loader

Hlavná

Späť

Dorsálna prietrž

V dôsledku dlhého priebehu osteochondrózy v chrbtici dochádza k nezvratným zmenám, z ktorých jedna je medzistavcová prietrž. Disky oddeľujúce stavce medzi sebou sú zdeformované, vláknitý kruh sa zlomí a želatínové jadro presahuje jeho anatomické hranice.

Existuje niekoľko druhov prietrží, ale najnebezpečnejšia je dorzálna prietrž, ktorá môže stlačiť miechu a narušiť jej funkciu. Vo väčšine prípadov sa vytvára v bedrovej oblasti na úrovni disku L5 S1, to znamená v mieste prechodu spodnej časti chrbta k krížovej kosti. Dorsálna prietrž disku C5 C6 umiestnená medzi piatym a šiestym krčným stavcom je o niečo menej bežná. V hrudnej kýle sa takmer nikdy nevyskytujú.

Anatomická referencia

Medzistavcový disk pozostáva z vláknitého, želatínového jadra a vláknitého prstenca. Jadro je umiestnené v strede disku a má elastickú pružnú konzistenciu. Je obklopený krúžkami spojivového (vláknitého) tkaniva s vysokou pevnosťou.

Medzistavcové platničky zabezpečujú pohyblivosť a integritu chrbtice, majú tiež pružinovú a odpisovaciu funkciu. Pri aktívnych pohyboch - chôdzi, behu a skákaní, disky zmierňujú nárazové zaťaženie chrbtice.

Za normálnych okolností môžu stavcové platne mierne vyčnievať za hranice stavcov. Spravidla sa to deje v smere dopredu a posun nepresahuje 3 mm. Pri dorzálnom výčnelku sa disk posúva späť smerom k miechovému kanálu a existuje riziko kompresie miechy a miechových nervov, ktoré ním prechádzajú..

Pri dorzálnom alebo zadnom smere je spojená zvláštna bolestivosť takýchto hernií. V dôsledku poškodenia zadného pozdĺžneho väzu dochádza k difúzii (nerovnomernému posunu) dorzálnej hernie, čo vedie k závažným neurologickým poruchám. Najzávažnejšie následky sú paréza a ochrnutie dolných končatín a panvových orgánov.

Za zmienku tiež stojí, že herniálne výčnelky sú najbežnejšou príčinou bolesti chrbta. Dorsálna hernia medzistavcového disku, ktorá je komplikovaná ťažkou kompresnou radikulopatiou alebo nie je prístupná konzervatívnej liečbe, sa chirurgicky odstráni. Podľa štatistík má každý piaty pacient operáciu.

Dôvody vzhľadu

Hlavným dôvodom vzniku kýly sú dystrofické zmeny chrbtice proti osteochondróze.

Významný vplyv na vývoj patologického procesu má aj množstvo ďalších faktorov, konkrétne:

 • poranenia chrbtice - zlomeniny kompresie, dislokácie a subluxácie stavcov;
 • vysoká fyzická námaha na chrbte. Platí to nielen pre športovcov a ľudí, ktorí sa zaoberajú tvrdou prácou, ale aj pre zamestnancov úradu, ktorí celý deň trávia v sede;
 • nedostatok pohybu - jeden z významných dôvodov, kvôli ktorým je narušená dodávka krvi a výživa diskov;
 • predchádzajúce infekcie, ktoré postihli chrbticu;
 • nadváha;
 • vrodené chyby - najmä nepravidelný tvar stavcov;
 • vystavenie vibráciám, ktoré je najčastejšie vystavené na pracovisku, vedie k oslabeniu medzistavcových platničiek;
 • zlé držanie tela, vrodené a získané deformácie chrbtice - skolióza, kyfóza.

Druhy a klasifikácia

Dorsálna hernia sa klasifikuje podľa orientácie na miechu a delí sa na niekoľko typov:

 • stredná kýla je nasmerovaná do stredu miechy na úrovni lézie a je zvyčajne dosť veľká. Tento typ je najbežnejší a často spôsobuje značné poškodenie miechy. Kompresia môže byť taká silná, že jej účinky nemôžu byť úplne eliminované ani chirurgicky. Stredná kýla sa tiež nazýva „stredná“ alebo „stredná“;
 • stredová-paramediálna kýla disku L5 S1 je nasmerovaná v uhle k vertikálnej osi chrbtice a deformuje ju, čo sa prejavuje akútnou bolesťou;
 • stredová kýla sa vyznačuje posunutím disku do strany a môže byť pravostranná a ľavostranná;
 • Dorsálna difúzna prietrž je typ výčnelku, keď je disk nerovnomerne posunutý a je zachovaná integrita vláknitého prstenca. Bežný hernálny vak nie je pozorovaný, dochádza k herniálnemu vypuknutiu disku;
 • foraminálna hernia je výstupok disku smerom k foraminálnemu otvoru, v ktorom je miecha v kontakte s nervovými kmeňmi. Vláknitá štruktúra disku preniká touto dierou a napína nervy.

príznaky

Klinický obraz choroby sa líši v závislosti od toho, ktorá časť chrbtice sa vytvorila prietrž. Poškodenie krčka segmentu je sprevádzané bolesťou hlavy a závratmi, slabosťou, zvýšenou únavou a skokmi v krvnom tlaku (BP). Táto symptomatológia je spojená s kompresiou stavcových tepien a koreňov nervov zapojených do regulácie krvného tlaku..

Zloženie nervových zakončení krčnej oblasti zahrnuje senzorické a motorické vlákna. V prípade zovretia sa vyskytuje bolesť v ramene a paži, svalová slabosť horných končatín na postihnutej strane, brnenie a pocit „bežiacich husacích hrčiek“, blanšírovanie kože. S herniovým tlakom na miechu sa rozvíja paréza a silná paralýza.

V bedrovej oblasti je dorzálna prietrž tvorená hlavne na úrovni disku L5 S1, medzi posledným bedrovým stavcom a krížovou kosťou, alebo mierne vyššia - v mieste disku L4 L5. Patologický proces je sprevádzaný bolesťou dolnej časti chrbta a bokov, rozrušenou citlivosťou a slabosťou svalov na jednej alebo oboch nohách.

Kompresia miechy sa prejavuje prudkým poklesom motorickej schopnosti dolných končatín (paréza) alebo úplnou stratou (ochrnutie). Paréza a paralýza sa môžu vyvíjať rýchlo alebo postupne: pacient sa najskôr cíti iba mierna necitlivosť v nohe, ktorá sa potom šíri vyššie - do lýtkového svalu a stehna..

Postihnuté končatiny napučiavajú, jeho svaly prestávajú „poslúchať“. Keď je dorzálna hernia lokalizovaná medzi 4. a 5. bedrovým stavcom, chodidlo je ochrnuté - tento stav sa všeobecne nazýva „facka“. Kompresia miechy spôsobuje ochrnutie tela pod miestom zranenia.

Dorsálna hernia môže byť komplikovaná autoimunitným zápalovým procesom, ktorý sa vysvetľuje prenikaním proteínových zložiek chrupavkového a fibrínového tkaniva do systémového obehu..

Vývoj dorzálnej prietrže môže byť indikovaný radom znakov, ktoré sa objavujú na úplnom začiatku - je to bolesť pri chôdzi, ohýbaní, krútení tela a zdvíhaní závaží. Pre pacienta je tiež ťažké stáť z dôvodu nepohodlia a bolesti v chrbte. Takéto prejavy slúžia ako významný dôvod pre návštevu lekára a vyšetrenie.

liečba

Kýla sa dá odstrániť iba chirurgicky, ale to zďaleka nie je nevyhnutné. Hlavným cieľom liečby je odstránenie bolestivých symptómov a predchádzanie komplikáciám. Na vyriešenie tohto problému sa používa široká škála liekov a neliečivá terapia..

V akútnom období sa všetkým pacientom odporúča režim lôžka alebo pol lôžka s výnimkou akejkoľvek fyzickej námahy. Predepisujú sa lieky proti bolesti a protizápalové lieky - diklofenak, diklogén, ortofén, ketorol, meloxikam (Movalis), midokalm, nimesil, ibuprofén, ako aj lieky na báze metamizolu sodného (analgin, baralgin, pentalgin atď.). Hormonálne lieky, najmä prednizón, zmierňujú zápaly a bolesti..

Syndróm intenzívnej bolesti sa zastavuje pomocou terapeutických blokád novokainu a lidokaínu. Na zvýšenie účinku sa k novokainu môže pridať hydrokortizón. Pri stlačení miechy sa najčastejšie vykonáva epidurálny blok - zavádzanie liekov do epidurálneho priestoru. Liek vstupuje do oblasti obklopujúcej miechu a pôsobí na hlboké tkanivá..

Výhodou injikovateľnej blokády je rýchla úľava od bolesti - po jednej alebo dvoch minútach cítia ľudia výraznú úľavu. Okrem toho prechádza svalové kŕče, zápaly a opuchy, čo spôsobuje ďalšie stlačenie nervov. Účinok procedúry trvá od pol hodiny do niekoľkých dní a často týždňov. Všetko záleží na technike a individuálnych vlastnostiach tela..

Liečba liečivami sa neobmedzuje iba na analgetiká a zahŕňa prostriedky na posilnenie štruktúr kostnej chrupavky: glukozamín, chondroitín sulfát; svalové relaxanciá baklofén, Midokalm, Sirdalud; vitamínové komplexy.

Pacienti s miechovými patológiami musia brať vitamíny B, takže lekári predpisujú Milgamma, Neuromultivit, Neurobion, Neurovitan. V niektorých prípadoch, keď pacient trpí psychickými ťažkosťami v dôsledku neustálej bolesti, sa predpisujú sedatíva - doxepín, amitriptylín, desipramín..

Po ústupe bolesti sa k liečbe drogami pridá fyzioterapia, cvičebná terapia a trakčná trakcia chrbtice. Fyzioterapia sa môže vykonávať v subakútnom období, aby sa osoba rýchlo zbavila bolesti.

Dobre zavedené postupy, ako je elektroforéza liekov so zavedením anestetík, hormónov a protizápalových liekov, diadynamických prúdov a akupunktúry.

Extrakcia chrbtice sa uskutočňuje podľa prísnych pokynov. Pohon sa vykonáva pomocou digitálnych zariadení, do ktorých je zabudovaný individuálny program. Výsledkom tejto metódy je zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami maximálne o 2 mm - to stačí na čiastočné „zasunutie“ prietrže..

Terapeutické cvičenia môžete začať iba v období pretrvávajúcej remisie a začatie vyučovania pod vedením skúseného inštruktora. Gymnastické komplexy by nemali zahŕňať pohyby, ktoré spôsobujú axiálne zaťaženie chrbtice.

operácie

Chirurgická intervencia je indikovaná v prípade syndrómu pretrvávajúcej bolesti, ktorý nie je prístupný úľave od liekov, veľkých herniálnych výčnelkov, nesprávnej funkcie vnútorných orgánov a závažných komplikácií vo forme paréz a paralýzy. V súčasnosti sa používajú metódy, ako je mikrodiscektómia a endoskopia. Metóda laminektómie sa používa zriedka, pretože sa považuje za traumatizujúcu a často spôsobuje komplikácie..

Mikrodisektómia je jednou z najnovších neurochirurgických techník na liečenie patologických stavov miechy. Rozdiel oproti predchádzajúcej discektómii je rozsah zásahu a spôsob, akým sa vykonáva. Ak sa discektómia uskutočňovala otvoreným prístupom s použitím bežných nástrojov, potom sa mikrodisektómia vykonáva pomocou malého rezu pomocou mikrochirurgických nástrojov. Lekári sledujú priebeh operácie pomocou mikroskopu..

Endoskopická mikrodiscektómia je ešte jemnejšou procedúrou, ktorá je kontrolovaná endoskopom. Jeho jedinou nevýhodou je nemožnosť odstránenia veľkých hernií, takže endoskopia je predpísaná pre herniálne výčnelky nie väčšie ako 6 mm. Celkové trvanie takejto operácie je v priemere pol hodiny. Kýla samotná je odstránená laserom alebo studenou plazmou..

Laminektómia - otvorená dekompresia - je operácia čiastočného odstránenia stavcov nad nervovým koreňom a fragmentu disku, ktorý je pod ním. Jej výsledkom je uvoľnenie priestoru okolo nervu, potrebné na obnovenie jeho krvného zásobovania. Takto je eliminované podráždenie nervového koreňa a syndróm bolesti je významne znížený alebo vymizne..

V prípade vážneho poškodenia disku je možné nainštalovať umelý implantát. V posledných rokoch aktívny výskum pokračuje v hľadaní metód na obnovu postihnutých medzistavcových platničiek..

Rehabilitácia po operácii

Je potrebné poznamenať, že v súčasnosti je predpísaných výkonov menej pacientov, pretože vo väčšine prípadov je možné dosiahnuť určité úspechy pomocou konzervatívnych techník. Lekári okrem toho vždy berú do úvahy, že proces zotavenia po chirurgickom odstránení prietrže je pomerne dlhý a pracný, čo si vyžaduje úsilie a trpezlivosť pacientov..

Vďaka novým metódam je rehabilitačné obdobie výrazne skrátené a človek často chodí takmer okamžite po operácii. To však neznamená, že problém je úplne vyriešený. Je potrebné urobiť veľa, aby sa predišlo relapsom a komplikáciám..

Zotavenie je podmienene rozdelené do 3 stupňov, z ktorých každá sa líši vo vlastnostiach motorového režimu. Záverečná fáza trvá celý život a spočíva v posilnení svalového korzetu chrbta cvičením.

Na obnovenie funkcií chrbtice sa lieky predpisujú v niekoľkých skupinách vrátane protizápalových, antibakteriálnych, anticholinesterázových a chondroprotektívnych látok. Ďalej sa používa fyzioterapia, ortopedické korzety, masáže a manuálna terapia..

Aby ste zachovali dosiahnuté výsledky, vyvarujte sa podchladeniu, zraneniam, náhlym pohybom a dlhodobému pobytu v jednej polohe. Najťažší predmet, ktorý je možné zdvíhať a nosiť, by nemal vážiť viac ako 2 kg. Nemôžete trénovať športy s ťažkým zaťažením chrbtice - jazda na koni, skákanie, beh a všetky druhy bojových umení..

Prísne podľa všetkých odporúčaní lekára môžete dosiahnuť stabilnú remisiu po mnoho rokov. Ak si udržujete fyzickú aktivitu na správnej úrovni, existuje každá šanca zabrániť recidíve a významne zlepšiť stav chrbtice. byť zdravý!

Difúzna prietrž disku

Difúzna prietrž medziobratlového disku je jedným z typov prietrží, pri ktorých nedochádza k porušeniu integrity vláknitého prstenca, ale pozoruje sa nerovnomerné posunutie disku. Od ostatných odrôd prietrže sa odlišuje neprítomnosť herniového vaku a prítomnosť hrče podobnej hernii. Je potrebné poznamenať, že pri tejto chorobe je disk čiastočne postihnutý - ak sa však proces začne a je viac ako 50%, môže to viesť k prasknutiu vláknitého prstenca..

Najnebezpečnejším poddruhom tejto patológie je zadná difúzna hernia disku, ktorá je nasmerovaná dovnútra miechy a môže viesť ku kompresii miechy a miechových nervov, najmä pri súčasnej stenóze, zúžení miechy..

Ak čelíte diagnóze difúznej hernie disku a chcete zistiť, o čo ide, prečítajte si tento článok. Na klinike CELT poskytuje všetky potrebné informácie o nebezpečenstve, príznakoch, ako aj o diagnostike a liečbe tohto ochorenia..

chirurgický zákrok, anestetická pomoc, obväzy, lieky, výživa a pobyt v nemocnici, pozorovanie chirurgom v pooperačnom období.

 • pretrvávajúce a závažné príznaky kompresie miechových nervov prietržom medzistavcovej platničky, ktoré nie sú prístupné konzervatívnej liečbe
 • túžba pacienta zbaviť sa bolesti
 • chronické choroby v štádiu dekompenzácie
 • akútne zápalové procesy v tele

Príčiny difúznej kýly

Príčiny výskytu a vývoja takej patológie, ako je difúzna prietrž, sú:

 • choroby chrbtice, ostechondróza, skolióza, spondylolyza
 • narušenie metabolických procesov v tele;
 • sedavý spôsob života;
 • intenzívna fyzická aktivita;
 • nadváha.

Klinické prejavy difúznej hernie

Najbežnejšou je difúzna hernia disku L4-L5 spolu s difúznou herníciou disku L5-S1. Dôvodom je skutočnosť, že bedrová oblasť má najväčšie zaťaženie.

Je potrebné poznamenať, že v štádiu tvorby dorzálnej hernie sa príznaky prakticky neprejavujú, preto často pacienti vyhľadávajú lekársku pomoc oveľa neskôr, keď je oveľa ťažšie liečiť choroby. Klinické prejavy difúznej hernie sú nasledujúce:

 • výskyt bolesti inej povahy, od ťahania po šitie;
 • žiarenie bolesti na iné časti tela v končatinách, ramenách, nohách;
 • znížená citlivosť a často jej strata;
 • znížený svalový tonus v tých častiach tela, za ktoré sú nervy, ktoré sú stlačené prietržou, „zodpovedné“ za ich inerváciu.

Ak je postihnutá lumbosakrálna chrbtica, príznaky bolesti sú sprevádzané zhoršenou funkciou zvieračov konečníka a močového mechúra..

Ak sa prietrž nachádza v hrudnej alebo krčnej oblasti, môže sa vyskytnúť:

 • skoky v krvnom tlaku;
 • bolesť v srdci;
 • narušenie tráviaceho traktu;
 • bolesti hlavy.

Pri pokročilých formách je charakteristická paralýza horných / dolných končatín.

Diagnóza difúznej prietrže

Špecialisti kliniky CELT okrem vizuálnej kontroly a prehliadky histórie vykonávajú aj tieto štúdie, aby sa správne diagnostikovali:

Difúzne ošetrenie prietrže

Liečba difúznej hernie sa uskutočňuje pomocou konzervatívnych a chirurgických metód. Posledne menované sa spravidla uplatňujú iba vtedy, ak na to existujú dôkazy alebo ak konzervatívna liečba neumožnila dosiahnuť požadovaný účinok..

Konzervatívna liečba zahŕňa podávanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov a série procedúr fyzioterapie. Často sa používajú epidurálne blokády, ktoré poskytujú vynikajúci analgetický účinok, trvajúce od šiestich týždňov do šiestich mesiacov. Majú tiež terapeutický účel, ktorý vám umožňuje odstrániť opuchy a zápalové procesy a často vám umožňuje úplne opustiť operáciu.

Chirurgická liečba na klinike CELT sa vykonáva podľa technológie endoskopickej intervencie a zabezpečuje minimálny rez, ktorý nie je dlhší ako jeden a pol centimetra. Operácia netrvá dlhšie ako 40 - 60 minút, sprevádzaná minimálnymi stratami krvi a rizikami pre zdravie pacienta. Vždy prinášajú želaný výsledok a umožňujú pacientom návrat do zvyčajného životného štýlu za dva týždne!

Dorzálna disk herniation bedrovej kosti

Dorsálna hernia je komplikáciou dlhotrvajúcej osteochondrózy so zničením vláknitého prstenca. Vyznačuje sa tým, že k výčnelku buničitého jadra dochádza v lúmene miechového kanála.

Chrbtica nie je iba nosnou konštrukciou pre celé telo. Vo vnútri je miechový kanál. Je pokrytá duralovými membránami. Vnútri je miecha, ktorá je centrom autonómneho nervového systému. Radikálne nervy odchádzajú z miechy cez foraminálne diery v stavovcoch. Chrupavky medzistavcové platničky ich chránia.

Medzistavcový disk je štruktúra pozostávajúca z hustej membrány (vláknitý kruh) a vnútorného želatínového telesa (vláknité jadro). Medzistavcový disk nemá vlastnú obehovú sieť, preto dostáva výživu a tekutinu iba počas difúznej výmeny s okolitými svalovými tkanivami. Dorsálna medzistavcová hernia je výsledkom predĺženej dehydratácie vláknitého prstenca. V dôsledku tohto degeneratívneho dystrofického procesu stráca chrupavkové tkanivo svoju elasticitu a stáva sa dosť krehkou. Akékoľvek nadmerné fyzické úsilie spôsobí prasknutie vláknitého prstenca. Vytvorí sa prasklina, cez ktorú vystupuje časť buničitého jadra..

Ak sa chrbtová hernia bedrovej chrbtice nelieči včas, potom nie je možné chirurgickému zákroku zabrániť. Tento typ výčnelku je charakterizovaný tendenciou k sekvestrácii (oddelenie časti buničitého jadra alebo jeho celku od vláknitého kruhu). Prítomnosť proteínov pulpózneho jadra v miechovom kanáliku negatívne ovplyvňuje stav durálnych membrán. Sú podráždené a zapálené. To dáva klinické príznaky spinálnej stenózy. U pacientov sa rozvíja paréza veľkých svalov dolných končatín čoskoro, môže sa vyvinúť močová inkontinencia a kódovanie.

Porušenie koreňov nervov je sekundárna reakcia na pozadí poklesu výšky medzistavcových platničiek. Dorsálne kýly bedrovej platničky sa začínajú klinicky prejavovať bolesťou postihnutej medzistavcovej platničky. Potom sa syndróm bolesti šíri do dolných končatín, prednej steny brucha atď. Niekedy, pri vysokej úrovni umiestnenia dorzálnej hernie, sa vyskytuje klinický obraz obličiek alebo pečene. To sťažuje stanovenie správnej diagnózy. Preto by všetci pacienti, ktorí majú ťažkosti v pravej hypochondrii alebo pozdĺž močovodov, mali bez problémov podstúpiť röntgen lumbálnej chrbtice. Tým sa vylúči pravdepodobnosť herniového výčnelku.

V súčasnosti sa dorzálny typ prietrže považuje za najťažší z hľadiska konzervatívnej liečby. Terapeut je neurológ alebo vertebroológ. Je nepravdepodobné, že by miestny terapeut poskytoval pacientovi s takouto komplikáciou osteochondrózy kvalitnú profesionálnu starostlivosť. Pri absencii riadneho a včasného ošetrenia vedie tento typ herniového výčnelku nevyhnutne k ochrnutiu dolných končatín, k narušeniu funkcie vnútorných orgánov brušnej dutiny a malej panvy..

V pokročilých prípadoch je možná iba chirurgická chirurgická liečba. V skorých štádiách, keď ešte nedošlo k sekvestrácii jadra buničiny, je možné úspešne vykonať účinnú liečbu metódami manuálnej terapie, terapeutickej gymnastiky, vystavenia laserom, osteopatie atď..

V navrhovanom materiáli nájdete typické príznaky patológie, príčiny jej výskytu a metódy účinnej liečby po diferenciálnej diagnostike..

Druhy a veľkosti dorzálnej prietrže

Aj minimálna veľkosť dorzálnej prietrže môže pacientovi priniesť veľa nepohodlia. Minimálne výčnelky, ktoré je možné diagnostikovať pomocou skenovania MRI, sú 2 mm. Maximálna veľkosť herniálneho výčnelku môže dosiahnuť 8 mm. Ale v takýchto klinických prípadoch sa u pacienta rozvíja ochrnutie dolných končatín, je narušená funkcia vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy.

Najnebezpečnejším typom je dorzálna difúzna prietrž, ktorá na niekoľkých miestach disku dáva naraz niekoľko hrčiek. Iné typy zahŕňajú nasledujúce typy patológie:

 • paramedial (strata časti pulpózneho jadra sa pozoruje iba v jednom segmente miechového kanála, často je diagnostikovaná lokalizácia vpravo);
 • stredno-paramediálny (pozorovaný blízko stredu miechového kanála, posunujúci sa na ľavý alebo pravý okraj);
 • foraminal (predstavuje skutočné nebezpečenstvo pre život pacienta, ktorého rozmery presahujú 5 mm, je schopný blokovať medzistavcový kanál);
 • stredná (umiestnená blízko centrálnej časti miechy);
 • difúzna (vedie k úplnej degeneratívnej degeneratívnej deštrukcii vláknitého kruhu medzistavcového disku).

Dorsálna prietrž ovplyvňuje bedrovú oblasť, pretože práve pri pohyboch tela pacienta predstavuje hlavné znehodnotenie a fyzickú záťaž. Môže byť spojená s patológiami, ako je chronická spondylóza, deformujúca spondylartróza, nestabilita polohy stavcov, atď. Pri zväčšovaní jeho veľkosti má prietrž charakteristické príznaky a predlžuje sa doba liečby.

Príčiny dorzálnej bedrovej prietrže

Hlavnými príčinami vzniku dorzálnej hernie bedrovej chrbtice sú degeneratívne degeneratívne zmeny v chrupavke vláknitého prstenca medzistavcovej platničky. Okamžitými príčinami sú osteochondróza, vyčnievanie a vytláčanie disku.

Nepriamymi faktormi negatívneho vplyvu sú:

 • nadmerná telesná hmotnosť, ktorá spôsobuje zvýšené zaťaženie medzistavcových platničiek;
 • deformujúca osteoartróza bedrového kĺbu, čo vedie k nesprávnemu rozdeleniu tlmiaceho zaťaženia;
 • narušenie držania tela a zakrivenia chrbtice, ktoré vyvoláva posun stavcových telies vzhľadom na ich stredovú os;
 • sedavý spôsob života;
 • nedostatok fyzickej aktivity na chrbtových svaloch;
 • zdvíhanie atypických závaží;
 • tvrdá fyzická práca.

Pri profylaxii prietrže pri hernii je potrebné prestať používať alkoholické nápoje a fajčiť, aby sa dosiahol aktívny životný štýl. Tehotným ženám sa odporúča, aby prísne dodržiavali všetky odporúčania lekára. Je dôležité nosiť prenatálne a poporodné obväzy. Výrazne znižujú zaťaženie chrbtice.

Dorsálna difúzna hernia disku L4-L5

Dorsálna kýla disku L4-L5 je najbežnejšou lokalizáciou výčnelkov z buničitého jadra. Môže sa vyskytnúť aj v pomerne mladom veku (20 - 25 rokov). Obzvlášť sa to dotýka mladých ľudí, ktorí majú radi zdvíhanie a atletiku. V niektorých prípadoch vzniká pri páde z výšky alebo nehody pri núdzovom brzdení dorzálna difúzna prietrž L4-L5..

Klinické príznaky tejto patológie sú celkom charakteristické:

 • akútna, neustále sa zvyšujúca bolesť v bedrovej oblasti, akýkoľvek pohyb vedie k výskytu bedrového kĺbu alebo pocitu vybitia elektrického prúdu;
 • znecitlivenie dolných končatín, ostrá neznesiteľná bolesť pri dlhodobom státí alebo chôdzi na veľké vzdialenosti;
 • znížená svalová sila dolných končatín, objavenie sa pocitu únavy pri chôdzi na krátke vzdialenosti;
 • šírenie bolesti v dolnej časti chrbta;
 • ožiarenie bolesti obidvoch končatín naraz pozdĺž zadného povrchu stehna a dolnej končatiny;
 • svalové kŕče v oblasti stehien a gluteálnej oblasti.

Dorsálna difúzna hernia disku L4-L5 poskytuje výraznejšie klinické príznaky. Je to paréza dolných končatín, nedobrovoľné močenie alebo oneskorené oddelenie moču, narušenie tenkého a hrubého čreva (nedostatok peristaltiky a vyprázdňovanie na niekoľko dní).

Dorsálna kýla medziobratlového disku L5-S1

Dorzálna hernia disku L5-S1 sa vyvíja v mladom veku. Prvýkrát sa objaví dorzálna hernia L5-S1 s výraznou fyzickou námahou. U žien sa počas pôrodu môže vyskytnúť prvá epizóda prolapsu dorzálnej hernie disku L5-S1. Osobitne nebezpečné sú takzvané pôrody v epidurálnej anestézii. Ženy pri pôrode necítia intenzitu úsilia, takže existuje vysoká pravdepodobnosť divergencie panvových kostí, prasknutia vnútorných tkanív a prolapsu dorzálnej medzistavcovej hernie L5-S1, ktorej príznaky sú často bez povšimnutia. Potom sa v priebehu niekoľkých mesiacov spustí remisia. A po 2 - 3 rokoch získa žena plnohodnotný klinický obraz dorzálnej prietrže medzistavcovej platničky L5-S1: znížená citlivosť dolných končatín, neustále sa zvyšujúca bolesť v bedrovej oblasti, svalová slabosť, atrofia svalov dolných končatín, zhoršené držanie tela kompenzačného typu.

Stredná dorzálna kýla L5-S1 môže byť sprevádzaná ochabnutou parézou. Pri dorzálnej strednej prietrži sa často vyskytuje tzv. „Konská noha“. Je to spôsobené skutočnosťou, že inervácia vnútorného pozdĺžneho oblúka chodidla je narušená..

Dorsálna stredná kýla disku L5 u mladých ľudí je takmer vždy spojená so zdvíhaním extrémnych hmotností. Takzvaní vzpierači a „silní muži“, ktorí zdvíhajú závažia s hmotnosťou 250 - 300 kg, trpia dorzálnou strednou prietržovou kosťou disku L5-S1, ale snažia sa nevenovať pozornosť rastúcim klinickým symptómom. Podarí sa im dosť dlho. Avšak v čase sekvestrácie jadra buničiny potrebujú pohotovostnú chirurgickú pomoc, aby mohli extrahovať a odstrániť oddelený segment.

Dorsálna paramediálna kýla je menej nebezpečná, ale je oveľa menej bežná. Sú ním postihnuté osoby s rozvojom skoliózy, syndrómu krátkej končatiny a plochých nôh..

Liečba dorzálnej hernie disku

Konzervatívna liečba dorzálnej hernie je možná, ale iba v skorých štádiách až do sekvestrácie. Pri oddeľovaní časti buničitého jadra v dutine miechového kanála je potrebný chirurgický zákrok. Vo všetkých ostatných prípadoch sa liečba môže uskutočňovať pomocou metód manuálnej terapie:

 • masáž a osteopatia umožňujú rýchlo zastaviť svalové kŕče, obnoviť narušený proces krvnej a lymfatickej mikrocirkulácie, zlepšiť priepustnosť buniek a zvýšiť elasticitu mäkkých tkanív;
 • Kinezioterapia a gymnastika pri liečbe dorzálnych hernií disku umožňujú obnoviť rozptýlenú výživu vláknitého prstenca a zvýšiť tón zadných svalov, čo prispieva k rýchlemu obnoveniu integrity medzistavcových platničiek;
 • reflexológia začína proces regenerácie mäkkých tkanív pomocou skrytých rezerv ľudského tela;
 • laserová expozícia a fyzioterapia aktivujú regeneračné procesy v lézii;
 • trakcia trakcia chrbtice umožňuje obnoviť normálnu veľkosť medzistavcových priestorov, vytvára podmienky na obnovenie integrity disku.

Pre diferenciálnu diagnostiku dorzálnej prietrže lumbálnej chrbtice a vymenovanie účinnej liečby je potrebné kontaktovať chiropraktika, osteopat, neurológa alebo stavca. Miestny lekár nebude schopný predpísať účinnú liečbu. Nesteroidné protizápalové lieky, ktoré predpisuje, spôsobia len väčšie škody..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Čo je dorzálna prietrž a ako sa lieči

Čo je to dorzálna prietrž? Táto patológia je častým problémom ovplyvňujúcim rôzne vekové skupiny obyvateľstva. Muskuloskeletálny systém, a najmä chrbtica, v skutočnosti preberá každý deň nátlak každodenných prác. Je to ťažká fyzická práca, zdvíhanie váhy, dlhá monotónna práca (zakladač, triedič, krajčírka.). Nie je prekvapujúce, že za týchto okolností vznikajú podobné problémy..

Dorsálna prietrž: čo to je

Dorsálna hernia je patologický fenomén charakterizovaný pretrhnutím vláknitého tkaniva medzistavcových platničiek. To vedie k zmene tvaru disku a jeho posunu v smere k miechovému kanálu.

Výsledkom je kompresia najbližších nervových zakončení a posun miechy, čo spôsobuje bolesť a nepohodlie.

Vývoj dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky je pomerne zdĺhavý proces a môže prebiehať bez významných prejavov. Patológia sa prejaví, keď silno posunutý disk zovrie nervové vlákna.

Za zmienku tiež stojí, že disky nemajú svoj vlastný obehový systém. Difúziou z okolitých tkanív získajú všetky potrebné živiny..

Ak sa proces difúzie chrbtice neuskutoční, výživa diskov sa preruší, čo vedie k rozvoju degeneratívnych zmien.

Referencie. Dorsálna forma prietrže sa považuje za najnebezpečnejšiu, pretože môže viesť k nezvratným následkom a zdravotnému postihnutiu..

Existuje mnoho príčin a vyvolávacích faktorov pre vývoj choroby. Medzi najbežnejšie patria:

 • nadmerná fyzická aktivita;
 • nadváha;
 • fyzická nečinnosť;
 • poranenie miechy;
 • ochorenia endokrinného systému;
 • prítomnosť zlých návykov;
 • slabý svalový tonus vrodenej alebo získanej povahy;
 • degeneratívne ochorenia, ktoré ničia kostné tkanivo (tuberkulóza, syfilis);
 • systémové ochorenia (reumatoidná artritída).

Vzdelávanie sa často vyskytuje u ľudí s osteochondrózou. To je ten, kto je hlavnou príčinou rozvoja tohto ochorenia.

Symptomatológia ochorenia závisí od miesta patologického procesu.

Prejavmi lézie krčnej chrbtice sú teda zvýšený krvný tlak, hučanie v ušiach, zhoršenie zraku, bolesti hlavy, slabosť rúk, závraty..

Vývoj patológie v bedrovej oblasti je sprevádzaný bolesťou v dolnej časti chrbta, vyžarujúcou do gluteálnych a bedrových zón, bolesťami nôh, svalovou slabosťou. Kýchanie a kašeľ môžu zvyšovať bolesť.

Druhy dorzálnej prietrže

Táto patologická formácia je rozdelená do niekoľkých typov na základe povahy poškodenia a smeru vo vzťahu k mieche.

Referencie. Samotné slovo „dorzálne“ znamená smer vyčnievania smerom k mieche.

Na základe tejto kýly dorzálneho typu sa delí na 5 odrôd:

 1. Difúzny - dorzálny difúzny výstupok medzistavcových platničiek nemá jasnú lokalizáciu lézie.
 2. Medián alebo medián - výstupok postihnutého disku je nasmerovaný do stredu miechového kanála.
 3. Paramedial - k posunutiu dochádza na jednej zo strán miechového kanála. Môže spôsobiť zakrivenie chrbtice.
 4. Stredne-stredný - prietrž je vytvorená v uhle, to znamená, že je nasmerovaná doprava alebo doľava od osi miechy..
 5. Foramal - posunutý disk vypĺňa kanál, v ktorom je umiestnený nervový koniec. Pretože kanály sú veľmi úzke, dochádza k silnému stlačeniu nervového koreňa, čo spôsobuje intenzívnu bolesť.

Je potrebné poznamenať, že najčastejšie sa vyvíja lumbosakrálna chrbtica.

Podľa štatistík sa v 46% prípadov vyvinie stredná kýla disku l4 l5, ale v 48% prípadov sa diagnostikuje poškodenie disku l5s1..

liečba

V situácii, keď sa vytvorí takýto patologický jav, je veľmi dôležitá včasná diagnostika a následná terapia.

Platí to najmä pri liečbe dorzálnej stredovej prietrže disku l5s1 alebo segmentu l4 l5, pretože pri absencii primeraných opatrení môže formácia ohroziť paralýzu dolných končatín..

Dôležité! Účinná liečba je možná iba vtedy, ak vyhľadáte pomoc skúseného odborníka, nemala by tu byť žiadna samoliečba.

V počiatočných fázach patologického procesu je predpísaný komplex konzervatívnych terapeutických opatrení, ktorý zahŕňa:

 • súlad s pokojom na lôžku - maximálny šetrný režim;
 • užívanie liekov - používajú sa rôzne skupiny liekov. Na odstránenie zápalu je možné predpísať Diclofenac, Prednisolone. Vápnik - D3 Nycomed, komplex glukozamín-chondroitín, sa používa na posilnenie kostí a kĺbového tkaniva;
 • špeciálne obväz - lekár by mal vyzdvihnúť. Je potrebné dať chrbtici správnu polohu;
 • Cvičebná terapia - špecialista vyberie špeciálne cvičenia, ktoré pomôžu eliminovať bolesť a zastaviť následný nárast prietrže;
 • masáž - mala by byť vykonávaná iba odborníkom, inak môže dôjsť k poškodeniu;
 • fyzioterapia - elektroforéza, ultrazvuk, EHF, parafínové kúpele.

Ak boli konzervatívne metódy neúčinné a patológia pokračuje, potom o zákroku môže rozhodnúť špecialista.

Chirurgický zákrok možno vykonať jednou z 3 metód (o tom rozhodne lekár na základe charakteristík herniálnej formácie):

 1. Laminektómia - vykonáva sa s výrazným vyčnievaním prietrže. Vykonáva sa v extrémnych prípadoch, pretože si vyžaduje veľký rez tkanív. Vysoké riziko relapsu a komplikácií.
 2. Mikrodisektómia - sa považuje za najbezpečnejší a najúčinnejší chirurgický zákrok. Vykonáva sa pod kontrolou mikroskopu alebo špeciálneho lupy, ktorý zaisťuje celú operáciu malým rezom.

Laserová prevádzka - trvá asi 10 minút. Po dni je pacient už prepustený.

Obdobie zotavenia po operácii trvá 2 týždne. Počas tejto doby musí pacient sledovať odpočinok, správne jesť, prestať fajčiť, používať korzet.

záver

Dorsálna kýla chrbtice je nebezpečná choroba. Aby ste sa vyhli rozvoju takéhoto vzdelávania, mali by ste viesť aktívny životný štýl, vykonávať cvičenia na udržanie svalového tonusu, vylúčiť fajčenie a alkohol.

V prípade osteochondrózy a ďalších provokujúcich faktorov by ste mali navštíviť odborníka aspoň 1-krát ročne, aby ste monitorovali situáciu..

Dorsálna prietrž medzistavcových platničiek

Dorsálna hernia je výčnelok deformovaných prvkov medzistavcového disku (vláknitý kruh, jadro) priamo v smere k miechovému kanálu. Tento variant patológie je najnebezpečnejší zo všetkých, pretože dochádza k traumatizácii nervových koreňov vyskytujúcich sa v bezprostrednej blízkosti miechy..

Funkcie choroby

 1. Má prísne strednú polohu vzhľadom na os stavcov (presne v strede)..
 2. Môže sa vyskytnúť na akejkoľvek úrovni chrbtice, ale častejšie na úrovni L5 S1 (bedrovej)..
 3. Môže spôsobiť výrazné zúženie miechy, čo vedie k vzniku závažného stavu - syndrómu cauda equina.
 4. Prvé príznaky sa môžu vyskytnúť v orgánoch a tkanivách inervovaných stlačeným nervom. Tento jav je zvlášť zrejmý, keď sú postihnuté krčné a hrudné oblasti (brnenie a znecitlivenie končatín, zvonenie v ušiach a strata ostrosti zraku)..
 5. Neexistujú typické a klasické prejavy prietrže a pri prítomnosti sprievodných difúznych ochorení chrbtice sa pri diferenciálnej diagnostike vyskytujú určité ťažkosti..

Neexistuje jednotná klasifikácia hernií (delená úrovňou výskytu, stupňom poškodenia medzistavcových platničiek). V závislosti od fázy sa stanoví špecifický typ prietrže a ďalšia taktika liečby.

príčiny

Príčiny dorzálnych hernií lumbálneho disku a hernií iných oddelení:

Dysplazia lumbosakrálnej chrbtice

Týka sa vrodených chorôb, ktoré sú spojené s narušeným vývojom svalovo-väzivového aparátu a chrupavky, čo má za následok zmenu tvaru stavcov (chrbtový výčnelok)..

V tomto prípade môže byť patológia výsledkom dlhého degeneratívneho dystrofického procesu a môže sa vyskytnúť súbežne s ňou..

V tomto prípade dôjde k akútnemu výčnelku hernie v dôsledku prudkého porušenia medzistavcovej oblasti (zlomeniny alebo trhliny). Zvyčajne to vyžaduje pohotovostnú chirurgickú liečbu.

Infekčné procesy v kostiach (chronická osteomyelitída, tuberkulóza)

Dlhodobé infekčné procesy spôsobujú, že kostné štruktúry sú zvnútra krehké a často duté. Pri malých zaťaženiach dochádza k zlomeninám alebo posunu stavcov pri tvorbe herniálneho výčnelku.

Dlhé intenzívne zaťaženie

Hlavné zaťaženie pripadá na bedrovú chrbticu, a teda vysokú frekvenciu rozvoja patológie v tejto oblasti. Táto kategória zahŕňa športovcov, sťahováky.

Medzi faktory prispievajúce k výskytu prietrže patria:

 1. Skolióza 3 až 4 stupne. Pri významnom posunutí stavcov vzhľadom na os (viac ako 30 stupňov) môžu vzniknúť priaznivé podmienky pre herniálny výčnelok..
 2. Poruchy metabolizmu (obezita). To vedie k podvýžive tkanív a zvýšenému zaťaženiu chrbtice.
 3. Zmeny kostí a chrupavky súvisiace s vekom. Prirodzené procesy riedenia kostí v dôsledku postupného vylúhovania vápnika a fosforu. Z tohto dôvodu, ako profylaxia javov osteoporózy u starších ľudí, je indikovaný priebeh liečby vitamínmi a minerálmi každých šesť mesiacov..
 4. Málo cvičenia. Na patológiu sú obzvlášť náchylní ľudia, ktorých povolanie je spojené s dlhodobým sedením (vodiči, účtovníci atď.).
 5. Dedičnosť. Nedostatok klinických štúdií na presné určenie vzťahu.

príznaky

Dorsálne mediálne kýly majú hlavne radikálne symptómy av menšej miere lokálne. Charakteristické syndrómy:

 1. Syndróm bolesti. Môže byť lokalizovaná priamo v postihnutom segmente alebo ožarovaná do okolitých oblastí. Bolesť sa zvyšuje s rastom a ničením herniálneho výčnelku Keď deformované časti disku vystupujú do dutiny miechového kanála, intenzívna bolesť môže vyvolať šokový stav..
 2. Porušenie motorickej funkcie v súvislosti s narušením inervácie a reflexného svalového kŕče. Objem aktívnych a pasívnych pohybov je výrazne obmedzený..
 3. Porušenie všetkých typov citlivosti (proprioceptívne, bolesť, teplota, interoceptívne). Pretože vypadáva radikálny segment inervácie, citlivosť sa stráca v celej zóne (horné končatiny, dolné končatiny, brucho, perineum, vnútorné orgány)..
 4. Radikulárny syndróm je spojený s poruchou funkcie brušnej alebo hrudnej dutiny, ako aj panvovej dutiny (v závislosti od konkrétnej úrovne poškodenia)..
 5. Myelopatický syndróm. U pacientov s ťažkým dystrofickým procesom vzniká ako druh komplikácie. Tvorí sa zúžením lúmenu miechového kanála a je kombináciou dolnej paraparézy, ochabnutia ochabnutia v rukách a porúch citlivých na vedenie.

Okrem toho sa môžu vyskytnúť poruchy koordinácie, parestézia, prolaps hlbokej citlivosti a dysfunkcia panvových orgánov..

diagnostika

Pri dorzálnej difúznej hernii disku sú zobrazené rovnaké diagnostické opatrenia ako pri iných typoch hernií. Diagnostika zahŕňa nasledujúce metódy:

 1. Konzultácie s neurochirurgom a neurológom (zbierka sťažností, anamnéza, fyzikálne vyšetrenie).
 2. Spondylografia (rádiografia chrbtice). Nepriame indikátory prietrže sa považujú za zníženie medzistavcového priestoru, zväčšenie bočných plôch stavcov, príznaky osifikácie kĺbových plôch, zúženie chrbtového kanála, nestabilitu stavcov.
 3. MRI Umožňuje vám presne určiť fázu procesu (výčnelok, prolaps, sekvestrácia) a tiež určiť špecifickú lokalizáciu herniového výčnelku (laterálna, stredná, laterálna, paramediánska). Používa sa na diferenciálnu diagnostiku v prípade osteofytov a výčnelkov disku (osteofyt má intenzívnejší signál ako obsah herniálneho výčnelku)..
 4. CT Optimálne vykazuje ischemické lézie miechy a umožňuje detekovať zúženie miechy.

liečba

Liečba kýly začína konzervatívnymi opatreniami. Menej ako 20% pacientov vyžaduje operáciu.

Konzervatívna terapia

Lieky zahŕňajú:

 • lieky proti bolesti - s cieľom tlmiť bolesť (nie úplne zmierniť bolesť);
 • nesteroidné protizápalové lieky a chondroprotektory - používajú sa na prevenciu zápalových a degeneratívnych javov;
 • svalové relaxanciá - na zmiernenie lokálneho svalového kŕče;
 • blokády (prokaín a lidokaín) - umožňujú takmer úplne zastaviť bolesť, sú však vystavené vysokému riziku komplikácií.

Ako doplnok k hlavnej liečbe sa používajú mechanické metódy (fyzioterapia, cvičebná terapia, masáž)..

chirurgia

Chirurgická liečba je indikovaná iba pri veľkých prietržiach a pri absencii pozitívnej dynamiky pri aplikácii rôznych kombinácií konzervatívnych metód. Najčastejšie sa vykonáva v endotracheálnej anestézii.

Najlepšia voľba pre dorzálne prietrže poskytuje široký prístup do ktorejkoľvek časti postihnutého kĺbu. Vykonáva sa pomocou špičkových zariadení a má vysokú účinnosť. Priemerná pooperačná doba je 5 dní. V pooperačnom období je znázornené nosenie špeciálnych ortopedických korzetov..

Táto technika sa podobá predchádzajúcej a tiež vám umožňuje odstrániť takmer každú prietrž. Rozdiel je v tom, že neexistuje široký prístup (operácia sa vykonáva pomocou malej punkcie, do ktorej je vložený endoskop). Menej traumatická možnosť liečby s pooperačným obdobím 3 až 4 dni.

Perkutánna endoskopická bedrová discektómia

Možnosť odstránenia prietrže s bedrovým usporiadaním. Má väčší zoznam prístupov (intralaminárny, posterolaterálny a transforaminálny), čo poskytuje určitú mobilitu chirurgického poľa. Najlepšia metóda pre nezmenené prietrže. Nie je vhodné na sekvestráciu.

Po každom chirurgickom zákroku je potrebný dlhý (až 3 mesačný) liečebný cyklus.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Čo je to dorzálna difúzna prietrž a ako s ňou zaobchádzať?

Keď osoba s osteochondrózou navštevuje nemocnicu, lekári často identifikujú ďalšie sprievodné patológie muskuloskeletálneho systému. Bežným problémom je vytvorenie prietrže, ktorej je niekoľko odrôd. Najnebezpečnejšia z nich sa považuje za dorzálnu prietrž, ktorá môže viesť k postihnutiu. Čo je dorzálna disková prietrž?

Príčiny dorzálnej prietrže medzistavcovej platničky

Dorsálna hernia sa tiež nazýva dorzálna alebo difúzna. Je to výčnelok, ktorý sa tvorí medzi kanálmi stavcov a vedie k zovretiu nervov.

Prečo sa toto ochorenie vyskytuje? Špecialisti identifikujú nasledujúce bežné príčiny jeho vývoja:

 • nadváha,
 • zmeny chrbtice v dôsledku veku,
 • poranenia pohybového ústrojenstva,
 • nesprávne alebo nadmerné zaťaženie tela,
 • zneužívanie alkoholu, fajčenie,
 • zlyhanie metabolických procesov,
 • patológie, ktoré spôsobujú proces, ktorý ničí tkanivá a svaly chrbtice.

Ak sa objavia príznaky tohto ochorenia, nemali by ste návštevu lekára odložiť. Vyvíja sa po dlhú dobu, od prvého príznaku po prechod choroby do chronickej formy, môže uplynúť niekoľko mesiacov. Počas tohto obdobia je možné chrániť vaše telo pred negatívnymi následkami. Čím skôr lekár stanoví diagnózu, tým účinnejšia bude hernia..

Dorsálna hernia sa najčastejšie vyskytuje u ľudí, ktorí trpia chronickou osteochondrózou alebo majú zlé držanie tela. K rozvoju choroby môže tiež prispieť neaktívny životný štýl a sedavá práca..

účinky

Vo väčšine prípadov je postihnutá bedrová chrbtica, ale kýla sa môže objaviť aj na iných miestach. Dôsledky patológie môžu byť veľmi závažné a závisia od priebehu choroby. Je potrebné povedať, že aj v počiatočných fázach vývoja môže mať pacient rôzne komplikácie.

Dorsálna prietrž disku môže viesť k tomu, že pre človeka bude ťažké sa pohybovať, pri zdvíhaní predmetov, aj keď nie príliš ťažkých, bude cítiť bolesť.

S pokročilou patológiou sa môže objaviť bolesť, keď pacient kašle, kýcha alebo sa smeje. Najnepriaznivejším následkom ochorenia chrbta je čiastočná alebo úplná ochrnutie nôh osoby..

Prognóza zotavenia úplne závisí od toho, ako včasné a správne predpísané ošetrenie. Dorsálna hernia medziobratlového disku je vážna choroba, preto je dôležitá aj profesionalita ošetrujúceho lekára. Presne určí, aký smer liečby konkrétny pacient potrebuje..

Liečba dorzálnej difúznej hernie disku

Ako už bolo uvedené, v bedrovej oblasti je najčastejšie diagnostikovaná hernia. Tento typ patológie spôsobuje pravidelnú a silnú bolesť. Je tiež potrebné potlačiť chorobu, pretože taká kýla môže spôsobiť veľa zdravotných problémov až po postihnutie..

Patológiu bude možné zbaviť, ak bude o tom lekárovi ihneď po prvých prejavoch povedané okamžite. Špecialista si musí zvoliť skúseného, ​​aby bol liečebný plán vypracovaný správne a poskytoval pozitívne výsledky. Výber neskúseného lekára môže viesť k rozvoju komplikácií, ktoré ohrozujú život pacienta.

Základom liečby kýly chrbtice je podávanie liekov a fyzioterapia. Odborníci odporúčajú používať lieky, ktoré pomáhajú zbaviť sa bolesti, inhibujú rozvoj zápalového procesu. Stáva sa, že bolesť nezmizne ani po užití liekov proti bolesti. Potom sa pacientovi dostane blokáda novokainu.

Na stabilizáciu aktivity svalových tkanív a odstránenie kŕčov v nich lekári odporúčajú piť svalové relaxanciá. Sú predpisované ako preventívne aj ako terapeutické opatrenie počas obdobia zotavenia tela po hlavnej terapii.

Okrem toho môže byť liečba doplnená manuálnou metódou liečby, ktorá poskytuje pomerne dobré výsledky a urýchľuje zotavenie pacienta. Ak ochorenie preniklo do ťažkého štádia, problém môže vyriešiť chirurgický zákrok.

Okrem hlavnej metódy liečby predpisujú odborníci fyzioterapeutické cvičenia. Cvičenia sa môžu vykonávať iba po súhlase lekára a pod jeho dohľadom. Je tiež dobré uprednostniť masáže a šport, ako je plávanie. Tieto cvičenia umožnia pacientovi zotaviť sa oveľa rýchlejšie..

Prevencia chorôb

Môžete zabrániť výskytu chorôb miechy. Z tohto dôvodu je potrebné dodržiavať niektoré odporúčania odborníkov. Medzi ne patria nasledujúce tipy:

 • Je dôležité pravidelne cvičiť, čo pomáha posilňovať svalové tkanivo chrbtice. Je to potrebné nielen pre pohybový aparát, ale aj pre celý organizmus.
 • Odmietnuť zlé návyky.
 • Pravidelne pite vitamíny, ktoré obsahujú vápnik.
 • Ak osoba trpí osteochondrózou, musíte navštíviť neurológa najmenej raz ročne a prísne dodržiavať všetky jeho odporúčania..

Všetky tieto tipy sú pomerne jednoduché a spočívajú v tom, že každý človek musí viesť zdravý životný štýl. Pomôže to predchádzať takmer všetkým zdravotným problémom, a to tak v oblasti pohybového aparátu, ako aj v činnosti vnútorných orgánov..

Dorsálna prietrž medzistavcového disku je závažné ochorenie, ktoré si vyžaduje okamžitú liečbu. Ak ignorujete patológiu, u pacienta sa môžu objaviť rôzne komplikácie až do zdravotného postihnutia. Preto by ste mali starostlivo sledovať stav chrbtice a pri prvých príznakoch choroby sa poradiť s kvalifikovaným lekárom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Zápal bránice

Žalúdok
Zápal bránice (bránica) - je akútny a chronický, nešpecifický a oveľa menej špecifický - špecifický.V miernych prípadoch zápalu bránice sa krvné cievy rozširujú a potom sa objaví lymfangitída.
Fibrómami sa rozumie benígny nádor vo svalovej vrstve maternice, ktorý je často diagnostikovaný v neskorom reprodukčnom veku. Ochorenie sa prejavuje vo forme tvorby jedného alebo viacerých zaoblených myomatóznych uzlín, ktoré pozostávajú z pretkania vlákien hladkého svalstva..
V modernom svete s najnovšími technológiami prebieha niekoľko metód na diagnostikovanie osteoporózy. Najpresnejšou metódou na štúdium štruktúry a hustoty kostí je hustota.