loader

Hlavná

Hlava

Hernia L5 - S1

V priebehu rokov sa medzistavcové platničky opotrebovávajú v dôsledku vážnej fyzickej námahy alebo pôsobenia iných faktorov a tiež postupne strácajú svoju elasticitu a elasticitu. Pretože ťažisko ľudského tela je umiestnené na hranici prechodu lumbálnej chrbtice na lumbosakrálnu, je vystavené maximálnemu statodynamickému zaťaženiu. Preto sú približne na polovici všetkých pacientov, u ktorých sa nachádzajú medziobratlové kýly, prítomné na úrovni segmentu L5 - S1..

Disk L5 - S1 sa nachádza medzi posledným bedrovým stavcom a krížovou kosti. Degeneratívne zmeny, ktoré sa v ňom vyskytujú počas osteochondrózy, obezity, skoliózy, traumy, metabolických a iných porúch, vedú najprv k vzniku výbežku L5 - S1 a následne k prietrži. Intenzívna fyzická aktivita, najmä spojená so vzpieraním, môže tiež vyvolať vývoj ochorenia. Sedavý, sedavý spôsob života tiež spôsobuje narušenie výživy tkanív disku, postupné znižovanie jeho hydratácie, pružnosti a v dôsledku toho vedie k vyčnievaniu, prietrži disku.

Pretože takzvaný cop (veľký nervový plexus) prechádza na úrovni L5 - S1, tvorba kýly rýchlo vedie k závažným bolestiam a neurologickým komplikáciám. S predčasnou liečbou sa vyvíja syndróm konského chvosta, ktorý spôsobuje:

 • silná bolesť dolnej časti chrbta, siahajúca až k nohám;
 • parestézia zadných povrchov stehien a perinea;
 • svalová slabosť nôh, znížené koleno a Achillove reflexy;
 • fekálna a močová inkontinencia;
 • erektilná dysfunkcia.

Druhy kýly

Rozlišujte medzi prednou a zadnou medzistavcovou herniou. Ak sú však formované na vonkajšej strane stavcov a zriedka vedú k narušeniu pohody, potom zadný, vystupujúci do miechového kanála, predstavuje spôsob, ako vyvinúť tlak na korene nervov a vyvolať vážne komplikácie..

Kýla môže vyčnievať do rôznych oblastí miechy, smerom k povrchu jedného z stavcov, atď. Z tohto dôvodu sa rozlišujú nasledujúce typy medzistavcových prietrží.

chrbtovej

Kýla sa tvorí v oblasti priechodu koreňov miechy. Vyvoláva bolesť chrbta, siaha až po zadok, bedrové kĺby a tiež lenivosť. Pri tomto type herniálneho výčnelku je pre pacientov ťažké sedieť, znecitlivenie nôh, zníženie objemu svalov dolných končatín a rýchly nástup únavy pri chôdzi. Keď svalové napätie v brušných svaloch.

medián

Kýla sa nachádza v strede miechového kanála. Vyvoláva bolesť v dolnej časti chrbta, siahajú až po chrbát bokov, nôh, niekedy aj nôh. Pri veľkých rozmeroch dochádza k porušeniu kontroly močenia, zhoršeniu erekcie a zníženiu citlivosti nôh, čo vedie k parézii alebo paralýze..

Paramedianní

Vláknité jadro vyčnieva do pravej alebo ľavej strany miechového kanála, kde prechádza veľa nervových zakončení. To spôsobuje pálivé bolesti v perineu, problémy s močením a vyprázdňovaním dokonca aj pri silných nutkaniach, ako aj pocit znecitlivenia v oblasti slabín..

Foraminal

Kýla sa nachádza v najužšom mieste chrbtice (foraminálny otvor). Pretože ním prechádzajú nervové vlákna, môže aj malá formácia vyvolať veľmi silnú bolesť a spôsobiť vážne neurologické abnormality.

Kruhové alebo difúzne

Vypuknutie zaberá celý priestor miechy, čo je spojené so závažným rizikom kompresie miechy. Tvorba prietrže je sprevádzaná prítomnosťou bolesti dokonca aj v pokoji, pocitom brnenia v nohách a silnou slabosťou až do straty motorickej schopnosti a kontroly nad vyprázdňovaním močového mechúra a čriev..

oddelený

Predstavuje oddelenú časť buničitého jadra, premiestnenú z postihnutého medzistavcového disku smerom nahor alebo nadol cez miechový kanál. Sekvestrovaná hernia je 100% indikáciou pre chirurgický zákrok. Oddelenie časti jadra je sprevádzané silnou bolesťou chrbta, zvýšenou bolesťou pri namáhaní, zníženou pohyblivosťou nôh.

Bez ohľadu na typ kýly L5 - S1 vedie jej tvorba takmer okamžite k zníženiu kvality ľudského života a spôsobuje silnú bolesť chrbta a nôh..

diagnostika

Na diagnostiku medziobratlovej kýly L5 - S1 sa vyžaduje predovšetkým vyšetrenie neurológa alebo stavovca osobne. Pri prvej konzultácii lekár zhromaždí anamnézu, zistí pracovné podmienky, povahu príznakov a vyšetrí pacienta. To naznačuje prítomnosť prietrže a predpisuje ďalšie štúdie:

 • MRI
 • Röntgen lumbosakrálnej chrbtice;
 • CT
 • myelografia.

Najinformatívnejšou metódou na diagnostikovanie choroby je MRI. Štúdia vám umožňuje presne určiť prítomnosť vyčnievania alebo prietrže ktoréhokoľvek segmentu stavcov a motorov a dokonca odhaliť zvlášť ťažko diagnostikovateľné predné kýly. Vďaka MRI lekár dostáva presné údaje o umiestnení výčnelku, jeho veľkosti, sklonu k sekvestrácii, čo vám v každom prípade umožňuje predpísať najúčinnejšiu liečbu..

Konzervatívne metódy liečby kýly chrbtice L5 - S1

Liečba bez prietrže kýly L5 - S1 v skorých štádiách vývoja je často úspešná a vedie k normalizácii stavu pacienta. Trvanie remisie však priamo závisí od toho, do akej miery človek vedie správny životný štýl a aké stresy sú denne vystavené. Aby sa však dosiahla pozitívna dynamika, terapia musí byť správne vybraná a komplexná..

Drogová terapia

Je potrebné odstrániť bolesť, svalové kŕče a zlepšiť vodivosť nervových impulzov. Na tento účel sa predpisujú NSAID, relaxanty svalov a vitamíny B. Chondroprotektory sa môžu použiť na urýchlenie procesov obnovy chrupavky, ale účinnosť liekov tejto farmakologickej skupiny nemá 100% potvrdenie..

blokáda

Anestetické injekcie (lidokaín, novokaín), niekedy v kombinácii s kortikosteroidmi na určitých miestach v oblasti postihnutého segmentu stavovcov. Používajú sa na rýchle zmiernenie akútnej bolesti, ale môže ich vykonať iba kvalifikovaný zdravotnícky personál v podmienkach úplnej sterility..

Manuálna terapia

Priebeh sedení v určitom intervale vám umožňuje eliminovať kŕče nadmerne namáhaných svalov a naopak, aby sa tón príliš uvoľnil. Obnovenie správnej anatómie segmentu chrbtice môže dokonca viesť k zmenšeniu prietrže.

Sada individuálne zvolených cvikov vám umožní posilniť svalový korzet a znížiť zaťaženie postihnutej oblasti chrbtice.

fyzioterapia

Jeho cieľom je znížiť intenzitu bolesti, normalizovať svalový tonus a zlepšiť vedenie nervov. Na tento účel je predpísaný priebeh elektroforézy, magnetoterapie, terapie diadynamickými prúdmi.

V niektorých prípadoch sa pacientom odporúča trakčná terapia, t. Pomocou tejto pomoci sa vysunuté stavce dostanú na svoje miesto a vzdialenosť medzi nimi sa mierne zvýši, čo eliminuje nadmerný tlak na postihnuté medzistavcové platničky..

Na zvýšenie účinnosti konzervatívnej liečby sa môžu pacienti uchýliť k používaniu ďalších metód:

 • reflexná terapia;
 • kinezioterapia;
 • osteopatia;
 • hirudotherapy.

Operácia spinálnej hernie L5 - S1

Chirurgia prietrže lumbosakrálnej chrbtice je extrémne opatrenie, ktoré sa používa v presne definovaných situáciách:

 • pri absencii pozitívnych zmien stavu pacienta po 1-3 mesiacoch liečby konzervatívnymi metódami;
 • ťažký syndróm chvosta koňa;
 • výskyt ochrnutia;
 • sekvestrované kýly.

Všetky operácie prietrže sú minimálne invazívne a majú vysokú úroveň bezpečnosti. Moderná neurochirurgia ponúka také riešenia problému ako:

 • nucleoplasty;
 • endoskopická chirurgia;
 • microdisectomy.

Špecifická taktika chirurgického výkonu pri herniovanom disku L5 - S1 je vybraná na základe jeho veľkosti, typu a celkového zdravotného stavu pacienta. Ak sa vo fáze predoperačnej prípravy predpokladá, že sa odstráni významná časť medzistavcovej platničky, neurochirurg bude informovať pacienta o potrebe nainštalovať špeciálny implantát na uzavretie výslednej poruchy. Dnes sa na tieto účely používa špeciálna sieťka Barricaid. Používa sa na vyrovnanie chýbajúcej časti vláknitého prstenca a na zabránenie úniku buničitého jadra cez existujúcu defekt..

Medzistavcová prietrž L5 - S1 niekedy dosahuje také rozmery, že je potrebné úplné odstránenie disku. V takýchto situáciách sa neurochirurgovia môžu rozhodnúť dosiahnuť spinálnu fúziu, t. J. Fúziu stavcov L5 a S1 navzájom, to však povedie k obmedzeniu pohyblivosti chrbtice, čo nie je vždy prijateľné pre pacientov..

Ďalším riešením problému je inštalácia endoprotézy M6. Je to kópia prírodného medzistavcových platničiek, pretože má umelý vláknitý kruh a vláknité jadro. Inštalácia endoprotézy vyžaduje dôkladnú znalosť technológie od neurochirurga, ale ak lekár absolvoval príslušné školenie, potom inštalácia M6 nespôsobuje ťažkosti..

Operácia vpichu

V poslednej dobe sa objavili metódy punkčnej chirurgie (nukleoplastika) v arzenáli neurochirurgov, už sa im však podarilo úplne zvrátiť myšlienku operácií pri medzistavcových kýlach. Prakticky nemajú žiadne riziká pri operáciách, nechajú kliniku v deň operácie úplne bezbolestne a vyhýbajú sa jazvám..

Podstatou nukleoplastiky je zavedenie tenkej kanyly cez mäkké tkanivo nad postihnutý segment vertebrálnych motorov pod kontrolou trubice zosilňovača obrazu do jadra buničiny. Akonáhle sa dostane do stredu jadra, je do nej ponorená elektróda, ktorá vytvára:

 • laserová energia (laserová nukleoplastika);
 • studená plazma (studená plazma);
 • rádiové vlny (rádiové vlny).

V prvom prípade sa odparovanie časti buničitého jadra uskutočňuje pomocou tepelnej energie lasera, ale toto je spojené s rizikom prehriatia okolitých tkanív vrátane krvných ciev a nervov. Preto sa v posledných rokoch uprednostňovali iné metódy nukleoplastiky, najmä studená plazma a hydroplasty..

Základom nukleoplastiky studenej plazmy je použitie studenej plazmy, ktorá ničí tkanivo jadra bez toho, aby viedla k silnému zahriatiu. V dôsledku toho sa v medzistavcovej platničke vytvára podtlak, ktorý vedie k stiahnutiu výsledného výstupku späť..

Hydroplasty sú založené na deštrukcii obsahu jadra tlakom soľného roztoku. Vykonáva sa pomocou prístroja SpineGet špeciálne vytvoreného pre tento postup. Špička zavedená do tela má dve vetvy: na čerpanie kvapaliny dodávanej pod tlakom a nasávanie použitého materiálu. Pretože k deštrukcii jadra a odstraňovaniu vytvorených častíc spolu so soľným roztokom dochádza súčasne, neurochirurg môže veľmi presne kontrolovať, koľko jadra buničiny by sa malo odstrániť..

Metódy punkčnej terapie sa však môžu použiť iba pri hernia L5 - S1, ktorých veľkosť nepresahuje 7 mm..

Endoskopická operácia kýly

Endoskopická chirurgia je indikovaná pre veľké prietrže alebo ich umiestnenie v úzkych oblastiach miechy. Podstatou metódy je vytvorenie prístupu holiaceho strojčeka v jeho projekcii a zavedenie endoskopu. Je to trubica, cez ktorú sa zavádzajú špeciálne nástroje do chirurgického poľa a excízne tkanivo sa vyreže. Neurochirurg riadi každý krok kamerou zavedenou podobnou technikou ako oblasť vplyvu.

Endoskopická operácia medzistavcovej prietrže má nízke percento intraoperačných komplikácií a krátke zotavovacie obdobie. Nemusí sa však vykonať vo všetkých prípadoch..

Microdisectomy

Jednou z klasických techník odstraňovania prietrže je mikrodisektómia. Zahŕňa odstránenie výčnelku alebo celého disku otvoreným spôsobom rezom do 3 cm. Metóda je indikovaná pri závažných neurologických komplikáciách, nemožnosti použitia iných techník a táto operácia je indikovaná aj pri sekvestrovaných kýlach L5 - S1..

Rehabilitácia

Po každej operácii začína rehabilitačné obdobie. Ale po nukleoplastike alebo hydroplastike neexistujú prakticky žiadne obmedzenia a bolesti. Po endoskopickej operácii musíte zostať v nemocnici asi 5 dní, po mikrodisektómii - 7 - 10 dní a zostať v posteli jeden deň bez vstávania. Po traumatických chirurgických zákrokoch je prirodzene pooperačná bolesť a úplné zotavenie si vyžaduje dlhé obdobie.

V závislosti od typu vykonanej operácie môžu byť pacienti zaradení do rôznych období:

 • liečba drogami;
 • Cvičebná terapia;
 • na sebe korzet;
 • kinezioterapia;
 • massotherapy;
 • fyzioterapia.

Aj po úspešnom dokončení operácie s medzistavcovou prietržou a obdobím rehabilitácie je potrebné dodržiavať šetriaci režim a vyhnúť sa silnej fyzickej námahe, ale fyzická nečinnosť je tiež nebezpečná. Preto sa oplatí venovať sa fyzickej terapii, prestávkam na zahriatie pri sedavej práci a pravidelnému plávaniu.

Čo je extrúzia miechy a ako sa lieči

Prepis lekárskeho pojmu

Extrúzia miechy je prechodná zmena v segmentoch stavcov, ktorá vedie k medzistavcovej prietrži. V dôsledku určitých faktorov je narušená integrita vláknitého prstenca, ktorý je ochrannou bariérou tela chrbtice, tzv. Buničinovým jadrom..

Za normálnych podmienok prstenec podporuje toto jadro v určitom rámci, ale keď sa v okolitom obale objavia praskliny alebo trhliny, obsah jadra sa začne pohybovať smerom von, čo sa prejavuje vystupovaním vrecka látky mimo stavcov. Toto je posledné štádium deformity miechy pred objavením sa prietrže.

Závažnosť problému u ľudí spočíva v tom, že vytláčanie miechových diskov nemá živé príznaky, čo vám umožňuje začať liečbu čo najskôr, aby ste zabránili vyčnievaniu prietrže. Deštrukcia vláknitého prstenca nie je sprevádzaná bolesťou, pretože tento segment nemôže dosiahnuť presne časť pulpózneho jadra k nervovým zakončeniam..

Napriek absencii špecifických symptómov deformít vláknitého prstenca sa výbežok neobjaví bez určitých predchádzajúcich udalostí. Ak pacient venuje pozornosť akýmkoľvek zmenám v tele a pravidelne navštevuje lekára na rutinné vyšetrenie, môže sa deformácia segmentov chrbtice zastaviť v skorom štádiu.

Tipy na prevenciu chorôb

V rebríčku dôležitosti lekárskych opatrení v súvislosti s extrúziou je jedným z prvých miest prevencia tejto choroby.

Ak chcete efektívne zabrániť vytláčaniu alebo jeho komplikáciám, môžete prijať určité opatrenia:

 • cvičte pravidelne. Prepracovanie je škodlivé, ale na to, aby bola chrbtica zdravá, potrebujete dostatočne vyškolené chrbtové svaly;
 • prestať fajčiť a piť alkohol;
 • pri práci škodlivej pre chrbticu je lepšie zmeniť povolanie;
 • dávajte pozor na držanie tela, vyhnite sa noseniu topánok s vysokými (nad 40 mm) pätami;
 • primerane organizovať pracovisko;
 • podniknúť včasné opatrenia proti infekciám a zápalom v tele;
 • Ihneď sa poraďte s lekárom.


Na prevenciu tejto choroby je dôležité vykonávať prevenciu

Pokus o liečbu sám je nebezpečný: môže to viesť k závažným komplikáciám, v dôsledku čoho stratí človek pracovnú kapacitu a môže dokonca zostať zdravotne postihnutý. Pri prvých prejavoch nepohodlia by ste mali okamžite kontaktovať odborníka.

Tri kroky k vytláčaniu disku

Chrbtica je od prírody silnou kostrou, ktorá dokáže odolať rôznym zaťaženiam tela, ak osoba dodržiava zásady správnej výživy a fyzickej aktivity, vykonáva preventívne postupy. Mnohí ľudia sú však skôr leniví alebo zaobchádzajú so svojimi telami konzumne, bez premýšľania o možných problémoch. Pri nesprávnom zaťažení môže byť narušený krvný obeh v chrbtici, čo vedie k nedostatočnej výžive tkanív a tvorbe opuchov..

 • Skolióza, chondróza bez riadneho a včasného ošetrenia - to je počiatočná cesta k deformácii a deštrukcii diskov. Na vláknitom krúžku sa objavia malé praskliny, ktoré sa zvýšia, ak nie je poskytnutá vonkajšia pomoc..
 • Druhou fázou nepozornosti k chrbtici je tvorba výbežku - jedná sa o výčnelok medzistavcových platničiek v akomkoľvek smere v dôsledku slabého odporu stien vláknitého prstenca, ale bez pretrhnutia jeho tkanív. Obsah jadra stále drží prstenec, ale disk už nie je statický. Výstupok v tejto fáze je od 1 do 5 mm.
 • Roztrhnutie vláknitého prstenca je presne vytláčanie, keď vnútorná látka nemôže byť zadržaná špeciálnou bariérou a voľne opúšťa vonkajšiu dutinu, mení ohyb chrbtice a v niektorých prípadoch jej výšku a elasticitu..

Vnútorné deformácie v miechových diskoch často neovplyvňujú prenos impulzu nervovým a obehovým systémom, ktorý nespôsobuje nepohodlie osobe. Závisí to od umiestnenia výčnelku a pretláčania medzistavcového disku.

Preto častejšie návštevy neurológa sú prípady, keď je diagnostikovaná hernia alebo je potrebný chirurgický zákrok kvôli veľkej veľkosti extrúzie disku..

Formácia kýly

Vertebrálna kýla sa vyvíja v štyroch hlavných fázach. Každá z nich dokáže rozlíšiť svoje vlastné charakteristiky. Ich liečba je iná a čím neskoršia je fáza ochorenia, tým ťažšie je vyliečiť..

Fáza číslo jedna. Prolaps medzistavcových platničiek

Degeneratívna fáza. Teraz je medzistavcový disk nedostatočný v tekutine - to vedie k poklesu tlaku v disku, k jeho strate elasticity, mäknutiu a väčšej poddajnosti. Aj keď je málo tekutiny, samozrejme objem diskových tkanív nezmizne ani axiálne zaťaženie. Okrem toho môže záťaž neskôr narastať napríklad vtedy, keď má telo sklon trpieť nadváhou alebo ak človek nesprávne žerie. Z tohto dôvodu začína postupný vyčnievanie steny disku a vyčnieva za hranice chrbtice pridelené prírodou. Toto je iba prvé štádium choroby..


Prolaps medzistavcových platničiek je prvou fázou tvorby prietrže

Stále sa nepozorujú významné príznaky. Znateľná je iba mierne vyššia únava chrbta a zrýchlená únava spôsobená fyzickou námahou. Zatiaľ nie sú žiadne bolesti, takže pacienti tejto fáze zvyčajne nevenujú pozornosť. Zdá sa im, že nie je potrebné uchýliť sa k pomoci odborníka.

Fáza číslo dva. Medzistavcové vystúpenie disku

Vláknité jadro už nemá takmer žiadne predchádzajúce odpisové vlastnosti, vláknitý kruh je tiež oslabený, a to všetko z jedného dôvodu - kvôli nedostatočnému množstvu tekutín a živín. Hustota jadra a zaťaženie chrbtice však zostali rovnaké. Takže posun jadra začína od polohy predpísanej prírodou a vytvára tlak na vláknitý kruh. Potom všetko ide na princípe kladiva: pri každom najmenšom zaťažení jadro „bije“ vláknitý prsteň. Tu, samozrejme, ďaleko od plnohodnotného štrajku, je to len nárast tlaku, ale postupne prináša svoje výsledky. Akonáhle vláknitý prsteň začne ustupovať. To vedie k zvýšeniu výčnelku medzistavcovej platničky.


Výčnelok - druhá etapa vývoja medzistavcovej prietrže

Pred nástupom bolesti je jediným príznakom únava. Ľudia, ktorí chcú pacientovi pomôcť, môžu často odporučiť šport, aby mu vrátil chrbát. Vo väčšine telocvičních však tréneri znamenajú „obnovenie chrbta“, čo znamená niečo úplne iné. Výsledkom je, že pacient pri nesprávnom výbere cvičení výrazne urýchľuje vývoj choroby.

Nakoniec jadro zistí, že v už vážne poškodenom vláknitom kruhu je uvoľnený a potom do neho „kliny“. Z tohto dôvodu sa začína druhá fáza choroby - vyčnievanie medzistavcových platničiek. Obzvlášť si všimneme: vláknitý kruh je stále neporušený a vláknité jadro je stále v rámci svojich limitov. Zatiaľ je na disku iba silný výstupok.

Ako je možné rozpoznať výčnelok??

V prípadoch, keď vyčnievajúci disk neprichádza do styku s nervovými koreňmi, táto fáza prebehne úplne bez príznakov. Ak sa dotkne, povaha bolesti, ako aj miesto, kde sa cíti, budú určené podľa miesta, kde sa objavil výčnelok. Chrbát, krk a končatiny môžu bolieť. Niekedy môže kňučať medzi rebrami alebo chrbtom hlavy. Môžu sa mierne oslabiť svaly na miestach „podriadených“ koreňom strihania, čo je sprevádzané problémami s citlivosťou týchto oblastí..


Hlavným príznakom vyčnievania je silná bolesť.

Výčnelok má ďalšie príznaky:

 • bolesť hlavy;
 • nestabilný tlak;
 • závraty;
 • s výčnelkom v krku môžu prsty znecitliviť.

Jedným slovom, obrázok nie je originálny. Pacienti často berú výčnelok pre niektoré ďalšie choroby. Navyše nemajú potuchy, kde sa choroba skutočne „nachádza“.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, aký je výčnelok lumbálnych medzistavcových platničiek, ako aj zvážiť metódy liečby a diagnostiku, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli..

Fáza číslo tri. Extrúzia disku

Ak nekonzultujete lekára včas, v priebehu času vláknitý prstenec nevyhnutne stratí svoju pozíciu k vznikajúcemu pulpóznemu jadru, po ktorom sa zlomí. To sa deje pri pomerne silnom zaťažení na chrbte, takže sa stane niečo ako strela. Následne sa jadro pretrhne diskom a končí v chrupavkovom kruhu. Takže existuje kýla.

Asi 90% prípadov je v dolnej časti chrbta. Stáva sa to preto, že na ňu dopadajú najťažšie bremená a je to nepriaznivo ovplyvnené nesprávnym zdvíhaním hmotnosti a podobne. A problémy so spodnou časťou chrbta sa môžu zmeniť na veľké problémy.

Extrúzia je jednou z prvých etáp herniovaného disku. Ak sa správne opatrenia prijmú včas, môže sa úspešne vyliečiť..

Rôzne druhy chorôb

Existujú dva smery klasifikácie extrúzie medzistavcových platničiek: v oblasti lokalizácie choroby, ako aj v mieste, kde sa vyskytol výčnelok jadra..


Existujú dva typy klasifikácie takejto choroby.

Lokalizácia znamená chrbticu, kde došlo k výčnelku:

Tabuľka. Klasifikácia choroby podľa miesta výčnelku.

odrodapopis
Bočné vytláčanieJadro vyčnieva smerom von zo strán chrbtice.
Dorzal, zadné vytláčanieJadro vyčnieva do paravertebrálnych mäkkých tkanív..
Centrálne vytláčanieJadro vyčnieva smerom k mieche, vďaka čomu niekedy stláča.
Subligamentárne vytláčanieŠpeciálny typ choroby. Pri vyčnievaní je narušená integrita pozdĺžneho väzu chrbtice, v dôsledku čoho dochádza k subglotickej extrúzii

Fáza číslo štyri. Sekundácia prietrže

Vláknité jadro vyčnieva do miechového kanála. Na to je potrebné, aby pozdĺžny väz bol príliš slabý na to, aby držal jadro, čo by mu umožnilo odtrhnúť sa od disku. Okrem skutočnosti, že toto ochorenie samo osebe je sprevádzané silnou bolesťou, nie sú vylúčené celkom vážne komplikácie.


Poslednou fázou vývoja prietrže je sekvestrácia, ktorú je oveľa ťažšie zbaviť.

Znaky sekvestrácie spočiatku pripomínajú vytláčanie. Celý rozdiel spočíva v tom, že príznaky tohto ochorenia sú oveľa jasnejšie. S tým, prietrž tlačí na miechový nerv. Môže dokonca ochromiť vaše ruky a nohy. Ďalším veľkým nešťastím zo sekvestrácie: v buničitom jadre je pomerne silná koncentrácia proteínu. Ak vstúpi do miechového kanála, môže ľahko spôsobiť zápal podobný reumatizmu.

Je dôležité poznať nasledujúce: Je oveľa ťažšie zbaviť sa tak závažnej formy medzistavcovej prietrže pomocou konzervatívnych metód. Podľa väčšiny lekárov by sa mal pacient podrobiť operácii kvôli sekvestrácii.

Prečo dochádza k vytláčaniu miechy

Existuje veľa dôvodov, ktoré vedú k narušeniu štruktúry diskov, ale hlavným faktorom je zlyhanie v dodávaní živín do určitej časti chrbtice a následkom toho k poškodeniu diskov medzi stavcami a ich postupné ničenie..

Vo väčšine prípadov vedúcich k nedostatkom výživy je potrebné poznamenať, že:

 • Špecifiká zmien v tele, ktoré súvisia s vekom, keď tkanivá obklopujúce chrbticu začínajú vysychať.
 • Rôzne zranenia chrbtice, ktoré vedú k premiestneniu diskov a zmenšeniu medzier medzi kostrou, cievnym systémom a nervovými procesmi. Dokonca aj pôrodná trauma u dojčiat bez včasného liečenia môže v budúcnosti vyvolať extrúziu..
 • Choroba chrbtice - osteochondróza, skolióza, spondylitída, ktoré neboli diagnostikované alebo vybraná liečba nedala pozitívnu dynamiku.
 • Nadmerné zaťaženie kostry pri zdvíhaní závaží bez dodržiavania určitých pravidiel. Môže to byť spôsobené odbornou činnosťou, keď je potrebné systematicky zdvíhať závažia, nesprávnym prepravovaním tovaru pred vami alebo na chrbte..
 • Hormonálne patológie vedúce k poruche metabolizmu. Nevyvážená strava a v dôsledku toho nadváha, ktorá denne tlačí na chrbticu.

U niektorých pacientov je výsledok extrúzie miechy komplexom uvedených dôvodov, ale pacientovi neprikladá žiadnu dôležitosť a neprijíma preventívne opatrenia na vylúčenie degeneratívnych zmien v chrbtici..

príčiny

Ľudský stavca sa skladá z mozgového kanálika, tela chrbtice a oblúka. Miecha s koreňmi preteká kanálom. Stavce sa nachádzajú medzi telami stĺpa. Miecha obsahuje jadro, vláknitý prsteň. Mobilita štruktúr je zabezpečená stálou dodávkou tkanív. Ak dôjde k narušeniu tejto výživy, zničia sa štrukturálne prvky pohybového aparátu.

Príčiny patologického vyčnievania buničitého jadra môžu byť:

 • Staroba pacienta - čím starší je človek, tým horší je jeho metabolizmus v tele; množstvo výživných látok vstupujúcich do medzistavcových priestorov je kriticky znížené a začína sa proces sušenia tkanív.
 • Dôsledky mechanického poškodenia chrbtice, ktoré viedli k premiestneniu tkanív na niektorých častiach pohybového aparátu.
 • Provokujúce faktory vo forme osteochondrózy, skoliózy.
 • Nerovnováha hormónov v tele (často sa vyskytujúca u žien).
 • Obezita.
 • Dlhé denné cvičenie.

Formy na extrúziu medzistavcových platní

Medzistavcová extrúzia sa klasifikuje podľa miesta vzniku zmien a podľa znakov vyčnievania vnútornej látky:

 1. Cervikálna forma extrúzie - zmeny sa vyskytujú na diskoch krčnej chrbtice;
 2. V hrudných stavcoch sa vytvára deformácia hrudníka - prstenca;
 3. Bedrový kĺb - patológia je lokalizovaná v bedrových stavcoch.

Trhliny v prstenci určujú lokalizáciu výstupu buničitého jadra, čo by sa malo indikovať pri diagnóze extrúzie, pretože to ovplyvňuje výber liečby a prejavenie príznakov:

 • Bočné alebo bočné, keď je pozorovaný výčnelok pozdĺž laterálnych výčnelkov chrbtice;
 • Dorsálne alebo zadné, s výstupkom smerom k mäkkým tkanivám podporujúcim chrbticu;
 • Centrálne, keď deštrukcia vláknitého kruhu vedie k vyčnievaniu jadra do miechy a rôznym stupňom kompresie mozgu.

Subligamentárna patológia, pri ktorej je poškodený pozdĺžny väz chrbtice, sa považuje za závažnú formu extrúzie..

Medziobratlová hernia - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

Klinika orientálnej medicíny "Sagan Dalí"

Moskva, ave. Mira, 79, s. 1
riga

 • Konzultácie od 1500
 • Diagnostika od 0
 • Reflexoterapia od 1000

0 Napíšte vlastnú recenziu

Klinika na ošetrenie chrbta a kĺbov №1

Moskva, Pyatnitskoye sh., 6, bldg. 1
VolokolamskayaMitino

 • Konzultácie od 1 000
 • Liečebné kurzy od 7000
 • Masáže od 1500

10 Napíšte vlastnú recenziu

Ústav tradičnej orientálnej medicíny

Moskva, Filippovskij per., 18
Arbat (FL)

 • Konzultácie od roku 1200
 • Manuálna terapia od roku 1300
 • Fyzioterapia od 700

0 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Príznaky kmeňov vo vláknitom kruhu

Extrúzia miechy je patológia, ktorá nemá špecifické príznaky, ak na nervové korene nie je žiadny tlak, ktorý dáva signál bolesti v určitej časti alebo na periférii chrbtice. S výskytom nasledujúcich príznakov by ste však mali okamžite kontaktovať terapeuta alebo neurológa:

 • Tupá kŕč na krku, prechádzajúca k hlave a horným končatinám (rameno, lakeť, zápästie, prsty). Môže sa vyskytnúť necitlivosť alebo brnenie. Ak je osoba dlhodobo v jedinej pozícii, v ktorej je silné napätie stavcov, bolesť zosilňuje a spôsobuje nepohodlie. Porušenie citlivosti pokožky na hlave, krku a ramennom páse - to naznačuje vznik krčka maternice.
 • Bolesť za hrudníkom, ktorú si pacienti často zamieňajú so srdcovými chorobami, pretože sa spazmus šíri do srdca, rebier a dokonca aj zažívacieho traktu. To sú príznaky extrúzie prsníka..
 • Bedrové zmeny v miechových diskoch sú indikované bolesťou dolnej časti chrbta a slabinou, ktorá siaha až k nohám. Existujú sťažnosti na kŕče, sexuálnu dysfunkciu u mužov, poruchu močenia.

Diagnóza extrúzie miechy je zvyčajne nehoda, ak pacient konzultuje s neurológom a lekár hmatá alebo vizuálne vyšetruje držanie tela, odhaľuje reakciu na určité manipulácie, odhaľuje konkrétne príznaky.

príznaky

Extrúzia medzistavcových platní v jej klinickom priebehu je charakterizovaná neprítomnosťou výrazného syndrómu bolesti. Bolesť sa prejavuje iba v prípade zvierania sedacieho nervu. Neexistuje klinika chorôb. Extrúzia sa zisťuje pri rutinných vyšetreniach alebo pri deštruktívnej deštrukcii stavcov a zápale medzistavcových tkanív. Neurologické príznaky spojené s poškodením nervových zakončení sú zriedkavé.

Ak je proces vytláčania lokalizovaný v krčnej oblasti, osoba pociťuje bolesť v krku. Pri porážke lumbosakralu sa syndróm bolesti prejavuje trochu intenzívnejšie.

Príznaky procesu vytláčania sa prejavujú vo forme:

 • Lokálny syndróm bolesti.
 • Porušenie citlivosti dolných končatín.
 • Porucha funkcie moču.
 • Búšenie srdca.
 • Žiadne reflexy kolena.

Pacienti majú stav celkovej slabosti, pokles fyzickej aktivity, výkonnosť v pozadí lézie pohybového aparátu. Toto je nebezpečenstvo choroby: rovnaké symptómy sa vyskytujú pri mnohých ďalších chorobách..

Diagnostika a liečba extrúzie

Ak existuje podozrenie na extrúziu v chrbtici, lekár predpíše zoznam vyšetrení na určenie stupňa deformácie a lokalizácie výčnelku jadra:

 1. Röntgenové vyšetrenie stavcov s prihliadnutím na lokalizáciu symptómov (krčka, hrudník, bedro).
 2. Krvné a močové testy na potvrdenie zápalového procesu v tkanivách obklopujúcich chrbticu.
 3. CT (počítačová tomografia) pomáha určiť oblasť vytláčania a povahu deformácií vo vláknitom kruhu.
 4. MRI (magnetická rezonancia) je podrobnejšie vyšetrenie chrbtice, keď sú viditeľné všetky vrstvy chrbtice. Obrázok ukazuje oblasti, kde sa vytláča vytlačenie: nervy, krvné cievy, korene. Veľkosť výčnelku a jeho smer (bočné, dorzálne, stredné alebo podprahové) sú presne určené..

Na základe získaných diagnostických výsledkov lekár vyberie individuálny liečebný režim na liečbu extrúzie miechy.

 • Mierna forma extrúzie, keď má výstupok veľkosť 1 až 7 mm, zahŕňa ošetrenie úpravou stravy tak, aby sa zbavili ďalšie kíl, ktoré zvyšujú zaťaženie chrbtice. Musíte si vybrať sadu cvikov, ktoré pomôžu posilniť svalový korzet okolo chrbtice. Tieto opatrenia obnovujú prísun živín do tkanív chrbtice a bránia deštrukcii vláknitého prstenca. Cvičenia chrbtice, ktoré pomáhajú jadrovému návratu.
 • Ak extrúzia pokračuje a existuje riziko kompresie nervov alebo krvných ciev, používa sa lieková terapia. Na zmiernenie bolesti a zápalu tkanív sa predpisujú lieky proti bolesti a steroidné lieky..
 • Počas obdobia remisie ochorenia sa pacientovi odporúča masáž, fyzioterapeutický magnet, elektroforéza, akupunktúra. Dôležitým bodom pri všetkých metódach liečby je výzva pre odborníkov, ktorí ešte viac nepoškodzujú chrbticu. V niektorých prípadoch je pacientovi predpísané sledovanie pacienta a liečba extrúziou.
 • Pri zväčšovaní výčnelku na 12 mm je indikovaný chirurgický zákrok z chrbtice, aby sa vylúčili závažné komplikácie, napríklad ochrnutie..

Špeciálny prístup k liečbe vyžaduje vytláčanie v oblasti segmentu L5-S1. Existujú dve metódy, ktoré závisia od konkrétnych príznakov - konzervatívnej liečby telesnou výchovou, fyzických procedúr a masáže. Ak neurológ diagnostikuje príznaky poškodenia rozsiahlych zväzkov miechových nervov, lekár predpíše operáciu chrbtice a stanoví spôsob tohto postupu.

Metódy tradičnej medicíny

Neuropatológovia, stavci a chirurgovia kategoricky neodporúčajú použitie tradičnej medicíny pri liečbe extrúzie miechy. Hlavným smerom v liečbe byliniek je obklady, ktoré znižujú zápalový proces, zvyšujú imunitu, blokujú degeneratívne zmeny v kostiach a chrupavkách. Kombinovaná taktika môže priniesť účinnosť: použitie tradičnej medicíny, chirurgických metód liečby, liekovej terapie.

Venujte pozornosť efektívnym metódam tradičnej medicíny vo forme:

 • Znižuje tuky z koní, ktoré sú na 2 dni. Pôsobenie tukov je založené na skutočnosti, že sa vstrebáva do hornej vrstvy epidermy, zmierňuje bolesť.
 • Je možné normalizovať pohodu pacienta pomocou éterických olejov. Zasiahnuté miesto trite denne jedľou, eukalyptom a ihličnatými olejmi, aby sa vaše zdravie normalizovalo.
 • Zápal je možné zmierniť pomocou infúzie cesnaku. Na výrobu kaše zmiešajte jednu rozdrvenú hlavičku cesnaku a jeden liter alkoholu. Infúziu lieku podávajte 7 dní. Po namáhaní a postihnuté miesto bolesti natrite tekutinou. Potom zazátkujte chrbát vlnou šatkou pre intenzívne otepľovanie.
 • Pripravte si tinktúru na orálne podanie z bylín - kostra, elecampan, hemlock. Bylinky je potrebné miešať v rovnakom množstve, naliať vriacu vodu, variť 20 minút. Kmeň vývaru, trvať 200 ml 3 krát denne.
 • Nalejte osiku kôru s horúcou vodou, varte 10 minút na miernom ohni, nechajte vylúhovať ďalších 30 minút. Uchovávajte vývar v termoske, vezmite ho čerstvé po celý deň pred každým jedlom.

Predchádzanie vytláčaniu

Aby ste sa vôbec vyhli tomuto patológiu, musíte sa starať o svoje zdravie už od detstva. Napríklad deti by sa mali naučiť vždy udržiavať správne držanie tela, najmä keď sedí pri stole a robia domáce úlohy. Tašky na školské knihy a doplnky by mali byť vo forme batohu - možnosti na prenášanie cez jedno rameno nie sú pre dieťa vhodné, môžu viesť k zakriveniu chrbtice. Je tiež dôležité kontrolovať telesnú hmotnosť - nadmerná váha môže nepriaznivo ovplyvniť celý stavcový systém.


Ako sa vyhnúť vytláčaniu disku

Deti aj dospelí by mali viesť zdravý životný štýl a cvičiť. Navyše nehovoríme o ťažkých druhoch. V živote každého človeka by však mala byť aspoň gymnastika alebo cvičenie ráno. Tým sa posilní svalový korzet tela, takže zaťaženie chrbtice bude menšie.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako určiť kýlu chrbtice, ako aj zvážiť hlavné príznaky choroby a diagnostiku, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

Neliečivá liečba

Konzervatívna liečba diagnózy výčnelkov lumbálneho disku je takmer vždy sprevádzaná metódami neliečenia. Lekári môžu odporučiť rôzne postupy. V niektorých prípadoch pomáhajú, v niektorých sa ukázali ako zbytočné. Ale v podstate všetky tieto postupy a metódy sú kombinované pod jedným menom - fyzioterapia.
Fyzioterapiu predpisujú takmer vždy všetci lekári. Toto nie je nová a osvedčená liečba. Je založená na pôsobení rôznych fyzikálnych faktorov na telo - tepelných, elektrických, vlnových a mechanických. Táto metóda liečby vám často umožňuje zlepšiť stav pacienta, odstrániť opuchy a zápaly a zvýšiť metabolizmus. V takom prípade je telo pacienta minimalizované.

Napríklad teraz získava čoraz väčšiu popularitu.

Počas tohto postupu lekár okamžite zistí fyziologický účinok expozície a v prípade potreby môže upraviť oblasť a parametre liečby. Predpokladá sa, že táto metóda poskytuje veľké príležitosti. To vám umožní eliminovať kompresiu nervových koreňov, posilniť chrbtové svaly, urýchliť zotavenie z úrazov a operácií, zvýšiť svalový tonus. Takéto postupy sa najčastejšie predpisujú po hlavnom priebehu konzervatívnej liečby ako preventívne opatrenie..

Má terapeutický účinok vďaka schopnosti ľudského tela absorbovať energiu svetla. Takáto terapia pomáha normalizovať metabolizmus, zlepšuje biochemické procesy v tele, môže mať protizápalové a analgetické účinky, zlepšuje výživu tkanív, posilňuje imunitu.

Pomáha mobilizovať telesné zdroje a zlepšuje fungovanie mnohých vnútorných orgánov. Zlepšuje krvný obeh a metabolické procesy. Tento postup sa často predpisuje na dosiahnutie analgetických, protizápalových a hojivých účinkov..

Je to jedna z tých liečebných metód, okolo ktorých sa spory už dlho nezmizli. Niektorí na základe prieskumu hovoria, že takáto terapia neprináša zlepšenia a prinajlepšom sa vyvoláva efekt placeba, iní hovoria o svojej účinnosti na príklade svojej vlastnej skúsenosti. Faktom však zostáva, že sa používa pomerne často a zároveň úspešne. Napriek nárokovaným terapeutickým účinkom je jasne viditeľný iba analgetický účinok..

Existujú tiež metódy, ako je aplikácia bahna v niektorých častiach tela a moxoterapia, ale nie sú príliš časté.

Zostáva základom liečby bez drog. Vďaka nej je možné úspešne vyliečiť a zabrániť ďalšiemu vývoju výčnelkov a kýly medzistavcových platničiek. Odporúča sa ako preventívne opatrenie v boji proti takýmto chorobám..

Ako liečiť choroby chrbtice?

Krok 1. Odporúča sa kontaktovať trénera zaoberajúceho sa fyzikálnou terapiou. Niekedy práve tento druh fyzickej aktivity pomáha nielen liečiť, ale aj všeobecne chrániť pred rozvojom chorôb chrbta. Najskôr je potrebná práca s trénerom - je dôležité naučiť sa, ako správne vykonávať cvičenia. Potom to môžete urobiť sami doma.


Kontaktujte svojho trénera

Krok 2. Môžete užívať lieky predpísané lekárom. Je dôležité si uvedomiť, že lieky nemôžete predpisovať sami - môžu mať kontraindikácie.


V prípade potreby užívajte lieky

Krok 3. V niektorých prípadoch je potrebné nosiť korzet, ktorý podopiera chrbát. Pred zakúpením tohto produktu je však dôležité aj odborné poradenstvo..

Podporujte korzet chrbtice

Krok 4. Dobrou liečebnou možnosťou je terapeutická masáž. Mali by ste nájsť dobrého maséra a zúčastniť sa kurzu.

Krok 5. V prípade silnej bolesti môžete požiadať svojho lekára o stretnutie s blokádou..

Krok 6. V každom prípade je dôležité navštíviť kanceláriu špecialistu, dostať radu o liečbe a diskutovať o akýchkoľvek problémoch týkajúcich sa zdravia chrbta..


Porozprávajte sa so svojím lekárom.

Krok 7. Je dôležité sledovať telesnú hmotnosť av prípade potreby ju znížiť. Príliš veľká hmotnosť negatívne ovplyvňuje stav chrbtice, zvyšuje už tak veľkú záťaž.


Sledujte svoju váhu

Zmena stavu obrysu a veľkosti medzistavcových platničiek

Tento symptóm kýly alebo výčnelku medzistavcovej platničky sa môže považovať za hlavný a stály príznak diagnózy. Výčnelok medzistavcových platničiek sa často vyskytuje a je často sprevádzaný znížením jeho výšky. V týchto prípadoch časť medzistavcových platničiek vyčnieva za hranice susedných stavcov. Podobné zmeny na medzistavcovej platničke môžu mať ľudí stredného veku a často nevykazujú bolesť. Preto existuje vážne nebezpečenstvo predávkovania hernie alebo výčnelkov medzistavcových platničiek. Dôležitá je relatívna veľkosť medzistavcových platničiek, pomer okraja tela stavca k okraju susedného medzistavcového disku.

Okraje tela a okraje medzistavcovej platničky si obvykle navzájom zodpovedajú. V patológii sa chrupavkové tkanivo medzistavcových platničiek rozprestiera za hranicou stavcov..

Okraje tela a okraje medzistavcovej platničky si obvykle navzájom zodpovedajú.

Medzistavcové vystúpenie disku

Pri kýlách medzistavcových platničiek sa pozoruje lokálny výčnelok disku rôznych veľkostí mimo stavcových telies. V terminológii to znie v definícii rôznych autorov ako lokálny výčnelok disku alebo výčnelok medzistavcového disku. Tieto dva termíny sa používajú vzájomne zameniteľné a zvyčajne predstavujú rôzne stupne toho istého stavu. V tomto prípade želatínové jadro zostáva vo vláknach vláknitého prstenca, ktorý sa zoslabuje a napína.

Prolaps, extrúzia alebo hernia medziobratlovej platničky

Prolaps disku alebo inak extrudovaný disk sa vytvára, keď želatínové jadro preniká vláknitým kruhom, v tomto prípade sú nukleárne fragmenty umiestnené pod zadným pozdĺžnym ligamentom. Pomocou CT skenovania chrbtice nie je vždy možné rozlišovať medzi týmito typmi hernie disku. V týchto prípadoch diskografia.

Klasifikácia typov hernie diskov na základe jej umiestnenia vzhľadom na fazetový kĺb a miechový kanál.

Sekvestrácia alebo fragmentácia medzistavcových platničiek

Počas sekvestrácie alebo fragmentácie disku materiál disku presahuje medzistavcový priestor, preniká cez zadný pozdĺžny väz do epidurálneho tkaniva a migruje v epidurálnom priestore. Voľný fragment sa môže nachádzať vo veľkej vzdialenosti od disku a môže sa pohybovať v kraniálnom aj kaudálnom smere, ako aj (veľmi zriedka) intradurálne..

Bežným pravidlom je, že prietrž stlačuje koreň pod medzistavcovým diskom, to znamená prietrž alebo výčnelok medzistavcového disku L4 - L5 komprimuje (komprimuje) nervový koreň L5. Pri laterálnej prietrži alebo vyčnievaní medzistavcových platničiek sa môže vylisovať nervový koreň v medzistavcovom foramene a potom pri prietrži alebo vyčnievaní disku L4 - L5 sa stlačí nervový koreň L4..

Kompresia nervového koreňa prietrže alebo vyčnievanie medzistavcových platničiek pri osteochondróze miechy.

Možné umiestnenie prietrže medziobratlového disku vzhľadom na nervové korene a miechu.

V praktickej práci neurochirurga je dôležité určiť, aký typ kýly medziobratlovej platničky má pacient - vyčnievanie medzistavcovej platničky, prolaps medzistavcovej platničky alebo sekvestrácia medzistavcovej platničky..

Medzistavcové prietrže - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
Ortopedický chirurg

Dubinsky Artyom Igorevich

Moskva, ul. Sretenka, 9 (Capital Medical Clinic) +7
0 Napíšte vlastnú recenziu

Sychenikov Boris Anatolyevich

Moskva, ul. Avtozavodskaya, d.16, budova 2 (Klinika "Medicine 24/7")
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Príčiny degenerácie disku

Podľa väčšiny vedcov sú zmeny stavcov spojené s ich mechanickým poškodením v priebehu času. Existuje všeobecná viera, že „osteochondróza je počítanie osoby za vzpriamené držanie tela“. S týmto prístupom však nesúhlasia všetci odborníci. Najmä také „zjednodušenie“ nemôže vysvetliť, prečo sa u pacienta objavuje neznesiteľná bolesť chrbta. Medzi faktory, ktoré spôsobujú degeneráciu disku, patria:

 • skoré zranenia vrátane narodenia;
 • s nadváhou, pretože vytvára výrazný tlak na chrbticu;
 • genetická predispozícia;
 • sedavý spôsob života;
 • nadmerné pracovné zaťaženie - tvrdá fyzická práca alebo profesionálne športy.

Všetky tieto javy vedú k deformácii buničitého jadra disku. Postupne stráca svoju elasticitu a stráca významnú časť svojej vlhkosti. Vonkajší vláknitý plášť sa tiež opotrebuje a napína, takže už nemôže vydržať záťaž.

V dôsledku toho sa v postihnutej chrbtici vyvíja nadmerná pohyblivosť, jadro sa posúva a ide von. Okrem toho sa pri stlačení disku nervové korene podráždia a zapália, čo spôsobuje, že pacient pociťuje silnú bolesť..

Zadná (chrbtová)

Podľa štatistík je dorzálny výčnelok pomerne bežnou diagnózou a zároveň je to jedno z najnebezpečnejších chorôb chrbtice, pretože ak by predčasná liečba mohla spôsobiť veľké poškodenie tela pacienta. Výstupok v tomto prípade nastáva smerom k mäkkým tkanivám chrbta. Hlavným príznakom je akútna a pretrvávajúca bolesť v krčných a hrudných oblastiach. Diagnóza je založená na magnetickej rezonancii alebo počítačovej tomografii. Počas liečby stačí upraviť chrbticu vo výčnelkoch, hoci vo výnimočných prípadoch sa liečba vykonáva lekársky. Autor článku

alebo zanechať komentár

Vstúpte cez sociálne siete. sieť:

Prihláste sa na odber komentárov

Pupočná masáž prietrže

Aká je operácia odstránenia prietrže krčnej chrbtice?

A my tiež máme

Hygróm popliteálnej fosílie

Strava a výživa pri hernii pažeráka

Spondylóza, štádiá spondylózy

Čo spôsobuje patológiu?

Obratle dostávajú výživu zo susedných mäkkých tkanív, čo znamená, že keď sú poškodené, proces dodávania živín je prerušený, čo vedie k opotrebovaniu medzistavcových platničiek a jeho deštrukcii. Príčiny tejto patológie môžu byť:

 • zmeny súvisiace s vekom;
 • poranenia a modriny chrbtice;
 • choroby chrbtice;
 • hormonálne poruchy;
 • obezita;
 • podvýživa;
 • zhoršený metabolizmus;
 • ťažké bremená;
 • vrodené chyby chrbtice;
 • porušenie postoja;
 • genetické abnormality.

V dôsledku podvýživy medzistavcové platničky stráca svoju výšku a časom sa splošťuje, pretože nie je dostatok tekutiny. V dôsledku toho vyschne, objavia sa praskliny a vytvorí sa prietrž, ktorá pri najmenšej námahe vystrelí celú dolnú časť chrbta a človek nie je schopný vykonávať jednoduchú prácu.

Možné komplikácie po operácii

Ak lekár odporúča chirurgický zákrok, musíte sa samozrejme dohodnúť. Je však dôležité pamätať na možné riziká a komplikácie, pretože akýkoľvek chirurgický zásah do chrbtice je pre telo veľkým stresom. Napríklad existuje riziko infekcie disku alebo miechového kanála. V prvom prípade budete musieť antibiotiká pripojiť, aby ste si s tým poradili. Ak infekcia ovplyvnila kanál miechy, lekári odporučia ďalšiu operáciu, po ktorej bude ešte potrebné brať antibiotiká..


Miechový kanál je nádobou na miechu, jej korene a cievy

Je tiež dôležité si uvedomiť, že aj po úspešnej operácii existuje riziko relapsu. Spravidla sa opakovaná extrúzia objaví v priebehu prvých 1,5 mesiaca po operácii.

Ťažká a ostrá bolesť po operácii je zriedkavosťou. Môže povedať, že nervové zakončenie bolo poškodené. Bolesť môže byť tiež vyvolaná tvorbou vláknitého tkaniva..


Fibróza medzistavcových platničiek

Existuje riziko vzniku a degeneratívnych chorôb chrbtice. Faktom je, že po operácii sa disk v každom prípade zmení a môže sa dokonca poškodiť. Výskyt degeneratívnej choroby môže spôsobiť, že je potrebné znovu ľahnúť pod nôž chirurga. Spravidla sa objavuje niekoľko rokov po operácii.

Ako identifikovať príznaky asymptomatického ochorenia

Ako sme povedali, výčnelok sa môže vyvíjať po dlhú dobu bez príznakov. Až v okamihu, keď sa výstupok „dostane“ k najbližším nervovým zakončeniam, sa objavia príznaky charakteristické pre toto ochorenie. Zároveň môže byť bolesť spočiatku dosť slabá a pacient ju „úspešne“ ignoruje. Ale o deň alebo dva sa bude bolesť zosilňovať a začne osobu vážne obťažovať.

Najcharakteristickejšie príznaky predĺženia bedrových medzistavcových platničiek sú:

 • tuhosť v dolnej časti chrbta;
 • lokálna bolesť;
 • znecitlivenie nôh a nôh;
 • slabosť svalov nôh;
 • strata pružnosti a svalovej pohyblivosti;
 • v niektorých prípadoch sa môže vyskytnúť dysfunkcia močového mechúra.

Ako vidíte, väčšina symptómov má neurologickú povahu a súvisí s kompresiou koreňov miechy. Príznaky sa môžu líšiť, záleží úplne na stupni vyčnievania na mieste a na mieste jeho vzhľadu. Skutočnú príčinu a závažnosť choroby indikuje intenzita nástupu príznakov.

Čo je to výčnelok?

Každý medzistavcový disk pozostáva z chrupavky, ale jeho štruktúra je heterogénna. V strede je mäkšie, elastickejšie tkanivo zvané buničité jadro. Na obvode disku je chrupavkové tkanivo hustejšie, vláknité, jeho vlákna sú kruhové a pripomínajú početné tenké pásy obklopujúce disk v kruhu. Toto je vláknité vláknité prstencové tkanivo..

Úlohou vláknitého prstenca môže byť udržiavanie disku v geometrických medziach, zmierňovanie nárazového zaťaženia. Zjednodušene povedané, vláknité jadro funguje ako kvapalina - tlmič nárazov v hlavni a vonkajší vláknitý prstenec je železný prstenec, ktorý je pripevnený k tomuto valcu..

Ak dôjde k podkritickému zaťaženiu, nastane dočasná deformácia diskov. Tkanivá pulpózneho jadra sú premiestnené, ale narazili na vonkajší vláknitý prstenec, pružili sa späť a vrátili sa na svoje miesto. Tento proces je možný s vysoko elastickým „mladým“ diskom. Ale s postupom dehydratácie sa časom jedného dňa vyskytne množstvo nad kritickou úrovňou. Tkanivá buničitého jadra sa už nevracajú na svoje miesto a obrys disku mení svoju normálnu konfiguráciu. Vyskytuje sa tak výčnelok.

Zároveň je však dostatočná pružnosť a sila vonkajších tkanív vláknitého prstenca, aby nedošlo k roztrhnutiu a udržaniu tohto výčnelku, ktorý niekedy môže byť až polovicou obvodu disku. Takéto výrazné zväčšenie oblasti chrupavky spôsobuje bolesť, pretože pri začatí kompresie nervových zakončení je výskyt výčnelkov istou príčinou objavenia sa reflexných a svalovo-tonických syndrómov..

Kam smerovali výčnelky a prietrže z ICD 10??

Uisťujeme našich pacientov a lekárov - vo formuláciách „vyčnievania“ a „kýly“ nie je nič zásadne nesprávne a nezmizli, len:

 • Lézie MPD, ako sú klasifikované v ICD, sú širokou skupinou chorôb, ktoré kombinujú všetky patologické patológie diskov spojené nielen s DDD (dôraz na degeneratívny charakter sa dnes vôbec vôbec neuvádza), ale aj s posunmi a inými špecifikovanými a nešpecifikovanými léziami. Dôležitý bod: poškodenie disku sa týka dorzopatií, ak spôsobujú príznaky rádikulopatie (radikulárny syndróm) alebo myelopatie (príznaky kompresie miechy). Inými slovami, pri akýchkoľvek neurologických alebo myelopatických prejavoch v chrbtici môže lekár mať podozrenie na léziu medzistavcových platničiek..
 • Táto diagnóza (poškodenie MTD) vyžaduje ďalší hĺbkový výskum s určením typu (DDD alebo výtlak), stupňa (veľkosť výčnelku / hernie alebo rozsahu výtlaku). Záver: Pri degeneratívnej patológii bude lekár stále čeliť potrebe diagnostikovať výčnelok alebo prietrž, s jediným rozdielom, že formálne nemusí dnes na kartu písať presnú diagnózu. Dostatočne hmlisté „MPD porážka“.
 • Diagnóza vyčnievania alebo prietrže zužuje etiológiu choroby nielen na skupinu DCD, ale tiež umožňuje určiť jej štádium, čo objasňuje klinický obraz a umožňuje pochopiť, ako liečiť patológiu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela. Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku.
Žiadna publikácia na tejto stránke netvrdí, že ide o učebnicu alebo encyklopédiu v ktorejkoľvek sekcii medicíny. Pomoc lekára je efektívnejšia ako samoliečba.

Prietrže

Liečba
Kýla je choroba charakterizovaná uvoľňovaním orgánov a tkanív z dutiny, v ktorej sa nachádzajú, patologickými otvormi pri súčasnom zachovaní integrity kože. Predisponujúcimi faktormi sú dedičnosť, obezita, podvýživa, tehotenstvo, riedenie spojivového tkaniva v starobe a ďalšie príčiny.