loader

Hlavná

Žalúdok

Príčiny a variácie hernie dorzálneho disku - diagnostika a liečba

Kýly všetkých typov môžu spôsobiť bolestivé príznaky, vážne zhoršenie pohody človeka. Najnebezpečnejšie dorzálne vytesnenie medzistavcovej platničky, sprevádzané mnohými neurogénnymi klinickými prejavmi. Na stretnutie lekára si pacient sťažuje na vysoký krvný tlak, zníženú zrakovú a sluchovú ostrosť, slabosť rúk alebo nôh. Preto okamžite po diagnostikovaní dorzálnej prietrže disku akejkoľvek lokalizácie vertebroológovia a neurológovia začnú konzervatívnu terapiu.

Čo je dorzálna prietrž

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Tvorbe prietrže vždy predchádzalo poškodenie medzistavcových platničiek. V dôsledku trofických porúch strácajú svoju silu a elasticitu, sú hustejšie, rovnejšie a krehkejšie. Dochádza k premiestneniu vláknitého prstenca a potom je narušená jeho integrita, buničité jadro klesne za svoje hranice. Ak disk vyčnieva smerom k miechovému kanálu, vytvorí sa dorzálna hernia.

Táto forma patológie je nebezpečná pre rýchly vývoj komplikácií. Vznikajú v dôsledku porušenia miechových koreňov inervujúcich stavce a vnútorné orgány. Stlačenie miechy, zúženie miechy vedie k závažným neurologickým poruchám.

Príčiny choroby

Hlavným dôvodom vzniku dorzálnej hernie je osteochondróza. Vymieňanie medzistavcových platničiek sa pozoruje približne v 2 až 3 stupňoch priebehu degeneratívnej dystrofickej patológie. Osteochondróza tohto stupňa sa vyznačuje závažnými symptómami, ale s tvorbou herniálneho výčnelku sa jeho intenzita výrazne zvyšuje. Vysunutie medzistavcových platničiek vyvoláva mnoho faktorov:

 • vrodené a získané abnormality chrbtice - kyfóza, lordóza, skolióza, klinovité stavce alebo ich fúzia, lumbarizácia;
 • narušené fungovanie endokrinných žliaz - hypotyreóza, diabetes mellitus;
 • rôzne dysplázie, vrátane bedrových kĺbov;
 • predtým utrpené poranenia miechy - zlomenina, kompresia, poranenie miechy;
 • nadmerná pohybová aktivita alebo sedavý životný štýl.

Dorsálnej hernii predchádza výčnelok. Toto je názov patologického stavu, v ktorom je vláknité jadro umiestnené vo vláknitom kruhu a disk je mierne posunutý smerom k miechovému kanálu. Pri výčnelku sa prietrž môže tvoriť aj jedným trápnym, ostrým pohybom, jediným zdvíhaním ťažkých predmetov, predĺženým pobytom v jednej polohe tela, padaním a podliatinami chrbtice. Pravdepodobnosť dorzálneho posunu sa zvyšuje s nadváhou, nadmerným požívaním alkoholu, fajčením.

Kde sa najčastejšie objavuje

Dorsálna hernia sa vo väčšine prípadov vytvára v tých častiach chrbtice, ktoré sú vystavené maximálnemu statickému a dynamickému zaťaženiu - lumbosakrálnemu a krčnému. Najčastejšie sa identifikujú medzistavcové platničky, ktoré prechádzajú deštruktívnymi a degeneratívnymi zmenami. Kýly sú obvykle lokalizované v bedrových (L3, L4, L5), sakrálnych (S1) a krčných (C5, C6) stavcoch.

Dorsálne posunutie hrudného disku sa diagnostikuje približne u jedného zo štyroch pacientov. Toto usporiadanie herniálneho výčnelku je najvzácnejšie, z dôvodu väčšej stability segmentov v tejto časti chrbtice, ich pripevnenie k rebrám..

Klasifikácia a odrody

Dorsálne posunutie diskov sa klasifikuje v závislosti od miesta a smeru vyčnievania vláknitého prstenca. Takéto rozdelenie patológií vám umožňuje rýchlo určiť taktiku liečby a začať liečbu. Celkovo sa rozlišuje päť typov dorzálnej prietrže.

Typ dorzálnej prietržecharakteristika
difúznuIntegrita vláknitého kruhu ešte nebola porušená, pozoruje sa však jeho delaminácia. K opuchu disku dochádza v ľubovoľnom smere. Najnebezpečnejšou možnosťou je difúzne vydutie vo vnútri miechového kanála a kompresia miechy. Najčastejšie sa taká kýla vytvára v krčnej a lumbosakrálnej chrbtici.
prostrednýVýbežok sa vytvára v strede tela stavcov vpredu alebo zozadu. Pri zväčšovaní jeho veľkosti existuje riziko jednostrannej alebo obojstrannej kompresie miechy a sekvestrácie disku, keď spadnuté vláknité jadro visí ako kvapka mimo medzistavcovej trhliny. Mediálna dorzálna prietrž často vyvoláva paréziu, zníženú citlivosť
ParamedianníDisk je posunutý na jednu stranu miechového kanála. Opuch je zvyčajne lokalizovaný v krčnej alebo bedrovej chrbtici, čo spôsobuje skoliózu, zhoršené držanie tela a chôdzu
Mediálny záchranárCelulózne jadro vyčnieva laterálne vzhľadom na os miechy. Toto posunutie disku vedie k vzniku mnohých neurologických porúch, vrátane straty funkcie
ForaminalToto je meno patologického stavu, pri ktorom vláknité jadro vyčnieva smerom k miechovému kanálu a odchyľuje sa doprava alebo doľava. Hrudná kosť, dokonca malej veľkosti, vedie k závažnému porušeniu koreňov miechy, k rozvoju akútnej bolesti

Príznaky choroby

Na rozdiel od iných typov prietrží sa dorzálne posunutie medzistavcových platní môže klinicky prejaviť v skorých štádiách. Hlavným príznakom je pretrvávajúca alebo epizodická bolesť chrbta, ktorej intenzita sa zvyšuje pohybom. Ak osoba nehľadá lekársku pomoc, zväčšuje sa prietrž. Korene miechy sa porušujú aj pri statickom zaťažení a bolesť sa vyskytuje v pokoji. Svalovo-tonické napätie vyvoláva zvýšenie bolesti v oblasti tvorby prietrže.

Mobilita je spôsobená svalovými kŕčmi, pričom osoba, ktorá si telo núti, je obmedzená. Úmyselne nevykonáva pohyby (ohyby, zákruty), aby zabránil výskytu bolesti. Neustále očakávanie jeho vzhľadu negatívne ovplyvňuje psycho-emocionálny stav človeka. Stáva sa podráždeným, nervóznym a pri poruchách spánku - letargickým, letargickým.

V bedrovej časti: L4-L5, L5-S1

Najvýraznejšia klinika sa pozoruje pri dorzálnom posunutí bedrových diskov. V ktoromkoľvek štádiu tvorby prietrže sa môžu vyskytnúť príznaky bedrovej kosti („bolesti chrbta“) - akútne bolesti, ktoré človeka doslova paralyzujú. Na vyrovnanie, na lôžko alebo na zem potrebuje pacient pomoc zvonku.

Situáciu zhoršuje neustále napätie kostrových svalov. Bolesť nie je lokalizovaná iba v bedrovej oblasti, ale šíri sa do bedier, zadku a slabiny. Citlivosť dolných končatín je narušená, objavujú sa spontánne pálivé pocity, mravenčenie, plazivosť.

Postup patológie spôsobuje vážne poruchy inervácie. Funkčná aktivita panvových orgánov je znížená - vyskytujú sa problémy s vyprázdňovaním čriev a močového mechúra. A pri stálej silnej kompresii citlivých nervových zakončení dochádza k fekálnej inkontinencii moču.

V krčnej oblasti: C5, C6, C7

Najväčší počet neurologických porúch je pozorovaný pri tvorbe dorzálnej hernie v krčnej chrbtici. Pretože patológia postupuje pomerne rýchlo, okamžite po vývoji syndrómu stabilnej bolesti sa objavujú prvé príznaky nedostatku kyslíka v niektorých častiach mozgu. Hypoxia vyvoláva kompresiu vytlačeným diskom stavcovej tepny. Prostredníctvom týchto krvných ciev vstupujú živiny a kyslík do mozgových buniek. Na pozadí ich akútneho nedostatku sú príznaky krčnej dorzálnej hernie:

 • závraty, zhoršená koordinácia pohybov, ktoré môžu spôsobiť nebezpečné pády;
 • strata sluchu, hučanie v ušiach;
 • znížená zraková ostrosť, vzhľad múch, farebných škvŕn a kruhov, zdvojnásobenie predmetov pred očami;
 • bolesti hlavy podobné migrénam.

Bolesť zo zadnej časti krku vyžaruje na plecia, predlaktia, hornú časť chrbta a hrudník. Zúženie miechy vedie k zhoršeniu pocitu rúk, ich znecitlivenia, svalovej slabosti.

V oblasti hrudníka

Dorsálna prietrž vytvorená v hrudnej oblasti vedie k rozvoju medzirestálnej neuralgie. Toto je názov porážky medzirebrových nervov, ktorá je sprevádzaná akútnymi, prenikavými bolesťami. Horia, strieľajú a rýchlo sa šíria z poškodených stavcov do segmentov hrudnej kosti..

Patológia tejto lokalizácie je charakterizovaná „odrazenou“ bolesťou. Ak dôjde k narušeniu miechy, inervácia je narušená, prenos nervových impulzov je prerušený. Bolesť sa často vyskytuje v obličkách, pečeni, žalúdku, čo sťažuje diagnózu.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Postupne sa do patológie zapájajú vnútorné orgány. V niektorých prípadoch sú zaznamenané poruchy dýchania, objavenie sa dýchania, kóma v krku a neproduktívny suchý kašeľ. Na EKG sa pozorujú časté extrasystoly, charakteristické znaky sínusovej tachykardie. Z gastrointestinálneho traktu sú dyspeptické poruchy, enzýmová nedostatočnosť pankreasu, ťažkosti s prehĺtaním.

Diagnostické metódy

Počiatočná diagnóza sa vykonáva na základe externého vyšetrenia pacienta, jeho sťažností, anamnézy. Na posúdenie citlivosti a / alebo sily svalov sa vykonáva množstvo funkčných testov. Dorsálna hernia sa dá zistiť pomocou MRI. Na získaných obrázkoch je viditeľná jeho poloha, tvar a veľkosť.

Rádiografia je informatívna iba pri určovaní príčiny diskov. Štúdia umožňuje identifikovať osteochondrózu, predchádzajúce zranenia, vrodené a získané vývojové abnormality.

Kontrastná myelografia sa vykonáva, ak má pacient kontraindikácie na MRI alebo CT. Ak máte podozrenie na vývoj vertebrálneho arteriálneho syndrómu, reoencefalografie, predpísala sa ultrazvuková dopplerografia stavcových tepien. Pri diagnóze hrudnej dorzálnej hernie sa používa EKG, prehľadový röntgen OGC (prehľadný obrázok hrudníka), gastroskopia..

Liečba dorzálnej disk prietrže

Na konzervatívnu liečbu dobre reagujú nekomplikované dorzálne hernie. Cvičí sa integrovaný prístup k liečbe - pri užívaní liekov, vykonávaní masáží a fyzioterapii, cvičebnej terapii. Od prvých dní liečby sú pacienti nosení na ortopedických pomôckach: mäkké obväzy, elastické korzety s pevnými vložkami, Shantsov golier. Ich použitie pomáha znižovať intenzitu bolesti obmedzením pohybov a stabilizáciou stavcov.

Liečba prebieha doma. Pri zhoršení príznakov by mal pacient pozorovať odpočinok po dobu 2 až 3 dní. Hospitalizácia je potrebná iba pre bolesť, ktorú nemožno odstrániť užívaním tabliet, čo je výrazné zhoršenie pohody.

Konzervatívna terapia

Ak dôjde k porušeniu herniového výčnelku chrbtice, vznikne akútna bolesť, ktorá sa odstráni lekárskou blokádou. Glukokortikosteroidy (Diprospan, Phlosterone, Triamcinolone) sa zavádzajú do oblasti dislokovaných diskov v kombinácii s lidokaínom alebo novokaínom..

Hormonálne lieky majú silný analgetický účinok, sú však toxické pre chrupavku a kostné tkanivo. Preto sú následne nahradené nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID) vo forme injekčných roztokov:

Po úľave od akútnej bolesti sa NSAID používajú v tabletách - ibuprofén, nimesulid, ortofén, ketorolak, celekoxib. Pri liečbe dorzálnych hernií sa používajú lieky rôznych klinických a farmakologických skupín: lieky na zlepšenie krvného obehu, svalové relaxanciá, vitamíny, nootropiká, stimulanty regenerácie chrupavkových tkanív, antispasmodiká, narkotiká a narkotiká. Pacientom sa často predpisujú trankvilizéry, antidepresíva, sedatíva na normalizáciu psychoemotačného stavu..

Po dosiahnutí stabilnej remisie je možné pomocou vonkajších prostriedkov zbaviť slabého ťahania, bolesti a stlačovania bolestivých pocitov. Jedná sa o masti s otepľovacím účinkom (Kapsikam, Finalgon, Viprosal), gély s NSAID (Voltaren, Nise, Fastum, Nurofen)..

Chirurgický zákrok

S neúčinnosťou konzervatívnej liečby sa chirurgia vykonáva niekoľko mesiacov. Indikácie pre jeho implementáciu sú komplikácie, ktoré sa objavili: silná kompresia vertebrálnej artérie, sprevádzaná prechodnými ischemickými záchvatmi, diskogénna myelopatia, bolesť, fatálna medikácia, rýchle zväčšenie herniálnej výčnelky.

Microdisectomy

Mikrodisektómia je odstránenie medzistavcových platničiek spolu s herniálnym výstupkom pomocou mikrochirurgických nástrojov. Chirurgická intervencia je indikovaná u pacientov s pretrvávajúcou bolesťou po dobu 6 až 12 týždňov. Mikrodisektómia v počiatočných štádiách vývoja patológie je najúčinnejšia, až kým nenastanú nezvratné degeneratívne zmeny v mieche a jej koreňoch. Absolútnou indikáciou chirurgického zákroku je syndróm konského chvosta, ktorý sa prejavuje panvovými poruchami, znecitlivením perineu a inými závažnými neurologickými klinickými prejavmi..

Endoskopická discektómia

Toto je najmenej traumatický typ chirurgického zákroku, ktorý sa používa na odstránenie dorzálnej prietrže v ktorejkoľvek časti chrbtice. Počas operácie nie je narušená integrita kostných štruktúr a aparátu väziva-šľachy postihnutých stavcových segmentov. Obmedzenia endoskopickej dysektómie sú stenóza miechového kanála, sekvestrácia medzistavcových platničiek a veľká herniálna vyčnievanie. Tento typ chirurgického zákroku sa najčastejšie používa na diagnostiku malej dorzálnej prietrže v počiatočnom štádiu tvorby..

laminektomie

Pri vykonávaní laminektómie sa odstránia stavcové oblúky obmedzujúce miechový kanál. To prispieva k rozširovaniu jeho dutiny, k eliminácii kompresie koreňov miechy a krvných ciev. Ak je miechový kanál zúžený na značnú dĺžku, vykoná sa odstránenie oblúkov niekoľkých stavcov naraz. Nedávno sa laminektómia používala čoraz menej, najmä keď sa vykonáva na zabezpečenie chirurgického prístupu. Hlavným dôvodom tohto obmedzenia je zavedenie metód minimálne invazívnej endoskopie a punkcie.

Možné komplikácie

Najčastejšie diagnostikovanou komplikáciou dorzálnej stavcovej prietrže je radiálny syndróm, ktorý sa vyskytuje v dôsledku kompresie miechového nervu. V počiatočnom štádiu sa prejavuje bolesťou a potom je tu znížená citlivosť, svalová slabosť a atrofia.

Pri zúžení miechy je možné vytvoriť diskogénnu myelopatiu. Funkcie motora sú narušené, vyvíja sa periférna paréza.

Profylaxia medzistavcovej prietrže

Pravidelné cvičenia fyzioterapie a gymnastiky pomôžu zabrániť tvorbe dorzálneho výčnelku. V dôsledku denného tréningu sa posilňuje korzet chrbtového svalu, ktorý spoľahlivo stabilizuje disky. Neurológovia a vertebroológovia odporúčajú prestať fajčiť, brať vitamíny s minerálmi a vrátane čerstvého ovocia a zeleniny.

Podobné články

Ako zabudnúť na bolesť kĺbov?

 • Bolesť kĺbov obmedzuje váš pohyb a celý život...
 • Bojíte sa nepohodlia, drvenia a systematickej bolesti...
 • Možno ste vyskúšali veľa liekov, krémov a mastí...
 • Ale súdiac podľa toho, že čítate tieto riadky, veľmi vám nepomohli...

Ortopéd Valentin Dikul však tvrdí, že existuje skutočne účinný liek na bolesť kĺbov! Prečítajte si viac >>>

Dorsálna prietrž medzistavcových platničiek

Dorsálna hernia je výčnelok deformovaných prvkov medzistavcového disku (vláknitý kruh, jadro) priamo v smere k miechovému kanálu. Tento variant patológie je najnebezpečnejší zo všetkých, pretože dochádza k traumatizácii nervových koreňov vyskytujúcich sa v bezprostrednej blízkosti miechy..

Funkcie choroby

 1. Má prísne strednú polohu vzhľadom na os stavcov (presne v strede)..
 2. Môže sa vyskytnúť na akejkoľvek úrovni chrbtice, ale častejšie na úrovni L5 S1 (bedrovej)..
 3. Môže spôsobiť výrazné zúženie miechy, čo vedie k vzniku závažného stavu - syndrómu cauda equina.
 4. Prvé príznaky sa môžu vyskytnúť v orgánoch a tkanivách inervovaných stlačeným nervom. Tento jav je zvlášť zrejmý, keď sú postihnuté krčné a hrudné oblasti (brnenie a znecitlivenie končatín, zvonenie v ušiach a strata ostrosti zraku)..
 5. Neexistujú typické a klasické prejavy prietrže a pri prítomnosti sprievodných difúznych ochorení chrbtice sa pri diferenciálnej diagnostike vyskytujú určité ťažkosti..

Neexistuje jednotná klasifikácia hernií (delená úrovňou výskytu, stupňom poškodenia medzistavcových platničiek). V závislosti od fázy sa stanoví špecifický typ prietrže a ďalšia taktika liečby.

príčiny

Príčiny dorzálnych hernií lumbálneho disku a hernií iných oddelení:

Dysplazia lumbosakrálnej chrbtice

Týka sa vrodených chorôb, ktoré sú spojené s narušeným vývojom svalovo-väzivového aparátu a chrupavky, čo má za následok zmenu tvaru stavcov (chrbtový výčnelok)..

V tomto prípade môže byť patológia výsledkom dlhého degeneratívneho dystrofického procesu a môže sa vyskytnúť súbežne s ňou..

V tomto prípade dôjde k akútnemu výčnelku hernie v dôsledku prudkého porušenia medzistavcovej oblasti (zlomeniny alebo trhliny). Zvyčajne to vyžaduje pohotovostnú chirurgickú liečbu.

Infekčné procesy v kostiach (chronická osteomyelitída, tuberkulóza)

Dlhodobé infekčné procesy spôsobujú, že kostné štruktúry sú zvnútra krehké a často duté. Pri malých zaťaženiach dochádza k zlomeninám alebo posunu stavcov pri tvorbe herniálneho výčnelku.

Dlhé intenzívne zaťaženie

Hlavné zaťaženie pripadá na bedrovú chrbticu, a teda vysokú frekvenciu rozvoja patológie v tejto oblasti. Táto kategória zahŕňa športovcov, sťahováky.

Medzi faktory prispievajúce k výskytu prietrže patria:

 1. Skolióza 3 až 4 stupne. Pri významnom posunutí stavcov vzhľadom na os (viac ako 30 stupňov) môžu vzniknúť priaznivé podmienky pre herniálny výčnelok..
 2. Poruchy metabolizmu (obezita). To vedie k podvýžive tkanív a zvýšenému zaťaženiu chrbtice.
 3. Zmeny kostí a chrupavky súvisiace s vekom. Prirodzené procesy riedenia kostí v dôsledku postupného vylúhovania vápnika a fosforu. Z tohto dôvodu, ako profylaxia javov osteoporózy u starších ľudí, je indikovaný priebeh liečby vitamínmi a minerálmi každých šesť mesiacov..
 4. Málo cvičenia. Na patológiu sú obzvlášť náchylní ľudia, ktorých povolanie je spojené s dlhodobým sedením (vodiči, účtovníci atď.).
 5. Dedičnosť. Nedostatok klinických štúdií na presné určenie vzťahu.

príznaky

Dorsálne mediálne kýly majú hlavne radikálne symptómy av menšej miere lokálne. Charakteristické syndrómy:

 1. Syndróm bolesti. Môže byť lokalizovaná priamo v postihnutom segmente alebo ožarovaná do okolitých oblastí. Bolesť sa zvyšuje s rastom a ničením herniálneho výčnelku Keď deformované časti disku vystupujú do dutiny miechového kanála, intenzívna bolesť môže vyvolať šokový stav..
 2. Porušenie motorickej funkcie v súvislosti s narušením inervácie a reflexného svalového kŕče. Objem aktívnych a pasívnych pohybov je výrazne obmedzený..
 3. Porušenie všetkých typov citlivosti (proprioceptívne, bolesť, teplota, interoceptívne). Pretože vypadáva radikálny segment inervácie, citlivosť sa stráca v celej zóne (horné končatiny, dolné končatiny, brucho, perineum, vnútorné orgány)..
 4. Radikulárny syndróm je spojený s poruchou funkcie brušnej alebo hrudnej dutiny, ako aj panvovej dutiny (v závislosti od konkrétnej úrovne poškodenia)..
 5. Myelopatický syndróm. U pacientov s ťažkým dystrofickým procesom vzniká ako druh komplikácie. Tvorí sa zúžením lúmenu miechového kanála a je kombináciou dolnej paraparézy, ochabnutia ochabnutia v rukách a porúch citlivých na vedenie.

Okrem toho sa môžu vyskytnúť poruchy koordinácie, parestézia, prolaps hlbokej citlivosti a dysfunkcia panvových orgánov..

diagnostika

Pri dorzálnej difúznej hernii disku sú zobrazené rovnaké diagnostické opatrenia ako pri iných typoch hernií. Diagnostika zahŕňa nasledujúce metódy:

 1. Konzultácie s neurochirurgom a neurológom (zbierka sťažností, anamnéza, fyzikálne vyšetrenie).
 2. Spondylografia (rádiografia chrbtice). Nepriame indikátory prietrže sa považujú za zníženie medzistavcového priestoru, zväčšenie bočných plôch stavcov, príznaky osifikácie kĺbových plôch, zúženie chrbtového kanála, nestabilitu stavcov.
 3. MRI Umožňuje vám presne určiť fázu procesu (výčnelok, prolaps, sekvestrácia) a tiež určiť špecifickú lokalizáciu herniového výčnelku (laterálna, stredná, laterálna, paramediánska). Používa sa na diferenciálnu diagnostiku v prípade osteofytov a výčnelkov disku (osteofyt má intenzívnejší signál ako obsah herniálneho výčnelku)..
 4. CT Optimálne vykazuje ischemické lézie miechy a umožňuje detekovať zúženie miechy.

liečba

Liečba kýly začína konzervatívnymi opatreniami. Menej ako 20% pacientov vyžaduje operáciu.

Konzervatívna terapia

Lieky zahŕňajú:

 • lieky proti bolesti - s cieľom tlmiť bolesť (nie úplne zmierniť bolesť);
 • nesteroidné protizápalové lieky a chondroprotektory - používajú sa na prevenciu zápalových a degeneratívnych javov;
 • svalové relaxanciá - na zmiernenie lokálneho svalového kŕče;
 • blokády (prokaín a lidokaín) - umožňujú takmer úplne zastaviť bolesť, sú však vystavené vysokému riziku komplikácií.

Ako doplnok k hlavnej liečbe sa používajú mechanické metódy (fyzioterapia, cvičebná terapia, masáž)..

chirurgia

Chirurgická liečba je indikovaná iba pri veľkých prietržiach a pri absencii pozitívnej dynamiky pri aplikácii rôznych kombinácií konzervatívnych metód. Najčastejšie sa vykonáva v endotracheálnej anestézii.

Najlepšia voľba pre dorzálne prietrže poskytuje široký prístup do ktorejkoľvek časti postihnutého kĺbu. Vykonáva sa pomocou špičkových zariadení a má vysokú účinnosť. Priemerná pooperačná doba je 5 dní. V pooperačnom období je znázornené nosenie špeciálnych ortopedických korzetov..

Táto technika sa podobá predchádzajúcej a tiež vám umožňuje odstrániť takmer každú prietrž. Rozdiel je v tom, že neexistuje široký prístup (operácia sa vykonáva pomocou malej punkcie, do ktorej je vložený endoskop). Menej traumatická možnosť liečby s pooperačným obdobím 3 až 4 dni.

Perkutánna endoskopická bedrová discektómia

Možnosť odstránenia prietrže s bedrovým usporiadaním. Má väčší zoznam prístupov (intralaminárny, posterolaterálny a transforaminálny), čo poskytuje určitú mobilitu chirurgického poľa. Najlepšia metóda pre nezmenené prietrže. Nie je vhodné na sekvestráciu.

Po každom chirurgickom zákroku je potrebný dlhý (až 3 mesačný) liečebný cyklus.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Čo je stredná kýla chrbtice

Počas celého života väčšina ľudí pociťuje bolesť chrbta a dolnej končatiny. Bolestivé pocity sú akútne alebo boľavé v prírode. Niekedy sa takéto príznaky vyvinú po náročnom pracovnom dni v dôsledku silného zaťaženia chrbta a svalovej slabosti. Ak ale bolesť po odpočinku nezmizne a stav osoby sa zhorší, naznačuje to vývoj závažných patologických procesov chrbtice..

Jednou z najbežnejších chorôb pohybového aparátu je paramediánska hernia. Pretože bedrová oblasť je najcitlivejšia na stres, častejšie sa v bedrovej oblasti tvorí prietrž s léziami medzistavcových platničiek l5 s1 alebo l4 l5. Bez včasnej diagnostiky a liečby môže viesť ku kompresii miechy ak rozvoju závažných symptómov, ako sú pretrvávajúce poruchy motorickej funkcie, narušené štruktúry trofických tkanív a inkontinencia moču..

Čo to je

Paramediálna kýla (paramedián) sa týka degeneratívnych procesov miechy a vyznačuje sa prasknutím vláknitého prstenca medzistavcových platní s následným uvoľnením buničitého jadra..

Vertebrálny stĺp pozostáva z 33 stavcov, medzi ktorými sú fibrokartilaginózne doštičky s želatínovým jadrom v strede. Medzistavcový disk plní nasledujúce funkcie: pôsobí ako tlmič nárazov, zúčastňuje sa na pohyblivosti chrbtice, zvyšuje odolnosť chrbtice proti stresu. Bedrová oblasť je vystavená najväčšiemu tlaku, s vekom, chrupavkovou vrstvou a opotrebovaním stavcov, ich výkonnosť klesá. V priebehu času to vedie k prasknutiu vláknitej membrány a výstupu z želatínového jadra.

Výsledný výčnelok vedie ku kompresii miechy a koreňov nervov, čo vyvoláva vývoj neurologických symptómov a silnú neúnosnú bolesť. S progresiou choroby pacient čiastočne alebo úplne stráca pracovnú kapacitu, vážne následky môžu viesť k invalidite.

Druhy paramediánskej kýly

Existujú rôzne typy paramediálnych hernií, ktorých klasifikácia závisí od toho, ktorým smerom sa disk posunul. Kýla sa vyskytuje častejšie medzi stavcami l5 s1, l4 l5 u mládeže u športovcov aj u starších ľudí. Je to kvôli zvýšenému zaťaženiu dolnej časti chrbta, v dôsledku čoho sa chrupavková vrstva a samotné stavce stávajú zraniteľnejšie voči rozvoju degeneratívnych procesov..

Hederiované disky Paramedian sú:

 1. Dorsal, tiež nazývaný zadný medián: patologická formácia je nasmerovaná do lúmenu miechového kanála a je umiestnená v strede vláknitého prstenca. Tento typ prietrže zahŕňa hederiaciu paramediánskej hernie disku 14 l5: ľavostranná a pravostranná. Dorsálna hernia tiež zahrnuje stredne-paramediánsku herníciu disku 15 s1, v ktorej sa výstupok vyskytuje v oblasti medzistavcového kanála, ďaleko od stredovej čiary chrbtice alebo v strede. Klinické príznaky sa mierne líšia, takže pri ľavostranných a pravostranných léziách môžu príznaky choroby chýbať alebo sa môžu javiť letargicky. V iných prípadoch je pacient mučený silnou bolesťou, ktorú nemožno tolerovať..
 2. Bočná prietrž - výstup jadra nastáva blízko stredovej línie vláknitého prstenca. Odsadenie je umiestnené smerom k foraminálnej diere. Závažnosť symptomatických prejavov závisí od intenzity kompresie nervových koreňov.
 3. Sekvestrovaná forma - označuje zadnú prietrž, ktorá sa vyznačuje úplným prienikom uvoľneného jadra do miechového kanála. Prvé príznaky chýbajú, s rozšírením patologického procesu sú príznaky, ktorých závažnosť závisí od veľkosti vyčnievania a stlačenia nervov..
 4. Foraminálna kýla - zahŕňa tvorbu výčnelku v oblasti výstupu nervových koreňov z miechového kanála. Záchranca-foraminálna kýla dáva osobe veľa nepohodlia, najmä silnej bolesti. Pri diagnostike foraminálnych druhov sa vykonáva chirurgická liečba, konzervatívne metódy neprinášajú pozitívny účinok.

príčiny

Hernia disku záchranca je detekovaná takmer u 75% pacientov s patológiou chrbtice a predstavuje najväčšie riziko pre zdravie a život pacienta v dôsledku kompresie nervových koreňov a možného poškodenia miechy..

Hlavné príčiny patológie sú:

 • osteochondróza (degeneratívne zmeny v chrupavke);
 • systémové ochorenia spojivového tkaniva postihujúce hlavne malé kĺby (ankylozujúca spondylitída, reumatoidná artritída);
 • poranenia chrbta;
 • zakrivenie chrbtice;
 • vrodené anomálie chrbtice;
 • nadváha;
 • ťažké športy s konštantnou hmotnosťou;
 • nedostatok fosforu a vápnika v tele;
 • zníženie výšky diskov v prípade porušenia ich výživy a dehydratácie
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • genetická predispozícia.

príznaky

Symptomatické prejavy sa môžu líšiť v závislosti od umiestnenia útvaru, jeho veľkosti a stupňa tlaku na miechový kanál. Na začiatku vývoja patologických procesov sa paramediánska kýla disku prejavuje slabo prejavenými pocitmi bolesti v postihnutej časti chrbta. S rozvojom choroby sa symptómy zosilňujú, vážnejšie poruchy ďalších orgánov a systémov sa spájajú.

Výčnelok medzistavcovej platničky sa prejavuje nasledujúcimi príznakmi:

 • bolestivé pocity sa vyvíjajú v postihnutom chrbte, spočiatku mierne, ale s progresiou patológie sa bolesť zosilňuje a neprestáva sama o sebe, až po užití protizápalových liekov proti bolesti;
  citlivosť kože na vonkajšie dráždivé látky klesá;
 • vyvíja sa svalová slabosť;
 • kŕče na nohách z prietrže;
 • u mužov s dlhodobým sedením sa vyskytuje necitlivosť mieška;
 • spontánne močenie;
 • fekálna inkontinencia;
 • s progresiou degeneratívnych procesov sa bolesť šíri do dolných končatín až po prsty a chodidlá;
 • čiastočné zníženie reflexov šľachy;
 • znížená mužská potencia.

diagnostika

Dôležitým krokom pri výbere terapeutických opatrení je diagnostika patológie. Vyšetrenie vám umožňuje stanoviť konečnú diagnózu, zistiť presnú polohu prietrže, jej veľkosť a stupeň kompresie miechového kanála.

 • výsluch pacienta (lekár zistí, za akých okolností sa vyskytli príznaky, aké sú súvisiace patológie atď.);
 • vyšetrenie a pocit pacienta;
 • ultrazvuk
 • Röntgenová metóda výskumu;
 • CT alebo MRI.

Pomocou inštrumentálnych diagnostických metód je možné určiť stupeň rozvoja choroby a určiť, aký typ kýly patrí. Vykonáva sa aj diferenciálna diagnostika, aby sa vylúčili iné choroby chrbta a chrbtice, najmä rakovinové nádory..

Ako liečiť

Vývoj paramediálnej kýly vyvoláva výskyt netolerovateľných bolestí. Preto je prvá pomoc zameraná na zastavenie syndrómu bolesti a na zmiernenie stavu pacienta. V počiatočnom štádiu sa s miernym výstupkom používajú konzervatívne metódy liečby, ktoré pozostávajú z užívania liekov a fyzioterapeutických metód..

Akútne a subakútne formy choroby si vyžadujú hospitalizáciu na lôžkovej jednotke a vymenovanie trojdňového lôžka. Pacienti s chorobami chrbtice musia na spánok a odpočinok používať špeciálne ortopedické matrace alebo tvrdé povrchy. Tým sa významne zníži zaťaženie stavcov a zlepší sa pohodu. Na odstránenie syndrómu bolesti sa používajú aj studené a teplé obklady..

Na liečenie patológie je predpísaná lieková terapia:

 • na zmiernenie akútnej bolesti, ktorú nemožno odstrániť pomocou liekov proti bolesti, sa blokáda postihnutej chrbtice vykonáva pomocou analgetík v kombinácii s hormonálnymi liekmi (najčastejšie sa používa kombinácia lidokaínu s dexametazónom);
 • protizápalové lieky (Ibuprofen, Diclofenac);
 • diuretiká na zmiernenie opuchov (Furosemid, Hypothiazid);
 • svalové relaxanciá na zmiernenie svalového kŕče (Midokalm);
 • komplexy vitamínov a minerálov so zvýšeným obsahom vitamínu B;
 • narkotiká (Baralgin, Dicloberl) a narkotiká (kodeín, Tramadol) analgetiká.

Na zníženie zaťaženia postihnutej časti chrbta sa používajú špeciálne metódy:

 • na zmiernenie bedrovej bolesti pomocou hernie disku l5 s1, l4 l5 sa používa trakcia chrbtice;
 • na zmiernenie napätia z krčnej chrbtice sa používa špeciálny fixačný golier na znehybnenie krku.

Herniacia paramediánskeho disku v raných štádiách sa dobre darí fyzioterapeutickej liečbe. Na tento účel sú predpísané terapeutické masáže, gymnastické cvičenia, manuálna terapia, ultrazvuk, elektroforéza, magnetoterapia. V štádiu remisie sa dosahujú vysoké pozitívne výsledky kúpeľnou liečbou.

V prípade absencie pozitívnej dynamiky do 4 mesiacov od liečby, zhoršenia stavu pacienta a pridania výrazných neurologických príznakov sa používa chirurgický zákrok. Počas operácie sa vykonáva čiastočné alebo úplné odstránenie medzistavcových platničiek a výmena za implantáty.

Chirurgická liečba je celkom účinná, akékoľvek chirurgické zákroky na chrbtici však môžu narušiť jej normálne fungovanie a spôsobiť vážne následky..

Pooperačná rehabilitácia

Po operácii potrebuje pacient úplný odpočinok. Je potrebné obmedziť akékoľvek náhle pohyby, najskôr znížiť fyzickú aktivitu, zabezpečiť nosenie podporného korzetu. Pacient musí tráviť viac času v polohe na chrbte pomocou ortopedickej matrace. Odporúča sa, aby sa ľudia, ktorých profesionálne činnosti sú spojené s dlhodobým sedením pri počítači, vrátili do práce najskôr mesiac po operácii. Obdobie regenerácie spočíva v použití terapeutických masáží a telesnej výchovy, fyzioterapie a plávania. Viac o rehabilitácii po operácii si môžete prečítať tu..

Osobitná pozornosť sa venuje aj správnej výžive s dostatočným množstvom vitamínov a minerálov (čerstvá zelenina, ovocie, bobule, tvaroh, mlieko, tvrdé syry), ako aj zvýšeniu pitného režimu na 2 litre. voda za deň.

Vývoj prietrže je často spájaný so vzpieraním alebo sedavým životným štýlom, čo vedie k zvýšenému zaťaženiu stavcov a oslabeniu chrbtových svalov. Keď sa objavia prvé príznaky, je načase kontaktovať kvalifikovaného odborníka s úzkym profilom - vertebroológa a neuropatológa. Po konečnej diagnóze môže lekár predpísať najúčinnejšiu liečbu individuálne v každom jednotlivom prípade..

Kardiansky disk hernia

Mnoho ľudí pravidelne pociťuje bolesť chrbta a končatín..

V niektorých prípadoch však takéto prejavy naznačujú vážne odchýlky, z ktorých jedna je paramediánska hernia disku L4 alebo L5-S1. Aby sa predišlo nebezpečným patológiám, liečba by sa mala začať čo najskôr.

príčiny

Túto odchýlku vyvoláva niekoľko faktorov:

 1. Procesy súvisiace s vekom v chrupavkovom tkanive chrbtice. Tento faktor vyvoláva výčnelok a prasknutie vláknitého prstenca. Výsledkom týchto procesov je herniálny výčnelok akejkoľvek časti chrbtice. Často trpí oblasť C5-C6.
 2. Traumatické zranenia, zdvíhanie ťažkých predmetov, skákanie z výšky. Všetky tieto faktory negatívne ovplyvňujú medzistavcové platničky, čo vyvoláva oslabenie vláknitých vlákien.
 3. Degeneratívne procesy na pozadí dlhodobej prítomnosti osteochondrózy. Je to také ochorenie, ktoré často vedie k vytvoreniu kýly medziobratlového disku. V tomto prípade je poškodenie hrudnej oblasti mimoriadne zriedkavé. Táto porucha zvyčajne postihuje krk a dolnú časť chrbta..

klasifikácia

Kýly paramediánov môžu mať rôzne typy - všetko záleží na ich umiestnení. Pretože disky sú zosilnené väzivovým aparátom na prednej a zadnej strane, výstupok vo väčšine prípadov ovplyvňuje bočné oddelenia. V zriedkavých prípadoch je výčnelok v stredovej línii a vydutý.
V závislosti od lokalizácie môže útvar ovplyvniť rôzne stavce - L5-S1, C5, C6, C7. Lekári okrem toho rozlišujú tieto typy prietržnej kýly:

Naši čitatelia odporúčajú

Na prevenciu a liečbu HERNIA používa náš pravidelný čitateľ nechirurgickú metódu liečby, ktorá si získava na popularite a ktorú odporúčajú poprední nemeckí a izraelskí ortopédovia. Po dôkladnom preštudovaní sme sa rozhodli vám ju venovať.

 1. Zadné alebo chrbtové. Táto kategória zahŕňa herniation disku na pravej a ľavej strane. Zahŕňa to aj herniáciu mediánu stredného záchranára. V tomto prípade je výstupok umiestnený v smere miechového kanála.
  Dorsálna hernia vyvoláva rôzne príznaky - závisí od stupňa kompresie miechy. Zadná kýla s pravou alebo ľavou rukou môže byť asymptomatická. Dorzálna hernia je niekedy sprevádzaná klinickým obrazom úplnej kompresie.
 2. Laterálna. V tomto prípade je výstupok umiestnený v smere medzistavcovej foramen. Príznaky sú ovplyvnené závažnosťou kompresie nervových koreňov.
 3. Oddelený. Tento výčnelok sa považuje za druh zadnej kýly. Vyskytuje sa s úplnou stratou časti disku do miechy. Sekundovaná kýla môže mať rôzne príznaky - záleží na veľkosti sekvestrácie a úrovni kompresie miechy.
 4. Foraminal. Tento typ prietrže sa vytvára v oblasti malého otvoru, cez ktorý koreň miechy opúšťa miechový kanál. Foraminálna hernia je sprevádzaná akútnou bolesťou, ktorú nemožno zastaviť. Preto si tento typ prietrže vyžaduje chirurgický zákrok.

príznaky

Klinický obraz závisí od lokalizácie vzdelávania. Ak sa prietrž nachádza na úrovni C5-C6 krčnej chrbtice, má táto osoba tieto príznaky:

 • silné bolesti hlavy;
 • parestézia, brnenie a znecitlivenie prstov;
 • bolesť krčnej oblasti, ramien, ramien;
 • strata citlivosti a slabosti svalového tkaniva rúk;
 • závraty a halucinácie pripomínajúce tinitus.

Lokalizácia vzdelávania na úrovni C5-C7 je spôsobená skutočnosťou, že tieto oblasti sú často zranené v dôsledku nehôd alebo športu. Ak sa opatrenia neprijmú včas, môže to spôsobiť zníženie citlivosti rúk a dokonca ochrnutie..
Vo väčšine prípadov je prietrž lokalizovaná v dolných oblastiach chrbtice na úrovni L5-S1. Je to tak preto, že pozdĺžny väz v strede je oveľa hrubší ako zadná alebo bočná strana.
Pri poškodení oblasti chrbtice L5-S1 sa u ľudí vyskytujú tieto príznaky:

 • bolesť v chrbte a spodnej časti chrbta, ktorá sa zvyšuje s kýchaním a kašľom;
 • bolesť v oblasti nôh a zadku;
 • bolesť, necitlivosť, parestézia v prstoch na nohách a nohách;
 • zjavná narušená motorická činnosť, pri ktorej osoba nemôže normálne sedieť, pohybovať sa alebo stáť.

Ak má osoba ľavostrannú paramediánsku herniu, príznaky sa lokalizujú vľavo. Ak je útvar vpravo, značky sa nachádzajú v tejto oblasti.

Liečebné metódy

Chirurgický zákrok sa zvyčajne používa na korekciu paramediánskej prietrže L5-S1. Obratle tohto oddelenia neustále prežívajú stres, a preto konzervatívna liečba zriedka poskytuje dobré výsledky..

Foraminálna prietrž si okrem toho vyžaduje chirurgický zákrok. Je to spôsobené skutočnosťou, že konzervatívna liečba môže viesť k relapsu a silnej bolesti..
Vo väčšine prípadov však odborníci stále používajú nechirurgickú liečbu. Okrem toho operácia nie vždy prispieva k obnoveniu citlivosti a mobility, najmä v prípade paralýzy končatín.
Najúčinnejšia liečba je možná s lokalizáciou prietrže v oblasti C5, C6, C7. Nechirurgická terapia zahŕňa použitie rôznych skupín liekov. Dorzal a iné typy prietrže sa liečia nasledujúcimi liekmi:

 • lieky proti bolesti;
 • nesteroidné protizápalové lieky;
 • svalové relaxanciá;
 • analgetiká;
 • diuretiká;
 • Vitamíny B..

Kýla oddelenia C5-C6 a L5-S1 je bez exacerbácie ošetrená masážou, fyzioterapiou, ručnou terapiou, akupunktúrou. Všetky tieto postupy by sa mali vykonávať pod prísnym lekárskym dohľadom..

Záchranná hernia je pomerne závažné ochorenie, ktoré môže spôsobiť úplnú stratu pohybovej aktivity. Aby sa tomu zabránilo, je veľmi dôležité začať s liečbou včas.

Máte medziobratlovú prietrž?

 • Všetky prostriedky boli vyskúšané a nič nepomohlo?
 • Mučí vás neustále bolesti?
 • A teraz ste pripravení využiť každú príležitosť, ktorá vám poskytne dlho očakávané blaho!

Existuje účinný prostriedok nápravy. Lekári odporúčajú Čítať viac >>!

Čo je dorzálna (stredná a difúzna) prietrž miechy

Osteochondróza často spôsobuje komplikácie a následky. Jednou z týchto komplikácií je tvorba prietrže. Akákoľvek kýla, bez ohľadu na rozmanitosť, je potenciálne nebezpečná pre pohybový aparát a je plná problémov. Ale samotná zložitá a nebezpečná dorzálna prietrž, ktorá môže človeka zdravotne postihnúť až do konca dní. U väčšiny pacientov sú všetky prietrže rovnaké. Je to však chybný úsudok, pretože existuje niekoľko odrôd.

Líšia sa umiestnením a smerom vyčnievania chrbtice:

 • difúzna;
 • mediálne;
 • paramediální;
 • foraminal;
 • postranné.

Rysy a odrody kýly

Hnačka dorzálneho disku l5 s1 je najbežnejšou léziou v bedrovej oblasti. Pri takejto prietrži vyčnieva disk smerom k umiestneniu miechového kanála. Nebezpečenstvo je, že keď je vláknitý kruh zničený, jadro môže preniknúť do miechového kanála. Ak sa taká kýla nezistí včas a progresia sa nezastaví, pacient bude nevyhnutne ochrnutý..

Mediálna hernia disku: čo to je a čo je nebezpečné? Stredná prietrž je ekvivalentná koncepcii dorzálnej. Pokiaľ k vyčnievaniu disku a strate obsahu došlo v zadnom alebo strednom smere k kanáliku, potom je to dorzálna stredná kýla. Je nebezpečné v tom, že môže byť veľká a zvierať miechu samotnú. To spôsobuje destabilizáciu, zložité zmeny v práci vnútorných orgánov, niekedy štípanie je také silné, že proces nie je možné zvrátiť ani po operácii. Najčastejšie hovoríme o úplnej paralýze nôh s ťažkým poškodením a veľkou prietržou.

Dorsálna stredná prietrž disku l5 s1 je takmer vždy výsledkom osteochondrózy lumbosakrálnej chrbtice. Najťažšie je, ak sa do procesu zapojí chvost koňa. Hernie sa zvyčajne tvoria v bedrovej alebo krčnej oblasti a hrudník sa môže znova zapojiť do prítomnosti osteochondrózy..

Musí sa povedať o rozptýlených kýlach. Difúzna hernia disku: čo to je? Môže byť dvoch typov: difúzne-dorzálne a difúzne. Prvý výskyt sa vyskytuje najčastejšie, nachádza sa pozdĺž zadnej steny chrbtice a vyčnieva do miechového kanála. Normálna difúzia - vzácnosť, ktorá sa v dôsledku umiestnenia na prednej stene vydúva do oblasti vnútorných orgánov. Nie je nebezpečný, nepoškodzuje nervové zakončenie ani pri pôsobivých rozmeroch.

Prečo je herzálna difúzna prietrž nebezpečná? Rovnako ako iné dorzálne útvary, môže to viesť k zdravotnému postihnutiu v dôsledku stlačenia koreňov a rizika odtoku obsahu do kanála..

Príznaky dorzálnej hernie

Príznaky závisia od toho, kde presne sa nachádza prietrž a aký typ patrí. Všetky posuny dozadu chrbtice spôsobujú zovreté nervové zakončenie. Preto v postihnutej oblasti vyvoláva silnú a pretrvávajúcu bolesť..

Bolesť a kríza v chrbte a kĺboch ​​v priebehu času môžu viesť k hrozným následkom - miestnemu alebo úplnému obmedzeniu pohybov kĺbov a chrbtice až do zdravotného postihnutia. Ľudia, ktorých učia trpké skúsenosti, používajú na liečenie kĺbov prírodný liek odporúčaný ortopedom Bubnovským. Čítaj viac "

Okrem toho sa môžu vyskytnúť ďalšie neurologické príznaky: slabosť, závraty, zhoršenie osteochondrózy.

Ak je prietrž v bedrovej oblasti, príznaky sú nasledujúce:

 • bolesť chrbta;
 • zvýšenie bolesti s miernym zaťažením;
 • znecitlivenie končatín;
 • bolesť kostí celej panvy;
 • rastúca bolesť počas reflexných procesov: kašeľ, kýchanie;
 • zlyhanie dolnej končatiny.

Ďalej sa pridá bolesť chrbta, bolesť bedrového kĺbu. Bedrová dorsa často ovplyvňuje činnosť vnútorných orgánov, takže v niektorých z nich dochádza k porušeniu.

Liečba chorôb

Liečba spočíva v rovnakých princípoch ako pri liečbe osteochondrózy. Najprv je potrebné zmierniť zápalový proces a zmierniť bolesť. Na zmiernenie zápalu a analgézie sú predpísané NSAID: Nimesil, Ibuprofen, Ketoprofen. Ako alternatívu je možné vymenovať novú generáciu liekov: Celecoxib, Valdecoxib. Bola vyvinutá veľká skupina, ktorá môže byť použitá na zastavenie zápalu..

Pri takých kýlach je zvyčajne vysoký prah bolesti, ktorý je ťažké zastaviť drogami. Preto niekedy vhodná blokáda bolesti novokain-lidokaín.

Zažili ste niekedy pretrvávajúcu bolesť chrbta a kĺbov? Podľa toho, že čítate tento článok, ste už osobne oboznámení s osteochondrózou, artrózou a artritídou. Určite ste vyskúšali veľa liekov, krémov, mastí, injekcií, lekárov a zjavne - nič z toho vám nepomohlo. Vysvetlivky k tomu sú: pre farmaceutov jednoducho nie je výhodné predávať funkčný produkt, pretože prídu o zákazníkov! Čínska medicína však už tisíce rokov pozná recept na zbavenie sa týchto chorôb a je jednoduchá a zrozumiteľná. Čítaj viac "

Svalové relaxanciá sú potrebné pri liečbe na uvoľnenie paravertebrálnych svalov a odstránenie kŕčov. Midokalm sa na tento účel predpisuje ako najoptimálnejší a osvedčený liek. V závažných prípadoch sa Midokalm predpisuje v dvoch formách: v injekciách a tabletách na zvýšenie účinku.

Restoratívna terapia zahŕňa Dikulovu techniku ​​a Bubnovského gymnastiku. Tieto techniky vám umožňujú aktivovať a pripojiť sa k práci všetky rezervy tela. To má pozitívny vplyv na zotavenie..

Dodatočne priradené:

 1. elektroforéza s anestetikami;
 2. terapia laserovým žiarením;
 3. diadynamické a sínusové prúdy.

Manuálna terapia tu pomáha, ale musíte pochopiť, že čím silnejšia patológia, tým menej musíte ovplyvniť chrbticu. V niektorých prípadoch je to zakázané, preto musíte konzultovať použitie masáží so svojím špecialistom.

Operácia sa používa, ak zlyhala všetka terapia. Určite vyhodnoťte druh prietrže a stupeň poškodenia. Operácia je nevyhnutná pri vážnom poškodení vnútorných orgánov. Častejšie je to potrebné pri ľubovoľnom vyprázdňovaní čriev alebo močového mechúra. Po operácii je potrebné dlhé zotavenie a rehabilitácia.

Dorzálna hernia disku je plná komplikácií. Choroba vyžaduje okamžitú liečbu, aby sa predišlo zdravotnému postihnutiu..

Všetci vieme, aké sú bolesti a nepohodlie. Artróza, artritída, osteochondróza a bolesti chrbta vážne kazia život, obmedzujú normálne účinky - nie je možné zdvihnúť ruku, vstúpiť na nohu, vstať z postele.

Najmä sa tieto problémy začínajú prejavovať po 45 rokoch. Keď jeden na druhého pred fyzickou slabosťou, panika zapadá a je peklo nepríjemné. Ale to sa nemusí báť - musíte konať! Aké prostriedky by sa mali použiť a prečo - hovorí vedúci ortopedický chirurg Sergei Bubnovsky. Prečítajte si viac >>>

Záchranná hernia: aká vážna je choroba

Štruktúra chrbtice, ktorá zabezpečuje plnenie funkcií, ktoré sú jej priradené, môže mať za určitých okolností patologické formy, ktoré môžu viesť k symptómom bolesti, obmedzeniu pohybu a dokonca úplnému zdravotnému postihnutiu. Jednou z takýchto nebezpečných patológií je stredná kýla.

Aké sú jeho hlavné charakteristiky?

Medzistavcové platničky, pôsobiace ako nárazník medzi stavcami, majú špeciálnu gélovitú štruktúru. Jadro, ktoré zaberá takmer tri štvrtiny celého vnútorného priestoru, je obklopené vláknitou membránou a za normálnych okolností nemá schopnosť ísť ďalej..

Ak je škrupina (alebo krúžok) z akéhokoľvek dôvodu zničená, vnútorný obsah opúšťa smer miechového kanála a môže vyvíjať významný tlak na miechu. Tento proces má živé klinické prejavy a často sa môže zmeniť na chronickú formu. Kompresia miechy a nervových kmeňov, ktoré tu vznikajú, je pre ľudí najnebezpečnejšia a môže viesť k ich úplnému zdravotnému postihnutiu..

Prečo sa to môže stať?

Príčiny vzniku kýly miechy možno rozdeliť na traumatické, anatomické a patofyziologické. V prvom prípade môže dôjsť k strate integrity disku v dôsledku traumatických faktorov, napríklad úderu, pádu, skoku z výšky (pri významnom stlačení chrbtice), zdvíhaní ťažkých predmetov a ďalších..

Anatomické znaky vysvetľujú príčinu kýly slabosťou kostného aparátu, možnými vrodenými chybami jeho štruktúry a nesprávnou tvorbou skeletu..

Príčiny patofyziologickej povahy sa objavujú pod vplyvom nesprávnych funkcií v orgánoch a systémoch tela, nedostatočným vonkajším prísunom živín potrebných pre zdravie kostného aparátu a dedičnou predispozíciou k patológiám tohto charakteru..

Tvorba paramediánskej kýly je ovplyvnená stupňom užitočnosti metabolizmu a kvalitou stráviteľnosti vápnika a fosforu v tele. Onkologické choroby, určité poruchy endokrinného systému a poruchy dodávky krvi do stavcových štruktúr môžu tiež spôsobiť deštrukciu medzistavcových platničiek..

Uvedené nepriaznivé faktory sú bežné. Každý prípad však môže mať individuálne vlastnosti. Patria sem zmeny súvisiace so zdravím, životným štýlom, psychologické aspekty súvisiace s vekom.

Aké typy existujú?

Na mieste paramediánskej kýly medziobratlového disku môže byť: hrudník, bedrový sval, krčka maternice, lumbosakral. Najbežnejšie takéto formácie v krčku a bedrovej oblasti.

Výstupok doľava vedie k stlačeniu ľavostranných nervových vlákien, miechy na tejto strane a objaveniu sa dysfunkčných symptómov vľavo. Pravostranná voľba je schopná narušiť nervové kmene a zakončenie vpravo, čo robí tú istú polovicu tela prakticky nemožnou alebo poškodzuje funkcie jej štruktúr..

Existuje ich ďalšia klasifikácia - podľa charakteru výčnelku:

 • chrbtová časť (keď sa jadro posúva medzi stavcami);
 • bočné (vláknitý prstenec vzadu je zapojený do procesu);
 • sekvestrované (situácia, keď látka disku zaberá časť miechového kanála).

Z takejto všeobecnej klasifikácie vyplývajú podrobnejšie názvy, napríklad:

 • stredný paramedián (hlavný výstup je pozorovaný v strede aj na strane stredovej čiary);
  stredne-stredný dvojstranný (výčnelok je stredný a bočný, na obidvoch stranách sa objavuje syndróm obmedzených koreňov);
 • paramedián-foraminal (tlak sa aplikuje na koreň miechy).

Existujú tiež stredné kýly zadnej časti, ale sú oveľa menej bežné, napríklad ventrálne, kruhové.

Aké sú najbežnejšie herniálne patológie?

V závislosti od miesta prietrže sa ich vlastnosti môžu líšiť. Kardioteriánska kýla disku l4 l5 je charakteristická pre ľudí, ktorých povaha práce je viac sedavá. Do tohto procesu sa zapojili štvrté a piate bedrové stavce. Tento jav je celkom bežný, najmä vo veku fyzickej nečinnosti. Takéto kýly v počiatočných fázach sa korigujú konzervatívnymi metódami. Ak zlyhajú, lekár odporučí chirurgickú liečbu..

Najbežnejšou prietržou je paramediánska hernia disku l5 s1. Medzistavcový disk umiestnený medzi posledným bedrovým a prvým krížovým stavcom má odlišný tvar ako zvyšok. Vyzerá to ako lichobežník, ktorý zaisťuje mobilitu spojenia v tomto oddelení.

Vnútorná štruktúra je podobná všetkým stavcom a môže utrpieť v dôsledku vystavenia rizikovým faktorom. Takže s deštrukciou (alebo pretrhnutím) vláknitej kapsuly sa vnútorné jadro presunie na patologické miesto a presahuje hranice stavcov. Zväčšený disk je schopný komprimovať susedné procesy nervových kmeňov a koncov, vytvárať silné bolesti a obmedzovať pohyblivosť.

Záchranná hernia c5c6 má svoje charakteristické znaky. Stavce tohto oddelenia sú menšie a slabšie ako ostatné, svalové sily, ktoré posilňujú chrbticu, sú menej vyvinuté. Preto sa často vyskytujú degeneratívne javy, najmä pod vplyvom traumatického faktora (napríklad zranenia športovcov, dopravné nehody s kompresiou na chrbticu)..

O klinických prejavoch

V závislosti od štádia procesu sa takáto diagnóza často neurobí okamžite. Pacienti nepodávajú silné sťažnosti. Syndróm bolesti je zanedbateľný, často bolesť je mdlá, prerušovaná. Jeho prejavy sú možné pri určitých zaťaženiach, sklonoch. Mnohé hlásia zhoršenie po prechladnutí.

V priebehu času fáza primárneho vývoja choroby tečie do samotnej choroby. Symptóm bolesti rastie, okruh obmedzených pohybov sa rozširuje a zhoršuje, často sú ťažké zastavovacie útoky, keď je takmer nemožné sa pohybovať.

Napríklad paramediálna kýla (bez ohľadu na lokalizačnú stranu) vyprovokuje chvenie dolných končatín. Zaznamenajú sa slabosť, slabá citlivosť. Bolesť sa objaví v bedrovej oblasti, niekedy tak silná, že je ťažké narovnať chrbát. Panvové orgány často fungujú.

Kýla na úrovni diskov c6c7 sa dá rozpoznať podľa necitlivosti prstov ruky (môže to byť aj celé rameno). Svaly budú také slabé, že je ťažké zdvihnúť ruky a držať ich v tejto polohe. Okrem toho sa v bezprostrednom mieste prietrže objaví bolesť. Pacienti v pokročilom štádiu ochorenia tiež zaznamenávajú poruchu sluchu, slabý zrak, neustále bolestivé migrény.

Opis hlavných prístupov k liečbe

Zaobchádzanie s paramediálnymi kýlami nemožno nazvať rovnakého typu. Vždy začínajú konzervatívnymi metódami. Medzi ne patrí lieková terapia:

 • protizápalové lieky (nesteroidné série);
 • svalové antispasmodiká;
 • hormonálne protizápalové lieky (kortikosteroidy);
 • symptomatická terapia (analgézia, sedatíva);
 • prípravky na regeneráciu a výživu tkanív.

Pacientovi, ktorý sa primárne snaží zbaviť sa syndrómu bolesti, sú lieky proti bolesti podávané priamo v mieste patológie chrbtice. Môže ísť o injekcie, masti, odreniny, pleťové vody a iné formy.

Keď bolesť ustúpi, môžete pokračovať vo fyzioterapeutických procedúrach. Užite si autoritu:

 • masáže;
 • rázová vlna;
 • akupunktúra (akupunktúra);
 • relaxačné kúpele (napríklad ródónové kúpele);
 • podvodná trakcia nasledovaná uzavretím postihnutej oblasti v bandáži;
 • špeciálne terapeutické cvičenia.

Ak nedošlo k priaznivému výsledku choroby, je indikovaná chirurgická liečba. Medzi jeho odrody: mikrodisektómia, inscenácia špeciálnych implantátov, laserové odparovanie medzistavcových platničiek. Výber metódy závisí od individuálnych charakteristík pacienta, štádia choroby a miesta prietrže.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Dnes mnoho žien s rôznymi chorobami reprodukčného systému používa nielen tradičné metódy liečby, ale aj ľudové, vrátane ľanového oleja na myómu.
Kýla u mačky je jednou z najbežnejších patológií vyžadujúcich chirurgický zákrok. Vo veterinárnej medicíne je zvyčajné chápať túto chorobu ako anatomicky oslabené miesta v svalovej škrupine tela zvieraťa, do ktorých sa môžu zachytiť a zovrieť vnútorné orgány.
Prítomnosť zmien v kĺboch ​​končatín na röntgenových lúčoch naznačuje artritídu. Obrázky potvrdzujúce artritídu na röntgenových lúčoch pomôžu určiť úroveň poškodenia a rádiologické štádiá patológie.