loader

Hlavná

Hlava

Inguinálna kýla u dieťaťa

Intuinálna hernia u dieťaťa je slabým miestom vo svalovom tkanive v ingvinálnej oblasti, čo umožňuje vnútorným orgánom brucha ísť von. V tomto článku sa budeme snažiť zaoberať príčinami vzhľadu, liečebnými metódami, zistiť, aké komplikácie a vlastnosti vzniku a priebehu ochorenia môžu byť u chlapcov a dievčat..

Príčina slabinovej prietrže u chlapcov a dievčat.

U chlapcov je inguinálna hernia oveľa častejšia ako u dievčat a je spojená s tvorbou semenníkov, ktoré sa vyskytujú v dolnej časti obličiek počas embryonálneho vývoja. Po 6-7 mesiacoch tehotenstva zostupujú semenníky po zadnej stene brušnej dutiny a pred pôrodom zostupujú do mieška. V priebehu prolapsu semenníkov sa vytvára vnútorný trieslový kruh. Ak po narodení chlapca nie je ingvinálny prsteň dostatočne stlačený, dieťa vytvorí ingvinálnu prietrž.

U dievčat sa pri výhni maternice vytvára trieslová prietrž. Maternica sa u dievčat najskôr pripája k dvom väzom, ktoré následne spolu začnú rásť a vytvárajú peritoneum. Keď maternica spadne na svoje miesto, peritoneum sa nemusí uzavrieť a môže tvoriť proces v tvare vaku, ktorý sa vydúva.

Táto vada môže byť tak na jednej zo strán, ako aj na oboch, ľavá a pravá.

Inguinálna hernia je vrodená vada, ale môže sa objaviť, keď sa vnútorné otvorenie inguinálneho kanála stane pomerne veľkým..

Výsledkom je, že časť čreva padá do kanála. Môže sa to stať okamžite po narodení alebo postupne, ako dieťa rastie..

Ako rozpoznať slabinovú prietrž

Porucha je zistená rodičmi alebo ošetrujúcim lekárom počas rutinného vyšetrenia.

 1. Výčnelok v slabine. Formácia môže mať malé rozmery a celkom pôsobivá, ak niekoľko slučiek čreva spadne do trieslovej oblasti.
 2. Výstupok má okrúhly alebo oválny tvar.
 3. Pri zatlačení na tesnenie môžete počuť praskavý zvuk..
 4. Formácia je na dotyk mäkká, s miernym tlakom, prst sa nastaví bez toho, aby spôsobil bolesť dieťaťu, ak neexistujú žiadne komplikácie vo forme stlačenia. Po korekcii výčnelku hmatom môžete cítiť rozšírený vonkajší trieslový kruh.
 5. Patologické vystupovanie má tendenciu miznúť a znova sa objaviť, keď dieťa zmení polohu.
 6. S napätím, kričaním, plačom, smiechom sa výčnelok stáva zreteľnejším.

Potom, čo ste u dieťaťa nezávisle diagnostikovali ingvinovú prietrž, okamžite vyhľadajte lekára. Na objasnenie diagnózy vám budú pridelené nasledujúce postupy:

 1. Ultrazvuk brucha, panvy, trieslových kanálikov a mieška
 2. cystografii
 3. irrigografie

Deti trpiace chorobami uvedenými nižšie vyžadujú diferenciálnu diagnostiku:

 1. kvapkavé semenníky u chlapcov
 2. femorálna prietrž
 3. cysta vazy maternice u dievčat
 4. cysta spermií u chlapcov
 5. inguinálna lymfadenitída
 6. kryptorchidizmus u chlapcov

Komplikácie slabinovej prietrže u detí

Porušenie je najbežnejšou komplikáciou ingínovej prietrže. Črevá a u dievčat niekedy vaječník sa pri porušení porušujú prietržami a nedajú sa vrátiť späť do brušnej dutiny..

Takáto „neredukovateľná“ hernia je sprevádzaná bolesťou brucha, zápchou a zvracaním. Dieťa neustále plače a chová sa veľmi podráždene.

Závažnejšia komplikácia sa nazýva uškrtenie - ide o porušenie prietrže. Vyskytuje sa opuch črevnej steny, narušuje sa prietok krvi a rozvíja sa nekróza - komplikácia, ktorá predstavuje ohrozenie života.

Ak sa včasné ošetrenie nevykoná, poškodený orgán zomrie

U chlapcov sa táto komplikácia dá ľahšie určiť, pretože trieslovina sa zväčšuje a začervenáva, čím spôsobuje dieťaťu bolesť. Pretože prietrž je zrejmá iba vtedy, keď časť čreva vyčnieva cez prsteň, nie je pre chirurga ľahké nájsť ju..

Faktory, ktoré môžu spôsobiť porušenie:

 • energetické zaťaženie
 • kašeľ
 • nadúvanie
 • zápcha

Príznaky porušenia prietržovej prietrže u detí

 1. Bolesť v slabinách. Novonarodené deti plačú, pričom neustále stláčajú nohy na brucho.
 2. Výstupok je hustý, nedá sa narovnať, dieťa pociťuje bolesť pri pohmate.
 3. Nadúvanie, kolika, zadržiavanie stolice.
 4. Pri priestupkoch u chlapcov, v oblasti semenníkov a mieška, dochádza k nadmernému hromadeniu tekutín, podobne ako pri kvapkách.
 5. Opakované vracanie.
 6. Keď sa u dievčat uštipne trieslová prietrž, najčastejšie trpia vaječníky alebo vajcovody, môžu tieto orgány čiastočne alebo úplne vymrieť.

Liečba slabiny prietrže u detí

Vrodená slabinová prietrž sa u detí nelieči liekmi. Existujú rôzne obväzy, ale mnohí lekári v súčasnosti trvajú na prijatí mimoriadnych opatrení, aby sa predišlo nezvratným následkom. Jediná liečba je chirurgická. Ak môže pupočná kýla prejsť sama o sebe, potom priedušná kýla u dieťaťa nikdy neprejde.!

Počas operácie je inguinálny otvor šitý na normálnu veľkosť. To znamená, že od chirurga sa vyžaduje len šitie dvoch zväzkov. Operácia inguinálnej hernie sa spravidla uskutočňuje bez komplikácií a rizík, je pre deti dobre tolerovaná a netrvá dlhšie ako 30 minút..

Ak sa zistí hernia s ľavou stranou (alebo naopak), vyvstáva otázka skúmania druhej strany. Najpopulárnejšou výskumnou metódou je v poslednej dobe laparoskopická metóda. Počas štúdie sa pomocou malej dierky v brušnej dutine zavedie videokamera, pomocou ktorej sa vyšetrenie vykoná.

Našťastie komplikácie po odstránení slabinovej prietrže u detí sú mimoriadne zriedkavé. Tak ako pri každom chirurgickom zákroku, aj naďalej existuje mierne riziko krvácania alebo infekcie. Medzi špecifické komplikácie patrí recidíva, zhoršená dodávka semenníkov, poškodenie semenného kanálika.

Nedostatočné zaobchádzanie môže mať jeden z troch následkov:

 • šírenie prietrže
 • porušenie
 • uškrtenie

Inguinálna kýla nikdy sama nezmizne. V niektorých prípadoch sa komplikácie objavujú niekoľko dní po vzniku prietrže, v niektorých prípadoch v priebehu rokov.

Nie je možné predpovedať, ako rýchlo sa môže komplikácia vyvinúť. Je potrebné mať na pamäti: ak je prietrža zreteľne viditeľná, spôsobuje bolesť, pravdepodobnosť porušenia a uškrtenie je dosť vysoká..

V prípade porušenia a uškrtenia slabinovej prietrže u dieťaťa by sa malo toto vyšetrenie okamžite previezť do nemocnice. Oneskorenie môže mať vážne následky..

Operácia prietržnej hernie u dieťaťa

Inguinálna kýla u dieťaťa je pomerne vážnym problémom, ktorého riešenie by sa nemalo oneskoriť. Je lepšie byť v bezpečí, ihneď po vykonaní operácie, ako zničiť zdravie dieťaťa a rozhodnúť sa počkať, kým kýla neprejde sama o sebe.

Inguinálna hernia u dieťaťa: ako rozpoznať a či je potrebná operácia

Dobrý deň, milí rodičia. V tomto článku sa budeme zaoberať tým, čo je inguinálna hernia u detí. Dozviete sa, ako sa táto choroba prejavuje. Zistite, aké faktory ovplyvňujú jeho vývoj. Dozviete sa, ako je prietrž diagnostikovaná, rovnako ako sa zbavíte tohto ochorenia.

Definícia a klasifikácia

Inguinálna hernia je ochorenie, ktoré sa častejšie diagnostikuje u malých detí, najmä u chlapcov mladších ako tri roky. V širšom zmysle slova je touto chorobou únik určitých orgánov z pobrušnice do slabých oblastí brucha. Ak sa v šourku objaví prolaps, ingvinická prietrž sa stane ingvinálno-skolitou.

Podľa dotknutej oblasti existujú:

 • inguinálny - výstupok je v slabinách;
 • inguinal a scrotal - taška klesá do mieška. Môže sa vyskytnúť semenná alebo spermatická šnúra.

V mieste lokalizácie:

 • ľavostranné;
 • pravostranné;
 • bilaterálne.

Vzhľadom na výskyt sa delia na:

 • vrodené - sú výsledkom nedostatočne vyvinutej brušnej steny;
 • nadobudnuté - vznikajú, keď sa nadmerná sila aplikuje v čase, keď sú brušné svaly nedostatočne vyvinuté.

Ak je to možné, zníženie:

 • opraviteľné - ktoré sa niekedy objavia a nezávisle zmiznú;
 • nezmeniteľné - ktoré zavádzajú iba odborníci. V tomto prípade prebieha príliš veľa vzdelávania. Herniový vak sa spája s jeho obsahom, v dôsledku čoho sa táto formácia nemôže vrátiť do brušnej dutiny bez vynaloženia úsilia..

Na základe štrukturálnych vlastností.

 1. Priamo - tesne nad ohniskom. Stredná oblasť ingvinálneho kruhu sa stáva bránou prolapsu. Charakteristické je zničenie vnútornej steny kanála.
 2. Šikmé - hrboľ sa nachádza v blízkosti stydkých pyskov alebo semenníkov.
 3. Kombinovať. V tomto prípade existuje niekoľko vriec, medzi ktorými nie je spojenie. V tejto situácii sa môže súčasne vyvíjať priama aj šikmá prietrž..

príčiny

Tvorba inguinálnej prietrže ovplyvňujú dva typy faktorov:

Prvý z nich je možné zistiť u detí oboch pohlaví, zatiaľ čo druhý je diagnostikovaný hlavne u mladých chlapcov.

Pokiaľ ide o vrodené príčiny, je potrebné samostatne zvážiť situáciu každého pohlavia.

 1. U chlapcov je výskyt prietrže spôsobený tvorbou reprodukčných orgánov počas vývoja plodu. Spočiatku sú semenníky umiestnené v bruchu a po šiestom mesiaci postupne klesajú do mieška, po ktorom sa časť pobrušnice, ku ktorej boli pripojené, natiahne. Keď sa dieťa narodí, tento proces je už ukončený a všetky orgány na svojom mieste, diera, cez ktorú semenníky prechádzajú do mieška, sa oneskoria. Ak sa dieťa narodí predčasne, potom tento proces nemá čas na dokončenie, vzhľad ingvinálnej prietrže nie je neobvyklý. Celoročná kýla môže byť aj u novorodenca, ak sa počas tvorby reprodukčného systému vyskytnú patologické procesy, ktoré by mohli byť spôsobené chorobami matky, zneužívaním alkoholu alebo fajčením. V takejto situácii je slabé svalové tkanivo, orgány prenikajú do medzery, cez ktorú prechádza znižovanie semenníkov..

Ak diagnostikovaná kýla nepredstavuje nebezpečenstvo pre život omrvín, potom je chirurgický zákrok predpísaný po dosiahnutí veku šiestich mesiacov. Počas tohto obdobia je možné posilniť svaly pobrušnice a samovoľne pritiahnúť prietrž.

 1. Dievčatá majú v tomto prípade podobnú situáciu. Maternica sa pôvodne nachádza v bruchu, mierne nad miestom, kde bude v budúcnosti umiestnená. Keď sa znižuje v procese vývoja plodu, ťahá sa pozdĺž určitej časti pobrušnice a vytvára určitý druh záhybu. Ak ďalší vývoj pokračuje normálnym spôsobom, tento záhyb sa odstráni. Ak nie, potom sa vyvíja oslabenie svalov inguinálnej oblasti, čo sa prejavuje prolapsom vaječníkov, vajcovodov alebo čriev. Ak kýla nie je napravená v čase, v dospelosti sa môže skončiť prolapsom maternice počas tehotenstva..

Rozlišujú sa tieto faktory, ktoré ovplyvňujú tvorbu ingínovej kýly získanej povahy:

 • ostré nastavenie alebo strata hmotnosti, čo vedie k oslabeniu svalov nachádzajúcich sa v trieslovej oblasti;
 • prítomnosť nadmernej telesnej hmotnosti - tlak vnútorných orgánov sa aplikuje na spodné brucho, čoho výsledkom je, že svaly pri dlhodobom stresu nevydržia a vytvorí sa prietrž;
 • zdvíhať závažia;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • silný a častý kašeľ, ktorý je sprevádzaný tlakom na orgány a pri prítomnosti slabých svalu třísky sa vytvára prietrž;
 • predĺžený, nahnevaný plač;
 • trauma do brucha alebo chirurgický zákrok v tej istej oblasti;
 • častá zápcha - dieťa je v čase defekácie veľmi napäté, čo spôsobuje vážny tlak na spodnú časť pobrušnice;
 • vývoj zhubných alebo benígnych nádorov v oblasti slabín.

Získaná prietrž je oveľa nebezpečnejšia ako vrodená prietrž, pretože existuje zvýšené riziko zovretia.

symptomatológie

Zaznamenávajú sa časté znaky vyčnievania: zriedkavá bolesť po pohyboch, prípadne výskyt boľavých bolestí, pocit nepohodlia, ktorý u malých detí sprevádza závažná úzkosť, nálady a plač..

Pri absencii náležitej liečby sa môžu objaviť ďalšie príznaky:

 • neustále bolesti;
 • nadúvanie;
 • držanie kresla;
 • porušenie procesu močenia je možné.

Medzi miestne patrí výskyt vzdelávania v oblasti slabín, ktorý má tieto príznaky:

 • veľkosť - od malých, takmer nepostrehnuteľných, do 10 cm a viac;
 • tvar je elastický na dotyk;
 • tvar - guľatý alebo oválny;
 • keď zmeníte polohu tela, môže sa objaviť alebo zmiznúť;
 • zväčšuje sa veľkosť v čase brušného napätia, napríklad keď dieťa kýcha, kričí alebo kašle;
 • zvuk „kňučania“ alebo „vrčania“ môže naznačovať, že črevo vstupuje do brušnej dutiny.

Skutočnosť, že môj syn mal prietrž, som začala hádať podľa vzhľadu výbežku v oblasti trieslovín. Obzvlášť často sa objavilo, keď dieťa začalo plakať alebo kašeľ, to znamená namáhať brucho. Súčasne bol výčnelok bezbolestný. Ale akonáhle kýla spôsobila dieťaťu silnú bolesť a slzy.

diagnostika

Tento stav môže byť diagnostikovaný pri nasledujúcom vyšetrení chirurgom alebo pediatrom. Doma môžu rodičia predpokladať prítomnosť prietrže. Konečná diagnóza je stanovená chirurgom.

 1. Špecialista bude určite špecifikovať, kedy bol zaznamenaný prvý výčnelok, čo sa stalo predtým, bol tam syndróm bolesti.
 2. Potom skúma hmatateľnú slabinu.
 3. Vyhodnocuje sa všeobecný stav, kontroluje sa, ako výrazná je prietrž pri fyzickej námahe av pokojnom stave..
 4. Lekár môže stlačiť hrču, aby určil jej bolesť. Môžu sa predpísať ďalšie diagnostiky:
 • Röntgen s kontrastom;
 • Ultrazvuk inguinálnej oblasti;
 • diafaloskopia, ktorá sa vykonáva v miešku, aby sa vylúčila kvapka semenníka.

Na vylúčenie podobných chorôb môžu byť predpísané ďalšie štúdie. Existuje mnoho patológií, ktoré sa podobajú vzhľadu ako pri slabinovej prietrži:

 • výfukové semeno stúpajúce po kanáli môže vydávať vydutie v trieslovej oblasti;
 • vzájomne prepojené hydrocelé - vydutie v miešku nie je tvorené vyčnievajúcim tkanivom, ale tekutinou;
 • femorálna prietrž - vydutie umiestnené v hornej časti stehna, mierne nižšie ako slabina;
 • zápal trieslových lymfatických uzlín;
 • nádorové formácie.

Možné komplikácie

 1. Pri absencii včasnej diagnózy sa môže prietrž uviaznuť, a tým vyvolať nepredvídateľnú, skôr nebezpečnú komplikáciu. Stláčajú sa orgány, ktoré spadli do vrecka ingvinálneho kanála. V komprimovanom obsahu dochádza k porušeniu obehového systému, čo rýchlo vedie k nekróze tkaniva. Pretože črevo vyžaduje neustály prísun čerstvej krvi obohatenej kyslíkom, narušenie normálneho procesu krvného obehu sa končí smrťou orgánu a vznikom život ohrozujúceho syndrómu intoxikácie..

Klinický obraz s porušením

 • zvýšenie vydutia, opuchu;
 • neznesiteľná bolesť v mieste, kde k porušeniu došlo;
 • ak má dieťa jeden rok a takéto dieťa nemôže vysvetliť, čo ho trápi, rodičia si môžu všimnúť, že nohy sú pritlačené k žalúdku. To isté platí pre deti. Existujú bohaté slzy.

Ďalej môže dôjsť k opakovaným zvracaním bez toho, aby sa podnikli nejaké kroky, môže sa vyskytnúť prímes žlče a zápach výkalov. Toto je prejav intoxikácie..

 1. Akútna črevná obštrukcia sprevádzaná kŕčovými bolesťami. U detí je to veľmi zriedkavé. Charakteristická je kombinácia hernie s ďalším ochorením ovplyvňujúcim zažívací trakt (znížená peristaltika). Medzi príznaky črevnej obštrukcie patrí:
 • silná bolesť;
 • nadmerná tvorba plynu bez vypúšťania plynu;
 • nevoľnosť;
 • nedostatok stolice;
 • zvracanie
 • dieťa stráca chuť do jedla;
 • dieťa zbledne.
 1. Výskyt krvácania z čreva nie je vylúčený. Ak sa nevykonajú žiadne ďalšie kroky, teplota sa rýchlo zvýši, postupom času dôjde k dehydratácii, začne sa kŕče a mdloby. Smrť dieťaťa môže nastať druhý deň.

terapia

V zriedkavých prípadoch sa liečba môže uskutočňovať konzervatívnou metódou zameranou na posilnenie svalov brušnej steny. Je to hlavne chirurgické riešenie problému..

Ak chirurg zistí, že prietrž je liečiteľná a v súčasnosti existujú kontraindikácie pre chirurgický zákrok, predpíše sa konzervatívna terapia (masáž, obvaz, špeciálna gymnastika). Ak sa jej nepodarí, operácii sa nevyhneme.

Operácia sa vykonáva dieťaťu až po dosiahnutí šiestich mesiacov veku. Hernioplastika sa vykonáva - jednoduchý zákrok, ktorý trvá maximálne pol hodiny, sa vykonáva v celkovej anestézii. Sú možné dve možnosti:

 • otvorené - uskutoční sa pitva tkanív v vyčnievajúcej oblasti, získa sa otvorený prístup k herniálnemu vaku, zníži sa vypadnutie orgánu, odstráni sa hernálny vak, uskutoční sa prešívanie medzery;
 • zatvorené, nazývané aj laparoskopia - v oblasti trieslovín sa vykonávajú malé vpichy, do ktorých sa vkladá špeciálne vybavenie, vykonávajú sa lekárske výkony.

Druhá metóda je obľúbenejšia, v zriedkavých prípadoch komplikácie, na tele dieťaťa zostávajú malé jazvy.

Môj syn mal otvorenú operáciu, nikto neponúkal laparoskopiu. Asi pred 10 rokmi táto metóda ešte nebola praktizovaná v našej nemocnici..

Pooperačné obdobie

V závislosti od typu chirurgického zákroku, celkového stavu dieťaťa a jeho veku môže byť doba zotavenia od jedného týždňa do jedného mesiaca. Po otvorenej operácii je odstránenie stehov naplánované na týždeň, ak sa nepoužívajú absorpčné stehy. V prípade bolesti sa predpisujú analgetiká, najmä paracetamol, panadol alebo ibuprofén..

Deti dobre tolerujú chirurgický zákrok a často majú priaznivú prognózu. S cieľom vylúčiť možné komplikácie je však potrebné dodržiavať určité pravidlá:

 • vylúčenie zo stravy výrobkov, ktoré spôsobujú tvorbu plynu (strukoviny, jablká, kapusta), ako aj zápcha (údené mäso, mastné mäso, silný čaj);
 • je dôležité obohatiť stravu o potraviny bohaté na vlákninu;
 • ak je dieťa dojčené, matka by sa mala riadiť stravou;
 • odporúča sa nosiť obväz;
 • je mimoriadne dôležité chrániť dieťa pred nadmernou fyzickou námahou;
 • musíte sa ubezpečiť, že arašidový plač neplaká, bráni dlhému kriku - môže to spôsobiť recidívu;
 • rehabilitačné obdobie by malo byť sprevádzané špecializovanými cvičeniami zameranými na posilnenie brušnej steny, ako aj dychovými cvičeniami. Tento postup je však vhodný iba pre staršie deti..

Môjmu synovi bola diagnostikovaná pravostranná tříslová kýla asi rok. Vykonajte operáciu. Mesiac potom bola detegovaná ľavostranná prietrž, bol predpísaný ďalší chirurgický zákrok (nie okamžite, pretože čas po anestézii mal uplynúť). Po druhej operácii, o mesiac neskôr, lekár opäť odhalil pravostrannú tříslovnú kýlu. Musela byť tiež operovaná. To napriek skutočnosti, že v pooperačnom období boli dodržané všetky odporúčania. Našťastie sa tento problém v budúcnosti nepozoroval..

Teraz viete, aké sú príznaky slabinovej prietrže. Ako vidíte, táto choroba je veľmi nebezpečná a môže mať vážne následky. Preto pri najmenšom podozrení nelimikujte sami seba, okamžite vyhľadajte lekára. Ak je jedinou možnosťou chirurgický zákrok, súhlaste s tým.

Ako liečiť slabinovú prietrž u chlapca

Pri inguinálnych herniách u detí vystupujú vnútorné orgány z brušnej dutiny do podkožnej vrstvy prostredníctvom defektov v ingvinálnom kanáli. Keď herniálny vak u chlapcov upadne do mieška, vytvorí sa bradavková hernia.

Oveľa menej často sa u dieťaťa chlapca narodeného včas narodí inguinálna hernia ako u predčasne narodeného dieťaťa. U dievčat nie je to tak často, že sa v slabinách vyskytujú herniové hrbole ako u chlapcov. Pravostranné formácie u chlapcov sa vyvíjajú v 50% prípadov kýly, bilaterálne - v 10%. Dievčatá trpia hlavne bilaterálnymi kýlami.

Súvisiace ochorenia

Inguinálne hernie postihujú najmä deti s abnormálnym vývojom spojivového tkaniva a prítomnosťou genetických chorôb. Herniové výčnelky v slabinách sa dajú kombinovať s inými brušnými herniami. Sprevádzajú ich rôzne vrodené chyby..

Vyvíjajú sa na pozadí:

 • dysplázia bedra;
 • dislokácia stehna;
 • choroby nervového systému, vrátane spinálne lézie (posuny medzistavcových platničiek, tvorba degeneratívnych deštruktívnych zmien v inertných a chrupavkových tkanivách).

príčiny

U chlapcov narodených s trieslovinou prietrže sa jeden alebo iný člen rodiny podrobil chirurgickému zákroku s cieľom odstrániť ju.

Lekári sa domnievajú, že nie je zdedená predispozícia k patológii, ale faktory, ktoré ju spôsobujú: vrodené poruchy štruktúr spojivového tkaniva.

Po 10 až 12 týždňoch sa vaginálny proces u embrya začína vyvíjať. Na tom pohlavné orgány detí zostúpia na určené miesto. Varlata tvoria hlboko v brušnej dutine. Začnú klesať do šourku začiatkom 9. mesiaca tehotenstva. Hneď ako dôjde k poklesu genitálií, vaginálny proces sa začne liečiť.

Ak semenník neklesol na koniec, nezabral svoje miesto alebo ak fúzia vaginálneho procesu prešla s patologickými poruchami, existuje riziko:

 • kvapka semenníka a mieška;
 • cystické formácie na spermatickej šnúre;
 • herniálny výčnelok v slabinách (v tomto prípade sú segmenty omentum a čreva vtiahnuté do herniálneho vaku).

Kýla v slabinách je tvorená:

 • herniálne brány tvorené z trieslovinového kruhu;
 • hernálny vak pochádzajúci z tkanív vaginálneho procesu, za ktorým prechádza spermatická šnúra.

Faktory, ktoré vedú k hernii po narodení dieťaťa:

 • trauma do brušnej steny;
 • nadváhou;
 • mechanické prepätia vyplývajúce z plaču a plaču;
 • pooperačné jazvy;
 • ťažkosti s močením.

symptomatológie

Príznaky patológie u detí sa prejavujú stavmi spôsobenými zvýšeným intrakavitárnym tlakom. Hrudný výčnelok v slabine sa zvyšuje, keď dieťa plače, kričí, kmene, kmene. Deti sa niekedy sťažujú na:

 • pocit pálenia;
 • bolesť v trieslovine;
 • nadúvanie;
 • zápcha.

Hrudná hmota je elastická a mäkká. Po stlačení sa ľahko nastaví a zaujme svoju prirodzenú polohu.

V okamihu prehmatania sa objaví dunenie. Ak je časť čreva napnutá v herniálnom vaku, zvuk je hlasnejší. Pri úprave nevydaného vzdelania dieťa nepociťuje bolesť a nepohodlie.

diagnostika

Diagnóza je založená na opise problému dieťaťa a rodičov, vizuálnych prejavoch tvorby prietrže v slabinách. Pri vyšetrení, palpácii a auskultácii nájde lekár prietrž len pri pravej slabine alebo súčasne v oboch slabinách. Prietrž sa vyskytuje u detí vo veku 5 - 8 rokov a bezprostredne po narodení dieťaťa.

 • krvné a močové testy;
 • ultrazvukové vyšetrenie (ultrazvuk určuje, ktoré orgány sú v herniálnom vaku).

Choroba sa odlišuje od iných patológií:

 • kvapka semenníkov (miešok je opuchnutý, zväčšujúci sa v čase plaču a kriku);
 • spermatická šnúra s cystami.

komplikácie

Nebezpečná komplikácia je prišívaná kýla. Stlačenie trieslovej prietrže u novorodencov vedie k poruchám krvného obehu. Dodávanie živín do zovretých orgánov je čiastočne alebo úplne zastavené.

Nedostatok alebo nedostatok výživy prispieva k nekróze tkaniva. Mŕtve tkanivo spôsobuje zápal, ktorý sa stáva peritonitídou..

Nebezpečný zápal, ktorý sa vyvinie do peritonitídy, je spôsobený hromadením výkalov (črevná obštrukcia). Kontaminovaná črevná atrofia počas dňa.

V horných črevách sa hromadí nestrávené jedlo. Detská stolica je oneskorená, žalúdočné opuchy. Dieťa trpí neznesiteľnou bolesťou, pretrvávajúcou nevoľnosťou a zvracaním.

Dieťa zomrie bez núdzového chirurgického zákroku.

Rodičia dokážu presne určiť okamih porušenia herniového výčnelku. Dieťa môže vyzerať takto: zvracia, obáva sa a plače. Hrudná formácia stvrdne, nereaguje na redukciu. Palpačná bolesť. Potom bolesť ustúpi. Dieťa pretrvá na stoličke. Je letargický a slabý.

Pretože ireverzibilné procesy začínajú v tele ihneď po stlačení prietrže, je potrebné okamžite zavolať sanitku.

Chirurg po vyšetrení dieťaťa vykonáva núdzový chirurgický zákrok až do nekrózy tkanív zovretých orgánov. Črevné slučky odumierajú do 3 až 4 hodín.

V niektorých prípadoch sa obíďte bez chirurgického zákroku. Chlapcom sa podávajú antispasmodiká a sedatíva, robia sa pokusy napraviť herniálny výčnelok, ktorý bol porušený.

Ak orgány spadnú na miesto, chirurg analyzuje situáciu. Keď sa prietrž dieťa príliš neobťažuje, chirurgická liečba sa odloží, o niečo neskôr sa uskutoční podľa plánu.

Viacnásobné relapsy zovretia spôsobujú tvorbu hustých adhézií, schopných spojiť spermatickú šnúru s vakom. To komplikuje operáciu..

Konzervatívna terapia

Nekomplikovaná inguinálna hernia u chlapcov sa lieči konzervatívnymi metódami. Pozitívna dynamika dáva použitie ortézy doma. Ráno nasaďte prístroj, vyberte ho pred spaním. Ak dieťa počas spánku kýcha a kašle, obväz sa neodstráni ani v noci.

Raz denne sa zariadenie vyberie, aby sa uskutočnili hygienické postupy a aby sa koža správne usporiadala.

Dlhodobé používanie obväzov spôsobuje svalovú atrofiu, zvýšenie vydutia. Preto je operácia výhodná.

Druhým spôsobom konzervatívnej terapie je zníženie tvorby prietrže. Obe metódy sú však iba dočasným opatrením. Chirurgické ošetrenie prietrže v slabinách.

Chirurgický zákrok

S odstránením hernial formácie u detí neodkladajte. Dátum operácie potvrdí lekár, ktorý potvrdí diagnózu. Deti trpiace alergickými patológiami alebo chorobami nervového systému sa podrobia excesii prietrže. Výstupok za 7-8 mesiacov je odstránený. Po celú dobu pred chirurgickým zákrokom je dieťa pod lekárskym dohľadom.

Chirurgická liečba sa vykonáva pomocou celkovej anestézie (anestézie). V niektorých prípadoch sa používa lokálna anestézia (keď je dieťa staršie ako 9 rokov). Vyrezanie herniálneho výčnelku otvorenou a uzavretou metódou.

Počas otvoreného zásahu sa odstráni rez 1,5 až 12 cm, odstráni sa hernálny vak. Aby sa zabránilo ďalšiemu úpadku a herniálny vak nevypadne znova, tkanivá sa posilnia. Autoplastika sa vykonáva: konce prietrže hernie sa položia na seba, zošívajú sa vo vrstvách alebo sa na defekt fixuje sieťový implantát.

Pri uzavretej technike - laparoskopii sa prietrž odstraňuje pomocou 3 malých vpichov. Procedúra sa vykonáva pomocou celkovej anestézie..

Pri použití tejto metódy sú tkanivá menej poškodené. Bolestivosť v pooperačnom období nie je taká vážna ako po otvorenej operácii. Dieťa sa rýchlo zotavuje.

Rodičia spolu s lekárom rozhodujú o tom, kedy a ako prevádzkovať herniálny výčnelok v slabinách, aký druh endoprotézy ôk dať dieťaťu.

prevencia

Intuálna hernia u chlapca je nebezpečná patológia. Masáž pomáha predchádzať chorobám. Rodičia to často využívajú sami na radu lekára. Procedúra poskytuje najlepší účinok, ak ju vykonáva masér..

S pomocou terapeutických cvičení sa posilňujú svaly brucha. Silné svaly bránia strate vnútorných orgánov.

Komplex liečebných cvičení:

 • Dieťa je uchopené za rukoväť a nohu a jemne sa otáča zo strany na stranu.
 • Dieťa sa umiestni na fitball, ktorý je držaný v oblasti hrudníka, prevalený okolo lopty na bruchu a chrbte.
 • Berú omrvinky za rukoväte, roztiahnu ich a vytiahnu telo na seba.
 • Dieťa je umiestnené na chrbte a hladí brucho v smere hodinových ručičiek. Uistite sa, že pupočná fossa je v strede dlane.
 • Ruky sa kladú na šikmé svaly (zo strán), jemnými pohybmi masírujú od chrbta k pupočnej dutine a chrbte..
 • Urobte ľahké brnenie v pupočnej dutine v smere hodinových ručičiek. Cvičenie posilňuje svalový korzet dieťaťa.

30 minút pred jedlom sa podáva gymnastika a masáž. Ak je dieťa kŕmené, postup sa začína po 1-2 hodinách. Jednoduchá gymnastika posilňuje brušné svaly a zabraňuje prietrži.

Pri kýlách veľa záleží na výžive. Každé dieťa vrátane detí potrebuje stravu. Ponuka pre deti obsahuje produkty, ktoré nespôsobujú koliku, plynatosť, zápchu (tieto javy sú silnými provokatérmi hernie).

Novorodenci by sa mali šíriť častejšie na bruško. Monitorujte stolicu bábätiek, zabráňte vzniku plynatosti a zápchy. Vytvorte podmienky tak, aby sa dieťa nerozplakalo alebo nekričalo. To vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku, ktorý vytlačuje vnútorné orgány do oblasti slabín, prispieva k tvorbe prietrže.

Známy detský lekár Komarovsky hovorí o prevencii pomerne prístupnej..

predpoveď

Konzervatívna terapia nie je najlepším spôsobom liečenia trieslovej prietrže u detí. Vedie to k relapsu a zovretiu herniálnej hmoty. Všetky ľudové sprisahania vo forme kladenia náplasti na pupok nebudú môcť dieťaťu pomôcť zbaviť sa patológie. Patológia je liečená chirurgickými metódami..

Inguinálna kýla u detí

Inguinálna hernia u dieťaťa je vrodená patológia, pri ktorej brušné orgány presahujú brušnú dutinu v oblasti trieslovín. U chlapcov - najčastejšie sú to črevá, u dievčat - vaječníky, vajcovody.

Dôvody rozvoja slabinovej prietrže v detstve

Počas vnútromaternicového vývinu dieťaťa sa semenníky tvoria v brušnej dutine a až potom dole po trieslovine zostupujú do mieška. Pri anomálii vývoja sa tento kanál nemusí úplne uzavrieť a zostane hlásenie medzi brušnou dutinou a mieškom, čo vedie k vzniku herniálnej chyby..

To je skutočnosť, ktorá vysvetľuje, že tieto hernie sa vyskytujú u chlapcov oveľa častejšie ako u dievčat (80% - 90% sa vyskytuje u mužov). U dievčat je príčinou defekt vo vývoji a tvorbe väzivového aparátu maternice.

Pri dlhodobom tehotenstve je nepravdepodobné, že v prípade neexistencie vyššie uvedených patológií vývoja bude vznik vrodenej trieslovej kýly

Stanovisko Dr. Komarovského

Je potrebné zamerať pozornosť rodičov na skutočnosť, že silné plačanie, časté zápchy, katarálne choroby, ktoré sú sprevádzané záchvatmi silného kašľa, vedú k skoršiemu prejavu choroby a zhoršujú jej priebeh. Je tiež potrebné poznamenať, že ani maximálne možné obmedzenie dieťaťa od všetkých vyššie uvedených problémov ho nezachráni pred patogenézou kongenézy, ktorá sa prejaví skôr či neskôr, a nikto sa nebude v tejto situácii obviňovať - ​​ani lekár, ani rodičia ani dedko. babička.

Pretože každý rodič má záujem o celý život svojho dieťaťa, pri diagnostikovaní hernálnej chyby by dieťa nemalo byť obmedzené fyzickou aktivitou ani inými voľnočasovými aktivitami, ale malo by sa poradiť s lekárom o chirurgickej liečbe, ktorá sa musí vykonať maximálne do 6 mesiacov..

diagnostika

Všetky deti v predškolskom veku musia podstúpiť povinnú skúšku od viacerých odborníkov, ktorých zoznam by mal obsahovať chirurga. Počas vyšetrenia chirurg upozorňuje na trieslovinu, vykonáva prehmatanie tejto oblasti, u chlapcov je povinné vyšetriť miešok na prítomnosť 2 semenníkov. Počas hmatu, v prítomnosti prietrže, sa rozprestrie rozšírený trieslový kruh alebo priamo prietrž, ktorá môže spadnúť do miešku..

Hernálny nádor sa zvyšuje so silným kašľom, keď dieťa plače alebo sa pokúša ísť na toaletu „z väčšej časti“. Z vizuálneho hľadiska to môže vyzerať ako asymetria inguinálnej oblasti alebo opuch. Ďalšie výskumné metódy sa spravidla nevyžadujú, ale je možné použiť ultrazvuk v oblasti trieslovín a miešok. MRI alebo CT sú veľmi zriedkavé, iba vo výnimočných prípadoch.

Taktika pri slabinovej prietrži u detí

Diagnóza kýly u dieťaťa je 100% indikáciou pre chirurgickú liečbu plánovaným spôsobom. Táto patológia by mala byť vykonaná do 6 mesiacov od jej diagnózy, bez ohľadu na vek dieťaťa. Všetky herniálne defekty prednej brušnej steny sa liečia výlučne chirurgickou metódou u detí aj dospelých. Použitie ľudových metód, špeciálnych cvikov, obväzov na kýlu v najlepšom prípade spomalí nárast veľkosti herniovej chyby a v najhoršom povedie k porušeniu predpisov, a v dôsledku toho k pohotovostnej hospitalizácii a chirurgickému zákroku..

Čo sa stane, ak sa nebude liečiť?

Pri neexistencii včasnej liečby tejto patológie sa herniový defekt postupne zväčší, čo sa môže predĺžiť po celé roky (alebo mesiace, týždne), ale čím väčší je herniálny defekt, tým väčšia je pravdepodobnosť jeho porušenia. Obmedzená brušná prietrž vyžaduje neodkladnú hospitalizáciu na chirurgickom oddelení, ak sa prietrž prietržuje a menej ako hodina uplynula, existuje možnosť spontánnej redukcie do brušnej dutiny, na pozadí konzervatívnej terapie, potom bude operovaná podľa plánu, ak k redukcii nedôjde alebo lekár má pochybnosti o životaschopnosti obmedzeného orgánu. - zobrazuje sa iba núdzová prevádzka. Za povšimnutie stojí, že obmedzená prirážka kýly u dievčat v každom prípade povedie k núdzovej operácii.

Príznaky obmedzenej prietrže

 • Ostrá bolesť v slabinách na strane herniálnej chyby.
 • Hernálny nádor sa stáva hustým, koža nad ním je hyperemická,.
 • Ak bolo pred porušením možné umiestniť ho do brušnej dutiny, potom po jeho upevnení v hernálnej bráne.
 • Telesná teplota sa môže zvyšovať, môže sa objaviť nevoľnosť, zvracanie, uvoľnené stolice.

operácie

Chirurgické ošetrenie sa uskutočňuje v celkovej anestézii. Pre skúseného chirurga táto operácia nespôsobuje technické ťažkosti a zriedka presahuje 30-40 minút. U chlapcov si kvôli anatomickým rysom a najmä prítomnosti spermatickej šnúry úzko spojenej s herniovým vakom vyžaduje tremózne ošetrenie všetkých prvkov v tejto oblasti. Po tomto štádiu sa technika operácie u dievčat a chlapcov nelíši, herniálny vak je vyrezaný, obviazaný a ponorený do brušnej dutiny. Vykoná sa plastický materiál z trieslovinového kanálika a zošitie po operácii po operácii. Dôležitým bodom je, že polypropylénové siete sa nepoužívajú u detí.

V modernom svete sa endoskopické plasty tříslovínovej kýly, vrátane plastov v detskom veku, vykonávajú stále častejšie a oproti otvoreným operáciám majú niekoľko výhod:

 • Menej chirurgická trauma.
 • Nižšia miera recidívy, pooperačné komplikácie.
 • Schopnosť vykonávať operácie súčasne na oboch stranách.
 • Výraznejší kozmetický efekt.

Bohužiaľ, nie každé lekárske centrum má potrebné lekárske vybavenie.

Pooperačné obdobie

Po chirurgickom zákroku je pacient v nemocnici 2-3 dni, potom je prepustený na ambulantnú liečbu. V oblasti pooperačnej rany, ako aj v miešku, sa môže objaviť opuch tkaniva, ktorý sa postupne znižuje do 5 až 7 dní..

Obväzy sa vykonávajú raz za dva dni, je zakázané navlhčiť ranu, ak je obvaz mokrý alebo špinavý, ak by mal byť vymenený. Švy sa odstraňujú 7. až 8. deň, najčastejšie sa používajú u detí, kozmetické švy s resorbovateľnou niťou, preto nie je potrebné tieto švy odstraňovať. Prvý deň je dovolené piť vodu, čerstvé vývary.

Pri absencii pooperačných komplikácií na druhý deň môže byť dieťaťu poskytnutá obvyklá strava. V prvom mesiaci sa odporúča čo najviac obmedziť dieťa zo stresových situácií, ktoré môžu viesť k silnému plaču, u starších detí obmedziť fyzickú aktivitu na jeden mesiac.

Rysy a odstránenie slabinovej prietrže u detí

Najúžasnejšia vec je, že u dospievajúcich chlapcov sa vyskytujú prípady oneskorenej detekcie ingvinálnej a ingvinálnej kýly. Obzvlášť nebezpečný je očividne neúčinný, ale pre lekárov, tradičných liečiteľov a domácich lekárov, ktorí sa pestujú doma, sa stal veľmi módnym spôsobom netradičným spôsobom. Na základe toho je pre rodičov absolútne nevyhnutná podrobná informácia o pôvode choroby, jej prejavoch a liečebných metódach.

Znaky ochorenia u detí

V oblasti triesla sa nachádza lokalizovaná hernia. Jeho vzhľad je spojený s rysom vývoja plodu, ktorý vedie k výskytu otvoreného vaginálneho procesu, ktorého obsahom môžu byť črevné slučky, vaječníky, časť omentum..

 1. U novorodencov sú časté hernie: približne 5 - 7%. Vo väčšine prípadov trpia predčasne narodenými deťmi - asi 6-krát častejšie).
 2. Ohrozené sú aj deti, u ktorých sa diagnostikujú choroby, ktoré vedú k narušeniu rozvoja spojivového tkaniva. Majú prietrž v slabinách kvôli slabým svalom a tkanivám.
 3. Toto ochorenie sa často pozoruje na pozadí vrodených ortopedických chorôb (napríklad dislokácia bedrového kĺbu) alebo miechy..
 4. Rolu zohráva aj dedičná predispozícia. U mnohých detí s diagnózou ingvinálnej prietrže trpel týmto ochorením v detstve jeden z rodičov..
 5. Predispozičným faktorom je pohlavie dieťaťa. Pozorovania ukazujú, že pri chlapcoch sa prietrž v slabinách vyvíja takmer osemkrát častejšie ako u dievčat a vo väčšine prípadov sa u nich vyskytuje kýla s pravou rukou (asi 65%). Dvojstranná hernia je pomerne zriedkavý jav - ich frekvencia nie je vyššia ako 7-10%.

Pokiaľ ide o dievčatá, v polovici prípadov sa objavujú ingvinálne výčnelky na oboch stranách.

Výskyt prietrže v slabinách

Hlavnú úlohu pri formovaní herniálnej formácie u dojčiat má tzv. Vaginálny proces, ktorým je vyčnievanie pobrušnice do oblasti slabín s výstupom z hranice brušnej dutiny. Jeho vývoj sa začína približne od dvanásteho týždňa prenatálneho obdobia. Hlavnou funkciou vaginálneho procesu je prolaps pohlavných žliaz (alebo semenníkov) z brušnej dutiny, v ktorej sa spočiatku nachádzajú v šourku. Po dokončení tohto procesu sa začína hormonálne závislá, skôr komplexná fúzia (obliterácia) vaginálneho procesu.

Ak je normálny priebeh tohto procesu narušený, vytvárajú sa podmienky na objavenie sa slabinovej kýly u novonarodeného chlapca a niektorých ďalších chorôb: cysty spermatickej šnúry, kvapka semenníkov..

Dostať sa do procesu črevnej slučky, časti omentum a u ženských žien - vaječník takmer vždy vedie k objaveniu sa trieslového výčnelku. Takže vaginálny proces sa premení na herniálny vak. U chlapcov mužského pohlavia vedie spermatická šnúra pozdĺž jej zadnej steny, u dievčat maternicový kruhový väz so sprievodnými prvkami.

U dievčat má pôvod trieslovej prietrže svoje vlastné vlastnosti. Počas vývoja plodu sa maternica nachádza mierne nad jej anatomickým umiestnením. Postupne to klesá. Tento proces je sprevádzaný súčasným premiestnením časti pobrušnice - tenkej steny, ktorá lemuje vnútorný povrch brušnej dutiny. V dôsledku toho sa vytvorí záhyb, ktorý vyčnievajúci dopredu a prenikajúci do oblasti slabín sa zmení na druh „vrecka“, čo vedie k vývoju prietrže v slabinách..

príčiny

Úlohou predispozičných faktorov sú v zásade:

 • významná hmotnosť dieťaťa;
 • nedostatočný vývoj brušnej steny;
 • trauma do brucha;
 • zvýšené napätie brušných svalov, keď dieťa plače alebo plače.

Preukázanie choroby

U dojčiat sa vrodená slabinová prietrž vyskytuje zvyčajne bezprostredne po narodení. V oblasti slabín má vzhľad mierneho opuchu..

Herniový vak niekedy klesne na dno mieška - v dôsledku toho sa vyvinie hernia. V tomto prípade sa opuch predlžuje a jeho vyčnievajúca oblasť sa zväčšuje. Výstupok je na dotyk hustý a má elastickú textúru. Keď dieťa leží, zmizne alebo sa jeho veľkosť výrazne zmenší. Vo zvislej polohe sa opäť objaví prietrž.

Výčnelok u detí sa vo všeobecnosti ľahko nastavuje. Po návrate do brušnej dutiny môžete pocítiť rozšírený trieslový prsteň.

S napätím v bruchu počas kašľa, kýchania, napínania, plaču alebo plaču sa zvyšuje opuch..

U dievčat má vždy okrúhly tvar. Pri značnej veľkosti sa prietrž môže potopiť do pyskovej majory.

V prípade malých rozmerov nevyvoláva výčnelok dieťa. Dieťa zostáva pokojné a na pohmat alebo zníženie vzdelania. Počas redukcie je počuť dunenie - to naznačuje prítomnosť črevných slučiek vo vnútri herniálneho vaku. Niekedy (veľmi zriedka) nadúvanie sa môže vyskytnúť zápcha.

liečba

Ak dôjde k opuchu v oblasti slabín, mali by ste okamžite kontaktovať detského chirurga. Chirurgia je jediný účinný spôsob, ako sa zbaviť slabinovej prietrže..

Plánovaná operácia sa vykonáva čo najskôr. Načasovanie sa určuje hlavne individuálne. V zásade sa predpisuje okamžite po objasnení diagnózy. Pri voľnom nastavení výčnelku je však možné zákrok odložiť až do veku 6 mesiacov. Regál sa odporúča v prípade výskytu jednej alebo viacerých sprievodných chorôb. V každom prípade by dieťa malo byť vždy pod dynamickým dohľadom chirurga.

Rodičia si musia byť vedomí rizika možných komplikácií - najmä porušenia, ktorého jediným znakom je naliehavá operácia.

Ak dôjde k porušeniu prietrže v nemocnici, urobte opatrenia na jej premiestnenie. Ak sa výstupok nedá korigovať, je potrebné chirurgické riešenie problému v priebehu nasledujúcich 6 hodín.

narkóza

K dnešnému dňu je optimálne použitie kombinovaných metód anestézie, pri ktorých sa používajú sedatíva a lokálna anestézia. Táto metóda môže významne znížiť koncentráciu anestetík, čo poskytuje dobrý analgetický účinok v pooperačnom období..

V prípade celkovej anestézie sa uprednostňujú lieky novej generácie, po ktorej použití dôjde k rýchlemu ukončeniu anestézie..

Podstata operácie

Na moderných klinikách sa prvý deň po príchode dieťaťa vykonáva operácia na odstránenie slabinovej prietrže u detí. Účelom zásahu je:

 • excízia a zošitie herniálneho vaku;
 • redukcia orgánov v nej umiestnených späť do brušnej dutiny;
 • obnova zlomenej anatómie trieslového kanála.

Vzhľadom na úzke spojenie herniálneho výčnelku s prvkami spermatickej šnúry a vas deferens vyžaduje chirurgická metóda liečby hernie u chlapcov vysokú profesionalitu chirurga a jemnú techniku.

Iné metódy chirurgickej liečby

Inou metódou na odstránenie prietrže v slabinách u detí je endovideochirurgická korekcia alebo laparoskopická hernioplastika..

Táto metóda je uzavretie peritoneálnej chyby v blízkosti vnútorného prstenca pomocou tesniaceho švu, ktorý pomáha zabrániť častiam blízkych orgánov dostať sa do výsledného herniálneho vaku..

Pokiaľ ide o výhody laparoskopickej hernioplastiky, treba poznamenať:

 • schopnosť vyhnúť sa poškodeniu prvkov spermatickej šnúry;
 • vysoký stupeň kozmetiky, ktorý sa dosahuje kvôli chýbajúcim viditeľným pooperačným jazvám;
 • možnosť v pochybných prípadoch určiť prítomnosť prietrže v ingvinálnej oblasti zozadu.
 • Ak má dieťa v pupku sprievodnú kýlu, laparoskop sa vloží do brušnej dutiny defektom v pupočnej oblasti. V záverečnej fáze operácie je táto chyba zošitá. Vďaka tejto metóde sa pupočníková prietrž eliminuje súčasne..

Pravdepodobnosť recidívy a komplikácií

Lekárske štatistiky hovoria, že po odstránení sa ingvinálne prietrže znovu objavia iba v 1% prípadov. Väčšina relapsov sa vyskytuje u predčasne narodených detí a detí s nedostatočne vyvinutým spojivovým tkanivom.

Ochorenie sa môže opakovať v prípade núdzovej operácie..

Včasná diagnóza prietrže a okamžitá plánovaná liečba významne znižujú pravdepodobnosť komplikácií a riziko, ktoré je neustále prítomné počas urgentnej operácie..

Neoprávnená budúca operácia môže spôsobiť nasledujúce komplikácie:

 • neplodnosť
 • vysoká fixácia semenníka;
 • lymfhostáza v škrupinách semenníka alebo semenníka samotného;
 • lymfokéla.

Tolerancia prietrže pri kojencoch

Plánovaná operácia na odstránenie kýly v trieslovine nie je pre dieťa spravidla ťažká. V zásade je dieťa prepustené v deň jeho chovu. Starším deťom sa odporúča dodržiavať trojdňový odpočinok na lôžku. Aby sa zabránilo zápche, predpisujú sa preháňadlá (2 - 4 dni). Stehy sa odstránia o týždeň..

Zranená slabinová prietrž

Zúženie je akútne sa vyvíjajúce stlačenie obsahu herniového výčnelku, stlačenie orgánu alebo časti umiestnenej vo vnútri vaku v úzkej herniovej bráne, čo vedie k jeho nedostatočnému zásobovaniu krvi a čiastočnej alebo úplnej strate vitality v priebehu niekoľkých hodín..

U detí (väčšinou predčasne) sa pred dosiahnutím jedného roka často porušujú hnačky.

U chlapcov sa črevné slučky najčastejšie stláčajú, menej často sa jedná o zámok omentum. U dievčat je porušená vaječník, maternicová trubica alebo (oveľa menej často) črevná slučka..

Časť vnútorného orgánu nachádzajúca sa v kýlovej vačke vstupuje cez ingvinálny prsteň do ingvinálneho kanála. Dôvod porušenia je:

 • postupný vývoj opuchov orgánov nachádzajúcich sa vo vnútri prietrže;
 • zhoršená lymfatická drenáž a žilová cirkulácia;
 • zvýšené opuchnutie obsahu herniálneho vaku.

V dôsledku kompresie orgánov je narušený prietok krvi tepnami, čo vedie k ich nekróze..

Ako určiť porušenie?

Kompresiu je možné zistiť vonkajšou kontrolou:

 • výčnelok sa stáva hustým;
 • objaví sa bolesť;
 • inguinálna oblasť sa zväčšuje a sčervená.

Ak sa objavia nasledujúce príznaky, je naliehavo potrebné navštíviť lekára:

 • zhoršenie celkového stavu dieťaťa;
 • ostrý prejav úzkosti;
 • silná bolesť (u dojčiat môže byť vyjadrená plačom, skrútením nôh, odmietnutím jesť);
 • zvracanie
 • zvýšenie telesnej teploty;
 • neschopnosť upraviť výstupok.

Táto podmienka naznačuje porušenie prietrže. V prípade oneskorenia sú možné najzávažnejšie následky: nekróza uškriabaných orgánov alebo atrofia semenníkov (semenníky)..

Ovariálne tkanivo je zvlášť citlivé na narušený prietok krvi. Aj pri miernom porušení dĺžky trvania je možné nekrózu tohto orgánu.

Ďalším možným vývojom scenára je smrť vajíčok, čo má následne veľmi negatívny vplyv na reprodukčnú funkciu až do neplodnosti..

Diagnóza porušenia u dievčat je niekedy dosť ťažká: bolesť pri stláčaní vajcovodov alebo vaječníkov je oveľa slabšia ako pri stláčaní omentum alebo časti čreva. Nebezpečenstvo spočíva v tom, že vonkajší stav dieťaťa, ktorý je navonok uspokojivý, niekedy núti rodičov, aby odložili návštevu u lekára, a medzitým môže uškrtený orgán podstúpiť úplnú nekrózu..

Vzhľadom na tieto okolnosti je zrejmé, že je potrebné uskutočniť urgentnú operáciu porušenia hrudného vaku u detí oboch pohlaví.

Funkcie liečby uškrtenej prietrže u detí

Rovnako ako u dospelých, diagnóza „uškrtenej prietrže“ je indikáciou pre núdzový chirurgický zákrok.

Je však potrebné objasniť: v prvých mesiacoch života dieťaťa je príčinou štipnutia hlavne plač, krik, úzkosť, napätie, ktoré vedie k nadmernému napätiu svalov brušnej steny, ktoré zohrávajú hlavnú úlohu pri vývoji porušenia predpisov..

Bolesť spôsobená štiepením vedie k zvýšeniu motorickej úzkosti dieťaťa a spôsobuje zvýšenie svalového kŕča.

Pri vytváraní priaznivých podmienok na zníženie intenzity bolesti sa dieťa upokojuje, čo vedie k uvoľneniu svalov obklopujúcich trieslovinový kanál a samovoľnému zníženiu herniového výčnelku..

Nemenej dôležitá je skutočnosť, že výbežok vydutia u dojčiat spôsobuje nekrózu v extrémne zriedkavých prípadoch, hoci nie je vylúčená (nekróza), ale vyskytuje sa najskôr 8 až 10 hodín po štiepení..

Takýto znak sa stáva základom pre alternatívne riešenie problému: neoperatívne metódy stanovenia výčnelku. Tie obsahujú:

 • manuálny spôsob nastavenia;
 • opakované kúpele;
 • výplach z vydutého éteru;
 • anestézie.

Pri liečbe dojčiat je potrebné zaujať k problému porušenia prietrže individuálny prístup.

V prvých mesiacoch života je potrebná núdzová operácia:

 • s neznámou históriou av prípade, že porušenie trvá viac ako 12 hodín;
 • ak sa v oblasti brány prietrže pozorujú zápalové zmeny;
 • ženy, pretože väčšinou komprimujú prívesky, zatiaľ čo sa otáčajú, čo vedie k rýchlej nekróze.

Staršie deti bez závažných sprievodných patológií môžu byť operované až po stanovení diagnózy.

Konzervatívna terapia

Ak neexistujú absolútne indikácie chirurgického zákroku po príchode dieťaťa do nemocnice, vykonáva sa niekoľko opatrení konzervatívnej povahy na samočinnú redukciu prietrže hernia.

Pacientovi sa podá jedna dávka pantoponu závislá od veku, po ktorej sa uskutoční teplý 15 minútový kúpeľ (teplota vody by mala byť približne 38 stupňov). K oblasti slabín môžete jednoducho pripojiť vyhrievaciu podložku.

V dôsledku procedúr sa dieťa postupne upokojuje a zaspáva, potom dochádza k spontánnemu zmenšeniu prietrže. Pozitívny výsledok sa dosiahne približne v 1/3 prípadov.

Maximálne trvanie konzervatívnej liečby je 1 hodina. Ak výstupok nezmizne počas tejto doby, je naplánovaná operácia. V tomto prípade je komplexom prijatých opatrení predoperačná príprava..

Ak dôjde k spontánnemu zníženiu pred začiatkom anestézie alebo v dôsledku konzervatívnej liečby, dieťa sa ponechá v nemocnici na vykonanie potrebných štúdií a následného plánovaného chirurgického zákroku..

V prípade absolútnych indikácií pre chirurgický zákrok sa predoperačná príprava nevykonáva, s výnimkou prípadov oneskoreného prijatia do nemocnice (tretí alebo štvrtý deň). V zásade sú tieto deti vo veľmi vážnom stave v dôsledku intoxikácie dehydratáciou a príznakmi peritonitídy.

Pred operáciou sa vykonávajú tieto činnosti:

 • predpísať 10% roztok glukózy (intravenózne kvapkanie);
 • transfúzna krv;
 • podávať antipyretické a srdcové lieky.

Po znížení teploty a zlepšení celkového stavu sa vykoná operácia.

Podstatou chirurgickej liečby je odstránenie porušenia a vykonávanie radikálnej plastickej chirurgie trieslového kanálika.

Núdzová prevádzka

Ak počas porušovania v dôsledku konzervatívnych opatrení nie je možné dosiahnuť pozitívny výsledok, je potrebná urgentná chirurgická liečba. S trvaním porušenia a prítomnosťou klinického obrazu uškrtenia je operácia predpísaná bez štádia konzervatívnej liečby..

V dôsledku anatomických rysov je ošetrenie kýly v slabinovej oblasti u ženských žien oveľa ľahšie uskutočniteľné ako u chlapcov. Počas operácie chirurg vyhodnotí stav komprimovaných častí orgánov (slučky čreva, vaječníky)..

Ak je narušený krvný obeh, vykonáva sa špeciálny súbor opatrení konzervatívnej povahy, ktorého účelom je obnoviť funkcie stlačeného orgánu. Ak výsledok nie je možné dosiahnuť, mŕtvy orgán sa odstráni. Našťastie také vážne podmienky v detstve sú zriedkavosťou. Napríklad potreba resekcie nekrotickej črevnej slučky sa objaví asi v 1,5% prípadov.

Ďalšou možnou komplikáciou kompresie slabinovej prietrže u chlapcov je narušenie krvného obehu v semenníkoch. Jeho frekvencia predstavuje 5% všetkých prípadov porušenia. Neskorá diagnóza alebo oneskorené liečenie často vedie k atrofii orgánu (zníženie jeho veľkosti a úplné zastavenie fungovania)..

Nebezpečenstvo alternatívneho zaobchádzania

Niektorí rodičia sa snažia liečiť deti alternatívnymi medicínskymi metódami: pomocou ľudových prostriedkov, sprisahaní atď..

Takéto metódy však nielenže neprispievajú k regenerácii, ale tiež významne komplikujú následnú operáciu, pretože oneskorenie vedie k rozvoju adhézií. Ak je v ňom zahrnutá deferenzia vazov, táto sa uzavrie a výsledkom je porušenie reprodukčnej funkcie..

Použitie netradičných metód liečby je obzvlášť nebezpečné v prípade porušenia prietrže, keď oneskorenie vyhľadania lekárskej pomoci významne zvyšuje pravdepodobnosť vážnych komplikácií..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ľudská chrbtica je základom jej kostry: chrbtica nielen vydrží zaťaženie ľudského tela, ale tiež kompenzuje účinok nerovnomerného rozdelenia závažnosti nesprávnym držaním tela, nerovnomerným nosením predmetov pri vykonávaní náročných cvičení..
Telefonicky potvrdzujeme, že ste zaznamenaní na našej klinikeLaparoskopia je operácia, pri ktorej sa odstráni trieslová kýla malými otvormi (0,5 - 1,5 cm) bez použitia veľkých chirurgických rezov..
Vertebrálna kýla je deštrukcia štruktúry medzistavcových platničiek s vyčnievaním ich jadra. Ochorenie je sprevádzané bolesťou a vedie k silnej a nezvratnej deštrukcii štruktúry chrbtice, ale pri včasnej detekcii sa dá veľmi dobre liečiť pomocou konzervatívnych metód.