loader

Hlavná

Pažerák

Horná časť chrbtového disku

Dorsálna hernia medzistavcovej platničky je jedným z typov hernií, pri ktorých dochádza k predĺženiu stavcov v lúmene miechového kanála a je sprevádzaná zvieraním nervových koreňov. Nebezpečenstvo v tomto prípade je, že táto patológia môže viesť k zmene vodivosti signálov pozdĺž miechy alebo koreňov v dôsledku zúženia miechového kanála..

Ak vám bola diagnostikovaná dorzálna prietrž a neviete, čo to je, prečítajte si tento článok a vyhľadajte všetky potrebné informácie. Ihneď je potrebné uviesť, že tento typ prietrže je považovaný za najnebezpečnejší a vyžaduje si okamžitú lekársku starostlivosť.

Možno ho získať na neurochirurgickom oddelení multidisciplinárnej kliniky CELT. Naši odborníci vykonajú všetky potrebné manipulácie s cieľom zmierniť vaše utrpenie a obnoviť vaše zdravie..

chirurgický zákrok, anestetická pomoc, obväzy, lieky, výživa a pobyt v nemocnici, pozorovanie chirurgom v pooperačnom období.

 • pretrvávajúce a závažné príznaky kompresie miechových nervov prietržom medzistavcovej platničky, ktoré nie sú prístupné konzervatívnej liečbe
 • túžba pacienta zbaviť sa bolesti
 • chronické choroby v štádiu dekompenzácie
 • akútne zápalové procesy v tele

Klinické prejavy dorzálnej hernie

Dorsálne kýly bedrových diskov sa vyznačujú silnou silnou bolesťou, ťažkosťami pri pohybe a hrubými neurologickými príznakmi. Je to spôsobené skutočnosťou, že tkanivá nervového systému sú zapojené do patológie. Okrem silnej bolesti, ktorá nezmizne, patrí medzi klinické prejavy tohto typu prietrže:

 • Ťažká bolesť chrbta s rozšírením na ruku alebo nohu.
 • poruchy citlivosti v oblasti patologického procesu;
 • úplná strata citlivosti (pri spustení formulára);
 • svalová slabosť.

Najčastejšie sa vyskytuje dorzálna prietrž disku L5-S1, L4-L5, pretože časti chrbtice, v ktorej sa nachádza, sú najviac náchylné na stres. Ochorenie vedie k závažnému zhoršeniu motorickej aktivity, je obmedzené.

Dorsálna prietrž disku C5-C6 je tiež bežným javom. Bolesť je lokalizovaná v krčnej chrbtici, ale nevyhnutne vyžaruje do ramena. Keď sa prietrž zväčšuje, objavujú sa nasledujúce príznaky:

 • znecitlivenie ruky od postihnutej strany;
 • pocit brnenia v ruke;
 • svalová slabosť;
 • ťažkosti s manipuláciou ruky;
 • bolesti podobné migréne.

Diagnóza dorzálnej prietrže

Liečba hernie dorzálneho disku na klinike CELT je predpísaná až po presnom stanovení diagnózy. To je to, na čo naši špecialisti v prvom rade zameriavajú svoje úsilie. Pomáha im to najlepšie diagnostické vybavenie zahraničnej výroby, ktoré vám umožňuje rýchlo a presne stanoviť diagnózu, určiť veľkosť, stupeň vyčnievania a umiestnenie dorzálnej prietrže..

Okrem vizuálnej kontroly a anamnézy sa môžu vykonať:

Liečba dorzálnej hernie

Liečba dorzálnej hernie na klinike CELT sa vykonáva pomocou moderných zariadení a liekov a umožňuje vám dosiahnuť požadované výsledky. Spravidla sa vykonáva konzervatívnymi alebo minimálne invazívnymi metódami, ak sa uvádza, alebo ak vyššie uvedené neprináša dobré výsledky, uchýli sa k operáciám..

Naša klinika už mnoho rokov praktizuje epidurálne blokády, ktoré majú nielen anestetické, ale aj liečivé účinky. Zavedenie liečiva priamo do postihnutej oblasti môže zmierniť dokonca aj ťažké príznaky bolesti, zmierniť zápal a oneskorenie alebo dokonca úplne opustiť operáciu. Chirurgický zákrok zabezpečuje minimálny rez, ktorý nepresahuje jeden a pol centimetra, minimalizuje stratu krvi a ohrozuje zdravie pacienta. Obdobie zotavenia po operácii nie je dlhšie ako dva týždne.

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5 je vyčnievanie obsahu medzistavcovej platničky, smerované do priestoru kanála lumbosakrálnej chrbtice. Takže l5-s1 je piaty lumbálny a prvý krížový stavec a l4-l5 je piaty a štvrtý bedrový stavec, to znamená, že hovoríme o dorzálnej prietrži, ktorá sa objavila v priestoroch medzi nimi. Z akého smeru je smerované premiestnenie disku, rozlišujú sa typy hernií. Dorsálna prietrž, tiež nazývaná zadná prietrž, je nasmerovaná na miechový kanál. V tomto ohľade existuje riziko porušenia miechy a miechových nervov, ktoré ňou prechádzajú.

Smer vyčnievania dorzálnej hernie je spojený s jeho zvláštnou bolesťou. V prípade poškodenia zadného pozdĺžneho väzu dochádza k difúzii dorzálnej hernie, ktorá vedie k závažným neurologickým poruchám, po ktorých nasleduje paréza a paralýza panvových orgánov..

Podľa štatistík sa najčastejšie vyskytujú dorzálne kýly v bedrovej oblasti.

Príčiny dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Môže existovať niekoľko dôvodov na vytvorenie dorzálnej prietrže bedrovej chrbtice:

Dysplazia lumbosakrálnej chrbtice. Tento stav je vrodenou anomáliou vývoja v bedrovej oblasti. Súčasne sa mení štruktúra a tvar stavcov, väzy sa porušujú, chrupavkové tkanivo, krvné cievy a nervy sa ničia. Výsledkom je dorzálny výčnelok.

Osteochondróza chrbtice, ktorá vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek a objaveniu sa výčnelkov.

Choroby chrbtice spojené so zhoršenou držbou tela - kyphosis, skolióza a lordóza.

Poranenia bedrovej chrbtice. Patria sem aj chirurgické operácie, pády, ostré zákruty.

Infekcie, ako je kostná tuberkulóza.

Nadmerné cvičenie s vzpieraním. U športovcov sa často vyskytuje dorzálna hernia. Okrem toho sú ohrození aj ľudia, ktorí zažívajú neustále vibrácie, napríklad vodiči..

Porušenie metabolických procesov v tele, ktoré vedie k podvýžive chrupavky. Okrem toho zlyhanie metabolických procesov vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Z hľadiska vývoja dorzálnej prietrže sú obzvlášť nebezpečné ložiská tuku v bruchu. Majú významný vplyv na spodnú zónu chrbtice..

Pravidelný príjem nikotínu do tela významne zvyšuje riziko tvorby prietrže..

Málo cvičenia. Z hľadiska tvorby dorzálnej prietrže predstavuje nebezpečenstvo sedavý spôsob života. Predajcovia, účtovníci, vodiči a ľudia týchto profesií, ktorí sú nútení tráviť väčšinu svojho pracovného času sedením v oblasti zvýšeného rizika.

Nie je možné vylúčiť skutočnosť, že existuje hereditárna náchylnosť na vznik prietrže.

Zmeny súvisiace s vekom, ktoré spôsobujú prirodzené opotrebenie diskov.

Poruchy stravovania, ktoré vedú k nedostatočnému príjmu živín. V tomto prípade sú postihnuté všetky orgány, vrátane chrbtice. Pretože je to maximálna záťaž v bedrovej oblasti, jej stavce sa pred zvyškom zničia.

Príznaky dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Syndróm bolesti Kým kýla nedosiahne strednú veľkosť, syndróm bolesti sa prejaví slabo. Ako rastie, zvyšuje sa tlak na miechové nervy. Výsledkom je akýkoľvek pohyb: zdvihnutie nôh, zmena polohy tela - to všetko bude sprevádzané neznesiteľnou akútnou bolesťou. V pokročilých prípadoch pacienti dokonca nemôžu kašľať bez bolesti. Zvyčajne dáva zadok a stehná.

Porušenie citlivosti. U pacientov sa znižuje citlivosť nôh a nôh chodidla, čo je tiež spojené s poškodením miechových nervov. Môže sa objaviť znížená citlivosť chvostovej kosti a svalov gluteálnej. Ďalej dolné končatiny často napučiavajú..

Vertebrálny syndróm. Toto je komplex symptómov, ktorých vzhľad je spojený s bolesťou. Intuitívne sa človek pokúša vyložiť bedrové a sakrálne časti, začne sa sklopiť, nakloniť sa dopredu. Výsledkom je nesprávne držanie tela. Okrem toho trpí zmysel pre rovnováhu a zmeny chôdze. Zakrivenie chrbtice vedie k rozvoju problémov vo fungovaní vnútorných orgánov.

Radikálny syndróm. V procese atrofie svalového tkaniva dochádza k narušeniu citlivosti končatín, objavuje sa ich slabosť. Pokožka sa stáva suchou alebo sa naopak môže zvyšovať potenie, čo je spojené s poruchou mazových žliaz. Keď sa prietrž zvyšuje, zvyšuje sa riziko ochrnutia tela.

Čím viac je poškodená miecha, tým vyššie je riziko vzniku život ohrozujúcich podmienok pre pacienta:

Poruchy reprodukčného systému.

Poruchy fungovania panvových orgánov, ktoré sa prejavujú zápchou alebo hnačkou, močovou inkontinenciou atď..

Sciatica v dolnej časti chrbta a panve, s bolesťou chrbta v celej zadnej strane dolných končatín. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky Sciatica)

Lasegov syndróm. Neuropatológ určuje prítomnosť tohto syndrómu. U pacienta s dorzálnou herniou došlo k úplnému alebo čiastočnému vymiznutiu fyziologických reflexov, najmä kolena a Achilles. Zároveň sa však vytvárajú nové patologické reflexy.

Komplikácie dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Sekvencia prietrže porušením integrity disku a výstupom buničitého jadra do lúmenu miechového kanála. Osoba trpí silnou bolesťou, ktorá sa vysvetľuje kompresiou miechových nervov a miechy. Výsledkom je, že pacient stráca schopnosť starostlivosti o seba, pretože sa nemôže pohybovať.

Ako hernia rastie, môže sa vytvoriť úplná alebo čiastočná ochrnutie pacienta s priradením skupiny zdravotne postihnutých.

Tvorba autoimunitného zápalového procesu. Dôvodom jeho prejavu je obsah proteínov chrupavkových a fibrínových vlákien, ktoré vyvolávajú autoimunitnú reakciu.

Stlačenie zväzku koreňov miechových nervov. V medicíne sa táto komplikácia nazýva príznak chvosta..

Porušenie úkonu močenia a procesu vyprázdnenia z dôvodu poruchy funkcie panvových orgánov.

Atrofia tkanív dolných končatín spojená so stratou citlivosti.

Dorsálna prietrž umiestnená na úrovni 14 až 150 môže teda viesť k ochrnutiu nôh a úplnej strate citlivosti nôh so všetkými dôsledkami vyplývajúcimi z tohto stavu..

Dorsálna kýla, ktorá sa nachádza v 1 5-s1, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania vnútorných orgánov panvy. Preto, ak sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnóza dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Ak je podozrenie na dorzálnu prietrž v bedrovej chrbtici, sú potrebné inštrumentálne diagnostické metódy. Najinformatívnejšou metódou v tomto prípade bude MRI. Na obrázku je znázornený smer výčnelku, jeho veľkosť, stupeň kompresie miechy.

Ak nie je možné mať MRI, môže byť pacient poslaný na CT vyšetrenie. Podľa jeho výsledkov však bude možné dokázať iba skutočnosť, že existuje herniálny výčnelok. Röntgenové vyšetrenie je v tomto prípade neinformatívne, umožňuje nám len dospieť k záveru, že neexistujú žiadne iné zdroje bolesti - zakrivenie chrbtice, jej zranenia alebo nádory..

Liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Ak sa prietrž už vytvorila, môžete sa jej zbaviť iba chirurgickým zákrokom. Lekári však nijako neponáhľajú, aby poslali pacienta na operačný stôl, pretože existujú jasné náznaky.

Konzervatívna liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Konzervatívna liečba scvrkáva a zmierňuje bolesť pacienta a zabraňuje progresii prietrže:

S cieľom zachrániť pacienta pred bolesťou je predpísaný liek proti bolesti a protizápalové lieky, medzi nimi: diklofenak sodný, ibuprofén.

Na zmiernenie svalového kŕča sa indikuje použitie svalových relaxancií, napríklad baklofén, Sirdalud, Midokalm.

Narkotické analgetiká - ketanol, baralgin, ketanov.

Antidepresíva a sedatíva sú zamerané na odstránenie neurologických porúch, ktoré často trpia pacientmi so spinálnou kýlou. Medzi najobľúbenejšie lieky patria desipramín, doxepín, amitriptylín..

Užívanie hormonálnych liekov pomáha zmierniť zápal, predpisuje sa však iba pri absencii účinku iných liekov..

Vitamínová terapia. Je vhodné užiť zvýšenú dávku vitamínu B, konkrétne B1 a B12. Možné je nielen ich intramuskulárne podanie, ale aj orálne podávanie liekov, napríklad neuromultivitídy alebo Neurovitanu..

Metódy konzervatívnej liečby tiež zahŕňajú:

Fyzioterapia. Komplexné cvičebné komplexy je možné začať až v štádiu remisie choroby, po odstránení syndrómu bolesti. Odporúča sa, aby pacient vykonával cvičenia každý deň bez medzier. Malo by sa zabrániť ostrým pohybom, zaťaženie v počiatočných fázach by malo byť minimálne..

Trakcia chrbtice. Moderná medicína ponúka pacientom s herniou podstúpiť trakciu pomocou počítačových zariadení, ktoré vykonávajú postup podľa programu, ktorý je v nich stanovený. Princíp tejto metódy spočíva v tom, že vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje maximálne o 2 mm. Do tejto medzery a prietrže sa môže čiastočne zapojiť. Procedúru je možné vykonávať iba v špecializovaných lekárskych zariadeniach tak, aby nedošlo k poškodeniu zdravia (viac v článku: trakcia chrbtice: indikácie a kontraindikácie).

Fyzioterapeutická liečba. Medzi najobľúbenejšie spôsoby zbavenia pacienta so syndrómom bolesti patrí elektroforéza liekov (so zavedením anestetík, protizápalových alebo hormonálnych liekov) a použitie diadynamických prúdov (pomáha pri anestézii, relaxácii a zvýšení krvného obehu)..

Chirurgická liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Operácia sa spravidla predpisuje iba v 20% prípadov. Indikácia pre operáciu je vývoj komplikácií, nedostatok účinku konzervatívnej terapie, výrazná veľkosť prietrže, silná bolesť. Okrem toho sa chirurgický zákrok môže uskutočňovať s ochrnutím pacienta, ako aj s porušením vnútorných orgánov.

Moderné spôsoby, ako sa zbaviť vydutia, sú nasledujúce:

Mikrodisektómia, pri ktorej sa odstráni časť prietrže a ak je to potrebné, časť stavcov. Postup sa vykonáva pod mikroskopom. Po 5 dňoch môže pacient vykonávať nefyzickú prácu a po 3 týždňoch je jeho schopnosť pracovať úplne obnovená.

Endoskopia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu. Vďaka nemu punkcia na koži, ktorá bude uskutočnená na odstránenie prietrže, nepresiahne 20 mm. Trvanie procedúry neprekročí 45 minút, bude vyžadovať zavedenie lokálnej anestézie. Kýla samotná môže byť odstránená laserom alebo studenou plazmou..

Laminektómiu zriedkavo používajú moderní chirurgovia. Vykoná sa, ak je prietrž veľká. Počas operácie je pacient odstránený časť stavca, ako aj časť disku.

Bez ohľadu na to, aký spôsob odstránenia prietrže je vybraný, vždy existuje riziko recidívy choroby.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Príznaky a typy dorzálnej hernie disku

Ako viete, prietrž medziobratlového disku je spojená s posunutím (vyčnievaním) pulpózneho jadra disku v jednom alebo druhom smere. Toto vytesnenie je spôsobené vnútornými zmenami v tkanive disku z mnohých dôvodov, medzi ktoré patria poruchy dodávky miechových buniek dôležitými minerálnymi prvkami, vitamínmi a aminokyselinami. Všetky tieto javy vždy sprevádzajú osteochondrózu, a preto osteochondróza najčastejšie predchádza prietrž. Ak výčnelok diskov nastane v smere dozadu, smerom k epidurálnemu priestoru a miechovému kanálu, vytvorí sa dorzálna (zadná) kýla diskov.

Príznaky a liečba hernie dorzálneho disku

Pozrime sa, čo to je. Zadné posunutie prietrže môže vždy spôsobiť vážne nervové syndrómy v dôsledku kompresie nervových koreňov miechy. Takáto patológia sa veľmi často vytvára na stavcoch 14, 15, sl, c5, c6, ktoré sú tradične milované osteochondrózou:

 • l4 - l5 - dolná časť bedrovej časti
 • l5 - s1 - lumbosakrálna
 • c5 - c6 - krčka maternice

Ak je patológia v stavcoch 14 - 15, potom

 • Ťažká bolesť chrbta (bedrovej), zhoršená pohybom a dokonca aj kýchaním a kašľom
 • Bolesť a paréza na nohách a prstoch, opuch v nich

Pri stlačení nervových vlákien miechy v oblasti stavcov l5 - s1 sa môže objaviť syndróm chvosta koňa s týmito príznakmi:

 • Bolesť chrbta v dolnej časti chrbta a panve (ischias), siahajúca až po zadok a pozdĺž zadnej strany stehien - k nohám
 • Strata citlivosti nôh a ťažkosti s pohybom
 • Poruchy panvových orgánov (močový mechúr, prostata)

Všetky tieto javy bolesti a parestézie na miestach vzdialených od problematických diskov sú neuroreflexné javy, ktoré sa vyskytujú, keď sú nervy stlačené v stavcoch l4, l5 a s1..
Ak je postihnutý krčný c5 - c6, príznaky budú takéto:

 • Bolesť hlavy a závraty
 • Bolesť v krku, siahajúca až do ramena, pod lopatku lopatky, do ramena
 • Paréza v prstoch a rukách
 • Tinnitus, porucha zraku
 • vysoký tlak

Druhy dorzálnej prietrže

Dorsálna (zadná) prietrž medzistavcových platničiek má odlišný smerový vektor vzhľadom na miechu. V závislosti od toho a od povahy škody sa delí na tieto typy:

 • Dorsálna difúzna prietrž disku - nemá výraznú deformáciu - na disku sa pozoruje deštrukcia
 • dorzálna stredná kýla disku - namierená do stredu miechy
 • paramedial - vektor je premiestnený do určitej polovice miechového kanála
 • medial-paramedial - vektor je nasmerovaný z centrálnej osi kanála pod uhlom doľava alebo doprava
 • foraminal - s prístupom k foraminálnemu kanálu tvorenému oblúkmi susedných stavcov, do ktorých vedie aj nervový koreň miechy

Foraminálne kýly diskov sa považujú za najnebezpečnejšie z dôvodu užšej priechodnosti: aj malá kýla s hrúbkou iba 5 mm je už schopná stlačiť nerv..

V takom prípade sa vyskytnú tieto príznaky:

 1. Akútny náhly atak bolesti, ktorý sa mení na syndróm pretrvávajúcej intenzívnej bolesti.
  Pacient nemôže zmeniť pozíciu, v ktorej mal útok. Bolesť je taká silná, že nereaguje na analgetiká a protizápalové lieky, takže sa niekedy musíte obracať na lieky.
 2. Šliachové reflexy vypadávajú, ohýbacie a extenzorové svaly chodidla prestávajú fungovať, čo znemožňuje stáť na nohách

Najčastejšie sa končatiny prietrže koncentrujú na úrovni stavov l4 - l5 a l5 - s1, ale vyskytujú sa aj na l3 - 14..

Kvôli nízkej účinnosti liekovej terapie sa v tomto prípade uchýlili k chirurgickému zákroku.

Stredná dorzálna kýla úrovní l4 - l5 je nebezpečná, pretože v dôsledku tlaku na miechu môže dokonca ochrnúť nohy alebo spôsobiť úplnú stratu citlivosti nôh..

Stredná dorzálna kýla l5 - s1 môže spôsobiť problémy s vnútornými orgánmi panvy, čo nevyhnutne ovplyvní normálne denné fyziologické procesy pacienta..
Ak dôjde k takýmto hrozbám, ktorých predchodcom je zvyčajne strata citlivosti nôh, zadku a chvostovej kosti, je nevyhnutné vykonať diagnózu a lekár pravdepodobne predpíše iba správne chirurgické ošetrenie..

Aj s dorzálnou strednou prietržou pred dnešným rozsudkom sa však zaobchádza primárne konzervatívnym spôsobom pod prísnym lekárskym dohľadom..

Liečebná kýla disku úrovne l5 - s1 môže spôsobiť zakrivenie chrbtice: v tomto prípade sa bedrová lordóza znižuje a skolióza nastáva v opačnom smere ako prietrž.

Ak takáto zmena postoja vedie k závažnému posunu TBS, ktorý má vplyv na fungovanie vnútorných orgánov alebo ak ďalej postupuje, môže sa odporučiť chirurgická liečba..

Mediálno-paramediálna hernia disku môže tiež spôsobiť rovnaké javy..

Dorsálna difúzna prietrž sa považuje za nepriaznivú. Pretože je celý disk poškodený, môže vplyvom fyzickej aktivity alebo iných faktorov dôjsť k úplnému zničeniu disku a môže dôjsť k zdravotnému postihnutiu. Preto v prítomnosti difúznej prietrže možno primárny spôsob liečby považovať za radikálnu discektómiu.

Konzervatívna liečba dorzálnej prietrže

Konzervatívnu liečbu hernie dorzálneho disku by mal vykonávať vertebroológ alebo neurológ.

 1. Najprv sa predpíše odpočinok na lôžku, počas ktorého sa vykonáva symptomatická liečba bolesti a zápalu a vykonávajú sa CT alebo MRI vyšetrenia.
  Je možné predpísať ibuprofén, nimesil, kortikosteroidy, midokál. V prípade zvlášť silnej bolesti, ktorá sa často vyskytuje pri dorzálnych herniach, sa môže vykonať paravertebrálna novokainová blokáda..
 2. Zmiernenie bolesti by nemalo zvádzať. Je potrebné starostlivo dávkovať záťaž na chrbticu, pričom sa najprv musia dodržiavať obmedzenia v režime činnosti. Odporúča sa tiež pravidelné nosenie korzetov (tuhých a polotuhých), ktoré pomáhajú chrbtici.
 3. Popri tom sa vykonáva všeobecné ošetrenie na obnovu kostného tkaniva a zlepšenie vnútorného metabolického procesu (chondroprotektory, vitamínové a minerálne prípravky).
 4. Vykonávajú sa terapeutické gymnastiky a masáže, fyzioterapeutické procedúry.
  Pri dorzálnych herniách musia cviky nevyhnutne vylúčiť axiálne zaťaženie chrbtice a sklony. Vyrábajú sa v polohe na chrbte alebo na špeciálnych šikmých simulátoroch..
 5. Vykonáva sa neustále monitorovanie, aby sa zabránilo progresii choroby

Ako liečiť dorzálnu prietrž

Dorsálna hernia je charakterizovaná prolapsom medzistavcovej platničky do lúmenu miechového kanála. V tomto prípade dôjde k porušeniu nervových koreňov. Ochorenie je sprevádzané akútnou rastúcou bolesťou chrbta, ktorá sa postupne presúva na dolné končatiny.

Dorsálna hernia je považovaná za najkomplexnejšiu formu medzistavcových výčnelkov. Okrem silnej bolesti môže dorzálna hernia viesť k ochrnutiu..

Druhy a príznaky prietrže

Existuje niekoľko typov dorzálnej hernie, ktoré sa delia v závislosti od smeru formovania:

  paramedial (výčnelok sa tvorí v jednej časti miechového kanála, často vpravo); stredno-paramediálny (vytvorený do stredu miechového kanála, mierne smerujúci do strany); foraminal (nesie najväčšie nebezpečenstvo pre zdravie pacienta, má rozmery asi 5 mm, môže blokovať medzistavcový kanál); stredná (lokalizovaná v smere k centrálnej časti miechy); difúzny (vedie k úplnému zničeniu medzistavcových platničiek).

Vo väčšine prípadov sa dorzálna hernia vyskytuje v bedrovej oblasti, menej často v krčku. Zložité sprievodnými ochoreniami, ako sú spondylóza, osteochondróza, spondylartróza, kýla, sa stávajú výraznejšími symptómami a proces liečby je oneskorený..

Príznaky dorzálnej hernie bedrovej chrbtice:

  rastúca bolesť v dolnej časti chrbta; znecitlivenie dolných končatín, bolesť pri dlhšom státí alebo chôdzi; celková svalová slabosť; pri kašľaní sa syndróm bolesti vracia; kŕče v zadku a panve.

Príznaky hernie krčnej chrbtice:

  bolesť krku; bolesti hlavy, závraty; slabosť rúk, znecitlivenie prstov; hluk v ušiach; strata citlivosti v rukách (s pokročilou formou choroby).

Proces vývoja choroby môže trvať niekoľko mesiacov. V počiatočných fázach môžu byť príznaky mierne, pacient môže pociťovať všeobecnú malátnosť a pravidelnú bolesť v chrbtici, pričom všetko pripisuje únave a nadmernej práci..

V drvivej väčšine prípadov je dorzálna hernia dôsledkom chronickej formy osteochondrózy a nesprávneho držania tela. Genetická predispozícia k týmto ochoreniam môže spôsobiť prietrž miechy.

V medicíne existuje niekoľko hlavných príčin dorzálnej prietrže:

  sedavý životný štýl, sedavá práca; nadváhou; poranenia miechy; fyzické cvičenie; choroby, ktoré vyvolávajú deštrukciu svalového tkaniva; metabolická porucha; fajčenie, alkoholizmus; zmeny tela súvisiace s vekom.

Predispozícia k chorobe sa môže prejaviť na genetickej úrovni a môže sa vyvinúť v dôsledku nesprávneho životného štýlu. Dokonca aj fyzicky zdraví ľudia môžu získať chrbtovú prietrž kvôli športovým úrazom a cestným nehodám..

Diagnóza choroby

Vyšetrenie pacientov s dorzálnou herniou by malo byť komplexné, aby sa vylúčil rozvoj sprievodných chorôb. Lekár zistí povahu bolesti a prítomnosť reflexov, predbežne určí jej umiestnenie. Presnejšia diagnóza sa stanoví po ďalších štúdiách..

Pacient by mal odobrať röntgenové vyšetrenie chrbtice, aby sa vylúčila prítomnosť iných chorôb. Počítačová tomografia poskytuje trojrozmerný obraz výstupku, ktorý plne skúma oblasť výskytu. Najpresnejšou a najúčinnejšou metódou na vyšetrenie pacientov s dorzálnou herniou je zobrazovanie magnetickou rezonanciou (MRI). Tento typ štúdie ukáže nielen anatomické rysy výčnelku, ale aj veľkosť prietrže a oblasť, v ktorej sa vyskytuje..

Na základe výsledkov lekár predpisuje liečbu. V niektorých prípadoch včasná detekcia prietrže nevyžaduje chirurgický zákrok, choroba môže byť liečená alternatívnymi metódami.

Liečba dorzálnej hernie

Dorsálna prietrž sa lieči konzervatívnymi metódami vrátane manuálnej terapie, liečebných cvičení, blokád liekov a zdravého životného štýlu bez stresu na chrbticu. Robia sa na chirurgický zákrok iba vo výnimočných prípadoch, keď počas jedného alebo dvoch konzervatívnych ošetrení bolesť nezmizne a choroba pokračuje..

Mikrodisektómia sa široko používa na liečbu pacientov s dorzálnou herniou. Táto metóda umožňuje odstrániť vytváranie akejkoľvek veľkosti a lokalizácie, pričom sa nepoškodia paravertebrálne svaly.

Počas operácie lekár urobí rez 1,5 až 2 cm, ktorým sa odstránia častice postihnutého buničitého jadra a fragmenty, ktoré môžu spôsobiť recidívu choroby. Pooperačné rany sa šijú vo vrstvách bez toho, aby sa uchýlili k syntetickým implantátom. Pri správnej diagnostike a operácii sa riziko poškodenia nervových štruktúr chrbtice zníži na nulu.

Medzi hlavné výhody mikrodisektómie patria:

  okamžité odstránenie bolesti; krátkodobý pobyt v nemocnici; schopnosť odstrániť viac subjektov naraz; rýchle rehabilitačné obdobie; minimálne riziko komplikácií.

Po operácii môže mať pacient v oblasti rezu nepohodlie a bolesť. Na zmiernenie pooperačného stavu sú pacientovi predpísané lieky proti bolesti a antibiotiká, aby sa zabránilo zápalu a infekcii rany.

V prvom mesiaci po operácii nemôžete zdvíhať závažia viac ako 2,5 kilogramu, vykonávať ťažkú ​​fyzickú námahu, náhle pohyby. Najprv je zakázané viesť vozidlo. Pacient sa môže vrátiť do práce do jedného mesiaca, ak jeho pracovná činnosť nie je spojená s fyzickou aktivitou. V opačnom prípade počkajte ďalšie štyri týždne..

Hlavné kontraindikácie pre mikrodisektómiu sú:

  tehotenstva; prítomnosť infekčných chorôb; akútne obdobie mozgovej príhody alebo infarktu myokardu; zlyhanie obličiek, srdca alebo dýchacích ciest.

Nechirurgické metódy

Včasné diagnostikované ochorenie je vhodné na nechirurgickú liečbu. Správne zvolená schéma fyzických cvičení, masáží a priebeh manuálnej terapie pomôže zbaviť sa choroby.

Napríklad stredná dorzálna prietrž sa účinne lieči konzervatívnymi metódami. Hlavným princípom tohto ošetrenia je manuálny dopad na oblasť poškodenia chrbtice. Čím je výstupok ťažší, tým slabšie by mali byť fyzické účinky. Masážne procedúry by mal vykonávať odborník podľa predpisu ošetrujúceho lekára. Silný tlak na prietrž môže nielen skomplikovať priebeh choroby, ale môže viesť aj k nezvratným následkom.

Po aplikácii manuálnej terapie sa pozoruje:

  zvýšený prietok lymfy; zlepšenie mikrocirkulácie krvi a výživy tkanív; aktivácia vnútorných ľudských síl, ktoré prispievajú k nezávislej obnove tela; stres, ktorý podporuje regeneráciu poškodených buniek, zmizne.

fyzioterapia

Špeciálne fyzické cvičenia s dorzálnou herniou pomôžu nielen posilniť svalový korzet chrbtice, ale tiež sa zbavia choroby. Všetky cvičenia by sa mali vykonávať pomalým tempom bez toho, aby sa na chrbticu vytvárali veľké zaťaženia. Fyzioterapeutické cvičenia sa predpisujú individuálne pre každého pacienta na základe charakteristík priebehu choroby a fyziologických charakteristík tela..

Doma môžete vykonať niekoľko jednoduchých cvičení:

1 Nestaňte sa všetkými štyrmi a choďte po miestnosti po obvode. Držte ruky a chrbát rovno..

2. Dajte vankúš na stoličku a ľahnite si so svojím žalúdkom tak, aby sa ohyb tela dostal na problémovú oblasť chrbtice. Po uvoľnení dýchajte v hornej časti hrudníka. Toto cvičenie pomáha napínať vaše svaly a chrbticu..

3 Ľahnite si na chrbát a pomaly vytiahnite ponožky a snažte sa dotknúť hrude. Pravidelné vykonávanie tohto cvičenia posilní svaly chrbtového korzetu..

4 Ľahnite si na rovný tvrdý povrch na vašej strane a skrútte telo panvou dopredu a dozadu hrudníkom. Po ležaní na druhej strane a cvičenie zopakujte. V oblasti tvorby prietrže je možné umiestniť valec pre väčšiu účinnosť tréningu. Pred vykonaním tohto cvičenia by ste sa mali poradiť so svojím lekárom, pretože nie je vhodný pre všetkých pacientov.

Počet prístupov v počiatočnej fáze výcviku by nemal prekročiť 5 - 10 pre každé cvičenie. Odporúča sa vykonávať telesnú výchovu denne a fyzicky pripravení pacienti sa môžu zahriať dvakrát denne: ráno a večer.

Prečítajte si ten istý článok o liečbe vankúšom Meiram tu.

Spolu s cvičením je dobré plávanie. Tento šport aktivuje všetky svalové skupiny, udržuje chrbticu v správnej polohe a znižuje kompresiu. Odporúča sa plávať na chrbte alebo plaziť sa.

Dorsálna kýla so správnou diagnózou a včasnou liečbou osobu nezbaví známeho životného štýlu. Jasným vykonávaním lekárskych úkonov je možné zabrániť chirurgickému zákroku a zabrániť opätovnému výskytu choroby..

Dorsálna disková prietrž - čo to je?

Dorsálna prietrž miechy je vážna patológia, ktorá je komplikáciou obvyklej medzistavcovej prietrže. V procese vývoja dorzálnej hernie prechádza všetok pulpózny obsah do miechového kanála, čo zvyšuje riziko vzniku neuralgických komplikácií, počnúc znížením citlivosti alebo parézou nôh a končiac úplnou paralýzou. Kýlová dorzálna ploténka - čo to je a ako liečiť patológiu?

Popis patológie

Medzistavcové platničky sú akýmsi vankúšom so špongiovitou štruktúrou. Hlavnou funkciou disku je fixácia stavcov v požadovanej vzdialenosti medzi sebou. Medzistavcové platničky tiež vytvárajú tlmiaci účinok, ktorý je potrebný na to, aby chrbtica odolala intenzívnemu stresu pri chôdzi alebo vykonávaní fyzických cvičení. Inak by človek nemohol zdvíhať žiadnu váhu ani sa pohybovať, pretože keď dôjde k zaťaženiu, stavce priliehajú k stavcom..

Vývoj dorzálnej hernie je spojený so vstupom medziobratlovej platničky do dutiny miechového kanála pacienta. Tento patologický proces je sprevádzaný zvieraním nervových koreňov. Ak sa v počiatočnom štádiu vývoja prejaví choroba ako bolestivé pocity v bedrovej oblasti, potom s progresiou patológie sa syndróm bolesti rozšíri aj do ďalších častí tela..

Na vedomie! Zo všetkých druhov kýly medzistavcovej platničky sa považuje za najnebezpečnejšiu chrbticu. Je to kvôli patologickému pretláčaniu stavcov v jednom smere (späť), čo môže spôsobiť vážne komplikácie, najmä pre obsah miechového kanála pacienta..

príčiny

Vývoj dorzálnej prietrže môže byť ovplyvnený mnohými faktormi, z ktorých najbežnejšie patria:

 • oslabenie chrbtového svalového korzetu;
 • vek pacienta;
 • intenzívna fyzická aktivita;
 • nesúlad so zariadením pri zdvíhaní závaží;
 • mechanické poškodenie chrbta v dôsledku zranení;
 • vývoj infekčných chorôb, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú kostnú dreň pacienta (napr. tuberkulóza);
 • porušenie držania tela (kyphosis, skolióza atď.).

Znak medzistavcovej prietrže spočíva v tom, že sa táto patológia môže vyvíjať po dlhú dobu. Preto od vzniku prvých príznakov prietrže až po pokročilé štádium choroby môže uplynúť viac ako 12 mesiacov. Tentoraz je viac ako dosť, aby sa predišlo vážnym komplikáciám. V počiatočnej fáze vývoja sa môžu všetky kýly liečiť konzervatívnymi metódami..

klasifikácia

Lekári rozdeľujú medzistavcové prietrže na niekoľko typov, ktoré sa líšia v metódach a umiestnení prejavu. Existuje tiež niekoľko druhov dorzálnych hernií disku, ktoré majú rôzne typy poškodenia a smerový vektor patologického procesu miechy..

Tabuľka. Hlavné typy dorzálnej prietrže.

Typ prietržepopis
paramediálníVyzerá to ako mierne vyčnievanie disku na stranu. V tomto prípade je ovplyvnená iba časť miechového kanála..
Mediálne-paramediálníTyp patológie, pri ktorej je vyčnievajúci vektor nasmerovaný doprava alebo doľava vzhľadom na stredovú os miechy.
ForaminalVyznačuje sa prístupom k špeciálnym kanálom - foraminal. V tomto prípade sú korene miechových nervov ovplyvnené rovnakým spôsobom ako pri iných patológiách..
Dorsálna medailaBežné ochorenie, pri ktorom je postihnutá centrálna časť miechy pacienta. V tomto prípade disky 14 a 15 podliehajú patologickým zmenám..
Dorsálna difúziaOchorenie je sprevádzané poškodením celého povrchu chrbtice. V tomto prípade výrazné poruchy tkaniva chýbajú.

Všetky odrody medzistavcových prietrží sú pre telo svojím spôsobom nebezpečné, a preto sa pri ich diagnostikovaní vyžaduje okamžitá lekárska pomoc..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako liečiť dorzálnu extrúziu disku, ako aj zvážiť alternatívne metódy liečby a prevencie, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli.

Charakteristické príznaky

S rozvojom dorzálnej hernie v krčnej chrbtici sa pacient často stretáva s nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť hlavy, ktorá sa v priebehu času môže šíriť na plecia, krk alebo ruky;
 • znížená citlivosť dlane alebo jej úplná strata;
 • výskyt hučania v ušiach;
 • silné závraty a stmavnutie očí;
 • celková slabosť tela, ktorá je zvlášť výrazná v horných končatinách;
 • zvýšenie krvného tlaku;
 • predsynkopický (zriedkavé).

Výskyt všetkých týchto nepríjemných príznakov je spôsobený skutočnosťou, že výsledná kýla tlačí krvné cievy a nervové zakončenie v krku. To vedie k narušeniu krvného obehu, v dôsledku čoho mozog nedostáva dostatok výživných látok, ktoré vstupujú do krvného obehu, a znižuje sa inervácia rúk pacienta..

Vývoj dorzálnej prietrže bedrovej bedrovej kosti je spravidla sprevádzaný nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť v bedrovej oblasti;
 • zintenzívnenie bolesti počas smiechu, kašľa alebo ostrých zákrut tela;
 • bolesť sa vzťahuje aj na boky a zadok;
 • citlivosť dolných končatín klesá, v dôsledku čoho má pacient pocit „husacích hrčiek“, ktorý nezmizne;
 • celková slabosť tela, ktorá sa najviac prejavuje v nohách.

Poznámka! S vývojom bedrovej dorzálnej hernie je pre pacienta stále ťažšie udržiavať statickú polohu tela. Je to kvôli zvýšenej bolesti, keď je pacient v stoji. Ochorenie je mimoriadne nepríjemné, preto by ste pri prvých príznakoch mali okamžite vyhľadať lekára.

Diagnostické opatrenia

Na presnú diagnostiku je potrebné diagnostické vyšetrenie. Na tento účel sa používajú rôzne metódy inštrumentálnej diagnostiky, z ktorých najúčinnejšie sú zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI). Podľa jeho výsledkov bude lekár schopný nielen identifikovať výčnelok a jeho smer, ale aj posúdiť veľkosť patologického zamerania a stupeň kompresie miechového kanála..

Existuje dobrá alternatíva k MRI - to je počítačová tomografia (CT). Vykoná sa v prípadoch, keď nie je možné vykonať efektívnejší a nákladnejší postup. Podľa výsledkov CT môže špecialista zistiť len herniálny výčnelok. Počas diagnostického vyšetrenia môže byť pacientovi predpísané röntgenové vyšetrenie, ale táto metóda je menej informačná - pomocou röntgenového vyšetrenia bude lekár schopný vylúčiť prítomnosť iných zdrojov bolesti, napríklad zhubných lézií, poranení miechy alebo jeho zakrivení. Na základe výsledkov procedúr je predpísaný vhodný terapeutický priebeh.

Ako liečiť?

V počiatočných fázach vývoja dorzálnej hernie, keď ešte stále neexistujú vážne komplikácie, je možné upustiť od chirurgického zákroku. V takýchto prípadoch sa na konzervatívnej liečbe patológie podieľa neurológ alebo stavovec (lekár, ktorý lieči choroby chrbtice). Po stanovení diagnózy je pacientovi pridelený odpočinok na lôžku, počas ktorého sa používajú špeciálne lieky na odstránenie nepríjemných príznakov choroby (zápalový proces, bolesť, prípadná infekcia)..

Také lieky, ako sú Midokalm, Nimesil a Ibuprofen, sa často používajú pri liečbe dorzálnej hernie. Kortikosteroidné lieky sú tiež predpísané. Ak je ochorenie sprevádzané výrazným syndrómom bolesti, potom má lekár blokádu novokainu.

Na vedomie! Aj keď bolestivé príznaky zmizli, neznamená to, že môžete zastaviť liečbu a vrátiť sa do normálneho života. Je potrebné kontrolovať zaťaženie pôsobiace na chrbticu, obmedzovať fyzickú aktivitu a nosiť špeciálne korzety na podporu chrbtice. Pri dorzálnej prietrži sa najčastejšie používajú polotuhé a tuhé ortopedické korzety..

Súbežne s tým sa vykonáva všeobecná terapia zameraná na zlepšenie metabolických procesov v postihnutej oblasti a obnovu kostného tkaniva. Na tento účel sa používajú rôzne vitamínové komplexy, chondoprotektory a ďalšie lieky. Na zlepšenie regenerácie lekári predpisujú fyzioterapeutické procedúry (elektroforéza, magnetoterapia, laserová expozícia, atď.), Terapeutické masáže a cvičebná terapia. Všetky cvičenia by mali byť koordinované s ošetrujúcim lekárom, pretože pri dorzálnych herniach nie je možné vykonávať cvičenia, ktoré spôsobujú axiálne zaťaženie chrbtice. Všetky pohyby by sa mali vykonávať v náchylnej polohe alebo pomocou špeciálnych simulátorov, ktoré vám umožňujú zapojiť sa do sklonu.

Chirurgický zákrok

Ak konzervatívne metódy liečby neprinášajú požadovaný účinok, lekári sa uchyľujú k chirurgickému zákroku. Podľa štatistík sa v piatom prípade vykonáva operácia s dorzálnou herniou. Na odstránenie výstupkov sa používajú rôzne chirurgické metódy, z ktorých najúčinnejšie sú mikrodisektómia, endoskopia a laminektómia. Každú z metód budeme posudzovať osobitne..

Microdisectomy

Podstatou tejto metódy je chirurgické odstránenie časti výslednej prietrže. V zriedkavých prípadoch lekár resekuje časť stavca pacienta. Mikrodisektómia sa vykonáva pod mikroskopom a niekoľko dní po odstránení prietrže je pacientovi umožnené vykonávať jednoduchú prácu. Podľa všetkých lekárskych odporúčaní počas rehabilitačného obdobia sa úplné zotavenie z dôvodu zdravotného postihnutia vráti po približne 20 dňoch.

endoskopia

Bežná chirurgická metóda na liečenie dorzálnej hernie, pri ktorej lekár používa endoskop. Zvláštnosťou postupu je skutočnosť, že po jeho ukončení zostáva na tele iba malá jazva s priemerom 20 mm. Operácia vykonávaná v lokálnej anestézii spravidla netrvá dlhšie ako 40 minút. Samotný výstupok sa odstráni pomocou studenej plazmy alebo lasera..

laminektomie

Ďalšie chirurgické ošetrenie dorzálnej prietrže. Indikácia pre laminektómiu je zväčšenie prietrže. Pri tomto postupe sa neodstráni nielen výstupok, ale aj stavca a fragment disku. Laminektómia sa vyznačuje dlhšou dobou zotavenia.

Bez ohľadu na to, ktorý spôsob odstránenia prietrže bude použitý, riziko opakovania choroby zostáva.

Možné komplikácie

Pri nesprávnej liečbe dorzálnej prietrže alebo jej úplnej neprítomnosti sa môžu vyskytnúť vážne komplikácie. V dôsledku vyvrhnutia postihnutého disku do zadnej časti chrbtice môže dôjsť k stlačeniu miechy. Ak formácia dosiahla veľkú veľkosť, výsledný výstupok môže poškodiť pozdĺžny väz, prenikajúci do subarachnoidálnej dutiny. Ignorovanie symptómov prietrže má často za následok úplné zničenie medzistavcových platničiek.

Všetky tieto komplikácie vyvolávajú výskyt syndrómu silnej bolesti, v dôsledku čoho je fyzická aktivita obmedzená (niekedy sa stáva, že človek nie je schopný ísť sám na záchod alebo sa obliecť). K najzávažnejším komplikáciám dorzálnej hernie patrí paralýza a paréza a úplné zničenie medzistavcových platničiek pre pacienta končí zdravotným postihnutím. Aby ste predišli všetkým týmto dôsledkom, musíte ihneď po objavení prvých podozrivých príznakov vyhľadať pomoc lekára.

Video - Čo je to nebezpečná kýlová kýla

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Kýlová medzistavcová platnička: čo to je, príznaky a vyhliadky na liečbu bez chirurgického zákroku

Kýla medzistavcových platničiek - vyznačujúca sa narušením pevnosti vlákien vláknitého prstenca disku, čoho výsledkom je vyčnievanie vláknitého fragmentu. Každý rok sa na každých 100 000 obyvateľov diagnostikuje približne 150 pacientov s herniovaným diskom. A v 80% prípadov je toto ochorenie komplikáciou dlhotrvajúcej osteochondrózy. Vrcholná incidencia sa vyskytuje vo veku 40 - 55 rokov, ale hernie verte a vo veku 25 - 40 rokov nie sú v žiadnom prípade nezvyčajné. Z celkového počtu pacientov potrebuje operáciu približne 20% ľudí.

Lumbosakrálna oblasť je častejšie ovplyvnená, vyznačuje sa najvyššou pohyblivosťou a je referenciou pre horný a stredný segment chrbtice. Disky na úrovni krku sú oveľa menej poškodené a vo veľmi malom počte sú postihnuté hrudné medzistavcové prvky.

Muži častejšie ako ženy čelia podobnému problému, pretože spojivové tkanivá mužského tela majú o niečo nižší stupeň pevnosti a pružnosti. Ďalším vysvetlením je, že mužské pohlavie sa viac zapája do tvrdej fyzickej práce. Pravidelná fyzická aktivita, nezmerateľná s fyziologickými schopnosťami pohybového aparátu, je hlavnou príčinou stimulačných degeneratívnych zmien v chrbtici a v dôsledku toho vedie k rozvoju dysfunkčnej patológie..

Ochorenie začína vyčnievaním - malá deformácia medzistavcovej vrstvy, zatiaľ čo vnútorné vlákna vláknitého prstenca sú poškodené a integrita jeho vonkajších štruktúr je zachovaná. Pri neprítomnosti adekvátnej liečby prechádza patogenéza do štádia skutočnej kýly - prolapsu. V neskorších štádiách choroby sa kruh zlomí a časť jadra vypadne za hranice stavcov, čím sa zabezpečí kompresia na miechovom kanáli a neurovaskulárnych štruktúrach. V najťažšom prípade dochádza k sekvestrácii - oddeleniu jadra od disku a jeho vstupu do miechového kanála. Komplikované možnosti predstavujú pre pacienta veľké nebezpečenstvo, pretože sú plné alebo čiastočného ochrnutia končatín.

základné informácie

Medzi stavcami sú chrupavkové vrstvy - sú to medzistavcové platničky. Skladajú sa z prstencového prvku (vláknitého prstenca), vo vnútri ktorého je želé podobná látka (vláknité jadro), ktorá má dobrú elasticitu. Medzistavcové platničky sú hlavnými tlmičmi chrbtice. Pri chôdzi, behu a dokonca aj pri státí pomáhajú zmierňovať vertikálny náraz (axiálne zaťaženie) na chrbticu a tlmia vibrácie pri pohybe tela..

Pri nepriaznivých faktoroch, ktoré zhoršujú metabolizmus v zložkách kostnej chrupavky stavca, sa v jednotkách tvoriacich štruktúru odpisovej vrstvy aktivujú degeneratívne a dystrofické procesy, vďaka ktorým sa vláknitý kruh rozruší a roztrhne. Želatínová látka zase začne vyvíjať tlak na poškodenú oblasť, čo vedie k vyčnievaniu disku z určitej strany. Pretože vyčnievajúca časť je obvykle umiestnená v tesnej blízkosti útvarov miechového nervu, sú tieto nervy podráždené, s ktorými patologický výstupok kontaktuje. Osoba tak začína pociťovať bolestivé príznaky v postihnutej oblasti chrbta alebo krku, často žiarením na nohu alebo rameno.

príznaky

Príznaky hernie medzistavcových platničiek závisia od lokalizácie, veľkosti vyvinutého výčnelku, stupňa zapojenia sa do patologického procesu miechových štruktúr. Ďalej uvádzame hlavné príznaky pozorované pri tejto chorobe:

 • lokálny syndróm bolesti (bolesť, ťahanie, hlboká alebo streľba) v určitom segmente stavcov, ktorý sa spravidla zvyšuje pri vykonávaní akýchkoľvek pohybov;
 • ožarujúce bolesti, ktoré uvoľňujú ktorúkoľvek časť hornej alebo dolnej končatiny, zadok, chodidlo, oblasť ramena alebo hrudníka;
 • narušenie citlivosti (hyperestézia alebo hypestézia) končatiny;
 • svalová slabosť nohy alebo ramena (v závislosti od miesta zaostrenia);
 • tuhosť v určitej časti chrbtice;
 • časté bolesti hlavy, závraty, hučanie v ušiach, skoky v krvnom tlaku, nespavosť, nestabilná chôdza a iné neurologické poruchy;
 • dysfunkcia črevného a urogenitálneho systému (spontánna defekácia, inkontinencia moču, zlyhanie reprodukčných funkcií).

Zóny bolesti sú teda rozdelené v závislosti od miesta prietrže.

Pozor! Prvým príznakom, ktorý by vás mal upozorniť a slúžiť ako motív pre neodkladnú návštevu u lekára, je bolesť chrbta alebo krku akejkoľvek intenzity v určitej oblasti..

Dôvody rozvoja

Základným faktorom vyvolávajúcim patológiu je osteochondróza. Komplex degeneratívnych-dystrofických porúch, zaznamenaných v chrupavke chrbtice. Ak sa to nelieči, čo sa z nejakého dôvodu považuje pre mnohých ľudí za celkom bežné, na prvý pohľad sa môže neškodná diagnóza zmeniť na vážny problém - prietrž medzi stavcami. Venujte pozornosť fotografii, od ktorej môžete lepšie porozumieť tomu, ako medzistavcová vrstva vyzerá v zdravom a patologicky zmenenom stave. K výskytu takejto degenerácie na diskoch prispievajú tieto príčiny:

 • traumatické lézie pohybového ústrojenstva;
 • nadváhou;
 • nedostatok pohybovej aktivity;
 • nadmerná fyzická námaha (ťažké športy, vzpieranie atď.);
 • vrodená a získaná slabosť svalovo-väzivového aparátu;
 • zhoršený metabolizmus v tele;
 • autoimunitné ochorenia, hormonálne poruchy;
 • rôzne zakrivenie chrbtice;
 • predĺžený pobyt v sede (často sa vyskytuje medzi vodičmi a administratívnymi pracovníkmi);
 • zlé návyky, najmä fajčenie;
 • nepriaznivé dedičnosť a starnutie tela súvisiace s vekom.

Správna technika držania tela počas fyzickej práce.

Hernia disku nielen lokálne potláča lokomotorické funkcie, ale tiež inhibuje transportné vetvy nervového systému, pričom vytvára celý reťazec neurologických porúch a skôr nebezpečnú léziu CNS, čo vedie k nehybnosti končatín. V zanedbanom stave to vedie k závažným poruchám panvových orgánov, mozgu, kardiovaskulárneho systému a ďalších životne dôležitých funkčných zložiek tela, ktoré susedia s léziou miechy..

diagnostika

Bežný röntgenový lúč má nízky informačný obsah, pokiaľ ide o rozpoznávanie stavovcových kýly, pretože dobre zobrazuje vizuálne štruktúry kostí, v našom prípade stavce. Podľa röntgenovej fotografie ukazujúcej narušenú relatívnu polohu stavcov (uhlové posunutie, zúženie medzery medzi nimi atď.) A prítomnosť dystrofických príznakov (osteofyty atď.) Môžeme iba predpokladať, že existuje výčnelok disku. Zobrazovanie magnetickou rezonanciou má však jasnú vizualizáciu mäkkých tkanív (diskové štruktúry, miecha, nervové zakončenie). Počítačová tomografia je priemerná informačná metóda - lepšia ako röntgen, ale horšia ako MRI.

Kýla medzi segmentmi 3 a 4.

Navštívte však akékoľvek tematické fórum, kde sa dozviete, že prví pacienti, ktorí sa sťažujú na bolesti chrbta, podstúpia röntgen. Preto otázka: Prečo nie okamžite poslať na vysoko informačnú diagnózu? Špecialisti spočiatku vydávajú žiadosť o rádiografiu a až po získaní primárnych informácií o stave hrebeňa sa už rozhodnú, či je potrebné, aby osoba vykonala diagnostické vyšetrenie pomocou MR alebo CT..

Dynamika od počiatočného po posledné štádium choroby.

Mnoho ďalších patológií, ktoré úplne nesúvisia s porážkou tohto orgánu, sa prejavuje podobnými príznakmi, napríklad skutočnými srdcovými chorobami, obličkami, pľúcami, gastrointestinálnym traktom. Pri roztrúsenej skleróze sa vyskytuje znížená citlivosť končatín, ktorá sa často pozoruje pri medziobratlovej kýle. Preto je dôležité problém správne rozlíšiť. Možno bude röntgenové vyšetrenie ukazovať ideálny stav chrbtice, potom ďalšie diagnostické opatrenia budú úplne odlišné.

Ktorý lekár lieči?

Na ktorého lekára sa mám obrátiť, ak cítim bolestivé nepohodlie v oblasti chrbta, hrudníka a krčných stavcov? Spočiatku by ste mali navštíviť terapeuta, bude počúvať sťažnosti, vyšetrovať a odosielať na röntgen, ako aj vydávať formuláre pre moč a výkaly. Ďalej na základe údajov získaných z počiatočnej diagnózy vás terapeut odporučí správnemu špecialistovi.

V profile liečby medzistavcových platničkových kýly sa špecializujú dvaja hlavní lekári: ortopéd a neuropatológ. Pokiaľ ide o chirurgický zákrok, operáciu chrbtice vykonáva neurochirurg. Okrem hlavných odborníkov s vami budú pracovať fyzioterapeuti a inštruktori fyzioterapie. Konzervatívna terapia prebieha ambulantne a čiastočne doma, chirurgický zákrok a rehabilitácia po tom, čo je v nemocnici.

Tehotenstvo a prietrž

Ak existuje tehotenstvo, skúsená špecialistka odporúča šetrnú konzervatívnu liečbu, ktorá nemá negatívny vplyv na plod a pohodu nastávajúcej matky. Tehotné ženy budú potrebovať liečbu podľa osobitnej schémy, pretože jej absencia môže viesť k veľmi zlým následkom až do zdravotného postihnutia. Operácia je odložená na obdobie po pôrode. Počas tehotenstva sa zvyčajne odporúča nosiť obväz, ľahkú gymnastiku, plávanie a používanie neagresívnych liekov a ľudových prostriedkov na zmiernenie bolesti..

Hlavné zásady zaobchádzania

Výčnelky diskov menšie ako 6 mm sa liečia hlavne symptomatickou a podpornou liečbou. Najmiernejšie príznaky konzervatívnej liečby sú mierne. Nechirurgická taktika môže zastaviť progresiu ochorenia a zlepšiť kvalitu života pacienta zvýšením prietoku krvi a toku lymfy v paravertebrálnych štruktúrach a končatinách, normalizáciou svalového tonusu a prospešným rozdelením záťaže. Štandardný terapeutický režim zahŕňa:

 • vytvorenie dočasného odpočinku postihnutej časti a nosenie špeciálnych ortopedických pomôcok (korzet, bandáž, golier);
 • cvičenia na fyzioterapiu (rozvíjanie chrbtice, zvýšenie vytrvalosti muskuloskeletálneho korzetu bez preťaženia problémového oddelenia);
 • návšteva fyzioterapeutických procedúr, napríklad elektroforéza, ultrazvuk s Karipainom atď.
 • vedenie masážnych sedení, manuálna terapia, kinezoterapia, horizontálna alebo vertikálna trakcia (pomáha zmierniť tlak prietrže z koreňov nervov, zlepšiť miestny krvný obeh a výživu tkanív);
 • lekárske ošetrenie, menovite používanie liekov proti bolesti a protizápalových liekov, chondroprotektorov, svalových relaxancií, vitamínových a minerálnych komplexov atď.;
 • špeciálna strava.

Ak konzervatívny prístup neprináša úľavu, zatiaľ čo prietrž prietrže neprekračuje 6 - 7 mm, je vhodné vykonať netraumatický a bezbolestný postup nazývaný nukleoplastika. Môže byť rôznych typov: laser, studená plazma, mikrovlnná rúra. Pre veľké veľkosti (od 8 mm a viac) sa používa komplexný chirurgický zákrok: diskektómia (traumatická a zriedka použitá taktika) alebo mikrodisektómia (bežná technika)..

Najčastejšie centrum spadá na úroveň 15 S1, liečba patogenézou takejto lokalizácie je dôležitá na to, aby sa začalo čo najskôr, dokonca aj v štádiu vyčnievania. Poškodený element disku s voľným vláknitým jadrom umiestneným medzi 5. bedrovým a 1. krížovým stavcom predstavuje skutočnú hrozbu pre zdravie nôh, fungovanie čriev a močového ústrojenstva. Ihneď po potvrdení diagnózy okamžite pokračujte v zodpovednej implementácii všetkých lekárskych predpisov. Nikdy neomedikujte, ako vo vašom prípade liečiť kýlu l5 S1, povie to vysoko kvalifikovaný lekár, ale až po úplnom vyšetrení ste podstúpili.

Ak vezmeme do úvahy frekvenciu lézií v krčnej chrbtici, potom sa v segmente C5 C6 choroba zistí najčastejšie. Napriek tomu, že v krčnej medzistavcovej chrupavke je určených iba 8% hernií, ktorákoľvek z nich je považovaná za nebezpečnú, dôležité cievy, nervy, tepny zodpovedné za funkčnosť mozgu prechádzajú v okolí. Veľké útvary môžu stlačiť stavcovú artériu, ktorá živí mozog a spôsobiť predčasný záchvat, alebo poškodiť vodivú funkciu nervových impulzov a viesť k čiastočnej alebo úplnej paralýze horných končatín..

Akýkoľvek chirurgický zákrok v blízkosti hlavy, kde sa miecha pripája k mozgu, predstavuje najväčšie riziko. Preto sa v oblasti C5 C6 liečia (5 mm - to je už veľa) všetkými možnými spôsobmi, aby sa obmedzili intenzívne konzervatívne metódy. Bohužiaľ sa však objemy ohniska dokonca 5 až 6 mm považujú za veľké, čo niekedy vyžaduje núdzovú operáciu.

operácie

Chirurgická intervencia je primárne indikovaná, ak konzervatívna terapia počas 2 - 3 mesiacov nepriniesla žiadne výsledky. Ak sa vyskytnú závažné komplikácie, je možné operáciu riešiť v ktorejkoľvek fáze. Pri silnom stlačení miechy, miechových nervov a krvných ciev, ktoré spôsobili syndróm chvosta koní, zlyhanie flexie a predĺženia nôh, svalovú atrofiu a parézu ramena alebo nohy, vážne narušenie zásobovania krvi a hladenie kyslíka v mozgu, atď. existuje hernia od disku, vyžaduje okamžitú chirurgickú pozornosť.

Poloha pacienta počas operácie.

Mikrodiscektómia zahŕňa vykonanie korekčných a antikompresných manipulácií prostredníctvom malého chirurgického rezu (do maxima 3 cm) pod kontrolou endoskopu alebo mikroskopu bez toho, aby boli dotknuté svalové a väzivové tkanivá. Iba prvok spadnutého disku podlieha odstráneniu v skutočnosti toho, čo nazývame prietrž. A disk samotný je uložený na maximum. Takáto minimálne invazívna technológia sa ľahko toleruje, v budúcnosti sa však musí, napriek minimálne invazívnej, nevyhnutne uskutočniť kvalitatívna rehabilitácia pacienta. S dokonalou vykonanou mikrodiscektómiou a dokonale organizovanou regeneračnou terapiou je možné s istotou počítať s priaznivou prognózou.

Ak pretrvávajúce symptómy znemožňujú normálny život v počiatočných štádiách, je prijateľná mierna chirurgická liečba pomocou jednej z metód nukleoplastiky. K rekonštrukcii disku dochádza v dôsledku vystavenia vytesneného centrálneho jadra studenej plazme alebo laseru. Chladná plazma alebo laserová energia je dodávaná do buničinového prvku cez elektródu umiestnenú v vodiči tenkej sondy. Sonda sa zavedie do jadra pod rôntgenovou kontrolou a špecialista na ňu začne pôsobiť vhodným typom žiarenia. Komprimuje a sťahuje previsnutú hmotu na svoje miesto a tým obnovuje normálne tvary diskov. Rehabilitácia je rýchla, hospitalizácia nie je potrebná.

Medzistavcová prietrž bedrovej chrbtice

Hlavné liečenie, ako sme už boli svedkami, je možné dvoma spôsobmi: bez chirurgického zákroku a pomocou operačnej taktiky. O tom, ktorý prístup je v tejto situácii vhodný, rozhoduje lekár. Zohľadňuje sa všetko: príznaky, závažnosť a zovšeobecnenie patomorfologických príznakov, smer vystupovania, individuálne charakteristiky pacienta (hmotnosť, vek, odborná činnosť atď.), Sprievodné patológie, atď. Hlavné príznaky v prítomnosti bedrovej kýly medzistavcových platničiek z nasledujúceho plánu:

 • výskyt bolesti v bedrovej oblasti, v oblasti gluteálnej oblasti, stehna a dolnej končatiny, chodidla;
 • bolesťový syndróm, ktorý sa zvyčajne rozširuje na jednu z nôh;
 • pocit znecitlivenia, mravčenia, mravčenia, prasknutia alebo husacích hrbolkov v dolnej končatine v hrádzi;
 • atrofický syndróm (slabosť) svalov nôh;
 • pocit „obruče“ v dolnej časti chrbta;
 • tento jav je veľmi bežný, keď chodidlo stráca podporu a keď sa kráča, tiahne sa;
 • porušenia orgánov nachádzajúcich sa v panvovej dutine (konečník, močový mechúr, vaječníky);
 • znížená potencia u mužov, neplodnosti žien, problémy s menštruačným cyklom.

Všetky položky sa týkajú hlavne miernych a ťažkých stupňov. Je smutné, že práve v týchto fázach človek začína pociťovať veľké nepohodlie, čo ho núti navštíviť lekára. Liečba je predpísaná vždy, bez ohľadu na závažnosť prejavov. Fórum nie je miestom na vyhľadávanie finančných prostriedkov na vyriešenie vášho problému, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc pre vysoko špecializovanú pomoc. V opačnom prípade sa môžu vyskytnúť nenapraviteľné následky, pri ktorých chirurgický zákrok nezachráni. Smrteľný výsledok v prípade fragmentácie prietrže tiež nie je vylúčený.

Ako správne zaobchádzať s bedrovou prietržou medzistavcových platničiek, dostanete pokyny od úzkeho špecialistu. Nielenže je priamo oboznámený so skutočným klinickým obrazom vašej problémovej oblasti, pozná všetky komplikácie a úskalia anatómie chrbtice, opatrenia na jej bezpečné a účinné ošetrenie..

Bedrová hernia Veľkosťcharakteristický
od 1 mm do 5 mmľahký výstupokambulantná terapia a domáca liečba (fyzioterapia, cvičenie, trakcia chrbtice, chondroprotektory, atď.)
od 6 mm do 8 mmmierne prepuknutiekonzervatívne metódy sú stále platné, ak sa nepozoruje progresia ochorenia
od 9 mm do 1,2 cmveľmi veľký výčnelokhlavne chirurgia
viac ako 1,2 cmkritická fáza, nebezpečná sekvestráciapohotovostná operácia

Medzistavcová kýla krčnej chrbtice

V krčnej prietrži je stupeň nebezpečenstva najzákernejší. Ak máte cervikálnu osteochondrózu, neodkladajte liečbu a neignorujte preventívne opatrenia, pretože to je on, kto sa stáva provokatárom hroziacej patogenézy. Pravdepodobne viete, ako sa jeho príznaky môžu prejaviť. Ale stále si pamätajte:

 • crunch, rachot s rôznymi pohybmi krku;
 • pocit pálenia medzi lopatkami;
 • obmedzená pohyblivosť hlavy v určitom smere (naklonenie na jednu stranu, pri otočení na stranu, spustenie na hrudník);
 • napätie krčka svalu;
 • periodické alebo pretrvávajúce bolesti hlavy, poruchy spánku;
 • zhoršená koordinácia pohybov pri chôdzi;
 • rozptyľovanie, strata pamäti, zhoršenie zrakovej ostrosti a sluchu;
 • nepríjemné pocity v rukách a hlave (brnenie, znecitlivenie, husacie kožušiny atď.).

Progresia degeneratívnych-dystrofických reakcií, ak sa už dlhší čas neprijali vhodné opatrenia, prispieva k rozvoju prietrže. V závislosti od toho, kde sa koncentruje, sa objavia určité príznaky. Zvážte príznaky choroby s lokalizáciou C5-C6, kde leží zväzok nervových vlákien, ktorý je mimochodom zodpovedný za inerváciu svalov ramenných a lakťových kĺbov, palec:

 • chvenie rúk, strata citlivosti v rukách;
 • slabosť v zápästí, bicepsy na ramene;
 • ťažkosti so zdvíhaním a ohýbaním v lakťom ramena, končatina visí ako bič;
 • pozdĺž predlaktia pocit znecitlivenia, plazenie mravcov, pálenie alebo brnenie;
 • miestne bolestivé javy vrátane tých, ktoré „zasiahnu“ od ramena po palec;
 • prudký pokles videnia, muchy pred očami.

Pokiaľ ide o veľkosť, v prípade hernie 1 - 5 mm sa odporúča povinná ambulantná liečba: terapeutické cvičenia, fyzioterapia a na istý čas imobilizácia krku golierom krku - základné princípy. Od 6 mm a viac - bezpodmienečný dôvod na chirurgický zákrok.

Medzistavcová prietrž hrudnej chrbtice

Táto oblasť je menej náchylná na podobnú patogenézu. Je však nemožné neoznámiť ľuďom, aké príznaky sú charakteristické pre medzistavcové prietrže, ktoré sa objavili v určitej oblasti hrudnej oblasti. Najčastejšie sa pozorujú príznaky nasledujúceho charakteru:

 • ostrá, tupá, boľavá, bolesť v hornej časti chrbta (najčastejšia sťažnosť);
 • bolesť v hrudníku (mnohí ju vnímajú ako bolesť v srdci), rebrá, hornú brušnú dutinu, axilu, ruky (od podpazušia po dlaň);
 • nedostatok pankreatického enzýmu, dyspepsia, črevná dyskinéza;
 • rôzne druhy kožných parestézií (znecitlivenie, plazenie, zvieranie atď.), ktoré sa pociťujú v horných končatinách pozdĺž vnútorného povrchu v epigastrickej časti brucha na prednej strane hrudníka;
 • bolesť a slabosť v oblasti ramien;
 • dýchavičnosť, nočné chrápanie, dýchavičnosť.

Ak lézia nie je obmedzená na nervové korene a došlo k poraneniu miechy, potom sa môžu nepríjemné príznaky šíriť na nohy, močový mechúr a rektálnu dutinu. Dramatická kríza vo forme ochrnutia sa môže vyskytnúť s celou časťou tela pod poškodeným segmentom.

Dorsálna hernia 15 S1

Je to jeden z najbežnejších a najnebezpečnejších typov výčnelkov a do veľkej miery sa vyskytuje práve v lumbosakrálnom spojení l5-S1. Táto forma môže byť v krku, hlavne so zapojením disku C5 C6. Slovo „dorzálne“ sa vzťahuje na prietrž, pri ktorej sa výtlak koncentruje priamo v smere k miechovému kanálu (zadné miesto). To znamená, že ak je herniálny výstupok nasmerovaný do medzistavcového lúmenu miechového kanála, bude sa nazývať dorzálny. Taká kýla je zase stredná (stredná) a stredná (pod uhlom). Ako sme už povedali, jedná sa o najtypickejšiu formu choroby, ale stredné výčnelky sú závažnejšie, pretože sa progredujú pozdĺž stredovej línie do miechového kanála..

Vzdelávanie na I5 S1.

Pretože je tu lokalizované oddelenie CNS (miecha) a priľahlé množstvo nervových plexusov, je výskyt tohto typu deformácie sprevádzaný mimoriadne nepríjemnými symptómami, sofistikovanejším komplexom neurologických príznakov. A pri absencii adekvátnej liečby blokovaním lúmenu kanála a ochrnutím končatín. Dôvody vývoja sú rovnaké ako pre všetky ostatné hernie.

Predný typ a vyčnievanie disku

Forminálna prietrž a výčnelok je vydutie disku smerujúce k otvoru, kde korene nervov opúšťajú. Inými slovami, zameranie migruje na najužší foramen v chrbtici, ktorý sa v latinčine nazýva „foramen“ (medzistavcový foramen). Toto oddelenie je tvorené zadnými oblúkmi dvoch susediacich stavcov. Miechové nervy sú v ňom voľne umiestnené. Keď sa objaví cudzie teleso, najmä väčšej veľkosti, je to utláčané, podráždené a zapálené, stlačené..

To je tiež jedna z alarmujúcich diagnóz, ktorá sa líši od ostatných svojou rýchlou progresiou. Spôsobuje tzv. Neurokompresný syndróm, menovite stlačenie koreňov, čo spôsobuje, že sa prudko objavujú lokálne záchvaty bolesti, ktoré nútia človeka zaujať nútené prispôsobenie. Pri zmene polohy sa syndróm bolesti len zosilňuje. Analgetiká a NSAIDs majú krátkodobý a zanedbateľný účinok..

Z pretrvávajúcej nesnesiteľnej bolesti, ktorú nemožno zastaviť, sa táto operácia zmierni. Takéto fatálne štádium, ako je sekvestrácia, nastáva v pomerne krátkom čase po vytvorení výčnelku. Našťastie táto klasifikácia choroby je zriedkavo diagnostikovaná, z celkového počtu všetkých možných variácií výčnelkov predstavuje 7%..

Lekársko-lekárske blokády vo forme hormonálnych injekcií, ktoré sa podávajú priamo do postihnutej oblasti, sa nemôžu vykonávať samostatne! Toto je príliš komplikovaná manipulácia, ktorá vyžaduje vysokú presnosť vpichovania ihly a vynikajúcu profesionalitu. Lokálne sú kortikosteroidy indikované v najextrémnejších situáciách, ak existujú oslabujúce príznaky bolesti, ktoré po použití NSAID nezmiznú. Pamätajte, že hormóny nerozpúšťajú prietrž, ale iba zmierňujú lokálny edém, čím znižujú tlak na koncoch nervov..

Lokalizácia Funkcia l4 l5

Takéto označenie 144 znamená, že medzi 4 a 5 bedrovými stavcami je narušená integrita chrupavky. V tomto objekte je ovplyvnený nerv L4, ktorý je súčasťou štruktúry jedného veľkého nervu, sedacieho nervu. Ak vezmeme do úvahy príslušné oddelenie chrbtice, podobné poškodenie disku l4 l5 (liečba je nevyhnutne potrebná!) Vzniká v 46% prípadov. V 48% - medzi piatym bedrovým telom a S1 (prvý sakrálny), čo nie je oveľa častejšie.

Zóna 14 l5, ohnisko je označené šípkami.

Konečným štádiom choroby je plochá subligamentárna hernia l4-l5, známa v medicíne ako herniálna sekvestrácia. Pri takom nepriaznivom vývoji začne obsah disku (želatínového jadra) v častiach prúdiť do dutiny miechového kanála, čo je plné úplnému vymiznutiu dobrovoľných pohybov v končatine. Na začiatku subligamentárneho procesu dokonca kýchanie a kašeľ spôsobujú neuveriteľnú bolesť v podobe hroznej bolesti chrbta v dolnej časti chrbta, nehovoriac o dokončení fyzických úloh. V 80% záverečnej fázy končí zdravotným postihnutím. Ak je chirurgická liečba urgentná a rehabilitácia je dobrá, môžete dúfať, že 70 až 80% obnoví podporu a lokomotorické funkcie, ktoré sú čo najbližšie k normálu.

Klinicky sa choroba v tomto mieste prejavuje zvláštnym spôsobom, preto nie je ťažké ju odlíšiť od problému, napríklad s cervikálnou zónou C4 C5. Po prvé, je tu lokálna hyperalgézia (výhonky, bolesti, ťahy v dolnej časti chrbta) a tiež je zaznamenaná bolesť s ožiarením pravej alebo ľavej nohy. Okrem toho si pacient sťažuje, že noha je znecitlivená, najmä v oblasti dolnej časti nohy a chodidla, ako aj v nedostatočnom objeme je muskulo-väzivová slabosť pociťovaná v kolene alebo v oblasti členka. Okrem toho môže sprevádzať zvýšené potenie, „mramorovanie“ kože a objavenie sa zakrivenia chrbtice.

Spať na tvrdej posteli, ľahnúť si ani nesadnúť na chladnom povrchu. Pri medziobratlových kýlach, ako varujú odborníci v ortopedickej časti, je to prísne kontraindikované..

Klasifikácia ICD 10

Medzinárodná klasifikácia chorôb 10, alebo skrátene ICD, je normatívnym dokumentom, ktorý obsahuje všetky známe ľudské choroby, z ktorých každá má svoj vlastný alfanumerický kód. Vďaka konverzii verbálnej formulácie diagnózy na kódovú hodnotu je zabezpečená výhodnosť zberu, archivovania, extrahovania, analýzy, výmeny údajov o určitej chorobe v medzinárodnom formáte. ICD vám umožňuje pri liečení jedinej patológie dodržiavať jednotnú štandardizáciu, pokiaľ ide o diagnostiku a metodologické zásady. Jednoducho povedané, ide o sprostredkovateľskú sieť určenú pre zdravotníckych pracovníkov a zdravotníckych pracovníkov..

Pacienti sa môžu stretnúť s nepochopiteľným znížením, napríklad v zdravotných záznamoch o zdravotnom postihnutí. Aby ste sa nenechali zmiasť tým, že vo výpise uvidíte nepochopiteľné písmená a čísla, pokúsime sa vás v tejto veci informovať. Podľa medzinárodného klasifikátora je kód ICD pre stavcové kýly priradený striktne pri zohľadnení typu a umiestnenia lézie..

 • Keďže choroba patrí do skupiny „Ochorenia pohybového ústrojenstva a spojivového tkaniva“, ku ktorej je priradené latinské písmeno „M“, začne kód.
 • Ďalej je určité dvojciferné číslo z kategórie dorzopatia, kde 50 je lézia krčnej chrbtice, 51 je hrudná, bedrová a sakrálna.
 • Potom sa vloží bod a po ňom sa zadá ďalšie číslo z rozsahu 0-9, ktoré objasní klinický obraz.

Napríklad v oblasti krčka maternice, vrátane krčka maternice, je 0 prietrž s myelopatiou, 1 s radikulopatiou atď. Pre hrudnú / bedrovú / sakrálnu zónu: 0 a 1 - podobné objasnenia; 2 - vysídlenie inej povahy (Lumbago); 3 - vzdelávanie, postup bez neurologických príznakov (to isté s krkom); 4 - je umiestnená so Schmorlovými kýlami, ktoré sú známe všetkým a tak ďalej. Aby sme to objasnili, uvádzame príklad úplnej diagnózy v skrátenej verzii Schmorlovho uzla: M51.4. Ak diagnóza nie je špecifikovaná, vyžaduje sa ďalšie objasňujúce vyšetrenie, potom M50.9 alebo M51.9. Aj keď v zásade nepotrebujete kódy ICD, bude stačiť povrchná predstava o tom, čo to je.

Paramediánska hernia T6 T7

Disk tvoriaci výplňový vankúš na úrovni T6 T7, ktorý zodpovedá oblasti hrudníka, je takmer nikdy poškodený. Je to spôsobené skutočnosťou, že práve v tejto časti je stavba stavieb veľmi spoľahlivo fixovaná svalovým korzetom. Ničenie disku T6 T7 so všetkými nasledujúcimi dôsledkami však nie je vylúčené zo 100%. Nechajte sporé percento, ale je to tak. Preto ak cítite nepríjemné bolestivé plány medzi lopatkami lopatky a / alebo v hypochondrii, je nevyhnutná kvalitatívna diferenciálna diagnóza, aby sa vylúčili patológie podobné príznakom:

 • zápal pľúc a zápal pľúc;
 • abscesovaná pneumónia;
 • infarkt;
 • angina pectoris;
 • perikarditída, myokarditída;
 • zápal pažeráka, pankreasu, žalúdočnej sliznice atď..

Keď potvrdzujete, že nepokojné príznaky sú spojené s paramediánskym výčnelkom, prolapsom hrudnej medzistavcovej platne, musíte s ňou začať bojovať. Nakoniec, komplikácie môžu byť hrozné - paréza a ochrnutie všetkých častí tela, ktoré sú pod ohniskom.

Armádna služba

Nemôžeme sa len dotýkať otázky armády, pretože mužské pohlavie trpí touto chorobou často. Chceme vás preto okamžite informovať o tom, či sa dostanú do armády, ak lekárska história mladého človeka obsahuje kýlu medzistavcových platničiek. Vo väčšine prípadov dostane spravodajca prepustenie.

Patológia, ktorú zvažujeme, neumožňuje intenzívne telesné cvičenie a je často sprevádzaná pomerne vážnymi komplikáciami. Osobe sa ukazuje osobitný spôsob života: stály lekársky dohľad, imobilizácia, primerané šetrné zaťaženie a prísne dodržiavanie liečebného a profylaktického kurzu..

Ale stojí za zváženie, že lekárska komisia posudzuje každý prípad individuálne, na základe zložitosti konkrétneho problému. Nekomplikované, asymptomatické a mierne formy ochorenia nie sú absolútnou kontraindikáciou pre zaradenie..

Na získanie výnimky z armády musíte lekárskej komisii poskytnúť med. dokumentáciu (spolu s obrázkami) z miesta hlavného ošetrenia, ktorá potvrdzuje diagnózu. Na základe závažnosti klinického obrazu bude vydaný verdikt: obmedzená služba; stock; odloženie, keď sa musí veriteľ uzdraviť, do nasledujúceho návrhu spoločnosti; úplná výnimka z brannej povinnosti (nevhodné).

Zhrnutie a odporúčania

V absolútne akejkoľvek zóne môžu patologické zmeny v diskovom prvku spôsobiť veľa utrpenia, psychického aj fyzického. Sú drsné a nemilosrdné, ak sa opatrenia týkajúce sa liečby a zdravia nedodržali včas. Vždy buďte na pozore, nebuďte s chrbticou, čo nám dáva to najcennejšie - schopnosť pohybovať sa, aby sme nemuseli ľutovať stratený čas, keď ste stále mohli robiť s konzervatívnymi metódami.

Život sa zmení na mučenie v prípade narušenia pohybového aparátu.

Pýchou Českej republiky je ortopédia, traumatológia, neurochirurgia, rehabilitácia chrbtice, ktorá je známa celému svetu. Tu prvotriedne vedomosti o všetkých účinných metódach modernej fyzioterapie a chirurgie chrbtice, čo vylučuje neuspokojivé výsledky. Českí špecialisti sú lekári s veľkým písmenom, ktoré sú oceňované na celom svete. Veľkou výhodou Českej republiky je kvalita liečby porovnateľná s nemeckými a izraelskými a nízka cena..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna kýla: príznaky, príčiny a možnosti liečby
Intuálna hernia u mužov je ochorenie, pri ktorom steny brušnej dutiny oslabujú a nemôžu udržiavať vnútorné orgány na svojom mieste.
Inguinálna hernia (ďalej v skratke HGF) sa vyskytuje u 1–5% dospelých, muži navyše trpia hlavne (85% prípadov). Vzhľad inguinálnej hernie nie je často sprevádzaný výraznými znakmi; pacient si môže byť dlho vedomý existencie herniálneho výčnelku.
Akupunktúrna liečba osteochondrózy sa týka nekonvenčnej metódy, ale reaguje pozitívne. Pomocou akupunktúry v krátkom čase môžete nielen uvoľniť svaly, ale aj posilniť celé telo..