loader

Hlavná

Liečba

Liečba dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky

Dorsálny výčnelok medzistavcovej platničky - vyčnievanie chrupavkového tkaniva smerom k mieche, sprevádzané zvieraním nervových zakončení a výskytom silnej bolesti chrbtice. Patológia často nie je nezávislé ochorenie, ale vyskytuje sa ako komplikácia osteochondrózy a slúži ako predzvesť medziobratlovej prietrže..

Dorsálny výčnelok sa považuje za nebezpečný stav. Výčnelok sa postupne zväčšuje, čo vedie k úplnému zničeniu jedného alebo viacerých stavcov, k poškodeniu miechy, k čiastočnej alebo úplnej paralýze. Pri absencii včasnej liečby sa úplne zdravý človek pomaly, ale nevyhnutne zmení na zdravotne postihnutého.

Ak trpíte bolesťami chrbta, neodkladajte a okamžite kontaktujte lekárov kliniky Elena Malysheva. Skúsení lekári poskytnú rýchlu a včasnú pomoc, určia, v ktorých prípadoch došlo k vyčnievaniu stavcov, a vyberú individuálny liečebný režim s prihliadnutím na stupeň deštrukcie stavcov a sklon k progresii patológie..

Druhy chrbtových výčnelkov

Kedy kontaktovať neurológa?

diagnostika

Liečba dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky

Liečba na klinike Eleny Malysheva

V lekárskom centre Eleny Malysheva sa neurológovia s rozsiahlymi praktickými skúsenosťami zapájajú do liečby dorzálnych výčnelkov. Lekári neustále zdokonaľujú svoju profesionálnu úroveň a pri vývoji liečebných režimov využívajú širokú škálu tradičných aj inovatívnych metód obnovy chrupavky a kostného tkaniva chrbtice. Vo väčšine prípadov sa nám podarí problém vyriešiť bez operácie!

Ak je v chrbtici bolesť, poraďte sa s lekárom na klinike Elena Malysheva. Včasná diagnóza vám umožňuje identifikovať patológiu v ranom štádiu a vykonávať účinnú liečbu bez toho, aby sa uchyľovala k radikálnym opatreniam. Urobte si stretnutie telefonicky na čísle 8 (3412) 52-50-50 alebo na webovej stránke a vyberte si najvhodnejší čas na návštevu zdravotníckeho centra.

Dorsálny výčnelok

Prečítajte si ďalšie články:

Lekári našej kliniky

Doktor lekárskych vied, profesor
Zodpovedajúci člen Ruskej akadémie prírodných vied
hlavný lekár
neurológ-vertebrologist

Zástupca vedúceho lekára pre EVN a VK, terapeuta, gastroenterológa, rehabilitátora.

Zástupca vedúceho lekára, neurológ, chiropraktik

Dorsálny výčnelok miechy je stav, pri ktorom poškodená miecha, ktorá stratila množstvo tekutiny, ktorú potrebuje na prácu, vypadne mimo telo stavcov..

„Dorsálny“ výstupok sa nazýva preto, že disk vyčnieva dorzálne, t.j. zadne, na stranu, kde sa nachádza miechový kanál s pia mater, miecha a miechové nervy. Výčnelok je proces deštrukcie medzistavcových platničiek a je počiatočným štádiom vývoja prietrže medzistavcových platničiek.

Výstupok dorzálneho disku - čo to je

Existuje mnoho faktorov, ktoré vedú k zničeniu medzistavcovej platničky chrbtice, ale nech je príčina alebo kombinácia dôvodov príčinou ničenia, vždy existuje pomerne typický algoritmus poškodenia, zničenia medzistavcovej platničky..

Najskôr nastane praskanie vonkajšieho obalu disku (vláknitý krúžok), ako aj progresívna strata tekutiny, ktorá sa vyskytuje paralelne s centrálnym vláknitým jadrom disku, bez ktorého disk nie je schopný vykonávať svoje funkcie..

Výsledkom straty pulpózneho jadra tekutinou na disku je zníženie jeho schopnosti absorbovať otrasy a dôjde k extrúzii. Tvorba výčnelku smerovala do oblasti miechového kanála.

Mechanizmus výskytu

V bedrovej a krčnej chrbtici nie sú buničinové jadrá medzistavcových platničiek (ak sa pozriete na chrbticu zo strany) umiestnené presne uprostred, ale sú posunuté trochu dozadu, aby sa v chrbtici vytvorili správne fyziologické krivky - krčné a bedrové lordózy.

Preto sa so znížením výšky disku, ku ktorému dochádza počas jeho deštrukcie, začína postupne vytlačovať časť disku s jadrom hlavne dozadu, t.j. dorzálna.

Tento stav je vyvolaný konkrétnou naklonenou polohou tela (práca „sklon“) alebo hlavy (práca pri počítači).

Veľmi dôležité je narovnanie fyziologických ohybov krčnej a bedrovej chrbtice, čo je veľmi často prípad osteochondrózy..

V hrudnej chrbtici, kde sú dužinové jadrá trochu posunuté na prednej strane, sú dorzálne výčnelky oveľa menej bežné..

príznaky

Príznaky dorzálneho výčnelku závisia od smeru pretláčania výčnelku.

 • Ak je výčnelok nasmerovaný striktne zadne, spôsobuje svalové napätie tým, že dráždi zadný pozdĺžny väz prechádzajúci pozdĺž okraja stavca. Pri zaťažení, zdvíhaní závaží, práci v nútenej polohe tela, už vzniknuté svalové napätie sa môže mnohokrát zvýšiť a prejavuje sa bolesťou..
  V závislosti od stupňa deštrukcie disku môže byť bolesť silná alebo slabá, môže byť prítomná dlhú dobu po samotnom zaťažení alebo rýchlo prechádza.
 • Ak sa výstupok posunie o niečo ďalej od stredovej čiary, potom je extrudovaný medzistavcový disk blízko nervu vystupujúceho z miechy.
  V tomto prípade, s rozvojom zápalu alebo opuchov, sa dorzálny výčnelok bude podieľať na podráždení a / alebo stlačení nervov spôsobujúcich bolesti, ktoré sa nebudú nachádzať iba v mieste zápalu, ale budú sa rozširovať aj na perifériu (v ramene, paži, zadku, stehne alebo nohe). V tomto prípade môže byť bolesť pomerne silná a dlhotrvajúca a bude ťažké ich odlíšiť od progresívnej kýly medzistavcových platničiek..

Čo je choroba nebezpečná?

Pretože dorzálne výčnelky predstavujú počiatočný stupeň rozvoja prietrží chrbtice, v prípade, keď sa choroba nerozpozná včas a včas sa nevykoná liečba, dochádza k postupnej progresii prietrží, zväčšeniu veľkosti ich výčnelku so všetkými nasledujúcimi prejavmi a následkami..

V pokročilých prípadoch sa tento stav môže vyvinúť až do sekvestrácie prietrže a potreby chirurgickej liečby

diagnostika

Objektívne je možné dorzálny výčnelok diagnostikovať iba pomocou MRI alebo počítačovej tomografie. Rentgenové snímky nevykazujú zadné výčnelky.

Na obrázkoch Rg možno dorzálny výčnelok diskov posudzovať iba na základe nepriamych znakov.

Pretože je veľmi ťažké rozlíšiť dorzálny výčnelok od vytvorenej prietrže chrbtice sťažnosťami a symptómami, všetci pacienti, ktorí najprv prídu s problémami s bolesťou chrbtice, sa musia nevyhnutne podrobiť skenovaniu MRI, čo umožní identifikovať výčnelok v ranom štádiu vývoja, a teda včasnú liečbu zameranú na jeho vyliečenie..

Liečba výčnelkov chrbtového disku

Správne zaobchádzanie s výčnelkom dorzálneho disku v jeho taktike sa zvyčajne nelíši od liečby herniovaného disku.

Pretože hlavným problémom pri vývoji dorzálneho (t.j. zadného) výčnelku disku je poškodenie zadných sekcií medzistavcovej platničky s jeho pretláčaním do miechového kanála, hlavné základné ošetrenie sa musí nevyhnutne zamerať konkrétne na toto poškodenie. Pre správnu liečbu chrbtového výčnelku chrbtice je najprv potrebné vykonať „prípravnú“ fázu liečby, ktorej úlohou je odstrániť bolesť, zápal, zmierniť zvýšený tonus svalov, opuchy, odstrániť nedostatočné zásobovanie krvi krvou miechy v zónach ochorenia, po ktorej musí začať hlavné štádium „regenerácie“. liečbu. Úlohou fázy „regenerácie“ liečby je liečiť poškodenie vonkajšieho vláknitého prstenca disku a obnoviť buničité jadro disku, bez ktorého medziobratlový disk nemôže splniť svoje vlastnosti absorbujúce otrasy, a v tomto prípade zostane extrudovaný.

Metóda liečby dorzálnych výčnelkov použitá v klinickom diagnostickom centre Dr. Yavida berie do úvahy nielen všetky príznaky prejavu choroby, ale nevyhnutne všetky dôvody vedúce k jej výskytu..

Najinovatívnejšou a najúčinnejšou technikou, ktorá sa dnes používa na klinike Dr. Yavida, je „revitalizačná“ technika zameraná nielen na zmiernenie príznakov, ale aj na pretrvávajúce obnovenie poškodeného tkaniva medzistavcových platničiek..

Zaregistrujte sa a príďte k nám! Pomáhame!

prevencia

Hlavným problémom prevencie zadného výčnelku disku je udržiavanie správneho svalového tonusu a držania tela. To môže zahŕňať šport, fyzioterapiu alebo jogu..

Toto je obzvlášť dôležité, ak má pacient zakrivenie chrbtice (skolióza). Je vhodné vyhnúť sa dlhým polohám s telom nakloneným dopredu a hlavou naklonenou dopredu, pretože práve tieto zaťaženia primárne vyvolávajú tvorbu zadných výčnelkov diskov..

Ak sa vyskytujú aj minimálne sťažnosti na chrbte, spodnej časti chrbta alebo krku, musíte vždy vyhľadať lekára so špecializáciou na choroby chrbtice. Čím skôr je výčnelok diagnostikovaný a čím skôr je zahájená liečba, výsledok liečby bude efektívny a rýchly.

Dohodnite si stretnutie s lekárom

Je dôležité pochopiť, že liečbu by mal vykonávať iba lekár, špecialista, ktorého nájdete na kontakte s lekárskym strediskom Doctor Yavid Medical Center.

telefonicky v Petrohrade:

alebo uskutočnením bezplatného hovoru Whatsapp:

Pamätajte: ak máte obavy z bolesti chrbta, mali by ste okamžite začať s liečbou.!

Kliknutím na tlačidlo „Odoslať“ vyjadrujem svoj súhlas so spracovaním mojich osobných údajov, aby som zaistil možnosť odpovede na moju kontrolu. Osobné údaje sa spracúvajú v súlade s platnými právnymi predpismi Ruskej federácie (Federálny zákon Ruskej federácie z 27. júla 2006 č. 152-ФЗ „O osobných údajoch“)..

Recenzie pacientov

Dmitrij Alekseevič!
Ďakujem za mnoho rokov priateľstva, za ľudský prístup a pochopenie všetkých problémov.
Som veľmi rád, že som sa s vami stretol pred mnohými rokmi, nielen ako lekár, ale aj ako veľmi dobrý človek! Rád s vami budem ďalej komunikovať, bez ohľadu na to, či som chorý alebo nie. Ja zase, ak vám môžem pomôcť s akýmikoľvek otázkami. Ešte raz ďakujem.

Ďakujem Yavidovi Dmitrijovi Alekseevičovi! Pre svoje zlaté ruky, citlivý prístup a pozornosť ku každému pacientovi. Dmitrij Alekseevič, dávate ľuďom zdravie, ktoré sa nedá vysvetliť slovami, môžete to len cítiť. Ďakujem, že ste tam! Veľa šťastia, prosperity a dobrého zdravia! S pozdravom Vera Buinova Olga Nikolaevna! Ďakujeme vám za vynikajúci prístup k zákazníkom, za vašu reakciu a láskavosť. Je veľmi pekné prísť na kliniku a vidieť príjemného, ​​priateľského správcu.

S pozdravom Buinova Vera

Som rád, že som vás našiel, Dmitrij Alekseevič! Teraz som muž, nie tvor, ktorý žije od liekov proti bolesti a liekov proti bolesti! Blaho vás a celého vášho tímu. poďakovať!

Chcem sa tiež poďakovať odborníkom kliniky, osobne, Dmitrij Alekseevič. Pred tromi rokmi absolvoval kurz masáží, ihiel a plechoviek. Predtým som bol mučený chrbtom, na tri roky si už skoro nepamätám. Každé ráno robím odporúčanú skupinu cvičení (15 minút).

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Druhy chorôb

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Táto diagnóza je dosť nebezpečná a vyžaduje včasnú liečbu. Odvtedy sa môže vytvárať medzistavcová prietrž.

Dorsálny výčnelok medzistavcových platničiek prebieha tajne. V takom prípade by ste mali poznať počiatočné príznaky choroby. To vás ochráni pred ďalším vývojom choroby a komplikáciami..

Pri samoliečbe môže dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek viesť k takým dôsledkom, ako sú močová a fekálna inkontinencia, paralýza a prietrž a dysfunkcia vnútorných orgánov. Preto, keď sa objavia prvé príznaky choroby, mali by ste sa poradiť s odborníkom. Len on môže vyvrátiť alebo potvrdiť diagnózu a potom predpísať správne ošetrenie.

Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Etapy vývoja choroby

Medzistavcové platničky sa skladajú z hyalínovej chrupavky, vláknitého prstenca a buničitého jadra. Je najzraniteľnejší. Z tohto dôvodu sa pozoruje väčšina ochorení, ktoré sa vyskytnú v dôsledku jej poškodenia..

Spomedzi týchto chorôb sa najčastejšie považuje dorzálny výčnelok disku. Čo to je? Je to deformácia disku, v ktorej jeho tkanivá vyčnievajú z tela stavca na niekoľkých miestach alebo na jednom mieste, menšie ako 5 mm. Tento proces je patologický. A to môže viesť k hernii.

Teraz podrobnejšie zvážte tento termín. Výstupok dorzálneho disku - čo je to? Nižšie bude dekódovanie každého slova.

Z latinčiny sa chrbtový žetón prekladá ako „nasmerovaný zvnútra dozadu“..

Slovo „výčnelok“ je anglického pôvodu. Znamená to „výstupok“ alebo „výstupok“.

Medzistavcové platničky sú fibro-chrupavkovým prvkom chrbtice. Je vo forme doštičky nepravidelného oválneho tvaru. Pomocou tohto disku sú spojené telá susedných stavcov. Takto pôsobí ako tlmič nárazov.

Dorsálny výčnelok disku sa vyvíja v troch fázach. Vláknitý krúžok sa najskôr stáva tenší a stráca svoju elasticitu. Po tom, čo je vláknité jadro vytlačené za jeho hranice. Odsadenie je asi tri milimetre. V tomto okamihu dochádza k napínaniu na vnútornej strane vo vyčnievajúcej a vláknitej membráne.

Pri dorzálnom výčnelku disku sa veľkosť vydutia pohybuje od 2 do 5 mm. Bolesť sa objaví až po použití špeciálnej terapie.

Pri prasknutí vláknitej membrány sa objavila medzistavcová prietrž.

Aké sú typy progresívnej patológie?

V mieste deformovaného disku je obvyklé rozlišovať hrudný, krčný a bedrový výčnelok. Podľa typu výčnelku sa rozlišujú iba dva typy. Progresívna patológia je stredná a difúzna. V tejto časti sa môžete dozvedieť viac o najnovších typoch chorôb.

Dorsálny stredný výčnelok disku je také poškodenie, pri ktorom sa v strednej časti stavca vytvorí vydutie. Navyše pri tomto type progresívnej patológie je výstupok nasmerovaný na miechu. Na nervové zakončenie je vyčnievajúci tlak. Ako viete, tieto orgány majú úzky vzťah s fungovaním vnútorných orgánov. V dôsledku toho je ich práca narušená..

Jedným z poddruhov je dorzálny paramediánsky výčnelok disku. V tomto prípade výstupok nie je nasmerovaný na miechu, ale na stranu. Ako už bolo spomenuté, samoliečba môže viesť k prietrži. Preto buďte veľmi pozorní k svojmu telu..

Dorsálny difúzny výčnelok disku - čo je to? Tento druh je charakterizovaný absenciou prasknutia vláknitej membrány. V tomto prípade sa opuch vyskytuje na niekoľkých miestach. Tento proces je navyše nerovnomerný. Difúzny dorzálny výčnelok medzistavcovej platničky je jedným z najťažších typov tejto progresívnej patológie. Ak pacient nerešpektuje pokyny odborníka alebo samoliečba vôbec, môže to viesť k ochrnutiu.

Kto je v ohrození?

Najčastejšie sa dorzálny výbežok vyvíja u tých, ktorí majú ochorenie chrbtice alebo kĺbov a hormonálnu nerovnováhu. Táto choroba sa však môže vyskytnúť aj u ľudí, ktorí takéto patológie nemajú..

Teda v ohrození sú pacienti, ktorých vek presahuje 46 rokov. Je tiež vysoká pravdepodobnosť rozvoja tejto progresívnej patológie u ľudí, ktorí vedú sedavý spôsob života, často dodržiavajú diétu, aby schudli, mali poranenia chrbtice, nezaťažovali ťažké veci a nosili nepohodlné topánky..

S podvýživou a zmenami súvisiacimi s vekom sa tkanivá membrány disku vysušia. Výsledkom je poškodenie a vyčnievanie..

Dôvody rozvoja dorzálneho výčnelku

Toto ochorenie sa vytvára v dôsledku ochorení chrbtice. Tieto sú sprevádzané procesmi degeneratívne-dystrofického typu v chrbtici. Napríklad sa na ne odkazuje osteochondróza..

Ďalším dôvodom rozvoja choroby je zakrivenie hrebeňa. Všetko to môže začať jednoduchou skoliózou. Výsledkom je tlak na časť disku, čo vedie k vytláčaniu jeho tela za stavce.

Medzi faktory, ktoré vyvolávajú progresívnu patológiu, patrí zlá výživa, nedostatok základných minerálov a vitamínov, fyzická nečinnosť a obezita..

Difúzny výčnelok dorzálnej medzistavcovej platničky sa vyvíja v dôsledku nedodržania pravidiel liečby. Táto forma ochorenia sa môže vyskytnúť aj v dôsledku genetických faktorov. Zároveň má osoba slabú kapsulu z vláknitého disku.

Aké sú príznaky vyčnievania steny medzistavcovej platničky?

Osoba pociťuje prvé príznaky po vytvorení výčnelku, ktorého veľkosť je približne dva milimetre, spravidla.

Pacient sa zvyčajne sťažuje na nepohodlie v dolnej časti chrbta, krku alebo medzi lopatkami. Okrem toho sa bolesť stáva silnejšou pri vykonávaní akejkoľvek fyzickej námahy alebo pri dlhodobom pobyte v rovnakej polohe. Ľudia si tiež všimli slabú krízu medzi stavcami. Tento proces predchádza nástupu bolesti..

So zvyšujúcim sa protrúznym tlakom na nervové membrány alebo miechu sa zhoršujú funkcie pohybového aparátu a zvyšuje sa stupeň nepohodlia..

Neskoré príznaky choroby sú zvýšenie bolesti. Osoba tiež poznamenáva, že je pre neho veľmi ťažké kašľať alebo vdychovať.

O príznakoch nerovnomerného vyčnievania medzistavcovej platničky

Ako je uvedené vyššie, označuje sa inak ako difúzny dorzálny výčnelok. Symptómy s touto progresívnou patológiou sa objavujú oveľa skôr ako v predchádzajúcej..

Najskôr dôjde k zápalu periartikulárnych tkanív okolo hrebeňa, narušeniu fungovania vnútorných orgánov a motility. Zmyslová strata rúk a nôh.

Aké sú príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky v oblasti krčka a ramena?

V tomto prípade dochádza k deformácii nad hrudným stĺpcom a tesne pod osou. Pri dorzálnom výčnelku krčných diskov sa pozoruje migréna a bolesti chrbta, ktoré siahajú až po ramenný pás..

O príznakoch vyčnievania disku v hrudníku

Tento typ ochorenia je charakterizovaný umiestnením medzi prvým cingulátom a posledným krčným stavcom.

Pri dorzálnom výčnelku hrudnej oblasti sa zaznamenávajú poruchy dýchacích funkcií, slabosť a srdcová arytmia..

V oblasti rúk sa pozorujú nepríjemné pocity. Siahajú až do žalúdka a späť..

V dôsledku tohto ochorenia sa môžu vyvinúť chronické choroby močového a močového ústrojenstva..

Aké sú príznaky vyčnievania medzistavcovej platničky v bedrovej oblasti?

Tento typ progresívnej patológie má bežné príznaky choroby. Zahŕňajú aj súkromné.

Dorsálny výčnelok lumbálneho disku je teda charakterizovaný zovretím sedacieho nervu. Bolesť je konštantná a uvoľňuje stehná a nohy. Po poškodení kolenného reflexu. Pacient sa sťažuje, že je pre neho ťažké zdvihnúť spodné končatiny a chodiť.

O liečbe dorzálneho výčnelku disku

Akýkoľvek typ tohto ochorenia vyžaduje vysoko kvalitnú terapiu od vysoko kvalifikovaného odborníka. V súčasnosti sa vertebroológovia zaoberajú touto progresívnou patológiou. Predtým boli tieto problémy adresované odborníkom, ako je neurológ, ortopéd.

Nehľadajte liečbu u ľudí bez lekárskeho vzdelania. V dôsledku nesprávnej liečby môže dôjsť k postihnutiu človeka.

V nasledujúcich častiach sa budeme zaoberať metódami konzervatívnej liečby a chirurgického zákroku. Typ liečby závisí od stupňa komplikácie ochorenia a od jeho typu.

Konzervatívna liečba choroby

V tomto prípade sa používajú lieky. Lieky by mali eliminovať príznaky dorzálneho výčnelku, ako aj obnovovať a posilňovať tkanivo disku.

Pri liečbe sa používajú chondroprotektory. Pomáhajú urýchliť obnovu diskových škrupín. Používajú sa tiež nesteroidné protizápalové lieky a svalové relaxanciá. Posledne menované sú potrebné na odstránenie tónu kostrového svalu. Odborník tiež predpisuje príjem vitamínov a minerálov. Sú potrebné na zlepšenie výživy, posilnenie tkanív.

Tieto lieky sa môžu kombinovať s ľudovými liekmi.

Čo naznačuje reflexná liečba??

Tento typ liečby zahŕňa tie terapie, ktoré môžu byť doplnené liekmi..

Fyzioterapia sa vykonáva na prevenciu a liečbu výčnelkov. Odborník zvyčajne predpisuje UHF, magnetoterapiu a elektroforézu.

Farmakopunkcia je tiež vítaná. Týmto spôsobom sa bodové mikroinjekcie uskutočňujú v oblasti poškodenia miechy.

Masáž a cvičenie posilňujú chrbtové svaly a zlepšujú krvný obeh. Pri tejto metóde nie je možné vykonávať ostré a intenzívne pohyby. To môže spôsobiť roztrhnutie vláknitej membrány za vzniku medzistavcovej prietrže.

Ak je potrebná chirurgická liečba?

Tento spôsob liečby sa používa, keď sú zvyšky neúčinné. A tiež v prípade, keď osoba narušila prácu vnútorných orgánov a má ochrnutie.

Operácia sa vykonáva dorzálnym výčnelkom tretieho stupňa alebo s vytvorením prietrže.

Medzi chirurgické metódy patrí blokáda kostí, hydroplastika, odparenie disku laserom a nukleoplastika studenej plazmy..

O iných typoch liečby

Na korekciu držania tela je predpísaný špeciálny korzet. Zarovnáva chrbticu v mieste zakrivenia. Výsledkom je zníženie tlaku na poškodený disk. Ak je táto metóda neúčinná, je možná mechanická hrebeňová trakcia.

Potom, čo špecialista zistí príčinu choroby a sprievodné choroby, vyberie vhodnú stravu. Spravidla sa prideľuje číslo 15 alebo hlavná možnosť stravovania.

zistenie

Difúzne a stredné vystúpenie medzistavcových platničiek vyžaduje komplexnú terapiu. Trvanie liečby je asi dva roky. Ak budete postupovať podľa odporúčaní a liečby špecialistu, potom bude výčnelok medzistavcovej platničky klesať 6 mesiacov po cvičení a po špecializovanej strave.

Starostlivo sa starajte o svoje telo a keď sa objavia prvé príznaky choroby, obráťte sa na lekára.

Dorsálny výčnelok - aké je nebezpečenstvo a ako sa má liečiť?

Mnohí nepoznajú význam lekárskeho výrazu „výčnelok“, a predsa je to predzvesť medziobratlovej kýly.

Choroba nie je nezávislá, je zvyčajne dôsledkom osteochondrózy.

K výčnelku dochádza, keď sa chrbtové svaly nedokážu vyrovnať so záťažou..

Vyskytuje sa stavcová kompresia a deformácia chrupavky.

Pacient pociťuje bolesť a stráca svoju pôvodnú mobilitu.

Ak sa choroba začne, potom bude existovať dlhá liečba a dlhá rehabilitácia.

Čo je dorzálny výčnelok?

U pacientov je často diagnostikovaná chrbtová alebo zadná výčnelok. Je zaradený do skupiny najnebezpečnejších výčnelkov, pretože spôsobuje porušenie celého zväzku nervových zakončení. Existuje tiež nebezpečenstvo stlačenia piateho kotúča v bedrovej oblasti a prvého v sakrálnom kĺbe.

Výčnelok je posunutie medzistavcových platničiek bez poškodenia vláknitého prstenca. Pri dorzálnom výčnelku dochádza k posunu v smere miechy, to znamená dozadu. Pri tomto ochorení sa syndrómy bolesti objavujú už v prvom štádiu vývoja patológie.

Klasifikácia výčnelkov

K dispozícii sú nasledujúce typy:

Stredná alebo stredná hodnotaCelulózové jadro sa extruduje smerom do stredu miechového kanála..
Bočné alebo bočnéDisk vyčnieva na stranu chrbtice. Pomerne zriedkavo.
ForaminalK výčnelku dochádza v smere otvorov stavca, z ktorých vystupujú cievy a nervové procesy.
difúznuOfset je nerovnomerný a naznačuje poškodenie viacerých diskov.
Kruhové alebo kruhovéDisk je rovnomerne vytláčaný vo všetkých smeroch.
Dorsálne alebo zadnéVýčnelok smerom k mieche.
Ventrálne alebo prednéPozoruje sa veľmi zriedka. Klinické prejavy zvyčajne chýbajú..

Toto sú hlavné typy, ale existujú kombinované formy patológie..

Existujú dva typy dorzálneho výčnelku - difúzny a kruhový. Tieto choroby sú veľmi závažné, takže diagnostika a liečba sú značne komplikované.

 1. Difúzny výstupok. Výčnelok je nerovnomerný a často spôsobuje komplikácie. Ak sa nelieči, objaví sa zápal v zovretých nervových zakončeniach.
 2. Kruhová. Tečie rovnomerne, existuje však prietrž.

Dorsálny výčnelok má malú veľkosť, ale je sprevádzaný silnou bolesťou. Ak nie je možné zastaviť degeneráciu disku, príznaky sa zosilnia a objaví sa prietrž.

Príčiny a rizikové faktory

Výčnelky sa vyvíjajú, ak sú prítomné nasledujúce faktory:

 • Štruktúra disku je zničená.
 • Rôzne zranenia.
 • Dôsledok osteochondrózy, keď je v chrbtici pozorovaný deštruktívny proces.
 • Medzistavcový disk obsahuje cievy, ktoré ho vyživujú a obnovujú. S vekom narastajú cievy a disk odoberá živiny zo susedných tkanív. Nedostatok výživy prispieva k strate pevnosti a pružnosti disku, čo spôsobuje tvorbu výčnelkov.

Existujú ďalšie faktory, ktoré znižujú pohybovú aktivitu chrbtice:

 • Sedavý život.
 • Zrelý vek.
 • Sedená práca.
 • Obezita.

Príčinou výčnelku môže byť zranenie. V tomto prípade sa výčnelok disku obvykle vyvíja okamžite, ale vyskytuje sa aj postupné ničenie. V zásade sa to pozoruje u vzpieračov, ako aj u ľudí, ktorých práca je spojená s vibráciami alebo rovnomernými pohybmi.

Existujú aj ďalšie dôvody:

Niekedy je plocha lézie 50% povrchu disku. Výčnelok takého objemu patologického tkaniva vedie k zovretiu nervových zakončení na oboch stranách.

účinky

Tento typ výčnelku sa zvyčajne vytvára v bedrovej oblasti. Príznaky závisia od smeru vývoja a veľkosti výčnelku. Toto ochorenie sa často vyvíja spravidla asymptomaticky.

Prvým prejavom je mierna bolesť bedrovej chrbtice. Môže trvať dlho a potom sa s príchodom záchvatov stáva intenzívnejším. Exacerbácia nastáva po nadmernom namáhaní alebo po dlhom čase v nepohodlnej polohe. Často sa vyskytuje kŕč alebo kliknutie, po ktorom sa bolesti zosilnia.

Ak sa liečba ignoruje, bolesť sa rozšíri na nohy. Okrem toho sa objavujú neurologické príznaky: šklbanie kolena, Legasov syndróm (bolesť pri zdvíhaní plochej nohy). Ak sa neprijmú opatrenia, potom sa výčnelok nevyhnutne zmení na prietrž, čo bude mať vážnejšie následky..

Miecha sa začne sťahovať, nie je obmedzená na štiepané nervové korene. Pretože sa tento výčnelok zvyčajne vytvára v dolnej časti chrbta, vznikajú zodpovedajúce problémy: inkontinencia stolice a moču, ako aj chvost, spôsobujúci parézu končatín. V tomto prípade sa zdravotné postihnutie stratí a pri komplikáciách je pravdepodobnosť zdravotného postihnutia vysoká.

Príznaky a metódy diagnostiky

Príznaky závisia od typu dorzálneho výčnelku a štádia choroby..

Tento typ výbežku sa prejavuje charakteristickými klinickými príznakmi:

 • Bolesť v zadku a dolných končatinách.
 • Závraty.
 • Porucha vnútorných orgánov.
 • Vzhľad enurézy.
 • Strata citlivosti nielen na nohách, ale aj na rukách.
 • Porušenie stolice.
 • Svalová slabosť.

Hneď ako sa objavia prvé príznaky, je potrebné navštíviť neurológa. Špecialista bude analyzovať príznaky a môže potvrdiť nasledujúce štúdie na potvrdenie diagnózy:

 • X-ray z rôznych uhlov.
 • myelografia Do chrbtice sa vstrekne špeciálny liek, ktorý objasní obraz choroby..
 • Diskografia. Preskúma sa stav poškodeného disku..

MR je považovaná za najlepšiu metódu - ukazuje:

 • Fáza deformity medzistavcových platničiek.
 • Veľkosť výčnelku a stupeň kompresie koreňov a miechy.
 • Prítomnosť sprievodných komplikácií alebo patológií.

Magnetická rezonancia je najinformatívnejšou metódou, pretože odhaľuje porušenia už v prvej etape patologického procesu. Je veľmi dôležitý pre účinnú liečbu..

Výstupok dorzálneho disku

Podľa štatistík má viac ako 90% ľudí nad 18 rokov problémy s chrbtom v rovnakom alebo druhom stupni. Jedným z najbežnejších ochorení je výčnelok medzistavcovej platničky. Medzistavcový disk je jedinečnou štruktúrou miechy, pozostáva z polotekutého buničitého jadra (stred disku), ktoré je obklopené vláknitým prstencom (silná vrstva spojivového tkaniva). Liečba dorzálnych výčnelkov disku je nevyhnutná, ak je zmena medzistavcového disku sprevádzaná klinickým obrazom - bolesť, svalová slabosť atď..

Výčnelky a ich typy

Výčnelok je jednou z foriem degenerácie disku, pri ktorej vláknité jadro mení svoje umiestnenie zo stredového na periférne, a to k okraju steny disku a začína vyčnievať za normálne umiestnenie..

Typy výčnelkov sú klasifikované podľa dvoch parametrov, ktoré sú uvedené v tabuľke.

Lokalizáciou v chrbticityp
krčnejBočné alebo bočné (vydutie doľava alebo doprava);
Prsníkposterolaterál (výstupok dozadu a zboku);
bedrovýstredný (do stredu miechového kanála)

príznaky


Najnebezpečnejšou odrodou je dorzálny výčnelok, pretože môže byť postihnutá miecha, nervové korene a zväzky nervov môžu byť zaseknuté alebo postihnuté..

 • lokálna bolesť v chrbte (zvyčajne v dolnej časti chrbta alebo krku), ktorá môže vyžarovať alebo sa presunúť na horné alebo dolné končatiny (vzhľadom na léziu);
 • ľudia sa často obávajú slabosti, stuhnutosti svalov, pocitu znecitlivenia alebo pálenia (mravčenia) v rukách a nohách;
 • zriedkavými problémami s podobnými problémami v bedrovej chrbtici sú dysfunkcie panvových orgánov.

Príčiny dorzálneho výčnelku

Táto patológia môže narušiť subjektívne zdravého človeka. Jeden z nasledujúcich faktorov môže spôsobiť slabosť svalov chrbta a zvýšené zaťaženie chrbtice:

 • sedavý a sedavý spôsob života;
 • nepretržitá alebo nepretržitá práca na počítači;
 • zranenia
 • profesionálny šport;
 • náhle pohyby a zdvíhanie ťažkých predmetov bez predchádzajúcej prípravy;
 • osteochondrosis;
 • osteoporóza;
 • konštantné napätie v chrbte.

Nezabudnite tiež na vek, nadváhu, chronické ochorenia, pri ktorých je narušený krvný obeh v spojivovom tkanive, infekcie miechy a chrbtice a dedičná predispozícia..

diagnostika

S cieľom určiť, čo treba urobiť, je potrebné stanoviť presnú diagnózu založenú na klinických a inštrumentálnych vyšetrovacích metódach, ktoré zahŕňajú:

 1. lekárska prehliadka;
 2. magnetická rezonancia;
 3. multispirálna počítačová tomografia (alternatíva k MRI).

Liečba a prevencia

Hlavnou liečebnou metódou je konzervatívna terapia bez chirurgického zákroku. Hneď ako lekár overí typ a lokalizáciu výčnelku, okamžite sa vyberie plán a liečebný režim.

Zoznam hlavných metód konzervatívnej liečby zahŕňa:

 1. liečba liečivami (NSAID, chondroprotektory);
 2. Cvičebná terapia;
 3. rehabilitácia;
 4. blokády;
 5. osteopatia;
 6. manuálna terapia.

Konzervatívny prístup k liečbe má spravidla dobrý účinok. Aby sa však zabránilo progresii degenerácie disku a ďalšej transformácii patológie na prietrž, sú potrebné ďalšie aspekty:

 • Úprava životného štýlu (odmietnutie zlých návykov; úbytok na váhe a korekcia výživy; systematická fyzická aktivita na posilnenie korzetu chrbtového svalu).
 • Držanie tela.
 • Vylúčenie nadmerného preťaženia chrbtice.

A hoci nie je možné zastaviť zmeny diskov súvisiace s vekom, včasná návšteva lekára s kvalifikovanou pomocou zvýši šancu na udržanie kvality života a zabráni rozvoju komplikácií po zistení toho, čo je príčinou týchto zmien v chrbtici.

Dorsálny výčnelok krčnej chrbtice: diagnostika a liečba

Krk je najmobilnejším prvkom chrbtice. Z tohto dôvodu sa chrbtové výčnelky diskov krčnej chrbtice diagnostikujú častejšie ako patologické stavy lumbálnej alebo centrálnej. Počas výčnelku sa vlákna vláknitého prstenca deformujú oproti pozadiu vyčnievania medzistavcových platničiek do kanálika chrbtice..

Nedostatok liečby patológie vedie k rozvoju medzistavcových prietrží. Preto, ak sa objavia nebezpečné príznaky, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc.

Dorsálny výčnelok: čo to je a prečo vzniká

Výčnelok je degeneratívna transformácia, pri ktorej jeden z stavcov presahuje miechový kanál, ale integrita vláknitého prstenca je zachovaná. Nezávisle je choroba zriedkavo diagnostikovaná. Zvyčajne je to jedna z etáp osteochondrózy.

V oblasti chrbta poškodeného difúziou klesá citlivosť, dochádza k bolesti, ktorá sa zvyšuje, keď sa deformovaný disk dostane do kontaktu s väzmi a cievami, ktoré ho obklopujú. S progresiou choroby, zníženou citlivosťou prstov na nohách a nohách sa pozoruje zmena farby kože na krku.

Deformovaný disk vyčnieva smerom k mieche, čo zvyšuje riziko poškodenia miechy alebo jej nervových vlákien. S patológiou sú nervové spojenia narušené a končatiny strácajú citlivosť.

Ochorenie sa zvyčajne diagnostikuje u pacientov vo veku, ale mladí ľudia tiež trpia predlžovaním. Najčastejšie vyvolávajú vývoj ochorenia nasledujúce faktory:

 • „sedavá práca;
 • nízka fyzická aktivita;
 • obezita;
 • narušenie toku krvi;
 • nedostatok vitamínov a minerálov;
 • skolióza;
 • poranenia krčnej chrbtice;
 • degeneratívne-dystrofické ochorenia - osteochondróza, kyfóza.

Poruchy obehu sú častou príčinou výčnelkov. V dôsledku poklesu rýchlosti prietoku krvi mäkké tkanivá nedostávajú potrebné množstvo výživných látok a kyslíka, proces amortizácie je prerušený, čo vedie k deformácii a postupnému ničeniu kostného a kĺbového tkaniva..

Ako sa formuje

Najčastejšie sa diagnostikuje dorzálny výčnelok medzistavcových platničiek c5-c6 a c3-c4. Je to kvôli štrukturálnym vlastnostiam tejto časti chrbtice. Tieto stavce sú najflexibilnejšie, mobilné a tenké. V krčnej oblasti je lokalizovaných sedem diskových telies. C1 sa vyznačuje svojou štruktúrou: nie je prítomný tal, pretože je tvorený dvoma spletenými spinovými procesmi. Kotúč je umiestnený na spodnej časti lebky a nie je oddelený medzistavcovými platničkami nad ani pod.

Lekári nazývajú stavovce Atlant, pomenované po hrdinovi starogréckych mýtov. Drží kosti lebky, kde sa nachádza mozog, zodpovedné za prenos nervových impulzov do všetkých orgánov a systémov tela.

Druhý krčný stavca sa nazýva os. Disk má tiež jedinečnú štruktúru: dochádza k rastu kostí, ktorý ho spája s prvým krčným spojom. Všetky ostatné stavce sú vzájomne prepojené medzistavcovými platničkami. Preto sa vyvíjajú malé dorzálne difúzne výstupky diskov c2-c7. Táto patológia má nepriaznivý vplyv na fungovanie mozgu a miechy..

Príčina choroby

Výskyt patológie je spôsobený štrukturálnymi vlastnosťami procesov stavcov krčnej chrbtice. Majú zaoblené otvory, v ktorých sú umiestnené zadné tepny chrbtice. Dodávajú krv do mozgu.

Výčnelok narušuje mozgový obeh. V dôsledku toho sa vyvinie vertebrobazilárna nedostatočnosť. Progresia cervikálnej osteochondrózy vedie k skokom v krvnom tlaku (krvný tlak) a spomaľuje tok krvi do mozgu, čo spôsobuje znecitlivenie alebo paralýzu rúk, nôh a tváre..

Jednotky C4-C7

Ak sa zistí výčnelok medzistavcových platničiek c4-c5, liečba by sa mala začať okamžite. Inak sa vyvinú komplikácie, ako je znížené videnie, strata sluchu, trigeminálna neuropatia.

Ak sa vytvorí zadný výčnelok disku c5-c6, pacienti sa sťažujú na záchvaty bolesti hlavy, stratu orientácie, bolesť v hrudnej kosti, pripomínajúce záchvaty angíny pektoris, arytmie. Patologické lézie diskov c5-c6 sa najčastejšie diagnostikujú u pacientov trpiacich obezitou a nečinnosťou, ako aj u administratívnych pracovníkov, ktorí trávia dlhú dobu pri počítači.

Najzávažnejším je vyčnievanie diskov c4-c5 a c6-c7, na ktorých je charakteristický hrb v siedmej oblasti krčnej chrbtice, nazývaný vdovský hrb alebo v kohútiku. Je to kvôli štruktúre siedmeho stavca, ktorá má točité vetvy. Táto patológia sa najčastejšie diagnostikuje u žien počas menopauzy, keď dochádza k výrazným skokom v hladinách hormónov.

Príznaky a štádiá

Anatómia krčných stavcov sa líši od štruktúry kĺbov. Sú omnoho menšie a tenšie, hoci sú vystavené dennému zvýšenému zaťaženiu. Miechový kanál, ktorý obsahuje zdeformovaný medzistavcový disk, je úzky. Preto sa s výstupkom krčnej chrbtice vyvinú charakteristické príznaky:

 • záchvaty bolesti v krku;
 • migréna;
 • narušená koordinácia pohybov;
 • chronická únava;
 • znížená citlivosť horných a dolných končatín.

Nebezpečenstvo chrbtových výčnelkov krčnej chrbtice predstavuje riziko poškodenia miechového kanála. Výčnelok vláknitého prstenca vedie ku kompresii mozgovej artérie a zvýšenému tlaku tkanív miechy. Porušenie krvného obehu vyvoláva mozgovú príhodu, ktorá môže spôsobiť smrť.

Existujú tri štádiá choroby:

 • Po prvé: patologická zmena v disku a tkanive vláknitého prstenca, ktoré sú sprevádzané atakmi bolesti a závratov.
 • Po druhé: vláknitý krúžok vyčnieva z 2 až 3 mm. Útoky bolesti sa stávajú častejšie a závažnejšie..
 • Po tretie: praskanie a deformácia tkanív vláknitého prstenca. Objaví sa náhla ostrá bolesť, zníži sa citlivosť končatín, problémy s pohybom.

Výčnelok môžete úspešne liečiť v ktorejkoľvek fáze. Ale podrobiť sa terapii ihneď po jej diagnostikovaní.

klasifikácia

Výčnelok je možný v ktorejkoľvek časti chrbtice, ale ochorenie najčastejšie postihuje krčnú a sakrálnu chrbticu. Najnebezpečnejšia je patológia krčných stavcov, pretože sú najzraniteľnejšie a zvyšuje sa riziko poškodenia miechy..

Patológia sa delí na:

 1. Bočné - poškodenie bočných diskov, na ktorých je výčnelok napravo alebo naľavo.
 2. Kruhové - zhutnenie v jednotlivých stavcoch.
 3. Medián - vyčnievanie disku hlboko do miechového kanála.
 4. Foramental - disk vyčnieva do otvorov stavcov, v ktorých sú lokalizované korene miechy.
 5. Difúzne nerovnomerné stavcové deformácie.
 6. Ventrálna - predná lézia krčka maternice.
 7. Dorsálne - zadné poškodenie vláknitého prstenca.

Diagnostické pravidlá

Pozastavenie krčných diskov môže mať podozrenie na špecifické príznaky - záchvaty hlavy, strata citlivosti prstov a nôh, závraty, bolesť v krku a chrbte. Často sa popri symptómoch vyčnievania pozorujú aj systémové lézie tela:

 • porušenie tráviaceho traktu a genitourinárneho systému;
 • pomočovanie;
 • zápalové procesy.

Pri prvom vymenovaní lekár vyšetrí pacienta a urobí s ním rozhovory, zhromaždí anamnézu existujúcich chronických chorôb. Ak je podozrenie na výčnelok, predpíšu sa tieto štúdie:

 • Röntgen zasiahnutej oblasti chrbtice;
 • MRI (magnetická rezonancia);
 • CT (počítačová tomografia).

Výsledky komplexného vyšetrenia umožňujú neurológovi posúdiť rozsah patologických zmien, prítomnosť ďalších lézií muskuloskeletálneho systému a špecifiká klinického obrazu zisteného ochorenia..

Prognóza pacienta s dorzálnym výčnelkom krčných stavcov je pozitívna. Včasnou diagnózou ochorenia a stanovením adekvátnej terapie je možné zastaviť proces deštrukcie tkaniva v 85% prípadov.

Terapeutická taktika

Súbor terapeutických opatrení umožňuje zastaviť degeneratívny proces a objaviť sa komplikácie vo forme medzistavcovej prietrže. Zotavenie môže zaručiť iba presná implementácia všetkých lekárskych predpisov..

Lekári odporúčajú liečbu ochorenia krčných stavcov pomocou:

 • lieky na zníženie bolesti a zvýšenie krvného obehu;
 • manuálna terapia a masáže;
 • cvičebné cvičenia (restoratívna gymnastika);
 • fyzioterapeutické procedúry - masáž vákuovými bankami, akupunktúra, reflexológia, použitie pijavice (hirudoterapia);
 • dodržiavanie diéty na posilnenie svalového korzetu.

Kombinovaná liečba umožňuje zachrániť pacienta pred záchvatmi bolesti, aktivovať prietok krvi, obnoviť pružnosť stavcov, posilniť svaly chrbta, zmierniť opuchy a normalizovať krvný tlak..

Je dôležité minimalizovať zaťaženie postihnutej časti chrbtice, pretože choroba vedie k rednutiu stavcov a deformácii chrupavkového tkaniva. A fáza zotavenia trvá veľa času.

Preventívne opatrenia

Jednoduché pravidlá pomôžu zabrániť vzniku alebo relapsu choroby:

 1. Fyzická aktivita. Dlhodobý pobyt v nepohodlnej statickej polohe vyvoláva vznik ochorenia. Mali by ste preto obmedziť hrací čas na vašom PC alebo tablete, striedať „sedavú“ prácu s implementáciou špeciálnych cvičení. Denne prechádzajte na čerstvý vzduch a cvičte mierne. Najlepšie typy tréningov - plávanie, vodný aerobik alebo joga.
 2. Použitie receptov tradičných liečiteľov: obklady, brúsenia, aplikácie, kontrastné kúpele nôh vám umožňujú aktivovať prietok krvi a zmierňovať necitlivosť.
 3. Vyvážená strava. Dodržiavanie špeciálnej diéty vám umožňuje zvýšiť množstvo vitamínov a minerálov, ktoré prichádzajú s jedlom. Vďaka odmietnutiu jednoduchých uhľohydrátov a tukov, liehovín a horúceho korenia je možné urýchliť proces regenerácie chrupavkového tkaniva. Bielkoviny a vápnik.
 4. Odvykanie od zlých návykov - fajčenie a zneužívanie alkoholu.
 5. Mali by ste sa vyhnúť ostrým zákrutám hlavy a zvýšenému zaťaženiu chrbtice.

záver

Vyčnievanie dorzálneho krčka je patológia, ktorá predchádza vzniku medzistavcovej prietrže. Starostlivý prístup k vášmu zdraviu pomôže včas identifikovať chorobu a prechod komplexnej liečby umožní navždy zabudnúť na problém a zabrániť výskytu nebezpečných komplikácií..

Čo je to výčnelok chrbtového disku?

Dorsálny výčnelok je patológia, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním medzistavcových platničiek do miechového kanála pri súčasnom zachovaní integrity vláknitého prstenca. Patológia môže viesť ku komplikáciám a významne komplikovať život pacienta.

Príčiny a rizikové faktory

Výskyt dorzálneho výčnelku môže spôsobiť:

 • poranenie miechy;
 • slabé svaly chrbta;
 • neaktívny životný štýl (práca v kancelárii, pri počítači);
 • šľahať;
 • nevhodná technika na vykonávanie cvičení s veľkou hmotnosťou;
 • profesionálne športové aktivity;
 • obehová porucha medzistavcových platničiek;
 • „Zlá“ genetika;
 • spinálna infekcia;
 • trofické poruchy.

V tomto prípade sa najbežnejšia patológia vyskytuje u týchto jedincov:

 • ľudia, ktorí zneužívajú fajčenie, alkohol, drogy;
 • diabetici, obézni jedinci a jednotlivci, ktorí nekonzumujú dostatok potravy, a teda prospešné látky;
 • ľudia s imunodeficienciou;
 • osoby s predchádzajúcou patológiou v rodine;
 • osoby staršie ako 50 rokov;
 • športovci;
 • ľudia trpiaci osteochondrózou.

Typy výčnelkov chrbtového disku

V závislosti od toho, ako sa výčnelok nachádza vo vzťahu k mieche a jej koreňom, sa rozlišujú nasledujúce druhy dorzálneho výčnelku:

 1. Bočné alebo bočné - pokrýva pravú alebo ľavú stranu bočného kanála, čo často vedie ku stlačeniu koreňov..
 2. Stredná alebo stredná - nasmerovaná do stredu miechového kanála a môže stláčať miechu.
 3. Zadný bočný - výčnelok sa vyskytuje v dvoch smeroch a má posterolaterálnu projekciu vo vzťahu k miechovému kanálu na jeho pravej alebo ľavej strane. Je veľmi pravdepodobné, že budú postihnuté nervové korene..
 4. Paracentrálny výčnelok sa nachádza bližšie k stredu, môže stlačiť miechu aj jej korene.

Dorsálny výčnelok, bez ohľadu na jeho typ, je najťažšou formou patológie, pretože medziobratlový disk vyčnieva smerom k mieche a poškodzuje miechu, jej korene alebo obe štruktúry súčasne.

Etapy vzniku

Elastická chrupavka je základom medzistavcových platničiek, ktoré na vonkajšej strane vytvárajú hustý vláknitý prstenec a majú vnútri vnútri mäkšie vláknité jadro. Prítomnosť nadmernej hmotnosti, slabých alebo oslabených svalov chrbta s výrazným zaťažením vyvoláva zvýšený tlak stavcov na disky, čo spôsobuje deformáciu vláknitého prstenca..

V priebehu času je zaznamenaný výrazný pokles trofizmu chrupavkového tkaniva, v dôsledku ktorého vysychá a v predtým hustom vláknitom kruhu sa objavujú praskliny. Zvyšuje sa tiež tlak na pulpózne jadro, ktoré po prekročení normálnych hraníc vytvára dorzálny výčnelok disku..

Proces sa tam nemusí zastaviť - chrupavkové tkanivo ide ďalej, tiahne sa zvnútra a vytvára výčnelky alebo prolaps.

príznaky

Klinický obraz kompresie nervového tkaniva obvykle zahŕňa:

 1. Chronická bolesť v krku alebo chrbte (v závislosti od umiestnenia postihnutého medzistavcového disku).
 2. pálenie.
 3. Pocit brnenia, necitlivosť.
 4. Bolesť pozdĺž stlačeného nervu.
 5. Inkontinencia moču, trusu (vyskytuje sa vo veľmi závažných prípadoch a vyžaduje si okamžitú liečbu špecialistov od osoby).
 6. Sciatica - vyskytuje sa pri stláčaní sedacieho nervu (počas diagnostiky pomôže určiť približnú lokalizáciu postihnutého disku - L3-S1). Pacient si sťažuje na bolesť v zadku, na zadnej strane stehna a na dolnej končatine páliaceho, ostrého a prešívaného charakteru..

Okrem toho sa môžu ľudia s výčnelkom v dopoludňajších hodinách cítiť stuhnutí a so léziou krčnej medzistavcovej platničky v oblasti C5-C7, môžu narušiť bolesti hlavy a závraty..

Bolesť, ktorá sa vyskytuje u jedincov s dorzálnym výčnelkom, odborníci rozdelili na:

 1. Lumbago - bolesť v bedrovej oblasti (tiež nazývaná bedrová bolesť chrbta).
 2. Sakralgia - bolesť v sakrálnej oblasti. Vyskytuje sa, keď je lézia lokalizovaná medzi L4-S1, charakteristickým znakom je zvýšená bolesť vo zvislej polohe.
 3. Coccialgia je bolesť, ktorá je zvyčajne sprevádzaná znížením celkovej citlivosti v kostrči. Zvýšené subjektívne pocity môžu byť spôsobené pohybmi čriev, prechodom do stojacej polohy.
 4. Cervikalgia - bolesť v krku, zhoršená jej pohybmi.
 5. Thoracalgia - bolesť v oblasti hrudníka, ktorá môže byť podobná bolesti pri angine pectoris alebo infarkte. Vyskytuje sa, keď je disk ovplyvnený v oblasti C5-C

Čo je nebezpečná patológia?

Mnohí hovoria, že dorzálny výčnelok je stav pred predetriou. Medzistavcové platničky pod tlakom vyvíjajú stále viac a viac, čo skôr alebo neskôr spôsobuje prasknutie vláknitého prstenca. Defektom sa vynára mäkké jadro a vytvára sa medzistavcová prietrž..

Ďalšie možné komplikácie patológie:

 1. Paralýza celého tela, končatín ako výsledok úplného pretrhnutia vláknitého prstenca.
 2. Narušenie zásobovania mozgu krvou. Významné vyčnievanie disku vedie ku kompresii stavcovej artérie a dodáva krv do rôznych štruktúr mozgu. Pacienti s veľkým výčnelkom alebo prietržou v krku sú často narušení závratmi, stratou pamäti, ischiasou..
 3. Intercostal neuralgia. Vyskytuje sa pri medziobratlových kýlach hrudnej chrbtice.
 4. Poškodenie panvových orgánov. Môže byť vyvolaná kompresiou nervov v bedrovej oblasti a krížovej kosti..

Syndróm bolesti v druhom prípade je taký výrazný, že človek má ťažkosti s chôdzou a dokonca iba s posedením.

Ktorý lekár lieči?

Ak je pacient znepokojený výraznými subjektívnymi pocitmi, mali by ste sa obrátiť na terapeuta v nemocnici. Široký špecialista sa pokúsi urobiť správnu diagnózu av prípade potreby odporučí lekárov užšej špecializácie, medzi ktorými je hlavný neurológ.

Hneď ako potvrdia diagnózu dorzálneho výčnelku medzistavcovej platničky a predpíše racionálnu liečbu, do procesu sú zapojení manuálni terapeuti, fyzioterapeuti, lekári cvičebnej terapie..

diagnostika

Na identifikáciu patológie sa používa veľa metód, počínajúc objektívnou štúdiou (vyšetrenie pacienta), zbieraním sťažností, analyzovaním výsledkov zozbieranej histórie a končiac pomocou inštrumentálnych metód. Posledne menované informácie sú najinformatívnejšie a zahŕňajú:

 • Počítačová tomografia;
 • Röntgenové vyšetrenie;
 • magnetická rezonancia.

MRI je najpresnejšou metódou používanou pri diagnostike výčnelkov. Zisťuje prítomnosť dokonca mierneho vyčnievania medzistavcového disku.

liečba

Ak je osoba znepokojená touto patológiou, treba počítať s dlhým liečebným cyklom, ktorý zahŕňa mnoho metód.

Liečba diétou

Napriek skutočnosti, že osoba má výčnelok medzistavcovej platničky, výžive sa venuje veľká pozornosť. Pacienti s patológiou majú zakázané používať:

 • korenené mastné potraviny, ktoré môžu spustiť aktiváciu zápalového procesu;
 • sladkosti;
 • alkohol a energetické nápoje;
 • významné množstvo soli, pretože tento minerál sa ukladá v chrbtici, kĺboch ​​pacienta a môže zhoršiť prejav patológie;
 • údené mäso;
 • výrobky, ktoré obsahujú veľké množstvo stabilizátorov, farbív.

Ovocie a zelenina bohaté na vitamíny a minerály sú v potrave vítané..

Ak má pacient léziu medzistavcovej platničky v bedrovej oblasti stavca so stlačením nervových vlákien, ktorá je sprevádzaná silnou bolesťou, stojí za to sa obávať racionálnej spotreby vlákniny (pri normálnej tvorbe výkalov a neprítomnosti subjektívnych pocitov pri pohybe čriev)..

Korekcia životného štýlu

Aby ste sa zbavili patológie, odporúča sa opustiť zlé návyky, vytvoriť stravu, zabezpečiť jej plnosť a pravidelnosť, ako aj znížiť fyzickú aktivitu, ak je osoba vážne zapojená do športu..

Fyzikálna terapia je jediným typom aktivity, ktorá pomôže pri dorzálnom vyčnievaní medzistavcových platničiek na napnutie chrbtice, uvoľnenie tlaku z chrbta a postihnutých štruktúr, posilnenie svalového korzetu.

Pri vykonávaní cvičení by ste mali dodržiavať tieto odporúčania:

 1. Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať.
 2. Cvičenie by nemalo byť sprevádzané bolesťou.
 3. Prvé triedy sa konajú na ortopedických matracoch v polohe na chrbte, po ktorých je pacientovi umožnené prejsť na gymnastickú podložku..
 4. Zvyšok medzi cvičeniami by sa mal normalizovať.
 5. Pred triedou si môžete vziať teplý kúpeľ..
 6. Počas fyzioterapeutických cvičení je zakázané používať tekutiny.
 7. Po záťažovej terapii sa okamžite nevstaňte, je lepšie stráviť 15 až 30 minút ležaním na chrbte v uvoľnenom stave.
 8. Udržiavanie pokojného dýchania počas telesnej výchovy je kľúčom k úspešnému cvičeniu.

Fyzioterapeutické cvičenia by sa však mali vyradiť, ak pacient:

 • je vo vážnom stave;
 • má vysokú teplotu;
 • sťažnosti na zhoršenie duševného stavu;
 • cíti sa dobre;
 • sťažnosti na bolesti hlavy;
 • trpí infekčnými chorobami;
 • má vysoký krvný tlak.

Zároveň sa neodporúča odmietnuť celý priebeh cvičebnej terapie. Tréning môžete začať okamžite po zlepšení alebo po liečbe sprievodných ochorení.

masáž

V prípade dorzálneho výčnelku disku musí vykonať masáž kvalifikovaný odborník, ktorý dokáže šetrnou technikou uvoľniť svaly chrbta a eliminovať tlak na nervy..

Široko používané banky na vákuovú masáž. Táto metóda umožňuje nielen stabilizovať medzistavcové platničky, ale tiež zlepšiť mikrocirkuláciu krvi úpravou trofického tkaniva ovplyvneného dystrofickými procesmi. Pri masáži sa používajú špeciálne plechovky, ktoré sú usporiadané pozdĺž masážnych línií chrbta na konkrétny čas, individuálne pre každého pacienta. Procedúra zvyčajne trvá 15 minút, ale môže byť určená výskytom pretrvávajúceho sčervenania pokožky chrbta.

U pacientov vo vážnom stave lekárske banky spôsobujú modriny. V takom prípade sa odporúča skrátiť trvanie postupu..

fyzioterapia

Fyzioterapeutické postupy sa používajú na liečenie a prevenciu výčnelkov. Tie obsahujú:

 1. Laserová terapia - stimuluje mnohé tkanivové procesy, zvyšuje regeneračnú aktivitu.
 2. Ultrazvuk - zlepšuje metabolické procesy v postihnutom tkanive chrupavky, ničí usadeniny solí v ňom (ak boli nájdené), uvoľňuje svaly a znižuje intenzitu syndrómu bolesti.
 3. Magnetoterapia - stimuluje regeneračné procesy, uvoľňuje kŕče.
 4. Elektroforéza - v niektorých prípadoch umožňuje lokálne podávanie liekov postihnutým diskom.
 5. Terapia UHF - obnovuje chrupavku, metabolické procesy.
 6. Bahenná terapia - používa sa hlavne počas rehabilitačného kurzu, stimuluje regeneráciu, zmierňuje svalové kŕče a znižuje lokálny opuch..

Najlepší účinok sa dosiahne komplexnou liečbou, keď sa vyššie uvedené metódy doplnia:

 • akupunktúra (reflexológia);
 • masáž
 • fyzická terapia.

Chirurgický zákrok

Používa sa v zriedkavých prípadoch (zvyčajne aj pri komplikovanom výčnelku, menej ako 10% pacientov leží na operačnom stole), keď existuje výrazné ohrozenie miechy alebo srdca pacienta.

Pri operácii sa používa laser, ktorý pôsobí na jadro a redukuje ho tak, aby sa disk úplne vrátil do pôvodnej konfigurácie. Táto technika je bezbolestná a rýchlo manipulovateľná..

Ľudové lieky

Pri liečbe dorzálneho výčnelku sa používajú tieto ľudové liečivá:

 1. Cesnaková tinktúra. Vezmeme 300 gramov cesnaku, nasekáme cesnakom alebo mlynčekom na mäso, potom ho vyhodíme do nádoby a nalejeme 150 ml 40-stupňového alkoholu. Naplňte tekutinu 10 dní v tmavom rohu. Produkt sa stáva pripraveným, keď sa stane huňatou konzistenciou, a potom sa môže použiť vo forme obkladov - malé množstvo tinktúry naneste na požadované plochy, pripevnite navrch mäkkou handrou a plastovým obalom..
 2. Olej z brezy alebo hypericum. Tieto prostriedky zmierňujú zápal, obnovujú poškodené nervové zakončenie.
 3. Listy Kalanchoe. K postihnutým oblastiam v noci pripájame rastlinu vo forme obkladov. Pre správne nastavenie na jednej strane listu je potrebné fóliu odstrániť a pripevniť buničinou k zadnej časti, pripevniť omietkou a zabaliť ju handrou. Rastlina má protizápalové účinky.

predpoveď

S výhradou celého liečebného postupu, ktorý môže zahŕňať takmer všetky vyššie uvedené metódy, je prognóza priaznivá pre život aj pracovnú kapacitu pacienta..

Ak pacient potrebuje chirurgický zákrok, vykonajú sa všetky manipulácie, predpíše sa rehabilitačný kurz (laserová terapia je pomerne krátka), po ktorej sa môže človek vrátiť do svojho každodenného života.

prevencia

Prevencia choroby zahŕňa:

 • znížené namáhanie chrbtice;
 • vylúčenie z fajčenia;
 • znížená konzumácia alkoholu;
 • gymnastika na posilnenie svalov chrbta;
 • joga, plávanie;
 • pri práci v kancelárii, pri počítači - časté zmeny postavenia tela, zahrievanie, pozornosť držania tela.

Napriek skutočnosti, že na operačnom stole nie je veľa pacientov, môže patológia spôsobiť veľa problémov a vyžaduje si pozornosť osoby. Najlepšou možnosťou je postupovať podľa preventívnych opatrení, aby sa zabránilo dorzálnemu výčnelku..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Obsah článku Čo je svalová prietrž Prvé príznaky kýly Čo je disková prietržDôvody vzhľaduKýly sa zvyčajne objavujú v dôsledku prerušenia cyklu deštrukcie a obnovy svalového tkaniva.
Mnoho ľudí pozná ochorenie, ako je kýla. Inguinal, umbilical alebo vertebral - taký problém v každom prípade spôsobuje problémy osobe, je sprevádzaný nepríjemnými symptómami, narúša celý život.
Až 76% ľudí pociťuje bolesť chrbta za rok [1]. Tieto štatistiky ovplyvňujú ľudí všetkých vekových skupín a povolaní. Príčiny bolesti môžu byť rôzne, jednou z nich je osteochondróza chrbtice.