loader

Hlavná

Späť

Výstupok dorzálneho disku - čo to je?

Výčnelok dorzálneho disku je výstup chrupavkového tkaniva medzistavcových platničiek do oblasti miechového kanála. Tento typ výčnelku je najnebezpečnejší, pretože môže byť ovplyvnená miecha, nervové korene a nervové zväzky sú stlačené. K výčnelku dochádza, pretože chrbtové svaly nedokážu zvládnuť svoje zaťaženie. Obratle začnú stláčať a deformovať chrupavkové tkanivo diskov. Pacient stráca mobilitu, trpí chronickou bolesťou alebo dočasnými záchvatmi akútnej bolesti.

Vývoj výčnelkov uľahčuje moderný životný štýl - ľudia sa trochu pohybujú, svaly sa oslabujú, objavujú sa ďalšie kíl. Chrbtica je nútená vyrovnať sa s bremenom neustále. Ďalšou rizikovou skupinou sú profesionálni športovci, ktorí nadmerne namáhajú chrbát..

Výčnelok je obzvlášť nebezpečný, pretože v počiatočných fázach vývoja nevykazuje príznaky. A keď pacient stratí pracovnú kapacitu a ide k lekárovi, preventívne opatrenia už viac nemôžu pomôcť. Dlhá liečba je pred nami a budete mať šťastie, ak sa môžete vyhnúť chirurgickému zákroku a dlhej rehabilitácii.

Ako sa tvorí výčnelok?

Medzistavcové platničky sú vyrobené z elastickej chrupavky. Zvonku tvorí hustý vláknitý prsteň a vo vnútri je mäkšie vláknité jadro. Ak má osoba nadváhu alebo trpí náhlou námahou, svaly chrbta sa nedokážu vyrovnať s ochranou medzistavcových platničiek pred stavom. To isté sa stane, ak sú miechové svaly veľmi slabé. V dôsledku silného tlaku sa vláknitý krúžok zdeformuje.

Celulózne jadro je stlačené a presahuje chrbticu - dochádza k dorzálnemu výčnelku disku.

Tkanivo chrupavky sa stáva menej elastickým, stráca bunkovú výživu a schne. V hustom krúžku sa objavia praskliny. Vyskytuje sa ostrá bolesť v šití - vyrovnaný disk tlačí nervové korene. Bolí to po fyzickej námahe, ťažkom zdvíhaní, dlhom sedení alebo náhle pohyby. Na začiatku útoku bolesti v oblasti chorej chrbtice zaznie kríza.

Potom tkanivá idú ešte ďalej, natiahnuté zvnútra. Vyskytuje sa výčnelok alebo prolaps. Bolesť sa stáva silnejšou, najmä v oblasti, kde je patológia lokalizovaná. Bolesť môže vyžarovať do dolných končatín. Bolesť prenikne po náhlom pohybe, kýchaní, kašli alebo smiechu, silnom dychu. Na prstoch dolných alebo horných končatín je pocit brnenia, pocit „husacích hrčiek“. V závislosti od oblasti inervácie poškodených nervov môžu byť ruky alebo nohy veľmi slabé alebo znecitlivené.

Ak disk vyčnieva čoraz viac, nevydrží a vláknitý krúžok sa zlomí. Mäkké jadro vychádza z pukliny a tvorí medzistavcovú prietrž. Úplné pretrhnutie vláknitého prstenca môže viesť k ochrnutiu celého tela.

Čo znamená dorzálny výčnelok??

Dorsálny výčnelok je typ výbežku, pri ktorom tkanivá vyčnievajú smerom k mieche. Miecha je pod tlakom, začína sa silná bolesť. Dorsálny výčnelok diskov je nebezpečnejší ako iné, taký výčnelok môže ľahko zvierať nervy alebo celé nervové zväzky..

Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky môže ovplyvniť akúkoľvek oblasť chrbta, ale najčastejšie je postihnutá lumbosakrálna chrbtica a krk..

príčiny

Dorsálny výčnelok môže nastať z nasledujúcich dôvodov:

 • zranenia
 • Slabé svaly chrbta;
 • Sedavý životný štýl, nepretržitá práca pri počítači;
 • Náhle pohyby;
 • Zdvíhanie ťažkých vecí nesprávnou technikou;
 • Profesionálny šport;
 • Starší vek;
 • osteochondróza;
 • Neustále napätie v chrbte
 • Obehové prerušenie disku;
 • Genetická predispozícia;
 • Miechy
 • Porucha metabolizmu chrupavky.

Typy chrbtových výčnelkov

K vyčnievaniu kruhového disku dochádza rovnomerne. Nemenej nebezpečná kategória výčnelkov disku. Zaťaženie chrbta je nesprávne rozložené, čo vedie k vzniku nových výčnelkov a kýly. Príznaky sú nasledujúce: bolestivé šitie, necitlivosť, v pokročilých prípadoch je pacient čiastočne ochrnutý.

Difúzny výstupok je patológia, pri ktorej tkanivá vystupujú z rôznych miest a prolapsy majú rôznu veľkosť. Taký výčnelok medzistavcových platničiek je veľmi nebezpečnými komplikáciami. Difúzny výčnelok medzistavcových platničiek môže iniciovať zápalový proces. V dôsledku toho budú nervy zovreté a objaví sa silná bolesť..

diagnostika

Keď sa objavia prvé príznaky, mali by ste navštíviť kanceláriu neurológa. Lekár zhromaždí všetky potrebné údaje, analyzuje príznaky, vyšetrí pacienta. Na potvrdenie diagnózy sa použijú tieto metódy:

 • myelografia Do priestoru vnútri chrbtice sa zavádza špeciálny liek, ktorý pomôže vytvoriť presnejší obraz;
 • Röntgenová štúdia z niekoľkých rôznych uhlov;
 • Diskografia. Do priestoru vedľa disku sa zavádza aj špeciálna príprava, ktorá umožňuje lepšie preskúmať jeho stav;
 • MRI poskytne najúplnejší obraz o priebehu patologických procesov;
 • Epidurography. Rovnaké ako myelografia alebo diskografia, ale liek sa podáva priamo pod ochranným krytom miechy.

MRI je najlepšia metóda, ktorá ukáže:

 • Koľko sú medzistavcové disky deformované;
 • Ako ďaleko je prečnievajúci výbežok v mieche, do akej miery sú stlačené miechy a nervové korene;
 • Aké sprievodné patológie a komplikácie sa vyvinuli.

liečba

Čím skôr sa zistí patologický proces, tým vyššia je pravdepodobnosť, že ho bude možné vyliečiť bez chirurgického zákroku. Najskôr sa predpisujú lieky - nesteroidné protizápalové lieky a lieky proti bolesti. Po ukončení zápalového procesu bude nervové tkanivo zbavené podráždenia a kompresie. Pozitívne účinky budú mať vitamíny skupiny B. Je možné ich použitie vo forme vitamín-minerálnych komplexov, ktoré sú zvyčajne obohatené vápnikom..

Veľkou pomocou budú fyzioterapeutické postupy, ako je elektroforéza alebo magnetoterapia. Zmierňuje opuchy a zápaly, zlepšuje metabolizmus chrupavky. Masáž je povolená, ale mala by ju robiť odborník s použitím jemných techník. Kvalifikovaný masážny terapeut uvoľní svaly a eliminuje tlak na nervy. Krvný obeh v problémovej oblasti sa zlepší, vyčerpané tkanivá dostanú viac výživy. Vákuová masáž bankami stabilizuje medzistavcové platničky. Fyzioterapeutické cvičenia pomôžu napnúť chrbticu a zmierniť tlak z diskov. Stanú sa silnejšími svaly a znova odstránia záťaž zo zadu.

Podporné ortopedické korzet pomôže zmierniť napätie a uvoľniť chrupavku.

Ak dlhodobá liečba konzervatívnymi metódami neprináša výsledok a choroba pokračuje, pokračuje sa operácia. Deformované a prekročené chrupavkové tkanivo bude laserom spálené alebo odstránené iným spôsobom..

prevencia

Aby sa nevytvoril chrbtový výčnelok disku, je potrebné zabezpečiť, aby chrbtica dobre zodpovedala záťaži. Ak to chcete urobiť, musíte konať dvoma smermi: na jednej strane posilnite svaly podporujúce hrebeň a na druhej strane znížte zaťaženie, konštantné aj ostré.

Choďte na šport, ale nevykonávajte záznamy. Mierna gymnastika, joga alebo plávanie dokonale posilnia vaše chrbtové svaly. Natiahnutie chrbtice zväčší vzdialenosť medzi stavcami a zabráni rozvoju degeneratívnych procesov v tkanivách. Všetky cvičenia vykonávajte správnou technikou pod dohľadom inštruktora. Aj v každodennom živote zdvíhajte závažia z podlahy správne. Sadnite si, vezmite bremeno, narovnajte chrbát a držte ho v priamej polohe, kým sa nezbavíte ťažkosti. Ak stále nemáte dostatok času ísť do posilňovne alebo na cvičenie doma, skúste chodiť aspoň častejšie..

Zbavte sa ďalších kíl. Zadné svaly nie sú navrhnuté pre konštantné zaťaženie, ktoré nesie nadváha..

Ak pracujete pri počítači alebo riadite auto, skúste čas od času vstať a zohriať sa. Dlhé sedenie stláča chrbticu. Vzdajte sa zlých návykov. Nikotín, alkohol a dokonca aj kofeín zhoršujú metabolické procesy v medzistavcových platničkách a chrbtici. Postupujte podľa týchto jednoduchých pokynov, aby ste z vlastnej skúsenosti nevedeli, o čo ide - dorzálny výčnelok disku.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Difúzny výstupok disku l4-l5

Výčnelok disku krčnej chrbtice

Liečba Schmorlovej kýly bedrovej chrbtice

Plávanie s kýlou bedrovej chrbtice

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Druhy chorôb

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Táto diagnóza je dosť nebezpečná a vyžaduje včasnú liečbu. Odvtedy sa môže vytvárať medzistavcová prietrž.

Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek prebieha tajne. V takom prípade by ste mali poznať počiatočné príznaky choroby. To vás ochráni pred ďalším vývojom choroby a komplikáciami..

Pri samoliečbe môže dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek viesť k takým dôsledkom, ako sú močová a fekálna inkontinencia, paralýza a prietrž a dysfunkcia vnútorných orgánov. Preto, keď sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Len on môže vyvrátiť alebo potvrdiť diagnózu a potom predpísať správne ošetrenie.

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Etapy vývoja choroby

Medzistavcové platničky sa skladajú z hyalínovej chrupavky, vláknitého prstenca a buničitého jadra. Je najzraniteľnejší. Z tohto dôvodu sa pozoruje väčšina ochorení, ktoré sa vyskytnú v dôsledku jej poškodenia..

Spomedzi týchto chorôb sa najčastejšie považuje dorzálny výčnelok disku. Čo to je? Je to deformácia disku, v ktorej jeho tkanivá vyčnievajú z tela stavca na niekoľkých miestach alebo na jednom mieste, menšie ako 5 mm. Tento proces je patologický. A to môže viesť k hernii.

Teraz podrobnejšie zvážte tento termín. Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Nižšie bude dekódovanie každého slova.

Z latinčiny sa chrbtový žetón prekladá ako „nasmerovaný zvnútra dozadu“..

Slovo „výčnelok“ je anglického pôvodu. Znamená to „výstupok“ alebo „výstupok“.

Medzistavcové platničky sú fibro-chrupavkovým prvkom chrbtice. Je vo forme doštičky nepravidelného oválneho tvaru. Pomocou tohto disku sú spojené telá susedných stavcov. Takto pôsobí ako tlmič nárazov.

Dorsálny výčnelok disku sa vyvíja v troch fázach. Vláknitý krúžok sa najskôr stáva tenší a stráca svoju elasticitu. Po tom, čo je vláknité jadro vytlačené za jeho hranice. Odsadenie je asi tri milimetre. V tomto okamihu dochádza k napínaniu na vnútornej strane vo vyčnievajúcej a vláknitej membráne.

Pri dorzálnom výčnelku disku sa veľkosť vydutia pohybuje od 2 do 5 mm. Bolesť sa objaví až po použití špeciálnej terapie.

Pri prasknutí vláknitej membrány sa objavila medzistavcová prietrž.

Aké sú typy progresívnej patológie?

V mieste deformovaného disku je obvyklé rozlišovať hrudný, krčný a bedrový výčnelok. Podľa typu výčnelku sa rozlišujú iba dva typy. Progresívna patológia je stredná a difúzna. V tejto časti sa môžete dozvedieť viac o najnovších typoch chorôb.

Dorsálny stredný výčnelok disku je také poškodenie, pri ktorom sa v strednej časti stavca vytvorí vydutie. Navyše pri tomto type progresívnej patológie je výstupok nasmerovaný na miechu. Na nervové zakončenie je vyčnievajúci tlak. Ako viete, tieto orgány majú úzky vzťah s fungovaním vnútorných orgánov. V dôsledku toho je ich práca narušená..

Jedným z poddruhov je dorzálny paramediánsky výčnelok disku. V tomto prípade výstupok nie je nasmerovaný na miechu, ale na stranu. Ako už bolo spomenuté, samoliečba môže viesť k prietrži. Preto buďte veľmi pozorní k svojmu telu..

Dorsálny difúzny výčnelok disku - čo je to? Tento druh je charakterizovaný absenciou prasknutia vláknitej membrány. V tomto prípade sa opuch vyskytuje na niekoľkých miestach. Tento proces je navyše nerovnomerný. Difúzny dorzálny výčnelok medzistavcovej platničky je jedným z najťažších typov tejto progresívnej patológie. Ak pacient nerešpektuje pokyny odborníka alebo samoliečba vôbec, môže to viesť k ochrnutiu.

Kto je v ohrození?

Najčastejšie sa dorzálny výbežok vyvíja u tých, ktorí majú ochorenie chrbtice alebo kĺbov a hormonálnu nerovnováhu. Táto choroba sa však môže vyskytnúť aj u ľudí, ktorí takéto patológie nemajú..

Teda v ohrození sú pacienti, ktorých vek presahuje 46 rokov. Je tiež vysoká pravdepodobnosť rozvoja tejto progresívnej patológie u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života, často dodržiavajú diétu, aby schudli, mali poranenia chrbtice, nezaťažovali ťažké veci a nosili nepohodlné topánky..

S podvýživou a zmenami súvisiacimi s vekom sa tkanivá membrány disku vysušia. Výsledkom je poškodenie a vyčnievanie..

Dôvody rozvoja dorzálneho výčnelku

Toto ochorenie sa vytvára v dôsledku ochorení chrbtice. Tieto sú sprevádzané procesmi degeneratívne-dystrofického typu v chrbtici. Napríklad sa na ne odkazuje osteochondróza..

Ďalším dôvodom rozvoja choroby je zakrivenie hrebeňa. Všetko to môže začať jednoduchou skoliózou. Výsledkom je tlak na časť disku, čo vedie k vytláčaniu jeho tela za stavce.

Medzi faktory, ktoré vyvolávajú progresívnu patológiu, patrí zlá výživa, nedostatok základných minerálov a vitamínov, fyzická nečinnosť a obezita..

Difúzny výčnelok dorzálnej medzistavcovej platničky sa vyvíja v dôsledku nedodržania pravidiel liečby. Táto forma ochorenia sa môže vyskytnúť aj v dôsledku genetických faktorov. Zároveň má osoba slabú kapsulu z vláknitého disku.

Aké sú príznaky vyčnievania steny medzistavcovej platničky?

Osoba pociťuje prvé príznaky po vytvorení výčnelku, ktorého veľkosť je približne dva milimetre, spravidla.

Pacient sa zvyčajne sťažuje na nepohodlie v dolnej časti chrbta, krku alebo medzi lopatkami. Okrem toho sa bolesť stáva silnejšou pri vykonávaní akejkoľvek fyzickej námahy alebo pri dlhodobom pobyte v rovnakej polohe. Ľudia si tiež všimli slabú krízu medzi stavcami. Tento proces predchádza nástupu bolesti..

So zvyšujúcim sa protrúznym tlakom na nervové membrány alebo miechu sa zhoršujú funkcie pohybového aparátu a zvyšuje sa stupeň nepohodlia..

Neskoré príznaky choroby sú zvýšenie bolesti. Osoba tiež poznamenáva, že je pre neho veľmi ťažké kašľať alebo vdychovať.

O príznakoch nerovnomerného vyčnievania medzistavcovej platničky

Ako je uvedené vyššie, označuje sa inak ako difúzny dorzálny výčnelok. Symptómy s touto progresívnou patológiou sa objavujú oveľa skôr ako v predchádzajúcej..

Najskôr dôjde k zápalu periartikulárnych tkanív okolo hrebeňa, narušeniu fungovania vnútorných orgánov a motility. Zmyslová strata rúk a nôh.

Aké sú príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky v oblasti krčka a ramena?

V tomto prípade dochádza k deformácii nad hrudným stĺpcom a tesne pod osou. Pri dorzálnom výčnelku krčných diskov sa pozoruje migréna a bolesti chrbta, ktoré siahajú až po ramenný pás..

O príznakoch vyčnievania disku v hrudníku

Tento typ ochorenia je charakterizovaný umiestnením medzi prvým cingulátom a posledným krčným stavcom.

Pri dorzálnom výčnelku hrudnej oblasti sa zaznamenávajú poruchy dýchacích funkcií, slabosť a srdcová arytmia..

V oblasti rúk sa pozorujú nepríjemné pocity. Siahajú až do žalúdka a späť..

V dôsledku tohto ochorenia sa môžu vyvinúť chronické choroby močového a močového ústrojenstva..

Aké sú príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky v bedrovej oblasti?

Tento typ progresívnej patológie má bežné príznaky choroby. Zahŕňajú aj súkromné.

Dorsálny výčnelok lumbálneho disku je teda charakterizovaný zovretím sedacieho nervu. Bolesť je konštantná a uvoľňuje stehná a nohy. Po poškodení kolenného reflexu. Pacient sa sťažuje, že je pre neho ťažké zdvihnúť spodné končatiny a chodiť.

O liečbe dorzálneho výčnelku disku

Akýkoľvek typ tohto ochorenia vyžaduje vysoko kvalitnú terapiu od vysoko kvalifikovaného odborníka. V súčasnosti sa vertebroológovia zaoberajú touto progresívnou patológiou. Predtým boli tieto problémy adresované odborníkom, ako je neurológ, ortopéd.

Nehľadajte liečbu u ľudí bez lekárskeho vzdelania. V dôsledku nesprávnej liečby môže dôjsť k postihnutiu človeka.

V nasledujúcich častiach sa budeme zaoberať metódami konzervatívnej liečby a chirurgického zákroku. Typ liečby závisí od stupňa komplikácie ochorenia a od jeho typu.

Konzervatívna liečba choroby

V tomto prípade sa používajú lieky. Lieky by mali eliminovať príznaky dorzálneho výčnelku, ako aj obnovovať a posilňovať tkanivo disku.

Pri liečbe sa používajú chondroprotektory. Pomáhajú urýchliť obnovu diskových škrupín. Používajú sa tiež nesteroidné protizápalové lieky a svalové relaxanciá. Posledne menované sú potrebné na odstránenie tónu kostrového svalu. Odborník tiež predpisuje príjem vitamínov a minerálov. Sú potrebné na zlepšenie výživy, posilnenie tkanív.

Tieto lieky sa môžu kombinovať s ľudovými liekmi.

Čo naznačuje reflexná liečba??

Tento typ liečby zahŕňa tie terapie, ktoré môžu byť doplnené liekmi..

Fyzioterapia sa vykonáva na prevenciu a liečbu výčnelkov. Odborník zvyčajne predpisuje UHF, magnetoterapiu a elektroforézu.

Farmakopunkcia je tiež vítaná. Týmto spôsobom sa bodové mikroinjekcie uskutočňujú v oblasti poškodenia miechy.

Masáž a cvičenie posilňujú chrbtové svaly a zlepšujú krvný obeh. Pri tejto metóde nie je možné vykonávať ostré a intenzívne pohyby. To môže spôsobiť roztrhnutie vláknitej membrány za vzniku medzistavcovej prietrže.

Ak je potrebná chirurgická liečba?

Tento spôsob liečby sa používa, keď sú zvyšky neúčinné. A tiež v prípade, keď osoba narušila prácu vnútorných orgánov a má ochrnutie.

Operácia sa vykonáva dorzálnym výčnelkom tretieho stupňa alebo s vytvorením prietrže.

Medzi chirurgické metódy patrí blokáda kostí, hydroplastika, odparenie disku laserom a nukleoplastika studenej plazmy..

O iných typoch liečby

Na korekciu držania tela je predpísaný špeciálny korzet. Zarovnáva chrbticu v mieste zakrivenia. Výsledkom je zníženie tlaku na poškodený disk. Ak je táto metóda neúčinná, je možná mechanická hrebeňová trakcia.

Potom, čo špecialista zistí príčinu choroby a sprievodné choroby, vyberie vhodnú stravu. Spravidla sa prideľuje číslo 15 alebo hlavná možnosť stravovania.

zistenie

Difúzne a stredné vystúpenie medzistavcových platničiek vyžaduje komplexnú terapiu. Trvanie liečby je asi dva roky. Ak budete postupovať podľa odporúčaní a liečby špecialistu, potom bude výčnelok medzistavcovej platničky klesať 6 mesiacov po cvičení a po špecializovanej strave.

Starostlivo sa starajte o svoje telo a keď sa objavia prvé príznaky choroby, obráťte sa na lekára.

Dorsálny výčnelok

Prečítajte si ďalšie články:

Lekári našej kliniky

Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologist

Zástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.

Zástupca vedúceho lekára, neurológ, chiropraktik

Dorsálny výčnelok miechy je stav, pri ktorom poškodená miecha, ktorá stratila množstvo tekutiny, ktorú potrebuje na prácu, vypadne mimo telo stavcov..

„Dorsálny“ výstupok sa nazýva preto, že disk vyčnieva dorzálne, t.j. zadne, na stranu, kde sa nachádza miechový kanál s pia mater, miecha a miechové nervy. Výčnelok je proces deštrukcie medzistavcových platničiek a je počiatočným štádiom vývoja prietrže medzistavcových platničiek.

Výstupok dorzálneho disku - čo to je

Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k zničeniu medzistavcovej platničky chrbtice, ale nech je príčina alebo kombinácia dôvodov príčinou ničenia, vždy existuje pomerne typický algoritmus poškodenia, zničenia medzistavcovej platničky..

Najskôr nastane praskanie vonkajšieho obalu disku (vláknitý krúžok), ako aj progresívna strata tekutiny, ktorá sa vyskytuje paralelne s centrálnym vláknitým jadrom disku, bez ktorého disk nie je schopný vykonávať svoje funkcie..

Výsledkom straty pulpózneho jadra tekutinou na disku je zníženie jeho schopnosti absorbovať otrasy a dôjde k extrúzii. Tvorba výčnelku smerovala do oblasti miechového kanála.

Mechanizmus výskytu

V bedrovej a krčnej chrbtici nie sú buničinové jadrá medzistavcových platničiek (ak sa pozriete na chrbticu zo strany) umiestnené presne uprostred, ale sú posunuté trochu dozadu, aby sa v chrbtici vytvorili správne fyziologické krivky - krčné a bedrové lordózy.

Preto sa so znížením výšky disku, ku ktorému dochádza počas jeho deštrukcie, začína postupne vytlačovať časť disku s jadrom hlavne dozadu, t.j. dorzálna.

Tento stav je vyvolaný konkrétnou naklonenou polohou tela (práca „sklon“) alebo hlavy (práca pri počítači).

Veľmi dôležité je narovnanie fyziologických ohybov krčnej a bedrovej chrbtice, čo je veľmi často prípad osteochondrózy..

V hrudnej chrbtici, kde sú dužinové jadrá trochu posunuté na prednej strane, sú dorzálne výčnelky oveľa menej bežné..

príznaky

Príznaky dorzálneho výčnelku závisia od smeru pretláčania výčnelku.

 • Ak je výčnelok nasmerovaný striktne zadne, spôsobuje svalové napätie tým, že dráždi zadný pozdĺžny väz prechádzajúci pozdĺž okraja stavca. Pri zaťažení, zdvíhaní závaží, práci v nútenej polohe tela, už vzniknuté svalové napätie sa môže mnohokrát zvýšiť a prejavuje sa bolesťou..
  V závislosti od stupňa deštrukcie disku môže byť bolesť silná alebo slabá, môže byť prítomná dlhú dobu po samotnom zaťažení alebo rýchlo prechádza.
 • Ak sa výstupok posunie o niečo ďalej od stredovej čiary, potom je extrudovaný medzistavcový disk blízko nervu vystupujúceho z miechy.
  V tomto prípade, s rozvojom zápalu alebo opuchov, sa dorzálny výčnelok bude podieľať na podráždení a / alebo stlačení nervov spôsobujúcich bolesti, ktoré sa nebudú nachádzať iba v mieste zápalu, ale budú sa rozširovať aj na perifériu (v ramene, paži, zadku, stehne alebo nohe). V tomto prípade môže byť bolesť pomerne silná a dlhotrvajúca a bude ťažké ich odlíšiť od progresívnej kýly medzistavcových platničiek..

Čo je choroba nebezpečná?

Pretože dorzálne výčnelky predstavujú počiatočný stupeň rozvoja prietrží chrbtice, v prípade, keď sa choroba nerozpozná včas a včas sa nevykoná liečba, dochádza k postupnej progresii prietrží, zväčšeniu veľkosti ich výčnelku so všetkými nasledujúcimi prejavmi a následkami..

V pokročilých prípadoch sa tento stav môže vyvinúť až do sekvestrácie prietrže a potreby chirurgickej liečby

diagnostika

Objektívne je možné dorzálny výčnelok diagnostikovať iba pomocou MRI alebo počítačovej tomografie. Rentgenové snímky nevykazujú zadné výčnelky.

Na obrázkoch Rg možno dorzálny výčnelok diskov posudzovať iba na základe nepriamych znakov.

Pretože je veľmi ťažké rozlíšiť dorzálny výčnelok od vytvorenej prietrže chrbtice sťažnosťami a symptómami, všetci pacienti, ktorí najprv prídu s problémami s bolesťou chrbtice, sa musia nevyhnutne podrobiť skenovaniu MRI, čo umožní identifikovať výčnelok v ranom štádiu vývoja, a teda včasnú liečbu zameranú na jeho vyliečenie..

Liečba výčnelkov chrbtového disku

Správne zaobchádzanie s výčnelkom dorzálneho disku v jeho taktike sa zvyčajne nelíši od liečby herniovaného disku.

Pretože hlavným problémom pri vývoji dorzálneho (t.j. zadného) výčnelku disku je poškodenie zadných sekcií medzistavcovej platničky s jeho pretláčaním do miechového kanála, hlavné základné ošetrenie sa musí nevyhnutne zamerať konkrétne na toto poškodenie. Pre správnu liečbu chrbtového výčnelku chrbtice je najprv potrebné vykonať „prípravnú“ fázu liečby, ktorej úlohou je odstrániť bolesť, zápal, zmierniť zvýšený tonus svalov, opuchy, odstrániť nedostatočné zásobovanie krvi krvou miechy v zónach ochorenia, po ktorej musí začať hlavné štádium „regenerácie“. liečbu. Úlohou fázy „regenerácie“ liečby je liečiť poškodenie vonkajšieho vláknitého prstenca disku a obnoviť buničité jadro disku, bez ktorého medziobratlový disk nemôže splniť svoje vlastnosti absorbujúce otrasy, a v tomto prípade zostane extrudovaný.

Metóda liečby dorzálnych výčnelkov použitá v klinickom diagnostickom centre Dr. Yavida berie do úvahy nielen všetky príznaky prejavu choroby, ale nevyhnutne všetky dôvody vedúce k jej výskytu..

Najinovatívnejšou a najúčinnejšou technikou, ktorá sa dnes používa na klinike Dr. Yavida, je „revitalizačná“ technika zameraná nielen na zmiernenie príznakov, ale aj na pretrvávajúce obnovenie poškodeného tkaniva medzistavcových platničiek..

Zaregistrujte sa a príďte k nám! Pomáhame!

prevencia

Hlavným problémom prevencie zadného výčnelku disku je udržiavanie správneho svalového tonusu a držania tela. To môže zahŕňať šport, fyzioterapiu alebo jogu..

Toto je obzvlášť dôležité, ak má pacient zakrivenie chrbtice (skolióza). Je vhodné vyhnúť sa dlhým polohám s telom nakloneným dopredu a hlavou naklonenou dopredu, pretože práve tieto zaťaženia primárne vyvolávajú tvorbu zadných výčnelkov diskov..

Ak sa vyskytujú aj minimálne sťažnosti na chrbte, spodnej časti chrbta alebo krku, musíte vždy vyhľadať lekára so špecializáciou na choroby chrbtice. Čím skôr je výčnelok diagnostikovaný a čím skôr je zahájená liečba, výsledok liečby bude efektívny a rýchly.

Dohodnite si stretnutie s lekárom

Je dôležité pochopiť, že liečbu by mal vykonávať iba lekár, špecialista, ktorého nájdete na kontakte s lekárskym strediskom Doctor Yavid Medical Center.

telefonicky v Petrohrade:

alebo uskutočnením bezplatného hovoru Whatsapp:

Pamätajte: ak máte obavy z bolesti chrbta, mali by ste okamžite začať s liečbou.!

Kliknutím na tlačidlo „Odoslať“ vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním mojich osobných údajov, aby som zaistil možnosť odpovede na moju kontrolu. Osobné údaje sa spracúvajú v súlade s platnými právnymi predpismi Ruskej federácie (Federálny zákon Ruskej federácie z 27. júla 2006 č. 152-ФЗ „O osobných údajoch“)..

Recenzie pacientov

Dmitrij Alekseevič!
Ďakujem za mnoho rokov priateľstva, za ľudský prístup a pochopenie všetkých problémov.
Som veľmi rád, že som sa s vami stretol pred mnohými rokmi, nielen ako lekár, ale aj ako veľmi dobrý človek! Rád s vami budem ďalej komunikovať, bez ohľadu na to, či som chorý alebo nie. Ja zase, ak vám môžem pomôcť s akýmikoľvek otázkami. Ešte raz ďakujem.

Ďakujem Yavidovi Dmitrijovi Alekseevičovi! Pre svoje zlaté ruky, citlivý prístup a pozornosť ku každému pacientovi. Dmitrij Alekseevič, dávate ľuďom zdravie, ktoré sa nedá vysvetliť slovami, môžete to len cítiť. Ďakujem, že ste tam! Veľa šťastia, prosperity a dobrého zdravia! S pozdravom Vera Buinova Olga Nikolaevna! Ďakujeme vám za vynikajúci prístup k zákazníkom, za vašu reakciu a láskavosť. Je veľmi pekné prísť na kliniku a vidieť príjemného, ​​priateľského správcu.

S pozdravom Buinova Vera

Som rád, že som vás našiel, Dmitrij Alekseevič! Teraz som muž, nie tvor, ktorý žije od liekov proti bolesti a liekov proti bolesti! Blaho vás a celého vášho tímu. poďakovať!

Chcem sa tiež poďakovať odborníkom kliniky, osobne, Dmitrij Alekseevič. Pred tromi rokmi absolvoval kurz masáží, ihiel a plechoviek. Predtým som bol mučený chrbtom, na tri roky si už skoro nepamätám. Každé ráno robím odporúčanú skupinu cvičení (15 minút).

Výstupok dorzálneho disku

Podľa štatistík má viac ako 90% ľudí nad 18 rokov problémy s chrbtom v rovnakom alebo druhom stupni. Jedným z najbežnejších ochorení je výčnelok medzistavcovej platničky. Medzistavcový disk je jedinečnou štruktúrou miechy, pozostáva z polotekutého buničitého jadra (stred disku), ktoré je obklopené vláknitým prstencom (silná vrstva spojivového tkaniva). Liečba dorzálnych výčnelkov disku je nevyhnutná, ak je zmena medzistavcového disku sprevádzaná klinickým obrazom - bolesť, svalová slabosť atď..

Výčnelky a ich typy

Výčnelok je jednou z foriem degenerácie disku, pri ktorej vláknité jadro mení svoje umiestnenie zo stredového na periférne, a to k okraju steny disku a začína vyčnievať za normálne umiestnenie..

Typy výčnelkov sú klasifikované podľa dvoch parametrov, ktoré sú uvedené v tabuľke.

Lokalizáciou v chrbticityp
krčnejBočné alebo bočné (vydutie doľava alebo doprava);
Prsníkposterolaterál (výstupok dozadu a zboku);
bedrovýstredný (do stredu miechového kanála)

príznaky


Najnebezpečnejšou odrodou je dorzálny výčnelok, pretože môže byť postihnutá miecha, nervové korene a zväzky nervov môžu byť zaseknuté alebo postihnuté..

 • lokálna bolesť v chrbte (zvyčajne v dolnej časti chrbta alebo krku), ktorá môže vyžarovať alebo sa presunúť na horné alebo dolné končatiny (vzhľadom na léziu);
 • ľudia sa často obávajú slabosti, stuhnutosti svalov, pocitu znecitlivenia alebo pálenia (mravčenia) v rukách a nohách;
 • zriedkavými problémami s podobnými problémami v bedrovej chrbtici sú dysfunkcie panvových orgánov.

Príčiny dorzálneho výčnelku

Táto patológia môže narušiť subjektívne zdravého človeka. Jeden z nasledujúcich faktorov môže spôsobiť slabosť svalov chrbta a zvýšené zaťaženie chrbtice:

 • sedavý a sedavý spôsob života;
 • nepretržitá alebo nepretržitá práca na počítači;
 • zranenia
 • profesionálny šport;
 • náhle pohyby a zdvíhanie ťažkých predmetov bez predchádzajúcej prípravy;
 • osteochondrosis;
 • osteoporóza;
 • konštantné napätie v chrbte.

Nezabudnite tiež na vek, nadváhu, chronické ochorenia, pri ktorých je narušený krvný obeh v spojivovom tkanive, infekcie miechy a chrbtice a dedičná predispozícia..

diagnostika

S cieľom určiť, čo treba urobiť, je potrebné stanoviť presnú diagnózu založenú na klinických a inštrumentálnych vyšetrovacích metódach, ktoré zahŕňajú:

 1. lekárska prehliadka;
 2. magnetická rezonancia;
 3. multispirálna počítačová tomografia (alternatíva k MRI).

Liečba a prevencia

Hlavnou liečebnou metódou je konzervatívna terapia bez chirurgického zákroku. Hneď ako lekár overí typ a lokalizáciu výčnelku, okamžite sa vyberie plán a liečebný režim.

Zoznam hlavných metód konzervatívnej liečby zahŕňa:

 1. liečba liečivami (NSAID, chondroprotektory);
 2. Cvičebná terapia;
 3. rehabilitácia;
 4. blokády;
 5. osteopatia;
 6. manuálna terapia.

Konzervatívny prístup k liečbe má spravidla dobrý účinok. Aby sa však zabránilo progresii degenerácie disku a ďalšej transformácii patológie na prietrž, sú potrebné ďalšie aspekty:

 • Úprava životného štýlu (odmietnutie zlých návykov; úbytok na váhe a korekcia výživy; systematická fyzická aktivita na posilnenie korzetu chrbtového svalu).
 • Držanie tela.
 • Vylúčenie nadmerného preťaženia chrbtice.

A hoci nie je možné zastaviť zmeny diskov súvisiace s vekom, včasná návšteva lekára s kvalifikovanou pomocou zvýši šancu na udržanie kvality života a zabráni rozvoju komplikácií po zistení toho, čo je príčinou týchto zmien v chrbtici.

Vyčnievanie chrbtového krčka

Patologické zmeny v oblasti stavcov a medzistavcových platničiek sa pozorujú takmer u každého dospelého - sú spojené so sedavým životným štýlom, podvýživou a ďalšími negatívnymi faktormi. Jedna z odrôd takýchto porúch sa nazýva vyčnievanie medzistavcových platničiek. Môže sa vyvíjať v rôznych častiach chrbtice a bez riadnej liečby vedie k vážnym ochoreniam chrbtice. Čo je to dorzálny (dorzálny) výčnelok disku a ako sa zbaviť tejto patológie?

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Medzistavcové platničky sú dôležitým prvkom ľudského muskuloskeletálneho systému. Sú elastickým „položením“ medzi stavcami a vykonávajú niekoľko funkcií naraz - znižujú zaťaženie chrbtice, poskytujú jej flexibilitu a silu. Každá z nich pozostáva z hustej membrány - vláknitého prstenca, v strede ktorého je polotekuté vláknité jadro. Pod vplyvom mnohých negatívnych faktorov sa stav medzistavcových platničiek zhoršuje, strácajú fyziologické vlastnosti, stávajú sa krehkými a zmenšujú sa. V dôsledku toho sa vo vláknitom kruhu objavia praskliny a iné defekty, ktoré prispievajú k patologickým zmenám v štruktúre chrbtice..

Výčnelok je narušenie, pri ktorom medziobratlový disk presahuje hranice miechy, ale zachováva sa integrita tkanív vláknitého prstenca. Môže sa vyskytnúť v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale najčastejšie postihuje bedrové a krčné časti, pretože nesú najväčšiu záťaž. V závislosti od vlastností výčnelku disku sú výčnelky rozdelené do niekoľkých foriem - táto klasifikácia hrá dôležitú úlohu pri diagnostike a liečbe..

Druh patológieVlastnosti
postrannéDisk vyčnieva na pravú alebo ľavú stranu chrbtice.
mediánVýstupok je nasmerovaný na miechový kanál.
difúznuDisk vyčnieva nerovnomerne.
brušnejTáto odroda sa často nazýva predný výčnelok, pretože postihnutý miechový prvok vyčnieva vpred..
ForaminalOpuch sa vyskytuje v smere foraminálnych dier, v oblasti umiestnenia nervových koreňov.
kruhovýPatológia má formu pečatí a rozšírení umiestnených v rôznych častiach disku.
chrbtovejDisk sa posúva dozadu smerom k mieche.

Dorsálny výčnelok je považovaný za jeden z najnepriaznivejších v prognostickom pláne, pretože môže viesť k poškodeniu miechy..

Na porovnanie: najčastejšie sa dorzálny výčnelok pozoruje v oblasti stavcov C5 a C6, ktorá je spojená s anatomickými znakmi chrbtice..

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, čo je výčnelok krčnej chrbtice, ako aj zvážiť alternatívne spôsoby liečby, môžete si prečítať článok o tejto téme na našom portáli..

príčiny

Všetky typy výčnelkov, vrátane dorzálnych foriem, môžu byť spôsobené rovnakými faktormi:

 • mechanické poškodenie, poranenie miechy;
 • znaky profesionálnej činnosti a životného štýlu (častý pobyt na jednom mieste, sedavá práca, vysoká fyzická námaha);

Najčastejšie sa dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek krku vyvíja na pozadí konštantného zakrivenia držania tela, pretože nesprávna poloha tela prispieva k nesprávnemu rozdeleniu zaťaženia na jednotlivé stavce..

Na druhom mieste sú zranenia miechy a degeneratívne procesy v tkanivách..

Pozor: stavce v krčnej oblasti sú veľmi tenké a pohyblivé, preto v prípade patologických zmien v chrbtici môže dôjsť k vyčnievaniu aj po nepríjemnom alebo príliš ostrom pohybe..

príznaky

V prvých štádiách môže byť výčnelok asymptomatický, ale s vývojom patologického procesu má pacient tieto príznaky:

  bolesť akútnej alebo boľavej povahy v krku a často bolesť vyžaruje do ramenného kĺbu alebo sa šíri do celej končatiny;

Neurologické príznaky (závraty, hučanie v ušiach, zmeny krvného tlaku) sú spôsobené skutočnosťou, že tepny, ktoré živia mozog, prechádzajú blízko krčnej chrbtice. Pri rozdrvení alebo obehových poruchách v týchto tepnách trpí nielen chrbtica, ale aj mozog.

Okrem vyššie uvedených prejavov sa u pacientov môžu vyvinúť ďalšie príznaky, ktoré závisia od lokalizácie patologického procesu.

Lokalizácia výčnelkovĎalšie príznaky
C4-C5Svalová slabosť v predlaktí, bolesť v pleciach.
C 5-C 6Strata svalového tonusu v bicepse a zápästí, brnenie a zhoršený palec.
C6-C7Nepríjemné pocity a necitlivosť v prstoch.
S7-T1Pohodlie, brnenie a „husacie hrbole“ v dolných ramenách a malých prstoch.

Charakter: závažnosť symptómov choroby závisí od rozsahu a celkového stavu ľudského tela a najintenzívnejšie prejavy sa pozorujú pri bežných výčnelkoch v oblasti stavcov C3, C4, C7..

Aké je nebezpečenstvo dorzálneho výčnelku??

Ako je uvedené vyššie, v krčných stavcoch existujú diery, ktorými prechádzajú mozgové tepny, ktoré sa zúčastňujú na zásobovaní mozgu krvou.

S rozvojom vyčnievania diskov je tento proces prerušený, práca mozgových štruktúr sa zhoršuje. Pri dlhodobej neprítomnosti liečby sa u pacientov s prudkým zvýšením krvného tlaku a akútnym narušením mozgového obehu môže vyskytnúť kríza, v dôsledku čoho sa často rozvíja paralýza rúk, nôh a tváre. Závažné dysfunkcie centrálneho nervového systému - trigeminálna neuralgia, poruchy zraku a sluchu môžu byť dôsledkom vystupovania diskov v oblasti diskov C3-C4 a C4-C5..

Kombinácia výčnelkov diskov C4-C5 a C6-C7 je najzávažnejšia - u žien ju môže sprevádzať charakteristická proliferácia časti stavca C7. Anatomicky má spletené procesy, pri ktorých sa často tvoria tzv. „Vädnúce“ alebo „vdovské hrby“..

Zástupcovia spravodlivého pohlavia, ktorí sú v období menopauzy a zmien v produkcii hormónov, trpia touto patológiou. Napokon, pri ťažkých poruchách obehového systému v mozgu sa u pacientov s vyčnievaním krčka môže vyvinúť infarkt alebo mozgová príhoda.

diagnostika

S rozvojom symptómov vyčnievania by ste sa mali spojiť s neurológom a podstúpiť komplexnú štúdiu, ktorá zahŕňa inštrumentálne diagnostické metódy, ktoré vám umožňujú vyhodnotiť stav postihnutého oddelenia a blízkych štruktúr.

  Röntgenová štúdia. Uskutočňuje sa vo viacerých projekciách, aby sa určila veľkosť, umiestnenie a typ výčnelku.

V niektorých prípadoch si pacient vyžaduje krvné testy, stanovenie koncentrácie hormónov a živín v tele, ako aj konzultácie s úzkymi odborníkmi..

Pozor: príznaky vyčnievania krčka maternice sa podobajú príznakom iných chorôb, a preto je možné presnú diagnózu stanoviť iba na základe komplexnej diagnózy..

Video - výčnelok krčka maternice: Príčiny, príznaky

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako liečiť výčnelky chrbtice, ako aj zvážiť alternatívne metódy liečby a diagnostiky, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli..

liečba

Terapia dorzálnych výčnelkov krčnej chrbtice vyžaduje komplexnú liečbu, ktorá sa vykonáva na zastavenie patologického procesu v tkanivách a symptómov choroby, obnovenie normálnych funkcií chrbtice a posilnenie svalového korzetu..

lieky

Lieky sa používajú v prvom štádiu ochorenia, keď je potrebné odstrániť akútne príznaky choroby (bolesť, zápal atď.) A zlepšiť stav pacienta..

  Analgetiká a lieky proti bolesti. Najčastejšie s dorzálnym výčnelkom krčných stavcov „Ketorol“, „Ketanov“, „Novokain“, v závažných prípadoch sa používa „Tramadol“ a iné lieky. Tieto lieky odstraňujú bolesť a zlepšujú pohodu pacienta.

Dôležité: neodporúča sa používať lieky na liečbu výčnelkov krčka maternice samostatne - aby sa dosiahol terapeutický účinok, liečba by sa mala vykonávať pod dohľadom lekára pod prísnym lekárskym dohľadom.

Fyzioterapia a manuálne metódy

Účinným spôsobom liečenia vyčnievania krčnej chrbtice je fyzioterapia. Na odstránenie príznakov choroby a zlepšenie stavu chrbtice sú predpísané nasledujúce typy fyzioterapeutických procedúr:

  elektroforéza pomocou liekov proti bolesti a restoratívnych liekov;

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako zaobchádzať s herniou s akupunktúrou, ako aj zvážiť prípravu, popis a účinnosť, môžete si prečítať článok o tom na našom portáli.

Vyššie uvedené metódy sa vo väčšine prípadov používajú po úľave od akútnych príznakov choroby. Zlepšujú krvný obeh a výživu v postihnutých tkanivách, podporujú ich regeneráciu, zabraňujú rozvoju komplikácií a relapsov.

Manuálna terapia a masáž poskytujú dobrý účinok pri výčnelkoch - pri menších výčnelkoch a neprítomnosti sprievodných patológií môže manuálna expozícia patológiu úplne eliminovať, pričom sa disk vloží na miesto.

fyzioterapia

Fyzikálna terapia na vyčnievanie krčných stavcov si vyžaduje profesionálny prístup a starostlivú pozornosť (najmä pri akútnom priebehu choroby). Súbor cvičení vyvinie odborník a vykonáva sa až po odznení bolesti.

Gymnastika počas vyčnievania krčných stavcov má tieto ciele: obnoviť elasticitu krčných svalov, posilniť svalový korzet a zvýšiť elasticitu krčných stavcov.

Hlavnými cvičeniami na vyčnievanie krčnej chrbtice sú sklony a zákruty hlavy s pôsobením alebo bez pôsobenia, ktoré pomáhajú obnoviť normálnu funkciu kĺbov a posilňujú svaly krku. Počas vyučovania je veľmi dôležité udržiavať hladký rytmus a vyhnúť sa náhlym pohybom hlavy, aby nedošlo k poškodeniu stavcov a tenkých tkanív. Všetky cvičenia by mali byť vykonávané šetrne a sledujú reakciu tela - intenzívne bolesti, závraty a iné nepríjemné pocity sú neprijateľné..

Tip: Aby sa dosiahol maximálny terapeutický účinok, fyzioterapeutické cvičenia by sa mali vykonávať najmenej niekoľkokrát týždenne počas 1 - 2 mesiacov.

Video - Cvičenia na výčnelky a kýly

chirurgia

Prevažná väčšina pacientov s vyčnievaním krčka maternice nepotrebuje chirurgické ošetrenie - spravidla sa operácia vykonáva po prasknutí vláknitého prstenca a pri vývoji kýly alebo v závažných prípadoch (s intenzívnou bolesťou, štiepením koreňov nervu alebo miechy). Dnes sa operácia zvyčajne vykonáva laserovým valorizáciou disku - chirurg pôsobí na postihnuté tkanivo laserovým lúčom, takže vyčnievajúci segment disku je odparený. Klasické chirurgické techniky sa používajú zriedka, pretože môžu spôsobiť pooperačné komplikácie..

Dorsálny výčnelok krčka maternice je prvým stupňom degeneratívnych-dystrofických procesov v tkanivách chrbtice, čo môže viesť k tvorbe prietrže a ďalším nepríjemným následkom. Priaznivá prognóza tejto patológie je možná iba pri včasnej diagnóze a liečbe, preto, ak sa objavia príznaky vyčnievania, čo najskôr kontaktujte odborníka..

Video - Odstránenie herniovaného disku S6-7C

Dorsopatia - kliniky v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie

Dorsálny výčnelok disku: príčiny a príznaky choroby, typy výčnelkov, liečebné metódy a prevencia

Výčnelok chrbtového disku je najnebezpečnejšou formou choroby spočívajúcou vo výstupe chrupavkových štruktúr medzistavcových platničiek do oblasti miechového kanála. Uvedená patológia sa môže dotknúť miechy, stlačiť nervové zväzky alebo korene nervov. Ochorenie sa vyvíja v dôsledku skutočnosti, že chrbtové svaly nedokážu zvládnuť záťaž, ktorá je na ne kladená. Obratle sa najprv stlačia a neskôr zdeformujú tkanivo chrupavky. Pacient stráca mobilitu, pociťuje neustále bolesti a pravidelné akútne záchvaty.

Čo je to výčnelok chrbtového disku

Pri normálnom fungovaní chrbtice fungujú mäkké disky ako tlmiče nárazov, čo zabraňuje treniu medzi susednými stavcami. Ale v dôsledku traumy alebo s vekom začínajú deštruktívne procesy vo vnútri diskov, vyvíja sa osteochondróza hrebeňa. Vláknité jadro následne vyčnieva a tlačí na vonkajší obal disku, vďaka čomu disk postupne stráca elasticitu..

Fenomén, v ktorom vláknitý kruh zostáva neporušený, sa nazýva výstupok. Ak sa na ňom pretrhne membrána alebo sa na nej vytvorí prasklina, cez ktorú sa vytlačí gélovité centrum disku, patológia sa nazýva medziobratlová hernia.

Dorzálny výčnelok sa vytvára, keď disk vyčnieva smerom k kanálu miechy. Tento proces môže vyvolať stlačenie koreňa miechy, jeho zápal, podráždenie.

Druhy chrbtových výčnelkov

Porušenie štruktúry medzi stavcovými chrupavkami je difúzne a kruhové. Oba typy predstavujú hrozbu pre ľudské zdravie, pretože každý z nich spočíva v vyčnievaní jadra smerom k mieche:

 1. Difúzny dorzálny výčnelok je chaotická a nerovnomerná deformácia, pri ktorej sú výčnelky mnohonásobné a vyskytujú sa v rôznych častiach chrbtice. Výsledkom je, že nervové korene sú stlačené a zapálené, čo je plné ochrnutia a dokonca smrti pacienta..
 2. Kruhový výstupok sa vyznačuje rovnomernejšou deformáciou chrupavkových štruktúr. V takom prípade zostáva riziko čiastočnej alebo úplnej straty motorickej aktivity.

Choroby sa tiež v mieste lokalizácie delia na krčný, hrudný a lumbosakrálny.

Výstupok dorzálneho disku - patológie a vlastnosti

Najčastejšie sa vyskytujú patologické zmeny na pozadí biologického starnutia tela pacienta. Deštruktívne procesy sa môžu vyvíjať aj v dôsledku sedavého životného štýlu, prítomnosti nadváhy. Nedostatočný obeh krvi narušuje správny transport živín.

Stredné a zadné výčnelky

Výčnelky dorzomediánov (medián, medián, medián, posteromedián, zadný) sú zriedkavé v 6% prípadov. Táto diagnóza je uskutočnená vyčnievaním vláknitého prstenca do centrálnej časti miechového kanála. Patológiu je ťažké zistiť v počiatočných fázach, pretože zjavné príznaky môžu chýbať. Skryté príznaky sú nebezpečné, pretože nedostatok včasnej liečby vedie k zvýšeniu extrúzie, zápalovým procesom, parézam a problémom s fungovaním vnútorných orgánov..

Paramediánsky výčnelok - výčnelok súčasne v strede a v bočnej časti stredovej čiary. Stáva sa to vľavo a vpravo, v závislosti od strany, s ktorou dochádza k stlačeniu nervových vlákien. Prejavuje sa bolesťou a slabosťou svalov, stratou sluchu a zraku.

Foraminálny výčnelok - stlačenie disku k vnútornému alebo vonkajšiemu okraju miechového kanála (extraforaminálny a intraforaminálny). Ak je lézia pozorovaná pozdĺž celého kanála, čo je komplikáciou vyššie uvedených foriem, choroba sa nazýva foraminálny výčnelok. Najčastejšie je postihnutá lumbosakrálna chrbtica..

Zadný výčnelok - výčnelok zozadu, od brucha po chrbát. Prejavuje sa silnou bolesťou, stratou citlivosti, problémami s pohyblivosťou a funkčnosťou vnútorných orgánov.

Najbežnejším výbežkom je posterolaterálny výčnelok. K výčnelku dochádza zozadu a zboku vzhľadom na chrbticu. Patolaterálna patológia sa vyznačuje zvýšeným rizikom poškodenia nervových zakončení a iných štruktúrnych častí miechy súčasne z 2 strán. Prvýkrát beží bez zjavných príznakov.

Degeneratívne a difúzne formy výčnelku

Akýkoľvek typ výčnelku sa nazýva degeneratívny, pretože choroba priamo súvisí s degeneratívnym procesom v tkanivách vláknitého prstenca, ktorý obklopuje jadro. Výsledkom je, že prsteň je tenší, stráca elasticitu, zakrýva sa v mikrotrhlinách, vytvára sa vydutie.

Difúzny výstupok medzistavcového disku je charakterizovaný viacnásobným a nerovnomerným výstupkom disku v jednom z oddelení chrbtice. Diagnóza naznačuje, že 25-50% disku je poškodených - výstupok je dosť silný.

Výčnelky krčka a hrudníka

Ak sa v cervikálnej oblasti objaví výčnelok disku, pacient pociťuje bolesť a svalovú slabosť v ramenách a ramennom páse a môže sa vyskytnúť znížená citlivosť horných končatín. V krčnej chrbtici je 7 stavcov, medzi ktorými sú disky. Výstupok disku C3-C4 (poškodenie medzi tretím a štvrtým stavcom) je potvrdený pomocou MRI cervikálnej oblasti. Patológia sa často prejavuje v dôsledku traumy, silného fyzického dopadu na túto oblasť.

Častejšie je vyčnievanie disku C5-C6. Prejavuje sa na pozadí poškodenia iných diskov, cervikálnej kyfózy, prietrže. Medzi príznaky choroby patria bolesti hlavy, znecitlivenie prstov, slabosť svalov zápästia, niekedy narušenie alebo strata citlivosti palca a ukazováka. Hlavnými príčinami sú osteochondróza krčnej chrbtice alebo trauma. Výčnelok disku C7-C6 sa hodí na konzervatívne liečenie. Prejavuje sa bolesti hlavy a nepohodlia v krku. Ak lekárska pomoc nie je poskytnutá včas, môže prejsť na herniu.

Výčnelok v hrudnej chrbtici je oveľa menej častý, pretože mobilita je v tejto oblasti nižšia, a preto je deštruktívny účinok na disky slabší. Symptómy závisia od stupňa kompresie nervových zakončení umiestnených v blízkosti, ako aj od umiestnenia lézie. Pacient trpí bolesťou v strednej časti chrbtice, je prítomná medzirestálna neuralgia, oslabujú sa svaly brušnej steny a znižuje sa pohyblivosť chrbta. V epigastrickej zóne je cítiť tlak, narušené dýchanie, znecitlivenie sa prejavuje v prednej časti tela.

Bedrový výčnelok disku

Najzraniteľnejšou a najviac náchylnou k vyčnievajúcej zóne chrbtice je bedrová kosť. Tu je ťažisko tela, takže väčšina bremena padá na toto oddelenie. Medzi príznaky tohto ochorenia patrí ischias, bolesť dolných častí chrbta, znecitlivenie nôh a slabosť. V neskorších štádiách ochorenia sa môže vyskytnúť dysfunkcia močového systému..

Výčnelok diskovej bedrovej chrbtice sa môže vyvinúť na pozadí osteochondrózy, traumatického zranenia alebo v dôsledku stálej silnej fyzickej námahy..

príčiny

Dorsálne výčnelky miechy sa vyvíjajú z rôznych dôvodov. Výskyt problému môže byť spôsobený skoliózou a inými poruchami držania tela, nedostatočnou pohybovou aktivitou, pasívnym životným štýlom, zmenami súvisiacimi s vekom, existujúcou osteochondrózou a prítomnosťou ďalších zdravotných problémov, ktoré môžu spôsobiť vyčnievanie disku..

Slabý svalový korzet, nadmerné zaťaženie chrbtice, neustále zdvíhanie ťažkých váh, trauma sú tiež možnými provokatívnymi faktormi patológie. V niektorých prípadoch hrá dedičnosť určitú úlohu, a preto, ak už niekto z rodiny prejavil chorobu, musíte svoj stav podrobnejšie sledovať..

Príznaky vyčnievania chrbtového disku

Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek sa prejavuje odlišne v závislosti od umiestnenia lézie. Výčnelok krčnej oblasti sa vyznačuje migrénou, závratmi, bolesťou v krku, ktorá sa podáva lopatkám, ramenám, rukám a srdcu. Môže sa vyskytnúť brnenie v rukách, svalový tonus je znížený. V neskorších štádiách choroby je strata vedomia možná, keď je hlava naklonená.

Keď disk vyčnieva v hrudnej oblasti chrbtice, môže sa prejaviť bolesťou srdca, zvýšením rytmu srdcového rytmu, bolesťou rebier a horných končatín, problémami s dýchaním a fungovaním tráviaceho systému..

Keď v oblasti bedier existuje vydutie, bolesť v sedacieho nervu oslabuje svaly nôh, prejavuje sa narušenie reflexu kolena. Pre pacienta je ťažké chodiť, zdvíhať nohy, opuchy a problémy s močením.

diagnostika

Prítomnosť dorzálneho výčnelku u pacienta môže diagnostikovať iba lekár. Spočiatku je pacient vyšetrený a vypočúvaný, venuje pozornosť klinickému obrazu chronických chorôb pohybového ústrojenstva, ktoré môžu ovplyvniť tvorbu výčnelkov. Lekár zbiera a vyhodnocuje sťažnosti, kladie objasňujúce otázky..

Kvôli vysokému informačnému obsahu sú povinné inštrumentálne diagnostiky - MRI, CT a rádiografia. Prieskum vám umožňuje určiť, v ktorom oddelení sa chyba vyskytla, vyhodnotiť jej vlastnosti a veľkosť..

MRI pomáha identifikovať patológiu v počiatočných fázach vývoja, keď neexistujú žiadne zjavné príznaky.

Liečebné metódy

Konzervatívna terapia je účinná v počiatočných a stredných štádiách ochorenia. Pozostáva z farmakologickej terapie, fyzioterapie, masáže, cvičenia a použitia ortopedických pomôcok.

Liečba drogami

Cieľom liekovej terapie je zmiernenie bolesti, odstránenie opuchov a zápalov, obnovenie poškodenej chrupavky a dekompresia nervových zakončení. Môžu sa použiť tieto skupiny liekov:

 1. Analgetiká na zmiernenie bolesti - Ketorol, Baralgin, Ketanov. Neodstraňujú príčinu, ale znižujú závažnosť nepríjemných symptómov..
 2. NSAID - nise, ibuprofén, indometacín, diklofenak. Nesteroidné protizápalové lieky zmierňujú opuchy a zastavujú zápalový proces, minimalizujú závažnosť bolesti. V tomto prípade nedochádza k obnoveniu postihnutej chrupavky.
 3. Novokainická blokáda. Používa sa, ak pacient nemôže tolerovať silné akútne bolesti, ktoré nemožno odstrániť inými metódami. Miesto lokalizácie nepríjemných pocitov je štiepené lidokaínom alebo novokaínom.
 4. Svalové relaxanciá - baklofén, Midokalm, Sirdalud. Lieky môžu znižovať tonus hladkého svalstva, čo je jednou z hlavných príčin bolesti pacienta. Pacient znovu získa svoju bývalú mobilitu, cíti sa oveľa lepšie. Je prísne zakázané používať tieto lieky na dlhú dobu, pretože to je spojené so stratou svalového tonusu, silným poklesom tlaku, kŕčmi..
 5. Chondroprotektory - chondroitín, teraflex, glukozamín. Lieky dokážu obnoviť postihnutú chrupavku, posilniť medzistavcové platničky. Účinok liekov sa dá dosiahnuť len dlhodobým užívaním drog - až 6 mesiacov.

Ľudové metódy

Tradičná medicína by sa mala používať ako doplnok k tradičnej terapii a iba po súhlase lekára. Najčastejšie sa používajú terpentínové kúpele, obklad s listami Kalanchoe, cesnakový obklad, brúsenie z cibule s medom.

Niekedy má pacient kontraindikácie na používanie liekov z lekárne, v takýchto prípadoch mu môžu pomôcť domáce lieky pripravené doma. Môžete si v rovnakom pomere zmiešať bylinkovú zbierku žihľavy a presličky a naliať vriacu vodu. Výsledná kompozícia musí trvať a vypiť pol pohára 2-krát denne.

Tradičným liečiteľom sa odporúča používať regeneračnú kompozíciu. Na jeho prípravu sa zmieša 20 g koreňa kostnej kosti, 1 šálka prírodného medu a 50 ml šťavy z aloe. Je potrebné používať každý deň po 1 lyžičku. ráno.

Dôsledky a komplikácie dorzálneho výčnelku

Ak osoba s výčnelkom nechodí dlho k lekárovi a nezačne liečbu, následky patológie môžu byť nezvratné. Kompresia nervových zakončení a miechy v krčnej oblasti, kde je kanál oveľa užší ako v iných častiach miechy, môže spôsobiť dysfunkciu rúk a vnútorných orgánov. Paralýza sa vyvíja v neskorších štádiách choroby, ale bude ťažké znovu získať bývalú kĺbovú mobilitu.

V dôsledku kompresie artérií sa môže vyskytnúť preťaženie mozgu, môžu sa objaviť problémy s odtokom venóznej krvi a môže sa vyskytnúť nedostatok kyslíka. Aby sa kompenzoval nedostatok vzduchu, pacient často zíva. V prípade provokačného faktora vo forme fajčenia, alkoholu, zvýšenej fyzickej námahy, podchladenia, môžu krvné cievy spazovať. Krv tečie nerovnomerne nerovnomerne cez tieto cievy, ktorákoľvek z nich môže v určitom okamihu prasknúť, čo spôsobí vnútorné krvácanie a pacientovi bude diagnostikovaná mozgová príhoda.

Pôrod v prítomnosti chrbtového výčnelku je mimoriadne nebezpečný. Svaly rekta abdominis sa napínajú, podopierajúc rozširujúci sa žalúdok nastávajúcej matky a niekoľkokrát väčšie zaťaženie sa kladie na chrbát v dôsledku posunu ťažiska..

Rehabilitácia výčnelkov chrbtového disku

Rehabilitačné metódy zamerané na urýchlenie procesu regenerácie tkanív a posilnenie svalového korzetu môžu byť nasledujúce:

 • Cvičebná terapia dorzálneho výčnelku disku, procedúry v bazéne;
 • sedenia terapeutickej trakcie na trakčnom kresle s ponorením do vody alebo bez nej;
 • manuálna terapia a masáže v kombinácii s fyzioterapiou - elektroforéza, akupunktúra, fototerapia.

Výčnelok dorzálneho disku - strava

Výživa počas výčnelku by mala byť ľahká a frakčná, pretože prejedanie a nadmerná váha negatívne ovplyvnia stav chrbtice a pohybového ústrojenstva. Lekári odporúčajú vylúčiť cukor a soľ z potravy, ako aj kávu, ktorá urýchľuje proces vylučovania vápnika z tela..

Pri dorzálnom výčnelku miechy sa dôrazne odporúča zahrnúť do denného menu želé, aspické, želé mäso, mlieko a mliečne výrobky, strukoviny, zeleninu a orechy. V takom prípade musíte mať vždy na pamäti režim pitia, piť najmenej 2,5 litra čistej vody každý deň, čo priaznivo ovplyvňuje vylučovanie toxínov z tela..

Predchádzanie výbežkom medzistavcových platničiek

Aby sa zabránilo rozvoju dorzálneho výčnelku medzistavcových platničiek, je potrebné posilniť svalový korzet a znížiť fyzickú aktivitu. Šport je potrebné hrať, ale nepreháňajte ho. Šport ako gymnastika, plávanie, joga bude mať vynikajúci vplyv na zdravotný stav. V dôsledku mierneho terapeutického rozťahovania sa vzdialenosť medzi stavcami zväčši, čo zabráni ďalšiemu rozvoju degeneratívnych procesov.

Je dôležité schudnúť, aby sa chránila chrbtica pred zbytočným stresom. Pracovníci v kancelárii a vodiči automobilov sa musia z času na čas vstať a zahriať, pretože predĺžená poloha v sede vytlačí chrbticu..

Mali by ste prestať fajčiť a piť alkohol, pretože zlé návyky nepriaznivo ovplyvňujú metabolické procesy. Stojí za to prehodnotiť stravu, naplniť ju zdravými potravinami a odstrániť nezdravé jedlo z menu.

Gymnastika počas vystupovania disku

Gymnastické cvičenia s výčnelkom pomáhajú posilňovať svalový korzet, normalizovať prietok krvi, posilňovať imunitný systém, obnoviť pohybovú aktivitu a zmierniť svalové kŕče. Je potrebné uprednostniť statické cvičenia, aktívny silový tréning je pre pacientov kontraindikovaný. Musíte začať s malými nákladmi a postupne ich opatrne zvyšovať. Triedy by mali byť pravidelné, ale počas exacerbácie gymnastiky by ste určite mali odmietnuť.

Terapeutický komplex zostavuje lekár, ktorý berie do úvahy všetky znaky klinického obrazu patológie. Najskôr sa dôrazne odporúča, aby ste sa spojili s trénerom, aby sa nepoškodilo vaše zdravie a aby ste sa naučili, ako správne vykonávať všetky cvičenia..

Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek je patológia, ktorej sa dá vyhnúť, ak dôkladne monitorujete svoju pohodu. Je dôležité starať sa o zdravie chrbtice, zbytočne ju nepreťažovať, nepreceňovať ju v procese športového tréningu bez riadnej prípravy. V prípade ochorenia môže byť účinná iba komplexná liečba..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Inguinálna hernia je častejšia u mužov ako u žien kvôli fyziologickej slabosti ingvinálneho kanála a vývojovým vlastnostiam mužského reprodukčného systému.
Čo je medzistavcová prietržMedzistavcová hernia je patologický stav medzistavcových platničiek, ktorý sa prejavuje prasknutím vláknitého prstenca a posunom vláknitého jadra smerom k miechovému kanálu.
Ezofágová hernia bránice (HAP) je výčnelok brucha fyziologickým alebo traumatickým otvorom v hrudníku..Kýla sa vytvára pod vplyvom rôznych negatívnych faktorov. Jeho konštrukčnými prvkami sú brána, taška a obsah.