loader

Hlavná

Späť

Ľadová dorso-foraminálna disková prietrž

Výrazné degeneratívne zmeny v segmentoch 1.2 - 1.4 bedrovej chrbtice, artróza kĺbových kĺbov so znakmi dekompresie v segmentoch L4-S1. Ľavostranná dorso-foraminálna hernia disku 1.4-1.5, vyčnievajúca do miechového kanála na 5 mm, so zúžením miechového kanála o 40%, príznaky stlačenia koreňových lievikov ľavého bočného a foraminálneho kanála, durálneho vaku. Ľavostranný dorso-foraminálny prolaps disku 1,3 - 1,4 až 4 mm so znakmi stlačenia koreňového lievika 1.4 v ľavom bočnom kanáli. Kruhový výstupok disku L2-L3 až do 3-4 mm s dislokáciou duralového vaku. Ľavostranná skoliotická deformita bedrovej chrbtice 2. stupňa. Spondylóza L2-L5. Hemangióm do 8 mm tela L3.

Konzultant: Bohužiaľ, s takým komplexným problémom nebudeme schopní pomôcť..

MRI obrázku degeneratívnych degeneratívnych zmien bedrovej chrbtice, vyčnievania disku 1.2.1.4 - čo to je?

Dobrý deň, volám sa Svetlana, mám 30 rokov. Chcel by som od vás získať konzultáciu.
Včera som urobil MRI lumbosakrálnej chrbtice.
V segmente L4 / 5 sa zníži výška disku, zviditeľní sa nerovnomerný dorso-kruhový hernálny výčnelok na 5, 5 mm, so znakmi stlačenia tkaniva predného epidurálneho priestoru, predných častí duralového vaku a spodnej časti lievikov koreňov L5. Miesto výčnelku obsahuje prvok buničitého jadra bez známok jeho prolapsu. V telách obrátených stavcov sú oblasti degenerácie, pozdĺž limbu telies, marginálne osteofyty. Vylučujú sa prejavy aseptickej spondylodiscititídy a prítomnosť prednej, akútnej kôry Schmorl do 8,0 mm. s opuchom a deformáciou odtlačku dolnej koncovej dosky L4.
V segmente L5 / S1 je dorzálny výčnelok až do 3,2 mm, bez výrazného objemového nárazu na prednú stenu duralového vaku a spodok lievika S1 koreňov, viac doľava. Na zadných končatinách stavovcov rast marginálnych kostí.
Kužeľ miechy sa rozpadne na úrovni TH12 / L1, obvyklá konfigurácia, potom sa rozdelí na koncové vlákna.
Paravertebrálne mäkké tkanivo nezmenené.
ZÁVER: Preukázanie degeneratívnych-dystrofických zmien v lumbosakrálnej chrbtici. Dorso-kruhová prietrž medzistavcových platničiek a akútna Schmorlova prietrž s edémom v segmente L4-L5. Dorsálny výčnelok disku v segmente S1-L5. Osteochondróza. Deformujúca sa spondylóza a spondylartróza.

Predtým sa zaoberáme týmito problémami a môžeme im pomôcť. Pre prognózy však potrebujete konzultáciu na plný úväzok. Môžete sa dohodnúť osobne.

Kruhový výstupok disku, čo to je?

Pacienti s osteochondrózou často čelia takým dôsledkom, ako je vyčnievanie medzistavcových platničiek. Súčasne približne 80 - 85% pacientov trpí kruhovou formou tejto patológie - v každodennom živote sa často nazýva jednoducho vertebrálna kýla, hoci v skutočnosti je to jedno z počiatočných štádií tohto ochorenia. Kruhový výčnelok disku: čo to je, prečo vzniká a z akých druhov patológií trpia pacienti - to všetko by sa malo podrobnejšie prediskutovať.

Stručný opis patológie a hlavných etáp jej vývoja

Kruhový výčnelok disku možno v jeho jadre stručne opísať jedným slovom - „výčnelok“. Medzistavcový disk s obsahom vyčnieva za chrbticu chrbtice. Výstupok sa vyskytuje kruhovo a jeho veľkosť sa môže meniť v rozsahu od 3 mm do 12 mm. V rôznych častiach disku sa výstupok môže meniť, ale nie viac ako 1 mm.

Ochorenie je spojené s porušením nervových koreňov, čo vedie k prejavom neurologických symptómov.

Vo väčšine prípadov ochorenie nadobúda chronickú formu. Ak pacient zanedbáva terapeutické postupy a predčasne vyhľadá pomoc od lekárskej organizácie, pokročilé štádiá patológie vedú k tomu, že človek stráca svoju schopnosť pracovať a je zdravotne postihnutý.

V procese rozvoja patológie lekári rozlišujú tri hlavné štádiá:

 1. V štruktúre vláknitého prstenca sa objaví prasklina. Z tohto dôvodu sa štruktúra medzistavcových platničiek začína meniť. Intenzívna náhla bolesť v mieste patológie naznačuje, že sa vyvíja kruhový výčnelok disku.
 2. Disk vyčnieva, ale výstupok je malý (do 0,3 cm). K lokalizácii bolesti dochádza, keď sa chrupavkové tkanivo a kosť deformujú. Môže sa vyskytnúť reflexná bolesť..
 3. Zvýšenie výčnelku. Vláknitý prsteň je vystavený riziku prasknutia (následne sa vyvinie prietrž). Intenzita bolesti sa zvyšuje. Vo fáze tvorby prietrže trpí pacient akútnou silnou bolesťou a znecitlivením končatín.

Diagnóza patológie sa vykonáva pomocou počítačového alebo magnetického rezonancie. Metódy rádiografie a ultrazvukového vyšetrenia chrbtice na identifikáciu výčnelkov medzistavcových platničiek vykazujú nízku účinnosť, preto sa prakticky nepoužívajú.

Zaujímavým faktom je, že často je patológia medzistavcového disku v ranom štádiu diagnostikovaná náhodou - keď sa pacient podrobí MRI zákroku spojeného s akýmkoľvek iným ochorením.

V prípade včasnej detekcie patológie sú účinné metódy konzervatívnej liečby - podľa štatistík je v takýchto situáciách chirurgický zákrok potrebný iba v 10% prípadov.

Druhy chorôb

Štruktúra výčnelku medzistavcovej platničky určuje jej lekársku klasifikáciu. Existujú tri hlavné typy patológie.

Prsteň, uniforma

Medzistavcové platničky sa sploštia, výsledkom čoho je, že sa zo všetkých chrbtov relatívne rovnomerne zo všetkých miech vychádzajú z chrbtice. Najbežnejší typ choroby. Je takmer bezbolestný, s výnimkou zriedkavých útokov.

Kruhové - foraminálne

V dôsledku vývoja výčnelku disku sú nervové korene stlačené na pravej alebo ľavej strane osi, okolo ktorej prechádza miecha. Patológia intenzívnej bolesti, ktorá sa vyskytuje vo forme záchvatov. Znížená a následná strata citlivosti, periférna paralýza - časté následky.

Dorsálne kruhový

Bedra sa takmer vždy stáva miestom lokalizácie (najväčší výčnelok je pozorovaný v dorzálnej časti), prietrž môže prísť do kontaktu s miechou. Patológia sa môže rozšíriť do miechy, výsledkom je prietrž miechy.

Diskové výčnelky akéhokoľvek druhu zvyšujú pravdepodobnosť narušení fungovania vnútorných orgánov osoby v dôsledku porušenia nervových koreňov..

 • Mohlo by vás zaujímať: nervy zovreté v bedrovej oblasti

Lokalizácia a príznaky

Kým nie sú nervové korene postihnuté alebo stlačené, vývoj výbežku pre pacienta pokračuje takmer nepostrehnuteľne..

Znaky výskytu patológie sa líšia a sú priamo závislé od typu výčnelku, štádia jeho vývoja a umiestnenia. Niektorí pacienti trpia intenzívnou akútnou bolesťou a iní pacienti cítia na nohách mierne „brnenie“. Ak je choroba pomerne pokojná, veľa pacientov prijíma svoje príznaky v dôsledku bežnej únavy a neprijímajú žiadne opatrenia, kým ochorenie neprejde do pokročilého štádia, keď sa pozoruje silná bolesť..

V závislosti od toho, v ktorej časti chrbtice sa vyvinie patológia, budú prítomné rozdiely v symptómoch..

bedrový

 • Nohy sú znecitlivené (vrátane znecitlivenia nôh a prstov), ​​objavuje sa u nich pocit mravenčenia;
 • Slabosť pacientov vo svaloch stehien a teliat;
 • Pohyb sa obmedzuje;
 • Bolesť chronickej povahy je cítiť v bedrovej oblasti;
 • V lumbosakrálnej časti sú „bolesti chrbta“;
 • V neskorších fázach vývoja choroby, porušenie urogenitálneho systému.

Pretože sa tu nachádza ťažisko a miesto je vystavené najintenzívnejším zaťaženiam, sú v ňom často lokalizované výčnelky..

Hrudné oddelenie

 • Akútne a náhle záchvaty bolesti v medzirebálnom priestore alebo hrudníku;
 • Existuje pocit, že chrbát je „obmedzený“ a bolestivý, najčastejšie v jeho strednej časti;
 • Žalúdok je znecitlivený alebo sa vyskytuje pocit mravenčenia;
 • Pacient pociťuje pocit slabosti v brušných svaloch;
 • Poškodenie dýchacích ciest.

V hrudnej oblasti dochádza zriedkavo k kruhovému výčnelku medzistavcových platničiek, pretože táto časť chrbtice sa vyznačuje nízkou pohyblivosťou, čo znamená, že je vystavená menšiemu stresu..

krčnej

 • V krku sú silné bolesti;
 • V ramenách / ramenách alebo ramenách / ramenách je bolesť pri ťahaní;
 • Ruky sa znecitlivia, zníži sa citlivosť prstov, môže sa objaviť „brnenie“;
 • Výrazne zvýšená podráždenosť a nervozita;
 • Existujú prudké spazmodické poklesy krvného tlaku;
 • Často bolesť alebo závrat;
 • Hluk v ušiach je pociťovaný „plíživým plazením sa po tele“.

Pokiaľ ide o prevalenciu, je na druhom mieste - po vyčnievaní bedrových medzistavcových platničiek.

Pacient často berie príznaky vyčnievania medzistavcových platničiek na príznaky poruchy kardiovaskulárneho systému. Ak vyšetrenie kardiológom neodhalí choroby, mali by ste skontrolovať patologické stavy chrbtice. Terapia je náročná. Po absolvovaní kurzu sa pacient podrobuje pravidelným vyšetreniam počas niekoľkých rokov..

Ak osoba zistí množstvo príznakov vyčnievania medzistavcových platničiek, je to príležitosť konzultovať s lekárom, aby zistil príčiny nepríjemných symptómov..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Kýlová medzistavcová platnička L5 S1: typy, príznaky a liečba

Kýla disku L5 S1 sa vyvíja medzi posledným (piatym) bedrovým stavcom a krížovou kosti: nachádza sa tam ťažisko ľudského tela..

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Nad a pod telom každého stavca je zakrytá tenká chrupavka, cez ktorú je medziobratlový disk privádzaný. Čím väčšie je zaťaženie chrbtice, tým viac sú tieto štruktúry hustejšie, čo zhoršuje prenikanie živín do disku. Výsledkom takého porušenia je stav, keď nestlačiteľné gélové jadro disku vyschne bez dostatočného príjmu výživy a jeho periférna časť vyčnieva do miechového kanála a potom praskne. Toto je herniovaný disk.

Medzi disky stavcov L5 a S1 sa kladie veľké zaťaženie, takže pri tejto časti chrbtice sa pri častiach kýly vyskytuje pomerne často prietrž.

Už v počiatočnej fáze patológia výrazne ovplyvňuje kvalitu ľudského života a prejavuje sa ako silná bolesť chrbta a nôh. Je zdraviu nebezpečný, pretože môže viesť nielen k ochrnutiu dolných končatín, ale aj k vážnemu narušeniu brušných orgánov..

Konzervatívna terapia, ktorá sa vykonáva v počiatočných štádiách ochorenia, vám môže umožniť zabudnúť na chorobu na dlhú dobu (predmetom šetriaceho životného štýlu)..

Ak sa osoba obrátila na lekára neskoro - existuje vysoká pravdepodobnosť, že budete musieť vykonať operáciu. Nemalo by dôjsť k panike súčasne, pretože intervencia sa teraz vykonáva pomocou minimálne traumatických metód s vysokou mierou úspešnosti..

Príčiny patológie

Príčiny ochorenia herniovaného disku L5 S1 sú patológie, pri ktorých je narušená výživa chrbtice:

 • osteochondrosis;
 • vrodené choroby chrbtice, u ktorých má disk medzi 5 bedrovými a 1 krížovými stavcami zvýšené zaťaženie (spojenie posledného bedrového stavca s krížovou svorkou, väčší alebo menší, ako je nevyhnutný uhol fyziologického ohybu bedrového kĺbu);
 • skolióza bedrovej kosti, ktorá nebola ošetrená;
 • intenzívna fyzická aktivita spojená so zdvíhaním a prenášaním závaží;
 • niektoré genetické choroby, ktoré spôsobujú slabosť svalov a / alebo väzov, ktoré držia chrbticu;
 • reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída;
 • obezita, keď medziobratlové platničky (vrátane L5 S1) majú zvýšené statické zaťaženie;
 • poranenia tohto segmentu chrbtice;
 • vaskulárne choroby, ktoré živia priamo stavce;
 • nízky príjem tekutín počas dňa;
 • nedostatok vápnika a fosforu v stavcoch.

Typy prietrže L5 S1 a príznaky s ňou spojené

V závislosti od toho, ktorým smerom vyčnieva stred disku (buničité jadro), herniovaný disk L5 S1 môže byť:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Jadro sa tiahne doprava alebo doľava od miechy

Medzistavcové platničky vyčnievajú do oblasti, kde prechádzajú miechové nervy

Výstupok je umiestnený presne v stredovej línii a je poslaný do miechového kanála

Jadro sa rozprestiera po celom obvode miechy

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

 • Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca pozdĺž vonkajšieho povrchu stehna a dolnej končatiny po chodidlo;
 • strata dobrovoľnej kontroly nad nohami;
 • porušenie močenia;
 • znížené libido.
 • Bolesť v dolnej časti chrbta, siahajúca až po zadok a bedrový kĺb, s progresiou „zostupuje“ k prstom;
 • zmena chôdze;
 • nepohodlie pri sedení;
 • bolesť môže ustupovať, ale pri kašľaní alebo kýchaní v chrbte dochádza k „bolesti chrbta“;
 • znecitlivenie nôh;
 • únava nôh pri chôdzi;
 • zníženie svalov v stehne a dolných končatinách.

Paramedial - najnebezpečnejší typ prietrže, pri ktorom nedochádza k porušeniu miechových nervov, ale miechy samotnej

 • Pálivá bolesť v perineu;
 • ťažkosti s močením a vyprázdňovaním, zatiaľ čo osoba sa cíti silne naliehavá, aby tak urobila;
 • znecitlivenie slabiny.

Kruhový - druhý najnebezpečnejší typ patológie, pretože pri určitej lokalizácii môže byť poškodená miecha, čo vedie k invalidite

 • Nízka bolesť chrbta aj v pokoji;
 • porušenie pohybov nôh;
 • nohy sa cítia slabé a mierne brnenie;
 • v závažných prípadoch sa nohy nepohybujú, strata kontroly nad močením a vyprázdňovaním.

Čím väčšia je hernia L5 S1, tým intenzívnejšia je bolesť v dolnej časti chrbta, perineum alebo nohe.

Ťažké pokročilé formy ochorenia môžu vyžadovať chirurgickú liečbu..

Posledným štádiom choroby je sekvestrovaná prietrž, keď obsah disku vteká do miechového kanála. Prejavuje sa to štyrmi znakmi:

silné „bolesti chrbta“ v dolnej časti chrbta;

bolesť zosilňuje kašľom, napätím, smiechom;

jedna noha znecitliví a stane sa neaktívnou až do rozvoja ochrnutia;

môže sa zhoršiť samovyprázdnenie a močenie.

Ak existuje podozrenie na sekvestráciu kýly, vyžaduje sa neodkladné ošetrenie.

Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Liečebné metódy

Kýla L5 S1 sa lieči konzervatívne a operatívne.

Operáciu robia len vtedy, ak sa vyvinuli močenie, pohyby čriev alebo ochrnutie. V iných prípadoch sa najprv uplatňuje konzervatívna liečba..

Konzervatívna terapia

Konzervatívne liečenie musí byť komplexné:

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Typ prietržepríznaky

Eliminujte bolesť a zápal

Uvoľnite kŕče zo zovretých paravertebrálnych svalov

Pomáhajú obnoviť chrupavku, ktorá „dodáva“ jedlo do medzistavcových platničiek

Zmierňuje silnú bolesť

Vitamíny B.

Nechajte nervový impulz napriek tomu prejsť do svalov pozdĺž zúženého nervu

Zmierňuje kŕče zovretého svalu, tónov vysoko uvoľnených svalov chrbtice a končatín

Cvičenie pomáha zmierňovať stres od chorých stavcov, posilňuje ďalšie svaly na ich prerozdeľovanie

Magnetoterapia, elektroforéza, diadynamické prúdy

Zmierniť bolesť, uvoľniť paravertebrálne svaly, zlepšiť nervové vedenie

Fitness vybavenie (napr. Yulina hojdačka), hirudoterapia

Pomáhajú odstrániť zaťaženie z poškodeného disku. Zlepšite krvný obeh v postihnutých stavcoch

operácie

Takáto liečba sa vykonáva v extrémnych prípadoch: s neúčinnosťou konzervatívnej terapie, rozvojom paralýzy alebo „syndrómu chvosta koní“. Pri moderných operáciách sa časť medzistavcovej platničky, ktorá tlačí na nervy alebo miechu, odstráni rezom alebo vpichom. Disk sa odparí laserom alebo sa odsaje pomocou podtlaku. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa „veľká operácia“ vykonáva, keď je poškodený disk odstránený konvenčnými neurochirurgickými nástrojmi relatívne veľkým rezom..

Galina Pivneva, vysokoškolská vzdelanosť v oblasti ľudského zdravia, učiteľka Základy zdravia, odpovedá na otázky pod prezývkou Admin..

Ahoj, prosím, vysvetli, čo stredná kýla a stredná kýla znamenajú, sú to rôzne mená? Ak je to isté, tak prečo robiť také chyby? A to isté so slovami „dorzálny“ a „dorzálny“, čo je správne?

Ahoj Olko. Paramediánska hernia (alebo paramedial) je rovnaká koncepcia, ktorá charakterizuje degeneratívnu léziu medzistavcových platničiek, pri ktorej sa jej chrupavkové tkanivo začína pohybovať a vydúva sa bokom od stavcov vzhľadom na miechový kanál.
Dorsálna prietrž a dorzálne sú tiež rovnaké.
DORSAL, DORZAL -
[Lat. 1. anat. chrbtová, umiestnená blízko chrbtového povrchu tela alebo smerom k nemu (okolo orgánu alebo anatomickej formácie);
Tieto slová sú identické, synonymá, len tradícia výslovnosti sa zmenila.

Ahoj, urobil som MR. Mám dorzálny ľavostranný výčnelok disku do 4 mm s účinkom na predný epidurálny priestor, prolaps do ľavého formálneho kanála, dopad na nervový koreň na úrovni L4-5 a na úrovni L5-S1 je dorzálna paramediánska hernia disku do 5 mm s vystavením prednému epidurálnemu priestoru, prolapsom do foraminálnych kanálikov, vystavením nervovým koreňom.Na úrovni L2-S1 je stanovené nerovnomerné zhrubnutie zadného pozdĺžneho ligamentu Záver: degeneratívne-dystrofické zmeny medzistavcových platničiek s prítomnosťou výčnelkov L2-3, L3-4 a hernia diskov L5-S1. Spondylóza. Bolí to sedenie ako modrina. Aké strašidelné je, ako sa lieči a je liečené? Je potrebné podstúpiť chirurgický zákrok alebo ho možno vyliečiť konzervatívnym spôsobom?.

Olga, kýla nie sú liečené konzervatívnymi metódami (nemôžete ich vyriešiť). Zbaviť sa ich môžete iba chirurgickým zákrokom, ktorý sa zvyčajne robí iba vo výnimočných prípadoch..

Vo väčšine prípadov sa na liečbu výčnelkov používajú fyzioterapeutické metódy aj manuálna terapia. Ten však vyžaduje vysoko kvalifikovaného odborníka, opatrnosť a obozretnosť. Veľký dôraz sa kladie na trakčné (výfukové, napínacie) techniky, ktorých účelom je normalizovať anatomické podmienky na premiestnenie posunutého disku a uvoľnenie obmedzených nervových zakončení..

Ahoj. Prosím, povedzte mi: Mám spinálnu stenózu. Príznaky sú znížená citlivosť ľavej nohy a pocit pálenia na pravom stehne Pri skenovaní MRI má laterálna spinálna stenóza na úrovni L5-S1 prietrž až 9 mm. Čo si myslíte, že je možné urobiť bez operácie, alebo je ešte lepšie urobiť to? Naozaj sa teším na vašu odpoveď. poďakovať

Ahoj Leonid. Najprv je predpísaná konzervatívna terapia, jedná sa o nesteroidné protizápalové lieky, dehydratačné činidlá, vaskulárne lieky, vrátane venotonických liekov, ktoré zlepšujú prietok krvi cez rozšírené venózne plexy miechového kanála, čím sa vykonáva nepriama dekompresia neurovaskulárnych prvkov. Indikácie pre chirurgický zákrok sú silná netolerovateľná bolesť, ktorú nemožno odstrániť pomocou konzervatívnych metód; progresívny neurologický deficit.

Špecialista vám môže dať najlepšiu radu po osobnej skúške na základe všetkých vašich skúšok..

Dobrý deň, povedzte mi, kýla L5 / S10,95 cm je veľa? Môže sa vyliečiť?

Dobrý deň, Natalia. Takáto prietrž je predmetom chirurgického ošetrenia. Ak je útvar menší ako 5 mm, potom sa lieči pomocou špeciálnej gymnastiky a trakcie stavcov..

Ahoj. Na MR som dostal stredo-paramediánsky bilaterálny rozmer L5 / S1 s veľkosťou 0,5 cm, ktorý sa na obe strany rozšíril do medzistavcovej priehlbiny bez stlačenia susedných sektorov duralového vaku. Záverom možno povedať, že obraz MR o dystrofických zmenách v lumbosakrálnej chrbtici, komplikovaný herníciou L5 / S1, malých rozmerov pomocou vystupovania diskov L3-L5. stredne výrazné ľavostranné zakrivenie chrbtice. aké vážne to je. a ako začať s liečením.

Ahoj, Alexey. Akákoľvek prítomnosť patológií a hernií môže v priebehu času významne zhoršiť kvalitu života. Výčnelok znamená zmenu medzistavcovej platničky, ktorá vedie k jej zvýšeniu (opuchu). Disk sa zväčšuje v dutine miechy, zatiaľ čo prstencový vláknitý disk si zachováva integritu, nepraská sa. Je to závažná patológia, ale nie nezávislé ochorenie, ale štádium osteochondrózy, ktorého prechod znamená výskyt prietrže. Všetky výstupky vytvorené na rôznych diskoch majú odlišný prejav. Najviditeľnejším znakom bolesti je výčnelok L5 - S1, ktorý máte. Nie je možné vyliečiť výčnelok chirurgicky, ale iba vtedy, ak je choroba zachytená v skorom štádiu.

Vyžaduje sa komplexná liečba, ktorú môže lekár po predpísanom vyšetrení predpísať.

Dobrý deň, mám diagnózu zadného stredného pretláčania (hernie) disku L5-S1 so sklonom k ​​sekvestrácii, so známkami kompresie ľavého koreňa. Známky osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice. Povedzte mi, prosím, potrebujem operáciu alebo inú liečbu?

Dobrý deň, Vitaliy. V prípade hernie disku l5s1 so sklonom k ​​sekvestrácii je liečba bez chirurgického zákroku zameraná predovšetkým na zmiernenie klinických príznakov a zlepšenie stavu pacienta. Úplné odstránenie problému nie je možné, pretože dochádza k nezvratným zmenám. V tomto stave môže pulpózne jadro spadnúť do miechového kanála, čo vedie k silnému stlačeniu nervov.

Dobre vyvinutý terapeutický režim pomôže zmierniť závažnosť klinických príznakov, posilniť svalový korzet a zabrániť progresii výbežku..

Operácia je priradená ako posledná možnosť.

Dobrý deň, ďakujem za článok, je to veľmi zaujímavé, povedz mi o nasledujúcej diagnóze MRI: príznaky degeneratívnych-dimtrofických zmien v bedrovej chrbtici, komplikovaných ľavostrannou paramediálnou herniou disku l5-s1, ľavou radikulopatiou. Pohon kolesa l1-l2, l4-l5. Spondylarthrosis. Potrebujem chirurgický zákrok alebo sa môžem liečiť od chiropraktika. Ďakujem vopred

Ahoj, Dúfam. Ďakujeme za váš komentár, ktorý sa snažíme!

Herniation disku záchranca l5s1 je najbežnejším typom lézie bedrovej chrbtice, spôsobuje vážne nepohodlie, a preto si vyžaduje správne ošetrenie. A radikulopatia alebo radikulitída, radikulárny syndróm - definícia rovnakého bolestivého stavu. Pri opakovaných exacerbáciách sa často stáva chronickou.

Zatiaľ nepotrebujete operáciu, liečba je konzervatívna. To znamená, že terapeutická masáž odborníkom (najlepšie s dobrými skúsenosťami), manuálna terapia, svalové relaxanciá (odstraňujú ochranné napätie svalového tkaniva), nesteroidné protizápalové lieky a analgetiká (napríklad diklofenak, ibuprofén), vitamíny (skupina B) - stabilizujú prenos nervových impulzov. Všetko predpíše lekár po vyšetrení a na základe vyšetrenia.

Pokiaľ ide o výčnelky, na liečbu sú zvyčajne vhodné aj konzervatívne metódy (trakcia miechy, masáže, reflexológia, atď.)..

Na liečenie spondylartrózy sú potrebné aj centrálne pôsobiace svalové relaxanciá, fonoforéza s hydrokortizónom, iónová galvanizácia s lidokaínom alebo novokaínom, modulované prúdy a / alebo magnetoterapia. Aktívne aplikujte chondroprotektory, ktoré spomaľujú degeneráciu chrupavky (glukozamín sulfát a chondroitín sulfát, Teraflex).

Dobrý deň, mám zadný pravý bočný herniovaný disk L5-S1 9 mm, boľavé bolesti na ľavej strane dolnej časti chrbta, nemôžem vstať na pravej nohe, zvlášť keď vyzerám veľa, röntgen chodidiel nič nenašiel

Ahoj láska. Hlavnými prejavmi tejto prietrže sú podráždenie koreňov veľkých nervových kmeňov, ktoré zaisťujú inerváciu dolných končatín. Okrem bolesti sa môžu objaviť pálenie alebo znížená citlivosť nôh. Mali by byť predpísané protizápalové lieky, fyzioterapia, masáže, terapeutické cvičenia.

Ahoj. Povedzte mi, prosím, na túto diagnózu je potrebný chirurgický zákrok, je to veľmi desivé. Na úrovni l5-s1 je stredný výtlak disku sagitálnou veľkosťou 5 mm, s discodurálnym konfliktom 1 stupňa. Lúmus miechového kanála nie je významne zúžený, sagitálna veľkosť na úrovni 15 až 11 mm. Záver týkajúci sa mr. Degeneratívne degeneratívne zmeny lumbosakrálnej chrbtice (osteochondróza, spondylitída) štádium 1-2. Extrúzny disk 11-s1

Dobrý deň, Ksenia. Liečba závisí od závažnosti patológie a celkového stavu pacienta a je vybraná individuálne. Neošetrená extrúzia postupuje, môžu nastať vážne komplikácie. Požiadajte svojho lekára o ošetrenie.
Tip: vyvarujte sa preťaženia chrbta, ale nedovoľte fyzickej nečinnosti, ako aj sledujte hmotnosť, aby ste nepreťažili chrbticu..

Dobrý deň, mám zadnú strednú prietrž disku L5 / S1 s veľkosťou 0,7 cm, siahajúcu do oboch medzistavcových predných končatín, s ich zúžením, dotýkajúcimi sa koreňov miechy, čiastočne deformujúcou prednú stenu duralového vaku, povedzte mi, ako mám postupovať?

Ahoj, Alexander. Neodporúčam vykonať operáciu, ale musíte podstúpiť liečbu skúseným manuálnym terapeutom. Pozrite sa na to.

Ďakujem za článok

Dobrý deň! Mám strednú kýlu disku L5-S1 do 11 mm. Je v tomto prípade potrebná operácia??

Ahoj, Alexander. Stredná kýla disku l5 - s1 spôsobuje najväčšiu úzkosť, takže kýlový výčnelok sa vyskytuje v bedrovej oblasti a je nasmerovaný na miechový kanál. Pri rozsiahlych formáciách väčších ako 8 - 12 mm sa musí problém vyriešiť chirurgicky. A ak sa okrem toho taká prietrž rýchlo zväčší, potom hrozí oddelenie častí buničitého jadra a ich strata v miechovom kanáli (sekvestra). V tomto prípade je možný rozvoj autoimunitnej reakcie..
Počas rehabilitačného obdobia je veľmi dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - záleží na tom, ako úspešný bude výsledok liečby.

Ahoj, Tatyana. Hemangiom stavca je benígny nádor, ktorý sa vyvíja v tele jedného z stavcov. Napriek častému neprítomnosti príznakov zostáva toto ochorenie dosť nebezpečné, vážne oslabuje stavce, čo vedie k výrazne zvýšenému riziku zlomenín miechy. Najúčinnejšou liečbou je radiačná terapia. Táto metóda bola testovaná a overená už dávno, silné žiarenie úspešne ničí bunky rastúceho nádoru, v dôsledku čoho sa zastaví vývoj nádoru a znižuje sa syndróm bolesti. Táto metóda však nie je vždy účinná, ak chrbtica nádoru prešla významnými zmenami. Ďalším existujúcim liečením je embolizácia. Zriedkavo sa používa chirurgické odstránenie nádoru..

Výstupok disku L5 S1 naznačuje, že k posunu došlo medzi piatym stavcom bedrovej oblasti a prvým stavcom sakrálnej oblasti. Táto oblasť chrbtice predstavuje väčšinu záťaže. Keď výstupok dosiahol viac ako 5 mm, lekári obvykle diagnostikujú pacienta medziobratlovou kýlou. V tomto prípade sa najprv uplatňuje konzervatívna liečba. Ak sú nervové zakončenie, miecha stlačená a je znížená citlivosť, potom sa vykoná operácia.

Pigmentovaná prietrž na l5c4, neustála bolesť v dolnej časti chrbta a nohy. Je nevyhnutné vykonať operáciu a aká je nebezpečná?

Alena, rozhodnutie o potrebe chirurgického zákroku môže urobiť iba chirurg po vyšetrení pacienta a po odobratí anamnézy. Všetky kýly môžu byť nebezpečné, môžu mať v budúcnosti rôzne komplikácie. Veľa záleží na prítomnosti zápalu a poškodení koreňa. Kompresia koreňov spôsobuje poškodenie zmyslov.

Ahoj, Galina! Ďakujem za článok! Odpovedzte na otázku: stredná hernia dorzálnej časti disku L5 / S1 s veľkosťou 0,7 so sklonom k ​​sekvestrácii. Kompresia ľavého koreňa S1 deformuje duralový vak. Aké sú predpovede? Dnes som urobil MRI, ešte som nemal doktora. Po prečítaní internetu to nejako prepadlo. Môžem to urobiť bez operácie? Krotké, otupené nohy atď. 35 rokov.

Diagnóza je paramediánska prietrž segmentu 15 s1 za 0,5 mm pozdĺž osi 0,9 mm a 0,5 mm. bude potrebná operácia?

Ahoj Svetlana. Záchranná kýla je najnebezpečnejším typom prietrže, pri ktorej nedochádza k porušeniu miechových nervov, ale samotnej miechy. Liečba môže byť konzervatívna a operatívna, v závislosti od vedľajších účinkov (v akom stave je močenie, dochádza k pohybu čriev, silnej necitlivosti nôh až po ich odmietnutie). Konzervatívna terapia by mala byť komplexná a pretrvávajúca. V prípade neúčinnosti takejto liečby by sa mal vykonať chirurgický zákrok.

Ďakujem mnohokrát. Prístupný článok, všetko je jasne opísané.

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.!

Dobrý deň, povedzte mi, prosím, s prietržou na úrovni L5-S1 môže vzniknúť ľavostranná paraforaminálna prietrž disku s diskom do 7 mm, môže sa vyskytnúť nevoľnosť a problém, ako je refluxná gastritída?)

Terminológia kýly disku l5 s1, Igor naznačuje, že vydutie sa nachádza medzi piatym driekom a prvým krížovým stavcom. Paraforaminálna hernia pokrýva nervy zo všetkých strán, patológia sa nachádza priamo na výstupe nervových zakončení z miechy. To znamená, že muži môžu mať zvyčajne ťažkosti s močením, akt defekácie; niekedy sú tieto procesy aktivované svojvoľne, bez ohľadu na vôľu samotnej osoby; zápcha znížená potencia, znížené libido, stuhnutosť lumbosakralu atď. Pri gastritíde musíte kontaktovať gastroenterológa..

Zaujímavý a upokojujúci článok. Ďakujem, existuje nádej bez chirurgického zákroku

Alexander, ďakujem za odpoveď!

a so symptómami hernie sa nemýlili? v tomto článku je paramedián označený ako najnebezpečnejší, práve mi bola diagnostikovaná takáto MRI, ale príznaky sú úplne odlišné, zodpovedajú dorzálnej prietrži z vášho stola

Dobrý deň, Rómovia. V tomto článku nájdete všeobecný prehľad príznakov a typov kýly. Nemyslím si, že váš lekár urobil chybu v diagnostike. Faktom je, že paramediánska kýla je rozdelená na 3 typy, jedná sa o dorzálne (premiestnenie disku do lúmenu medzi stavcami), bočné (ovplyvňujúce zadnú časť vláknitého prstenca) a sekvestrované (diagnostikované, keď časť disku spadne do oblasti miechového kanála). Symptómy u pacientov sa môžu mierne líšiť, pretože veľa závisí od príčin objavenia sa prietrže, umiestnenia, typu prietrže a času jeho výskytu. V počiatočnej fáze ochorenia sú rušivé príznaky mierne a vyznačujú sa bolesťou, bolesťou strednej intenzity a neskôr sa nepríjemné pocity zosilňujú, objavujú sa ďalšie príznaky, ktoré sa ešte nemusia cítiť. Všetko individuálne.

Ďakujem veľmi pekne. Informácie sú aktuálne, trpím bolesťou chrbtice.

Kruhový herniovaný disk

Medzi komplikáciami osteochondrózy chrbtice je častá kruhová hernia medzistavcovej platničky, ktorá je nebezpečná pre dlhý asymptomatický priebeh a rozvoj veľkých rozmerov. Počiatočná diagnóza sa vykonáva pomocou röntgenového žiarenia, v prípade ťažkostí pri stanovovaní diagnózy sa odporúča počítačová tomografia. Najdôležitejším faktorom v diagnostike je inštalácia typu kruhovej prietrže disku. Môže byť rovnomerne rozložený, kruhový-dorzálny alebo kruhový-foraminálny. Všetky z nich sú rovnako nebezpečné, pretože sú veľké a vyvíjajú značný tlak na radiálne nervy..

Hlavné príznaky sa v závislosti od miesta dajú vyjadriť ako:

 1. zvýšený krvný tlak, bolesti hlavy, závraty, znížená duševná výkonnosť v prípade poškodenia krčnej chrbtice;
 2. bolesť v oblasti srdca, znížená citlivosť horných končatín, pocit nedostatku vzduchu pri vdychovaní, keď sa nachádza v oblasti hrudníka;
 3. porušenie vnútorných orgánov brušnej dutiny, predĺžená zápcha a hnačka, rýchle močenie, slabosť nôh s lokalizáciou v bedrovej a sakrálnej chrbtici.

Moderné liečebné metódy využívajúce manuálnu terapiu môžu rýchlo obnoviť normálnu štruktúru poškodeného chrupavkového disku. Pacienti zažívajú výraznú úľavu od ich stavu po prvých 2 až 3 reláciách. Používame trakčnú trakciu, masáže, kinezoterapiu, liečebné cvičenia a reflexológiu. Počas úvodnej bezplatnej konzultácie so skúseným neurológom môžete získať komplexné informácie o možnostiach liečby vášho prípadu.

Pamätať! Samoliečba môže byť nebezpečná! Navštívte lekára

Konzultácie s lekárom sú bezplatné. Nezamyťte sa, zavolajte a my pomôžeme +7 (495) 505-30-40

Hernia disku L4 - L5

Najčastejším problémom chrbtice je medzistavcová prietrž, najčastejšie trpí bedrová oblasť a najmä jej posledné segmenty. Pri zdvíhaní závaží pripisuje maximálne zaťaženie on.

Bedrová chrbtica.

Medzistavcový disk tvorený vláknitou membránou a buničinovým jadrom je umiestnený medzi stavcami, pričom počas pohybu vykonáva hlavne funkciu tlmiča nárazov. V priebehu rokov je pod vplyvom rôznych faktorov zdeformovaný. Výsledkom je vysunutie časti pulpózneho jadra do miechového kanálika a pretrhnutie vláknitej membrány, ktorá ju drží späť. Toto a prvé vedie k tvorbe výčnelkov a potom kýly medziobratlovej platničky.

Štruktúra medzistavcových platničiek.

Približne 45% lumbálnych hernií sa nachádza na úrovni L4 - L5. Častejšie iba prietrž lumbosakrálneho L5 - S1.

Príčiny a príznaky prietrže L4-L5

Stavce bedrovej chrbtice sú väčšie ako ostatné a ich priemer presahuje výšku. Je to spôsobené skutočnosťou, že stavce skupiny L a najmä segment L4 - L5 tvoria leví podiel na zaťaženiach, ktoré sa vyskytli počas dňa. Iba svalový korzet pomáha udržiavať chrbticu..

Ale s najmenším narušením výživy tkanív medzistavcovej platničky, zmenou jej štruktúry alebo oslabením chrbtových svalov sa tlak na ňu zvyšuje priamo úmerne so závažnosťou existujúcich zmien. To vedie k tvorbe výčnelkov, hernii medziobratlovej platničky L4 - L5.

MRI sken hernie disku L4-L5.

Hlavnou príčinou vývoja choroby je osteochondróza. Môže tiež spôsobiť zranenia, obezitu, deformácie chrbtice atď..

 • pravidelná alebo neustála bolesť v bedrovej oblasti, ktorá sa zhoršuje chôdzou, otáčaním tela, vyprázdňovaním alebo jedením;
 • ožarovanie bolesti na bočných povrchoch stehna a dolnej končatiny;
 • zníženie intenzity bolesti v stojacej polohe;
 • opuchy členkov;
 • akútna bolesť v dolnej časti chrbta pri zdvíhaní rovnej nohy v polohe na chrbte a jej okamžité odstránenie, keď je rovnaká noha ohnutá v kolene;
 • zvýšené potenie, suchá pokožka;
 • celková slabosť, závraty.
Prejavy osteochondrózy.

Môžu sa vyskytnúť aj ďalšie sprievodné kýly L4 - L5. Ich povaha závisí od typu vytvoreného výčnelku..

Hernia L5 - L4 v lumbosakrálnej oblasti je najnebezpečnejšia zo všetkých. Hlavným nebezpečenstvom jeho vzniku je výskyt kompresie nervu L5, ktorý je zodpovedný za inerváciu panvových orgánov a dolných končatín v oblasti dolných končatín. Môže k tomu dôjsť:

 • znížená citlivosť;
 • zníženie možného rozsahu pohybu;
 • paréza alebo paralýza s postupnou svalovou atrofiou;
 • nedobrovoľné močenie a / alebo vyprázdnenie;
 • erektilná dysfunkcia.

V závislosti od typu výčnelku môže utrpieť iba jedna noha alebo oboje.

Ale v prípade modernej medicíny nie je liečenie medzistavcovej prietrže L4 - L5 zložité. V miernych prípadoch sa problém môže riešiť konzervatívnymi metódami, ale v pokročilých situáciách alebo pri tvorbe hernií určitých typov nie je možné eliminovať riziko komplikácií a príčiny bolesti bez operácie na odstránenie prietrže..

Druhy kýly

V závislosti od toho, ktorá oblasť výbežku miechy je zameraná, sa rozlišujú rôzne typy kýly.

chrbtovej

Predstavujú najväčšie nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, pretože sa nachádzajú v priemere miechy a po dosiahnutí určitej veľkosti ho môžu zraniť a spôsobiť zodpovedajúce poruchy. Dorsálna hernia je sprevádzaná znížením až do úplnej straty citlivosti dolných končatín, svalovej slabosti, straty kontroly nad močením a defekáciou a zhoršením účinnosti. Príznaky sa prejavujú rýchlo a pri vysokej rýchlosti získavajú intenzitu..

Foraminal

Tvorí sa pred miechovým kanálom v oblasti foraminálnych otvorov, ktorý je sprevádzaný bolesťou iba v oblasti jeho umiestnenia a pocitom mierneho brnenia pri kašľaní, smiechu, kýchaní atď..

Predsadená prietrž - vyznačená žltou čiarou.

Paramedianní

Sú umiestnené na ľavej alebo pravej strane spodného alebo horného povrchu vláknitého prstenca, ktorý je plný kompresie nervových vlákien. To vedie k silnej bolesti v postihnutej oblasti, ktorá môže dať späť zadok na zodpovedajúcej strane, chrbte trstiny a dolnej končatine. Jedným z prvých príznakov paramediánskej kýly je často pocit znecitlivenia nohy. Zo strany lézie reflexy šľachy rýchlo vyblednú, zmeny chôdze.

medián

Výstupok sa vytvára smerom k priestoru medzi stavcami L4 - L5. Jeho tvorba je často asymptomatická, ale nie je vylúčená možnosť kompresie nervových koreňov a premiestnenia zdravých častí medzistavcových platničiek. To môže spôsobiť paralýzu dolných končatín a zhoršenú funkciu panvových orgánov. Stredná kýla L4 - L5 sa často vyskytuje u športovcov.

Medián (medián) hernie disku.

difúznu

Vyznačujú sa poškodením celého vláknitého prstenca, ktorý je rovnomerne napnutý a v dôsledku kýly zaberá celý priestor miechového kanála. Predpokladom pre jeho rozvoj je pokročilá osteochondróza.

Vzhľadom na zvláštnosti miesta sa zadné hernie L4 - L5 častejšie ako predné zhlukujú, t. J. Po prasknutí vláknitého prstenca vplyvom tlaku zo susedných stavcov sa časť pulpózneho jadra oddeľuje od disku a jeho migrácia pozdĺž miechového kanála.

Toto je sprevádzané výrazným zápalovým procesom, do ktorého sú zapojené svaly, šľachy, väzy, nervy atď. Klinický obraz sa môže líšiť, čo komplikuje diagnostiku bez použitia inštrumentálnych metód..

diagnostika

Dôležitou diagnostickou úlohou nie je len identifikácia prietrže, ale aj určenie jej typu a veľkosti. Taktika ďalšieho liečenia priamo závisí od týchto faktorov..

Prvým stupňom diagnózy je vyšetrenie stavca alebo neurológa. Lekár zhromažďuje anamnézu a môže urobiť predbežnú diagnózu. Na potvrdenie sú priradené inštrumentálne výskumné metódy.

Najkomplexnejšie informácie môžu poskytnúť MRI. Medzi ďalšie použité diagnostické metódy patria laboratórne vyšetrenia, CT snímky a röntgenové snímky miechy..

Konzervatívne liečby

Liečba hernie disku L4 - L5 bez chirurgického zákroku je možná s veľkosťou v priemere do 8 mm. Taktika terapie sa vyvíja pre každého pacienta individuálne a je do značnej miery určená veľkosťou výčnelku v čase liečby. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby je však vo všetkých prípadoch zníženie záťaže v tomto segmente stavcov, ktorý sa dosahuje vďaka prísnemu dodržiavaniu pokoja počas niekoľkých dní..

Preto pri hernii s veľkosťou L4 - L5 do 5 mm je zvyčajne postačujúci pravidelný výkon špeciálnej sady cvičení a niekedy aj trakčných terapií. Ak jeho hodnota presahuje 5 mm, ale nedosiahla 8 mm, bude sa vyžadovať rozsiahlejší súbor opatrení vrátane:

Manuálna terapia.

 • liečba drogami;
 • Cvičebná terapia;
 • masáže;
 • fyzioterapia.

Hospitalizácia s prísnym dodržiavaním pokoja na lôžku je predmetom pacientov so syndrómom akútnej bolesti s herniou do 12 mm.

V rámci liekovej terapie sú pacienti predpisovaní:

 • NSA;
 • svalové relaxanciá;
 • glukokortikoidy;
 • vitamíny
 • chondroprotektory (nemajú silné dôkazy o účinnosti).

Mnoho pacientov má počas prvých mesiacov konštantné nosenie ortopedického korzetu, aby sa znížilo zaťaženie medzistavcovej platničky L4 - L5. V budúcnosti by sa malo nosiť pri ťažkých fyzických prácach, najmä v súvislosti s potrebou zdvíhania závaží.

Bedrový polotuhý korzet.

Po odstránení akútnych bolestí je liečba doplnená fyzioterapeutickými sedeniami, napríklad ultrafialovým žiarením alebo elektroforézou, ako aj masážou a fyzioterapiou. Je to manuálna terapia a cvičebná terapia, ktorá hrá jednu z najdôležitejších úloh pri konzervatívnej liečbe kýly L4 - L5..

Správny účinok na zadné svaly vám umožňuje odstrániť nadmerné napätie niektorých, zatiaľ čo iné naopak vyvolávajú tón. To eliminuje patologickú nerovnováhu a pravidelné školenie pomáha vytvárať spoľahlivú podporu chrbtice..

Komplex pohybovej terapie sa vyvíja individuálne s prihliadnutím na úroveň fyzickej prípravy pacienta a typ medzistavcovej prietrže L4 - L5. Zvyčajne to zahŕňa brušné cvičenia, kliky a zákruty zo sedu. Prvé triedy sa odporúčajú vykonávať pod dohľadom odborníka a neskôr každý deň doma. Zároveň je potrebné vyhnúť sa náhlym pohybom, a ak je toto cvičenie sprevádzané bolesťou, mali by ste okamžite prestať a vyhľadať stavovcovú konzultáciu..

Pacientom sa niekedy odporúča doplniť liečbu alternatívnymi metódami:

 • akupunktúra;
 • trakčná trakcia;
 • osteopatia;
 • kinezioterapia;
 • terapia ozónom;
 • hirudotherapy.

Takéto postupy však môžu byť prospešné iba vtedy, ak ich vykoná kvalifikovaný odborník..

Chirurgia s herniou L4-L5

V prípade, že konzervatívna terapia nemá účinok dlhšie ako 1 až 3 mesiace, je indikovaný chirurgický zákrok na herníciu disku. Bez pomoci neurochirurgov nebude tiež možné, ak choroba vyvolá vývoj syndrómu konského chvosta. Okrem toho s výčnelkom 12 mm alebo viac sa vykonáva núdzová operácia.

Chirurgický zákrok je určený na rýchle odstránenie tlaku na nervové korene alebo miechu, čo eliminuje riziko komplikácií a bolesti. Jeho taktika sa určuje individuálne na základe typu kýly L4 - L5 a jej veľkosti.

Dnes je možné operáciu medzistavcovej prietrže L4 - L5 vykonať jedným z nasledujúcich spôsobov:

 • nucleoplasty;
 • microdiscetomy;
 • odstránenie endoskopickej prietrže.

V prípade potreby sa vzdialený medzistavcový disk L4 - L5 nahradí špeciálnymi implantátmi alebo sa dosiahne spondylóza, t. J. Fúzia stavcov.

Nucleoplasty

Nukleoplastika je metóda punkcie pri odstraňovaní prietrže L4 - L5 do veľkosti 7 mm. Toto je najmenej traumatická operácia. Zahŕňa to vyriešenie problému zničením časti jadra buničiny pod kontrolou elektronicko-optického meniča pomocou:

 • laser;
 • studená plazma;
 • rádiové vlny;
 • tlak tekutiny (hydroplasty).

Najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu techniku ​​rozpoznáva hydroplastika SpineGet. Táto technika spočíva v deštrukcii časti buničitého jadra fyziologickým roztokom, ktorý sa privádza do medziobratlovej platničky L4 - L5 pomocou špeciálnej tenkej kanyly. Súčasne je riedka časť jadra okamžite nasávaná špeciálnou vetvou zariadenia a odstránená z tela. Výsledkom je odstránenie nepohodlia a bolesti..

Na rozdiel od laserovej nukleoplastiky nie je hydroplastika spojená s rizikom nadmerného zahrievania tkanív a poškodenia krvných ciev alebo nervov. Táto technika poskytuje vysokú presnosť kontroly hĺbky expozície a objemu odstráneného tkaniva.

Microdisectomy

Mikrodisektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa odstráni medziobratlová hernia L4 - L5 rezom nepresahujúcim 3 - 4 cm, a ak je to potrebné, inštalácia špeciálnych implantátov. Má širokú škálu indikácií, vrátane tejto operácie sa vykonáva so sekvestrovanými kýlami.

Endoskopická chirurgia

Táto taktika spočíva v odstránení prietrže L4 - L5 prepichnutím mäkkých tkanív, cez ktoré sa vkladá špeciálne endoskopické zariadenie. Pretože na konci endoskopu je kamera, operačný chirurg môže monitorovať každý jeho pohyb cez monitor.

Endoskopická hernia disku.

Endoskopická prietrž hernie sa vykonáva na jej mieste vo foraminálnych otvoroch a na iných úzkych miestach miechového kanála. Predstavuje nízky počet intraoperačných rizík a minimalizuje pravdepodobnosť poškodenia nervových zakončení. Ale rovnako ako nukleoplastika sa nedá vždy vykonať.

Protetika medzistavcových platničiek

Protetika sa používa na prejav syndrómu konského chvosta alebo častého relapsu prietrže, to znamená v prípadoch, keď si medzistavcové platničky vyžadujú odstránenie alebo po operácii existuje vysoké riziko vzniku spinálnej nestability. Moderné implantáty a kovové štruktúry dokážu úplne nahradiť postihnutý disk pri zachovaní celého objemu jeho funkcií alebo obnoviť integritu vláknitého prstenca..

Disková protéza M6.

Absolútna biologická kompatibilita a vysoká odolnosť proti opotrebeniu sa vyznačujú endoprotézami M6, čo sú umelé disky. Umožňujú vymeniť vzdialenú jednotku alebo viac.

Ak sa po operácii kýly vyskytne veľký defekt vo vláknitom krúžku, môže sa použiť barikový implantát. Je to mriežka, ktorá nahradí chýbajúcu časť plášťa disku a zabraňuje úniku buničitého jadra do miechového kanála po operácii..

Na stabilizáciu stavcov v normálnej polohe sa môže tiež použiť transpedikulárna fixačná technika. Pomocou kovových konštrukcií a skrutiek sú stavce v oblasti vzdialeného disku bezpečne pripevnené a kombinované do jedného systému..

Rehabilitácia

Po operácii začína rehabilitačné obdobie. Jeho závažnosť a trvanie závisí od typu operácie uskutočnenej pri prietrži. Preto sa môžu pacienti po nukleoplastike v ten istý deň vrátiť k obvyklým životným podmienkam a opustiť iba ťažkú ​​fyzickú prácu a sklon. Po endoskopickom odstránení a mikrodiscektómii je rehabilitácia zložitejšia a vyžaduje nemocničný pobyt asi týždeň.

15-ročný pacient s herníciou disku L4-L5: vľavo

Po prepustení pacient dostane podrobné odporúčania. Počas rehabilitačného obdobia sú indikované liekové terapie, nosenie ortopedického korzetu, cvičebná terapia a fyzioterapia. Pacientom sa niekedy odporúčajú manuálne terapie, kinezioterapia, plávanie, joga.

Pacient vo veku 15 rokov deň po odstránení hernie disku L4-L5.

Čo je to kruhový výčnelok

Pri kruhovom výčnelku medzistavcový disk rovnomerne vyčnieva z anatomických limitov. Tento stav je sprevádzaný porušením koreňov miechy, ktoré za nepriaznivých podmienok vedie k zdravotnému postihnutiu.

Od pacienta sa vyžaduje včasná pomoc, pretože sa patológia vyvíja postupne. V dôsledku prítomnosti etáp sa zvyšuje pravdepodobnosť priaznivého výsledku a eliminácia ochrnutia.

Vývojové fázy

 1. Vzhľad mikrotrhlín, menšie zmeny v štruktúre disku. Bolesť je paroxyzmálna.
 2. Výstupok dosahuje 2 - 3 mm. Bolesť sa už neobmedzuje na zameranie poškodenia, vyžarovania končatín a vnútorných orgánov nachádzajúcich sa vedľa problémovej oblasti.
 3. Patológia sa zvyšuje (5-6 mm). Tento stav ohrozuje prasknutie vláknitého prstenca, zdravotné postihnutie.

Príznaky kruhového výčnelku

Prejavy sú najzreteľnejšie, keď veľkosť výčnelkov dosiahne 3 alebo viac milimetrov. Pacient je mučený lokalizovanými bolesťami, zhoršuje sa pružnosť svalov a pohyblivosť končatín. Cvičenie vyvoláva útok.

Obrázok závisí od umiestnenia výčnelku. Ak sa patológia vytvorila v cervikálnej oblasti, potom má pacient:

 • migrény, bolesť v krku a krku;
 • znecitlivenie horných končatín;
 • tlakové rázy;
 • hluk v ušiach.

S bedrovou lokalizáciou výčnelku sú:

 • problémy s pohyblivosťou nôh, tela;
 • vyprovokovanie dolných končatín;
 • patológia močenia a defekácie (nedostatok nutkania, zvýšené alebo znížené príznaky).

Ak ochorenie napadlo hrudnú oblasť, pacient pociťuje bolesť v hrudnej kosti, je možné dýchanie a podobné astmatické záchvaty..

Kruhový-foraminal. Sprevádza ju upnutie nervov, akútne záchvaty bolesti a strata citlivosti. Najnebezpečnejší typ výčnelku, vysoká pravdepodobnosť ochrnutia.

Zadné. Nasmerovaný na miechový kanál. Vyvíja sa pri hernii a stenóze..

Kruhový objazd. Najbežnejší podtyp. V počiatočnej fáze postupuje tajne, nespôsobuje úzkosť. S ďalším vývojom sú príznaky rozmazané. Patológia siaha do celého intervalu, výčnelok nie je jednostranný.

Príčiny choroby

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • genetická predispozícia;
 • poranenia pri narodení, nesprávny vnútromaternicový vývoj;
 • tehotenstvo (predovšetkým viacnásobné);
 • patológia chrbtice (zakrivenie, trauma, infekčné choroby);
 • nesprávny životný štýl (zaťaženie na jednej strane tela, nesprávna poloha na spánok, nedostatočne vysoké alebo nízke stoly a stoličky, predĺžené sedenie na 1 mieste, nedostatok pohybu alebo nadmerné napätie, prítomnosť zlých návykov).

Riziková skupina zahŕňa:

 • ľudia s nadváhou;
 • osoby, ktoré utrpeli zranenia a operácie, po ktorých boli dlhodobo v pokoji;
 • nešportoví ľudia;
 • profesionálni športovci (najmä ak disciplína zahŕňa silný rozvoj svalov iba na jednej strane tela, vzpieranie, jazdenie a skákanie na škrupinách);
 • ťažko pracujúci občania.

diagnostika

Skúsení lekári a ortopédovia už počas vyšetrenia a palpácie budú schopní zistiť prítomnosť patológie, ale iba vyšetrenie pomocou zariadení umožní určiť typ protrúzie, štádium, dynamiku a lokalizáciu choroby..

 • MRI (najcitlivejšia metóda);
 • röntgenový
 • CT sken.

Výstupok z kruhového disku

13 l4

Mid-bedrový typ je diagnostikovaný u 4% pacientov s výčnelkami. Súčasne je pre lekárov pomerne ťažké identifikovať patológiu a určiť vlastnosti jej priebehu a lokalizácie. S vývojom procesu existuje možnosť vertebrogénnej radikulopatie.

14 l5

Zaostrenie sa nachádza medzi 5 a 4 bedrovými stavcami. Výčnelok je jednotný, často sprevádzaný patologickými zmenami 15 s1. Prejavuje sa bolesťou dolnej časti chrbta a dolných končatín. Často ide do kýly.

15 s1

Tento typ sa vyznačuje vysokou hrozbou pre pacienta. Lokalizácia: posledný bedrový a prvý krížový stavca. Vyvíja sa na pozadí degeneratívnych zmien v mieche.

liečba

Zameriava sa na zmiernenie bolesti, zastavenie vývoja a šírenia choroby. V niektorých prípadoch sa ukazuje, že výčnelok zmenšuje na takú veľkosť, že prestane spôsobovať nepríjemnosti.

Drogová terapia

Tvorí základ komplexnej liečby. Na udržanie pacienta je predpísaných niekoľko liekov..

NSAID a lieky proti bolesti

Skupina liekov charakterizovaná antipyretickými, protizápalovými analgetickými účinkami. Prispievajú k odstraňovaniu svalových kŕčov (účinok je menej výrazný ako účinok svalových relaxancií). Pri vysokých dávkach a pri dlhodobej liečbe majú tráviace orgány negatívny účinok. Jednotliví zástupcovia kategórie môžu spôsobovať bolesti hlavy, zmätenosť, ospalosť.

 • Ibuprofen. K dispozícii vo forme bežných a želatínových tabliet, kapsúl, gélov a mastí na masírovanie a odieranie, suspenzií a čapíkov. Externe sa používa 2 až 3 týždne, perorálne menej ako 14 dní. Liek je kontraindikovaný v aspirínovej triáde, patológiách zrakového nervu, počas exacerbácie peptického vredového ochorenia a gastritídy a v treťom trimestri gravidity..
 • Arthrosan. Spôsob uvoľnenia: injekcie a tablety. Injekcie sú určené na akútnu bolesť, vhodné na neodkladnú starostlivosť. Liek sa nekombinuje s inými nesteroidnými liečivami. Liek sa nepoužíva na hemofíliu, zlyhanie srdca, zápalové procesy v čreve a pooperačnom období.
 • Diclofenac. Predávajú sa gély, masti, tablety, injekcie a sviečky. Injekcie diklofenaku sú rýchlo pôsobiacim liekom, v naliehavých prípadoch sa u nich vyskytujú častejšie ako iné lieky. Naopak, spomaľujúce tablety pôsobia pomaly, ale ich účinok sa pozoruje oveľa dlhšie. Používajú sa pri dlhodobej liečbe chorôb pohybového ústrojenstva a pri chronických patologických stavoch chrbtice..
 • Movalis. Predáva sa vo forme sviečok, tabliet, suspenzií. Od ostatných liekov skupiny sa líši bezpečnosťou gastrointestinálneho traktu: má nižšiu frekvenciu vedľajších účinkov. Môže sa používať na zlyhanie obličiek, ale nie na astmu, progresívne ochorenia pečene a čriev, zlyhanie srdca. Kontraindikované u pacientov mladších ako 12 rokov.

Iné NSAID predpísané na výčnelok:

kortikosteroidy

Blokády sú núdzový druh pomoci zameraný predovšetkým na potlačenie bolesti. Hormonálne lieky majú zároveň dlhý zoznam účinkov a nielen odstraňujú nepohodlie. Zoznam vlastností sa líši v závislosti od liekov..

Lieky používané na výčnelok:

Svalové relaxanciá

S výčnelkami sa svalové relaxanciá používajú vo forme kapsúl a tabliet. Majú analgetický vazodilatačný účinok. Uvoľňuje kŕče, uvoľňuje svaly. Konajú selektívne. Neovplyvňujú nervové vlákna a zdravé tkanivá: po aplikácii sa uvoľňujú iba svaly napadnuté protrúziou.

 • rozsiahle popáleniny;
 • glaukóm;
 • choroby močového ústrojenstva;
 • ochorenie srdca
 • vysoký krvný tlak.
 • Baklofen. Dobre sa vstrebáva z tráviaceho traktu. Má mierne analgetické účinky, rýchlo zmierňuje kŕče. Zvyšuje účinok iných liekov. Na pozadí recepcie sa môže objaviť nevoľnosť a slabosť.
 • Sirdalud. Nástroj sa zobrazuje nielen počas exacerbácie. Nie je kompatibilný s diuretikami a liečivami.
 • Midokalm. Vyznačuje sa bezpečnosťou (v porovnaní so svalovými relaxantmi predchádzajúcich generácií). Analgetický účinok je veľmi výrazný.

Diuretiká

Odstraňujú opuchy zovretých nervových koreňov a odstraňujú stagnujúce javy. Na dosiahnutie výsledkov použite:

fyzioterapia

V terapii zaujíma kľúčové postavenie. Pomáha posilňovať chrbticu a svaly, bojuje proti kŕčom, predlžuje remisiu a zastavuje rozvoj choroby. Výsledky sa pozorujú iba pri správnom cvičení..

Cvičebná terapia by sa mala vykonávať pri absencii výrazných symptómov a podľa individuálneho programu vypracovaného odborníkmi (je vhodné, aby bol prítomný na školení). Predtým, ako začnete, musíte zahriať svaly a skontrolovať, či telo nemá skrytú bolesť. Ak to chcete urobiť, stlačte oblasť problému. Ak je akcia sprevádzaná nepríjemnými pocitmi, relácia sa odloží..

Aplikovaná skupina cvičení:

 • Zdvíhanie a spúšťanie panvy. Vykonáva sa z ležiacej polohy. Ak je to potrebné, môžete pomôcť rukami, ale lakte nemôžete odtrhnúť z podlahy.
 • Hladké zdvíhanie puzdra. Počiatočná poloha: leží na chrbte.
 • Loď bez zdvíhania nôh. Zdvíha sa iba horná časť tela (k spodnej časti chrbta)..
 • Nakloní sa nabok. Vyžadujú hladké vykonanie.
 • Zdvíhanie končatín. Východisková poloha: na všetkých štyroch. Je potrebné súčasne odtrhnúť protiľahlé končatiny z podlahy. Výška zdvihu závisí od stavu pacienta.

fyzioterapia

Zmierňuje príznaky, predlžuje remisiu, zlepšuje metabolické procesy v poškodených a upnutých tkanivách. Základné techniky:

 • Laserové ošetrenie. Lúč je nasmerovaný do problémovej oblasti.
 • elektroforéza Kombinácia tepla a liekov.
 • UHF Tepelné spracovanie za sucha.
 • Magnetoterapia. Metóda je založená na výhodách smerového pôsobenia magnetických lúčov.

masáž

Táto technika pomáha uvoľňovať kŕče, urýchľuje prietok krvi do končatín a postihnutej oblasti. Zlepšuje svalový tonus. Uskutočňujú sa akupresúrne stretnutia (alternatíva k akupunktúre), ako aj postupy, počas ktorých ovplyvňujú rôzne časti tela, ktoré súvisia s týmto problémom a nesúvisia s ním..

Praktizuje sa aj vákuová terapia, ale na pozadí jej použitia často vznikajú komplikácie. Dohodnúť sa na masáži s bankami je iba so súhlasom ošetrujúceho lekára. Lekár môže vydať povolenie na manipuláciu z dôvodu potreby znížiť tukovú vrstvu a miestnu stagnáciu.

Manuálna terapia

Zvyšuje pohyblivosť chrbtice, zastavuje prejavy choroby. Základ techniky: masáž pákou.

akupunktúra

Svaly sú posilnené, krvný obeh v problémovej oblasti je čiastočne normalizovaný. Metóda vyžaduje sterilné podmienky a rozsiahle znalosti z fyziológie.

Hirudotherapy

Kurz zahŕňa 4 až 10 procedúr. Trvanie relácie a počet pijavice sa vždy zvyšujú. Ak sú v prvý deň vysadené 2 až 3 rastliny po dobu 20 minút, potom štvrtým už existuje 7 až 10 jedincov na hodinu a pol.

Na konci terapie opuch pacienta zreteľne ustupuje, procesy v tele sa čiastočne normalizujú. Bolesť je tlmená. Účinok sa dosiahne vďaka enzýmom vstreknutým do krvi. Ich počet sa pohybuje od 140 do 160. Medzi nimi imunomodulačné, analgetické, protizápalové a antipsychotické zlúčeniny, ako aj látky, ktoré podporujú riedenie krvi..

Apitherapy

Vykonáva sa dvoma spôsobmi. Pri prvom spôsobe je potrebné mať k dispozícii výsledky diagnostiky, poznať miesto a veľkosť výčnelku. V takom prípade sa hmyz kladie priamo na postihnuté miesto. Druhá metóda spočíva v umiestnení včiel na konkrétne miesta človeka (biologicky aktívne body).

Bodnutie hmyzu po dosiahnutí záhryzu sa ponechá v tele 5 až 15 minút. Na konci zákroku bolesť pacienta krátko klesne, je zaznamenaná úľava od spastického syndrómu a zápalový proces..

Ľudové lieky

Recepty babičky a bylinné lieky pôsobia iba ako adjuvans, čiastočne odstraňujú a tlmia príznaky. Nie je potrebné budovať protruzívne ošetrenie iba na ľudových metódach.

 • Nalejte 100 g mulleínu (kvetenstvo) s alkoholom (1 l). Trvajte na tom, že na tmavom mieste budete mať 3 týždne. Vrhnite sa do zamerania bolesti. Používajte v noci.
 • 1 šálka lilacs kombinovať s literom 40% alkoholu. Nechajte osamelý 8 dní. Aplikácia: denne, v noci, ako brúsenie.
 • Zmiešajte rovnaké množstvo čerstvého medu a cibuľovej kaše. Naneste produkt na gázu, pripevnite ho na boľavé miesto. Obväz upevnite šálom. Nechajte pôsobiť niekoľko hodín..
 • Skombinujte 50 ml šťavy z aloe s 20 g koreňov kostnej kosti (sekané) a pohárom čerstvého medu. Vezmite si perorálne polievkovú lyžicu na 15-20 dní.
 • Nalejte kostival (korene) s vodkou (asi 5 l) zmiešanou s lyžičkou medu. Skladujte v tme 10 dní. Vezmite ihneď po prebudení v lyžičke na 10 dní.

chirurgia

Metóda sa praktizuje, iba ak existujú dôkazy:

 • rýchlo progresívny výstupok;
 • neprítomnosť pozitívneho účinku z kombinácie iných metód kontroly počas 6 alebo viac mesiacov liečby.

Výnimka z pravidla: odparovanie laserom. Táto technika nie je využívaná v bežiacich formách.

Zásah je minimálne invazívny. Možné možnosti pre operácie:

 • Hydroplasty. Pointa: po dobu 20-25 minút lekár pomocou röntgenového žiarenia zavedie látku do centrálnej časti poškodeného disku, čím sa vymývajú patologicky zmenené oblasti a hydratujú sa zdravé tkanivá. Výsledok: zníženie výčnelku, zmiernenie príznakov.
 • Laserové odparovanie. Praktizuje sa v raných štádiách choroby, keď patologické zmeny v jadre ešte nie sú osifikované. Pointa: výčnelok je spálený.
 • Nukleoplastika studenej plazmy. Pointa: plazma je zavedená do dutiny disku, pod vplyvom ktorej časti jadra odumierajú a vyparujú sa. Výsledky: zníženie výčnelku, zmiernenie bolesti.

Žiadny chirurg nemôže zaručiť úplné liečenie chorôb chrbtice. Niekedy je potrebných niekoľko operácií. V iných prípadoch sa po dlhej dobe objaví relaps..

Výživa

 • korekcia telesnej hmotnosti v menšom smere;
 • odstránenie nedostatku látok potrebných na normálne fungovanie pohybového aparátu a tela ako celku;
 • normalizácia dodávok potravín do problémových oblastí;
 • posilnenie imunity.
 • strava by mala byť vyvážená;
 • malo by sa vyhnúť vykladaniu detí, posteniu, prísnej strave a prejedaniu;
 • mäso musí byť súčasťou stravy;
 • živočíšne bielkoviny (vajcia, mäso) je potrebné kombinovať a nahradiť rastlinnými (fazuľa, hrach, fazuľa);
 • nemôžete dodržať jednosložkovú stravu, vylúčiť z ponuky uhľohydráty, bielkoviny alebo tuky;
 • vajcia by sa mali jesť celé bez toho, aby odstránili žĺtok alebo bielkoviny (ide o sklad zdravých tukov);
 • alkohol zužuje krvné cievy, spomaľuje transport živín vo vnútri tela, preto sú pri liečení výčnelkov kontraindikované aperitívy a tráviace ústrojenstvo;
 • grapefruity urýchľujú metabolizmus, stimulujú stratu hmotnosti, ale nie ich neustále jesť (môžu sa objaviť problémy so zubami, môže sa objaviť stav pred gastritídou);
 • do ponuky je potrebné zahrnúť zdroje tiamínu, selénu, pyridoxínu, vitamínu A a E (posledné 2 sa najlepšie používajú spolu, pretože sa navzájom zlepšujú a vzájomne sa bránia deštrukcii v kyslom prostredí);
 • vitamíny E a C, glukozamín a chondrotín zvyšujú produkciu kolagénu (potrebné pre elasticitu chrbtice, obnovu chrupavky).
 • Ryby. Zdroj vitamínu D a fosforu. Najužitočnejšie odrody tukov: sumec, losos, pstruh, treska, ružový losos.
 • Želé podobné výrobky (predovšetkým aspické). Prostredníctvom nich telo prijíma látky potrebné pre chrupavku.
 • Milk. Položky z obchodu sa nehodia. Iba domáce výrobky, ktoré neobsahujú rastlinné náhradky a neprechádzajú výhodami viacstupňového spracovania.
 • Červená a oranžová zelenina, ovocie. Bohaté na vitamíny A a E.

Prognóza ochorenia

V prípade skorého obehu je prognóza priaznivá. Je možné zabrániť vzniku kýly alebo spomaliť jej vývoj, spomaliť alebo úplne zastaviť deformáciu disku.

Navyše špecifickosť kruhového výčnelku je taká, že niektoré z jeho podtypov sú charakterizované silnou bolesťou, ktorú je takmer nemožné odstrániť pomocou liekov. Pacienti musia používať silné lieky proti bolesti, ktoré majú negatívny vplyv na srdce, tráviace orgány a nervový systém..

Užitočné video

Prečítajte si viac informácií o kruhovom výčnelku z tohto videa.

záver

Systematická návšteva neurológa a ortopéda je zárukou včasnej detekcie výbežkov aj pri absencii symptómov. Lekár vydá pokyny na vyšetrenie, na základe ktorého sa rozhodne o vhodnosti umiestnenia pacienta do nemocnice.

Bude tiež naplánovaný liečebný program, ktorý zvyčajne pozostáva z cvičenia, liekov, masáží a fyzioterapie. Okrem toho sa môžete uchýliť k hirudoterapii, akupunktúre a ľudovým liekom. Komplexné fit poskytuje priaznivú prognózu choroby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Jednou z hlavných operácií v chirurgickej nemocnici je odstránenie prietrže brucha. Vykonáva sa naliehavo a plánovaným spôsobom..
Ultrazvuk inguinálnej oblasti je metóda inštrumentálnej diagnostiky, ktorá sa vykonáva na určenie prítomnosti a stavu prietrže, ako aj tkanív nachádzajúcich sa v jej tesnej blízkosti.
krčnej chrbtice Domov Cervikálna kýla Teraz ste tuCvičenie na liečbu krčnej prietržeAnatomicky sa krčná chrbtica skladá zo siedmich stavcov. Disky medzi krčnými stavcami nie sú také silné ako disky v hrudnej alebo bedrovej oblasti, takže veľkosť prietrže samotnej je menšia.
Terapeutická metódaČo sa používaPrečo