loader

Hlavná

Späť

Dorsálna disk hernia: čo to je, klasifikácia a vlastnosti liečby

Medzi patológiami ovplyvňujúcimi chrbticu sa tvorba medzistavcovej prietrže považuje za jednu z najbežnejších v lekárskej praxi. Existuje niekoľko druhov patologického procesu s lokalizáciou v rôznych častiach chrbtice. Jedným z týchto typov je dorzálna prietrž medzistavcových platničiek (alebo dorzálnych)..

Vo väčšine prípadov chrbtová prietrž chrbtice, ako sa vyvíja, ohrozuje výskyt závažných komplikácií, medzi ktoré patria porušenia vo fungovaní jednotlivých orgánov a ochrnutie končatín. Aby ste odolali ťažkým formám vývoja choroby, musíte mať predstavu o patológii, príčinách jej výskytu, druhoch, príznakoch a liečebných metódach..

Čo je dorzálna prietrž

V prvom rade je dôležité pochopiť, že chrbtica pozostáva z stavcov a medzistavcových platničiek. Jeho štruktúra má dva hlavné prvky:

 1. Vláknitý prsteň - vonkajšia tvrdá strana segmentu (jeho škrupina), pozostávajúca z kolagénových vlákien.
 2. Pulpózne jadro - jednoduchými slovami, je to látka podobná želé, ktorá vykonáva tlmiace funkcie a umožňuje vám rovnomerne rozdeľovať záťaže..

Medzistavcový disk je teda celkom elastický, môže sa primerane stlačiť a natiahnuť, čo vyrovnáva zaťaženie chrbtice.

Ak hovoríme o tom, čo je kýla v oblasti chrbtice, hovoríme o patológii, pri ktorej je vláknitý kruh zničený následným vyčnievaním časti buničitého jadra..

Hernia dorzálneho disku je zvláštna forma tohto patologického procesu, ktorý sa vyznačuje premiestnením buničitého jadra a prolapsom segmentu do oblasti miechového kanála..

Takéto formácie sa považujú za oveľa nebezpečnejšie, pretože v dutine miechy, kde sa objaví prolaps, sa nachádza miecha, jej membrány, krvné cievy a tiež proximálne procesy koreňov nervov. To všetko znamená, že s rastom proximálnej prietrže sa významne zvyšuje pravdepodobnosť kompresie miechových nervov, ako aj riziko komplikácií sprievodnej povahy..

Najväčšou hrozbou je dorzálna stredná kýla disku - samostatný poddruh patológie, v ktorom je výčnelok buničitého jadra smerovaný do stredu miechy. Okrem toho existujú ďalšie poddruhy výčnelku, o ktorých sa však bude diskutovať neskôr.

príčiny

Na účinnú liečbu, ako aj na zabránenie výskytu dorzálnej prietrže medzistavcových platničiek je potrebné poznať dôvody rozvoja tejto patológie. Zvážte hlavné príčiny a faktory, ktoré predisponujú k vzniku tohto typu formácie:

 • Mechanické poškodenie chrbtice. Väčšinou ide o hrbole, modriny, zlomeniny a prenikajúce rany. Je tiež dôležité pochopiť, že aj pri traumatizme prijatej v detstve môže dôjsť k prietrži, od tejto chvíle môže uplynúť desať rokov..
 • Ďalšou častou príčinou dorzálnej hernie je rozvoj sprievodných ochorení chrbta a chrbtice. Najbežnejšou patológiou tohto druhu je osteochondróza, existuje však veľa podobných chorôb.
 • Nadmerná fyzická aktivita na chrbte a na chrbte. Po prvé, hovoríme o vzpieraní v dôsledku profesionálnych aktivít alebo ťažkých športov. Avšak aj nadváha je rizikovým faktorom miechy..
 • Nedostatok fyzickej aktivity tiež vyvoláva rozvoj chrbtových a iných herniálnych formácií. V tomto prípade sa predpokladá sedavý alebo sedavý životný štýl. Rizikovú zónu vedú administratívni pracovníci a vodiči, škodlivý vplyv je obzvlášť silný, ak počas dňa osoba sedí v nepohodlnej polohe.
 • Nevyvážená strava, ktorá vedie k nedostatku minerálov a vitamínov vstupujúcich do tela, anémie z nedostatku železa atď..

Popísané príčiny a predispozičné faktory sú najbežnejšie, ale v skutočnosti môžu byť omnoho viac. V predchádzajúcich odsekoch však existujú dôvody, prečo sa patológia vyvíja približne v 90% prípadov.

umiestnenia

Podľa štatistík sa môže v ktorejkoľvek časti chrbtice vyskytnúť výčnelok buničitého jadra dorzálneho typu. Zároveň sa podľa rovnakých štatistík diagnostikuje viac ako 80% všetkých dorzálnych hernií v bedrovej oblasti, táto časť chrbtice sa považuje za zraniteľnú z dôvodu jej vysokého zaťaženia a zvýšenej mobility..

Krčková oblasť je uznávaná ako pomerne zriedkavé miesto výskytu patológie, hlavne preto, že predstavuje minimum fyzickej námahy spojenej s vzpieraním atď. Kýla sa napríklad môže vytvoriť medzi segmentmi krčnej oblasti c5, c6, c7, ale v medicíne. prípady sa vyskytujú približne v 5–6%.

Pokiaľ ide o oblasť hrudníka, táto oblasť chrbta a chrbtice nie je náchylná k dorzálnym herniám v nie viac ako 10% prípadov, tento ukazovateľ sa tiež považuje za nízky..

Vzhľadom na skutočnosť, že prietrž sa vo väčšine prípadov vytvára presne v bedrovej oblasti chrbtice, je potrebné venovať tejto oblasti väčšiu pozornosť, pričom sa zdôrazňujú určité typy patológie, ako aj lokalizačné znaky..

Najprv si povedzme o všeobecnej klasifikácii dorzálnych hernií, medzi nimi sa rozlišuje celkom 5 typov:

 1. Mediálne - ako už bolo uvedené, pri tomto type ochorenia dochádza k výbežku do stredu miechy.
 2. Difúzny - charakterizovaný úplnou deštrukciou medzistavcového segmentu.
 3. Paramedian - pulpálne jadro vyčnieva do jednej z bočných strán miechového kanála (zvyčajne do pravého).
 4. Mediálny záchranár - prietrž je zameraná na strednú oblasť miechy, ale súčasne je posunutá na ľavú alebo pravú stranu.
 5. Foraminal - je považovaný za najnebezpečnejší druh, je nebezpečný v tom, že kvôli svojej veľkej veľkosti úplne blokuje chrbtový kanál chrbtice..

Pokiaľ ide o lokalizáciu prietrže v bedrovej chrbtici, existuje zreteľné označenie. Lumbálna oblasť pozostáva z 5 stavcov, ku ktorým sa pridá značka L a jeden lumbosakrálny segment so značkou S. Vzhľadom na to, že medzistavcové kýly sa nachádzajú medzi stavcami, rozlišujú sa podľa typu tieto typy:

 • Za najbežnejšiu sa považuje dorzálna hernia disku L5-S1 - umiestnená medzi sakrálnym segmentom a posledným stavcom. Bez ohľadu na to, či ide o strednú prietrž disku L5-S1 alebo nejakú inú formu.
 • L4-L5 - druhý najbežnejší poddruh prietrže. S touto lokalizáciou to však platí aj pre prvý bod, komplikácie dorzálnej hernie ovplyvňujú činnosť brušnej dutiny a malej panvy, existuje riziko čiastočnej alebo úplnej paralýzy dolných končatín. Obzvlášť také komplikácie sú pravdepodobné s vývojom difúznej hernie L4-L5 alebo v neskorých štádiách iných poddruhov patológie..
 • L3-L4 je tiež pomerne častým prípadom patológie, hoci v porovnaní s vyššie uvedeným je už oveľa menej bežný.

Iné varianty tvorby lumbálnej miechy sú zriedkavé. Je však dôležité pochopiť, že symptomatológia, úspešnosť liečby atď. Závisí od konkrétneho typu a lokalizácie patológie, takže dorzálna stredná kýla na úrovni stavcov L4-L5 sa bude výrazne líšiť v príznakoch a iných príznakoch od difúzneho medzi 2 a 3 segmentmi..

príznaky

Symptómy sa výrazne líšia v závislosti od miesta prietrže, ale tu hrá dôležitú úlohu aj fáza progresie patologického procesu, veľkosť formácie, štipkový faktor nervov, krvných ciev atď..

Spoločným príznakom všetkých typov prietrží je bolesť. V počiatočných fázach bolesti chrbta sú veľmi malé, pravidelné, mnohé ich dokonca nechávajú bez dozoru. Avšak s postupujúcou chorobou a rastom vzdelania sa bolesti prehlbujú a stávajú sa trvalými. Čím je prietrž väčšia, tým je bolesť nesnesiteľnejšia. Nakoniec je nemožné ju preniesť bez liekov proti bolesti..

bedrový

Inak je vhodné oddeliť príznaky, podľa ktorých je lokalizovaná časť chrbtice. Na úvod zvážte klinický obraz, ktorý poskytuje bedrovú difúznu prietrž v bedrovej oblasti:

 • Bolestivé pocity sú lokalizované v oblasti lokalizácie prietrže, ale pri narušení nervových koreňov sa šíria až po zadok a dolné končatiny..
 • Zaznamenávajú sa kŕče svalových štruktúr dolnej časti chrbta a zadku.
 • Dochádza k narušeniu citlivosti dolných končatín, svalovej dysfunkcie, pocitov brnenia, znecitlivenia, chladu v nohách, existuje možnosť paralýzy.
 • Časom komplikácie postihujú vnútorné orgány, problémy sa vyskytujú pri pohybe čriev (často zápcha), močenie, ženy začínajú mať gynekologické problémy, muži majú oslabenú erekciu.

Hrudné oddelenie

Klinické príznaky dorzálnej hernie v hrudnej chrbtici:

 • Syndróm bolesti z miesta formácie sa rozširuje do oblasti hrudníka, v priebehu času vyžaruje do horných končatín a znižuje citlivosť rúk..
 • Je sprevádzaná nervovým syndrómom - interkstálnou neuralgiou, pri ktorej sa bolesti spojené s bolesťou len zosilňujú.
 • Porušenie nervov vedie k poruchám dýchania, je zaznamenaná dýchavičnosť, vdýchnutie a výdych sú ťažké, príznaky sa zhoršujú bolesťou.
 • Často existujú problémy zo srdca, napríklad sínusová tachykardia.
 • Pohyby v chrbte, ako aj pri horných končatinách, sú obmedzené, človek sa bojí zohnúť, otočiť, dokonca zdvihnúť ruku..

krčnej

Pri hernii v krčnej oblasti sa pozorujú nasledujúce príznaky:

 • Bolesť tiež vyžaruje do horných končatín, zhoršuje sa pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.
 • Pacienti majú bolesti hlavy, ku ktorým sa pri veľkých kýlach pridávajú závraty, mdloby, záchvaty paniky, pískanie a tinnitus..
 • V očiach sa tiež objavuje veľa sťažností na videnie, čierne škvrny, muchy, záblesky atď..
 • V priebehu času horné končatiny strácajú svoju citlivosť, znecitlivia, pacient si všimne pocit brnenia na koži, narušuje sa koordinácia pohybov až do paralýzy.

diagnostika

Na stanovenie presného umiestnenia prietrže, stupňa progresie patológie, veľkosti formácie a sprievodných komplikácií je potrebná úplná diagnóza, ktorá zahŕňa:

Liečba dorzálnej hernie

Dorsálna hernia medziobratlového disku si vyžaduje okamžitú liečbu s povinným zapojením lekára. Všetky opatrenia na boj proti patológii sú založené na prijatých diagnostických údajoch..

Liečba zahŕňa integrovaný prístup, ktorý zahŕňa:

 • Drogová terapia.
 • fyzioterapia.
 • Triedy pohybovej terapie.
 • masáže.
 • V štipku, chirurgia.

Drogová terapia zahŕňa užívanie nasledujúcich skupín liekov:

 • Lieky proti bolesti - analgetiká a antispasmodiká na zmiernenie bolesti.
 • Protizápalové lieky.
 • Vitamínové komplexy - na zlepšenie a obnovu inervácie poškodených nervov.
 • Dôležitou súčasťou konzervatívnych liečebných metód je použitie liekov zameraných na zvýšenie regeneratívnych funkcií tela.

Pamätajte, že lekár predpisuje všetky lieky. Pri samoliečbe riskujete iba zhoršenie situácie a poškodenie zdravia.

Je dôležité pochopiť, že cvičebná terapia a masáže sa používajú v neskorých štádiách liečby, keď existuje pozitívny trend a významné zlepšenie stavu pacienta..

Operácia odstránenia prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď existuje ohrozenie životne dôležitých funkcií alebo života pacienta, alebo ak sa formácia zväčšuje, viac ako 12 milimetrov, prietrž však možno odstrániť skôr.

Rehabilitácia

Po operácii potrebuje každý pacient rehabilitáciu. Obdobie zotavenia, rovnako ako rehabilitačné metódy, závisia od závažnosti progresie patológie, rozvinutých komplikácií a zložitosti chirurgického zákroku..

Všeobecne hovoríme o menovaní liekov proti bolesti, o dlhom období obmedzenia mobility a fyzickej aktivity, o kurze fyzioterapie. Okrem toho sú od 3-4 dní po chirurgickom zákroku znázornené triedy cvičebnej terapie, ale spočiatku sú držané v polohe na bruchu. Od samého začiatku a do budúcnosti sa musíte vysporiadať s fyzioterapeutom alebo rehabilitačným lekárom.

účinky

Vzhľadom na úplnú liečbu a rehabilitáciu sú prognózy optimistické aj v prípade závažných foriem progresie patológie.

V tomto prípade neexistujú prakticky žiadne následky, stačí si uvedomiť, že počas svojho života musíte chrániť chrbát. Za týmto účelom dávajte fyzickú aktivitu, riadte aktívny životný štýl, zapojte sa do ľahkých športov.

Ak bola liečba vadná alebo ste nedokončili celý priebeh rehabilitácie, sú možné tieto následky:

 • Strata citlivosti na končatinách.
 • Poruchy vnútorných orgánov.
 • Znova objavenie prietrže (v prípade chybnej rehabilitácie po operácii) atď..

Nech je to akokoľvek, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Ak to chcete urobiť, počúvajte svoje pocity a neignorujte ani najmenšie prejavy bolesti.

Príčiny a variácie hernie dorzálneho disku - diagnostika a liečba

Kýly všetkých typov môžu spôsobiť bolestivé príznaky, vážne zhoršenie pohody človeka. Najnebezpečnejšie dorzálne vytesnenie medzistavcovej platničky, sprevádzané mnohými neurogénnymi klinickými prejavmi. Na stretnutie lekára si pacient sťažuje na vysoký krvný tlak, zníženú zrakovú a sluchovú ostrosť, slabosť rúk alebo nôh. Preto okamžite po diagnostikovaní dorzálnej prietrže disku akejkoľvek lokalizácie vertebroológovia a neurológovia začnú konzervatívnu terapiu.

Čo je dorzálna prietrž

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Tvorbe prietrže vždy predchádzalo poškodenie medzistavcových platničiek. V dôsledku trofických porúch strácajú svoju silu a elasticitu, sú hustejšie, rovnejšie a krehkejšie. Dochádza k premiestneniu vláknitého prstenca a potom je narušená jeho integrita, buničité jadro klesne za svoje hranice. Ak disk vyčnieva smerom k miechovému kanálu, vytvorí sa dorzálna hernia.

Táto forma patológie je nebezpečná pre rýchly vývoj komplikácií. Vznikajú v dôsledku porušenia miechových koreňov inervujúcich stavce a vnútorné orgány. Stlačenie miechy, zúženie miechy vedie k závažným neurologickým poruchám.

Príčiny choroby

Hlavným dôvodom vzniku dorzálnej hernie je osteochondróza. Vymieňanie medzistavcových platničiek sa pozoruje približne v 2 až 3 stupňoch priebehu degeneratívnej dystrofickej patológie. Osteochondróza tohto stupňa sa vyznačuje závažnými symptómami, ale s tvorbou herniálneho výčnelku sa jeho intenzita výrazne zvyšuje. Vysunutie medzistavcových platničiek vyvoláva mnoho faktorov:

 • vrodené a získané abnormality chrbtice - kyfóza, lordóza, skolióza, klinovité stavce alebo ich fúzia, lumbarizácia;
 • narušené fungovanie endokrinných žliaz - hypotyreóza, diabetes mellitus;
 • rôzne dysplázie, vrátane bedrových kĺbov;
 • predtým utrpené poranenia miechy - zlomenina, kompresia, poranenie miechy;
 • nadmerná pohybová aktivita alebo sedavý životný štýl.

Dorsálnej hernii predchádza výčnelok. Toto je názov patologického stavu, v ktorom je vláknité jadro umiestnené vo vláknitom kruhu a disk je mierne posunutý smerom k miechovému kanálu. Pri výčnelku sa prietrž môže tvoriť aj jedným trápnym, ostrým pohybom, jediným zdvíhaním ťažkých predmetov, predĺženým pobytom v jednej polohe tela, padaním a podliatinami chrbtice. Pravdepodobnosť dorzálneho posunu sa zvyšuje s nadváhou, nadmerným požívaním alkoholu, fajčením.

Kde sa najčastejšie objavuje

Dorsálna hernia sa vo väčšine prípadov vytvára v tých častiach chrbtice, ktoré sú vystavené maximálnemu statickému a dynamickému zaťaženiu - lumbosakrálnemu a krčnému. Najčastejšie sa identifikujú medzistavcové platničky, ktoré prechádzajú deštruktívnymi a degeneratívnymi zmenami. Kýly sú obvykle lokalizované v bedrových (L3, L4, L5), sakrálnych (S1) a krčných (C5, C6) stavcoch.

Dorsálne posunutie hrudného disku sa diagnostikuje približne u jedného zo štyroch pacientov. Toto usporiadanie herniálneho výčnelku je najvzácnejšie, z dôvodu väčšej stability segmentov v tejto časti chrbtice, ich pripevnenie k rebrám..

Klasifikácia a odrody

Dorsálne posunutie diskov sa klasifikuje v závislosti od miesta a smeru vyčnievania vláknitého prstenca. Takéto rozdelenie patológií vám umožňuje rýchlo určiť taktiku liečby a začať liečbu. Celkovo sa rozlišuje päť typov dorzálnej prietrže.

Typ dorzálnej prietržecharakteristika
difúznuIntegrita vláknitého kruhu ešte nebola porušená, pozoruje sa však jeho delaminácia. K opuchu disku dochádza v ľubovoľnom smere. Najnebezpečnejšou možnosťou je difúzne vydutie vo vnútri miechového kanála a kompresia miechy. Najčastejšie sa taká kýla vytvára v krčnej a lumbosakrálnej chrbtici.
prostrednýVýbežok sa vytvára v strede tela stavcov vpredu alebo zozadu. Pri zväčšovaní jeho veľkosti existuje riziko jednostrannej alebo obojstrannej kompresie miechy a sekvestrácie disku, keď spadnuté vláknité jadro visí ako kvapka mimo medzistavcovej trhliny. Mediálna dorzálna prietrž často vyvoláva paréziu, zníženú citlivosť
ParamedianníDisk je posunutý na jednu stranu miechového kanála. Opuch je zvyčajne lokalizovaný v krčnej alebo bedrovej chrbtici, čo spôsobuje skoliózu, zhoršené držanie tela a chôdzu
Mediálny záchranárCelulózne jadro vyčnieva laterálne vzhľadom na os miechy. Toto posunutie disku vedie k vzniku mnohých neurologických porúch, vrátane straty funkcie
ForaminalToto je meno patologického stavu, pri ktorom vláknité jadro vyčnieva smerom k miechovému kanálu a odchyľuje sa doprava alebo doľava. Hrudná kosť, dokonca malej veľkosti, vedie k závažnému porušeniu koreňov miechy, k rozvoju akútnej bolesti

Príznaky choroby

Na rozdiel od iných typov prietrží sa dorzálne posunutie medzistavcových platní môže klinicky prejaviť v skorých štádiách. Hlavným príznakom je pretrvávajúca alebo epizodická bolesť chrbta, ktorej intenzita sa zvyšuje pohybom. Ak osoba nehľadá lekársku pomoc, zväčšuje sa prietrž. Korene miechy sa porušujú aj pri statickom zaťažení a bolesť sa vyskytuje v pokoji. Svalovo-tonické napätie vyvoláva zvýšenie bolesti v oblasti tvorby prietrže.

Mobilita je spôsobená svalovými kŕčmi, pričom osoba, ktorá si telo núti, je obmedzená. Úmyselne nevykonáva pohyby (ohyby, zákruty), aby zabránil výskytu bolesti. Neustále očakávanie jeho vzhľadu negatívne ovplyvňuje psycho-emocionálny stav človeka. Stáva sa podráždeným, nervóznym a pri poruchách spánku - letargickým, letargickým.

V bedrovej časti: L4-L5, L5-S1

Najvýraznejšia klinika sa pozoruje pri dorzálnom posunutí bedrových diskov. V ktoromkoľvek štádiu tvorby prietrže sa môžu vyskytnúť príznaky bedrovej kosti („bolesti chrbta“) - akútne bolesti, ktoré človeka doslova paralyzujú. Na vyrovnanie, na lôžko alebo na zem potrebuje pacient pomoc zvonku.

Situáciu zhoršuje neustále napätie kostrových svalov. Bolesť nie je lokalizovaná iba v bedrovej oblasti, ale šíri sa do bedier, zadku a slabiny. Citlivosť dolných končatín je narušená, objavujú sa spontánne pálivé pocity, mravenčenie, plazivosť.

Postup patológie spôsobuje vážne poruchy inervácie. Funkčná aktivita panvových orgánov je znížená - vyskytujú sa problémy s vyprázdňovaním čriev a močového mechúra. A pri stálej silnej kompresii citlivých nervových zakončení dochádza k fekálnej inkontinencii moču.

V krčnej oblasti: C5, C6, C7

Najväčší počet neurologických porúch je pozorovaný pri tvorbe dorzálnej hernie v krčnej chrbtici. Pretože patológia postupuje pomerne rýchlo, okamžite po vývoji syndrómu stabilnej bolesti sa objavujú prvé príznaky nedostatku kyslíka v niektorých častiach mozgu. Hypoxia vyvoláva kompresiu vytlačeným diskom stavcovej tepny. Prostredníctvom týchto krvných ciev vstupujú živiny a kyslík do mozgových buniek. Na pozadí ich akútneho nedostatku sú príznaky krčnej dorzálnej hernie:

 • závraty, zhoršená koordinácia pohybov, ktoré môžu spôsobiť nebezpečné pády;
 • strata sluchu, hučanie v ušiach;
 • znížená zraková ostrosť, vzhľad múch, farebných škvŕn a kruhov, zdvojnásobenie predmetov pred očami;
 • bolesti hlavy podobné migrénam.

Bolesť zo zadnej časti krku vyžaruje na plecia, predlaktia, hornú časť chrbta a hrudník. Zúženie miechy vedie k zhoršeniu pocitu rúk, ich znecitlivenia, svalovej slabosti.

V oblasti hrudníka

Dorsálna prietrž vytvorená v hrudnej oblasti vedie k rozvoju medzirestálnej neuralgie. Toto je názov porážky medzirebrových nervov, ktorá je sprevádzaná akútnymi, prenikavými bolesťami. Horia, strieľajú a rýchlo sa šíria z poškodených stavcov do segmentov hrudnej kosti..

Patológia tejto lokalizácie je charakterizovaná „odrazenou“ bolesťou. Ak dôjde k narušeniu miechy, inervácia je narušená, prenos nervových impulzov je prerušený. Bolesť sa často vyskytuje v obličkách, pečeni, žalúdku, čo sťažuje diagnózu.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Postupne sa do patológie zapájajú vnútorné orgány. V niektorých prípadoch sú zaznamenané poruchy dýchania, objavenie sa dýchania, kóma v krku a neproduktívny suchý kašeľ. Na EKG sa pozorujú časté extrasystoly, charakteristické znaky sínusovej tachykardie. Z gastrointestinálneho traktu sú dyspeptické poruchy, enzýmová nedostatočnosť pankreasu, ťažkosti s prehĺtaním.

Diagnostické metódy

Počiatočná diagnóza sa vykonáva na základe externého vyšetrenia pacienta, jeho sťažností, anamnézy. Na posúdenie citlivosti a / alebo sily svalov sa vykonáva množstvo funkčných testov. Dorsálna hernia sa dá zistiť pomocou MRI. Na získaných obrázkoch je viditeľná jeho poloha, tvar a veľkosť.

Rádiografia je informatívna iba pri určovaní príčiny diskov. Štúdia umožňuje identifikovať osteochondrózu, predchádzajúce zranenia, vrodené a získané vývojové abnormality.

Kontrastná myelografia sa vykonáva, ak má pacient kontraindikácie na MRI alebo CT. Ak máte podozrenie na vývoj vertebrálneho arteriálneho syndrómu, reoencefalografie, predpísala sa ultrazvuková dopplerografia stavcových tepien. Pri diagnóze hrudnej dorzálnej hernie sa používa EKG, prehľadový röntgen OGC (prehľadný obrázok hrudníka), gastroskopia..

Liečba dorzálnej disk prietrže

Na konzervatívnu liečbu dobre reagujú nekomplikované dorzálne hernie. Cvičí sa integrovaný prístup k liečbe - pri užívaní liekov, vykonávaní masáží a fyzioterapii, cvičebnej terapii. Od prvých dní liečby sú pacienti nosení na ortopedických pomôckach: mäkké obväzy, elastické korzety s pevnými vložkami, Shantsov golier. Ich použitie pomáha znižovať intenzitu bolesti obmedzením pohybov a stabilizáciou stavcov.

Liečba prebieha doma. Pri zhoršení príznakov by mal pacient pozorovať odpočinok po dobu 2 až 3 dní. Hospitalizácia je potrebná iba pre bolesť, ktorú nemožno odstrániť užívaním tabliet, čo je výrazné zhoršenie pohody.

Konzervatívna terapia

Ak dôjde k porušeniu herniového výčnelku chrbtice, vznikne akútna bolesť, ktorá sa odstráni lekárskou blokádou. Glukokortikosteroidy (Diprospan, Phlosterone, Triamcinolone) sa zavádzajú do oblasti dislokovaných diskov v kombinácii s lidokaínom alebo novokaínom..

Hormonálne lieky majú silný analgetický účinok, sú však toxické pre chrupavku a kostné tkanivo. Preto sú následne nahradené nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID) vo forme injekčných roztokov:

Po úľave od akútnej bolesti sa NSAID používajú v tabletách - ibuprofén, nimesulid, ortofén, ketorolak, celekoxib. Pri liečbe dorzálnych hernií sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín: lieky na zlepšenie krvného obehu, svalové relaxanciá, vitamíny, nootropiká, stimulanty regenerácie chrupavkových tkanív, antispasmodiká, narkotiká a narkotiká. Pacientom sa často predpisujú trankvilizéry, antidepresíva, sedatíva na normalizáciu psychoemotačného stavu..

Po dosiahnutí stabilnej remisie je možné pomocou vonkajších prostriedkov zbaviť slabého ťahania, bolesti a stlačovania bolestivých pocitov. Jedná sa o masti s otepľovacím účinkom (Kapsikam, Finalgon, Viprosal), gély s NSAID (Voltaren, Nise, Fastum, Nurofen)..

Chirurgický zákrok

S neúčinnosťou konzervatívnej liečby sa chirurgia vykonáva niekoľko mesiacov. Indikácie pre jeho implementáciu sú komplikácie, ktoré sa objavili: silná kompresia vertebrálnej artérie, sprevádzaná prechodnými ischemickými záchvatmi, diskogénna myelopatia, bolesť, fatálna medikácia, rýchle zväčšenie herniálnej výčnelky.

Microdisectomy

Mikrodisektómia je odstránenie medzistavcových platničiek spolu s herniálnym výstupkom pomocou mikrochirurgických nástrojov. Chirurgická intervencia je indikovaná u pacientov s pretrvávajúcou bolesťou po dobu 6 až 12 týždňov. Mikrodisektómia v počiatočných štádiách vývoja patológie je najúčinnejšia, až kým nenastanú nezvratné degeneratívne zmeny v mieche a jej koreňoch. Absolútnou indikáciou chirurgického zákroku je syndróm konského chvosta, ktorý sa prejavuje panvovými poruchami, znecitlivením perineu a inými závažnými neurologickými klinickými prejavmi..

Endoskopická discektómia

Toto je najmenej traumatický typ chirurgického zákroku, ktorý sa používa na odstránenie dorzálnej prietrže v ktorejkoľvek časti chrbtice. Počas operácie nie je narušená integrita kostných štruktúr a aparátu väziva-šľachy postihnutých stavcových segmentov. Obmedzenia endoskopickej dysektómie sú stenóza miechového kanála, sekvestrácia medzistavcových platničiek a veľká herniálna vyčnievanie. Tento typ chirurgického zákroku sa najčastejšie používa na diagnostiku malej dorzálnej prietrže v počiatočnom štádiu tvorby..

laminektomie

Pri vykonávaní laminektómie sa odstránia stavcové oblúky obmedzujúce miechový kanál. To prispieva k rozširovaniu jeho dutiny, k eliminácii kompresie koreňov miechy a krvných ciev. Ak je miechový kanál zúžený na značnú dĺžku, vykoná sa odstránenie oblúkov niekoľkých stavcov naraz. Nedávno sa laminektómia používala čoraz menej, najmä keď sa vykonáva na zabezpečenie chirurgického prístupu. Hlavným dôvodom tohto obmedzenia je zavedenie metód minimálne invazívnej endoskopie a punkcie.

Možné komplikácie

Najčastejšie diagnostikovanou komplikáciou dorzálnej stavcovej prietrže je radiálny syndróm, ktorý sa vyskytuje v dôsledku kompresie miechového nervu. V počiatočnom štádiu sa prejavuje bolesťou a potom je tu znížená citlivosť, svalová slabosť a atrofia.

Pri zúžení miechy je možné vytvoriť diskogénnu myelopatiu. Funkcie motora sú narušené, vyvíja sa periférna paréza.

Profylaxia medzistavcovej prietrže

Pravidelné cvičenia fyzioterapie a gymnastiky pomôžu zabrániť tvorbe dorzálneho výčnelku. V dôsledku denného tréningu sa posilňuje korzet chrbtového svalu, ktorý spoľahlivo stabilizuje disky. Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú prestať fajčiť, brať vitamíny s minerálmi a vrátane čerstvého ovocia a zeleniny.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Dorsálna hernia disku, čo to je

Dorsálna prietrž disku je ťažkou možnosťou rozvoja vertebrálnej prietrže. V tejto situácii sa obsah buničiny v chrupavke vedie smerom k miechovému kanálu. Preto je pri takom klinickom obraze predovšetkým riziko neurologických komplikácií. Až po ochrnutie a ochrnutie nôh.

Dorsálna prietrž

Ak sa vytvára dorzálna prietrž disku a to, čo je predmetom záujmu pacientov. Medzistavcové platničky sú štruktúry absorbujúce otrasy medzi stavcami, pozostávajúce z tkaniva chrupavky. Sú potrebné na zabezpečenie normálnej pohyblivosti chrbtice a na zabránenie trenia stavcov proti sebe. Takéto elastické medzery nám pomáhajú pohybovať sa, zdvíhať závažia, jednoducho chodiť, otáčať a nakláňať chrbát. Medzistavcové platničky sa skladajú z mäkkého vláknitého jadra a hustého vláknitého prstenca..

Kýla chrbtice sa nazýva patológia, pri ktorej sa vo vláknitom kruhu objaví prasklina a buničina opúšťa svoje fyziologické hranice. Výsledkom je, že uvoľnené tkanivá začínajú tlačiť na nervové korene.

Difúzna prietrž sa nazýva dorzálna prietrž, ak sa pulpózne jadro vyšlo dozadu smerom k miechovému kanálu. Toto je najťažšia z možných možností, pretože v tejto oblasti je miecha a väčšina nervových koreňov. Pacient je mučený najväčším počtom neurologických príznakov. Spočiatku je to iba bolesť a potom - zníženie pohyblivosti a citlivosti nôh. Možné abnormality v panvových orgánoch.

Príčiny a rizikové faktory

Dorzálna hernia disku sa môže vyskytnúť z nasledujúcich dôvodov:

 • Traumatické účinky;
 • nadváhou;
 • Nadmerný fyzický stres;
 • Náhle pohyby, zdvíhanie veľkého nákladu nesprávnou technikou;
 • Geneticky slabý svalový tonus;
 • Nedostatok pohybovej aktivity;
 • Infekčné choroby.

Ak je pacient náchylný na prietrž a lekár ho dokonca neustále pozoruje, je ťažké povedať, kam bude smerovať prasknutie vláknitého prstenca. Toto sa zvyčajne deje na najmenej hustých a chránených miestach. Hlavným faktorom vývoja výčnelkov a potom hernií je osteochondróza, degeneratívne-dystrofické zmeny v chrupavkovom tkanive medzistavcových platničiek..

Životný štýl moderného človeka má vzhľad osteochondrózy a potom hernie. Trochu sme sa začali hýbať a veľké percento obyvateľstva neustále sedí v práci s nesprávnym držaním tela. Nie je prekvapujúce, že svaly podporujúce chrbát sú slabšie. Zaťaženie na ne sa zvyšuje, pretože telesná hmotnosť v takejto situácii má tendenciu rásť.

príznaky

Najčastejšie sú krúžky vláknitých diskov v spodnej časti chrbta odtrhnuté. Zvyčajne medzi stavcami L4 a L5, ako aj L5 a S1. Niekedy sa vyskytuje na úrovni krku, medzi C5 a C6. V oblasti hrudníka sú také praskliny veľmi zriedkavé, pretože ide o najmenej pohyblivú a najviac chránenú oblasť chrbtice. Sprievodné ochorenia môžu zahŕňať infekčný zápal, artrózu a vyčnievanie disku. Ak sprevádzajú kýlu, jej liečenie je ešte ťažšie..

Keď sa na krku objaví dorzálna hernia, pozorujú sa tieto príznaky:

 • bolesť hlavy;
 • Horné končatiny a krk, ramená bolia;
 • Citlivosť dlaní sa zhoršuje;
 • Zvuky v ušiach;
 • závraty;
 • Pred očami sa stmieva;
 • Horné končatiny oslabujú;
 • Zvýšenie tlaku;
 • Môžu sa vyskytnúť mdloby..

Všetky tieto príznaky neurologického typu sa začínajú mučiť, pretože prietrž stláča nervy a krvné cievy na krku. V dôsledku toho mozog začína trpieť nedostatkom krvného obehu a inervácia rúk sa zhoršuje..

Dorsálna kýla dolnej časti chrbta sa prejavuje trochu inak:

 • Syndróm bedrovej bolesti;
 • Ostrá bolesť počas náhlych pohybov, kýchania, kašľa a smiechu;
 • Bolesť vyžaruje do gluteálnej a femorálnej oblasti;
 • Citlivosť nôh sa zhoršuje, objavuje sa pocit „bežiacich husacích hrčiek“;
 • Pocit slabých nôh;
 • Je ťažké udržať statickú polohu po dlhú dobu, bolesť sa zhoršuje, keď pacient stojí.

komplikácie

Dorsálna hernia medzistavcového disku spôsobuje najväčší počet komplikácií. Situácia je riskantná v tom, že uvoľnené vláknité tkanivo môže začať vyvíjať tlak na miechu. Kýly tohto typu sú spravidla dosť veľké.

Ak kýla vytvára tlak na miechu, môžu komplikácie zahŕňať narušenie panvových orgánov, čiastočnú alebo úplnú paralýzu nôh..

liečba

Najskôr sa lekári snažia používať iba konzervatívne metódy liečby. Pacient by mal mať k dispozícii odpočinok a posteľ. Súčasne sa predpisujú lieky - nesteroidné protizápalové lieky, ako napríklad Diclofenac alebo Ibuprofen. Pomáhajú tiež lieky proti bolesti, a to aj vo forme injekčnej blokády chrbtice..

Na zmiernenie stresu z postihnutej oblasti sa môžu použiť ortopedické ortézy. Pre krčný región - golier Shants, pre spodnú časť chrbta - korzety.

Ak k zlepšeniu nedošlo dlho alebo existuje nebezpečenstvo silného negatívneho účinku na miechu, lekári predpisujú chirurgický zákrok. Tkaniny, ktoré siahajú za disk, sa odstránia. Po operácii je poskytnutá dlhá rehabilitácia.

Po akútnom období alebo rehabilitácii po ukončení operácie by mal pacient premýšľať o svojom životnom štýle. Ak chcete zabrániť opakovaniu dorzálnej prietrže, musíte schudnúť, posilniť svaly. A to znamená - robiť fyzické cvičenia, meniť stravu, plávať v bazéne.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Príznaky a typy dorzálnej hernie disku

Ako viete, prietrž medziobratlového disku je spojená s posunutím (vyčnievaním) pulpózneho jadra disku v jednom alebo druhom smere. Toto vytesnenie je spôsobené vnútornými zmenami v tkanive disku z mnohých dôvodov, medzi ktoré patria poruchy dodávky miechových buniek dôležitými minerálnymi prvkami, vitamínmi a aminokyselinami. Všetky tieto javy vždy sprevádzajú osteochondrózu, a preto osteochondróza najčastejšie predchádza prietrž. Ak výčnelok diskov nastane v smere dozadu, smerom k epidurálnemu priestoru a miechovému kanálu, vytvorí sa dorzálna (zadná) kýla diskov.

Príznaky a liečba hernie dorzálneho disku

Pozrime sa, čo to je. Zadné posunutie prietrže môže vždy spôsobiť vážne nervové syndrómy v dôsledku kompresie nervových koreňov miechy. Takáto patológia sa veľmi často vytvára na stavcoch 14, 15, sl, c5, c6, ktoré sú tradične milované osteochondrózou:

 • l4 - l5 - dolná časť bedrovej časti
 • l5 - s1 - lumbosakrálna
 • c5 - c6 - krčka maternice

Ak je patológia v stavcoch 14 - 15, potom

 • Ťažká bolesť chrbta (bedrovej), zhoršená pohybom a dokonca aj kýchaním a kašľom
 • Bolesť a paréza na nohách a prstoch, opuch v nich

Pri stlačení nervových vlákien miechy v oblasti stavcov l5 - s1 sa môže objaviť syndróm chvosta koňa s týmito príznakmi:

 • Bolesť chrbta v dolnej časti chrbta a panve (ischias), siahajúca až po zadok a pozdĺž zadnej strany stehien - k nohám
 • Strata citlivosti nôh a ťažkosti s pohybom
 • Poruchy panvových orgánov (močový mechúr, prostata)

Všetky tieto javy bolesti a parestézie na miestach vzdialených od problematických diskov sú neuroreflexné javy, ktoré sa vyskytujú, keď sú nervy stlačené v stavcoch l4, l5 a s1..
Ak je postihnutý krčný c5 - c6, príznaky budú takéto:

 • Bolesť hlavy a závraty
 • Bolesť v krku, siahajúca až do ramena, pod lopatku lopatky, do ramena
 • Paréza v prstoch a rukách
 • Tinnitus, porucha zraku
 • vysoký tlak

Druhy dorzálnej prietrže

Dorsálna (zadná) prietrž medzistavcových platničiek má odlišný smerový vektor vzhľadom na miechu. V závislosti od toho a od povahy škody sa delí na tieto typy:

 • Dorsálna difúzna prietrž disku - nemá výraznú deformáciu - na disku sa pozoruje deštrukcia
 • dorzálna stredná kýla disku - namierená do stredu miechy
 • paramedial - vektor je premiestnený do určitej polovice miechového kanála
 • medial-paramedial - vektor je nasmerovaný z centrálnej osi kanála pod uhlom doľava alebo doprava
 • foraminal - s prístupom k foraminálnemu kanálu tvorenému oblúkmi susedných stavcov, do ktorých vedie aj nervový koreň miechy

Foraminálne kýly diskov sa považujú za najnebezpečnejšie z dôvodu užšej priechodnosti: aj malá kýla s hrúbkou iba 5 mm je už schopná stlačiť nerv..

V takom prípade sa vyskytnú tieto príznaky:

 1. Akútny náhly atak bolesti, ktorý sa mení na syndróm pretrvávajúcej intenzívnej bolesti.
  Pacient nemôže zmeniť pozíciu, v ktorej mal útok. Bolesť je taká silná, že nereaguje na analgetiká a protizápalové lieky, takže sa niekedy musíte obracať na lieky.
 2. Šliachové reflexy vypadávajú, ohýbacie a extenzorové svaly chodidla prestávajú fungovať, čo znemožňuje stáť na nohách

Najčastejšie sa končatiny prietrže koncentrujú na úrovni stavov l4 - l5 a l5 - s1, ale vyskytujú sa aj na l3 - 14..

Kvôli nízkej účinnosti liekovej terapie sa v tomto prípade uchýlili k chirurgickému zákroku.

Stredná dorzálna kýla úrovní l4 - l5 je nebezpečná, pretože v dôsledku tlaku na miechu môže dokonca ochrnúť nohy alebo spôsobiť úplnú stratu citlivosti nôh..

Stredná dorzálna kýla l5 - s1 môže spôsobiť problémy s vnútornými orgánmi panvy, čo nevyhnutne ovplyvní normálne denné fyziologické procesy pacienta..
Ak dôjde k takýmto hrozbám, ktorých predchodcom je zvyčajne strata citlivosti nôh, zadku a chvostovej kosti, je nevyhnutné vykonať diagnózu a lekár pravdepodobne predpíše iba správne chirurgické ošetrenie..

Aj s dorzálnou strednou prietržou pred dnešným rozsudkom sa však zaobchádza primárne konzervatívnym spôsobom pod prísnym lekárskym dohľadom..

Liečebná kýla disku úrovne l5 - s1 môže spôsobiť zakrivenie chrbtice: v tomto prípade sa bedrová lordóza znižuje a skolióza nastáva v opačnom smere ako prietrž.

Ak takáto zmena postoja vedie k závažnému posunu TBS, ktorý má vplyv na fungovanie vnútorných orgánov alebo ak ďalej postupuje, môže sa odporučiť chirurgická liečba..

Mediálno-paramediálna hernia disku môže tiež spôsobiť rovnaké javy..

Dorsálna difúzna prietrž sa považuje za nepriaznivú. Pretože je celý disk poškodený, môže vplyvom fyzickej aktivity alebo iných faktorov dôjsť k úplnému zničeniu disku a môže dôjsť k zdravotnému postihnutiu. Preto v prítomnosti difúznej prietrže možno primárny spôsob liečby považovať za radikálnu discektómiu.

Konzervatívna liečba dorzálnej prietrže

Konzervatívnu liečbu hernie dorzálneho disku by mal vykonávať vertebroológ alebo neurológ.

 1. Najprv sa predpíše odpočinok na lôžku, počas ktorého sa vykonáva symptomatická liečba bolesti a zápalu a vykonávajú sa CT alebo MRI vyšetrenia.
  Je možné predpísať ibuprofén, nimesil, kortikosteroidy, midokál. V prípade zvlášť silnej bolesti, ktorá sa často vyskytuje pri dorzálnych herniach, sa môže vykonať paravertebrálna novokainová blokáda..
 2. Zmiernenie bolesti by nemalo zvádzať. Je potrebné starostlivo dávkovať záťaž na chrbticu, pričom sa najprv musia dodržiavať obmedzenia v režime činnosti. Odporúča sa tiež pravidelné nosenie korzetov (tuhých a polotuhých), ktoré pomáhajú chrbtici.
 3. Popri tom sa vykonáva všeobecné ošetrenie na obnovu kostného tkaniva a zlepšenie vnútorného metabolického procesu (chondroprotektory, vitamínové a minerálne prípravky).
 4. Vykonávajú sa terapeutické gymnastiky a masáže, fyzioterapeutické procedúry.
  Pri dorzálnych herniách musia cviky nevyhnutne vylúčiť axiálne zaťaženie chrbtice a sklony. Vyrábajú sa v polohe na chrbte alebo na špeciálnych šikmých simulátoroch..
 5. Vykonáva sa neustále monitorovanie, aby sa zabránilo progresii choroby

Čo je stredná (stredná) prietrž?

Výčnelok, ktorý zasiahol chrbticu do chrbta, v mieste, kde nervový kmeň opúšťa miechový kanál, sa nazýva stredná (stredná) prietrž. Nebezpečenstvo takýchto patológií spočíva v ich umiestnení, čo spôsobuje, že ošetrenie a zotavenie je problematické. Je dôležité pochopiť, o aký druh choroby ide, ako sa jej zbaviť alebo vôbec nedovoliť..

Príčiny miechy

Osteochondróza, ako najbežnejšia príčina objavenia sa medzistavcových prietrží, vedie k poškodeniu vláknitého prstenca, ktorý je ovplyvnený patológiami a je preťažený statickými a dynamickými procesmi..

Genetické poruchy môžu viesť k vzniku akejkoľvek medzistavcovej prietrže, ktorej výsledkom sú narodené patológie spojivového tkaniva. Poškodenie vláknitého prstenca nastáva v dôsledku dlhodobého pobytu v nepohodlnej polohe pri stole, zvýšeného športu, nerovnomernej fyzickej aktivity a zranení rôznej povahy..

Stredná kýla je extrémne nebezpečná patológia, ktorá sa často vyznačuje rýchlym pokrokom, takže včasný prístup k lekárovi môže zabrániť rozvoju najnegatívnejších možných scenárov..

Rovnako ako akékoľvek iné, stredná hernia diskov je prirodzeným dôsledkom degeneratívnych-dystrofických procesov vyskytujúcich sa v ľudskom tele, ktoré sa vyskytujú pod vplyvom vnútorných a vonkajších negatívnych faktorov.

Zadná stredná kýla, ktorá sa nachádza za chrbticou, sa najčastejšie objavuje v dôsledku výskytu vnútorných negatívnych faktorov. Niekedy je zamieňaná so Schmorlovou prietržou, ale táto medaila je schopná rýchleho rozvoja a porušenia miechového kanála. Schmorl je však príznakom iného ochorenia a nemusí sa vôbec rozvíjať..

Je to výsledok fyzickej nečinnosti, podvýživy, nedostatku kyslíka, dedičných alebo získaných metabolických porúch prírodného metabolizmu. Moderný človek v mnohých ohľadoch vyvoláva vývoj choroby vrátane nesprávneho životného štýlu.

Klasifikácia strednej kýly

Liečba aplikovaná na konkrétny typ ochorenia vyžaduje presné určenie jeho umiestnenia a určenie typu. Existujú tri klasifikácie, ktoré považujú takýto výčnelok. Toto rozdelenie je založené na umiestnení dislokácie (krčka, hrudník, bedro), podľa veľkosti (vyčnievanie, prolaps, vývin) a typu zničeného tkaniva (buničina, chrupavka, kosť)..

Zvláštne miesto je obsadené rozdelením chorôb v mieste vyčnievania, ktoré je charakterizované smerom do ťažiska postihnutých stavcov:

 • Klasická zadná prietrž (chrbtová). Výstupný vektor zodpovedá mediánu disku..
 • Paramedianní. Vektor je posunutý doľava alebo doprava vo vzťahu k mediánu.
 • Hernia mediánov stredného disku (posterolaterálna, stredná-bočná). Prechádza medzi stredným a bočným vektorom.
 • Foraminal. Vektor je nasmerovaný do foraminálnej (bočnej) diery.
 • Brušný. Vektorový smer - vpred.
 • Kruhové (jednotné). Vychádza v bočnom otvore.

Anatomické rysy výbežkov, ktoré sa objavili, nám umožňujú rozlišovať:

 • zadarmo, stále pripojený k disku,
 • putovanie (sekvestrovanie), stratený kontakt s diskom,
 • pohyblivá kýla.

Druhá forma sa môže vrátiť na svoje miesto, vydutie sa pod zaťažením a ustúpenie bez nej. Patologické zmeny stavu chrbtice môžu viesť k fixácii putujúcej prietrže, jej prechodu do inej formy. Najnebezpečnejším druhom je sekvestrovaný druh, ktorý vedie k zápalovým procesom autoimunitného pôvodu a stlačeniu tkanív miechy..

Patologický proces, ktorý spôsobil patologický výstupok, často vedie k výskytu niekoľkých druhov, ktoré sa líšia lokalizáciou umiestnenia a povahy tkaniva, čo značne komplikuje liečebný proces..

Čo je to nebezpečná stredná kýla?

Veľká stredná kýla môže komprimovať miechu, čo vedie k zhoršeným motorickým schopnostiam a vnútorným orgánom, ktoré sa nedajú obnoviť ani po chirurgickom zákroku. Závažným následkom je možné zabrániť iba včasnou lekárskou starostlivosťou v ranom štádiu choroby..

Stredná dorzálna prietrž sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice, nemá vekové ani pohlavné rozdiely a je obzvlášť nebezpečná. K posunu pri tejto patológii nedochádza v smere od chrbtice, ale v jej strede.

Dorsálna stredná kýla komprimuje miechový kanál, čo je hlavný problém. Zo všetkých známych typov medzistavcových prietrží je to pri chirurgickej liečbe najproblematickejšie. Táto choroba vyžaduje vysoko kvalifikovaného chirurga a personál vykonávajúci operáciu, ako aj najmodernejšie vybavenie.

Hlavné metódy liečby

Medová hernia je nebezpečná patológia, ktorej chirurgická liečba je komplikovaná jej dislokáciou. Tento proces predstavuje značné problémy pre najskúsenejších chirurgov. Preto sa najprv pokúšajú liečiť ju metódou konzervatívnej liečby, ktorá vo väčšine prípadov dáva pozitívnu dynamiku.

Konzervatívna terapia zahŕňa spôsoby zmiernenia kompresie, vrátane maximalizácie odpočinku a relaxácie chrbtice. Ak sa do šiestich mesiacov po takejto liečbe nevyskytnú žiadne pozitívne zmeny, je predpísaný chirurgický zákrok.

Terapeutická metóda zahŕňa odstránenie bolesti, vymenovanie NSAID a použitie blokády liečiv. Lieky môžu obsahovať svalové relaxanciá, kortikosteroidy, lieky, ktoré zlepšujú tkanivový trofizmus, krvný obeh a metabolické procesy. V subakútnom období sú možné také procedúry, ako je fyzioterapia, ortéza a terapeutická masáž.

Dorzálna hernia disku l5-sl a l4-l5

Dorsálna (zadná) prietrž je najnebezpečnejším typom medzistavcových prietrží v dôsledku smeru výčnelku..

V tomto prípade je disk posunutý do miechového kanála (späť), čo má za následok možnú kompresiu miechy a nervov..

To zasa spôsobuje silnú bolesť a môže mať najnebezpečnejšie následky vrátane ochrnutia dolných končatín a dysfunkcie panvových orgánov. Takáto diagnóza by sa mala brať veľmi vážne a malo by sa vynaložiť všetko úsilie na zníženie hrozieb..

A aby sa diagnostikovala choroba v nie veľmi pokročilom štádiu, je potrebné poradiť sa s lekárom o akejkoľvek bolesti chrbtice a podrobiť sa vyšetreniu..

Najčastejšie dorzálna hernia sa vyskytuje v segmente l5-s1 (48% všetkých hernií), ktorý predstavuje najväčšie zaťaženie, a nie je neobvyklé, že je postihnutý dodatočne alebo oddelene aj segment l4-l5 (46% prípadov)..

Čo znamenajú písmená v mene stavcov:

 • L - bedrové (lat. Bedrové)
 • S - sakrálny rez (lat.sacrum)

Umiestnenie Vertebra:

 • 15-s1 je piaty bedrový stav a prvý sakrálny stavec. Pri diagnóze dorzálnej prietrže l5-s1 došlo k vyčnievaniu disku medzi dvoma stavcami a smerovalo späť na medzistavcový kanál;
 • 14 - 15 - 4. a 5. bedrové stavce.

Dorsálna prietrž a štádiá chorôb

Ako sa tvorí prietrž?

Mechanizmus tvorby kýly je spôsobený zariadením medzistavcových platničiek. Skladá sa z vláknitého jadra (želé podobnej látky) a tuhej viacvrstvovej vláknitej membrány (vláknitý kruh). Výčnelok obsahu (jadra) cez slabý bod vláknitej kapsuly vedie k tvorbe prietrží.

Fázy spadnutia jadra:

Disková degeneráciaK posunu ešte nedošlo, ale dochádza k oslabeniu štruktúry disku z dôvodu chemických procesov, veku, zaťaženia.
Prolaps (3-6 mm)Výbežok jadra sa už objavil, ale vláknitá membrána nie je poškodená, jadro zostáva vo vnútri disku.
vytlačovanieJadro prepichuje jednu alebo viac vrstiev vláknitého prstenca, ale zostáva vo vnútri.
konfiškáciaVšetky vrstvy vláknitej membrány sú poškodené a jadro presahuje disk.

Dorsálna (zadná) hernia je všeobecný názov pre štádium vyčnievania disku, keď existuje skutočnosť alebo hrozba porušenia nervov nachádzajúcich sa v medzistavcovom kanáli, ako aj membrán a látky miechy..

Pri hernii v segmentoch l5-s1 a l4-l5 sú poškodené iba korene miechy, ale nie je ovplyvnená miecha.

V smere dumpingu sa tiež líšia:

 1. Kruhová. Disk vypadne zo všetkých strán.
 2. medián Smer výhřezu - do stredu miechového kanála.
 3. Foralnaya. Porušenie piateho bedrového koreňa namierené do medziobratlového kanála.
 4. Paramedian l5-s1. Nasmerovaný do stredu miechového kanála a narúša prvý sakrálny koreň. V tomto prípade je zakrivenie chrbtice v opačnom smere od kýly.
 5. Difúzne. Nerovnomerný výčnelok bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Táto definícia zvyčajne znamená poškodenie disku až o 50%.

Príznaky a diagnostika

V počiatočných fázach pacient nie vždy má podozrenie, že má vážne ochorenie, pretože bolesť nie je príliš silná, zatiaľ čo vyčnievanie disku je malé..

Hlavné príznaky chrbtovej prietrže bedrovej:

 • bolesť dolnej časti chrbta, tiež často v zadku a nohe;
 • znecitlivenie nôh;
 • znížená citlivosť nôh, zadku;
 • pri zníženej citlivosti a zníženej citlivosti (radiálny syndróm) môže byť suchá koža tiež a naopak sa môže potiť zvyšovať;
 • slabosť flexie chodidla;
 • zníženie alebo neprítomnosť kolena a Achillovho reflexu na postihnutej strane (Lasegov syndróm).

Závažnosť príznakov závisí od veľkosti prietrže alebo jej blízkosti ku koreňom miechy. Ak je bolesť silná a existuje znížená citlivosť končatín, naznačuje to vážne štádium a potrebu okamžitého začatia liečby..

Hlavnou a najpresnejšou metódou na diagnostiku hernie je MR. Táto metóda umožňuje zobraziť:

 • smer kýly;
 • veľkosti
 • aký tesný je miechový kanál.

Alternatívnou diagnózou je CT, ale vykazuje iba prítomnosť výčnelku bez podrobných parametrov.

Hlavné príčiny choroby a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou medzistavcových prietrží je dysplázia a osteochondróza. Dysplazia je vrodená anomália a predstavuje patologické zmeny v spojivovom tkanive, v dôsledku čoho stráca odolnosť voči stresu. Kýly sa zvyčajne vyskytujú na pozadí existujúcich degeneratívnych zmien v stavcoch.

Medzi faktory, ktoré vedú k hernii, je tiež potrebné uviesť:

 • poranenia miechy;
 • posturálne poruchy (napr. skolióza);
 • infekčné choroby kostí (tuberkulóza);
 • vzpieranie, nadmerná fyzická aktivita (aj u športovcov);
 • účinok vibrácií na chrbticu pri profesionálnych činnostiach (napríklad u vodičov);
 • nadváha (najmä brušný tuk prispieva k tvorbe dorzálnej prietrže);
 • nedostatok pohybu (sedavá práca atď.);
 • opotrebenie chrbtice súvisiace s vekom;
 • patologické procesy môžu tiež vyvolať nevhodnú stravu: v prvom rade je to nedostatok vápnika, horčíka, fosforu.

Rozšírená prevalencia osteochondrózy v dôsledku nízkej fyzickej aktivity na celom svete prispieva k nárastu pacientov s bedrovou kýlou.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Biela čiara brucha je šľachová stavba od hrudnej kosti po krčmu, umiestnená presne v strednej čiare. Na tomto mieste sú spojené šľachy umiestnené na oboch stranách šikmých svalov brucha.
Chirurgická intervencia pri prietržoch diskov je predpísaná pomerne zriedka a tento záver naznačuje zvláštny stupeň závažnosti patológie. Pravdepodobnosť úspechu operácie je pomerne vysoká, ale nie je zaručená.
Endometrióza je jedným z najbežnejších ochorení v gynekológii. Frekvencia je porovnateľná s vaginitídou a kandidózou. Podľa rôznych štúdií sa prevalencia tohto ochorenia v populácii pohybuje od 7 do 50%.