loader

Hlavná

Hlava

Blokáda chrbtice

Blok chrbtice - injekcia anestetika v presne definovaných bodoch umiestnených pozdĺž chrbtice. Často to nie je spôsob liečby existujúceho ochorenia a nemá žiadny terapeutický účinok, ale môže rýchlo zmierniť bolesť, ktorú spôsobuje. Aj keď existujú terapeutické blokády zahŕňajúce podávanie kortikosteroidov.

Procedúra sa vykonáva výhradne v zdravotníckych zariadeniach neurochirurgického alebo traumatologického profilu kvalifikovaným zdravotníckym personálom. Ani jedna zdravotná sestra alebo lekár, ktorý absolvoval špeciálne školenie, nemá právo blokovať chrbticu, pretože je to spojené so závažnými komplikáciami a stratou schopnosti pohybovať sa..

S SL Clinic už nemusíte hľadať miesto, kam chcete zablokovať chrbát. Pokiaľ ide o nás, nemusíte čakať dlho, kým linka zastaví silný útok bolesti. Vysoko kvalifikovaní odborníci SL Clinic okamžite vykonajú všetky potrebné manipulácie s presným dodržaním všetkých jemností techniky injekcie blokády. Cena spinálnej blokády je uvedená v cenníku a stabilne zostáva dostupná pre širokú škálu ľudí.

Mechanizmus akcie

Ak dôjde k patologickým zmenám v chrbtici, sú stlačené nervy miechy, čo vyvoláva silnú bolesť. V závislosti od toho, ktorý nerv je zovretý, môže bolesť vyžarovať až po krk, ramená, zadok, boky atď. Ak sa to stane neznesiteľným, jediným spôsobom, ako pomôcť človeku, je zablokovať ho..

V dôsledku cieleného podávania anestetika dochádza k dočasnému zablokovaniu vedenia impulzov nervovými vláknami. To vedie k eliminácii alebo aspoň k významnému zníženiu intenzity bolesti v priebehu niekoľkých minút. Preto sa pacient môže takmer okamžite vrátiť do opusteného podniku a plne sa pohybovať.

Pri správnom vykonaní manipulácie neexistujú žiadne negatívne následky, ktoré vám umožňujú opakovať toľkokrát, koľkokrát je to potrebné. Ďalšou výhodou je prítomnosť anestetických protizápalových látok v injikovanom roztoku. Prispievajú k rýchlej eliminácii zápalového procesu v postihnutom segmente chrbtice a zvyšujú účinnosť konzervatívnej liečby..

Procedúra sa vykonáva výlučne v podmienkach úplnej sterility (zvyčajne v operačnej sále alebo šatni). Je to mimoriadne dôležité, pretože pri vniknutí vírusov alebo baktérií do miechy sa môžu vyskytnúť život ohrozujúce komplikácie: meningitída, encefalitída, myelitída..

V prvých dňoch po manipulácii sa môžu vyskytnúť nežiaduce následky vo forme znecitlivenia časti tela. Nevyžaduje opravu a o pár dní sa odovzdá sám.

indikácia

Lekársky výskum dokazuje, že akútna bolesť chrbta, najmä dolná časť chrbta a krížová kosť, by sa mali rýchlo zastaviť. Inak môžu vyvolať rozvoj psychických porúch, ktoré zhoršia účinnosť liečby..

Tiež s predĺženým priebehom choroby sa v mozgovej kôre môže tvoriť trvalé zameranie excitácie. Akékoľvek ďalšie podráždenie môže spôsobiť jeho aktiváciu a rozvoj nového útoku. V takýchto situáciách je veľmi ťažké dosiahnuť zlepšenie stavu pacienta pomocou konzervatívnych metód. Preto je omnoho lepšie zabrániť vzniku fokusu excitácie v mozgovej kôre. Ak obvyklé liečivá nepomáhajú eliminovať syndróm bolesti, používa sa blokáda miechy.

Táto metóda je určená na zmiernenie bolesti vyvolanej:

 • medziobratlová kýla;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • myositis;
 • ischias
 • neuritis;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • osteochondrosis;
 • spondylarthrosis;
 • intercostal neuralgia;
 • trigeminálna neuralgia;
 • neuralgia miechy.

Injekcia blokády nie je viac ako 4-krát ročne. Aj keď v niektorých prípadoch sú pacientom predpísané také injekcie, ktoré pozostávajú z 10 alebo viacerých procedúr. Medzi nimi si urobte prestávku 2-3 dni.

Táto metóda sa tiež často používa na diagnostikovanie mnohých chorôb. Účinnosť blokády bolesti naznačuje neurologické príčiny jej výskytu. Inak by ste mali hľadať iný zdroj bolesti..

Existuje veľa druhov blokád. V závislosti od povahy pozorovaného klinického obrazu môžu byť roztoky liekov vstrekované do mäkkých tkanív, určitých biologicky aktívnych miest, šliach, do oblasti priechodu nervových vlákien alebo ich plexov. Môžu byť vykonané v ktorejkoľvek časti chrbta, ale iba lekár si môže zvoliť ten správny typ úľavy od bolesti. Napríklad bodové injekcie do stavca C1-C7 krčnej chrbtice môžu eliminovať bolesť v celom chrbte..

 1. Krčka maternice. Liek sa podáva v oblasti stavcov krčnej chrbtice. Umožňuje úplne eliminovať bolesť v krku, pažiach a hlave, ako aj v celej chrbtici.
 2. Prsník. Znamená to injekciu roztoku liekov na úrovni hrudnej chrbtice, ktorý pomáha anestetizovať ruky, hrudník a svaly trupu, ako aj vnútorné orgány..
 3. Torakoabdominální-bedrovej. Pomáha odstraňovať bolesť v dolnej časti chrbta, nôh a odstraňuje črevné ťažkosti.
 4. Bedrovej - anestetizuje bedrovej oblasti. Môže byť predpísaný neurológom alebo vertebroológom na diagnostické účely.
 5. Coccygeal - určený na odstránenie bolesti v lumbosakrálnej chrbtici.

Existujú terapeutické blokády, lidokaín a novokain. Prvý spočíva v zavedení okrem anestetík aj kortikosteroidov s výraznými protizápalovými vlastnosťami. Považujú sa za pomerne účinný spôsob liečby bolesti a iných prejavov neurologických porúch, pretože ovplyvňujú aj príčiny bolesti - zápalový proces..

Lekárske blokády poskytujú nízke riziko rozvoja nežiaducich účinkov injekčne podávaných liekov, pretože ich účinné látky okamžite prenikajú do lézie a až potom sa v malých dávkach absorbujú do krvného obehu..

Novokainické a lidokaínové blokády sú zavedením anestetika do zóny maximálnej bolesti, tzv. Spúšťacie body. Sú účinné pri bolestiach spôsobených zvýšeným svalovým tonom chrbta, kongesciou kĺbov, radikulárnym syndrómom. Blokády lidokaínu je možné súčasne použiť iba na zmiernenie bolesti, zatiaľ čo novokain sa predpisuje aj na diagnostické účely..

Existujú tiež rôzne spôsoby podania liečiva. Existujú epidurálne, medzirebrové a paravertebrálne blokády.

Epidurálna blokáda bedrovej chrbtice

Pri bolesti v dolnej časti chrbta a potrebe chirurgického zákroku na dolnej časti tela je najúčinnejšie zavedenie anestetík do epidurálneho priestoru driekovej chrbtice na hranici s krížovkou. Práve v tejto oblasti je bolesť zvyčajne lokalizovaná v léziách nervových koreňov bedrovej bedrovej kosti.

Podstata postupu je nasledovná:

 • pacient leží na bruchu alebo na boku;
 • koža je ošetrená antiseptickým roztokom;
 • lokálna anestézia sa vykonáva v oblasti stavcov L1 - L5;
 • určia sa anatomické pamiatky a ihla sa presne vloží medzi stavce L3 - L4 alebo L4 - L5 (zatiaľ čo prechádza kožou, podkožným tukom, supraspinatívom, interspinóznymi a žltými väzmi);
 • odolnosť hranice epidurálneho priestoru je starostlivo prekonaná;
 • roztok sa pomaly zavádza;
 • ihla sa odstráni a aplikuje sa sterilný obväz.

Aby sa zabránilo skoku krvného tlaku pred blokádou, môže sa pacientovi podávať kofeín a efedrín sa môže podávať ľuďom trpiacim hypotenziou. Terapeutický účinok sa vyvíja okamžite po injekcii a trvá dlho. To však často úplne postačuje na prerušenie reťazca bolestivých impulzov, na zabránenie vzniku fokusu excitácie v mozgovej kôre a normalizáciu stavu pacienta..

paravertebrálne

V poslednej dobe sa paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej sekcie najčastejšie vykonáva na odstránenie syndrómu bolesti. S tým sa zavedenie liekov uskutočňuje v samostatnej nervovej vetve v oblasti paravertebrálnej línie, ktorá prechádza na úrovni priečnych stavcov bez ovplyvnenia miechy. To vedie k analgézii pre konkrétnu časť tela alebo vnútorného orgánu, čo zvyčajne stačí na odstránenie úzko lokalizovanej bolesti alebo na diagnostikovanie.

Paravertebrálne blokády sa ďalej delia na 4 typy na základe hĺbky expozície:

 • tkanivo - liek sa vstrekuje do mäkkých tkanív v blízkosti postihnutého segmentu chrbtice;
 • receptor - anestetikum sa zavádza v mieste receptorov zodpovedných za impulzy bolesti;
 • vodivý - injekcia sa vykonáva v blízkosti nervového koreňa zodpovedného za vedenie impulzov bolesti;
 • ganglionické - nervové uzly sa stanú blokádou.

Paravertebrálna blokáda sa robí z polohy pacienta ležiaceho na bruchu. Palpáciou lekár určí miesto najvýraznejšej bolestivosti, ktorá sa často nachádza v projekcii postihnutého nervu. Koža sa utrie roztokom antiseptika a injekčne sa do nej aplikuje tenká ihla intradermálne novocaine, až kým nevznikne efekt „citrónovej kôry“..

Ďalšia ihla sa vkladá vo vzdialenosti 3 až 4 cm od línie spinálnych procesov na úrovni požadovaného medzistavcového priestoru. Keď sa pohybuje hlbšie do malých častí, vstrekuje sa roztok novokainu, až kým nedosiahne priečny proces. Potom sa zmení smer pohybu ihly tak, aby obchádzal stavce nahor alebo nadol. Ponorte ho teda ďalšie 2 cm a predstavte plánované množstvo roztoku. Celková hĺbka vpichu ihly je teda asi 5–6 cm.

Ak sú akútne bolesti v lumbosakrálnej oblasti bez jasnej lokalizácie, uchyľujú sa k jednostrannej alebo obojstrannej blokáde pomocou zmesi novokainu a kortikosteroidu (obvykle hydrokortizónu) do miechy cez 3 alebo 6 paravertebrálnych bodov. Dávka hydrokortizónu sa vypočíta individuálne na základe stavu pacienta, závažnosti a miesta bolesti.

Po blokáde sa odporúča pacientovi zostať v polohe na chrbte a odporúča sa, aby sa nepohyboval aktívne najmenej 2 hodiny. Ležanie je na zdravej strane. V súčasnosti môžete používať miniaplikácie alebo inú zábavu..

Blokáda v medzirebálnej neuralgii

Účelom tohto postupu je dodávanie liečiv do medzirezortného priestoru v oblasti priechodu postihnutého nervu. rozlišovať:

Úroveň podávania liečiva sa určuje na základe miesta poranenia alebo zamerania choroby.

Pri vykonávaní postupu by mal pacient ležať na zdravej strane. Po antiseptickom ošetrení kože sa vykoná intrakutánna infiltrácia tenkou ihlou. Silnejšia ihla sa vloží na to isté miesto presne kolmo na spodný okraj rebra a potom pod uhlom ponorí do mäkkého tkaniva pod ňu. Pri manipulácii na chrbte rebier sa pravidelne monitoruje integrita ciev uskutočňovaním kontrolnej aspirácie..

Prípravy na vykonanie blokády miechy

Často sa používajú viaczložkové formulácie, na základe ktorých sú stále známe anestetiká - lidokaín a novokaín. Blokujú prenos nervových impulzov inhibíciou sodíkových kanálikov.

Tiež v zložení roztokov pre blokádové injekcie môže zahŕňať:

 • kortikosteroidy sú silné protizápalové lieky, ktorých podávanie priamo do zamerania zápalu prispieva k rýchlemu odstráneniu opuchy a výraznému zápalovému procesu;
 • Vitamíny B - prispievajú k normalizácii prenosu nervových impulzov;
 • chondroprotektory - potrebné na aktívne nasýtenie chrupavkového tkaniva, obnovenie jeho pružnosti a sily.

Technológia blokovania krčnej chrbtice

Ak je to potrebné, odstráňte bolesť krčnej chrbtice pacienta, sadnite si a požiadajte o sklonenie hlavy dopredu. Zdravotnícky pracovník dezinfikuje pokožku a lekár, ktorý zákrok vykonáva, nájde zapálené stavce a vloží ihlu dva centimetre hlboko do hĺbky 3 - 3,5 cm do jednej a druhej strany chrbtice..

Technológia na vykonávanie blokády hrudnej chrbtice

Procedúra sa vykonáva pri ležaní na bruchu. V centrálnej časti hrudnej časti nájde lekár rozdelený sval a proces stavcov. Po dezinfekcii kože sa ihla vloží 2 cm od osi chrbtice do hĺbky 3,5 cm.

Technológia blokády bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice

Pacient leží na bruchu. Koža je ošetrená antiseptickým roztokom. Lekár nájde proces stavcov v oblasti lokalizácie bolesti a vloží ihlu 2 - 3 cm od osi chrbtice nevyhnutne v pravom uhle. Liečivo sa podáva po ponorení ihly do 3 až 4 cm, obvykle sa injekcie podávajú na obidve strany chrbtice.

Ak je to potrebné, anestetizujte sakrálnu časť, pacient musí ležať na boku a kolená si priťahovať k hrudi. Toto poskytuje zväčšenie intervalov medzi procesmi stavcov a zvyšuje pohodlie pri manipulácii.

Kontraindikácie postupu

Blokáda chrbta, a to aj pri silnej bolesti, sa nedá dosiahnuť:

 • poruchy krvácania, najmä pri hemofílii alebo u pacientov užívajúcich antikoagulanciá;
 • infekčná choroba;
 • myasthenia gravis;
 • syndróm chorého sínusu;
 • závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • ťažká bradykardia, arteriálna hypotenzia;
 • porušenie procesov tvorby krvi;
 • alergie na novokain alebo lidokaín;
 • epilepsie;
 • zvýšený cievny tonus;
 • tehotenstva a laktácie;
 • závažné ochorenie obličiek;
 • zlyhanie pečene;
 • mentálne poruchy.

Procedúru nevykonávajú ani pacienti, ktorí sú v bezvedomí. Aj keď pacient predtým nemal alergickú reakciu na použité lieky, bezprostredne pred blokádou sa vykonávajú testy alergie, aby sa stanovila ich citlivosť na tieto lieky. Na tento účel je pokožka mierne poškriabaná rozrývačom a na túto oblasť sa aplikuje kvapka liečiva. Pri absencii sčervenania, opuchu a iných príznakov alergie sú povolené blokácie injekcií.

Možné komplikácie

Prevažná väčšina komplikácií blokády chrbta je spôsobená porušením techniky jej vykonávania. Preto sa im dá ľahko vyhnúť kontaktovaním vysokokvalifikovaných odborníkov, ktorí majú dôkladnú znalosť postupu. Blokáda injekcie predstavuje nasledujúce riziká:

 • punkcia tvrdej škrupiny miechy, ktorá je plná prenikaniu roztoku liečiv do pavučiny, zníženiu intrakraniálneho tlaku a objaveniu sa silných bolestí hlavy;
 • poškodenie krvných ciev a zavedenie anestetika do nej, čo môže viesť k znecitliveniu časti tela, k vytvoreniu hematómu;
 • infekcia sa môže pripočítať, ak sa počas postupu nepozoruje sterilita, ktorá je sprevádzaná začervenaním, bolestivosťou postihnutej oblasti mäkkých tkanív a niekedy aj hnisaním;
 • sú pozorované dočasné neurologické poruchy s poškodením nervového vlákna, riziko 0,1%.

Blokáda chrbtice v SL Clinic

Na klinike SL blokujú blokády plne vyškolení zdravotnícki pracovníci, čo zaručuje absolútne presné dodržiavanie manipulačnej techniky a neprítomnosť komplikácií. U nás môžete vykonať akúkoľvek blokádu. Lekár individuálne vyberie najúčinnejšiu metódu na odstránenie syndrómu bolesti. každý postup je uvedený v cenníku.

Náklady na blokádu sa pohybujú od 1 000 do 5 000 rubľov a závisí od:
- náklady na lieky, ktoré uvádzame;
- Kliniky, kde sa bude blokáda konať.
- Počet blokád.
- typ blokády (paravertebrálny, epidurálny atď.)
Cena zahŕňa:
- liek;
- Injekčné striekačky s ihlou.
- klinika, na ktorej sa blokáda bude konať;
- druh blokády (paravertebrálne, epidurálne atď.)
- počet zasadnutí blokád;
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.

Navrhujeme tiež, aby ste sa nezaoberali iba prejavmi existujúcej choroby, ale aj sami sebou. Kvalifikovaní chirurgovia stavovcov a lekári iných špecialít budú schopní dôkladne porozumieť príčinám bolesti a zvoliť optimálnu taktiku liečby.

Diagnostika na SL Clinic sa vykonáva pomocou moderného vybavenia najnovších generácií, čo umožňuje zistiť najmenšie odchýlky od normy a efektívne ich ovplyvniť pomocou konzervatívnej terapie. Ak je to neúčinné alebo v pokročilých prípadoch, môžeme vám ponúknuť rýchlu chirurgickú liečbu existujúcich chorôb pomocou najmodernejších metód, ktoré sa vyznačujú nízkou invazívnosťou a vysokou úrovňou bezpečnosti. U nás nenájdete fronty, nedbanlivú a nepozornú liečbu pacientov. Úprimne sa staráme o vaše zdravie a sme pripravení ísť s vami na dlhú cestu k zdraviu chrbtice. Urobte si stretnutie so správnym špecialistom, zavolajte.

Blokáda chrbtice

Blokáda miechy je injekcia, ktorá sa používa na zmiernenie zápalu alebo „vypnutie“ signálu bolesti, ktorý putuje po špecifickom nerve. Počas blokády chrbtice často odborníci používajú vizualizačnú techniku ​​(zvyčajne skiaskopiu alebo počítačovú tomografiu (CT)), aby správne umiestnili ihlu a dosiahli maximálny účinok. Blokáda chrbtice poskytuje dočasnú úľavu od bolesti a pomáha identifikovať nerv, ktorý je zodpovedný za výskyt bolesti.

Príprava na blokádu chrbtice nie je potrebná vopred. Ak očakávate dieťa, informujte o tom svojho lekára. Oblečte sa do voľného a pohodlného oblečenia a šperky nechajte doma. Pred zákrokom vás možno požiadame o zmenu na nemocničné šaty..

Čo je to spinálna blokáda??

Miechová blokáda je injekcia anestetika alebo protizápalového činidla do špecifického nervu alebo skupiny nervov. Hlavným cieľom takejto injekcie je zmiernenie bolesti. Blokáda chrbtice je určená na „vypnutie“ signálu bolesti a na zníženie zápalu v postihnutej oblasti.

Blokovanie chrbtice sa často vykonáva pomocou fluoroskopu alebo tomografu, aby sa presnejšie určilo miesto vpichu.

Kedy je nervový blok?

Blokáda nervov sa môže prejaviť u ľudí, ktorí trpia akútnou alebo chronickou bolesťou. Zdrojom takejto bolesti je spravidla chrbtica. Blokáda sa tiež používa na bolesť v krku, zadku, nohe alebo paži. Podávanie liečiva poskytuje nervovému času na hojenie, zmierňuje zápal a zmierňuje bolesť. Nervový blok navyše poskytuje lekárovi ďalšie diagnostické informácie. Tento postup umožňuje lekárovi určiť, či je cieľový nerv zdrojom bolesti pre pacienta alebo či dôvod leží inde..

Ako sa pripraviť na blokádu chrbtice?

Blokovanie chrbtice spravidla nevyžaduje žiadne špeciálne prípravky. Pred zákrokom vás možno požiadame, aby ste prešli na nemocničné šaty a použili toaletu.

Potom vás položia na brucho, chrbát alebo na bok. Toto umožní lekárovi najjednoduchší prístup k miestu vpichu. Zdravotná sestra vám pomôže získať pohodlie.

Ako vyzerá zariadenie používané na blokádu miechy??

Lekár vloží malú ihlu pod kožu a potom ju nasmeruje na miesto vpichu. Počas blokády miechy sa môže použiť malé množstvo kontrastného média. Samotná injekcia sa vykonáva pomocou striekačky. Lekár otvorí ampulu liekom a naplní striekačku. Druh liekov závisí od individuálnych potrieb pacienta..

Ak vo vašom prípade zahŕňa zablokovanie miechy použitie fluoroskopu alebo tomografu, okolo gauča sa umiestni ďalšie vybavenie. Fluoroskopia aj počítačová tomografia sú úplne bezbolestné..

Vybavenie, ktoré je zvyčajne potrebné na blokádu chrbtice, zahŕňa röntgenový stôl, jednu alebo dve röntgenové trubice a monitor umiestnený v ordinácii lekára. Fluoroskopia, ktorá prevádza röntgenové lúče na film, sa používa na vedenie lekára počas postupu. Film sa zaznamená pomocou röntgenového prístroja a senzora zaveseného nad stolom, na ktorom pacient leží.

CT skener je zvyčajne veľký, boxovitý stroj s dierou alebo plytkým tunelom v strede. Dostanete sa na úzku diagnostickú tabuľku, ktorá vstúpi do tunela. Vo vnútri prístroja sú röntgenové trubice a röntgenové snímače. Pracovisko, ktoré spracúva vizuálne informácie, sa nachádza v samostatnej miestnosti, kde technik riadi skener a monitoruje priebeh postupu. Miestnosť s vybavením je zvyčajne vybavená reproduktorom alebo mikrofónom na komunikáciu s pacientom.

Ako funguje spinálna blokáda??

Počas blokády lekár vstrekne anestetickú alebo protizápalovú látku čo najbližšie k poškodenému nervu. Liek bude blokovať receptory bolesti v problémovom nerve. CT alebo fluorografia pomôžu lekárovi zvoliť najlepšie miesto pre injekciu. Samotné zobrazovacie testy sú úplne bezbolestné.

Injekcia sa spravidla začína účinkovať okamžite. Úľava od bolesti prichádza veľmi rýchlo. Miechová blokáda je však dočasným opatrením. Účinok injekcie trvá 1 - 2 týždne. Niektorí pacienti robia niekoľko blokád na dosiahnutie dlhodobého účinku. Blokády ostatným nepomáhajú. Ak nedokážete dosiahnuť požadovaný výsledok pomocou blokády miechy, skúste iné liečebné metódy..

Aké pocity môžete počas procedúry zažiť?

Po vpichnutí ihly pod kožu budete pravdepodobne cítiť injekciu. Po podaní injekcie by sa malo vaše nepohodlie zmierniť. Niekedy, aby sa dostal k nervu spôsobujúcemu problém, je lekár nútený vpichnúť ihlu celkom hlboko. Môže to byť dočasné nepohodlie, ale pokúste sa šklbať, aby lekár mohol ihlu bezpečne priviesť na správne miesto..

Ak je miesto vpichu blízko veľkého nervu (napríklad sedacieho nervu) alebo zväzku nervov, lekár vás požiada, aby ste prehovorili, ak náhle pocítite silnú bolesť. Záchvat bolesti znamená, že ihla je príliš blízko veľkého nervu a musí sa pohnúť. Je to veľmi zriedkavé, takže sa nemusíte báť.

Ihneď po injekcii budete pravdepodobne cítiť výraznú úľavu. Účinok blokády miechy spravidla trvá 1 až 2 týždne, ale v niektorých prípadoch môže byť trvalý alebo netrvá dlhšie ako 12 hodín. V niektorých prípadoch nemusí byť účinok vôbec.

Injekciu obvykle podáva neurológ alebo anestéziológ. Rovnaký lekár bude monitorovať váš stav po blokáde chrbtice. Všetky obrázky, ktoré sa nasnímajú počas postupu, sa v tomto procese interpretujú..

Aké sú výhody a nevýhody spinálnej blokády??

Výhody spinálnej blokády zahŕňajú:

 • dočasné zmiernenie bolesti;
 • dočasné zníženie zápalu v oblasti chrbtice, ktorý spôsobuje bolesť;
 • pomocou blokády chrbtice môže lekár identifikovať zdroj bolesti;
 • schopnosť zlepšovať kvalitu života na krátku dobu.

Nevýhody a riziká spinálnej blokády zahŕňajú:

 • infekcia v mieste vpichu;
 • krvácajúci;
 • neúmyselné vstreknutie lieku do krvnej cievy;
 • injekcia do iného „zdravého“ nervu a v dôsledku toho nedostatok účinku;
 • poškodenie nervu nachádzajúceho sa blízko cieľa pri pokuse o injekciu liečiva;
 • blokáda chrbtice, ktorá sa vykonáva pomocou fluoroskopie a počítačovej tomografie, je spojená s malou dávkou žiarenia.

Ženy, ktoré majú podozrenie na tehotenstvo, by o tom mali určite informovať svojho lekára alebo technikku. Mnoho tehotenských testov sa neodporúča počas tehotenstva, aby žiarenie nepoškodilo dieťa. Ak je potrebná röntgenová snímka, musíte dodržať všetky bezpečnostné opatrenia, aby ste minimalizovali riziko..

Samostatne stojí za zmienku, že v súčasnosti sa na ruských klinikách hormonálne lieky používajú na blokádu miechy. Pacient o tom nie je často informovaný. Podávanie hormónov môže mať pre pacientov vážne komplikácie, napríklad vývoj diabetes mellitus, katarakta.

Ak ste liečený na našej klinike a chystáte sa blokovať hormónmi, musíte to oznámiť ošetrujúcemu lekárovi, pretože po zavedení hormónov je dosiahnutie účinku liečby našou metódou oveľa ťažšie (hormóny zhoršujú reparatívne procesy).

Aké sú obmedzenia spinálnej blokády??

Analgetické a protizápalové účinky dosiahnuté terapeutickou injekciou spravidla vymiznú v priebehu času a bolesť sa vracia v rovnakom objeme. Nezabudnite však, že reakcia každej osoby je individuálna. Blokovacie injekcie sa často kladú na kurz a potom sa zastavia. Dĺžka kurzu závisí od výsledku. Niektorí pacienti pociťujú úľavu po priebehu blokády, zatiaľ čo iní injekcie vôbec nepomáhajú, hoci sa liek podáva na správnom mieste. Ak vám blokáda chrbtice nepomohla, lekár s najväčšou pravdepodobnosťou odporučí iné typy liečby. Počet injekcií závisí od vašej anamnézy. Postup sa môže opakovať 3 až 6 krát počas 12 mesiacov. Ak trpíte inými zdravotnými problémami, napríklad cukrovkou, znamená to, že injekcii sa najlepšie vyhnete.

Sme presvedčení, že blokáda chrbtice hormonálnymi liekmi na osteochondrózu chrbtice nie je vhodná, pretože neovplyvňujú ochorenie a môžu viesť pacienta k vážnym komplikáciám. V niektorých prípadoch poskytuje kinezioterapia, hirudoterapia a vyprázdňovanie chrbtice oveľa výraznejší analgetický účinok, nevedú ku komplikáciám a lieči osteochondrózu, ktorá ovplyvňuje rôzne časti jej patogenézy. Najúčinnejšia na osteochondrózu a jej komplikácie (hernia disku, výčnelok, spondylóza, spondylartróza) komplexné neliečivé ošetrenie chrbtice.

Blokáda chrbtice, ktorá to urobila?

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ. Ako sa stať dôverou.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

pretože Nie si prihlásený. Vstúpiť.

pretože Nie ste dôveryhodný používateľ (telefón nie je overený). Označte a potvrďte telefón. Podrobnosti dôvery.

pretože téma je archívna.

Inzercia na NN.RU - Pre deti

Posteľ na poschodovom dome Môžeme si vyrobiť na objednávku - postele sú poschodové domy akejkoľvek zložitosti pre deti a dorast. Výroba z.
Cena: 48 900 rub.

Topánky pre dievčatá vo výbornom stave. Používa sa niekoľkokrát. Veľkosť 26, dĺžka stielky 15,5 cm, umelá koža. Zobraziť / merať -.
Cena: 300 rub.

Sandále po 1 dieťati. Ružová - veľkosť 24, dĺžka stielky 15 cm, 150 rubľov. Červená - veľkosť 25, dĺžka stielky 15,5 cm, 150 mm.
Cena: 150 rub.

3 nastaviteľné polohy operadla vrátane horizontálnej, 5 výškových úrovní, odnímateľný poťah sedadla, odnímateľná doska, nastaviteľná.
Cena: 3 500 rubľov.

Sedacieho nervu (ischias). Niekto dal blokádu?

Príčina bolesti sa nezmierňuje. Len prestaňte cítiť bolesť. Na chvíľu.

A ruky pána. Ako správne sa postup vykonáva, existujú komplikácie. Výsledok je nulový.

Každý má svoju vlastnú možnosť. V mnohých prípadoch sa blokáda ponúka. Neexistuje žiadna univerzálna odpoveď. Keby to nikomu nepomohlo, pravdepodobne by ho už nepoužili.

Známa trikrát blokovala blokádu a chválila sa, ale robíme kecy, utrácame peniaze za príručku. V dôsledku toho sa po roku obnovila manuálna terapia.

Vychádzam zo skutočnosti, že všetky metódy predpísané v liečebných normách sú zamerané na liečbu, nie na liečenie.

Ak blokáda nepomohla prvýkrát

Ak blokáda nepomohla prvýkrát

Čo je to blokáda a na čo je určený??

Pri tomto postupe stavovec doslova uzavrie jedno spojenie veľkým mechanizmom, ktorý ovplyvňuje vývoj bolesti. V skutočnosti pomocou injekcií lekár vpichne lokálne anestetikum do vopred určenej oblasti.

Tento typ injekcie môže mať nielen terapeutický účinok, ale v niektorých prípadoch diagnostický účinok. To platí najmä pre tie možnosti rozvoja ochorenia, keď lekár nie je schopný určiť presný zdroj bolesti. Ak nepohodlie pacienta zmizne po podaní anestetika v určitom bode, lokalizácia bola stanovená správne.

Je to pomerne rýchla diagnostická metóda, pretože po blokovaní bedrovej oblasti sa bolesť okamžite vypne. Preto, ak sa tak nestane, bol zdroj patológie stanovený nesprávne..

Dokonca aj najjednoduchšie odrody, ako napríklad subkutánne, môže vykonať iba špecialista: stavovec, neurológ, chirurg alebo traumatológ. To znamená, že taký človek, ktorý dobre pozná anatómiu, pozná indikácie a kontraindikácie rôznych liekov a čo je najdôležitejšie, rozumie komplikáciám a metódam ich eliminácie..

Okrem toho sa takéto blokády vykonávajú iba za prísneho dodržiavania všetkých aseptických podmienok, buď v malej operačnej sále, alebo v šatni..

Možné komplikácie

Názory na postup sa líšia. Niektorí veria, že blokáda je úplne bezpečná manipulácia a príliš sa nelíši od normálnej injekcie. Iní trvajú na tom, že takéto injekcie môžu mať nebezpečné následky..

Je správnejšie držať sa stredu terénu. Blokáda je užitočná a môže pomôcť pri strašných bolestiach, ale keď sa vykonáva, je dôležité vziať do úvahy všetky kontraindikácie a vedľajšie účinky. Je dôležité, aby si človek uvedomil, že neexistuje absolútne bezpečné zaobchádzanie, ak nedodržíte pravidlá jeho vykonávania.

Dôvody, pre ktoré môžu vzniknúť komplikácie, sú rôzne:

 • infekcia injekciou;
 • nediagnostikované zdravotné problémy, pri ktorých je blokáda kontraindikovaná;
 • nedodržanie odborných odporúčaní alebo mlčanie o príznakoch;
 • vlastnosti podávaného liečiva (vedľajšie účinky by sa mali uviesť v pokynoch);
 • nesprávny postup.

Týmto spôsobom sa môžu vyskytnúť vedľajšie účinky:

 • problémy s centrálnym nervovým systémom: neuróza, depresia, nespavosť, apatia, zvýšená úzkosť;
 • prírastok alebo strata hmotnosti v dôsledku zhoršeného metabolizmu;
 • hypertenzia;
 • imunitné reakcie vo forme opakovaného zápalu v oblasti podávania liekov alebo celkového zhoršenia zdravotného stavu;
 • pri nesprávnom podaní liečiva je možné dočasné zníženie tlaku;
 • ak existuje srdcové ochorenie, sú možné záchvaty a zastavenie srdcového svalu;
 • absces a výskyt hnisu nastane, keď sa počas injekcie zavedie infekcia;
 • krvácajúci
 • problémy s močovým mechúrom.

Aké typy blokády sa používajú

Blokáda vertebrálnej hernie sa líši v závislosti od miesta podania injekcie a od liekov, ktoré sú v nej obsiahnuté. Pre každý prípad sa ďalšie akcie prideľujú jednotlivo, pričom sa berie do úvahy stupeň rozvoja prietrže. Hlavné je zmierniť bolesť, aby bolo možné pokojne viesť terapiu:

 • Pri transforaminálnej injekcii sa injekcia podáva v mieste, kde nervový koniec vychádza z chrbtice;
 • Pri intralamínovej injekcii sa injekcie podávajú presne medzi stavcami;
 • Pri epidurálnej blokáde anestetik aplikuje injekciu do medzistavcovej oblasti. Zároveň riadi kontrastnú látku, aby sledoval miesto prieniku ihly a cestu distribúcie liečiva. Epidurálna blokáda má dočasný, ale veľmi silný účinok..

Aké lieky sa používajú

 • Anestetika - na zmiernenie bolesti;
 • Protizápalové lieky - na boj proti infekciám;
 • Zmes liekov s analgetickými a protizápalovými účinkami.

Keď sa uskutoční blokáda prietrže chrbtice, liek ovplyvňuje tkanivá, nervové zakončenie v mieste lokalizácie prietrže.

Aké lieky sa používajú na takéto manipulácie?

Po prvé, liečivá môžu byť jednozložkové, dvojzložkové, a teda viaczložkové. Na tieto odrody sa takmer vždy používajú lokálne anestetiká..

Takéto lieky na blokádu bedrovej chrbtice oneskorujú nervový impulz a tým zastavujú bolesť a akúkoľvek inú citlivosť v oblasti ich podávania..

Najbežnejším anestetikom je novokain. Tento liek sa najčastejšie odporúča na blokády. Toto je roztok, ktorý obsahuje odlišné percento liečiva: od 0,25% do 2%. Po maximálne 5 minútach sa prejaví účinok lieku, ktorý bude trvať až 2 hodiny. To stačí na to, aby sa pacient cítil oveľa lepšie.

Ďalším bežným liekom je lidokaín. Je tiež veľmi dobrá a rýchla. Účinok tohto lieku tiež trvá asi 2 až 3 hodiny..

Posledné bežné anestetikum Merkain začína pracovať trochu pomalšie: 15 - 20 minút po podaní. Anestetizuje však 3 až 5 hodín. Je pravda, že táto látka má vážne vedľajšie účinky..

Pokiaľ ide o dávku a koncentráciu tohto alebo toho roztoku, určuje ich iba ošetrujúci lekár, ktorý je založený na individuálnych charakteristikách tela, histórii a ďalších diagnostických údajoch..

Jedná sa o účinnejšie lieky s protizápalovým účinkom, ktoré pomáhajú zmierniť opuch. Majú jasný antialergický účinok..

Hormonálne kortikosteroidy sa však zriedka používajú na blokádu bedrovej chrbtice, častejšie sa však používajú na liečbu patologických stavov kĺbov. Najčastejšie sa používajú v kombinácii s anestetikami.

Aké sú najbežnejšie kortikosteroidy používané na blokádu?

 • Hydrokortizón sa nachádza iba v suspenzii, pretože táto látka je nerozpustná vo vode. Používa sa na nervovú blokádu v zmesi s anestetikami.
 • Dexametazón slúži ako prvá pomoc pri zmierňovaní bolesti kĺbov a mäkkých tkanív. Účinok je rýchly, ale veľmi krátky..
 • Depotný medrol má rovnakú cieľovú oblasť, v zriedkavých prípadoch môže byť použitý pre epidurálny priestor.
 • Diprospan je predĺžený kortikosteroid. Pomocou tejto pomoci sa anestetizujú mäkké tkanivá a nervové priestory..
 • Kenalog - GCS s predĺženým účinkom sa však môže používať najviac raz za 2 týždne.

Ako už bolo uvedené vyššie: existujú ďalšie lieky, ktoré sa zvyčajne používajú pri komplexnej terapii ako jedna zo zložiek viaczložkových liekov. To môže zahŕňať rôzne vitamíny B, platifilín, lidázu, rumalon, voltarén, papaín atď..

Terapeutická blokáda Diprospanom: skúsenosti s neurológiou

Lokálna anestézia je jedným z najúčinnejších spôsobov, ako sa zbaviť akútnej bolesti lokálnou injekciou lieku. Výrazný analgetický účinok je sprevádzaný zlepšenou mikrocirkuláciou, relaxáciou napätých svalov a zvýšením rozsahu pohybu v postihnutej oblasti..

Hlavnou indikáciou lekárskych blokád je rad vertebrogénnych bolestí spojených s akútnymi ochoreniami pohybového aparátu (myozitída, zápal šliach, spondylodiscitída, radikulitída atď.). Súčasne si syndróm chronickej bolesti vyžaduje odlišný terapeutický prístup, ktorý nie je tak spôsobený primárnym poškodzujúcim faktorom (napríklad medzistavcová prietrž), ale pretrvávajúcimi zmenami v centrálnom nervovom systéme a súvisiacimi emočnými poruchami..

Kontraindikácie postupu sú povrchové zápalové procesy v mieste údajného podania lieku, neznášanlivosť použitých liekov, potreba obmedziť ich používanie v dôsledku existujúceho somatického ochorenia a rysov anatomickej štruktúry (abnormality alebo ťažké deformácie), ktoré technicky komplikujú vykonávanie manipulácie..

V ambulantnej praxi neurológa sa používajú tieto typy terapeutických blokád: intra- a subkutánne injekcie, injekcie liečiv do jednotlivých svalov, ako aj periartikulárne (periartikulárne) a paravertebrálne (perinvertebrálne) kúsky.

Účelom tohto druhu manipulácie je teda znecitlivenie. Na základe týchto úvah a tiež s prihliadnutím na prítomnosť vedľajších účinkov vo všetkých liekoch je logické používať jednu účinnú látku s výraznou analgetickou aktivitou (napríklad novokain). Berúc do úvahy skutočnosť, že syndróm pretrvávajúcej bolesti je vždy sprevádzaný svalovo-tonickými javmi (spazmus), lokálnou mikrocirkulačnou poruchou (edém) a podvýživou tkanív (dystrofiou), je potrebné použiť kombinácie liekov na súčasnú neutralizáciu celého súboru patologických procesov a odstráňte príznaky čo najskôr.

Najbežnejšie sú viaczložkové zmesi, ktoré môžu obsahovať anestetikum, kortikosteroid, neurometabolit a dokonca nesteroidné protizápalové liečivo. Všetko záleží na závažnosti príznakov, individuálnych charakteristikách pacienta a sprievodných chorobách. Pomerne často sa používa novokain, Lidokaín, Diprospan, Dexazón, Kyanokobalamín, Milgamma, Movalis, Kenalog a ďalšie lieky.

Takto vyzerá naša liečebňa, kde vykonávame rôzne blokády

Je potrebné poznamenať, že blokády drog sa vykonávajú iba ambulantne alebo v nemocnici! Trvanie liečby a frekvencia podávania sú určené klinickým obrazom patologického stavu. Po zákroku je nevyhnutná dočasná imobilizácia postihnutej oblasti (Shants golier, bedrový korzet, atď.).

Blokáda Diprospan považovala za najúčinnejšiu

Diprospan je moderná droga novej generácie, ktorá sa vďaka svojim jedinečným vlastnostiam dobre etablovala. Takéto vlastnosti ako silný protizápalový účinok v kombinácii s rýchlym a trvalým účinkom sú často žiadané v neurológii, ortopedii a reumatológii. Jednoducho povedané, ide o takmer dokonalý liek, ktorý kombinuje množstvo výhod s minimom nevýhod..

Novokain v dávke 5 mg / ml

Novokain nie je nový liek, ale bolo dokázané desaťročiami klinickej praxe. Nie je toxický pre organizmus a je dobre tolerovaný pacientmi. Používa sa takmer vo všetkých druhoch anestézie, najčastejšie sa však používa ako hlavné médium pre ďalšie zložky liekovej zmesi (hormóny, vitamíny atď.), Čo poskytuje dobrý a trvalý účinok v podmienkach charakterizovaných intenzívnou bolesťou, svalovým kŕčom a poruchou mikrocirkulácie..

Upozorňujeme, že zdravotná blokáda nie je 100% zárukou úspešného výsledku. Tento postup umožňuje ovplyvniť patologický proces iba na jednom z mnohých spojení, ale nie na úrovni dôvodu. Ak je choroba založená na medzistavcovej prietrži, ktorá eliminuje bolesť, je potrebné pracovať s iracionálnym motorickým stereotypom, ktorý viedol k jej výskytu..

V niektorých prípadoch je skutočne možné problém vyriešiť pomocou liekov, ale niektorí pacienti vyžadujú komplexný prístup vrátane manuálnej korekcie a fyzioterapeutických cvičení. To všetko závisí od závažnosti príznakov a individuálnych charakteristík osoby.

Blokáda bolesti na krku, hornej časti chrbta a ramena

Vykonávajú sa pri rôznych patologických stavoch sprevádzaných výrazným nepohodlím v oblasti krku, ramena alebo medzikapsuly. Hovoríme o degeneratívnych-dystrofických ochoreniach pohybového aparátu, ktoré sa vyznačujú svalovým kŕčom, obmedzením pohyblivosti medzistavcových (fazetových) kĺbov alebo poškodením nervov..

Krčné bolesti chrbta

Bolesť je taká intenzívna, že ju mnohí pacienti porovnávajú so šokom. Aktívne pohyby sú veľmi bolestivé a ťažké z dôvodu silného svalového napätia. Najčastejšie sa príznaky vyskytujú ráno, často po predchádzajúcej lokálnej hypotermii (prievan, klimatizácia atď.) Alebo nadmernej fyzickej námahe..

Okamžitou príčinou tohto stavu je kŕč svalu krku, ktorý sa vyskytuje na pozadí existujúcich chorôb pohybového aparátu (napríklad spondylartróza), iracionálneho režimu fyzickej aktivity (nedostatok pohybu) a chronického psychoemotačného stresu..

Blokáda lichobežníkového svalu zahŕňa niekoľko injekcií

Terapeutická blokáda vám umožňuje rýchlo potlačiť bolesť, eliminovať svalové napätie a obnoviť normálny rozsah pohybu. Zavedenie liekov (napríklad Diprospan s lidokaínom) do podráždených svalov prispieva k ich relaxácii a normalizácii biochemických procesov..

Medzistavcové hernie disku

Je to najbežnejšia príčina radiálnych symptómov. Bolesť v krku, ktorá vyžaruje z ramena, ako aj pocit pálenia (mravenčenie) alebo znecitlivenie končatín, sú typickými znakmi cervikálnej radikulopatie. V závažných prípadoch sa môže vyvinúť individuálna svalová slabosť..

Mala by sa však urobiť diferenciálna diagnostika medzi prietržom krčnej chrbtice a mnohými patologickými stavmi prejavujúcimi sa bolesťou a citlivými poruchami. Napríklad kontrakcia predného svalu skalného alebo pektorálneho svalu často vedie k podobným príznakom.

V tomto prípade sa vykonáva hlboký paravertebrálny blok na úrovni poškodenia nervov.

V niektorých prípadoch umožňuje blokáda novokainu objasnenie situácie, ktorá nie je len lekárskym, ale aj diagnostickým postupom. Vykonaním „novokainizácie“ vyššie uvedených svalov môžete rýchlo identifikovať „slabé spojenie“ a implementovať terapeutické opatrenia.

Syndróm T4

Predpokladá sa, že bolesť v medzikapulárnej oblasti je spojená s dysfunkciou fazetových kĺbov a kĺbov stavcov, ktoré sa vyskytujú na pozadí konštantného statického alebo dynamického zaťaženia. Mala by sa však vziať do úvahy úloha svalovo-tonických zložiek, ktoré sú samy osebe pomerne významným faktorom spôsobujúcim pretrvávajúcu bolesť..

Niekedy môže byť nepríjemný pocit spôsobený lopatkou, ramenom alebo rukou, sprevádzanou pálením alebo rozrušením v ruke. Niektorí pacienti hlásia pocit nedostatku vzduchu, zvýšeného srdcového rytmu a dokonca aj emocionálnych reakcií, ako sú záchvaty paniky.

Pri syndróme T4 je potrebné anestetizovať spúšťacie body povrchových svalov

Terapeutická blokáda Diprospanom znižuje vegetatívne prejavy a potláča tok bolestivých impulzov, ktoré negatívne ovplyvňujú funkciu vnútorných orgánov. Svalový tonus je normalizovaný, obnovuje sa dýchanie, začína sa pracovať kardiovaskulárny systém.

Musím povedať, že táto oblasť je úzko spojená s pásom na krku a ramene, a preto sa musí spolu s lichobežníkovým a kosoštvorcovým svalstvom vykonať anestézia svalu, ktorý zvyšuje lopatku, ako aj anestézia svalu supraspinatus alebo infraspinatus..

Tunelové syndrómy

Nervové nervy v prírodných anatomických priestoroch (kanály alebo tunely tvorené väzmi, svalmi alebo kosťami) sa nazývajú syndrómy tunela. Zároveň sa vyvíja neuropatia sprevádzaná citlivými, motorickými a trofickými poruchami (narušená výživa tkanív).

Zavedenie diprospanu a novokaínu v syndróme karpálneho tunela

V tejto súvislosti je potrebné uviesť, že stredné a ulnárne nervy hornej končatiny najčastejšie trpia (syndróm karpálneho a kubitálneho kanála). Priame podávanie liečiv do perineurálneho priestoru umožňuje potlačenie zápalu. Opuch zmizne, obnoví sa citlivosť a normalizuje sa funkcia svalov.

Lekárska blokáda bolesti v dolnej časti chrbta a nohy

Pocit bolesti lokalizovaný v dolnej časti chrbta je najčastejšie spojený s lokálnym napätím svalov, dysfunkciou fazetových alebo sakroiliakálnych kĺbov a prietržou medzistavcových platničiek. Situácia je často komplikovaná stavom, keď dolná končatina začína bolieť. Toto sa stane, keď je štiepaný koreňový alebo miechový nerv..

Lumbago (bolesti chrbta)

Bolesť sa náhle objaví a je spojená so kŕčmi hlbokých svalov obklopujúcich chrbticu. Najčastejšie je vyvolaný ťahom, náhlymi pohybmi, ťažkým zdvíhaním alebo dlhodobým statickým zaťažením. Intenzita nepohodlia je taká veľká, že si pacienti udržiavajú pozíciu, v ktorej boli zadržaní.

Lekári niekedy používajú pojem „lumbalgia“, čo naznačuje chronicky tečúci stav charakterizovaný miernou alebo stredne silnou bolesťou spôsobenou dlhodobým pobytom v stoji alebo v sede, ako aj počas fyzickej práce..

Liečivá zmes sa vstrekuje do extenzorových svalov chrbta

Preto je diskomfort dolnej časti chrbta priamou indikáciou paravertebrálnej blokády. Liek (najčastejšie diprospán) sa vstrekuje do svalov umiestnených okolo chrbtice.

Bedrová radikulopatia

Predpokladá sa, že tento problém je založený na mechanickom účinku na koreň miechy (predpoklad výskytu radikulitídy) z medzistavcovej prietrže, osteofytov (vyrastanie kostí) alebo hypertrofického žltého väzu..

Najčastejšie trpia vlákna L4, L5, S1. Súčasne je bolesť lokalizovaná nielen v bedrovej oblasti a zadku, dáva chodidlu chodidlo, často sprevádzané pálením, zníženou citlivosťou a slabosťou svalov..

Paravertebrálny blok na úrovni segmentu L5-S1 vľavo

Pri uskutočňovaní terapeutickej blokády musí byť lieková zmes dodávaná priamo do lézie - na medzistavcové foramen. V tomto prípade sa môžu použiť nasledujúce lieky: Diprospan, Novocaine, Milgamma a Movalis. Po anestézii by mala byť osoba v polotuhom korzete.

Piriformis syndróm

Nadmerné napätie toho istého svalu vedie k stlačeniu sedacieho nervu. Pacienti sa sťažujú na bolesť, ktorú je ťažko možné tolerovať v sedacej časti bedra alebo bedrového kĺbu, ktorá vyžaruje pozdĺž posterolaterálneho povrchu dolnej končatiny a sprevádzaná necitlivosťou. Stlačenie gluteálnych artérií vedie k blanšírovaniu končatiny.

Príčinami chorobného stavu sú preťaženie svalov, dysfunkcia sakroiliakálnych kĺbov a zapojenie koreňov L5 alebo S1 do patologického procesu. Na základe týchto čŕt sa často vykonáva niekoľko typov blokád liekov - musí sa liečiť nielen sval piriformis, ale aj zodpovedajúce segmenty stavcov a motorov bedrového kĺbu. Anestetické podávanie je sprevádzané okamžitou svalovou relaxáciou a pocitom šírenia tepla cez nohu.

Blokáda Piriformis

Peronálny syndróm je tiež charakterizovaný podobným klinickým obrazom. Prejavuje sa však bolesťou a zníženou citlivosťou v oblasti vonkajšieho povrchu dolnej časti nohy a zadnej nohy. Anestézia v mieste podráždenia peronálneho nervu rýchlo neutralizuje príznaky.

Je potrebné poznamenať, že lokálna injekčná terapia je účinná nielen vo vzťahu k napnutému piriformis svalu, ale tiež v prípadoch poškodenia stredných a malých gluteových svalov, bicepsov a aduktorov stehna, tricepsového svalu nohy. Problém, ako je Mortonova metatarsalgia, sa dá vyriešiť aj pomocou liekov..

Podpätka ostrohy

Toto ochorenie je charakterizované vyrastaním kostí pätnej kosti, ktoré sa vytvára v dôsledku nadmerného napätia plantárnej aponeurózy. Hlavným klinickým prejavom je akútna bolesť (niektorí ju označujú ako pálenie), ktorá sa vyskytuje v oblasti päty pri odpočinku na nohe.

Predpokladá sa, že plantárna fasciitída sa vyskytuje v dôsledku globálnych porúch ovplyvňujúcich biomechaniku pohybov celého tela. Hyperpronácia chodidla je priamym faktorom vedúcim k chronickému traumatu a zápalu plantárnej fascie.

Lieky sa podávajú v mieste pripojenia plantárnej aponeurózy k päte

Na terapeutickú blokádu s podrážkou päty sa používa aj Diprospan s novokainom alebo lidokaínom. Niekedy používajú Kenalog. Lieky sa injikujú priamo do lézie. Môže to trvať niekoľko injekcií, ale výsledok stojí za to - veľa pacientov na tento problém zabudne navždy..

Odpovede na často kladené otázky

Niečo sa pokazilo a máte otázku? Pozrite sa na informácie uvedené nižšie. Možno sa situácia vyjasní.

Prečo blokáda nepomohla?

Všetky príručky o lokálnej injekčnej terapii hovoria, že priebeh liečby môže pozostávať z niekoľkých postupov. Čím je stav závažnejší, tým viac úvodov sa vyžaduje. Do akej miery je ťažké povedať - všetko je veľmi individuálne. Niekedy stačí jedna blokáda, ale častejšie sa musia opakovať (v priemere 3 až 3-krát). Chronickú bolesť je ťažké liečiť. Najlepším výsledkom je integrovaný prístup vrátane výberu liekov, manuálnej korekcie a kinezioterapie.

Prečo sa bolesť zosilnila?

Syndróm intenzívnej bolesti je vždy sprevádzaný lokálnou svalovou hypertonicitou. Spazmodické svaly reagujú na vonkajšie vplyvy s ešte väčším spazmom. Preto nie je prekvapujúce, že bezprostredne po blokáde sa bolesť zosilňuje alebo začína dávať do nohy. Strčíme ihlu do svalov, vstrekneme do nich tekutinu. Samozrejme sa im to nepáči a budú sa im brániť jediným možným spôsobom - redukciou. Trpezlivosť bude po chvíli jednoduchšia.

Prečo sa tlak zvýšil?

Krvný tlak je dynamická hodnota, ktorá sa okamžite mení v závislosti od faktorov prostredia. V pokoji - niektoré ukazovatele s fyzickou aktivitou - iné. Okrem toho akákoľvek neštandardná situácia je často sprevádzaná zvýšeným srdcovým rytmom a zvýšeným krvným tlakom (napríklad návšteva lekára). Preto nie je nič prekvapujúce v tom, že sa tlak zvýšil, ale injekcie nedostanete každý deň.!

Ako sa správať po blokáde?

Niekoľko dní sa musíte o seba postarať. Vyvarujte sa nadmernej fyzickej aktivite alebo vzpieraniu. Niektorí odborníci odporúčajú používať polotuhý korzet. To vám umožní uvoľniť podráždenú časť chrbtice a znížiť závažnosť bolesti. Akonáhle sa bolesť zmierni (ak neodišla okamžite), môžete prejsť do ďalšej fázy liečby. Nezanedbávajte manuálnu a fyzikálnu terapiu - blokáda eliminuje bolesť, ale neovplyvňuje príčinu, preto pravdepodobnosť opakovania situácie.

Blokáda chrbtice

Blok chrbtice - injekcia anestetika v presne definovaných bodoch umiestnených pozdĺž chrbtice. Často to nie je spôsob liečby existujúceho ochorenia a nemá žiadny terapeutický účinok, ale môže rýchlo zmierniť bolesť, ktorú spôsobuje. Aj keď existujú terapeutické blokády zahŕňajúce podávanie kortikosteroidov.

Procedúra sa vykonáva výhradne v zdravotníckych zariadeniach neurochirurgického alebo traumatologického profilu kvalifikovaným zdravotníckym personálom. Ani jedna zdravotná sestra alebo lekár, ktorý absolvoval špeciálne školenie, nemá právo blokovať chrbticu, pretože je to spojené so závažnými komplikáciami a stratou schopnosti pohybovať sa..

S SL Clinic už nemusíte hľadať miesto, kam chcete zablokovať chrbát. Pokiaľ ide o nás, nemusíte čakať dlho, kým linka zastaví silný útok bolesti. Vysoko kvalifikovaní odborníci SL Clinic okamžite vykonajú všetky potrebné manipulácie s presným dodržaním všetkých jemností techniky injekcie blokády. Cena spinálnej blokády je uvedená v cenníku a stabilne zostáva dostupná pre širokú škálu ľudí.

Mechanizmus akcie

Ak dôjde k patologickým zmenám v chrbtici, sú stlačené nervy miechy, čo vyvoláva silnú bolesť. V závislosti od toho, ktorý nerv je zovretý, môže bolesť vyžarovať až po krk, ramená, zadok, boky atď. Ak sa to stane neznesiteľným, jediným spôsobom, ako pomôcť človeku, je zablokovať ho..

V dôsledku cieleného podávania anestetika dochádza k dočasnému zablokovaniu vedenia impulzov nervovými vláknami. To vedie k eliminácii alebo aspoň k významnému zníženiu intenzity bolesti v priebehu niekoľkých minút. Preto sa pacient môže takmer okamžite vrátiť do opusteného podniku a plne sa pohybovať.

Pri správnom vykonaní manipulácie neexistujú žiadne negatívne následky, ktoré vám umožňujú opakovať toľkokrát, koľkokrát je to potrebné. Ďalšou výhodou je prítomnosť anestetických protizápalových látok v injikovanom roztoku. Prispievajú k rýchlej eliminácii zápalového procesu v postihnutom segmente chrbtice a zvyšujú účinnosť konzervatívnej liečby..

Procedúra sa vykonáva výlučne v podmienkach úplnej sterility (zvyčajne v operačnej sále alebo šatni). Je to mimoriadne dôležité, pretože pri vniknutí vírusov alebo baktérií do miechy sa môžu vyskytnúť život ohrozujúce komplikácie: meningitída, encefalitída, myelitída..

V prvých dňoch po manipulácii sa môžu vyskytnúť nežiaduce následky vo forme znecitlivenia časti tela. Nevyžaduje opravu a o pár dní sa odovzdá sám.

indikácia

Lekársky výskum dokazuje, že akútna bolesť chrbta, najmä dolná časť chrbta a krížová kosť, by sa mali rýchlo zastaviť. Inak môžu vyvolať rozvoj psychických porúch, ktoré zhoršia účinnosť liečby..

Tiež s predĺženým priebehom choroby sa v mozgovej kôre môže tvoriť trvalé zameranie excitácie. Akékoľvek ďalšie podráždenie môže spôsobiť jeho aktiváciu a rozvoj nového útoku. V takýchto situáciách je veľmi ťažké dosiahnuť zlepšenie stavu pacienta pomocou konzervatívnych metód. Preto je omnoho lepšie zabrániť vzniku fokusu excitácie v mozgovej kôre. Ak obvyklé liečivá nepomáhajú eliminovať syndróm bolesti, používa sa blokáda miechy.

Táto metóda je určená na zmiernenie bolesti vyvolanej:

 • medziobratlová kýla;
 • vyčnievanie medzistavcových platničiek;
 • myositis;
 • ischias
 • neuritis;
 • Ankylozujúca spondylitída;
 • osteochondrosis;
 • spondylarthrosis;
 • intercostal neuralgia;
 • trigeminálna neuralgia;
 • neuralgia miechy.

Injekcia blokády nie je viac ako 4-krát ročne. Aj keď v niektorých prípadoch sú pacientom predpísané také injekcie, ktoré pozostávajú z 10 alebo viacerých procedúr. Medzi nimi si urobte prestávku 2-3 dni.

Táto metóda sa tiež často používa na diagnostikovanie mnohých chorôb. Účinnosť blokády bolesti naznačuje neurologické príčiny jej výskytu. Inak by ste mali hľadať iný zdroj bolesti..

Existuje veľa druhov blokád. V závislosti od povahy pozorovaného klinického obrazu môžu byť roztoky liekov vstrekované do mäkkých tkanív, určitých biologicky aktívnych miest, šliach, do oblasti priechodu nervových vlákien alebo ich plexov. Môžu byť vykonané v ktorejkoľvek časti chrbta, ale iba lekár si môže zvoliť ten správny typ úľavy od bolesti. Napríklad bodové injekcie do stavca C1-C7 krčnej chrbtice môžu eliminovať bolesť v celom chrbte..

 1. Krčka maternice. Liek sa podáva v oblasti stavcov krčnej chrbtice. Umožňuje úplne eliminovať bolesť v krku, pažiach a hlave, ako aj v celej chrbtici.
 2. Prsník. Znamená to injekciu roztoku liekov na úrovni hrudnej chrbtice, ktorý pomáha anestetizovať ruky, hrudník a svaly trupu, ako aj vnútorné orgány..
 3. Torakoabdominální-bedrovej. Pomáha odstraňovať bolesť v dolnej časti chrbta, nôh a odstraňuje črevné ťažkosti.
 4. Bedrovej - anestetizuje bedrovej oblasti. Môže byť predpísaný neurológom alebo vertebroológom na diagnostické účely.
 5. Coccygeal - určený na odstránenie bolesti v lumbosakrálnej chrbtici.

Existujú terapeutické blokády, lidokaín a novokain. Prvý spočíva v zavedení okrem anestetík aj kortikosteroidov s výraznými protizápalovými vlastnosťami. Považujú sa za pomerne účinný spôsob liečby bolesti a iných prejavov neurologických porúch, pretože ovplyvňujú aj príčiny bolesti - zápalový proces..

Lekárske blokády poskytujú nízke riziko rozvoja nežiaducich účinkov injekčne podávaných liekov, pretože ich účinné látky okamžite prenikajú do lézie a až potom sa v malých dávkach absorbujú do krvného obehu..

Novokainické a lidokaínové blokády sú zavedením anestetika do zóny maximálnej bolesti, tzv. Spúšťacie body. Sú účinné pri bolestiach spôsobených zvýšeným svalovým tonom chrbta, kongesciou kĺbov, radikulárnym syndrómom. Blokády lidokaínu je možné súčasne použiť iba na zmiernenie bolesti, zatiaľ čo novokain sa predpisuje aj na diagnostické účely..

Existujú tiež rôzne spôsoby podania liečiva. Existujú epidurálne, medzirebrové a paravertebrálne blokády.

Epidurálna blokáda bedrovej chrbtice

Pri bolesti v dolnej časti chrbta a potrebe chirurgického zákroku na dolnej časti tela je najúčinnejšie zavedenie anestetík do epidurálneho priestoru driekovej chrbtice na hranici s krížovkou. Práve v tejto oblasti je bolesť zvyčajne lokalizovaná v léziách nervových koreňov bedrovej bedrovej kosti.

Podstata postupu je nasledovná:

 • pacient leží na bruchu alebo na boku;
 • koža je ošetrená antiseptickým roztokom;
 • lokálna anestézia sa vykonáva v oblasti stavcov L1 - L5;
 • určia sa anatomické pamiatky a ihla sa presne vloží medzi stavce L3 - L4 alebo L4 - L5 (zatiaľ čo prechádza kožou, podkožným tukom, supraspinatívom, interspinóznymi a žltými väzmi);
 • odolnosť hranice epidurálneho priestoru je starostlivo prekonaná;
 • roztok sa pomaly zavádza;
 • ihla sa odstráni a aplikuje sa sterilný obväz.

Aby sa zabránilo skoku krvného tlaku pred blokádou, môže sa pacientovi podávať kofeín a efedrín sa môže podávať ľuďom trpiacim hypotenziou. Terapeutický účinok sa vyvíja okamžite po injekcii a trvá dlho. To však často úplne postačuje na prerušenie reťazca bolestivých impulzov, na zabránenie vzniku fokusu excitácie v mozgovej kôre a normalizáciu stavu pacienta..

paravertebrálne

V poslednej dobe sa paravertebrálna blokáda lumbosakrálnej sekcie najčastejšie vykonáva na odstránenie syndrómu bolesti. S tým sa zavedenie liekov uskutočňuje v samostatnej nervovej vetve v oblasti paravertebrálnej línie, ktorá prechádza na úrovni priečnych stavcov bez ovplyvnenia miechy. To vedie k analgézii pre konkrétnu časť tela alebo vnútorného orgánu, čo zvyčajne stačí na odstránenie úzko lokalizovanej bolesti alebo na diagnostikovanie.

Paravertebrálne blokády sa ďalej delia na 4 typy na základe hĺbky expozície:

 • tkanivo - liek sa vstrekuje do mäkkých tkanív v blízkosti postihnutého segmentu chrbtice;
 • receptor - anestetikum sa zavádza v mieste receptorov zodpovedných za impulzy bolesti;
 • vodivý - injekcia sa vykonáva v blízkosti nervového koreňa zodpovedného za vedenie impulzov bolesti;
 • ganglionické - nervové uzly sa stanú blokádou.

Paravertebrálna blokáda sa robí z polohy pacienta ležiaceho na bruchu. Palpáciou lekár určí miesto najvýraznejšej bolestivosti, ktorá sa často nachádza v projekcii postihnutého nervu. Koža sa utrie roztokom antiseptika a injekčne sa do nej aplikuje tenká ihla intradermálne novocaine, až kým nevznikne efekt „citrónovej kôry“..

Ďalšia ihla sa vkladá vo vzdialenosti 3 až 4 cm od línie spinálnych procesov na úrovni požadovaného medzistavcového priestoru. Keď sa pohybuje hlbšie do malých častí, vstrekuje sa roztok novokainu, až kým nedosiahne priečny proces. Potom sa zmení smer pohybu ihly tak, aby obchádzal stavce nahor alebo nadol. Ponorte ho teda ďalšie 2 cm a predstavte plánované množstvo roztoku. Celková hĺbka vpichu ihly je teda asi 5–6 cm.

Ak sú akútne bolesti v lumbosakrálnej oblasti bez jasnej lokalizácie, uchyľujú sa k jednostrannej alebo obojstrannej blokáde pomocou zmesi novokainu a kortikosteroidu (obvykle hydrokortizónu) do miechy cez 3 alebo 6 paravertebrálnych bodov. Dávka hydrokortizónu sa vypočíta individuálne na základe stavu pacienta, závažnosti a miesta bolesti.

Po blokáde sa odporúča pacientovi zostať v polohe na chrbte a odporúča sa, aby sa nepohyboval aktívne najmenej 2 hodiny. Ležanie je na zdravej strane. V súčasnosti môžete používať miniaplikácie alebo inú zábavu..

Blokáda v medzirebálnej neuralgii

Účelom tohto postupu je dodávanie liečiv do medzirezortného priestoru v oblasti priechodu postihnutého nervu. rozlišovať:

Úroveň podávania liečiva sa určuje na základe miesta poranenia alebo zamerania choroby.

Pri vykonávaní postupu by mal pacient ležať na zdravej strane. Po antiseptickom ošetrení kože sa vykoná intrakutánna infiltrácia tenkou ihlou. Silnejšia ihla sa vloží na to isté miesto presne kolmo na spodný okraj rebra a potom pod uhlom ponorí do mäkkého tkaniva pod ňu. Pri manipulácii na chrbte rebier sa pravidelne monitoruje integrita ciev uskutočňovaním kontrolnej aspirácie..

Prípravy na vykonanie blokády miechy

Často sa používajú viaczložkové formulácie, na základe ktorých sú stále známe anestetiká - lidokaín a novokaín. Blokujú prenos nervových impulzov inhibíciou sodíkových kanálikov.

Tiež v zložení roztokov pre blokádové injekcie môže zahŕňať:

 • kortikosteroidy sú silné protizápalové lieky, ktorých podávanie priamo do zamerania zápalu prispieva k rýchlemu odstráneniu opuchy a výraznému zápalovému procesu;
 • Vitamíny B - prispievajú k normalizácii prenosu nervových impulzov;
 • chondroprotektory - potrebné na aktívne nasýtenie chrupavkového tkaniva, obnovenie jeho pružnosti a sily.

Technológia blokovania krčnej chrbtice

Ak je to potrebné, odstráňte bolesť krčnej chrbtice pacienta, sadnite si a požiadajte o sklonenie hlavy dopredu. Zdravotnícky pracovník dezinfikuje pokožku a lekár, ktorý zákrok vykonáva, nájde zapálené stavce a vloží ihlu dva centimetre hlboko do hĺbky 3 - 3,5 cm do jednej a druhej strany chrbtice..

Technológia na vykonávanie blokády hrudnej chrbtice

Procedúra sa vykonáva pri ležaní na bruchu. V centrálnej časti hrudnej časti nájde lekár rozdelený sval a proces stavcov. Po dezinfekcii kože sa ihla vloží 2 cm od osi chrbtice do hĺbky 3,5 cm.

Technológia blokády bedrovej a lumbosakrálnej chrbtice

Pacient leží na bruchu. Koža je ošetrená antiseptickým roztokom. Lekár nájde proces stavcov v oblasti lokalizácie bolesti a vloží ihlu 2 - 3 cm od osi chrbtice nevyhnutne v pravom uhle. Liečivo sa podáva po ponorení ihly do 3 až 4 cm, obvykle sa injekcie podávajú na obidve strany chrbtice.

Ak je to potrebné, anestetizujte sakrálnu časť, pacient musí ležať na boku a kolená si priťahovať k hrudi. Toto poskytuje zväčšenie intervalov medzi procesmi stavcov a zvyšuje pohodlie pri manipulácii.

Kontraindikácie postupu

Blokáda chrbta, a to aj pri silnej bolesti, sa nedá dosiahnuť:

 • poruchy krvácania, najmä pri hemofílii alebo u pacientov užívajúcich antikoagulanciá;
 • infekčná choroba;
 • myasthenia gravis;
 • syndróm chorého sínusu;
 • závažné kardiovaskulárne ochorenie;
 • ťažká bradykardia, arteriálna hypotenzia;
 • porušenie procesov tvorby krvi;
 • alergie na novokain alebo lidokaín;
 • epilepsie;
 • zvýšený cievny tonus;
 • tehotenstva a laktácie;
 • závažné ochorenie obličiek;
 • zlyhanie pečene;
 • mentálne poruchy.

Procedúru nevykonávajú ani pacienti, ktorí sú v bezvedomí. Aj keď pacient predtým nemal alergickú reakciu na použité lieky, bezprostredne pred blokádou sa vykonávajú testy alergie, aby sa stanovila ich citlivosť na tieto lieky. Na tento účel je pokožka mierne poškriabaná rozrývačom a na túto oblasť sa aplikuje kvapka liečiva. Pri absencii sčervenania, opuchu a iných príznakov alergie sú povolené blokácie injekcií.

Možné komplikácie

Prevažná väčšina komplikácií blokády chrbta je spôsobená porušením techniky jej vykonávania. Preto sa im dá ľahko vyhnúť kontaktovaním vysokokvalifikovaných odborníkov, ktorí majú dôkladnú znalosť postupu. Blokáda injekcie predstavuje nasledujúce riziká:

 • punkcia tvrdej škrupiny miechy, ktorá je plná prenikaniu roztoku liečiv do pavučiny, zníženiu intrakraniálneho tlaku a objaveniu sa silných bolestí hlavy;
 • poškodenie krvných ciev a zavedenie anestetika do nej, čo môže viesť k znecitliveniu časti tela, k vytvoreniu hematómu;
 • infekcia sa môže pripočítať, ak sa počas postupu nepozoruje sterilita, ktorá je sprevádzaná začervenaním, bolestivosťou postihnutej oblasti mäkkých tkanív a niekedy aj hnisaním;
 • sú pozorované dočasné neurologické poruchy s poškodením nervového vlákna, riziko 0,1%.

Blokáda chrbtice v SL Clinic

Na klinike SL blokujú blokády plne vyškolení zdravotnícki pracovníci, čo zaručuje absolútne presné dodržiavanie manipulačnej techniky a neprítomnosť komplikácií. U nás môžete vykonať akúkoľvek blokádu. Lekár individuálne vyberie najúčinnejšiu metódu na odstránenie syndrómu bolesti. každý postup je uvedený v cenníku.

Náklady na blokádu sa pohybujú od 1 000 do 5 000 rubľov a závisí od:
- náklady na lieky, ktoré uvádzame;
- Kliniky, kde sa bude blokáda konať.
- Počet blokád.
- typ blokády (paravertebrálny, epidurálny atď.)
Cena zahŕňa:
- liek;
- Injekčné striekačky s ihlou.
- klinika, na ktorej sa blokáda bude konať;
- druh blokády (paravertebrálne, epidurálne atď.)
- počet zasadnutí blokád;
- Dohľad a konzultácie počas obdobia rehabilitácie.

Navrhujeme tiež, aby ste sa nezaoberali iba prejavmi existujúcej choroby, ale aj sami sebou. Kvalifikovaní chirurgovia stavovcov a lekári iných špecialít budú schopní dôkladne porozumieť príčinám bolesti a zvoliť optimálnu taktiku liečby.

Diagnostika na SL Clinic sa vykonáva pomocou moderného vybavenia najnovších generácií, čo umožňuje zistiť najmenšie odchýlky od normy a efektívne ich ovplyvniť pomocou konzervatívnej terapie. Ak je to neúčinné alebo v pokročilých prípadoch, môžeme vám ponúknuť rýchlu chirurgickú liečbu existujúcich chorôb pomocou najmodernejších metód, ktoré sa vyznačujú nízkou invazívnosťou a vysokou úrovňou bezpečnosti. U nás nenájdete fronty, nedbanlivú a nepozornú liečbu pacientov. Úprimne sa staráme o vaše zdravie a sme pripravení ísť s vami na dlhú cestu k zdraviu chrbtice. Urobte si stretnutie so správnym špecialistom, zavolajte.

Terapeutická blokáda

Lekárska blokáda je injekcia liekov proti bolesti do nervového plexu, ktorý zmierňuje bolesť svalov a kŕče v krátkom čase..

Obsah článku:

Terapeutická blokáda je liečebná metóda na zmiernenie bolesti, ako aj iných neurologických symptómov. Táto technika anestézie sa používa už viac ako storočie, pri ktorej sa preukázala vysoká účinnosť. Lekárska blokáda vám umožní zbaviť sa bolesti vo veľmi krátkom čase a významne zlepšiť kvalitu života a pohody.

Kánony modernej medicíny diktujú bolesť čo najrýchlejšie. Inak sa psychický stav pacienta zhorší. Toto sa prekrýva s existujúcimi príznakmi a opakovane zhoršuje klinický obraz. Chronická bolesť niekedy vedie k samovražde. Preto je terapeutická blokáda veľmi rozšírená. Eliminuje príčinu bolesti s minimálnymi vedľajšími účinkami a bez intoxikácie..

Blokáda liekov má krátky analgetický účinok. Uvoľnením svalových kŕčov a iných príznakov sa však celkový stav po dlhšiu dobu zlepšuje. Blokády sa uskutočňujú v cykloch od 2 do 15 injekcií, prestávka 3-4 dni.

Terapeutická blokáda je injekcia (injekcia) lieku do zamerania bolesti, vrátane epidurálnej.

Lekárska blokáda poskytuje trojfázové zmiernenie bolesti. Najprv bolesť zosilnená z dôvodu podráždenia receptorov bolesti ihlou. Potom ustúpi na minimálnu úroveň. V tretej fáze sa dosiahne terapeutický účinok - bolesť zmizne. Keď liek prestane pôsobiť, bolesť sa vráti. Jeho intenzita však klesá až o 50%.

Po lekársko-lekárskej alebo diagnostickej blokáde sa odporúča znížiť motorickú aktivitu postihnutej oblasti. Niekedy je potrebná imobilizácia, napríklad korzetom na krku. V niektorých prípadoch je indikovaný odpočinok na lôžku..

Výhody terapeutickej blokády

 • Kvalitatívny a rýchly analgetický účinok. Droga pôsobí smerovo, je v mieste bolesti.
 • Nízke riziko vedľajších účinkov. Liek vstupuje do krvného obehu až po prechode na zdroj syndrómu bolesti.
 • Dobrý terapeutický účinok.
 • Schopnosť zmierniť cievne a svalové kŕče, zápal v ohnisku.
 • Môžete si podať injekciu opakovane - s každým prepuknutím bolesti.
 • Obnovenie tkanivového trofizmu a odstránenie opuchov.

Indikácie terapeutickej blokády

 • bolesť v krku, chrbte;
 • osteochondrosis;
 • neuralgia, neuritída;
 • bolesť chrbtice v dôsledku medzistavcovej prietrže;
 • reuma;
 • osteoartróza;
 • bolesť v pooperačnom období;
 • fantómové bolesti;
 • Minierov syndróm;
 • neuropatia;
 • kŕčovitosť;
 • amputačné bolesti;
 • bolesť a spasticita po mŕtvici;
 • radiculitis;
 • migréna;
 • ischias;
 • syndróm tunela.

Typy diagnostických a liečebných blokád

miestna

Vstrekovanie sa vykonáva do postihnutej oblasti, pod alebo okolo lézie, do oblasti zmenených reakcií tkaniva, zápalu atď. Rozdeľujú sa na periartikulárne (v tkanive v blízkosti kĺbov) a perineurálne (v nervových kanáloch)..

segmentové

Injekcie do rôznych segmentov zahŕňajú paravertebrálne blokády, ktoré sa vyrábajú do priemetu segmentov chrbtice. Každý spinálny nerv a segment chrbtice zodpovedajú dermatómu (oblasť kože, spojivového tkaniva), skleróze (oblasť kostrového systému), myotómu (súčasť svalového systému). Zavedením lieku intradermálne do dermatómu môžete ovplyvniť zodpovedajúcu oblasť chrbtice a / alebo vnútorného orgánu. Najčastejšou indikáciou sú myotonické reakcie paravertebrálnych svalov pri osteochondróze.

vertebrálna

Táto terapeutická blokáda kombinuje niekoľko techník v neurológii. Používa sa na bolesti chrbta. Anestetikum sa môže podávať intradermálne medzi spinálnymi stavcami do hĺbky 2 až 4 cm v oblasti tela stavcov. V druhom prípade z línie odstredivých procesov ustúpte 3-4 cm na stranu. Ihla sa vedie pod uhlom 35 ° a injikuje sa do hĺbky 8 až 10 cm.

Miechová blokáda

Ťažká bolesť miechy je spojená so zvieraním miechových nervov. Blokáda pôsobí smerovo a normalizuje pohodu. Nejde o jednoduchý postup, preto sa vykonáva ako posledná možnosť.

S blokádou je nervové vedenie určitých vlákien dočasne zakázané. Na tento účel použite lokálne anestetiká, ktoré blokujú vedenie buniek inhibíciou sodíkových kanálikov závislých od napätia.

Sú naznačené postupy na vyčnievanie disku, osteochondrózu, neuralgiu, medzistavcovú herniu, myozitídu, spondylartrózu. Miechové blokády sú krčné, hrudné, torakolumbálne, sakrumbálne, kostravé, paravertebrálne. Tie sa delia na intradermálne a subkutánne (anestetizujú kožu v blízkosti chrbtice), intramuskulárne (zmierňujú spazmy a zápaly svalov), perineurálne („vypínajú“ postihnutý nerv)..

Účinok sa prejaví o niekoľko minút. Súčasne sa znižuje vaskulárny spazmus, zrýchľuje sa oprava tkaniva, normalizuje sa metabolizmus a opuchy pri zápaloch prechádzajú.

Blok päty ostrohy

Používajú sa na zmiernenie zápalu pätnej kosti. Vstrekovanie sa vykonáva do kalcineálneho hrotu, v samom strede. Používajú sa lieky na báze hormónov. Účinok je okamžitý. Obtiažnosť spočíva v štruktúre kostnej soli v čape, čo komplikuje tento proces. Lekár musí byť vysoko kvalifikovaný a skúsený. Steroidy nielen zmierňujú zápal, ale tiež „urýchľujú“ metabolizmus. V dôsledku toho dochádza k resorpcii rastu kostí. Najčastejšie sa používa jeden z troch glukokortikosteroidov: hydrokortizón, diprospán alebo kenalog. Účinnosť metódy je 90% závislá od správnej injekcie. Preto sa postup vykonáva pod dohľadom ultrazvuku. Je to mimoriadne bolestivé, preto bola predtým poskytnutá lokálna anestézia pomocou Ultracainum, Novocaine alebo iného podobného lieku. Po injekcii 30-60 minút nemôžete šliapať na pätu. Ďalej, na zníženie tlaku na fasáde päty sa používajú špeciálne vložky.

Spoločná blokáda

Používajú sa na malé a veľké kĺby, keď je bolesť dôsledkom degeneratívneho procesu alebo zápalu. Do kĺbovej kapsuly sa vstrekne anestetikum. Potom je bolesť úplne odstránená. Ak je prípad zanedbaný, potom je výrazne znížený. Hlavnými indikáciami sú burzitída, osteoartritída kĺbov, periartritída, neinfekčná artritída, tendovaginitída. Procedúra nevyžaduje prípravu, vykonáva sa v lokálnej anestézii. Trvanie - 20 minút. Účinok nastane za pár minút. Ihneď po podaní lieku sa môžete pohnúť. Trvanie účinku závisí od stupňa poškodenia kĺbov. Priemerne 21 dní. Potom opakujte blokády. Injekcie sa niekedy aplikujú nie do kĺbu, ale do svalu. To je nevyhnutné na zníženie kŕče, ktorý spôsobuje bolesť. V tejto skupine sú aj paravertebrálne blokády. Pomocou tejto technológie sa liečia nasledujúce kĺby: členok, bedro, zápästie, koleno, rameno, ulnar.

Nervový blok

Do oblasti, po ktorej prechádza periférny nerv, sa vstrekne anestetikum. To eliminuje bolesť, cievne kŕče, svalové napätie, zápal a opuchy. Indikácie: neuritída, neuralgia, onkológia, artikulárna patológia, svalovo-tonické a tunelové syndrómy. Procedúra sa môže vykonávať pod ultrazvukovým vedením. Trvanie - do 10 minút. Analgetický účinok sa objaví po niekoľkých minútach a trvá až 21 dní. Môžu sa vykonávať opakované postupy, s výnimkou prípadov, keď k účinku nedôjde po 1-2 podaniach..

Lieky, ktoré sa používajú na terapeutickú blokádu

Najprv zvážte najbežnejšie používané lokálne anestetiká..

"Novocaine"

To môže byť zavedený do nervov a tkanív, anestetizuje, zmierňuje kŕče. V patologickom zameraní prechádza ťažké podráždenie, periférna inervácia je vypnutá. Droga zlepšuje trofické tkanivo, ako aj:

 • znižuje priepustnosť cievnych stien;
 • pôsobí ako antiseptické a bakteriostatické;
 • zvyšuje odolnosť proti alergénom;
 • vyrovnáva cievny tonus;
 • zlepšuje trofické nervy.

Považuje sa za najbezpečnejší prostriedok na potlačenie bolesti charakterizovaný minimom vedľajších účinkov. Má určitý stupeň toxicity..

lidokaín

Lokálne anestetikum poskytuje intenzívnejší a trvalejší účinok v porovnaní s novokainom. Používa sa vo forme hydrochloridu. Blokuje sodíkové kanály závislé od napätia, ktoré zastavujú generovanie impulzov v nervových zakončeniach a blokujú vedenie impulzov pozdĺž nervov. Blokuje nielen impulzy bolesti, ale aj iné. Rozširuje cievy, nemá lokálne dráždivé účinky. Niekoľko minút po podaní „Lidokaínu“ bolesť zmizne a svaly sa uvoľnia. Toxicita nižšia ako novokain.

bupivakaín

Amidová droga. Účinok sa vyvíja pomaly, ale pretrváva dlho. Táto droga je asi 16-krát silnejšia ako novokain. Celá skupina amidových anestetík je stabilnejšia v porovnaní s esterovými (Novocaine). Ich dlhodobý účinok je spôsobený tým, že majú dlhší polčas. Dôvodom je skutočnosť, že lieky sa nespracovávajú plazmou, ale pečeňou. „Bupivakaín“ zabraňuje šíreniu bolestivých impulzov pozdĺž nervov a blokuje sodíkové kanály membrány neurónov. Blokáda je postupná v závislosti od veľkosti nervových vlákien (malé sú citlivejšie ako veľké), stupňa aktivácie (vyššia frekvencia impulzov otvára viac kanálov na blokovanie), stupňa myelinizácie (vlákna s myelínovým plášťom sú blokované lepšie). Účinok procedúry nastane za 5-10 minút.

Teraz prejdeme k najobľúbenejším glukokortikosteroidom. Liečivá v tejto skupine sú určené na zvýšenie účinnosti blokády, zmiernenie zápalu, alergickej reakcie. Môžu sa tiež používať samostatne..

hydrokortizon

Týka sa skupiny liekov s krátkym trvaním účinku. Obsahuje umelé hormóny podobné tým, ktoré produkujú nadobličky. Používa sa na liečbu ostrohy na päte v priebehu 3 až 3 injekcií. Účinná látka lieku sa hromadí v tkanivách a zmierňuje zápal. Hlavnou výhodou je nízka cena. Avšak stráca účinnosť v Diprospane.

Ak sa vstrekne do kĺbov spolu s lidokaínom, účinok sa rozvinie počas dňa a trvá až niekoľko týždňov. Je schopný zvýšiť krvný tlak a zároveň znížiť koncentráciu lymfocytov. Vďaka prvému sa zvyšuje krvný obeh a na druhej strane klesá intenzita imunitnej reakcie. Liečivo je vhodné na neurologickú blokádu. V prípade takmer alebo intraartikulárnych blokád je potrebné zmiešať mikrokryštalickú suspenziu s lokálnym anestetikom, aby sa zabránilo nekróze..

dexametazón

Dlhodobo pôsobiaci glukokortikosteroid. Jeden z najsilnejších liekov. Má výrazný protizápalový, antialergický, imunosupresívny a desenzibilizujúci účinok. Zvlášť dobre sa prejavuje pri kombinácii s anestetikom pri degeneratívnych-dystrofických patológiách. Znižuje neprimeranú reakciu na anestetikum. Pôsobí rýchlo, je vhodný na blokovanie mäkkých tkanív a kĺbov. V porovnaní s hydrokortizónom je dexametazón 25-30 krát aktívnejší. Prípady nekrózy počas jej použitia nie sú známe, malý vplyv na výmenu elektrolytov.

Depot-MEDROL â

Metylprednizolón acetát je forma metylprednizolónu s predĺženým účinkom. Je to kvôli nižšej rozpustnosti a nižšej metabolickej aktivite. Používa sa na blokovanie mäkkých tkanív a kĺbov. Pri epidurálnych blokádach - s opatrnosťou, pretože to môže spôsobiť zápal arachnoidálnej miechy.

Používa sa na ošetrenie všetkých kĺbov, s výnimkou ťažko dostupných a bez synoviálnej dutiny. Pri zavedení do bedrového kĺbu je potrebné vylúčiť vstup do veľkých plavidiel. Injekcia do tkaniva obklopujúceho kĺb môže byť neúčinná alebo neúčinná. Ak pri prvej injekcii nenastane pozitívny účinok, postup neopakujte.

Diprophos

Droga je založená na betametazóne. Používa sa na liečbu ostrohy na päte. Poskytuje rýchly analgetický a protizápalový účinok. Zmierňuje alergickú reakciu. Zvyčajne vám umožňuje liečiť podnet v priebehu 1 - 2 sedení. Významnou nevýhodou je deštruktívny účinok na nadobličky a hypofýzu. Pravdepodobnosť komplikácií v tomto lieku je však v porovnaní s analógmi výrazne znížená. Líši sa od iných podobných liekov mikrokryštalickou štruktúrou. Môže sa používať na epidurálnu blokádu, ako aj na blokádu miechových nervov, svalov atď. Je účinný pri deštruktívnych a degeneratívnych ochoreniach chrbtice, najmä bedrovej oblasti..

Možné komplikácie a preventívne opatrenia

Lekárske blokády sa vyznačujú extrémne nízkym percentom komplikácií - 0,5%. Môžu to byť reakcie na lieky, príznaky intoxikácie (zvracanie, závraty, búšenie srdca), poškodenie ciev v mieste vpichu. Aby sa predišlo komplikáciám, podávajú sa ďalšie lieky a po zákroku sa odporúča pacientovi ľahnúť si 1-2 hodiny. Neodporúča sa okamžite sa fyzicky veľmi zaťažiť, čo sa často stáva preto, že sa ľudia zbavia bolesti. Ak nevykonávate opatrnosť z hľadiska motorickej aktivity, príznaky sa vrátia a budú silnejšie.

S blokádami chrbtice, krvácaním, infekciou vpichom, poškodením vnútorných membrán a mäkkých tkanív. Ten je zvyčajne spojený s neskúsenosťou lekára. Môže sa tiež vyvinúť anafylaktický šok. Preto sa postup vykonáva iba v zdravotníckom zariadení. Aby sa predišlo komplikáciám, urobte skúšobnú injekciu.

S blokádou ostrohy na päte má 15 až 20% ľudí komplikácie. Najčastejšie sa vyskytujú v dôsledku nesprávneho podávania glukokortikosteroidov a individuálnej reakcie na ne. Môže to byť smrť mäkkých tkanív, hnisanie, prasknutie kalkanálnej fascie. Každý deň po zákroku musíte skontrolovať pätu samostatne, aby ste si včas všimli negatívnu reakciu. Prvými príznakmi sú bolesť, sčernenie a / alebo sčervenanie kože, znížená citlivosť. Komplikácie môžu byť oneskorené a môžu sa vyskytnúť aj niekoľko týždňov po zákroku. Je to kvôli predĺženému pôsobeniu glukokortikosteroidov.

Ak blokáda nepomohla prvýkrát

Výhody terapeutickej blokády

Indikácie terapeutickej blokády

Typy diagnostických a liečebných blokád

Lieky, ktoré sa používajú na terapeutickú blokádu

Možné komplikácie a preventívne opatrenia

Terapeutická blokáda je liečebná metóda na zmiernenie bolesti, ako aj iných neurologických symptómov. Táto technika anestézie sa používa už viac ako storočie, pri ktorej sa preukázala vysoká účinnosť. Lekárska blokáda vám umožní zbaviť sa bolesti vo veľmi krátkom čase a významne zlepšiť kvalitu života a pohody.

Kánony modernej medicíny diktujú bolesť čo najrýchlejšie. Inak sa psychický stav pacienta zhorší. Toto sa prekrýva s existujúcimi príznakmi a opakovane zhoršuje klinický obraz. Chronická bolesť niekedy vedie k samovražde. Preto je terapeutická blokáda veľmi rozšírená. Eliminuje príčinu bolesti s minimálnymi vedľajšími účinkami a bez intoxikácie..

Blokáda liekov má krátky analgetický účinok. Uvoľnením svalových kŕčov a iných príznakov sa však celkový stav po dlhšiu dobu zlepšuje. Blokády sa uskutočňujú v cykloch od 2 do 15 injekcií, prestávka 3-4 dni.

Terapeutická blokáda je injekcia (injekcia) lieku do zamerania bolesti, vrátane epidurálnej.

Lekárska blokáda poskytuje trojfázové zmiernenie bolesti. Najprv bolesť zosilnená z dôvodu podráždenia receptorov bolesti ihlou. Potom ustúpi na minimálnu úroveň. V tretej fáze sa dosiahne terapeutický účinok - bolesť zmizne. Keď liek prestane pôsobiť, bolesť sa vráti. Jeho intenzita však klesá až o 50%.

Po lekársko-lekárskej alebo diagnostickej blokáde sa odporúča znížiť motorickú aktivitu postihnutej oblasti. Niekedy je potrebná imobilizácia, napríklad korzetom na krku. V niektorých prípadoch je indikovaný odpočinok na lôžku..

Výhody terapeutickej blokády

 • Kvalitatívny a rýchly analgetický účinok. Droga pôsobí smerovo, je v mieste bolesti.
 • Nízke riziko vedľajších účinkov. Liek vstupuje do krvného obehu až po prechode na zdroj syndrómu bolesti.
 • Dobrý terapeutický účinok.
 • Schopnosť zmierniť cievne a svalové kŕče, zápal v ohnisku.
 • Môžete si podať injekciu opakovane - s každým prepuknutím bolesti.
 • Obnovenie tkanivového trofizmu a odstránenie opuchov.

Indikácie terapeutickej blokády

 • bolesť v krku, chrbte;
 • osteochondrosis;
 • neuralgia, neuritída;
 • bolesť chrbtice v dôsledku medzistavcovej prietrže;
 • reuma;
 • osteoartróza;
 • bolesť v pooperačnom období;
 • fantómové bolesti;
 • Minierov syndróm;
 • neuropatia;
 • kŕčovitosť;
 • amputačné bolesti;
 • bolesť a spasticita po mŕtvici;
 • radiculitis;
 • migréna;
 • ischias;
 • syndróm tunela.

Typy diagnostických a liečebných blokád

miestna

Vstrekovanie sa vykonáva do postihnutej oblasti, pod alebo okolo lézie, do oblasti zmenených reakcií tkaniva, zápalu atď. Rozdeľujú sa na periartikulárne (v tkanive v blízkosti kĺbov) a perineurálne (v nervových kanáloch)..

segmentové

Injekcie do rôznych segmentov zahŕňajú paravertebrálne blokády, ktoré sa vyrábajú do priemetu segmentov chrbtice. Každý spinálny nerv a segment chrbtice zodpovedajú dermatómu (oblasť kože, spojivového tkaniva), skleróze (oblasť kostrového systému), myotómu (súčasť svalového systému)..

vertebrálna

Táto terapeutická blokáda kombinuje niekoľko techník v neurológii. Používa sa na bolesti chrbta. Anestetikum sa môže podávať intradermálne medzi spinálnymi stavcami do hĺbky 2 až 4 cm v oblasti tela stavcov. V druhom prípade z línie odstredivých procesov ustúpte 3-4 cm na stranu. Ihla sa vedie pod uhlom 35 ° a injikuje sa do hĺbky 8 až 10 cm.

Ťažká bolesť miechy je spojená so zvieraním miechových nervov. Blokáda pôsobí smerovo a normalizuje pohodu. Nejde o jednoduchý postup, preto sa vykonáva ako posledná možnosť.

S blokádou je nervové vedenie určitých vlákien dočasne zakázané. Na tento účel použite lokálne anestetiká, ktoré blokujú vedenie buniek inhibíciou sodíkových kanálikov závislých od napätia.

Sú naznačené postupy na vyčnievanie disku, osteochondrózu, neuralgiu, medzistavcovú herniu, myozitídu, spondylartrózu. Miechové blokády sú krčné, hrudné, torakolumbálne, sakrumbálne, kostravé, paravertebrálne. Tie sa delia na intradermálne a subkutánne (anestetizujú kožu v blízkosti chrbtice), intramuskulárne (zmierňujú spazmy a zápaly svalov), perineurálne („vypínajú“ postihnutý nerv)..

Účinok sa prejaví o niekoľko minút. Súčasne sa znižuje vaskulárny spazmus, zrýchľuje sa oprava tkaniva, normalizuje sa metabolizmus a opuchy pri zápaloch prechádzajú.

Používajú sa na zmiernenie zápalu pätnej kosti. Vstrekovanie sa vykonáva do kalcineálneho hrotu, v samom strede. Používajú sa lieky na báze hormónov. Účinok je okamžitý. Obtiažnosť spočíva v štruktúre kostnej soli v čape, čo komplikuje tento proces. Lekár musí byť vysoko kvalifikovaný a skúsený..

Steroidy nielen zmierňujú zápal, ale tiež „urýchľujú“ metabolizmus. V dôsledku toho dochádza k resorpcii rastu kostí. Najčastejšie sa používa jeden z troch glukokortikosteroidov: hydrokortizón, diprospán alebo kenalog. Účinnosť metódy je 90% závislá od správnej injekcie. Preto sa postup vykonáva pod dohľadom ultrazvuku.

Spoločná blokáda

Používajú sa na malé a veľké kĺby, keď je bolesť dôsledkom degeneratívneho procesu alebo zápalu. Do kĺbovej kapsuly sa vstrekne anestetikum. Potom je bolesť úplne odstránená. Ak je prípad zanedbaný, potom je výrazne znížený. Hlavnými indikáciami sú burzitída, osteoartritída kĺbov, periartritída, neinfekčná artritída, tendovaginitída..

Procedúra nevyžaduje prípravu, vykonáva sa v lokálnej anestézii. Trvanie - 20 minút. Účinok nastane za pár minút. Ihneď po podaní lieku sa môžete pohnúť. Trvanie účinku závisí od stupňa poškodenia kĺbov. Priemerne 21 dní. Potom opakujte blokády.

Nervový blok

Do oblasti, po ktorej prechádza periférny nerv, sa vstrekne anestetikum. To eliminuje bolesť, cievne kŕče, svalové napätie, zápal a opuchy. Indikácie: neuritída, neuralgia, onkológia, artikulárna patológia, svalovo-tonické a tunelové syndrómy. Procedúra sa môže vykonávať pod ultrazvukovým vedením..

Lieky, ktoré sa používajú na terapeutickú blokádu

Najprv zvážte najbežnejšie používané lokálne anestetiká..

"Novocaine"

To môže byť zavedený do nervov a tkanív, anestetizuje, zmierňuje kŕče. V patologickom zameraní prechádza ťažké podráždenie, periférna inervácia je vypnutá. Droga zlepšuje trofické tkanivo, ako aj:

 • znižuje priepustnosť cievnych stien;
 • pôsobí ako antiseptické a bakteriostatické;
 • zvyšuje odolnosť proti alergénom;
 • vyrovnáva cievny tonus;
 • zlepšuje trofické nervy.

Považuje sa za najbezpečnejší prostriedok na potlačenie bolesti charakterizovaný minimom vedľajších účinkov. Má určitý stupeň toxicity..

lidokaín

Lokálne anestetikum poskytuje intenzívnejší a trvalejší účinok v porovnaní s novokainom. Používa sa vo forme hydrochloridu. Blokuje sodíkové kanály závislé od napätia, ktoré zastavujú generovanie impulzov v nervových zakončeniach a blokujú vedenie impulzov pozdĺž nervov. Blokuje nielen impulzy bolesti, ale aj iné.

bupivakaín

Amidová droga. Účinok sa vyvíja pomaly, ale pretrváva dlho. Táto droga je asi 16-krát silnejšia ako novokain. Celá skupina amidových anestetík je stabilnejšia v porovnaní s esterovými (Novocaine). Ich trvalý účinok je spôsobený tým, že majú dlhší polčas.

Dôvodom je skutočnosť, že lieky sa nespracovávajú plazmou, ale pečeňou. „Bupivakaín“ zabraňuje šíreniu bolestivých impulzov pozdĺž nervov a blokuje sodíkové kanály membrány neurónov. Blokáda je postupná v závislosti od veľkosti nervových vlákien (malé sú citlivejšie ako veľké), stupňa aktivácie (vyššia frekvencia impulzov otvára viac kanálov na blokovanie), stupňa myelinizácie (vlákna s myelínovým plášťom sú blokované lepšie). Účinok procedúry nastane za 5-10 minút.

Teraz prejdeme k najobľúbenejším glukokortikosteroidom. Liečivá v tejto skupine sú určené na zvýšenie účinnosti blokády, zmiernenie zápalu, alergickej reakcie. Môžu sa tiež používať samostatne..

hydrokortizon

Týka sa skupiny liekov s krátkym trvaním účinku. Obsahuje umelé hormóny podobné tým, ktoré produkujú nadobličky. Používa sa na liečbu ostrohy na päte v priebehu 3 až 3 injekcií. Účinná látka lieku sa hromadí v tkanivách a zmierňuje zápal. Hlavnou výhodou je nízka cena. Avšak stráca účinnosť v Diprospane.

Ak sa vstrekne do kĺbov spolu s lidokaínom, účinok sa rozvinie počas dňa a trvá až niekoľko týždňov. Je schopný zvýšiť krvný tlak a zároveň znížiť koncentráciu lymfocytov. Vďaka prvému sa zvyšuje krvný obeh a na druhej strane klesá intenzita imunitnej reakcie.

dexametazón

Dlhodobo pôsobiaci glukokortikosteroid. Jeden z najsilnejších liekov. Má výrazný protizápalový, antialergický, imunosupresívny a desenzibilizujúci účinok. Obzvlášť dobre sa prejavuje pri kombinácii s anestetikom pri degeneratívnych-dystrofických patológiách.

Depot-MEDROL â

Metylprednizolón acetát je forma metylprednizolónu s predĺženým účinkom. Je to kvôli nižšej rozpustnosti a nižšej metabolickej aktivite. Používa sa na blokovanie mäkkých tkanív a kĺbov. Pri epidurálnych blokádach - s opatrnosťou, pretože to môže spôsobiť zápal arachnoidálnej miechy.

Používa sa na ošetrenie všetkých kĺbov, s výnimkou ťažko dostupných a bez synoviálnej dutiny. Pri zavedení do bedrového kĺbu je potrebné vylúčiť vstup do veľkých plavidiel. Injekcia do tkaniva obklopujúceho kĺb môže byť neúčinná alebo neúčinná. Ak pri prvej injekcii nenastane pozitívny účinok, postup neopakujte.

Diprophos

Droga je založená na betametazóne. Používa sa na liečbu ostrohy na päte. Poskytuje rýchly analgetický a protizápalový účinok. Zmierňuje alergickú reakciu. Zvyčajne vám umožňuje liečiť podnet v priebehu 1 - 2 sedení. Významnou nevýhodou je deštruktívny účinok na nadobličky a hypofýzu. Pravdepodobnosť komplikácií v tomto lieku je však v porovnaní s analógmi výrazne znížená.

Čo je to spinálna blokáda?

Miechová blokáda je bežná technika, ktorá sa používa v chirurgickej a terapeutickej praxi na odstránenie bolesti chrbta. Takéto prejavy, ako je silná bolesť a bolesť chrbta, naznačujú prítomnosť chorôb v chrbtici.

Môže to byť degeneratívna patológia miechy a získané choroby spojené so sedavým životným štýlom a zlými návykmi. Blokujte chrbticu injekciou. V niektorých bodoch tela sa uskutočňujú injekcie špeciálnych liekov, ktorých účinok je zameraný na anestetický účinok. Po zákroku by sa mal objaviť okamžitý výsledok..

indikácia

Po príchode k lekárovi môže byť pacientovi predpísaný jeden z druhov procedúr. Samotný postup nepoškodzuje telo, ale neprináša zvláštne výhody. Dôvodom je skutočnosť, že pomocou liekov sa zastaví iba syndróm bolesti. V tomto prípade nástroj neovplyvňuje vývoj a povahu patológie.

Blokovanie chrbtice sa vykonáva v týchto prípadoch:

 • Degeneratívne ochorenia kostného tkaniva. Osteochondróza je považovaná za najbežnejšie ochorenie, ktoré sa vyznačuje stratou elasticity medzistavcových platničiek v dôsledku zhoršeného metabolizmu..
 • Výstupok medzistavcových platničiek. Ochorenie sa prejavuje vyčnievaním stien disku bez pretrhnutia vláknitého prstenca. Patológia sa môže objaviť v ktorejkoľvek časti chrbtice: krčnej, hrudnej a bedrovej.
 • Herniatický disk. Na rozdiel od výčnelku sa prietrže vyznačujú prasknutím vláknitého prstenca a posunutím želatínového jadra. Patológia je spôsobená veľkým zaťažením stavcov alebo mechanickým poškodením..
 • Thoracalgia. Pri kompresii alebo mechanickom podráždení medzirebrových nervov má pacient periodické bolestivé pocity.
 • Myozitída. Pri zápalových procesoch v kostrových svaloch sa začínajú tvoriť malé uzlové tesnenia, ktorých vzhľad je sprevádzaný bolesťou a ťahaním za bolesť..
 • Spondylartróza jednej z chrbtice. Patológia sa môže prejaviť ako v krčku maternice, tak v bedrovej oblasti, takže blokáda sa vykonáva v mieste lézie. Degeneratívne ochorenie postihuje predovšetkým kĺby.

Konečným dôsledkom blokády je odstránenie bolesti, opuchu a zápalu. U pacientov sa však môžu vyskytnúť komplikácie niekoľko dní. Je to spôsobené miestom vpichu a zložkami liečiva..

Druhy blokády

Pacient sa zaujíma o to, čo je blokáda chrbtice a ako často sa môže vykonávať. Aby ste tomu porozumeli, musíte sa naučiť o typoch blokád a ich rozdieloch. Vo väčšine prípadov sa vykonávajú paravertebrálne blokády, ktoré sa vykonávajú priamo v blízkosti chrbtice.

Rozlišujú sa tieto typy paravertebrálnej blokády:

 • Tkanivo - zvolí sa špecifická oblasť, kde dôjde k zápalu alebo degenerácii a lekár vykoná injekciu do mäkkých tkanív, ktoré obklopujú segment..
 • Receptor - v blízkosti postihnutej oblasti existujú špecifické receptory zodpovedné za impulzy bolesti. Špecialista vstrekuje presne do týchto bodov na tele pacienta.
 • Vedenie - liek sa podáva do nervových koreňov, ktoré sú zodpovedné za vodivosť bolesti.
 • Ganglionické uzly predstavujú cieľ v gangliových blokádach.

Okrem týchto odrôd sa v terapeutickej praxi rozlišujú rôzne typy postupov v závislosti od miesta vpichu. Môže to byť rôzna časť chrbtice a svalové tkanivo určitých orgánov.

Lieky na blokádu

Všetky lieky na blokádu miechy sú rozdelené do niekoľkých poddruhov. Ak vezmete do úvahy počet zložiek v zložení lieku, rozlišujú sa nasledujúce lieky:

 • jednozložkové - lieky, ktoré obsahujú jednu účinnú látku;
 • dvojzložkové - lieky, ktoré kombinujú niekoľko látok;
 • viaczložkové lieky, v ktorých sú kombinované tri alebo viac účinných látok.

anestetiká

Najbežnejšie lieky, ktoré sa používajú vo všetkých blokádach chrbtice. Interakciou s nervovými zakončeniami zabezpečujú vedenie impulzov bolesti pozdĺž nervových zakončení, čím účinne odstraňujú bolesť a vysokú citlivosť na mechanické podráždenie. Hlavnými predstaviteľmi lokálnych anestetík sú nasledujúce lieky.

novokaín

Najbežnejšou je novokainová blokáda, ktorá trvá dve hodiny. Prvý výsledok sa pozoruje už v druhej minúte po zavedení látky. Existujú rôzne formy uvoľňovania liečiva, preto lekár v závislosti od závažnosti a patológie určí koncentráciu novokainu a počet mililitrov. Jedna injekcia stačí na zabránenie silnému ataku bolesti a zastavenie impulzu bolesti.

lidokaín

Po novokainu je obvyklé používať lidokaín. Anestetika sa efektívne vyrovnáva s bolesťou dolnej časti chrbta a medzistavcovou prietržou, bez toho, aby poškodila telo. Dlhodobý účinok lieku umožňuje pacientovi pokojne sa pohybovať a pôsobiť rôznymi spôsobmi na mieste. Prvý efekt prichádza tak rýchlo ako z novokainu.

Bupivakaín alebo markaín

Pri silnej bolesti chrbta sa táto účinná látka najúčinnejšie vyrovná. Znakom lieku je pomalý nástup účinku, ale predĺžený terapeutický účinok. U ľudí s kardiovaskulárnymi patológiami je potrebné pichnúť opatrne, pretože liek má malý toxický účinok. Absolútne všetky dávky a počet roztokov určí lekár pred zákrokom.

kortikosteroidy

Kortikosteroidy sú silné protizápalové látky, ktoré dlhodobo pomáhajú odstraňovať nepríjemné príznaky. Pôsobia priamo na zameranie zápalu a odstraňujú všetky súvisiace príznaky: bolesť, opuchy a zápalové procesy. Pôsobia tiež ako antihistamíny kvôli svojim farmakologickým vlastnostiam..

Na zvýšenie terapeutického účinku môže špecialista používať lokálne anestetiká spolu s kortikosteroidmi, pretože tieto sa účinne vyrovnávajú s patológiami kĺbov, stavcov a chrupaviek. Hlavné kortikosteroidy, ktoré sa v medicíne používajú na blokádu bolesti chrbta, sú:

 • Hydrokortizón acetát. Vďaka svojej nerozpustnosti vo vode sa látka vyrába vo forme suspenzie. Pred použitím sa musí dôkladne premiešať s lokálnym anestetikom. Látka sa podáva na neurologické ochorenia chrbtice.
 • Dexametazón. Liek sa používa na miernu bolesť, v prípade zápalu kĺbov a mäkkých tkanív chrbta. Relatívne rýchle pôsobenie a krátkodobý účinok spôsobuje, že liek nie je relevantný pre chronické ochorenia chrbta, ktoré sú sprevádzané silnou bolesťou.
 • Diprophos. Tento nástroj sa týka kortikosteroidov na systémové použitie, ktoré sú určené na reumatické choroby a alergické stavy. Najčastejšie sa liek podáva intramuskulárne na zmiernenie bolesti svalov a kĺbov..
 • Kenalog. Kortikosteroid predĺžený účinok vzhľadom na farmakologické vlastnosti látky. Odporúča sa na silné a bolestivé bolesti chrbtice, medzistavcové prietrže a reumatizmus. Trvanie injekčného účinku je viac ako 10 dní.

kontraindikácie

Existujú kontraindikácie, pri ktorých nie je možné vykonať blokádu stavcov. Tie obsahujú:

 • Zvýšené krvácanie z dôvodu chorôb, patológií alebo iných príčin. Preto, ak máte napríklad hemofíliu alebo trombocytopéniu, musíte sa vzdať blokády.
 • Ak sa na mieste, kde sa má podať injekcia, vyskytne infekčná kožná lézia. Nemôžete tiež blokovať bežné infekčné choroby, existuje veľké riziko šírenia patologických mikroorganizmov..
 • Blokovanie nemôžete urobiť, ak je osoba vo vážnom stave, v bezvedomí.
 • Blokáda je kontraindikovaná v prípade precitlivenosti na lieky, ktoré sa zavedú do tela pacienta.
 • Kontraindikácia pri použití kortikosteroidov.
 • Problémy a srdcové choroby. Arytmie by sa mali zvýrazňovať osobitne, pretože lieky majú vplyv na srdcový rytmus.
 • Nemôžete blokovať myasténiu gravis, arteriálnu hypotenziu.
 • Vykonávanie zákroku u detí, tehotných a dojčiacich žien je kontraindikované.
 • Psychická porucha pacienta.
 • Závažné ochorenie pečene.
 • Blokáda nie je možná s epileptickými záchvatmi v anamnéze.

Možné komplikácie

Bez ohľadu na to, o akú blokádu došlo, komplikácie môžu vzniknúť kedykoľvek. Ale ak ste išli k vysokokvalifikovanému lekárovi, blokáda bola vykonaná iba za sterilných podmienok a vy ste boli dobre pripravení na zákrok, potom to všetko môže výrazne znížiť riziko nežiaducich následkov..

Existujú komplikácie, ako je výskyt neustáleho krvácania, infekcie v mieste, kde bol prepichnutý. Infekcia sa niekedy môže dostať aj do sliznice miechy. Ligamenty, svaly a iné mäkké tkanivá sa môžu pri nedbalých injekciách vážne poškodiť. Alergie, špeciálne komplikácie, ktoré vznikajú v dôsledku používania lokálnych anestetík, sú možné komplikácie spôsobené používaním kortikosteroidov..

Stručne povedané, môžeme povedať, že blokáda chrbtice je rýchly a efektívny spôsob, ako zbaviť osoby bolesti, ktorá je priamo spojená s patológiami chrbtice. Blokáda sa však nemôže brať vážne, pretože aj tie najmenšie porušenia alebo neopatrné hnutia môžu viesť k vážnym, vážnym následkom a niekedy dokonca k smrti..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Pupočná kýla je jednou z najbežnejších patológií tela.Medzi známymi bernálnymi herniami sa toto porušenie uskutoční na treťom mieste. Odchýlka je spojená s narušenou funkciou pupočného krúžku.
Bolesť v chrbte a kĺboch ​​je problémom, ktorý mnohých znepokojuje. Jeho príčiny môžu byť rôzne: neurologické, reumatologické, ortopedické, vertebroologické.
PREDNÁŠKA č. 7. Membránová prietrž. Frenicko-perikardiálna kýlaVrodené bráničné hernie sú druhom malformácie bránice, pri ktorej sa brušné orgány pohybujú do hrudnej dutiny prirodzenými alebo patologickými dierami v bránici a tiež vyčnievaním zúženej oblasti..