loader

Hlavná

Hlava

Prehľad hernie disku L4 L5: príznaky, formy patológie, všetky liečebné metódy

Viac ako 50% všetkých prípadov tvorby medzistavcových hernií je v bedrovej chrbtici a najčastejšie v jej poslednom segmente, ktoré tvoria stavce L4, L5 a disk medzi nimi. Kýla L4 L5 je 46% z celkového počtu výskytov tejto patológie v lumbosakrálnej chrbtici.

Farba na diagrame označuje oblasť distribúcie bolesti v léziách rôznych medzistavcových platničiek bedrovej chrbtice.

Pri vytváraní výčnelku v tomto segmente existuje nebezpečenstvo kompresie (stlačenia) nervu n5, ktorá sa objaví na tejto úrovni, a v dôsledku toho narušenie inervácie končatiny z postihnutej strany, znížená citlivosť a amplitúda pohybov, rozvoj svalovej atrofie..

Disk herniovaný L4 segmentom L4 je najnebezpečnejší zo všetkých typov medzistavcových hernií. Môže spôsobiť poruchu panvových orgánov, obmedzenie motorickej funkcie, viesť k čiastočnej alebo úplnej paralýze.

Príznaky patológie sa prejavujú takmer od samého začiatku tvorby prietrže: človek je mučený bolesťou a streľbou z bolesti v dolnej časti chrbta a nohy, neustále cíti necitlivosť dolnej časti nohy a nohy, noha sa zle ohýba v kolene a noha pri plnení svojich funkcií nevykonáva úplne svoje funkcie.

Z dobrej správy: vývoj modernej medicíny vám umožňuje zbaviť sa nepríjemných symptómov herniovanej platničky L4 L5 bez toho, aby ste sa museli uchýliť k chirurgickému zákroku. A ďalšie dodržiavanie režimu fyzickej aktivity a výživy vám umožňuje obnoviť poškodené tkanivo o 80%.

Príčiny herniation disku L4 L5

Bedrové stavce sú oveľa väčšie ako iné segmenty chrbtice a majú širší priemer ako výška. Táto vlastnosť sa vysvetľuje veľkou záťažou, ktorú bedrový kôš prechádza nepretržite celý deň. Bez nosných štruktúr iných ako svalová kostra, stavce skupiny L (bedrovej - dolná časť chrbta) preberajú váhu celého tela, pretože majú ťažisko. A zatiaľ čo umožňujú telu otáčať sa rôznymi smermi s veľkou amplitúdou.

Väčšina závažnosti pociťuje posledný segment stavcov, ktorý pozostáva z stavcov L4 L5 a disku medzi nimi. S miernym narušením výživy disku alebo zmenou štruktúry jeho tkanív silný tlak rýchlo dokončí proces tvorby medzistavcovej prietrže. Táto časť chrbtice a konkrétne disk L4 L5 sú preto najzraniteľnejším miestom na vznik patológie.

Formy a príznaky choroby

Hernia disku L4 má niekoľko foriem prejavu a každý má svoje vlastné príznaky.

Existujú tiež príznaky charakteristické pre akýkoľvek typ prietrže:

 • zvýšená bolesť pri pohybe, pohybe čriev, jedení;
 • pokojná bolesť v stojacej polohe;
 • autonómne poruchy (zvýšené potenie, zvýšená suchá koža, opuchy členkov);
 • silná bolesť v dolnej časti chrbta, keď sa snaží ležať na chrbte, aby sa zdvihla rovná noha, a okamžitá útlm bolesti, keď sa ohýba koleno zdvihnutej nohy.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Foraminálna prietrž - pretrhnutie vláknitého prstenca je nasmerované na prednú časť chrbtice.

 • Bolesť iba v mieste prietrže.
 • Mierne brnenie s kontrakciou brušných svalov (kašeľ, kýchanie, smiech).

Záchranná hernia - herniálny výstupok vyčnieva z ľavej alebo pravej strany a vytlačí korene miechy..

 • Ťažká bolesť v postihnutej oblasti, siahajúca až po zadok na postihnutej strane.
 • Bolesť sa rýchlo šíri na dolnú časť nohy a zadnú časť stehna.
 • Pocit znecitlivenia nôh.

Dorsálna prietrž - na zadnej strane dochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Hernálny výstupok je nasmerovaný späť do miechy.

Toto je najnebezpečnejší typ hernie disku L4 L5 kvôli jeho tesnej blízkosti miechy. Nielenže komprimuje a poškodzuje telo miechy, ale tiež spôsobuje mnoho ťažkostí pri liečbe

 • Bolestivosť nôh.
 • Svalová slabosť.
 • Neschopnosť kontrolovať pohyby čriev a močenie.
 • Sexuálna dysfunkcia.

Medová kýla (Schmorlova kýla) - kýla sa objavuje vo vnútri stavcov.

Metódy liečby prietrže L4 L5

Výber správnej metódy na ošetrenie hernie disku L4 L5 závisí nielen od smeru vyčnievania, ale aj od jeho veľkosti. Preto je dôležité presne stanoviť všetky parametre choroby, ktoré vám umožňujú urobiť CT alebo MRI (konvenčná rádiografia neposkytuje dostatok informácií).

 • Prietrž do veľkosti 5 mm si nevyžaduje hospitalizáciu. Hlavnou liečebnou metódou je špeciálna gymnastika a trakčná terapia miechy.
 • Herniálny výčnelok do 8 mm je ľahko prístupný konzervatívnej liečbe vrátane liekovej terapie, gymnastiky, masáže a fyzioterapie..
 • Prietrž do 12 mm si vyžaduje hospitalizáciu v akútnom období a prísny odpočinok na lôžku, až kým sa úplne neuvoľní bolesť. Ďalšia liečba sa vykonáva ambulantne..
  Operácia sa vykonáva iba v prípade zjavných príznakov stlačenia miechy alebo príznakov chvosta koňa (jedná sa o komplex veľmi závažných príznakov s pokročilou patológiou, vrátane zhoršenia močenia, funkcie motoriky nôh atď.).
 • Pri hernii väčšej ako 12 mm sa indikuje naliehavá operácia.

Konzervatívna terapia

Pri ošetrovaní herniovaného disku L4 L5 má zásadný význam zníženie zaťaženia tejto oblasti. Preto je v počiatočných dňoch liečby potrebný prísny odpočinok, aby sa zabezpečil zvyšok chrbtice vo vodorovnej polohe.

Ďalšia fáza konzervatívnej liečby zahŕňa liekovú terapiu:

 • analgetiká,
 • nesteroidné protizápalové lieky,
 • svalové relaxanciá,
 • Preparáty pre křupavku,
 • vitamíny,
 • glukokortikoidy.

Po zastavení syndrómu bolesti sa pridajú nasledujúce liečebné metódy:

 • fyzioterapia (ošetrenie krátkymi a dlhými elektrickými vlnami, elektroforéza, ultrafialové žiarenie);
 • triedy v bazéne;
 • masáže;
 • lekárska gymnastika.

Povinnou súčasťou terapie je nosenie pevného podporného korzetu. Prvé mesiace korzetu sa nosia nepretržite a potom sa obliekajú pri výkone práce na vzpieraní.

Funkcie terapeutickej gymnastiky

Vedúcim miestom v liečbe hernie diskov L4 L5 je gymnastika. Špeciálne cvičenia zmierňujú neobvyklé napätie chrbtových svalov, posilňujú ich a pomáhajú udržiavať oslabenú chrbticu.

Zákernosť hernie disku L4 L4 spočíva v nerovnováhe, ktorú spôsobuje v rôznych svalových skupinách: jedna z nich je hustá a napätá a druhá je uvoľnená. Zohľadnite všetky nuansy a správne určte potrebné cvičenia, ktoré môže byť iba fyzioterapeut. Všetky triedy by sa mali konať pod jeho priamou kontrolou. Nezávislé školenie bez dozoru odborníka môže situáciu len zhoršiť a viesť k poškodeniu nervov.

Hlavným pravidlom vykonávania cvičení pri liečbe kýly v tomto oddelení je vylúčenie axiálneho zaťaženia chrbtice: sú to všetky typy cvičení, pri ktorých hlavný tlak padá priamo na chrbticu, tj na os tela (drepy, ohyby, hojdačky a výpady). Všetky triedy sa vykonávajú na náchylnej pozícii alebo na špeciálnych naklonených simulátoroch.

(ak tabuľka nie je úplne viditeľná - prejdite doprava)

Názov a popispríznaky

Cvičenie brucha

Posilňuje brušné svaly, čím znižuje zaťaženie zadných svalov.

Posilňuje svalstvo chrbta a pomáha obnoviť jeho fyziologickú polohu.

Svahy sediace na stoličke: "hrudník - kolená"

Cvičenie je určené na rozvoj svalov dolnej časti chrbta. Pomáha obnoviť elasticitu a výrazne zmierňuje celkový stav pacienta..

Približný súbor fyzických cvičení pre herniovaný disk L4 L5. Pred pokračovaním sa poraďte s lekárom..
Kliknite na fotografiu pre zväčšenie

Chirurgický zákrok

Hlavným cieľom operácie je uvoľnenie nervových koreňov alebo časti miechy pod tlakom. V súčasnosti sa praktizujú štyri metódy chirurgického zákroku:

Mikrodisektómia - odstránenie herniovaného disku s minimálnymi zásahmi do ľudského tela. Najúčinnejšia metóda.

Odstránenie endoskopickej prietrže. Operácia sa vykonáva bez rezov pomocou malých vpichov pomocou špeciálnych nástrojov. Chirurg sleduje svoju činnosť pomocou monitora.

Implantácia. Počas operácie chirurg úplne odstráni poškodené tkanivo disku a na jeho miesto je nainštalovaný umelý implantát.

Nukleoplastika je priamym účinkom na jadro poškodeného disku pulzmi studenej plazmy. Prostredníctvom malej punkcie v jadre disku L4 L5 vstupuje do elektródy trubice zosilňovača obrazu (elektrónový optický prevodník), cez ktorú sa privádzajú impulzy. V dôsledku toho sa tkanivo jadra vyparuje, herniálny výčnelok sa znižuje a uvoľňuje sa upnutý nervový koreň..

Chirurgická liečba umožňuje rýchlo zmierniť bolesť a obnoviť vedenie nervových impulzov, existuje však vysoké riziko relapsu, pretože príčina tvorby hernie zostáva nevyriešená..

Alternatívne metódy

Úplne sa zbaviť príznakov choroby, ako aj eliminovať hlavnú príčinu tvorby herniovaného disku, je možné iba s integrovaným prístupom k liečbe, ktorý zahŕňa nasledujúce metódy liečby:

 • Hirudoterapia (liečba pijavice);
 • Ozónová terapia (injekcia ozónových prípravkov do postihnutých oblastí);
 • Homeosiniatria (injekcia homeopatických liekov do biologicky aktívnych miest zodpovedných za stav postihnutého tkaniva).

Zabudnite na túto chorobu

Moderný prístup k liečbe hernie disku L4 L5 je osvedčená technika v kombinácii s inovatívnymi metódami liečby. V 90% prípadov je možné vyhnúť sa chirurgickému zákroku, obnoviť poškodené tkanivá a ak sa dodržiavajú jednoduché preventívne opatrenia, choroba sa už nikdy viac nepamätá..

Medová hernia disku

Súhrn: Stredná (stredná) hernia medzistavcovej platničky je typ medzistavcovej prietrže, ktorá ovplyvňuje miechu a môže nakoniec viesť k výskytu neurologických príznakov. Na rozdiel od iných medzistavcových hernií vyčnieva stredná hernia disku dozadu priamo do stredu miechového kanála, kde sú umiestnené nervové korene a miecha. Potenciálna stredná hernia disku je najnebezpečnejším typom medziobratlovej kýly a je spojená s vážnejšími príznakmi..

medziobratlová ploténka,

Čo je herniovaný disk?

Kýla medzistavcových platničiek nastane, keď sa vnútorný obsah disku prerazí pevným vonkajším obalom a vstúpi do miechového kanála. S vekom alebo v dôsledku traumy vonkajšie puzdro disku, nazývané vláknitý prsteň, slabne a opotrebuje sa, čo zvyšuje riziko výčnelkov a prasknutí, čo môže viesť k vytvoreniu prietrže medzistavcových platničiek. Medzistavcová prietrž nie je vždy sama o sebe bolestivá. Príznaky medzistavcovej prietrže sú spravidla spojené so zvieraním nervového koreňa.

Ak vám bola diagnostikovaná medziobratlová kýla, ktorá bola rozpoznaná ako zdroj bolestivých príznakov ovplyvňujúcich prácu, vzťahy a odpočinok, potom je štúdium informácií o tomto stave dôležitým prvým krokom v procese liečby. Uvedomenie si príčin a možností liečby medzistavcovej prietrže zvyšuje vaše šance na skorý návrat k zdravému a aktívnemu životnému štýlu.

Etapy medzistavcovej prietrže

S vekom sa všetky časti nášho tela menia, vrátane zložiek chrbtice. Medzistavcové platničky strácajú vodu a elasticitu. To oslabuje disk a robí ho zraniteľnejším voči rôznym vplyvom..

Rozlišujú sa nasledujúce štádiá degeneratívnych zmien na medzistavcovej platni:

 • prvú fázu prirodzeného opotrebenia možno klasifikovať ako vyčnievanie disku, keď stredná časť disku (obsiahnutá vo vnútri tvrdého vonkajšieho obalu) začne vyčnievať smerom k chrbtici. Výstupok môže mať obvod obvodu disku 180 stupňov alebo menej;
 • druhá fáza degenerácie disku zahrnuje vytvorenie výčnelku, keď sa vnútorné jadro disku pohybuje ďalej, presahuje normálne parametre disku a začína vyvíjať tlak na vonkajší obal, nazývaný vláknitý kruh, ktorý tvorí výčnelok. Vyčnievanie medzistavcového disku trvá viac ako polovicu (viac ako 180 stupňov) od obvodu disku;
 • tretia etapa je konečná a nazýva sa prietrž medzistavcových platničiek. To znamená, že sa vo vláknitej membráne objavilo prasknutie, čo umožňuje, aby obsah vnútorného gélu presahoval medzistavcové platničky.

Je dôležité si uvedomiť, že rôzni lekári môžu používať výrazy „výčnelok“, „výčnelok disku“ a „herniovaný disk“ rôznymi spôsobmi, takže pri diskusii o diagnóze je lepšie objasniť, čo presne znamená váš lekár. Pamätajte tiež na to, že vyčnievanie disku a vyčnievanie disku nie vždy vedie k tvorbe medzistavcovej prietrže alebo pretrhnutiu vláknitej membrány..

Príčiny a príznaky strednej hernie disku

Medián medzistavcovej prietrže je veľa, vrátane:

 • proces prirodzeného starnutia;
 • traumatické poškodenie napríklad počas dopravnej nehody;
 • zranenia spojené s opakovanými pohybmi, napríklad pri športe alebo manuálnej práci;
 • nadváha alebo obezita;
 • fajčenie.

Príznaky strednej medzistavcovej prietrže sa líšia v závislosti od miesta. Napríklad prietrž v dolnej časti chrbta (bedrovej chrbtice) môže spôsobiť bolesť, ktorá sa šíri na nohy a chodidlá. Zatiaľ čo krčná medzistavcová prietrž môže spôsobiť bolesť vyžarovanú z krku na rameno, rameno, lopatku a necitlivé prsty.

Príznaky medzistavcovej prietrže môžu zahŕňať:

 • strelecká bolesť;
 • brnenie
 • znecitlivenie;
 • svalová slabosť;
 • strata motorických schopností.

Medián medzistavcovej prietrže a chvosta

Veľká stredná medzistavcová prietrž v bedrovej chrbtici môže viesť k stavu nazývanému syndróm chvosta koní. Cauda equina syndróm je závažná komplikácia, pri ktorej je nevyhnutný urgentný chirurgický zákrok. Ak zdravotnícky pracovník nedokáže včas diagnostikovať strednú medzistavcovú prietrž a predpísať liečbu, následky môžu významne ovplyvniť kvalitu života pacienta..

Medzistavcová prietrž sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice vrátane dolnej časti chrbta (bedrovej). Ak sa medzistavcová kýla objaví na úrovni L5-S1, je pravdepodobné, že začne vyvíjať tlak na zväzok nervov, ktorý sa nazýva cauda equina. Kompresia cauda equina je s najväčšou pravdepodobnosťou veľká stredná kýla.

Keď kýla medzistavcového disku stláča nervy cauda equina, môže to viesť k množstvu závažných príznakov. Medzi tieto príznaky patrí bolesť dolných častí chrbta, ischias, zhoršená kontrola močenia a defekácie a znížená citlivosť v zadku, perineu, nohách a genitáliách..

Ak sa tieto príznaky vyskytnú spoločne, lekár by mal mať podozrenie na syndróm chvosta. Diagnóza bude pomerne jednoduchá, ak je známe, že pacient trpí medziobratlovou kýlou. Ak nie, bude pacientovi priradené zobrazenie magnetickej rezonancie (MRI) bedrovej chrbtice.

Diagnóza mediánu herniation disku

Ak chcete vykonať kompetentnú diagnózu akejkoľvek choroby chrbtice, vrátane strednej hernie disku, musíte navštíviť neurológa. Príznaky, ktoré sa bežne spájajú s medzistavcovou prietržou, môžu byť tiež spôsobené inými chorobami alebo zraneniami chrbtice. Preto je pred začiatkom liečby potrebné stanoviť správnu diagnózu. Vedieť, ako prebieha diagnostický proces, môže pomôcť znížiť úzkosť pred návštevou lekára..

Posúdenie príznakov a anamnézy

Prvým krokom v diagnostike strednej medzistavcovej prietrže je diskusia o príznakoch a anamnéze. Zvyčajne to zahŕňa otázky zamerané na lepšie pochopenie vašej choroby. Váš lekár môže tiež klásť otázky týkajúce sa vášho celkového zdravia. Rodinná anamnéza choroby je veľmi dôležitá, pretože existujú dôkazy, že choroby chrbtice môžu byť dedičné.

Zdravotná prehliadka

Ďalším krokom je dôkladné fyzické vyšetrenie. Účelom lekárskeho vyšetrenia je vyhodnotiť dostupný rozsah pohybu, neurologické funkcie, stav reflexov a celkovú silu krku a chrbta. Táto časť diagnózy môže byť pre pacienta bolestivá, ale pre potvrdenie diagnózy je veľmi dôležitá..

Zobrazovacie štúdie a iné testy

Na konci konzultácie vám lekár môže dať odporúčanie na vyšetrenie zobrazením, aby sa potvrdila prítomnosť medzistavcovej prietrže. V niektorých prípadoch sa táto štúdia môže vykonať na klinike samotnej, v iných - v špeciálnom diagnostickom centre. Röntgenové lúče môžu vykazovať zníženie výšky disku alebo prítomnosť kostných výrastkov (osteofyty), zatiaľ čo zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) sa používa na získanie trojrozmerných obrazov miechy a medzistavcových prietrží. CT je oveľa horšie ako MRI v diagnostike hernie disku, dá sa použiť iba na kontraindikácie počas MRI. V závislosti od povahy a závažnosti vašich príznakov môže lekár naplánovať aj krvné testy, testy vedenia nervov alebo blokády nervov..

Liečba stredného hernia disku

Liečba stredného hernia disku môže byť konzervatívna alebo chirurgická..

Konzervatívna liečba strednej hernie disku

Mnoho pacientov so strednou strednou herníciou disku môže dosiahnuť dobré výsledky konzervatívnou nechirurgickou liečbou. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby strednej hernie disku je obnovenie normálnych vzdialeností medzi stavcami a zníženie tlaku na stlačený nerv, čo vedie k úľave od bolesti a ďalších príznakov spôsobených medzistavcovou prietržou.

Medzi konzervatívne metódy liečby medzistavcovej prietrže patria:

 • chrbtovej trakcie, odporúčame vykonať vykladanie chrbtovej trakcie, pretože iné trakčné metódy môžu zhoršiť stav pacienta
 • masáž a iné cvičenia na posilnenie svalov chrbta
 • hirudoterapia na zníženie zápalových procesov
 • cvičenia zamerané na zlepšenie držania tela;
 • zmena životného štýlu.

Chirurgická liečba mediánu herniation

Chirurgickú liečbu stredného hernia disku je možné odporučiť u pacientov s veľkými výčnelkami, ako aj pri výskyte symptómov neurologického deficitu. Podľa nášho názoru môže chirurgická liečba prietrže len zastaviť rozvoj komplikácií prietržnej diskety, ale naopak, po operácii sa zhoršenie zhorší., Preto je dôležité vykonať MRI včas na bolesť chrbta, rúk, nôh a ak sa zistí patológia, okamžite začnite konzervatívne opatrenia..

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2018-03-26, 15:48.

Prehľad hernie disku L4 L5: príznaky, formy patológie, všetky liečebné metódy

Hernia disku L4 L5: príznaky, možné komplikácie a metódy liečby

Vo viac ako polovici prípadov ovplyvňuje medziobratlová hernia bedrovú chrbticu, najmä jej posledný segment, ktorý tvoria stavce L4 a L5, ako aj medziobratlový disk medzi nimi. V 46% prípadov je lumbálna prietrž lokalizovaná presne v segmente L4 L5.

Výčnelok na tomto mieste môže spôsobiť kompresiu miechového nervu 15. V tomto prípade je narušená inervácia končatín, znížená citlivosť, znížená motorická amplitúda, atrofia svalov..

Kýla L4 L5 je najnebezpečnejšia. Môže to narušiť fungovanie orgánov umiestnených v panvovej oblasti, obmedziť pohybovú aktivitu, spôsobiť čiastočnú alebo úplnú paralýzu.

Ochorenie sa prejavuje okamžite po vytvorení výčnelku: v bedrovej oblasti sa objavujú bolestivé bolesti a dolná končatina, bedrová kosť, noha je necitlivá, ohýbanie kolena je ťažké, chodidlo čiastočne stráca svoje funkcie.

Ale nebuďte naštvaní: moderná medicína je schopná eliminovať patológiu bez chirurgického zákroku a obnoviť poškodené oblasti disku o 80%.

Príčiny patológie

Stavce umiestnené v bedrovej oblasti sa líšia od stavcov vo veľkých veľkostiach. Okrem toho je ich šírka väčšia ako výška. Táto vlastnosť je spôsobená skutočnosťou, že najťažšie zaťaženia pôsobia na spodnú časť chrbta. V tomto prípade hlavná záťaž leží na poslednom segmente L4 L5. Preto aj pri najmenšom narušení výživy medzistavcových platničiek sa mení štruktúra tkanív a prietrže.

Pruh

Existuje niekoľko druhov kýly, ktoré sa líšia klinickým prejavom..

Hrudná kosť

 • Výstupok je nasmerovaný na prednú časť chrbtice.
 • Pocity bolesti sa vyvíjajú iba v oblasti lokalizácie patológie.
 • Mierne brnenie je detekované smiechom, kýchaním, kašľom..

Paramedian hernia

 • Výstupok je viditeľný na pravej alebo ľavej strane.
 • Výrazná bolesť v postihnutej oblasti, ktorá vyžaruje do zadku.
 • Rýchle šírenie bolesti nôh.
 • Necitlivosť dolnej končatiny.

Dorsálna prietrž.

 • Je to obzvlášť nebezpečné, pretože prietrž je veľmi blízko miechy.
 • Citlivosť dolných končatín je znížená.
 • Svaly sú slabé.
 • Pozoruje sa nekontrolované vylučovanie moču a stolice.
 • Sexuálna funkcia je narušená.

Stredná prietrž (tiež nazývaná Schmorlova kýla)

Nezobrazuje žiadne znaky.

Existujú príznaky spoločné pre všetky typy:

 • zvýšená bolesť počas motorickej aktivity, pri jedle, vyprázdňovaní;
 • oslabenie syndrómu bolesti v stojacej polohe;
 • poruchy vegetácie (zvýšenie potenia, opuch nôh, pokožka vyschne);
 • neznesiteľná bolesť, ak leží na chrbte a snaží sa zdvihnúť rovnú nohu, a zmiznutie bolesti, ak je zdvihnutá noha ohnutá v kolene.

Liečebné metódy

Výber terapeutických metód závisí od typu a veľkosti prietrže. Preto lekár nasmeruje pacienta na počítačové alebo magnetické rezonancie.

Kýla s priemerom menším ako 5 milimetrov nevyžadujú hospitalizáciu. Liečia sa fyzioterapiou a trakciou - trakciou miechy.

Pri prietrži, ktorej priemer je v rozmedzí 5 - 8 milimetrov, sa predpisujú lieky, fyzioterapeutické postupy, terapeutické cvičenia a masáže..

Ak je priemer prietrže v rozmedzí 8 až 12 milimetrov, potom bude pri exacerbácii choroby potrebná nemocničná starostlivosť a odpočinok na lôžku. Keď bolesť úplne zmizne, pacient sa prevedie na ambulantnú liečbu. Operácia je predpísaná iba pri silnej kompresii miechy alebo pri výskyte príznakov chvosta koňa (tzv. Príznaky sprevádzajúce pokročilú formu choroby sa nazývajú: zhoršená motorická funkcia dolných končatín, problémy s močením).

Ak priemer prietrže presahuje 12 milimetrov, je nevyhnutný urgentný chirurgický zákrok.

Konzervatívne zaobchádzanie

Najprv musíte odľahčiť poškodenú oblasť. Na tento účel je pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku a odporúča sa korzet. Po prvé, korzet sa nosí neustále a neskôr - iba pri zaťažení na spodnej časti chrbta.

Potom lekár vyberie liekovú terapiu vrátane:

 • analgetiká;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • glukokortikosteroidné liečivá;
 • svalové relaxanciá;
 • Preparáty pre křupavku;
 • vitamínové komplexy.

Po zastavení syndrómu bolesti je liečebné ošetrenie doplnené fyzioterapiou (UV, elektroforéza, elektrická stimulácia), plávaním, liečebnými cvičeniami.

fyzioterapia

Pri liečbe hernie disku L4 L5 zohrávajú hlavnú úlohu fyzioterapeutické cvičenia. Uvoľňuje svalové napätie a posilňuje svaly chrbta..

Zvláštnosťou prietrže medziobratlovej platničky L4 L5 je to, že spôsobuje nerovnováhu svalov: niektoré svaly sa uvoľňujú, zatiaľ čo iné sa napínajú. Skúsený fyzioterapeut by preto mal cvičenia vyberať a monitorovať ich vykonávanie. Samoštúdium namiesto zlepšenia stavu povedie k zhoršeniu problému a narušeniu nervov.

Ak sa herniovaný disk L4 L5 odporúča, aby zapadol do náchylnej polohy. Malo by byť vylúčené z komplexných cvičení, ktoré pôsobia na spodnú časť chrbta (záťaže, výpady, hojdačky, drepy)..

Posilňuje svaly chrbta a podporuje návrat medzistavcových platničiek do pôvodnej polohy.

Vyvíjajú svaly dolnej časti chrbta a robia ich elastickými. V dôsledku toho sa zvyšuje flexibilita chrbtice a zlepšuje sa celkové zdravie..

Chirurgické ošetrenie

Hlavným cieľom operácie je zmierniť tlak na nervové štruktúry.

V modernej medicíne sa na liečbu prietrže používajú 4 typy operácií:

 • mikrodisektómia (metóda sa považuje za najúčinnejšiu) - vystrihnite prietrž, pričom minimálne poškodíte telo;
 • endoskopické ošetrenie - prietrž sa odstraňuje drobnými vpichmi (nevykonávajú sa žiadne rezy), všetky manipulácie sú riadené počítačom;
 • implantácia - poškodený disk je úplne vyrezaný a nahradený umelým implantátom;
 • nukleoplastika - v koži sa vytvorí punkcia, cez ktorú sa zavádzajú elektródy, ktoré dodávajú elektrické impulzy, pri ich pôsobení sa jadro disku odparuje, čím sa uvoľňuje nervový koreň.

Vďaka operácii je možné rýchlo zastaviť bolesť a obnoviť vodivú schopnosť nervov. Nie je však schopná odstrániť príčinu patológie. Preto sa po operácii často pozorujú relapsy.

Alternatívne techniky

Úplné zotavenie sa dá dosiahnuť iba komplexným spracovaním, ktoré okrem tradičných metód zahŕňa aj alternatívne metódy:

 • hirudoterapia - pijavice sú umiestnené v oblasti lokalizácie prietrže;
 • ozónová terapia - ozónové prípravky sa vstrekujú do poškodených oblastí pomocou injekcií;
 • homeosiniatria - homeopatické prípravky sa vstrekujú do reflexných bodov.

Kombinácia inovatívnych techník s časom testovanými metódami umožňuje v 90% prípadov vyliečiť medzistavcovú prietrž bez chirurgického zákroku. A ak budete postupovať podľa jednoduchých preventívnych opatrení, choroba si už viac nebude pripomínať.

Dorsálna disk hernia: čo to je, klasifikácia a vlastnosti liečby

Medzi patológiami ovplyvňujúcimi chrbticu sa tvorba medzistavcovej prietrže považuje za jednu z najbežnejších v lekárskej praxi. Existuje niekoľko druhov patologického procesu s lokalizáciou v rôznych častiach chrbtice. Jedným z týchto typov je dorzálna prietrž medzistavcových platničiek (alebo dorzálnych)..

Vo väčšine prípadov chrbtová prietrž chrbtice, ako sa vyvíja, ohrozuje výskyt závažných komplikácií, medzi ktoré patria porušenia vo fungovaní jednotlivých orgánov a ochrnutie končatín. Aby ste odolali ťažkým formám vývoja choroby, musíte mať predstavu o patológii, príčinách jej výskytu, druhoch, príznakoch a liečebných metódach..

Čo je dorzálna prietrž

V prvom rade je dôležité pochopiť, že chrbtica pozostáva z stavcov a medzistavcových platničiek. Jeho štruktúra má dva hlavné prvky:

 1. Vláknitý prsteň - vonkajšia tvrdá strana segmentu (jeho škrupina), pozostávajúca z kolagénových vlákien.
 2. Pulpózne jadro - jednoduchými slovami, je to látka podobná želé, ktorá vykonáva tlmiace funkcie a umožňuje vám rovnomerne rozdeľovať záťaže..

Medzistavcový disk je teda celkom elastický, môže sa primerane stlačiť a natiahnuť, čo vyrovnáva zaťaženie chrbtice.

Ak hovoríme o tom, čo je kýla v oblasti chrbtice, hovoríme o patológii, pri ktorej je vláknitý kruh zničený následným vyčnievaním časti buničitého jadra..

Hernia dorzálneho disku je zvláštna forma tohto patologického procesu, ktorý sa vyznačuje premiestnením buničitého jadra a prolapsom segmentu do oblasti miechového kanála..

Takéto formácie sa považujú za oveľa nebezpečnejšie, pretože v dutine miechy, kde sa objaví prolaps, sa nachádza miecha, jej membrány, krvné cievy a tiež proximálne procesy koreňov nervov. To všetko znamená, že s rastom proximálnej prietrže sa významne zvyšuje pravdepodobnosť kompresie miechových nervov, ako aj riziko komplikácií sprievodnej povahy..

Najväčšou hrozbou je dorzálna stredná kýla disku - samostatný poddruh patológie, v ktorom je výčnelok buničitého jadra smerovaný do stredu miechy. Okrem toho existujú ďalšie poddruhy výčnelku, o ktorých sa však bude diskutovať neskôr.

príčiny

Na účinnú liečbu, ako aj na zabránenie výskytu dorzálnej prietrže medzistavcových platničiek je potrebné poznať dôvody rozvoja tejto patológie. Zvážte hlavné príčiny a faktory, ktoré predisponujú k vzniku tohto typu formácie:

 • Mechanické poškodenie chrbtice. Väčšinou ide o hrbole, modriny, zlomeniny a prenikajúce rany. Je tiež dôležité pochopiť, že aj pri traumatizme prijatej v detstve môže dôjsť k prietrži, od tejto chvíle môže uplynúť desať rokov..
 • Ďalšou častou príčinou dorzálnej hernie je rozvoj sprievodných ochorení chrbta a chrbtice. Najbežnejšou patológiou tohto druhu je osteochondróza, existuje však veľa podobných chorôb.
 • Nadmerná fyzická aktivita na chrbte a na chrbte. Po prvé, hovoríme o vzpieraní v dôsledku profesionálnych aktivít alebo ťažkých športov. Avšak aj nadváha je rizikovým faktorom miechy..
 • Nedostatok fyzickej aktivity tiež vyvoláva rozvoj chrbtových a iných herniálnych formácií. V tomto prípade sa predpokladá sedavý alebo sedavý životný štýl. Rizikovú zónu vedú administratívni pracovníci a vodiči, škodlivý vplyv je obzvlášť silný, ak počas dňa osoba sedí v nepohodlnej polohe.
 • Nevyvážená strava, ktorá vedie k nedostatku minerálov a vitamínov vstupujúcich do tela, anémie z nedostatku železa atď..

Popísané príčiny a predispozičné faktory sú najbežnejšie, ale v skutočnosti môžu byť omnoho viac. V predchádzajúcich odsekoch však existujú dôvody, prečo sa patológia vyvíja približne v 90% prípadov.

umiestnenia

Podľa štatistík sa môže v ktorejkoľvek časti chrbtice vyskytnúť výčnelok buničitého jadra dorzálneho typu. Zároveň sa podľa rovnakých štatistík diagnostikuje viac ako 80% všetkých dorzálnych hernií v bedrovej oblasti, táto časť chrbtice sa považuje za zraniteľnú z dôvodu jej vysokého zaťaženia a zvýšenej mobility..

Krčková oblasť je uznávaná ako pomerne zriedkavé miesto výskytu patológie, hlavne preto, že predstavuje minimum fyzickej námahy spojenej s vzpieraním atď. Kýla sa napríklad môže vytvoriť medzi segmentmi krčnej oblasti c5, c6, c7, ale v medicíne. prípady sa vyskytujú približne v 5–6%.

Pokiaľ ide o oblasť hrudníka, táto oblasť chrbta a chrbtice nie je náchylná k dorzálnym herniám v nie viac ako 10% prípadov, tento ukazovateľ sa tiež považuje za nízky..

Vzhľadom na skutočnosť, že prietrž sa vo väčšine prípadov vytvára presne v bedrovej oblasti chrbtice, je potrebné venovať tejto oblasti väčšiu pozornosť, pričom sa zdôrazňujú určité typy patológie, ako aj lokalizačné znaky..

Najprv si povedzme o všeobecnej klasifikácii dorzálnych hernií, medzi nimi sa rozlišuje celkom 5 typov:

 1. Mediálne - ako už bolo uvedené, pri tomto type ochorenia dochádza k výbežku do stredu miechy.
 2. Difúzny - charakterizovaný úplnou deštrukciou medzistavcového segmentu.
 3. Paramedian - pulpálne jadro vyčnieva do jednej z bočných strán miechového kanála (zvyčajne do pravého).
 4. Mediálny záchranár - prietrž je zameraná na strednú oblasť miechy, ale súčasne je posunutá na ľavú alebo pravú stranu.
 5. Foraminal - je považovaný za najnebezpečnejší druh, je nebezpečný v tom, že kvôli svojej veľkej veľkosti úplne blokuje chrbtový kanál chrbtice..

Pokiaľ ide o lokalizáciu prietrže v bedrovej chrbtici, existuje zreteľné označenie. Lumbálna oblasť pozostáva z 5 stavcov, ku ktorým sa pridá značka L a jeden lumbosakrálny segment so značkou S. Vzhľadom na to, že medzistavcové kýly sa nachádzajú medzi stavcami, rozlišujú sa podľa typu tieto typy:

 • Za najbežnejšiu sa považuje dorzálna hernia disku L5-S1 - umiestnená medzi sakrálnym segmentom a posledným stavcom. Bez ohľadu na to, či ide o strednú prietrž disku L5-S1 alebo nejakú inú formu.
 • L4-L5 - druhý najbežnejší poddruh prietrže. S touto lokalizáciou to však platí aj pre prvý bod, komplikácie dorzálnej hernie ovplyvňujú činnosť brušnej dutiny a malej panvy, existuje riziko čiastočnej alebo úplnej paralýzy dolných končatín. Obzvlášť také komplikácie sú pravdepodobné s vývojom difúznej hernie L4-L5 alebo v neskorých štádiách iných poddruhov patológie..
 • L3-L4 je tiež pomerne častým prípadom patológie, hoci v porovnaní s vyššie uvedeným je už oveľa menej bežný.

Iné varianty tvorby lumbálnej miechy sú zriedkavé. Je však dôležité pochopiť, že symptomatológia, úspešnosť liečby atď. Závisí od konkrétneho typu a lokalizácie patológie, takže dorzálna stredná kýla na úrovni stavcov L4-L5 sa bude výrazne líšiť v príznakoch a iných príznakoch od difúzneho medzi 2 a 3 segmentmi..

príznaky

Symptómy sa výrazne líšia v závislosti od miesta prietrže, ale tu hrá dôležitú úlohu aj fáza progresie patologického procesu, veľkosť formácie, štipkový faktor nervov, krvných ciev atď..

Spoločným príznakom všetkých typov prietrží je bolesť. V počiatočných fázach bolesti chrbta sú veľmi malé, pravidelné, mnohé ich dokonca nechávajú bez dozoru. Avšak s postupujúcou chorobou a rastom vzdelania sa bolesti prehlbujú a stávajú sa trvalými. Čím je prietrž väčšia, tým je bolesť nesnesiteľnejšia. Nakoniec je nemožné ju preniesť bez liekov proti bolesti..

bedrový

Inak je vhodné oddeliť príznaky, podľa ktorých je lokalizovaná časť chrbtice. Na úvod zvážte klinický obraz, ktorý poskytuje bedrovú difúznu prietrž v bedrovej oblasti:

 • Bolestivé pocity sú lokalizované v oblasti lokalizácie prietrže, ale pri narušení nervových koreňov sa šíria až po zadok a dolné končatiny..
 • Zaznamenávajú sa kŕče svalových štruktúr dolnej časti chrbta a zadku.
 • Dochádza k narušeniu citlivosti dolných končatín, svalovej dysfunkcie, pocitov brnenia, znecitlivenia, chladu v nohách, existuje možnosť paralýzy.
 • Časom komplikácie postihujú vnútorné orgány, problémy sa vyskytujú pri pohybe čriev (často zápcha), močenie, ženy začínajú mať gynekologické problémy, muži majú oslabenú erekciu.

Hrudné oddelenie

Klinické príznaky dorzálnej hernie v hrudnej chrbtici:

 • Syndróm bolesti z miesta formácie sa rozširuje do oblasti hrudníka, v priebehu času vyžaruje do horných končatín a znižuje citlivosť rúk..
 • Je sprevádzaná nervovým syndrómom - interkstálnou neuralgiou, pri ktorej sa bolesti spojené s bolesťou len zosilňujú.
 • Porušenie nervov vedie k poruchám dýchania, je zaznamenaná dýchavičnosť, vdýchnutie a výdych sú ťažké, príznaky sa zhoršujú bolesťou.
 • Často existujú problémy zo srdca, napríklad sínusová tachykardia.
 • Pohyby v chrbte, ako aj pri horných končatinách, sú obmedzené, človek sa bojí zohnúť, otočiť, dokonca zdvihnúť ruku..

krčnej

Pri hernii v krčnej oblasti sa pozorujú nasledujúce príznaky:

 • Bolesť tiež vyžaruje do horných končatín, zhoršuje sa pri otáčaní alebo nakláňaní hlavy.
 • Pacienti majú bolesti hlavy, ku ktorým sa pri veľkých kýlach pridávajú závraty, mdloby, záchvaty paniky, pískanie a tinnitus..
 • V očiach sa tiež objavuje veľa sťažností na videnie, čierne škvrny, muchy, záblesky atď..
 • V priebehu času horné končatiny strácajú svoju citlivosť, znecitlivia, pacient si všimne pocit brnenia na koži, narušuje sa koordinácia pohybov až do paralýzy.

diagnostika

Na stanovenie presného umiestnenia prietrže, stupňa progresie patológie, veľkosti formácie a sprievodných komplikácií je potrebná úplná diagnóza, ktorá zahŕňa:

Liečba dorzálnej hernie

Dorsálna hernia medziobratlového disku si vyžaduje okamžitú liečbu s povinným zapojením lekára. Všetky opatrenia na boj proti patológii sú založené na prijatých diagnostických údajoch..

Liečba zahŕňa integrovaný prístup, ktorý zahŕňa:

 • Drogová terapia.
 • fyzioterapia.
 • Triedy pohybovej terapie.
 • masáže.
 • V štipku, chirurgia.

Drogová terapia zahŕňa užívanie nasledujúcich skupín liekov:

 • Lieky proti bolesti - analgetiká a antispasmodiká na zmiernenie bolesti.
 • Protizápalové lieky.
 • Vitamínové komplexy - na zlepšenie a obnovu inervácie poškodených nervov.
 • Dôležitou súčasťou konzervatívnych liečebných metód je použitie liekov zameraných na zvýšenie regeneratívnych funkcií tela.

Pamätajte, že lekár predpisuje všetky lieky. Pri samoliečbe riskujete iba zhoršenie situácie a poškodenie zdravia.

Je dôležité pochopiť, že cvičebná terapia a masáže sa používajú v neskorých štádiách liečby, keď existuje pozitívny trend a významné zlepšenie stavu pacienta..

Operácia odstránenia prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch, keď existuje ohrozenie životne dôležitých funkcií alebo života pacienta, alebo ak sa formácia zväčšuje, viac ako 12 milimetrov, prietrž však možno odstrániť skôr.

Rehabilitácia

Po operácii potrebuje každý pacient rehabilitáciu. Obdobie zotavenia, rovnako ako rehabilitačné metódy, závisia od závažnosti progresie patológie, rozvinutých komplikácií a zložitosti chirurgického zákroku..

Všeobecne hovoríme o menovaní liekov proti bolesti, o dlhom období obmedzenia mobility a fyzickej aktivity, o kurze fyzioterapie. Okrem toho sú od 3-4 dní po chirurgickom zákroku znázornené triedy cvičebnej terapie, ale spočiatku sú držané v polohe na bruchu. Od samého začiatku a do budúcnosti sa musíte vysporiadať s fyzioterapeutom alebo rehabilitačným lekárom.

účinky

Vzhľadom na úplnú liečbu a rehabilitáciu sú prognózy optimistické aj v prípade závažných foriem progresie patológie.

V tomto prípade neexistujú prakticky žiadne následky, stačí si uvedomiť, že počas svojho života musíte chrániť chrbát. Za týmto účelom dávajte fyzickú aktivitu, riadte aktívny životný štýl, zapojte sa do ľahkých športov.

Ak bola liečba vadná alebo ste nedokončili celý priebeh rehabilitácie, sú možné tieto následky:

 • Strata citlivosti na končatinách.
 • Poruchy vnútorných orgánov.
 • Znova objavenie prietrže (v prípade chybnej rehabilitácie po operácii) atď..

Nech je to akokoľvek, je dôležité čo najskôr vyhľadať lekársku pomoc. Ak to chcete urobiť, počúvajte svoje pocity a neignorujte ani najmenšie prejavy bolesti.

Dorzálna hernia disku l5-sl a l4-l5

Dorsálna (zadná) prietrž je najnebezpečnejším typom medzistavcových prietrží v dôsledku smeru výčnelku..

V tomto prípade je disk posunutý do miechového kanála (späť), čo má za následok možnú kompresiu miechy a nervov..

To zasa spôsobuje silnú bolesť a môže mať najnebezpečnejšie následky vrátane ochrnutia dolných končatín a dysfunkcie panvových orgánov. Takáto diagnóza by sa mala brať veľmi vážne a malo by sa vynaložiť všetko úsilie na zníženie hrozieb..

A aby sa diagnostikovala choroba v nie veľmi pokročilom štádiu, je potrebné poradiť sa s lekárom o akejkoľvek bolesti chrbtice a podrobiť sa vyšetreniu..

Najčastejšie dorzálna hernia sa vyskytuje v segmente l5-s1 (48% všetkých hernií), ktorý predstavuje najväčšie zaťaženie, a nie je neobvyklé, že je postihnutý dodatočne alebo oddelene aj segment l4-l5 (46% prípadov)..

Čo znamenajú písmená v mene stavcov:

 • L - bedrové (lat. Bedrové)
 • S - sakrálny rez (lat.sacrum)

Umiestnenie Vertebra:

 • 15-s1 je piaty bedrový stav a prvý sakrálny stavec. Pri diagnóze dorzálnej prietrže l5-s1 došlo k vyčnievaniu disku medzi dvoma stavcami a smerovalo späť na medzistavcový kanál;
 • 14 - 15 - 4. a 5. bedrové stavce.

Dorsálna prietrž a štádiá chorôb

Ako sa tvorí prietrž?

Mechanizmus tvorby kýly je spôsobený zariadením medzistavcových platničiek. Skladá sa z vláknitého jadra (želé podobnej látky) a tuhej viacvrstvovej vláknitej membrány (vláknitý kruh). Výčnelok obsahu (jadra) cez slabý bod vláknitej kapsuly vedie k tvorbe prietrží.

Fázy spadnutia jadra:

cvičenieúčel
Disková degeneráciaK posunu ešte nedošlo, ale dochádza k oslabeniu štruktúry disku z dôvodu chemických procesov, veku, zaťaženia.
Prolaps (3-6 mm)Výbežok jadra sa už objavil, ale vláknitá membrána nie je poškodená, jadro zostáva vo vnútri disku.
vytlačovanieJadro prepichuje jednu alebo viac vrstiev vláknitého prstenca, ale zostáva vo vnútri.
konfiškáciaVšetky vrstvy vláknitej membrány sú poškodené a jadro presahuje disk.

Dorsálna (zadná) hernia je všeobecný názov pre štádium vyčnievania disku, keď existuje skutočnosť alebo hrozba porušenia nervov nachádzajúcich sa v medzistavcovom kanáli, ako aj membrán a látky miechy..

Pri hernii v segmentoch l5-s1 a l4-l5 sú poškodené iba korene miechy, ale nie je ovplyvnená miecha.

V smere dumpingu sa tiež líšia:

 1. Kruhová. Disk vypadne zo všetkých strán.
 2. medián Smer výhřezu - do stredu miechového kanála.
 3. Foralnaya. Porušenie piateho bedrového koreňa namierené do medziobratlového kanála.
 4. Paramedian l5-s1. Nasmerovaný do stredu miechového kanála a narúša prvý sakrálny koreň. V tomto prípade je zakrivenie chrbtice v opačnom smere od kýly.
 5. Difúzne. Nerovnomerný výčnelok bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Táto definícia zvyčajne znamená poškodenie disku až o 50%.

Príznaky a diagnostika

V počiatočných fázach pacient nie vždy má podozrenie, že má vážne ochorenie, pretože bolesť nie je príliš silná, zatiaľ čo vyčnievanie disku je malé..

Hlavné príznaky chrbtovej prietrže bedrovej:

 • bolesť dolnej časti chrbta, tiež často v zadku a nohe;
 • znecitlivenie nôh;
 • znížená citlivosť nôh, zadku;
 • pri zníženej citlivosti a zníženej citlivosti (radiálny syndróm) môže byť suchá koža tiež a naopak sa môže potiť zvyšovať;
 • slabosť flexie chodidla;
 • zníženie alebo neprítomnosť kolena a Achillovho reflexu na postihnutej strane (Lasegov syndróm).

Závažnosť príznakov závisí od veľkosti prietrže alebo jej blízkosti ku koreňom miechy. Ak je bolesť silná a existuje znížená citlivosť končatín, naznačuje to vážne štádium a potrebu okamžitého začatia liečby..

Hlavnou a najpresnejšou metódou na diagnostiku hernie je MR. Táto metóda umožňuje zobraziť:

 • smer kýly;
 • veľkosti
 • aký tesný je miechový kanál.

Alternatívnou diagnózou je CT, ale vykazuje iba prítomnosť výčnelku bez podrobných parametrov.

Hlavné príčiny choroby a rizikové faktory

Najčastejšou príčinou medzistavcových prietrží je dysplázia a osteochondróza. Dysplazia je vrodená anomália a predstavuje patologické zmeny v spojivovom tkanive, v dôsledku čoho stráca odolnosť voči stresu. Kýly sa zvyčajne vyskytujú na pozadí existujúcich degeneratívnych zmien v stavcoch.

Medzi faktory, ktoré vedú k hernii, je tiež potrebné uviesť:

 • poranenia miechy;
 • posturálne poruchy (napr. skolióza);
 • infekčné choroby kostí (tuberkulóza);
 • vzpieranie, nadmerná fyzická aktivita (aj u športovcov);
 • účinok vibrácií na chrbticu pri profesionálnych činnostiach (napríklad u vodičov);
 • nadváha (najmä brušný tuk prispieva k tvorbe dorzálnej prietrže);
 • nedostatok pohybu (sedavá práca atď.);
 • opotrebenie chrbtice súvisiace s vekom;
 • patologické procesy môžu tiež vyvolať nevhodnú stravu: v prvom rade je to nedostatok vápnika, horčíka, fosforu.

Rozšírená prevalencia osteochondrózy v dôsledku nízkej fyzickej aktivity na celom svete prispieva k nárastu pacientov s bedrovou kýlou.

Bedrová kosť Hernia Disk L5-L4

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Hernia L5-L4 je v praxi stavovca veľmi bežná. Predstavuje viac ako 40% všetkých porušení integrity vláknitého prstenca v lumbosakrálnej chrbtici. Najčastejšie sa diagnostikuje iba herniálny výčnelok v oblasti L5-S1..

Hernia disku L5-L4 je nebezpečná pre svoje potenciálne komplikácie. Pri kompresii radiálnych nervov sa môže vyvinúť ochrnutie svalov dolnej končatiny s postupnou atrofiou myocytov. Trpia tiež vnútorné orgány brušnej dutiny a malej panvy. Práca tenkého a hrubého čreva je prerušená. Pacienti sa sťažujú na zvýšené močenie alebo oneskorenie, syndróm reaktívneho močového mechúra atď..

Vo väčšine prípadov sa kýla bedrovej chrbtice L5-L4 vytvára na pozadí dlhodobého rozvoja osteochondrózy. Toto degeneratívne degeneratívne ochorenie vedie k postupnej dehydratácii a praskaniu povrchu vláknitého prstenca medzistavcových platničiek. Stratí svoju pružnosť a pevnosť. Tkanivá vláknitého prstenca nemajú vlastnú obehovú sieť, nemajú kam dať tekutinu, aby obnovili svoju výkonnosť. Preto sa v štádiu kalcinácie (ukladanie vápenatých solí v prasklinách vláknitého prstenca) chrupavkové tkanivo postupne začína odoberať tekutina zo štruktúr želatínového telesa buničitého jadra..

V dôsledku toho stráca svoju hmotu a môže čiastočne alebo úplne vkĺznuť do trhlín vytvorených vo vláknitom kruhu. Akákoľvek hernia bedrových diskov L5-L4 vyžaduje lekársku pomoc. Táto lokalizácia je nebezpečná, pretože môže dôjsť k sekvestrácii (oddelenie miesta vyčnievajúceho buničitého jadra). V tomto prípade môže byť ošetrenie iba chirurgické: počas operácie sa odstráni nielen fragment buničitého jadra, ktorý je oddelený, ale ten segment medzistavcového disku, ktorý stratil svoju elasticitu a pracovnú kapacitu. Potom sa uskutoční postup zostrihu susediacich stavcov. Stĺpec stavcov stráca fyziologickú flexibilitu a mobilitu.

Medzistavcová hernia L5-L4 môže mať traumatickú etiológiu. Vyvíja sa silným úderom, padá z výšky, zdvíha nadmerne ťažké bremeno atď. V čase traumatického účinku je narušená integrita vláknitého prstenca a časť buničitého jadra prechádza cez vznikajúcu trhlinu. Pacient v tejto chvíli pociťuje silnú bolesť, pripomínajúcu výboj elektrického prúdu. Na boku lézie je slabina v nohe, na koži stehien a dolných končatín sa môže objaviť parestézia, po ktorej nasleduje zníženie citlivosti. Je potrebné pacienta čo najskôr preukázať neurológovi alebo stavovcovi. Traumatické kýly disku L5-L4 sú obvykle ľahko prístupné ručnému premiestneniu a lekár následne dokáže úplne obnoviť integritu poškodeného medzistavcového disku..

Ak vám bola diagnostikovaná medziobratlová hernia L5-L4 v bedrovej chrbtici, odporúčame vám, aby ste neodkladali začiatok liečby. Čím dlhšie dôjde k porušeniu integrity nároku, tým silnejšia bude zápalová reakcia. Celulózové jadro pozostáva z veľkého počtu špecifických proteínov. Dráždia mäkké paravertebrálne tkanivá. Pod ich vplyvom sa vyvíja zápalová reakcia, ktorá ďalej zhoršuje stav pacienta.

V Moskve si môžete objednať stretnutie s neurológom alebo stavcom na našej klinike manuálnej terapie. Počiatočné stretnutie každého pacienta je úplne bezplatné. Lekár sa oboznámi s lekárskou dokumentáciou (ak existuje), vykoná manuálne vyšetrenie a úplné vyšetrenie. Urobí predbežnú diagnózu. Podľa potreby odporučte ďalšie výskumné metódy. Bude hovoriť o perspektívach a možnostiach liečby pomocou metód manuálnej terapie..

Príčiny herniation disku L5-L4

Možné príčiny hernie disku L5-L4 sú faktory vedúce k degeneratívnej degeneratívnej zmene v chrupavkových tkanivách medzistavcových platničiek. Osteochondróza je najbežnejším dôvodom vzniku herniálnych výčnelkov. Na druhom mieste je osteoporóza a jazvovitá deformita zariadenia na väzivo šľachy.

Mali by sa vylúčiť tieto rizikové faktory:

 • nadmerná telesná hmotnosť, opakovane zvyšujúca tlmiace zaťaženie medzistavcových platničiek;
 • porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice;
 • nestabilná poloha stavcov na pozadí deformácie zariadenia na väzov a šliach;
 • porušenie tónu a atónie svalového chrbtového rámu je často vyvolané sedavým životným štýlom s úplným nedostatkom pravidelnej dostatočnej fyzickej námahy na svaly;
 • zníženie intenzity mikrocirkulácie krvi a lymfatickej tekutiny v oblasti miechy, čo výrazne znižuje percento absorpcie tekutín počas difúzneho metabolizmu;
 • nesprávne umiestnenie nôh, zakrivenie dolných končatín spôsobuje nesprávne rozloženie odpisového zaťaženia chrbtice počas pohybov;
 • ťažká fyzická práca;
 • choroby odhalených kĺbov chrbtice, faziet a oblúkov;
 • diabetická angiopatia, fajčenie a pitie;
 • početné tehotenstva z dôvodu nedodržania odporúčaní ošetrujúceho lekára.

Tento typ prietrže môže byť tiež vyvolaný ankylozujúcou spondylitídou, zraneniami, šírením určitých infekcií, ktoré deštruktívne ovplyvňujú chrupavku v ľudskom tele.

Dorzálna hernia disku L5-L4

Pri dorzálnej hernii L5-L4 sa pozoruje prasknutie vláknitého prstenca v priemete miechového kanála. Toto je najnebezpečnejšia lokalizácia, pretože dochádza k súčasnému stlačeniu štruktúr miechy a k dráždivému zápalovému účinku na durálnu membránu. Klinické príznaky myelitídy sa rýchlo rozvíjajú. Obidve nohy sa môžu zrazu odobrať naraz. Osoba zažije ťažkú ​​slabosť vo všetkých svaloch dolných končatín. Syndróm bolesti rýchlo rastie.

Dorsálna kýla disku L5-L4 je umiestnená v chrbte v smere štruktúr miechy. Je ťažké premiestniť sa. V prvých hodinách po objavení sa charakteristických príznakov je potrebné vyhľadať pomoc. Tieto môžu zahŕňať:

 • pocit slabosti svalov dolných končatín (pacient opisuje tento stav ako handru, neschopnosť udržať svoje telo v stoji);
 • rýchla strata citlivosti kože na dolných končatinách;
 • môžu nastať mimovoľné pohyby čriev (stolice) a močenie;
 • zvýšenie bolesti v oblasti poškodených medzistavcových platničiek.

Diagnóza často vyžaduje vyšetrenie MRI. Na röntgenovom obrázku je pomerne ťažké rozoznať podobný typ herniového výčnelku.

Medián hernie disku L5-L4

Stredná kýla M je vyčnievanie buničitého jadra do priestoru medzi stavcami. Kompresia radiálnych nervov a premiestnenie zdravých častí disku. Medián kýly disku L5-L4 bez včasného ošetrenia vedie k ochrnutiu dolných končatín, k trvalému porušovaniu funkcií panvových orgánov..

Všeobecne platí, že stredná kýla disku L5-L4 je vhodná na konzervatívnu liečbu a je často diagnostikovaná u mladých ľudí zapojených do športu v prírode a vzpierania. Aby sa zabránilo tomuto ochoreniu, odporúča sa používať špeciálne obväzy, ktoré chránia chrbticu pred nadmerným znehodnocovaním a mechanickým namáhaním.

Hernia disku záchranára L5-L4

Nekomplikovaná paramediánska hernia L5-L4 je výčnelok buničitého jadra v oblasti spodného alebo horného povrchu vláknitého prstenca. Nachádza sa vľavo alebo vpravo. Príznaky sú vhodné:

 • necitlivosť a svalová slabosť iba v oblasti jednej končatiny;
 • bolesťový syndróm je lokalizovaný hlavne v oblasti postihnutého disku;
 • parestézia sa rýchlo nahrádza znížením citlivosti kože;
 • na dolnej končatine na zasiahnutej strane reflexy šliach rýchlo vyblednú;
 • zmeny chôdze sa objavia krivosť;
 • viditeľné napätie svalovej kostry chrbta na postihnutej strane.

Je možné liečiť paramediánsku herniu disku L5-L4 pomocou metód manuálnej terapie. Chirurgický zákrok môže byť potrebný iba v prípade, ak je blokovaný..

Difúzna hernia kruhového disku L5-L4

Difúzna hernia L5-L4 okamžite ovplyvňuje celý vláknitý kruh a vyvíja sa pri závažnej degenerácii chrupavkového tkaniva medzistavcového disku. Kruhová prietrž disku L5-L4 sa vyvíja bez vonkajšieho traumatického účinku. Nedochádza k prasknutiu vláknitého prstenca. Je nadmerne napnutý vo forme výčnelku. To naznačuje úplnú stratu elasticity tkanivami vláknitého prstenca.

Bohužiaľ, v štádiu kruhovej prietrže je choroba diagnostikovaná veľmi zriedka. Pacienti najčastejšie prichádzajú k neurológovi v okamihu, keď dôjde k narušeniu integrity vláknitého prstenca.

Hrudná kosť L5-L4

Najnepríjemnejšou lokalizáciou je forernálna prietrž L5-L4. Každé telo stavcov má foraminálne otvory. Radikálne nervy nimi prechádzajú. Ak sa v tejto oblasti vyskytuje herniálny výčnelok buničitého jadra, súčasne sa vyvíja celková kompresia, zápal koreňa a ischémia spôsobená kompresiou malých krvných ciev edematóznymi mäkkými tkanivami..

Sekvenovaná prietrž L5-L4

Zadná prietrž L5-L4 je lokalizovaná častejšie ako iné. Je to kvôli anatomickým vlastnostiam. Tento sektor vyvíja maximálny tlak zo susedných stavcov.

Kýla medziobratlového disku L5-L4 po oddelení časti buničitého jadra vyvoláva výraznú zápalovú reakciu. Sval, ligament, šľachy, podkožné tkanivo a svalové nervy sú zapojené do zápalu. Rôzne klinické príznaky, ktoré sa vyskytnú počas tohto, vám neumožňujú rýchlo určiť správnu diagnózu. Preto je často pri podozrení na sekernovanú prietrž L5-L4 predpísaný chirurgický zákrok. V skutočnosti sa bez toho môžete úplne obísť, ak nezačnete svoj stav pred oddelením časti buničitého jadra..

Príznaky spinálnej hernie L5-L4

Náhle sa vyskytujúca kýla chrbtice L5-L4 dáva výrazné klinické príznaky. Hlavné príznaky hernie L5-L4:

 • ostrá bolesť v bedrovej oblasti, ktorú možno prehĺbiť kašľom, kýchaním, snahou ohyb alebo otočením do strany;
 • postupné znižovanie intenzity bolestivých vynechaní v stojacej polohe s priamym chrbtom;
 • šírenie bolesti pozdĺž stehna a dolnej končatiny;
 • znecitlivenie dolných končatín a prednej brušnej steny;
 • porušenie procesu močenia a vyprázdnenia;
 • potenie, celková slabosť, závraty.

Charakteristickým klinickým symptómom prietrže L5-L4 je to, že keď pacient leží na chrbte, nemôže si zdvihnúť svoju priamu nohu. S ohnutým kolenom to môžete urobiť ľahko..

Liečba prietrže kýly L5-L4: čo robiť?

Liečba prietrže L5-L4 je možná pomocou konzervatívnych a chirurgických metód. Je vhodnejšie uskutočňovať konzervatívnu liečbu metódami manuálnej terapie. Umožňujú vám úplne obnoviť integritu medzistavcových platničiek a eliminovať potenciálne príčiny deštrukcie tkaniva chrupavky..

Na liečbu hernie disku L5-L4 sa v našej klinike manuálnej terapie používajú rôzne metódy:

 • trakcia trakcia chrbtice umožňuje eliminovať kompresiu nervového vlákna, obnoviť normálnu výšku medzistavcových platničiek;
 • osteopatia obnovuje mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín;
 • masáž vracia fyziologickú pružnosť do všetkých mäkkých tkanív;
 • kinezioterapia a terapeutické cvičenia zlepšujú stav svalového chrbtového rámu a začínajú stratenú difúznu výživu chrupavkového tkaniva medzistavcovej platničky, ktorá sa stáva základom obnovenia jeho integrity;
 • reflexológia spúšťa regeneráciu všetkých poškodených tkanív;
 • laserové odparovanie vám umožňuje obnoviť integritu poškodeného medzistavcového disku;
 • ako pomocná liečebná metóda sa používa fyzioterapia.

Ak máte prietrž L5-L4, prvá vec, ktorú musíte urobiť, je kontaktovať neurológa alebo vertebroológa. Nepoužívajte nesteroidné protizápalové lieky. Nemajú žiadny terapeutický účinok, ale poskytujú „službu medveďa“. Odstránia bolesť a pacient si zvykne žiť s herniovaným diskom, čo predstavuje potenciálne vysoké riziko vzniku paralýzy dolných končatín..

Prihláste sa na bezplatné stretnutie s vertebroológom na našej klinike manuálnej terapie. Po vyšetrení vám lekár povie o všetkých možnostiach a možnostiach použitia manuálnej liečby vo vašom individuálnom prípade..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Osteoporóza je deformujúca dorsopatia, ktorú možno pripísať kategórii „nebezpečná neviditeľnosť“. Prerazil sa v chrbtici a rozpadal sa kostné tkanivo v troskách a už v starom veku ukazuje svoju „tvár“.
Paravertebrálna blokáda krčnej chrbtice je postup zameraný na odstránenie akútnej bolesti po dlhú dobu. Používa sa na liečbu a diagnostiku, ak má pacient nejasnú diagnózu a vyžaduje sa objasnenie.
Intuinálno-klbová hernia (ICD kód 10 K40) je prolaps čreva alebo iných orgánov cez trieslovinový kanál do mieška, vyskytuje sa u novorodencov aj u dospelých mužov.