loader

Hlavná

Žalúdok

Dorsálna prietrž

V dôsledku dlhého priebehu osteochondrózy v chrbtici dochádza k nezvratným zmenám, z ktorých jedna je medzistavcová prietrž. Disky oddeľujúce stavce medzi sebou sú zdeformované, vláknitý kruh sa zlomí a želatínové jadro presahuje jeho anatomické hranice.

Existuje niekoľko druhov prietrží, ale najnebezpečnejšia je dorzálna prietrž, ktorá môže stlačiť miechu a narušiť jej funkciu. Vo väčšine prípadov sa vytvára v bedrovej oblasti na úrovni disku L5 S1, to znamená v mieste prechodu spodnej časti chrbta k krížovej kosti. Dorsálna prietrž disku C5 C6 umiestnená medzi piatym a šiestym krčným stavcom je o niečo menej bežná. V hrudnej kýle sa takmer nikdy nevyskytujú.

Anatomická referencia

Medzistavcový disk pozostáva z vláknitého, želatínového jadra a vláknitého prstenca. Jadro je umiestnené v strede disku a má elastickú pružnú konzistenciu. Je obklopený krúžkami spojivového (vláknitého) tkaniva s vysokou pevnosťou.

Medzistavcové platničky zabezpečujú pohyblivosť a integritu chrbtice, majú tiež pružinovú a odpisovaciu funkciu. Pri aktívnych pohyboch - chôdzi, behu a skákaní, disky zmierňujú nárazové zaťaženie chrbtice.

Za normálnych okolností môžu stavcové platne mierne vyčnievať za hranice stavcov. Spravidla sa to deje v smere dopredu a posun nepresahuje 3 mm. Pri dorzálnom výčnelku sa disk posúva späť smerom k miechovému kanálu a existuje riziko kompresie miechy a miechových nervov, ktoré ním prechádzajú..

Pri dorzálnom alebo zadnom smere je spojená zvláštna bolestivosť takýchto hernií. V dôsledku poškodenia zadného pozdĺžneho väzu dochádza k difúzii (nerovnomernému posunu) dorzálnej hernie, čo vedie k závažným neurologickým poruchám. Najzávažnejšie následky sú paréza a ochrnutie dolných končatín a panvových orgánov.

Za zmienku tiež stojí, že herniálne výčnelky sú najbežnejšou príčinou bolesti chrbta. Dorsálna hernia medzistavcového disku, ktorá je komplikovaná ťažkou kompresnou radikulopatiou alebo nie je prístupná konzervatívnej liečbe, sa chirurgicky odstráni. Podľa štatistík má každý piaty pacient operáciu.

Dôvody vzhľadu

Hlavným dôvodom vzniku kýly sú dystrofické zmeny chrbtice proti osteochondróze.

Významný vplyv na vývoj patologického procesu má aj množstvo ďalších faktorov, konkrétne:

 • poranenia chrbtice - zlomeniny kompresie, dislokácie a subluxácie stavcov;
 • vysoká fyzická námaha na chrbte. Platí to nielen pre športovcov a ľudí, ktorí sa zaoberajú tvrdou prácou, ale aj pre zamestnancov úradu, ktorí celý deň trávia v sede;
 • nedostatok pohybu - jeden z významných dôvodov, kvôli ktorým je narušená dodávka krvi a výživa diskov;
 • predchádzajúce infekcie, ktoré postihli chrbticu;
 • nadváha;
 • vrodené chyby - najmä nepravidelný tvar stavcov;
 • vystavenie vibráciám, ktoré je najčastejšie vystavené na pracovisku, vedie k oslabeniu medzistavcových platničiek;
 • zlé držanie tela, vrodené a získané deformácie chrbtice - skolióza, kyfóza.

Druhy a klasifikácia

Dorsálna hernia sa klasifikuje podľa orientácie na miechu a delí sa na niekoľko typov:

 • stredná kýla je nasmerovaná do stredu miechy na úrovni lézie a je zvyčajne dosť veľká. Tento typ je najbežnejší a často spôsobuje značné poškodenie miechy. Kompresia môže byť taká silná, že jej účinky nemôžu byť úplne eliminované ani chirurgicky. Stredná kýla sa tiež nazýva „stredná“ alebo „stredná“;
 • stredová-paramediálna kýla disku L5 S1 je nasmerovaná v uhle k vertikálnej osi chrbtice a deformuje ju, čo sa prejavuje akútnou bolesťou;
 • stredová kýla sa vyznačuje posunutím disku do strany a môže byť pravostranná a ľavostranná;
 • Dorsálna difúzna prietrž je typ výčnelku, keď je disk nerovnomerne posunutý a je zachovaná integrita vláknitého prstenca. Bežný hernálny vak nie je pozorovaný, dochádza k herniálnemu vypuknutiu disku;
 • foraminálna hernia je výstupok disku smerom k foraminálnemu otvoru, v ktorom je miecha v kontakte s nervovými kmeňmi. Vláknitá štruktúra disku preniká touto dierou a napína nervy.

príznaky

Klinický obraz choroby sa líši v závislosti od toho, ktorá časť chrbtice sa vytvorila prietrž. Poškodenie krčka segmentu je sprevádzané bolesťou hlavy a závratmi, slabosťou, zvýšenou únavou a skokmi v krvnom tlaku (BP). Táto symptomatológia je spojená s kompresiou stavcových tepien a koreňov nervov zapojených do regulácie krvného tlaku..

Zloženie nervových zakončení krčnej oblasti zahrnuje senzorické a motorické vlákna. V prípade zovretia sa vyskytuje bolesť v ramene a paži, svalová slabosť horných končatín na postihnutej strane, brnenie a pocit „bežiacich husacích hrčiek“, blanšírovanie kože. S herniovým tlakom na miechu sa rozvíja paréza a silná paralýza.

V bedrovej oblasti je dorzálna prietrž tvorená hlavne na úrovni disku L5 S1, medzi posledným bedrovým stavcom a krížovou kosťou, alebo mierne vyššia - v mieste disku L4 L5. Patologický proces je sprevádzaný bolesťou dolnej časti chrbta a bokov, rozrušenou citlivosťou a slabosťou svalov na jednej alebo oboch nohách.

Kompresia miechy sa prejavuje prudkým poklesom motorickej schopnosti dolných končatín (paréza) alebo úplnou stratou (ochrnutie). Paréza a paralýza sa môžu vyvíjať rýchlo alebo postupne: pacient sa najskôr cíti iba mierna necitlivosť v nohe, ktorá sa potom šíri vyššie - do lýtkového svalu a stehna..

Postihnuté končatiny napučiavajú, jeho svaly prestávajú „poslúchať“. Keď je dorzálna hernia lokalizovaná medzi 4. a 5. bedrovým stavcom, chodidlo je ochrnuté - tento stav sa všeobecne nazýva „facka“. Kompresia miechy spôsobuje ochrnutie tela pod miestom zranenia.

Dorsálna hernia môže byť komplikovaná autoimunitným zápalovým procesom, ktorý sa vysvetľuje prenikaním proteínových zložiek chrupavkového a fibrínového tkaniva do systémového obehu..

Vývoj dorzálnej prietrže môže byť indikovaný radom znakov, ktoré sa objavujú na úplnom začiatku - je to bolesť pri chôdzi, ohýbaní, krútení tela a zdvíhaní závaží. Pre pacienta je tiež ťažké stáť z dôvodu nepohodlia a bolesti v chrbte. Takéto prejavy slúžia ako významný dôvod pre návštevu lekára a vyšetrenie.

liečba

Kýla sa dá odstrániť iba chirurgicky, ale to zďaleka nie je nevyhnutné. Hlavným cieľom liečby je odstránenie bolestivých symptómov a predchádzanie komplikáciám. Na vyriešenie tohto problému sa používa široká škála liekov a neliečivá terapia..

V akútnom období sa všetkým pacientom odporúča režim lôžka alebo pol lôžka s výnimkou akejkoľvek fyzickej námahy. Predepisujú sa lieky proti bolesti a protizápalové lieky - diklofenak, diklogén, ortofén, ketorol, meloxikam (Movalis), midokalm, nimesil, ibuprofén, ako aj lieky na báze metamizolu sodného (analgin, baralgin, pentalgin atď.). Hormonálne lieky, najmä prednizón, zmierňujú zápaly a bolesti..

Syndróm intenzívnej bolesti sa zastavuje pomocou terapeutických blokád novokainu a lidokaínu. Na zvýšenie účinku sa k novokainu môže pridať hydrokortizón. Pri stlačení miechy sa najčastejšie vykonáva epidurálny blok - zavádzanie liekov do epidurálneho priestoru. Liek vstupuje do oblasti obklopujúcej miechu a pôsobí na hlboké tkanivá..

Výhodou injikovateľnej blokády je rýchla úľava od bolesti - po jednej alebo dvoch minútach cítia ľudia výraznú úľavu. Okrem toho prechádza svalové kŕče, zápaly a opuchy, čo spôsobuje ďalšie stlačenie nervov. Účinok procedúry trvá od pol hodiny do niekoľkých dní a často týždňov. Všetko záleží na technike a individuálnych vlastnostiach tela..

Liečba liečivami sa neobmedzuje iba na analgetiká a zahŕňa prostriedky na posilnenie štruktúr kostnej chrupavky: glukozamín, chondroitín sulfát; svalové relaxanciá baklofén, Midokalm, Sirdalud; vitamínové komplexy.

Pacienti s miechovými patológiami musia brať vitamíny B, takže lekári predpisujú Milgamma, Neuromultivit, Neurobion, Neurovitan. V niektorých prípadoch, keď pacient trpí psychickými ťažkosťami v dôsledku neustálej bolesti, sa predpisujú sedatíva - doxepín, amitriptylín, desipramín..

Po ústupe bolesti sa k liečbe drogami pridá fyzioterapia, cvičebná terapia a trakčná trakcia chrbtice. Fyzioterapia sa môže vykonávať v subakútnom období, aby sa osoba rýchlo zbavila bolesti.

Dobre zavedené postupy, ako je elektroforéza liekov so zavedením anestetík, hormónov a protizápalových liekov, diadynamických prúdov a akupunktúry.

Extrakcia chrbtice sa uskutočňuje podľa prísnych pokynov. Pohon sa vykonáva pomocou digitálnych zariadení, do ktorých je zabudovaný individuálny program. Výsledkom tejto metódy je zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami maximálne o 2 mm - to stačí na čiastočné „zasunutie“ prietrže..

Terapeutické cvičenia môžete začať iba v období pretrvávajúcej remisie a začatie vyučovania pod vedením skúseného inštruktora. Gymnastické komplexy by nemali zahŕňať pohyby, ktoré spôsobujú axiálne zaťaženie chrbtice.

operácie

Chirurgická intervencia je indikovaná v prípade syndrómu pretrvávajúcej bolesti, ktorý nie je prístupný úľave od liekov, veľkých herniálnych výčnelkov, nesprávnej funkcie vnútorných orgánov a závažných komplikácií vo forme paréz a paralýzy. V súčasnosti sa používajú metódy, ako je mikrodiscektómia a endoskopia. Metóda laminektómie sa používa zriedka, pretože sa považuje za traumatizujúcu a často spôsobuje komplikácie..

Mikrodisektómia je jednou z najnovších neurochirurgických techník na liečenie patologických stavov miechy. Rozdiel oproti predchádzajúcej discektómii je rozsah zásahu a spôsob, akým sa vykonáva. Ak sa discektómia uskutočňovala otvoreným prístupom s použitím bežných nástrojov, potom sa mikrodisektómia vykonáva pomocou malého rezu pomocou mikrochirurgických nástrojov. Lekári sledujú priebeh operácie pomocou mikroskopu..

Endoskopická mikrodiscektómia je ešte jemnejšou procedúrou, ktorá je kontrolovaná endoskopom. Jeho jedinou nevýhodou je nemožnosť odstránenia veľkých hernií, takže endoskopia je predpísaná pre herniálne výčnelky nie väčšie ako 6 mm. Celkové trvanie takejto operácie je v priemere pol hodiny. Kýla samotná je odstránená laserom alebo studenou plazmou..

Laminektómia - otvorená dekompresia - je operácia čiastočného odstránenia stavcov nad nervovým koreňom a fragmentu disku, ktorý je pod ním. Jej výsledkom je uvoľnenie priestoru okolo nervu, potrebné na obnovenie jeho krvného zásobovania. Takto je eliminované podráždenie nervového koreňa a syndróm bolesti je významne znížený alebo vymizne..

V prípade vážneho poškodenia disku je možné nainštalovať umelý implantát. V posledných rokoch aktívny výskum pokračuje v hľadaní metód na obnovu postihnutých medzistavcových platničiek..

Rehabilitácia po operácii

Je potrebné poznamenať, že v súčasnosti je predpísaných výkonov menej pacientov, pretože vo väčšine prípadov je možné dosiahnuť určité úspechy pomocou konzervatívnych techník. Lekári okrem toho vždy berú do úvahy, že proces zotavenia po chirurgickom odstránení prietrže je pomerne dlhý a pracný, čo si vyžaduje úsilie a trpezlivosť pacientov..

Vďaka novým metódam je rehabilitačné obdobie výrazne skrátené a človek často chodí takmer okamžite po operácii. To však neznamená, že problém je úplne vyriešený. Je potrebné urobiť veľa, aby sa predišlo relapsom a komplikáciám..

Zotavenie je podmienene rozdelené do 3 stupňov, z ktorých každá sa líši vo vlastnostiach motorového režimu. Záverečná fáza trvá celý život a spočíva v posilnení svalového korzetu chrbta cvičením.

Na obnovenie funkcií chrbtice sa lieky predpisujú v niekoľkých skupinách vrátane protizápalových, antibakteriálnych, anticholinesterázových a chondroprotektívnych látok. Ďalej sa používa fyzioterapia, ortopedické korzety, masáže a manuálna terapia..

Aby ste zachovali dosiahnuté výsledky, vyvarujte sa podchladeniu, zraneniam, náhlym pohybom a dlhodobému pobytu v jednej polohe. Najťažší predmet, ktorý je možné zdvíhať a nosiť, by nemal vážiť viac ako 2 kg. Nemôžete trénovať športy s ťažkým zaťažením chrbtice - jazda na koni, skákanie, beh a všetky druhy bojových umení..

Prísne podľa všetkých odporúčaní lekára môžete dosiahnuť stabilnú remisiu po mnoho rokov. Ak si udržujete fyzickú aktivitu na správnej úrovni, existuje každá šanca zabrániť recidíve a významne zlepšiť stav chrbtice. byť zdravý!

Hrudná kosť

Jedna z možných medzistavcových prietrží je foraminálna. Jedná sa o výstupok smerujúci k miechovému kanálu. Odchýlka výčnelku je zaznamenaná pravou aj ľavou stranou. Kýla vedie ku kompresii nervových koreňov. Najčastejšie lokalizované v rámci diskov L5-S1 a L4-L5. Tento typ patológie je sprevádzaný výrazným syndrómom bolesti. Charakteristické sú aj neurologické poruchy. Pri foraminálnej prietrži sa ukazuje komplexná liečba, ktorá pôsobí priamo na príčinu, ako aj na prejavy a dôsledky patológie..

známky

Odborníci poznamenávajú, že hlavným prejavom nezdravého stavu je intenzívna bolesť. Vyskytuje sa hlavne náhle, rýchlo rastie a núti pacienta, aby zaujal stanovisko, ktoré zmierňuje stav. Medzi ďalšie príznaky patológie patrí:

 • silná svalová slabosť;
 • znížené reflexy;
 • zníženie citlivosti.

Svaly sa oslabujú v dôsledku zhoršenej inervácie počas kompresie koreňov miechy nervu v oblasti predného otvoru. Pozoruje sa nedostatočný účinok pulzov NS na svalové tkanivo.

Na zasiahnutej strane sa typické reflexy zreteľne strácajú. Pri foraminálnej hernii, keď je postihnutý disk L5-S1, majú pacienti často motorické poruchy. Napríklad pacient sa snaží stáť na špičke alebo päte, ale nedokáže ho použiť na nohu. Ak je prietrž lokalizovaná v krčnej oblasti, pacient si všimne:

Paraforaminálna prietrž medziobratlového disku, čo to je

Druhy predsieňovej prietrže

Foraminal kýla má niekoľko typov:

 • stredné kýly nachádzajúce sa pri vstupe do stavovcov;
 • intraforaminálne vo vnútri medzistavcového foramenu;
 • extraforaminálne (bočné). Nachádzajú sa mimo medzistavcových priehlbín;
 • bočná prietrž. Nachádzajú sa pri vchode do stavca..

V závislosti od umiestnenia v chrbtovej kolóne existujú také kýly:

Rozlišuje sa aj nasledujúca klasifikácia, ktorá je ovplyvnená výstupnou stranou nervu:

 1. Dorsálna ľavostranná predsieňová prietrž - tento druh je mierne odmietnutý doľava, smerujúci k mieche. S vývojom takejto patológie je možná kompresia ľavého nervového koreňa. Najčastejšie sa pri krčnej chrbtici v dolnej bedrovej oblasti lokalizuje ľavostranná prietrž. Bez včasnej liečby sa môže vyvinúť medziobratlová hernia, ktorá spôsobí ochrnutie, poruchu vnútorných orgánov.
 2. Dorsálna pravostranná predsieňová prietrž. Odchyľuje sa doprava, nasmerovaná na miechu.

Tento typ ochorenia sa vyvíja na základe chronických stavov chrbtice, ako napríklad:

Príznaky ochorenia počas jeho vývoja sú veľmi slabo vyjadrené. Najčastejšie sa jedná o bolesti v mieste lokalizácie výčnelku (krk, chrbát, spodná časť chrbta). Bez včasnej liečby sa tieto bolestivé bolesti vyvinú na syndróm intenzívnej bolesti. Pri dlhodobom vývoji choroby a u pacienta dochádza k narušeniu činnosti vnútorných orgánov, k poruche motorickej funkcie končatín..

Ak sú postihnuté disky c6 až c7, u pacienta sa objavia tieto príznaky:

 • svalová slabosť;
 • znecitlivenie prstov ruky (niekedy celé rameno);
 • bolesť v postihnutej oblasti;
 • bolesti hlavy;
 • znížená ostrosť sluchu, zraku.

Ak sa u pacienta vyvinie predsieňová prietrž disku 14 l5, zaznamenajú sa tieto príznaky choroby:

 • chvenie dolných končatín;
 • znížená citlivosť končatín;
 • slabosť;
 • porušenie fungovania vnútorných orgánov;
 • Bolesti dolnej časti chrbta.

Najbežnejšia foreminálna prietrž disku l5 s1, ako aj l3 l4, ako aj l4 l5. Znakom takejto prietrže je výrazná bolesť, ktorá vedie k neurologickým poruchám. Diagnostika tejto patológie je v počiatočných fázach veľmi náročná..

Keď vláknitý prsteň napučí medzi 3 a 4 diskami bedrovej chrbtice, nazýva sa predsieňová kýla disku 1314. Táto patológia je pomerne zriedkavá (asi 4% prípadov) sprevádzaná bolesťou v bedrovej oblasti. Túto patológiu je veľmi ťažké diagnostikovať. Liečba bude závisieť od formy, stupňa vývoja choroby. S touto patológiou môžu byť porušené 4 nervové korene.

Hrudná kosť

Obr. Predná diera v bedrovej chrbtici. Je tvorený spredu spodným okrajom stavca a diskom, za fazetovým kĺbom, zhora zdola korene oblúkov..

Jednou z foriem MP prietrží bedrovej chrbtice je foraminálna hernia disku. Podľa rôznych autorov sa tento typ prietrže vyskytuje od 4% do 10% všetkých prietrží. Najčastejšie sa táto prietrž vyskytuje na úrovni L4-L5, potom na úrovni L5-S1 a L3-L4. Charakteristickým rysom tejto kýly je výrazný syndróm bolesti sprevádzaný neurologickou poruchou - strata reflexov a / alebo slabosť nohy, ako aj ťažkosti s diagnostikou..

Foraminálna kýla disku sa nazýva kýla nachádzajúca sa v oblasti foraminálneho otvoru (miesto, kde koreň miechy opúšťa miechový kanál). Foraminálny otvor je kanál dlhý asi 1,5 cm, ktorý sa nachádza medzi koreňmi oblúkov 2 susedných stavcov. (Obr. 1)

Celkovo sa rozlišujú 4 typy foraminálnych hernií:

 1. Foraminálna medaila umiestnená pri vchode do medzistavcovej foramen.
 2. Vnútri chrbtice sa nachádza v medzistavcovej foramen
 3. Foraminal lateral lokalizovaný na výstupe z medzistavcových foramen.
 4. Extraforaminálny bočný bok nachádzajúci sa mimo medzistavcových foramen, bočný ku koreňom stavcových oblúkov.

Klinické prejavy foraminálnych hernií majú množstvo znakov. Syndróm bolesti u pacientov s foraminálnymi kýlami má zvyčajne akútny nástup a takmer okamžite sa stáva intenzívnym. Pacienti sú v nútenej polohe. Tieto bolesti sú ťažko dostupné analgetickej terapii a niekedy ich zmierňujú iba lieky. Okrem toho bolesť takmer vždy sprevádza strata reflexov šľachy a / alebo slabosť ohybov alebo extenzorov chodidla (pacient nemôže stáť na špičke alebo päte).

Najinformatívnejšou diagnostickou metódou je zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI) bedrovej chrbtice.

Konzervatívna terapia foraminálnej kýly chrbtice zriedka prináša úľavu. Po neúčinnej liečbe trvajúcej 2 až 3 týždne pacienti zvyčajne hľadajú chirurgickú liečbu. Normálny interlaminárny prístup odstraňuje forininálne stredné kýly. Z uvedeného prístupu nie je možné primerane odstrániť bočné predné prietrže, je potrebné odstrániť fazetový kĺb. Operácia sa tak predlžuje v čase, často sprevádzaná veľkými stratami krvi. Po odstránení fazetového kĺbu sa v bedrovej oblasti často vyvíja skolióza so zvyškovou bolesťou dolnej časti chrbta.

Obr. Schéma transforaminálnej endoskopickej hernie disku

Používam jedinečnú metódu transforaminálneho endoskopického odstránenia predných hernií disku. Termín transforaminál znamená, že odstránenie prietrže m / n sa uskutočňuje cez foraminálny otvor - miesto, kde koreň miechy opúšťa miechový kanál. (Obr. 2)

Obr. Operácia sa vykonáva pod kontrolou zosilňovača obrazu punkciou bez rezu..

Transforaminálna endoskopická hernia disku sa uskutočňuje bez rezu vpichom. Najprv sa pod kontrolou elektricko-optického prevodníka (EOP) vloží ihla do disku mimo miechového kanála a potom sa ihlou zavedie pracovná trubica s optikou. Táto metóda odstraňuje malú časť disku, aby sa znížil tlak v nej a sekvestrácia, ktorá komprimuje koreň miechy. Tie. Disk ďalej plní svoju tlmiacu funkciu a v dôsledku odstránenia sekvestrácie zmizne bolesť v nohe. T.O. všetky manipulácie sa vykonávajú mimo miechového kanála, aby sa zabránilo jazvovým zmenám v kanáliku a bez rezu s minimálnymi traumami do okolitých tkanív. (Obr. 3)

Liečba predsieňovej prietrže

Ako pri každej klinike s kýlou sa liečba uskutočňuje dvoma spôsobmi - konzervatívnou liečbou a chirurgickým zákrokom.

Cieľom konzervatívnej liečby je pokus o dosiahnutie týchto cieľov:

 1. Eliminácia syndrómu bolesti, odstránenie akéhokoľvek nepohodlia od pacienta. Eliminácia zápalových procesov, obnovenie normálneho krvného a lymfatického obehu. Na tieto účely sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky a lieky, ktoré zmierňujú svalové kŕče.
 2. Obnovte tón a posilnite svaly. To sa dosahuje absolvovaním fyzioterapeutických cvičení, masážnych sedení a rôznych metód fyzioterapie, ako sú vodné procedúry, akupunktúra - to všetko pomáha posilňovať svalový chrbtový korzet..
 3. Zmenšenie prietrže. Na tento účel lekári predpisujú elektroforézu, cvičenia chrbtovej trakcie a miestne lieky.

Indikácie pre určenie chirurgickej liečby prietrže:

 • veľkosť vydutiny 10 mm alebo viac;
 • komplikácie vo forme parézy alebo ochrnutia končatín;
 • výrazný syndróm bolesti, ktorý nebol zmiernený liekmi proti bolesti;
 • nedostatok účinku pri konzervatívnej liečbe.

Druhy chirurgických postupov zameraných na odstránenie prietrže:

 1. laminektomie Táto manipulácia spočíva v odstránení vystupujúcej časti medzistavcovej platničky, ako aj časti kostných štruktúr stavcov, ktoré majú priťažujúci účinok..
 2. Microdisectomy. Táto operácia odstráni medzistavcové platničky, ktoré stláčajú nervové vlákna vychádzajúce z miechy..
 3. Dištančné podložky. Toto je moderná metóda v chirurgii, ktorej podstatou je umiestniť implantáty medzi procesy stavcov, čím by sa znížil tlak prietrže na miechu..
 4. Transforaminálne endoskopické odstránenie. Táto metóda je zameraná na odstránenie abnormálneho vydutia foraminálnym otvorom chrbtice.

Rehabilitácia po liečbe

Preventívne a regeneračné opatrenia sú predpísané niekoľko dní po operácii. Cieľom mnohých rehabilitačných opatrení je obnova fyzickej sily pacienta, obnovenie jeho pracovnej kapacity a navrátenie pacienta do známeho, ale upraveného životného štýlu.

V prvých dňoch by mal pacient nosiť obväz. V budúcnosti rehabilitačné obdobie zahŕňa obnovenie a posilnenie svalovej chrbtovej korzety. Tieto body sa uskutočňujú vykonaním sady prvého zotavenia a potom silového cvičenia.

Príznaky a príznaky

Klinické prejavy choroby vo väčšine prípadov nenechávajú žiadne pochybnosti o diagnóze, pretože výskyt syndrómu akútnej bolesti je možné rozoznať na výskyt kĺbovej prietrže. Intenzita je mnohonásobne vyššia ako u iných spinálnych patológií..

Podľa neurologických prejavov môže lekár navrhnúť, v ktorom oddelení sa vyskytli patologické zmeny:

 • pri poškodení medzistavcových platničiek krčnej chrbtice (medzi stavcami C5, C6 a C7) - muchy v očiach, znížená zraková ostrosť, zhoršené vnímanie farieb, hučanie v ušiach, závraty, znecitlivenie prstov, svalová slabosť;
 • pri poškodení diskov v oblasti hrudníka - kompresná bolesť na hrudníku, dýchavičnosť, zvýšený alebo povrchový tlkot srdca;
 • s poškodením diskov v bedrovej oblasti - oslabenie citlivosti nôh, dysfunkcia panvových orgánov.

Dôležité! Predná prietrž v dolnej časti chrbta je častejšia ako u iných, pretože táto časť je najzraniteľnejšia. Aj prvé prejavy choroby sú akútne a spôsobujú pacientom značné nepohodlie.

Bolesť môže pacienta trýzniť ​​niekoľko dní a klasické analgetiká sú neúčinné, podobne ako iné konzervatívne metódy na zmiernenie bolesti.

Aj prvé prejavy choroby sú akútne a pacientom spôsobujú značné nepohodlie. Bolesť môže pacienta trýzniť ​​niekoľko dní a klasické analgetiká sú neúčinné, podobne ako iné konzervatívne metódy na zmiernenie bolesti..

Rehabilitácia a zotavenie

Rehabilitácia je zameraná na obnovenie fyzickej aktivity, zdravotného postihnutia, sociálnej nezávislosti a schopnosti minimalizovať riziko relapsu. Fyzická aktivita sa musí zavádzať postupne, počnúc minimom.

V prvých dňoch lekári odporúčajú nosiť podporný obväz. Vo vzdialenejšom období zotavenia je potrebné udržiavať tón svalového korzetu, preto sú vhodné cvičebné cvičenia so statickými cvičeniami, plávanie. Eliminácia prednej prietrže a jogy (povinné sa poradiť s odborníkom! Keďže je prísne zakázané vykonávať určité pozície), sú pozitívne výsledky. Bremeno by malo byť bez náhlych pohybov, trhne.

Liečba a príznaky hernie disku

Hernia disku 144 je patológia, ktorá je lokalizovaná v bedrovej chrbtici a vyznačuje sa prasknutím alebo stratou obsahu disku za jeho hranicami do medzistavcových priestorov. Tomu môže predchádzať chronické ochorenie alebo akútne traumatické zranenie..

Symptomatický obraz

Disková hernia má typický symptomatický obraz a je vždy sprevádzaná bolesťou. Jeho lokalizácia zahŕňa nasledujúce skupiny funkcií:

 • periodická intermitentná bolesť v bedrovej oblasti;
 • koža získava mramorový odtieň a zvyšuje sa potenie - komplex vegetatívnych príznakov;
 • pacient s touto patológiou stráca rovnomerné držanie tela a počas chôdze je neustále vyhrabávaný;
 • búšenie postihnutej oblasti spôsobuje bolesť;
 • s rozvojom patológie sa zosilňujú pocity bolesti, čo je spojené s kompresiou koreňa disku a deformáciou stavcov;
 • v závislosti od toho, či ide o difúznu prietrž alebo o lokalizovaný opuch.

V tomto prípade má rozptýlená mediánová a paramediánska hernia disku tri hlavné príznaky.

 1. Bolesť, ktorá vyžaruje do dolných končatín.
 2. Necitlivosť alebo ochrnutie dolných končatín.
 3. Slabosť v ohybe a predĺženie chodidla.

Difúzna prietrž sa tiež vyznačuje metódou terapeutického účinku a jej liečenie sa uskutočňuje podľa zásady komplexného odstránenia príznakov a príznakov..

Typy vertebrálnej kýly

Kýla dolnej časti chrbtice má niekoľko typov samozrejme v závislosti od miesta a závažnosti procesu:

 • foraminal;
 • oddelený;
 • dorzálny medián;
 • dorzálny zdravotník.

Najnebezpečnejšia zo všetkých je stredná (dorzálna) prietrž, pretože predčasné liečenie môže viesť k vážnym komplikáciám. Okrem toho je najčastejšou strednou prietržou. Dorsálna patológia je výhodnejšia u mužov vo vyššom veku ako u žien, keď je telo v najlepšom veku a kostné tkanivo sa už začína fyziologicky opotrebovávať a starnúť. Medián alebo paramediánska hernia je prolaps vlákna a sekvestračného krúžku, ktorý je určený lokalizáciou bolesti.

Prečo je tak nebezpečná? Stáva sa tiež, že prietrž hernie a jej obsah spadajú do subarachnoidálneho priestoru. Pri veľkých veľkostiach tiež komprimuje miechu. Je to nebezpečné, pretože spôsobuje paraparézu a panvové ochorenia, ktoré ovplyvňujú normálne fungovanie.

Medián a paramediánska hernia v procese jej patologického vývoja poškodzujú miechový kanál, čo je presne dôvod komplikácií choroby. Veľkosť tohto typu paramediánskej patológie sa môže odlišovať, na začiatku procesu nie viac ako hrach, ale potom sa zvyšuje - potom je diagnostikovaná.

Okrem mediánu môže existovať foraminálna prietrž. Foraminal sa vyznačuje neznesiteľnými bolestivými pocitmi, ktoré je takmer nemožné odstrániť. Pacient nie je schopný samostatne vykonávať pohyby a je pre neho ťažké pohybovať sa. Foraminálna forma patológie vyžaduje okamžitú liečbu hospitalizáciou.

Iná forma, napríklad sekvestrovaná, sa vyskytuje vo forme prolapsu obsahu disku, ktorý je nasmerovaný do miechového kanála. Dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca a prolapsu segmentu. Príznaky akútnej, foraminálnej formy sa cítia počas ostrých zákrut a pri zdvíhaní závaží.

Dorsálny paramedián je sprevádzaný vyčnievaním obsahu disku do miechového kanála a vyznačuje sa silnou bolesťou v bedrovej oblasti, nohách, panvových orgánoch a kĺboch. Niekedy sa pozoruje necitlivosť končatín, čo pacientovi v priebehu času sťažuje chodenie.

Patologické ošetrenie

Liečba každého druhu sa uskutočňuje terapeuticky av prípade prasknutia prstenca sa používa chirurgická liečba, po ktorej nasledujú opatrenia na obnovu.

Dnes existuje niekoľko efektívnych spôsobov, ako ovplyvniť prietrž bedrového kĺbu v ranom a pokročilom štádiu. Používajte liečbu nesteroidnými protizápalovými liekmi, antispasmodikami a súbežne - fyzioterapeutickú liečbu.

Po prvé, pacient má kompletný odpočinok na lôžku po dobu jedného týždňa od začiatku vývoja akútneho štádia. Mier môže znížiť patológiu bolesti, spôsoby, ako zmierniť tlak na nervové zakončenie.

Potom sa liek používa na zmiernenie opuchu tkanív a zápalu, ktorý vyvoláva strednú a strednú kýlu. A ako metóda fixácie je zahrnutá aj fyzioterapeutická liečba - manuálna, gymnastická a akupunktúra..

symptomatológie

Ochorenie je sprevádzané silnou bolesťou, ktorá má povahu náhleho a závažného charakteru. Človek mrzne v jednej póze, bojí sa zmeniť polohu a tým zosilňuje bolesť.

Čiastočná alebo úplná strata citlivosti končatín.

Pri krčnej chrbtici hernia diskov c4-c6 vyvoláva silné bolesti hlavy, zhoršený sluch a zrak, znecitlivenie a mravenčenie prstov..

Diagnóza choroby zahŕňa použitie MRI, RTG, CT. Vertebroológ na základe vyšetrenia pacienta a výsledkov štúdií schváli počiatočnú diagnózu a predpíše kvalitné ošetrenie..

Charakterizácia a klinická prezentácia

Foraminálna hernia je patológia medzistavcového disku, ktorá sa vyznačuje porušením integrity vláknitého prstenca a tvorbou výčnelku cez otvor v prednej časti vľavo alebo vpravo..

Ochorenie sa diagnostikuje v rôznych častiach chrbtice - v krčku, hrudníku, drieku, krížovke.

Foraminálny otvor je lúmen miechy, kde sú umiestnené najdôležitejšie nervové zakončenie miechy..

Paramediánska foraminálna hernia s jej vyčnievaním vyvoláva kompresiu koreňov nervov, čo vedie k syndrómu silnej bolesti.

L4 L5

Príčinou vystupovania v tejto oblasti je neaktívny životný štýl, poranenia miechy, sprievodné degeneratívne procesy.

Progresívne štádium hernie disku L4 L5 ovplyvňuje pohodu a vzhľad pacienta: ťažko vykonáva ohýbanie a drepy, v dolnej časti chrbta je silná bolesť, znížená citlivosť končatín, slabosť..

V polohe na chrbte si človek nemôže zdvihnúť nohu, chrbát nadobúda kyfusovitý tvar.

L5 S1

Nie tak často ako l4 l5 je foraminálna hernia disku l5 s1 lokalizovaná medzi prvým sakrálnym a posledným bedrovým stavcom..

Príčinou výčnelku môže byť aj slabosť väzov, ktoré drží vláknitý kruh, zníženie tlmiacich vlastností disku 15 s1 v dôsledku osteochondrózy, prerušenie dodávky potravy do tkanív medzistavcových štruktúr..

Pozor! Herniovým výčnelkom sa dá vyhnúť, ak sa s liečbou začne vo fáze objavenia sa vyčnievania disku - stlačením disku bez porušenia vláknitého prstenca. Neskôr je ťažšie liečiť výslednú prednú prietrž medzistavcových platničiek.

Diagnostika a liečba

Je ťažké diagnostikovať tento typ prietrže, takže neurológovia sa musia uchýliť k množstvu testov a vykonávať počítačové a magnetické rezonancie. Na základe údajov získaných takýmito metódami je možné identifikovať miesto a typ choroby a v dôsledku toho zvoliť najoptimálnejšiu možnosť liečby..

Liečba intervertebrálnych ochorení začína konzervatívnymi metódami. Konzervativizmus spočíva v starostlivom a komplexnom prístupe, ktorý vyžaduje použitie liekov proti bolesti, telesnej výchovy, ako aj manuálnych a fyzioterapeutických metód. Táto metóda má zmysel v prípadoch, keď je tlak na miechu a koreň relatívne malý, v zložitejších situáciách sú potrebné operácie. Foraminálne kýly sú veľmi ťažké a pomaly ustupujú a príznaky sa môžu objaviť aj po liečebných cykloch.

Radikálnejším spôsobom boja proti forininálnej prietrži je chirurgický zákrok. V závislosti od typu foraminálnej kýly sa vyberie druh ďalšej operácie. K operácii môžu viesť nasledujúce faktory:

 • nadmerný výčnelok;
 • neúčinnosť konzervatívnych metód;
 • silná a nie potláčaná rôznymi spôsobmi bolesť.

Väčšinu prietrží možno odstrániť pomocou endoskopie alebo pomocou otvoreného prístupu k miestu prietrže.

Stredná kýla môže byť ovládaná technikou optických vlákien. Postupuje sa nasledovne: ihla sa vpichuje vpichom do postihnutých oblastí chrbtice, po ktorej sa používa chirurgická mikrotechnológia, vďaka ktorej je možné vyčnievanie odstrániť a eliminovať nežiaduce účinky na nervový koreň..

V prípade, že prietrž je bočná, je potrebné na jej ošetrenie odstrániť fazetový kĺb, ktorý nepomôže úplne zbaviť bolesti a viesť k vzniku skoliotického typu zakrivenia..

 • https://revmatolog.org/spina/foraminalnaya.html
 • http://grizhastop.ru/foraminalnaya-gryzha-diska-l4-l5.html
 • https://SkeletOpora.ru/gryzhi-i-protruzii/foraminalnaya-gryzha
 • https://SpinaHealth.ru/zabolevaniya/gryzhi/diska-l4-l5.html
 • http://grizh.net/spina/foraminalnaya-gryzha-prichiny.html

liečba

Liečba patológie sa vyberie podľa toho, kde je predčasné ukončenie liečby zamerané na druh kýly, jej veľkosť. Počítače alebo magnetická rezonancia pomáhajú pri ich presných definíciách..

Tabuľka 1. Odporúčania na liečbu v závislosti od veľkosti prietrže

Špeciálne vybraný komplex fyzioterapeutických cvičení.

Trakcia chrbtice.

Vyžaduje sa počas obdobia exacerbácie. Pred ukončením akútnej bolesti je potrebné zabezpečiť úplný odpočinok.

Chirurgia v situáciách, keď existujú jasné príznaky kompresie miechy, je narušený genitourinárny systém, vyskytuje sa motorická dysfunkcia.

Veľkosť kýlyHlavné odporúčania a metódy liečbyhospitalizácia
Menej ako 5 mmNevyžaduje sa
5 až 8 mmNeukázané
8 až 12 mmV akútnom období: lekárska korekcia, masáž, fyzioterapia, gymnastika.
Viac ako 12 mmOkamžitá operácia kýly.Je potrebné.

Terapeutická korekcia

Pri liečbe hernie disku 144 l5 počas obdobia exacerbácie je mimoriadne dôležité znížiť zaťaženie postihnutej oblasti. Na tento účel sa pacientovi odporúča prísny odpočinok na niekoľko dní.

Potom je na úľavu od bolesti predpísaná lieková terapia, ktorá zahŕňa použitie nasledujúcich skupín liekov s rôznymi nákladmi:

Cvičenia na ošetrenie kýly a výčnelkov bedrového disku. Pozrite si video nižšie:

Po zastavení reakcie na bolesť sa pridajú nasledujúce liečebné metódy..

 • Nepretržité používanie špeciálneho držiaka korzetu. V prvých týždňoch sa musí vždy nosiť, potom - v prípade potreby zdvíhať ťažké predmety, vykonávať fyzickú prácu.
 • Fyzioterapeutická liečba: UV, elektroforéza, magnetoterapia.
 • Masážne kurzy.
 • fyzioterapia.
 • plávanie.
 • Extrakcia chrbtice bez pôsobenia záťaže, ktorá čiastočne umožňuje obnovenie výživy medzistavcových platničiek, čím sa zníži kompresia na nervových zakončeniach v dôsledku zväčšenia medzistavcových priestorov..

Netradičné metódy korekcie pomáhajú vyrovnať sa s touto chorobou..

 • Hirudoterapia - liečba pijavicami.
 • Injekcie ozónových prípravkov do tela, ktoré sú predmetom patológie - ozónová terapia.
 • Homeosiniatria - vplyv injekcie homeopatie na biologicky aktívne miesta.

fyzioterapia

Fyzikálna terapia počas liečby medzistavcovej prietrže L4 L5 sa venuje veľká pozornosť. Špeciálne vybrané cvičenia vám umožňujú uvoľniť svalové napätie v chrbte, posilniť svalový korzet

Seba cvičenie sa však neodporúča, aby sa problém nezhoršoval. Je potrebné, aby správne vykonávanie komplexu monitoroval inštruktor. Hlavnou podmienkou je vylúčenie vertikálneho zaťaženia chrbtice. Cvičenia by sa mali vykonávať na vodorovnom rovnom povrchu alebo na špecializovaných simulátoroch so sklopenou základňou. Odporúčané cvičenia, ktoré posilňujú svaly brucha a chrbta: sklony, kliky, cvičenia na tlači.

Konzervatívna liečba foraminálnej prietrže

V zriedkavých prípadoch existuje pri liečbe foraminálnej medzistavcovej prietrže s konzervatívnou liečbou úľava. Tento typ ochorenia sa najčastejšie lieči chirurgicky. Na dosiahnutie týchto cieľov sa vykonáva konzervatívne zaobchádzanie:

 1. Zníženie bolestivosti, odstránenie zápalu, obnovenie lymfy, prietok krvi, zníženie opuchov v oblasti zapálených tkanív. Na tento účel sa predpisujú tieto lieky: lieky proti bolesti, nesteroidné protizápalové lieky, na zlepšenie tkanivového trofizmu, uvoľnenie svalového napätia.
 2. Posilnenie svalového korzetu. Na tento účel sú predpísané cvičebné terapie, masáže, akupunktúra, vodné procedúry, manuálna terapia. Na posilnenie svalov predpísaných obväzom.
 3. Redukcia prietrže. Na tento účel je predpísaná elektroforéza s liekmi, postupy trakčnej chrbtice, lokálne podávanie liekov.

Rizikové faktory, príčiny

Kýly medzi stavcami L4 a L5, v ktorých medzistavcové platničky čiastočne presahujú stanovený fyziologický priestor, sa môžu objaviť v dôsledku:

Venujte pozornosť dôvodom vzniku medzistavcových prietrží úspešných pádov, šokov, v dôsledku ktorých došlo k posunu stavcov dolnej časti chrbta;
intenzívna fyzická námaha, pri ktorej pacient zdvihol a vydržal závažie, ostro ohnutý, priviazaný, skočil, otočil sa;
dystrofické procesy vyvíjajúce sa v tkanivách medzistavcových platničiek;
sedavý spôsob života, v ktorom je chrbtica ohnutá, dochádza k atrofii kostrových svalov, k rozvoju osteochondrózy;
zápalové procesy, ktoré sa vyvinuli v dôsledku aktivácie vírusových bakteriálnych infekcií.

Výstup medziobratlovej platničky do foraminálneho otvoru sa veľmi často vyvoláva zdvíhaním. Priestor medzi bedrovými stavcami L4 a L5 trpí hlavne, pretože sú pod najväčším zaťažením.

Medzi rizikové faktory rozvoja patológie patrí:

 • neprimerané životné podmienky;
 • ťažká práca;
 • nízka mobilita;
 • nadváhou;
 • profesionálne športy.

Pod vplyvom týchto faktorov sa môže začať vyčnievanie medzistavcovej platničky do foraminálneho otvoru.

Príznaky a metódy diagnostiky

Najčastejšie sa u pacientov, ktorí počas diagnostického procesu identifikujú hernie medzi stavcami L4 a L5, vyskytnú ťažkosti so silnými bolesťami chrbta. Toto však nie je jediný symptóm patológie..

Medzi príznaky rozvoja paraforaminálnej prietrže patrí:

 • nedostatok reflexov šľachy;
 • slabosť ohybov / extenzorov chodidla;
 • náhle zosilnené bolesti, ktoré dočasne blokujú fyzickú aktivitu, môže pacient zaujať neprirodzené postavenie tela;
 • porušenie citlivosti kože nôh;
 • porucha funkcie motora: pacient nemôže normálne na nohu šliapať;
 • poruchy fungovania panvových orgánov;
 • začiatok nekrózy mäkkých tkanív.

Pokusy o samoliečbu môžu odložiť návštevu lekára a môžu viesť k ochrnutiu končatín.

Po predbežnom vyšetrení a vyšetrení pacienta môže lekár navrhnúť kýlu. Potvrďte predbežnú diagnózu a zistite umiestnenie prietrže pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Tieto vyšetrovacie metódy umožňujú určiť veľkosť výčnelku a zistiť, ako ovplyvňuje nervové zakončenie..

Aby sa potvrdila alebo vylúčila prítomnosť sprievodných patológií chrbtice, predpisujú sa ultrazvuk a röntgenové vyšetrenie..

Video: Herniate disky

Chcete vedieť viac o medzistavcovej prietrži? Prečítajte si nasledujúce články

 • Na stránke pozvonochnik / drugie-zabolevaniya / mezhpozvonochnaya-gryzha / gryzha-diskov-shejnogo-otdela-pozvonochnika-s4-s5-s5-s6-s6-s7.html sa môžete dozvedieť, ako zaobchádzať s herniou krčka maternice
 • O rizikových faktoroch výskytu prietrže v nasledujúcom článku
 • Čo je oddelené prietrž chrbtice a ako sa lieči?

Hrudná kosť

Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice

Hlavné liečenie, ako sme už boli svedkami, je možné dvoma spôsobmi: bez chirurgického zákroku a pomocou operačnej taktiky. O tom, ktorý prístup je v tejto situácii vhodný, rozhoduje lekár. Zohľadňuje sa všetko: príznaky, závažnosť a zovšeobecnenie patomorfologických príznakov, smer vystupovania, individuálne charakteristiky pacienta (hmotnosť, vek, odborná činnosť atď.), Sprievodné patológie, atď. Hlavné príznaky v prítomnosti bedrovej kýly medzistavcových platničiek z nasledujúceho plánu:

 • výskyt bolesti v bedrovej oblasti, v oblasti gluteálnej oblasti, stehna a dolnej končatiny, chodidla;
 • bolesťový syndróm, ktorý sa zvyčajne rozširuje na jednu z nôh;
 • pocit znecitlivenia, mravčenia, mravčenia, prasknutia alebo husacích hrbolkov v dolnej končatine v hrádzi;
 • atrofický syndróm (slabosť) svalov nôh;
 • pocit „obruče“ v dolnej časti chrbta;
 • tento jav je veľmi bežný, keď chodidlo stráca podporu a keď sa kráča, tiahne sa;
 • porušenia orgánov nachádzajúcich sa v panvovej dutine (konečník, močový mechúr, vaječníky);
 • znížená potencia u mužov, neplodnosti žien, problémy s menštruačným cyklom.

Všetky položky sa týkajú hlavne miernych a ťažkých stupňov. Je smutné, že práve v týchto fázach človek začína pociťovať veľké nepohodlie, čo ho núti navštíviť lekára. Liečba je predpísaná vždy, bez ohľadu na závažnosť prejavov. Fórum nie je miestom na vyhľadávanie finančných prostriedkov na vyriešenie vášho problému, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc pre vysoko špecializovanú pomoc. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť nenapraviteľné následky, pri ktorých chirurgický zákrok nezachráni. Smrteľný výsledok v prípade fragmentácie prietrže tiež nie je vylúčený.

Ako správne zaobchádzať s bedrovou prietržou medzistavcových platničiek, dostanete pokyny od úzkeho špecialistu. Nielenže je priamo oboznámený so skutočným klinickým obrazom vašej problémovej oblasti, pozná všetky komplikácie a úskalia anatómie chrbtice, opatrenia na jej bezpečné a účinné ošetrenie..

Bedrová hernia Veľkosťcharakteristický
od 1 mm do 5 mmľahký výstupokambulantná terapia a domáca liečba (fyzioterapia, cvičenie, trakcia chrbtice, chondroprotektory, atď.)
od 6 mm do 8 mmmierne prepuknutiekonzervatívne metódy sú stále platné, ak sa nepozoruje progresia ochorenia
od 9 mm do 1,2 cmveľmi veľký výčnelokhlavne chirurgia
viac ako 1,2 cmkritická fáza, nebezpečná sekvestráciapohotovostná operácia

Charaktery choroby a jej príčiny

Väčšina foraminálnych hernií sa tvorí v lumbosakrálnej chrbtici na úrovni štvrtého a piateho bedrového stavca, ktoré majú latinské označenia L4 a L5..

Táto časť chrbtice má najväčšie stavce, pretože bedrová oblasť má maximálnu axiálnu (spojenú s telesnou hmotnosťou) a zaťaženie motorom. Menej často sa hernie v oblasti stavcov zisťujú na úrovni piateho bedrového a prvého krížového stavca (S1)..

Vertebra S1 v diagrame

Bez ohľadu na umiestnenie výčnelku sa foraminálne kýly prejavujú syndrómom akútnej bolesti, ktorý má okamžite vysokú intenzitu spojenú so zvieraním a stlačením nervových zakončení v mieche..

Hlavným dôvodom premiestnenia buničitého jadra do miechy sú neurochirurgovia a stavci hovoria o zvýšenej fyzickej námahe, traume a poškodení chrbtice. Riziko formácie prietrže je väčšie u tých, ktorých pracovná činnosť je spojená s pravidelným zdvíhaním závaží (najmä z miesta na sedenie), naklonenou polohou tela, prácou v neprirodzenej polohe pre chrbticu..

Medzi vysoko rizikové skupiny patria záhradníci, sťahováky, čističe, skladovatelia, vodiči. Profesionálni športovci majú tiež vysoké riziko vzniku lumbosakrálnej foraminálnej hernie, pretože okrem zvýšeného zaťaženia energiou a nárazmi majú ďalší rizikový faktor - vysokú pravdepodobnosť zranení a modrín. Do tejto kategórie športovcov patria športovci, zápasníci, predstavitelia cyklistiky a motocyklov, účastníci dostihových závodov.

Medzi ďalšie príčiny a faktory prispievajúce k rozvoju patológie môžeme rozlíšiť:

  nevyvážená strava s nedostatkom vitamínov A, E a C, minerálov, aminokyselín a kolagénu (tieto látky sú potrebné na dozrievanie chondrocytov - buniek chrupavkového tkaniva, ktoré tvoria medzistavcové platničky);

nedodržiavanie pitného režimu (nedostatok tekutiny, chrupavka schne a stráca elasticitu);

3-4 stupňová obezita;

choroby pohybového ústrojenstva (najmä osteochondróza);

 • choroby spojené s metabolickými poruchami a metabolickými reakciami (cukrovka, patológia štítnej žľazy atď.).
 • Viac ako 60% vertebrálnych hernií, vrátane foraminálnych hernií, je komplikáciou chronickej osteochondrózy. Určitý faktor pri vývoji tohto ochorenia má stresový faktor, pretože nestabilný psychoemocionálny stav je jedným z vyvolávacích mechanizmov exacerbácie existujúcich symptómov a porúch..

  Zlé návyky negatívne ovplyvňujú výživu chrupavky

  Diagnostické metódy

  Počiatočné klinické prejavy foraminálnej hernie sú veľmi podobné symptómom osteochondrózy, ktoré nie sú komplikované vytesnením medzistavcových platničiek. Počiatočná diagnóza sa preto robí na základe syndrómu konštantnej bolesti, ktorého závažnosť sa rýchlo zvyšuje. Neurológ alebo stavovec musí vylúčiť myozitídu, plexitídu, spondylartrózu, zhubné alebo benígne nádory..

  Pri diagnostike prietrže nie je röntgenová informácia, pretože výstupok na získaných obrázkoch nie je vizualizovaný. Na druhej strane sú však zreteľne viditeľné príznaky osteochondrózy, ktoré sa stávajú hlavnou príčinou presunu jadra.

  Röntgenová osteochondróza krčnej chrbtice.

  Druhy predsieňovej prietrže

  Patologický výčnelok sa najčastejšie pozoruje v tých častiach chrbtice, ktoré sú najviac citlivé na statické a dynamické zaťaženie. Preto sa foraminálna prietrž takmer vždy klinicky prejavuje v krku alebo dolnej časti chrbta. Silná adhézia hrudných stavcov na rebrá, nevýznamné zaťaženie aj počas intenzívneho športového tréningu vysvetľuje zriedkavú detekciu hrudných medzistavcových platničiek u pacientov.

  Hematácia foraminálneho disku L5-S1

  Tento výčnelok disku sa vyskytuje na hranici piateho bedrového a prvého krížového stavca. Forminálna prietrž tejto lokalizácie sa na prvom mieste nachádza v počte diagnostikovaných posunov medzistavcových platničiek. Dôvodom je záťaž na lumbosakral, aj keď leží. Tvorba prietrže je spôsobená štrukturálnym rysom pozdĺžnych väzov nachádzajúcich sa v tejto oblasti. Na rozdiel od prednej strany dochádza k zúženiu zadného spojivového tkanivového kordu v smere prvého sakrálneho stavca. Zadný ligament vláknitý prsteň neopraví tak spoľahlivo, čo vedie k jeho posunutiu.

  Hematácia hrudnej kosti L4-L5

  Táto forma herniálneho výčnelku sa deteguje, keď sa buničité jadro disku nachádza medzi 4 a 5 bedrovými stavcami. Segmenty tohto oddelenia sú pomerne veľké, pretože sú navrhnuté tak, aby odolali ťažkým bremenám počas celého dňa. Miechový kanál je úzky, preto sú výrazné neurogénne príznaky charakteristické pre bedrovú prietrž. Situáciu zhoršuje nedostatok podporných štruktúr, ktoré by mohli stabilizovať disky a stavce. Túto funkciu vykonáva iba svalová kostra. Ak je oslabenie spôsobené sedavým životným štýlom alebo trofickým narušením, potom k vyčnievaniu disku dochádza pomerne rýchlo.

  Hrudná kosť disku C6-C7

  Toto je výčnelok buničitého jadra medzistavcového disku, lokalizovaného medzi 6. a 7. cervikálnymi stavcami. Jeden z typov hernií, ktoré sa často diagnostikujú a je ťažké ich konzervatívne liečiť. Okrem neurogénnych klinických prejavov existuje vysoká pravdepodobnosť výskytu vaskulárnych príznakov. Pacient sa sťažuje na príjem u lekára, nielen na bolesť krku, ale aj na skoky v krvnom tlaku, zhoršenú koordináciu pohybov. Tieto špecifické príznaky vyvolávajú kompresiu vyčnievaním stavcovej tepny, ktorá dodáva mozgu kyslík a živiny..

  Diagnostika a liečba

  Je ťažké diagnostikovať tento typ prietrže, takže neurológovia sa musia uchýliť k množstvu testov a vykonávať počítačové a magnetické rezonancie. Na základe údajov získaných takýmito metódami je možné identifikovať miesto a typ choroby a v dôsledku toho zvoliť najoptimálnejšiu možnosť liečby..

  Liečba intervertebrálnych ochorení začína konzervatívnymi metódami. Konzervativizmus spočíva v starostlivom a komplexnom prístupe, ktorý vyžaduje použitie liekov proti bolesti, telesnej výchovy, ako aj manuálnych a fyzioterapeutických metód. Táto metóda má zmysel v prípadoch, keď je tlak na miechu a koreň relatívne malý, v zložitejších situáciách sú potrebné operácie. Foraminálne kýly sú veľmi ťažké a pomaly ustupujú a príznaky sa môžu objaviť aj po liečebných cykloch.

  Radikálnejším spôsobom boja proti forininálnej prietrži je chirurgický zákrok. V závislosti od typu foraminálnej kýly sa vyberie druh ďalšej operácie. K operácii môžu viesť nasledujúce faktory:

  • nadmerný výčnelok;
  • neúčinnosť konzervatívnych metód;
  • silná a nie potláčaná rôznymi spôsobmi bolesť.

  Väčšinu prietrží možno odstrániť pomocou endoskopie alebo pomocou otvoreného prístupu k miestu prietrže.

  Stredná kýla môže byť ovládaná technikou optických vlákien. Postupuje sa nasledovne: ihla sa vpichuje vpichom do postihnutých oblastí chrbtice, po ktorej sa používa chirurgická mikrotechnológia, vďaka ktorej je možné vyčnievanie odstrániť a eliminovať nežiaduce účinky na nervový koreň..

  V prípade, že prietrž je bočná, je potrebné na jej ošetrenie odstrániť fazetový kĺb, ktorý nepomôže úplne zbaviť bolesti a viesť k vzniku skoliotického typu zakrivenia..

  Ako liečiť kýlu chrbtice bez chirurgického zákroku, čítajte tu.

  Ako žiť po operácii: užitočné tipy

  Aby rehabilitačné a zotavovacie obdobie prešlo bez komplikácií a aby sa základné funkcie pohybového aparátu vrátili k normálnemu rýchlejšiemu zrýchleniu, je dôležité dodržiavať určité pravidlá a individuálne odporúčania, ktoré lekár poskytne spolu s vyhlásením o zdravotnom stave.

  Po odstránení prietrže by sa človek mal zdržať fyzickej aktivity 1 - 2 mesiace (najmä na chrbtici). Je potrebné začať s postupmi šetrnými k zlepšeniu zdravia, napríklad jogou, pilatesom, cvičením. Vyžaduje sa konzultácia a vyšetrenie lekára pred začatím výučby.

  Musíte začať chodiť okamžite po prepustení z nemocnice a postupne zvyšovať ich trvanie z 15 minút na 1 hodinu.

  Do 1,5 až 2 mesiacov by sa pacienti, ktorí sa podrobili chirurgickej liečbe foraminálnej prietrže lumbálnej chrbtice, mali zdržať práce na počítači a predĺžiť sedenie..

  Autom môžete jazdiť iba na krátke vzdialenosti, ak doba cesty nepresiahne 15-20 minút. Pred jazdou by ste sa mali uistiť, že syndróm bolesti charakteristický pre pooperačné obdobie pacienta neobťažuje.

  Po operácii noste podporný korzet alebo obväz po dobu 4 - 8 týždňov.

  Podporujte korzet chrbtice

  V období zotavovania je tiež dôležité jesť správne. Strava by mala obsahovať dostatočné množstvo mäsa a mliečnych výrobkov, zeleniny, ovocia, orechov, rýb

  Vajcia, listové šaláty, greeny, roky, rastlinné oleje sú užitočné pre pacientov po operácii. Tieto produkty poskytujú výživu pre chrupavkové a kostné tkanivo a bránia ďalšiemu progresii osteochondrózy a iných patologických stavov chrbtice..

  Video - Správna výživa pre zdravú chrbticu

  Foraminálna hernia je jedným z najzávažnejších typov medzistavcových prietrží, pokiaľ sa nelieči, môže viesť k vážnym následkom, medzi ktorými môže byť nekróza tkanív umiestnených v blízkosti poškodeného segmentu chrbtice. Liečba 70% týchto hernií vyžaduje použitie chirurgických metód, pretože konzervatívna terapia je vo väčšine prípadov neúčinná. Po odstránení výčnelku musí pacient dodržiavať pestrú a vyváženú stravu, šetrný režim a menovania ošetrujúceho lekára, ktoré sa môžu v jednotlivých prípadoch líšiť v závislosti od priebehu choroby..

  Video - Tvorba medzistavcovej prietrže

  Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

  Zobraziť všetky kliniky v Moskve

  Zobraziť všetkých moskovských odborníkov

  Liečebné metódy

  Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

  Na rozdiel od iných foriem herniálneho výčnelku, foraminálna patológia nereaguje dobre na konzervatívnu terapiu. Priebeh užívania liekov proti bolesti, cvičebná terapia, fyzioterapeutické postupy sú najúčinnejšie v počiatočnej fáze ochorenia. Ak sa intenzita syndrómu bolesti nezníži do niekoľkých mesiacov od konzervatívnej liečby, vykoná sa operácia. Chirurgický zákrok je indikovaný okamžite pri diagnostikovaní komplikácií..

  Drogová terapia

  Syndróm závažnej bolesti je zastavený parenterálnym podávaním nesteroidných protizápalových liekov (NSAID) s účinnými látkami ketoprofén, diklofenak, meloxikam. Ak sú neúčinné, môžu sa použiť glukokortikosteroidy Diprospan, Dexamethason, Triamcinolone s anestetikami vo forme blokád liekov. Mierna bolesť sa eliminuje užívaním NSAID v tabletách - Ibuprofen, Naproxen, Celecoxib.

  Ak sú príznaky foraminálnej hernie komplikované svalovými kŕčmi, potom sú do terapeutického režimu zahrnuté svalové relaxanciá Midokalm, Sirdalud a Baklosan. Na zlepšenie inervácie sa predpisujú lieky s vitamínmi B - Combilipen, Neuromultivit, Milgamma.

  Systémové chondroprotektory, čiastočne obnovujúce tkanivo chrupavky, sa odporúča aplikovať v počiatočnej fáze tvorby prietrže. Najvyššia klinická účinnosť je charakteristická pre Arthra, Teraflex, Don.

  Chirurgický zákrok

  Účelom operácie je odstránenie prietrže alebo vylúčenie kompresie miechového kanála, čo vyvoláva akútne príznaky. Na dekompresiu sa uskutoční laminektómia, ktorá spočíva v odstránení časti alebo celého oblúka stavca. Foraminálna hernia môže byť odstránená počas otvorenej alebo endoskopickej dysektómie, mikrodisektómie. Niekedy je potrebné úplné odstránenie poškodených diskov. Potom súčasná inštalácia implantátov stabilizujúcich stavce segmenty.

  Cvičenie, cvičenie, masáž

  Pri akútnej bolesti vyvolanej porušením koreňov miechy sa u pacientov prejavuje liečba UHF, elektroforéza alebo fonoforéza NSAID, hydrokortizónom, anestetikami. Zrýchlenie krvného obehu, normalizácia mikrocirkulácie, posilnenie oslabeného svalstva umožňuje 5 až 10 relácií elektromyostimulácie, reflexológia. Výsledok z farmakologických prípravkov môžete opraviť pomocou magnetoterapie, laserovej terapie, terapie rázovými vlnami, liečby bahnom..

  Trakcia (suchá alebo podvodná trakcia chrbtice) sa často vyhýba chirurgickému zákroku. Po ošetrení sa vzdialenosť medzi stavcami zväčšuje a herniálny výstupok prestáva rásť. Klasická, akupresúrna, vákuová masáž má dobrý účinok..

  Lekár vyberie cvičenia individuálne pre pacienta, pričom berie do úvahy lokalizáciu výbežku, štádium patológie. V pravidelných cvičeniach sa posilňujú svaly, čo vám umožňuje spoľahlivo stabilizovať stavce. A vďaka zrýchlenému krvnému obehu sa trofizmus chrupavkových tkanív výrazne zlepšuje..

  Domáca liečba

  Pri miernej bolesti sú pacienti liečení doma. Sú to predpísané liečivá, odporúčame nosiť ortopedické pomôcky - obväzy, korzety, ortézy. Pacient musí navštíviť nemocničné zariadenie na vykonanie fyzioterapeutických procedúr. Požadovaný denný výcvik, ktorý sa stáva vynikajúcou prevenciou progresie patológie.

  Príznaky a metódy diagnostiky

  Najčastejšie sa u pacientov, ktorí počas diagnostického procesu identifikujú hernie medzi stavcami L4 a L5, vyskytnú ťažkosti so silnými bolesťami chrbta. Toto však nie je jediný symptóm patológie..

  Medzi príznaky rozvoja paraforaminálnej prietrže patrí:

  • nedostatok reflexov šľachy;
  • slabosť ohybov / extenzorov chodidla;
  • náhle zosilnené bolesti, ktoré dočasne blokujú fyzickú aktivitu, môže pacient zaujať neprirodzené postavenie tela;
  • porušenie citlivosti kože nôh;
  • porucha funkcie motora: pacient nemôže normálne na nohu šliapať;
  • poruchy fungovania panvových orgánov;
  • začiatok nekrózy mäkkých tkanív.

  Pokusy o samoliečbu môžu odložiť návštevu lekára a môžu viesť k ochrnutiu končatín.

  Po predbežnom vyšetrení a vyšetrení pacienta môže lekár navrhnúť kýlu. Potvrďte predbežnú diagnózu a zistite umiestnenie prietrže pomocou magnetickej rezonancie alebo počítačovej tomografie. Tieto vyšetrovacie metódy umožňujú určiť veľkosť výčnelku a zistiť, ako ovplyvňuje nervové zakončenie..

  Aby sa potvrdila alebo vylúčila prítomnosť sprievodných patológií chrbtice, predpisujú sa ultrazvuk a röntgenové vyšetrenie..

  Video: Herniate disky

  Chcete vedieť viac o medzistavcovej prietrži? Prečítajte si nasledujúce články:

  • Na stránke pozvonochnik / drugie-zabolevaniya / mezhpozvonochnaya-gryzha / gryzha-diskov-shejnogo-otdela-pozvonochnika-s4-s5-s5-s6-s6-s7.html sa môžete dozvedieť, ako zaobchádzať s herniou krčka maternice
  • O rizikových faktoroch pre výskyt prietrže hrudnej oblasti podrobnejšie v nasledujúcom článku
  • Čo je oddelené prietrž chrbtice a ako sa lieči?

  Čo je foraminal kýla

  Aby ste pochopili, čo je kýla a ako sa tvorí, mali by ste najprv zvážiť, ako vyzerá zdravá časť chrbtice s medzistavcovým kotúčom. Medzistavcové platničky sa skladajú z vláknitého prstenca a buničitého jadra želé podobnej konzistencie. V bezprostrednej blízkosti disku mozog prechádza dura mater. Miechový nerv, ktorý sa od nej odchyľuje, s citlivým a motorickým koreňom, leží v kostnom lôžku - foraminálnom otvore. Za normálnych podmienok je dostatok priestoru pre danú nervovú formáciu. Hematácia foraminálneho disku 144 je výčnelok vláknitého obsahu chrupavky za jeho normálne hranice do foraminálneho priestoru. V dôsledku tohto výčnelku je porušený miechový nerv, ktorý samozrejme spôsobuje silnú bolesť a spôsobuje narušenie pohybovej aktivity a ľudského výkonu. Tento typ prietrže sa považuje za najnebezpečnejší.

  príčiny

  Aby sme pochopili, ako môžu uvedené dôvody spôsobiť foraminálnu prietrž, je potrebné zvážiť štruktúru chrbtice. Obratle majú kĺbové procesy, ktoré tvoria hustý prsteň pozdĺž celej chrbtice - miechový kanál. Miecha prechádza ňou, z ktorej odchádzajú nervové korene.

  Štruktúru chrbtice predstavujú platničky stavcov a medzistavcové platničky. Disk je hustý kostný kruh, vo vnútri ktorého sa nachádza gélové buničité jadro. Počas naklápania sa jadro posúva, čím sa zabezpečuje pohyblivosť stavcov. Keď sa zaťaženie zvýši, jadro tlačí na steny kosti silou a postupne ich ničí. Oblasť výčnelku sa nazýva kýla. Kýla sa môže tvoriť v ktorejkoľvek časti disku a keď sa výbežok tvorí v smere k miechovému kanálu, je to foraminálna prietrž. Preto všetky rizikové faktory vedú k vyčnievaniu jadra disku, ktoré sa následne vyvinie na kýlu.

  V tomto videu sa tiež dozviete o vytvorení medzistavcovej prietrže:

  • poranenia. Športové úrazy, ostré úrazy, ktoré vedú k deštrukcii vláknitého prstenca, spôsobujú formáciu predkolenia;
  • choroby chrbtice. Osteochondróza, reumatoidná artritída, ankylozujúca spondylitída, iné patológie, ktoré vedú k porušeniu štruktúry chrbtice;
  • porušenie postavenia. Pri zakrivení chrbtice dochádza k nerovnomernému prerozdeľovaniu tlaku na stavce a disky, čo vedie k vyčnievaniu jadra;
  • nadváhou. Pri obezite 3 až 4 stupňov je zvýšený tlak na chrbticu;
  • nevyvážená strava. Nedostatočný príjem minerálov, kolagénu, vitamínov A, E, C vedie k riedeniu kostného tkaniva a zníženiu objemu jadra buničiny;
  • zlé návyky. Najmä alkohol ovplyvňuje stav kostného tkaniva. Etylalkohol vo svojom zložení narušuje vstrebávanie vitamínov a minerálov, čo vedie k úbytku tkanív.

  Kýla je v mnohých prípadoch dôsledkom chorôb chrbtice, ktoré neboli včas odhalené a vyriešené. Kyfóza, lordóza, skolióza, osteochondróza - všetky tieto choroby vedú k narušeniu distribúcie záťaže na stavce, čo v priebehu času spôsobuje výčnelok jadra disku..

  Armádna služba

  Nemôžeme sa dotýkať otázky armády od samého začiatku, pretože mužské pohlavie trpí touto chorobou často. Chceme vás preto okamžite informovať o tom, či sa dostanú do armády, ak lekárska história mladého človeka obsahuje kýlu medzistavcových platničiek. Vo väčšine prípadov dostane spravodajca prepustenie.

  Patológia, ktorú zvažujeme, neumožňuje intenzívne telesné cvičenie a je často sprevádzaná pomerne vážnymi komplikáciami. Osobe sa ukazuje osobitný spôsob života: stály lekársky dohľad, imobilizácia, primerané šetrné zaťaženie a prísne dodržiavanie liečebného a profylaktického kurzu..

  Ale stojí za zváženie, že lekárska komisia posudzuje každý prípad individuálne, na základe zložitosti konkrétneho problému. Nekomplikované, asymptomatické a mierne formy ochorenia nie sú absolútnou kontraindikáciou pre zaradenie..

  Na získanie výnimky z armády musíte lekárskej komisii poskytnúť med. dokumentáciu (spolu s obrázkami) z miesta hlavného ošetrenia, ktorá potvrdzuje diagnózu. Na základe závažnosti klinického obrazu bude vydaný verdikt: obmedzená služba; stock; odloženie, keď sa musí veriteľ uzdraviť, do nasledujúceho návrhu spoločnosti; úplná výnimka z brannej povinnosti (nevhodné).

  liečba

  Pri podobnej diagnóze existujú dve možnosti vývoja udalostí. Pri miernom poškodení pacienta môže pomôcť liečba konzervatívnymi metódami. Ak takéto techniky neprinášajú očakávaný účinok, predpíše sa chirurgický zákrok.

  Konzervatívna terapia

  V prvých fázach bude pacientovi ponúknutá konzervatívna terapia vrátane analgetík a nesteroidných protizápalových liekov. Všetky lieky znižujú napätie korzetu svalov, zmierňujú bolesť a opuchy a zlepšujú výživu tkanív v poškodenej oblasti. Ako doplnkovú terapiu predpíše odborník masáže, akupunktúru, konzultácie s chiropraktikom a fyzioterapeutické cvičenia.

  Všetky aktivity budú zamerané na natiahnutie chrbtice, aby sa uvoľnili nervové zakončenie a aby sa znížil prah bolesti. Pomáha nosiť špeciálny obväz. Je vhodné spať na tvrdom povrchu. Ak je to možné, je lepšie si kúpiť ortopedickú matraci.

  chirurgia

  Chirurgia je indikovaná, ak sto dní tradičných postupov neprinieslo výraznú úľavu a bolesť sa stala chronickou. Operácia je tiež predpísaná, ak má novotvar veľkosť viac ako 10 mm a dochádza k paralýze končatín.

  Procedúru vykonávajú neurochirurgovia v klinickom prostredí. Existujú štyri metódy intervencie:

  • Microdisectomy. Medzistavcové platničky sa odstránia odstránením tlaku na nervové zakončenie;
  • laminektomie Oblasti medzistavcových platničiek a časť kosti v oblasti poškodenej zóny sú vylúčené;
  • Dištančné podložky. Táto technika spočíva v inštalácii implantátov, ktoré pomáhajú znižovať tlak na zakorenené korene;
  • Transformačná endoskopia. Uskutočňuje sa vpichom so zavedením ihly a následným odstránením malej časti disku a sekvestráciou. To vám umožňuje obnoviť znehodnotenie stavcov s odstránením bolesti.

  Čo je foraminálny výčnelok disku?

  Je známe, že v každom segmente miechy sa od nej oddelia segmentové párové nervové korene. Presnejšie povedané, vstupujú citlivé vetvy, pretože vykonávajú analýzu hore citlivosti a motorové vetvy von. Na úrovni 2 bedrových stavcov konce miechy a pod kanálom sú nervy cauda equina, ktoré tiež pokračujú vo výstupe do zodpovedajúcich bočných otvorov medzi stavcami. Tieto výstupné body sú na obrázku jasne viditeľné..

  Lekársky termín „foraminal“ pochádza z latinského slova foramen, čo znamená „hole“. Ak sa pozriete na stavce, tvárová prietrž sa vytvorí až vtedy, keď vezmeme dve stavce, jednu prekrývajúcu a druhú podložnú. Medzi nimi je v oblasti tela medzistavcový disk.

  Výstupný bod koreňového koreňa, ktorý má tak citlivú, ako aj motorickú časť, je práve v oblasti predného otvoru. Toto je názov otvoru medzi oblúkmi dvoch susedných stavcov a je to kostný kanál dlhý asi jeden a pol centimetra. To možno považovať za kritické a „úzke miesto“. Ak medziobratlový disk má práve na tomto mieste deformáciu (výčnelok), je zaručené, že stlačíte nervové korene..

  V prípade iných lokalizácií prietrže nemusí korene vôbec stlačiť a nemusí sa prejavovať ako syndróm bolesti. Ale v prípade formálnych výčnelkov a prietrží bude potrebný taký klinický obraz, ako sú poruchy bolesti a vodivosti.

  Druhy predsieňovej prietrže

  Existuje niekoľko druhov foraminálnych hernií. Ide o nasledujúce lokalizácie, ktoré diagnostikuje MRI:

  • vnútorné foraminal alebo intraforaminal. Toto je deformácia disku priamo do diery, kde sú lokalizované nervové korene;
  • extraforaminálny výčnelok je umiestnenie defektov disku mimo otvoru, trochu do strany stavcových oblúkov. V tomto prípade je medzi prietržou a chrbticou oveľa viac „voľného priestoru“ a chrbtové nervy sa dajú len ťažko vytlačiť. Toto je možnosť, pri ktorej sa dá bolesť mierne prejaviť;
  • kruhová (kruhová) odroda je stav, v ktorom disk vystupuje rovnomerne a oblúk takého vyčnievania zachytáva nielen priestor medzistavcových kanálikov, ale aj oblasť koreňov nervov. Je to kompresia laterálnych oblastí, ktorá odlišuje kruhový foraminálny výčnelok od čisto kruhového výbežku. Najčastejšie sa vyskytuje táto možnosť;
  • nakoniec je možné rozlíšiť dorzálnu alebo zadnú konečnú prietrž. Okrem stlačenia nervových koreňov sa prietrž ponáhľa aj do dutiny centrálneho kanála. V prípade nižšej lokalizácie, keď je už miecha ukončená, môže taká kýla, a to najmä sekvestrovaná, spôsobiť syndróm chvosta koní s ostrými, streleckými bolesťami v nohách, zníženou citlivosťou perineum, erektilnou dysfunkciou a ďalšími symptómami..

  Okrem tejto klasifikácie je možné rozlíšiť aj ľavostranné varianty. V súlade s tým môžu existovať možnosti rozvoja foraminálnych hernií v krčnej a hrudnej chrbtici, ale toto je menej časté.

  Vo forminálnej prietrži sú rysy. Napríklad je zriedka izolovaný a po niekoľkých rokoch sa zvyšuje hernia. Je to spôsobené výrazným porušením biomechaniky s laterálnym, to znamená bočným defektom. V prípade, že sa zaťaženie deformovaného disku nevyskytuje rovnomerne v strede (ako u kruhových výčnelkov), ale zo strany, spôsobuje to kritické zvýšenie tlaku v susedných diskoch. Takáto mnohopočetná patológia vedie k nestabilite mnohých segmentov chrbtice.

  Predný typ a vyčnievanie disku

  Forminálna prietrž a výčnelok je vydutie disku smerujúce k otvoru, kde korene nervov opúšťajú. Inými slovami, zameranie migruje na najužší foramen v chrbtici, ktorý sa v latinčine nazýva „foramen“ (medzistavcový foramen). Toto oddelenie je tvorené zadnými oblúkmi dvoch susediacich stavcov. Miechové nervy sú v ňom voľne umiestnené. Keď sa objaví cudzie teleso, najmä väčšej veľkosti, je to utláčané, podráždené a zapálené, stlačené..

  To je tiež jedna z alarmujúcich diagnóz, ktorá sa líši od ostatných svojou rýchlou progresiou. Spôsobuje tzv. Neurokompresný syndróm, menovite stlačenie koreňov, čo spôsobuje, že sa prudko objavujú lokálne záchvaty bolesti, ktoré nútia človeka zaujať nútené prispôsobenie. Pri zmene polohy sa syndróm bolesti len zosilňuje. Analgetiká a NSAIDs majú krátkodobý a zanedbateľný účinok..

  Z pretrvávajúcej nesnesiteľnej bolesti, ktorú nemožno zastaviť, sa táto operácia zmierni. Takéto fatálne štádium, ako je sekvestrácia, nastáva v pomerne krátkom čase po vytvorení výčnelku. Našťastie táto klasifikácia choroby je zriedkavo diagnostikovaná, z celkového počtu všetkých možných variácií výčnelkov predstavuje 7%..

  Znaky a príznaky patológie

  Foraminálna hernia v klasickom kurze sa prejavuje jasným, zvláštnym klinickým obrazom. Ak dôjde k výčnelku, najmä prietrži, je nástup choroby akútny a bolesť je extrémne závažná.

  Bolesť a jej vlastnosti

  Takmer vždy, od začiatku, sa u pacienta vyvinie antalgické držanie tela alebo nútené postavenie, ktorého úlohou je zmierniť bolesť až po „zamrznutie“ v nepohodlnej polohe. Takáto akútna bolesť chrbta sa dá slabo zmierniť aj silnými nesteroidnými prozápalovými liečivami. Niekedy je potrebná anestézia liekmi, ktoré sú svojou silou blízke drogám, napríklad užívaniu Tramadolu, ale samozrejme nie na území Ruskej federácie..

  Okrem veľkej sily môže táto bolesť vyžarovať do zadku, stehna, popliteálnej fosílie a dokonca zostúpiť na nohu. Bolesť sa extrémne prudko zvyšuje pri najmenšom chvení v dôsledku povahy neuralgie. Príčinou otrasov edematózneho koreňa sú obraty tela, pokus o zatlačenie na toaletu, kašeľ, smiech a dokonca aj zhlboka sa nadýchnutie..

  Prudký opuch nervových koreňov podporuje predĺžený nútený pobyt v rovnakej polohe, čo je obzvlášť bolestivé. Na jednej strane sa pacient snaží usadiť, aby sa predišlo najmenšiemu posunu edémovej zóny. Na druhej strane, čím dlhší je tento stav nepohyblivosti, tým silnejší je opuch. Preto sa v počiatočných dňoch nástupu takýchto príznakov môžu pacientom predpísať ľahké diuretiká a obmedzenia príjmu tekutín..

  Vodivé senzorické poruchy

  Okrem silnej bolesti majú pacienti citlivé alebo motorické poruchy v závislosti od toho, ktorý koreňový komponent (predný alebo zadný, motorický alebo citlivý) je stlačený a podráždený výčnelkom alebo prietržou. Obidva tieto typy porúch môžu byť samozrejme pozorované súčasne..

  Medzi citlivé poruchy patrí okrem bolesti (koniec koncov, bolesť tiež typom citlivosti) najčastejšie parestézia vo forme „plazivého plazenia sa“, tzv. Druhým charakteristickým príznakom je znížená citlivosť. V prípade poškodenia nervov, neuropatickej zložky, bude mať bolesť pálivý nepríjemný charakter.

  Podľa lokalizácie koreňa zodpovedá typ poruchy citlivosti celej inervačnej zóne tohto koreňa, a preto sa viac podobá distribúcii „pruhov“ pozdĺž nohy s úzkou stuhou zhora nadol. Takáto radiálna „pruhovaná“ symptomatológia (vľavo) sa líši v oblasti a lokalizácii od poškodenia jednotlivých nervov vpravo (pozri obr.)..

  Ak určitá oblasť chrbtice vyžaruje.

  Pri kontrole citlivosti pacient nemusí rozlišovať medzi ľahkým dotykom pokožky v inervačnej zóne tohto koreňa a keď sa lekár pokúša dotknúť prstov na nohách, pacient môže ťažko alebo dokonca nedokáže rozlíšiť, ktorý prst lekár vzal, atď..

  Poruchy pohybu svalového tonusu a sily

  Poruchy pohybu sú najnebezpečnejšie, pretože vedú k progresívnym poruchám chôdze a invalidite pacientov. V prípade poškodenia motorických koreňov dochádza k svalovej slabosti a najčastejšie sú to svaly nohy a chodidla. Pacientka má ťažkosti s chôdzou, neschopnosť zdvihnúť zadnú časť chodidla a začne fackovať. Toto je prognosticky hrozivé znamenie, pretože po určitom čase sa vyvíja hypotrofia svalov končatiny, buď na chodidle alebo v oblasti holennej kosti, a jedna noha je tenšia ako druhá.

  Pri vyšetrení lekár okrem elementárneho poklesu sily na jednej strane zaznamená pokles reflexov šľachy na tej istej strane. V prítomnosti prietrže na MRI to umožňuje presnú lokálnu diagnostiku..

  V prípade lokalizácie forininálnej prietrže v krčnej chrbtici budú príznaky takmer rovnaké, ale odlišná lokalizácia príznakov. Ide o bolesti v pažiach a krku, necitlivosť v pažiach a krku, slabosť v pažiach, vývoj hypotrofie svalov končatín..

  Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Čo je to pupočná kýla u dieťaťa?Keď sa v pupku objaví výčnelok, je to pravdepodobne pupočná kýla u dieťaťa. Tento jav môže mať niekoľko dôvodov:
  Obsah článku Diéta po operácii pupočnej kýly Ako priberať na váhe po operácii Ako sa zotaviť z brušnej chirurgieAko jesť po odstránení pupočnej kýlyNa rýchlu rehabilitáciu po odstránení pupočnej kýly sa musia dodržiavať lekárske odporúčania.
  Onkológovia čoraz častejšie liečia rakovinu obličiek ľudovými liekmi v kombinácii s drogovou a chemickou terapiou, pretože úplnú regeneráciu môže zaručiť iba komplexná liečba.