loader

Hlavná

Žalúdok

Liečba dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky

Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky - vyčnievanie chrupavkového tkaniva smerom k mieche, sprevádzané zvieraním nervových zakončení a výskytom silnej bolesti chrbtice. Patológia často nie je nezávislé ochorenie, ale vyskytuje sa ako komplikácia osteochondrózy a slúži ako predzvesť medziobratlovej prietrže..

Dorsálny výčnelok sa považuje za nebezpečný stav. Výčnelok sa postupne zväčšuje, čo vedie k úplnému zničeniu jedného alebo viacerých stavcov, k poškodeniu miechy, k čiastočnej alebo úplnej paralýze. Pri absencii včasnej liečby sa úplne zdravý človek pomaly, ale nevyhnutne zmení na zdravotne postihnutého.

Ak trpíte bolesťami chrbta, neodkladajte a okamžite kontaktujte lekárov kliniky Elena Malysheva. Skúsení lekári poskytnú rýchlu a včasnú pomoc, určia, v ktorých prípadoch došlo k vyčnievaniu stavcov, a vyberú individuálny liečebný režim s prihliadnutím na stupeň deštrukcie stavcov a sklon k progresii patológie..

Druhy chrbtových výčnelkov

Kedy kontaktovať neurológa?

diagnostika

Liečba dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky

Liečba na klinike Eleny Malysheva

V lekárskom centre Eleny Malysheva sa neurológovia s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami zapájajú do liečby dorzálnych výčnelkov. Lekári neustále zdokonaľujú svoju profesionálnu úroveň a pri vývoji liečebných režimov využívajú širokú škálu tradičných aj inovatívnych metód obnovy chrupavky a kostného tkaniva chrbtice. Vo väčšine prípadov sa nám podarí problém vyriešiť bez operácie!

Ak je v chrbtici bolesť, poraďte sa s lekárom na klinike Elena Malysheva. Včasná diagnóza vám umožňuje identifikovať patológiu v ranom štádiu a vykonávať účinnú liečbu bez toho, aby sa uchyľovala k radikálnym opatreniam. Urobte si stretnutie telefonicky na čísle 8 (3412) 52-50-50 alebo na webovej stránke a vyberte si najvhodnejší čas na návštevu zdravotníckeho centra.

Dorsálny výčnelok - aké je nebezpečenstvo a ako sa má liečiť?

Mnohí nepoznajú význam lekárskeho výrazu „výčnelok“, a predsa je to predzvesť medziobratlovej kýly.

Choroba nie je nezávislá, je zvyčajne dôsledkom osteochondrózy.

K výčnelku dochádza, keď sa chrbtové svaly nedokážu vyrovnať so záťažou..

Vyskytuje sa stavcová kompresia a deformácia chrupavky.

Pacient pociťuje bolesť a stráca svoju pôvodnú mobilitu.

Ak sa choroba začne, potom bude existovať dlhá liečba a dlhá rehabilitácia.

Čo je dorzálny výčnelok?

U pacientov je často diagnostikovaná chrbtová alebo zadná výčnelok. Je zaradený do skupiny najnebezpečnejších výčnelkov, pretože spôsobuje porušenie celého zväzku nervových zakončení. Existuje tiež nebezpečenstvo stlačenia piateho kotúča v bedrovej oblasti a prvého v sakrálnom kĺbe.

Výčnelok je posunutie medzistavcových platničiek bez poškodenia vláknitého prstenca. Pri dorzálnom výčnelku dochádza k posunu v smere miechy, to znamená dozadu. Pri tomto ochorení sa syndrómy bolesti objavujú už v prvom štádiu vývoja patológie.

Klasifikácia výčnelkov

K dispozícii sú nasledujúce typy:

Stredná alebo stredná hodnotaCelulózové jadro sa extruduje smerom do stredu miechového kanála..
Bočné alebo bočnéDisk vyčnieva na stranu chrbtice. Pomerne zriedkavo.
ForaminalK výčnelku dochádza v smere otvorov stavca, z ktorých vystupujú cievy a nervové procesy.
difúznuOfset je nerovnomerný a naznačuje poškodenie viacerých diskov.
Kruhové alebo kruhovéDisk je rovnomerne vytláčaný vo všetkých smeroch.
Dorsálne alebo zadnéVýčnelok smerom k mieche.
Ventrálne alebo prednéPozoruje sa veľmi zriedka. Klinické prejavy zvyčajne chýbajú..

Toto sú hlavné typy, ale existujú kombinované formy patológie..

Existujú dva typy dorzálneho výčnelku - difúzny a kruhový. Tieto choroby sú veľmi závažné, takže diagnostika a liečba sú značne komplikované.

 1. Difúzny výstupok. Výčnelok je nerovnomerný a často spôsobuje komplikácie. Ak sa nelieči, objaví sa zápal v zovretých nervových zakončeniach.
 2. Kruhová. Tečie rovnomerne, existuje však prietrž.

Dorsálny výčnelok má malú veľkosť, ale je sprevádzaný silnou bolesťou. Ak nie je možné zastaviť degeneráciu disku, príznaky sa zosilnia a objaví sa prietrž.

Príčiny a rizikové faktory

Výčnelky sa vyvíjajú, ak sú prítomné nasledujúce faktory:

 • Štruktúra disku je zničená.
 • Rôzne zranenia.
 • Dôsledok osteochondrózy, keď je v chrbtici pozorovaný deštruktívny proces.
 • Medzistavcový disk obsahuje cievy, ktoré ho vyživujú a obnovujú. S vekom narastajú cievy a disk odoberá živiny zo susedných tkanív. Nedostatok výživy prispieva k strate pevnosti a pružnosti disku, čo spôsobuje tvorbu výčnelkov.

Existujú ďalšie faktory, ktoré znižujú pohybovú aktivitu chrbtice:

 • Sedavý život.
 • Zrelý vek.
 • Sedená práca.
 • Obezita.

Príčinou výčnelku môže byť zranenie. V tomto prípade sa výčnelok disku obvykle vyvíja okamžite, ale vyskytuje sa aj postupné ničenie. V zásade sa to pozoruje u vzpieračov, ako aj u ľudí, ktorých práca je spojená s vibráciami alebo rovnomernými pohybmi.

Existujú aj ďalšie dôvody:

Niekedy je plocha lézie 50% povrchu disku. Výčnelok takého objemu patologického tkaniva vedie k zovretiu nervových zakončení na oboch stranách.

účinky

Tento typ výčnelku sa zvyčajne vytvára v bedrovej oblasti. Príznaky závisia od smeru vývoja a veľkosti výčnelku. Toto ochorenie sa často vyvíja spravidla asymptomaticky.

Prvým prejavom je mierna bolesť bedrovej chrbtice. Môže trvať dlho a potom sa s príchodom záchvatov stáva intenzívnejším. Exacerbácia nastáva po nadmernom namáhaní alebo po dlhom čase v nepohodlnej polohe. Často sa vyskytuje kŕč alebo kliknutie, po ktorom sa bolesti zosilnia.

Ak sa liečba ignoruje, bolesť sa rozšíri na nohy. Okrem toho sa objavujú neurologické príznaky: šklbanie kolena, Legasov syndróm (bolesť pri zdvíhaní plochej nohy). Ak sa neprijmú opatrenia, potom sa výčnelok nevyhnutne zmení na prietrž, čo bude mať vážnejšie následky..

Miecha sa začne sťahovať, nie je obmedzená na štiepané nervové korene. Pretože sa tento výčnelok zvyčajne vytvára v dolnej časti chrbta, vznikajú zodpovedajúce problémy: inkontinencia stolice a moču, ako aj chvost, spôsobujúci parézu končatín. V tomto prípade sa zdravotné postihnutie stratí a pri komplikáciách je pravdepodobnosť zdravotného postihnutia vysoká.

Príznaky a metódy diagnostiky

Príznaky závisia od typu dorzálneho výčnelku a štádia choroby..

Tento typ výbežku sa prejavuje charakteristickými klinickými príznakmi:

 • Bolesť v zadku a dolných končatinách.
 • Závraty.
 • Porucha vnútorných orgánov.
 • Vzhľad enurézy.
 • Strata citlivosti nielen na nohách, ale aj na rukách.
 • Porušenie stolice.
 • Svalová slabosť.

Hneď ako sa objavia prvé príznaky, je potrebné navštíviť neurológa. Špecialista bude analyzovať príznaky a môže potvrdiť nasledujúce štúdie na potvrdenie diagnózy:

 • X-ray z rôznych uhlov.
 • myelografia Do chrbtice sa vstrekne špeciálny liek, ktorý objasní obraz choroby..
 • Diskografia. Preskúma sa stav poškodeného disku..

MR je považovaná za najlepšiu metódu - ukazuje:

 • Fáza deformity medzistavcových platničiek.
 • Veľkosť výčnelku a stupeň kompresie koreňov a miechy.
 • Prítomnosť sprievodných komplikácií alebo patológií.

Magnetická rezonancia je najinformatívnejšou metódou, pretože odhaľuje porušenia už v prvej etape patologického procesu. Je veľmi dôležitý pre účinnú liečbu..

Dorsálny výčnelok

Prečítajte si ďalšie články:

Lekári našej kliniky

Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologist

Zástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.

Zástupca vedúceho lekára, neurológ, chiropraktik

Dorsálny výčnelok miechy je stav, pri ktorom poškodená miecha, ktorá stratila množstvo tekutiny, ktorú potrebuje na prácu, vypadne mimo telo stavcov..

„Dorsálny“ výstupok sa nazýva preto, že disk vyčnieva dorzálne, t.j. zadne, na stranu, kde sa nachádza miechový kanál s pia mater, miecha a miechové nervy. Výčnelok je proces deštrukcie medzistavcových platničiek a je počiatočným štádiom vývoja prietrže medzistavcových platničiek.

Výstupok dorzálneho disku - čo to je

Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k zničeniu medzistavcovej platničky chrbtice, ale nech je príčina alebo kombinácia dôvodov príčinou ničenia, vždy existuje pomerne typický algoritmus poškodenia, zničenia medzistavcovej platničky..

Najskôr nastane praskanie vonkajšieho obalu disku (vláknitý krúžok), ako aj progresívna strata tekutiny, ktorá sa vyskytuje paralelne s centrálnym vláknitým jadrom disku, bez ktorého disk nie je schopný vykonávať svoje funkcie..

Výsledkom straty pulpózneho jadra tekutinou na disku je zníženie jeho schopnosti absorbovať otrasy a dôjde k extrúzii. Tvorba výčnelku smerovala do oblasti miechového kanála.

Mechanizmus výskytu

V bedrovej a krčnej chrbtici nie sú buničinové jadrá medzistavcových platničiek (ak sa pozriete na chrbticu zo strany) umiestnené presne uprostred, ale sú posunuté trochu dozadu, aby sa v chrbtici vytvorili správne fyziologické krivky - krčné a bedrové lordózy.

Preto sa so znížením výšky disku, ku ktorému dochádza počas jeho deštrukcie, začína postupne vytlačovať časť disku s jadrom hlavne dozadu, t.j. dorzálna.

Tento stav je vyvolaný konkrétnou naklonenou polohou tela (práca „sklon“) alebo hlavy (práca pri počítači).

Veľmi dôležité je narovnanie fyziologických ohybov krčnej a bedrovej chrbtice, čo je veľmi často prípad osteochondrózy..

V hrudnej chrbtici, kde sú dužinové jadrá trochu posunuté na prednej strane, sú dorzálne výčnelky oveľa menej bežné..

príznaky

Príznaky dorzálneho výčnelku závisia od smeru pretláčania výčnelku.

 • Ak je výčnelok nasmerovaný striktne zadne, spôsobuje svalové napätie tým, že dráždi zadný pozdĺžny väz prechádzajúci pozdĺž okraja stavca. Pri zaťažení, zdvíhaní závaží, práci v nútenej polohe tela, už vzniknuté svalové napätie sa môže mnohokrát zvýšiť a prejavuje sa bolesťou..
  V závislosti od stupňa deštrukcie disku môže byť bolesť silná alebo slabá, môže byť prítomná dlhú dobu po samotnom zaťažení alebo rýchlo prechádza.
 • Ak sa výstupok posunie o niečo ďalej od stredovej čiary, potom je extrudovaný medzistavcový disk blízko nervu vystupujúceho z miechy.
  V tomto prípade, s rozvojom zápalu alebo opuchov, sa dorzálny výčnelok bude podieľať na podráždení a / alebo stlačení nervov spôsobujúcich bolesti, ktoré sa nebudú nachádzať iba v mieste zápalu, ale budú sa rozširovať aj na perifériu (v ramene, paži, zadku, stehne alebo nohe). V tomto prípade môže byť bolesť pomerne silná a dlhotrvajúca a bude ťažké ich odlíšiť od progresívnej kýly medzistavcových platničiek..

Čo je choroba nebezpečná?

Pretože dorzálne výčnelky predstavujú počiatočný stupeň rozvoja prietrží chrbtice, v prípade, keď sa choroba nerozpozná včas a včas sa nevykoná liečba, dochádza k postupnej progresii prietrží, zväčšeniu veľkosti ich výčnelku so všetkými nasledujúcimi prejavmi a následkami..

V pokročilých prípadoch sa tento stav môže vyvinúť až do sekvestrácie prietrže a potreby chirurgickej liečby

diagnostika

Objektívne je možné dorzálny výčnelok diagnostikovať iba pomocou MRI alebo počítačovej tomografie. Rentgenové snímky nevykazujú zadné výčnelky.

Na obrázkoch Rg možno dorzálny výčnelok diskov posudzovať iba na základe nepriamych znakov.

Pretože je veľmi ťažké rozlíšiť dorzálny výčnelok od vytvorenej prietrže chrbtice sťažnosťami a symptómami, všetci pacienti, ktorí najprv prídu s problémami s bolesťou chrbtice, sa musia nevyhnutne podrobiť skenovaniu MRI, čo umožní identifikovať výčnelok v ranom štádiu vývoja, a teda včasnú liečbu zameranú na jeho vyliečenie..

Liečba výčnelkov chrbtového disku

Správne zaobchádzanie s výčnelkom dorzálneho disku v jeho taktike sa zvyčajne nelíši od liečby herniovaného disku.

Pretože hlavným problémom pri vývoji dorzálneho (t.j. zadného) výčnelku disku je poškodenie zadných sekcií medzistavcovej platničky s jeho pretláčaním do miechového kanála, hlavné základné ošetrenie sa musí nevyhnutne zamerať konkrétne na toto poškodenie. Pre správnu liečbu chrbtového výčnelku chrbtice je najprv potrebné vykonať „prípravnú“ fázu liečby, ktorej úlohou je odstrániť bolesť, zápal, zmierniť zvýšený tonus svalov, opuchy, odstrániť nedostatočné zásobovanie krvi krvou miechy v zónach ochorenia, po ktorej musí začať hlavné štádium „regenerácie“. liečbu. Úlohou fázy „regenerácie“ liečby je liečiť poškodenie vonkajšieho vláknitého prstenca disku a obnoviť buničité jadro disku, bez ktorého medziobratlový disk nemôže splniť svoje vlastnosti absorbujúce otrasy, a v tomto prípade zostane extrudovaný.

Metóda liečby dorzálnych výčnelkov použitá v klinickom diagnostickom centre Dr. Yavida berie do úvahy nielen všetky príznaky prejavu choroby, ale nevyhnutne všetky dôvody vedúce k jej výskytu..

Najinovatívnejšou a najúčinnejšou technikou, ktorá sa dnes používa na klinike Dr. Yavida, je „revitalizačná“ technika zameraná nielen na zmiernenie príznakov, ale aj na pretrvávajúce obnovenie poškodeného tkaniva medzistavcových platničiek..

Zaregistrujte sa a príďte k nám! Pomáhame!

prevencia

Hlavným problémom prevencie zadného výčnelku disku je udržiavanie správneho svalového tonusu a držania tela. To môže zahŕňať šport, fyzioterapiu alebo jogu..

Toto je obzvlášť dôležité, ak má pacient zakrivenie chrbtice (skolióza). Je vhodné vyhnúť sa dlhým polohám s telom nakloneným dopredu a hlavou naklonenou dopredu, pretože práve tieto zaťaženia primárne vyvolávajú tvorbu zadných výčnelkov diskov..

Ak sa vyskytujú aj minimálne sťažnosti na chrbte, spodnej časti chrbta alebo krku, musíte vždy vyhľadať lekára so špecializáciou na choroby chrbtice. Čím skôr je výčnelok diagnostikovaný a čím skôr je zahájená liečba, výsledok liečby bude efektívny a rýchly.

Dohodnite si stretnutie s lekárom

Je dôležité pochopiť, že liečbu by mal vykonávať iba lekár, špecialista, ktorého nájdete na kontakte s lekárskym strediskom Doctor Yavid Medical Center.

telefonicky v Petrohrade:

alebo uskutočnením bezplatného hovoru Whatsapp:

Pamätajte: ak máte obavy z bolesti chrbta, mali by ste okamžite začať s liečbou.!

Kliknutím na tlačidlo „Odoslať“ vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním mojich osobných údajov, aby som zaistil možnosť odpovede na moju kontrolu. Osobné údaje sa spracúvajú v súlade s platnými právnymi predpismi Ruskej federácie (Federálny zákon Ruskej federácie z 27. júla 2006 č. 152-ФЗ „O osobných údajoch“)..

Recenzie pacientov

Dmitrij Alekseevič!
Ďakujem za mnoho rokov priateľstva, za ľudský prístup a pochopenie všetkých problémov.
Som veľmi rád, že som sa s vami stretol pred mnohými rokmi, nielen ako lekár, ale aj ako veľmi dobrý človek! Rád s vami budem ďalej komunikovať, bez ohľadu na to, či som chorý alebo nie. Ja zase, ak vám môžem pomôcť s akýmikoľvek otázkami. Ešte raz ďakujem.

Ďakujem Yavidovi Dmitrijovi Alekseevičovi! Pre svoje zlaté ruky, citlivý prístup a pozornosť ku každému pacientovi. Dmitrij Alekseevič, dávate ľuďom zdravie, ktoré sa nedá vysvetliť slovami, môžete to len cítiť. Ďakujem, že ste tam! Veľa šťastia, prosperity a dobrého zdravia! S pozdravom Vera Buinova Olga Nikolaevna! Ďakujeme vám za vynikajúci prístup k zákazníkom, za vašu reakciu a láskavosť. Je veľmi pekné prísť na kliniku a vidieť príjemného, ​​priateľského správcu.

S pozdravom Buinova Vera

Som rád, že som vás našiel, Dmitrij Alekseevič! Teraz som muž, nie tvor, ktorý žije od liekov proti bolesti a liekov proti bolesti! Blaho vás a celého vášho tímu. poďakovať!

Chcem sa tiež poďakovať odborníkom kliniky, osobne, Dmitrij Alekseevič. Pred tromi rokmi absolvoval kurz masáží, ihiel a plechoviek. Predtým som bol mučený chrbtom, na tri roky si už skoro nepamätám. Každé ráno robím odporúčanú skupinu cvičení (15 minút).

Čo spôsobuje dorzálny výčnelok disku?

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Odborníci v tomto odbore chápu deformáciu medzistavcových platničiek a ich vyčnievanie v oblasti miechového kanála. Táto patológia je sprevádzaná výrazným syndrómom bolesti a pri absencii lekárskej pomoci môže spôsobiť štrukturálne poškodenie miechy, miechových nervov.

Charakter patológie

Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek je patologický proces degeneratívnej povahy, lokalizovaný v oblasti chrbtice, v dôsledku uvoľnenia medzistavcových platničiek za hranice miechového kanála..

Výčnelok chrbta (iný názov pre túto patológiu) je spravidla sprevádzaný silnou bolesťou, poruchou citlivosti. Pretože medzistavcové platničky vyčnievajú do oblasti miechového kanála, existujú vážne riziká poškodenia miechových nervov a dokonca aj miechy samotnej. A tento proces je už plný rozvoja zdravotného postihnutia a dokonca ochrnutia pacienta.

Preto je také dôležité naučiť sa identifikovať výčnelok v počiatočných fázach patologického procesu, aby sa pomocou adekvátneho liečebného postupu zabránilo vzniku takýchto nebezpečných a mimoriadne nežiaducich komplikácií..

Difúzny výstupok medzistavcových platničiek sa vyznačuje opakovaným a nerovnomerným výstupkom, ktorý ovplyvňuje vnútorné orgány. Výčnelok narúša ich prácu a spôsobuje rozvoj ešte sprievodnejších chorôb a možných komplikácií (medzi ktorými najnebezpečnejší je zápalový proces, ktorý ovplyvňuje nervové zakončenie miechy).

Patologická klasifikácia

Podľa zavedenej medzinárodnej klasifikácie odborníci rozlišujú tieto najbežnejšie odrody výčnelkov medzistavcovej platničky:

 1. Dorsálny difúzny výčnelok disku 14 l5. Vyznačuje sa skrytou asymptomatickou liečbou a ťažkosťami pri diagnostike. Chorobu môžete identifikovať podľa špecifickej krízy, ktorá sa vyskytuje v chrbtici počas pohybov, zníženého tonusu svalov nôh a bolesti, ktorú možno lokalizovať v dolných končatinách (so sklonom k ​​zvýšeniu pri chôdzi alebo pri iných typoch motorických aktivít)..
 2. Výstupok disku l5 s1 je najbežnejším a najnebezpečnejším typom výstupku. Na začiatku patologického procesu sa u pacienta môže vyskytnúť bedrová bolesť (so sklonom k ​​nárastu po fyzickej aktivite a fyzickej aktivite). Bolesť sa postupne stupňuje a postupne sa prehlbuje. s postupujúcou chorobou je proces chôdze podstatne ťažší.
 3. Dorsálny výčnelok disku c5 c6 je bežnou patológiou, ktorá ovplyvňuje krčnú stavcovú oblasť. Ochorenie sa prejavuje silnými bolesťami hlavy a krku, bolesťou a svalovou slabosťou rúk. U pacientov trpiacich týmto typom výčnelku je často znížená citlivosť v indexe a palci.
 4. Výstupok disku l3. Ovplyvňuje bedrovú oblasť stavcov. Patologický proces sa prejavuje ako bedrová bolesť, narušenie alebo dokonca úplná strata citlivosti v oblasti chodidla, chodidiel. Pri rozsiahlej lézii sú možné vážne poruchy močenia.

Čo spôsobuje patológiu?

Dorsálne výčnelky majú množstvo dôvodov na ich vývoj. Podľa lekárov je výskyt výčnelkov vo väčšine klinických prípadov spôsobený nasledujúcimi faktormi:

 • porušenie postoja, skoliózy;
 • traumatické zranenia chrbtice;
 • nedostatok pohybovej aktivity, sedavý spôsob života;
 • svalová slabosť;
 • zmeny súvisiace s vekom;
 • nadmerné zaťaženie chrbtice;
 • osteochondróza;
 • časté ťažké zdvíhanie;
 • nadmerné zaťaženie jednotlivých svalových skupín so súčasným narušením procesov zásobovania krvou a atrofia tkanivových štruktúr;
 • infekčné choroby postihujúce miechu;
 • zápalové procesy;
 • alergické lézie chrbtice;
 • patológia miechy dedičného charakteru;
 • Poruchy pohybového aparátu môžu tiež vyvolať vývoj tohto patologického procesu.

Aké sú výčnelky?

Charakteristická symptomatológia do veľkej miery závisí od rozmanitosti dorzálnych medzistavcových výčnelkov, okrem toho od štádia priebehu a zanedbávania patologického procesu..

Vo všeobecnosti sa však chrbtové patológie výčnelkov disku môžu prejavovať s nasledujúcimi klinickými príznakmi:

 • bolesti hlavy;
 • závraty;
 • bolesť v oblasti horných alebo dolných končatín, v gluteálnej oblasti;
 • poruchy činnosti vnútorných orgánov;
 • znecitlivenie končatín, zhoršená citlivosť rúk alebo nôh;
 • močová inkontinencia (enuréza);
 • ťažkosti s pohybom čriev;
 • zlyhania v gastrointestinálnom trakte;
 • zhoršená motorická aktivita;
 • poruchy fungovania pohybového aparátu;
 • svalová slabosť.

Ak sa zistia aspoň niektoré z vyššie uvedených príznakov, je naliehavo potrebné vyhľadať pomoc kvalifikovaného odborníka na vykonanie komplexnej diagnózy a predpísať primeranú liečbu pre konkrétny klinický priebeh liečby.!

Aké je nebezpečenstvo výčnelkov??

Difúzny výčnelok medzistavcových platničiek je mimoriadne nebezpečná patológia, ktorá si vyžaduje kompetentnú a najdôležitejšiu včasnú lekársku starostlivosť. V opačnom prípade môžu byť dôsledky najhoršie.!

Difúzny výčnelok medzistavcových platničiek pôsobí mimoriadne agresívne na oblasť miechových štruktúr, čo vedie k rozvoju nasledujúcich porúch:

 1. Motorická porucha.
 2. Znížená alebo úplná strata citlivosti.
 3. Porušenie fungovania životne dôležitých vnútorných orgánov a systémov tela.
 4. Výskyt medzistavcových herniálnych nádorov.
 5. Riedenie membrán medzistavcových platničiek.

Následne (v prípade neexistencie včasných opatrení) sa môže pacient stať ochrnutou zdravotne postihnutou osobou, stratiť schopnosť samoobsluhy!

Ako ukazuje lekárska prax, ani chirurgický zákrok v neskorých štádiách patologického procesu, keď je choroba v pokročilom štádiu, neumožňuje úplne obnoviť motorické funkcie pacienta v dôsledku nezvratnosti zmien. Z tohto dôvodu sa osobitná pozornosť venuje včasnej diagnóze dorzálnych výčnelkov a implementácii terapeutických opatrení zameraných na zabránenie ďalšieho progresu patologického procesu.!

Diagnostické opatrenia

Diagnóza dorzálnych výčnelkov sa začína vyšetrením pacienta, štúdiom jeho sťažností a symptómov, analýzou výsledkov zozbieranej histórie.

Presná diagnóza a určenie lokalizácie výčnelku a rozsahu poškodenia medzistavcových platničiek zahŕňa nasledujúce typy štúdií:

 1. CT sken.
 2. Röntgenové vyšetrenie.
 3. Magnetická rezonancia.

Dnes je to metóda magnetickej rezonancie, ktorá sa považuje za najpresnejšiu, informačnú a najspoľahlivejšiu v prípade podozrenia na dorzálny výčnelok, pretože umožňuje identifikovať aj tie najmenšie a najmenšie zmeny v počiatočných štádiách patologického procesu, čo je také dôležité pre moderné a efektívne liečenie..

Ako sa vysporiadať s patológiou?

Účinné ošetrenie výčnelkov chrbtových diskov vyžaduje integrovaný a systematický prístup. Ak choroba nie je v pokročilom štádiu, špecialisti uprednostňujú použitie metód konzervatívnej liečby.

Lekári v prvom rade vykonávajú činnosti zamerané na odstránenie syndrómu bolesti a zlepšenie celkového stavu pacienta. V ďalšom štádiu liečebného postupu je liečba zameraná na obnovenie flexibility a natiahnutia chrbtice, ako aj na normalizáciu procesov krvného obehu..

Ďalej sa vykonávajú manipulácie na zníženie ukazovateľov tlaku, odstránenie opuchov a posilnenie svalového korzetu. Vo väčšine prípadov komplexný boj proti dorzálnym výčnelkom zahŕňa nasledujúce terapeutické metódy:

 1. Manuálna terapia.
 2. masáž.
 3. Triedy fyzickej terapie.
 4. Vákuová terapia.
 5. Fyzioterapeutické postupy.
 6. Hirudotherapy.
 7. akupunktúra.

Drogová terapia sa používa primárne na odstránenie bolestivých symptómov charakteristických pre túto patológiu (bolesť, opuch, zápalové prejavy), okrem toho na normalizáciu krvného obehu.

Vo väčšine prípadov sú pacienti predpisovaní nesteroidné protizápalové lieky, chondroprotektory, vitamínovo-minerálne komplexy zamerané na posilnenie chrupavky.

Všetky lieky vyberie ošetrujúci lekár individuálne pre pacienta, pričom sa berie do úvahy charakteristika konkrétneho klinického prípadu a prítomné znaky!

Použitie diétnej terapie

Pri vystupovaní dorzálneho disku sa venuje veľká pozornosť diétnej terapii. Výživa pacienta by mala byť frakčná a ľahká, pretože prejedanie a nadváha veľmi negatívne ovplyvňujú stav pohybového aparátu a chrbtice..

Odporúča sa vylúčiť soľ, cukor z každodennej stravy, okrem toho kávové nápoje, ktoré prispievajú k aktívnemu odstraňovaniu vápnika z tela..

V ponuke je bezpodmienečne potrebné zahrnúť tieto potraviny:

 • želé;
 • želé;
 • rôsolu;
 • mlieko;
 • mliečne výrobky;
 • zeleň;
 • strukoviny;
 • orechy.

Okrem toho je pre úspešný boj proti patológii dôležité udržiavať správny pitný režim, piť najmenej 2,5 litra tekutiny po celý deň, aby sa aktívne odstraňovali toxické látky, ako aj udržiavať optimálnu rovnováhu elektrolytov..

Chirurgické metódy a preventívne opatrenia

Vo väčšine prípadov je chirurgický zákrok predpísaný pacientom s pokročilými formami dorzálnych výčnelkov so sprievodnou tvorbou herniálnych útvarov. Moderní chirurgovia uprednostňujú nízkotraumatické a šetrné metódy operácie, ktoré sa vyznačujú vysokými výkonovými ukazovateľmi a skrátenou dobou zotavenia..

Na boj proti chrbtovým výčnelkom sa spravidla používajú tieto typy chirurgických zákrokov:

 1. endoskopia.
 2. Microdisectomy.
 3. Štandardná discektómia.

Optimálny typ operácie je určený špecialistom v prísne individuálnom poradí!

Keďže chrbtové výčnelky predstavujú vážne ohrozenie zdravia pacienta a vyžadujú si dlhé a komplikované ošetrenie, je rozumné sa vyhnúť tejto patológii..

Aby sa predišlo výčnelkom chrbtice, lekári odporúčajú pacientom, aby dodržiavali nasledujúce odporúčania:

 • zapojiť sa do terapeutických cvičení a viesť aktívny životný štýl;
 • správne jesť (t. j. vyvážené);
 • zdržať sa fajčenia a pitia alkoholických nápojov;
 • sledovať svoju váhu;
 • posilňujú nervový systém, vyhýbajú sa šokom psycho-emocionálnej povahy atď..

Výčnelok medzistavcových platničiek je patológia, ktorá hrozí poškodením miechy, rozvojom ochrnutia a zdravotným postihnutím pacienta. Podľa lekárov však s včasnou a primeranou liečbou je možné v 80% prípadov dosiahnuť pozitívne výsledky liečby, zabrániť ďalšiemu progresii ochorenia a súvisiacim komplikáciám bez toho, aby sa musel uchyľovať k chirurgickému zákroku..

Dorsálny výčnelok krčnej chrbtice: diagnostika a liečba

Krk je najmobilnejším prvkom chrbtice. Z tohto dôvodu sa chrbtové výčnelky diskov krčnej chrbtice diagnostikujú častejšie ako patologické stavy lumbálnej alebo centrálnej. Počas výčnelku sa vlákna vláknitého prstenca deformujú oproti pozadiu vyčnievania medzistavcových platničiek do kanálika chrbtice..

Nedostatok liečby patológie vedie k rozvoju medzistavcových prietrží. Preto, ak sa objavia nebezpečné príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Dorsálny výčnelok: čo to je a prečo vzniká

Výčnelok je degeneratívna transformácia, pri ktorej jeden z stavcov presahuje miechový kanál, ale integrita vláknitého prstenca je zachovaná. Nezávisle je choroba zriedkavo diagnostikovaná. Zvyčajne je to jedna z etáp osteochondrózy.

V oblasti chrbta poškodeného difúziou klesá citlivosť, dochádza k bolesti, ktorá sa zvyšuje, keď sa deformovaný disk dostane do kontaktu s väzmi a cievami, ktoré ho obklopujú. S progresiou choroby, zníženou citlivosťou prstov na nohách a nohách sa pozoruje zmena farby kože na krku.

Deformovaný disk vyčnieva smerom k mieche, čo zvyšuje riziko poškodenia miechy alebo jej nervových vlákien. S patológiou sú nervové spojenia narušené a končatiny strácajú citlivosť.

Ochorenie sa zvyčajne diagnostikuje u pacientov vo veku, ale mladí ľudia tiež trpia predlžovaním. Najčastejšie vyvolávajú vývoj ochorenia nasledujúce faktory:

 • „sedavá práca;
 • nízka fyzická aktivita;
 • obezita;
 • narušenie toku krvi;
 • nedostatok vitamínov a minerálov;
 • skolióza;
 • poranenia krčnej chrbtice;
 • degeneratívne-dystrofické ochorenia - osteochondróza, kyfóza.

Poruchy obehu sú častou príčinou výčnelkov. V dôsledku poklesu rýchlosti prietoku krvi mäkké tkanivá nedostávajú potrebné množstvo výživných látok a kyslíka, proces amortizácie je prerušený, čo vedie k deformácii a postupnému ničeniu kostného a kĺbového tkaniva..

Ako sa formuje

Najčastejšie sa diagnostikuje dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek c5-c6 a c3-c4. Je to kvôli štrukturálnym vlastnostiam tejto časti chrbtice. Tieto stavce sú najflexibilnejšie, mobilné a tenké. V krčnej oblasti je lokalizovaných sedem diskových telies. C1 sa vyznačuje svojou štruktúrou: nie je prítomný tal, pretože je tvorený dvoma spletenými spinovými procesmi. Kotúč je umiestnený na spodnej časti lebky a nie je oddelený medzistavcovými platničkami nad ani pod.

Lekári nazývajú stavovce Atlant, pomenované po hrdinovi starogréckych mýtov. Drží kosti lebky, kde sa nachádza mozog, zodpovedné za prenos nervových impulzov do všetkých orgánov a systémov tela.

Druhý krčný stavca sa nazýva os. Disk má tiež jedinečnú štruktúru: dochádza k rastu kostí, ktorý ho spája s prvým krčným spojom. Všetky ostatné stavce sú vzájomne prepojené medzistavcovými platničkami. Preto sa vyvíjajú malé dorzálne difúzne výstupky diskov c2-c7. Táto patológia má nepriaznivý vplyv na fungovanie mozgu a miechy..

Príčina choroby

Výskyt patológie je spôsobený štrukturálnymi vlastnosťami procesov stavcov krčnej chrbtice. Majú zaoblené otvory, v ktorých sú umiestnené zadné tepny chrbtice. Dodávajú krv do mozgu.

Výčnelok narušuje mozgový obeh. V dôsledku toho sa vyvinie vertebrobazilárna nedostatočnosť. Progresia cervikálnej osteochondrózy vedie k skokom v krvnom tlaku (krvný tlak) a spomaľuje tok krvi do mozgu, čo spôsobuje znecitlivenie alebo paralýzu rúk, nôh a tváre..

Jednotky C4-C7

Ak sa zistí výčnelok medzistavcových platničiek c4-c5, liečba by sa mala začať okamžite. Inak sa vyvinú komplikácie, ako je znížené videnie, strata sluchu, trigeminálna neuropatia.

Ak sa vytvorí zadný výčnelok disku c5-c6, pacienti sa sťažujú na záchvaty bolesti hlavy, stratu orientácie, bolesť v hrudnej kosti, pripomínajúce záchvaty angíny pektoris, arytmie. Patologické lézie diskov c5-c6 sa najčastejšie diagnostikujú u pacientov trpiacich obezitou a nečinnosťou, ako aj u administratívnych pracovníkov, ktorí trávia dlhú dobu pri počítači.

Najzávažnejším je vyčnievanie diskov c4-c5 a c6-c7, na ktorých je charakteristický hrb v siedmej oblasti krčnej chrbtice, nazývaný vdovský hrb alebo v kohútiku. Je to kvôli štruktúre siedmeho stavca, ktorá má točité vetvy. Táto patológia sa najčastejšie diagnostikuje u žien počas menopauzy, keď dochádza k výrazným skokom v hladinách hormónov.

Príznaky a štádiá

Anatómia krčných stavcov sa líši od štruktúry kĺbov. Sú omnoho menšie a tenšie, hoci sú vystavené dennému zvýšenému zaťaženiu. Miechový kanál, ktorý obsahuje zdeformovaný medzistavcový disk, je úzky. Preto sa s výstupkom krčnej chrbtice vyvinú charakteristické príznaky:

 • záchvaty bolesti v krku;
 • migréna;
 • narušená koordinácia pohybov;
 • chronická únava;
 • znížená citlivosť horných a dolných končatín.

Nebezpečenstvo chrbtových výčnelkov krčnej chrbtice predstavuje riziko poškodenia miechového kanála. Výčnelok vláknitého prstenca vedie ku kompresii mozgovej artérie a zvýšenému tlaku tkanív miechy. Porušenie krvného obehu vyvoláva mozgovú príhodu, ktorá môže spôsobiť smrť.

Existujú tri štádiá choroby:

 • Po prvé: patologická zmena v disku a tkanive vláknitého prstenca, ktoré sú sprevádzané atakmi bolesti a závratov.
 • Po druhé: vláknitý krúžok vyčnieva z 2 až 3 mm. Útoky bolesti sa stávajú častejšie a závažnejšie..
 • Po tretie: praskanie a deformácia tkanív vláknitého prstenca. Objaví sa náhla ostrá bolesť, zníži sa citlivosť končatín, problémy s pohybom.

Výčnelok môžete úspešne liečiť v ktorejkoľvek fáze. Ale podrobiť sa terapii ihneď po jej diagnostikovaní.

klasifikácia

Výčnelok je možný v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale ochorenie najčastejšie postihuje krčnú a sakrálnu chrbticu. Najnebezpečnejšia je patológia krčných stavcov, pretože sú najzraniteľnejšie a zvyšuje sa riziko poškodenia miechy..

Patológia sa delí na:

 1. Bočné - poškodenie bočných diskov, na ktorých je výčnelok napravo alebo naľavo.
 2. Kruhové - zhutnenie v jednotlivých stavcoch.
 3. Medián - vyčnievanie disku hlboko do miechového kanála.
 4. Foramental - disk vyčnieva do otvorov stavcov, v ktorých sú lokalizované korene miechy.
 5. Difúzne nerovnomerné stavcové deformácie.
 6. Ventrálna - predná lézia krčka maternice.
 7. Dorsálne - zadné poškodenie vláknitého prstenca.

Diagnostické pravidlá

Pozastavenie krčných diskov môže mať podozrenie na špecifické príznaky - záchvaty hlavy, strata citlivosti prstov a nôh, závraty, bolesť v krku a chrbte. Často sa popri symptómoch vyčnievania pozorujú aj systémové lézie tela:

 • porušenie tráviaceho traktu a genitourinárneho systému;
 • pomočovanie;
 • zápalové procesy.

Pri prvom vymenovaní lekár vyšetrí pacienta a urobí s ním rozhovory, zhromaždí anamnézu existujúcich chronických chorôb. Ak je podozrenie na výčnelok, predpíšu sa tieto štúdie:

 • Röntgen zasiahnutej oblasti chrbtice;
 • MRI (magnetická rezonancia);
 • CT (počítačová tomografia).

Výsledky komplexného vyšetrenia umožňujú neurológovi posúdiť rozsah patologických zmien, prítomnosť ďalších lézií muskuloskeletálneho systému a špecifiká klinického obrazu zisteného ochorenia..

Prognóza pacienta s dorzálnym výčnelkom krčných stavcov je pozitívna. Včasnou diagnózou ochorenia a stanovením adekvátnej terapie je možné zastaviť proces deštrukcie tkaniva v 85% prípadov.

Terapeutická taktika

Súbor terapeutických opatrení umožňuje zastaviť degeneratívny proces a objaviť sa komplikácie vo forme medzistavcovej prietrže. Zotavenie môže zaručiť iba presná implementácia všetkých lekárskych predpisov..

Lekári odporúčajú liečbu ochorenia krčných stavcov pomocou:

 • lieky na zníženie bolesti a zvýšenie krvného obehu;
 • manuálna terapia a masáže;
 • cvičebné cvičenia (restoratívna gymnastika);
 • fyzioterapeutické procedúry - masáž vákuovými bankami, akupunktúra, reflexológia, použitie pijavice (hirudoterapia);
 • dodržiavanie diéty na posilnenie svalového korzetu.

Kombinovaná liečba umožňuje zachrániť pacienta pred záchvatmi bolesti, aktivovať prietok krvi, obnoviť pružnosť stavcov, posilniť svaly chrbta, zmierniť opuchy a normalizovať krvný tlak..

Je dôležité minimalizovať zaťaženie postihnutej časti chrbtice, pretože choroba vedie k rednutiu stavcov a deformácii chrupavkového tkaniva. A fáza zotavenia trvá veľa času.

Preventívne opatrenia

Jednoduché pravidlá pomôžu zabrániť vzniku alebo relapsu choroby:

 1. Fyzická aktivita. Dlhodobý pobyt v nepohodlnej statickej polohe vyvoláva vznik ochorenia. Mali by ste preto obmedziť hrací čas na vašom PC alebo tablete, striedať „sedavú“ prácu s implementáciou špeciálnych cvičení. Denne prechádzajte na čerstvý vzduch a cvičte mierne. Najlepšie typy tréningov - plávanie, vodný aerobik alebo joga.
 2. Použitie receptov tradičných liečiteľov: obklady, brúsenia, aplikácie, kontrastné kúpele nôh vám umožňujú aktivovať prietok krvi a zmierňovať necitlivosť.
 3. Vyvážená strava. Dodržiavanie špeciálnej diéty vám umožňuje zvýšiť množstvo vitamínov a minerálov, ktoré prichádzajú s jedlom. Vďaka odmietnutiu jednoduchých uhľohydrátov a tukov, liehovín a horúceho korenia je možné urýchliť proces regenerácie chrupavkového tkaniva. Bielkoviny a vápnik.
 4. Odvykanie od zlých návykov - fajčenie a zneužívanie alkoholu.
 5. Mali by ste sa vyhnúť ostrým zákrutám hlavy a zvýšenému zaťaženiu chrbtice.

záver

Vyčnievanie dorzálneho krčka je patológia, ktorá predchádza vzniku medzistavcovej prietrže. Starostlivý prístup k vášmu zdraviu pomôže včas identifikovať chorobu a prechod komplexnej liečby umožní navždy zabudnúť na problém a zabrániť výskytu nebezpečných komplikácií..

Výstupok dorzálneho disku: čo to je, ako sa prejavuje a lieči

Ľudia s diagnózou vystupovania dorzálneho disku (DPD) sa musia liečiť okamžite, inak sa vytvorí medziobratlová hernia. Vývoj DPD je utajený, ale jeho prvé príznaky sú stále najlepšie známe, aby sa nestrácal čas a potom sa stali zdravotne postihnutí. Ak sa objavia príznaky, je potrebné ich vyšetriť a potom podstúpiť úplný terapeutický kurz pod lekárskym dohľadom. Ak je samoliečba, môže výčnelok spôsobiť nielen prietrž alebo paralýzu, ale aj močovú, inkontinenciu fekálií a dysfunkciu vnútorných orgánov..

Prečo sa patológia nazýva a štádium jej vývoja

Medzistavcový disk (MD) obsahuje buničité jadro, vláknitý kruh a hyalínovú chrupavku. Je to najslabšia časť chrbtice. Preto v dôsledku ich poškodenia vzniká mnoho patológií chrbtice..

Medzi chorobami sa často nachádzajú dorzálne výčnelky medzistavcových platničiek. Čo to je? Toto je názov deformácie disku, v ktorej jeho tkanivá vyčnievajú z tela stavca na jednom alebo viacerých miestach menších ako 6 mm. Nejde o samostatné ochorenie, ale o patologický proces, ktorý môže viesť k vytvoreniu medzistavcovej prietrže.

Lekárske výrazy použité v názve majú nasledujúce významy:

 1. Dorsal alebo dorsal - slová vytvorené z „dorsum“ a preložené z latinčiny znamenajú „nasmerované zvnútra smerom dozadu“..
 2. Výčnelok - anglicky Výčnelok: vyčnievajúci, vyčnievajúci, vyčnievajúci, vydutý.
 3. Medzistavcové platničky sú fibro-chrupavkovým prvkom chrbtice vo forme doštičky nepravidelného oválneho tvaru. Spája telá susedných stavcov, pôsobí ako tlmič nárazov.

Dorzálny výčnelok disku je taká deformácia MD, v ktorej jeho tkanivo vyčnieva dozadu a tlačí do miechového kanála, kde je umiestnená miecha s priľahlými nervovými zakončeniami. V tomto prípade výstupok nepresahuje 5 mm a vláknitá kapsula si zachováva svoju integritu. DPD sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti hrebeňa pod stavcom pod č. C2 (2. krčka maternice) a č. L5 na jeho spojení s krížovou čiarou (L5─S1)..

Dorsálny výčnelok prechádza 3 vývojovými fázami:

 1. Vláknité prstencové tenké miesta, praskliny a elasticita ich vlákien sa strácajú..
 2. Vláknité jadro sa začína vytlačovať za svoju prirodzenú hranicu. Posúva sa smerom von o 1–3 mm a zároveň predlžuje vnútro vláknitej membrány v vydutiu. V oblasti vyčnievania sa objaví nepríjemný pocit.
 3. Veľkosť hrče je 3–5 mm a bolesť prechádza iba pomocou terapeutických metód.

Ak je vláknitá membrána prstenca roztrhnutá a / alebo sa veľkosť vydutia zväčšila o viac ako 5 mm, potom sa u osoby diagnostikuje medzistavcová prietrž.

Typy dorzálnej deformity MD

V závislosti od umiestnenia deformovaného disku sa rozlišujú krčné, bedrové a hrudné dorzálne výčnelky. Je stredná a rozptýlená. Stanovte to v smere vyčnievania tkanív.

Dorsálny stredný výčnelok disku je také poškodenie MD, pri ktorom sa pozdĺž stredovej časti stavca (stredná časť jeho tela) vytvára vydutie a pohybuje sa k miestu miechy. Výčnelok tlačí na nervové zakončenie, ktoré je spojené s fungovaním vnútorných orgánov, čím narúša ich prácu..

Dorsálny difúzny výstupok disku je rovnaká deformácia MD bez pretrhnutia vláknitej membrány, ale vydutie sa vyskytuje nerovnomerne a na niekoľkých miestach. Táto forma sa medzi DPD považuje za najťažšiu a najčastejšie končí ochrnutím, ak sa daná osoba sama liečila alebo nedodržala odporúčania lekára.

Riziková skupina

U ľudí s ochoreniami chrbtice a kĺbov, s narušenými metabolickými mechanizmami alebo s hormonálnou rovnováhou sa najčastejšie rozvíja dorzálna výbežok MD. Môže sa však vyskytnúť, aj keď neexistujú patológie.

Do rizikovej skupiny patria aj osoby, ktoré:

 • poranil chrbticu;
 • nad 45 rokov;
 • viesť sedavý životný štýl;
 • dlhodobo pracujú v jednej pozícii, napríklad v počítači;
 • často strava na chudnutie;
 • noste nepohodlnú obuv;
 • nesprávne zdvíhať závažia;
 • Začiatočníci na športovanie.

Zmeny tkaniva súvisiace s vekom a podvýživa spôsobujú vysušenie puzdier disku, takže sú poškodené a môžu vyčnievať. V iných situáciách je MD nerovnomerne komprimovaný stavcami, pretože jeho časť presahuje stĺpec..

Príčiny a spúšťacie faktory DPD

Dorsálne výčnelky MD sa vyvíjajú na pozadí chorôb miechy, ktoré sú sprevádzané degeneratívnymi procesmi v tkanivách chrbtice. V prvom rade ide o osteochondrózu.

Ďalšou príčinou DPD je rôzne zakrivenie chrbtice, počínajúc elementárnou skoliózou. Spôsobujú nerovnomerný tlak na určitú časť disku a doslova stláčajú jeho telo za stavce.

Vyvolávajúce faktory vystupovania sú:

 • fyzická nečinnosť;
 • zlá výživa;
 • nedostatok základných vitamínov alebo minerálov;
 • pracovné podmienky, keď je potrebné pracovať na jednom mieste tela (sedenie, státie, prevrátenie atď.) alebo na prepravu ťažkých bremien;
 • obezita.

Dorsálny difúzny výčnelok disku sa vyvíja v dôsledku nesprávneho liečenia, ignorovania lekárskej rady alebo odmietnutia liečby. Dlhé zaťaženie poškodeného MD, nedostatok nápravných cvičení, masáž a nenosenie korzetov sú príčinou difúzneho vydutia. Táto forma DPD sa vyskytuje aj v dôsledku genetických faktorov, v ktorých má osoba nedostatočne silnú kapsulu z vláknitého disku.

Príznaky vydutej steny MD

Prvé príznaky, ktoré človek pociťuje, keď veľkosť výčnelku presahuje 1–2 mm. Vyskytujú sa v tých častiach chrbtice, kde sa vyskytuje patologický proces..

Prvé príznaky dorzálneho výčnelku:

 • v krku, medzi lopatkami alebo v dolnej časti chrbta je nepohodlie;
 • bolestivosť sa zvyšuje po fyzickej námahe, nerovnomernom rozložení alebo pri dlhom pobyte v jednotnej pozícii;
 • útoku predchádza ľahká kríza alebo kliknutie medzi stavcami, kde je disk zdeformovaný.

So zvyšujúcim sa tlakom vyčnievajúcej steny na miechu a / alebo v jej susedných nervoch sa zvyšuje stupeň nepohodlia, ako aj funkcia muskuloskeletálneho systému. Medzi neskoré príznaky DPD patrí zvýšenie záchvatov bolesti, pri ktorých je ťažké vdychovať kašeľ. Často pozorované znecitlivenie kože, svalov v oblasti poškodenia.

Príznaky nerovnomerného vydutia MD

Dorsálny difúzny výčnelok disku sa objavuje oveľa skôr ako iná forma DPD. V prvej etape vývoja sa začnú zapaľovať periartikulárne tkanivá okolo hrebeňa, narušuje sa pohyblivosť, fungovanie vnútorných orgánov, stráca sa citlivosť nôh, rúk, prstov alebo iných častí tela..

Príznaky vystupovania MD v oblasti krčka a ramena

Deformácia nastáva nad stavcom D1 (hrudný stĺpec) a pod osou (C2). Dorsálne výčnelky krčných diskov sú sprevádzané závratmi, migrénou, bolesťou v zadnej časti hlavy, ktorá sa šíri do ramenného pletenca. Ona tiež dáva oblasti srdca, svaly predlaktia, ruky. Pri naklonení hlavy existuje riziko straty vedomia. Tlak často naskakuje, brnenie sa prejavuje v horných končatinách, strata citlivosti kože alebo svalový tonus.

Príznaky vyčnievania disku v hrudníku

Dorsálny MD výčnelok medzi posledným krčkom C7 a prvým bedrovým stavcom L1, vrátane hrudníka D1─D12, často spôsobuje srdcovú arytmiu, angínu pectoris, únavu alebo slabosť, zhoršenú funkciu dýchacích ciest.

Syndróm bolesti sa vyskytuje v rukách, rukách, šíri sa dozadu, v žalúdku, okolo tela alebo medzi rebrá. Výčnelok MD v tejto časti môže vyvolať vývoj chronických ochorení tráviaceho, genitourinárneho a dýchacieho systému.

Často sa vyskytuje necitlivosť alebo stuhnutosť brušného tkaniva..

Príznaky vydutého disku v bedrovej oblasti

K všeobecným príznakom DPD sa pridávajú konkrétne prejavy MD deformácie medzi stavcami L1 (2, 3, 4, 5) ─S1. Výčnelky chrbtového disku v dolnej časti chrbta sú sprevádzané známkami zvierania sedacieho nervu. Bolesť vyžaruje do zadku, slabiny, bedier, vyžaruje na jednu alebo obe nohy, je trvalá. Neskôr je narušený reflex kolena. Pre človeka je ťažké chodiť, zdvíhať dolné končatiny.

Nepriamymi príznakmi vyčnievania v dolnej časti chrbta sú kolika, znížená potencia, lumbalgia, opuch členkov, bolesť kĺbov nôh, zhoršené močenie alebo stolica..

Terapeutické metódy na elimináciu vyčnievania disku

Akýkoľvek typ výčnelku alebo medzistavcových prietrží by mali liečiť len vysokokvalifikovaní lekári špecializujúci sa na túto patológiu. Vertebroológovia sa dnes podieľajú na chorobách miechy. Predtým sa s výčnelkom, prietržou, osteochondrózou a inými patológiami obrátili na ortopeda alebo neurológa.

Zamietnutie liečby, samoliečba alebo hľadanie pomoci od ľudí bez lekárskeho vzdelania alebo od lekárov inej špecializácie môže mať za následok zdravotné postihnutie..

Konzervatívna terapia

Pri tomto spôsobe liečenia sa používajú lieky. Účelom pôsobenia použitých liekov je odstránenie príznakov dorzálneho výčnelku, obnovenie a posilnenie tkaniva disku.

Pri liečení sa používajú tieto skupiny liekov:

 • vitamínovo-minerálne komplexy (predpísané na zlepšenie výživy, posilnenie tkanív, doplnenie potrebných živín v tele);
 • nesteroidné protizápalové lieky (NSAID);
 • svalové relaxanciá (na zmiernenie svalového napätia, kostrových svalov);
 • chondroprotektory (urýchlenie obnovy puzdier diskov).

Tieto lieky sú predpísané na vonkajšie použitie a orálne podávanie. Injekcie sa do epidurálneho priestoru zavádzajú. Lieky sa môžu kombinovať s ľudovými liekmi.

Reflexná liečba

Účelom tejto terapie je obnoviť stratené funkcie v dôsledku vývoja dorzálneho MD výčnelku. To zahŕňa metódy, ktoré dopĺňajú liečbu liekmi..

fyzioterapia

Fyzioterapia sa vykonáva tak s cieľom liečenia protrúzie, ako aj pri jej prevencii. Najčastejšie sa predpisuje elektroforéza, UHF, blato, laser, magnetoterapia. Pulzná terapia sa používa opatrne..

Pharmacopuncture

Lekári odporúčajú opustiť tradičnú akupunktúru s dorzálnym stredným výčnelkom disku, aby sa nepoškodila miecha. Farmakopunkcia je nová liečebná metóda, pri ktorej sa v oblasti poškodenia miechy podávajú mikroinjekcie liečiva..

Masážna a cvičebná terapia

Kombinácia týchto metód posilňuje svaly chrbta, zlepšuje krvný obeh, metabolické procesy v paravertebrálnych tkanivách a výživu chrupavky. Komplex, rytmus a amplitúda cvikov v terapeutickej gymnastike volí individuálne špecialista na cvičebnú terapiu a druh masáže vyberie manuálny terapeut. Ak pacient nemá dorzálny difúzny výčnelok, často sa používa vákuová masáž..

Je zakázané vykonávať veľké amplitúdové, ostré, intenzívne šokové pohyby. Počas gymnastiky alebo masáže vyvolávajú prasknutie vláknitej membrány za vzniku medzistavcovej prietrže, aj keď je vydutie menšie ako 5 mm..

chirurgia

Operácie sa uskutočňujú v 3 stupňoch dorzálneho výčnelku alebo pri vytvorení kýly.

 • kostný blok;
 • odparenie disku laserom;
 • hydroplastics;
 • studená plazmová nukleoplastika.

Tieto radikálne metódy sa používajú, ak iné metódy liečby nepriniesli pozitívne výsledky, nastala paralýza a bola prerušená práca vnútorných orgánov..

Dodatočné ošetrenie

Na správne držanie tela je predpísaný špeciálny korzet. Pomáha vyrovnávať chrbticu v mieste zakrivenia, čo znižuje tlak na poškodený disk. Ak je to neúčinné, osobe sa ponúkne mechanická trakcia po hrebeni.

Po identifikácii príčin vyčnievania disku, možnom zistení sprievodných ochorení lekári predpíšu jednu z tabuliek liečby Pevznera. Ak neexistujú žiadne ďalšie patológie, môžete použiť diétu č. 15 alebo hlavnú výživovú alternatívu (ATS)..

záver

Mediálne alebo difúzne dorzálne vystúpenie medzistavcových platničiek vyžaduje zložité liečebné metódy a trvanie liečby trvá najmenej 2 roky. Pri správnom dodržiavaní lekárskych odporúčaní začne vyčnievanie MD klesať po šiestich mesiacoch nepretržitej cvičebnej terapie, diéte a ďalších metódach vysporiadania sa s akýmkoľvek typom vyčnievania..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

MÝT 1: Maternicové myómy sú takmer rakovinou alebo „prekanceróznym“ ochorenímV skutočnosti. Maternicové myómy nie sú nijako spojené s rakovinou, nespôsobujú ich a nie sú ani predispozičným faktorom..
Sedavý spôsob života vedie k mnohým chorobám chrbtice a chrbta. Pre udržanie zdravého chrbta je potrebné robiť chrbticu terapeutickými komplexmi gymnastických cvičení.
Niektoré z najbežnejších civilizačných chorôb sú spojené s pohybovým aparátom tela. Väčšina ľudí sa nestará o svoj vlastný lokomotorický systém, ktorý si vyžaduje neustále školenie.