loader

Medzistavcové vytláčanie disku je posledným krokom na ceste k hernii

Kýly medzistavcových platničiek sa nevyskytujú náhle, zvyčajne im predchádza niekoľko nepriaznivých stavov vyvíjajúcich sa v segmentoch chrbtice, z ktorých posledná je extrúzia medzistavcových platničiek. Táto patológia sa vyznačuje porušením integrity vláknitého prstenca disku a vyčnievaním vnútorného obsahu buničitého jadra smerom von, ktoré je čiastočne obmedzené väzom umiestneným v pozdĺžnom smere..

Tri fázy tvorby herniálneho výčnelku

 1. Počiatočné degeneratívne procesy na medzistavcovej platni. Dôvodom ich výskytu sú zmeny, ktoré sa vyskytujú v dôsledku narušenia miestneho krvného obehu a vplyvu ďalších negatívnych faktorov, ako je napríklad výskyt osteochondrózy. Výsledkom je nedostatok živín a tekutín, čo vedie k vzniku defektov na disku v podobe malých trhlín..
 2. Výčnelok je výčnelok disku, ktorého veľkosť je obvykle 1 až 5 mm. Pre toto ochorenie je charakteristické vydutie problémovej oblasti medzistavcového kotúča za stavcami, pričom sa zachováva integrita vláknitého prstenca. Najpravdepodobnejšou príčinou výčnelku je osteochondróza, sú však možné aj iné faktory, ktoré vyvolávajú výskyt tejto poruchy..
 3. Extrúzia je výčnelok s narušením integrity vláknitého prstenca a prolapsom buničitého jadra, ktoré obmedzuje iba pozdĺžny väz chrbtice. Prítomnosť bolesti v tomto type patológie je možná iba v prípade kompresie nervového koreňa, ale to sa nestáva často. Najnebezpečnejšia je extrúzia disku L5-S1 (lumbosakrálna), toto umiestnenie choroby môže viesť ku kompresii sedacieho nervu..

Príčiny defektov medzistavcovej platničky

Degeneratívne procesy, ktoré vznikajú v dôsledku zakrivenia chrbtice (skolióza), rozvoj osteochondrózy, spondylózy a ďalších ochorení vedúcich k vyčnievaniu miechy, sa považujú za primárne príčiny defektov medzistavcových platničiek. Tieto choroby spôsobujú narušenie trofizmu jednotlivých prvkov miechy, čo je v konečnom dôsledku hlavným dôvodom zníženia elasticity, vysychania a deformácie medzistavcových platničiek. V niektorých prípadoch sa príčinou vydutia miechy stáva poškodenie miechy, najmä keď je väzivový aparát oslabený. Nerovnomerné rozloženie fyzickej aktivity vedie k extrúziám v chrbtici, obzvlášť ohrozené sú segmenty bedrovej chrbtice..

Príznaky extrúzie

Vo väčšine prípadov toto ochorenie nie je sprevádzané bolesťou a nemá iné klinické prejavy, preto je choroba najčastejšie zistená náhodou. V niektorých prípadoch môže patológia spôsobiť kompresiu nervových koreňov, v tomto prípade bude bolesť v mieste extrúzie, v niektorých prípadoch sú možné neurologické odchýlky, v zriedkavých prípadoch poruchy orgánov spojené s poškodeným nervom. Ak sa extrúzia nachádza v krčnej chrbtici, môže sa vyskytnúť bolesť v týlnej oblasti alebo horných končatinách.

Najvýraznejšie príznaky počas extrúzie možno pozorovať v bedrovej chrbtici. Hlavné príznaky sú nasledujúce:

 • Lokálna bolesť pri štiepení nervového procesu.
 • Parestézia (poruchy citlivosti) na stehne a nohách.
 • Dysfunkcia panvových orgánov.

Pri prietrži je syndróm bolesti výraznejší ako pri akomkoľvek stupni extrúzie medzistavcovej platničky. Toto je subjektívny diagnostický znak, ktorý umožňuje rozlíšiť patológiu. Extrúzia sa najčastejšie vyznačuje miernou bolesťou.

Počiatočnú diagnózu choroby stanoví lekár počas vyšetrenia pacienta. Podozrenie z extrúzie nachádzajúce sa v bedrovej oblasti sa robí na základe niekoľkých charakteristických neurologických príznakov:

 • Prítomnosť lokálnej bolesti počas hmatu chrbtice.
 • Parestézia v femorálnej oblasti a nohách.
 • Neprítomnosť reflexov v kolennom kĺbe a v premietnutí Achillovej šľachy.
 • V zriedkavých prípadoch syndrómu piriformis (s kompresiou nervu v oblasti L5-S1).

Ak sú prítomné všetky príznaky, lekár musí predpísať diagnostické testy na potvrdenie diagnózy. Najviac informatívne metódy na identifikáciu tejto patológie sú CT a MRI. Pre presnejšiu diagnostiku je možné uskutočniť prieskum so zavedením kontrastného média. Kontrast vstreknutý priamo do medzistavcových platničiek.

Ošetrenie vytlačovaním diskov

Malé defekty (do 5 mm) je možné liečiť trakciou chrbtice, fyzioterapeutickými cvičeniami. Ak hodnota extrúzie presiahne 8 mm, lekári predpíšu komplexnú liečbu vrátane masáže, fyzioterapie, akupunktúry, je tiež možné použiť cvičebnú terapiu v šetrnom režime. Chirurgia v tomto prípade nie je potrebná. Ak je veľkosť patológie viac ako 12 mm, sú potrebné špeciálne liečebné metódy, pre správny výber pacienta je potrebné umiestniť ho do nemocnice a vykonať komplexné vyšetrenie, iba v takom prípade si môžete zvoliť príslušnú liečbu. Spočiatku sa snažia liečiť defekt predpísaním priebehu konzervatívnej liečby, ale pri absencii pozitívnej dynamiky alebo zhoršenia stavu sa odporúča chirurgický zákrok. Chirurgická liečba extrúzie disku sa najčastejšie vykonáva vtedy, keď sa vyskytne syndróm chvosta koní, keď kompresia nervových procesov vedie k silnej bolesti, zhoršeniu funkcie dolných končatín a panvových orgánov. Extrúzie väčšie ako 12 mm sú nebezpečné pre rozvoj primárnej paralýzy, preto sa ambulantná liečba v takýchto prípadoch neodporúča..

S lokalizáciou extrúzie v bedrovej oblasti L5-S1 sa liečebné prístupy môžu výrazne líšiť. Tu je potrebné vziať do úvahy závažnosť choroby, ak veľkosť defektu nepresahuje 2 mm a nie je prítomný žiadny mušt z chvosta, potom sa ošetrenie uskutočňuje konzervatívnymi metódami. Pri defekte presahujúcom 6 mm je indikovaný chirurgický zákrok, aby sa zabránilo ochrnutiu dolných končatín.

Štandardné liečebné režimy pre extrúziu medzistavcových platničiek:

 1. Najprv je potrebné zbaviť sa zápalu tkaniva, ak je to potrebné, zmierniť bolesť a potom posilniť chrbtové svaly, aby sa vytvoril spoľahlivý svalový korzet. Na tento účel sú predpísané fyzioterapeutické procedúry a terapeutické gymnastické komplexy.
 2. Pri kompresii nervových koreňov sa široko používajú nesteroidné protizápalové lieky na rýchle zmiernenie zápalu a lokálnej bolesti.
 3. V zriedkavých prípadoch sa predpisujú hormonálne lieky, ktoré sa injikujú priamo do miechového kanála. Tento spôsob podania môže znížiť nielen silnú bolesť, ale tiež významne znížiť zápalové reakcie.

Ak konzervatívne metódy liečby nevedú k uzdraveniu pacienta a jeho celkový stav sa zhorší, odporúča sa prejsť na chirurgické metódy liečby na radikálne odstránenie extrúzie. Najbežnejšími typmi operácií sú discektómia, mikrodisektómia, endoskopia, laserová diskoplastika.

Na záver by som chcel povedať pár slov o preventívnych opatreniach. Aby ste zabránili rozvoju extrúzie - sledujte svoju váhu, jesť zdravé potraviny, viesť aktívny životný štýl, športovať, snažte sa preťažiť chrbticu..

Extrúzia miechy

Diagnóza, ktorá spôsobuje veľa otázok, je vytláčanie miechových diskov, čo je nebezpečné, odkiaľ pochádza? Tento proces naznačuje jeden z bodov vedúcich k medzistavcovej prietrži. Anomálie sa vyznačuje narušením integrity vláknitého prstenca disku a uvoľnením vnútorného obsahu buničitého jadra za kvapôčky, fixovaného iba pozdĺžnym väzom chrbtice..

príčiny

Veľmi málo ľudí chápe, ako vyzerá ich chrbtica z lekárskeho hľadiska. Miecha má zloženie: telo, miechový kanál, oblúk. Vo vnútri kanála je miecha s koreňmi. Medzistavcový disk je umiestnený medzi telami, ktoré tvoria chrbticu. V strede miechy je jadro, okolo neho je vláknitý prsteň. Priaznivé látky a výživa stavcov sa získavajú zo susedných mäkkých tkanív. Narušenie dodávky energie vedie k zhoršeniu medzistavcovej platničky a jej zničeniu.

Dôvody vedúce k podvýžive a následnému vyčnievaniu buničitého jadra sú:

 • Zmeny súvisiace s vekom sú hlavnou príčinou extrúzie. V priebehu času sa množstvo výživných látok vstupujúcich do stavcov znižuje v dôsledku vysychania tkanív paravertebru;
 • Prijaté poranenia stavcov, ktoré viedli k zmenám a posunom v tkanivách blízko stavcov a ako výsledok deštrukcie stavcov;
 • Existujúce choroby chrbtice: osteochondróza, skolióza atď., Neliečené alebo nedostatočne ošetrené;
 • Poruchy hormonálneho pozadia, metabolizmu, výživy, najmä obezity;
 • Choroby spojené s povolaním, zdvíhanie ťažkých predmetov, dlhé zaťaženie chrbta.

Odrody anomálií

Extrúzia medzistavcových platničiek je rozdelená do dvoch smerov: v mieste patológie a v mieste vyčnievania jadra. Podľa lokalizácie sú ovplyvnené medzistavcové platničky umiestnené v nasledujúcich častiach chrbtice:

Na výstupnom mieste buničitého jadra:

 • Bočné vytláčanie. Vláknité jadro smerom von, po stranách chrbtice;
 • Dorsálna extrúzia (späť). Celulózové jadro sa rozprestiera do mäkkých tkanív paravertebru;
 • Centrálne vytláčanie. Výstup z jadra je nasmerovaný na miechu, čo môže viesť ku kompresii.

Existuje samostatný typ subligamentárnej extrúzie, táto patológia sa nazýva poškodením pozdĺžneho väziva chrbtice počas vysunutia a objavením sa subglottickej extrúzie..

príznaky

Až do okamihu, keď začne proces vylisovania nervových koreňov spôsobujúci silnú bolesť, príznaky extrúzie prakticky neexistujú. Nakoľko to bude bolieť v tejto alebo tej oblasti, závisí od umiestnenia výčnelku vláknitého jadra. Tupá bolesť v krku, prenášaná na hlavu, ruky. Zosilňuje sa konštantným napätím (nepretržité sedenie pri počítači). Vznikajúca slabosť v krčnej oblasti a rukách, časté bolesti hlavy v týlnej časti, strata citlivosti kože hlavy a rúk..

Bolestivý syndróm za hrudnou kosťou, bližšie k chrbtici, prenášaný v oblasti srdca, rebier, letargie svalov rúk a brucha. Bolesť v bedrovej oblasti, prenášaná do trieslovej oblasti a nôh. Porušenie mužských funkcií, strata citlivosti a slabosti nôh a bokov, poškodenie močového systému.

Piriformis syndróm je charakterizovaný komplexom bolestivých pocitov vznikajúcich v oblasti zadku v dôsledku subglottického prolapsu medzistavcových platničiek v segmente L5-S1 bez poškodenia vláknitého prstenca..

diagnostika

Na určenie ochorenia lekár najskôr vykoná fyzické vyšetrenie a vypočuje sťažnosti pacienta. Nasledujúce príznaky, ktoré lekár diagnostikuje, budú znamenať extrúziu:

 • Počas fyzického vyšetrenia a hmatu chrbtice sa našli bolestivé oblasti;
 • Negatívny reflex v kolennom kĺbe;
 • Sťažnosti na znecitlivenie stehien a dolných končatín;
 • Zovretý sedací nerv.

Ak máte podozrenie a prítomnosť týchto príznakov, odborník predpíše jednu z dvoch metód výskumu. Počítačová tomografia zobrazuje oblasť lokalizácie patológie a porúch v štruktúre medzistavcových platničiek. Magnetická rezonancia poskytuje najkompletnejší klinický obraz o výskyte abnormalít v chrbtici. Presne ukazuje oblasti kompresie nervov, krvných ciev, koreňov a veľkosti anomálií.

Liečebné metódy

Všetky metódy liečby by mali byť presne dohodnuté a predpísané poskytovateľom zdravotnej starostlivosti. Nepoužívajte samoliečbu, môže to mať nenapraviteľné následky. V počiatočných štádiách choroby je možné zbaviť sa výčnelku (5 až 7 mm) nelekárskymi prostriedkami. Špecialista odporučí špeciálnu lekársku stravu, dá pokyny špecialistom (v prípade obezity), aby odstránili príčiny extrúzie. Individuálne vybrané cvičenia a terapeutická masáž pomôžu znížiť zaťaženie stavcov a obnoviť výživu stavcov.

S progresiou extrúzie sa zvyčajne podáva liečba liekmi, ako sú lieky proti bolesti a steroidy (ak sa vyskytne zápal). Chirurgický zákrok sa používa pri anomáliách nad 12 mm. Pacient je hospitalizovaný a je mu diagnostikovaná extrúzia, po ktorej je predpísaný chirurgický zákrok.

Liečba medzistavcových platničiek v segmente L5-S1 vyžaduje iný prístup, pretože možnou komplikáciou by bola paralýza nohy. V prípade syndrómu chvosta koní (komplex symptómov, ktoré sa vyskytujú, keď je poškodený masívny zväzok miechových nervov pochádzajúcich z terminálnej miechy), sa vyžaduje pohotovostná operácia. Pri absencii tohto syndrómu je možné použiť fyzioterapiu, komplex fyzioterapeutických cvičení a masáží.

Komplikácie a prevencia

Choroby chrbta sú vždy mimoriadne nebezpečné kvôli ich komplikáciám, možnému stlačeniu vnútorných orgánov a nervových zakončení. Medzi komplikácie patológie medzistavcových platničiek patrí:

 • Medzistavcová prietrž (ako výsledok neošetreného pretláčania);
 • Úplná alebo čiastočná paralýza;
 • Respiračné zlyhanie;
 • Problémy s močovým systémom a potenciou;
 • Znížená výška medzistavcových platničiek.

A nezabudnite na riziko počas operácie. Počas operácie sú možné komplikácie, ako je zástava dýchania, búšenie srdca, poranenie nervov a miechy, existuje veľké riziko infekcie. Samozrejme, v modernom svete sú všetky tieto komplikácie minimalizované, ale je lepšie poradiť sa s lekárom včas, ako ísť do postele pod chirurgickým skalpelom..

Najlepším spôsobom, ako zabrániť chorobe, je jej predchádzať. Ak to chcete urobiť, musíte systematicky vykonávať vyšetrenia s odborníkom, ak máte najmenšie nepohodlie, choďte na konzultáciu, viesť zdravý životný štýl, skúste pridať do denného voľného času čo najviac fyzickej aktivity..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Čo je extrúzia medzistavcových platničiek??

Počiatočné štádium tvorby prietrže alebo pretláčania medzistavcového disku nastáva v dôsledku prasknutia vláknitej membrány disku. V tomto prípade buničité jadro padá do lúmenu miechového kanála. Patológia je často lokalizovaná v bedrovej oblasti, pretože pri chôdzi je vystavená maximálnemu stresu. Menej často patológia ovplyvňuje hrudník a krčka maternice.

Existujú 3 fázy tvorby prietrže. Jeho prekurzory sú degenerované zmeny vo vláknitej časti disku. Dôvodom tohto javu je narušený obeh a nedostatok živín. V štádiu II sa v trhlinách vytvárajú výčnelky (veľkosť - do 5 mm). Vláknitá membrána zostáva neporušená.

Ak sa formácia zväčší a naruší sa integrita vláknitej membrány, dôjde k extrúzii - stupeň III. Vláknité jadro vypadne za medzistavcové platničky a je obmedzené pozdĺžnym väzom chrbtice. V závislosti od toho, na ktorej strane vypadne obsah disku, sa extrudovanie delí na tieto typy:

 • bočné (alebo bočné) - vytvára sa po stranách chrbtice;
 • chrbtová (alebo zadná) - prehĺbenie jadra sa vytvára za zadnými svalmi;
 • medián (alebo stred) - nebezpečná patológia, pretože k výčnelku dochádza v smere k miechovému kanálu.

Ľudská chrbtica sa skladá z 33 - 34 stavcov. Medzi nimi sú tlmiče - medzistavcové platničky. Slúžia na zabránenie trenia medzi stavcami počas pohybu. Disky pozostávajú z vláknitého prstenca a želé podobného jadra. Výčnelok jadra je uľahčený opotrebovaním, zakrivením a poškodením miechy, nadváhou. Rizikovú skupinu tvoria pacienti trpiaci osteochondrózou, ankylozujúcou spondylitídou.

Extrúzia prebieha bez závažných symptomatických prejavov. Príznaky sa vyskytujú počas vyčnievania jadra, ktoré komprimuje nervové korene. Sťažnosti pacientov závisia od postihnutých častí chrbtice. Kompresia miechových nervov a ožarovanie bolesti závisia od veľkosti medzistavcovej extrúzie..

Pri stlačení medzi bedrové stavce bude existovať strelecká bolesť, ktorá vyžaruje do zadku v smere chodidla pozdĺž zadnej strany stehna. Niekedy sa môže obťažovať brnenie a znecitlivenie končatiny..

Porážka segmentov C2 - Th12 je charakterizovaná bolesťou v krku a chrbte hlavy, závratmi, slabosťou horných končatín, zníženou citlivosťou pokožky tváre a abs. Pocity bolesti sa zosilňujú v nepohodlnej polohe tela a v stojacej polohe. Oslobodenie prichádza, keď si ľahnete. Symptómy patológie sú také primitívne, že extrúzia sa môže zamieňať s inými chorobami. Pri zvlášť veľkých veľkostiach sa pozoruje inkontinencia moču a stolice, parestézia končatín, neprítomnosť reflexov a narušenie vnútorných orgánov. V takom prípade je potrebné okamžité ošetrenie..

Neuropatológ vykoná konečnú diagnostiku po niekoľkých testoch. Inšpekcia pomáha určiť neprítomnosť reflexov alebo ich abnormalitu, narušenie citlivosti. Lassegov test alebo príznak napätia vám umožňujú urobiť presnú diagnózu. Po vytiahnutí sedacieho nervu pacient pociťuje zhoršenie bolesti. Test sa považuje za pozitívny, ak pacient nie je schopný zdvihnúť nohu nad 30 stupňov nad úrovňou pohovky, na ktorej leží.

X-ray ukazuje stupeň zmeny stavcov, ale nie stav medzistavcových vankúšov. Štúdie využívajúce MRI a CT budú informatívne. Počítačová tomografia ukáže lokalizáciu extrúzie a štrukturálnych zmien v stenách disku.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie bude určovať veľkosť vydutia a stupeň zovretia nervov. Diskografia vám umožňuje určiť štruktúru výčnelku. Na uskutočnenie tejto štúdie sa používa kontrastné činidlo..

Často je choroba diagnostikovaná náhodou. Ak je vzdelanie malé, sú uvedené cvičenia zamerané na gymnastiku a všeobecné posilňovanie. Liečba je zameraná na odstránenie zápalového procesu a bolesti. Hormonálne lieky sa injektujú do miechového kanála. Odborníci predpisujú konzervatívny spôsob liečby, ktorý zahŕňa:

 1. 1. Liečba drogami - nesteroidné protizápalové lieky (diklofenak, Nurofen, nimesulid); glukokortikosteroidy (prednison, dexametazón); blokáda novokainu; chondoprotektory (Chondrolol, Rumalon); narkotické analgetiká (s neúčinnosťou blokády);
 2. 2. Fyzioterapia - masáž, strečing, použitie elektrického prúdu (elektrická stimulácia, elektroforéza), cvičebná terapia, akupunktúra.

Veľké vytláčanie sa spracováva okamžite. Podobná technika liečby sa používa, ak je neinvazívna terapia neúčinná a stav pacienta sa zhoršuje. Existuje niekoľko chirurgických prístupov s minimálnou inváziou do tela. Všetky z nich sú zamerané na dekompresiu nervových koreňov a obnovu štruktúry medzistavcových platničiek..

Discectómia je endoskopická metóda liečby, ktorá minimalizuje traumu počas chirurgického zákroku. Pomocou endoskopov sa odstráni nekrotické tkanivo a koagulujú sa defekty vo vláknitom tkanive disku..

Laserová diskoplastika (alebo rekonštrukcia) sa vykonáva v lokálnej anestézii. Počas aplikácie lasera sa medzistavcový platnička zahreje na teplotu 70 stupňov, pričom sa nezhroutí. Pod vplyvom teploty dochádza k rastu chrupavkového tkaniva a regenerácii poškodeného disku. Procedúra trvá 40 minút. Úplná oprava tkaniva nastane o niekoľko mesiacov.

Odstránenie fragmentu disku sa uskutoční v prípade významného vyčnievania jadra alebo v prítomnosti syndrómu konského chvosta. Táto posledná patológia je absolútnou indikáciou pre operáciu chrbtice.

Poškodenie miechy v bedrovej oblasti je spojené s inkontinenciou moču a stolice, zníženou potenciou a narušenou funkciou vnútorných orgánov. Počas chirurgického zákroku existuje riziko vzniku infekcie. Môže sa objaviť vo vnútri disku (pri reze alebo v mieche v blízkosti nervov).

Ak je infekcia vnútri rezu, je indikovaná antibiotická liečba. Po infikovaní miechy sa vykoná druhá operácia na odstránenie infekcie. Potom sú predpísané antibiotiká..

Ale po akejkoľvek operácii existuje riziko recidívy. Častejšie sa nová extrúzia objavuje počas prvých 6 týždňov po operácii. Menej často po chirurgickej liečbe má pacient silnú bolesť. To indikuje poškodenie nervov (v dôsledku kompresie herniovým výstupkom). V pooperačnom období môže nastať problém s tvorbou vláknitého tkaniva, ktoré komprimuje nervy a spôsobuje bolesť.

Chirurgia zvyšuje riziko vzniku degeneratívnej choroby miechy. Ak je posledná patológia sprevádzaná silnou bolesťou, je predpísaný chirurgický zákrok. Aby ste zabránili rozvoju extrúzie medzistavcových platničiek, musíte monitorovať svoje zdravie od útleho detstva:

 • správne sedenie dieťaťa pri stole a stole;
 • batohy (namiesto vakov cez rameno);
 • boj proti nadváhe pomáha pri vykladaní bedier;
 • zdravý životný štýl;
 • Odporúča sa vykonávať kondičné cvičenia a posilňovať svalový korzet chrbtice.

Prognóza extrúzie závisí od závažnosti symptómov. Po včasnej konzervatívnej liečbe sa môže pacient úplne zotaviť. Niekedy séria operácií.

Extrúzia medzistavcových platničiek

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Identifikovaná extrúzia disku je tretím stupňom deštrukcie vláknitého prstenca pri dlhodobej osteochondróze. Prvým je dehydratácia a strata elasticity na pozadí zhoršenej difúznej bunkovej výživy chrupavky. Je to indikované primárnymi degeneratívnymi dystrofickými zmenami na medzistavcovej platničke. Druhou fázou je výstupok (zníženie výšky medzistavcových platničiek so zväčšením obsadenej oblasti). Stupeň výbežku sa vyznačuje silnou bolesťou, tlakom na radiálne nervy. Preto sa u pacienta vyvíja neurologické klinické príznaky (znížená citlivosť, parestézia, zhoršená citlivosť)..

Extrúzia chrbtice je treťou poslednou fázou. Potom sa už diagnostikuje herniovaný disk. Počas extrúzie medzistavcových platničiek dôjde k integrite vláknitého prstenca, v rámci ktorého je umiestnené želatínové teleso buničitého jadra. Miesto pretrhnutia je však zvyčajne umiestnené takým spôsobom, že k úplnému výstupu časti buničitého jadra cez výslednú puklinu nedošlo kvôli skutočnosti, že pozdĺžny väzec stavcov bol fixovaný. Ak je miesto pretrhnutia vláknitého prstenca v mieste, kde chýba väzivový aparát, potom sa stupeň vytláčania obchádza a okamžite sa objaví prietrž.

Ak sa počas vyšetrenia MRI zistilo, že sa vyvíja extrúzia medzistavcových platničiek, mali by ste okamžite kontaktovať vertebroológa alebo neurológa kvôli úplnej liečbe. Od herniálneho výčnelku ste oddelení minimálnym napätím v bedrovej oblasti alebo krčnej chrbtici. Hneď ako náhodou nadvihnete váhu alebo prudko otočíte hlavu, budete mať medzistavcovú prietrž. Liečba tohto stavu bude oveľa ťažšia a dlhšia ako extrúzia. Nestrácajte preto drahocenný čas, otrite sa lekárom.

V Moskve si môžete bezplatne objednať stretnutie s vertebroológom alebo neurológom na našej klinike manuálnej terapie. Lekár tu vykoná vyšetrenie, oboznámi sa s diagnostickými nálezmi a vyvinie individuálny liečebný kurz, ktorý rýchlo a bezpečne obnoví fyziologické vlastnosti vláknitého kruhu poškodeného medzistavcového disku..

Príčiny vytláčania disku

Doterajší stav techniky Existujú rôzne dôvody na vývoj extrúzie vertebrálnych kotúčov - prevažne sa prekrývajú s rizikovými faktormi pre výskyt degeneratívnych degeneratívnych zmien. Všeobecne je vytláčanie dôsledkom zanedbávanej a neliečenej osteochondrózy. Preto sú príčiny, ktoré spôsobujú komplikácie, rovnaké. Zahŕňajú:

 • udržiavanie sedavého životného štýlu s prevažne sedavou prácou;
 • nadmerná telesná hmotnosť, ktorá vytvára ďalšie fyzické a tlmiace zaťaženie chrbtice;
 • porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice;
 • nesprávnym stupňovaním chodidla vo forme plochých nôh a chodidiel;
 • deformujúca osteoartróza veľkých kĺbov dolných končatín;
 • spondylartróza, ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes a ďalšie patológie chrupavky miechy;
 • nedostatočné používanie čistej vody počas dňa, vedie k dehydratácii a zhoršenej difúznej výžive chrupavky v medzistavcových platničkách;
 • ťažká fyzická práca;
 • závažné infekcie;
 • nádory miechy;
 • spinálna tuberkulóza.

U žien sa môže objaviť extrúzia bedrovej chrbtice počas tehotenstva alebo po jeho ukončení. Dôvodom je skutočnosť, že zatiaľ čo dieťa čaká, telo prechádza výraznými hormonálnymi zmenami. Chrupavkové tkanivo zjemňuje, je narušené držanie tela, vnútorné orgány brušnej dutiny sú dislokované, zmeny prietoku krvi atď. U žien sa veľmi často vyskytujú početné choroby pohybového ústrojenstva, ktoré porušujú hygienické predpisy tehotných žien. Najbežnejšou z nich je syfyzitída alebo divergencia panvových kostí. Tento stav je teda vždy sprevádzaný silným vytlačovaním medzistavcových platničiek lumbosakrálnej chrbtice. Týmto negatívnym dôsledkom sa môžete vyhnúť nosením obväzu a aktívnej prípravy na narodenie dieťaťa. Na tento účel môžete použiť metódy manuálnej terapie, masáže a fyzioterapeutické cvičenia.

Extrúzia chrbtovej miechy

Dorsálna extrúzia je porušením integrity vláknitého prstenca medzistavcového disku umiestneného v zadnej projekcii. Je nasmerovaný smerom von, nevyvíja tlak na duralovú membránu miechového kanála. Aby ste pochopili, o čo ide - dorzálna extrúzia disku, musíte si predstaviť štruktúru chrbtice. Skladá sa z jednotlivých stavcov, ktoré majú oblúky, ktoré tvoria miechový oválny kanál. Medzi nimi sú chrupavky. Majú rovnaký tvar ako telo stavcov spolu s oblúkmi. Vo vnútri disku je podobný oválny otvor, ktorý chráni miechový kanál pred nadmerným tlakom zo stavovcov a okolitých mäkkých tkanív paravertebrálneho pôvodu. Štruktúra je vzájomne spojená pomocou pozdĺžnych väzov. Sú rozdelené na krátke, spájajúce dve susedné stavce a dlhé, ktoré začínajú blízko zadnej časti hlavy a končia v kostrči..

Kýly chrbtovej extrúzie disku sú umiestnené v zadnej časti, ktorá je tvorená oblúkami stavcov. Najčastejšie sa chrbtová extrúzia miechy vyskytuje v bedrovej oblasti. Je to spôsobené anatomicky, pretože práve v tejto časti má chrbtový stĺpec maximálnu amplitúdu pohyblivosti v prednej rovine. S ostrým ohybom dopredu alebo zdvíhaním trupu s ťažkosťami v rukách sa extrémne zaťaženie kladie na disky dolnej časti chrbta. Najčastejšie sa tvorí chrbtová extrúzia L5-S1, ktorá padá na podmienené ťažisko ľudského tela. V tomto okamihu sa často tvoria kýly. Poskytujú výrazný neurologický klinický obraz až do úplného znecitlivenia nôh a straty pohyblivosti.

Dorsálna extrúzia disku L5-S1 je nebezpečný stav, pacient vyžaduje okamžitú odbornú pomoc od neurológa alebo stavovca. Správnym liečením je možné dosiahnuť úplné obnovenie integrity a elasticity poškodeného vláknitého prstenca a tým zabrániť riziku rozvoja medzistavcovej prietrže.

Extrúzia paramediánov a stredných diskov

Medián extrúzie je porušením integrity vláknitého prstenca medzistavcových platničiek v oblasti strednej osi. Môže byť umiestnený na vonkajšej a vnútornej strane medzistavcových platničiek. Pri vyčnievaní do priemetu miechy môžu byť horné alebo dolné končatiny odobraté.

Paramediánska extrúzia je puklina medzistavcového disku bez toho, aby vychádzala z bezhmotného jadra, umiestneného vľavo alebo vpravo od strednej osi miechy. Môže byť tiež zadná alebo predná otočená smerom von alebo dovnútra..

Extrúzia disku záchranca sa hodí na manuálnu terapiu. Pri včasnom ošetrení pacienta za účelom pomoci môžeme úplne obnoviť integritu vláknitého prstenca a zabrániť vývoju hernie disku..

Vytláčanie diskov bedrovej chrbtice

Bedrová extrúzia sa môže vyvíjať v mladom veku. Ohrozené sú mladí ľudia, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou, majú zvýšenú váhu alebo majú nadváhu. U žien sa po prvý raz objavuje extrúzia bedrovej chrbtice počas tehotenstva. Zmena postoja a prerozdelenie stále sa zvyšujúceho zaťaženia vedie k tomu, že medzistavcové platničky sa doslova sploštia v samostatných segmentoch. Z tohto dôvodu nie je výskyt extrúzie lumbálnej miechy počas tehotenstva neobvyklý. Odporúča sa, aby ste starostlivo zvážili svoje zdravie a dodržiavali všetky odporúčania lekára, ktorý monitoruje tehotenstvo.

Najbežnejšou lokalizáciou vytláčania je L5-S1, pretože tento medzistavcový disk má najvyššie zaťaženie pri tlmení pri nakláňaní, otáčaní, zdvíhaní, len keď stojí na svojom mieste..

Vývoj extrúzie disku L5-S1 vyvoláva závažný zápal v paravertebrálnych tkanivách. Toto je sprevádzané silnou bolesťou, zníženou citlivosťou dolných končatín, výskytom parestézie a znížením svalovej sily nôh..

Extrúzia L4-L5 je menej obvyklá, pretože tento disk preberá zvyškové tlmiace zaťaženie. Výskyt extrúzie disku L4-L5 je charakterizovaný prítomnosťou rozsiahlych degeneratívnych degeneratívnych zmien v celom miechovom stĺpci..

Extrúzia krčnej chrbtice

Extrúzia krčnej chrbtice sa vyvíja hlavne u pacientov, ktorí sú nútení udržiavať svaly krku a goliera pod dlhodobým statickým stresom počas dňa. Preto niektorí neurológovia pripisujú extrúziu krčka maternice chorobám z povolania úradníkov, účtovníkov, krajčírky, krajčírky, rezačky, programátorov, prekladateľov atď..

Extrúzia krčnej chrbtice sa môže prejavovať bolesťou v krku. Osoba môže byť tiež narušená týlnymi bolesťami hlavy, závratmi, rozptyľovaním, ospalosťou, zníženou koncentráciou pozornosti a pamäte. Pri dlhodobom vývoji extrúzie krčnej miechy sa môže vyvinúť arteriálna hypertenzia, vegetovaskulárna dystónia, vertebrobazilárna vaskulárna nedostatočnosť a ďalšie nepríjemné komplikácie..

Extrúzia C5-C6 spôsobuje motorické a zmyslové poruchy v horných končatinách. Jedna z vetiev radiálneho nervu, ktorá sa tiahne od miechy v tomto medzistavcovom priestore, sa podieľa na tvorbe plexu brachiálneho nervu. Preto, keď dôjde k zápalovému procesu, na ruke sa začne objavovať bolesť v ruke, pocit plazivej husovitosti, pokles sily svalov a citlivosť kože.

Ošetrenie vytlačovaním diskov

Na ošetrenie extrúzie disku je dôležité obnoviť stratený tvar a elasticitu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Ak to chcete urobiť, musíte najprv vykonať niekoľko sedení trakčnej trakcie chrbtice. Tento postup umožňuje obnoviť pôvodnú dĺžku stavcovských väzov a vytvoriť podmienky na obnovenie výšky medzistavcových platničiek ovplyvnených výčnelkom..

Potom pokračuje proces extrúzie disku pomocou nasledujúcich techník:

 1. masáž a osteopatia môžu zvýšiť elasticitu všetkých tkanív, obnoviť mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín, znížiť spastické napätie v paravertebrálnych svaloch;
 2. kinezioterapia zvyšuje prietok krvi a zvyšuje tonus myocytov, čo pozitívne ovplyvňuje difúznu výživu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek;
 3. lekárska gymnastika posilňuje svalovú kostru chrbta a zabraňuje riziku opätovného výskytu osteochondrózy a jej komplikáciám v budúcnosti;
 4. reflexológia (akupunktúra) pôsobením na biologicky aktívne body na ľudskom tele začína proces prirodzenej regenerácie poškodených tkanív pomocou skrytých rezerv tela;
 5. fyzioterapia a vystavenie laserom urýchľujú regeneračný proces a zlepšujú stav všetkých tkanív.

Na ošetrenie extrúzie disku sa môžu použiť aj iné typy manuálnej expozície. Všetky z nich nie sú zamerané na odstránenie následkov choroby, ale na zastavenie patologických zmien. Na rozdiel od tradičného používania nesteroidných protizápalových liekov, farmakokinetika nielen eliminuje bolesť bez poškodenia zdravia pacienta. Začína tiež proces opravy poškodeného disku..

Pre úspešnú liečbu je tiež dôležité zmeniť životný štýl pacienta. Lekári našej kliniky ručnej terapie dávajú individuálne odporúčania, ktoré vám umožňujú normalizovať telesnú hmotnosť, zaviesť do vášho života fyzickú aktivitu, vytvoriť vhodné podmienky na prácu a nočný spánok..

Ak potrebujete liečbu na vytláčanie disku, môžete sa bezplatne dohodnúť s vertebroológom alebo neurológom na našej klinike manuálnej terapie. Zavolajte správcovi a dohodnite si čas vhodný na návštevu. Počas recepcie vykoná lekár kompletné vyšetrenie a stanoví diagnózu. Taktiež dá individuálne odporúčania a vyvinie špeciálny liečebný postup..

Čo je to extrúzia miechy

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Liečba chorôb

Na správnu diagnostiku extrúzie medzistavcového disku sa používajú dve vyšetrovacie metódy:

 • CT (počítačová tomografia) - ukazuje zmeny v štruktúre disku, lokalizáciu extrúzie;
 • MRI (magnetická rezonancia) - najpresnejšia diagnostická metóda, ktorá ukazuje oblasti kompresie nervov a krvných ciev, veľkosť extrúzie.

Liečba extrúzie medzistavcových platničiek je konzervatívna a spočíva v užívaní liekov a vykonávaní fyzioterapeutických procedúr..

Diagnóza extrúzie stavcových platní vyvoláva mnoho otázok. Čo sa skrýva pod tým? Aké je to zlé? Čo spôsobilo túto chorobu?

Extrúzia miechy je jedným zo stupňov tvorby medzistavcovej prietrže. Môže byť opísaný nasledovne: vláknitý prstenec miechy je poškodený, v dôsledku čoho sa vnútorný obsah buničitého jadra uvoľňuje vonku a udržuje sa iba na pozdĺžnom väzbe chrbtice pacienta..

Lekár môže navrhnúť extrúziu, ak má pacient predtým opísané príznaky. Pri neuralgickom vyšetrení dokáže rozpoznať patologické reflexy. Bolesť sa často objavuje, keď pacient vykonáva Lasegov test, pri ktorom by ste mali zdvihnúť rovnú nohu. Výsledok sa potom nazýva pozitívny. Dokonca aj u pacienta sa niekedy citlivosť na nohe, ako aj na chodidle mení alebo úplne chýba.

V niektorých prípadoch môže lekár predpísať krvné testy, aby včas rozpoznal zápal alebo infekciu.

Obyčajná rádiografia pomáha určiť, do akej miery je patológia chrbtice. A predsa to nikdy nepomôže rozpoznať stav medzistavcových platničiek. Aby sa zistilo, čo sa deje s diskami, mala by sa vykonať MRI (magnetická rezonancia) chorej chrbtice..

Drobné vady do 0,5 cm sa dajú liečiť pomocou trakcie chrbtice a vykonávaním terapeutických cvičení. Pri extrúzii nad 0,8 cm môže lekár predpísať komplexnú liečbu, ktorá zahŕňa masáže, fyzioterapiu, akupunktúru. Nie je vylúčené použitie cvičebnej terapie v šetrnom režime. Teraz nie je potrebný chirurgický zákrok.

Ak výčnelok dosiahne viac ako 1,2 cm, vyžadujú sa špeciálne metódy ošetrenia. Aby sa správne zvolilo, čo a ako sa má s takýmto pacientom zaobchádzať, malo by sa vykonať stacionárne vyšetrenie. Toto je jediný spôsob, ako neurobiť chybu pri výbere liečby. Najprv sa uskutoční pokus o vyliečenie choroby pomocou konzervatívnej terapie, avšak ak nedôjde k zlepšeniu stavu pacienta, môže sa vykonať chirurgický zákrok.

Operácia sa zvyčajne vykonáva vtedy, keď si pacient môže všimnúť syndróm chvosta koňa. To znamená, že ak je pacient veľmi bolestivý z kompresie nervových zakončení, sú jeho nohy a panva poškodené. Takéto veľké výlisky predstavujú veľkú hrozbu: môžu viesť k ochrnutiu. Nemá zmysel liečiť takého pacienta pomocou ambulantných metód..

V prípade lokalizácie extrúzie v bedrovej oblasti je možné s chorým zaobchádzať rôznymi spôsobmi. Pri výbere liečby by ste sa mali pozrieť, aké závažné je ochorenie. Ak je výstupok menší alebo rovný 0,2 cm a úplná absencia syndrómu konského chvosta, použijú sa konzervatívne metódy. Ak má výstupok veľkosť 0,6 cm alebo viac, vyžaduje sa chirurgický zákrok.

Prvým krokom je zastavenie zápalových procesov v tkanivách. Ak je to potrebné, zmierňte bolesť. Potom by sa mali posilniť miechové svaly, aby sa vytvoril silný svalový korzet. Na dosiahnutie tohto cieľa sú predpísané fyzioterapia a terapeutické cvičenia.

Ak dôjde k kompresii nervov, sú veľmi populárne nesteroidné lieky, ktoré zmierňujú zápal. S ich pomocou môžete zmierniť zápal a zmierniť bolesť bez veľkého množstva času.

Pomerne zriedka sa podávajú hormonálne lieky, ktoré sa injikujú do miechového kanála. Podaním potrebného liečiva týmto spôsobom sa dá zmierniť bolesť aj zápal..

Ak sa takáto liečba nezlepší alebo naopak zhorší stav pacienta, odporúča sa toto ochorenie radikálne liečiť chirurgickým zákrokom. Najpopulárnejšie typy chirurgických zákrokov v súčasnosti:

 • postdiskektomického;
 • microdisectomy;
 • endoskopia;
 • laserová diskoplastika.

Pri liečení extrúzie a prevencii jej komplikácií sa používajú určité skupiny liekov. Lekár môže v tejto konkrétnej situácii zvoliť najlepší liek na základe závažnosti ochorenia:

 • NSA. Používa sa ako lieky proti bolesti a protizápalové lieky. Nikdy ich nemožno dlho používať, aby si nezvykli;
 • Preparáty pre křupavku. Chrupavky sa uvedú do funkčného stavu a sú tiež zosilnené tak, aby sa nerozpadli. Veľmi dôležité pri liečbe osteochondrózy;
 • Vitamíny B, imunostimulanty, antidepresíva a svalové relaxanciá. Ak ich vezmete, pacient sa bude cítiť lepšie. Takéto lieky sú vynikajúcou oporou nervov, chrupavky a svalov..

Tabuľka. Extrúzne lieky.

nadpispopis
Celebrex
Nesteroidné protizápalové liečivo, ktoré účinkuje špecificky inhibíciou COX-2. Blokovanie premeny kyseliny arachidónovej na zápalové prostaglandíny je užitočné na zmiernenie bolesti a opuchu od chorôb chrbtice. Liek Celebrex neovplyvňuje žalúdočné prostaglandíny, ktoré majú ochrannú úlohu (zvyšujú miestnu vaskulatúru, stimulujú sekréciu hlienu). Zvyčajná dávka je jedna 200 mg kapsula raz denne; alebo 100 mg kapsuly dvakrát denne. Ak po 2 týždňoch liečby nedôjde k zlepšeniu, obráťte sa na lekára.
ibuprofen
Nesteroidné protizápalové liečivo. Ibuprofen je účinná látka, ktorá sa používa hlavne na liečbu bolesti a zápalu, ale môže tiež zmierniť horúčku. Znižuje zápal, odstraňuje bolesti. Vezmite 200 až 400 mg ibuprofénu.
piroxikam
Nesteroidné protizápalové liečivo. Piroxikam sa používa na liečbu ochorení chrbtice a zmierňovanie ich príznakov. Piroxikam je dostupný vo forme tabliet, čapíkov, granúl a ako injekčný roztok. Injekčný roztok sa však používa iba v závažných prípadoch, ktoré si vyžadujú rýchlu úľavu od bolesti a raz na začatie liečby. Užíva sa pri 10 - 20 mg / deň pre 1 alebo 2 dávky.
Structum
Chondroprotector. Štruktúra pomáha eliminovať príznaky spojené s degeneráciou kĺbov. Liečivo je kyselina chondroitová, ktorá v kombinácii s proteínmi tvorí proteoglykány. Sú dôležitým prvkom pri tvorbe spojivového tkaniva. Štruktúra stimuluje proteoglykánovú biosyntézu, ktorá môže zastaviť proces deštrukcie chrupavky. Liečivo sa rýchlo absorbuje po orálnom podaní. V prípade dospievajúcich starších ako 16 rokov a dospelých dávka 500 mg (1 kapsula) dvakrát denne.
"Don"
Chondroprotector. „Don“ je liek, ktorý obnovuje normálny metabolizmus v chrupavke. Glukozamín sulfát je soľ prírodného aminosacharidu glukozamínu, fyziologicky prítomného v ľudskom tele, s nízkou molekulovou hmotnosťou, dôkladne vyčistená od makromolekulárnych zložiek. Zníženie klinických symptómov sa zvyčajne prejaví 2 týždne po začiatku liečby, zatiaľ čo klinické zlepšenie sa udržuje po dobu 8 týždňov po ukončení liečby. Sasha je predpísaná 1 krát denne na mesiac a pol. „Don“ sa injikuje do svalu trikrát týždenne v priebehu najmenej 4 injekcií.
Sirdalud
Svalový relaxant. Účinná látka, tizanidín, má relaxačné a antikonvulzívne vlastnosti. Tizanidín pomáha pri odstraňovaní bolestivých svalových kŕčov. Zvyčajne sa predpisujú tri tablety štyrikrát denne z dôvodu krátkeho polčasu dve až štyri hodiny. Pri použití liekových foriem s oneskoreným účinkom stačí jedenkrát denne. Tizanidín je kontraindikovaný v prípade precitlivenosti, závažného zlyhania pečene a súčasného použitia s inhibítormi..
"Baclofen"
Svalová relaxačná centrálna akcia. Má tiež názov „Baklosan“. Účinná látka v krvi dosiahne maximálny účinok po 2 až 3 hodinách. Počiatočná dávka počas liečby je 5 mg 3-krát denne s jedlom. Každé 3 dni sa počiatočná dávka zvyšuje o 5 mg, až kým sa nedosiahne požadovaný účinok. Zvyčajná dávka po takomto zvýšení nie je vyššia ako 20 - 25 mg na dávku. Maximálna dávka pre denný príjem je 100 mg za deň. Liek je kontraindikovaný u žien počas tehotenstva a laktácie, ako aj u detí mladších ako 12 rokov.

Každá z týchto metód zlepšuje prísun krvi do chrbtice, robí jej bolesť pohyblivejšou a svalový korzet - silný. Sú tiež druhom liekov proti bolesti..

ethnoscience

Dostatočne dôležité na vyliečenie extrúzie, ľudových liekov. Pomocou nich môžete odstrániť nepríjemné pocity, obnoviť pohyblivosť postihnutej oblasti a zároveň nepoškodiť telo. Kombinácia tohto všetkého sa nemôže pochváliť chemickými drogami, od ktorých môžete očakávať akékoľvek „vedľajšie účinky“..

V rebríčku dôležitosti lekárskych opatrení v súvislosti s extrúziou je jedným z prvých miest prevencia tejto choroby.

Ak chcete efektívne zabrániť vytláčaniu alebo jeho komplikáciám, môžete prijať určité opatrenia:

 • cvičte pravidelne. Prepracovanie je škodlivé, ale na to, aby bola chrbtica zdravá, potrebujete dostatočne vyškolené chrbtové svaly;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • pri práci škodlivej pre chrbticu je lepšie zmeniť povolanie;
 • dávajte pozor na držanie tela, vyhnite sa noseniu topánok s vysokými (nad 40 mm) pätami;
 • primerane organizovať pracovisko;
 • podniknúť včasné opatrenia proti infekciám a zápalom v tele;
 • Ihneď sa poraďte s lekárom.

Pokus o liečbu sám je nebezpečný: môže to viesť k závažným komplikáciám, v dôsledku čoho stratí človek pracovnú kapacitu a môže dokonca zostať zdravotne postihnutý. Pri prvých prejavoch nepohodlia by ste mali okamžite kontaktovať odborníka.

Konzervatívne metódy sa zbavia iba malých extrúzií

Na prevenciu tejto choroby je dôležité vykonávať prevenciu

 • Počas fyzického vyšetrenia a hmatu chrbtice sa našli bolestivé oblasti;
 • Negatívny reflex v kolennom kĺbe;
 • Sťažnosti na znecitlivenie stehien a dolných končatín;
 • Zovretý sedací nerv.
 • Pacient sa podrobí počítačovej diagnostike (CT), aby určil miesto lokalizácie deštruktívneho procesu.
 • Na objasnenie diagnózy je potrebné zobrazenie pomocou magnetickej rezonancie. Pacientovi sa injikuje kontrastná látka v miechovom kanáli.
 • Zavedenie kontrastného média do postihnutej oblasti disku za účelom stanovenia stupňa vytláčania, prietrže.
 • Konzultácia neurológa s cieľom identifikovať kompresný syndróm.

Medzistavcové prietrže - kliniky v Moskve

Kýly medzistavcových platničiek sa nevyskytujú náhle, zvyčajne im predchádza niekoľko nepriaznivých stavov vyvíjajúcich sa v segmentoch chrbtice, z ktorých posledná je extrúzia medzistavcových platničiek. Táto patológia sa vyznačuje porušením integrity vláknitého prstenca disku a vyčnievaním vnútorného obsahu buničitého jadra smerom von, ktoré je čiastočne obmedzené väzom umiestneným v pozdĺžnom smere..

Degeneratívne procesy, ktoré vznikajú v dôsledku zakrivenia chrbtice (skolióza), rozvoj osteochondrózy, spondylózy a ďalších ochorení vedúcich k vyčnievaniu miechy, sa považujú za primárne príčiny defektov medzistavcových platničiek. Tieto choroby spôsobujú narušenie trofizmu jednotlivých prvkov miechy, čo je v konečnom dôsledku hlavným dôvodom zníženia elasticity, vysychania a deformácie medzistavcových platničiek..

V niektorých prípadoch sa príčinou vydutia miechy stáva poškodenie miechy, najmä keď je väzivový aparát oslabený. Nerovnomerné rozloženie fyzickej aktivity vedie k extrúziám v chrbtici, obzvlášť ohrozené sú segmenty bedrovej chrbtice..

Vertebrálna kýla sa vyvíja v štyroch hlavných fázach. Každá z nich dokáže rozlíšiť svoje vlastné charakteristiky. Ich liečba je iná a čím neskoršia je fáza ochorenia, tým ťažšie je vyliečiť..

Degeneratívna fáza. Teraz je medzistavcový disk nedostatočný v tekutine - to vedie k poklesu tlaku v disku, k jeho strate elasticity, mäknutiu a väčšej poddajnosti. Aj keď je málo tekutiny, samozrejme objem diskových tkanív nezmizne ani axiálne zaťaženie. Okrem toho sa záťaž môže neskôr vôbec zvýšiť, napríklad keď má telo sklon trpieť nadváhou alebo ak človek nesprávne žerie..

Stále sa nepozorujú významné príznaky. Znateľná je iba mierne vyššia únava chrbta a zrýchlená únava spôsobená fyzickou námahou. Zatiaľ nie sú žiadne bolesti, takže pacienti tejto fáze zvyčajne nevenujú pozornosť. Zdá sa im, že nie je potrebné uchýliť sa k pomoci odborníka.

Vláknité jadro už nemá takmer žiadne predchádzajúce odpisové vlastnosti, vláknitý kruh je tiež oslabený, a to všetko z jedného dôvodu - kvôli nedostatočnému množstvu tekutín a živín. Hustota jadra a zaťaženie chrbtice však zostali rovnaké. Takže posun jadra začína od polohy predpísanej prírodou a vytvára tlak na vláknitý kruh.

Potom všetko ide na princípe kladiva: pri každom najmenšom zaťažení jadro „bije“ vláknitý prsteň. Tu, samozrejme, ďaleko od plnohodnotného štrajku, je to len nárast tlaku, ale postupne prináša svoje výsledky. Akonáhle vláknitý prsteň začne ustupovať. To vedie k zvýšeniu výčnelku medzistavcovej platničky.

Pred nástupom bolesti je jediným príznakom únava. Ľudia, ktorí chcú pacientovi pomôcť, môžu často odporučiť šport, aby mu vrátil chrbát. Vo väčšine telocvičních však tréneri znamenajú „obnovenie chrbta“, čo znamená niečo úplne iné. Výsledkom je, že pacient pri nesprávnom výbere cvičení výrazne urýchľuje vývoj choroby.

Nakoniec jadro zistí, že v už vážne poškodenom vláknitom kruhu je uvoľnený a potom do neho „kliny“. Z tohto dôvodu sa začína druhá fáza choroby - vyčnievanie medzistavcových platničiek. Obzvlášť si všimneme: vláknitý kruh je stále neporušený a vláknité jadro je stále v rámci svojich limitov. Zatiaľ je na disku iba silný výstupok.

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

Predpovede pre vytláčanie disku sú vysoko závislé od závažnosti príznakov. Pacient môže niekedy obnoviť zdravie pomerne rýchlo len vďaka konzervatívnej liečbe. V iných prípadoch bude nutná chirurgia. Našťastie je operácia indikovaná zriedka..

Extrúzia medzistavcových platničiek je tretím stupňom tvorby prietrže medzistavcových platničiek, ktorý spočíva v rozbití vláknitého prstenca a v prolapsi pulpózneho jadra vo forme kvapky. Jadro je zadržiavané iba pozdĺžnym väzom chrbtice. Najčastejšie sa tento stav vyskytuje u žien po 45 rokoch. Najčastejšou lokalizáciou je bedrová chrbtica, menej často - hrudná a veľmi zriedka - krčka maternice..

Extrúzia medzistavcových platničiek sa vyvíja po jej vyčnievaní bez adekvátneho a včasného ošetrenia. Príčinnými faktormi pri vývoji tohto procesu sú:

 • Obezita a nadváha;
 • Zmeny chrbtice súvisiace s vekom;
 • Poranenia miechy;
 • Zakrivenie chrbtice;
 • Porucha metabolizmu;
 • Dlhé a časté zaťaženie chrbtice vrátane nosných hmotností;
 • Prítomnosť mnohých chronických ochorení chrbtice (osteochondróza, ankylozujúca spondylitída atď.).

Extrúzia disku sa zvyčajne delí lokalizáciou procesu:

 • Extrúzia krčnej chrbtice;
 • Extrúzia hrudnej chrbtice;
 • Extrúzia bedrovej chrbtice.

Klasifikácia výliskov v mieste výstupu z výčnelku:

 • Bočné - extrúzia presahuje chrbticu pozdĺž bočných povrchov;
 • Zadná (chrbtová) extrúzia - vyčnievanie jadra disku nastáva z mäkkých tkanív chrbta;
 • Centrálna extrúzia - výčnelok nastáva smerom k mieche.

K príznakom extrúzie dochádza iba vtedy, keď výstupok stláča nervové korene a zakončenie. Sťažnosti pacientov sa líšia v závislosti od postihnutej chrbtice..

 • Bolesť v krku, bolesť, s obdobím prudkého nárastu na konci pracovného dňa alebo s nepohodlnou polohou hlavy, dáva do rúk, hlavy;
 • Bolesti hlavy v krku;
 • Slabosť v krku a pažiach;
 • Necitlivosť rúk, pokožka hlavy.
 • Bolesť hrudnej chrbtice, ktorá vyžaruje do rúk, srdca, hypochondrium, zhoršená námahou alebo nepohodlnou polohou pacienta;
 • Slabosť svalov rúk a abs;
 • Necitlivosť hrudníka a paží.
 • Bolesť v bedrovej chrbtici, zhoršená nepríjemným postavením tela alebo po cvičení, vyžarujúca do pohlavných orgánov a nôh;
 • Znecitlivenie nôh a zadku;
 • Slabosť nôh;
 • Poruchy močenia;
 • Poruchy potencie.

Komplikácie extrúzie medzistavcovej platničky zahŕňajú niekoľko stavov u pacienta:

 • Paréza a ochrnutie tela alebo jednotlivých končatín;
 • Dysfunkcia panvových orgánov;
 • Úplná strata citlivosti;
 • Respiračné zlyhanie.

Aby ste sa vyhli vytláčaniu medzistavcových platničiek, mali by ste dodržiavať určité pravidlá:

 • Sledujte držanie tela od detstva;
 • Boj proti fyzickej nečinnosti;
 • Bojujte s nadváhou;
 • Včasné odporúčanie lekárovi;
 • Pravidelné cvičenie na posilnenie chrbtových svalov.

Existuje niekoľko druhov anomálií, v závislosti od toho, ktoré príznaky sa vyskytujú. Na mieste výstupu z buničitého jadra môže byť vytláčanie:

 • bočné (stredný),
 • chrbtová časť (späť),
 • stredný (stredný).

V medicíne je samostatným typom subligamentárna prietrž, pri ktorej je vyčnievaním poškodený pozdĺžny väz chrbtice. Okrem toho existujú tri štádiá výskytu:

 • Počiatočné degeneračné procesy, ktoré sa vyskytujú na pozadí porúch prietoku krvi a ďalších negatívnych faktorov, vedú k nedostatku živín a tekutín. Disk stráca hustotu, objavujú sa praskliny a poškodenia.
 • Proces formovania vydutého disku, označovaného ako výstupok. Často sa vyskytuje s osteochondrózou. Charakteristický je vyčnievanie postihnutej oblasti za miechovým stĺpcom so zachovaním integrity prstenca.
 • Extrúzia je konečným výsledkom zmien s úplným rozpadnutím prstenca a vyčnievaním, ktoré zadržujú iba pozdĺžny väz chrbtice..

Patologická diagnostika

Charakteristickým príznakom extrúzie je vyčnievanie disku o viac ako 5 mm, zápal a v dôsledku toho opuch lokalizačného miesta. Defekt sa rýchlo vyvíja, čo vedie k porušeniu štruktúry vláknitého prstenca. Vláknité jadro začína vypadávať. V tejto fáze človek necíti charakteristický syndróm bolesti. Bolesť sa prejavuje v priebehu postupu vytláčania na stavcoch l5 v lumbosakrálnej oblasti (pri stlačení sedacieho nervu)..

 • zmeny veku,
 • poranenia a modriny chrbtice,
 • choroby chrbtice,
 • hormonálne poruchy,
 • obezita,
 • podvýživa,
 • zhoršený metabolizmus,
 • ťažké bremená,
 • vrodené chyby chrbtice,
 • porušenie postavenia,
 • genetické abnormality.

V dôsledku podvýživy medzistavcové platničky stráca svoju výšku a časom sa splošťuje, pretože nie je dostatok tekutiny. V dôsledku toho vyschne, objavia sa praskliny a vytvorí sa prietrž, ktorá pri najmenšej námahe vystrelí celú dolnú časť chrbta a človek nie je schopný vykonávať jednoduchú prácu.

Stupeň vytláčania medzistavcových platničiek

 1. Počiatočné degeneratívne procesy na medzistavcovej platni. Dôvodom ich výskytu sú zmeny, ktoré sa vyskytujú v dôsledku narušenia miestneho krvného obehu a vplyvu ďalších negatívnych faktorov, ako je napríklad výskyt osteochondrózy. Výsledkom je nedostatok živín a tekutín, čo vedie k vzniku defektov na disku v podobe malých trhlín..
 2. Výčnelok je výčnelok disku, ktorého veľkosť je obvykle 1 až 5 mm. Pre toto ochorenie je charakteristické vydutie problémovej oblasti medzistavcového kotúča za stavcami, pričom sa zachováva integrita vláknitého prstenca. Najpravdepodobnejšou príčinou výčnelku je osteochondróza, sú však možné aj iné faktory, ktoré vyvolávajú výskyt tejto poruchy..
 3. Extrúzia je výčnelok s narušením integrity vláknitého prstenca a prolapsom buničitého jadra, ktoré obmedzuje iba pozdĺžny väz chrbtice. Prítomnosť bolesti v tomto type patológie je možná iba v prípade kompresie nervového koreňa, ale to sa nestáva často. Najnebezpečnejšia je extrúzia disku L5-S1 (lumbosakrálna), toto umiestnenie choroby môže viesť ku kompresii sedacieho nervu..

Dôvody rozvoja

Ľudský stavca sa skladá z mozgového kanálika, tela chrbtice a oblúka. Miecha s koreňmi preteká kanálom. Stavce sa nachádzajú medzi telami stĺpa. Miecha obsahuje jadro, vláknitý prsteň. Mobilita štruktúr je zabezpečená stálou dodávkou tkanív. Ak dôjde k narušeniu tejto výživy, zničia sa štrukturálne prvky pohybového aparátu.

Príčiny patologického vyčnievania buničitého jadra môžu byť:

 • Staroba pacienta - čím starší je človek, tým horší je jeho metabolizmus v tele; množstvo výživných látok vstupujúcich do medzistavcových priestorov je kriticky znížené a začína sa proces sušenia tkanív.
 • Dôsledky mechanického poškodenia chrbtice, ktoré viedli k premiestneniu tkanív na niektorých častiach pohybového aparátu.
 • Provokujúce faktory vo forme osteochondrózy, skoliózy.
 • Nerovnováha hormónov v tele (často sa vyskytujúca u žien).
 • Obezita.
 • Dlhé denné cvičenie.

Veľmi málo ľudí chápe, ako vyzerá ich chrbtica z lekárskeho hľadiska. Miecha má zloženie: telo, miechový kanál, oblúk. Vo vnútri kanála je miecha s koreňmi. Medzistavcový disk je umiestnený medzi telami, ktoré tvoria chrbticu. V strede miechy je jadro, okolo neho je vláknitý prsteň.

Dôvody vedúce k podvýžive a následnému vyčnievaniu buničitého jadra sú:

 • Zmeny súvisiace s vekom sú hlavnou príčinou extrúzie. V priebehu času sa množstvo výživných látok vstupujúcich do stavcov znižuje v dôsledku vysychania tkanív paravertebru;
 • Prijaté poranenia stavcov, ktoré viedli k zmenám a posunom v tkanivách blízko stavcov a ako výsledok deštrukcie stavcov;
 • Existujúce choroby chrbtice: osteochondróza, skolióza atď., Neliečené alebo nedostatočne ošetrené;
 • Poruchy hormonálneho pozadia, metabolizmu, výživy, najmä obezity;
 • Choroby spojené s povolaním, zdvíhanie ťažkých predmetov, dlhé zaťaženie chrbta.

Ľudská chrbtica je komplexný systém prvkov pozostávajúcich z kostného tkaniva - stavcov, medzi ktorými sú dostatočne malé mäkké vankúšiky - medzistavcové platničky. Ich funkciou je spojenie jednotlivých stavcov do jedného systému a znehodnocovanie chrbtice pri pohybe tela. Vo svojej štruktúre majú vonkajší vláknitý kruh a vnútorné buničité jadro.

Miechy sú denne vystavené silnému stresu. A pri odpočinku alebo pri náraste už veľkého nákladu môže ich vonkajšia škrupina vyčnievať za chrbticu. Nebezpečenstvo tohto stavu spočíva v tom, že v dôsledku týchto procesov sa môžu vyskytnúť zovreté nervové zakončenie. To môže viesť nielen k výskytu bolesti chrbta, ale aj k rôznym problémom s vnútornými orgánmi a dokonca k ochrnutiu končatín..

Hlavné dôvody vzniku vytláčania disku:

 • rachiocampsis;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • osteochondrosis;
 • spondylóza;
 • narušenie metabolických procesov v tkanivách, v dôsledku ktorých dochádza k vysušeniu disku;
 • nadmerné zaťaženie chrbta;
 • nadváha;
 • zranenia.

Extrúzia disku sa môže začať, ak sa výstupok dlho nespracováva. Hlavnými príčinami tohto ochorenia sú zvyčajne osteochondróza a súvisiace choroby. Tento zoznam sa však na nich neobmedzuje. Tu sú ďalšie možné príčiny vytláčania:

 • plnosť;
 • pravidelné silné fyzické cvičenia;
 • Vek;
 • metabolické problémy;
 • poranenia miechy;
 • nedostatok pohybu.

Silná fyzická aktivita môže viesť k extrúzii.

Existuje mnoho dôvodov na objavenie sa extrúzie stavcových platničiek - zvyčajne sú spojené s rizikovými faktormi rozvoja degeneratívnych degeneratívnych zmien. Extrúzia je zvyčajne dôsledkom neliečenej osteochondrózy. Dôvody preto zahŕňajú:

 • sedavý životný štýl a sedavá práca;
 • zakrivenie chrbtice a zhoršené držanie tela;
 • nesprávnym stupňovaním chodidla, ktoré sa môže prejaviť vo forme plochých nôh a klieští;
 • deformujúca osteoartróza veľkých kĺbov dolných končatín;
 • nadmerná telesná hmotnosť, čo spôsobuje zaťaženie chrbtice;
 • spondylartróza, ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes a ďalšie reumatoidné lézie chrupavky miechy;
 • nedostatočné používanie čistej vody počas dňa, vedie k dehydratácii a zhoršenej difúznej výžive chrupavky v medzistavcových platničkách;
 • ťažká fyzická práca;
 • nádory miechy a ťažké infekcie miechy.

U žien dochádza k extrúzii bedrovej chrbtice počas tehotenstva alebo po pôrode. Počas nosenia dieťaťa prechádza telo vážnymi hormonálnymi zmenami. Tkanivo chrupavky zjemňuje, dochádza k dislokácii vnútorných orgánov brušnej dutiny, k narušeniu držania tela, k zmene krvného toku atď..

Odrody anomálií

Na výstupnom mieste buničitého jadra:

 • Bočné vytláčanie. Vláknité jadro smerom von, po stranách chrbtice;
 • Dorsálna extrúzia (späť). Celulózové jadro sa rozprestiera do mäkkých tkanív paravertebru;
 • Centrálne vytláčanie. Výstup z jadra je nasmerovaný na miechu, čo môže viesť ku kompresii.

Existuje samostatný typ subligamentárnej extrúzie, táto patológia sa nazýva poškodením pozdĺžneho väziva chrbtice počas vysunutia a objavením sa subglottickej extrúzie..

Extrúzia chrbtice sa klasifikuje v závislosti od oblasti chrbtice, kde vyčnieva vláknité jadro. Extrúzny proces môže byť lokalizovaný v oblasti krku, hrudníka a bedrovej oblasti..

Vzhľadom na oblasť vyčnievania buničitého jadra je konečná diagnóza definovaná ako:

 • Bočné - jadro stavcového priestoru vychádza v strednej a bočnej časti chrbtice.
 • Dorsálna extrúzia disku 15 s1 sa vyvíja v mäkkých paravertebrálnych tkanivách.
 • Subligamentárna extrúzia sa vyznačuje samostatnou položkou a vyznačuje sa poškodením väzov pohybového aparátu (výsledkom je subglottický extrúzny proces)..
 • Patologický proces centrálnej extrúzie - vyčnievanie jadier medzistavcového priestoru v smere k mieche.

Poškodenie krčnej chrbtice sa určuje výlučne skenovaním MRI. Proces vytláčania 14 sa uskutočňuje s poškodením stavcov (na nich sa objavujú praskliny), v dôsledku čoho tkanivá strácajú svoju mobilitu. Osoba trpí silnou bolesťou, ktorá mu neumožňuje vykonávať základné činnosti v domácnosti.

Príznaky extrúzie

Prítomnosť chrbtovej extrúzie disku je charakterizovaná množstvom symptómov, pričom treba poznamenať, že sama osoba by sa určite mala poradiť s lekárom. Znaky vývoja patológie:

 • pocit ostrej bolesti v určitom mieste chrbtice;
 • strelecké bolesti na zadok alebo dolnú končatinu;
 • vzhľad krivosti (nie vo všetkých prípadoch);
 • svalová necitlivosť;
 • pokožka začína strácať citlivosť.

V závislosti od toho, kde sa extrúzia nachádza, sa príznaky choroby tiež menia. V prípade vytláčania v oblasti krčka maternice sa objaví bolesť v krku alebo v rukách, najmä ak sedíte na dlhom čase na jednom mieste (napríklad pri počítači). Ale najviac zo všetkých symptómov je cítiť, ak sa patológia vytvára v bedrovej oblasti.

Tabuľka. Klasifikácia pretláčania disku.

Typpopis
postrannéDisk začne vyčnievať po stranách chrbtice. Tento typ sa tiež nazýva bočné vytláčanie..
Zadná stranaV tomto prípade vyčnieva nielen po stranách, ale aj za chrbticu.
mediánNazýva sa tiež centrálna. Disk vyčnieva smerom k kanálu miechy. Toto je najnebezpečnejšia možnosť pre ľudské zdravie..
chrbtovejExtrúzia chrbta. Výčnelok sa vytvára smerom k mäkkým tkanivám chrbta..

Extrúzia medzistavcových platní v jej klinickom priebehu je charakterizovaná neprítomnosťou výrazného syndrómu bolesti. Bolesť sa prejavuje iba v prípade zvierania sedacieho nervu. Neexistuje klinika chorôb. Extrúzia sa zisťuje pri rutinných vyšetreniach alebo pri deštruktívnej deštrukcii stavcov a zápale medzistavcových tkanív. Neurologické príznaky spojené s poškodením nervových zakončení sú zriedkavé.

Ak je proces vytláčania lokalizovaný v krčnej oblasti, osoba pociťuje bolesť v krku. Pri porážke lumbosakralu sa syndróm bolesti prejavuje trochu intenzívnejšie.

Príznaky procesu vytláčania sa prejavujú vo forme:

 • Lokálny syndróm bolesti.
 • Porušenie citlivosti dolných končatín.
 • Porucha funkcie moču.
 • Búšenie srdca.
 • Žiadne reflexy kolena.

Pacienti majú stav celkovej slabosti, pokles fyzickej aktivity, výkonnosť v pozadí lézie pohybového aparátu. Toto je nebezpečenstvo choroby: rovnaké symptómy sa vyskytujú pri mnohých ďalších chorobách..

Až do okamihu, keď začne proces vylisovania nervových koreňov spôsobujúci silnú bolesť, príznaky extrúzie prakticky neexistujú. Nakoľko to bude bolieť v tejto alebo tej oblasti, závisí od umiestnenia výčnelku vláknitého jadra. Tupá bolesť krku prechádzajúca na hlavu, ruky.

Bolestivý syndróm za hrudnou kosťou, bližšie k chrbtici, prenášaný v oblasti srdca, rebier, letargie svalov rúk a brucha. Bolesť v bedrovej oblasti, prenášaná do trieslovej oblasti a nôh. Porušenie mužských funkcií, strata citlivosti a slabosti nôh a bokov, poškodenie močového systému.

Piriformis syndróm je charakterizovaný komplexom bolestivých pocitov vznikajúcich v oblasti zadku v dôsledku subglottického prolapsu medzistavcových platničiek v segmente L5-S1 bez poškodenia vláknitého prstenca..

Vo väčšine prípadov toto ochorenie nie je sprevádzané bolesťou a nemá iné klinické prejavy, preto je choroba najčastejšie zistená náhodou. V niektorých prípadoch môže patológia spôsobiť kompresiu nervových koreňov, v tomto prípade bude bolesť v mieste extrúzie, v niektorých prípadoch sú možné neurologické odchýlky, v zriedkavých prípadoch poruchy orgánov spojené s poškodeným nervom. Ak sa extrúzia nachádza v krčnej chrbtici, môže sa vyskytnúť bolesť v týlnej oblasti alebo horných končatinách.

Najvýraznejšie príznaky počas extrúzie možno pozorovať v bedrovej chrbtici. Hlavné príznaky sú nasledujúce:

 • Lokálna bolesť pri štiepení nervového procesu.
 • Parestézia (poruchy citlivosti) na stehne a nohách.
 • Dysfunkcia panvových orgánov.

Pri prietrži je syndróm bolesti výraznejší ako pri akomkoľvek stupni extrúzie medzistavcovej platničky. Toto je subjektívny diagnostický znak, ktorý umožňuje rozlíšiť patológiu. Extrúzia sa najčastejšie vyznačuje miernou bolesťou.

Počiatočnú diagnózu choroby stanoví lekár počas vyšetrenia pacienta. Podozrenie z extrúzie nachádzajúce sa v bedrovej oblasti sa robí na základe niekoľkých charakteristických neurologických príznakov:

 • Prítomnosť lokálnej bolesti počas hmatu chrbtice.
 • Parestézia v femorálnej oblasti a nohách.
 • Neprítomnosť reflexov v kolennom kĺbe a v premietnutí Achillovej šľachy.
 • V zriedkavých prípadoch syndrómu piriformis (s kompresiou nervu v oblasti L5-S1).

Ak sú prítomné všetky príznaky, lekár musí predpísať diagnostické testy na potvrdenie diagnózy. Najviac informatívne metódy na identifikáciu tejto patológie sú CT a MRI. Pre presnejšiu diagnostiku je možné uskutočniť prieskum so zavedením kontrastného média. Kontrast vstreknutý priamo do medzistavcových platničiek.

V prvých štádiách vývoja, pred bolesťou, sa choroba neprejavuje. Ale bolesť v postihnutej oblasti môže vyžarovať do hlavy a rúk (s cervikálnou léziou), do srdca a hrudníka (s hrudníkom), do slabín a nôh (s bedrovou kosťou). Počas pohybov sa objavujú silné neznesiteľné bolesti, lumbago.

Extrúzia chrbtového disku

Dokonca aj tí, ktorí nemajú problémy s chrbtom, sú si vedomí toho, čo je medziobratlová kýla, aké nebezpečné je toto ochorenie a aké nepohodlie môže spôsobiť. Od začiatku sa však nevyvíja a náhle nevzniká. Predchádzajú mu rôzne negatívne podmienky spojené so štruktúrou chrbtice, ktorá sa potom postupne vyvinie do medzistavcovej prietrže. Dorsálna extrúzia disku je jedným z vážnych štádií vývoja medzistavcovej prietrže.

Video - Liečba vytláčania prietrže

Patologické stavy chrbtice v oblasti 15 stavca sa liečia odlišne. V počiatočnej fáze procesu je pacientovi predpísaný komplex protizápalových liekov. Ak je výčnelok diagnostikovaný do 6 mm, je indikovaný chirurgický zákrok. Inak dôjde k ireverzibilným zmenám v tele pacienta - ochrnutie končatín až do úplného obmedzenia mobility.

Neuropatológovia, stavci a chirurgovia kategoricky neodporúčajú použitie tradičnej medicíny pri liečbe extrúzie miechy. Hlavným smerom v liečbe byliniek je obklady, ktoré znižujú zápalový proces, zvyšujú imunitu, blokujú degeneratívne zmeny v kostiach a chrupavkách. Kombinovaná taktika môže priniesť účinnosť: použitie tradičnej medicíny, chirurgických metód liečby, liekovej terapie.

Venujte pozornosť efektívnym metódam tradičnej medicíny vo forme:

 • Znižuje tuky z koní, ktoré sú na 2 dni. Pôsobenie tukov je založené na skutočnosti, že sa vstrebáva do hornej vrstvy epidermy, zmierňuje bolesť.
 • Je možné normalizovať pohodu pacienta pomocou éterických olejov. Zasiahnuté miesto trite denne jedľou, eukalyptom a ihličnatými olejmi, aby sa vaše zdravie normalizovalo.
 • Zápal je možné zmierniť pomocou infúzie cesnaku. Na výrobu kaše zmiešajte jednu rozdrvenú hlavičku cesnaku a jeden liter alkoholu. Infúziu lieku podávajte 7 dní. Po namáhaní a postihnuté miesto bolesti natrite tekutinou. Potom zazátkujte chrbát vlnou šatkou pre intenzívne otepľovanie.
 • Pripravte si tinktúru na orálne podanie z bylín - kostra, elecampan, hemlock. Bylinky je potrebné miešať v rovnakom množstve, naliať vriacu vodu, variť 20 minút. Kmeň vývaru, trvať 200 ml 3 krát denne.
 • Nalejte osiku kôru s horúcou vodou, varte 10 minút na miernom ohni, nechajte vylúhovať ďalších 30 minút. Uchovávajte vývar v termoske, vezmite ho čerstvé po celý deň pred každým jedlom.

Terapia extrúziou disku sa vykonáva pomocou nasledujúcich metód expozície:

 1. kinezioterapia posilňuje svalovú kostru chrbta a eliminuje riziko rozvoja opakovanej osteochondrózy a extrúzie v priebehu nasledujúcich 3 až 5 rokov;
 2. lekárska gymnastika urýchľuje prietok krvi kapilárami a vracia stratený tonus myocytov, čo má dobrý vplyv na difúznu výživu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek;
 3. masáž zvyšuje elasticitu všetkých tkanív;
 4. osteopatia obnovuje pohyb krvi a lymfatickej tekutiny, znižuje spastické napätie v paravertebrálnych svaloch;
 5. akupunktúra ovplyvňuje biologicky aktívne miesta na ľudskom tele, procesy prirodzenej regenerácie chrupavkového tkaniva sa spúšťajú použitím skrytých rezerv tela;
 6. fyzioterapia a laserová expozícia urýchľujú proces hojenia a zlepšujú stav tkanív.

Na liečbu extrúzie disku možno použiť aj iné typy terapeutických účinkov. Všetky z nich sú zamerané na zastavenie patologických zmien a nie na odstránenie symptómov choroby.

Pre úspešnú liečbu je tiež dôležité zmeniť životný štýl pacienta. Je potrebné normalizovať telesnú hmotnosť, zaviesť do tela návyk fyzickej aktivity, vytvoriť ergonomické podmienky pre prácu a nočný spánok..

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Bezplatnú službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Pomohol materiál??

(1) ľudia odpovedal užitočne

 1. Najprv je potrebné zbaviť sa zápalu tkaniva, ak je to potrebné, zmierniť bolesť a potom posilniť chrbtové svaly, aby sa vytvoril spoľahlivý svalový korzet. Na tento účel sú predpísané fyzioterapeutické procedúry a terapeutické gymnastické komplexy.
 2. Pri kompresii nervových koreňov sa široko používajú nesteroidné protizápalové lieky na rýchle zmiernenie zápalu a lokálnej bolesti.
 3. V zriedkavých prípadoch sa predpisujú hormonálne lieky, ktoré sa injikujú priamo do miechového kanála. Tento spôsob podania môže znížiť nielen silnú bolesť, ale tiež významne znížiť zápalové reakcie.

Ak konzervatívne metódy liečby nevedú k uzdraveniu pacienta a jeho celkový stav sa zhorší, odporúča sa prejsť na chirurgické metódy liečby na radikálne odstránenie extrúzie. Najbežnejšími typmi operácií sú discektómia, mikrodisektómia, endoskopia, laserová diskoplastika.

Na záver by som chcel povedať pár slov o preventívnych opatreniach. Aby ste zabránili rozvoju extrúzie - sledujte svoju váhu, jesť zdravé potraviny, viesť aktívny životný štýl, športovať, snažte sa preťažiť chrbticu..

zdroj

prevencia

Aby ste sa vôbec vyhli tomuto patológiu, musíte sa starať o svoje zdravie už od detstva. Napríklad deti by sa mali naučiť vždy udržiavať správne držanie tela, najmä keď sedí pri stole a robia domáce úlohy. Tašky na školské knihy a doplnky by mali byť vo forme batohu - možnosti na prenášanie cez jedno rameno nie sú pre dieťa vhodné, môžu viesť k zakriveniu chrbtice. Je tiež dôležité kontrolovať telesnú hmotnosť - nadmerná váha môže nepriaznivo ovplyvniť celý stavcový systém.

Deti aj dospelí by mali viesť zdravý životný štýl a cvičiť. Navyše nehovoríme o ťažkých druhoch. V živote každého človeka by však mala byť aspoň gymnastika alebo cvičenie ráno. Tým sa posilní svalový korzet tela, takže zaťaženie chrbtice bude menšie.

Choroby chrbta sú vždy mimoriadne nebezpečné kvôli ich komplikáciám, možnému stlačeniu vnútorných orgánov a nervových zakončení. Medzi komplikácie patológie medzistavcových platničiek patrí:

 • Medzistavcová prietrž (ako výsledok neošetreného pretláčania);
 • Úplná alebo čiastočná paralýza;
 • Respiračné zlyhanie;
 • Problémy s močovým systémom a potenciou;
 • Znížená výška medzistavcových platničiek.

A nezabudnite na riziko počas operácie. Počas operácie sú možné komplikácie, ako je zástava dýchania, búšenie srdca, poranenie nervov a miechy, existuje veľké riziko infekcie. Samozrejme, v modernom svete sú všetky tieto komplikácie minimalizované, ale je lepšie poradiť sa s lekárom včas, ako ísť do postele pod chirurgickým skalpelom..

Najlepším spôsobom, ako zabrániť chorobe, je jej predchádzať. Ak to chcete urobiť, musíte systematicky vykonávať vyšetrenia s odborníkom, ak máte najmenšie nepohodlie, choďte na konzultáciu, viesť zdravý životný štýl, skúste pridať do denného voľného času čo najviac fyzickej aktivity..

Dôrazne sa neodporúča používať ako hlavnú terapiu alternatívne metódy liečby. Je potrebné si uvedomiť, že pretláčanie medzi stavcami takmer vždy vedie k prietrži. Začnite sledovať svoj životný štýl, uchyľujte sa k miernej fyzickej aktivite a robte ľahkú gymnastiku chrbtice niekoľkokrát denne.

Nezabudnite začať jesť správne: nedostatok vitamínov a minerálov môže spôsobiť deštruktívne zmeny v kostnej hmote.

Odmieta zlé návyky, pretože príjem alkoholických nápojov, fajčenie, sú faktory, ktoré narušujú prirodzený metabolizmus v tele. Tomuto ochoreniu môžete predchádzať pomocou včasného preventívneho vyšetrenia raz ročne. V skorých štádiách môžete diagnostikovať trhliny, zápalový proces chrbtice. Takéto preventívne opatrenia pomôžu vyhnúť sa chirurgickému zákroku, ako aj predĺženiu liečby liekmi..

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Ak sa chcete vyhnúť takýmto javom, musíte postupovať podľa jednoduchých pravidiel. Obmedzte zaťaženie chrbtice, nezaťažujte závažia trhnutím alebo nezávisle. Ak sa vyskytnú choroby, ako je osteochondróza alebo skolióza, pravidelne navštevujte svojho lekára, aby ste včas zabránili komplikáciám alebo poruchám..

Medzistavcové vytláčanie disku je posledným krokom na ceste k hernii

Ak lekár odporúča chirurgický zákrok, musíte sa samozrejme dohodnúť. Je však dôležité pamätať na možné riziká a komplikácie, pretože akýkoľvek chirurgický zásah do chrbtice je pre telo veľkým stresom. Napríklad existuje riziko infekcie disku alebo miechového kanála. V prvom prípade budete musieť antibiotiká pripojiť, aby ste si s tým poradili. Ak infekcia ovplyvnila kanál miechy, lekári odporučia ďalšiu operáciu, po ktorej bude ešte potrebné brať antibiotiká..

Je tiež dôležité si uvedomiť, že aj po úspešnej operácii existuje riziko relapsu. Spravidla sa opakovaná extrúzia objaví v priebehu prvých 1,5 mesiaca po operácii.

Existuje riziko vzniku a degeneratívnych chorôb chrbtice. Faktom je, že po operácii sa disk v každom prípade zmení a môže sa dokonca poškodiť. Výskyt degeneratívnej choroby môže spôsobiť, že je potrebné znovu ľahnúť pod nôž chirurga. Spravidla sa objavuje niekoľko rokov po operácii.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kĺbové patológie sú jednou z najbežnejších chorôb za posledných desať rokov. K takýmto chorobám patrí aj hygróm na prste. Liečba patologického procesu môže byť konzervatívna alebo chirurgická.
Ako liečiť pupočníkovú prietrž bez chirurgického zákroku. Ľudové lieky a bylinné liečby. Liečba kýly domaPrečítajte si naše odborné poradenstvoS pupočnou kýlou je možné vidieť výstupok na tele v pupku.
Pri kýle chrbtice je chrbát vystavený nerovnomernému zaťaženiu. Pás s medzistavcovou prietržou uľahčuje pohyb pacienta, neumožňuje ďalšie premiestnenie diskov, vyhrieva miesto poškodenia.