loader

Liečba dorzopatie lumbosakrálnej chrbtice

Ťažká bolesť chrbta často vyvoláva taký patologický proces, ako je dorzopatia bedrovej chrbtice. Tento výraz sa týka komplexu degeneratívnych-dystrofických chorôb chrbtice a priľahlých anatomických štruktúr. Dorsopatia sa často porovnáva so ischiasou kvôli podobným príznakom. Patológia je nebezpečná, pretože bez liečby môže viesť k invalidite a úplnej invalidite..

príčiny

Dôvody rozvoja bedrovej dorzopatie sú často tieto:

 • choroby chrbtice (stoop, kyphoskolióza, skolióza), ako aj zhoršené držanie tela;
 • dedičná predispozícia. V tomto prípade dochádza k vývoju patologického procesu na pozadí konštrukčných znakov chrbtice;
 • fajčenie, alkohol, nadmerná konzumácia vyprážaných, solených a údených potravín;
 • dynamická a štatistická fyzická aktivita. Ak má osoba zdvíhať závažia, nemalo by sa to robiť v skrytej alebo inej nepríjemnej polohe;
 • časté prechladnutia;
 • pasívny životný štýl;
 • nadmerná epizodická záťaž u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života;
 • nadváha.

Okrem toho sú degeneratívne-dystrofické procesy v mieche vyvolané vonkajšími stimulmi, ako aj vek pacienta, priaznivými faktormi rozvoja dorsopatie. Jednou z najbežnejších príčin patológie sú myofasciálne syndrómy a spinálna osteochondróza..

symptomatológie

Pri lumbálnej dorzopatii trpí pacient silnou bolesťou v dolnej časti chrbta, rozdáva sa krížovke, ako aj panvovým orgánom a dolným končatinám. Ak sú postihnuté nervové korene, vyskytujú sa bolesti pri strelení, svalová slabosť, narušenie citlivosti, ako aj hypotenzia a hypotrofia. Patologický proces je navyše sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • vaskulárne dystrofické zmeny;
 • zvýšená bolesť počas kýchania, kašľa, vzpierania a akéhokoľvek iného fyzického námahy;
 • tuhosť pohybov;
 • necitlivosť a bolesť v dolných končatinách so súčasným znížením reflexov;
 • svalové kŕče;
 • bolesť v chrbte, lokalizovaná na boku lézie, ako aj vo svaloch ramenného pletenca a krku.

Keď sa zistia príznaky dorsopatie, často sa podceňujú syndrómy myofasciálnej bolesti. Ich podstatou je, že svalová skupina alebo skupina svalov trpí primárne a nie na pozadí funkčných alebo morfologických porúch chrbtice. Okrem bolesti sa pacient môže javiť ako chromý, ale ani si toho nevšimne.

V niektorých prípadoch sa dorsopatia prejavuje bolesťou brucha, takže patologický proces sa môže zamieňať s jedným z ochorení gastrointestinálneho traktu..

Mechanizmus klasifikácie a vývoja

Dorsopatia lumbosakralu môže byť vyvolaná zápalovými alebo degeneratívnymi procesmi rôznych štruktúr chrbtice. Môže to byť väzivo, medzistavcové platničky, kĺby, ako aj paravertebrálne svaly. Všetky odrody patologického procesu sú rozdelené do troch skupín:

 1. Spondylopatie. Zahrňte traumatické, zápalové a degeneratívne možnosti.
 2. Deformujúce sa dorzopatie. V tomto prípade je patologický proces spôsobený dystrofickými zmenami medzistavcových platničiek. Táto skupina zahŕňa spondylolistézu, lordózu, kyfózu, skoliózu, osteochondrózu a subluxáciu..
 3. Iné dorzopatie. Patria sem diskogénne dorzopatie s prebiehajúcimi degeneratívno-dystrofickými zmenami, ako aj s medzistavcovou prietržou, vyčnievaním a rôznymi typmi dorzalgie, to znamená silnou bolesťou dolných končatín a krku. V tomto prípade nie je pozorované posunutie medzistavcových platničiek a dysfunkcia miechy alebo koreňov miechy.

Aké môžu byť komplikácie?

Ak sa liečba nezačne včas, môže dorsopatia lumbosakrálnej chrbtice vyvolať vážne komplikácie, ako je paralýza alebo paréza končatín, ťažké nevyliečiteľné bolesti, porucha panvových orgánov a mozgová príhoda. Aby sa tomu zabránilo, nemocnica by mala ísť ihneď po prejavení prvých príznakov patológie.

Diagnostické metódy a liečba dorzopatie

Dorsopatia sa dá zistiť v prvých štádiách vývoja. Stačí urobiť schôdzku s neurológom, porozprávať sa o príznakoch a podstúpiť sériu inštrumentálnych vyšetrení. Jednou z hlavných diagnostických metód je rádiografia. Okrem toho, ak existuje podozrenie na prítomnosť závažnejších patológií, pacient je odoslaný na:

 • electroneuromyography;
 • Počítačová tomografia;
 • magnetická rezonancia.

Ak je diagnóza potvrdená a osoba skutočne odhalila vývoj dorzopatie bedrovej chrbtice, úlohou lekára je vyvinúť efektívny postup liečby. Môže zahŕňať tieto techniky:

 • rehabilitácia;
 • rehabilitácia;
 • ľudové liečivá;
 • liečba drogami.

Lekári vždy radia pacientom, aby sa neliečili sami, pretože to môže viesť k závažným komplikáciám..

Lieky

Aby lekár účinne bojoval proti dorzopatii, predpíše pacientovi niekoľko druhov liekov, konkrétne:

 • lokálne nesteroidné protizápalové lieky na zníženie zápalovej reakcie a syndrómu bolesti (Diclac gel, Fastum gel, Voltaren emulgel, Finalgon);
 • glukokortikoidy. Používa sa na blokovanie silnej bolesti a má výrazný protizápalový účinok (Diprospan, Betamethasone, Prednisolone);
 • systémové NSAID. Zmierniť bolesť a zápal (meloxikam, nimesulid, indometacín);
 • Preparáty pre křupavku. Používajú sa na zlepšenie stavu poškodenej chrupavky a na obnovenie ich štruktúry (Don, Taraflex, Alflutop);
 • Vitamíny B. Sú nevyhnutné na obnovu poškodených nervových tkanív (Neurobeks, Milgamm, Neurovitan);
 • minerálne prípravky. Vápnik D3 Nycomed, Osteovit;
 • svalové relaxanciá. Zastavujú kŕče miechových svalov a tiež uľavujú pacientovi od nadmerného zaťaženia dolných končatín (Sirdalud, Tizalud, Tizanidin)..

Na ochranu gastrointestinálnej sliznice pred negatívnymi účinkami nesteroidných protizápalových liekov a iných liekov lekár predpíše Rabeprazol, Pantoprazol alebo Omeprazol..

fyzioterapia

Fyzioterapia je neoddeliteľnou súčasťou liečby bedrovej dorzopatie. Pacient by sa mal pravidelne podrobovať nasledujúcim procedúram:

 • ultrazvuková terapia. Na zmiernenie opuchov a zápalov znížte závažnosť bolesti;
 • elektroforéza. Používa sa na vyrovnanie spastických a bolestivých porúch v paravertebrálnych tkanivách;
 • laserová terapia. Aktivuje procesy medzibunkového metabolizmu v chrupavkách a kostných štruktúrach, čo prispieva k zastaveniu degeneratívnych zmien v mieche;
 • magnetoterapia. Potláča bolesť, zmierňuje kŕče a opuchy svalov.

Liečebné cvičenia

Terapeutické cvičenia budú účinné iba v počiatočných fázach vývoja patologického procesu alebo počas zotavovania. V závislosti od diagnostikovanej choroby sa cvičenia vyberajú pre pacientov individuálne..

Hlavným cieľom týchto tried je posilnenie svalov chrbta, ktoré je kostrou chrbtice..

Cvičenia by sa mali vykonávať pravidelne pod dohľadom skúseného inštruktora..

Ľudové lieky

Liečba ľudovými metódami zahŕňa rôzne typy pleťových vôd, odreniny a obklady na báze prírodných zložiek. Táto terapia sa však môže začať až po konzultácii s lekárom.

Jedným z najúčinnejších prostriedkov je stonkový vývar. Na prípravu sa jedna polievková lyžica rozdrveného koreňa naleje do jednej poháriky vriacej vody a dá sa pol hodiny do vodného kúpeľa. Potom sa musí zmes ochladiť. Ďalej by sa mal vývar filtrovať a brať do lyžice na 1 mesiac 3-krát denne. Keďže je rastlina jedovatá, neodporúča sa prekročiť uvedenú dávku. Je lepšie samoliečiť, ale poradiť sa s lekárom.

Odporúčame vám pozerať sa na video.

Prevencia dorzopatie

Aby človek v budúcnosti nemusel čeliť bedrovému despotizmu, mal by dodržiavať tieto pravidlá:

 • vzdanie sa zlých návykov (fajčenie a alkohol);
 • zúčastňovať sa masáží chrbta a golierov;
 • športovať;
 • vyvážená a správna výživa;
 • vykonávanie cvičení na posilnenie svalového korzetu;
 • eliminovať podchladenie v chladných ročných obdobiach;
 • raz ročne podstúpiť kúpeľnú liečbu.

Ak je to možné, je lepšie odmietnuť zdvíhanie ťažkých predmetov. V prípade potreby by sa malo zahriať. Lekári tiež odporúčajú cvičiť každé ráno. Malo by zahŕňať ľahké ohyby a zákruty tela..

Funkcie a použitie aplikátora Lyapko

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Ako liečiť radiculitídu dolnej časti chrbta doma

Shishoninove chrbtové cvičenia

Čo robiť, keď je zadná časť dolnej časti chrbta zaseknutá

Čo je dorzopatia bedrovej chrbtice

Takmer 80% dospelej populácie trpí bolesťou dolnej časti chrbta a v nie menej ako polovici prípadov nemôže naznačovať žiadny konkrétny dôvod jej vzhľadu (napríklad modrina, pokles, výsledok tvrdej fyzickej práce). A lekári kombinujú tieto zdanlivo nejasné bolesti do termínu „dorzopatia bedrovej chrbtice“..

Čo je to? Dorsopatia je prejavom chorôb kostnatých chrupavkových tkanív hrebeňa, ktoré môžu mať degeneratívny, deformujúci sa a vertebrogénny charakter..

Hlavným prejavom chorôb spojených s EPP (bedrová chrbtica) je bolesť. Môže to byť nudné a bolestivé so zmenami súvisiacimi s vekom, ktoré sa vyvíjajú postupne, a môžu byť ostré a páliace, keď patológia ovplyvní stav miechy a periférnych nervov..

Degeneratívny charakter

Prvé miesto v tejto skupine chorôb je osteochondróza - súbor porúch, ktoré ovplyvňujú normálnu štruktúru a veľkosť medzistavcových platničiek..

Lumbálnu oblasť predstavuje päť stavcov (L1-L5) oddelených chrupavkovými doštičkami - medzistavcové platničky, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov a zmierňujú zaťaženie kostného tkaniva počas pohybu tela. Medzistavcové platničky sú od narodenia veľmi elastické, ľahko absorbujú a uvoľňujú tekutinu, čím sa dosahuje hydrostatická odolnosť chrbtice voči zaťaženiu. Ich výživa sa spočiatku vykonáva prostredníctvom vlastných krvných ciev, ale vo veku desiatich rokov sú cievy uzavreté a medzistavcový disk sa stáva izolovanejším systémom..

Všetky pohyby tekutín a metabolizmus sa uskutočňujú difúziou medzi stavcami a medzistavcové platničky. Preto nie je prekvapujúce, že s vekom sa živiny v tomto uzavretom priestore stávajú stále menej. Chrupavky strácajú vodu a elasticitu, sú tuhšie alebo dokonca „vyschnú“. Zníženie výšky a pružnosti chrupavky zvyšuje zaťaženie stavcov, vedie k ich poškodeniu a tiež prispieva k porušeniu susedných segmentov krvných ciev a koreňov miechových nervov, ktoré opúšťajú miechový kanál.

V bedrovej oblasti na úrovni stredného tela stavca L2 sa konce miechy a nervové korene zhromažďujú v plexe, ktorý sa nazýva „konský chvost“. Aj cez medzistavcové otvory koreňov bedrovej chrbtice vyjdú:

 • iliac-hypogastrický (T12-L1);
 • ilioinguinál (T12-L1);
 • femorálna koža (L2);
 • femorálny genitál (L2);
 • uzamykanie (L2-L3-L4).

Nasleduje sakrálny plexus, z ktorého je najzaujímavejší veľký sedací nerv - najväčší nerv v ľudskom tele.

Bolesť s osteochondrózou chrbta je definovaná ako akútna, ak trvá 4 až 12 týždňov a chronická, ak pretrváva 12 týždňov alebo viac. U približne 20 percent pacientov s akútnou bolesťou tento proces získa chronický priebeh so symptómami silnej bolesti do jedného roka.

Stlačenie nervového vlákna vedie k bolesti, zníženiu citlivosti alebo pocitu brnenia, ktorý je premiestnený do oblasti tela, ktorá je týmto nervom inervovaná. Dorsopatia lumbosakrálnej chrbtice sa preto prejavuje ako porucha motorickej a hmatovej citlivosti v hornej časti zadku, chrbta a vnútorných stehien, teliat, nôh. Je tiež možné porušenie funkcií genitálií, procesu močenia a vyprázdnenia v prípade poškodenia ohonu chvosta.

Osobitnou formou radikulopatie je ischias - kompresia sedacieho nervu, ktorá prechádza cez zadok a siaha po chrbte nohy. Táto kontrakcia spôsobuje akútnu bolesť a znecitlivenie v dolnej časti chrbta, v kombinácii s bolesťou zadku a nohy z postihnutej strany..

V najextrémnejších prípadoch, keď je nerv zaseknutý medzi diskom a priľahlou kosťou, môžu príznaky zahŕňať nielen bolesť, ale aj zníženú citlivosť, čiastočnú alebo úplnú paralýzu, svalovú slabosť a atrofiu končatín. Tento stav môže tiež spôsobiť vertebrogenickú dorsopatiu, t.j. ochorenie stavcov (opuch alebo cysta, infekčný zápal).

Osteochondróza nie je jediné degeneratívne-dystrofické ochorenie, ktoré ovplyvňuje stav bedrových stavcov. V tejto časti sa často rozvíja aj spondylóza - tvorba kalcifikácií na kĺbových okrajoch stavcov, v lúmene miechy a väzoch, ktoré držia chrbticu. Nebezpečenstvo osifikácie spočíva v tom, že chrbtica stráca mobilitu a osteofyty spôsobujú zúženie (stenózu) a mechanický tlak na miechu alebo korene nervov, podráždenie krvných ciev a spôsobenie reflexu stavcov (kŕče a reflexné zníženie prietoku krvi). Medzi charakteristické príznaky spondylózy patrí bolesť v oblasti bolesti, ktorá sa pri pohybe okolo osi chrbtice zintenzívňuje, narušenie jej flexibility a pohyblivosti, najmä po spánku, až kým sa pacient „neodchýli“..

Degenerácia medzistavcových platničiek vedie k mechanickému narušeniu konštrukcie chrbtice. Medzi zmeny súvisiace s vekom patrí napríklad vyrovnanie bedrovej deformácie (lordóza) a patologické poruchy - spondylolistéza - premiestnenie stavcov v porovnaní so susednými segmentmi, takmer „strata“ jedného z nich smerom dopredu alebo dozadu..

Skolióza sa vzťahuje aj na deformity miechy - jej zakrivenie v laterálnych rovinách so zvýšeným tlakom na miechové nervy a vývoj príznakov radikulopatie..

Liečba dorzopatie lumbosakrálnej chrbtice

Aby ste pochopili, čo je dorzopatia a prečo sa jej choroba dostala pod menom, mali by ste sa obrátiť na doslovný preklad. V latinčine znamená „dorzum“ „chrbát“ a „patia“ znamená „choroba“. Dorsopatia sa preto týka ochorení, ktoré ovplyvňujú chrbticu, v tomto prípade lumbosakrálnu oblasť. Sprevádzaný syndrómom periodickej bolesti, má degeneratívnu, dystrofickú, deformujúcu, zápalovú a traumatickú povahu..

Dorsopatia sa najčastejšie vyvíja u ľudí starších ako 50 rokov, pretože v ich tele sa začínajú vyskytovať dystrofické zmeny v kostnom tkanive. Toto ochorenie však niekedy postihuje mladých ľudí. Je známych niekoľko druhov tejto patológie, ale najčastejšie (60 - 80%) je dorsopatia driekovej chrbtice. Táto situácia je spôsobená skutočnosťou, že bedrový región je najzraniteľnejší.

Príčiny patológie

Dorsopatia lumbosakralu môže byť:

 • Akútna - netrvá dlhšie ako tri týždne;
 • Subakútna - trvanie choroby sa pohybuje od troch do 12 týždňov;
 • Chronické príznaky pretrvávajú dlhšie ako 12 týždňov.

Existuje mnoho faktorov, ktoré môžu viesť k výskytu dorzopatie:

 • Dedičná predispozícia;
 • Dlhodobý pobyt v nepohodlných pózach a nesúlad s ergonomickými technikami;
 • Hypodynamia - sedavý spôsob života;
 • Pravidelné nadmerné zaťaženie ľudí, ktorí nie sú zapojení do fyzickej práce;
 • Spinálna patológia (osteochondróza, spondylartróza, osteomyelitída, nádory);
 • Poruchy držania tela (skolióza, kyfóza, sklopenie);
 • Traumatické zranenia;
 • chvenie
 • Poruchy fungovania gastrointestinálneho traktu;
 • Metabolické poruchy;
 • Práca v podmienkach nízkej teploty a vysokej vlhkosti;
 • Časté prechladnutia;
 • Obezita;
 • Monotónne jedlo;
 • fajčenie;
 • Zneužívanie alkoholu;
 • Nadmerná konzumácia korenín, údeného mäsa, uhoriek, vyprážaných potravín.

Bedrová dorzopatia sa zvyčajne vyvíja pod vplyvom niekoľkých faktorov..

Príznaky a štádiá vývoja

Vo vývoji dorsopatie existujú 4 štádiá:

 • Prvé - patologické zmeny sa týkajú iba medzistavcových platničiek, neexistuje symptomatológia;
 • Druhé kĺby sú poškodené, nervové korene sa zovrú;
 • Tretie - výčnelok a prietrž sa tvoria, ktoré sú sprevádzané akútnou bolesťou;
 • Po štvrté - stavce sú premiestnené, v dôsledku čoho sú svaly kŕče, pohyblivosť chrbtice je obmedzená.

Hlavným príznakom patológie je bolesť na úrovni dolnej časti chrbta. Môžu to byť:

 • Lokálne - vždy sa vyskytujú v oblastiach poškodenia chrbtice, sú konštantné, zosilnené zmenou polohy tela;
 • Projekcia alebo odraz - objavujú sa pozdĺž poškodeného nervu;
 • Radikálne alebo neuropatické - sú tupé a boľavé, vždy vyžarujú do končatín a krížovej kosti, zosilňujú sa pri fyzickej námahe a získavajú „streleckú“ postavu.
 • Non-Root - spôsobené svalovými kŕčmi.

Zistili sa aj ďalšie príznaky:

 • závrat
 • nevoľnosť;
 • Hluk v ušiach;
 • Svalové napätie a kŕče;
 • Znížené reflexy;
 • Sklon a krivosť;
 • Obmedzte rozsah pohybu;
 • Bolesť a bolesť končatín;
 • Porušenie citlivosti (paréza);
 • Svalová slabosť a často ochrnutie.

Tieto príznaky sú charakteristické pre väčšinu pacientov. Možné sú však aj jednotlivé znaky prejavu dorzopatie. Ak sa objavia najmenšie príznaky patológie, obráťte sa na lekára. Bez kvalifikovanej lekárskej starostlivosti bude dorsopatia chronická.

diagnostika

Po prvé, lekár preskúma sťažnosti pacienta a určí prítomnosť anamnézy chorôb a zranení chrbtice. Potom je pacient poslaný na diagnostické vyšetrenie:

 • Röntgen chrbtice - táto metóda je hlavná;
 • Počítačové alebo magnetické rezonancie;
 • Elektroneuromyografia - umožňuje určiť stav svalov a nervov;
 • Krvné testy.

Na základe diagnostických výsledkov sa vyberajú jednotlivé metódy liečby dorzopatie.

Liečebné metódy

Ak je diagnostikovaná dorzopatia lumbosakrálnej chrbtice, liečba by mala byť komplexná. Iba v tomto prípade bude možné chorobu poraziť. Dorsopatia sa zvyčajne lieči konzervatívnymi metódami. K chirurgickému zákroku sa pristupuje iba so závažným poškodením chrbtice a neschopnosťou zastaviť bolesť pomocou liekov.

Liečba dorzopatie bedrovej chrbtice by mala eliminovať bolesť a obnoviť fungovanie koreňov miechy.

V počiatočných štádiách choroby je všetko úsilie zamerané na zastavenie bolesti. Za týmto účelom obmedzujú fyzickú aktivitu, predpisujú blokády, nesteroidné protizápalové lieky a svalové relaxanciá. Odporúča sa spať na ortopedickej podložke a pravidelne nosiť korzet.

Až po odstránení bolesti začnú obnovovať organizmus a prijímajú opatrenia na zabránenie progresie patológie. Lekár vyberie individuálny terapeutický komplex gymnastiky. Pomôže posilniť svalový korzet, vyvinúť správne držanie tela, zvýšiť pružnosť chrbtice. Manuálna terapia zmierňuje svalové kŕče, opravuje držanie tela, aktivuje krvný obeh a zlepšuje výživu tkanív.

Lekár predpisuje pacientovi:

 • Užívanie liekov;
 • rehabilitácia;
 • akupunktúra;
 • Manuálne metódy;
 • Terapeutická a preventívna telesná výchova;
 • Liečebné kúpele Sanatórium.

Drogová liečba dorzopatie lumbosakrálnej chrbtice zahŕňa:

 • Analgetiká (analgín, ibuprofén, tempalgin) - zmierňujú bolesť;
 • Nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, artrocín, chondroxid) - používajú sa v akútnom štádiu na zmiernenie bolesti a zápalu;
 • Svalové relaxanty - uvoľňujú napäté svaly, zmierňujú kŕče;
 • Biogénne stimulanty - urýchľujú regeneračné procesy;
 • Chondroprotektory (triaktiv, artron, artrodar) - zlepšujú metabolizmus v tkanive chrupavky a stimulujú jeho regeneráciu;
 • Cievne lieky - aktivujú prísun krvi do chrbtice a uľahčujú tok živín do nervových buniek;
 • Upokojujúce lieky - predpísané pre nadmernú nervozitu;
 • Vitamíny B..

Na zmiernenie bolesti môžete tiež použiť lokálnu liečbu pomocou otepľovacích masťov (voltaren, capicam). Tradičná medicína môže doplniť lekárske ošetrenie, ale nenahrádza ho.

Fyzioterapeutické metódy budú mať priaznivý vplyv na organizmus:

 • trakcie;
 • magnetoterapia;
 • Laserová terapia;
 • darsonvalization;
 • fonoforézou;
 • elektroforéza;
 • Diadynamické prúdy;
 • Ultrazvuková expozícia.

Pri kúpeľnej liečbe sa často používajú podvodné sprchy a bahenné aplikácie. Ak chcete zabrániť rozvoju dorzopatie, musíte jesť správne, cvičiť, vyhnúť sa podchladeniu a nadmernej fyzickej námahe..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Dorsopatia chrbtice: príčiny, príznaky, liečba

Ľudský stavca sa skladá z mnohých vzájomne prepojených prvkov: kostných útvarov (stavcov), chrupavky (medzistavcové platničky), väzov, svalov, nervových a cievnych štruktúr. Bolesť, ktorá sa vyskytuje v chrbtici, môže byť spôsobená patológiou ktoréhokoľvek z týchto prvkov. Nie vždy je možné zistiť príčinu výskytu nepríjemných príznakov..

Keď špecialista prvý raz zistí u pacienta charakteristický symptómový komplex, ale nevie, ktorá štruktúra je v prvom rade ovplyvnená, predbežná diagnóza sa môže zdať ako dorzopatia..

Koncept a dôvody

Čo je to dorzopatia? Termín pochádza z latinských slov „späť“ a „porušenie“, takže ho možno interpretovať ako patológiu chrbtice.

Choroby spojené s výrazom dorsopatia sú založené na patológii degeneratívnej povahy. K uvedenému procesu vedú tieto dôvody:

 1. Porucha stravovania prvkov chrbtice. Príčiny: choroby kardiovaskulárneho systému, ateroskleróza, vaskulárna trombóza, patológia krvného systému.
 2. Nadmerné zaťaženie prvkov chrbtice: športové cvičenia, práca spojená s fyzickou prácou, predĺžené nútené pózovanie na počítači alebo obrábacom stroji zariadenia.
 3. Traumatický faktor. K degenerácii často dochádza po predchádzajúcom poškodení. Dorsopatia je spôsobená pádmi, dopravnými nehodami, domácimi zraneniami, údermi zozadu.

Osobitne stojí za zmienku dedičná predispozícia osoby k výskytu chorôb chrbtice. Nie je to priama príčina dorsopatie, ale ak existuje provokujúci faktor, pravdepodobne povedie k chorobe.

klasifikácia

Diagnóza dorsopatie by sa mala špecifikovať dovtedy, kým sa nepreukáže špecifické ochorenie, ktoré nespôsobuje patologické príznaky. Všeobecne akceptovaná klasifikácia dorzopatie pomáha objasniť povahu patológie..

Podľa vývojového mechanizmu je patológia rozdelená do nasledujúcich možností:

 1. Deformujúca dorsopatia - patologický proces je lokalizovaný v medzistavcových platničkách. Tieto chrupavkové štruktúry obvykle zmäkčujú pohyb stavcov, ale majú dosť zraniteľnú štruktúru. Najčastejším ochorením tejto skupiny je osteochondróza chrbtice..
 2. Spondylopatia - pri tomto variante dorsopatie je patológia lokalizovaná v kostnom tkanive - priamo v stavovcoch. Táto obrovská skupina chorôb zahŕňa spondylartrózu, artritídu, osteochondrózu, tvorbu vyrastania kostí a ďalšie patologické procesy..
 3. Iná patológia - táto skupina zahŕňa choroby s nejasným vývojovým mechanizmom, ako aj neurologické syndrómy, ako je radikalulitída, plexitída, dorzalgia a ďalšie..

Okrem naznačenej klasifikácie podľa príčin a vývojového mechanizmu existuje aj rozdelenie dorzopatie podľa lokalizácie patologického procesu. Podľa tejto kategórie sa rozlišujú tieto možnosti:

 • Dorsopatia krčnej chrbtice.
 • Dorsopatia hrudnej chrbtice.
 • Dorsopatia lumbosakrálnej chrbtice.
 • Polysegmentálna dorzopatia.

Má zmysel analyzovať príznaky každej z uvedených možností ochorenia..

Krčná dorzopatia

Všetky typy dorsopatie sú charakterizované špeciálnym syndrómom bolesti. Bolesť má nasledujúce charakteristiky:

 1. Bolesť v bolesti, ťahanie, zriedkavo ostré fotografovanie.
 2. Vyskytuje sa po námahe, stresu.
 3. Po odpočinku je stav zmiernený a leží v ležiacej polohe.
 4. Najčastejšie pomáhajú protizápalové lieky..
 5. Sprevádza ju svalové napätie reflexného charakteru..
 6. Bolesť vedie k obmedzenej pohyblivosti, zníženému dosahu pohybu.

Ďalšie príznaky, ako aj lokalizácia syndrómu bolesti, závisia od prevažne postihnutej oblasti..

Dorsopatia krčnej chrbtice (krčka maternice) sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • Charakteristické bolesti v rôznych častiach krku.
 • Migrény, nevoľnosť, závraty.
 • Pokles krvného tlaku.
 • Pri postihnutí brachiálneho plexu - bolesť, zhoršená citlivosť kože a svalová slabosť v hornej končatine.

Uvedené symptómy sa môžu vyskytovať v rôznych kombináciách v závislosti od toho, či patologický proces ovplyvňuje nervy, plexy, arteriálne cievy..

Hrudná dorzopatia

Ďalší variant ochorenia je menej častý ako iné. Toto je umožnené veľkým počtom stavcov v oblasti hrudníka, rovnomerným rozdelením záťaže, menšou účasťou na udržiavaní hmotnosti končatín..

Absencia nervových plexov a dôležitých tepien vysvetľuje slabé príznaky dorsopatie v hrudnom dne chrbtice. Príznaky charakteristické pre túto lokalizáciu:

 1. Bolesť v zodpovedajúcej časti chrbta. Môže zintenzívniť nielen pri zaťažení, ale aj vo výške hlbokého dychu.
 2. Bolesť vystrelí pozdĺž medzirebrového nervu na predný povrch hrudníka.
 3. Pri extrémne závažnom stupni miechy je pozorovaná porucha činnosti pľúc a mediastinálnych orgánov.

Stojí za zmienku, že aj napriek menej výraznému klinickému obrazu si ochorenie tejto lokalizácie vyžaduje včasnú liečbu. Komplikácie, ktoré môže viesť k spinovej dorzopatii, sa nedajú vôbec napraviť..

Dorsopatia bedrového kĺbu

Dorsopatia lumbosakrálnej chrbtice je najbežnejším variantom choroby. Športovci, robotníci, záhradníci, ľudia, ktorí v bedrovej oblasti utrpeli zranenie chrbtice, sú náchylní na túto chorobu. Diagnóza sa stanoví za prítomnosti nasledujúcich príznakov:

 1. Nízka bolesť chrbta pri statickom alebo dynamickom napätí.
 2. Obmedzenie pohybov, nemožnosť plného naklonenia.
 3. Lumbago v nohe.
 4. Svalová slabosť v dolných končatinách, znížená citlivosť, zhoršená citlivosť kože.

Symptómy podliehajú značnej variabilite, zoznam sa významne rozširuje so zapojením copu. Táto nervová štruktúra je dolnou časťou miechy a je zodpovedná za fungovanie panvových orgánov. Príznaky chvosta koňa:

 • Porušenie citlivosti kože v perineu.
 • Močová a fekálna inkontinencia.
 • Genitálna porucha.

Dorsopatia sa dá zvládnuť v počiatočnom štádiu, preto sa neodkladajte s lekárom.

Polysegmentálna dorzopatia

Najzávažnejším priebehom je variant choroby s poškodením niekoľkých častí chrbtice. Tento stav sa nazýva polysegmentálna dorzopatia a môže byť spôsobený nasledujúcimi dôvodmi:

 • Poranenia chrbta na niekoľkých oddeleniach.
 • Progresia osteochondrózy a iných degeneratívnych chorôb.
 • Spondylarthrosis.
 • Ankylozujúca spondylitída.
 • Nádorové metastázy.

Príznaky zo strany niekoľkých častí chrbtice sú zreteľné. Toto ochorenie je ťažké napraviť a vyžaduje zložité liečenie.

diagnostika

Keďže je dorzopatia predbežnou diagnózou, lekár musí vykonať dôkladné diagnostické vyšetrenie, aby porozumel príčinám choroby.

Výskum sa začne úplným prieskumom pacienta, počas ktorého lekár objasní povahu, intenzitu, čas nástupu bolesti, prítomnosť ďalších príznakov a sprievodných chorôb. Pretože laboratórne testy len zriedka môžu naznačovať špecifickú diagnózu, odborník predpíše inštrumentálne štúdie:

 1. Röntgenové vyšetrenie chrbtice v niekoľkých projekciách vám umožňuje potvrdiť alebo odmietnuť prítomnosť spondylopatie, pretože najlepšie vizualizuje tkanivo tvrdej kosti.
 2. Počítačová tomografia je presnejšia a spoľahlivejšia metóda, vizualizuje tvrdé tkanivo v niekoľkých rovinách. Umožňuje vám vytvoriť trojrozmerný model študovanej oblasti.
 3. Magnetická rezonancia je neoceniteľnou metódou v diagnostike chorôb chrupavkového tkaniva, ktoré tvoria medzistavcové platničky. Taktiež dokonale vizualizuje väzivá, nervy a krvné cievy..

Výskum je možné doplniť konzultáciami s úzkymi lekármi. Najcennejšie sú kvalifikovaní neurológovia a ortopédovia.

liečba

Liečba dorzopatie by sa mala začať so zmenami životného štýlu. Racionálna kombinácia práce a odpočinku, ktorá zabráni preťaženiu chrbtice a stresu, zabráni progresii choroby.

Do stravy by sa mali pridávať potraviny obsahujúce vápnik, vitamín D a ďalšie stopové prvky. Ranné cvičenia, udržiavanie svalov chrbta v tóne sú potrebné na prevenciu komplikácií dorzopatie.

Okamžitá liečba choroby je veľmi odlišná v závislosti od konkrétneho ochorenia a závažnosti procesu..

Terapeutické prístupy sa však dajú rozdeliť na konzervatívnu liečbu a chirurgický zákrok..

Konzervatívne metódy

Vertebrogenická dorzalgia sa dá úspešne zvládnuť pomocou niekoľkých liečebných metód. Patria sem lieková terapia, fyzioterapia, cvičebná terapia, masáže a terapeutická imobilizácia.

Liečba drogami zahŕňa použitie nasledujúcich liekov:

 • Nesteroidné protizápalové lieky.
 • glukokortikosteroidmi.
 • analgetiká.
 • Preparáty pre křupavku.
 • spazmolytiká.
 • Cievne prípravky.
 • Vitamínové komplexy.

Lieky sa nedokážu vyrovnať s prejavmi choroby bez vykonania fyzioterapeutických cvičení a bez účasti na odborných masážnych sedeniach. Fyzioterapeutické postupy okrem toho pomôžu zosilniť účinok:

 • elektroforéza.
 • ultrazvuk.
 • UHF.
 • Federálny okres Ural.
 • hydromasážne.
 • Electromyostimulation.
 • Parafínové zábaly.

Postupy majú určité kontraindikácie, preto ich menuje a vykonáva kvalifikovaný personál.

chirurgia

Ak choroba nie je prístupná konzervatívnej liečbe, jediným riešením problému je chirurgický zákrok. Existujú rôzne možnosti operácií v závislosti od poškodenej štruktúry chrbtice..

Moderný prístup k chirurgickému ošetreniu zahŕňa chirurgický zákrok s čo najmenším prístupom. Malé rezy umožňujú poškodenie menej závažných tkanív, zabránenie kozmetickým defektom a urýchlenie rehabilitačného procesu..

Po každej operácii je potrebný komplex rehabilitačnej liečby. Počas tohto obdobia je obzvlášť dôležité dodržiavanie odporúčaní lekára, pretože pomáha predchádzať recidíve choroby.

invalidita

Otázka prognózy práce je akútna pri ochoreniach chrbtice. Typ postihnutia bude závisieť od závažnosti ochorenia a výsledkov liečby. Možné možnosti trvalého postihnutia:

 1. Tretia skupina zdravotného postihnutia - s možnosťou pokračovať v práci v osobitne vytvorených pracovných podmienkach.
 2. Druhá skupina zdravotného postihnutia - je založená, keď je nemožné vykonávať prácu, ale zachovala si schopnosť starostlivosti o seba.
 3. Prvá skupina zdravotných postihnutí - zriadená komisiou v prípade, že pacient nie je schopný bezstarostnej starostlivosti o seba.

Vojenská služba

Aká je situácia vo vojenskej službe s diagnózou dorzopatie? Pohotovostná služba je možná iba pri miernej závažnosti ochorenia. Aby sa predišlo progresii patológie, vo väčšine prípadov pacienti nie sú vystavení prievanu.

Bedrová dorzopatia: Ako prekonať bolesť

Dorsopatia je spôsobená traumou nervových zakončení a krvných ciev, svalových kŕčov, stratou tlmiacich vlastností a fraktúrou vláknitého prstenca. To všetko skôr alebo neskôr vedie k vyčnievaniu a neskôr k prasknutiu disku.

Príčiny a rizikové faktory

Za hlavnú príčinu bedrovej dorzopatie sa považuje osteochondróza. Avšak nie každý, kto trpí degeneratívnou deštrukciou stavcov, má syndróm bolesti. Výskyt charakteristických symptómov uľahčuje množstvo faktorov vonkajších a vnútorných účinkov na organizmus.

V tomto prípade vedúcu úlohu určujú odborníci:

 • hyperurikémia;
 • hormonálne poruchy, napríklad v postmenopauzálnom období;
 • nedostatok vápnika v tele;
 • podvýživa;
 • zranenia v bedrovej oblasti;
 • podchladenie;
 • potreba nosiť ťažké a nepohodlné pracovné odevy;
 • abnormality držania tela, ploché nohy;
 • patológie kĺbov dolných končatín;
 • sedavá práca.

Dorsopatia dolnej časti chrbta spravidla vzniká v dôsledku vystavenia nie jednému, ale niekoľkých patologických stavov vzájomne sa zhoršujúcich.

Nemali by sme zabúdať na dedičnosť - pravdepodobnosť rozvoja bolesti chrbta je oveľa vyššia u ľudí, ktorých príbuzní trpia patologickými stavmi chrbtice..

Príznaky a typy bolesti

Prvým prejavom dorzopatie na bedrovej úrovni je bolesť. Nepríjemné pocity môžu mať niekoľko podôb:

 • radiálne, lepšie známy ako „kríž“;
 • lokálne, obmedzené na oblasť zápalu;
 • svalov vznikajúcich ako reakcia na svalové kŕče;
 • projekcia, pri ktorej sa bolestivé pocity šíria v inervačnej zóne postihnutého nervu.

Medzi príznaky bedrovej dorzopatie patria okrem bolesti:

 • prítomnosť živej reakcie na kašeľ, náhle pohyby, naklonenie vpred, zdvíhanie bremien, fyzické namáhanie;
 • zhoršenie citlivosti a výskyt znecitlivenia, bolesti na nohách alebo husacie hrbole v dolných končatinách;
 • porucha reflexnej reakcie a zvýšenie svalovej slabosti v nohách až do rozvoja parézy.

Dorsopatia bedrovej polohy často vyčnieva na panvové orgány a spôsobuje bolesť v zažívacom trakte a močovom mechúre, zadku, pozdĺž zadného povrchu dolných končatín..

Autonómne dorzopatie spojené s narušenými funkciami koreňov miechy sa prejavujú modrosťou pokožky, nadmerným potením alebo suchosťou a olupovaním chodidiel. Nepriaznivé symptómy sa môžu vyskytnúť aj v psychike: výkyvy nálady, zhoršenie mozgovej aktivity, pamäť a pozornosť, depresia, poruchy spánku.

Etapy lumbálnej dorzopatie

Lekári rozlišujú štyri fázy vývoja klinického obrazu bedrovej dorzopatie:

 1. V prvom štádiu príznaky prakticky neexistujú, degeneratívne procesy v chrbtici sú neviditeľné dokonca aj na röntgenovom snímke.
 2. Po prechode do druhej fázy sa začínajú zrútiť kostné štruktúry, kĺby a disky. Medzistavcové otvory sa zmenšujú, objavuje sa bolesť.
 3. Tretie štádium sa vyznačuje výskytom výčnelkov a prietrží, často sa diagnostikuje často deformujúca dorzopatia sprevádzaná bedrovou kosťou..

V poslednom štádiu choroby medzistavcové platničky konečne strácajú svoje vlastnosti absorbujúce nárazy, jednotlivé segmenty hrebeňového blokovania spolu navzájom, čo vedie k obmedzenej pohyblivosti.

Ktorý lekár lieči dorzopatiu bedrovej kosti

Dorsopatiu ktoréhokoľvek segmentu chrbtice vykonáva neuropatológ alebo vertebroológ.
Ak na miestnej klinike nie sú odborníci v tejto oblasti, mali by ste sa obrátiť na svojho miestneho terapeuta. Lekár predpíše vyšetrenie a na základe jeho výsledkov rozhodne o ďalšom postupe..

Diagnóza dorzopatie

Detekcia dorsopatie bedrovej lokalizácie spravidla nespôsobuje problémy - patologický stav má živé a skôr špecifické príznaky. Napriek tomu by diagnostický proces mal byť komplexný..

Pacient je predpísaný:

 • Röntgen lumbálnej oblasti v dvoch projekciách;
 • spondylography;
 • CT a MRI;
 • electroneuromyography.

Termín „bedrová dorzopatia“ je možné použiť iba ako predbežnú diagnózu. Takáto veta pre lekára znamená iba to, že pacient má určité problémy s narušením integrity kosti a štruktúr spojivového tkaniva v bedrovej oblasti. Táto podmienka a priori znamená vymenovanie závažnejších štúdií s cieľom identifikovať príčiny choroby.

Liečba dorzopatie

Liečba dorzopatie lumbosakrálnej chrbtice začína anestéziou pacienta. Na tento účel predpíšte obmedzenie motorickej aktivity alebo odpočinku na lôžku, pri nosení ortézy, suchého tepla a farmakoterapie.

Lieky

Pri bedrovej dorzopatii sú najúčinnejšie tieto skupiny liekov:

 • NSAID a analgetiká - ibuprofén, diklofenak, ortofén, meloxikam, baralgin;
 • opiáty - Tramal, Tramadol, Plazadol;
 • svalové relaxanciá - baklofén, Sirdalud, Midokalm;
 • kortikosteroidy - prednison, hydrokortizón.


Ak sa bolesti nedajú odstrániť pomocou tabliet a injekciami anestetík, uchýlite sa k paravertebrálnej alebo epidurálnej blokáde s lidokaínom a kortikosteroidmi.

Aby sa znížilo riziko prechodu lumbálnej dorsopatie na chronickú formu, pacientovi sú predpísané chondroprotektory: Structum, Arthra, Rumalon. Lieky urýchľujú obnovu kostí, zvyšujú pohyblivosť stavcov a zmierňujú bolesť.

Na zníženie počtu perorálnych foriem podávania liečiva sa odporúča lokálna terapia. S bedrovou dorzopatiou pomáhajú otepľovacie masti dobre: ​​Fastum gel, Indovazin, Kapsikam, Espol, Efkamon.

Telesná výchova

Cvičebná terapia dorzopatie bedrovej chrbtice je možná až po odstránení akútnej bolesti. Terapeutické cvičenia dobre napínajú axiálny stĺpec, zvyšujú medzistavcové priehlbiny a zmierňujú dekompresiu nervových zakončení..

Špeciálne vybraný komplex pre dorzopatiu je možné vykonávať pod dohľadom inštruktora aj doma.

Pre nezávislé vykonávanie sa od počiatočnej polohy v ľahu odporúčajú nasledujúce jednoduché cvičenia:

 • zdvihnite rovné nohy nahor alebo nadol;
 • ohýbanie krku, snažte sa bradou dopredu;
 • so zdvihnutými rukami, dobre sa napnite a ohnite v dolnej časti chrbta;
 • cvičný bicykel";
 • zdvihnite nohy o 20 cm od podlahy a vykonajte pohyby podobné nožniciam.

Zo stojacej polohy môžete sklopiť dozadu / dopredu a doľava / doprava, alternatívne zdvihnite ohnuté dolné končatiny k hrudníku.

Postupné zvyšovanie zaťaženia by sa malo vykonávať iba pri absencii bolesti. Účinnosť cvičebnej terapie sa pri pravidelnom tréningu výrazne zvyšuje.

Ľudové metódy

Alternatívna medicína pre bedrovú dorzopatiu je sama osebe zbytočná a môže pôsobiť iba ako doplnok k lekárskemu ošetreniu. Je lepšie ich používať po konzultácii s lekárom.

Kompresia z čerstvého kapustového listu namazaného medom pomôže zmierniť bolesť a uvoľniť svaly. Aplikácia je fixovaná obväzom a ponechaná cez noc..

Horúci kúpeľ so šalviou a mrkvovou šťavou pomáha pri dorzopatii v bedrovej oblasti. Na jeho prípravu sa uvarí 3 hrsti bylín s litrom vriacej vody, trvá na tom a naleje sa do vody s teplotou 38 ° C. Trvanie úpravy je 15 minút. Na dosiahnutie dobrého účinku je potrebné vykonať najmenej 12 postupov.

fyzioterapia

Fyzikálne faktory sú jednou z hlavných zložiek komplexnej liečby dorzopatií. Môžete sa uchýliť k technike tak počas obdobia exacerbácie, ako aj počas remisie.

Pre bolesti chrbta sú najúčinnejšie:

 • paketová kryoterapia;
 • sinusové modulované prúdy;
 • fonoforéza s hormónmi;
 • magnetoterapia, UVT;
 • laserová expozícia;
 • elektrická stimulácia;
 • bahenné aplikácie.

V prácach zameraných na boj proti bedrovej dorzopatii sa osobitná pozornosť venuje balneoterapii. Pacientovi sa odporúčajú kúpele radónu, terpentínu a chloridu sodného.

prevencia

Základné opatrenia na zabránenie bedrovej dorzopatie sú jednoduché a cenovo dostupné. Ide predovšetkým o fyzickú aktivitu. Na prevenciu tejto choroby stačí denné cvičenie ráno, prechádzka na čerstvom vzduchu, návšteva bazéna.

Iné spôsoby, ako zabrániť bedrovej dorzopatii:

 • masáže;
 • správna výživa;
 • bojovať s extra libier;
 • včasná korekcia držania tela, ošetrovanie plochých nôh a iných problémov s kĺbmi;
 • dodržiavanie režimu práce a odpočinku;
 • vyhýbanie sa stresu, podchladenie, nadmerná fyzická námaha.

Dodržiavanie týchto jednoduchých pokynov pomôže udržať zdravie chrbtice aj v nasledujúcich rokoch..

Dorsopatia driekovej chrbtice má priaznivú prognózu len s včasnou diagnózou a včasnou liečbou. V opačnom prípade sa zvyšuje riziko vzniku závažných komplikácií, ktoré môžu viesť k operačnému stolu.

Dorsopatia: aké sú tieto príznaky, príčiny, diagnostika, liečba dorzopatie a prognózy

Čo to je?

Dorsopatia (latinské dorzum - chrbát) je zovšeobecnená definícia používaná na umiestnenie nielen všetkých možných variantov miechových ochorení, ale tiež lézií mäkkých tkanív chrbta (paravertebrálne svaly, väzivo atď.)..

Častými príznakmi sú bolesti chrbta a obmedzenie pohyblivosti chrbtice.

Príčiny dorzopatie

Hlavné príčiny choroby:

 • deformita medzistavcových platničiek;
 • infekčné choroby (ako je ankylozujúca spondylitída);
 • endokrinné choroby;
 • poranenia (zlomeniny stavcov alebo rebier, dislokácie kĺbov);
 • zvýšená fyzická aktivita;
 • svalové kŕče (spôsobené nachladnutím, myozitídou alebo pravidelným dlhodobým stresom);
 • genetická dedičnosť;
 • vrodené patológie;
 • skolióza alebo spondylartróza;
 • osteochondróza krčnej chrbtice a oblasti hrudníka.

Najčastejšou príčinou dorzopatie je deformácia medzistavcových platničiek, ktoré hrajú dôležitú tlmiacu úlohu v ľudskom tele..

U zdravých diskov existuje nestlačiteľná tekutina, ktorá vytvára rovnomerný tlak medzi stavcami, čo v kombinácii so stabilným tónom zadných svalov poskytuje proporcionálne rozloženie zaťaženia..

V prípade poruchy jedného prvku alebo procesu v tomto systéme je narušená rovnováha rozloženia záťaže, čo môže viesť k rozvoju patológie..

Príčiny degeneratívnych procesov stavcov a okolitých tkanív:

 • malé množstvo vody, ako aj stopové prvky v tkanivách, vďaka ktorým sa disky stenčujú, nespĺňajú ich funkcie;
 • celoživotné zranenia;
 • zápalové procesy, ktoré môžu narušiť integritu tkanív;
 • zvýšený tlak na disky. Môže byť spôsobený slabým svalovým systémom, ktorý nie je vhodný pre telesnú hmotnosť..

Tieto faktory prispievajú k významnému zníženiu medzistavcových priestorov ak zúženiu kanálov vedúcich krvné cievy a nervové kolóny. A v prípade narušenia dodávky krvi sa degeneratívne procesy zrýchlia, čo povedie k rozvoju choroby.

Dôvody, ktoré urýchľujú patologické procesy:

 • neaktívny životný štýl;
 • slabá imunita, a preto pravidelná infekcia; choroby
 • vzpieranie, nesprávna poloha krčnej chrbtice;
 • nesúlad so stravou a stravou, nesúlad hmotnosti, obezita.

Existujúce typy dorzopatie

Deformácia je patológia vedúca k posunom a zmenám chrbtice (pozri fotografiu nižšie). Tento typ dorzopatie neovplyvňuje krúžky medzistavcových platničiek..

Prejavuje sa bolesťou na hrudníku. K nemu sa pripisujú tieto choroby:

Cervikálna alebo dorzopatia krčnej chrbtice je najbežnejším druhom, ktorý sa tiež nazýva cervikálna osteochondróza..

Dorsopatia krčnej chrbtice sa prejavuje bolesťou v krku, ktorá prechádza do ramenného pletenca a horných končatín. Tam, kde potom dochádza k zníženiu citlivosti. Okrem toho je ochorenie sprevádzané pravidelnou bolesťou hlavy, nevoľnosťou..

Dorsopatia hrudnej chrbtice - môže viesť k deformácii chrbtice. Charakteristickým znakom tejto patológie je absencia akýchkoľvek výrazných symptómov v prvých štádiách choroby. Z tohto dôvodu dochádza k jeho detekcii v posledných fázach vývoja. Najčastejším a často jediným príznakom je bolesť, ktorá môže byť chronická a môže sa zvyšovať pohybom alebo periodicky ostrá.

U väčšiny dospelých je pozorovaná dorzopatia bedrovej chrbtice. Medzistavcové platničky sú najčastejšie dehydratované v prítomnosti dorzopatie bedrovej chrbtice. Tento typ dorzopatie je charakterizovaný streleckými bolesťami v oblasti panvy, ktoré sa odrážajú v konečníku..

Etapy dorzopatie

Dorsopatia chrbtice zahŕňa štyri štádiá:

 1. I. V tomto štádiu bude jediným symptómom iba mierny diskomfort a röntgenový lúč neukáže žiadne zmeny.
 2. II. Existujú zmeny v kostiach chrbtice, medzistavcových kĺboch ​​a priľahlých stavcoch. Výsledkom je kompresia koncov nervov a krvných ciev a bolesť sa zosilňuje.
 3. III. Vytvorí sa medzistavcová prietrž. Často sa prejavuje deformujúca dorzopatia sprevádzaná porušením miechy. Táto etapa sa vyznačuje bolesťou, slabosťou, podvýživou.
 4. IV. Zhutňovanie a posúvanie stavcov je charakteristické, vedie k kŕču a bolestivej svalovej kontrakcii a niekedy dokonca k obmedzenej pohyblivosti jednotlivých segmentov..

Tieto štádiá sú charakteristické pre všetky typy dorzopatie, počínajúc krčnou chrbticou a končiac dorzopatiou lumbosakrálnej chrbtice..

Diagnóza choroby

Je dosť ťažké stanoviť správnu diagnózu. Vyžaduje si to odborné konzultácie a veľké množstvo testov..

 • história: lekár určuje povahu, miesto a frekvenciu bolesti;
 • primárne vyšetrenie: umožňuje vizuálne určiť zakrivenie chrbtice;
 • X-ray: umožňuje vám študovať štruktúru chrbtice;
 • MRI, CT: pomocou tejto pomoci je možné skúmať vrstvy stavcov a určiť stav okolitých tkanív;
 • EKG: vykonáva sa s cieľom vylúčiť prítomnosť patológie srdca;
 • krvný test: klinický aj biochemický;
 • Ultrazvuk krvných ciev;
 • v niektorých prípadoch je možná konzultácia s ortopédom, neurochirurgom.

Iba po vykonaní všetkých vyššie uvedených postupov a po dosiahnutí potrebných výsledkov testu je možné stanoviť správnu diagnózu.

Liečba dorzopatie

V súčasnosti sa takmer všetky typy dorzopatie liečia konzervatívne..

Využívajú sa chirurgické metódy v prípade silného zničenia medzistavcových platničiek a posttraumatickej spondylózy bedrovej chrbtice alebo inej spondylózy..

Kroky liečby zahŕňajú:

 • eliminácia bolesti nesteroidnými liekmi proti bolesti. V prípade silnej bolesti je predpísaný odpočinok postele a postihnutá oblasť chrbtice je fixovaná špeciálnym korzetom;
 • prevencia prechodu choroby do chronickej formy;
 • eliminácia rizika opakovania a rehabilitácie.

Liečba drogami

Najčastejšie zmierňujúce bolesti:

 • Nimesil - je nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID), ktoré účinne odstraňuje bolesť. Vyrába sa vo forme prášku, suspenzie alebo tabliet (pre dospelých a deti). Užíva sa 15 dní 2-krát denne.
 • DIP rilif, Dolobene - používa sa na miernu bolesť. Vyrába sa vo forme mastí a gélov.
 • Nanoplast Forte - anestetická náplasť. Je stanovená na 12 hodín na 9 dní;
 • Kapilar - liek, ktorý pomáha posilňovať krvný obeh.

Vo fáze remisie sa odoberajú chondroprotektory (Alflutop a Rumalon). Počas liečby sú povinné aj vitamínové komplexy obsahujúce vitamíny vápnika, vitamínu D a skupiny B..

Na zmiernenie nervového napätia spôsobeného neustálej bolesti by sa mali užívať sedatívne rastlinné lieky..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické liečby zahŕňajú:

 • Fyzioterapeutické cvičenia sú často hlavnou súčasťou liečby. Vykonáva sa výlučne pod dohľadom odborníka.
 • Masáž - vymenovanie kurzu je možné až po úplnom odstránení syndrómu bolesti;
 • Manuálna terapia - pomáha uvoľňovať svalové napätie;
 • Fyzioterapia - menovite postupy ako darsonvalizácia a elektroforéza.

Chirurgická metóda

Uchyľujú sa k nemu iba v prípade zanedbanej formy choroby, keď účinok iných liečebných metód (tablety alebo bylinné lieky) úplne chýba..

Hlavné ukazovatele jeho použitia: prítomnosť progresívnej parézy alebo ochrnutia, prítomnosť porúch fungovania panvových orgánov, zvýšená bolesť.

Alternatívne spôsoby liečby dorzopatie

Alternatívne metódy môžu iba zvýšiť účinok liekov, ale nie ich úplne nahradiť.

Vo väčšine prípadov sú to rôzne obklady, drviny, pleťové vody.

Najefektívnejšie recepty:

 • kapustový list a medový obklad sa pripevní pomocou teplého šálu namiesto bolestivých pocitov a prispeje k rýchlemu odstráneniu bolesti;
 • cesnak - pomáha odstraňovať bolesť a zápal. Rozdrvený cesnak sa položí na kúsok prírodného tkaniva a drží sa vo forme obkladu po dobu 5 minút, potom sa pokožka dôkladne vytrie rastlinným olejom..
 • zeler - vo forme roztoku na vnútorné použitie. Príprava: nasekaný zeler sa naleje 500 ml teplej vody a potom sa 12 hodín usadí. Potom sa roztok filtruje a berie sa trikrát denne po dobu 15 ml. Odstraňuje nielen bolesť, ale napĺňa telo minerálmi a stopovými prvkami.

Preventívne opatrenia

Ochorenie, ako je dorsopatia, je pri liečbe dosť závažné a problematické, takže je oveľa ľahšie dodržiavať nekomplikované pravidlá prevencie. Ich vykonávanie by malo byť pravidelné a správne..

 • gymnastika, cvičebná terapia - pravidelné vykonávanie špeciálnych cvikov s priamou účasťou chrbtice (ľahké sklony, zákruty tela);
 • režim - odmietajú niekoľkokrát denne zdvíhať ťažké predmety, malé tréningy za chrbtom;
 • outdoorové aktivity - najúčinnejšou možnosťou je kúpanie, ktoré pomáha uvoľňovať svaly chrbtice;
 • výživa - musí byť správna, schopná obohatiť telo všetkými potrebnými vitamínmi;
 • kontrola hmotnosti - prítomnosť ďalších kilogramov sa stane ďalšou záťažou chrbtice;
 • oblečenie - musíte sa obliecť v závislosti od počasia, aby ste predišli podchladeniu;
 • zlé návyky - stojí za to úplne opustiť, pretože významne zvyšujú riziko dorsopatie.

Dôsledky a komplikácie

Ak diagnóza „dorzopatie“ neprijme potrebné opatrenia včas alebo preruší liečbu, bude to mať tragické následky. Ako je pretrvávajúca bolesť, progresívna paralýza, znížená citlivosť, poruchy obehového systému v mozgu a následné postihnutie.

predpoveď

Sú pozitívne, ale iba pri úplnom ošetrení pod dohľadom kvalifikovaných odborníkov a po celý život dodržiavajú potrebné pravidlá.

Realizácia nesprávneho zaobchádzania hrozí, že sa situácia zhorší. Preto je pri akejkoľvek dorsopatii potrebný správne zvolený priebeh liečby.

Po ukončení liečby sú potrebné pravidelné lekárske prehliadky a prísne dodržiavanie všetkých odporúčaní.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Axiálna (hiátová) hernia je patológia, ktorá sa vyznačuje premiestnením časti žalúdka a dolného pažeráka do hrudnej dutiny cez pažerový otvor bránice. Ochorenie sa často vyskytuje u ľudí, ktorí trpia poruchami gastrointestinálneho traktu a majú vrodenú predispozíciu.
-Vyhľadávanie denníkov-Predplatné e-mailom-štatistikaAko odstrániť kýlu pod očami bez chirurgického zákrokuNedeľa 25. marca 2018, 11:25 hod. + V ponukovom liste
Ako odstrániť kýlu pod očami bez chirurgického zákrokuTmavé kruhy a tašky pod očami kazia vzhľad a náladu, pôsobia bolestivo, ale ich odstránenie nie je také jednoduché.
Fyzikálna terapia je hlavnou metódou pri konzervatívnej liečbe bedrovej medzistavcovej prietrže. Pravidelné cvičenie s bedrovou prietržou dáva oveľa väčší účinok ako užívanie liekov.