loader

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5

Dorsálna hernia l5-sl a l4-l5 je vyčnievanie obsahu medzistavcovej platničky, smerované do priestoru kanála lumbosakrálnej chrbtice. Takže l5-s1 je piaty lumbálny a prvý krížový stavec a l4-l5 je piaty a štvrtý bedrový stavec, to znamená, že hovoríme o dorzálnej prietrži, ktorá sa objavila v priestoroch medzi nimi. Z akého smeru je smerované premiestnenie disku, rozlišujú sa typy hernií. Dorsálna prietrž, tiež nazývaná zadná prietrž, je nasmerovaná na miechový kanál. V tomto ohľade existuje riziko porušenia miechy a miechových nervov, ktoré ňou prechádzajú.

Smer vyčnievania dorzálnej hernie je spojený s jeho zvláštnou bolesťou. V prípade poškodenia zadného pozdĺžneho väzu dochádza k difúzii dorzálnej hernie, ktorá vedie k závažným neurologickým poruchám, po ktorých nasleduje paréza a paralýza panvových orgánov..

Podľa štatistík sa najčastejšie vyskytujú dorzálne kýly v bedrovej oblasti.

Príčiny dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Môže existovať niekoľko dôvodov na vytvorenie dorzálnej prietrže bedrovej chrbtice:

Dysplazia lumbosakrálnej chrbtice. Tento stav je vrodenou anomáliou vývoja v bedrovej oblasti. Súčasne sa mení štruktúra a tvar stavcov, väzy sa porušujú, chrupavkové tkanivo, krvné cievy a nervy sa ničia. Výsledkom je dorzálny výčnelok.

Osteochondróza chrbtice, ktorá vedie k deštrukcii medzistavcových platničiek a objaveniu sa výčnelkov.

Choroby chrbtice spojené so zhoršenou držbou tela - kyphosis, skolióza a lordóza.

Poranenia bedrovej chrbtice. Patria sem aj chirurgické operácie, pády, ostré zákruty.

Infekcie, ako je kostná tuberkulóza.

Nadmerné cvičenie s vzpieraním. U športovcov sa často vyskytuje dorzálna hernia. Okrem toho sú ohrození aj ľudia, ktorí zažívajú neustále vibrácie, napríklad vodiči..

Porušenie metabolických procesov v tele, ktoré vedie k podvýžive chrupavky. Okrem toho zlyhanie metabolických procesov vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti. Z hľadiska vývoja dorzálnej prietrže sú obzvlášť nebezpečné ložiská tuku v bruchu. Majú významný vplyv na spodnú zónu chrbtice..

Pravidelný príjem nikotínu do tela významne zvyšuje riziko tvorby prietrže..

Málo cvičenia. Z hľadiska tvorby dorzálnej prietrže predstavuje nebezpečenstvo sedavý spôsob života. Predajcovia, účtovníci, vodiči a ľudia týchto profesií, ktorí sú nútení tráviť väčšinu svojho pracovného času sedením v oblasti zvýšeného rizika.

Nie je možné vylúčiť skutočnosť, že existuje hereditárna náchylnosť na vznik prietrže.

Zmeny súvisiace s vekom, ktoré spôsobujú prirodzené opotrebenie diskov.

Poruchy stravovania, ktoré vedú k nedostatočnému príjmu živín. V tomto prípade sú postihnuté všetky orgány, vrátane chrbtice. Pretože je to maximálna záťaž v bedrovej oblasti, jej stavce sa pred zvyškom zničia.

Príznaky dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Syndróm bolesti Kým kýla nedosiahne strednú veľkosť, syndróm bolesti sa prejaví slabo. Ako rastie, zvyšuje sa tlak na miechové nervy. Výsledkom je akýkoľvek pohyb: zdvihnutie nôh, zmena polohy tela - to všetko bude sprevádzané neznesiteľnou akútnou bolesťou. V pokročilých prípadoch pacienti dokonca nemôžu kašľať bez bolesti. Zvyčajne dáva zadok a stehná.

Porušenie citlivosti. U pacientov sa znižuje citlivosť nôh a nôh chodidla, čo je tiež spojené s poškodením miechových nervov. Môže sa objaviť znížená citlivosť chvostovej kosti a svalov gluteálnej. Ďalej dolné končatiny často napučiavajú..

Vertebrálny syndróm. Toto je komplex symptómov, ktorých vzhľad je spojený s bolesťou. Intuitívne sa človek pokúša vyložiť bedrové a sakrálne časti, začne sa sklopiť, nakloniť sa dopredu. Výsledkom je nesprávne držanie tela. Okrem toho trpí zmysel pre rovnováhu a zmeny chôdze. Zakrivenie chrbtice vedie k rozvoju problémov vo fungovaní vnútorných orgánov.

Radikálny syndróm. V procese atrofie svalového tkaniva dochádza k narušeniu citlivosti končatín, objavuje sa ich slabosť. Pokožka sa stáva suchou alebo sa naopak môže zvyšovať potenie, čo je spojené s poruchou mazových žliaz. Keď sa prietrž zvyšuje, zvyšuje sa riziko ochrnutia tela.

Čím viac je poškodená miecha, tým vyššie je riziko vzniku život ohrozujúcich podmienok pre pacienta:

Poruchy reprodukčného systému.

Poruchy fungovania panvových orgánov, ktoré sa prejavujú zápchou alebo hnačkou, močovou inkontinenciou atď..

Sciatica v dolnej časti chrbta a panve, s bolesťou chrbta v celej zadnej strane dolných končatín. (Pozri tiež: Príčiny a príznaky Sciatica)

Lasegov syndróm. Neuropatológ určuje prítomnosť tohto syndrómu. U pacienta s dorzálnou herniou došlo k úplnému alebo čiastočnému vymiznutiu fyziologických reflexov, najmä kolena a Achilles. Zároveň sa však vytvárajú nové patologické reflexy.

Komplikácie dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Sekvencia prietrže porušením integrity disku a výstupom buničitého jadra do lúmenu miechového kanála. Osoba trpí silnou bolesťou, ktorá sa vysvetľuje kompresiou miechových nervov a miechy. Výsledkom je, že pacient stráca schopnosť starostlivosti o seba, pretože sa nemôže pohybovať.

Ako hernia rastie, môže sa vytvoriť úplná alebo čiastočná ochrnutie pacienta s priradením skupiny zdravotne postihnutých.

Tvorba autoimunitného zápalového procesu. Dôvodom jeho prejavu je obsah proteínov chrupavkových a fibrínových vlákien, ktoré vyvolávajú autoimunitnú reakciu.

Stlačenie zväzku koreňov miechových nervov. V medicíne sa táto komplikácia nazýva príznak chvosta..

Porušenie úkonu močenia a procesu vyprázdnenia z dôvodu poruchy funkcie panvových orgánov.

Atrofia tkanív dolných končatín spojená so stratou citlivosti.

Dorsálna prietrž umiestnená na úrovni 14 až 150 môže teda viesť k ochrnutiu nôh a úplnej strate citlivosti nôh so všetkými dôsledkami vyplývajúcimi z tohto stavu..

Dorsálna kýla, ktorá sa nachádza v 1 5-s1, môže spôsobiť vážne narušenie fungovania vnútorných orgánov panvy. Preto, ak sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste okamžite vyhľadať lekársku pomoc.

Diagnóza dorzálnej prietrže l5-s1 a l4-l5

Ak je podozrenie na dorzálnu prietrž v bedrovej chrbtici, sú potrebné inštrumentálne diagnostické metódy. Najinformatívnejšou metódou v tomto prípade bude MRI. Na obrázku je znázornený smer výčnelku, jeho veľkosť, stupeň kompresie miechy.

Ak nie je možné mať MRI, môže byť pacient poslaný na CT vyšetrenie. Podľa jeho výsledkov však bude možné dokázať iba skutočnosť, že existuje herniálny výčnelok. Röntgenové vyšetrenie je v tomto prípade neinformatívne, umožňuje nám len dospieť k záveru, že neexistujú žiadne iné zdroje bolesti - zakrivenie chrbtice, jej zranenia alebo nádory..

Liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Ak sa prietrž už vytvorila, môžete sa jej zbaviť iba chirurgickým zákrokom. Lekári však nijako neponáhľajú, aby poslali pacienta na operačný stôl, pretože existujú jasné náznaky.

Konzervatívna liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Konzervatívna liečba scvrkáva a zmierňuje bolesť pacienta a zabraňuje progresii prietrže:

S cieľom zachrániť pacienta pred bolesťou je predpísaný liek proti bolesti a protizápalové lieky, medzi nimi: diklofenak sodný, ibuprofén.

Na zmiernenie svalového kŕča sa indikuje použitie svalových relaxancií, napríklad baklofén, Sirdalud, Midokalm.

Narkotické analgetiká - ketanol, baralgin, ketanov.

Antidepresíva a sedatíva sú zamerané na odstránenie neurologických porúch, ktoré často trpia pacientmi so spinálnou kýlou. Medzi najobľúbenejšie lieky patria desipramín, doxepín, amitriptylín..

Užívanie hormonálnych liekov pomáha zmierniť zápal, predpisuje sa však iba pri absencii účinku iných liekov..

Vitamínová terapia. Je vhodné užiť zvýšenú dávku vitamínu B, konkrétne B1 a B12. Možné je nielen ich intramuskulárne podanie, ale aj orálne podávanie liekov, napríklad neuromultivitídy alebo Neurovitanu..

Metódy konzervatívnej liečby tiež zahŕňajú:

Fyzioterapia. Komplexné cvičebné komplexy je možné začať až v štádiu remisie choroby, po odstránení syndrómu bolesti. Odporúča sa, aby pacient vykonával cvičenia každý deň bez medzier. Malo by sa zabrániť ostrým pohybom, zaťaženie v počiatočných fázach by malo byť minimálne..

Trakcia chrbtice. Moderná medicína ponúka pacientom s herniou podstúpiť trakciu pomocou počítačových zariadení, ktoré vykonávajú postup podľa programu, ktorý je v nich stanovený. Princíp tejto metódy spočíva v tom, že vzdialenosť medzi stavcami sa zväčšuje maximálne o 2 mm. Do tejto medzery a prietrže sa môže čiastočne zapojiť. Procedúru je možné vykonávať iba v špecializovaných lekárskych zariadeniach tak, aby nedošlo k poškodeniu zdravia (viac v článku: trakcia chrbtice: indikácie a kontraindikácie).

Fyzioterapeutická liečba. Medzi najobľúbenejšie spôsoby zbavenia pacienta so syndrómom bolesti patrí elektroforéza liekov (so zavedením anestetík, protizápalových alebo hormonálnych liekov) a použitie diadynamických prúdov (pomáha pri anestézii, relaxácii a zvýšení krvného obehu)..

Chirurgická liečba dorzálnej prietrže l5-sl a l4-l5

Operácia sa spravidla predpisuje iba v 20% prípadov. Indikácia pre operáciu je vývoj komplikácií, nedostatok účinku konzervatívnej terapie, výrazná veľkosť prietrže, silná bolesť. Okrem toho sa chirurgický zákrok môže uskutočňovať s ochrnutím pacienta, ako aj s porušením vnútorných orgánov.

Moderné spôsoby, ako sa zbaviť vydutia, sú nasledujúce:

Mikrodisektómia, pri ktorej sa odstráni časť prietrže a ak je to potrebné, časť stavcov. Postup sa vykonáva pod mikroskopom. Po 5 dňoch môže pacient vykonávať nefyzickú prácu a po 3 týždňoch je jeho schopnosť pracovať úplne obnovená.

Endoskopia sa vykonáva pomocou špeciálneho zariadenia - endoskopu. Vďaka nemu punkcia na koži, ktorá bude uskutočnená na odstránenie prietrže, nepresiahne 20 mm. Trvanie procedúry neprekročí 45 minút, bude vyžadovať zavedenie lokálnej anestézie. Kýla samotná môže byť odstránená laserom alebo studenou plazmou..

Laminektómiu zriedkavo používajú moderní chirurgovia. Vykoná sa, ak je prietrž veľká. Počas operácie je pacient odstránený časť stavca, ako aj časť disku.

Bez ohľadu na to, aký spôsob odstránenia prietrže je vybraný, vždy existuje riziko recidívy choroby.

Autor článku: Volkov Dmitry Sergeevich | c. m. chirurg, flebolog

vzdelanie: Moskovská štátna univerzita medicíny a zubného lekárstva (1996). V roku 2003 získal diplom z Výcvikového a vedeckého lekárskeho strediska pre správu prezidenta Ruskej federácie.

Medová hernia disku

Súhrn: Stredná (stredná) hernia medzistavcovej platničky je typ medzistavcovej prietrže, ktorá ovplyvňuje miechu a môže nakoniec viesť k výskytu neurologických príznakov. Na rozdiel od iných medzistavcových hernií vyčnieva stredná hernia disku dozadu priamo do stredu miechového kanála, kde sú umiestnené nervové korene a miecha. Potenciálna stredná hernia disku je najnebezpečnejším typom medziobratlovej kýly a je spojená s vážnejšími príznakmi..

medziobratlová ploténka,

Čo je herniovaný disk?

Kýla medzistavcových platničiek nastane, keď sa vnútorný obsah disku prerazí pevným vonkajším obalom a vstúpi do miechového kanála. S vekom alebo v dôsledku traumy vonkajšie puzdro disku, nazývané vláknitý prsteň, slabne a opotrebuje sa, čo zvyšuje riziko výčnelkov a prasknutí, čo môže viesť k vytvoreniu prietrže medzistavcových platničiek. Medzistavcová prietrž nie je vždy sama o sebe bolestivá. Príznaky medzistavcovej prietrže sú spravidla spojené so zvieraním nervového koreňa.

Ak vám bola diagnostikovaná medziobratlová kýla, ktorá bola rozpoznaná ako zdroj bolestivých príznakov ovplyvňujúcich prácu, vzťahy a odpočinok, potom je štúdium informácií o tomto stave dôležitým prvým krokom v procese liečby. Uvedomenie si príčin a možností liečby medzistavcovej prietrže zvyšuje vaše šance na skorý návrat k zdravému a aktívnemu životnému štýlu.

Etapy medzistavcovej prietrže

S vekom sa všetky časti nášho tela menia, vrátane zložiek chrbtice. Medzistavcové platničky strácajú vodu a elasticitu. To oslabuje disk a robí ho zraniteľnejším voči rôznym vplyvom..

Rozlišujú sa nasledujúce štádiá degeneratívnych zmien na medzistavcovej platni:

 • prvú fázu prirodzeného opotrebenia možno klasifikovať ako vyčnievanie disku, keď stredná časť disku (obsiahnutá vo vnútri tvrdého vonkajšieho obalu) začne vyčnievať smerom k chrbtici. Výstupok môže mať obvod obvodu disku 180 stupňov alebo menej;
 • druhá fáza degenerácie disku zahrnuje vytvorenie výčnelku, keď sa vnútorné jadro disku pohybuje ďalej, presahuje normálne parametre disku a začína vyvíjať tlak na vonkajší obal, nazývaný vláknitý kruh, ktorý tvorí výčnelok. Vyčnievanie medzistavcového disku trvá viac ako polovicu (viac ako 180 stupňov) od obvodu disku;
 • tretia etapa je konečná a nazýva sa prietrž medzistavcových platničiek. To znamená, že sa vo vláknitej membráne objavilo prasknutie, čo umožňuje, aby obsah vnútorného gélu presahoval medzistavcové platničky.

Je dôležité si uvedomiť, že rôzni lekári môžu používať výrazy „výčnelok“, „výčnelok disku“ a „herniovaný disk“ rôznymi spôsobmi, takže pri diskusii o diagnóze je lepšie objasniť, čo presne znamená váš lekár. Pamätajte tiež na to, že vyčnievanie disku a vyčnievanie disku nie vždy vedie k tvorbe medzistavcovej prietrže alebo pretrhnutiu vláknitej membrány..

Príčiny a príznaky strednej hernie disku

Medián medzistavcovej prietrže je veľa, vrátane:

 • proces prirodzeného starnutia;
 • traumatické poškodenie napríklad počas dopravnej nehody;
 • zranenia spojené s opakovanými pohybmi, napríklad pri športe alebo manuálnej práci;
 • nadváha alebo obezita;
 • fajčenie.

Príznaky strednej medzistavcovej prietrže sa líšia v závislosti od miesta. Napríklad prietrž v dolnej časti chrbta (bedrovej chrbtice) môže spôsobiť bolesť, ktorá sa šíri na nohy a chodidlá. Zatiaľ čo krčná medzistavcová prietrž môže spôsobiť bolesť vyžarovanú z krku na rameno, rameno, lopatku a necitlivé prsty.

Príznaky medzistavcovej prietrže môžu zahŕňať:

 • strelecká bolesť;
 • brnenie
 • znecitlivenie;
 • svalová slabosť;
 • strata motorických schopností.

Medián medzistavcovej prietrže a chvosta

Veľká stredná medzistavcová prietrž v bedrovej chrbtici môže viesť k stavu nazývanému syndróm chvosta koní. Cauda equina syndróm je závažná komplikácia, pri ktorej je nevyhnutný urgentný chirurgický zákrok. Ak zdravotnícky pracovník nedokáže včas diagnostikovať strednú medzistavcovú prietrž a predpísať liečbu, následky môžu významne ovplyvniť kvalitu života pacienta..

Medzistavcová prietrž sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice vrátane dolnej časti chrbta (bedrovej). Ak sa medzistavcová kýla objaví na úrovni L5-S1, je pravdepodobné, že začne vyvíjať tlak na zväzok nervov, ktorý sa nazýva cauda equina. Kompresia cauda equina je s najväčšou pravdepodobnosťou veľká stredná kýla.

Keď kýla medzistavcového disku stláča nervy cauda equina, môže to viesť k množstvu závažných príznakov. Medzi tieto príznaky patrí bolesť dolných častí chrbta, ischias, zhoršená kontrola močenia a defekácie a znížená citlivosť v zadku, perineu, nohách a genitáliách..

Ak sa tieto príznaky vyskytnú spoločne, lekár by mal mať podozrenie na syndróm chvosta. Diagnóza bude pomerne jednoduchá, ak je známe, že pacient trpí medziobratlovou kýlou. Ak nie, bude pacientovi priradené zobrazenie magnetickej rezonancie (MRI) bedrovej chrbtice.

Diagnóza mediánu herniation disku

Ak chcete vykonať kompetentnú diagnózu akejkoľvek choroby chrbtice, vrátane strednej hernie disku, musíte navštíviť neurológa. Príznaky, ktoré sa bežne spájajú s medzistavcovou prietržou, môžu byť tiež spôsobené inými chorobami alebo zraneniami chrbtice. Preto je pred začiatkom liečby potrebné stanoviť správnu diagnózu. Vedieť, ako prebieha diagnostický proces, môže pomôcť znížiť úzkosť pred návštevou lekára..

Posúdenie príznakov a anamnézy

Prvým krokom v diagnostike strednej medzistavcovej prietrže je diskusia o príznakoch a anamnéze. Zvyčajne to zahŕňa otázky zamerané na lepšie pochopenie vašej choroby. Váš lekár môže tiež klásť otázky týkajúce sa vášho celkového zdravia. Rodinná anamnéza choroby je veľmi dôležitá, pretože existujú dôkazy, že choroby chrbtice môžu byť dedičné.

Zdravotná prehliadka

Ďalším krokom je dôkladné fyzické vyšetrenie. Účelom lekárskeho vyšetrenia je vyhodnotiť dostupný rozsah pohybu, neurologické funkcie, stav reflexov a celkovú silu krku a chrbta. Táto časť diagnózy môže byť pre pacienta bolestivá, ale pre potvrdenie diagnózy je veľmi dôležitá..

Zobrazovacie štúdie a iné testy

Na konci konzultácie vám lekár môže dať odporúčanie na vyšetrenie zobrazením, aby sa potvrdila prítomnosť medzistavcovej prietrže. V niektorých prípadoch sa táto štúdia môže vykonať na klinike samotnej, v iných - v špeciálnom diagnostickom centre. Röntgenové lúče môžu vykazovať zníženie výšky disku alebo prítomnosť kostných výrastkov (osteofyty), zatiaľ čo zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) sa používa na získanie trojrozmerných obrazov miechy a medzistavcových prietrží. CT je oveľa horšie ako MRI v diagnostike hernie disku, dá sa použiť iba na kontraindikácie počas MRI. V závislosti od povahy a závažnosti vašich príznakov môže lekár naplánovať aj krvné testy, testy vedenia nervov alebo blokády nervov..

Liečba stredného hernia disku

Liečba stredného hernia disku môže byť konzervatívna alebo chirurgická..

Konzervatívna liečba strednej hernie disku

Mnoho pacientov so strednou strednou herníciou disku môže dosiahnuť dobré výsledky konzervatívnou nechirurgickou liečbou. Hlavným cieľom konzervatívnej liečby strednej hernie disku je obnovenie normálnych vzdialeností medzi stavcami a zníženie tlaku na stlačený nerv, čo vedie k úľave od bolesti a ďalších príznakov spôsobených medzistavcovou prietržou.

Medzi konzervatívne metódy liečby medzistavcovej prietrže patria:

 • chrbtovej trakcie, odporúčame vykonať vykladanie chrbtovej trakcie, pretože iné trakčné metódy môžu zhoršiť stav pacienta
 • masáž a iné cvičenia na posilnenie svalov chrbta
 • hirudoterapia na zníženie zápalových procesov
 • cvičenia zamerané na zlepšenie držania tela;
 • zmena životného štýlu.

Chirurgická liečba mediánu herniation

Chirurgickú liečbu stredného hernia disku je možné odporučiť u pacientov s veľkými výčnelkami, ako aj pri výskyte symptómov neurologického deficitu. Podľa nášho názoru môže chirurgická liečba prietrže len zastaviť rozvoj komplikácií prietržnej diskety, ale naopak, po operácii sa zhoršenie zhorší., Preto je dôležité vykonať MRI včas na bolesť chrbta, rúk, nôh a ak sa zistí patológia, okamžite začnite konzervatívne opatrenia..

Článok bol pridaný do Yandex Webmaster 2018-03-26, 15:48.

Hernia disku L5-S1

L disková prietrž5-S1 - toto je najbežnejší typ hernie medzistavcových platničiek lumbosakrálnej chrbtice (L - označenie bedrových stavcov, S - sakrálna). Ochorenie je rozšírené: miera výskytu je 300 prípadov na každých 100 tisíc dospelých. Častejšie sú muži vo veku 30 - 50 rokov chorí.

Čo je medzistavcová prietrž?

Medzi stavcami sú tenké medzistavcové platničky tvorené chrupavkami. Majú vysokú odolnosť a elasticitu. Pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov disk postupne stráca svoje fyziologické vlastnosti, je hustejší a sekvestrovaný. Gelové jadro vyschne a vláknitý prstenec začne vyčnievať do miechového kanála. Toto štádium choroby sa nazýva vyčnievanie. Ako patologický proces pokračuje, výbežky sa zlomia a fragmenty jadra vypadnú. V tomto prípade hovoria o prolaps disku.

Najväčšie statodynamické zaťaženie pripadá na medzistavcové platničky umiestnené medzi piatym driekom (L5) a prvý sakrál (S1) stavcov. Preto sa najčastejšie vyvíja herniálny výčnelok v tomto segmente chrbtice..

príčiny

Hlavným dôvodom vzniku prietrže medzistavcových platničiek (MTD) je miechová osteochondróza..

Faktory, ktoré zvyšujú riziko ochorenia, sú:

 • lumbarizácia alebo sakralizácia;
 • vrodená úzkosť miechového kanála;
 • asymetrické usporiadanie medzistavcových kĺbov;
 • odráža myofasciálnu (svalovú) bolesť;
 • odráža bolesť pri chorobách niekoľkých vnútorných orgánov (spondylogénna somatická)
 • fyzický stres;
 • vystavenie vibráciám;
 • sedavý spôsob života;
 • obezita;
 • fajčenie.

klasifikácia

Podľa miesta vyčnievania prietrže lumbosakrálnej chrbtice sa delia na niekoľko typov:

K vyčnievaniu disku dochádza v smere priechodu koreňov miechového nervu

Výčnelok je umiestnený vľavo alebo vpravo od miechy („stredný“ znamená stred, paramedial - posunutý od stredu)

Hernálny výčnelok je nasmerovaný do miechového kanála pozdĺž jeho stredovej čiary

Jadro je umiestnené po celom obvode miechového kanála

Hernia L5-S1 bedrovej: príznaky

Klinický obraz každého typu prietrže L5-S1 má svoje vlastné charakteristiky:

Porušenie motorickej funkcie dolných končatín;

Bolesť v dolnej časti chrbta, ktorá vyžaruje pozdĺž vonkajšieho povrchu stehna a dolnej končatiny;

Dysfunkcia panvových orgánov (dysúria, znížená potencia)

· Bolesť v bedrovej oblasti, siahajúca až po svalové svaly a bedrový kĺb a s progresiou choroby - až k prstom na nohách;

Zvýšená bolesť (lumbago) počas kýchania alebo kašľa;

Nepohodlie v sede;

Táto forma choroby je najnebezpečnejšia, pretože s ňou herniálny výčnelok priamo stláča miechu a nie jej nervové korene. Vyznačuje sa:

Pálivá bolesť a necitlivosť v oblasti trieslovín;

Ťažkosti s pohybmi čriev a močením v prítomnosti silných nutkaní

· Bolesť chrbta pretrvávajúca aj v pokoji;

Slabosť dolných končatín;

Neúmyselné močenie a vyprázdnenie, ochrnutie nôh (v pokročilých prípadoch ochorenia)

Závažnosť syndrómu bolesti je silnejšia, čím väčšia je hernia.

diagnostika

Ak má podozrenie na herniovaný disk L5-S1 Je zobrazené inštrumentálne vyšetrenie, ktoré môže zahŕňať nasledujúce diagnostické metódy:

 • röntgenová snímka lumbosakrálnej chrbtice;
 • myelografia;
 • magnetická rezonancia;
 • počítačová tomografia s vysokým rozlíšením (výhodne MRI);
 • elektromyografie.

Diferenciálna diagnostika sa vykonáva pri nasledujúcich chorobách:

 • Ankylozujúca spondylitída;
 • tuberkulózna spondylitída;
 • primárne alebo metastatické nádory miechy, chrbtice;
 • Lerishov syndróm;
 • spondylolisthesis;
 • diabetická neuropatia;
 • metabolická spondylopatia;
 • obehová porucha v ďalšej mieche.

Komplikácie a dôsledky

Prognóza včasnej liečby je priaznivá. Pri významnom herniálnom výčnelku sa u pacienta môže vyvinúť syndróm konského chvosta - kompresia zväzku miechových nervov, ktoré inervujú panvové orgány a dolné končatiny. Klinicky sa prejavuje takto:

 • silná bolesť v bedrovej oblasti, siahajúca až k jednej alebo obidvom nohám;
 • parestézia kože vnútorných stehien, perineum (príznak nohavíc jazdca);
 • močová a fekálna inkontinencia;
 • ostrá slabosť svalov dolných končatín;
 • prudké zníženie až do úplnej neprítomnosti kolenných a Achillových reflexov, tónu vonkajšieho análneho zvierača;
 • impotencia.

Po chirurgickom zákroku sa u 70-80% pacientov pozoruje zotavenie alebo významné zlepšenie zdravotného stavu. K recidíve však môže dôjsť následne v ďalších segmentoch chrbtice..

Liečba hernie disku L5-S1 bedrová chrbtica

Konzervatívna terapia

Liečba hernie MTD sa začína komplexnou konzervatívnou terapiou, ktorá zahŕňa tieto oblasti:

Pacienti môžu byť zaradení:

· Nesteroidné protizápalové lieky - potláčajú aktivitu zápalu, zmierňujú bolesť;

Svalové relaxanciá - eliminujú zvýšené svalové kŕče;

· Vitamíny B - zlepšujú vedenie elektrického impulzu nervovou vlákninou;

· Chondroprotektory - zlepšujú metabolické procesy v tkanive MTD;

Novokainín-glukokortikoidová blokáda - má rýchly analgetický účinok

Normalizuje tón zadných svalov

Zameriava sa na posilnenie svalov chrbtových a brušných svalov, tvorbu svalového korzetu, ktorý podporuje chrbticu v správnej fyziologickej polohe, odstraňuje z nej zbytočný stres.

Fyzioterapeutické metódy (dynamické prúdy, elektroforéza, magnetoterapia)

Zlepšiť vedenie nervov, znížiť závažnosť bolesti, normalizovať svalový tonus

Dodatočné metódy (hirudoterapia, apitherapia, cvičebné stroje)

Zlepšite metabolizmus na postihnutých diskoch, zbavte ich zbytočného stresu

Malé kýly (1 - 2 mm) dobre reagujú na konzervatívnu liečbu.

Hernia Cvičenia L5-S1

Pacientom s herniovanými diskami sa odporúča veľa rôznych cvičení. Neodporúča sa však používať žiadne z nich bez konzultácie so svojím lekárom..

Je potrebné si uvedomiť, že kinezioterapia a záťažová terapia sú vážne metódy terapeutického účinku, ktoré majú nielen svoje indikácie, ale aj kontraindikácie..

chirurgia

Indikácie pre chirurgickú liečbu sú:

 • neúčinnosť konzervatívnej terapie;
 • syndróm cauda equina.

Vo väčšine prípadov sa operácie na odstránenie prietrže MTD vykonávajú laparoskopicky. Prostredníctvom vpichu alebo malého rezu lekár odparí poškodený disk pomocou laserového žiarenia alebo sa chemicky zničí a potom sa odsaje pod negatívnym tlakom.

Je veľmi zriedkavé uchýliť sa k tradičnej otvorenej chirurgii, počas ktorej sa vykonáva odstránenie postihnutého disku pomocou bežných chirurgických nástrojov..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

prevencia

Prevencia hernie MTD je založená na správnom životnom štýle a zahŕňa:

 • odvykanie od fajčenia a nadmerné požívanie alkoholu;
 • bojovať s nadváhou;
 • vyvážená výživa vyvážená v základných živinách, vitamínoch a mineráloch;
 • dostatočná úroveň fyzickej aktivity.

Majte na pamäti, že nie všetky športy majú priaznivý vplyv na zdravie chrbtice. Najoptimálnejšie sú plávanie, gymnastika, joga, pilates. Vzpieranie však vedie k preťaženiu chrbtice, zhoršuje metabolické procesy v diskoch, vyvoláva rozvoj osteochondrózy.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Vzdelanie: promoval na Štátnom lekárskom ústave v Taškente s titulom lekárskej starostlivosti v roku 1991. Opakovane absolvoval pokročilé školiace kurzy.

Pracovná skúsenosť: anesteziologicko-resuscitátor mestského materského komplexu, resuscitátor hemodialyzačného oddelenia.

Našli ste v texte chybu? Vyberte ju a stlačte Ctrl + Enter.

Podľa štúdií ženy, ktoré pijú niekoľko pohárov piva alebo vína týždenne, majú zvýšené riziko vzniku rakoviny prsníka.

Práca, ktorú človek nemá rád, je oveľa škodlivejšia pre jeho psychiku ako nedostatok práce všeobecne.

Viac ako 500 miliónov dolárov ročne sa vynakladá na alergické lieky v Spojených štátoch amerických. Stále si myslíte, že nájde spôsob, ako konečne poraziť alergie?

Prvý vibrátor bol vynájdený v 19. storočí. Pracoval na parnom stroji a bol určený na liečbu ženskej hystérie..

Pečeň je najťažší orgán v našom tele. Jej priemerná hmotnosť je 1,5 kg.

Keď milenci pobozkajú, každý z nich stratí 6,4 kcal za minútu, ale zároveň si vymení takmer 300 druhov rôznych baktérií.

Väčšina žien je schopná získať viac potešenia z rozjímania o svojom krásnom tele v zrkadle ako zo sexu. Ženy sa preto usilujú o harmóniu.

Priemerná dĺžka života ľavákov je menšia ako u pravákov.

Počas kýchania naše telo úplne prestane fungovať. Aj srdce sa zastaví.

Okrem ľudí trpí prostatitídou iba jedno živé zviera na planéte Zem - psy. Naozaj naši najvernejší priatelia.

Podľa štatistík v pondelok sa riziko zranení chrbta zvyšuje o 25% a riziko infarktu - o 33%. buď opatrný.

Zubný kaz je najbežnejšou infekčnou chorobou na svete, s ktorou ani chrípka nemôže konkurovať..

Ľudské kosti sú štyrikrát silnejšie ako konkrétne.

Liečivo proti kašľu „Terpincode“ je jedným z vedúcich pracovníkov v predaji, a to vôbec kvôli jeho liečivým vlastnostiam.

Ľudia, ktorí sú zvyknutí na pravidelné raňajky, sú oveľa menej obézni..

Fibrocystická mastopatia je benígna zmena tkaniva prsníka. Inými slovami, s mastopatiou dochádza k vláknitej proliferácii.

Dorsálna disková prietrž, čo to je?

Kýla bedrovej chrbtice je jednou z najbežnejších komplikácií osteochondrózy. Takéto ochorenie môže viesť k objaveniu sa veľmi nepríjemných symptómov, preto si vyžaduje včasnú liečbu.

Závažnosť prejavov choroby závisí od úrovne umiestnenia a lokalizácie procesu vzhľadom na chrbticu.

klasifikácia

Kýla je výstupok vnútornej časti medzistavcovej chrupavky cez defekt vo vonkajšom obale. Medzistavcové platničky sú pomerne veľké útvary, ktoré sa môžu poškodiť na akomkoľvek oddelení.

Existuje veľké množstvo rôznych možností vyčnievania disku, avšak z praktického hľadiska nie sú dôležité všetky klasifikácie..

Najčastejšia lokalizácia patológie v bedrovej oblasti:

Zložitejšou klasifikáciou je delenie vzhľadom na osovú rovinu tela. Existujú predné (ventrálne) a zadné (chrbtové). Tieto sa zase rozdelia na:

 • Bočný výčnelok (foraminálny). Tento proces je lokalizovaný v oblasti laterálnej chrupavky a neovplyvňuje miechový kanál, ale týka sa nervového koreňa. Môže byť vľavo a vpravo.
 • Stredná formácia - pri tejto možnosti sa patológia vytvára pozdĺž strednej línie pred alebo za.
 • Paramedian - možnosť, pri ktorej časť formácie preniká cez miechový kanál. Veľmi často spôsobuje kompresiu nervových štruktúr.

Táto lokalizácia je najviac zaujímavá pre neurochirurgov, ktorí čelia chirurgickému zákroku, aby odstránili herniálny výčnelok disku.

Hernia ventrálneho disku

Predné výčnelky sú celkom bežné, ale majú najmenšie klinické prejavy. V prednej polovici medzistavcovej chrupavky nie sú korene miechy a spojenie s miechou neexistuje.

Toto anatomické umiestnenie priaznivo ovplyvňuje priebeh procesu:

 • Ventrálne útvary nemusia mať klinické prejavy.
 • Zistené ako náhodné nálezy počas zobrazovania magnetickou rezonanciou.
 • Najčastejšie nevyžadujú aktívnu liečbu konzervatívnymi a chirurgickými technikami..

Chirurgická liečba choroby je v niektorých prípadoch nebezpečnejšia ako prevencia jej komplikácií konzervatívnymi metódami. Platí to však iba pre útvary, ktoré nespôsobujú klinické prejavy..

Dorsálna hernia disku

Dorsálna herniácia disku: čo to je? Predstavte si číselník hodiniek, ktorý je nasmerovaný 12 hodín vpred a 6 hodín späť. Rozdeľte ju na prednú a zadnú polovicu. Všetky výčnelky, ktoré sú 3 až 9 hodín za číselníkom, sú dorzálne.

Dorsálna prietrž najčastejšie spôsobuje nepríjemné príznaky:

 1. reflex.
 2. kompresia.
 3. Miechové lézie.

Tento typ výčnelku je rozdelený do niekoľkých vyššie uvedených možností. Zadná stredná kýla sa nachádza o 6 hodín, záchranár po 5 a 7 hodinách a zostávajúce možnosti sa dajú prisúdiť postrannej. Napríklad dorzálna prietrž disku L5-S1 môže byť ktorýkoľvek z nasledujúcich typov.

Samostatne stojí za zmienku o takej patológii, ako je dorzálna difúzna prietrž. Pri tejto možnosti nie je obvyklý herniálny vak, vnútorný obsah chrupavky zo všetkých strán tlačí na zadné časti vláknitej kapsuly. Veľkosť disku sa zvyšuje a akonáhle sa dorzálna difúzna prietrž disku môže preraziť v ľubovoľnom smere. Najnebezpečnejšia možnosť je, keď difúzna hernia disku L5-S1 poškodí miechu.

Je potrebné pochopiť každú jednotlivú verziu dorzálnych formácií.

Bočné (foraminálne)

Pravostranné a ľavostranné bočné hernie zaberajú pomerne veľkú časť našej podmienenej voľby, takže po dlhú dobu tiež nemôžu spôsobiť klinické príznaky.

Ak proces poškodzuje pravé alebo ľavé korene miechy, vyskytnú sa tieto príznaky:

Takéto prejavy zvyčajne nútia osobu navštíviť lekára, ktorý podľa výsledkov vyšetrenia a MR môže diagnostikovať.

medián

Stredná alebo stredná kýla je nasmerovaná striktne pozdĺž strednej línie tela. Môže byť lokalizovaná vo ventrálnej alebo dorzálnej oblasti. Horná dorzálna stredná prietrž disku je samozrejme nebezpečnejšia, pretože sa propadá do miechového kanála.

Medián hernie disku L5-S1 spôsobuje vyššie uvedené príznaky poškodenia sedacieho nervu, ku ktorým sa môže pridať dysfunkcia panvových orgánov:

 • Pocit neúplného vyprázdnenia močového mechúra a konečníka.
 • Časté močenie a stolice.
 • Spontánne vylučovanie moču a stolice.

Uvedené príznaky sú tiež spôsobené strednou prietržou disku L4-L5, ale k nim sa pridáva patológia Achillovej šľachy a zníženie reflexov. V niektorých prípadoch vedie tento výčnelok k ochrnutiu dolných končatín.

Bohužiaľ, tieto prejavy môžu zostať aj po odstránení prietrže, pretože nervové bunky sa zotavujú s veľkými ťažkosťami. V niektorých prípadoch však stredová kýla disku L5-S1 nespôsobuje ireverzibilné poruchy, preto je potrebná včasná diagnostika a liečba..

Malo by byť zrejmé, že čím je miecha poškodená, tým sú klinické prejavy závažnejšie. Bedrové výčnelky spôsobujú iba panvovú dysfunkciu. Herniovaný disk C5-C6 v krčnej oblasti môže spôsobiť úplnú ochrnutie.

Paramedianní

Herniacia paramediánskeho disku tiež ovplyvňuje miechový kanál, pretože je veľmi blízko k stredovej línii vzadu. Prejavy vzdelávania sa nelíšia od strednej lokalizácie. Takže prietržná kýla disku L4-L5 spôsobuje rovnakú kliniku ako mediálna v tomto poschodí.

Tento variant výčnelkov môže byť napravo a naľavo od stredovej čiary. Ľavostranná paramediánska kýla disku je schopná narušiť funkciu ľavej dolnej končatiny a pravostranná paramediálna kýla disku L4-L5 vedie k ochrnutiu pravej nohy.

Hernia stredných diskov L5-S1 má často kombinované možnosti. Napríklad, existujú:

 • Paramedian-foraminal kýla - v tomto prípade je časť hernálneho vaku umiestnená v oblasti miechového kanála a druhá polovica je v oblasti bočného povrchu disku.
 • Medián-paramediánsky disk herniation L5-S1 - v tomto prípade je výstupok umiestnený na stredovej línii v oboch smeroch od neho smerovaných - bilaterálne umiestnenie.
 • Sekundovaná paramediánska hernia diskov L5-S1 - časť formácie sa oddeľuje od vaku a vstupuje do lúmenu miechového kanála.

Všetky tieto možnosti sa určujú počas zobrazovania magnetickou rezonanciou. Iné diagnostické metódy nie sú dostatočne presné na také podrobné posúdenie lokalizácie patológie.

liečba

Väčšina bedrových výčnelkov vyžaduje jedno alebo druhé ošetrenie. Existuje pomerne veľa možností ovplyvnenia patologického výčnelku medzistavcovej chrupavky, avšak lokalizácia a rozsah lézie určujú jednu alebo druhú lekársku taktiku..

chirurgický

Jediný radikálny spôsob odstránenia útvaru je chirurgický zákrok. Operácia sa vykonáva za nasledujúcich podmienok:

 • Vzdelanie spôsobuje vážne príznaky.
 • Nastáva kompresia nervových formácií.
 • Vypuklé veľké.
 • Lokalizácia dorzálneho procesu.
 • Absencia dekompenzovaných chorôb a iné kontraindikácie.

Formácia sa odstráni použitím plastových medzistavcových chrupaviek alebo protetík. Obe operácie sú dosť zložité a vyžadujú si vysoko kvalifikovaného chirurga.

Po zákroku prechádza pacient rehabilitačným kurzom, počas ktorého sa lekári snažia obnoviť všetky stratené funkcie a vyhnúť sa recidíve..

konzervatívny

Väčšinu prejavov choroby môžete zvládnuť konzervatívnym spôsobom. Počas tejto liečby sa používajú rôzne terapeutické metódy..

Lieky odstraňujú bolesť a svalové kŕče. Zahŕňa použitie nástrojov, ako napríklad:

Okrem liekov sú predpísané fyzioterapia a fyzioterapeutické cvičenia. Pomáhajú zmierniť zápalový syndróm a znižujú závažnosť klinických prejavov..

Strednou možnosťou medzi chirurgickými a konzervatívnymi metódami liečby je vysokofrekvenčná disková ablácia. Počas tohto postupu sa elektródy nanášajú na herniálny výstupok, ktorý spôsobuje deštrukciu chrupavky. Klinické prejavy vymiznú a zotavenie zaberie menej času ako počas operácie.

Medián herniation disku l5-s1 - znaky priebehu choroby, príznaky a metódy liečby

Chrbtica je orgán, prostredníctvom ktorého môže človek pohybovať a držať telo vo zvislej polohe.

Každému vnútornému orgánu z rôznych oddelení (krčka, hrudník, bedrový sval, bedrovník) chrbtice odchádzajú nervové zakončenia.

Medzistavcové platničky spájajúce segmenty stavcov do jednej jednotky sa môžu zničiť v dôsledku veľkého zaťaženia.

Vláknité jadro umiestnené v strede disku sa vrhá do mikrotrhlín a roztrhnutí vláknitého prstenca (hustá membrána obklopujúca želatínové tkanivo) - vytvára sa prietrž.

Vektor smeru môže byť rôzny: zadný (dorzálny), stredný (stredný), bočný, predný.

Stredná kýla disku l5-s1 spôsobuje najviac úzkosti, takže kýlový výčnelok sa vyskytuje v bedrovej oblasti a je nasmerovaný na miechový kanál.

Ako sa vyvíja patológia?

Pri nesprávnom držaní tela, dlhšej sedavej práci, zraneniach a ťažkej fyzickej námahe sa medzistavcové platne pod silným tlakom stavcov stúpajú a zväčšujú priemer.

Môžu vyčnievať za chrbticu, pôsobiť na nervové korene a spôsobovať silnú bolesť. Ale pokiaľ nedôjde k prasknutiu vláknitého prstenca, je tento stav diagnostikovaný ako výstupok.

Ak sa v hustej hubovitej tkanive disku objaví prasklina, ktorá sa objaví v strednej časti, medzera vyplní medzeru buničina..

Ak sa tento proces vyskytuje nebezpečne v blízkosti miechového kanála, potom sa do neho môže dostať hernálna hmota a vytlačiť miechu, nervové korene.

Hrozí to závažnými komplikáciami, ako je strata inervácie končatín a ich ochrnutie, vaskulárne patológie, mozgová príhoda..

príznaky

Dorsálna hernia neprechádza bez stopy do tela. Preto je dôležité včas rozpoznať jej príznaky a poradiť sa s lekárom.

Pri prietržoch bedrovej oblasti, ktorých veľkosť nepresahuje 3 až 5 mm, je možné chorobu zvládnuť tradičnými metódami a pri rozsiahlych formáciách väčších ako 8 až 12 mm sa musí problém vyriešiť chirurgicky..

 • Príznaky sa vyvíjajú rýchlo (akútny atak) alebo sa postupne zvyšujú. Herniálna formácia, ktorá sa tvorí po dlhú dobu (v priebehu niekoľkých mesiacov), začína pocitom ťažkosti v dolnej časti chrbta, obmedzením amplitúdy pohybov (je ťažké robiť zákruty a sklony)..
 • Zvyšujúci sa zápalový proces vedie k závažnému opuchu postihnutých tkanív. Miecha v spodnej časti prechádza do copu. Čo to je? Je to zväzok nervových vodičov zodpovedný za pohybovú aktivitu dolných končatín a fungovanie panvových orgánov. Pokračovaním chvosta je sedací nerv. Keď sa tieto štruktúry stlačia, objavia sa silné strelecké bolesti, ktorých ožarovanie sa vyskytuje v bokoch, dolných končatinách a chodidlách..
 • Zadná prietrž, ktorá stláča miechu, ohrozuje rozvoj parézy a ochrnutie nôh. Zaklínačmi tohto nebezpečného stavu sú pocity „husacích hrčiek“, necitlivosť mäkkých tkanív. Krvný obeh je narušený, objavuje sa flexia (neprítomnosť jedného alebo viacerých reflexov).

Ak existuje hernia medzistavcovej platničky, ktorá sa rýchlo zvyšuje, potom hrozí oddelenie častí buničitého jadra a ich prolaps v miechovom kanáli (sekvestra). V tomto prípade je možný rozvoj autoimunitnej reakcie pripomínajúcej útok na reumatizmus..

terapia

Úlohou lekárov v počiatočnej fáze liečby je eliminácia syndrómu bolesti so strednou prietržou chrbtice a zastavenie zápalového procesu..

 1. Pri akútnom záchvate je predpísaný odpočinok na niekoľko dní. Horizontálna nehybná poloha tela neumožňuje ďalšie premiestnenie stavcov. Na stavce nie je vyvíjaný žiadny tlak. Bolesť začína ustupovať.
 2. Ďalej je pacientovi predpísané užívanie protizápalových liekov bez obsahu steroidov (NSAID).
 3. Bolesť po použití liekov na bolesť zmizne. Ak to nepomôže, použite blokádu novokainu.
 4. Svalové relaxanty uvoľňujú spastické napäté svaly.
 5. Zničené tkanivo chrupavky sa môže čiastočne obnoviť pomocou chondroprotektorov a dodaním vitamínov do postihnutej oblasti.

V regeneračnej fáze je proces regenerácie významne urýchlený vďaka fyzioterapeutickým procedúram: vystavenie elektrickým impulzom, magnetickému prúdu, infračervenému a laserovému žiareniu, radónovým a bahenným kúpeľom, vodným procedúram.

Na posilnenie svalového pásu sa používajú špeciálne cvičebné komplexy (LFK). Masáž a manuálna terapia sú zamerané na navrátenie stavcov do normálnej polohy, na uvoľnenie svalového korzetu.

Ak masáž krčka maternice alebo akejkoľvek inej časti chrbtice počas osteochondrózy (bez exacerbácie) umožňuje aktívnejšie trenie, brnenie, vibračné pohyby rúk, potom pri kýle lekár koná s mimoriadnou opatrnosťou tak, aby nedochádzalo k ďalšiemu posunu stavcových segmentov..

Musím povedať, že manuálna terapia a masáž s diagnózou dorzálnej strednej prietrže sú vo väčšine prípadov zakázané, pretože existuje značné riziko poškodenia zdravia pacienta..

Pri absencii pozitívnej dynamiky a opakujúcich sa relapsov lekári rozhodujú o operácii.

Minimálne invazívne metódy: mikrodisektómia, chirurgický zákrok endoskopickým prístrojom, nukleoplastika - vykonaná rýchlo (15 - 20 minút), po zákroku nie sú žiadne veľké rezy a jazvy.

Pooperačné opatrenia trvajú 3 až 7 dní (v závislosti od zložitosti diagnózy). Počas rehabilitačného obdobia je veľmi dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - záleží na tom, ako úspešný bude výsledok liečby.

Ďalšie užitočné informácie:

V mojich sociálnych sieťach sledujete ďalšie užitočné materiály:

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel
a zdieľajte tento materiál so svojimi priateľmi :)

Hernia disku L4 - L5

Medzistavcové kýly s istotou zaujímajú vedúce postavenie v rebríčku najbežnejších chorôb chrbtice a sú na druhom mieste iba k osteochondróze. Toto degeneratívne-dystrofické ochorenie je vlastne predzvesťou tvorby kýly chrbtice..

Vzhľadom na to, že najväčšie zaťaženie pri chôdzi a vykonávaní fyzickej práce pripadá na bedrovú chrbticu, je náchylnejší na výskyt patologických zmien v tkanivách medzistavcových platničiek a nakoniec aj na vznik prietrže..

Jedným z najčastejšie postihnutých medzistavcových platničiek je L4 - L5. To predstavuje asi 30% všetkých prípadov tvorby kýly bedrovej chrbtice.

Čo je medzistavcové platničky

Medzistavcové platničky sú chrupavkovité útvary takmer kruhového tvaru, umiestnené medzi telami susedných stavcov. Rovnako ako stavce rôznych častí chrbtice, majú rôzne veľkosti. Preto sú bedrové disky najväčšie a najsilnejšie, ktoré sa vyvinuli. To umožňuje, aby chrbtica odolala každodennému stresu..

Každý medzistavcový disk má svoje vlastné vnútorné jadro, ktoré sa nazýva buničina. Je to viskózna želatínová hmota s vysokou elasticitou, ktorá zabezpečuje vykonávanie hlavnej odpisovej funkcie chrbtice..

Celulózové jadro je obklopené špeciálnou, pomerne hustou membránou - vláknitým krúžkom. Má vláknitú štruktúru a vlákna sú vzájomne prepletené v 3 rôznych smeroch. Posledným prvkom medzistavcových platničiek sú blokovacie platne, ktoré ho chránia.

Na rozdiel od väčšiny ostatných anatomických štruktúr ľudského tela majú disky difúzny druh výživy. Inými slovami, živiny v ňom nie sú dodávané priamo krvou cez cievy, ale prenikajú cez membránu. To je jeden z dôvodov ich postupného ničenia v priebehu rokov, pretože s vekom intenzita prietoku krvi klesá, postihujú ho chronické choroby a stravovacie návyky často nechávajú veľa toho, čo je potrebné..

Medzistavcové platničky bedrovej chrbtice, najmä L4 - L5, majú podstatne väčší priemer ako je výška.

príčiny

Hlavným dôvodom vzniku patologického výčnelku medzistavcovej platničky je rozvoj osteochondrózy. Táto choroba má tendenciu postupovať pomerne rýchlo, čo má za následok postupné znižovanie výšky disku a zvýšenie kompresívneho zaťaženia. Veľmi predisponuje to prítomnosť spinálnej deformity, najmä hyperlordózy alebo skoliózy.

Aj malé výpadky napájania meniča vedú k zmenám v ňom. Tlak na ňu zo strany stavcov sa navyše zvyšuje priamo úmerne so závažnosťou existujúcich odchýlok od normy..

 • prítomnosť nadváhy;
 • sedavý spôsob života, ktorý vedie k oslabeniu svalového korzetu;
 • stálu, výraznú fyzickú námahu;
 • dedičné choroby, vrátane sakralizácie, lumbolizácie a slabosti vláknitého prstenca.

Preto spočiatku pod vplyvom zvýšeného zaťaženia nastanú zmeny v štruktúre disku. Jeho symetria je postupne narušená, vo vláknach tvoriacich vláknité jadro dochádza k mikroskopickým zlomom a mení sa aj štruktúra vláknitej membrány..

Ak sa situácia nezmení k lepšiemu, degeneratívne-dystrofické zmeny v medzistavcovej platničke sa naďalej zhoršujú. V priebehu času sa pulpózne jadro začne posúvať zo stredu a na určité miesto vyvíjať tlak na vlákna vláknitého prstenca. Sú riedené a roztrhané, čo vedie k zníženiu hrúbky vláknitej membrány v tejto oblasti. Takto sa vytvorí výčnelok.

Vláknité jadro v tomto prípade stále zostáva vo vláknitom kruhu, ale tvar disku L4 - L5 sa mení. Na jednej strane sa v nej vytvára mierny výčnelok, ktorý je už schopný vyvinúť patologický tlak na štruktúry prechádzajúce cez miechový kanál. V takom prípade je narušená tlmiaca funkcia disku a chrbtica začína preťažovať ešte väčšie zaťaženie.

Pri absencii zásahu v tejto fáze pokračuje patologický proces. Obratle vyvíjajú ešte väčší tlak na disk a najmä na buničinové jadro. To je zase silnejšie stlačené vláknitým krúžkom. Preto sa jeho vlákna roztrhávajú jeden po druhom a výsledkom je miestne prasknutie, cez ktoré sa pulpózne jadro vrhá do miechového kanála. V takýchto situáciách hovoria najskôr o výhľade medzistavcovej platničky a potom prietrže.

Akonáhle je v miechovom kanáli, ktorého šírka u väčšiny ľudí nepresahuje 1,5–2 cm, začína sa želatínové jadro dostať do kontaktu s koreňmi miechového nervu alebo dokonca vytlačiť miechu samotnú. To nemôže zostať nepovšimnuté pre pacienta. V tomto prípade okamžite vzniká silný syndróm bolesti, a to ako pri premietaní disku L4 - L5, tak aj v časti tela inervovanej stlačenými nervami..

Toto je dôležitý diagnostický rozdiel medzi vyčnievaním medzistavcovej platničky z hernie. V prvom prípade sú tiež prítomné bolesti, ale sú obmedzené na miesto lézie, to znamená, že sú pozorované vzadu v projekcii L4 - L5. Zároveň s prietržou často dodávajú končatinám a iným častiam tela.

Poslednou fázou vývoja prietrže chrbtice je sekvestrácia. Tento výraz znamená oddelenie časti buničitého jadra, ktoré spadlo do miechového kanála od hlavného tela. Výsledkom je, že dostane príležitosť pohybovať sa po miechovom kanáli aj dole. V tomto prípade sú nervové vlákna poškodené a existuje vysoké riziko závažnej stenózy miechy, čo môže viesť k ochrnutiu a zdravotnému postihnutiu..

Typy hernie disku L4 - L5

Pretože medzistavcové platničky sú umiestnené presne medzi stavcami a majú približne guľatý tvar, môžu vplyvom zvýšeného tlaku vyčnievať smerom von k spinálnym procesom a dovnútra do miechového kanála. V prvom prípade hovoria o predných prietržoch. Neprinášajú prakticky žiadne nebezpečenstvo a prakticky nevyžadujú žiadne ošetrenie..

V druhom prípade sa diagnostikujú zadné alebo dorzálne medzistavcové prietrže, čo predstavuje pre pacienta hrozbu. Keď dosiahnu určitú veľkosť, môžu vyvinúť tlak na miechu a zraniť ju, čo spôsobuje vážne komplikácie. V dôsledku toho môže dôjsť k zníženiu citlivosti bokov na koleno, až kým sa úplne nestratí, ako aj svalovej slabosti a iných neurologických porúch. Pri dorzálnej hernii sa situácia môže rýchlo rozvíjať a príznaky sa rýchlo vyvíjajú.

Dorsálne prietrhy sa môžu ďalej rozdeliť na ďalšie 4 typy, v závislosti od toho, v ktorom segmente zadného povrchu výstupku disku sa vytvára. to:

 • medián;
 • Paramedianní;
 • kruhový
 • foraminal.

V závislosti od veľkosti útvaru sa rozlišujú malé hernie L4 - L5, ktorých veľkosť nepresahuje 5 mm, stredná - 5–7 mm, ako aj veľké s veľkosťou nad 8 mm. Rozsah vzdelania však nie vždy priamo súvisí so závažnosťou prejavov chorôb. Najväčšiu úlohu na klinike prietrže chrbtice L4 - L5 hrá jej poloha v miechovom kanáli.

medián

Kýla sa tvorí v miechovom kanáli pozdĺž stredovej osi disku L4 - L5. Často k tomu dôjde bez výskytu výrazných porušení, až kým formácia nedosiahne pôsobivú veľkosť.

Následne môžu stredné kýly stlačiť miechu a vyvolať vážne neurologické príznaky vo forme ochrnutia nôh a zhoršenej kontroly močenia a defekácie..

Medián kýly L4 - L5 sa veľmi často stáva majetkom športovcov.

Paramedianní

Na rozdiel od strednej kýly sú paramediáni premiestnení zo stredu disku a miechového kanála do strany v oblasti vetvenia nervových vlákien. Takto sa rozlišuje ľavostranná a pravostranná prietrž.

V takýchto situáciách, takmer od okamihu vzniku výčnelku, sa vyskytuje bolesť v bedrovej oblasti. Postupom času začnú dávať zadok, stehno a dolnú časť nohy zodpovedajúcej polovice tela.

Jedným z prvých príznakov paramediánskej hernie je znecitlivenie nohy. Následne sú pozorované reflexy vyblednutia šľachy, ako aj zmena chôdze..

Kruhové alebo difúzne

Je to jeden z najnebezpečnejších typov dorzálnej prietrže, pretože zaberá celý priestor miechového kanálu na úrovni L4 - L5 a vyvoláva bilaterálne neurologické príznaky..

Difúzne kýly sú náchylnejšie k sekvestrácii ako iné. Vyvolávajú závažné zápalové procesy, pri ktorých sú zapojené svaly, väzivo, šľachy a nervy prechádzajúce na úrovni L4 - L5..

Na pozadí pokročilej osteochondrózy sa najčastejšie tvoria kruhové hernie.

Foraminal

Kýla sa nachádza v oblasti prírodných otvorov chrbtice, vytvorených medzi telami susedných stavcov a ich oblúkami. Tieto diery, nazývané foraminálne, sú veľmi úzke a súčasne aj priechod nervov. Preto klíčenie vyčnievania medzistavcových platničiek v nich vedie k okamžitému a závažnému stlačeniu nervových vlákien..

Toto sa okamžite prejavuje silnou bolesťou v postihnutej oblasti aj v bokoch. Bolesť horí v prírode a má tendenciu zosilňovať sa pri kašľaní, smiechu, kýchaní alebo vyprázdňovaní. Takéto kýly môžu byť ťažké diagnostikovať, najmä bez MR..

Príznaky medzistavcovej prietrže L4 - L5

Hlavným prejavom choroby je výskyt bolesti v postihnutom segmente stavcov. Môžu byť trvalé alebo sa môžu vyskytovať pravidelne, byť ostré alebo ťahané a môžu mať aj iný charakter.

Bolesť sa zvyčajne objavuje alebo zhoršuje pri náhlom otočení tela, ohnutí, státí na dlhú dobu, chôdzi alebo fyzickej práci. Zvyčajne ustupujú, keď ležia. Mnoho pacientov tiež poznamenáva, že dolná časť chrbta reaguje na namáhanie počas pohybu čriev.

Druhým testom na prítomnosť kýly L4 - L5 je vzostup rovnej končatiny v polohe na bruchu. Ak je lézia pozorovaná na tejto úrovni, takéto cvičenie povedie k okamžitému výskytu akútnej bolesti a jej odstráneniu po ohnutí zdvihnutej nohy v kolene..

Pri konečne vytvorenej prietrži môže byť na bočné povrchy stehien a dolných končatín spôsobená bolesť, pretože za ich inerváciu sú zodpovedné nervové vlákna umiestnené na tejto úrovni. Často znecitlivia, čo môže ovplyvniť chôdzu. Možno tiež pozorovať:

 • opuch nôh;
 • obmedzenie pohybov v dolnej časti chrbta;
 • zvýšené potenie;
 • suchá koža;
 • slabosť;
 • únava.

Nesmieme zabudnúť na poruchy vegetácie. Pretože oblasť miechy na úrovni 4 a 5 bedrových stavcov je zodpovedná za správne fungovanie prostaty a dolných končatín, môže sa vyskytnúť bolesť v kolenách a nohách, ako aj poruchy močenia, s odchýlkou ​​od normy v stave chrbtice..

Ak prietrž silno stlačí nerv, môžu sa spojiť závažné neurologické príznaky. V takýchto situáciách môže pacient:

 • naraziť na paréziu alebo ochrnutie;
 • atrofia svalov nôh;
 • znížená citlivosť;
 • úplná strata kontroly nad procesom močenia;
 • pretrvávajúca erektilná dysfunkcia.

V závislosti od typu kýly L4 - L5 môžu trpieť obe nohy alebo iba jedna z nich.

Diagnóza choroby

Hlavnou diagnostickou metódou pre medziobratlové kýly L4 - L5 je MRI. Jedná sa o vysoko informatívnu inštrumentálnu štúdiu bezpečnú pre človeka, ktorá vám umožňuje čo najpresnejšie vyhodnotiť stav medzistavcových platničiek..

Tento postup sa môže vykonať v zariadeniach otvoreného a uzavretého typu. Druhá možnosť je výhodnejšia, pretože uzavreté zariadenia majú veľkú silu, čo pozitívne ovplyvňuje informačný obsah štúdie a zrozumiteľnosť výsledného obrázka..

MRI v otvorených zariadeniach je možné vykonať iba vtedy, ak je nemožné vykonať ho v uzavretej miestnosti kvôli strachu pacienta z uzavretých priestorov alebo z iných dôvodov. Takéto zariadenia generujú magnetické pole až 1,2 T.

MRI trvá v priemere 20 minút. Počas tejto doby by si mal pacient udržiavať absolútnu nehybnosť, aby v dôsledku toho boli obrázky čo najjasnejšie. Ak sa náhle počas štúdie cíti nepohodlne, môže kedykoľvek zavolať špecialistu a prerušiť štúdiu kliknutím na špeciálne tlačidlo.

Pacientom je tiež predpísané CT a röntgenové vyšetrenie chrbtice v niekoľkých projekciách. Tieto štúdie sú navrhnuté tak, aby poskytovali informácie o stave kostných štruktúr a polohe stavcov. S ich pomocou je teda možné zistiť sprievodné patológie, často kombinované s medzistavcovými kýlami L4 - L5. Pomocou CT a X-lúčov je možné diagnostikovať nestabilitu stavcov, tvorbu špecifických kostných výčnelkov na okrajoch stavcových telies (osteofytov), ​​stupeň zakrivenia chrbtice a tiež vyhodnotiť výšku diskov..

Hernia disku L4 - L5 bez chirurgického zákroku

Ak sa vyskytnú príznaky kýly L4 - L5, mali by ste okamžite kontaktovať svojho stavovca alebo neurológa. V tomto prípade je vhodné mať k dispozícii výsledky všetkých uskutočnených štúdií, aby už pri prvej konzultácii mohol lekár v plnej miere vyhodnotiť súčasnú situáciu a okamžite predpísať optimálnu liečbu.

Konzervatívne terapeutické sily sa tradične dokážu účinne vysporiadať s väčšinou hernií L4 - L5 s veľkosťou až do 8 mm bez chirurgického zákroku. U každého pacienta je povaha liečby zvolená prísne individuálne, pričom sa berie do úvahy prítomnosť sprievodných chorôb.

Konzervatívna terapia hernie diskov L4 - L5 dáva zvlášť dobré výsledky, keď jej veľkosť nie je väčšia ako 5 až 6 mm.

Bohužiaľ to však v lekárskej praxi nie je bežné. Pacienti už dlhšiu dobu samomedikujú, zastavujú bolesti chrbta masťami alebo tabletami a svoj výskyt pripisujú veku. Majú, samozrejme, čiastočne pravdu, ale také opatrenia len dočasne eliminujú nepohodlie, ktoré spôsobuje, že osoba je zdravotnou starostlivosťou..

Stále vedie obvyklý spôsob života: zdvíhať závažia alebo dlho sedieť pri počítači bez prerušenia. To vedie k zachovaniu negatívneho dopadu na už trpiace disky a k zvýšeniu prietrže.

Liečba je vždy komplexná, čo umožňuje efektívne ovplyvniť nielen samotný problém, ale aj príčiny jeho výskytu. Preto sú pacienti predpisovaní:

 • lieková terapia;
 • manuálna terapia;
 • rehabilitácia;
 • Cvičebná terapia;
 • diéta.

Pri diagnostike medzistavcovej prietrže L4 - L5 sa odporúča optimalizovať fyzickú aktivitu. To znamená, že odmietnite zdvíhať ťažké predmety a pri sedavej práci vstávať a pohybovať sa každú hodinu. Užitočné sú aj nekúpané vonkajšie prechádzky..

Ak má pacient v čase liečby syndróm akútnej bolesti a MRI ukazuje prítomnosť vzdelania s rozmermi väčšími ako 12 mm, odporúča sa hospitalizácia a prísny odpočinok na lôžku..

Drogová terapia

Bez výnimky sú všetkým pacientom, ktorí sa podieľajú na liečbe kýly L4-L5, predpísaná lieková terapia. Jeho cieľom je vyriešiť celý rad problémov v prítomnosti kýly L4 - L5, počnúc elimináciou príznakov choroby a končiac aktiváciou procesov prirodzenej obnovy medzistavcových platničiek. Pacientovi je predpísaný komplex liekov spomedzi predstaviteľov nasledujúcich skupín:

 • NSAID - majú analgetické a protizápalové vlastnosti;
 • kortikosteroidy - majú výrazný protizápalový účinok vstreknutý do epidurálneho priestoru;
 • svalové relaxanciá - odstraňujú svalové kŕče, ktoré často spôsobujú silné bolesti chrbta;
 • psychotropné lieky - významne zvyšujú účinnosť NSAID a svalových relaxancií a tiež prispievajú k zlepšeniu psychoemotačného stavu pacienta, vyčerpaného neustálym bolesťou;
 • Vitamíny B - zlepšujú vedenie nervov a pomáhajú normalizovať fungovanie panvových orgánov trpiacich kompresiou koreňov miechy;
 • chondroprotektory - nasýtiť chrupavkové tkanivo zložkami dôležitými pre jeho účinnú regeneráciu, najmä glukozamínom a chondroitínom;
 • biostimulanty - prispievajú k zvýšeniu intenzity metabolických procesov.

Všetky lieky sa užívajú v kurzoch, ktorých trvanie sa môže líšiť v pomerne širokom rozsahu. Lekár vyberie konkrétne lieky a dávky jednotlivo a tiež opisuje vlastnosti použitia každého z nich. To vám umožní dosiahnuť dobré výsledky a znížiť pravdepodobnosť vedľajších účinkov..

Pri silnej bolesti v zdravotníckom zariadení sa môže vykonať blokáda miechy.

Manuálna terapia

Manuálna terapia sa predpisuje mimo obdobia exacerbácie pre každého pacienta bez významných kontraindikácií. Je to účinný spôsob liečby kýly L4 - L5 bez chirurgického zákroku, pretože najmä ľudské chrbtice a medzistavcové platničky majú prirodzenú schopnosť regenerácie, keď sú na to priaznivé podmienky. Táto myšlienka je základom metódy A. Gritsenka. Umožňuje vám iba vytvoriť pozitívne prostredie pre chrbticu, v ktorom by boli procesy regenerácie najvýraznejšie.

S pomocou tejto jedinečnej autorovej techniky je tiež možné eliminovať potrebu chirurgického zákroku. Manuálny terapeut, ktorý túto metódu úplne zvládol, je schopný eliminovať nervovú kompresiu presnými pohybmi a obnoviť tak možnosť normálneho prechodu bioelektrických impulzov cez ňu..

Gritsenko metóda

Vďaka použitiu Gritsenkovej techniky je preto možné rýchlo odstrániť neurologické príznaky a úplne normalizovať fungovanie panvových orgánov, ktoré tak často trpia prietržom L4 - L5. Väčšina pacientov uvádza zlepšenie po prvom zasadnutí a jeho nárast v budúcnosti. Pozorovali:

 • zmiernenie bolesti v oblasti chrbta, kolien, bokov, členkov a chodidiel;
 • normalizácia močenia;
 • odstránenie opuchu nôh;
 • zvýšená účinnosť bez použitia špecializovaných liekov;
 • zvýšenie adaptačnej kapacity tela;
 • zníženie závažnosti zápalových procesov v prostate, čo je zvlášť dôležité pre mužov s chronickou prostatitídou;
 • zvýšená imunita, a teda zníženie frekvencie prechladnutia.

Táto metóda má 95 patentov a je uznávaná ako vysoko účinný prostriedok boja proti neurologickým poruchám spôsobeným patológiami chrbtice. Zároveň dirigovanie nevyžaduje významné zmeny v životnom štýle. Môžu sa kombinovať s prácou, služobnými cestami a inými dennými aktivitami..

Manuálna terapia má komplexný účinok na organizmus a umožňuje vám nielen efektívne liečiť existujúce choroby a eliminovať existujúce predpoklady rozvoja ďalších. Veď chrbtica je vo veľmi úzkom spojení s prácou každého orgánu ľudského tela, takže najmenšie zmeny v ňom reagujú na zlyhanie príslušných systémov..

Manuálnej terapii však môžu dôverovať iba vysokokvalifikovaní odborníci, ktorí majú nielen špeciálne lekárske vzdelanie, ale aj licenciu na triedy manuálnej terapie. V opačnom prípade hrozí riziko, že pacient nedostane očakávaný výsledok alebo sa stretne s problémom zhoršenia stavu a nutnosti okamžitého chirurgického zákroku..

fyzioterapia

Hlavnou fyzioterapeutickou metódou používanou pri prietrži L4 - L5 je trakčná terapia alebo trakcia chrbtice. Je určený na zväčšenie priestoru medzi stavcami L4 a L5, aby sa eliminoval zvýšený tlak na disk, ktorý medzi nimi prechádza. Vďaka tomu sa nielen zlepšuje priebeh regeneračných procesov, ale znižuje sa aj tlak na nervové korene.

Procedúra sa vykonáva v zdravotníckom zariadení. Potom sa pacientovi zvyčajne odporúča ľahnúť si na dlhšiu dobu a potom si nasadiť ortopedický korzet. Pomôže to udržať účinok dosiahnutý pri trakcii chrbtice..

Pri herniovanom disku L4 - L5 sú tiež zobrazené kurzy:

 • elektroforéza;
 • magnetoterapia;
 • UHF;
 • laserová terapia;
 • ultrazvuková terapia.

Fyzikálna terapia tiež hrá dôležitú úlohu pri liečbe hernie L4 - L5 konzervatívnym spôsobom (bez chirurgického zákroku). Individuálne navrhnutý súbor cvikov pomáha posilňovať svalový korzet, ktorý slúži ako opora chrbtice a podľa toho znižuje zaťaženie chrbtice..

Na začiatku sa pacientom ponúkajú ľahké cvičenia, postupne sa zvyšuje počet opakovaní na optimálnu úroveň a potom sa cvičenia nahrádzajú účinnejšími. Akékoľvek zmeny v komplexe cvičebnej terapie vykonáva iba odborník. Ak si pacient zároveň všimne bolesť, je potrebná druhá konzultácia s lekárom a úprava programu cvičebnej terapie.

diéta

Účelom tejto diéty je normalizovať hmotnosť a poskytnúť telu potrebné látky na obnovenie chrupavkového tkaniva. Preto sa odporúča pacientom prejsť na frakčnú výživu a jesť najmenej 5-6 krát denne, ale v malých dávkach, ako aj obohatiť stravu čerstvou zeleninou, ovocím, želé.

Mastné jedlá, cukrovinky a pekárske výrobky, alkohol sú zakázané. Všeobecne platí, že strava by nemala podstúpiť významné zmeny a veľká časť výrobkov sa môže konzumovať..

komplikácie

Včasný začiatok liečby medziobratlovej kýly L4 - L5 je kľúčom k jej úspechu a odstráneniu rizika komplikácií. Ak nezasiahnete alebo nebudete ignorovať odporúčania lekára, choroba môže viesť k:

 • spinálna stenóza;
 • paréza a ochrnutie dolných končatín;
 • strata kontroly nad procesom močenia;
 • pretrvávajúca impotencia;
 • neplodnosť
 • invalidita.

Preto vám odporúčame, aby ste neodkladali návštevu lekára. V počiatočných štádiách vývoja sa prietrž L4 - L5 hodí dobre na konzervatívnu liečbu a nevedie k vzniku nežiaducich následkov..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Čo je medziobratlová kýla? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Krichevtsov V. L., neurológ so skúsenosťami 30 rokov.Definícia choroby.
Masáž chrbtovou kýlou je účinný fyzioterapeutický zákrok, ktorý je súčasťou povinného programu liečby patologického procesu..Masáž chrbtovou kýlou je účinný fyzioterapeutický zákrok, ktorý je súčasťou povinného programu liečby patologického procesu.
Pri významnom vyčnievaní disku do miechového kanálika môže byť pacientovi ponúknuté chirurgické odstránenie prietrže alebo použitím minimálne invazívnych moderných techník. Laserová liečba medzistavcových prietrží je jednou z metód menej traumatickej intervencie, ktorá sa môže vykonávať na ktorejkoľvek časti chrbtice..