza, kúpanie v bazéne, joga sú užitočné.
 • Pri výbere počítačovej stoličky uprednostňujte výrobky s ortopedickým chrbtom a strednou tuhosťou.
 • Monitorujte fyzickú aktivitu. S ich nárastom sa zvyšuje riziko poškodenia segmentov chrbtice a progresie výčnelku.
 • Jedzte správne. Všetky dôležité minerály a vitamíny sa musia užívať spolu s jedlom..

V niektorých prípadoch lekári odporúčajú používať kruhový výčnelok na nosenie ortopedických korzetov na fixáciu polohy chrbtice a podporu chrbtových svalov..

Výstupok dorzálneho disku - čo to je?

Výčnelok dorzálneho disku je výstup chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek do oblasti miechového kanála. Tento typ výčnelku je najnebezpečnejší, pretože môže byť ovplyvnená miecha, nervové korene a nervové zväzky sú stlačené. K výčnelku dochádza, pretože chrbtové svaly nedokážu zvládnuť svoje zaťaženie. Obratle začnú stláčať a deformovať chrupavkové tkanivo diskov. Pacient stráca mobilitu, trpí chronickou bolesťou alebo dočasnými záchvatmi akútnej bolesti.

Vývoj výčnelkov uľahčuje moderný životný štýl - ľudia sa trochu pohybujú, svaly sa oslabujú, objavujú sa ďalšie kíl. Chrbtica je nútená vyrovnať sa s bremenom neustále. Ďalšou rizikovou skupinou sú profesionálni športovci, ktorí nadmerne namáhajú chrbát..

Výčnelok je obzvlášť nebezpečný, pretože v počiatočných fázach vývoja nevykazuje príznaky. A keď pacient stratí pracovnú kapacitu a ide k lekárovi, preventívne opatrenia už viac nemôžu pomôcť. Dlhá liečba je pred nami a budete mať šťastie, ak sa môžete vyhnúť chirurgickému zákroku a dlhej rehabilitácii.

Ako sa tvorí výčnelok?

Medzistavcové platničky sú vyrobené z elastickej chrupavky. Zvonku tvorí hustý vláknitý prsteň a vo vnútri je mäkšie vláknité jadro. Ak má osoba nadváhu alebo trpí náhlou námahou, svaly chrbta sa nedokážu vyrovnať s ochranou medzistavcových platničiek pred stavom. To isté sa stane, ak sú miechové svaly veľmi slabé. V dôsledku silného tlaku sa vláknitý krúžok zdeformuje.

Celulózne jadro je stlačené a presahuje chrbticu - dochádza k dorzálnemu výčnelku disku.

Tkanivo chrupavky sa stáva menej elastickým, stráca bunkovú výživu a schne. V hustom krúžku sa objavia praskliny. Vyskytuje sa ostrá bolesť v šití - vyrovnaný disk tlačí nervové korene. Bolí to po fyzickej námahe, ťažkom zdvíhaní, dlhom sedení alebo náhle pohyby. Na začiatku útoku bolesti v oblasti chorej chrbtice zaznie kríza.

Potom tkanivá idú ešte ďalej, natiahnuté zvnútra. Vyskytuje sa výčnelok alebo prolaps. Bolesť sa stáva silnejšou, najmä v oblasti, kde je patológia lokalizovaná. Bolesť môže vyžarovať do dolných končatín. Bolesť prenikne po náhlom pohybe, kýchaní, kašli alebo smiechu, silnom dychu. Na prstoch dolných alebo horných končatín je pocit brnenia, pocit „husacích hrčiek“. V závislosti od oblasti inervácie poškodených nervov môžu byť ruky alebo nohy veľmi slabé alebo znecitlivené.

Ak disk vyčnieva čoraz viac, nevydrží a vláknitý krúžok sa zlomí. Mäkké jadro vychádza z pukliny a tvorí medzistavcovú prietrž. Úplné pretrhnutie vláknitého prstenca môže viesť k ochrnutiu celého tela.

Čo znamená dorzálny výčnelok??

Dorsálny výčnelok je typ výbežku, pri ktorom tkanivá vyčnievajú smerom k mieche. Miecha je pod tlakom, začína sa silná bolesť. Dorsálny výčnelok diskov je nebezpečnejší ako iné, taký výčnelok môže ľahko zvierať nervy alebo celé nervové zväzky..

Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky môže ovplyvniť akúkoľvek oblasť chrbta, ale najčastejšie je postihnutá lumbosakrálna chrbtica a krk..

príčiny

Dorsálny výčnelok môže nastať z nasledujúcich dôvodov:

 • zranenia
 • Slabé svaly chrbta;
 • Sedavý životný štýl, nepretržitá práca pri počítači;
 • Náhle pohyby;
 • Zdvíhanie ťažkých vecí nesprávnou technikou;
 • Profesionálny šport;
 • Starší vek;
 • osteochondróza;
 • Neustále napätie v chrbte
 • Obehové prerušenie disku;
 • Genetická predispozícia;
 • Miechy
 • Porucha metabolizmu chrupavky.

Typy chrbtových výčnelkov

K vyčnievaniu kruhového disku dochádza rovnomerne. Nemenej nebezpečná kategória výčnelkov disku. Zaťaženie chrbta je nesprávne rozložené, čo vedie k vzniku nových výčnelkov a kýly. Príznaky sú nasledujúce: bolestivé šitie, necitlivosť, v pokročilých prípadoch je pacient čiastočne ochrnutý.

Difúzny výstupok je patológia, pri ktorej tkanivá vystupujú z rôznych miest a prolapsy majú rôznu veľkosť. Taký výčnelok medzistavcových platničiek je veľmi nebezpečnými komplikáciami. Difúzny výčnelok medzistavcových platničiek môže iniciovať zápalový proces. V dôsledku toho budú nervy zovreté a objaví sa silná bolesť..

diagnostika

Keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste navštíviť kanceláriu neurológa. Lekár zhromaždí všetky potrebné údaje, analyzuje príznaky, vyšetrí pacienta. Na potvrdenie diagnózy sa použijú tieto metódy:

 • myelografia Do priestoru vnútri chrbtice sa zavádza špeciálny liek, ktorý pomôže vytvoriť presnejší obraz;
 • Röntgenová štúdia z niekoľkých rôznych uhlov;
 • Diskografia. Do priestoru vedľa disku sa zavádza aj špeciálna príprava, ktorá umožňuje lepšie preskúmať jeho stav;
 • MRI poskytne najúplnejší obraz o priebehu patologických procesov;
 • Epidurography. Rovnaké ako myelografia alebo diskografia, ale liek sa podáva priamo pod ochranným krytom miechy.

MRI je najlepšia metóda, ktorá ukáže:

 • Koľko sú medzistavcové disky deformované;
 • Ako ďaleko je prečnievajúci výbežok v mieche, do akej miery sú stlačené miechy a nervové korene;
 • Aké sprievodné patológie a komplikácie sa vyvinuli.

liečba

Čím skôr sa zistí patologický proces, tým vyššia je pravdepodobnosť, že ho bude možné vyliečiť bez chirurgického zákroku. Najskôr sa predpisujú lieky - nesteroidné protizápalové lieky a lieky proti bolesti. Po ukončení zápalového procesu bude nervové tkanivo zbavené podráždenia a kompresie. Pozitívne účinky budú mať vitamíny skupiny B. Je možné ich použitie vo forme vitamín-minerálnych komplexov, ktoré sú zvyčajne obohatené vápnikom..

Veľkou pomocou budú fyzioterapeutické postupy, ako je elektroforéza alebo magnetoterapia. Zmierňuje opuchy a zápaly, zlepšuje metabolizmus chrupavky. Masáž je povolená, ale mala by ju robiť odborník s použitím jemných techník. Kvalifikovaný masážny terapeut uvoľní svaly a eliminuje tlak na nervy. Krvný obeh v problémovej oblasti sa zlepší, vyčerpané tkanivá dostanú viac výživy. Vákuová masáž bankami stabilizuje medzistavcové platničky. Fyzioterapeutické cvičenia pomôžu napnúť chrbticu a zmierniť tlak z diskov. Stanú sa silnejšími svaly a znova odstránia záťaž zo zadu.

Podporné ortopedické korzet pomôže zmierniť napätie a uvoľniť chrupavku.

Ak dlhodobá liečba konzervatívnymi metódami neprináša výsledok a choroba pokračuje, pokračuje sa operácia. Deformované a prekročené chrupavkové tkanivo bude laserom spálené alebo odstránené iným spôsobom..

prevencia

Aby sa nevytvoril chrbtový výčnelok disku, je potrebné zabezpečiť, aby chrbtica dobre zodpovedala záťaži. Ak to chcete urobiť, musíte konať dvoma smermi: na jednej strane posilnite svaly podporujúce hrebeň a na druhej strane znížte zaťaženie, konštantné aj ostré.

Choďte na šport, ale nevykonávajte záznamy. Mierna gymnastika, joga alebo plávanie dokonale posilnia vaše chrbtové svaly. Natiahnutie chrbtice zväčší vzdialenosť medzi stavcami a zabráni rozvoju degeneratívnych procesov v tkanivách. Všetky cvičenia vykonávajte správnou technikou pod dohľadom inštruktora. Aj v každodennom živote zdvíhajte závažia z podlahy správne. Sadnite si, vezmite bremeno, narovnajte chrbát a držte ho v priamej polohe, kým sa nezbavíte ťažkosti. Ak stále nemáte dostatok času ísť do posilňovne alebo na cvičenie doma, skúste chodiť aspoň častejšie..

Zbavte sa ďalších kíl. Zadné svaly nie sú navrhnuté pre konštantné zaťaženie, ktoré nesie nadváha..

Ak pracujete pri počítači alebo riadite auto, skúste čas od času vstať a zohriať sa. Dlhé sedenie stláča chrbticu. Vzdajte sa zlých návykov. Nikotín, alkohol a dokonca aj kofeín zhoršujú metabolické procesy v medzistavcových platničkách a chrbtici. Postupujte podľa týchto jednoduchých pokynov, aby ste z vlastnej skúsenosti nevedeli, o čo ide - dorzálny výčnelok disku.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýlová špirála (línia lunárnej prietrže)Kýla Spigelianovej línie brucha je vydutie brušných orgánov defektom lunárnej línie v anterolaterálnej stene brucha. Spočiatku sa objaví malá, často jednostranná, tvorba mäkkej konzistencie.
metodológie Masáž paravertebrálnych zón od nižších po vyššie segmenty (S3 - D 11); hladenie roviny v polkruhových smeroch; polkruhové trenie končekmi prstov, trenie s lakťovým okrajom „pílky“; hnetenie pozdĺžne.
Disková hernia lumbálneho alebo lumbosakrálneho segmentu je patologický výčnelok buničitého jadra, ktorý sa častejšie tvorí pod vplyvom zvýšenej fyzickej námahy.