loader

Hlavná

Hlava

Dorsálny výčnelok disku, prečo je nebezpečný?

Výčnelok je transformácia, pri ktorej medziobratlový disk vyčnieva za hranice chrbtice pri zachovaní integrity vláknitého prstenca. Výčnelok nie je vždy nezávislým ochorením a často predstavuje stupeň osteochondrózy predchádzajúci výskytu medzistavcovej prietrže. Miesto postihnuté týmto ochorením sa vyznačuje silnou bolesťou a poškodením zmyslov. Ťažká bolesť nastáva, keď sa väzivo, krvné cievy a dura mater dostanú do kontaktu s zdeformovaným medzistavcovým diskom. Niekedy môže byť na prstoch pocit brnenia alebo znížená citlivosť, zmena farby kože a vlhkosti.

Výbežok dorzálneho disku je najmenej priaznivá forma choroby. Je to predovšetkým kvôli jeho polohe, v ktorej výstupok disku nastáva v smere miechového kanálu, čo zase vedie k hrozbe poškodenia miechy, ako aj k narušeniu integrity nervových koreňov. Dorsálne výčnelky sú v lekárskej praxi najbežnejšie..

Druhy výčnelkov

 1. Bočný - bočný výčnelok, v ktorom medziobratlový kotúč vyčnieva doprava alebo doľava od chrbtice.
 2. Kruhový výčnelok, ktorý má tvar tesnenia a predĺženia v rôznych poliach.
 3. Medián - stredný, smerujúci do stredu miechového kanála.
 4. Foraminal - ktorého výčnelok sa vyskytuje v oblasti foraminálnych dier stavcov, kde sú umiestnené nervové korene..
 5. Difúzne - nerovnomerne rozložené.
 6. Ventrálny - predný výčnelok.
 7. Dorsálny - zadný výčnelok.

Výčnelok sa môže objaviť v akejkoľvek časti chrbtice. Najčastejšie je lokalizovaná v bedrových a krčných oblastiach. V prípade poškodenia krčnej chrbtice sa choroba považuje za obzvlášť závažnú. Faktom je, že v tejto oblasti sú stavce najtenšie, čo znamená, že sa výrazne zvyšuje riziko poškodenia miechy..

diagnostika

Predovšetkým je možné predpokladať, že výčnelok môže byť založený na bolesti v mieste jeho vzniku. S výskytom dorzálneho výčnelku v ktorejkoľvek z chrbtice, charakteristickými bolesťami hlavy, závratmi, bolesťami chrbtice v chrbtici sa objavujú v zadku a končatinách, je tiež možná necitlivosť končatín. Niekedy sa objavia príznaky, ktoré naznačujú narušenie fungovania vnútorných systémov tela: inkontinencia moču, progresia chorôb močového a močového ústrojenstva.

Ak si pacient sťažuje na ktorýkoľvek z uvedených príznakov, predpíše sa röntgen, vykoná sa magnetická rezonancia a počítačová tomografia a na základe získaných údajov neurológ poskytne konečnú diagnózu. Komplex týchto štúdií poskytne lekárovi komplexný obraz ochorenia, na základe ktorého je možné získať predstavu o rozsahu spinálnej lézie, o prítomnosti patologických procesov paralelne ao charakteristikách vývoja choroby v každom prípade. Včasným odhalením choroby a presným dodržiavaním všetkých pokynov ošetrujúceho lekára je možné deštruktívne procesy vo veľkej väčšine prípadov spomaliť (viac ako 80%)..

Ošetrenie dorzálneho výčnelku

Spomalenie rozvoja dorzálneho výčnelku a jeho ďalší prechod na disk herniation je možný iba komplexnými opatreniami - iba taký prístup môže zaručiť priaznivý výsledok choroby. Medzi hlavné metódy liečby patria:

 • lieková terapia (na odstránenie silnej bolesti a aktiváciu krvného obehu)
 • manuálna terapia
 • masáž
 • špeciálne vyvinutý kurz cvičebnej terapie a zdravotnej gymnastiky
 • rôzne typy fyzioterapie
 • vákuová terapia (bezbolestná metóda liečby v špecializovaných vákuových bankách)
 • akupunktúra
 • hirudoterapia (netradičná metóda využívajúca pijavice)
 • špeciálne diéty
 • použitie podporného korzetu

Všetky tieto prvky pri liečbe dorzálneho výčnelku sa používajú na zníženie bolesti a zlepšenie krvného obehu, poskytujú tiež väčšiu flexibilitu chrbtici, zlepšujú napínanie, posilňujú svalový korzet, zbavujú sa opuchov a znižujú krvný tlak. Malo by sa však poznamenať, že počas liečby by malo byť zaťaženie poškodenej oblasti obmedzené, pretože v prípade vyčnievania v mieche je narušená štruktúra tkaniva chrupavky a jej obnovenie je mimoriadne ťažký a niekedy aj dlhý proces..

Prevencia chorôb

Aby ste zabránili rozvoju výčnelkov v chrbtici, musíte venovať pozornosť stavu chrbta, nepreťažovať ho, cvičiť, viesť aktívny životný štýl, sledovať svoju telesnú hmotnosť. Dlhé posedenie pri počítači v asymetrickej polohe tiež predstavuje tendenciu k výskytu deformity miechy a zlého zdravotného stavu všeobecne. Preto je žiaduce obmedziť čas pri počítači. Najlepšie typy aktivít pre zdravie chrbta môžu byť joga a plávanie..

Tradičná medicína je veľmi populárna, pretože niekedy ponúka účinné metódy v boji proti chorobám chrbtice. Pri liečbe výčnelkov sa často používajú obklady, kontrastné kúpele pre necitlivé končatiny, drvenie postihnutej oblasti na zlepšenie krvného obehu..

V prípade výčnelku je potrebné sledovať dennú stravu. Tomu nie je vždy venovaná náležitá pozornosť, ale rovnováha živín a obmedzovanie škodlivých produktov je dôležitým bodom, vďaka ktorému sa znižuje zaťaženie tela a aktivujú sa regeneračné procesy. Nadmerné jednoduché uhľohydráty, tuky, korenené prísady a alkohol budú škodlivé. Veľmi užitočné sú potraviny obsahujúce vápnik a bielkoviny. Ak je to možné, mali by ste prestať fajčiť, pretože to negatívne ovplyvňuje stav nervovej sústavy. V každodennom živote sa snažte vyhnúť náhlym pohybom a zákrutám, ako aj nadmernému zaťaženiu chrbtice. Pamätajte, že starostlivosť o vlastné zdravie a dodržiavanie odporúčaní lekára vám pomôže vyhnúť sa vážnym následkom choroby..

Výstupok dorzálneho disku - čo to je?

Výčnelok dorzálneho disku je výstup chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek do oblasti miechového kanála. Tento typ výčnelku je najnebezpečnejší, pretože môže byť ovplyvnená miecha, nervové korene a nervové zväzky sú stlačené. K výčnelku dochádza, pretože chrbtové svaly nedokážu zvládnuť svoje zaťaženie. Obratle začnú stláčať a deformovať chrupavkové tkanivo diskov. Pacient stráca mobilitu, trpí chronickou bolesťou alebo dočasnými záchvatmi akútnej bolesti.

Vývoj výčnelkov uľahčuje moderný životný štýl - ľudia sa trochu pohybujú, svaly sa oslabujú, objavujú sa ďalšie kíl. Chrbtica je nútená vyrovnať sa s bremenom neustále. Ďalšou rizikovou skupinou sú profesionálni športovci, ktorí nadmerne namáhajú chrbát..

Výčnelok je obzvlášť nebezpečný, pretože v počiatočných fázach vývoja nevykazuje príznaky. A keď pacient stratí pracovnú kapacitu a ide k lekárovi, preventívne opatrenia už viac nemôžu pomôcť. Dlhá liečba je pred nami a budete mať šťastie, ak sa môžete vyhnúť chirurgickému zákroku a dlhej rehabilitácii.

Ako sa tvorí výčnelok?

Medzistavcové platničky sú vyrobené z elastickej chrupavky. Zvonku tvorí hustý vláknitý prsteň a vo vnútri je mäkšie vláknité jadro. Ak má osoba nadváhu alebo trpí náhlou námahou, svaly chrbta sa nedokážu vyrovnať s ochranou medzistavcových platničiek pred stavom. To isté sa stane, ak sú miechové svaly veľmi slabé. V dôsledku silného tlaku sa vláknitý krúžok zdeformuje.

Celulózne jadro je stlačené a presahuje chrbticu - dochádza k dorzálnemu výčnelku disku.

Tkanivo chrupavky sa stáva menej elastickým, stráca bunkovú výživu a schne. V hustom krúžku sa objavia praskliny. Vyskytuje sa ostrá bolesť v šití - vyrovnaný disk tlačí nervové korene. Bolí to po fyzickej námahe, ťažkom zdvíhaní, dlhom sedení alebo náhle pohyby. Na začiatku útoku bolesti v oblasti chorej chrbtice zaznie kríza.

Potom tkanivá idú ešte ďalej, natiahnuté zvnútra. Vyskytuje sa výčnelok alebo prolaps. Bolesť sa stáva silnejšou, najmä v oblasti, kde je patológia lokalizovaná. Bolesť môže vyžarovať do dolných končatín. Bolesť prenikne po náhlom pohybe, kýchaní, kašli alebo smiechu, silnom dychu. Na prstoch dolných alebo horných končatín je pocit brnenia, pocit „husacích hrčiek“. V závislosti od oblasti inervácie poškodených nervov môžu byť ruky alebo nohy veľmi slabé alebo znecitlivené.

Ak disk vyčnieva čoraz viac, nevydrží a vláknitý krúžok sa zlomí. Mäkké jadro vychádza z pukliny a tvorí medzistavcovú prietrž. Úplné pretrhnutie vláknitého prstenca môže viesť k ochrnutiu celého tela.

Čo znamená dorzálny výčnelok??

Dorsálny výčnelok je typ výbežku, pri ktorom tkanivá vyčnievajú smerom k mieche. Miecha je pod tlakom, začína sa silná bolesť. Dorsálny výčnelok diskov je nebezpečnejší ako iné, taký výčnelok môže ľahko zvierať nervy alebo celé nervové zväzky..

Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky môže ovplyvniť akúkoľvek oblasť chrbta, ale najčastejšie je postihnutá lumbosakrálna chrbtica a krk..

príčiny

Dorsálny výčnelok môže nastať z nasledujúcich dôvodov:

 • zranenia
 • Slabé svaly chrbta;
 • Sedavý životný štýl, nepretržitá práca pri počítači;
 • Náhle pohyby;
 • Zdvíhanie ťažkých vecí nesprávnou technikou;
 • Profesionálny šport;
 • Starší vek;
 • osteochondróza;
 • Neustále napätie v chrbte
 • Obehové prerušenie disku;
 • Genetická predispozícia;
 • Miechy
 • Porucha metabolizmu chrupavky.

Typy chrbtových výčnelkov

K vyčnievaniu kruhového disku dochádza rovnomerne. Nemenej nebezpečná kategória výčnelkov disku. Zaťaženie chrbta je nesprávne rozložené, čo vedie k vzniku nových výčnelkov a kýly. Príznaky sú nasledujúce: bolestivé šitie, necitlivosť, v pokročilých prípadoch je pacient čiastočne ochrnutý.

Difúzny výstupok je patológia, pri ktorej tkanivá vystupujú z rôznych miest a prolapsy majú rôznu veľkosť. Taký výčnelok medzistavcových platničiek je veľmi nebezpečnými komplikáciami. Difúzny výčnelok medzistavcových platničiek môže iniciovať zápalový proces. V dôsledku toho budú nervy zovreté a objaví sa silná bolesť..

diagnostika

Keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste navštíviť kanceláriu neurológa. Lekár zhromaždí všetky potrebné údaje, analyzuje príznaky, vyšetrí pacienta. Na potvrdenie diagnózy sa použijú tieto metódy:

 • myelografia Do priestoru vnútri chrbtice sa zavádza špeciálny liek, ktorý pomôže vytvoriť presnejší obraz;
 • Röntgenová štúdia z niekoľkých rôznych uhlov;
 • Diskografia. Do priestoru vedľa disku sa zavádza aj špeciálna príprava, ktorá umožňuje lepšie preskúmať jeho stav;
 • MRI poskytne najúplnejší obraz o priebehu patologických procesov;
 • Epidurography. Rovnaké ako myelografia alebo diskografia, ale liek sa podáva priamo pod ochranným krytom miechy.

MRI je najlepšia metóda, ktorá ukáže:

 • Koľko sú medzistavcové disky deformované;
 • Ako ďaleko je prečnievajúci výbežok v mieche, do akej miery sú stlačené miechy a nervové korene;
 • Aké sprievodné patológie a komplikácie sa vyvinuli.

liečba

Čím skôr sa zistí patologický proces, tým vyššia je pravdepodobnosť, že ho bude možné vyliečiť bez chirurgického zákroku. Najskôr sa predpisujú lieky - nesteroidné protizápalové lieky a lieky proti bolesti. Po ukončení zápalového procesu bude nervové tkanivo zbavené podráždenia a kompresie. Pozitívne účinky budú mať vitamíny skupiny B. Je možné ich použitie vo forme vitamín-minerálnych komplexov, ktoré sú zvyčajne obohatené vápnikom..

Veľkou pomocou budú fyzioterapeutické postupy, ako je elektroforéza alebo magnetoterapia. Zmierňuje opuchy a zápaly, zlepšuje metabolizmus chrupavky. Masáž je povolená, ale mala by ju robiť odborník s použitím jemných techník. Kvalifikovaný masážny terapeut uvoľní svaly a eliminuje tlak na nervy. Krvný obeh v problémovej oblasti sa zlepší, vyčerpané tkanivá dostanú viac výživy. Vákuová masáž bankami stabilizuje medzistavcové platničky. Fyzioterapeutické cvičenia pomôžu napnúť chrbticu a zmierniť tlak z diskov. Stanú sa silnejšími svaly a znova odstránia záťaž zo zadu.

Podporné ortopedické korzet pomôže zmierniť napätie a uvoľniť chrupavku.

Ak dlhodobá liečba konzervatívnymi metódami neprináša výsledok a choroba pokračuje, pokračuje sa operácia. Deformované a prekročené chrupavkové tkanivo bude laserom spálené alebo odstránené iným spôsobom..

prevencia

Aby sa nevytvoril chrbtový výčnelok disku, je potrebné zabezpečiť, aby chrbtica dobre zodpovedala záťaži. Ak to chcete urobiť, musíte konať dvoma smermi: na jednej strane posilnite svaly podporujúce hrebeň a na druhej strane znížte zaťaženie, konštantné aj ostré.

Choďte na šport, ale nevykonávajte záznamy. Mierna gymnastika, joga alebo plávanie dokonale posilnia vaše chrbtové svaly. Natiahnutie chrbtice zväčší vzdialenosť medzi stavcami a zabráni rozvoju degeneratívnych procesov v tkanivách. Všetky cvičenia vykonávajte správnou technikou pod dohľadom inštruktora. Aj v každodennom živote zdvíhajte závažia z podlahy správne. Sadnite si, vezmite bremeno, narovnajte chrbát a držte ho v priamej polohe, kým sa nezbavíte ťažkosti. Ak stále nemáte dostatok času ísť do posilňovne alebo na cvičenie doma, skúste chodiť aspoň častejšie..

Zbavte sa ďalších kíl. Zadné svaly nie sú navrhnuté pre konštantné zaťaženie, ktoré nesie nadváha..

Ak pracujete pri počítači alebo riadite auto, skúste čas od času vstať a zohriať sa. Dlhé sedenie stláča chrbticu. Vzdajte sa zlých návykov. Nikotín, alkohol a dokonca aj kofeín zhoršujú metabolické procesy v medzistavcových platničkách a chrbtici. Postupujte podľa týchto jednoduchých pokynov, aby ste z vlastnej skúsenosti nevedeli, o čo ide - dorzálny výčnelok disku.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Čo spôsobuje dorzálny výčnelok disku?

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Odborníci v tomto odbore chápu deformáciu medzistavcových platničiek a ich vyčnievanie v oblasti miechového kanála. Táto patológia je sprevádzaná výrazným syndrómom bolesti a pri absencii lekárskej pomoci môže spôsobiť štrukturálne poškodenie miechy, miechových nervov.

Charakter patológie

Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek je patologický proces degeneratívnej povahy, lokalizovaný v oblasti chrbtice, v dôsledku uvoľnenia medzistavcových platničiek za hranice miechového kanála..

Výčnelok chrbta (iný názov pre túto patológiu) je spravidla sprevádzaný silnou bolesťou, poruchou citlivosti. Pretože medzistavcové platničky vyčnievajú do oblasti miechového kanála, existujú vážne riziká poškodenia miechových nervov a dokonca aj miechy samotnej. A tento proces je už plný rozvoja zdravotného postihnutia a dokonca ochrnutia pacienta.

Preto je také dôležité naučiť sa identifikovať výčnelok v počiatočných fázach patologického procesu, aby sa pomocou adekvátneho liečebného postupu zabránilo vzniku takýchto nebezpečných a mimoriadne nežiaducich komplikácií..

Difúzny výstupok medzistavcových platničiek sa vyznačuje opakovaným a nerovnomerným výstupkom, ktorý ovplyvňuje vnútorné orgány. Výčnelok narúša ich prácu a spôsobuje rozvoj ešte sprievodnejších chorôb a možných komplikácií (medzi ktorými najnebezpečnejší je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje nervové zakončenie miechy).

Patologická klasifikácia

Podľa zavedenej medzinárodnej klasifikácie odborníci rozlišujú tieto najbežnejšie odrody výčnelkov medzistavcovej platničky:

 1. Dorsálny difúzny výčnelok disku 14 l5. Vyznačuje sa skrytou asymptomatickou liečbou a ťažkosťami pri diagnostike. Chorobu môžete identifikovať podľa špecifickej krízy, ktorá sa vyskytuje v chrbtici počas pohybov, zníženého tonusu svalov nôh a bolesti, ktorú možno lokalizovať v dolných končatinách (so sklonom k ​​zvýšeniu pri chôdzi alebo pri iných typoch motorických aktivít)..
 2. Výstupok disku l5 s1 je najbežnejším a najnebezpečnejším typom výstupku. Na začiatku patologického procesu sa u pacienta môže vyskytnúť bedrová bolesť (so sklonom k ​​nárastu po fyzickej aktivite a fyzickej aktivite). Bolesť sa postupne stupňuje a postupne sa prehlbuje. s postupujúcou chorobou je proces chôdze podstatne ťažší.
 3. Dorsálny výčnelok disku c5 c6 je bežnou patológiou, ktorá ovplyvňuje krčnú stavcovú oblasť. Ochorenie sa prejavuje silnými bolesťami hlavy a krku, bolesťou a svalovou slabosťou rúk. U pacientov trpiacich týmto typom výčnelku je často znížená citlivosť v indexe a palci.
 4. Výstupok disku l3. Ovplyvňuje bedrovú oblasť stavcov. Patologický proces sa prejavuje ako bedrová bolesť, narušenie alebo dokonca úplná strata citlivosti v oblasti chodidla, chodidiel. Pri rozsiahlej lézii sú možné vážne poruchy močenia.

Čo spôsobuje patológiu?

Dorsálne výčnelky majú množstvo dôvodov na ich vývoj. Podľa lekárov je výskyt výčnelkov vo väčšine klinických prípadov spôsobený nasledujúcimi faktormi:

 • porušenie postoja, skoliózy;
 • traumatické zranenia chrbtice;
 • nedostatok pohybovej aktivity, sedavý spôsob života;
 • svalová slabosť;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • osteochondróza;
 • časté ťažké zdvíhanie;
 • nadmerné zaťaženie jednotlivých svalových skupín so súčasným narušením procesov zásobovania krvou a atrofia tkanivových štruktúr;
 • infekčné choroby postihujúce miechu;
 • zápalové procesy;
 • alergické lézie chrbtice;
 • patológia miechy dedičného charakteru;
 • Poruchy pohybového aparátu môžu tiež vyvolať vývoj tohto patologického procesu.

Aké sú výčnelky?

Charakteristická symptomatológia do veľkej miery závisí od rozmanitosti dorzálnych medzistavcových výčnelkov, okrem toho od štádia priebehu a zanedbávania patologického procesu..

Vo všeobecnosti sa však chrbtové patológie výčnelkov disku môžu prejavovať s nasledujúcimi klinickými príznakmi:

 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • bolesť v oblasti horných alebo dolných končatín, v gluteálnej oblasti;
 • poruchy činnosti vnútorných orgánov;
 • znecitlivenie končatín, zhoršená citlivosť rúk alebo nôh;
 • močová inkontinencia (enuréza);
 • ťažkosti s pohybom čriev;
 • zlyhania v gastrointestinálnom trakte;
 • zhoršená motorická aktivita;
 • poruchy fungovania pohybového aparátu;
 • svalová slabosť.

Ak sa zistia aspoň niektoré z vyššie uvedených príznakov, je naliehavo potrebné vyhľadať pomoc kvalifikovaného odborníka na vykonanie komplexnej diagnózy a predpísať primeranú liečbu pre konkrétny klinický priebeh liečby.!

Aké je nebezpečenstvo výčnelkov??

Difúzny výčnelok medzistavcových platničiek je mimoriadne nebezpečná patológia, ktorá si vyžaduje kompetentnú a najdôležitejšiu včasnú lekársku starostlivosť. V opačnom prípade môžu byť dôsledky najhoršie.!

Difúzny výčnelok medzistavcových platničiek pôsobí mimoriadne agresívne na oblasť miechových štruktúr, čo vedie k rozvoju nasledujúcich porúch:

 1. Motorická porucha.
 2. Znížená alebo úplná strata citlivosti.
 3. Porušenie fungovania životne dôležitých vnútorných orgánov a systémov tela.
 4. Výskyt medzistavcových herniálnych nádorov.
 5. Riedenie membrán medzistavcových platničiek.

Následne (v prípade neexistencie včasných opatrení) sa môže pacient stať ochrnutou zdravotne postihnutou osobou, stratiť schopnosť samoobsluhy!

Ako ukazuje lekárska prax, ani chirurgický zákrok v neskorých štádiách patologického procesu, keď je choroba v pokročilom štádiu, neumožňuje úplne obnoviť motorické funkcie pacienta v dôsledku nezvratnosti zmien. Z tohto dôvodu sa osobitná pozornosť venuje včasnej diagnóze dorzálnych výčnelkov a implementácii terapeutických opatrení zameraných na zabránenie ďalšieho progresu patologického procesu.!

Diagnostické opatrenia

Diagnóza dorzálnych výčnelkov sa začína vyšetrením pacienta, štúdiom jeho sťažností a symptómov, analýzou výsledkov zozbieranej histórie.

Presná diagnóza a určenie lokalizácie výčnelku a rozsahu poškodenia medzistavcových platničiek zahŕňa nasledujúce typy štúdií:

 1. CT sken.
 2. Röntgenové vyšetrenie.
 3. Magnetická rezonancia.

Dnes je to metóda magnetickej rezonancie, ktorá sa považuje za najpresnejšiu, informačnú a najspoľahlivejšiu v prípade podozrenia na dorzálny výčnelok, pretože umožňuje identifikovať aj tie najmenšie a najmenšie zmeny v počiatočných štádiách patologického procesu, čo je také dôležité pre moderné a efektívne liečenie..

Ako sa vysporiadať s patológiou?

Účinné ošetrenie výčnelkov chrbtových diskov vyžaduje integrovaný a systematický prístup. Ak choroba nie je v pokročilom štádiu, špecialisti uprednostňujú použitie metód konzervatívnej liečby.

Lekári v prvom rade vykonávajú činnosti zamerané na odstránenie syndrómu bolesti a zlepšenie celkového stavu pacienta. V ďalšom štádiu liečebného postupu je liečba zameraná na obnovenie flexibility a natiahnutia chrbtice, ako aj na normalizáciu procesov krvného obehu..

Ďalej sa vykonávajú manipulácie na zníženie ukazovateľov tlaku, odstránenie opuchov a posilnenie svalového korzetu. Vo väčšine prípadov komplexný boj proti dorzálnym výčnelkom zahŕňa nasledujúce terapeutické metódy:

 1. Manuálna terapia.
 2. masáž.
 3. Triedy fyzickej terapie.
 4. Vákuová terapia.
 5. Fyzioterapeutické postupy.
 6. Hirudotherapy.
 7. akupunktúra.

Drogová terapia sa používa primárne na odstránenie bolestivých symptómov charakteristických pre túto patológiu (bolesť, opuch, zápalové prejavy), okrem toho na normalizáciu krvného obehu.

Vo väčšine prípadov sú pacienti predpisovaní nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory, vitamínovo-minerálne komplexy zamerané na posilnenie chrupavky.

Všetky lieky vyberie ošetrujúci lekár individuálne pre pacienta, pričom sa berie do úvahy charakteristika konkrétneho klinického prípadu a prítomné znaky!

Použitie diétnej terapie

Pri vystupovaní dorzálneho disku sa venuje veľká pozornosť diétnej terapii. Výživa pacienta by mala byť frakčná a ľahká, pretože prejedanie a nadváha veľmi negatívne ovplyvňujú stav pohybového aparátu a chrbtice..

Odporúča sa vylúčiť soľ, cukor z každodennej stravy, okrem toho kávové nápoje, ktoré prispievajú k aktívnemu odstraňovaniu vápnika z tela..

V ponuke je bezpodmienečne potrebné zahrnúť tieto potraviny:

 • želé;
 • želé;
 • rôsolu;
 • mlieko;
 • mliečne výrobky;
 • zeleň;
 • strukoviny;
 • orechy.

Okrem toho je pre úspešný boj proti patológii dôležité udržiavať správny pitný režim, piť najmenej 2,5 litra tekutiny po celý deň, aby sa aktívne odstraňovali toxické látky, ako aj udržiavať optimálnu rovnováhu elektrolytov..

Chirurgické metódy a preventívne opatrenia

Vo väčšine prípadov je chirurgický zákrok predpísaný pacientom s pokročilými formami dorzálnych výčnelkov so sprievodnou tvorbou herniálnych útvarov. Moderní chirurgovia uprednostňujú nízkotraumatické a šetrné metódy operácie, ktoré sa vyznačujú vysokými výkonovými ukazovateľmi a skrátenou dobou zotavenia..

Na boj proti chrbtovým výčnelkom sa spravidla používajú tieto typy chirurgických zákrokov:

 1. endoskopia.
 2. Microdisectomy.
 3. Štandardná discektómia.

Optimálny typ operácie je určený špecialistom v prísne individuálnom poradí!

Keďže chrbtové výčnelky predstavujú vážne ohrozenie zdravia pacienta a vyžadujú si dlhé a komplikované ošetrenie, je rozumné sa vyhnúť tejto patológii..

Aby sa predišlo výčnelkom chrbtice, lekári odporúčajú pacientom, aby dodržiavali nasledujúce odporúčania:

 • zapojiť sa do terapeutických cvičení a viesť aktívny životný štýl;
 • správne jesť (t. j. vyvážené);
 • zdržať sa fajčenia a pitia alkoholických nápojov;
 • sledovať svoju váhu;
 • posilňujú nervový systém, vyhýbajú sa šokom psycho-emocionálnej povahy atď..

Výčnelok medzistavcových platničiek je patológia, ktorá hrozí poškodením miechy, rozvojom ochrnutia a zdravotným postihnutím pacienta. Podľa lekárov však s včasnou a primeranou liečbou je možné v 80% prípadov dosiahnuť pozitívne výsledky liečby, zabrániť ďalšiemu progresii ochorenia a súvisiacim komplikáciám bez toho, aby sa musel uchyľovať k chirurgickému zákroku..

Dorsálny výčnelok

Prečítajte si ďalšie články:

Lekári našej kliniky

Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologist

Zástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.

Zástupca vedúceho lekára, neurológ, chiropraktik

Dorsálny výčnelok miechy je stav, pri ktorom poškodená miecha, ktorá stratila množstvo tekutiny, ktorú potrebuje na prácu, vypadne mimo telo stavcov..

„Dorsálny“ výstupok sa nazýva preto, že disk vyčnieva dorzálne, t.j. zadne, na stranu, kde sa nachádza miechový kanál s pia mater, miecha a miechové nervy. Výčnelok je proces deštrukcie medzistavcových platničiek a je počiatočným štádiom vývoja prietrže medzistavcových platničiek.

Výstupok dorzálneho disku - čo to je

Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k zničeniu medzistavcovej platničky chrbtice, ale nech je príčina alebo kombinácia dôvodov príčinou ničenia, vždy existuje pomerne typický algoritmus poškodenia, zničenia medzistavcovej platničky..

Najskôr nastane praskanie vonkajšieho obalu disku (vláknitý krúžok), ako aj progresívna strata tekutiny, ktorá sa vyskytuje paralelne s centrálnym vláknitým jadrom disku, bez ktorého disk nie je schopný vykonávať svoje funkcie..

Výsledkom straty pulpózneho jadra tekutinou na disku je zníženie jeho schopnosti absorbovať otrasy a dôjde k extrúzii. Tvorba výčnelku smerovala do oblasti miechového kanála.

Mechanizmus výskytu

V bedrovej a krčnej chrbtici nie sú buničinové jadrá medzistavcových platničiek (ak sa pozriete na chrbticu zo strany) umiestnené presne uprostred, ale sú posunuté trochu dozadu, aby sa v chrbtici vytvorili správne fyziologické krivky - krčné a bedrové lordózy.

Preto sa so znížením výšky disku, ku ktorému dochádza počas jeho deštrukcie, začína postupne vytlačovať časť disku s jadrom hlavne dozadu, t.j. dorzálna.

Tento stav je vyvolaný konkrétnou naklonenou polohou tela (práca „sklon“) alebo hlavy (práca pri počítači).

Veľmi dôležité je narovnanie fyziologických ohybov krčnej a bedrovej chrbtice, čo je veľmi často prípad osteochondrózy..

V hrudnej chrbtici, kde sú dužinové jadrá trochu posunuté na prednej strane, sú dorzálne výčnelky oveľa menej bežné..

príznaky

Príznaky dorzálneho výčnelku závisia od smeru pretláčania výčnelku.

 • Ak je výčnelok nasmerovaný striktne zadne, spôsobuje svalové napätie tým, že dráždi zadný pozdĺžny väz prechádzajúci pozdĺž okraja stavca. Pri zaťažení, zdvíhaní závaží, práci v nútenej polohe tela, už vzniknuté svalové napätie sa môže mnohokrát zvýšiť a prejavuje sa bolesťou..
  V závislosti od stupňa deštrukcie disku môže byť bolesť silná alebo slabá, môže byť prítomná dlhú dobu po samotnom zaťažení alebo rýchlo prechádza.
 • Ak sa výstupok posunie o niečo ďalej od stredovej čiary, potom je extrudovaný medzistavcový disk blízko nervu vystupujúceho z miechy.
  V tomto prípade, s rozvojom zápalu alebo opuchov, sa dorzálny výčnelok bude podieľať na podráždení a / alebo stlačení nervov spôsobujúcich bolesti, ktoré sa nebudú nachádzať iba v mieste zápalu, ale budú sa rozširovať aj na perifériu (v ramene, paži, zadku, stehne alebo nohe). V tomto prípade môže byť bolesť pomerne silná a dlhotrvajúca a bude ťažké ich odlíšiť od progresívnej kýly medzistavcových platničiek..

Čo je choroba nebezpečná?

Pretože dorzálne výčnelky predstavujú počiatočný stupeň rozvoja prietrží chrbtice, v prípade, keď sa choroba nerozpozná včas a včas sa nevykoná liečba, dochádza k postupnej progresii prietrží, zväčšeniu veľkosti ich výčnelku so všetkými nasledujúcimi prejavmi a následkami..

V pokročilých prípadoch sa tento stav môže vyvinúť až do sekvestrácie prietrže a potreby chirurgickej liečby

diagnostika

Objektívne je možné dorzálny výčnelok diagnostikovať iba pomocou MRI alebo počítačovej tomografie. Rentgenové snímky nevykazujú zadné výčnelky.

Na obrázkoch Rg možno dorzálny výčnelok diskov posudzovať iba na základe nepriamych znakov.

Pretože je veľmi ťažké rozlíšiť dorzálny výčnelok od vytvorenej prietrže chrbtice sťažnosťami a symptómami, všetci pacienti, ktorí najprv prídu s problémami s bolesťou chrbtice, sa musia nevyhnutne podrobiť skenovaniu MRI, čo umožní identifikovať výčnelok v ranom štádiu vývoja, a teda včasnú liečbu zameranú na jeho vyliečenie..

Liečba výčnelkov chrbtového disku

Správne zaobchádzanie s výčnelkom dorzálneho disku v jeho taktike sa zvyčajne nelíši od liečby herniovaného disku.

Pretože hlavným problémom pri vývoji dorzálneho (t.j. zadného) výčnelku disku je poškodenie zadných sekcií medzistavcovej platničky s jeho pretláčaním do miechového kanála, hlavné základné ošetrenie sa musí nevyhnutne zamerať konkrétne na toto poškodenie. Pre správnu liečbu chrbtového výčnelku chrbtice je najprv potrebné vykonať „prípravnú“ fázu liečby, ktorej úlohou je odstrániť bolesť, zápal, zmierniť zvýšený tonus svalov, opuchy, odstrániť nedostatočné zásobovanie krvi krvou miechy v zónach ochorenia, po ktorej musí začať hlavné štádium „regenerácie“. liečbu. Úlohou fázy „regenerácie“ liečby je liečiť poškodenie vonkajšieho vláknitého prstenca disku a obnoviť buničité jadro disku, bez ktorého medziobratlový disk nemôže splniť svoje vlastnosti absorbujúce otrasy, a v tomto prípade zostane extrudovaný.

Metóda liečby dorzálnych výčnelkov použitá v klinickom diagnostickom centre Dr. Yavida berie do úvahy nielen všetky príznaky prejavu choroby, ale nevyhnutne všetky dôvody vedúce k jej výskytu..

Najinovatívnejšou a najúčinnejšou technikou, ktorá sa dnes používa na klinike Dr. Yavida, je „revitalizačná“ technika zameraná nielen na zmiernenie príznakov, ale aj na pretrvávajúce obnovenie poškodeného tkaniva medzistavcových platničiek..

Zaregistrujte sa a príďte k nám! Pomáhame!

prevencia

Hlavným problémom prevencie zadného výčnelku disku je udržiavanie správneho svalového tonusu a držania tela. To môže zahŕňať šport, fyzioterapiu alebo jogu..

Toto je obzvlášť dôležité, ak má pacient zakrivenie chrbtice (skolióza). Je vhodné vyhnúť sa dlhým polohám s telom nakloneným dopredu a hlavou naklonenou dopredu, pretože práve tieto zaťaženia primárne vyvolávajú tvorbu zadných výčnelkov diskov..

Ak sa vyskytujú aj minimálne sťažnosti na chrbte, spodnej časti chrbta alebo krku, musíte vždy vyhľadať lekára so špecializáciou na choroby chrbtice. Čím skôr je výčnelok diagnostikovaný a čím skôr je zahájená liečba, výsledok liečby bude efektívny a rýchly.

Dohodnite si stretnutie s lekárom

Je dôležité pochopiť, že liečbu by mal vykonávať iba lekár, špecialista, ktorého nájdete na kontakte s lekárskym strediskom Doctor Yavid Medical Center.

telefonicky v Petrohrade:

alebo uskutočnením bezplatného hovoru Whatsapp:

Pamätajte: ak máte obavy z bolesti chrbta, mali by ste okamžite začať s liečbou.!

Kliknutím na tlačidlo „Odoslať“ vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním mojich osobných údajov, aby som zaistil možnosť odpovede na moju kontrolu. Osobné údaje sa spracúvajú v súlade s platnými právnymi predpismi Ruskej federácie (Federálny zákon Ruskej federácie z 27. júla 2006 č. 152-ФЗ „O osobných údajoch“)..

Recenzie pacientov

Dmitrij Alekseevič!
Ďakujem za mnoho rokov priateľstva, za ľudský prístup a pochopenie všetkých problémov.
Som veľmi rád, že som sa s vami stretol pred mnohými rokmi, nielen ako lekár, ale aj ako veľmi dobrý človek! Rád s vami budem ďalej komunikovať, bez ohľadu na to, či som chorý alebo nie. Ja zase, ak vám môžem pomôcť s akýmikoľvek otázkami. Ešte raz ďakujem.

Ďakujem Yavidovi Dmitrijovi Alekseevičovi! Pre svoje zlaté ruky, citlivý prístup a pozornosť ku každému pacientovi. Dmitrij Alekseevič, dávate ľuďom zdravie, ktoré sa nedá vysvetliť slovami, môžete to len cítiť. Ďakujem, že ste tam! Veľa šťastia, prosperity a dobrého zdravia! S pozdravom Vera Buinova Olga Nikolaevna! Ďakujeme vám za vynikajúci prístup k zákazníkom, za vašu reakciu a láskavosť. Je veľmi pekné prísť na kliniku a vidieť príjemného, ​​priateľského správcu.

S pozdravom Buinova Vera

Som rád, že som vás našiel, Dmitrij Alekseevič! Teraz som muž, nie tvor, ktorý žije od liekov proti bolesti a liekov proti bolesti! Blaho vás a celého vášho tímu. poďakovať!

Chcem sa tiež poďakovať odborníkom kliniky, osobne, Dmitrij Alekseevič. Pred tromi rokmi absolvoval kurz masáží, ihiel a plechoviek. Predtým som bol mučený chrbtom, na tri roky si už skoro nepamätám. Každé ráno robím odporúčanú skupinu cvičení (15 minút).

Výstupok dorzálneho disku: čo to je, ako sa prejavuje a lieči

Ľudia s diagnózou vystupovania dorzálneho disku (DPD) sa musia liečiť okamžite, inak sa vytvorí medziobratlová hernia. Vývoj DPD je utajený, ale jeho prvé príznaky sú stále najlepšie známe, aby sa nestrácal čas a potom sa stali zdravotne postihnutí. Ak sa objavia príznaky, je potrebné ich vyšetriť a potom podstúpiť úplný terapeutický kurz pod lekárskym dohľadom. Ak je samoliečba, môže výčnelok spôsobiť nielen prietrž alebo paralýzu, ale aj močovú, inkontinenciu fekálií a dysfunkciu vnútorných orgánov..

Prečo sa patológia nazýva a štádium jej vývoja

Medzistavcový disk (MD) obsahuje buničité jadro, vláknitý kruh a hyalínovú chrupavku. Je to najslabšia časť chrbtice. Preto v dôsledku ich poškodenia vzniká mnoho patológií chrbtice..

Medzi chorobami sa často nachádzajú dorzálne výčnelky medzistavcových platničiek. Čo to je? Toto je názov deformácie disku, v ktorej jeho tkanivá vyčnievajú z tela stavca na jednom alebo viacerých miestach menších ako 6 mm. Nejde o samostatné ochorenie, ale o patologický proces, ktorý môže viesť k vytvoreniu medzistavcovej prietrže.

Lekárske výrazy použité v názve majú nasledujúce významy:

 1. Dorsal alebo dorsal - slová vytvorené z „dorsum“ a preložené z latinčiny znamenajú „nasmerované zvnútra smerom dozadu“..
 2. Výčnelok - anglicky Výčnelok: vyčnievajúci, vyčnievajúci, vyčnievajúci, vydutý.
 3. Medzistavcové platničky sú fibro-chrupavkovým prvkom chrbtice vo forme doštičky nepravidelného oválneho tvaru. Spája telá susedných stavcov, pôsobí ako tlmič nárazov.

Dorzálny výčnelok disku je taká deformácia MD, v ktorej jeho tkanivo vyčnieva dozadu a tlačí do miechového kanála, kde je umiestnená miecha s priľahlými nervovými zakončeniami. V tomto prípade výstupok nepresahuje 5 mm a vláknitá kapsula si zachováva svoju integritu. DPD sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti hrebeňa pod stavcom pod č. C2 (2. krčka maternice) a č. L5 na jeho spojení s krížovou čiarou (L5─S1)..

Dorsálny výčnelok prechádza 3 vývojovými fázami:

 1. Vláknité prstencové tenké miesta, praskliny a elasticita ich vlákien sa strácajú..
 2. Vláknité jadro sa začína vytlačovať za svoju prirodzenú hranicu. Posúva sa smerom von o 1–3 mm a zároveň predlžuje vnútro vláknitej membrány v vydutiu. V oblasti vyčnievania sa objaví nepríjemný pocit.
 3. Veľkosť hrče je 3–5 mm a bolesť prechádza iba pomocou terapeutických metód.

Ak je vláknitá membrána prstenca roztrhnutá a / alebo sa veľkosť vydutia zväčšila o viac ako 5 mm, potom sa u osoby diagnostikuje medzistavcová prietrž.

Typy dorzálnej deformity MD

V závislosti od umiestnenia deformovaného disku sa rozlišujú krčné, bedrové a hrudné dorzálne výčnelky. Je stredná a rozptýlená. Stanovte to v smere vyčnievania tkanív.

Dorsálny stredný výčnelok disku je také poškodenie MD, pri ktorom sa pozdĺž stredovej časti stavca (stredná časť jeho tela) vytvára vydutie a pohybuje sa k miestu miechy. Výčnelok tlačí na nervové zakončenie, ktoré je spojené s fungovaním vnútorných orgánov, čím narúša ich prácu..

Dorsálny difúzny výstupok disku je rovnaká deformácia MD bez pretrhnutia vláknitej membrány, ale vydutie sa vyskytuje nerovnomerne a na niekoľkých miestach. Táto forma sa medzi DPD považuje za najťažšiu a najčastejšie končí ochrnutím, ak sa daná osoba sama liečila alebo nedodržala odporúčania lekára.

Riziková skupina

U ľudí s ochoreniami chrbtice a kĺbov, s narušenými metabolickými mechanizmami alebo s hormonálnou rovnováhou sa najčastejšie rozvíja dorzálna výbežok MD. Môže sa však vyskytnúť, aj keď neexistujú patológie.

Do rizikovej skupiny patria aj osoby, ktoré:

 • poranil chrbticu;
 • nad 45 rokov;
 • viesť sedavý životný štýl;
 • dlhodobo pracujú v jednej pozícii, napríklad v počítači;
 • často strava na chudnutie;
 • noste nepohodlnú obuv;
 • nesprávne zdvíhať závažia;
 • Začiatočníci na športovanie.

Zmeny tkaniva súvisiace s vekom a podvýživa spôsobujú vysušenie puzdier disku, takže sú poškodené a môžu vyčnievať. V iných situáciách je MD nerovnomerne komprimovaný stavcami, pretože jeho časť presahuje stĺpec..

Príčiny a spúšťacie faktory DPD

Dorsálne výčnelky MD sa vyvíjajú na pozadí chorôb miechy, ktoré sú sprevádzané degeneratívnymi procesmi v tkanivách chrbtice. V prvom rade ide o osteochondrózu.

Ďalšou príčinou DPD je rôzne zakrivenie chrbtice, počínajúc elementárnou skoliózou. Spôsobujú nerovnomerný tlak na určitú časť disku a doslova stláčajú jeho telo za stavce.

Vyvolávajúce faktory vystupovania sú:

 • fyzická nečinnosť;
 • zlá výživa;
 • nedostatok základných vitamínov alebo minerálov;
 • pracovné podmienky, keď je potrebné pracovať na jednom mieste tela (sedenie, státie, prevrátenie atď.) alebo na prepravu ťažkých bremien;
 • obezita.

Dorsálny difúzny výčnelok disku sa vyvíja v dôsledku nesprávneho liečenia, ignorovania lekárskej rady alebo odmietnutia liečby. Dlhé zaťaženie poškodeného MD, nedostatok nápravných cvičení, masáž a nenosenie korzetov sú príčinou difúzneho vydutia. Táto forma DPD sa vyskytuje aj v dôsledku genetických faktorov, v ktorých má osoba nedostatočne silnú kapsulu z vláknitého disku.

Príznaky vydutej steny MD

Prvé príznaky, ktoré človek pociťuje, keď veľkosť výčnelku presahuje 1–2 mm. Vyskytujú sa v tých častiach chrbtice, kde sa vyskytuje patologický proces..

Prvé príznaky dorzálneho výčnelku:

 • v krku, medzi lopatkami alebo v dolnej časti chrbta je nepohodlie;
 • bolestivosť sa zvyšuje po fyzickej námahe, nerovnomernom rozložení alebo pri dlhom pobyte v jednotnej pozícii;
 • útoku predchádza ľahká kríza alebo kliknutie medzi stavcami, kde je disk zdeformovaný.

So zvyšujúcim sa tlakom vyčnievajúcej steny na miechu a / alebo v jej susedných nervoch sa zvyšuje stupeň nepohodlia, ako aj funkcia muskuloskeletálneho systému. Medzi neskoré príznaky DPD patrí zvýšenie záchvatov bolesti, pri ktorých je ťažké vdychovať kašeľ. Často pozorované znecitlivenie kože, svalov v oblasti poškodenia.

Príznaky nerovnomerného vydutia MD

Dorsálny difúzny výčnelok disku sa objavuje oveľa skôr ako iná forma DPD. V prvej etape vývoja sa začnú zapaľovať periartikulárne tkanivá okolo hrebeňa, narušuje sa pohyblivosť, fungovanie vnútorných orgánov, stráca sa citlivosť nôh, rúk, prstov alebo iných častí tela..

Príznaky vystupovania MD v oblasti krčka a ramena

Deformácia nastáva nad stavcom D1 (hrudný stĺpec) a pod osou (C2). Dorsálne výčnelky krčných diskov sú sprevádzané závratmi, migrénou, bolesťou v zadnej časti hlavy, ktorá sa šíri do ramenného pletenca. Ona tiež dáva oblasti srdca, svaly predlaktia, ruky. Pri naklonení hlavy existuje riziko straty vedomia. Tlak často naskakuje, brnenie sa prejavuje v horných končatinách, strata citlivosti kože alebo svalový tonus.

Príznaky vyčnievania disku v hrudníku

Dorsálny MD výčnelok medzi posledným krčkom C7 a prvým bedrovým stavcom L1, vrátane hrudníka D1─D12, často spôsobuje srdcovú arytmiu, angínu pectoris, únavu alebo slabosť, zhoršenú funkciu dýchacích ciest.

Syndróm bolesti sa vyskytuje v rukách, rukách, šíri sa dozadu, v žalúdku, okolo tela alebo medzi rebrá. Výčnelok MD v tejto časti môže vyvolať vývoj chronických ochorení tráviaceho, genitourinárneho a dýchacieho systému.

Často sa vyskytuje necitlivosť alebo stuhnutosť brušného tkaniva..

Príznaky vydutého disku v bedrovej oblasti

K všeobecným príznakom DPD sa pridávajú konkrétne prejavy MD deformácie medzi stavcami L1 (2, 3, 4, 5) ─S1. Výčnelky chrbtového disku v dolnej časti chrbta sú sprevádzané známkami zvierania sedacieho nervu. Bolesť vyžaruje do zadku, slabiny, bedier, vyžaruje na jednu alebo obe nohy, je trvalá. Neskôr je narušený reflex kolena. Pre človeka je ťažké chodiť, zdvíhať dolné končatiny.

Nepriamymi príznakmi vyčnievania v dolnej časti chrbta sú kolika, znížená potencia, lumbalgia, opuch členkov, bolesť kĺbov nôh, zhoršené močenie alebo stolica..

Terapeutické metódy na elimináciu vyčnievania disku

Akýkoľvek typ výčnelku alebo medzistavcových prietrží by mali liečiť len vysokokvalifikovaní lekári špecializujúci sa na túto patológiu. Vertebroológovia sa dnes podieľajú na chorobách miechy. Predtým sa s výčnelkom, prietržou, osteochondrózou a inými patológiami obrátili na ortopeda alebo neurológa.

Zamietnutie liečby, samoliečba alebo hľadanie pomoci od ľudí bez lekárskeho vzdelania alebo od lekárov inej špecializácie môže mať za následok zdravotné postihnutie..

Konzervatívna terapia

Pri tomto spôsobe liečenia sa používajú lieky. Účelom pôsobenia použitých liekov je odstránenie príznakov dorzálneho výčnelku, obnovenie a posilnenie tkaniva disku.

Pri liečení sa používajú tieto skupiny liekov:

 • vitamínovo-minerálne komplexy (predpísané na zlepšenie výživy, posilnenie tkanív, doplnenie potrebných živín v tele);
 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • svalové relaxanciá (na zmiernenie svalového napätia, kostrových svalov);
 • chondroprotektory (urýchlenie obnovy puzdier diskov).

Tieto lieky sú predpísané na vonkajšie použitie a orálne podávanie. Injekcie sa do epidurálneho priestoru zavádzajú. Lieky sa môžu kombinovať s ľudovými liekmi.

Reflexná liečba

Účelom tejto terapie je obnoviť stratené funkcie v dôsledku vývoja dorzálneho MD výčnelku. To zahŕňa metódy, ktoré dopĺňajú liečbu liekmi..

fyzioterapia

Fyzioterapia sa vykonáva tak s cieľom liečenia protrúzie, ako aj pri jej prevencii. Najčastejšie sa predpisuje elektroforéza, UHF, blato, laser, magnetoterapia. Pulzná terapia sa používa opatrne..

Pharmacopuncture

Lekári odporúčajú opustiť tradičnú akupunktúru s dorzálnym stredným výčnelkom disku, aby sa nepoškodila miecha. Farmakopunkcia je nová liečebná metóda, pri ktorej sa v oblasti poškodenia miechy podávajú mikroinjekcie liečiva..

Masážna a cvičebná terapia

Kombinácia týchto metód posilňuje svaly chrbta, zlepšuje krvný obeh, metabolické procesy v paravertebrálnych tkanivách a výživu chrupavky. Komplex, rytmus a amplitúda cvikov v terapeutickej gymnastike volí individuálne špecialista na cvičebnú terapiu a druh masáže vyberie manuálny terapeut. Ak pacient nemá dorzálny difúzny výčnelok, často sa používa vákuová masáž..

Je zakázané vykonávať veľké amplitúdové, ostré, intenzívne šokové pohyby. Počas gymnastiky alebo masáže vyvolávajú prasknutie vláknitej membrány za vzniku medzistavcovej prietrže, aj keď je vydutie menšie ako 5 mm..

chirurgia

Operácie sa uskutočňujú v 3 stupňoch dorzálneho výčnelku alebo pri vytvorení kýly.

 • kostný blok;
 • odparenie disku laserom;
 • hydroplastics;
 • studená plazmová nukleoplastika.

Tieto radikálne metódy sa používajú, ak iné metódy liečby nepriniesli pozitívne výsledky, nastala paralýza a bola prerušená práca vnútorných orgánov..

Dodatočné ošetrenie

Na správne držanie tela je predpísaný špeciálny korzet. Pomáha vyrovnávať chrbticu v mieste zakrivenia, čo znižuje tlak na poškodený disk. Ak je to neúčinné, osobe sa ponúkne mechanická trakcia po hrebeni.

Po identifikácii príčin vyčnievania disku, možnom zistení sprievodných ochorení lekári predpíšu jednu z tabuliek liečby Pevznera. Ak neexistujú žiadne ďalšie patológie, môžete použiť diétu č. 15 alebo hlavnú výživovú alternatívu (ATS)..

záver

Mediálne alebo difúzne dorzálne vystúpenie medzistavcových platničiek vyžaduje zložité liečebné metódy a trvanie liečby trvá najmenej 2 roky. Pri správnom dodržiavaní lekárskych odporúčaní začne vyčnievanie MD klesať po šiestich mesiacoch nepretržitej cvičebnej terapie, diéte a ďalších metódach vysporiadania sa s akýmkoľvek typom vyčnievania..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prečo mi bolí chrbát?? Nie je nikto, kto sa nikdy vo svojom živote nesťažoval na bolesti chrbta, a čiastočne je to prirodzené. Chrbtica je najdôležitejším podporným systémom nášho tela, flexibilným a dynamickým.
Degeneratívne choroby chrbtice sú dôsledkom straty elasticity medzistavcových platničiek, ktoré boli ovplyvnené sedavým životným štýlom, nadváhou a zlým držaním tela.
Inštalácia špirály do maternicovej dutiny ženy chráni pred nechceným tehotenstvom a tiež má v niektorých prípadoch terapeutický účinok pomocou hormónov vylučovaných špirálou.