loader

Hlavná

Žalúdok

Medzistavcové vytláčanie disku je posledným krokom na ceste k hernii

Kýly medzistavcových platničiek sa nevyskytujú náhle, zvyčajne im predchádza niekoľko nepriaznivých stavov vyvíjajúcich sa v segmentoch chrbtice, z ktorých posledná je extrúzia medzistavcových platničiek. Táto patológia sa vyznačuje porušením integrity vláknitého prstenca disku a vyčnievaním vnútorného obsahu buničitého jadra smerom von, ktoré je čiastočne obmedzené väzom umiestneným v pozdĺžnom smere..

Tri fázy tvorby herniálneho výčnelku

 1. Počiatočné degeneratívne procesy na medzistavcovej platni. Dôvodom ich výskytu sú zmeny, ktoré sa vyskytujú v dôsledku narušenia miestneho krvného obehu a vplyvu ďalších negatívnych faktorov, ako je napríklad výskyt osteochondrózy. Výsledkom je nedostatok živín a tekutín, čo vedie k vzniku defektov na disku v podobe malých trhlín..
 2. Výčnelok je výčnelok disku, ktorého veľkosť je obvykle 1 až 5 mm. Pre toto ochorenie je charakteristické vydutie problémovej oblasti medzistavcového kotúča za stavcami, pričom sa zachováva integrita vláknitého prstenca. Najpravdepodobnejšou príčinou výčnelku je osteochondróza, sú však možné aj iné faktory, ktoré vyvolávajú výskyt tejto poruchy..
 3. Extrúzia je výčnelok s narušením integrity vláknitého prstenca a prolapsom buničitého jadra, ktoré obmedzuje iba pozdĺžny väz chrbtice. Prítomnosť bolesti v tomto type patológie je možná iba v prípade kompresie nervového koreňa, ale to sa nestáva často. Najnebezpečnejšia je extrúzia disku L5-S1 (lumbosakrálna), toto umiestnenie choroby môže viesť ku kompresii sedacieho nervu..

Príčiny defektov medzistavcovej platničky

Degeneratívne procesy, ktoré vznikajú v dôsledku zakrivenia chrbtice (skolióza), rozvoj osteochondrózy, spondylózy a ďalších ochorení vedúcich k vyčnievaniu miechy, sa považujú za primárne príčiny defektov medzistavcových platničiek. Tieto choroby spôsobujú narušenie trofizmu jednotlivých prvkov miechy, čo je v konečnom dôsledku hlavným dôvodom zníženia elasticity, vysychania a deformácie medzistavcových platničiek. V niektorých prípadoch sa príčinou vydutia miechy stáva poškodenie miechy, najmä keď je väzivový aparát oslabený. Nerovnomerné rozloženie fyzickej aktivity vedie k extrúziám v chrbtici, obzvlášť ohrozené sú segmenty bedrovej chrbtice..

Príznaky extrúzie

Vo väčšine prípadov toto ochorenie nie je sprevádzané bolesťou a nemá iné klinické prejavy, preto je choroba najčastejšie zistená náhodou. V niektorých prípadoch môže patológia spôsobiť kompresiu nervových koreňov, v tomto prípade bude bolesť v mieste extrúzie, v niektorých prípadoch sú možné neurologické odchýlky, v zriedkavých prípadoch poruchy orgánov spojené s poškodeným nervom. Ak sa extrúzia nachádza v krčnej chrbtici, môže sa vyskytnúť bolesť v týlnej oblasti alebo horných končatinách.

Najvýraznejšie príznaky počas extrúzie možno pozorovať v bedrovej chrbtici. Hlavné príznaky sú nasledujúce:

 • Lokálna bolesť pri štiepení nervového procesu.
 • Parestézia (poruchy citlivosti) na stehne a nohách.
 • Dysfunkcia panvových orgánov.

Pri prietrži je syndróm bolesti výraznejší ako pri akomkoľvek stupni extrúzie medzistavcovej platničky. Toto je subjektívny diagnostický znak, ktorý umožňuje rozlíšiť patológiu. Extrúzia sa najčastejšie vyznačuje miernou bolesťou.

Počiatočnú diagnózu choroby stanoví lekár počas vyšetrenia pacienta. Podozrenie z extrúzie nachádzajúce sa v bedrovej oblasti sa robí na základe niekoľkých charakteristických neurologických príznakov:

 • Prítomnosť lokálnej bolesti počas hmatu chrbtice.
 • Parestézia v femorálnej oblasti a nohách.
 • Neprítomnosť reflexov v kolennom kĺbe a v premietnutí Achillovej šľachy.
 • V zriedkavých prípadoch syndrómu piriformis (s kompresiou nervu v oblasti L5-S1).

Ak sú prítomné všetky príznaky, lekár musí predpísať diagnostické testy na potvrdenie diagnózy. Najviac informatívne metódy na identifikáciu tejto patológie sú CT a MRI. Pre presnejšiu diagnostiku je možné uskutočniť prieskum so zavedením kontrastného média. Kontrast vstreknutý priamo do medzistavcových platničiek.

Ošetrenie vytlačovaním diskov

Malé defekty (do 5 mm) je možné liečiť trakciou chrbtice, fyzioterapeutickými cvičeniami. Ak hodnota extrúzie presiahne 8 mm, lekári predpíšu komplexnú liečbu vrátane masáže, fyzioterapie, akupunktúry, je tiež možné použiť cvičebnú terapiu v šetrnom režime. Chirurgia v tomto prípade nie je potrebná. Ak je veľkosť patológie viac ako 12 mm, sú potrebné špeciálne liečebné metódy, pre správny výber pacienta je potrebné umiestniť ho do nemocnice a vykonať komplexné vyšetrenie, iba v takom prípade si môžete zvoliť príslušnú liečbu. Spočiatku sa snažia liečiť defekt predpísaním priebehu konzervatívnej liečby, ale pri absencii pozitívnej dynamiky alebo zhoršenia stavu sa odporúča chirurgický zákrok. Chirurgická liečba extrúzie disku sa najčastejšie vykonáva vtedy, keď sa vyskytne syndróm chvosta koní, keď kompresia nervových procesov vedie k silnej bolesti, zhoršeniu funkcie dolných končatín a panvových orgánov. Extrúzie väčšie ako 12 mm sú nebezpečné pre rozvoj primárnej paralýzy, preto sa ambulantná liečba v takýchto prípadoch neodporúča..

S lokalizáciou extrúzie v bedrovej oblasti L5-S1 sa liečebné prístupy môžu výrazne líšiť. Tu je potrebné vziať do úvahy závažnosť choroby, ak veľkosť defektu nepresahuje 2 mm a nie je prítomný žiadny mušt z chvosta, potom sa ošetrenie uskutočňuje konzervatívnymi metódami. Pri defekte presahujúcom 6 mm je indikovaný chirurgický zákrok, aby sa zabránilo ochrnutiu dolných končatín.

Štandardné liečebné režimy pre extrúziu medzistavcových platničiek:

 1. Najprv je potrebné zbaviť sa zápalu tkaniva, ak je to potrebné, zmierniť bolesť a potom posilniť chrbtové svaly, aby sa vytvoril spoľahlivý svalový korzet. Na tento účel sú predpísané fyzioterapeutické procedúry a terapeutické gymnastické komplexy.
 2. Pri kompresii nervových koreňov sa široko používajú nesteroidné protizápalové lieky na rýchle zmiernenie zápalu a lokálnej bolesti.
 3. V zriedkavých prípadoch sa predpisujú hormonálne lieky, ktoré sa injikujú priamo do miechového kanála. Tento spôsob podania môže znížiť nielen silnú bolesť, ale tiež významne znížiť zápalové reakcie.

Ak konzervatívne metódy liečby nevedú k uzdraveniu pacienta a jeho celkový stav sa zhorší, odporúča sa prejsť na chirurgické metódy liečby na radikálne odstránenie extrúzie. Najbežnejšími typmi operácií sú discektómia, mikrodisektómia, endoskopia, laserová diskoplastika.

Na záver by som chcel povedať pár slov o preventívnych opatreniach. Aby ste zabránili rozvoju extrúzie - sledujte svoju váhu, jesť zdravé potraviny, viesť aktívny životný štýl, športovať, snažte sa preťažiť chrbticu..

Extrúzia medzistavcových platničiek

Liečba na našej klinike:

 • Bezplatná konzultácia s lekárom
 • Rýchle odstránenie bolesti;
 • Náš cieľ: úplné obnovenie a zlepšenie narušených funkcií;
 • Viditeľné vylepšenia po 1-2 schôdzach; Bezpečné nechirurgické metódy.

Identifikovaná extrúzia disku je tretím stupňom deštrukcie vláknitého prstenca pri dlhodobej osteochondróze. Prvým je dehydratácia a strata elasticity na pozadí zhoršenej difúznej bunkovej výživy chrupavky. Je to indikované primárnymi degeneratívnymi dystrofickými zmenami na medzistavcovej platničke. Druhou fázou je výstupok (zníženie výšky medzistavcových platničiek so zväčšením obsadenej oblasti). Stupeň výbežku sa vyznačuje silnou bolesťou, tlakom na radiálne nervy. Preto sa u pacienta vyvíja neurologické klinické príznaky (znížená citlivosť, parestézia, zhoršená citlivosť)..

Extrúzia chrbtice je treťou poslednou fázou. Potom sa už diagnostikuje herniovaný disk. Počas extrúzie medzistavcových platničiek dôjde k integrite vláknitého prstenca, v rámci ktorého je umiestnené želatínové teleso buničitého jadra. Miesto pretrhnutia je však zvyčajne umiestnené takým spôsobom, že k úplnému výstupu časti buničitého jadra cez výslednú puklinu nedošlo kvôli skutočnosti, že pozdĺžny väzec stavcov bol fixovaný. Ak je miesto pretrhnutia vláknitého prstenca v mieste, kde chýba väzivový aparát, potom sa stupeň vytláčania obchádza a okamžite sa objaví prietrž.

Ak sa počas vyšetrenia MRI zistilo, že sa vyvíja extrúzia medzistavcových platničiek, mali by ste okamžite kontaktovať vertebroológa alebo neurológa kvôli úplnej liečbe. Od herniálneho výčnelku ste oddelení minimálnym napätím v bedrovej oblasti alebo krčnej chrbtici. Hneď ako náhodou nadvihnete váhu alebo prudko otočíte hlavu, budete mať medzistavcovú prietrž. Liečba tohto stavu bude oveľa ťažšia a dlhšia ako extrúzia. Nestrácajte preto drahocenný čas, otrite sa lekárom.

V Moskve si môžete bezplatne objednať stretnutie s vertebroológom alebo neurológom na našej klinike manuálnej terapie. Lekár tu vykoná vyšetrenie, oboznámi sa s diagnostickými nálezmi a vyvinie individuálny liečebný kurz, ktorý rýchlo a bezpečne obnoví fyziologické vlastnosti vláknitého kruhu poškodeného medzistavcového disku..

Príčiny vytláčania disku

Doterajší stav techniky Existujú rôzne dôvody na vývoj extrúzie vertebrálnych kotúčov - prevažne sa prekrývajú s rizikovými faktormi pre výskyt degeneratívnych degeneratívnych zmien. Všeobecne je vytláčanie dôsledkom zanedbávanej a neliečenej osteochondrózy. Preto sú príčiny, ktoré spôsobujú komplikácie, rovnaké. Zahŕňajú:

 • udržiavanie sedavého životného štýlu s prevažne sedavou prácou;
 • nadmerná telesná hmotnosť, ktorá vytvára ďalšie fyzické a tlmiace zaťaženie chrbtice;
 • porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice;
 • nesprávnym stupňovaním chodidla vo forme plochých nôh a chodidiel;
 • deformujúca osteoartróza veľkých kĺbov dolných končatín;
 • spondylartróza, ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes a ďalšie patológie chrupavky miechy;
 • nedostatočné používanie čistej vody počas dňa, vedie k dehydratácii a zhoršenej difúznej výžive chrupavky v medzistavcových platničkách;
 • ťažká fyzická práca;
 • závažné infekcie;
 • nádory miechy;
 • spinálna tuberkulóza.

U žien sa môže objaviť extrúzia bedrovej chrbtice počas tehotenstva alebo po jeho ukončení. Dôvodom je skutočnosť, že zatiaľ čo dieťa čaká, telo prechádza výraznými hormonálnymi zmenami. Chrupavkové tkanivo zjemňuje, je narušené držanie tela, vnútorné orgány brušnej dutiny sú dislokované, zmeny prietoku krvi atď. U žien sa veľmi často vyskytujú početné choroby pohybového ústrojenstva, ktoré porušujú hygienické predpisy tehotných žien. Najbežnejšou z nich je syfyzitída alebo divergencia panvových kostí. Tento stav je teda vždy sprevádzaný silným vytlačovaním medzistavcových platničiek lumbosakrálnej chrbtice. Týmto negatívnym dôsledkom sa môžete vyhnúť nosením obväzu a aktívnej prípravy na narodenie dieťaťa. Na tento účel môžete použiť metódy manuálnej terapie, masáže a fyzioterapeutické cvičenia.

Extrúzia chrbtovej miechy

Dorsálna extrúzia je porušením integrity vláknitého prstenca medzistavcového disku umiestneného v zadnej projekcii. Je nasmerovaný smerom von, nevyvíja tlak na duralovú membránu miechového kanála. Aby ste pochopili, o čo ide - dorzálna extrúzia disku, musíte si predstaviť štruktúru chrbtice. Skladá sa z jednotlivých stavcov, ktoré majú oblúky, ktoré tvoria miechový oválny kanál. Medzi nimi sú chrupavky. Majú rovnaký tvar ako telo stavcov spolu s oblúkmi. Vo vnútri disku je podobný oválny otvor, ktorý chráni miechový kanál pred nadmerným tlakom zo stavovcov a okolitých mäkkých tkanív paravertebrálneho pôvodu. Štruktúra je vzájomne spojená pomocou pozdĺžnych väzov. Sú rozdelené na krátke, spájajúce dve susedné stavce a dlhé, ktoré začínajú blízko zadnej časti hlavy a končia v kostrči..

Kýly chrbtovej extrúzie disku sú umiestnené v zadnej časti, ktorá je tvorená oblúkami stavcov. Najčastejšie sa chrbtová extrúzia miechy vyskytuje v bedrovej oblasti. Je to spôsobené anatomicky, pretože práve v tejto časti má chrbtový stĺpec maximálnu amplitúdu pohyblivosti v prednej rovine. S ostrým ohybom dopredu alebo zdvíhaním trupu s ťažkosťami v rukách sa extrémne zaťaženie kladie na disky dolnej časti chrbta. Najčastejšie sa tvorí chrbtová extrúzia L5-S1, ktorá padá na podmienené ťažisko ľudského tela. V tomto okamihu sa často tvoria kýly. Poskytujú výrazný neurologický klinický obraz až do úplného znecitlivenia nôh a straty pohyblivosti.

Dorsálna extrúzia disku L5-S1 je nebezpečný stav, pacient vyžaduje okamžitú odbornú pomoc od neurológa alebo stavovca. Správnym liečením je možné dosiahnuť úplné obnovenie integrity a elasticity poškodeného vláknitého prstenca a tým zabrániť riziku rozvoja medzistavcovej prietrže.

Extrúzia paramediánov a stredných diskov

Medián extrúzie je porušením integrity vláknitého prstenca medzistavcových platničiek v oblasti strednej osi. Môže byť umiestnený na vonkajšej a vnútornej strane medzistavcových platničiek. Pri vyčnievaní do priemetu miechy môžu byť horné alebo dolné končatiny odobraté.

Paramediánska extrúzia je puklina medzistavcového disku bez toho, aby vychádzala z bezhmotného jadra, umiestneného vľavo alebo vpravo od strednej osi miechy. Môže byť tiež zadná alebo predná otočená smerom von alebo dovnútra..

Extrúzia disku záchranca sa hodí na manuálnu terapiu. Pri včasnom ošetrení pacienta za účelom pomoci môžeme úplne obnoviť integritu vláknitého prstenca a zabrániť vývoju hernie disku..

Vytláčanie diskov bedrovej chrbtice

Bedrová extrúzia sa môže vyvíjať v mladom veku. Ohrozené sú mladí ľudia, ktorí sa zaoberajú ťažkou fyzickou prácou, majú zvýšenú váhu alebo majú nadváhu. U žien sa po prvý raz objavuje extrúzia bedrovej chrbtice počas tehotenstva. Zmena postoja a prerozdelenie stále sa zvyšujúceho zaťaženia vedie k tomu, že medzistavcové platničky sa doslova sploštia v samostatných segmentoch. Z tohto dôvodu nie je výskyt extrúzie lumbálnej miechy počas tehotenstva neobvyklý. Odporúča sa, aby ste starostlivo zvážili svoje zdravie a dodržiavali všetky odporúčania lekára, ktorý monitoruje tehotenstvo.

Najbežnejšou lokalizáciou vytláčania je L5-S1, pretože tento medzistavcový disk má najvyššie zaťaženie pri tlmení pri nakláňaní, otáčaní, zdvíhaní, len keď stojí na svojom mieste..

Vývoj extrúzie disku L5-S1 vyvoláva závažný zápal v paravertebrálnych tkanivách. Toto je sprevádzané silnou bolesťou, zníženou citlivosťou dolných končatín, výskytom parestézie a znížením svalovej sily nôh..

Extrúzia L4-L5 je menej obvyklá, pretože tento disk preberá zvyškové tlmiace zaťaženie. Výskyt extrúzie disku L4-L5 je charakterizovaný prítomnosťou rozsiahlych degeneratívnych degeneratívnych zmien v celom miechovom stĺpci..

Extrúzia krčnej chrbtice

Extrúzia krčnej chrbtice sa vyvíja hlavne u pacientov, ktorí sú nútení udržiavať svaly krku a goliera pod dlhodobým statickým stresom počas dňa. Preto niektorí neurológovia pripisujú extrúziu krčka maternice chorobám z povolania úradníkov, účtovníkov, krajčírky, krajčírky, rezačky, programátorov, prekladateľov atď..

Extrúzia krčnej chrbtice sa môže prejavovať bolesťou v krku. Osoba môže byť tiež narušená týlnymi bolesťami hlavy, závratmi, rozptyľovaním, ospalosťou, zníženou koncentráciou pozornosti a pamäte. Pri dlhodobom vývoji extrúzie krčnej miechy sa môže vyvinúť arteriálna hypertenzia, vegetovaskulárna dystónia, vertebrobazilárna vaskulárna nedostatočnosť a ďalšie nepríjemné komplikácie..

Extrúzia C5-C6 spôsobuje motorické a zmyslové poruchy v horných končatinách. Jedna z vetiev radiálneho nervu, ktorá sa tiahne od miechy v tomto medzistavcovom priestore, sa podieľa na tvorbe plexu brachiálneho nervu. Preto, keď dôjde k zápalovému procesu, na ruke sa začne objavovať bolesť v ruke, pocit plazivej husovitosti, pokles sily svalov a citlivosť kože.

Ošetrenie vytlačovaním diskov

Na ošetrenie extrúzie disku je dôležité obnoviť stratený tvar a elasticitu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek. Ak to chcete urobiť, musíte najprv vykonať niekoľko sedení trakčnej trakcie chrbtice. Tento postup umožňuje obnoviť pôvodnú dĺžku stavcovských väzov a vytvoriť podmienky na obnovenie výšky medzistavcových platničiek ovplyvnených výčnelkom..

Potom pokračuje proces extrúzie disku pomocou nasledujúcich techník:

 1. masáž a osteopatia môžu zvýšiť elasticitu všetkých tkanív, obnoviť mikrocirkuláciu krvi a lymfatických tekutín, znížiť spastické napätie v paravertebrálnych svaloch;
 2. kinezioterapia zvyšuje prietok krvi a zvyšuje tonus myocytov, čo pozitívne ovplyvňuje difúznu výživu chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek;
 3. lekárska gymnastika posilňuje svalovú kostru chrbta a zabraňuje riziku opätovného výskytu osteochondrózy a jej komplikáciám v budúcnosti;
 4. reflexológia (akupunktúra) pôsobením na biologicky aktívne body na ľudskom tele začína proces prirodzenej regenerácie poškodených tkanív pomocou skrytých rezerv tela;
 5. fyzioterapia a vystavenie laserom urýchľujú regeneračný proces a zlepšujú stav všetkých tkanív.

Na ošetrenie extrúzie disku sa môžu použiť aj iné typy manuálnej expozície. Všetky z nich nie sú zamerané na odstránenie následkov choroby, ale na zastavenie patologických zmien. Na rozdiel od tradičného používania nesteroidných protizápalových liekov, farmakokinetika nielen eliminuje bolesť bez poškodenia zdravia pacienta. Začína tiež proces opravy poškodeného disku..

Pre úspešnú liečbu je tiež dôležité zmeniť životný štýl pacienta. Lekári našej kliniky ručnej terapie dávajú individuálne odporúčania, ktoré vám umožňujú normalizovať telesnú hmotnosť, zaviesť do vášho života fyzickú aktivitu, vytvoriť vhodné podmienky na prácu a nočný spánok..

Ak potrebujete liečbu na vytláčanie disku, môžete sa bezplatne dohodnúť s vertebroológom alebo neurológom na našej klinike manuálnej terapie. Zavolajte správcovi a dohodnite si čas vhodný na návštevu. Počas recepcie vykoná lekár kompletné vyšetrenie a stanoví diagnózu. Taktiež dá individuálne odporúčania a vyvinie špeciálny liečebný postup..

Čo je to extrúzia chrbtového disku

A tu je to, čo neoceniteľná rada pre obnovenie chorých kĺbov dala profesorovi Pakovi:

Etapy tvorby medzistavcových prietrží

Hrudný výčnelok na formačnej dráhe prechádza 3 etapami:

 • Prolaps - prolaps medzistavcových platničiek za funkčný segment o 2 - 3 mm bez pretrhnutia vláknitého prstenca..

Vyskytuje sa na pozadí degeneratívnych zmien chrbtice (narušenie krvného zásobovania). Zároveň v dôsledku nedostatku živín a tekutín sa na medzistavcovej platničke objavuje veľa trhlín a znižuje sa pohyblivosť buničitého jadra..

 • Výčnelok - výčnelok od 4 do 15 mm;

Keď stena poškodeného disku vyčnieva za hranice funkčného segmentu, nastáva druhá fáza tvorby prietrže - vyčnievanie. Vďaka tomu sa medzistavcový kotúč posunie za stavce o 3-4 mm.

 • Extrúzia - prasknutie vláknitého prstenca a mierna strata buničitého jadra smerom von (visiace vo forme kvapky vody).

Keď sa vláknitý prstenec zlomí a jadro buničiny sa rozprestiera za stenami miechového disku, dochádza k extrúzii. Dá sa to nazvať počiatočné štádium tvorby prietrže, pretože vláknité jadro dráždi nervové korene.

V tejto situácii nedochádza k silnému stlačeniu nervov, pretože tvorba je obmedzovaná pozdĺžnym väzom chrbtice. Väčšia extrúzia na úrovni 15-s1, ktorá často vedie ku kompresii sedacieho nervu.

Extravazáciu a jej príznaky možno zistiť:

 • Použitie počítačovej tomografie (CT) alebo magnetickej rezonancie (MRI) po vykonaní rezov v oblasti bolesti. Na presnejšie posúdenie charakteru výčnelku sa do miechového kanála vstrekne kontrastné činidlo;
 • Diskografia vám umožňuje vyhodnotiť štruktúru prolapsu (výčnelok, extrúzia, prietrž). Za týmto účelom sa kontrast injektuje priamo do medzistavcového disku;
 • Pre podozrenie na kompresný syndróm je nevyhnutné neurologické stanovenie vedenia nervov.

Počítačová tomografia bedrovej chrbtice (extrakcie L5-S1 s kalcifikáciou)

Na pochopenie toho, čo je extrúzia a aká je jej úloha pri tvorbe medzistavcovej prietrže, by sa mal zvážiť celý proces..

Hrudný výčnelok je vytvorený v troch stupňoch. Na začiatok nastáva takzvaný prolaps, pri ktorom látka medzistavcových platničiek padá mimo funkčného segmentu bez porušenia vláknitého prstenca. V dôsledku nedostatku vody a živín je mobilita jadra buničiny výrazne znížená.

V budúcnosti sa pozoruje druhá etapa, ktorá sa v modernej medicíne nazýva vyčnievanie. V tomto prípade je medzistavcový disk posunutý o 3-4 mm (niekedy až 15 mm) za stavce.

Extrúzia je tretím stupňom tvorby výčnelku. V tomto štádiu sa pozoruje prasknutie vláknitého prstenca a výstup látky z jadra za stavce. Vo väčšine prípadov nie je pozorovaná silná kompresia nervových koreňov, pretože jadro je obmedzené pozdĺžnym väzom chrbtice. Ak hovoríme o extrúzii v bedrových a sakrálnych oblastiach, potom môže byť choroba nebezpečnejšia, pretože často spôsobuje kompresiu sedacieho nervu..

Počiatočné degeneratívne procesy na medzistavcovej platni. Dôvodom ich výskytu sú zmeny, ktoré sa vyskytujú v dôsledku narušenia miestneho krvného obehu a vplyvu ďalších negatívnych faktorov, ako je napríklad výskyt osteochondrózy. Výsledkom je nedostatok živín a tekutín, čo vedie k vzniku defektov na disku v podobe malých trhlín..

Výčnelok je výčnelok disku, ktorého veľkosť je obvykle 1 až 5 mm. Pre toto ochorenie je charakteristické vydutie problémovej oblasti medzistavcového kotúča za stavcami, pričom sa zachováva integrita vláknitého prstenca. Najpravdepodobnejšou príčinou výčnelku je osteochondróza, sú však možné aj iné faktory, ktoré vyvolávajú výskyt tejto poruchy..

Extrúzia je výčnelok s narušením integrity vláknitého prstenca a prolapsom buničitého jadra, ktoré obmedzuje iba pozdĺžny väz chrbtice. Prítomnosť bolesti v tomto type patológie je možná iba v prípade kompresie nervového koreňa, ale to sa nestáva často. Najnebezpečnejšia je extrúzia disku L5-S1 (lumbosakrálna), toto umiestnenie choroby môže viesť ku kompresii sedacieho nervu..

Degeneratívne procesy, ktoré vznikajú v dôsledku zakrivenia chrbtice (skolióza), rozvoj osteochondrózy, spondylózy a ďalších ochorení vedúcich k vyčnievaniu miechy, sa považujú za primárne príčiny defektov medzistavcových platničiek. Tieto choroby spôsobujú narušenie trofizmu jednotlivých prvkov miechy, čo je v konečnom dôsledku hlavným dôvodom zníženia elasticity, vysychania a deformácie medzistavcových platničiek..

Dôvody vytláčania L5 S1

Ľudský chrbát sa skladá zo stĺpca jednotlivých kostí - stavcov - oddelených malými vankúšmi. V medicíne sa nazývajú medzistavcové platničky. Tieto disky slúžia ako vankúšiky tlmiace nárazy a sú umiestnené medzi každým stavcom axiálneho stĺpca..

Ak je disk v konštantnom stave napätia a každý deň je vystavený nadmernému zaťaženiu, vonkajší plášť môže vyčnievať von alebo celkom prasknúť. Vnútorná želé podobná látka, nazývaná vláknité jadro, môže byť vytlačená alebo vytlačená pod vplyvom zaťaženia na stranu alebo späť. V tomto prípade môže dôjsť k nárazu alebo stlačeniu miechového nervu. Práve v tejto fáze dochádza k bolesti.

Lekári často nazývajú takúto diagnóznu extrúziu disku L5 S1, hoci tvár, keď extrúzia prechádza do medzistavcovej prietrže, je taká malá, že často je možné extrúziu okamžite nazývať prietrž.

Tlak na vyššie uvedené bedrové nervy chrbtice (na úrovni L5 S1) spôsobuje bolesť, ktorú je možné cítiť až po zadnú časť nohy. Vo väčšine prípadov extrúzia, aj keď sa prejavuje intenzívnou bolesťou chrbta, nevyžaduje lekársku starostlivosť. Ale ak je bolesť chrbta človeka charakterizovaná ako neznesiteľná, aj keď je v črevách porucha, máte v dolných končatinách pocit slabosti, mali by ste okamžite vyhľadať lekára. V niektorých prípadoch môže byť potrebný chirurgický zákrok. Dorsálna extrúzia L5 S1 sa považuje za obzvlášť závažnú a nebezpečnú..

Najčastejšou príčinou prolapsu medzistavcových platničiek sú degeneratívne stavy (osteochondróza, skolióza, spondylóza chrbtice). S nimi je narušený krvný obeh a prísun živín do anatomických štruktúr medzistavcových segmentov..

Traumatické poranenia muskulo-väzivového aparátu tiež vedú k tvorbe medzistavcových extrakcií.

Pri nadmernej fyzickej námahe často dochádza k vytláčaniu v segmente L5-S1 (medzi bedrovou a sakrálnou chrbticou). Tento segment je pri chôdzi vystavený maximálnej absorpcii otrasov v porovnaní s inými časťami chrbtice..

Ako už bolo uvedené vyššie, štruktúra medzistavcových platničiek pripomína šišky so želé. Keď disk degeneruje kvôli prirodzenému opotrebeniu alebo zraneniu, môže mäkký obsah preraziť cez vláknitú membránu (vláknitý krúžok). Tento neobvyklý „vyčnievanie“ pulpózneho jadra sa nazýva extrúzia medzistavcového disku alebo herniovaného disku.

Najčastejšie sa medziobratlová extrúzia vyskytuje na úrovni L4 / L5. Táto oblasť je vystavená najvyššiemu tlaku..

V skutočnosti existuje veľa dôvodov na vývoj takejto choroby. Najskôr je potrebné poznamenať, že extrúzia je ochorenie staroby. V priebehu starnutia tkanivá postupne strácajú vodu, dochádza k narušeniu zásobovania krvou atď. Medzistavcové platničky sa tak stávajú menej elastickými.

Existujú však aj ďalšie dôvody. Napríklad extrúzia sa často vyvíja na pozadí rôznych degeneratívnych ochorení chrbtice. Napríklad spondylóza, osteochondróza alebo zakrivenie chrbtice pomerne často spôsobujú extrúziu a potom prietrž.

Zoznam príčin je samozrejme možné pripísať zraneniam svalov a väzov. Okrem toho je takáto choroba často výsledkom predĺženej a nadmernej fyzickej námahy, najmä pokiaľ ide o poškodenie medzistavcových platničiek v bedrových a sakrálnych častiach, ktoré sú najviac zraniteľné a sú náchylné na pohyb..

Pri týchto ochoreniach je narušená dodávka krvi a výživa tkanív medzistavcových platničiek. K extrúzii môže tiež prispieť zranenie svalov a šliach. Pri zvýšenom zaťažení je často umiestnená oblasť medzi sakrálnou a bedrovou chrbticou. Toto oddelenie pociťuje počas pohybu najviac stresu..

Doterajší stav techniky Existujú rôzne dôvody na vývoj extrúzie vertebrálnych kotúčov - prevažne sa prekrývajú s rizikovými faktormi pre výskyt degeneratívnych degeneratívnych zmien. Všeobecne je vytláčanie dôsledkom zanedbávanej a neliečenej osteochondrózy. Preto sú príčiny, ktoré spôsobujú komplikácie, rovnaké.

 • udržiavanie sedavého životného štýlu s prevažne sedavou prácou;
 • nadmerná telesná hmotnosť, ktorá vytvára ďalšie fyzické a tlmiace zaťaženie chrbtice;
 • porušenie postavenia a zakrivenia chrbtice;
 • nesprávnym stupňovaním chodidla vo forme plochých nôh a chodidiel;
 • deformujúca osteoartróza veľkých kĺbov dolných končatín;
 • spondylartróza, ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes a ďalšie patológie chrupavky miechy;
 • nedostatočné používanie čistej vody počas dňa, vedie k dehydratácii a zhoršenej difúznej výžive chrupavky v medzistavcových platničkách;
 • ťažká fyzická práca;
 • závažné infekcie;
 • nádory miechy;
 • spinálna tuberkulóza.

U žien sa môže objaviť extrúzia bedrovej chrbtice počas tehotenstva alebo po jeho ukončení. Dôvodom je skutočnosť, že zatiaľ čo dieťa čaká, telo prechádza výraznými hormonálnymi zmenami. Tkanivo chrupavky je zjemnené, držanie tela je narušené, vnútorné orgány brušnej dutiny sú dislokované, zmeny prietoku krvi atď..

U žien sa veľmi často vyskytujú početné choroby pohybového ústrojenstva, ktoré porušujú hygienické predpisy tehotných žien. Najbežnejšou z nich je syfyzitída alebo divergencia panvových kostí. Tento stav je teda vždy sprevádzaný silným vytláčaním medzistavcových platničiek lumbosakrálnej chrbtice.

Extrúzia a jej odrody

V modernej medicíne existuje niekoľko klasifikačných systémov pre rôzne stavce. Napríklad extrúzia sa často delí na typy v závislosti od smeru, v ktorom padá buničité jadro.

Napríklad, ak látka jadra presahuje strany chrbtice, táto forma ochorenia sa nazýva bočná. Dochádza k chrbtovému pretláčaniu disku, ktoré je sprevádzané výstupkom smerom k mäkkým tkanivám chrbta. Pacienti sa často stretávajú s inými diagnózami. Niektorí ľudia sa napríklad zaujímajú o to, čo je extrúzia centrálneho alebo paracentrálneho disku.

Lekár niekedy diagnostikuje „subligamentárnu extrúziu disku“. Čo to je? V tomto prípade názov nehovorí o smere vystupovania látky, ale o štádiu vývoja choroby. Ak sa v počiatočných fázach vymení chrupavkové tkanivo jadra, ale stále sa zachováva vďaka zadnému pozdĺžnemu ligamentu, v tomto prípade sa pozoruje poškodenie ligamentu a tvorba subglotickej extrúzie..

Ošetrenie vytlačovaním diskov

V závislosti od toho, aké bolestivé je ochorenie, lekár najskôr odporučí tradičný liečebný prístup a vyhne sa chirurgickému zákroku. Tento prístup zahŕňa niekoľko krokov..

Špecialista pripisuje špeciálne lieky - lieky proti bolesti alebo svalové relaxanciá, ktoré nielen eliminujú bolesť, ale tiež postupne oslabujú kompresiu nervových koreňov. V tomto okamihu je veľmi dôležité znížiť zaťaženie chrbtice, najmä postihnutej oblasti, ako aj vykonávať špeciálne cvičenia..

Fyzioterapeutická liečba pomôže napnúť a posilniť svaly, ktoré sa podieľajú na podpore svalov postihnutej oblasti. Na začiatku môžu triedy spôsobiť miernu bolesť, ale pri postupnom napínaní svalov si pacient všimne prvé výsledky..

Masáž sa často používa na liečenie choroby tejto časti chrbtice. Táto dodatočná metóda má relaxačný účinok na svaly a postihnutú oblasť. Často sa striedajú s akupunktúrou.

Alternatíva, ako je chirurgický zákrok, sa používa iba v núdzových a individuálnych prípadoch. V podstate až po tradičnom prístupe k liečbe nepriniesli požadované výsledky.

Kýly medzistavcových platničiek sa nevyskytujú náhle, zvyčajne im predchádza niekoľko nepriaznivých stavov vyvíjajúcich sa v segmentoch chrbtice, z ktorých posledná je extrúzia medzistavcových platničiek. Táto patológia sa vyznačuje porušením integrity vláknitého prstenca disku a vyčnievaním vnútorného obsahu buničitého jadra smerom von, ktoré je čiastočne obmedzené väzom umiestneným v pozdĺžnom smere..

Malé defekty (do 5 mm) je možné liečiť trakciou chrbtice, fyzioterapeutickými cvičeniami. Ak hodnota extrúzie presiahne 8 mm, lekári predpíšu komplexnú liečbu vrátane masáže, fyzioterapie, akupunktúry, je tiež možné použiť cvičebnú terapiu v šetrnom režime. Chirurgia v tomto prípade nie je potrebná.

Ak je veľkosť patológie viac ako 12 mm, sú potrebné špeciálne liečebné metódy, pre správny výber pacienta je potrebné umiestniť ho do nemocnice a vykonať komplexné vyšetrenie, iba v takom prípade si môžete zvoliť príslušnú liečbu. Spočiatku sa snažia liečiť defekt predpísaním priebehu konzervatívnej terapie, ale pri absencii pozitívnej dynamiky alebo zhoršenia stavu sa odporúča chirurgický zákrok..

Chirurgická liečba extrúzie disku sa najčastejšie vykonáva vtedy, keď sa vyskytne syndróm chvosta koní, keď kompresia nervových procesov vedie k silnej bolesti, zhoršeniu funkcie dolných končatín a panvových orgánov. Extrúzie väčšie ako 12 mm sú nebezpečné pre rozvoj primárnej paralýzy, preto sa ambulantná liečba v takýchto prípadoch neodporúča..

S lokalizáciou extrúzie v bedrovej oblasti L5-S1 sa liečebné prístupy môžu výrazne líšiť. Tu je potrebné vziať do úvahy závažnosť choroby, ak veľkosť defektu nepresahuje 2 mm a nie je prítomný žiadny mušt z chvosta, potom sa ošetrenie uskutočňuje konzervatívnymi metódami. Pri defekte presahujúcom 6 mm je indikovaný chirurgický zákrok, aby sa zabránilo ochrnutiu dolných končatín.

Najprv je potrebné zbaviť sa zápalu tkaniva, ak je to potrebné, zmierniť bolesť a potom posilniť chrbtové svaly, aby sa vytvoril spoľahlivý svalový korzet. Za týmto účelom sú predpísané fyzioterapeutické procedúry a terapeutické telocvičné komplexy: Pri kompresii nervových koreňov sa široko používajú nesteroidné protizápalové lieky na rýchle odstránenie zápalu a lokálnej bolesti..

Ak konzervatívne metódy liečby nevedú k uzdraveniu pacienta a jeho celkový stav sa zhorší, odporúča sa prejsť na chirurgické metódy liečby na radikálne odstránenie extrúzie. Najbežnejšími typmi operácií sú discektómia, mikrodisektómia, endoskopia, laserová diskoplastika.

Na záver by som chcel povedať pár slov o preventívnych opatreniach. Aby ste zabránili rozvoju extrúzie - sledujte svoju váhu, jesť zdravé potraviny, viesť aktívny životný štýl, športovať, snažte sa preťažiť chrbticu..

Aké je nebezpečenstvo tejto choroby? Ošetrenie chrbtovej extrúzie

Choroby chrbtice sú pomerne časté, medzi ktorými často dochádza k diagnóze dorzálnej extrúzie.

Extrúzia medzistavcových platničiek je bežným degeneratívnym stavom chrbtice. Vnútorná časť disku umiestnená medzi stavcami vyčnieva z určitých dôvodov do priestoru chrbtice..

manuálna terapia chrbtice; tepelná terapia; užívanie protizápalových nesteroidných liekov, ktoré môžu zmierniť dostatočne silný syndróm bolesti.

Epidurálna injekcia steroidov je často tiež účinnou metódou proti zápalu a bolesti. U pacientov, ktorí na túto neinvazívnu liečbu nereagujú, môže byť chirurgický zákrok ďalším nevyhnutným krokom na liečbu dorzálnej extrúzie disku 15 s1. pomocou veľkého rezu alebo endoskopu.

Týmto spôsobom môže chirurg odstrániť únik materiálu a znížiť silný tlak na nervy osoby. Existuje mnoho ďalších spôsobov, ako ovládať extrúziu miechy, ale väčšina ľudí stále dostáva pozitívny výsledok z tradičnej neinvazívnej liečby. Takáto liečba môže trvať niekoľko týždňov až niekoľko mesiacov..

Ľudia s diagnózou vystupovania dorzálneho disku (DPD) sa musia liečiť okamžite, inak sa vytvorí medziobratlová hernia. Vývoj DPD je utajený, ale jeho prvé príznaky sú stále najlepšie známe, aby sa nestrácal čas a potom sa stali zdravotne postihnutí. Ak sa objavia príznaky, je potrebné ich vyšetriť a potom podstúpiť úplný terapeutický kurz pod lekárskym dohľadom. Ak je samoliečba, môže výčnelok spôsobiť nielen prietrž alebo paralýzu, ale aj močovú, inkontinenciu fekálií a dysfunkciu vnútorných orgánov..

Obsah článku: Ako sa vyvíja, spôsobuje Symptómy Metódy liečby Masáž a cvičebný účinok

Medzistavcový disk (MD) obsahuje buničité jadro, vláknitý kruh a hyalínovú chrupavku. Je to najslabšia časť chrbtice. Preto v dôsledku ich poškodenia vzniká mnoho patológií chrbtice..

Medzi chorobami sa často nachádzajú dorzálne výčnelky medzistavcových platničiek. Čo to je? Toto je názov deformácie disku, v ktorej jeho tkanivá vyčnievajú z tela stavca na jednom alebo viacerých miestach menších ako 6 mm. Nejde o samostatné ochorenie, ale o patologický proces, ktorý môže viesť k vytvoreniu medzistavcovej prietrže.

Lekárske výrazy použité v názve majú nasledujúce významy:

 1. Dorsal alebo dorsal - slová vytvorené z „dorsum“ a preložené z latinčiny znamenajú „nasmerované zvnútra smerom dozadu“..
 2. Výčnelok - anglicky Výčnelok: vyčnievajúci, vyčnievajúci, vyčnievajúci, vydutý.
 3. Medzistavcové platničky sú fibro-chrupavkovým prvkom chrbtice vo forme doštičky nepravidelného oválneho tvaru. Spája telá susedných stavcov, pôsobí ako tlmič nárazov.

Dorzálny výčnelok disku je taká deformácia MD, v ktorej jeho tkanivo vyčnieva dozadu a tlačí do miechového kanála, kde je umiestnená miecha s priľahlými nervovými zakončeniami. V tomto prípade výstupok nepresahuje 5 mm a vláknitá kapsula si zachováva svoju integritu. DPD sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek časti hrebeňa pod stavcom pod č. C2 (2. krčka maternice) a č. L5 na jeho spojení s krížovou čiarou (L5─S1)..

Dorsálny výčnelok prechádza 3 vývojovými fázami:

 1. Vláknité prstencové tenké miesta, praskliny a elasticita ich vlákien sa strácajú..
 2. Vláknité jadro sa začína vytlačovať za svoju prirodzenú hranicu. Posúva sa smerom von o 1–3 mm a zároveň predlžuje vnútro vláknitej membrány v vydutiu. V oblasti vyčnievania sa objaví nepríjemný pocit.
 3. Veľkosť hrče je 3–5 mm a bolesť prechádza iba pomocou terapeutických metód.

V závislosti od umiestnenia deformovaného disku sa rozlišujú krčné, bedrové a hrudné dorzálne výčnelky. Je stredná a rozptýlená. Stanovte to v smere vyčnievania tkanív.

Dorsálny stredný výčnelok disku je také poškodenie MD, pri ktorom sa pozdĺž stredovej časti stavca (stredná časť jeho tela) vytvára vydutie a pohybuje sa k miestu miechy. Výčnelok tlačí na nervové zakončenie, ktoré je spojené s fungovaním vnútorných orgánov, čím narúša ich prácu..

Dorsálny difúzny výstupok disku je rovnaká deformácia MD bez pretrhnutia vláknitej membrány, ale vydutie sa vyskytuje nerovnomerne a na niekoľkých miestach. Táto forma sa medzi DPD považuje za najťažšiu a najčastejšie končí ochrnutím, ak sa daná osoba sama liečila alebo nedodržala odporúčania lekára.

Riziková skupina

U ľudí s ochoreniami chrbtice a kĺbov, s narušenými metabolickými mechanizmami alebo s hormonálnou rovnováhou sa najčastejšie rozvíja dorzálna výbežok MD. Môže sa však vyskytnúť, aj keď neexistujú patológie.

Do rizikovej skupiny patria aj osoby, ktoré:

 • poranil chrbticu;
 • nad 45 rokov;
 • viesť sedavý životný štýl;
 • dlhodobo pracujú v jednej pozícii, napríklad v počítači;
 • často strava na chudnutie;
 • noste nepohodlnú obuv;
 • nesprávne zdvíhať závažia;
 • Začiatočníci na športovanie.

Zmeny tkaniva súvisiace s vekom a podvýživa spôsobujú vysušenie puzdier disku, takže sú poškodené a môžu vyčnievať. V iných situáciách je MD nerovnomerne komprimovaný stavcami, pretože jeho časť presahuje stĺpec..

Príznaky patológie

Vo väčšine prípadov toto ochorenie nie je sprevádzané bolesťou a nemá iné klinické prejavy, preto je choroba najčastejšie zistená náhodou. V niektorých prípadoch môže patológia spôsobiť kompresiu nervových koreňov, v tomto prípade bude bolesť v mieste extrúzie, v niektorých prípadoch sú možné neurologické odchýlky, v zriedkavých prípadoch poruchy orgánov spojené s poškodeným nervom. Ak sa extrúzia nachádza v krčnej chrbtici, môže sa vyskytnúť bolesť v týlnej oblasti alebo horných končatinách.

Lokálna bolesť pri štiepení nervového procesu. Parestézia (senzorické poruchy) na stehne a nohách. Porušenie funkcií panvových orgánov..

Pri prietrži je syndróm bolesti výraznejší ako pri akomkoľvek stupni extrúzie medzistavcovej platničky. Toto je subjektívny diagnostický znak, ktorý umožňuje rozlíšiť patológiu. Extrúzia sa najčastejšie vyznačuje miernou bolesťou.

Prítomnosť lokálnej bolesti pri palpácii chrbtice. Parestézia v femorálnej oblasti a na nohách. Nedostatok reflexov v kolennom kĺbe a v premietnutí Achillovej šľachy. V zriedkavých prípadoch syndróm piriformis (so stlačením nervu v oblasti L5-S1).

Ak sú prítomné všetky príznaky, lekár musí predpísať diagnostické testy na potvrdenie diagnózy. Najviac informatívne metódy na identifikáciu tejto patológie sú CT a MRI. Pre presnejšiu diagnostiku je možné uskutočniť prieskum so zavedením kontrastného média. Kontrast vstreknutý priamo do medzistavcových platničiek.

K extrúzii medzistavcových platničiek často dochádza bez výrazných klinických symptómov. Syndróm bolesti sa objaví iba vtedy, ak medzistavcové výčnelky stlačia nervové korene. Jeho závažnosť závisí od umiestnenia výčnelku.

Extrúzia krčka maternice môže byť sprevádzaná objavením sa bolesti na horných končatinách a týlnej kosti.

V bedrovej oblasti sa prolaps medzistavcových platní prejavuje výraznejšími syndrómami a je sprevádzaný:

 • Bolesť po celej dĺžke zovretého nervu;
 • Syndróm lokalizovanej bolesti so stlačením miechových nervov;
 • Necitlivosť stehna;
 • Brnenie v dolných končatinách.

Zvyčajne sa nepozoruje prudký záchvat bolesti počas extrúzie. Patológia nie je charakterizovaná veľkým vyčnievaním disku do miechy, ako je prietrž.

Výskyt bolesti v dolných končatinách je sprevádzaný zníženou citlivosťou prstov na nohách a bolesťou v dolných končatinách.

Lekár musí najčastejšie diagnostikovať patológiu neurologickými prejavmi:

 • Vzhľad lokálnej bolesti s palpáciou prstov na osi chrbtice;
 • Necitlivosť stehna a dolnej končatiny;
 • Absencia Achillovho a kolenného reflexu.

Ak sa zistia vyššie uvedené príznaky, lekár predpíše zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie, na ktorom môžete jasne sledovať štrukturálne vlastnosti extrasonografie a jej umiestnenie.

Známky prolapsu medzistavcových platničiek sa u mladých a starých ľudí mierne líšia. U mladých mužov je extrúzia L5-S1 zriedkavo pozorovaná, pretože tkanivo ich chrupavky je odolnejšie.

Degeneratívne zmeny chrbtice v mladom veku sú menej časté ako u starších ľudí. U moderných adolescentov je vytláčanie krčka maternice často pozorované v dôsledku nesprávneho výsadby v školskom stole. Vyznačuje sa syndrómami, ako sú závraty, bolesti hlavy, znížená citlivosť horných končatín v dôsledku stlačenia nervových koreňov..

V starobe sa v dôsledku poškodenia segmentu l5-s1 často vyskytujú „bolesti pásov“ pozdĺž sedacieho nervu (horné stehno, zadný povrch dolnej končatiny). Na ich pozadí sa vyskytujú porušenia citlivosti, znecitlivenia stehna.

Medián extrúzie je často asymptomatický. Ak výčnelok prispieva k podráždeniu nervových zakončení, vyvíja sa syndróm bolesti, ktorého intenzita závisí od miesta postihnutej oblasti. Centrálna extrúzia krčnej chrbtice vedie k bolestiam hlavy a zníženiu citlivosti horných končatín.

Poškodenie bedrovej časti môže mať výraznejšie príznaky:

 • bolesť v krížovej kosti;
 • neurologické poruchy spojené s kompresiou koreňov miechy;
 • ochrnutie dolných končatín;
 • paresthesia.

Ťažká bolesť počas extrúzie sa najčastejšie nevyskytuje. Patológia nevedie k významnému vyčnievaniu disku smerom k mieche. Nepriaznivé pocity v bedrovej oblasti môžu byť sprevádzané zníženou citlivosťou prstov na nohách a brnenie v dolnej časti nohy. Prítomnosť neurologických príznakov pomáha lekárovi urobiť predbežnú diagnostiku:

 • lokálna bolesť s prehmataním chrbtice;
 • znížená citlivosť dolných končatín;
 • zmiznutie reflexov šľachy.

Ak sa vyskytnú vyššie uvedené príznaky, lekár predpíše MRI. Obrázok jasne ukazuje zmeny spôsobené dorzálnym vytláčaním disku l5 s1.

Subligamentárna forma choroby prispieva k výskytu syndrómu piriformis. V tejto situácii nenastáva ničenie vláknitej membrány. V tejto oblasti leží sedací nerv, ktorý je zodpovedný za fungovanie panvových orgánov a dolných končatín. Klinický obraz extrúzie u starších ľudí sa líši od mladých.

Hlavné príznaky tohto patologického stavu sú:

 • bolesti hlavy;
 • hluk v ušiach;
 • závrat
 • znížená citlivosť horných končatín.

V staršom veku sa po sedacieho nervu šírili nepríjemné pocity. To spôsobuje znecitlivenie a ochrnutie bedra..

V skutočnosti je vytláčanie disku zďaleka sprevádzané niektorými zjavnými a viditeľnými symptómami. Pomerne často je choroba skrytá. Bolesť a ďalšie príznaky sa objavia iba vtedy, ak jadro, ktoré presahuje vláknitý prsteň, tlačí a dráždi nervové korene. A klinický obraz v tomto prípade závisí od toho

Pri problémoch v oblasti krčka maternice sa pozoruje bolesť v pleciach. Často dáva lakťom, predlaktia a prsty. Extrúzia hrudného disku môže byť sprevádzaná poruchou niektorých vnútorných orgánov, ako aj bolesťou v oblasti hrudníka.

Najcharakteristickejší obraz je pozorovaný pri léziách bedrovej oblasti. Pacienti sa spravidla sťažujú na bolesť v oblasti stehien alebo nôh, ako aj na znecitlivenie alebo brnenie v dolných končatinách na nohách. Sakrálna extrúzia môže byť sprevádzaná bolesťou v chvostovej kosti, panvovej oblasti a genitáliách.

Príznaky vytláčania disku priamo závisia od umiestnenia a prítomnosti / neprítomnosti kompresie koreňov nervov. Extrúzia tiež nemôže spôsobiť žiadne príznaky. Extrúzia disku však môže spôsobiť lokálnu bolesť v oblasti, kde sa vyskytuje..

Ak je veľkosť medzistavcovej extrúzie dostatočne veľká, môže materiál disku stlačiť blízke miechové nervy, ktoré vystupujú zo chrbtice na úrovni výstupku. Môže to spôsobiť streľbu z nervu, ktorý zvyčajne pokrýva iba jednu stranu tela. Táto bolesť sa nazýva ischias..

Napríklad vytláčanie disku medzi štvrtým a piatym bedrovým stavcom môže spôsobiť bolesť pri natáčaní, siahajúcu až po zadok a klesá dozadu stehna po nohu a chodidlo. Niekedy môže byť takáto bolesť kombinovaná s necitlivosťou alebo mravenčením. Bolesť sa zvyčajne pri státí zhoršuje a pri ležaní klesá..

Ak je extrúzia medzistavcového kotúča veľmi veľká, môže stlačiť miechové nervy na oboch stranách tela. To môže viesť k akútnej bolesti vyžarovanej na jednu alebo obe nohy. Pri výčnelkoch veľkých rozmerov možno pozorovať slabosť dolných končatín a dokonca aj močovú a fekálnu inkontinenciu. Tento stav sa nazýva syndróm konského chvosta a vyžaduje si okamžitú liečbu..

Diagnóza extrúzie medzistavcových platničiek

Váš lekár môže mať podozrenie na vytlačenie disku z dôvodu vyššie opísaných príznakov. Neurologické vyšetrenie pomáha identifikovať abnormálne reflexy. Často sa objavuje bolesť, keď sa vykonáva test s rovnou nohou (test Laseg). Tento výsledok sa nazýva „pozitívny“. Pacientovi sa tiež môžu zhoršiť zmyslové vlastnosti (zmenená citlivosť alebo nedostatok) na nohách a chodidlách.

Lekári niekedy predpisujú krvné testy na zistenie príznakov zápalu alebo infekcie..

Štandardná rádiografia môže odhaliť stupeň degeneratívnych zmien v chrbtici. Nie je však možné určiť, v akom stave používajú medzistavcové platne röntgenové lúče. S cieľom zistiť, čo sa deje s diskami, je potrebné vykonať zobrazovanie magnetickej rezonancie (MRI) postihnutej chrbtice..

Elektromyografia (EMG) môže byť užitočná pri určovaní stlačeného nervu..

Ak výčnelky podľa výsledkov zobrazovania pomocou magnetickej rezonancie prekračujú 8 mm, je potrebná aj ambulantná liečba. Prevádzkové opatrenia s takou veľkosťou vzdelania nie sú uvedené..

Veľkosti guľôčok do 12 mm si vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici, aby sa vyriešila otázka taktiky liečby choroby. Ak príznaky patológie po použití konzervatívnych metód nezmiznú, bude potrebný urgentný chirurgický zákrok. Uskutočňuje sa tiež s výskytom syndrómov chvosta koní (kompresia plexu nervu sakrálneho nervu protrúziou chrupavkového disku v 15-s1)..

Ak je extrúzia väčšia ako 12 mm, ambulantná terapia sa používa zriedkavo (v neprítomnosti lézie cauda equina). Takáto liečba je nebezpečná z dôvodu rýchleho rozvoja ochrnutia dolných končatín, preto by sa mala používať iba po dôkladnom vyšetrení osoby..

Prístupy k liečbe prolapsovaných medzistavcových platničiek na úrovni 15-s1 sú úplne odlišné. Protizápalové lieky môžu byť predpísané iba pri vyčnievaní medzistavcových platní o 1 až 2 mm, ale pri absencii syndrómu chvosta koní.

Pri výčnelku 5 - 6 mm bude potrebný chirurgický zákrok, aby sa zabránilo paralýze (imobilizácii) dolných končatín..

Pri extrakciách sa často predpisujú:

 • Fyzioterapia v kombinácii so súborom posilňovacích cvičení pomáha posilňovať svalový korzet chrbta, odstraňuje zápalový syndróm v mäkkých tkanivách;
 • Nesteroidné lieky skupiny NSAID. Bez nich je takmer nemožné eliminovať bolesťový syndróm, ktorý sa vyskytuje počas kompresie nervového koreňa prolapsom medzistavcovej platničky na úrovni 15-s1 alebo v prekrývajúcich sa častiach bedra;
 • Pri lumbale (silná bolesť s obmedzenou pohyblivosťou chrbtice) sa predpisujú lieky;
 • Steroidná epidurálna anestézia (zavedenie lieku do epidurálneho priestoru miechy) zmierňuje zápal, znižuje bolesť.

Discectómia je chirurgický zákrok, ktorý sa vyznačuje nízkou invazívnosťou. S ňou je prístup do poškodeného oddelenia zabezpečený pomocou chirurgických endoskopov. Nástroje vám umožňujú odstrániť odumreté tkanivo a spôsobiť kauterizáciu defektu vo vláknitom kruhu.

Na záver treba poznamenať, že vo väčšine prípadov normalizácia hmotnosti, ako aj správne diétne a fyzioterapeutické cvičenia pomáhajú zabrániť premene extrúzie na prietrž chrbtice..

Najprv potrebujete samozrejme lekárske vyšetrenie. Indikáciami na ďalšie vyšetrenie sú anamnéza pacienta, klinický obraz (prítomnosť a lokalizácia bolesti, jej intenzita), niektoré neurologické poruchy (napríklad neprítomnosť kolena alebo Achillesov reflex, bolesť pri vyšetrení chrbtice)..

Spravidla sa počíta s magnetickou rezonanciou alebo počítačovou tomografiou, ktorá umožňuje potvrdiť prítomnosť výčnelku a presne určiť jeho veľkosť a umiestnenie. V niektorých prípadoch sa vykonáva kontrastná štúdia, pri ktorej sa do miechového kanála vstrekne špeciálna látka. Takéto testovanie umožňuje určiť štruktúru prolapsu (jedná sa o extrúziu, vyčnievanie alebo prietrž).

V prípade, že extrúzia presiahne 12 mm, ambulantná liečba sa predpisuje zriedka, pretože konzervatívna terapia môže situáciu len zhoršiť. V takýchto prípadoch sa spravidla využívajú možnosti modernej chirurgie..

Pacientom sa niekedy predpisuje discektómia - minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa všetky manipulácie vykonávajú pomocou endoskopických nástrojov. Okrem toho je možná laserová korekcia medzistavcových platničiek..

Ošetrenie chrbtovej extrúzie

Kýly chrbtovej extrúzie disku sú umiestnené v zadnej časti, ktorá je tvorená oblúkami stavcov. Najčastejšie sa chrbtová extrúzia miechy vyskytuje v bedrovej oblasti. Je to spôsobené anatomicky, pretože práve v tejto časti má chrbtový stĺpec maximálnu amplitúdu pohyblivosti v prednej rovine. S ostrým ohybom dopredu alebo zdvihnutím trupu s ťažkosťami v rukách sa extrémne zaťaženie kladie na disky dolnej časti chrbta..

Dorsálna extrúzia disku L5-S1 je nebezpečný stav, pacient vyžaduje okamžitú odbornú pomoc od neurológa alebo stavovca. Správnym liečením je možné dosiahnuť úplné obnovenie integrity a elasticity poškodeného vláknitého prstenca a tým zabrániť riziku rozvoja medzistavcovej prietrže.

Liečba konzervatívnym prístupom zahŕňa tepelnú terapiu, manuálnu terapiu chrbta a chrbtice, ako aj použitie nesteroidných protizápalových liekov na zmiernenie bolesti. Epidurálna injekcia steroidov môže byť tiež účinnou liečbou proti bolesti a zápalom..

U pacientov, ktorí nereagujú na neinvazívnu liečbu, môže byť ďalším nevyhnutným krokom liečby chirurgický zákrok. Discectómia je postup, pri ktorom chirurg vstupuje do chrbtice pomocou endoskopu alebo veľkého rezu, aby odstránil únik materiálu a tým znížil tlak na nervy..

Existujú aj iné spôsoby, ako pôsobiť na extrúziu chrbtice, ale väčšina ľudí má stále pozitívny výsledok z neinvazívneho tradičného zaobchádzania. Liečba môže trvať niekoľko týždňov až mesiacov.

Možné komplikácie chirurgie chrbtice

Extrúzia je pomerne nebezpečná choroba. Preto by ste v žiadnom prípade nemali odmietnuť liečbu alebo ignorovať odporúčania lekárov. Ako choroba postupuje, buničité jadro skutočne vyjde viac, stlačí korene, čím sa zvýši bolestivosť a zhorší sa kvalita života..

Na druhej strane nedostatok včasnej liečby je spojený s rozvojom medzistavcovej prietrže. Ak je možné vytláčanie konzervatívnou liečbou, prietrž si vyžaduje takmer každý prípad chirurgický zákrok.

Počas operácie

Počas operácie sa môžu vyskytnúť mnohé komplikácie. Pri použití anestézie vždy existuje riziko komplikácií. Komplikácie počas chirurgického zákroku na chrbtici môžu zahŕňať poškodenie miechového nervu pri odstraňovaní fragmentu disku a ruptúre duralového vaku..

Po operácii

Niektoré pooperačné komplikácie sa objavujú pomerne rýchlo, zatiaľ čo iné sa prejavujú po mesiacoch.

infekcie

Každá operácia má určité riziko vzniku infekcie. Infekcia sa môže objaviť vo vnútri disku v mieste, kde sa uskutočnil rez, alebo v miechovom kanáli v blízkosti nervov. Ak sa infekcia vyskytla vo vnútri rezu, pravdepodobne vám budú predpísané antibiotiká. Ak je infikovaný miechový kanál alebo oblasť medzistavcových platničiek, môže byť na ošetrenie infekcie potrebná druhá operácia. Po druhom chirurgickom zákroku vám môže byť tiež poskytnutá antibiotická liečba..

Vždy existuje možnosť reextrudovania už prevádzkovaného disku. K novej extrúzii zvyčajne dochádza počas prvých šiestich týždňov po operácii, ale v skutočnosti sa môže vyskytnúť kedykoľvek..

Neustála bolesť

Niekedy aj po operácii pacient trpí bolesťou. Bolesť môže pretrvávať z rôznych dôvodov. Môže to byť spôsobené poškodením nervov v dôsledku ich kompresie herniovým výstupkom. Týždeň po operácii sa okolo nervov môže tvoriť vláknité tkanivo, ktoré obaľuje nervy a spôsobuje bolesť identickú s predoperačnými operáciami..

Akékoľvek poškodenie disku môže viesť k rozvoju degeneratívnych zmien v príslušnom segmente chrbtice. Počas operácie je medzistavcová platnička vždy poškodená. To samozrejme neznamená, že u každého operovaného pacienta sa toto ochorenie nevyhnutne vyvinie. Operácia pravdepodobne zvyšuje riziko tejto komplikácie..

Prognóza ochorenia

Prognóza závisí od závažnosti príznakov. Niekedy sa pacient úplne zotaví po niekoľkých cykloch konzervatívnej liečby, niekedy je potrebný rad chirurgických zákrokov. Napriek tomu sa vo väčšine prípadov môžete vyhnúť operácii.

Toto ochorenie človeka je charakterizované rôznymi chybnými odchýlkami vo fungovaní a štruktúre stavcov. Vláknitá štruktúra vertebrálneho kotúča sa dopúšťa deštrukcie, zatiaľ čo vytvára trhliny a trhliny. Takáto atmosféra je výhodná na ukladanie mäkkého materiálu von. Toto sa nazýva vláknitý prsteň alebo pulpózne jadro medzistavcových platničiek..

Okrem toho, stavovce môžu byť tiež vylúčené pod vplyvom vonkajších faktorov, ako sú infekčné choroby alebo stres.Dorzálna extrúzia disku je považovaná za relatívne častú diagnózu a je nebezpečná pre človeka. Toto ochorenie môže spôsobiť veľké nenapraviteľné poškodenie zdravia ľudí, najmä ak sa s odborníkom včas nekonzultujete.

Ak priemer prietrže presahuje 10 mm, vyžaduje sa ambulantná liečba. Chirurgické techniky sa v tomto prípade nepoužívajú. Pri extrúzii do 12 mm je potrebné hospitalizáciu preskúmať a zvoliť terapeutickú techniku.

Ak konzervatívna terapia neprináša žiadne výsledky, vyžaduje sa neodkladný chirurgický zákrok. Používa sa tiež vtedy, keď existujú príznaky cauda equina - kompresia zväzku sakrálneho nervu.

Nie je možné ošetrovať extrúziu väčšiu ako 12 mm doma. Takáto patológia je nebezpečná z dôvodu možnosti rozvoja parézy nôh a nesprávneho fungovania panvových orgánov. Terapeutické techniky je možné uplatniť až po podrobnom vyšetrení pacienta. Stratégia liečby extrúzie disku l4 - l5 sa bude mierne líšiť. Protizápalové lieky a špeciálne cvičenia sa môžu používať iba s malými vydutými rozmermi.

Ak vypadne viac ako 5 mm disku, vyžaduje sa chirurgické ošetrenie, aby sa zabránilo ochrnutiu nôh.

Počas extrúzie sa často používajú fyzioterapeutické postupy v kombinácii s liečebnou terapiou, ktorých cieľom je posilnenie svalovej kostry chrbta a odstránenie zápalového procesu v tkanivách chrupavky..

Pri silnej bolesti sprevádzanej obmedzením pohyblivosti jedného z oddelení pohybového aparátu sa podávajú narkotické analgetiká. Hormonálna epidurálna blokáda zmierňuje príznaky zápalu, znižuje intenzitu nepohodlia.

S neúčinnosťou neinvazívnych techník môže byť chrbtová extrúzia disku odstránená fúziou miechy alebo odstránením disku. Prvá sa často vykonáva s ankylózou niekoľkých stavcov. Táto patológia je často vrodená. Ak je prítomné, zvyšuje sa riziko vysunutia disku.

Discektómia je minimálne invazívna operácia. Prístup do postihnutej oblasti je cez endoskopické nástroje. Počas operácie sa nekrotické tkanivo odstráni a defekt vláknitej membrány sa odstráni..

Prevencia a liečba extrúzie zahŕňa normalizáciu hmotnosti, udržiavanie správneho držania tela, udržiavanie aktívneho životného štýlu.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nepohŕňaj!

Späť
liečba kĺbov a miechyOsteoporóza 2 stupne čo to jeLiečba osteoporózy 1, 2, 3, 4 stupneÚčinnosť liečby choroby a udržiavanie stabilného stavu tela závisí od toho, v akom štádiu bolo ochorenie identifikované.
Osteochondróza je chronická patológia, nebezpečná pre jej opakujúci sa priebeh. Na stavcoch a medzistavcových platničkách sa vyskytujú nezvratné degeneratívne zmeny, ktoré vyvolávajú bolesť a stuhnutosť pohybov.
Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.