loader

Hlavná

Späť

Dorsálna prietrž

V dôsledku dlhého priebehu osteochondrózy v chrbtici dochádza k nezvratným zmenám, z ktorých jedna je medzistavcová prietrž. Disky oddeľujúce stavce medzi sebou sú zdeformované, vláknitý kruh sa zlomí a želatínové jadro presahuje jeho anatomické hranice.

Existuje niekoľko druhov prietrží, ale najnebezpečnejšia je dorzálna prietrž, ktorá môže stlačiť miechu a narušiť jej funkciu. Vo väčšine prípadov sa vytvára v bedrovej oblasti na úrovni disku L5 S1, to znamená v mieste prechodu spodnej časti chrbta k krížovej kosti. Dorsálna prietrž disku C5 C6 umiestnená medzi piatym a šiestym krčným stavcom je o niečo menej bežná. V hrudnej kýle sa takmer nikdy nevyskytujú.

Anatomická referencia

Medzistavcový disk pozostáva z vláknitého, želatínového jadra a vláknitého prstenca. Jadro je umiestnené v strede disku a má elastickú pružnú konzistenciu. Je obklopený krúžkami spojivového (vláknitého) tkaniva s vysokou pevnosťou.

Medzistavcové platničky zabezpečujú pohyblivosť a integritu chrbtice, majú tiež pružinovú a odpisovaciu funkciu. Pri aktívnych pohyboch - chôdzi, behu a skákaní, disky zmierňujú nárazové zaťaženie chrbtice.

Za normálnych okolností môžu stavcové platne mierne vyčnievať za hranice stavcov. Spravidla sa to deje v smere dopredu a posun nepresahuje 3 mm. Pri dorzálnom výčnelku sa disk posúva späť smerom k miechovému kanálu a existuje riziko kompresie miechy a miechových nervov, ktoré ním prechádzajú..

Pri dorzálnom alebo zadnom smere je spojená zvláštna bolestivosť takýchto hernií. V dôsledku poškodenia zadného pozdĺžneho väzu dochádza k difúzii (nerovnomernému posunu) dorzálnej hernie, čo vedie k závažným neurologickým poruchám. Najzávažnejšie následky sú paréza a ochrnutie dolných končatín a panvových orgánov.

Za zmienku tiež stojí, že herniálne výčnelky sú najbežnejšou príčinou bolesti chrbta. Dorsálna hernia medzistavcového disku, ktorá je komplikovaná ťažkou kompresnou radikulopatiou alebo nie je prístupná konzervatívnej liečbe, sa chirurgicky odstráni. Podľa štatistík má každý piaty pacient operáciu.

Dôvody vzhľadu

Hlavným dôvodom vzniku kýly sú dystrofické zmeny chrbtice proti osteochondróze.

Významný vplyv na vývoj patologického procesu má aj množstvo ďalších faktorov, konkrétne:

 • poranenia chrbtice - zlomeniny kompresie, dislokácie a subluxácie stavcov;
 • vysoká fyzická námaha na chrbte. Platí to nielen pre športovcov a ľudí, ktorí sa zaoberajú tvrdou prácou, ale aj pre zamestnancov úradu, ktorí celý deň trávia v sede;
 • nedostatok pohybu - jeden z významných dôvodov, kvôli ktorým je narušená dodávka krvi a výživa diskov;
 • predchádzajúce infekcie, ktoré postihli chrbticu;
 • nadváha;
 • vrodené chyby - najmä nepravidelný tvar stavcov;
 • vystavenie vibráciám, ktoré je najčastejšie vystavené na pracovisku, vedie k oslabeniu medzistavcových platničiek;
 • zlé držanie tela, vrodené a získané deformácie chrbtice - skolióza, kyfóza.

Druhy a klasifikácia

Dorsálna hernia sa klasifikuje podľa orientácie na miechu a delí sa na niekoľko typov:

 • stredná kýla je nasmerovaná do stredu miechy na úrovni lézie a je zvyčajne dosť veľká. Tento typ je najbežnejší a často spôsobuje značné poškodenie miechy. Kompresia môže byť taká silná, že jej účinky nemôžu byť úplne eliminované ani chirurgicky. Stredná kýla sa tiež nazýva „stredná“ alebo „stredná“;
 • stredová-paramediálna kýla disku L5 S1 je nasmerovaná v uhle k vertikálnej osi chrbtice a deformuje ju, čo sa prejavuje akútnou bolesťou;
 • stredová kýla sa vyznačuje posunutím disku do strany a môže byť pravostranná a ľavostranná;
 • Dorsálna difúzna prietrž je typ výčnelku, keď je disk nerovnomerne posunutý a je zachovaná integrita vláknitého prstenca. Bežný hernálny vak nie je pozorovaný, dochádza k herniálnemu vypuknutiu disku;
 • foraminálna hernia je výstupok disku smerom k foraminálnemu otvoru, v ktorom je miecha v kontakte s nervovými kmeňmi. Vláknitá štruktúra disku preniká touto dierou a napína nervy.

príznaky

Klinický obraz choroby sa líši v závislosti od toho, ktorá časť chrbtice sa vytvorila prietrž. Poškodenie krčka segmentu je sprevádzané bolesťou hlavy a závratmi, slabosťou, zvýšenou únavou a skokmi v krvnom tlaku (BP). Táto symptomatológia je spojená s kompresiou stavcových tepien a koreňov nervov zapojených do regulácie krvného tlaku..

Zloženie nervových zakončení krčnej oblasti zahrnuje senzorické a motorické vlákna. V prípade zovretia sa vyskytuje bolesť v ramene a paži, svalová slabosť horných končatín na postihnutej strane, brnenie a pocit „bežiacich husacích hrčiek“, blanšírovanie kože. S herniovým tlakom na miechu sa rozvíja paréza a silná paralýza.

V bedrovej oblasti je dorzálna prietrž tvorená hlavne na úrovni disku L5 S1, medzi posledným bedrovým stavcom a krížovou kosťou, alebo mierne vyššia - v mieste disku L4 L5. Patologický proces je sprevádzaný bolesťou dolnej časti chrbta a bokov, rozrušenou citlivosťou a slabosťou svalov na jednej alebo oboch nohách.

Kompresia miechy sa prejavuje prudkým poklesom motorickej schopnosti dolných končatín (paréza) alebo úplnou stratou (ochrnutie). Paréza a paralýza sa môžu vyvíjať rýchlo alebo postupne: pacient sa najskôr cíti iba mierna necitlivosť v nohe, ktorá sa potom šíri vyššie - do lýtkového svalu a stehna..

Postihnuté končatiny napučiavajú, jeho svaly prestávajú „poslúchať“. Keď je dorzálna hernia lokalizovaná medzi 4. a 5. bedrovým stavcom, chodidlo je ochrnuté - tento stav sa všeobecne nazýva „facka“. Kompresia miechy spôsobuje ochrnutie tela pod miestom zranenia.

Dorsálna hernia môže byť komplikovaná autoimunitným zápalovým procesom, ktorý sa vysvetľuje prenikaním proteínových zložiek chrupavkového a fibrínového tkaniva do systémového obehu..

Vývoj dorzálnej prietrže môže byť indikovaný radom znakov, ktoré sa objavujú na úplnom začiatku - je to bolesť pri chôdzi, ohýbaní, krútení tela a zdvíhaní závaží. Pre pacienta je tiež ťažké stáť z dôvodu nepohodlia a bolesti v chrbte. Takéto prejavy slúžia ako významný dôvod pre návštevu lekára a vyšetrenie.

liečba

Kýla sa dá odstrániť iba chirurgicky, ale to zďaleka nie je nevyhnutné. Hlavným cieľom liečby je odstránenie bolestivých symptómov a predchádzanie komplikáciám. Na vyriešenie tohto problému sa používa široká škála liekov a neliečivá terapia..

V akútnom období sa všetkým pacientom odporúča režim lôžka alebo pol lôžka s výnimkou akejkoľvek fyzickej námahy. Predepisujú sa lieky proti bolesti a protizápalové lieky - diklofenak, diklogén, ortofén, ketorol, meloxikam (Movalis), midokalm, nimesil, ibuprofén, ako aj lieky na báze metamizolu sodného (analgin, baralgin, pentalgin atď.). Hormonálne lieky, najmä prednizón, zmierňujú zápaly a bolesti..

Syndróm intenzívnej bolesti sa zastavuje pomocou terapeutických blokád novokainu a lidokaínu. Na zvýšenie účinku sa k novokainu môže pridať hydrokortizón. Pri stlačení miechy sa najčastejšie vykonáva epidurálny blok - zavádzanie liekov do epidurálneho priestoru. Liek vstupuje do oblasti obklopujúcej miechu a pôsobí na hlboké tkanivá..

Výhodou injikovateľnej blokády je rýchla úľava od bolesti - po jednej alebo dvoch minútach cítia ľudia výraznú úľavu. Okrem toho prechádza svalové kŕče, zápaly a opuchy, čo spôsobuje ďalšie stlačenie nervov. Účinok procedúry trvá od pol hodiny do niekoľkých dní a často týždňov. Všetko záleží na technike a individuálnych vlastnostiach tela..

Liečba liečivami sa neobmedzuje iba na analgetiká a zahŕňa prostriedky na posilnenie štruktúr kostnej chrupavky: glukozamín, chondroitín sulfát; svalové relaxanciá baklofén, Midokalm, Sirdalud; vitamínové komplexy.

Pacienti s miechovými patológiami musia brať vitamíny B, takže lekári predpisujú Milgamma, Neuromultivit, Neurobion, Neurovitan. V niektorých prípadoch, keď pacient trpí psychickými ťažkosťami v dôsledku neustálej bolesti, sa predpisujú sedatíva - doxepín, amitriptylín, desipramín..

Po ústupe bolesti sa k liečbe drogami pridá fyzioterapia, cvičebná terapia a trakčná trakcia chrbtice. Fyzioterapia sa môže vykonávať v subakútnom období, aby sa osoba rýchlo zbavila bolesti.

Dobre zavedené postupy, ako je elektroforéza liekov so zavedením anestetík, hormónov a protizápalových liekov, diadynamických prúdov a akupunktúry.

Extrakcia chrbtice sa uskutočňuje podľa prísnych pokynov. Pohon sa vykonáva pomocou digitálnych zariadení, do ktorých je zabudovaný individuálny program. Výsledkom tejto metódy je zväčšenie vzdialenosti medzi stavcami maximálne o 2 mm - to stačí na čiastočné „zasunutie“ prietrže..

Terapeutické cvičenia môžete začať iba v období pretrvávajúcej remisie a začatie vyučovania pod vedením skúseného inštruktora. Gymnastické komplexy by nemali zahŕňať pohyby, ktoré spôsobujú axiálne zaťaženie chrbtice.

operácie

Chirurgická intervencia je indikovaná v prípade syndrómu pretrvávajúcej bolesti, ktorý nie je prístupný úľave od liekov, veľkých herniálnych výčnelkov, nesprávnej funkcie vnútorných orgánov a závažných komplikácií vo forme paréz a paralýzy. V súčasnosti sa používajú metódy, ako je mikrodiscektómia a endoskopia. Metóda laminektómie sa používa zriedka, pretože sa považuje za traumatizujúcu a často spôsobuje komplikácie..

Mikrodisektómia je jednou z najnovších neurochirurgických techník na liečenie patologických stavov miechy. Rozdiel oproti predchádzajúcej discektómii je rozsah zásahu a spôsob, akým sa vykonáva. Ak sa discektómia uskutočňovala otvoreným prístupom s použitím bežných nástrojov, potom sa mikrodisektómia vykonáva pomocou malého rezu pomocou mikrochirurgických nástrojov. Lekári sledujú priebeh operácie pomocou mikroskopu..

Endoskopická mikrodiscektómia je ešte jemnejšou procedúrou, ktorá je kontrolovaná endoskopom. Jeho jedinou nevýhodou je nemožnosť odstránenia veľkých hernií, takže endoskopia je predpísaná pre herniálne výčnelky nie väčšie ako 6 mm. Celkové trvanie takejto operácie je v priemere pol hodiny. Kýla samotná je odstránená laserom alebo studenou plazmou..

Laminektómia - otvorená dekompresia - je operácia čiastočného odstránenia stavcov nad nervovým koreňom a fragmentu disku, ktorý je pod ním. Jej výsledkom je uvoľnenie priestoru okolo nervu, potrebné na obnovenie jeho krvného zásobovania. Takto je eliminované podráždenie nervového koreňa a syndróm bolesti je významne znížený alebo vymizne..

V prípade vážneho poškodenia disku je možné nainštalovať umelý implantát. V posledných rokoch aktívny výskum pokračuje v hľadaní metód na obnovu postihnutých medzistavcových platničiek..

Rehabilitácia po operácii

Je potrebné poznamenať, že v súčasnosti je predpísaných výkonov menej pacientov, pretože vo väčšine prípadov je možné dosiahnuť určité úspechy pomocou konzervatívnych techník. Lekári okrem toho vždy berú do úvahy, že proces zotavenia po chirurgickom odstránení prietrže je pomerne dlhý a pracný, čo si vyžaduje úsilie a trpezlivosť pacientov..

Vďaka novým metódam je rehabilitačné obdobie výrazne skrátené a človek často chodí takmer okamžite po operácii. To však neznamená, že problém je úplne vyriešený. Je potrebné urobiť veľa, aby sa predišlo relapsom a komplikáciám..

Zotavenie je podmienene rozdelené do 3 stupňov, z ktorých každá sa líši vo vlastnostiach motorového režimu. Záverečná fáza trvá celý život a spočíva v posilnení svalového korzetu chrbta cvičením.

Na obnovenie funkcií chrbtice sa lieky predpisujú v niekoľkých skupinách vrátane protizápalových, antibakteriálnych, anticholinesterázových a chondroprotektívnych látok. Ďalej sa používa fyzioterapia, ortopedické korzety, masáže a manuálna terapia..

Aby ste zachovali dosiahnuté výsledky, vyvarujte sa podchladeniu, zraneniam, náhlym pohybom a dlhodobému pobytu v jednej polohe. Najťažší predmet, ktorý je možné zdvíhať a nosiť, by nemal vážiť viac ako 2 kg. Nemôžete trénovať športy s ťažkým zaťažením chrbtice - jazda na koni, skákanie, beh a všetky druhy bojových umení..

Prísne podľa všetkých odporúčaní lekára môžete dosiahnuť stabilnú remisiu po mnoho rokov. Ak si udržujete fyzickú aktivitu na správnej úrovni, existuje každá šanca zabrániť recidíve a významne zlepšiť stav chrbtice. byť zdravý!

Stredná dorzálna prietrž disku, čo to je

Prečo sa choroba vyvíja??

Druhy paramediánskej kýly

Vzhľadom na skutočnosť, že medziobratlový disk sa môže pohybovať v ľubovoľnom smere, kýla disku l5 s1 je podmienečne rozdelená na niekoľko typov:

 • ľavostranné;
 • pravostranné;
 • medián;
 • foraminal;
 • laterálna;
 • oddelený.

Posunutie disku na ľavú stranu spôsobuje narušenie pohyblivosti tela a citlivosť orgánov v tejto časti tela. Pravostranná paramediánska kýla tiež komprimuje nervové zakončenie, ktoré je zodpovedné za citlivosť orgánov a systémov tela. Správna časť tela však spadá pod jej vplyv.

Medián-paramediánska hernia disku 15 s1 sa vyznačuje posunutím disku v oblasti medzistavcového kanála. Zároveň sa môže umiestniť tak ďaleko od stredovej línie stavcov, ako aj do stredu.

Foraminálna forma paramediánskej hernie sa vyznačuje vyčnievaním buničitého jadra disku priamo do koreňa miechy. Tento typ patológie je sprevádzaný veľmi intenzívnymi bolesťami, ktoré je mimoriadne ťažké zastaviť..

Bočná prietrž je kývanie disku k medzistavcovej foramen. A sekvestrované sa tvorí, keď je jadro premiestnené do oblasti miechového kanála.

Stredná prietrž je nasledujúcich typov:

 • posterolaterálne alebo dorzálne;
 • anterolaterálnej;
 • kruhová alebo Schmorlova kýla.

Zadná stredná kýla sa ďalej delí na tieto typy:

 • skryté;
 • paramediální;
 • difúzna;
 • mediálne;
 • foraminal;
 • stredný záchranár.
S rozvojom patológie v bedrovej oblasti sa obávajú slabosti.
 • celková slabosť;
 • mierna bolesť v dolnej časti chrbta;
 • znecitlivenie kože;
 • spinálna kríza;
 • bolesť, ktorá vyžaruje na nohy.

Pokiaľ ide o strednú prietrž lumbosakrálnej kýly, rozlišujú sa tieto príznaky:

 • ostrá bolesť v dolnej časti chrbta;
 • slabosť a znecitlivenie nôh;
 • bolesť, ktorá vyvoláva nohy, panvu a zadok.

Pacient mení chôdzu, stojí a sedí v sede, prináša silný syndróm bolesti. V počiatočných fázach vývoja prietrže sú bolesti lokalizované výlučne v chrbte, po ktorom sa začínajú dostávať dolné končatiny. Bolesť je vyvolaná zovretím nervových koreňov. Chrbát koňa, ktorý sa nachádza v dolnej časti chrbtice, je okrem bolesti zničený, čo vedie k kompresii chrbtice..

Ako sa lieči?

Ako už bolo uvedené vyššie, stredná prietržová kýla je dosť nebezpečná formácia, ktorá so sebou prináša veľa nepohodlia, nepohodlia a vážnych následkov. Preto ak máte podozrenie na zadnú prietrž, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, ktorý vám po dôkladnom vyšetrení predpíše adekvátnu liečbu..

V počiatočnom štádiu môže byť tento typ kýly chrbtice liečený konvenčnými konvenčnými metódami. Nesprávna liečba vedie v budúcnosti k komplikáciám a pomerne vážnym problémom.!

 • Najprv musíte odstrániť bolesti syndróm pomocou liekov proti bolesti. V takom prípade, ak má pacient silnú bolesť, je lepšie držať blokádu, ktorá zmierňuje bolesť.
 • Po prvé, pacientovi bude predpísaný odpočinok na lôžku. Deje sa tak tak, aby sa v chrbtici nepociťovalo zbytočné napätie, aby nedošlo k jej namáhaniu a poškodeniu už zranených stavcov.
 • Súbežne s tým pacient predpisuje lieky zamerané na zníženie rizika vzniku dumpingu, pripisujú sa protizápalové lieky. Dobré výsledky ukazujú liek Celebrex. Odporúča sa tiež používať lekárske masti, napríklad Fastum Gel, atď. Takto je možné odstrániť opuch poškodenej oblasti a eliminovať vonkajší faktor porušenia stavcov.
 • Na terapeutické účely môžu tiež odporúčať nosenie špeciálneho korzetu a ošetrenie zamerané na napínanie chrbtice - masáže, liečebné cvičenia.
 • Počas liečby je potrebné najskôr záťaž odstrániť. Potom normalizujte krvný obeh v postihnutej oblasti a posilnite chrbticu.
 • V ťažkých prípadoch je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok.
 • Novovytvorená dorzálna stredná kýla sa hodí k tradičnému spôsobu liečby. Hlavnou úlohou je včasná diagnostika..

Viac z môjho webu

 • Nervové poškodenie pri liečbe krčnej chrbtice
 • Natiahnutie nohy, ako zaobchádzať doma
 • Pupočná kýla u novorodencov: liečba doma
 • Liečba análneho pukliny doma
 • Liečba dislokácie ramien doma
 • Ako zmierniť opuchy na nohách doma

V počiatočnom štádiu vývoja môže byť stredná prietrž liečená konzervatívnymi metódami. V prvom rade je terapia zameraná na zastavenie bolesti a zápalu. Ak dôjde k akútnemu záchvatu choroby, pacientovi je predpísaný odpočinok na lôžku, ktorý je potrebné sledovať 2-3 dni. Vďaka vodorovnej polohe bude možné zabrániť následnému posunutiu stavcov a znížiť tlak na stavce..

Postup na liečenie paramediánskej hernie disku 15 s1 sa môže vykonať buď pomocou metód konzervatívnej terapie alebo chirurgickým zákrokom. Uprednostňuje sa však miernejší konzervatívny prístup..

Šetrná konzervatívna terapia je celý rad opatrení, ktoré umožňujú nielen anestetizovať a odstrániť zápalový proces, ale aj obnoviť poškodené oblasti kosti a chrupavkového tkaniva. Liečba zahŕňa:

 • užívanie liekov proti bolesti. Medzi hlavné patria lieky na báze ibuprofénu a ketoprofénu;
 • použitie protizápalových liekov nesteroidnej skupiny. Najčastejšie sú to Movalis a Diclofenac;
 • použitie svalových relaxancií vo forme Midokalmu alebo Spazmalgónu;
 • použitie chondroprotektorov. Medzi najobľúbenejšie drogy v tejto skupine patria Chondroxid a Don..

Počas liečby musia byť pacientovi predpísané vitamíny B. Poskytujú zlepšenie metabolických procesov a tiež prispievajú k obnove poškodených tkanív vrátane nervových zakončení. Pacient môže tiež potrebovať antidepresíva, pretože dlhodobá intenzívna bolesť pri paramediánskej hernii disku 15 s1 často vedie k nespavosti a podráždeniu..

Povinným krokom pri liečení paramediánskej hernie disku l5 s1 je navštíviť úrady terapeutickej masáže a telesnej výchovy. Akupresúra, elektroforéza, magnetoterapia a gymnastika môžu nielen zlepšiť stav svalov. Tieto postupy prispievajú k účinnej relaxácii tkanív, zmierňujú zápaly a bolesti a tiež rýchlo obnovujú normálnu telesnú pohyblivosť.

Chirurgická metóda

Operatívne riešenie problému sa uskutočňuje iba pri absencii pozitívneho účinku liečby konzervatívne. Avšak, ak má pacient foraminálnu paramediánsku herniu disku 15 s1, chirurgická liečba je bezpečnejšia a výhodnejšia. Dôvodom je vysoké riziko exacerbácií, ako aj značné zvýšenie bolesti v prípade konzervatívnych metód liečby..

Pomerne často sa liečenie paramediánskej hernie disku l5 s1 uskutočňuje presne pomocou chirurgického zákroku, pretože pacienti sa dlhodobo nekonzultujú s lekárom, ako aj so samoliečbou. Výsledkom je, že patológia je sprevádzaná ireverzibilnými deštruktívnymi procesmi. Preto je potrebná povinná lekárska konzultácia, aby sa čo najrýchlejšie a najbezpečnejšie zotavilo. Iba skúsený lekár je schopný zvoliť najúčinnejšiu a najbezpečnejšiu metódu liečby..

Liečba sa začína okamžite po stanovení diagnózy, ktorá vylučuje možné chyby, ako je napríklad kompresia mediastína (mediastinálny syndróm), nádory, artróza, angína pectoris atď..

Konzervatívna terapia by mala byť komplexná, medikačné kurzy sa musia kombinovať s fyzioterapiou, fyzioterapiou, masážou. Niekedy je indikovaná manuálna terapia..

Konzervatívna terapia by mala byť komplexná, medikačné kurzy sa musia kombinovať s fyzioterapiou, fyzioterapiou, masážou.

liečenie

Počiatočné štádium liečby zahŕňa použitie nesteroidných protizápalových liekov (NSAID), ktoré tlmia bolesť a eliminujú zápal. Skupina NSAID je dostupná vo forme tabliet, injekcií, mastí a gélov. Medzi tieto lieky patrí diklofenak, ibuprofén, movalis, arkoxia atď. Je možné použitie kortikosteroidov. Intenzívna bolesť sa zmierňuje anestetickými blokádami.

V priebehu liečby môžu byť zahrnuté dekongestanty a angioprotektory. Účelom použitia týchto prostriedkov je zlepšenie mikrocirkulácie, zvýšenie metabolizmu a normalizácia priepustnosti krvných ciev.

Na zachovanie funkčnosti tkanív sa predpisujú vitamínové komplexy, vitamíny skupiny B (B1, B6, B12) majú kľúčový význam..

S malými výčnelkami, výčnelkami, difúznou herniou sú zobrazené chondroprotektory (Chondroitín, glukozamín).

Počiatočné štádium liečby zahŕňa použitie nesteroidných protizápalových liekov, potláčajú bolesť a odstraňujú zápal, ako je napríklad Diclofenac.

konzervatívny

Liečba je zameraná na odstránenie príčiny patológie a zastavenie jej rozvoja. Je potrebné zlepšiť prísun krvi do postihnutého segmentu, aby sa zabezpečilo dodávanie potravy do tkanív disku.

Fáza liečiva by mala pokračovať fyzioterapiou, gymnastikou, masážou. Je potrebné normalizovať psychický stav, stravu (najmä pri chorobe komplikovanej obezitou)..

Manuálna terapia nie je vždy indikovaná a nie pre každého, môže sa použiť iba po potlačení primárnych symptómov choroby. Zároveň by sa mala dôverovať odborníkom s preukázaným dokladom o kvalifikácii.

Pacienti sú často liečení liekom Karipazim, jeho účinnosť je spojená so štádiom ochorenia. Elektroforéza s Karipazimom poskytuje najlepší výsledok s výstupkom a malým vydutím.

chirurgický

Vyžaduje sa chirurgický zákrok s veľkou prietržou a nedostatočným pokrokom v konzervatívnej liečbe. Existuje niekoľko druhov operácií, každá z nich má svoje vlastné odrody:

 • úplné odstránenie postihnutého disku (laminektómia) pomocou klasických, mikrochirurgických alebo endoskopických metód;
 • laserové odparovanie tkaniva disku;
 • minimálne invazívne techniky.

Medzi ne patria také najnovšie metódy, ako je perkutánna nukleotómia (jadro disku je odstránené špeciálnou sondou cez malú punkciu na zadnej strane), chemionukleóza (vyčnievajúca časť jadra disku je pomocou enzýmov rozpustená).

Namiesto vzdialeného medzistavcového disku sa často inštalujú protézy rôznych typov..

Každá metóda má svoje negatívne a pozitívne stránky, rozhodnutie o potrebe operácie a metodika jej vykonávania sa prijímajú po konzultácii s príslušnými odborníkmi..

Vyžaduje sa chirurgický zákrok s veľkou prietržou a nedostatočným pokrokom v konzervatívnej liečbe.

Liečba tejto lézie spočíva v zastavení syndrómu bolesti a zastavení rozvoja zápalu. Po zhoršení prietrže je pacientovi zobrazený odpočinok na niekoľko dní. Toto je dôležité, pretože bez pohybu osoba zabraňuje ďalšiemu posunu štruktúr. Na segmenty nie je žiadny tlak, a preto bolesť ustupuje.

Liečba liekmi zahŕňa:

 • Nesteroidné protizápalové lieky.
 • analgetiká.
 • Svalové relaxanciá.
 • Preparáty pre křupavku.

Ak analgetiká nestetizujú, predpisujú sa blokády novokainu. Okrem liekovej terapie môže byť ochorenie liečené fyzioterapiou, manuálnou terapiou a masážou..

Ak táto liečba neprináša pozitívne výsledky alebo ak je choroba diagnostikovaná v neskorom štádiu, použije sa chirurgická liečba. V tomto prípade sa používajú metódy ako mikrodisektómia a nukleoplastika. Toto sú minimálne invazívne metódy, ktoré môžu vyliečiť patológiu..

Dôvody rozvoja patológie

Miechové kýly tohto typu sú najbežnejšie a zároveň najnebezpečnejšie, pretože intenzívne komprimujú miechový kanál. Kýla sa vyskytuje v dôsledku prasknutia puzdra vnútorného disku. Počas toho sa jadro vo vnútri vytlačí, plazí sa z medzistavcových priestorov a deformovaný disk tlačí na blízke nervové procesy..

Za hlavné dôvody vzniku deštruktívnych procesov sa považujú tieto faktory:

 • nedostatočné množstvo vápnika a fosforu v tele;
 • metabolické poruchy;
 • poruchy prívodu krvi do chrbtice;
 • prítomnosť nadváhy;
 • zranenia a modriny;
 • rachiocampsis;
 • zdvíhať závažia;
 • vysoký skok;
 • deštruktívne ochorenia kostí a chrupavky.

Často sa vyskytuje paramediánska hernia disku 15 s1 v dôsledku zmien v tele, ktoré sú spojené s vekom, a je sprevádzaná výčnelkami fibro-chrupavkových tkanív. Takmer vždy sa prejavuje dlhodobou neprítomnosťou liečby alebo neúčinnou liečbou osteochondrózy.

Dorsálna prietrž medzistavcových platničiek

Dorsálna hernia je výčnelok deformovaných prvkov medzistavcového disku (vláknitý kruh, jadro) priamo v smere k miechovému kanálu. Tento variant patológie je najnebezpečnejší zo všetkých, pretože dochádza k traumatizácii nervových koreňov vyskytujúcich sa v bezprostrednej blízkosti miechy..

Funkcie choroby

 1. Má prísne strednú polohu vzhľadom na os stavcov (presne v strede)..
 2. Môže sa vyskytnúť na akejkoľvek úrovni chrbtice, ale častejšie na úrovni L5 S1 (bedrovej)..
 3. Môže spôsobiť výrazné zúženie miechy, čo vedie k vzniku závažného stavu - syndrómu cauda equina.
 4. Prvé príznaky sa môžu vyskytnúť v orgánoch a tkanivách inervovaných stlačeným nervom. Tento jav je zvlášť zrejmý, keď sú postihnuté krčné a hrudné oblasti (brnenie a znecitlivenie končatín, zvonenie v ušiach a strata ostrosti zraku)..
 5. Neexistujú typické a klasické prejavy prietrže a pri prítomnosti sprievodných difúznych ochorení chrbtice sa pri diferenciálnej diagnostike vyskytujú určité ťažkosti..

Neexistuje jednotná klasifikácia hernií (delená úrovňou výskytu, stupňom poškodenia medzistavcových platničiek). V závislosti od fázy sa stanoví špecifický typ prietrže a ďalšia taktika liečby.

príčiny

Príčiny dorzálnych hernií lumbálneho disku a hernií iných oddelení:

Dysplazia lumbosakrálnej chrbtice

Týka sa vrodených chorôb, ktoré sú spojené s narušeným vývojom svalovo-väzivového aparátu a chrupavky, čo má za následok zmenu tvaru stavcov (chrbtový výčnelok)..

V tomto prípade môže byť patológia výsledkom dlhého degeneratívneho dystrofického procesu a môže sa vyskytnúť súbežne s ňou..

V tomto prípade dôjde k akútnemu výčnelku hernie v dôsledku prudkého porušenia medzistavcovej oblasti (zlomeniny alebo trhliny). Zvyčajne to vyžaduje pohotovostnú chirurgickú liečbu..

Infekčné procesy v kostiach (chronická osteomyelitída, tuberkulóza)

Dlhodobé infekčné procesy spôsobujú, že kostné štruktúry sú zvnútra krehké a často duté. Pri malých zaťaženiach dochádza k zlomeninám alebo posunu stavcov pri tvorbe herniálneho výčnelku.

Dlhé intenzívne zaťaženie

Hlavné zaťaženie pripadá na bedrovú chrbticu, a teda vysokú frekvenciu rozvoja patológie v tejto oblasti. Táto kategória zahŕňa športovcov, sťahováky.

Medzi faktory prispievajúce k výskytu prietrže patria:

 1. Skolióza 3 až 4 stupne. Pri významnom posunutí stavcov vzhľadom na os (viac ako 30 stupňov) môžu vzniknúť priaznivé podmienky pre herniálny výčnelok..
 2. Poruchy metabolizmu (obezita). To vedie k podvýžive tkanív a zvýšenému zaťaženiu chrbtice.
 3. Zmeny kostí a chrupavky súvisiace s vekom. Prirodzené procesy riedenia kostí v dôsledku postupného vylúhovania vápnika a fosforu. Z tohto dôvodu, ako profylaxia javov osteoporózy u starších ľudí, je indikovaný priebeh liečby vitamínmi a minerálmi každých šesť mesiacov..
 4. Málo cvičenia. Na patológiu sú obzvlášť náchylní ľudia, ktorých povolanie je spojené s dlhodobým sedením (vodiči, účtovníci atď.).
 5. Dedičnosť. Nedostatok klinických štúdií na presné určenie vzťahu.

príznaky

Dorsálne mediálne kýly majú hlavne radikálne symptómy av menšej miere lokálne. Charakteristické syndrómy:

 1. Syndróm bolesti. Môže byť lokalizovaná priamo v postihnutom segmente alebo ožarovaná do okolitých oblastí. Bolesť sa zvyšuje s rastom a ničením herniálneho výčnelku Keď deformované časti disku vystupujú do dutiny miechového kanála, intenzívna bolesť môže vyvolať šokový stav..
 2. Porušenie motorickej funkcie v súvislosti s narušením inervácie a reflexného svalového kŕče. Objem aktívnych a pasívnych pohybov je výrazne obmedzený..
 3. Porušenie všetkých typov citlivosti (proprioceptívne, bolesť, teplota, interoceptívne). Pretože vypadáva radikálny segment inervácie, citlivosť sa stráca v celej zóne (horné končatiny, dolné končatiny, brucho, perineum, vnútorné orgány)..
 4. Radikulárny syndróm je spojený s poruchou funkcie brušnej alebo hrudnej dutiny, ako aj panvovej dutiny (v závislosti od konkrétnej úrovne poškodenia)..
 5. Myelopatický syndróm. U pacientov s ťažkým dystrofickým procesom vzniká ako druh komplikácie. Tvorí sa zúžením lúmenu miechového kanála a je kombináciou dolnej paraparézy, ochabnutia ochabnutia v rukách a porúch citlivých na vedenie.

Okrem toho sa môžu vyskytnúť poruchy koordinácie, parestézia, prolaps hlbokej citlivosti a dysfunkcia panvových orgánov..

diagnostika

Pri dorzálnej difúznej hernii disku sú zobrazené rovnaké diagnostické opatrenia ako pri iných typoch hernií. Diagnostika zahŕňa nasledujúce metódy:

 1. Konzultácie s neurochirurgom a neurológom (zbierka sťažností, anamnéza, fyzikálne vyšetrenie).
 2. Spondylografia (rádiografia chrbtice). Nepriame indikátory prietrže sa považujú za zníženie medzistavcového priestoru, zväčšenie bočných plôch stavcov, príznaky osifikácie kĺbových plôch, zúženie chrbtového kanála, nestabilitu stavcov.
 3. MRI Umožňuje vám presne určiť fázu procesu (výčnelok, prolaps, sekvestrácia) a tiež určiť špecifickú lokalizáciu herniového výčnelku (laterálna, stredná, laterálna, paramediánska). Používa sa na diferenciálnu diagnostiku v prípade osteofytov a výčnelkov disku (osteofyt má intenzívnejší signál ako obsah herniálneho výčnelku)..
 4. CT Optimálne vykazuje ischemické lézie miechy a umožňuje detekovať zúženie miechy.

liečba

Liečba kýly začína konzervatívnymi opatreniami. Menej ako 20% pacientov vyžaduje operáciu.

Konzervatívna terapia

Lieky zahŕňajú:

 • lieky proti bolesti - s cieľom tlmiť bolesť (nie úplne zmierniť bolesť);
 • nesteroidné protizápalové lieky a chondroprotektory - používajú sa na prevenciu zápalových a degeneratívnych javov;
 • svalové relaxanciá - na zmiernenie lokálneho svalového kŕče;
 • blokády (prokaín a lidokaín) - umožňujú takmer úplne zastaviť bolesť, sú však vystavené vysokému riziku komplikácií.

Ako doplnok k hlavnej liečbe sa používajú mechanické metódy (fyzioterapia, cvičebná terapia, masáž)..

chirurgia

Chirurgická liečba je indikovaná iba pri veľkých prietržiach a pri absencii pozitívnej dynamiky pri aplikácii rôznych kombinácií konzervatívnych metód. Najčastejšie sa vykonáva v endotracheálnej anestézii.

Najlepšia voľba pre dorzálne prietrže poskytuje široký prístup do ktorejkoľvek časti postihnutého kĺbu. Vykonáva sa pomocou špičkových zariadení a má vysokú účinnosť. Priemerná pooperačná doba je 5 dní. V pooperačnom období je znázornené nosenie špeciálnych ortopedických korzetov..

Táto technika sa podobá predchádzajúcej a tiež vám umožňuje odstrániť takmer každú prietrž. Rozdiel je v tom, že neexistuje široký prístup (operácia sa vykonáva pomocou malej punkcie, do ktorej je vložený endoskop). Menej traumatická možnosť liečby s pooperačným obdobím 3 až 4 dni.

Perkutánna endoskopická bedrová discektómia

Možnosť odstránenia prietrže s bedrovým usporiadaním. Má väčší zoznam prístupov (intralaminárny, posterolaterálny a transforaminálny), čo poskytuje určitú mobilitu chirurgického poľa. Najlepšia metóda pre nezmenené prietrže. Nie je vhodné na sekvestráciu.

Po každom chirurgickom zákroku je potrebný dlhý (až 3 mesačný) liečebný cyklus.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Príznaky a typy dorzálnej hernie disku

Ako viete, prietrž medziobratlového disku je spojená s posunutím (vyčnievaním) pulpózneho jadra disku v jednom alebo druhom smere. Toto vytesnenie je spôsobené vnútornými zmenami v tkanive disku z mnohých dôvodov, medzi ktoré patria poruchy dodávky miechových buniek dôležitými minerálnymi prvkami, vitamínmi a aminokyselinami. Všetky tieto javy vždy sprevádzajú osteochondrózu, a preto osteochondróza najčastejšie predchádza prietrž. Ak výčnelok diskov nastane v smere dozadu, smerom k epidurálnemu priestoru a miechovému kanálu, vytvorí sa dorzálna (zadná) kýla diskov.

Príznaky a liečba hernie dorzálneho disku

Pozrime sa, čo to je. Zadné posunutie prietrže môže vždy spôsobiť vážne nervové syndrómy v dôsledku kompresie nervových koreňov miechy. Takáto patológia sa veľmi často vytvára na stavcoch 14, 15, sl, c5, c6, ktoré sú tradične milované osteochondrózou:

 • l4 - l5 - dolná časť bedrovej časti
 • l5 - s1 - lumbosakrálna
 • c5 - c6 - krčka maternice

Ak je patológia v stavcoch 14 - 15, potom

 • Ťažká bolesť chrbta (bedrovej), zhoršená pohybom a dokonca aj kýchaním a kašľom
 • Bolesť a paréza na nohách a prstoch, opuch v nich

Pri stlačení nervových vlákien miechy v oblasti stavcov l5 - s1 sa môže objaviť syndróm chvosta koňa s týmito príznakmi:

 • Bolesť chrbta v dolnej časti chrbta a panve (ischias), siahajúca až po zadok a pozdĺž zadnej strany stehien - k nohám
 • Strata citlivosti nôh a ťažkosti s pohybom
 • Poruchy panvových orgánov (močový mechúr, prostata)

Všetky tieto javy bolesti a parestézie na miestach vzdialených od problematických diskov sú neuroreflexné javy, ktoré sa vyskytujú, keď sú nervy stlačené v stavcoch l4, l5 a s1..
Ak je postihnutý krčný c5 - c6, príznaky budú takéto:

 • Bolesť hlavy a závraty
 • Bolesť v krku, siahajúca až do ramena, pod lopatku lopatky, do ramena
 • Paréza v prstoch a rukách
 • Tinnitus, porucha zraku
 • vysoký tlak

Druhy dorzálnej prietrže

Dorsálna (zadná) prietrž medzistavcových platničiek má odlišný smerový vektor vzhľadom na miechu. V závislosti od toho a od povahy škody sa delí na tieto typy:

 • Dorsálna difúzna prietrž disku - nemá výraznú deformáciu - na disku sa pozoruje deštrukcia
 • dorzálna stredná kýla disku - namierená do stredu miechy
 • paramedial - vektor je premiestnený do určitej polovice miechového kanála
 • medial-paramedial - vektor je nasmerovaný z centrálnej osi kanála pod uhlom doľava alebo doprava
 • foraminal - s prístupom k foraminálnemu kanálu tvorenému oblúkmi susedných stavcov, do ktorých vedie aj nervový koreň miechy

Foraminálne kýly diskov sa považujú za najnebezpečnejšie z dôvodu užšej priechodnosti: aj malá kýla s hrúbkou iba 5 mm je už schopná stlačiť nerv..

V takom prípade sa vyskytnú tieto príznaky:

 1. Akútny náhly atak bolesti, ktorý sa mení na syndróm pretrvávajúcej intenzívnej bolesti.
  Pacient nemôže zmeniť pozíciu, v ktorej mal útok. Bolesť je taká silná, že nereaguje na analgetiká a protizápalové lieky, takže sa niekedy musíte obracať na lieky.
 2. Šliachové reflexy vypadávajú, ohýbacie a extenzorové svaly chodidla prestávajú fungovať, čo znemožňuje stáť na nohách

Najčastejšie sa končatiny prietrže koncentrujú na úrovni stavov l4 - l5 a l5 - s1, ale vyskytujú sa aj na l3 - 14..

Kvôli nízkej účinnosti liekovej terapie sa v tomto prípade uchýlili k chirurgickému zákroku.

Stredná dorzálna kýla úrovní l4 - l5 je nebezpečná, pretože v dôsledku tlaku na miechu môže dokonca ochrnúť nohy alebo spôsobiť úplnú stratu citlivosti nôh..

Stredná dorzálna kýla l5 - s1 môže spôsobiť problémy s vnútornými orgánmi panvy, čo nevyhnutne ovplyvní normálne denné fyziologické procesy pacienta..
Ak dôjde k takýmto hrozbám, ktorých predchodcom je zvyčajne strata citlivosti nôh, zadku a chvostovej kosti, je nevyhnutné vykonať diagnózu a lekár pravdepodobne predpíše iba správne chirurgické ošetrenie..

Aj s dorzálnou strednou prietržou pred dnešným rozsudkom sa však zaobchádza primárne konzervatívnym spôsobom pod prísnym lekárskym dohľadom..

Liečebná kýla disku úrovne l5 - s1 môže spôsobiť zakrivenie chrbtice: v tomto prípade sa bedrová lordóza znižuje a skolióza nastáva v opačnom smere ako prietrž.

Ak takáto zmena postoja vedie k závažnému posunu TBS, ktorý má vplyv na fungovanie vnútorných orgánov alebo ak ďalej postupuje, môže sa odporučiť chirurgická liečba..

Mediálno-paramediálna hernia disku môže tiež spôsobiť rovnaké javy..

Dorsálna difúzna prietrž sa považuje za nepriaznivú. Pretože je celý disk poškodený, môže vplyvom fyzickej aktivity alebo iných faktorov dôjsť k úplnému zničeniu disku a môže dôjsť k zdravotnému postihnutiu. Preto v prítomnosti difúznej prietrže možno primárny spôsob liečby považovať za radikálnu discektómiu.

Konzervatívna liečba dorzálnej prietrže

Konzervatívnu liečbu hernie dorzálneho disku by mal vykonávať vertebroológ alebo neurológ.

 1. Najprv sa predpíše odpočinok na lôžku, počas ktorého sa vykonáva symptomatická liečba bolesti a zápalu a vykonávajú sa CT alebo MRI vyšetrenia.
  Je možné predpísať ibuprofén, nimesil, kortikosteroidy, midokál. V prípade zvlášť silnej bolesti, ktorá sa často vyskytuje pri dorzálnych herniach, sa môže vykonať paravertebrálna novokainová blokáda..
 2. Zmiernenie bolesti by nemalo zvádzať. Je potrebné starostlivo dávkovať záťaž na chrbticu, pričom sa najprv musia dodržiavať obmedzenia v režime činnosti. Odporúča sa tiež pravidelné nosenie korzetov (tuhých a polotuhých), ktoré pomáhajú chrbtici.
 3. Popri tom sa vykonáva všeobecné ošetrenie na obnovu kostného tkaniva a zlepšenie vnútorného metabolického procesu (chondroprotektory, vitamínové a minerálne prípravky).
 4. Vykonávajú sa terapeutické gymnastiky a masáže, fyzioterapeutické procedúry.
  Pri dorzálnych herniách musia cviky nevyhnutne vylúčiť axiálne zaťaženie chrbtice a sklony. Vyrábajú sa v polohe na chrbte alebo na špeciálnych šikmých simulátoroch..
 5. Vykonáva sa neustále monitorovanie, aby sa zabránilo progresii choroby

Dorzálna hernia disku l5-sl a l4-l5

Dorsálna (zadná) prietrž je najnebezpečnejším typom medzistavcových prietrží v dôsledku smeru výčnelku..

V tomto prípade je disk posunutý do miechového kanála (späť), čo má za následok možnú kompresiu miechy a nervov..

To zasa spôsobuje silnú bolesť a môže mať najnebezpečnejšie následky vrátane ochrnutia dolných končatín a dysfunkcie panvových orgánov. Takáto diagnóza by sa mala brať veľmi vážne a malo by sa vynaložiť všetko úsilie na zníženie hrozieb..

A aby sa diagnostikovala choroba v nie veľmi pokročilom štádiu, je potrebné poradiť sa s lekárom o akejkoľvek bolesti chrbtice a podrobiť sa vyšetreniu..

Najčastejšie dorzálna hernia sa vyskytuje v segmente l5-s1 (48% všetkých hernií), ktorý predstavuje najväčšie zaťaženie, a nie je neobvyklé, že je postihnutý dodatočne alebo oddelene aj segment l4-l5 (46% prípadov)..

Čo znamenajú písmená v mene stavcov:

 • L - bedrové (lat. Bedrové)
 • S - sakrálny rez (lat.sacrum)

Umiestnenie Vertebra:

 • 15-s1 je piaty bedrový stav a prvý sakrálny stavec. Pri diagnóze dorzálnej prietrže l5-s1 došlo k vyčnievaniu disku medzi dvoma stavcami a smerovalo späť na medzistavcový kanál;
 • 14 - 15 - 4. a 5. bedrové stavce.

Dorsálna prietrž a štádiá chorôb

Ako sa tvorí prietrž?

Mechanizmus tvorby kýly je spôsobený zariadením medzistavcových platničiek. Skladá sa z vláknitého jadra (želé podobnej látky) a tuhej viacvrstvovej vláknitej membrány (vláknitý kruh). Výčnelok obsahu (jadra) cez slabý bod vláknitej kapsuly vedie k tvorbe prietrží.

Fázy spadnutia jadra:

Disková degeneráciaK posunu ešte nedošlo, ale dochádza k oslabeniu štruktúry disku z dôvodu chemických procesov, veku, zaťaženia.
Prolaps (3-6 mm)Výbežok jadra sa už objavil, ale vláknitá membrána nie je poškodená, jadro zostáva vo vnútri disku.
vytlačovanieJadro prepichuje jednu alebo viac vrstiev vláknitého prstenca, ale zostáva vo vnútri.
konfiškáciaVšetky vrstvy vláknitej membrány sú poškodené a jadro presahuje disk.

Dorsálna (zadná) hernia je všeobecný názov pre štádium vyčnievania disku, keď existuje skutočnosť alebo hrozba porušenia nervov nachádzajúcich sa v medzistavcovom kanáli, ako aj membrán a látky miechy..

Pri hernii v segmentoch l5-s1 a l4-l5 sú poškodené iba korene miechy, ale nie je ovplyvnená miecha.

V smere dumpingu sa tiež líšia:

 1. Kruhová. Disk vypadne zo všetkých strán.
 2. medián Smer výhřezu - do stredu miechového kanála.
 3. Foralnaya. Porušenie piateho bedrového koreňa namierené do medziobratlového kanála.
 4. Paramedian l5-s1. Nasmerovaný do stredu miechového kanála a narúša prvý sakrálny koreň. V tomto prípade je zakrivenie chrbtice v opačnom smere od kýly.
 5. Difúzne. Nerovnomerný výčnelok bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Táto definícia zvyčajne znamená poškodenie disku až o 50%.

Príznaky a diagnostika

V počiatočných fázach pacient nie vždy má podozrenie, že má vážne ochorenie, pretože bolesť nie je príliš silná, zatiaľ čo vyčnievanie disku je malé..

Hlavné príznaky chrbtovej prietrže bedrovej:

 • bolesť dolnej časti chrbta, tiež často v zadku a nohe;
 • znecitlivenie nôh;
 • znížená citlivosť nôh, zadku;
 • pri zníženej citlivosti a zníženej citlivosti (radiálny syndróm) môže byť suchá koža tiež a naopak sa môže potiť zvyšovať;
 • slabosť flexie chodidla;
 • zníženie alebo neprítomnosť kolena a Achillovho reflexu na postihnutej strane (Lasegov syndróm).

Závažnosť príznakov závisí od veľkosti prietrže alebo jej blízkosti ku koreňom miechy. Ak je bolesť silná a existuje znížená citlivosť končatín, naznačuje to vážne štádium a potrebu okamžitého začatia liečby..

Hlavnou a najpresnejšou metódou na diagnostiku hernie je MR. Táto metóda umožňuje zobraziť:

 • smer kýly;
 • veľkosti
 • aký tesný je miechový kanál.

Alternatívnou diagnózou je CT, ale vykazuje iba prítomnosť výčnelku bez podrobných parametrov.

Hlavné príčiny choroby a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou medzistavcových prietrží je dysplázia a osteochondróza. Dysplazia je vrodená anomália a predstavuje patologické zmeny v spojivovom tkanive, v dôsledku čoho stráca odolnosť voči stresu. Kýly sa zvyčajne vyskytujú na pozadí existujúcich degeneratívnych zmien v stavcoch.

Medzi faktory, ktoré vedú k hernii, je tiež potrebné uviesť:

 • poranenia miechy;
 • posturálne poruchy (napr. skolióza);
 • infekčné choroby kostí (tuberkulóza);
 • vzpieranie, nadmerná fyzická aktivita (aj u športovcov);
 • účinok vibrácií na chrbticu pri profesionálnych činnostiach (napríklad u vodičov);
 • nadváha (najmä brušný tuk prispieva k tvorbe dorzálnej prietrže);
 • nedostatok pohybu (sedavá práca atď.);
 • opotrebenie chrbtice súvisiace s vekom;
 • patologické procesy môžu tiež vyvolať nevhodnú stravu: v prvom rade je to nedostatok vápnika, horčíka, fosforu.

Rozšírená prevalencia osteochondrózy v dôsledku nízkej fyzickej aktivity na celom svete prispieva k nárastu pacientov s bedrovou kýlou.

Stredná dorzálna prietrž disku, čo to je

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Diagnostika posterioterálnej hernie disku

Dorsálny výčnelok je deformácia medzistavcových platničiek, pri ktorej vydúvajú najviac 5 mm do miechového kanála. Nedochádza k prasknutiu vláknitého prstenca.

Toto je dosť bolestivé ochorenie, ktoré ovplyvňuje kvalitu života človeka. Následne, bez liečby a prevencie, sa môže vyskytnúť prietrž..

Aké sú príčiny tohto patologického stavu? Koniec koncov, všetci ich poznajú a budú sa môcť zapojiť do prevencie. Na celom svete môžu lekári vymenovať veľké množstvo faktorov, ktoré vedú k dorzálnemu výčnelku.

 • Dedičné faktory. Patria sem kostné abnormality a dedičné predispozície.
 • Autoimunitné a alergické faktory ovplyvňujúce štruktúru chrupavky.
 • Cievne faktory. K výčnelku dochádza, keď dochádza k narušeniu vaskulárnej výživy chrupavkových a kostrových svalov, k menším krvácaním, ischémii. Nesprávna distribúcia záťaže svalov môže k tomu prispieť sedavý životný štýl..
 • Akútne alebo chronické infekcie vedúce k zápalovým a deštruktívnym ložiskám v oblasti segmentov miechy.
 • Fyzikálne faktory. Patria sem nesprávne formácie držania tela pri detských poraneniach, poraneniach miechy alebo dolných končatín, mikrotrauma v dôsledku častého zdvíhania veľkých váh..
 • Faktory súvisiace s vekom ovplyvňujúce degeneratívne zmeny v pohybovom aparáte.

S predčasnou liečbou a prevenciou dorzálneho výčnelku sa vyvinie:

 • Syndróm chronickej bolesti.
 • asténia.
 • Svalová atrofia pod úrovňou spinálnych lézií.
 • Zhoršenie črevnej funkcie vedúce k malabsorpcii jedla.
 • Genitourinárny systém a stolice.
 • Poruchy pohybového aparátu.
 • Formácie medzistavcových prietrží s podvýživou miechy.

Všetky tieto príznaky zhoršujú kvalitu života človeka a bránia mu v aktívnom pohybe a plnom živote. A samozrejme je ľahšie predchádzať chorobám ako ich liečiť.

Najčastejším príznakom je v mnohých prípadoch jediná sťažnosť. Charakter môže byť veľmi odlišný - od pocitu ťažkosti v dolnej časti chrbta až po silnú bolesť pozdĺž koreňa nervu, čo núti pacienta, aby bol v nútenej polohe. Vyvolávajú ho pohyby alebo zranenia, podchladenie, prenášané infekcie. Lokalizácia bolesti závisí od úrovne poškodeného prvku..

Na úrovni C6 / C7 môžu trpieť stavce, ktoré spôsobujú poruchy obehového systému v bazilári stavcov. Ak dôjde k vyčnievaniu disku l5 s1 a hernii disku l5 s1, stlačeniu koreňov miechy, v príslušných segmentoch miechy sa vyvinú poruchy obehového systému..

 1. Paréza sily a paralýza.

Spôsobuje kompresia nervových koreňov alebo miechy. Závažnosť a zapojené svaly závisia od miesta kompresie.

 1. Hernia disku l5 s1 vedie k poruchám citlivosti.
 2. Poruchy panvy. Pozorované s poškodením miechy alebo nepriamo v dôsledku cievnych porúch.

Ak dorzálna prietrž nie je diagnostikovaná a nebude sa včas liečiť, v pokročilom štádiu môžu nastať nebezpečné následky:

 • Jedným z najnebezpečnejších následkov dorzálnej hernie v bedrovej oblasti je ochrnutie dolných končatín, keď jadro disku presahuje vláknitý prsteň (sekvestrácia), zvyčajne sa pozorujú veľmi silné bolesti, pri ktorých pacient stráca schopnosť pohybovať sa a starať sa o seba.
 • Čiastočná alebo úplná ochrnutie svalov nôh. V prípade ochrnutia sa priradí postihnutie.
 • Paralýza chodidla (bežne označovaná ako „facka chodidla“).
 • Atrofia tkanív nôh so stratou citlivosti.
 • Porucha funkcie panvových orgánov, ktorej následky sú močová a fekálna inkontinencia.
 • Porušenia v oblasti genitálií. U mužov môže dôjsť k zníženiu erekcie a predčasnej ejakulácie, u žien - prolaps maternice..

V tomto prípade môže dorzálna hernia l4-l5 viesť k ochrnutiu dolných končatín a strate citlivosti a l5-s1 - k vážnym problémom s panvovými orgánmi..

Viac ako 50% všetkých prípadov tvorby medzistavcových prietrží je v bedrovej chrbtici a najčastejšie v jej poslednom segmente, ktoré tvoria stavce L4, L5 a disk medzi nimi..

Bedrové stavce sú oveľa väčšie ako iné segmenty chrbtice a majú širší priemer ako výška. Táto vlastnosť sa vysvetľuje veľkou záťažou, ktorú bedrový kôš prechádza nepretržite celý deň. Bez nosných štruktúr iných ako svalová kostra, stavce skupiny L (bedrovej - dolná časť chrbta) preberajú váhu celého tela, pretože majú ťažisko. A zatiaľ čo umožňujú telu otáčať sa rôznymi smermi s veľkou amplitúdou.

Väčšina závažnosti pociťuje posledný segment stavcov, ktorý pozostáva z stavcov L4 L5 a disku medzi nimi. S miernym narušením výživy disku alebo zmenou štruktúry jeho tkanív silný tlak rýchlo dokončí proces tvorby medzistavcovej prietrže. Táto časť chrbtice a konkrétne disk L4 L5 sú preto najzraniteľnejším miestom na vznik patológie.

Kýla medzistavcových platničiek je nebezpečná choroba, ktorá sa často vyskytuje a skrýva sa pod maskou bolesti chrbta. Ľudia sú zvyknutí pripisovať takúto bolesť banálnym dôsledkom tvrdej práce. Podľa štatistík Svetovej zdravotníckej organizácie to má do 30 rokov 80% obyvateľstva, po 40 rokoch to už má 90%, ale iba štyria zo sto ľudí ju majú.

Naše stavce sa skladajú z vonkajšej kompaktnej látky a z vnútornej strany hubovitej. Dizajn, ktorý kombinuje silné a plastové časti, vám umožňuje brať bremená absorbujúce záťaže, ako je kompresia pri chôdzi a skákaní. Medzi stavcami sú elastické žlté disky, ktoré zaisťujú vzájomnú rotáciu stavcov. Osoba prenáša váhu svojho tela iba na dve podpery (nohy), ktoré spôsobujú obrovské osové zaťaženie, ktoré stavce nedokážu odolať.

V prípade nadmerného preťaženia v dôsledku veku alebo rôzneho poškodenia chrbta sa vonkajšia stena disku (vláknitý krúžok) stane tenšia, napína sa a začne sa napučiavať nad štandardnú polohu medzistavcového disku. Tento výstupok sa tiež nazýva herniovaný disk. Ak sa prietrž zväčšuje smerom dovnútra smerom k mieche, môže stlačiť miechu a korene nervov, ktoré sú na poškodenej úrovni. Výsledkom je, že bolestivé syndrómy rôznej závažnosti, pocit necitlivosti končatín a tlak stúpajú.

Moderná minimálne invazívna chirurgia, ktorá preukázala pozitívny pooperačný účinok u 80% pacientov za posledných 10 rokov. Podstatou metódy je zavedenie tenkej elektródy vpichovacej ihly do dutiny medzistavcového disku do buničitého jadra. Na konci elektródy je privádzaná studená plazma, odparujúca sa časť prietrže, ktorá je prepúšťaná ihlou.

Výhody metódy sú:

 • Rýchlosť vykonania - od 20 do 30 minút.
 • Minimálna invazívnosť - vpichom cez kožu sa vykonáva lokálna anestézia. Je esteticky príjemný a bezbolestný. Pacient monitoruje priebeh operácie na obrazovke.
 • Jednodňová prevádzka - nie je potrebná žiadna hospitalizácia, 1-2 hodiny po manipulácii môžete vstať a začať chodiť.
 • Univerzálnosť - pri jednom postupe môžete pracovať na jednom alebo viacerých segmentoch chrbtice.

Viac informácií o opravách hernie nájdete tu

Príznaky posterolaterálnej prietrže disku závisia od miesta jeho výskytu. Bolesť spojená s takými kýlami sa vyskytuje v 70 - 80% prípadov, ak je poškodenie medzistavcových platničiek lokalizované v dolnej bedrovej chrbtici. 20% je spojených s kýlami v krčnej chrbtici. V horných driekových a hrudných oblastiach sú takéto ťažkosti pomerne zriedkavé, pretože v týchto miestach sa zriedka tvoria posterolaterálne kýly, a to iba v prípadoch, keď je ich veľkosť veľmi veľká.

2. retroperitoneálny hematóm alebo nádor

3. diabetická neuropatia (amyotropia)

4. spinálny nádor

5. benígne (schwann alebo neurofibrom)

9. lokalizovaný (spinálny epidurálny absces)

10. absces bedrového svalu

11. granulomatózna choroba

12. spondylolistéza (s defektom v medzičasticovej časti)

13. kompresia koreňového nervu kĺbu

14. Na MRI sa môžu zväčšené foraminálne žily pomýliť za extrémne laterálne GPA

Hladiny GPA L4-5 a L5-S1 tvoria väčšinu GPA (až 98%). 24% pacientov s kýlami na úrovni L3-4 má v anamnéze kýly na úrovni L4-5 a L5-S1, čo svedčí o všeobecnej tendencii k tvorbe herniovaných diskov. V sérii 1,395 GPA boli 4 kýly úrovne L1-2 (časté.

Zníženie prednej veľkosti QMS. V bedrovej oblasti tiež patrí stenóza laterálneho vrecka. Zmenšenie veľkosti kanála môže viesť k miestnemu stlačeniu nervových štruktúr a / alebo k zhoršeniu prísunu krvi do SM alebo copu.

Vertebrálna stenóza môže byť vrodená.

Video o kúpeľnom stredisku Egle Plus, Druskininkai, Litva

Iba lekár diagnostikuje a predpisuje liečbu osobnou konzultáciou.

Vedecké a lekárske správy o liečbe a prevencii chorôb dospelých a detí.

Zahraničné kliniky, nemocnice a strediská - vyšetrenie a rehabilitácia v zahraničí.

Pri použití materiálov z lokality je aktívny odkaz povinný.

V tomto materiáli sa pokúsime opísať základné pojmy použité v záveroch MRI (NMR) na popísanie určitých ochorení a odchýlok od normy. Žiadame čitateľov, aby vzali do úvahy, že tento materiál by sa mal používať iba ako abstraktný odkaz na pochopenie hlavných problémov opísaných v záveroch, úplné a presné dekódovanie môže poskytnúť iba kvalifikovaný odborník, ktorý by sa mal riešiť pomocou podobnej žiadosti..

 • Hlavné klinické príznaky s dorzálnymi výčnelkami a kýlami
 • Dodatočné body

Príznaky strednej dorzálnej prietrže

Medzistavcové platničky samotné sú akýmsi vankúšom so špongiovitou štruktúrou. Ich hlavnou funkciou je udržiavať stavce v určitej vzájomnej vzdialenosti od seba a tiež spôsobovať tlmenie nárazov, ktoré je pre chrbticu jednoducho potrebné pri chôdzi a nadmernom zaťažení. Inak by pacient jednoducho nebol schopný pohybovať sa alebo zdvíhať závažia, pretože počas chôdze a zaťaženia sa stavce dotýkajú medzistavcových platničiek..

K dorzálnej hernii medzistavcových platničiek dochádza, pretože z určitých dôvodov medzistavcové platničky vypadávajú a vstupujú do lúmenu miechového kanála. V tomto prípade sú narušené nervové korene. V prvých fázach sa prejavuje bolesťou v bedrovej oblasti. Ale v nasledujúcich fázach človek pociťuje silnú bolesť v nohách.

Je to taká kýla, ktorá sa v medicíne považuje za veľmi nebezpečnú, pretože k vylučovaniu dochádza anatomicky v chrbtovej zóne, čo je spojené s rôznymi problémami s obsahom miechového kanála..

Mechanizmus tvorby kýly je spôsobený zariadením medzistavcových platničiek. Skladá sa z vláknitého jadra (želé podobnej látky) a tuhej viacvrstvovej vláknitej membrány (vláknitý kruh). Výčnelok obsahu (jadra) cez slabý bod vláknitej kapsuly vedie k tvorbe prietrží.

Disková degeneráciaK posunu ešte nedošlo, ale dochádza k oslabeniu štruktúry disku z dôvodu chemických procesov, veku, zaťaženia.
Prolaps (3-6 mm)Výbežok jadra sa už objavil, ale vláknitá membrána nie je poškodená, jadro zostáva vo vnútri disku.
vytlačovanieJadro prepichuje jednu alebo viac vrstiev vláknitého prstenca, ale zostáva vo vnútri.
konfiškáciaVšetky vrstvy vláknitej membrány sú poškodené a jadro presahuje disk.

Dorsálna (zadná) hernia je všeobecný názov pre štádium vyčnievania disku, keď existuje skutočnosť alebo hrozba porušenia nervov nachádzajúcich sa v medzistavcovom kanáli, ako aj membrán a látky miechy..

Pri hernii v segmentoch l5-s1 a l4-l5 sú poškodené iba korene miechy, ale nie je ovplyvnená miecha.

V smere dumpingu sa tiež líšia:

 1. Kruhová. Disk vypadne zo všetkých strán.
 2. medián Smer výhřezu - do stredu miechového kanála.
 3. Foralnaya. Porušenie piateho bedrového koreňa namierené do medziobratlového kanála.
 4. Paramedian l5-s1. Nasmerovaný do stredu miechového kanála a narúša prvý sakrálny koreň. V tomto prípade je zakrivenie chrbtice v opačnom smere od kýly.
 5. Difúzne. Nerovnomerný výčnelok bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Táto definícia zvyčajne znamená poškodenie disku až o 50%.

Napriek nebezpečenstvu choroby je prognóza vo väčšine prípadov priaznivá, za predpokladu, že pacient začal liečbu pred objavením ireverzibilných komplikácií vo forme ochrnutia alebo poruchy vnútorných orgánov..

Hlavné faktory ovplyvňujúce prognózu:

 • včasné zahájenie liečby pred vážnymi komplikáciami;
 • verné dodržiavanie všetkých odporúčaní lekára, vrátane denných terapeutických cvičení, aby sa zabránilo recidíve.

V štádiu živých symptómov, keď osoba pociťuje silnú bolesť, sa lieči hlavne liečba drog, ktorá je zameraná na zmiernenie zápalu a zmiernenie bolesti..

Počas obdobia exacerbácie prietrže chrbtice sú potrebné steroidné a nesteroidné protizápalové lieky.

Užívané podľa pokynov lekára vo forme tabliet, injekcií alebo mastí.

Steroidné (hormonálne) protizápalové lieky sa používajú, keď iné zlyhajú.

Pre zvlášť silnú bolesť sa používa blokáda. Tento postup spočíva v injekcii novokainu, lidokaínu alebo iných anestetík priamo do chrbtice..

Pri exacerbácii sa môže použiť aj fyzioterapia (elektroforéza liekov)..

Príčiny dorzálnej prietrže sa dajú nazvať:

 • poškodenie a otras;
 • poranenie miechy;
 • nadváha;
 • silná fyzická aktivita;
 • pasívny životný štýl;
 • vrodený slabý svalový tonus;
 • fajčenie,
 • choroby, ktoré sú sprevádzané deštrukciou tkaniva atď..

Okrem toho je dorzálna stredná prietrž pomerne nebezpečnou patológiou, ktorá pri nesprávnom spôsobe liečby môže viesť k úplnej paralýze dolných končatín. Takéto ochorenie môže byť sprevádzané spondylózou, spondylartrózou a výčnelkom. Tieto choroby kombinujú komplikovane liečebný proces a komplikujú a zvýrazňujú príznaky choroby.

V závislosti od smeru, v ktorom je zaznamenaná zadná prietrž disku, lekársky liek ich rozdeľuje na tieto typy:

 • Foraminal;
 • Medián-záchranár;
 • Paramedial, záchranár;
 • Difúzna prietrž;
 • Stredná / stredná prietrž.

Pri dorzálnej strednej prietrži krčnej chrbtice u pacienta sa spravidla objavujú ťažkosti s častými bolesťami hlavy. Cíti tinnitus a závraty. Pacienti sa často sťažujú na znecitlivenie prstov, pocit slabosti a stratu citlivosti v ruke..

Pri hernii bedrovej oblasti má pacient tieto príznaky:

 • nepohodlie pri chôdzi, státí a sede;
 • v bedrovej oblasti je bolesť,
 • bolesť chrbta s kašľom a kýchaním,
 • bolesť v prstoch na nohách a nohách,
 • pocit bolesti bedrového kĺbu a zadku.

V spravodlivosti treba poznamenať, že dorzálna hernia je najnebezpečnejšou patológiou chrbtice. Problém je v tom, že prietrž klesá, čo zvyšuje riziko zovretia miechy. Preto by ste mali s prvými príznakmi okamžite kontaktovať kliniku a prijať všetky opatrenia na zabránenie vzniku komplexnejších situácií.

Ako už bolo uvedené vyššie, stredná prietržová kýla je dosť nebezpečná formácia, ktorá so sebou prináša veľa nepohodlia, nepohodlia a vážnych následkov. Preto ak máte podozrenie na zadnú prietrž, mali by ste sa okamžite poradiť s lekárom, ktorý vám po dôkladnom vyšetrení predpíše adekvátnu liečbu..

V počiatočnom štádiu môže byť tento typ kýly chrbtice liečený konvenčnými konvenčnými metódami. Nesprávna liečba vedie v budúcnosti k komplikáciám a pomerne vážnym problémom.!

 • Najprv musíte odstrániť bolesti syndróm pomocou liekov proti bolesti. V takom prípade, ak má pacient silnú bolesť, je lepšie držať blokádu, ktorá zmierňuje bolesť.
 • Po prvé, pacientovi bude predpísaný odpočinok na lôžku. Deje sa tak tak, aby sa v chrbtici nepociťovalo zbytočné napätie, aby nedošlo k jej namáhaniu a poškodeniu už zranených stavcov.
 • Súbežne s tým pacient predpisuje lieky zamerané na zníženie rizika vzniku dumpingu, pripisujú sa protizápalové lieky. Dobré výsledky ukazujú liek Celebrex. Odporúča sa tiež používať lekárske masti, napríklad Fastum Gel, atď. Takto je možné odstrániť opuch poškodenej oblasti a eliminovať vonkajší faktor porušenia stavcov.
 • Na terapeutické účely môžu tiež odporúčať nosenie špeciálneho korzetu a ošetrenie zamerané na napínanie chrbtice - masáže, liečebné cvičenia.
 • Počas liečby je potrebné najskôr záťaž odstrániť. Potom normalizujte krvný obeh v postihnutej oblasti a posilnite chrbticu.
 • V ťažkých prípadoch je pacientovi ponúknutý chirurgický zákrok.
 • Novovytvorená dorzálna stredná kýla sa hodí k tradičnému spôsobu liečby. Hlavnou úlohou je včasná diagnostika..

Viac z môjho webu

 • Nervové poškodenie pri liečbe krčnej chrbtice
 • Natiahnutie nohy, ako zaobchádzať doma
 • Pupočná kýla u novorodencov: liečba doma
 • Liečba análneho pukliny doma
 • Liečba dislokácie ramien doma
 • Ako zmierniť opuchy na nohách doma

príčiny

Dôvody vzniku dorzálnej hernie sú rovnaké ako príčiny akejkoľvek inej hernie chrbtice.

 • skoré poškodenie miechy;
 • rany a poškodenia;
 • obezita alebo len s nadváhou;
 • nadmerné množstvo stresu v ľudskom živote;
 • vrodený zlý svalový tonus alebo spôsobený problémami s hmotnosťou;
 • nedostatok športových komponentov v živote pacienta;
 • fajčenie;
 • rôzne choroby, ktoré ničia tkanivo, ako je tuberkulóza;
 • iné dôvody.

Smer prietrže je skôr spontánny jav. Prielom tvorby kýly sa vyskytuje na najslabšom a najviac nechránenom mieste, takže je celkom ťažké predvídať tento faktor..

Hlavným faktorom, ktorý zvyšuje riziko tohto javu, je osteochondróza. Osteochondróza bude vždy primárnym zdrojom dorzálnej hernie.

Je dôležité pamätať na to, že by ste mali prestať, ak musíte zostať dlhý čas v atypickej polohe tela - napríklad pri dlhšom sedení, ako sa to stáva u vodičov a programátorov. Mali by ste venovať pozornosť pozíciám, ktoré zaujíma autobus, v akej polohe a na ktorej matraci pacient spí. Neustále nepohodlné polohy a neúspešné držanie tela pri spánku môžu spôsobiť dorzálnu strednú prietrž. Spravidla sa takáto formácia potom deformuje na dural vak.

Stredná dorzálna kýla má svoje vlastné charakteristiky.

Stredná dorzálna kýla je veľmi nebezpečná a prináša veľa problémov. Čím viac sa vyvíja, tým viac utrpenia pacient prinesie. Môže sa ukázať, že človek zažije bolesť a ťažkosti nielen pri chôdzi a pohyboch, ale aj pri dlhodobom smiechu, kašľaní a kýchaní..

Spúšťaná stredná prietržová kýla môže spôsobiť paralýzu dolných končatín..

Moderný prístup k liečbe hernie disku L4 L5 je osvedčená technika v kombinácii s inovatívnymi metódami liečby. V 90% prípadov je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku, obnoviť poškodené tkanivá a ak sa dodržiavajú jednoduché preventívne opatrenia, choroba sa už nikdy viac nepamätá..

 • Dlhé a konštantné zaťaženie chrbtice: zahŕňa všetku ťažkú ​​prácu, prácu spojenú s tým, že sú v uniforme, neprimerané nosenie tašiek a batohov, nadmerné fyzické cvičenie športovcov..
 • Sedavý životný štýl - statická poloha pri počítači od 8 do 10 hodín denne.
 • Nadváha - prejedanie sa a v dôsledku predchádzajúceho dôvodu.
 • Nesprávne držanie tela a skolióza priamo súvisia so životným štýlom..

Infekčné choroby - niektoré patogény ovplyvňujú miechu.

 • Vplyv vibrácií je negatívny faktor, ktorý ovplyvňuje pracovníkov na pracovisku, ako aj vodičov nákladných vozidiel.
 • Poranenia miechy v minulosti - subluxácie a zlomeniny kompresie.
 • Vrodené chyby - spravidla sú iba spúšťacím faktorom, ktorý v kombinácii so životným štýlom a správaním vedie k herniovanej platničke.

  V dôsledku prasknutia medzistavcovej platne sa elastická látka uvoľní. Zatláča koreň nervu, prechádza blízko chrbtice a spôsobuje zápalovú reakciu. Výsledkom je, že sa v mieste lézie objaví bolesť a na končatinách nervových nervov dochádza k narušeniu citlivosti a necitlivosti..

  V tejto tabuľke sú uvedené všetky hlavné príznaky choroby. Na základe týchto sťažností môže lekár pri zbere anamnézy získať prvú predstavu o prítomnosti patológie, ako aj o úrovni lokalizácie. Pamätajte, že nemôžete aplikovať každý príznak jednotlivo, môžete mať pri sebe podozrenie na prietrž, iba ak existujú tri alebo viac príznakov.

  V bedrovej oblasti je vytvorená hernia disku L5 S1 a do tohto procesu sú zapojené najspodnejšie stavce. Táto patológia sa prejavuje v dôsledku anatomických znakov, pretože na spodnú časť chrbta sa vyvíja nadmerný tlak. Toto ochorenie je lokalizované presne v lumbosakrálnej chrbtici. Táto oblasť sa považuje za najmobilnejšiu..

  Kruhová hernia medziobratlového disku L5 S1 je charakterizovaná skutočnosťou, že prolaps disku sa vyskytuje v celom parametri a prebieha rovnomerne. Difúzna lézia znamená, že vyčnievanie medzistavcovej platničky je nerovnomerné a môže sa vyskytovať v niekoľkých častiach chrbtice..

  Dorsálna kýla chrbtice spôsobuje patológiu, ktorá sa vyskytuje v mieche. Taký stav často vyvoláva nadmerné stlačenie nervových zakončení. Pri laterálnej lézii dochádza k vyčnievaniu medzistavcovej platničky do strany a choroba sa okamžite prejavuje veľmi ostrými bolesťami..

  Zadná kýla často vyvoláva významné porušenie sedacieho nervu a pri neskorej detekcii patológie sa eliminuje iba chirurgickým zákrokom..

  Medzistavcová kýla sa objavuje v dôsledku deformácie a posunutia disku. V niektorých prípadoch dochádza k prasknutiu ochranného vláknitého prstenca, ktorý obklopuje jadro.

  Dorsal sa nazýva kýla, pri ktorej je výstupok nasmerovaný na chrbát tela.

  Toto je najnebezpečnejší druh, často sprevádzaný zvieraním miechy..

  Patológia vedie k týmto chorobám:

  • - patológie spojivového tkaniva, pri ktorých oslabujú väzivá a fragmenty diskov, sú spojené s vekom a sú stanovené na úrovni C6-C7 (krčná chrbtica);
  • - narušenie štruktúry medzistavcovej chrupavky v dôsledku poklesu tekutín, potrebných stavebných prvkov: vitamíny, aminokyseliny atď..

  Dôležitými faktormi, ktoré prispievajú k výskytu dorzálnej prietrže, sú:

  • infekcie: brucelóza, tuberkulóza;
  • porušenie postoja;
  • zranenia
  • metabolické poruchy.

  Prehľad hernie disku L4 L5: príznaky, formy patológie, všetky liečebné metódy

  Samotné výčnelky chrbtového disku nepredstavujú žiadne nebezpečenstvo. Ak však nehľadáte liečbu a neprijmete preventívne opatrenia, potom je možný následok vo forme medzistavcových prietrží.

  Aby ste pochopili dôsledky, musíte pochopiť fázy vývoja výčnelkov.

  1. Fáza 1. Vyznačuje sa stratou elasticity vláknitého prstenca, výskytom mikrotrhlín. Na strane pacienta nie sú žiadne osobitné obavy. Po cvičení sú niekedy v chrbte problémy s miestnou bolesťou.
  2. 2 štádium. Vláknité jadro sa začína posúvať smerom k mikrotrhlinám, pretože táto časť kruhu je najslabšia. Vytvorí sa prolaps (výčnelok) až do 3 mm. V tejto fáze si pacienti sťažujú na intenzívnu bolesť vyžarujúcu orgány, ktorá obmedzuje pohyby chrbtice. Ak sa v hrudnej oblasti vytvorí výčnelok, príznak bolesti sa jasne neprejaví..
  3. 3 etapa. Vyskytuje sa silnejší výčnelok vláknitého prstenca až do 0,5 cm Ďalej je možné roztrhnutie membrány a vytvorenie hernie..

  klasifikácia

  Existujú dve klasifikácie výčnelkov chrbtového disku.

  • Difúzne. Toto je nerovnomerný výstupok vláknitého prstenca v niekoľkých segmentoch chrbtice.
  • Kruhová. Nebezpečnejšia možnosť, pri ktorej dochádza k rovnomernému zúženiu miechy na rovnakej úrovni. To vedie k zlej výžive dolných častí chrbtice a prispieva k výskytu akútnej bolesti.

  Lokalizáciou. Tu sa rozlišujú najbežnejšie oblasti poškodenia medzistavcových platničiek:

  • Výstupok úrovne L3. Často sa vyskytujúca patológia, pri ktorej sa pacient sťažuje na znecitlivenie prstov na nohách a niekedy aj na poruchy močenia.
  • Výčnelok na úrovni L4-L5. Častejšie je táto patológia diagnostikovaná v neskoršom období. Až neskôr sa pacient začne obávať stuhnutosti v dolnej časti chrbta a bolestivosti nôh.
  • Výčnelok na úrovni L5-S1. Pomerne častý a nebezpečný prejav choroby. Osoba je obťažovaná silnou bolesťou v dolnej časti chrbta a na nohách. Postupom času sa objaví krívanie.
  • Výčnelok na úrovni C5-C6. Poškodenie krčnej oblasti je sprevádzané bolesťou v krku, ramenách a hlave. Často narušený tinnitus, zlý spánok, znížená citlivosť a pohyb v horných končatinách.

  Dorsálna hernia sa klasifikuje podľa orientácie na miechu a delí sa na niekoľko typov:

  • stredná kýla je nasmerovaná do stredu miechy na úrovni lézie a je zvyčajne dosť veľká. Tento typ je najbežnejší a často spôsobuje značné poškodenie miechy. Kompresia môže byť taká silná, že jej účinky nemôžu byť úplne eliminované ani chirurgicky. Stredná kýla sa tiež nazýva „stredná“ alebo „stredná“;
  • stredová-paramediálna kýla disku L5 S1 je nasmerovaná v uhle k vertikálnej osi chrbtice a deformuje ju, čo sa prejavuje akútnou bolesťou;
  • stredová kýla sa vyznačuje posunutím disku do strany a môže byť pravostranná a ľavostranná;
  • Dorsálna difúzna prietrž je typ výčnelku, keď je disk nerovnomerne posunutý a je zachovaná integrita vláknitého prstenca. Bežný hernálny vak nie je pozorovaný, dochádza k herniálnemu vypuknutiu disku;
  • foraminálna hernia je výstupok disku smerom k foraminálnemu otvoru, v ktorom je miecha v kontakte s nervovými kmeňmi. Vláknitá štruktúra disku preniká touto dierou a napína nervy.

  Dorsálna stredná kýla disku a hlavné príčiny jeho vzniku

  V závislosti od miesta, kde sa vytvorila prietrž, sa príznaky tiež líšia..

  krčnej

  V krčnej chrbtici v segmente C5-C6 sa dorzálna hernia môže prejaviť nasledujúcimi príznakmi:

  • pacient bude pociťovať neustále bolesti hlavy;
  • bude cítiť bolesť v krku a paži;
  • prsty začnú byť znecitlivené;
  • objaví sa hučanie v ušiach;
  • pretrvávajúce závraty;
  • v ruke je slabosť;
  • horné končatiny postupne strácajú citlivosť.

  bedrový

  Ak je bedrová oblasť ovplyvnená v segmentoch L4-L5, L5-S1, objavia sa tieto príznaky:

  • bolesť sa objavuje v dolnej časti chrbta, ktorá sa môže časom zvyšovať;
  • pri kýchaní a dlhodobom kašľaní bude pacient pociťovať bolesť chrbta;
  • bolestivé kŕče v panve a zadku;
  • dolné končatiny začnú byť znecitlivené, je cítiť slabosť;
  • pre človeka je ťažké stáť dlhý čas alebo je v rovnakej polohe.

  Druhy chorôb a ich príznaky

  Príznaky výčnelkov priamo súvisia s postihnutou oblasťou. Ale hlavným príznakom je bolesť.

  Môže tiež obťažovať:

  • závrat.
  • Miechové obmedzenie.
  • Náhle bolesti hlavy vrátane bolesti svalov.
  • Strata citlivosti v niektorých oblastiach (najčastejšie končatiny).
  • Črevné podráždenie.
  • Porušenie močenia, erekcie, vyprázdnenia.

  Hernia disku L4 má niekoľko foriem prejavu a každý má svoje vlastné príznaky.

  Existujú tiež príznaky charakteristické pre akýkoľvek typ prietrže:

  • zvýšená bolesť pri pohybe, pohybe čriev, jedení;
  • pokojná bolesť v stojacej polohe;
  • autonómne poruchy (zvýšené potenie, zvýšená suchá koža, opuchy členkov);
  • silná bolesť v dolnej časti chrbta, keď sa snaží ležať na chrbte, aby sa zdvihla rovná noha, a okamžitá útlm bolesti, keď sa ohýba koleno zdvihnutej nohy.

  (ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

  Foraminálna prietrž - pretrhnutie vláknitého prstenca je nasmerované na prednú časť chrbtice.

  • Bolesť iba v mieste prietrže.
  • Mierne brnenie s kontrakciou brušných svalov (kašeľ, kýchanie, smiech).

  Záchranná hernia - herniálny výstupok vyčnieva z ľavej alebo pravej strany a vytlačí korene miechy..

  • Ťažká bolesť v postihnutej oblasti, siahajúca až po zadok na postihnutej strane.
  • Bolesť sa rýchlo šíri na dolnú časť nohy a zadnú časť stehna.
  • Pocit znecitlivenia nôh.

  Dorsálna prietrž - na zadnej strane dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Hernálny výstupok je nasmerovaný späť do miechy.

  Toto je najnebezpečnejší typ hernie disku L4 L5 kvôli jeho tesnej blízkosti miechy. Nielenže komprimuje a poškodzuje telo miechy, ale tiež spôsobuje mnoho ťažkostí pri liečbe

  • Bolestivosť nôh.
  • Svalová slabosť.
  • Neschopnosť kontrolovať pohyby čriev a močenie.
  • Sexuálna dysfunkcia.

  Medová kýla (Schmorlova kýla) - kýla sa objavuje vo vnútri stavcov.

  Dorsálna hernia môže byť umiestnená odlišne vzhľadom na os chrbtice. V závislosti od toho sa rozlišujú:

  • - disk je zničený v celej oblasti;
  • paramedial - smerujúci od kanála miechy;
  • stredná - nachádza sa v strede;
  • - stredná poloha, vektor je v uhle k osi;
  • - vstupuje do kanála tvoreného oblúkmi stavcov.

  Posledne uvedený druh sa považuje za najnebezpečnejší. Foraminálny kanálik je tenký, takže malá kýla môže stlačiť nerv. V tomto prípade sa patológia prejavuje týmito príznakmi:

  • bolesť prichádza nečakane, je akútna a dlhá;
  • osoba často nie je schopná zmeniť postoj;
  • reflexy sú zlomené, svaly chodidiel prestanú normálne fungovať;
  • taká dorzálna hernia medziobratlového disku je častejšia na úrovni L4-L5 a L5-S1;
  • niekedy musíte užívať drogy, pretože nič iné nepomáha (lieky predpisuje iba lekár!);
  • zvyčajne potrebujú operáciu.

  Hnačka stredného dorzálneho disku L4-L5 si tiež vyžaduje starostlivú pozornosť. Pri stlačení miechy môže dôjsť k strate citlivosti a ochrnutiu nôh. Na bedrovej úrovni je patológia často sprevádzaná poruchami fungovania panvových orgánov.

  Pri krčnej oblasti sa často vyskytuje stredná dorzálna disková prietrž: C5-C6, C6-C7. Táto oblasť je obzvlášť zraniteľná zraneniami, výčnelkami a inými zraneniami..

  zakrivenie chrbtice je časté av smere opačnom k ​​tejto patológii. Ak sa porušenie stalo komplexným, zobrazí sa.

  Najčastejšou príčinou medzistavcových prietrží je dysplázia a osteochondróza. Dysplazia je vrodená anomália a predstavuje patologické zmeny v spojivovom tkanive, v dôsledku čoho stráca odolnosť voči stresu. Kýly sa zvyčajne vyskytujú na pozadí existujúcich degeneratívnych zmien v stavcoch.

  Medzi faktory, ktoré vedú k hernii, je tiež potrebné uviesť:

  • poranenia miechy;
  • posturálne poruchy (napr. skolióza);
  • infekčné choroby kostí (tuberkulóza);
  • vzpieranie, nadmerná fyzická aktivita (aj u športovcov);
  • účinok vibrácií na chrbticu pri profesionálnych činnostiach (napríklad u vodičov);
  • nadváha (najmä brušný tuk prispieva k tvorbe dorzálnej prietrže);
  • nedostatok pohybu (sedavá práca atď.);
  • opotrebenie chrbtice súvisiace s vekom;
  • patologické procesy môžu tiež vyvolať nevhodnú stravu: v prvom rade je to nedostatok vápnika, horčíka, fosforu.

  Rozšírená prevalencia osteochondrózy v dôsledku nízkej fyzickej aktivity na celom svete prispieva k nárastu pacientov s bedrovou kýlou.

  diagnostika

  Na stanovenie diagnózy stačí niekedy vykonať kvalitnú anamnézu. Ak sa zistia charakteristické príznaky a po vyšetrení lekár určí oddelenie lézie miechy a predpíše liečbu.

  Ak lekár pochybuje o diagnóze, predpíšu sa konkrétnejšie výskumné metódy. Najjednoduchšie je röntgenové žiarenie v dvoch projekciách, z ktorých je možné vylúčiť zlomeniny stavcov. Najkvalitnejšou štúdiou je sken MRI alebo CT chrbtice, ktorý bude presne ukazovať mieru poškodenia, jeho povahu a veľkosť..

  V počiatočných fázach pacient nie vždy má podozrenie, že má vážne ochorenie, pretože bolesť nie je príliš silná, zatiaľ čo vyčnievanie disku je malé..

  Hlavné príznaky chrbtovej prietrže bedrovej:

  • bolesť dolnej časti chrbta, tiež často v zadku a nohe;
  • znecitlivenie nôh;
  • znížená citlivosť nôh, zadku;
  • pri zníženej citlivosti a zníženej citlivosti (radiálny syndróm) môže byť suchá koža tiež a naopak sa môže potiť zvyšovať;
  • slabosť flexie chodidla;
  • zníženie alebo neprítomnosť kolena a Achillovho reflexu na postihnutej strane (Lasegov syndróm).

  Závažnosť príznakov závisí od veľkosti prietrže alebo jej blízkosti ku koreňom miechy. Ak je bolesť silná a existuje znížená citlivosť končatín, naznačuje to vážne štádium a potrebu okamžitého začatia liečby..

  Hlavnou a najpresnejšou metódou na diagnostiku hernie je MR. Táto metóda umožňuje zobraziť:

  • smer kýly;
  • veľkosti
  • aký tesný je miechový kanál.

  Alternatívnou diagnózou je CT, ale vykazuje iba prítomnosť výčnelku bez podrobných parametrov.

  Na konvenčnom röntgenovom lúči nie je výstupok viditeľný. Všeobecne akceptovanou metódou na diagnostiku hernie disku je zobrazovanie magnetickou rezonanciou - MRI. Umožňuje vám ukázať nielen úroveň a umiestnenie prietrže, ale aj úplný obraz deštruktívnych zmien na stavovcových diskoch, stupeň kompresie, narušenie nervových štruktúr, prítomnosť sprievodnej patológie.

  Ak je výstupok malý (menej ako 5 cm) a nevyvoláva výrazné záchvaty bolesti, odporúča sa najprv konzultovať s konzervatívnou terapiou neurológa. Pre väčšinu ľudí bude liečba drog veľmi účinná, pokiaľ ide o zmiernenie bolesti.

  Na správne určenie prítomnosti strednej prietrže lekár vykoná dôkladné vyšetrenie. Na určenie presnej veľkosti prietrže sa vykoná počítačová tomografia alebo MRI..

  Okrem toho môže byť röntgenové žiarenie priradené k určeniu umiestnenia prietrže a charakteru lézií..

  Pri kontakte s pacientom odborník odoberie anamnézu a pohmatá postihnutú oblasť. Na potvrdenie diagnózy sú predpísané MRI, CT, ultrazvuk, rádiografia. Tieto diagnostické metódy vám tiež umožňujú určiť lokalizáciu, stupeň a typ výčnelku, aby ste odlíšili patológiu od iných chorôb. Konzultácia s lekárom v počiatočnom štádiu vzniku paramediálnej kýly vám umožňuje robiť drogovú terapiu.

  prevencia

  Ak však nebudete predchádzať, exacerbácie sa budú obťažovať častejšie a choroba sa určite dostane do neskoršej fázy tvorby hernie. Aby ste tomu zabránili, musíte posilniť svoje zdravie:

  1. Zdravý životný štýl.
  2. Posilnenie svalového korzetu.
  3. Správne rozdelenie fyzickej aktivity.
  4. Nosenie ortézy alebo obväzu.
  5. Diétna výživa (zahrnutie do stravy potravín bohatých na stopové prvky a bielkoviny).
  6. Korekcia telesnej hmotnosti.
 • Prečítajte Si O Druhy Kýl

  Už niekoľko rokov sa diskutuje o výhodách peroxidu pre ľudské telo. Niektorí vedci tvrdia, že takýto nástroj je neúčinný a niektorí trvajú na tom, že pomáha peroxidom pri liečení onkológie, ekzému a dokonca aj AIDS.
  #! NevrologNA4ALO! #
  Osteochondróza bedrovej chrbtice je časté ochorenie, ktoré sa často diagnostikuje v 2 stupňoch. Osteochondróza sama o sebe s každým stupňom má tendenciu postupovať rýchlejšie, takže diagnostikovaný stupeň 2 vyžaduje okamžitú akciu.
  Testikulárna hernia sa vytvára v prenatálnom období alebo sa vyskytuje u mužov už v dospelosti. Liečba drogami neexistuje. Odstránením prietrže sa môžete zbaviť operácie.