loader

Hlavná

Hlava

Inžinierska hernia u mužov

Intuinálna hernia u mužov je výčnelok cez trieslovinový kanál v brušných orgánoch (omentum, črevné slučky, stena močového mechúra) za ich normálnym anatomickým umiestnením. Inguinálny kanál je malá dutina vytvorená vnútornými a priečnymi šikmými svalmi, trieslovinami a zvnútra vyplnenými vláknami spojivového tkaniva. U mužov je to širšie a kratšie ako u žien, takže inguinálne kýly u mužov sú niekoľkokrát častejšie ako u žien..

Príčiny a rizikové faktory

Intuitívne kýly u mužov sú vrodené a získané. Vrodená hernia sa vytvára v štádiu vnútromaternicového vývoja plodu - potom, ako semenník zostúpi z brušnej dutiny do mieška, vaginálna vrstva pobrušnice neprerastie, ako by malo byť normálne. Výsledkom je, že trieslovinový kanál zostáva otvorený a za určitých podmienok ním môže byť premiestnený mimo brušnej dutiny črevnej slučky, čím sa vytvorí omentum - prietrž. Vaginálny proces pobrušnice tvorí tzv. Herniálny vak, v ktorom sú umiestnené vysídlené orgány..

Získané trieslové kýly u mužov majú za následok oslabenie svalov brušnej steny, ktoré by normálne malo držať všetky orgány brušnej dutiny. Predispozičné faktory výskytu choroby sú:

 • zmeny spojivového tkaniva súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť spôsobená systémovými chorobami;
 • predĺžené zvýšenie vnútrobrušného tlaku (práca súvisiaca so vzpieraním, chronickou zápchou, obezitou, predĺženým kašľom);
 • stav po chirurgických zákrokoch do brušnej dutiny;
 • sedavý spôsob života (nedostatok pohybu).

Vplyvom týchto dôvodov dochádza k postupnému rozširovaniu vnútorného prstenca trieslovinového kanálika, to znamená k herniálnym bránam, cez ktoré vnútorné orgány následne prechádzajú s tvorbou herniálneho výčnelku..

Formy choroby

Inguinálne kýly u mužov sa v závislosti od charakteristík anatomickej štruktúry delia na niekoľko typov:

 1. Šikmé. Môžu byť vrodené alebo získané. Herniálny obsah sa nachádza vo vnútri štruktúr spermatického vlákna pozdĺž trieslového kanálika. Šikmé kĺbové hernie sa ďalej delia na trieslovinový (herniálny výčnelok je znížený na miešok), lanovka (herniálny vak sa nachádza vo trieslovom kanáli na úrovni spermatického kordu) a duktál (hernálny vak je na úrovni vonkajšieho prstenca trieslového kanálika)..
 2. Priamy. Tento typ sa vzťahuje na získané hernie. Vyznačujú sa priechodom výčnelku mimo spermatickej šnúry cez trieslovinový priestor.
 3. Kombinovať. Sú to pomerne zložité anatomické útvary, ktoré pozostávajú z dvoch alebo viacerých hernálnych vakov prechádzajúcich rôznymi hernálnymi otvormi..
 4. Priama intersticiálna (subkutánna). Hernálny vak sa nachádza v podkožnom tkanive aponeurózy šikmého vonkajšieho svalu bez toho, aby spadol do šourku..

Intuitívne prietrže u mužov môžu byť nastaviteľné a neopraviteľné. S opraviteľnými kýlami môže herniálny výstupok zmiznúť a skĺznuť späť do brušnej dutiny. Ak je hernálny vak spojený s herniovým obsahom, potom sa prietrž stane nenapraviteľnou.

U mužov je trieslovinový kanál širší a kratší ako u žien, preto sú ingvinové kýly u mužov niekoľkokrát častejšie ako u žien..

Rozlišujú sa aj kĺzavé trieslové kýly. V tomto prípade sa na tvorbe herniálneho vaku zúčastňuje nielen parietálna, ale aj viscerálna vrstva peritonea. Medzi najčastejšie patrí prietrž pri týchto slabinových kýlach u mužov stenu močového mechúra.

Ak sa po odstránení trieslovej prietrže u človeka opäť objaví výčnelok, potom sa takáto prietrž nazýva opakujúca sa.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

Príznaky slabinovej prietrže u mužov

Prvým príznakom vzniku slabinovej prietrže u mužov je výskyt nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín. Zväčšuje sa pod vplyvom fyzickej námahy, kašľa, napínania a v polohe na chrbte, alebo sa výrazne znižuje. V priebehu času sa pacienti začínajú sťažovať na pretrvávajúcu alebo periodicky sa vyskytujúcu tupú bolesť lokalizovanú v oblasti trieslovín alebo v podbrušku. Bolesť má rôznu intenzitu a môže sa dať do lumbosakrálnej oblasti.

V priebehu času dosahuje herniálny výčnelok značnej veľkosti a postupne začína vytvárať vážne ťažkosti pri fyzickej námahe a chôdzi.

Ďalšie príznaky slabinovej prietrže u mužov sú do značnej miery determinované tým, ktoré orgány vstupujú do herniálneho vaku. Napríklad klzná hernia močového mechúra sa prejavuje bolesťou v suprapubickej oblasti, častým močením, bolesťou alebo pálením v močovej trubici. U starších pacientov sa môže vyvinúť akútna retencia moču. Pri vstupe do kýly saky cecum sa príznaky slabinovej kýly u mužov stávajú zápchou, plynatosťou a častými črevnými kolikami. Tvorba kýly s trieslovinami vedie k výraznému zvýšeniu jednej strany mieška.

Keď je hernálny vak stlačený v oblasti hernálnej brány, dôjde k porušeniu prietrže. Stáva sa nenapraviteľným a ostro bolestivým. Zafarbenie je zaznamenané kvôli narušenej črevnej motilite a dochádza k zastaveniu plynu, nevoľnosti a zvracaniu, celkový stav je významne ovplyvnený.

Inguinálna hernia u chlapcov

Vrodená slabá hernia u chlapcov môže byť diagnostikovaná v prvých týždňoch života. Prejavuje sa objavením sa nádoru podobného výčnelku v oblasti slabín, ktorý sa zvyšuje s plačom a namáhaním dieťaťa a počas spánku dieťaťa v uvoľnenom stave takmer úplne zmizne..

Pri ingvinálnej kýlovej hernii u chlapcov sa pozoruje asymetria v štruktúre mieška kvôli zreteľnému nárastu v jednej polovici.

Podľa charakteristík klinického priebehu sú trieslové kýly nekomplikované a komplikované.

Poranenie slabinovej prietrže u chlapcov hrozí rozvojom závažných komplikácií (peritonitída, črevná obštrukcia). U približne 5 - 7% chlapcov vedie porušenie ingvinálnej prietrže k atrofii semenníkov a zníženiu reprodukčných schopností v dospelosti až do rozvoja neplodnosti. Preto je veľmi dôležité včas identifikovať a liečiť slabiny prietrže u chlapcov, aby sa zabránilo ich porušovaniu.

diagnostika

Kontrolu pacientov s inguinálnou herniou vykonáva chirurg. Lekár analyzuje sťažnosti pacienta a potom vyšetrí a prehmatá brucho a trieslovinu. Počas inšpekcie sa osobitná pozornosť venuje tvaru a veľkosti výčnelku, možnosti jeho zmenšenia.

Aby sa určilo, ktoré štruktúry sú obsiahnuté v herniálnom vaku, vykoná sa inštrumentálne vyšetrenie pacienta vrátane nasledujúcich metód:

 • herniografia - röntgenové vyšetrenie herniálneho vaku;
 • ultrazvukové vyšetrenie brušnej dutiny, močového mechúra a mieška;
 • irrigoskopia - röntgenové vyšetrenie hrubého čreva pomocou kontrastného média;
 • cystoskopia - vyšetrenie vnútorného povrchu močového mechúra pomocou endoskopického zariadenia - cystoskop;
 • cystografia - röntgenové vyšetrenie močového mechúra po jeho naplnení cez katéter roztokom kontrastnej látky.

Intuálna hernia u mužov si vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s týmito chorobami:

Liečba slabinovej prietrže u mužov

Jedinou metódou na liečbu slabinovej prietrže u mužov je chirurgický zákrok. Počas operácie (hernioplastika, oprava prietrže, herniorafia) lekár excituje herniálny vak a plastifikuje hernálny portál, čím sa zabráni ďalšiemu relapsu choroby. Plastická chirurgia kýlových brán môže byť uskutočnená buď pomocou aponeurózy (technika ťahu) alebo pomocou špeciálnej sieťovej protézy (technika bez napätia).

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov sa vo väčšine prípadov vykonáva s následným použitím polypropylénovej sieťoviny. Je nainštalovaná v bráne prietrže a pevná. Vlákna spojivového tkaniva následne rastú jeho bunkami a vytvárajú spoľahlivú bariéru pre brušné orgány na ceste k trieslovinovému kanálu. Použitím tejto techniky sa výrazne znižuje pravdepodobnosť opätovného výskytu choroby..

Pozor! Šokujúca fotografia s obsahom.
Pre zobrazenie kliknite na odkaz..

Operácie s inguinálnou kýlou u mužov sa môžu vykonávať tradičným otvoreným spôsobom s porezaním kože a laparoskopicky - pomocou malého vpichu..

Ak existujú kontraindikácie na chirurgický zákrok, napríklad závažné sprievodné ochorenia kardiovaskulárneho systému alebo senilného veku, odporúča sa pacientom nosiť obväz, ktorého veľkosť a tvar si vyberie chirurg. Pravidelné nosenie obväzov bráni ďalšiemu progresu choroby, znižuje riziko porušenia, ale nezabezpečuje úplné uzdravenie, pretože vám neumožňuje zbaviť sa príčiny choroby. Je dôležité používať obväz správne:

 • nosiť iba pri ležaní;
 • ovládať polohu vložiek, ktoré by mali byť umiestnené presne nad zónou herniálneho výčnelku;
 • monitorovať čistotu produktu.

Nosenie pásika s inguinálnou prietržou u mužov je kontraindikované v prípade kožných ochorení a rozvoja porušovania predpisov. V druhom prípade sa chirurgický zákrok vykonáva podľa vitálnych indikácií.

Možné následky a komplikácie

Komplikácie inguinálnej prietrže u mužov sa vyvinú, ak sa porušia. Tie obsahujú:

 • nekróza črevnej steny;
 • coprostasis;
 • peritonitídy;
 • ischemická orchitída.

predpoveď

Odstránenie slabinovej prietrže u mužov za predpokladu, že sa operácia vykonáva podľa plánu, vedie k úplnému uzdraveniu pacienta ak obnove jeho pracovnej kapacity v krátkom čase. Vývoj porušenia ingvinálnej prietrže a komplikácií zhoršuje prognózu.

Ak sa po odstránení trieslovej prietrže u človeka opäť objaví výčnelok, potom sa takáto prietrž nazýva opakujúca sa.

prevencia

Hlavné opatrenia na zabránenie vzniku slabinovej prietrže u mužov sú:

 • kontrola telesnej hmotnosti;
 • včasné liečenie chorôb bronchopulmonálneho systému sprevádzané intenzívnym kašľom;
 • aktívna liečba chronickej zápchy;
 • posilnenie svalov brušnej steny;
 • pravidelná, ale nie vyčerpávajúca fyzická aktivita;
 • zamedzenie zdvíhania závaží, a ak to nie je možné, použitie špeciálnych obväzov pri zdvíhaní závaží.

Priama trieslová prietrž

Všetok obsah iLive preverujú lekárski odborníci, aby sa zabezpečila čo najlepšia presnosť a súlad so skutočnosťou..

Máme prísne pravidlá pre výber zdrojov informácií a odvolávame sa iba na seriózne stránky, akademické výskumné ústavy a ak je to možné, overený lekársky výskum. Upozorňujeme, že čísla v zátvorkách ([1], [2] atď.) Sú interaktívnymi odkazmi na takéto štúdie..

Ak si myslíte, že ktorýkoľvek z našich materiálov je nepresný, zastaralý alebo inak pochybný, vyberte ho a stlačte Ctrl + Enter.

Priama inguinálna hernia je patológia charakterizovaná reverzibilnými brušnými orgánmi. Zvážte príčiny choroby, metódy diagnostiky, liečby a prevencie.

Táto choroba sa získava a patrí k najbežnejším medzi herniálnymi formáciami, predstavuje 70 až 80%. Toto ochorenie sa najčastejšie vyskytuje v dôsledku nadmernej fyzickej námahy, obezity, dlhodobej zápchy, kachexie, chronického kašľa..

Väčšina patológie postihuje starších mužov, u detí a žien je zriedkavá. Herniový výstupok má spravidla zaoblený tvar a je lokalizovaný v stredovej časti trieslového väzu. Kýla môže byť bilaterálna, zostupovať do mieška alebo sa môže nachádzať blízko spermatickej šnúry u mužov.

ICD-10 kód

Existuje niekoľko druhov kýly, ktoré sú klasifikované v závislosti od umiestnenia a množstva ďalších funkcií. Podľa medzinárodnej klasifikácie chorôb 10. revízie patrí táto porucha do kategórie zažívacích chorôb K00-K93.

Pozrime sa podrobnejšie na kód pre 10 mb:

K40 Inguinal hernia:

(Bubonocele, NOS, priama, bilaterálna, nepriama, šikmá, bočná kýla)

 • K40.0 Dvojstranná ingvinálna prietrž s obštrukciou bez gangrény
 • K40.1 Dvojstranná tříslová prietrž s gangrénou
 • K40.2 Dvojstranná prišívaná prietrž bez prekážky alebo gangrény
 • K40.3 Jednostranná alebo nešpecifikovaná tříslová prietrž s obštrukciou bez gangrény:
  • obštrukcie
  • porušili
  • nesnížitelný
  • bez gangrény
  • uškrtenie
 • K40.4 Jednostranná alebo nešpecifikovaná prišívaná prietrž s gangrénou:
  • Gangrene BDU
 • K40.9 Jednostranná alebo nešpecifikovaná tříslová prietrž bez prekážky alebo gangrény

Ak sa táto porucha objavila v dôsledku primárnej lézie, použije sa pomocné kódovanie.

ICD-10 kód

Príčiny priamej ingvinálnej prietrže

Vypuknutie brušných orgánov je patológia, ktorá môže byť vrodená alebo získaná. Príčiny priamej ingvinálnej prietrže naznačujú, že porucha je výsledkom slabosti v zadnej stene inguinálneho kanála. Priečna fascia, ktorá tvorí zadnú stenu trieslového kanála, sa postupne napína a atrofuje. V dôsledku toho sú tkanivá roztrhané, čo významne znižuje silu inguinálnej medzery.

Najčastejšie je táto porucha diagnostikovaná u mužov starších ako 40 rokov. Je to spôsobené skutočnosťou, že vnútorný trieslový kruh, ktorý tvorí zadnú stenu toho istého kanála, je najčastejšie náchylný na herniálne lézie. U žien prechádza väz maternice cez podobný prsteň, ktorý má silné svaly, a u mužov bez svalov a šliach, semenného kanálika..

Príčiny vystupovania v slabinách:

 • Nerozvinuté steny pobrušnice
 • Zvýšená a častá fyzická námaha a súvisiace zranenia
 • Obezita (nadváha zvyšuje zaťaženie brušnej steny)
 • Tehotenstvo (vyvoláva natiahnutie pobrušnice)
 • Komplikácie peritoneálnej chirurgie
 • Chronická bronchitída
 • Črevné problémy (zápcha, nepravidelná stolica)
 • Dlhodobé fajčenie sprevádzané kašľom
 • Vekové poškodenie tkanív

Priradiť rizikovú skupinu pre vývoj choroby, ktorá zahŕňa: fajčiarov, starších ľudí, tehotné ženy, deti, športovcov, ľudí s obezitou.

patogenézy

Mechanizmus vývoja herniálneho výčnelku je charakterizovaný skutočnosťou, že celý proces prechádza stenami pobrušnice, ale neovplyvňuje ingvinálny kanál. Patogenéza je spojená so zvýšenou fyzickou aktivitou, zraneniami, chorobami a inými faktormi..

Existuje niekoľko štádií tvorby nádoru, zvážte ich:

 • Tvorba slabého výčnelku na zadnej strane kanála.
 • Tvorba herniálneho vaku, ktorý sa nachádza vo trieslovom kanáli pod aponeurózou vonkajšieho šikmého svalu..
 • Kýla klesá.

Priama forma vyčnievania orgánov z brušnej dutiny prechádza strednou fossou a postupne napína priečnu fasciu. Kýla tak opúšťa trieslovinový kanál. V zriedkavých prípadoch vstupuje herniový vak do oblasti močového mechúra, na ktorú sa vzťahuje pobrušnica. Tiež je veľmi zriedkavý výčnelok extraperitoneálnej časti močového mechúra.

 • Ak má choroba správnu formu, potom je možné pociťovať vznik nádoru na atypickom mieste. Výstupok sa objaví počas napätia a zmizne, keď naň pôsobí a pri ležaní.
 • Neredukovateľná forma má lokalizáciu typickú pre túto chorobu a môže sa zväčšovať pri namáhaní. Pri prehmatávaní trieslového kanálika sa sondujú predĺžené herniové brány, ktoré majú trojuholníkový alebo oválny tvar. Tento druh vyžaduje diferenciálnu diagnostiku s nádorovými chorobami, natinechnik, rozšírenie žíl spermatickej šnúry a kvapku semenníkov u mužov..

Príznaky priamej ingvinálnej prietrže

Bolestivé príznaky choroby sa zriedkavo prejavujú od prvých dní lézie kvôli anatomickým vlastnostiam štruktúry kýly. Príznaky priamej ingvinálnej prietrže sa prakticky nelíšia od iných typov výčnelkov, ale majú pomalý obraz. Všetky príznaky možno rozdeliť do dvoch skupín, ktoré závisia od stupňa rozvoja patológie..

 1. K výčnelku nedochádza, keď namáhanie, kašeľ, kýchanie neprekračuje hranice herniálneho krúžku. Oblečené v horizontálnej polohe tela. Pacienti sa nesťažujú na bolestivé príznaky.
 2. Kýla má guľový alebo oválny tvar, je viditeľná nad ligvinovým väzom na povrchu tela. V slabinách je pocit nepohodlia a pálenia. Pri chôdzi a fyzickej námahe sa vyskytuje bolesť ťahajúca sa, boľavá príroda.

Ak výčnelok existuje dlho, ale nebol diagnostikovaný, potom sa najčastejšie prejavuje po intenzívnej fyzickej námahe alebo po dosiahnutí akútnej patologickej formy. Zvážte príznaky, ktoré môžu naznačovať prítomnosť poruchy:

 • Problémy s močením (v dôsledku vstupu hernálneho vaku do časti močového mechúra)
 • Zápcha (v dôsledku stláčania čriev)
 • Poruchy trávenia
 • nadúvanie
 • Vývoj apendicitídy (akútna forma) - v dôsledku vstupu orgánov do vaku slepého čreva
 • Horúčka
 • zvracanie
 • Bolesť brucha
 • Celkové narušenie

Prvé príznaky

Získaná forma prechodu orgánov do trieslovej oblasti je charakterizovaná rozmazanými symptómami a pomalým priebehom. Prvé príznaky môžu pociťovať nečakane. Pokiaľ je patológia malá, nespôsobuje bolesť. Ak existuje dlho, pacient sa sťažuje na nepohodlie. Bolesť tiež nastáva so zväčšením jej veľkosti. V tomto prípade sa pacient sťažuje na neustálu bolesť v oblasti brucha a slabín. Nepríjemné pocity môžu byť lokalizované v krížovej kosti a dolnej časti chrbta.

Priama kýla je spočiatku malý podlhovastý výčnelok hustej konzistencie v oblasti slabín. Vyskytuje sa pri fyzickej námahe a samo zmizne. Akonáhle ochorenie nadobudne stálu formu, je viditeľné výbežkom v akejkoľvek polohe tela. V priebehu času sa v hernálnom vaku objavujú adhézie, ktoré sú sprevádzané bolesťou.

Ak sa močový mechúr, maternica alebo vaječníky dostanú do vaku, vedie to k zhoršenému močeniu, menštruačnému cyklu a bolestivým pocitom. V niektorých prípadoch prstíenokruh priťahuje krvné cievy a spôsobuje akútnu bolesť spojenú s poruchami krvného obehu. V tomto prípade má patológia obmedzenú formu. Jeho nebezpečenstvo spočíva v tom, že sa môže začať nekróza tkaniva a šírenie infekcie do celej brušnej dutiny.

Priama trieslová prietrž u mužov

Výstup vnútorných orgánov do dutiny trieslového kanálika sa vyskytuje u pacientov akéhokoľvek veku a pohlavia. Najčastejšie sa však u mužov vyskytuje priama trieslová prietrž. Podľa lekárskych štatistík sa u mužských pacientov vyskytuje asi 90% všetkých patologických stavov. Je to kvôli fyziologickým vlastnostiam štruktúry mužského tela. V slabinách sú slabé tkanivá a slabinový kanál je dosť široký. Najčastejšie vypadávajú orgány ako: časť čreva, omentum alebo močový mechúr.

Patológia presahuje spermatickú šnúru a má guľový tvar. V skorých štádiách nedáva žiadne príznaky, ale vyzerá to ako malý nádor. V priebehu času sa taška zväčšuje a príznaky ako:

 • Pálenie a bolesť pri pretrvávaní slabín.
 • Nadúvanie pobrušnice a oblasti slabín, ktoré sa líšia v závislosti od polohy tela.
 • Pohodlie pri chôdzi a močení.

Hlavnou príčinou tejto poruchy u mužov je ústavný faktor. Mnoho lekárov tvrdí, že existujú dedičné predpoklady. Okrem toho by však mal mať vplyv aj druhý faktor. Pri zdvíhaní závaží, ťažkom kašľaní alebo zápche sa zvyšuje intraperitoneálny tlak, vďaka ktorému najmenej trvanlivé miesto na vnútornej stene pobrušnice prechádza orgánom pod kožu..

Pri prvom podozrení na chorobu sa oplatí kontaktovať lekára a diagnostikovať ho. Ak odložíte návštevu nemocnice, riziko komplikácií sa zvýši. Chirurgia sa používa na liečbu, pretože konzervatívne metódy nevylučujú ochorenie. Hlavným cieľom hernioplastiky je vrátiť padlé orgány na svoje pôvodné miesto a následnú plastovú bránu hernie. Rehabilitačné obdobie trvá 3 až 4 mesiace, podlieha miernej fyzickej aktivite a strave.

Priama trieslová prietrž u žien

Patologickým prolapsom pobrušnice s vnútornými orgánmi do lúmenu trieslového kanálika je získaná patológia. Priama ingvinálna prietrž u žien sa najčastejšie objavuje po 40 - 50 rokoch. Na križovatke tkanív obklopujúcich vaginálny otvor a maternicu sa vytvára prietrž. Hlavné príčiny choroby:

 • Vrodená anatomická patológia.
 • Svalová slabosť (kvôli zvýšenému tlaku v brušnej dutine sa orgány neuchovávajú).
 • Zvýšená fyzická aktivita (chronická zápcha, vzpieranie, pôrod).
 • Poranenia mozgu (oslabenie väzivového aparátu).
 • Obezita.
 • Výčnelok nádoru sa zvyšuje vo vertikálnej polohe tela, ako aj počas fyzickej námahy, kašľa, kýchania.
 • Bolesť má rôznu intenzitu, dáva krížovej kosti, spodnej časti chrbta, spodnej časti brucha.
 • Zápcha, plynatosť, časté močenie.
 • Algodismenorrhea - silná bolesť pri močení spôsobená vniknutím do herniálneho vaku vaječníkov a vajcovodov.

Diagnostický proces spravidla nie je zložitý. U žien nie je možné vložiť prst do trieslovinového kanálika, takže lekár zhromaždí anamnézu, vykoná vizuálne vyšetrenie a prehmatanie. Odhaduje sa tvar a veľkosť vaku vo vertikálnej a horizontálnej polohe. Pacient sa podrobuje ultrazvukovému vyšetreniu panvových orgánov a brušnej dutiny, irrigoskopii a herniografii.

Liečba je prietrž hernie a laparoskopia. Ak existujú kontraindikácie pre operáciu, pacient je zobrazený na špeciálnom obväze. Tento spôsob liečby neodstráni patológiu, ale iba zmierňuje bolestivé príznaky, čím bráni jej zvýšeniu a porušeniu..

účinky

Kýla v oblasti slabín bez správneho ošetrenia môže viesť k vážnym problémom. Dôsledky choroby sú možné, ak sa neprijmú žiadne opatrenia na jej odstránenie. Nedostatočná lekárska starostlivosť povedie k porušeniu, patologickému nárastu prietrže, rôznym druhom zápalov a infekcií, ktoré môžu viesť k úmrtiu.

Osobitná pozornosť sa venuje redukcii orgánov. Pretože bez chirurgického zákroku sú možné relapsy. Aby sa predišlo vážnym následkom, je potrebné v pooperačnom období dodržiavať všetky odporúčania lekárov. Pacientovi je predpísaná špeciálna diéta, ktorá zmierňuje zápchu a nadúvanie, ako aj minimálnu fyzickú aktivitu.

Je veľmi dôležité si uvedomiť, že konzervatívna liečba a alternatívne metódy nezlepšia stav pacienta. Preto by ste sa pri prvých príznakoch nevoľnosti mali vyhýbať závažným komplikáciám, mali by ste sa poradiť s lekárom.

komplikácie

Akákoľvek choroba, ktorá zostane bez riadneho lekárskeho ošetrenia, má množstvo negatívnych následkov. Komplikácie ovplyvňujú fungovanie všetkých orgánov a systémov. Najčastejším problémom, ktorému čelia pacienti s herniovými chorobami, je štípanie. Takáto patológia vyžaduje urgentné chirurgické ošetrenie. Zoberme si hlavné príznaky tejto komplikácie:

 • Nevoľnosť, zvracanie, plynatosť
 • Nedostatok plynu, predĺžená zápcha
 • Vzdelávanie v slabinách sa nedá opraviť
 • Prítomnosť krvi v stolici
 • Cardiopalmus
 • Celková slabosť

Okrem porušenia môžu existovať také komplikácie, ako sú: stagnácia výkalov v hrubom čreve (koprostáza), zápal semenníkov (ischemická orchitída), zápal prietrže. Ochorenie môže spôsobiť nekrózu orgánov umiestnených vo vaku. V niektorých prípadoch sa akútna apendicitída vyvíja v dôsledku zúženia ciev. Ďalšou závažnou komplikáciou je peritonitída, tj zápal celej brušnej dutiny.

Diagnóza priamej ingvinálnej prietrže

Včasné zistené ochorenie významne uľahčuje liečebný proces a minimalizuje riziko komplikácií a vážnych následkov. Diagnóza priamej ingvinálnej prietrže spravidla nie je náročná, pretože pri fyzickom vyšetrení sa dá ľahko zistiť výčnelok..

 • U mužov sa teda postihnutá polovica šourku zväčší, koža sa napne a pohlavné orgány sa nasmerujú na protiľahlú bočnú stranu..
 • Pri vyšetrení pacientiek nie je možné vložiť prst do vonkajšieho otvoru trieslového kanálika. Formácia je umiestnená nad trieslovým väzom.

Pri zhromažďovaní histórie sa berie do úvahy predpísanie vystupovania, prítomnosť zápchy, kašeľ, vzpieranie, to znamená faktory, ktoré túto chorobu vyvolali. Lekár skontroluje, ako ľahko sa prispôsobuje vzdelávanie a či ide o porušenie. Po vizuálnom vyšetrení sa prietrží hernia hodnotí jej konzistencia, pohyblivosť a obsah. Osobitná pozornosť sa venuje prítomnosti bolesti počas prehmatávania a farbe kože herniálneho vaku.

Potom je pacient poslaný na ultrazvukové vyšetrenie panvových orgánov a na vzdelávanie. Táto diagnostická metóda umožňuje vyhodnotiť štruktúru patologického obsahu. Najviac postihnuté sú: omentum, črevo, vaječníky. Ultrazvuk vám umožňuje rozlíšiť chorobu od zápalu spermatického tkaniva u mužov a mnohých ďalších patológií s podobnými príznakmi..

analýzy

Na objasnenie diagnózy a výber liečebného plánu musí pacient absolvovať sériu testov. Všeobecné klinické štúdie zahŕňajú krvné a močové testy, ako aj metódy na vylúčenie chorôb, ktoré môžu byť kontraindikáciou chirurgického zákroku. Okrem toho musí pacient prejsť EKG, ultrazvukom a krvným testom na koaguláciu.

Ultrazvukové vyšetrenie vám umožňuje určiť, čo je vo vnútri herniálneho vaku. Pretože v niektorých prípadoch sú príznaky herniovej lézie príznakmi úplne iného ochorenia.

Prístrojová diagnostika

Na zistenie prietrže sa používa veľa metód a postupov. Prístrojová diagnostika sa používa na vyšetrenie mužských pacientov. Štúdia je diafankoskopia, to znamená traniluminácia šourku. Ak je v nej tekutina, potom lúče svetla prechádzajú bez problémov s hustými štruktúrami - svetlo je nerovnomerné. To vám umožňuje odlíšiť prietrž od kýly.

Osobitná pozornosť sa venuje fyzikálnym diagnostickým metódam. Lekár sonduje výstup orgánov, kontroluje, či sa dá vložiť do dutiny. Ďalej sa hodnotí stav prírodných otvorov a kanálov..

Odlišná diagnóza

Pri svojich príznakoch je prietrž podobná ako pri iných léziách v oblasti trieslovín. Diferenciálna diagnostika vám umožňuje rozpoznať rôzne choroby. Choroba sa spravidla odlišuje od týchto porúch:

 • Spermatický pupočníkový lipóm
 • Femorálna prietrž
 • Dropsy semenník
 • Cysta maternice
 • kryptorchismus
 • lymfadenopatia

Na rozpoznanie sa používa charakteristický súbor klinických príznakov. Diferenciálna diagnostika určitých typov patológie predstavuje určité ťažkosti, pretože všetky zahŕňajú chirurgickú liečbu. Konečná diagnóza sa zistí až po vykonaní auditu na ingvinálnom kanáli.

Rozdiel medzi šikmými a priamymi trieslovými kýlami

Pri zostavovaní liečebného plánu sa osobitná pozornosť venuje diferenciácii s inými poruchami. Je to spôsobené skutočnosťou, že odchod orgánov z trieslovej oblasti sa najčastejšie považuje za šikmý a priamy.

Zvážte rozdiel medzi šikmými a priamymi trieslovými kýlami:

 • Rovná čiara opúšťa brušnú dutinu strednou dutinou v slabinách. Leží viac mediálne ako spermatická šnúra, izolovaná z vaku. Hlavné anatomické vrstvy sú: koža, podkožné tkanivo, brušné svaly, aponeuróza šikmých svalov, priečna fascia. Hernálny vak sa skladá z dvoch vrstiev - priečnej fascie a pobrušnice.
 • Anatomické vrstvy šikmého tvaru sú: koža, podkožné tkanivo, vnútorná semenná fascia, povrchová fascia, aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha. Hernálny vak môže mať rôznu hrúbku. Ak patológia existuje dlhú dobu a na zmiernenie jej príznakov sa používa bandáž, môže sa vrece pevne spájkovať do brušných orgánov a spermatickej šnúry. Jej obsahom môžu byť všetky orgány okrem pečene..

Šikmé a priame trieslové prietrže sa líšia klinickými príznakmi. Rovná čiara má guľovitý tvar a je podlhovastá, v neskorších fázach sa stáva nepôvodnou a špirálovitou. Šikmá časť môže byť vrodená a priamo získaná.

Priama liečba ingínovej hernie

Na odstránenie brušných orgánov sa používajú iba radikálne metódy. Liečba priamej triesloviny prietrže zahŕňa chirurgický zákrok. Jeho hlavným cieľom je šiť prietržovú bránu a posilniť zadnú stenu trieslového kanála.

Ale ak existujú také kontraindikácie, ako sú: tehotenstvo, oslabený celkový stav tela alebo zápalové procesy, potom používam konzervatívnu liečbu. Jeho podstata spočíva v nosení špeciálnych obväzov, obmedzení fyzickej aktivity, sledovaní špeciálnej diéty a odstraňovaní priťahujúcich chorôb..

Ako podporná terapia sa používajú tradičné medicínske metódy. Takáto liečba môže zmierniť bolestivé príznaky a minimalizovať zápalové procesy v tele. Metódy, ako je lieková terapia, však nepomôžu korigovať vyčnievanie orgánov..

liečenie

Na liečenie kýlovej choroby sa používa niekoľko metód, z ktorých hlavná je chirurgická. Lieky sa predpisujú pred operáciou av pooperačnom období, aby sa predišlo komplikáciám. Samotná lieková terapia však nepomôže odstrániť patológiu. Príjem vitamínov a liekov, ktoré urýchľujú vývoj kolagénu spojivového tkaniva, nemôže zabrániť priechodu orgánov. Zvýšený príjem vitamínov v pooperačnom období je však veľmi užitočný, pretože zlepšuje kvalitu tkaniva jazvy a pôsobí ako prevencia recidívy..

Napriek tomu, že fyzická aktivita môže spôsobiť rozvoj choroby, špeciálne cvičenia sú vynikajúcim liekom a prevenciou herniového odchodu. Plávanie je jedným z najúčinnejších a schválených školení lekárov. Počas týchto cvičení sa posilňujú brušné svaly, čo vytvára pozitívny účinok. Okrem kúpania môžete využiť aj mierny aerobik, chôdzu, jazdu na bicykli.

Alternatívne zaobchádzanie

Spolu s konzervatívnymi metódami liečby je obľúbená aj alternatívna medicína. Alternatívna liečba pomáha minimalizovať bolestivé príznaky a zlepšuje účinnosť hlavnej liečby.

 • Aby ste odstránili bolesť, opláchnite bolesť v studenej vode a octe. Ak existujú záchvaty nevoľnosti, odporúča sa prehltnúť kúsok ľadu, ľad môže byť aplikovaný na prietrž.
 • Vezmite pár lyžíc úzkospenohnedých kvetov chrípky a naplňte ich 500 ml vody. 2 šálky denne.
 • 2 polievkové lyžice dubovej kôry zalejeme vriacou vodou a necháme 20 - 30 minút variť. Namočte obväz z bavlnenej gázy do infúzie a na boľavé miesto aplikujte stlačenie po dobu 30 minút.
 • Zoberte nakladanú kapustu a pripravte obklad z obväzu zloženého do niekoľkých vrstiev. Prostriedky na aplikáciu na postihnuté miesto.
 • Ďalšou bežnou liečbou pri slabinovej prietrži je masť z bravčového tuku. Vezmite 500 g tuku a rozpustite ho vo vodnom kúpeli. Zahrejte sklenenú nádobu a do nej nalejte tuk. Nalejte ocot a jedno vajce do inej nádoby. Obsah plechoviek premiešajte a uložte na tmavé, chladné miesto na 7-10 dní. Zohrejte nádobu vo vodnom kúpeli, pridajte 2 prepelica a lyžicu jazvečieho tuku. Masť musí byť dobre premiešaná, nanesená na servítku, položená na boľavé miesto tela a upevnená obväzom. Kompresor sa udržuje 2 až 3 hodiny a masť sa uchováva v chladničke.

Bylinné ošetrenie

Rôzne metódy liečby priamej ingvinálnej prietrže môžu účinne eliminovať bolesť a znižovať nepohodlie. Bylinné ošetrenie je obzvlášť populárne. Dekorácie a infúzie sa ľahko pripravujú a ich terapeutický účinok sa objaví ihneď po aplikácii.

 • Nalejte vriacu vodu na jednu lyžicu suchých listov ďateliny a nechajte ju uvariť jednu hodinu. Infúzia sa má filtrovať a užívať 1/3 šálky pred každým jedlom.
 • Zázvorový čaj, vypitý na lačný žalúdok, zmierňuje bolestivé príznaky. Vezmite čerstvý koreň zázvoru, nakrájajte ho na strúhadlo alebo nakrájajte na malé kúsky. Nalejte vrúcu vodu na koreň a nechajte ho variť 10-20 minút. Do výslednej infúzie môžete pridať lyžicu medu, škorice a citrónu.
 • Mincovňa má protizápalové a analgetické vlastnosti. Do čajov a akýchkoľvek jedál sa odporúča pridať čerstvú alebo sušenú mätu. Ale ak má pacient poruchu spôsobenú prítomnosťou krvných zrazenín, pred použitím tohto nástroja by ste sa mali poradiť s lekárom.

homeopatie

Jednou z alternatívnych možností liečby prietrže v ingvinálnej oblasti je homeopatia. Zoberme si hlavné lieky predpísané na liečbu chorôb.

 • Alumina - pomáha zbaviť sa zápchy spôsobenej poruchami čriev. Účinný na koliku v bruchu, svalovú slabosť pobrušnice a dyspeptické poruchy.
 • Calcarea carbonica - používa sa pri prietrži spôsobenej obezitou. V tomto prípade môže byť príznakom poruchy zvýšenie lymfatických uzlín v panvovej oblasti.
 • Lykopodium - pomáha liečiť pravostrannú tříslovnú prietrž.
 • Nux vomica - odstraňuje chronickú zápchu a akékoľvek ďalšie poruchy stolice. Droga je predpísaná na poruchy trávenia, na žalúdočné ťažkosti počas jedla alebo po jedle, ktoré trpí horkosťou.
 • Fosfor - používa sa na vylučovanie orgánov spôsobené silným kašľom v dôsledku chronických zápalových ochorení priedušiek alebo hrtanu.

Aby bola homeopatická liečba účinná a bezpečná, homeopatický lekár musí lieky predpísať.

Chirurgické ošetrenie

Hlavnou metódou eliminácie prolapsu vnútorných orgánov je chirurgický zákrok. Chirurgická liečba zahŕňa plastický trieslový kanálik a obnovenie normálneho umiestnenia orgánov. Na tento účel sa môže použiť kýlová oprava, laparoskopia alebo endoskopická metóda. Zvážte hlavné fázy operácie:

 • V prvej fáze sa vytvorí prístup k prietrži. V oblasti slabín sa urobí rez a rozreže sa aponeuróza vonkajšieho šikmého svalu brucha. Horná chlopňa tkanív je oddelená od vnútorných priečnych a šikmých svalov, čím sa odkrýva slabina trieslového väzu..
 • V druhej fáze je herniálny vak izolovaný a úplne odstránený.
 • Inguinálny prsteň sa šije na normálnu veľkosť 0,6 až 0,8 cm.
 • Vykonáva sa plastický ingvinálny kanál.

Laparoskopická chirurgia sa vykonáva v celkovej anestézii. V bruchu sa robia malé rezy, do ktorých sa vkladajú špeciálne chirurgické manipulátory. Na vizualizáciu postupu sa do brušnej dutiny vstrekuje špeciálny plyn, ktorý sa na konci prečerpáva. Odstránením prietrže lekár uvoľní vak z jeho obsahu a spevní steny pomocou špeciálnej sieťky. To bráni rozvoju patológie a rozširuje sa na trieslovinový kanál. Mriežka je vyrobená z hypoalergénnej látky, ktorá nespôsobuje zápalové reakcie. Po chirurgickom zákroku sa šijú defekty svalového tkaniva a chirurgické pomôcky sa odstránia. Rezy kože sa uzavrú jednoduchými stehmi a náplasťou. Tento typ operácie minimalizuje poškodenie, pretože nie je dôvod na použitie rezu so širokou dutinou, ktorý zväčšuje povrch rany.

prevencia

Obdobie rehabilitácie po liečbe priamej formy pri ingvinálnej kýle je dlhý proces. Cieľom prevencie je posilnenie svalového korzetu a odstránenie faktorov, ktoré spôsobujú zvýšenie intraperitoneálneho tlaku. Pacientovi sú predpísané terapeutické cvičenia, vyvážená strava a obväz.

Existuje množstvo preventívnych opatrení, ktoré bránia relapsu patológie:

 • Keď sa objavia prvé príznaky choroby, odporúča sa nosiť ingvinálny obväz.
 • Včasné odstránenie zápchy, chronického kašľa a chorôb vnútorných orgánov.
 • Výživa, používanie vitamínových prípravkov.
 • Obmedzte fyzickú aktivitu a vzpieranie.

Kombinácia všetkých vyššie uvedených faktorov vám umožňuje urýchliť proces obnovy, zabrániť komplikáciám a relapsom.

predpoveď

Riziko komplikácií a prognóza ochorenia závisia od mnohých faktorov. Po prvé, ide o včasnú žiadosť o lekársku pomoc a správnu diagnostiku choroby. Prognóza je spravidla priaznivá. Pri použití natiahnutej hernioplastiky však existuje riziko relapsu. Okrem toho pri liečbe nezvratnej prietrže existuje riziko porušenia predpisov, čo výrazne zhoršuje prognózu.

Priama inguinálna hernia je získaná patológia, ktorej účinnosť eliminácie do značnej miery závisí od včasnej diagnostiky a správnej liečby. Výsledok liečby, to znamená prognóza, ovplyvňuje vek pacienta, prítomnosť sprievodných ochorení, komplikácie a individuálne vlastnosti tela pacienta..

Inguinálna kýla

Čo je to trieslová prietrž?

Inguinálna hernia sa vyskytuje, keď obsah brušnej dutiny - najčastejšie veľké omentum alebo časť tenkého čreva - vystupuje z brucha cez slabé miesto v dolnej brušnej stene. Brucho je oblasť medzi hrudníkom a boky. Oblasť dolnej brušnej steny sa tiež nazýva trieslovina alebo trieslovina..

Dva typy tříslovnej kýly

 • šikmá inguinálna prietrž, ktorá je spôsobená chybou v brušnej stene, ktorá je vrodená alebo prítomná pri narodení
 • priame trieslové kýly, ktoré sa zvyčajne vyskytujú iba u dospelých mužov a sú spôsobené slabosťou svalov brušnej steny, ktorá sa časom vyvíja

Intuinálna hernia sa vyskytuje v trieslovom kanáli v oblasti slabín.

Čo je to slabinový kanál?

Inguinálny kanál je priechod cez brušnú stenu. Ľudia majú dva trieslové kanály - jeden na každej strane dolného brucha. U mužov spermatické šnúry prechádzajú inguinálnymi kanálmi a spájajú sa s semenníkmi v miešku. Spermatická šnúra obsahuje krvné cievy, nervy a kanálik nazývaný spermatická šnúra, ktorá prenáša spermie z semenníkov na penis. U žien prechádzajú guľaté vazy, ktoré podporujú maternicu, cez trieslovinové kanáliky..

Čo spôsobuje slabiny prietrže?

Príčina slabinovej prietrže závisí od typu slabinovej prietrže..

Šikmá prierezová prietrž. Porucha v brušnej stene, ktorá je prítomná pri narodení, spôsobuje šikmú tříslovú prietrž.

V priebehu vývoja plodu sa v lone vytvára sliznica brušnej dutiny, ktorá siaha do trieslového kanálika. U mužov zostupuje spermatická šnúra a semenníky z vnútornej strany brušnej dutiny a cez brušnú membránu do mieška cez trieslovinový kanál. Potom sa sliznica brucha obvykle uzatvára od vstupu do trieslovinového kanálika niekoľko týždňov pred alebo po narodení. U žien nevylučujú vaječníky zvnútra brušnej dutiny a sliznica brušnej dutiny sa obvykle uzatvára pár mesiacov pred pôrodom..

Niekedy sa sliznica brucha nezatvorí správne a zanecháva v brušnej stene dieru v hornej časti trieslového kanálika dieru. Týmto otvorom môže tuk alebo časť tenkého čreva vniknúť do trieslového kanálika, čo spôsobuje prietrž. U žien môžu vaječníky tiež vkĺznuť do trieslovinového kanálika a spôsobiť prietrž.

Šikmé prietrže sú najbežnejším typom slabinovej prietrže. Šikmé brušné prietrže sa môžu vyskytnúť u 2 - 3% detí mužov. sú však oveľa menej časté u dievčat, vyskytujú sa u menej ako 1 percenta.

Priama trieslová prietrž. Priame trieslové kýly sa zvyčajne vyskytujú iba u dospelých mužov, pretože starnutie a stres alebo napätie oslabujú brušné svaly okolo trieslového kanála. Predchádzajúca operácia dolného brucha môže tiež oslabiť brušné svaly.

U žien je tento typ slabinovej kýly zriedkavý. U žien pôsobí široký väz maternice ako ďalšia bariéra za svalovú vrstvu v dolnej časti brušnej steny. Široký väz maternice je list tkaniva, ktorý podporuje maternicu a iné reprodukčné orgány.

Kto sa často vyvinie slabinová prietrž?

U mužov sa inguinálne kýly vyvíjajú oveľa častejšie ako u žien. Približne 25 percent mužov a približne 2 percentá žien sa počas života vyvinú v ingvinálnej hernii. Niektorí ľudia s ingvinálnou prietržou na jednej strane budú mať alebo sa u nich vyvinie prietrž na druhej strane..

Ľudia všetkých vekových skupín sa môžu vyvinúť slabiny prietrže.

Môžu sa však objaviť neskôr v živote. U predčasne narodených detí je väčšia pravdepodobnosť, že sa u nich vyvinie šikmá brušná prietrž. Priama kýla, ktorá sa zvyčajne vyskytuje iba u dospelých mužov, sa vyskytuje oveľa častejšie u mužov starších ako 40 rokov, pretože svaly brušnej steny s vekom oslabujú..

Ľudia s rodinnou anamnézou tříslovínovej kýly sa s väčšou pravdepodobnosťou vyvinú pri čeľade kýly. Štúdie tiež ukazujú, že ľudia, ktorí fajčia, majú zvýšené riziko slabinovej kýly..

Aké sú príznaky a príznaky slabinovej prietrže?

Prvým príznakom slabinovej prietrže je mierny výstupok na jednej alebo menej často na obidvoch stranách slabín - oblasť tesne nad záhybom slabiny medzi dolným bruchom a stehnom. Vypukliny sa môžu časom zväčšovať a zvyčajne vymiznú, keď si človek ľahne.

Môžu obsahovať ďalšie príznaky a príznaky

 • nepohodlie alebo bolesť v slabinách - najmä pri napätí, dvíhaní, kašľaní alebo fyzickej námahe - ktorá sa počas odpočinku zlepšuje
 • pocity, ako sú slabosť, ťažkosť, pálenie alebo bolesť slabín
 • opuchnuté alebo zväčšené miešok u mužov alebo chlapcov

Šikmé a priame trieslové kýly môžu vkĺznuť do brušnej dutiny a vystupovať z nej do trieslovinového kanálika. Lekár ich môže ľahkou masážou presunúť späť do žalúdka..

Aké sú komplikácie slabinovej prietrže?

Inguinálne kýly môžu spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • Invalidita. K nezvratnej prietrži dôjde, keď sa časť tuku alebo tenkého čreva zvnútra brucha uviazne v slabinách alebo v miešku a nemôže sa vrátiť do brušnej dutiny. Zdravotnícky pracovník nemôže prietržovať prietrž späť do brucha.
 • Porušenie. Ak sa neredukovateľná kýla nelieči, môže byť obtiažne prísun krvi do tenkého čreva, čo môže spôsobiť „stlačenie“ tenkého čreva. Tento nedostatok krvi je núdzový a môže viesť k smrti časti čreva..

Vyhľadajte okamžité riešenie.?!

Ľudia so symptómami ireverzibilnej alebo uškrtenej prietrže by mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Obmedzená prietrž je stav ohrozujúci život. Medzi príznaky nenapraviteľnej alebo obmedzenej prietrže patrí

 • vydutá bolesť a bolesť pri vyšetrení
 • náhla bolesť, ktorá sa rýchlo zhoršuje a nezmizne
 • nedochádza k úniku stolice ani plynu
 • nevoľnosť a zvracanie
 • horúčka

Ako sa diagnostikuje ingvinická prietrž??

Lekár diagnostikuje prieduškovú prietrž skúmaním:

 • anamnéza a rodinná anamnéza
 • vykonanie fyzickej skúšky
 • ďalšie diagnostické metódy vrátane röntgenového a brušného ultrazvuku

Lekárska a rodinná anamnéza. Anamnéza a rodinná anamnéza môžu pomôcť vášmu lekárovi diagnostikovať ingvinálnu prietrž. Symptómy, ktoré pacient opisuje, sú často príznakmi slabinovej prietrže.

Fyzikálne vyšetrenie. Fyzikálne vyšetrenie môže pomôcť diagnostikovať slabinovú prietrž. Počas lekárskeho vyšetrenia zdravotnícky pracovník obvykle vyšetruje telo pacienta. Lekár môže požiadať pacienta, aby vstal a zakašľal alebo namáhal, aby mohol po vstupe do slabín alebo mieška pocítiť vydutie spôsobené prietržou. Lekár sa môže opatrne pokúsiť nastaviť prietrž späť do správnej polohy v bruchu..

Vizuálne testy. Chirurg obvykle na diagnostikovanie trieslovej kýly nepoužije zobrazovacie testy vrátane röntgenového žiarenia, pokiaľ:

 • sa snaží diagnostikovať náraz alebo známky upchatia čriev
 • počas fyzického vyšetrenia sa nemôže cítiť bledá prietrž, najmä u pacientov s nadváhou
 • nie je jasné, či kýla alebo iný stav spôsobuje opuch slabín alebo iné príznaky

Vizualizáciu na klinike vykonávajú špeciálne vyškolení odborníci.

Rádiológ - lekár, ktorý sa špecializuje na lekárske zobrazovanie - interpretuje obrázky. Pacient zvyčajne nepotrebuje anestéziu.

Testy môžu zahŕňať:

 • X-ray brušnej dutiny. Röntgenové žiarenie je obraz zaznamenaný na filme alebo na počítači pomocou malého množstva žiarenia. Počas expozície pacient leží na stole alebo stojane. Technik inštaluje röntgenový prístroj do brušnej dutiny. Pacient bude zadržiavať dych, kým technik nasníma obrázok tak, aby obraz nebol rozmazaný. Technik môže pacienta požiadať o premiestnenie ďalších záberov..
 • Skenovanie pomocou počítačovej tomografie (CT). CT skenovanie využíva na vytváranie obrázkov kombináciu röntgenových lúčov a počítačovej technológie. Pri počítačovej tomografii môže technik poskytnúť pacientovi roztok na pitie a injekciu špeciálneho farbiva nazývaného kontrastná látka. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti injikuje kontrastnú látku do žily a injekcia spôsobí, že sa pacient po dobu jednej alebo dvoch minút cíti teplo. Kontrastná látka umožňuje lekárovi vidieť krvné cievy a prietok krvi v röntgenových lúčoch. CT sken vyžaduje, aby pacient ležal na stole, ktorý sa posúva do zariadenia vo forme tunela, kde technik sníma röntgenové lúče. Poskytovateľ zdravotnej starostlivosti môže deťom dať sedatívum, aby im pomohol zaspať počas testu..
 • Ultrazvuk brucha. Ultrazvuk používa zariadenie nazývané menič, ktorý súčasne vytvára a prijíma bezpečné, bezbolestné zvukové vlny z orgánov, aby získal obraz o ich štruktúre.

Ako sa lieči slabá prietrž??

Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže je jedinou možnosťou liečby pri slabinových prietržiach, ktoré môžu zabrániť neredukovateľnosti alebo porušeniu. Lekári odporúčajú chirurgický zákrok pre väčšinu ľudí s trieslovými kýlami, najmä pre ľudí s kýlami, ktoré spôsobujú príznaky. Štúdie ukazujú, že muži s kýlami, ktoré spôsobujú malé alebo žiadne príznaky, môžu bezpečne oddialiť operáciu, kým sa príznaky nezvýšia. Muži, ktorí oddialia operáciu, by mali sledovať svoje príznaky a pravidelne navštevovať lekára. Poskytovatelia zdravotnej starostlivosti zvyčajne odporúčajú operáciu dojčiat a detí, aby sa zabránilo ich nenapraviteľnosti. Pri nezvratných alebo obmedzených kýlachch je nutná urgentná alebo núdzová operácia.

Všeobecný chirurg - lekár špecializujúci sa na brušnú chirurgiu, vykonáva prietrž prietrže v nemocnici alebo chirurgickom centre. Čas zotavenia sa líši v závislosti od veľkosti prietrže, použitej techniky, ako aj od veku a stavu ľudského zdravia.

Operácia prietrže sa nazýva hernioplastika. Dva hlavné typy operácií:

 • Hernioplastika podľa Lichtenštajnska. Počas operácie s otvorenou prietržou sa pacient podrobuje lokálnej anestézii v bruchu sedáciou. Niektorí pacienti však môžu mať:
  • sedácia blokády miechy, pri ktorej lekár vstrekuje anestetiká okolo miechových nervov, čím telo znecitlivuje spodnú časť chrbta
  • celková anestézia
 • Chirurg urobí rez v slabine, posúva prietrž späť do brušnej dutiny a posilňuje brušnú stenu pomocou švov. Chirurg tiež obvykle zosilňuje slabú oblasť syntetickým pletivom, aby poskytol ďalšiu podporu..
 • Odstránenie laparoskopickej prietrže. Chirurg vykonáva laparoskopickú prietrž hernie u pacienta v celkovej anestézii. Chirurg robí niekoľko malých centimetrových rezov v dolnej časti brucha a vkladá laparoskop - tenkú trubicu s pripojenou malou videokamerou. Kamera odošle zväčšený obrázok zvnútra tela na videomonitor, ktorý chirurgovi poskytne podrobný obraz kýly a okolitých tkanív. Pri sledovaní monitora chirurg obnovuje prietrž pomocou syntetického pletiva.

Ľudia, ktorí podstúpia laparoskopickú prietrž hernie, majú zvyčajne kratšiu dobu zotavenia ako tí, ktorí mali odstránenú prietrž. Chirurg však môže určiť, že laparoskopia nie je najlepšou možnosťou, ak je prietrž veľká alebo ak osoba už podstúpila operáciu panvy..

Väčšina dospelých pociťuje nepríjemné pocity a potrebuje lieky proti bolesti po liečbe otvorenej prietrže alebo laparoskopickej prietrže. Intenzívna aktivita a vzpieranie sú obmedzené na niekoľko týždňov. Dojčatá a deti tiež pociťujú určité nepohodlie; zvyčajne však obnovia normálne činnosti po niekoľkých dňoch.

Operácia na úpravu slabiny prietrže je úplne bezpečná a komplikácie sú zriedkavé. Ľudia by mali kontaktovať svojho lekára, ak sa vyskytne ktorýkoľvek z nasledujúcich príznakov:

 • začervenanie alebo odtok z rezu
 • horúčka
 • krvácanie z rezu
 • bolesť, ktorá nie je zmiernená liekmi alebo bolesť, ktorá sa náhle zhorší

Možné dlhodobé komplikácie zahŕňajú:

 • dlhodobá bolesť slabín
 • recidíva prietrže vyžadujúca opakovaný chirurgický zákrok
 • poškodenie nervov v blízkosti prietrže

Ako sa dá predísť slabým herniam?

Ľudia nemôžu zabrániť slabosti v brušnej stene, ktorá spôsobuje šikmé trieslové kýly. Ľudia však môžu zabrániť priamemu ingvinálnemu kýlu udržiavaním zdravej hmotnosti a nefajčením..

Ľudia môžu zabrániť zhoršovaniu priľahlosti pri slabinách alebo predchádzať opätovnému výskytu slabinových prietrží po operácii.

 • vyhnúť sa vzpieraniu
 • pri zdvíhaní predmetov používajte nohy, nie späť
 • predchádzanie zápche a stresu pri pohybe čriev
 • udržiavanie zdravej hmotnosti
 • Nefajčiť

Strava a výživa

Vedci nezistili, že jedlo, strava a výživa zohrávajú úlohu pri výskyte slabínovej kýly. Osoba s trieslovinovou prietržou môže predchádzať symptómom jedením jedál s vysokým obsahom vlákniny. Čerstvé ovocie, zelenina a celé zrná majú vysoký obsah vlákniny a môžu pomôcť predchádzať zápche a napätiu, ktoré spôsobuje niektoré bolestivé príznaky prietrže..

Chirurg poskytne pokyny pre výživu, stravu a výživu po operácii pre ingvinálnu prietrž. Väčšina ľudí pije tekutiny a v deň operácie zje ľahkú stravu a nasledujúci deň obnoví svoju obvyklú stravu..

zhrnutie

V tomto článku sme skúmali definíciu a príznaky slabinovej prietrže..

U mužov sa inguinálne kýly vyvíjajú oveľa častejšie ako u žien.

Chirurgické odstránenie slabinovej prietrže je jedinou možnosťou liečby pri slabinách prietrže.

Ľudia môžu zabrániť chirurgickému zákroku pri slabých kýloch.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ultrazvukové vyšetrenie stavu mäkkých tkanív prednej brušnej steny umožňuje nielen identifikovať patológie a správne diagnostikovať, ale v niektorých prípadoch zachrániť aj život človeka.
Materiál pripravený pod vedenímKýla očných viečok - čo to je?
Kýla je pomerne častou chybou viečok. Kýla zväčšujú oči, vytvárajú tašky pod očami, starnú tvár a čo je najdôležitejšie, môžu prispievať k zhoršeniu zraku..
známkyCervikálna osteochondróza je veľmi časté ochorenie chrbtice, pri ktorom sa deformujú chrupavky medzistavcových platničiek.