loader

Hlavná

Späť

Dorsopatia lumbosakrálnej chrbtice

Dorsopatia je séria degeneratívnych procesov, ktoré ovplyvňujú celý systém miechy v jednom, špecifickom oddelení alebo vo viacerých oblastiach naraz. Tieto zmeny ovplyvňujú nielen medzistavcové priestory a disky, ale aj tkanivo chrupavky, svalov a kĺbov.

Funkcie dorzopatie dolnej časti chrbta

Najbežnejším prípadom je dorzopatia lumbosakrálnej chrbtice. Takéto štatistické údaje sú spojené s banálnym veľkým fyzickým namáhaním tejto časti chrbtice, takže najzraniteľnejšie sú stavce v bedrovej oblasti. Zaťaženie, ktorému môže lumbosakrálna časť vydržať, pozostáva nielen z mechanických účinkov, ktorým sa osoba vystavuje; ale aj z hmotnosti vlastného tela.

Ľudská anatómia okrem toho zahŕňa prechod najväčšieho sedacieho nervu práve v tejto oblasti, čo vedie k vzniku silnej bolesti a svalového kŕče v prípade výčnelkov alebo kýly disku, ktoré sa môžu vyskytnúť v dôsledku dorsopatie..

Príčiny choroby

Medzi príčiny dorsopatie lumbosakrálnej chrbtice možno uviesť mnoho faktorov, avšak opotrebovanie spôsobené prirodzeným starnutím tela sa stále považuje za určujúce. Štruktúra kosti chrbtice sa aktívne formuje až do veku 20 rokov. A už 30 rokov sú viditeľné znaky starnutia jeho zložiek. Preto je spodná časť chrbta, rovnako ako z dôvodu zvláštností ľudskej anatómie, najzraniteľnejšia z týchto negatívnych faktorov:

 • Pravidelná neprimeraná fyzická aktivita;
 • Nadváha;
 • Ťažký šport;
 • Iracionálna výživa;
 • Metabolické ochorenie;
 • Slabá imunita;
 • Zranenia a mikro-zranenia;
 • Zhoršené držanie tela;
 • Dedičný faktor;
 • Zlé návyky.

Odporúčania pre liečbu

Je obvyklé klasifikovať dorzopatiu dolnej časti chrbta podľa troch rôznych fáz:

 • Akútne obdobie až 3 týždne;
 • Subakútna forma od 3 do 12 týždňov;
 • Chronická dorzopatia trvá viac ako 12 týždňov.

Je potrebné poznamenať, že liečba choroby si vyžaduje komplexný, viaczložkový prístup. Lieky nie sú účinné bez fyzioterapie, dodržiavania režimu a restoratívnej gymnastiky, pretože použitie akýchkoľvek liekov výrazne oslabuje svalový korzet chrbta, čím vytvára ďalšie zaťaženie chrbtice..

Dorsopatia sa má liečiť v niekoľkých štádiách:

 • 1-3 dni: častá anestézia, absolútny odpočinok, používanie svalových relaxancií;
 • 4 - 10 dní: šetrný režim, fyzioterapia, jednoduché cvičenia v polohe na chrbte, anestézia nepretržite;
 • 11-20 dní: pridanie manuálnej terapie a masáže, postupný návrat do zvyčajného režimu s obmedzením fyzickej aktivity;
 • Viac ako 20 dní: aktívny režim, komplexná gymnastika a úľava od bolesti iba v prípade potreby.

Tradičná terapia akútnej formy ochorenia zahŕňa:

 • Spať na tvrdej ortopedickej matraci;
 • Nosiť korzet;
 • Aktívna lieková terapia;
 • Označené miestne blokády.

Subakútna a chronická forma choroby si vyžaduje neustále sledovanie, vykonávanie osobitných cvičení, návštevu chiropraktika a fyzioterapeutickej miestnosti.

Náhla exacerbácia chronickej formy dorzopatie vyžaduje okamžitý zásah a použitie:

 • analgetiká;
 • Chondoprotectors;
 • Svalové relaxanciá;
 • Nesteroidné protizápalové lieky;
 • Lokálna anestézia.

Na zastavenie rozvoja choroby je dôležité vytvoriť nový stereotyp pohybu pacienta, správne držanie tela pri sedení a chôdzi, vyváženú stravu a miernu fyzickú aktivitu..

Prečítajte si tiež:

9 komentárov

Veľmi užitočný a užitočný článok! Pravidelne aktualizujem. Pre mnohých sa vyskytujú malé problémy s chrbticou alebo dokonca choroby a komplikácie. Je dobré, že existujú také informačné príspevky, fóra a články. Vďaka vývojárom a redaktorom za užitočné a najdôležitejšie informácie, ktoré sú jasné! Po návšteve vašich stránok samoliečba sa zdá byť ľahká (z rozumných dôvodov), nie je desivé dohodnúť si schôdzku, uvedomujete si, že by ste nemali začať so zdravím, v každom prípade! Vaše články pomáhajú nielen mne - mojej rodine a priateľom

Nie, keď neboli problémy s chrbticou a som z toho rád. Ale veľa ľudí má také problémy. Takéto choroby sa musia liečiť okamžite a nečakať, až všetko prebehne. Mnohokrát som o tom počul. Problémy s chrbticou vznikajú najmä v dôsledku veľkého preťaženia mladých ľudí. A u starších ľudí, dokonca aj od malých. Je dobré, že existujú rôzne knihy, televízia, rádio a tu sú také články, ktoré vám pomôžu zamyslieť sa nad tým, či stojí za to niesť portfólio nesprávne, tašky, atď. Naozaj sa mi páčilo, že napísali článok nielen o tom, ako sa liečiť, ale ako sa tomu ochoreniu vyhnúť. V žiadnom prípade nemôžete ochorenie liečiť okamžite, potrebujete ho postupne. Tí, ktorí majú takúto chorobu, si pozorne prečítajte článok a čoskoro budú ako uhorka. Je veľmi dôležité vedieť, čo vám pomôže byť zdravý, pretože zdravie sa nedá kúpiť za peniaze, a preto je to pre nás všetkých také drahé. Tieto články inšpirujú vaše zdravie. Zaujímavé je, že osteochondróza nie je ochorenie, ale morfologická zmena v disku. A iba v Rusku ho diagnostikuje väčšina lekárov v zahraničí nerozumejú ruským lekárom kvôli takejto nezhode. Prvú učebnicu o dorzopatii v Rusku napísal Konstantin Jakovlevič Kozhevnik a psychiatriu oddelil aj od neurológie. Ale nebol to on, kto publikoval učebnicu, ale študenti za svoje peniaze. Táto učebnica bola vydaná päťkrát. Tisíc deväťsto dvanásteho roku bolo vydanie učebnice. V tom čase lekári nazývali dorsopatia ischias. A postupom času „ischias“. Potom sa verilo, že je to zápalový koreň. Keď však začali študovať, nezaznamenali sa žiadne známky zápalu, tj hnis, hniloba atď. V šesťdesiatom piatom piatom roku vyšla kniha s názvom cervikálna osteochondróza. Kniha bola napísaná profesorom Jurijom Jurijevičom Popelyanským a práve on objavil pojem osteochondróza. Bol to on, ktorý neskôr zahrnul aj koncepciu dorsopatie nesúvisiacu s chorobami vnútorných orgánov. Pozeral som video, ktoré sa mi naozaj páčilo, objavil som pre seba veľa nových vecí, zistil som. Ďakujem autorovi za napísanie tak úžasného článku. Teraz budem opatrný, aby som bol zdravý.!

Chcel by som podrobný popis príznakov, pretože jej bolí chrbát, len nechápem prečo. Chápem samozrejme to, čo potrebujem navštíviť lekára, ale nejako nemám voľný čas, tým viac, že ​​sa v mojom veku sťažujem na chrbát. potom budem podrobnejšie študovať svoju bolesť.

Áno, veľmi informatívny článok pre mňa, veľa užitočných informácií, možno to povedať ako dych vzduchu, pretože ma bolí chrbát bedrovej oblasti. Môj lekár mi povedal, aby som sa veľa hýbal, povedal, aby som sa pred zrkadlom uškrnul ako dieťa, ktoré stvrdne svaly a všetko prejde. a tu je napísaný zaujímavý komplex. ďakujem, myslím si, že to pomôže mnohým ľuďom, najmä tým, ktorí žijú v odľahlých oblastiach od veľkých miest, tých, ktorí nemajú dobrých lekárov.

Tento článok je dobrý, ale rád by som niečo pridal. Dorsopatia je často predzvesťou niečoho nebezpečnejšieho ako jednoduché starnutie a opotrebenie, poviem vám príkladom. Mám 23 rokov, je príliš skoro hovoriť o akomkoľvek všeobecnom starnutí tela, takže na jar som mal bolesti v bedrovej oblasti, okamžite som išiel do nemocnice, po krátkom vyšetrení mi bola dorsopatia, bola mi predpísaná cvičebná terapia a odoslaná na elektromagnetickú masáž, pri predpisovaní liekov pre N-té množstvo. Ako sa mi povedalo, urobilo sa to na úľavu od bolesti a malo to okamžite pomôcť. Ale po absolvovaní 10 procedúr, po opití drogy nedošlo k žiadnym zmenám. Zázrak sa nestal. Znovu prišiel na recepciu, predpísal obklady a ultrazvukovú masáž. No, poviem vám ďalšie podrobnosti, len poviem, že tento rok na jeseň, tj o pol roka neskôr, som urobil MRI bedrovej chrbtice a našiel som prietrž, 3 výčnelky, retrolistézu a spondylartrózu. Prečo som toto všetko? Okrem toho môže byť dorzopatia iba predzvesťou a pri prvých príznakoch je potrebné skúmať a hľadať príčinu..

Dorsopatia lumbosakrálnej chrbtice je veľmi závažné ochorenie. Ak sa o seba nestaráte, môže to mať vážne následky. Súhlasím so stanoviskom Arsenyho, že toto ochorenie by sa malo pri prvých príznakoch eradikovať. Ak sa bolesť v dolnej časti chrbta cítila, odporúča sa, aby ste na niekoľko dní zastavili všetok stres a odpočinok. Naše kosti, aj keď sú silné, nestoja za to, aby sme dosiahli naše ciele. Vaša chrbtica môže zachrániť iba mier a včasná prevencia.

Nikdy som nepremýšľal o chorobe spojenej s chrbticou, mám iba 26 rokov. Keď však dieťa porodilo, začali ma trápiť bolesťou chrbta, pretože dieťa je neustále v náručí a moje chrbty sú jednoducho roztrhané. Čítal som váš článok, naozaj premýšľal o probléme. V prvom som o tejto chorobe počul veľmi poučný! Vďaka autorom!

Ale ako pochopiť, či nedošlo k zraneniam, zlým návykom, práci nie je ťažké a nie sedavé a problémy s chrbticou sú veľmi časté. Samotní lekári zvyčajne nemôžu diagnostikovať. Hovorí sa, že niečo so stoličkou v časti chrbtice, a odpoveďou je, ako zaobchádzať, kúpiť rôzne masti. Nepredpisovali ani masáže. Nie je čo stratiť a neverím ničomu, vyskúšame spôsob uvedený na týchto stránkach. Po nejakom čase sa odhlásim, či mi to pomohlo alebo nie. Mimochodom, mám tiež iba 32 rokov, takže problém s chrbticou nie je iba u starších ľudí. Pre také malé mestá, ako sú moje, je nádej len na samoliečbu.

Zaujímavé informácie. Ja to netrpím, ale mám priateľov a príbuzných s takýmito problémami. Je nepravdepodobné, že niekto v mladom veku môže trpieť týmto problémom s chrbticou, hoci to všetko závisí od druhu činnosti a stresu, ale podľa môjho názoru sú tieto informácie v starobe jednoducho potrebné, pretože jedného dňa sa všetci dostaneme úctyhodný vek a je lepšie poznať najúčinnejšie metódy, ako sa zbaviť možných ťažkostí.

Liečba dorzopatie lumbosakrálnej chrbtice

Ťažká bolesť chrbta často vyvoláva taký patologický proces, ako je dorzopatia bedrovej chrbtice. Tento výraz sa týka komplexu degeneratívnych-dystrofických chorôb chrbtice a priľahlých anatomických štruktúr. Dorsopatia sa často porovnáva so ischiasou kvôli podobným príznakom. Patológia je nebezpečná, pretože bez liečby môže viesť k invalidite a úplnej invalidite..

príčiny

Dôvody rozvoja bedrovej dorzopatie sú často tieto:

 • choroby chrbtice (stoop, kyphoskolióza, skolióza), ako aj zhoršené držanie tela;
 • dedičná predispozícia. V tomto prípade dochádza k vývoju patologického procesu na pozadí konštrukčných znakov chrbtice;
 • fajčenie, alkohol, nadmerná konzumácia vyprážaných, solených a údených potravín;
 • dynamická a štatistická fyzická aktivita. Ak má osoba zdvíhať závažia, nemalo by sa to robiť v skrytej alebo inej nepríjemnej polohe;
 • časté prechladnutia;
 • pasívny životný štýl;
 • nadmerná epizodická záťaž u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života;
 • nadváha.

Okrem toho sú degeneratívne-dystrofické procesy v mieche vyvolané vonkajšími stimulmi, ako aj vek pacienta, priaznivými faktormi rozvoja dorsopatie. Jednou z najbežnejších príčin patológie sú myofasciálne syndrómy a spinálna osteochondróza..

symptomatológie

Pri lumbálnej dorzopatii trpí pacient silnou bolesťou v dolnej časti chrbta, rozdáva sa krížovke, ako aj panvovým orgánom a dolným končatinám. Ak sú postihnuté nervové korene, vyskytujú sa bolesti pri strelení, svalová slabosť, narušenie citlivosti, ako aj hypotenzia a hypotrofia. Patologický proces je navyše sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • vaskulárne dystrofické zmeny;
 • zvýšená bolesť počas kýchania, kašľa, vzpierania a akéhokoľvek iného fyzického námahy;
 • tuhosť pohybov;
 • necitlivosť a bolesť v dolných končatinách so súčasným znížením reflexov;
 • svalové kŕče;
 • bolesť v chrbte, lokalizovaná na boku lézie, ako aj vo svaloch ramenného pletenca a krku.

Keď sa zistia príznaky dorsopatie, často sa podceňujú syndrómy myofasciálnej bolesti. Ich podstatou je, že svalová skupina alebo skupina svalov trpí primárne a nie na pozadí funkčných alebo morfologických porúch chrbtice. Okrem bolesti sa pacient môže javiť ako chromý, ale ani si toho nevšimne.

V niektorých prípadoch sa dorsopatia prejavuje bolesťou brucha, takže patologický proces sa môže zamieňať s jedným z ochorení gastrointestinálneho traktu..

Mechanizmus klasifikácie a vývoja

Dorsopatia lumbosakralu môže byť vyvolaná zápalovými alebo degeneratívnymi procesmi rôznych štruktúr chrbtice. Môže to byť väzivo, medzistavcové platničky, kĺby, ako aj paravertebrálne svaly. Všetky odrody patologického procesu sú rozdelené do troch skupín:

 1. Spondylopatie. Zahrňte traumatické, zápalové a degeneratívne možnosti.
 2. Deformujúce sa dorzopatie. V tomto prípade je patologický proces spôsobený dystrofickými zmenami medzistavcových platničiek. Táto skupina zahŕňa spondylolistézu, lordózu, kyfózu, skoliózu, osteochondrózu a subluxáciu..
 3. Iné dorzopatie. Patria sem diskogénne dorzopatie s prebiehajúcimi degeneratívno-dystrofickými zmenami, ako aj s medzistavcovou prietržou, vyčnievaním a rôznymi typmi dorzalgie, to znamená silnou bolesťou dolných končatín a krku. V tomto prípade nie je pozorované posunutie medzistavcových platničiek a dysfunkcia miechy alebo koreňov miechy.

Aké môžu byť komplikácie?

Ak sa liečba nezačne včas, môže dorsopatia lumbosakrálnej chrbtice vyvolať vážne komplikácie, ako je paralýza alebo paréza končatín, ťažké nevyliečiteľné bolesti, porucha panvových orgánov a mozgová príhoda. Aby sa tomu zabránilo, nemocnica by mala ísť ihneď po prejavení prvých príznakov patológie.

Diagnostické metódy a liečba dorzopatie

Dorsopatia sa dá zistiť v prvých štádiách vývoja. Stačí urobiť schôdzku s neurológom, porozprávať sa o príznakoch a podstúpiť sériu inštrumentálnych vyšetrení. Jednou z hlavných diagnostických metód je rádiografia. Okrem toho, ak existuje podozrenie na prítomnosť závažnejších patológií, pacient je odoslaný na:

 • electroneuromyography;
 • Počítačová tomografia;
 • magnetická rezonancia.

Ak je diagnóza potvrdená a osoba skutočne odhalila vývoj dorzopatie bedrovej chrbtice, úlohou lekára je vyvinúť efektívny postup liečby. Môže zahŕňať tieto techniky:

 • rehabilitácia;
 • rehabilitácia;
 • ľudové liečivá;
 • liečba drogami.

Lekári vždy radia pacientom, aby sa neliečili sami, pretože to môže viesť k závažným komplikáciám..

Lieky

Aby lekár účinne bojoval proti dorzopatii, predpíše pacientovi niekoľko druhov liekov, konkrétne:

 • lokálne nesteroidné protizápalové lieky na zníženie zápalovej reakcie a syndrómu bolesti (Diclac gel, Fastum gel, Voltaren emulgel, Finalgon);
 • glukokortikoidy. Používa sa na blokovanie silnej bolesti a má výrazný protizápalový účinok (Diprospan, Betamethasone, Prednisolone);
 • systémové NSAID. Zmierniť bolesť a zápal (meloxikam, nimesulid, indometacín);
 • Preparáty pre křupavku. Používajú sa na zlepšenie stavu poškodenej chrupavky a na obnovenie ich štruktúry (Don, Taraflex, Alflutop);
 • Vitamíny B. Sú nevyhnutné na obnovu poškodených nervových tkanív (Neurobeks, Milgamm, Neurovitan);
 • minerálne prípravky. Vápnik D3 Nycomed, Osteovit;
 • svalové relaxanciá. Zastavujú kŕče miechových svalov a tiež uľavujú pacientovi od nadmerného zaťaženia dolných končatín (Sirdalud, Tizalud, Tizanidin)..

Na ochranu gastrointestinálnej sliznice pred negatívnymi účinkami nesteroidných protizápalových liekov a iných liekov lekár predpíše Rabeprazol, Pantoprazol alebo Omeprazol..

fyzioterapia

Fyzioterapia je neoddeliteľnou súčasťou liečby bedrovej dorzopatie. Pacient by sa mal pravidelne podrobovať nasledujúcim procedúram:

 • ultrazvuková terapia. Na zmiernenie opuchov a zápalov znížte závažnosť bolesti;
 • elektroforéza. Používa sa na vyrovnanie spastických a bolestivých porúch v paravertebrálnych tkanivách;
 • laserová terapia. Aktivuje procesy medzibunkového metabolizmu v chrupavkách a kostných štruktúrach, čo prispieva k zastaveniu degeneratívnych zmien v mieche;
 • magnetoterapia. Potláča bolesť, zmierňuje kŕče a opuchy svalov.

Liečebné cvičenia

Terapeutické cvičenia budú účinné iba v počiatočných fázach vývoja patologického procesu alebo počas zotavovania. V závislosti od diagnostikovanej choroby sa cvičenia vyberajú pre pacientov individuálne..

Hlavným cieľom týchto tried je posilnenie svalov chrbta, ktoré je kostrou chrbtice..

Cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne pod dohľadom skúseného inštruktora..

Ľudové lieky

Liečba ľudovými metódami zahŕňa rôzne typy pleťových vôd, odreniny a obklady na báze prírodných zložiek. Táto terapia sa však môže začať až po konzultácii s lekárom.

Jedným z najúčinnejších prostriedkov je stonkový vývar. Na prípravu sa jedna polievková lyžica rozdrveného koreňa naleje do jednej poháriky vriacej vody a dá sa pol hodiny do vodného kúpeľa. Potom sa musí zmes ochladiť. Ďalej by sa mal vývar filtrovať a brať do lyžice na 1 mesiac 3-krát denne. Keďže je rastlina jedovatá, neodporúča sa prekročiť uvedenú dávku. Je lepšie samoliečiť, ale poradiť sa s lekárom.

Odporúčame vám pozerať sa na video.

Prevencia dorzopatie

Aby človek v budúcnosti nemusel čeliť bedrovému despotizmu, mal by dodržiavať tieto pravidlá:

 • vzdanie sa zlých návykov (fajčenie a alkohol);
 • zúčastňovať sa masáží chrbta a golierov;
 • športovať;
 • vyvážená a správna výživa;
 • vykonávanie cvičení na posilnenie svalového korzetu;
 • eliminovať podchladenie v chladných ročných obdobiach;
 • raz ročne podstúpiť kúpeľnú liečbu.

Ak je to možné, je lepšie odmietnuť zdvíhanie ťažkých predmetov. V prípade potreby by sa malo zahriať. Lekári tiež odporúčajú cvičiť každé ráno. Malo by zahŕňať ľahké ohyby a zákruty tela..

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Dorsopatia: príčiny a liečba dorsopatie doma

Čo je to dorzopatia??

Dorsopatia (od lat. Dorsum - chrbát) - zovšeobecnený názov pre rôzne patológie chrbtice, mäkké tkanivá chrbta (paravertebrálne svaly, väzivo atď.).

Všeobecným znakom rôznych typov dorzopatie sú bolesťové syndrómy v oblasti kmeňa (krčná chrbtica, chrbát, spodná časť chrbta), ktoré nie sú spojené s chorobami vnútorných orgánov. Príčinou bolesti pri dorzopatii sú degeneratívne-dystrofické ochorenia chrbtice, ako aj lézie mäkkých tkanív chrbta (paravertebrálne svaly, väzivo atď.). Hlavnými prejavmi sú bolesť chrbta a obmedzenie pohyblivosti chrbtice.

Dorsopatie sa vyznačujú chronickým priebehom s exacerbáciou bolesti.

Klasifikácia dorzopatií

Dorsopatia môže byť spôsobená degeneratívnymi a zápalovými procesmi rôznych štruktúr chrbtice: medzistavcové platničky, medzistavcové kĺby, väzivo chrbtice, paravertebrálne svaly. Účasť na procese koreňov miechy alebo miechy dáva fokálne neurologické príznaky.

Podľa medzinárodných štandardov možno všetky typy dorzopatie rozdeliť do troch veľkých skupín:

 • deformujúce dorzopatie - patologické deformácie miechy spôsobené dystrofickými zmenami v medzistavcových platničkách (bez narušenia integrity vláknitého prstenca, bez výčnelkov a kýly pulpózneho jadra). Táto skupina zahŕňa lordózu, kypózu, skoliózu, spondylolistézu (vytesnenie jedného z stavcov v porovnaní s druhým), osteochondrózu a subluxáciu;
 • spondylopatie - zahŕňajú všetky typy zápalových, degeneratívnych a traumatických spondylopatií;
 • ďalšie dorzopatie sú diskogénne dorzopatie s progresívnymi degeneratívnymi-dystrofickými zmenami v medzistavcových platničkách (vláknitý kruh a pulpózne jadro) s výčnelkom, medzistavcovými prietržami, ako aj rôznymi druhmi dorzalgie, t.j. bolestivé syndrómy v krku, trupe a končatinách bez posunutia medzistavcových platničiek, bez dysfunkcie koreňov miechy alebo miechy.

Lokalizácia dorzopatie

V závislosti od lokalizácie existujú:

 • dorzopatia krčnej chrbtice,
 • dorzopatia bedrovej chrbtice,
 • dorzopatia hrudnej chrbtice

Mnoho lekárov používa lokálne syndrómové charakteristiky, ako je radikulopatia, cervikalgia, lumbalgia, torakalgia, ischias..

Príznaky dorzopatie.

Hlavné príznaky dorsopatie sú:

 • trvalé bolesti chrbta, napätie a bolesť na strane lézie vo svaloch na krku, ramennom páse, chrbte a končatinách;
 • zvýšená bolesť pri náhlych pohyboch, fyzickej námahe, vzpieraní, kašľaní a kýchaní;
 • pocit necitlivosti a bolesti v končatinách, paréza (poškodenie zmyslov), svalová slabosť (až po ochrnutie), so znížením reflexov a hypotrofiou svalov rúk a / alebo nôh;
 • svalové kŕče, obmedzená pohyblivosť, znížený rozsah pohybu;
 • lokálne zmeny v mäkkých tkanivách: vaskulárne, dystrofické zmeny, neuromyo- a neuroosteofibróza.

V závislosti od miesta dorzopatie sú možné tieto príznaky:

 • s dorsopatiou krčnej chrbtice: bolesť v náručí, ramenách, bolesti hlavy. Môžu sa vyskytnúť aj sťažnosti na hluk v hlave, závraty, blikanie „múch“, farebné škvrny pred očami. V kombinácii s pulzujúcimi bolesťami hlavy to naznačuje tzv. „Syndróm stavcov“ (jedna z komplikácií krčnej dorzopatie)..
 • pri dorzopatii hrudnej chrbtice: bolesť na hrudníku, srdci a iných vnútorných orgánoch;
 • s dorzopatiou lumbosakrálnej chrbtice: bolesť dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje do krížovej kosti, dolných končatín, niekedy do panvových orgánov;
 • s poškodením nervových koreňov (hernie medzistavcových platničiek, osteochondróza, spondylolistéza, spondylartróza): bolesť pri streľbe a zhoršená citlivosť, hypotrofia, hypotenzia, slabosť inervovaných svalov, znížené reflexy.

Podľa mechanizmu výskytu bolesti pri dorzopatii možno rozlíšiť tieto typy bolesti:

 • lokálna bolesť - zvyčajne konštantná, s lokalizáciou v oblasti poškodenia chrbtice, líši sa v závislosti od polohy tela;
 • odrážaná (projekčná) bolesť - príroda je blízko miestnej, ale šíri sa pozdĺž postihnutého nervu;
 • neuropatická (radiálna) bolesť - „strelecká bolesť“, môže byť nudná, boľavá, ale s pohybom, ako aj kašeľ, kýchanie, zosilňuje sa a stáva sa akútnym („bolesti chrbta“). Možné sú poruchy citlivosti, hypotrofia, hypotenzia, slabosť inervovaných svalov, znížené reflexy.
 • netradikulárna bolesť - bolesť spôsobená kŕčmi svalov, hypertonicitou svalov (psychogénna bolesť).

Klinické prejavy dorzopatie

Klinicky sa dorzopatia prejavuje vo forme:

 • reflexný syndróm (90% prípadov)
 • kompresný syndróm (5 - 10% prípadov).

Reflexné syndrómy pri dorsopatii (svalovo-tonické, neurovaskulárne a neurodystrofické) vznikajú v dôsledku podráždenia receptorov bolesti v zadných svaloch v dôsledku akýchkoľvek patologických faktorov (štípanie, zápal alebo podráždenie) a sú sprevádzané reflexným svalovým kŕčom. Svalové kŕče samy osebe sú však príčinou dodatočného impulzu bolesti, čo vedie k začarovanému cyklu „bolesť - svalové kŕče - bolesť“..

Kompresné syndrómy s dorzopatiou sú spôsobené mechanickým účinkom herniálnej protrúzie, rastu kostí alebo inej patologickej štruktúry na korene, mieche alebo krvných cievach. Kompresné syndrómy sa teda delia na radiálne (radikulopatie - porušenie koreňa miechy), miechy (myelopatie - stlačenie miechy) a neurovaskulárne (kompresia stavcovej tepny)..

Pokiaľ ide o myelopatiu, častejšie sa vyskytuje v krčku maternice, menej často v lumbosakrálnej chrbtici..

Myofasciálna bolesť s dorzopatiou

Úloha syndrómov myofasciálnej bolesti (myozitída alebo myalgia od 35 do 85% populácie) sa pri diagnóze dorsopatie často podceňuje. Podstatou syndrómu myofasciálnej bolesti je to, že sval trpí primárne a nie po morfologických alebo funkčných poruchách chrbtice. Do patologického procesu sa môže zapojiť ktorýkoľvek sval alebo skupina svalov..

Jednou z najbežnejších príčin myofasciálnej bolesti je akútne nadmerné zaťaženie svalov. Pacient si zvyčajne presne pamätá, aký pohyb alebo činnosť spôsobil výskyt bolesti. Myositis sa môže rozvíjať aj na pozadí neustáleho nadmerného zaťažovania svalovej skupiny alebo podchladenia.

Pre diagnostiku syndrómu myofasciálnej bolesti je potrebné identifikovať tieto klinické príznaky:

 • pri palpácii je sval spazmodický;
 • vo vnútri spastického svalu sú jasne definované zóny ešte väčšieho zhutnenia svalov - spúšťacie body, ktoré sú obzvlášť bolestivé.

Príčiny dorzopatie

Najbežnejšie príčiny dorzopatií sú:

 • spinálna osteochondrosa - degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek s následnými deformáciami susedných stavcov (spondylóza), medzistavcových kĺbov (spondylartróza) a väzivového aparátu chrbtice;
 • myofasciálne syndrómy

Výskyt a rozvoj dorzopatie prispieva k:

 • nedostatok pohybu (nízka pohybová aktivita);
 • degeneratívne procesy v chrbtici a priľahlých tkanivách spôsobené vonkajšími faktormi a zmenami súvisiacimi s vekom (osteochondróza);
 • porušenie držania tela (skolióza, kyphoskolióza, sklopenie);
 • časté prechladnutia, obezita, choroby gastrointestinálneho traktu, monotónne alebo chudé jedlo;
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie a závislosť od vyprážaného, ​​údeného jedla, uhoriek, korenín a potravín bohatých na purínové základy
 • nepretržitá práca v nepriaznivých poveternostných podmienkach, keď je nízka teplota kombinovaná s vysokou vlhkosťou;
 • vibrácie;
 • nezanedbateľné nerovnomerné zaťaženie chrbtice v dôsledku pôsobenia rôznych faktorov (napríklad nesprávna poloha chrbtice počas práce a pri iných každodenných činnostiach);
 • predĺžený pobyt tela vo fyziologicky nepohodlných polohách: sedenie hodín pri stole v škole, inštitúte, doma, v práci - v aute, pri počítači, na rysovacej doske, stojace pri stroji, pri pulte atď..
 • dedičnosť (dedičná predispozícia sa realizuje prostredníctvom charakteristík somatogénnej, psychogénnej, hormonálnej, imunologickej, biochemickej konštitúcie vrátane spojivového tkaniva (chrupavky)).

Po prvé, čo sa týka frekvencie výskytu, sú lézie lumbosakrálnej chrbtice (60 - 80%), a po druhé - krčka chrbtice (asi 10%)..

Liečba dorzopatie

Zriedkavo sa vyžaduje chirurgická liečba dorzopatie. Liečba dorzopatie a jej komplikácií sa obvykle uskutočňuje pomocou konzervatívnych metód zameraných na odstránenie bolesti, narušenie funkcie koreňov miechy a zabránenie progresie dystrofických zmien v štruktúrach chrbtice..

Spôsob liečby dorzopatie v každom prípade závisí od príčiny a závažnosti syndrómov bolesti. Optimálny prístup je integrovaný prístup založený na kombinácii rôznych metód liečby. Správny výber metód vám umožní dosiahnuť najkonzistentnejšie výsledky..

Pri liečbe dorzopatie sa používajú tieto lieky a liečebné metódy:

 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) - používajú sa v akútnom štádiu na zmiernenie bolesti a potlačenie zápalových procesov v oblasti postihnutých stavcov;
 • svalové relaxanciá - používajú sa na silné svalové kŕče, na uvoľnenie napnutých svalov chrbta, na výrazné zníženie bolesti;
 • trakčná liečba dorsopatie (trakčná liečba). Ak sa použije tento spôsob liečby dorzopatie, nastane napínanie paravertebrálnych tkanív, väzov, svalov, v dôsledku čoho sa vzdialenosť medzi jednotlivými stavcami zväčšuje o 1-4 mm (v priemere o 1,5 mm). V prípade kompresie nervového koreňa alebo krvných ciev v miechovom kanáli herniovaného disku alebo osteofytov pomáha trakcia znížiť kompresiu alebo ju úplne vylúčiť;
 • sedatíva sa tiež odporúčajú pri liečbe dorzopatie, napr pretrvávajúca bolesť vedie k únave a únave nervového systému. Sedatíva môžu navyše znižovať psychogénne svalové kŕče;
 • na liečbu dorzopatie sú predpísané rôzne typy fyzioterapeutických procedúr (ultrafialové žiarenie, darsonvalizácia, elektroforéza, fonoforéza, magnetické pole, ultrazvuk, diadynamické prúdy, podvodná sprcha, masáž, aplikácie bahna atď.);
 • manuálna terapia, akupunktúra sa nachádza pri liečbe dorzopatie;
 • po úľave od bolesti pri liečbe dorsopatie sa lieky odporúčajú na urýchlenie regeneračných procesov - biogénne stimulanty, vitamíny B, anabolické lieky, vaskulárne lieky (zlepšujú výživu nervových koreňov a prísun krvi do miechy). Fyzioterapeutické cvičenia sú tiež veľmi užitočné v tejto fáze..

Je dôležité pamätať na to, že NSAID používané pri terapeutickej liečbe dorzopatie, analgetík, antispasmodík sú účinné, ale pri dlhodobom používaní môžu poškodiť telo. A s niektorými chorobami gastrointestinálneho traktu sú mnohé z týchto liekov zvyčajne kontraindikované.

Preto je veľmi dôležitou úlohou minimalizovať vedľajšie účinky, a tým aj poškodenie tela, bez toho, aby sa znížila účinnosť liečby. S tým môže pomôcť liek novej generácie - analgetická protizápalová terapeutická náplasť NANOPLAST forte..

Liečba dorzopatie terapeutickou protizápalovou náplasťou NANOPLAST forte

Vysoko účinná pri liečbe mnohých typov dorzopatie bola preukázaná terapeutickou analgetickou protizápalovou náplasťou NANOPLAST forte..

Vďaka súčasnému účinku dvoch fyzioterapeutických faktorov - hlbokého teplom mäkkého otepľovania infračerveného žiarenia a vplyvu magnetického poľa so špeciálne vybranými vlastnosťami - vám tento inovatívny liek umožňuje zmierniť bolesť a zápal, zlepšiť krvný obeh v postihnutej oblasti, znížiť dávku liekov proti bolesti a protizápalových liekov..

Terapeutická analgetická protizápalová náplasť NANOPLAST forte sa môže použiť ako pri komplexnej liečbe dorzopatie, tak pri monoterapii mnohých typov dorzopatie. Náplasť sa aplikuje na krčnú, hrudnú alebo bedrovú chrbticu - v závislosti od typu ochorenia a lokalizácie bolesti..

Na zmiernenie akútnych symptómov pri liečbe dorzopatie sa používa terapeutická náplasť od 3 do 5 dní. Liečebný cyklus trvá 9 dní. Zvyčajne sa odporúča používať lekársku náplasť ráno o 12:00, ale je možné ju použiť aj v noci.

Vysoká účinnosť, jedinečnosť kompozície, dlhodobá (do 12 hodín!) Terapeutický účinok, ľahkosť použitia a prijateľná cena robia NANOPLAST výber voľby pri liečbe väčšiny typov dorzopatie rôznych etiológií..

Liečba dorzopatie lumbosakrálnej chrbtice

Aby ste pochopili, čo je dorzopatia a prečo sa jej choroba dostala pod menom, mali by ste sa obrátiť na doslovný preklad. V latinčine znamená „dorzum“ „chrbát“ a „patia“ znamená „choroba“. Dorsopatia sa preto týka ochorení, ktoré ovplyvňujú chrbticu, v tomto prípade lumbosakrálnu oblasť. Sprevádzaný syndrómom periodickej bolesti, má degeneratívnu, dystrofickú, deformujúcu, zápalovú a traumatickú povahu..

Dorsopatia sa najčastejšie vyvíja u ľudí starších ako 50 rokov, pretože v ich tele sa začínajú vyskytovať dystrofické zmeny v kostnom tkanive. Toto ochorenie však niekedy postihuje mladých ľudí. Je známych niekoľko druhov tejto patológie, ale najčastejšie (60 - 80%) je dorsopatia driekovej chrbtice. Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že bedrový región je najzraniteľnejší.

Príčiny patológie

Dorsopatia lumbosakralu môže byť:

 • Akútna - netrvá dlhšie ako tri týždne;
 • Subakútna - trvanie choroby sa pohybuje od troch do 12 týždňov;
 • Chronické príznaky pretrvávajú dlhšie ako 12 týždňov.

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu viesť k výskytu dorzopatie:

 • Dedičná predispozícia;
 • Dlhodobý pobyt v nepohodlných pózach a nesúlad s ergonomickými technikami;
 • Hypodynamia - sedavý spôsob života;
 • Pravidelné nadmerné zaťaženie ľudí, ktorí nie sú zapojení do fyzickej práce;
 • Spinálna patológia (osteochondróza, spondylartróza, osteomyelitída, nádory);
 • Poruchy držania tela (skolióza, kyfóza, sklopenie);
 • Traumatické zranenia;
 • chvenie
 • Poruchy fungovania gastrointestinálneho traktu;
 • Metabolické poruchy;
 • Práca v podmienkach nízkej teploty a vysokej vlhkosti;
 • Časté prechladnutia;
 • Obezita;
 • Monotónne jedlo;
 • fajčenie;
 • Zneužívanie alkoholu;
 • Nadmerná konzumácia korenín, údeného mäsa, uhoriek, vyprážaných potravín.

Bedrová dorzopatia sa zvyčajne vyvíja pod vplyvom niekoľkých faktorov..

Príznaky a štádiá vývoja

Vo vývoji dorsopatie existujú 4 štádiá:

 • Prvé - patologické zmeny sa týkajú iba medzistavcových platničiek, neexistuje symptomatológia;
 • Druhé kĺby sú poškodené, nervové korene sa zovrú;
 • Tretie - výčnelok a prietrž sa tvoria, ktoré sú sprevádzané akútnou bolesťou;
 • Po štvrté - stavce sú premiestnené, v dôsledku čoho sú svaly kŕče, pohyblivosť chrbtice je obmedzená.

Hlavným príznakom patológie je bolesť na úrovni dolnej časti chrbta. Môžu to byť:

 • Lokálne - vždy sa vyskytujú v oblastiach poškodenia chrbtice, sú konštantné, zosilnené zmenou polohy tela;
 • Projekcia alebo odraz - objavujú sa pozdĺž poškodeného nervu;
 • Radikálne alebo neuropatické - sú tupé a boľavé, vždy vyžarujú do končatín a krížovej kosti, zosilňujú sa pri fyzickej námahe a získavajú „streleckú“ postavu.
 • Non-Root - spôsobené svalovými kŕčmi.

Zistili sa aj ďalšie príznaky:

 • závrat
 • nevoľnosť;
 • Hluk v ušiach;
 • Svalové napätie a kŕče;
 • Znížené reflexy;
 • Sklon a krivosť;
 • Obmedzte rozsah pohybu;
 • Bolesť a bolesť končatín;
 • Porušenie citlivosti (paréza);
 • Svalová slabosť a často ochrnutie.

Tieto príznaky sú charakteristické pre väčšinu pacientov. Možné sú však aj jednotlivé znaky prejavu dorzopatie. Ak sa objavia najmenšie príznaky patológie, obráťte sa na lekára. Bez kvalifikovanej lekárskej starostlivosti bude dorsopatia chronická.

diagnostika

Po prvé, lekár preskúma sťažnosti pacienta a určí prítomnosť anamnézy chorôb a zranení chrbtice. Potom je pacient poslaný na diagnostické vyšetrenie:

 • Röntgen chrbtice - táto metóda je hlavná;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie;
 • Elektroneuromyografia - umožňuje určiť stav svalov a nervov;
 • Krvné testy.

Na základe diagnostických výsledkov sa vyberajú jednotlivé metódy liečby dorzopatie.

Liečebné metódy

Ak je diagnostikovaná dorzopatia lumbosakrálnej chrbtice, liečba by mala byť komplexná. Iba v tomto prípade bude možné chorobu poraziť. Dorsopatia sa zvyčajne lieči konzervatívnymi metódami. K chirurgickému zákroku sa pristupuje iba so závažným poškodením chrbtice a neschopnosťou zastaviť bolesť pomocou liekov.

Liečba dorzopatie bedrovej chrbtice by mala eliminovať bolesť a obnoviť fungovanie koreňov miechy.

V počiatočných štádiách choroby je všetko úsilie zamerané na zastavenie bolesti. Za týmto účelom obmedzujú fyzickú aktivitu, predpisujú blokády, nesteroidné protizápalové lieky a svalové relaxanciá. Odporúča sa spať na ortopedickej podložke a pravidelne nosiť korzet.

Až po odstránení bolesti začnú obnovovať organizmus a prijímajú opatrenia na zabránenie progresie patológie. Lekár vyberie individuálny terapeutický komplex gymnastiky. Pomôže posilniť svalový korzet, vyvinúť správne držanie tela, zvýšiť pružnosť chrbtice. Manuálna terapia zmierňuje svalové kŕče, opravuje držanie tela, aktivuje krvný obeh a zlepšuje výživu tkanív.

Lekár predpisuje pacientovi:

 • Užívanie liekov;
 • rehabilitácia;
 • akupunktúra;
 • Manuálne metódy;
 • Terapeutická a preventívna telesná výchova;
 • Liečebné kúpele Sanatórium.

Drogová liečba dorzopatie lumbosakrálnej chrbtice zahŕňa:

 • Analgetiká (analgín, ibuprofén, tempalgin) - zmierňujú bolesť;
 • Nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, artrocín, chondroxid) - používajú sa v akútnom štádiu na zmiernenie bolesti a zápalu;
 • Svalové relaxanty - uvoľňujú napäté svaly, zmierňujú kŕče;
 • Biogénne stimulanty - urýchľujú regeneračné procesy;
 • Chondroprotektory (triaktiv, artron, artrodar) - zlepšujú metabolizmus v tkanive chrupavky a stimulujú jeho regeneráciu;
 • Cievne lieky - aktivujú prísun krvi do chrbtice a uľahčujú tok živín do nervových buniek;
 • Upokojujúce lieky - predpísané pre nadmernú nervozitu;
 • Vitamíny B..

Na zmiernenie bolesti môžete tiež použiť lokálnu liečbu pomocou otepľovacích masťov (voltaren, capicam). Tradičná medicína môže doplniť lekárske ošetrenie, ale nenahrádza ho.

Fyzioterapeutické metódy budú mať priaznivý vplyv na organizmus:

 • trakcie;
 • magnetoterapia;
 • Laserová terapia;
 • darsonvalization;
 • fonoforézou;
 • elektroforéza;
 • Diadynamické prúdy;
 • Ultrazvuková expozícia.

Pri kúpeľnej liečbe sa často používajú podvodné sprchy a bahenné aplikácie. Ak chcete zabrániť rozvoju dorzopatie, musíte jesť správne, cvičiť, vyhnúť sa podchladeniu a nadmernej fyzickej námahe..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Dorsopatia driekovej chrbtice

Dorsopatia je vedecký pojem, ktorý zahŕňa veľkú skupinu syndrómov, čo je zase zoznam rôznych patologických stavov chrbtice. Skupina tiež zahŕňa: svaly, ktoré sa nachádzajú v blízkosti chrbtice, krvné cievy, väzivo a korene miechových nervov..

Bedrová dorzopatia je dôsledkom pokročilej osteochondrózy. Všeobecne sa toto ochorenie prejavuje ako proces, ktorý ničí stavce a väzy, štiepi a vyhorí nervové zakončenie. Bedrová dorzopatia nepriaznivo ovplyvňuje vitálne cievy. Ochorenie ovplyvňuje aj samotnú chrbticu, kontrakcia chrupavkového tkaniva nevyhnutne vedie k tomu, že vyvíjaný tlak vytesňuje medzistavcové platničky. Ak je dorsopatia zistená v skorom štádiu, dá sa zabrániť deštrukcii vláknitej membrány..

Bedrová dorzopatia je pomerne častá patológia. Koniec koncov, každý človek v určitom štádiu života čelil bolestivej bolesti chrbta. U niektorých ľudí sa však algické prejavy v chrbte vyskytujú iba raz, zatiaľ čo u iných sa toto ochorenie stáva chronickým, čo môže v konečnom dôsledku spôsobiť stratu pohyblivosti a zdravotného postihnutia končatín..

Medzi faktory, ktoré negatívne ovplyvňujú stav chrbtice a v dôsledku toho vyvolávajú rozvoj dorzopatie bedrovej chrbtice, patria:

Po prekonaní vekovej hranice 45 - 50 rokov je takmer nemožné vyhnúť sa bolesti chrbta. Je to spôsobené degeneratívnymi zmenami v kostných štruktúrach tela v dôsledku poklesu chrupavky, zníženia množstva vápnika v tele a prirodzeného starnutia kostry. V niektorých prípadoch sa však môže dorsopatia vyskytnúť aj u mladých ľudí..

2. Nebezpečenstvá pri práci

Mladí ľudia, ktorí počas práce zažívajú neustále statické a dynamické preťaženie, môžu tiež trpieť dorsopatiou lumbosakrálnej chrbtice. Najčastejšie sú pacientmi neurológov ľudia z nasledujúcich profesií: kaderníci, predajcovia, pracovníci na obrábacom stroji v továrni, administratívni pracovníci, ktorí sú nútení tráviť väčšinu dňa posedením pri počítači v nepohodlných pózach.

Dôvodom dorzopatie lumbosakrálnej chrbtice môže byť tiež sedavý spôsob života. Hladina kyslíka v tele vedie k dystrofii svalovej kostry, ktorá spôsobuje chrbticu v tvare S a kyphosoliotika, vyvoláva bolesť a nepohodlie.

Nadváha vyvoláva v chrbtici degeneratívne procesy, ktoré, keď sa nedokážu vyrovnať s bremenami, vytvárajú lordózne priehyby. Vysoký tlak na chrbticu sa rozširuje na disky, čo vedie k ich predčasnému opotrebeniu a oderu. To spôsobuje dorzopatiu lumbosakrálnej chrbtice..

5. Nesprávna výživa (nedostatok bielkovín a vápnika)

Nedodržiavanie pravidiel zdravej výživy, monotónnych a chudých potravín sú často dôvodom nedostatku dôležitých aminokyselín a stopových prvkov v tele. Výsledkom je, že telo, ktoré sa snaží prispôsobiť sa súčasným podmienkam, čerpá chýbajúce látky z vlastných rezerv. To vedie k deštrukcii kostí, oslabeniu svalov a väzov..

6. Nesprávne zaťaženie počas výcviku

Pravidelné návštevy haly, ako aj profesionálne športy si vyžadujú prísne dodržiavanie techniky vykonávania cvičení. Tréning bez predhrievania svalov, nadmernej hmotnosti, nadmerného zaťaženia - to všetko môže viesť k namáhaniu svalov, mikrotraumatám chrbta, čo následne spôsobuje dorzopatiu lumbosakrálnej chrbtice..

Dorsopatia: aké sú tieto príznaky, príčiny, diagnostika, liečba dorzopatie a prognózy

Čo to je?

Dorsopatia (latinské dorzum - chrbát) je zovšeobecnená definícia používaná na umiestnenie nielen všetkých možných variantov miechových ochorení, ale tiež lézií mäkkých tkanív chrbta (paravertebrálne svaly, väzivo atď.)..

Častými príznakmi sú bolesti chrbta a obmedzenie pohyblivosti chrbtice.

Príčiny dorzopatie

Hlavné príčiny choroby:

 • deformita medzistavcových platničiek;
 • infekčné choroby (ako je ankylozujúca spondylitída);
 • endokrinné choroby;
 • poranenia (zlomeniny stavcov alebo rebier, dislokácie kĺbov);
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • svalové kŕče (spôsobené nachladnutím, myozitídou alebo pravidelným dlhodobým stresom);
 • genetická dedičnosť;
 • vrodené patológie;
 • skolióza alebo spondylartróza;
 • osteochondróza krčnej chrbtice a oblasti hrudníka.

Najčastejšou príčinou dorzopatie je deformácia medzistavcových platničiek, ktoré hrajú dôležitú tlmiacu úlohu v ľudskom tele..

U zdravých diskov existuje nestlačiteľná tekutina, ktorá vytvára rovnomerný tlak medzi stavcami, čo v kombinácii so stabilným tónom zadných svalov poskytuje proporcionálne rozloženie zaťaženia..

V prípade poruchy jedného prvku alebo procesu v tomto systéme je narušená rovnováha rozloženia záťaže, čo môže viesť k rozvoju patológie..

Príčiny degeneratívnych procesov stavcov a okolitých tkanív:

 • malé množstvo vody, ako aj stopové prvky v tkanivách, vďaka ktorým sa disky stenčujú, nespĺňajú ich funkcie;
 • celoživotné zranenia;
 • zápalové procesy, ktoré môžu narušiť integritu tkanív;
 • zvýšený tlak na disky. Môže byť spôsobený slabým svalovým systémom, ktorý nie je vhodný pre telesnú hmotnosť..

Tieto faktory prispievajú k významnému zníženiu medzistavcových priestorov ak zúženiu kanálov vedúcich krvné cievy a nervové kolóny. A v prípade narušenia dodávky krvi sa degeneratívne procesy zrýchlia, čo povedie k rozvoju choroby.

Dôvody, ktoré urýchľujú patologické procesy:

 • neaktívny životný štýl;
 • slabá imunita, a preto pravidelná infekcia; choroby
 • vzpieranie, nesprávna poloha krčnej chrbtice;
 • nesúlad so stravou a stravou, nesúlad hmotnosti, obezita.

Existujúce typy dorzopatie

Deformácia je patológia vedúca k posunom a zmenám chrbtice (pozri fotografiu nižšie). Tento typ dorzopatie neovplyvňuje krúžky medzistavcových platničiek..

Prejavuje sa bolesťou na hrudníku. K nemu sa pripisujú tieto choroby:

Cervikálna alebo dorzopatia krčnej chrbtice je najbežnejším druhom, ktorý sa tiež nazýva cervikálna osteochondróza..

Dorsopatia krčnej chrbtice sa prejavuje bolesťou v krku, ktorá prechádza do ramenného pletenca a horných končatín. Tam, kde potom dochádza k zníženiu citlivosti. Okrem toho je ochorenie sprevádzané pravidelnou bolesťou hlavy, nevoľnosťou..

Dorsopatia hrudnej chrbtice - môže viesť k deformácii chrbtice. Charakteristickým znakom tejto patológie je absencia akýchkoľvek výrazných symptómov v prvých štádiách choroby. Z tohto dôvodu dochádza k jeho detekcii v posledných fázach vývoja. Najčastejším a často jediným príznakom je bolesť, ktorá môže byť chronická a môže sa zvyšovať pohybom alebo periodicky ostrá.

U väčšiny dospelých je pozorovaná dorzopatia bedrovej chrbtice. Medzistavcové platničky sú najčastejšie dehydratované v prítomnosti dorzopatie bedrovej chrbtice. Tento typ dorzopatie je charakterizovaný streleckými bolesťami v oblasti panvy, ktoré sa odrážajú v konečníku..

Etapy dorzopatie

Dorsopatia chrbtice zahŕňa štyri štádiá:

 1. I. V tomto štádiu bude jediným symptómom iba mierny diskomfort a röntgenový lúč neukáže žiadne zmeny.
 2. II. Existujú zmeny v kostiach chrbtice, medzistavcových kĺboch ​​a priľahlých stavcoch. Výsledkom je kompresia koncov nervov a krvných ciev a bolesť sa zosilňuje.
 3. III. Vytvorí sa medzistavcová prietrž. Často sa prejavuje deformujúca dorzopatia sprevádzaná porušením miechy. Táto etapa sa vyznačuje bolesťou, slabosťou, podvýživou.
 4. IV. Zhutňovanie a posúvanie stavcov je charakteristické, vedie k kŕču a bolestivej svalovej kontrakcii a niekedy dokonca k obmedzenej pohyblivosti jednotlivých segmentov..

Tieto štádiá sú charakteristické pre všetky typy dorzopatie, počínajúc krčnou chrbticou a končiac dorzopatiou lumbosakrálnej chrbtice..

Diagnóza choroby

Je dosť ťažké stanoviť správnu diagnózu. Vyžaduje si to odborné konzultácie a veľké množstvo testov..

 • história: lekár určuje povahu, miesto a frekvenciu bolesti;
 • primárne vyšetrenie: umožňuje vizuálne určiť zakrivenie chrbtice;
 • X-ray: umožňuje vám študovať štruktúru chrbtice;
 • MRI, CT: pomocou tejto pomoci je možné skúmať vrstvy stavcov a určiť stav okolitých tkanív;
 • EKG: vykonáva sa s cieľom vylúčiť prítomnosť patológie srdca;
 • krvný test: klinický aj biochemický;
 • Ultrazvuk krvných ciev;
 • v niektorých prípadoch je možná konzultácia s ortopédom, neurochirurgom.

Iba po vykonaní všetkých vyššie uvedených postupov a po dosiahnutí potrebných výsledkov testu je možné stanoviť správnu diagnózu.

Liečba dorzopatie

V súčasnosti sa takmer všetky typy dorzopatie liečia konzervatívne..

Využívajú sa chirurgické metódy v prípade silného zničenia medzistavcových platničiek a posttraumatickej spondylózy bedrovej chrbtice alebo inej spondylózy..

Kroky liečby zahŕňajú:

 • eliminácia bolesti nesteroidnými liekmi proti bolesti. V prípade silnej bolesti je predpísaný odpočinok postele a postihnutá oblasť chrbtice je fixovaná špeciálnym korzetom;
 • prevencia prechodu choroby do chronickej formy;
 • eliminácia rizika opakovania a rehabilitácie.

Liečba drogami

Najčastejšie zmierňujúce bolesti:

 • Nimesil - je nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID), ktoré účinne odstraňuje bolesť. Vyrába sa vo forme prášku, suspenzie alebo tabliet (pre dospelých a deti). Užíva sa 15 dní 2-krát denne.
 • DIP rilif, Dolobene - používa sa na miernu bolesť. Vyrába sa vo forme mastí a gélov.
 • Nanoplast Forte - anestetická náplasť. Je stanovená na 12 hodín na 9 dní;
 • Kapilar - liek, ktorý pomáha posilňovať krvný obeh.

Vo fáze remisie sa odoberajú chondroprotektory (Alflutop a Rumalon). Počas liečby sú povinné aj vitamínové komplexy obsahujúce vitamíny vápnika, vitamínu D a skupiny B..

Na zmiernenie nervového napätia spôsobeného neustálej bolesti by sa mali užívať sedatívne rastlinné lieky..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické liečby zahŕňajú:

 • Fyzioterapeutické cvičenia sú často hlavnou súčasťou liečby. Vykonáva sa výlučne pod dohľadom odborníka.
 • Masáž - vymenovanie kurzu je možné až po úplnom odstránení syndrómu bolesti;
 • Manuálna terapia - pomáha uvoľňovať svalové napätie;
 • Fyzioterapia - menovite postupy ako darsonvalizácia a elektroforéza.

Chirurgická metóda

Uchyľujú sa k nemu iba v prípade zanedbanej formy choroby, keď účinok iných liečebných metód (tablety alebo bylinné lieky) úplne chýba..

Hlavné ukazovatele jeho použitia: prítomnosť progresívnej parézy alebo ochrnutia, prítomnosť porúch fungovania panvových orgánov, zvýšená bolesť.

Alternatívne spôsoby liečby dorzopatie

Alternatívne metódy môžu iba zvýšiť účinok liekov, ale nie ich úplne nahradiť.

Vo väčšine prípadov sú to rôzne obklady, drviny, pleťové vody.

Najefektívnejšie recepty:

 • kapustový list a medový obklad sa pripevní pomocou teplého šálu namiesto bolestivých pocitov a prispeje k rýchlemu odstráneniu bolesti;
 • cesnak - pomáha odstraňovať bolesť a zápal. Rozdrvený cesnak sa položí na kúsok prírodného tkaniva a drží sa vo forme obkladu po dobu 5 minút, potom sa pokožka dôkladne vytrie rastlinným olejom..
 • zeler - vo forme roztoku na vnútorné použitie. Príprava: nasekaný zeler sa naleje 500 ml teplej vody a potom sa 12 hodín usadí. Potom sa roztok filtruje a berie sa trikrát denne po dobu 15 ml. Odstraňuje nielen bolesť, ale napĺňa telo minerálmi a stopovými prvkami.

Preventívne opatrenia

Ochorenie, ako je dorsopatia, je pri liečbe dosť závažné a problematické, takže je oveľa ľahšie dodržiavať nekomplikované pravidlá prevencie. Ich vykonávanie by malo byť pravidelné a správne..

 • gymnastika, cvičebná terapia - pravidelné vykonávanie špeciálnych cvikov s priamou účasťou chrbtice (ľahké sklony, zákruty tela);
 • režim - odmietajú niekoľkokrát denne zdvíhať ťažké predmety, malé tréningy za chrbtom;
 • outdoorové aktivity - najúčinnejšou možnosťou je kúpanie, ktoré pomáha uvoľňovať svaly chrbtice;
 • výživa - musí byť správna, schopná obohatiť telo všetkými potrebnými vitamínmi;
 • kontrola hmotnosti - prítomnosť ďalších kilogramov sa stane ďalšou záťažou chrbtice;
 • oblečenie - musíte sa obliecť v závislosti od počasia, aby ste predišli podchladeniu;
 • zlé návyky - stojí za to úplne opustiť, pretože významne zvyšujú riziko dorsopatie.

Dôsledky a komplikácie

Ak diagnóza „dorzopatie“ neprijme potrebné opatrenia včas alebo preruší liečbu, bude to mať tragické následky. Ako je pretrvávajúca bolesť, progresívna paralýza, znížená citlivosť, poruchy obehového systému v mozgu a následné postihnutie.

predpoveď

Sú pozitívne, ale iba pri úplnom ošetrení pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov a po celý život dodržiavajú potrebné pravidlá.

Realizácia nesprávneho zaobchádzania hrozí, že sa situácia zhorší. Preto je pri akejkoľvek dorsopatii potrebný správne zvolený priebeh liečby.

Po ukončení liečby sú potrebné pravidelné lekárske prehliadky a prísne dodržiavanie všetkých odporúčaní.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako a čo sa meriaMálokto vie, ako merať vnútrobrušný tlak. Moderná veda ponúka niekoľko metód merania: laparoskopia; peritoneálna dialýza; priama metóda.
Foraminotómia je lekárska operácia používaná na zmiernenie tlaku na nervy, ktoré sú stlačené v medzistavcových otvoroch, prechádzajú cez kosti stavcov v chrbtici, ktoré prenášajú nervové zväzky do tela zo miechy..
Medzistavcová bedrová hernia je jednou z vážnych komplikácií osteochondrózy. Najčastejšie sa diagnostikuje u mužov vo veku 30 - 50 rokov. Patológia sa prejavuje bolesťou v dolnej časti chrbta pri naklonení a otočení tela, obmedzením pohyblivosti.
medzistavcové foramen
ICD-9-KM03.09
MedlinePlus007390