loader

Ak je prietrž na chrbtici

Vitajte na klinike A. N. Baklanova! Pri liečbe chrbtice ponúkame spoľahlivé a bezpečné technológie..

správy

Skolióza 4. stupňa je dodatočným trápením k hroznej základnej diagnóze SMA

30. decembra 2019

Liečba pacienta s diagnózou „spinálnej svalovej atrofie Kugelberg-Velander“

Elina Abdrashitova, 15 rokov - spinálna svalová amyotropia Verdnig-Hoffmann

kontakty
 • Moskva, Volgogradsky prospekt, budova 99, budova 4
 • Telefón: +7 (499) 746-99-50
 • E-mail: [email protected]

Miechová kýla, osteochondróza a výčnelok

Poďme diskutovať o veľmi častej chorobe chrbtice - herniovanom disku. Najprv však preskúmame pojem osteochondrózy, ktorého komplikáciou je prietrž medzistavcových platničiek.

Centrum neurochirurgie Dr. Baklanov A.N. úspešne lieči spinálnu prietrž. Na všetky vaše otázky odpovieme telefonicky: +7 (499) 746 - 99 - 50. Môžete tiež položiť otázku vyplnením nižšie uvedeného formulára žiadosti.

Osteochondróza je degeneratívne-dystrofické ochorenie chrbtice. Je založená na dystrofických poruchách (nedostatok vaskulárnej výživy).

Ako teda zabrániť vzniku osteochondrózy? Ako s ním zaobchádzať? V žiadnom prípade!
Osteochondróza je fyziologický proces degenerácie a dystrofie disku, to znamená, že tie zmeny, ktoré sa u nás vyskytnú v procese starnutia, sa nazývajú osteochondróza..
Osteochondróza sa prejavuje v degenerácii disku - proces vysychania: všetky vodné listy a degeneratívne zmenené „suché“ formy disku. To znižuje výšku disku m / p.

Pacienti sa pri konzultácii veľmi často zaujímajú o to, ako liečiť osteochondrózu alebo ako jej predchádzať. Na túto otázku možno odpovedať filozoficky: ako môžete zastaviť proces starnutia v tele? To je, keď sa vynára liek na starnutie, potom je možné zastaviť javy osteochondrózy. Medzitým je to normálny proces tela, ktorý by sa mal vyskytnúť vo všetkých. Rýchlejšie alebo pomalšie - závisí od rôznych faktorov, napríklad:

 • zdvíhať závažia;
 • nadváhou;
 • športové aktivity atď.

Žiadne z liečiv neobnovuje degeneratívne zmenený disk (to je názor našej CPPiN). Keby to tak bolo, potom by na obrázkoch MRI, kde sú „suché“ disky veľmi zreteľne viditeľné, videli sme, ako sa disk naplní vodou. To sa však nestane.
Čo teda robí špecialista na liečbu chorôb chrbtice? Podieľa sa na liečbe komplikácií s osteochondrózou..

Komplikácie osteochondrózy zahŕňajú:

 1. Asymetrická dlžka pri vrodenej spinálnej stenóze
 2. Medzistavcové hernie disku
 3. Spondylartróza (fazetový syndróm)
 4. Posun stavcov (spondylolistéza)
 5. Spondylóza (osteofyty)

Navrhujem podrobnejšie sa venovať každej z týchto komplikácií. Najprv budeme analyzovať pojem „výčnelok“. Čo to je??

Výčnelok je opuch medzistavcových platničiek do dutiny miechy.

Veľmi často píšu, že výčnelok je predherniálny stav a hneď po výčnelku sa objaví hernia. V skutočnosti je výbežok bežným javom a každý, kto robí skenovanie MRI alebo CT, bude mať niekoľko výčnelkov.

Výčnelok, ktorý nespôsobuje bolesť, sa nemusí liečiť. Výčnelok môže veľmi často spôsobiť problém s vrodene úzkym miechovým kanálom. Nervové štruktúry zároveň nemajú schopnosť sa niekde posunúť, a preto je nerv stlačený.

V službe mnohí z nás pravidelne zdvíhajú závažia. Práca môže byť sedavá. V oboch prípadoch sa zvyšuje zaťaženie chrbtice, čo vedie k tvorbe výčnelkov.
Znovu teda opakujeme, že výčnelok je častým javom. Ak vás neobťažujú bolesti chrbta, nemusíte ju liečiť! Výčnelok bude na obrázkoch každého a nejako to nestojí za to správať sa zvláštnym spôsobom. Pitie liekov na liečbu výčnelkov nie je o nič zbytočné (takéto lieky neexistujú!).

Ďalším okamihom našej konverzácie je spondylartróza alebo ochorenie kĺbových kĺbov (nazývajú sa fazetové kĺby). Ochorenie sa vyvíja, keď dôjde k degenerácii disku m / n a jeho výška sa zníži.

Tento proces je fyziologický. V oblasti kĺbových povrchov (osteofytov) sa zväčšuje, a to všetko preto, aby sa udržali stavce tela a zabránilo sa ich rozvoju..

Tento proces môže byť komplikovaný bolesťou v dôsledku napätia v kĺbovej kapsule..
Táto bolesť je liečená rádiofrekvenčnou abláciou..

Ďalšou fázou rozhovoru je vysídlenie stavcov, ktoré sa vyvíja v poslednom štádiu komplikácie osteochondrózy. Keď disk a muskulo-väzivový aparát + klenuté kĺby prestanú držať stavovce, dôjde k posunu.

Na posúdenie, či má pacient zaujatosť, môžete použiť röntgenové vyšetrenie: röntgen lumbálnej chrbtice v priamej a laterálnej projekcii + funkčný (flexia a predĺženie v laterálnej projekcii). Z týchto obrazov je možné posúdiť, či sa vyvíja nestabilita PDS (posun) a označiť stupeň posunu..

Ďalším subtopom je spondylóza. Toto je ochranná reakcia tela na degeneráciu m / n disku a spondylartrózy. Pri nadmernom osovom zaťažení chrbtice (zdvíhanie hmotnosti, obezita atď.) A bez svalového väzivového aparátu rastie kostné tkanivo, aby zväčšilo plochu kĺbových povrchov. Toto sa vykonáva s cieľom zachovať postihnutú PDS..

Skeny MRI / CT často opisujú spondylózu, ale zriedkavo to spôsobuje problémy. Z väčšej časti tieto výrastky na nič nevytvárajú tlak. V prípadoch, keď sú výrastky nasmerované na nervové štruktúry (nervový koreň alebo chvost), dochádza k zúženiu centrálneho kanála alebo laterálneho vrecka (stenóza). Potom potrebujete mikrochirurgickú operáciu na odstránenie osteofytov alebo operáciu na odstránenie stenózy.

Dotkli sme sa preto hlavných aspektov osteochondrózy. Teraz späť k hlavnej otázke - herniovaný disk.

Príčiny miechy

Kýla m / n disku sa vyskytuje pri slabom svalovo-väzivovom aparáte, nadmernom zaťažení, nadváhe, vrodenej slabosti vláknitého prstenca..

Teraz zistime, čo je disk hernia m / n. To je vo filistínskom jazyku vznik tkaniva chrupavky (disku) za vláknitým prstencom. Čo je to vláknitý prsteň?

Vláknitý krúžok je ten istý disk (chrupavkové tkanivo), ale je hustejší a je umiestnený bližšie k okraju disku. Vláknitý prstenec je prípad hustoty mäkkého buničitého jadra. Funkciou pulpózneho jadra je vyvažovanie chrbtice okolo rôznych osí a rovnomerné rozdelenie axiálneho zaťaženia medzi stavcami. Inými slovami, je možné si predstaviť určitý ovál naplnený viskóznou kvapalinou, vo vnútri ktorej je guľa (jadro buničiny). Pri stlačení tohto oválu sa lopta pohybuje rôznymi smermi a rozdeľuje tlak.

Segment vertebrálnych motorov (PDS) je susednými 2 stavcami s medzistavcovým diskom, nervovými štruktúrami a svalovo-väzivovým aparátom..

PDS je štrukturálne funkčná jednotka chrbtice. Jednoducho povedané, prvok chrbtice, ktorý vykonáva funkcie pohybu a odpruženia, držania závaží atď..

Prečo to bolo o PDS? PDS má veľa väzov. Pozrime sa na anatómiu PDS.
Pred PDS je teda predný pozdĺžny väz. Začína od krížovej kosti a končí krčnej chrbtice. Je umiestnená pred, tj zo strany brucha. Pokrýva prednú plochu stavcov a medzistavcových platničiek..

Za ňou je zadný pozdĺžny väz, ktorý tiež začína od zadného povrchu krížovej kosti a pokračuje po krčné stavce. Zadný pozdĺžny väz nemá pre nás žiadny význam.

Funkciou tohto väzu je držať medzistavcové platničky. Pri tvorbe kýly sa to pokúša zadný pozdĺžny väz - napína sa, prispôsobuje kýly disku m / n a po dlhú dobu bráni ich tvorbe. Keď je tenšia a nevydrží tlak prietrže, praskne a chrupavkové tkanivo spadne do lúmie miechového kanála (sekvestrácia). Je dôležité zabrániť osteochondróze a posilniť väzivový aparát. Napríklad cvičte „Loď“:

Východisková poloha: leží na bruchu na pevnom a stabilnom povrchu. Rovné ramená sú predĺžené pozdĺž tela, rovné nohy sú mierne od seba.

Ak je vaša kondícia zlá, položte ruky za zadok a cvičte s dôrazom na ne. Pri normálnej príprave zdvihnite ruky a pokračujte v línii tela.

Zároveň si odtrhneme nohy a paže a zdvihneme ich do rovnakej vzdialenosti od zeme. Zvyčajne je to 20-30 cm od podlahy. Nohy môžu byť mierne ohnuté na kolenách a ruky na lakťoch a roztiahnuté od seba. Je dôležité, aby ste cítili napätie vo svaloch chrbta, ktoré vás držia v tejto polohe.

Čas a počet opakovaní: v tejto pozícii zostávame na 10 až 12 účtoch, pomaly sa znižujeme na podlahu, opakujeme ešte dvakrát.

Použitie cvičenia „čln“ na chrbát: posilňuje sa svalnatohlavý aparát chrbta (vrátane veľmi zadného pozdĺžneho ligamentu, ktorý bráni diskom vytvárať kýlu)..

Kýla sa môže posúvať pri páde nahor (vzostupne) aj nadol (zostupne)..

V PDS je tiež žltý väz, interspinózny a nazálny väz, ktorý vykonáva fixačnú funkciu. Svaly, ktoré bežia pozdĺž chrbtice, vykonávajú rôzne funkcie (s pružnosťou týchto svalov sa vytvára svalový korzet, ktorý drží PDS, čo mu bráni v pohybe a tvorbe kýly).

Je veľmi dôležité zapojiť sa do prevencie osteochondrózy, to znamená cvičenia. Pri rôznych cvičeniach sa posilňujú nielen svaly, ale aj väzy. Výsledkom je vytvorenie svalovo-väzivového korzetu..

Príznaky medzistavcovej prietrže

Pri atrofii muskulo-ligamentového korzetu dopadá celá záťaž na stavce pomocou medzistavcových platničiek a fazetových kĺbov. Ak súčasne dôjde k nadváhe a človek začne zdvíhať závažia (povedzme 30 kg), drvivá úloha udržať túto váhu spočíva na kosti a chrupavke (hovoríme iba o chrupavke a kosti). Atrofické svaly a väzy sa nechcú podieľať na tejto práci, pretože sme nešportovali. Nadbytočné tukové tkanivo navyše a bez zdvíhacích závaží vedie k preťaženiu a tu sa tiež 2 vedre s vodou rozhodli priviesť do kúpeľov alebo sa rozhodli premiestniť skrinku. Celé zaťaženie pripadá na PDS. Ale čo sa v tom stane? Ochranný mechanizmus - spondylóza a spondylartróza, vývin sa vyvíja.

Spondylóza je ochranný mechanizmus, ktorý pozostáva z:

 • Pri nadmernom osovom zaťažení sa oblasť stavcov začína zväčšovať, aby sa udržala nadmerná hmotnosť. Táto zväčšená oblasť kostného tkaniva sa nazýva spondylóza (osteofyty - kostné výrastky). Sú umiestnené po celom povrchu tela stavcov. Nebezpečenstvo môže nastať iba v prípade, keď tieto kostné výrastky začnú vyvíjať tlak na neurovaskulárne útvary chrbtice. Podobné problémy vznikajú v kĺbových kĺboch ​​(fazetách) - spondylartróza.
 • Preskúmali sme hlavný mechanizmus a príčiny vzniku hernie disku. Teraz sa pozrime na mechanizmy liečby. Aby ste pochopili, ako zaobchádzať, musíte prediskutovať jednu nuanciu - anatómiu umiestnenia nervov (korene).

V segmente stavcovej časti bedrovej chrbtice sa nachádza stavec, kde prechádza hlavný kmeň kmeňa - chvost a bočné vrecko, ktoré sa nachádza na strane chrbtového kanála (z neho vychádza koreň nervu)..

Prečo to musíme vedieť? Aby sme pochopili, prečo niektorí pacienti majú veľkú prietrž a nemôžu byť operovaní, zatiaľ čo iní potrebujú chirurgický zákrok aj pri malej prietrži 5 mm..

Pacient často prichádza na konzultáciu a hovorí, že priateľ mal herniu s veľkosťou 5 mm a vyliečil ju, alebo príbuzný mal kýlu s veľkosťou 1 cm a nemal chirurgický zákrok, ale išiel niekam opraviť prietrž a všetko s ním v poriadku.
Vo všetkých prípadoch existuje jeden parameter, ktorý nikto nezohľadňuje - veľkosť „miestnosti“, v ktorej sa nachádza táto prietrž. Pod pojmom izba sa myslí miechový kanál a bočné vrecko.

Bočné vrecko (tiež nazývané medzistavcové foramen), odkiaľ vychádza chrbtica, má svoju vlastnú veľkosť. Každá osoba má inú osobu a pravdepodobnosť tlaku prietrže na nerv alebo prítomnosť miesta na premiestnenie nervov závisí od tejto veľkosti. Hlavný zmätok sa vyskytuje u pacientov a neurológov z dôvodu veľkosti bočného vrecka. Jeden pacient s kýlou o veľkosti 1 cm môže chodiť a bez bolesti a ďalší je privedený do sanitky a nosiť na nosidlách s rovnakou veľkosťou kýly. Existuje vysvetlenie: u prvého pacienta bolo bočné vrecko veľké a nerv sa posunul z prietrže na stranu av druhom, rozmery bočného vrecka neumožnili pohyb koreňa a kýla ho preniesla. V dôsledku kompresie nerv zčervenal, opuchol a spôsobil bolesť, čo viedlo k hospitalizácii.

Ešte raz vám teda pripomínam: rozmery bočného vrecka sú dôležité, nielen kýla! Iba skúsený neurochirurg alebo neurológ môže pri vyšetrení pacienta a jeho obrázkov určiť veľkosť bočnej kapsy a určiť liečebnú taktiku. Nie všetky kýly, dokonca aj tie veľké, nevyžadujú chirurgickú liečbu.
Chcel by som uviesť príklad liečby pacienta s veľkou prietržou:
33-ročný pacient prišiel na konzultáciu so sťažnosťami na bolesti chrbta. Bolesť je konštantná. Pri vyšetrení sú príznaky mierneho napätia v chrbtici. Na obrázkoch MRI je veľká prietrž L4-L5. Všetky predchádzajúce konzultácie sa týkali chirurgickej liečby. Pacientovi bol predpísaný ortopedický režim, konzervatívna liečba a fyzioterapia. V priebehu roka bol pozorovaný na TsPPiN, absolvoval niekoľko stupňov konzervatívnej liečby. Pacient splnil všetky odporúčania. Po 10 mesiacoch sa urobila kontrolná strela, pri ktorej sa zistilo, že prietrž sa „vyriešila“..

Čo teda prietrže vyžaduje chirurgickú liečbu?

• Kaudov syndróm

Toto je najhoršia komplikácia herniovaného disku. Pri caudovom syndróme dochádza k veľmi silnému stlačeniu nervových štruktúr, k porušeniu funkcií panvových orgánov. Jednoducho povedané, pacient prestane ovládať močenie a akt defekácie. U pacienta sa vyvinie ochrnutie nohy alebo oboch končatín. Tu musíte vykonať chirurgickú liečbu čo najskôr, inak hrozí, že pacient zostane postihnutý.

• Akútna kompresia koreňa

To je prípad, keď je pacient pripravený lichotiť na stene pred bolesťou a je pripravený skočiť na operačný stôl sám. Pri akútnej kompresii má pacient analgetické držanie tela - ohýba sa alebo stojí na všetkých štyroch. Táto poloha je ochranná, pretože úlohou tela je minimalizovať napätie nervu. Preto ohýba bedrovú oblasť alebo ju vedie preč od kýly. Pri akútnej kompresii sa odporúča aj chirurgická liečba..

Vo všetkých ostatných prípadoch sa musíte zamerať na ukazovateľ, ako je kvalita života.
Čo je kvalita života? Toto je hodnotenie určitého súboru podmienok a charakteristík života človeka, zvyčajne založené na jeho vlastnej miere spokojnosti s týmito podmienkami a charakteristikami.

Kritériá pre zhoršenú kvalitu života:

 1. Denné lieky proti bolesti
 2. Neschopnosť normálneho pohybu (krívanie)
 3. Neschopnosť vykonávať svoju prácu normálne
 4. Bolesť z jazdy na veľké vzdialenosti, atď..

Ak máte tieto príznaky, zvážte chirurgickú liečbu..
Kýly, ktoré mierne stláčajú koreň, ale bolesť neovplyvňuje kvalitu života, sa môžu liečiť konzervatívne alebo sa môžu podrobiť minimálne invazívnemu zákroku - intradiskálna dekompresia (hydroplastika)..

V našom centre sú hydroplastiky ambulantnou procedúrou. Dve hodiny po zákroku je pacient prepustený.

Liečba miechy

Aké sú výhody hydroplastov??

 1. Odstraňuje intradiskálny tlak
 2. Znižuje riziko rastu prietrže
 3. Úplne odstraňuje alebo zmierňuje bolesť
 4. Podporuje rýchlejšiu resorpciu hernie m / n disku
 5. Znižuje zaťaženie drogami

Pri konzervatívnej liečbe sa odporúča nezvýšiť hmotnosť počas prvého mesiaca, užívať NSAID, vitamíny B, relaxanty svalov. Je tiež ukázaný priechod rôznych typov fyzioterapie.
Úlohou všetkých týchto opatrení je odstrániť zápal z nervového koreňa. Ani jedna droga nepôsobí na prietrž samotnú. Je potrebné, aby kýla prestala rásť.

Ak pacient sleduje ortopedický režim počas 1 až 2 rokov, je pravdepodobné, že telo samé lýži (rozpúšťa sa) túto prietrž pomocou imunitného systému (mechanizmus sanogenézy)..
Ak máte nadváhu, odporúča sa neodkladne ju znížiť, aby sa odstránilo axiálne zaťaženie chrbtice. Mnohí povedia, že to nie je možné bez pohybu. Všetko je možné a problém s nadváhou máte riešiť iba na vašej neochote. Zvyčajne sa začínajú vyhýbať tomuto problému a hovoria o širokej kosti alebo nekonečnej strave, ktorá nepomáha. To všetko je len spôsob, ako sa oklamať. Medzitým tento problém priamo vedie k vytvoreniu kýly a posunom v chrbtici. A ak to ignorujete, stanete sa častým hosťom neurochirurga. Potrebujete vypočítať index telesnej hmotnosti a schudnúť na požadované parametre!

Poďme hovoriť o tom, ako vypočítať index telesnej hmotnosti. Existuje jednoduchý spôsob: je potrebné vydeliť hmotnosť (v kilogramoch) druhou mocninou (v metroch), t.j. BMI = hmotnosť (kg): (výška (m)) 2. Napríklad prichádzajúce údaje sú nasledujúce: hmotnosť = 85 kg, výška = 165 cm, preto BMI = 85: (1,65 × 1,65) = 31,2.

20-25 - nebojte sa: máte normálnu váhu, ktorá je v harmónii so svetom;

25-30 - mali by ste sa začať starať o svoje telo; máte miernu nadváhu. Ďalšie hromadenie tuku zvyšuje riziko vzniku rôznych chorôb a zhoršenia celkového zdravia;

30–35 - máte jasnú tendenciu k obezite, preto musíte vyvinúť maximálne úsilie na zníženie tohto ukazovateľa;

35 a viac - máte obezitu; je čas spustiť alarm a začať aktívne pracovať na obnovení pôvodnej formy. Nezabudnite si kúpiť váhy a vážiť sa dvakrát denne, sledovať chudnutie. Úplne vylúčiť:

 • múka (chlieb);
 • zemiaky;
 • maslo a slnečnicový olej (nahraďte olivou).

Banány vylučujú ovocie.
Často je (každé 3 hodiny), ale v malých porciách. Z tukových potravín môžete jesť iba ryby (losos). Po 18:00 nejedzte (povolené sú iba jablká).

Je to, samozrejme, ťažká cesta a nie vždy možné, pretože je potrebné vytvoriť podmienky, za ktorých sa hmotnosť zníži o 20 - 30 kg ročne. V takom prípade nevyťahujte závažia po dobu jedného alebo dvoch rokov, čo nie je vždy možné. A v každodennom živote musíte robiť čistenie alebo opravy, zatiaľ čo organizujete záťaž na chrbticu. Z týchto dôvodov musíte chirurgicky vyriešiť problém s herniou disku alebo vykonať dekompresiu v rámci disku (hydroplastiku)..

Zdá sa, že sme diskutovali o niektorých aspektoch hernácie disku. Chcel by som tiež diskutovať o prístupe k jej chirurgickému ošetreniu prietrže, konkrétne o tom, aký spôsob vykonávania chirurgického ošetrenia je.

Rôzni lekári ponúkajú odlišný prístup k odstráneniu herniovaného disku. Niektorí navrhujú inštaláciu priechodných skrutiek. Kombinujú tiež priečne skrutky so špeciálnou vložkou medzi stavcami - klietkou. Iní špecialisti endoskopicky odstránia prietrž a niekto odporúča jej odstránenie mikrochirurgiou alebo dokonca vpichom. Ktorá metóda je najúčinnejšia?

Kedy teda potrebujete nainštalovať priečne skrutky pre herniovaný disk m / p? V nasledujúcich prípadoch:

 • keď nastane nestabilita v segmente chrbtice (posun);
 • keď sa opakovane vyskytuje prietrž prietrže m / n disku;
 • keď takmer celý disk spadne do lúmie miechového kanála a nie je možné mikronurgicky odstrániť túto prietrž.

Drážkové skrutky sa inštalujú s klietkou alebo bez klietky. Ak sa výška disku zníži, odporúča sa vložiť medzi stavce vložku. O tom, ako čo najlepšie urobiť, rozhodne ošetrujúci lekár v každom jednotlivom prípade..

Zvážte endoskopickú metódu liečby hernie disku. Nesie nasledujúce nevýhody:
- Endoskopická trubica, cez ktorú je odstránená prietrž disku, má šírku 1,5 - 2 cm. Rez počas mikrochirurgického odstránenia 1,5 až 2 cm. Mnoho pacientov si myslí, že pri endoskopickej liečbe bude menej jaziev. Medzi otvoreným odstránením hernie disku alebo endoskopickou veľkosťou pooperačnej jazvy nie je rozdiel.
- Pri endoskopii nie je možné úplne vykonať kyretáž medzistavcového disku.
Na odstránenie väčšiny medziobratlového disku je potrebné kyretáž disku. Deje sa tak, aby sa znížilo riziko recidívy prietrže. Bez kyretáže sa riziko relapsu mnohokrát zvyšuje.
Interspinózne vložky (diam, coflex), ktoré údajne znižujú zaťaženie z prekrývajúcich sa diskov, nie sú vítané - nezaznamenali sme rozdiel s vložkou a bez nej (to je náš osobný názor)..

Takže „zlatým štandardom“ na odstránenie medzistavcovej prietrže je mikrochirurgické odstránenie. Pri tejto operácii sa odstráni hernovaný disk. Ďalej je možné vyrobiť kyretáž disku. Môžete tiež uvoľniť ďalší priestor pre koreň (foraminotómia).
V našom centre bola táto operácia zdokonalená. Unikátna technika umožňuje vykonať túto operáciu za 15 - 20 minút v epidurálnej anestézii, to znamená obísť všeobecnú anestéziu. Zaťaženie liečivom na tele sa najmenej dvakrát zníži. Navyše pre tento typ anestézie neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie. 3 hodiny po operácii môže pacient nezávisle sedieť, vstávať a chodiť. Nasledujúci deň pacient odchádza z domu bez bolesti. Môže začať pracovať za 3-4 týždne.

Chcel by som sa dotknúť inej témy chirurgie medzistavcových prietrží - relapsov.
Bohužiaľ, relapsy sa vyskytujú v 5% prípadov, to znamená, že malá časť pacientov sa môže vrátiť s problémom s relapsom. Prečo sa to deje? Mikrochirurgickým odstránením prietrže disku m / n sa neodstráni celý disk. Časť disku, ktorá zostáva vykonávať svoje priame funkcie (odpisovanie, fixácia tela atď.) A poskytuje recidívu.

Najčastejšie sa to stáva, keď nie je dodržaný ortopedický režim: pacient začne zabudnúť na operovaný chrbát a nadvihne nadmernú hmotnosť..
Môže sa to stať aj samostatne (neúspešne otočené alebo ohnuté).
Relačné taktiky sú prediskutované iba s ošetrujúcim lekárom. Mikrochirurgická operácia sa zvyčajne vykonáva opakovane, niekedy však musí byť v celkovej anestézii nainštalovaná špeciálna transpedikulárna konštrukcia..

Existuje ďalší problém pre neurochirurga - opakované vyšetrenia MRI po operácii. Špecialisti na MRI v 90% prípadov píšu k záveru, že pacient má relaps (hoci k recidíve dochádza v 5% prípadov). Pacient, samozrejme, čítajúci záver, samozrejme upadá do paniky. To nie je prekvapujúce, pretože len nedávno došlo k operácii!

Stalo sa tak, že práca neurochirurga začala hodnotiť diagnostikov MRI. Neurochirurg musí upokojiť svojich pacientov, ktorí sa na záver vyľakajú. Musíme dlho vysvetliť, že v správe o MR došlo k chybe a že nedošlo k relapsu.
Pacienti by chceli pripomenúť, že v správe MRI uvedenej nižšie, hoci malými písmenami, sa uvádza:
„Tento záver nie je diagnóza. Uveďte diagnózu u ošetrujúceho lekára “.
Nebojte sa v predstihu! Aj keď dochádza k relapsom, stále je to pomerne zriedkavý výskyt. Iba lekár, ktorý na vás pôsobil, môže správne interpretovať obraz MRI.

Keďže sme už začali hovoriť o zobrazovaní MRI, chcel by som sa obrátiť aj na špecialistov na MRI. Prečo píšete na záver záver o Schmorlovej hernii, keď nemá klinickú hodnotu? Děsí pacientov! Schmorlova hernia je migrácia buničitého jadra do tela stavcov (do kosti)..

Pri aktívnom raste chrbtice nie je tento jav zriedkavý. Táto prietrž nepredstavuje pre pacienta žiadne nebezpečenstvo a nevyžaduje liečbu. Stačí to opísať a nedokončiť. Opravte, ak sa mýlime.

Zdá sa nám, že sme diskutovali o všetkých bodoch. Ďakujem za pozornosť.

Kýla medziobratlovej platničky bedrovej chrbtice

V súčasnosti je lumbálna miecha diagnostikovaná aj u mladých ľudí vo veku 20 až 25 rokov. Dôvodom je skutočnosť, že mladšia generácia vedie sedavý spôsob života s nedostatkom pravidelnej fyzickej aktivity na bedrových svaloch. Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice je komplikáciou dlhodobej lumbosakrálnej osteochondrózy. Toto degeneratívne degeneratívne ochorenie začína vo veku 18 - 20 rokov a postupne vedie k tomu, že vláknitý kruh disku je úplne zničený. Vláknité jadro vo vnútri zhasne. Toto je prietrž disku bedrovej chrbtice, ktorý vyvoláva neustály zápal, podráždenie okolitých tkanív, vývoj radiálnej ischémie nervov a krvných ciev..

Všetky tieto degeneratívne dystrofické zmeny vedú k tomu, že sa susedný disk postupne rozpadá. Kompresia radiálnych nervov a ich vetiev spôsobuje porušenie inervácie vnútorných orgánov panvovej dutiny a brucha. Začína sa zápcha, hnačka, hyperfunkcia močového mechúra, erektilná dysfunkcia u mužov, neplodnosť alebo skorá menopauza u žien, kŕčové žily dolných končatín, hemoroidy atď. Všetky tieto komplikácie pokročilej osteochondrózy, pri ktorých sa vytvára prietrž bedrovej medzistavcovej platničky, možno vylúčiť, ak sa uskutoční včasná komplexná liečba..

V súčasnej dobe boli vyvinuté techniky na liečenie hernie disku bez chirurgického zákroku. Toto je manuálna terapia v kombinácii s liečebnými cvičeniami, kinezioterapiou, trakčným trakciou chrbtice, akupunktúrou atď. Jedinou situáciou, keď nie je možné pomôcť pacientovi bez chirurgického zákroku, je sekvestrácia herniálneho výčnelku - oddelenie časti buničitého jadra alebo jeho úplný výstup z vláknitého prstenca a kĺzanie po chrbtici. V tomto stave môže iba choroba zmierniť stav pacienta.

Včasné kontaktovanie lekára s vývojom vertebrálnej hernie umožňuje liečbu konzervatívnymi metódami. Ak je v bedrovej oblasti bolesť, neignorujte ju, vyhľadajte lekára a podrobte sa kompletnému vyšetreniu. Pomocou röntgenového a MRI skenovania môžete vykonať presnú diagnostiku..

Príčiny medzistavcovej prietrže bedrovej chrbtice

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice je komplikáciou osteochondrózy. Toto degeneratívne degeneratívne ochorenie postupne ničí vláknitý kruh medzistavcových platničiek. Stratí svoju elasticitu a pevnosť, je dehydratovaný. Potom sa na jeho povrchu začnú objavovať usadeniny vápenatých solí. To narúša normálny proces difúznej výživy medzistavcových platničiek. Ďalším stupňom osteochondrózy je výčnelok. Vláknitý prsteň s ňou prijíma časť tekutiny z buničitého jadra, ktoré je vo vnútri umiestnené. Vláknité jadro stráca svoju hmotu a odpisovaciu kapacitu. V tomto prípade medzistavcová platnička stráca svoju fyziologickú výšku a zväčšuje sa plocha. Tlak tlaku začína na okolitom mäkkom tkanive. Začína sa proces kompresie radiálnych nervov a ich vetiev. To negatívne ovplyvňuje inerváciu určitých častí tela. Môže dôjsť k poškodeniu funkcií vnútorných orgánov brušnej dutiny a panvy.

Ďalším stupňom vývoja degeneratívnej degeneratívnej choroby chrbtice je extrúzia. V tomto štádiu je vláknitý kruh už úplne dehydratovaný. Na povrchu sa tvoria trhliny a osteofyty. Pri výraznej fyzickej námahe, napríklad pri zdvíhaní závaží alebo krútení trupu, dochádza k narušeniu integrity vláknitého prstenca. Vytvorí sa priechodná trhlina, ale v mieste, kde je výstup z buničitého jadra obmedzený blízkym pozdĺžnym alebo krátkym žltým väzom..

Medzistavcová hernia bedrovej chrbtice sa vytvára pod vplyvom nasledujúcich patogénnych príčin:

 • udržiavanie sedavého životného štýlu s nedostatkom pravidelnej fyzickej námahy na svalový korzet chrbta a hlavne sedavú prácu;
 • prítomnosť nadváhy spojenej s nedostatkom fyzickej aktivity alebo zažívacieho typu obezity;
 • ťažká fyzická práca s ťažkými bremenami na chrbte (nakladače, stavitelia, maliari, finišery, sadry, športovci na vzpieračoch);
 • - poranenia chrbta, ako je kompresná fraktúra stavcov, prasklina spinálneho procesu, dislokácia alebo subluxácia, podvrtnutie alebo prasknutie zariadenia na väzivo a šľachu, modriny s tvorbou hematómov atď.;
 • infekčné lézie tkanív chrbtice a priľahlých svalov (tuberkulóza, syfilis, poliomyelitída);
 • narušenie procesov dodávky krvi, napríklad na pozadí akútneho alebo chronického kardiovaskulárneho zlyhania;
 • nesprávne umiestnenie chodidla s následným zakrivením nôh a bokov, čo má za následok nerovnomerné rozdelenie odpisového zaťaženia chrbtice;
 • deformujúca osteoartróza bedrového, kolenného alebo členkového kĺbu;
 • dystrofia svalového vlákna v zadku, stehnách, dolných končatinách a dolnej časti chrbta;
 • deštrukcia sakroiliakálnych kĺbov kostí a syfyzitídy u žien;
 • porušenie postoja (sklon, vyhladenie prirodzenej kyfózy a lordózy, skolióza);
 • Ankylozujúca spondylitída, systémový lupus erythematodes, sklerodermia a iné reumatoidné procesy;
 • porušenie pravidiel ergonómie pracovného priestoru a priestoru na spanie (také usporiadanie tela v statickom stresu, pri ktorom je narušený proces difúznej výživy medzistavcových platničiek);
 • vrodené patológie;
 • dysplázia chrupavky systémovej povahy;
 • nedostatok v strave určitých živín a stopových prvkov;
 • osteomalacia a osteoporóza, najmä tie, ktoré sa vyvíjajú na pozadí hormonálnej dysfunkcie počas menopauzy menopauzy u žien.

Toto nie je úplný zoznam dôvodov vývoja medzistavcovej hernie disku v lumbosakrálnej chrbtici. V niektorých prípadoch je osteochondróza idiopatické ochorenie s nešpecifikovanou príčinou. V polovici prípadov sa poruchou v ľudskom tele stávajú degeneratívne procesy súvisiace s vekom.

Klinické príznaky bedrovej medzistavcovej prietrže

Prvé príznaky bedrovej prietrže nie je ťažké rozoznať. Zvyčajne sa vyskytuje u pacientov s chronickým degeneratívnym degeneratívnym ochorením miechy (osteochondróza). Majú pretrvávajúce nudné alebo ťahavé bolesti v dolnej časti chrbta.

Príznaky prietrže lumbálnej chrbtice sa vyskytujú akútne v čase jej výskytu:

 • ostrá, prenikavá bolesť, ktorá v doslovnom zmysle slova vyvoláva pohyb, ochromuje;
 • okamžite dochádza k výraznej svalovej slabosti v nohách;
 • svaly v bedrovej oblasti sú veľmi napäté, na palpáciu bolestivé;
 • osoba sa nemôže ohýbať samostatne, narovnať chrbát, otočiť sa na druhú stranu v ležiacej polohe.

Toto sú prvé klinické príznaky, pri ktorých je nevyhnutné ľahnúť si na chrbát na tvrdom povrchu a pokúsiť sa uvoľniť príliš napäté svaly. V nasledujúcich hodinách by sa malo poradiť s lekárom. Ak je herniálny výčnelok narušený väzivovým, šľachovým alebo svalovým aparátom, môže sa začať ischémia a sekundárna nekróza tkaniva.

Po niekoľkých hodinách sa objavia neurologické príznaky bedrovej medzistavcovej prietrže:

 • znecitlivenie pozdĺž postihnutého radiálneho nervu;
 • ostrá streľba po celej nohe na postihnutej strane;
 • porušenie čriev, degenerácia bez peristaltiky, zápcha;
 • narušenie funkcie močového mechúra (rýchle močenie alebo jeho oneskorenie);
 • narušenie dodávky krvi do mäkkých tkanív dolnej končatiny (prejavujúce sa vo forme ochladzovania a bledosti pokožky);
 • znížená citlivosť a výskyt parestézií (brnenie, pocity plazenia atď.).

Výskyt neurologických príznakov je príležitosťou na naliehavé odvolanie sa na neurológa. Ak pacientovi včas neposkytnete lekársku starostlivosť, môžu sa vyskytnúť rôzne komplikácie..

Na diagnostiku sa používa röntgenový obrázok, ktorý vylučuje pravdepodobnosť poškodenia kostného tkaniva. MRI vyšetrenie je tiež predpísané - umožňuje vám vidieť lokalizáciu herniálneho výčnelku pulpózneho jadra a veľkosť.

Aká je nebezpečná vertebrálna prietrž bedrového kĺbu

Vertebrálna kýla bedrovej chrbtice bez včasnej liečby je nebezpečná pre zdravie a život pacienta. Najčastejšou komplikáciou je stenóza miechového kanála. Na tomto pozadí sa môže vyskytnúť paréza a ochrnutie dolných končatín..

Veľmi často sa pri lumbálnej prietrži u človeka vytvára množstvo vaskulárnych patológií:

 • Kŕčové žily;
 • hemoroidy v konečníku a konečníku;
 • ateroskleróza dolných končatín;
 • odstraňovanie endarteritídy atď..

Môže byť narušená funkcia hrubého čreva. Po úplnom stlačení radiálneho nervu dochádza k ochrnutiu hrubého alebo tenkého čreva. Tento stav môže byť fatálny..

Bedrová hernia u mužov často spôsobuje erektilnú dysfunkciu a u žien spôsobuje prolaps maternice, nestabilitu menštruačného cyklu, skorú menopauzu atď..

Ako zaobchádzať s bedrovou kýlou bez chirurgického zákroku

Pred liečením bedrovej prietrže musíte vykonať komplexné vyšetrenie. Diagnóza a liečba lumbálnej miechy bez chirurgického zákroku sa vykonáva neurológom alebo stavcom.

Úradná medicína používa na liečbu prietrže bedrovej chrbtice bez chirurgického výkonu niekoľko farmakologických liekov:

 • nesteroidné protizápalové lieky môžu eliminovať proces zápalu vyvolaný dráždivým účinkom látky jadra buničiny;
 • chondroprotektory sú navrhnuté tak, aby obnovili zlomenú integritu vláknitého prstenca, sú však zbytočné, pretože pri absencii úplnej difúznej výmeny medzi chrupavkovými tkanivami medzistavcového disku a okolitými svalovými vláknami tieto látky jednoducho nedosiahnu svoje miesto určenia;
 • Vitamíny B - schopné podporovať fungovanie nervovej vlákniny pri dlhodobej kompresii a ischémii;
 • kyselina nikotínová - zvyšuje lokálny prietok krvi v malých kapilároch;
 • svalové relaxanciá - potrebné na odstránenie svalového kŕče a obnovenie zásobovania krvi postihnutým miestom.

Vo väčšine prípadov je takáto liečba prietrže lumbálnej platničky výlučne symptomatická liečba. Bolesť a zápal sú eliminované a pacient je prepustený do práce. Miechový disk sa v skutočnosti ďalej zrúti.

Existuje však efektívnejšia metóda liečby kýly bedrovej chrbtice - ide o manuálnu terapiu v kombinácii s terapeutickými cvičeniami a kinezioterapiou. O tom, ako sa to stane, budeme hovoriť neskôr v tomto článku..

Liečba chrbtovej kýly bedrovej kosti

Liečba lumbálnej prietrže pomocou metód manuálnej terapie začína procedúrou trakčnej trakcie chrbtice. súčasne sa zväčšujú medzistavcové priestory, vytvárajú sa podmienky na obnovenie integrity vláknitého prstenca.

Ďalej, na liečenie prietrže lumbálnej chrbtice sa vyvinie individuálny liečebný cyklus pre každého pacienta. Môže zahŕňať nasledujúce metódy liečby medzistavcovej prietrže lumbálnej chrbtice:

 • masáž a osteopatia - na zlepšenie elasticity mäkkých tkanív a zvýšenie mikrocirkulácie krvi a lymfatických tekutín v lézii;
 • kinezioterapia - zastavenie kŕčov svalov a zvýšenie ich tonusu, obnovenie fyziologického zásobovania krvi;
 • terapeutické cvičenia na aktiváciu procesu difúznej výživy chrupavky chrbtice;
 • fyzioterapia a vystavenie laserom na urýchlenie procesu hojenia;
 • Akupunktúra - na aktiváciu procesu regenerácie tkanív pomocou skrytých rezerv tela.

Liečba vertebrálnej kýly bedrovej oblasti pomocou metód manuálnej terapie sa vždy vykonáva individuálne. Preto musíte vyhľadať skúseného manuálneho terapeuta vo vašom meste a vyhľadať pomoc od neho.

Existujú kontraindikácie, vyžaduje sa odborná pomoc.

Službu primárneho lekára (neurológ, chiropraktik, vertebroológ, osteopat, ortopéd) môžete využiť bezplatne na webovej stránke kliniky voľného pohybu. Pri úvodnej bezplatnej konzultácii vás lekár vyšetrí a vypočúva. Ak existujú výsledky MRI, ultrazvuku a röntgenového žiarenia - analyzuje obrázky a stanoví diagnózu. Ak nie, vypíše potrebné pokyny.

Miechová kýla: príznaky, diagnostika, liečba

Kýla chrbtice je mimoriadne nebezpečná choroba a bohužiaľ nie je v žiadnom prípade zriedkavá. Podľa nedávnych lekárskych štúdií sa táto diagnóza čoraz častejšie zisťuje u ľudí vo veku 25 - 35 rokov, pričom touto chorobou sú rovnako postihnutí ženy aj muži. Čo spôsobuje medziobratlovú prietrž? Ako určiť riziko ochorenia v počiatočných fázach a zabrániť nezvratným následkom? A konečne existuje spôsob, ako sa natrvalo zbaviť bolesti - okrem chirurgického zákroku?

obsah

Na úvod sa pozrime, prečo sa vyskytuje prietrž chrbtice a aké procesy predchádzajú jej vzhľadu.

Naša chrbtica sa skladá z mnohých stavcov a medzistavcových platničiek, ktoré pôsobia ako tlmiče nárazov. Vďaka koordinovanej práci, pružnosti a pružnosti celej štruktúry sme schopní sa pohybovať: chodiť, sedieť, ohýbať, neviazať - inými slovami, voľne sa pohybovať v priestore bez hrozby zlomeniny a straty koordinácie od najmenšieho zaťaženia chrbtice..

Čo sa stane, ak jeden alebo viac diskov zlyhá (poškodených, zdeformovaných)? Harmónia chrbtice bude narušená, chrbtica stratí svoju vlastnú flexibilitu, akákoľvek fyzická aktivita bude bolieť alebo sa stane úplne nemožnou.

Čo je stavová prietrž a aké procesy sa charakterizujú?

Z fyziologického hľadiska je vertebrálna kýla čiastočným posunutím poškodeného medzistavcového disku..

Štruktúrne je disk tekutinovým centrom - buničitým jadrom, obklopeným vláknitým kruhom spojivového tkaniva. Pod vplyvom nadmerného, ​​ostrého zaťaženia alebo naopak nízkej mobility, ako aj ďalších faktorov (viac informácií príčiny choroby) disk začne „vysychať“, vo vláknitom kruhu sa tvoria trhliny, cez ktoré vyčnieva buničité jadro v jednom alebo druhom smere. Vláknitý kruh sa zlomí a jadro „tečie“ do miechového kanála, nervové zakončenie je podráždené, čo spôsobuje ťažkú ​​bolesť osobe a významne narušuje koordináciu pohybov..

Príčiny choroby: prečo existuje medziobratlová hernia?

Kýla medzistavcových platničiek je najčastejšie dôsledkom a / alebo komplikáciou iných chorôb chrbtice: osteochondrosis, skolióza, iné zakrivenie chrbtice alebo zranenia.

Príčiny choroby však nie sú vždy také transparentné. Je možné „získať“ prietrž bez zranení, zbytočného stresu a súvisiacich chorôb? Bohužiaľ, áno, pretože príčiny miechy sú bohužiaľ veľmi rôznorodé:

 • sedavý spôsob života a zlé návyky;
 • sedavá práca, dlhodobé vedenie vozidla a / alebo používanie počítača;
 • nepohodlné obliečky (matrace a vankúše), nábytok, obuv;
 • porušenie postoja;
 • nadváha;
 • dedičnosť.

Mýty a mylné predstavy o príčinách hernie

Tu je niekoľko „mýtov“, ktoré väčšina ľudí dodržiava, pretože vedia o hernii chrbtice iba prostredníctvom vypočutia.

 • Mýtus 1. „Kýla je spôsobená len zraneniami alebo atlétmi, ktorí nadhadzujú telo, ktoré vám môže kedykoľvek roztrhnúť chrbát.“
 • Mýtus 2. „Kýla je choroba starších ľudí. Mám dvadsaťpäť, nevyťahujem závažia, takže som mimo rizika! “
 • Mýtus 3. „Nikto nie je v bezpečí pred herniou: môže dôjsť k roztrhnutiu náhle a jednoduchému preťaženiu“

Všetky tri mýty, napriek zjavným extrémom úsudku, majú spoločnú povahu - nepochopenie procesov predchádzajúcich vzniku choroby..

Jednou z hlavných príčin prietrže je hladovanie kyslíka medzistavcových platničiek. Faktom je, že na diskoch nie sú žiadne krvné cievy, a preto dostávajú výživu a kyslík difúziou zo zadných svalov. Pri nedostatku kyslíka začnú disky „hladovať“, spojovacie tkanivo je ochudobnené, vo vláknitom kruhu sa objavia slzy a praskliny - a potom sa všetky následné procesy charakteristické pre osteochondrózu a v dôsledku toho kýly.

Hladovanie kyslíka nie je ničím iným ako dôsledkom nízkej pohyblivosti a predĺženého pobytu v nepohodlnej polohe. Preto vyvracanie vyššie spomenutých mýtov.

 • Pokiaľ ide o chrbticu, nadmerné zaťaženie a ich nedostatok sú rovnako škodlivé. Prvý z nich nevyhnutne vedie k mikro-zraneniam a nadmernému zaťaženiu, druhý k žilovému preťaženiu a prerušeniu dodávky krvi..
 • Vek môže byť v skutočnosti obmedzením - napríklad dospievajúcim a deťom prakticky nehrozí prietrž, pretože aktívne pohybujú a naplňujú kyslík všetky svaly a cievy. Ale spolu s dospievaním sa často mení aj životný štýl - bohužiaľ už dvadsaťročný človek trpiaci prietržou už nie je raritou..
 • Áno, stavcová prietrž často vzniká pri zraneniach a záťažiach, je to však iba dôsledok už poškodených diskov. Inými slovami, so zdravou chrbticou, dokonca aj v prípade prudkého úderu, je väčšia pravdepodobnosť, že dôjde k podvrtnutiu.

Príznaky a príznaky kýly chrbtice

Verí sa, že hlavným a jediným herniálnym prejavom je bolesť. To však nie je úplne pravda.

Medzistavcová kýla má množstvo pre- a post-symptómov, ktoré sa podľa toho objavujú v počiatočných a nasledujúcich štádiách vývoja choroby:

 • celková únava, slabosť a napätie v chrbte a nohách, prechádzajúce iba v polohe na chrbte;
 • chrbtová bedrá a znecitlivenie končatín;
 • rastúca povaha bolesti, zhoršená námahou, pohybom a niekedy kašľom;
 • pocit tepla a sčervenanie kože v okruhu poškodenej oblasti.

Okrem toho symptomatológia závisí aj od časti chrbtice, v ktorej došlo k poškodeniu disku..

So bedrovou prietržou tak môžu byť nohy alebo zadok bolestivé. Cervikálna hernia je často sprevádzaná bedrovými ramenami, závratmi a zvýšeným tlakom. Kýla hrudnej chrbtice spôsobuje silnú bolesť v oblasti hrudníka, ktorá nie je ovplyvnená liekmi na srdce.

Vývoj choroby: ako určiť prietrž podľa skorých príznakov?

Pri väčšine pacientov začína prietrž s herniou. V skutočnosti je prvá vec, ktorá vás núti myslieť na svoje zdravie a naliehavo „utekať“ k lekárovi, prudký útok bolesti, doslova upútaný na posteľ..

Nemali by sme však predpokladať, že toto je začiatok - samotný okamih premiestnenia disku a výskyt degeneratívneho dystrofického procesu. Bohužiaľ, spravidla v čase, keď sa bolesť stane neznesiteľnou, už prebiehajú zápalové procesy na medzistavcovej platničke..

Je však celkom možné rozpoznať prietrž v ranom štádiu (ešte predtým, ako sa objaví):

 • Cítite sa v ranných nepríjemných pocitoch v chrbte, akoby ste celú noc spali v nepohodlnej polohe?
 • Pri ohýbaní dozadu a dopredu sa vyskytujú bedrové bolesti a záchvaty bolesti, najmä spojené s fyzickou námahou?

Bohužiaľ, ak boli obe otázky zodpovedané kladne, ste v nebezpečenstve a bude užitočné prihlásiť sa na skúšku..

Dôsledky prietrže chrbtice a diagnózy

Iba lekár môže diagnostikovať medzistavcovú prietrž a stanoviť presnú diagnózu..

Dokonca aj vo fáze jednoduchých testov a manuálneho vyšetrenia môže mať podozrenie na kýlové riziko a odkázať pacienta na MRI alebo počítačovú tomografiu. V niektorých prípadoch sa môže predpísať aj röntgenová snímka na vyhodnotenie stavu kostí a prítomnosti poranení stavcov..

Pravdepodobnosť úplného zotavenia a odstránenia príznakov bolesti prietrže chrbtice priamo závisí od včasnej kompetentnej liečby..

Je možné kýlu natrvalo vyliečiť? Áno, ale na tento účel musíte začať liečbu v najskoršom štádiu ochorenia a prísne dodržiavať odporúčania lekára.

Čo môže viesť k nedbanlivosti? Bohužiaľ, prietržná kýla chrbtice často vyvoláva poruchy v práci iných vnútorných orgánov: srdca, pľúc, žalúdka a pankreasu. Následkom neliečenej prietrže môže byť bronchitída, radikulitída, paralýza a dokonca aj mozgová porážka.

Liečba kýly: je to iba chirurgický zákrok?

Existuje mnoho spôsobov liečby prietrže chrbtice: od kardinálnej chirurgie (chirurgia po odstránenie prietrže) až po fyzioterapiu, masáže a cvičenie..

Ďalej budeme analyzovať možné metódy a ich použiteľnosť v závislosti od zdravotného stavu.

Prevádzkové metódy

Cvičenie a cvičenie

Čo: gymnastický komplex, ktorý podporuje trakciu miechy; môžu zahŕňať pravidelné cvičenia aj cvičenia vykonávané vo vode (najmä plávanie)

Príklad gymnastiky s kýlou chrbtice

Kedy: presne po odstránení akútnej fázy choroby a po porade s lekárom; odporúčané v spojení s inými opatreniami
Dôležité: pri nesprávnom alebo predpísanom cvičení sú možné relapsy a zhoršenie stavu

Liečba drogami

Manuálna a fyzioterapia

Triedy na simulátore Drevmass

Čo: profesionálny simulátor pre nezávislé postupy regenerácie a prevenciu chorôb chrbta a chrbtice
Kurzy na Drevmass

Cvičenia prietrže pri krku

Kedy: na prevenciu alebo liečbu kýly chrbtice, ale prísne po odstránení akútneho záchvatu
Dôležité: Ak sa liek používa na liečebné účely, nezabudnite sa poradiť s lekárom

Nosiť korzet

Ľudové metódy

A nakoniec - nezabudnite na prevenciu! Liečba prietrže je vždy zložitejšia ako prevencia jej vzniku. Noste pohodlnú obuv, vyhnite sa nepríjemným pózam a preťaženiu, správne cvičte, cvičte, viesť zdravý životný štýl, pite viac tekutín - a buďte zdravý!

Kontaktuj nás

Ak sa chcete poradiť s prevenciou a nezávislou liečbou chorôb chrbtice pomocou profesionálnych simulátorov Drevmass, radi vám odpovieme na bezplatnej horúcej linke 8 800-700-37-79 alebo e-mailom [email protected]

Môžete si tiež objednať spätné volanie alebo nechaj svoje preskúmanie / návrh.

Dúfame, že tento materiál bol pre vás užitočný a želáme vám veľa zdravia a dlhého života.!

Váš tím Drevmass

Miechová prietrž (medzistavcová prietrž)

Prehľad

Miechová kýla (medzistavcová prietrž, hernia disku) - stav, pri ktorom je jeden z chrupavkových diskov nachádzajúci sa medzi stavcami poškodený a pohybuje sa na stranu, niekedy vymačkáva miechu alebo nervy..

Prietrž chrbtice sa vyskytuje, keď sa vonkajšia škrupina disku pretrhne a jej obsah sa pohybuje smerom von. Poškodený disk môže tlačiť na celú miechu alebo na jeden nervový koreň - miesto, kde nerv opúšťa miechu. To znamená, že medzistavcová prietrž môže spôsobovať bolesť tak v mieste poškodeného disku, ako aj v časti tela ovládanej nervom, na ktorý disk pritláča..

Príčina poškodenia medzistavcových platničiek nie je vždy jasná, hoci v mnohých prípadoch hrá úlohu vek. Keď medzistavcové platničky začínajú strácať vodu, stávajú sa menej pružnými a krehkejšími. Disky tiež strácajú prirodzenú flexibilitu v dôsledku fajčenia. Kýla chrbtice sa najčastejšie vyskytuje u ľudí vo veku 30 - 50 rokov. U mužov - 2-krát častejšie ako u žien.

Stojí za zmienku, že prietrž chrbtice nie vždy vyvoláva príznaky, ako je bolesť, zhoršená pohyblivosť alebo citlivosť. Niektorí ľudia žijú celý svoj život s kýlou chrbtice a o tom nevedia..

Najbežnejším miestom herniovaného disku je bedrová oblasť. S prietržom lumbosakrálnej chrbtice často trpí ischiadický nerv - najdlhší nerv v tele. Pravá a ľavá sedacia nerva prechádzajú z dolnej časti miechy cez zadok a nohy k chodidlám. Pri stlačení sedacieho nervu (ischias) sa môže vyskytnúť stredne ťažká alebo silná bolesť v oblasti nôh, stehien alebo zadku..

Chrbtica pozostáva z 24 samostatných stavcov umiestnených nad sebou. Medzi stavcami sa nachádzajú okrúhle vankúšiky chrupavky, tzv. Disky, ktoré sú tvrdou vláknitou membránou s mäkkým želé podobným jadrom. Disky umožňujú, aby sa chrbtica ohýbala, pri chôdzi zmierňujú úrazy stavcov proti sebe.

V strede chrbtice je kanál, kde miecha prechádza. Od miechy sa oddelia dvojice miechových nervov, ktoré pri opúšťaní stavcov inervujú rôzne časti tela..

Liečba medzistavcovej prietrže spravidla pozostáva z kombinácie fyzioterapie (napríklad masáž a terapeutické cvičenia) a liečby bolesti. Niektoré špeciálne cvičenia na napínanie chrbtice môžu znížiť medzistavcový tlak, v dôsledku čoho disk padá na svoje miesto a bolesť sa zastaví. Disk často tlačí na nerv, ale bolesť ustupuje, keď sa mozog učí „tlmiť“ signály bolesti prichádzajúce z nervu. A iba v najťažších prípadoch sa uchýliť k chirurgickému odstráneniu prietrže chrbtice.

Bez ohľadu na zvolenú metódu liečby je kľúčom k regenerácii fyzická aktivita. Odpočinok sa odporúča iba na niekoľko dní, v akútnom období ochorenia, a potom sa musíte pohybovať, aby ste zabránili stuhnutiu kĺbov a slabých svalov podporujúcich chrbticu. Konštantný pohyb urýchľuje zotavenie.

Príznaky prietrže chrbtice

Príznaky prietrže chrbtice sa objavujú až vtedy, keď poškodený disk začne vyvíjať tlak na nervy alebo miechu. Potom má väčšina ľudí bolesti na jednej strane tela, ktorá sa postupne zosilňuje. Intenzita bolesti sa môže dramaticky zvýšiť so zvýšeným tlakom na nerv, napríklad počas kašľa, kýchania alebo keď si človek sadne. Ak je prietrž disku malá a nekomprimuje okolité nervy, nemusia sa vyskytnúť žiadne príznaky.

Ak prietrž tlačí na akékoľvek nervy, ktoré vedú pozdĺž chrbtice, môžu sa okrem bolesti vyskytnúť aj tieto príznaky:

 • svalová paralýza;
 • kŕče - ostré a bolestivé kontrakcie svalov.

Častejšie sa vyskytuje paralýza a svalové kŕče v pažiach, nohách a zadku.

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od umiestnenia medzistavcovej prietrže. Napríklad cervikálna hernia (hernia krčnej chrbtice) a bedrová hernia (hernia bedrovej chrbtice) majú odlišný klinický obraz..

Príznaky hernie krčnej chrbtice

Cervikálna kýla môže mať nasledujúce príznaky:

 • bolesť krku počas pohybu;
 • znecitlivenie alebo brnenie v krku, ramene, paži alebo ruke;
 • svalová slabosť, obmedzujúci rozsah pohybu.

Príznaky bedrovej prietrže

Lumbálna hernia môže mať nasledujúce príznaky:

 • bolesť chrbta pri pohybe;
 • znecitlivenie alebo brnenie v chrbte, zadku, oblasti genitálií, nôh alebo nôh.

Lumbosakrálna prietrž môže spôsobiť ischias - je to bolesť v končatinách, stehnách alebo zadku v dôsledku kompresie sedacieho nervu. Sedací nerv je najdlhší nerv v ľudskom tele, ktorý pozostáva z niekoľkých nervov kratšej dĺžky. To beží od zadnej časti ilium cez zadok k nohe k nohe..

Cauda equina syndróm je závažný stav, pri ktorom sú nervy stlačené v najnižšej časti chrbtice. Medzi príznaky patrí:

 • Bolesti dolnej časti chrbta;
 • necitlivosť v slabinách;
 • ochrnutie jednej alebo oboch nôh;
 • bolesť v konečníku;
 • strata kontroly funkcie čriev (fekálna inkontinencia);
 • strata kontroly nad močením (inkontinencia moču);
 • bolesť vo vnútri stehien.

Ak sa tieto príznaky vyskytnú, okamžite kontaktujte neurológa. Bez včasnej liečby môže syndróm konského chvosta viesť k ireverzibilnému poškodeniu nervov, ktoré kontrolujú močový mechúr a črevá..

Príčiny medzistavcovej prietrže

Kýla chrbtice sa vytvára vtedy, keď sa roztrhne kruh spojivového (vláknitého) tkaniva obklopujúceho medzistavcové platničky. V tomto prípade mäkký želé podobný obsah disku bobtná a vyčnieva von. Príčiny pretrhnutia vláknitého prstenca nie sú vždy jasné. Všeobecne sa to považuje za výsledok starnutia. Keď medzistavcové platničky začínajú strácať vodu, stávajú sa menej pružnými a odolnými..

Existuje mnoho ďalších faktorov, ktoré môžu zvýšiť tlak a stres na chrbticu, a to:

 • nepríjemný trup pod nesprávnym uhlom;
 • práce vyžadujúce ťažké zdvíhanie;
 • sedavá práca, najmä vedenie vozidla;
 • fajčenie;
 • nadváha alebo obezita;
 • športy zamerané na vzpieranie, napríklad vzpieranie;
 • poškodenie chrbta, napríklad v dôsledku pádu alebo dopravnej nehody.

Takéto faktory môžu oslabiť tkanivo disku a viesť k mieche..

Diagnóza kýly chrbtice

Diagnóza medzistavcovej prietrže pozostáva z rozhovoru s lekárom, vyšetrení, špeciálnych testov, doplnkových inštrumentálnych a laboratórnych testov. Lekár musí venovať pozornosť týmto ukazovateľom:

 • držanie tela;
 • reflexy
 • svalová sila;
 • schopnosť chodiť;
 • pocity v rukách alebo nohách.

Váš lekár môže vykonať test na zdvihnutie nôh. Za týmto účelom si človek ľahne alebo si sadne a lekár pomaly zdvíha nohy, aby si overil, či to nespôsobí bolesť alebo nepohodlie. Keď je noha zdvihnutá, nervy v chrbtici sú roztiahnuté a ak sa medzistavcový disk stlačí nejaký nerv, spôsobí to bolesť, znecitlivenie alebo brnenie..

V ďalšom teste vás môže lekár požiadať, aby ste sklopili hlavu dopredu a do strán, pričom zatlačíte na hornú časť hlavy. Ak sa súčasne bolest alebo znecitlivenie zosilnia, je pravdepodobne na krku prietrž, ktorá tlačí na nerv.

Ak príznaky pretrvávajú do 4 až 6 týždňov, lekár môže predpísať ďalšie vyšetrenia s cieľom vylúčiť iné príčiny bolesti a určiť veľkosť a polohu prietrže.

Zobrazovanie pomocou magnetickej rezonancie (MRI) - pomocou silných magnetických polí a rádiových vĺn sa vytvára podrobný obraz vnútornej štruktúry tela. Obrázok MRI jasne ukazuje miesto a veľkosť prietrže, ako aj postihnuté nervy. Toto je hlavná metóda diagnostikovania medzistavcovej prietrže..

Počítačová tomografia (CT) - urobia sa série röntgenových lúčov, ktoré počítač zhromaždí na podrobný trojrozmerný obraz tela. Získajú sa priečne obrazy chrbtice a okolitých štruktúr. CT umožňuje dobrý pohľad na kostnú štruktúru chrbtice a nie na kýlu samotnú. Preto je táto metóda často doplnená myelografiou - zavedením rádioaktívnej látky do miechy.

Rádiografia je niekedy predpísaná ako pomocná diagnostická metóda na herniu diskov, aby sa vylúčili zlomeniny stavcov..

Diagnostické metódy opísané vyššie tiež pomáhajú vylúčiť iné príčiny bolesti chrbta, napríklad:

 • opuch (novotvar);
 • infekcie
 • artritída - choroba, ktorá spôsobuje bolesť kĺbov a kostí.

Liečba miechy

Vo väčšine prípadov príznaky medzistavcovej prietrže postupne ustupujú po 4 až 6 týždňoch v dôsledku odpočinku, starostlivého cvičenia a liekov. Odstránenie prietrže chrbtice sa využíva iba v najzávažnejších prípadoch, keď žiadne iné opatrenia nepomáhajú zbaviť sa bolesti alebo sa objavia nebezpečné príznaky kompresie nervov..

Pre rýchle zotavenie je denná rutina veľmi dôležitá. S kýlou chrbtice, napriek bolesti, musíte skúsiť udržať aktivitu. Najprv bude ťažké sa pohnúť. Ak je bolesť veľmi silná, mali by ste si oddýchnuť počas prvých dní. Len čo sa však stav začne zlepšovať, skúste sa čo najskôr začať pohybovať. Urýchli zotavenie.

Musíte cvičiť opatrne a vyhnúť sa cvičeniam, ktoré vám namáhajú chrbát. Najlepšou formou fyzickej aktivity je plávanie, pretože voda podporuje telo a prakticky odstraňuje záťaž kĺbov chrbtice. Cvičenia fyzioterapie pomôžu obnoviť fungovanie svalov, ktoré chrbtici poskytujú spoľahlivý prírodný korzet. Pri pohybe sa najprv bolesti môžu zosilniť, ale pri pravidelných cvičeniach sa postupne znižuje, čo vám umožňuje zvýšiť záťaž a rozšíriť rozsah pohybov..

Vyhnite sa pohybom, ktoré môžu zhoršiť stav:

 • bežecké, skákacie a krútiace pohyby v chrbtici;
 • dvíhať závažia;
 • dlhá sediaca poloha.

Aby ste si boli istí, že cvičenia vykonávate správne pri hernii chrbtice, je lepšie začať vyučovať pod dohľadom fyzioterapeuta alebo lekára na cvičenie (fyzioterapeutické cvičenia). Môže to byť individuálna lekcia aj skupina.

Niektorí ľudia uprednostňujú osteopat alebo chiropraktik. Obaja z týchto odborníkov môžu pomôcť pri liečbe bolesti chrbta. Viac informácií o týchto špecializáciách nájdete v časti „Kto lieči“.

Liečba miechy bez chirurgického zákroku

Nasledujú lieky, ktoré je možné predpísať na zmiernenie bolesti spôsobenej prietržou chrbtice.

Analgetiká sú lieky proti bolesti, napríklad paracetamol. Niektoré sú dostupné v lekárni bez lekárskeho predpisu, zatiaľ čo iné predpisuje lekár. Niektorí ľudia sa obávajú, že užívanie liekov proti bolesti maskuje iba závažnejšie problémy so zadami. Nie je to tak: pravidelný príjem liekov proti bolesti pomôže rýchlejšie sa pohybovať, čo pomôže čo najskôr odstrániť príčinu bolesti. Analgetiká berte striktne v súlade s pokynmi výrobcu..

Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID), ako napríklad ibuprofén, diklofenak a naproxén, pomáhajú zmierniť bolesť a zmierniť zápal. NSAID sa majú používať s opatrnosťou u ľudí s hypertenziou, srdcovým zlyhaním a astmou. Tieto lieky sú kontraindikované pri žalúdočných a dvanástnikových vredoch a môžu byť škodlivé pri zlyhaní obličiek. Rizikové osoby sa pred začiatkom liečby musia poradiť s lekárom a pozorne si prečítajte pokyny.

Kortikosteroidy sú lieky obsahujúce hormóny (silné chemikálie, ktoré rôznymi spôsobmi pôsobia na organizmus). Kortikosteroidné injekcie sa niekedy injikujú priamo do bedrovej oblasti, aby sa zmiernil zápal a bolesť..

Svalové relaxanciá - lieky, ktoré oslabujú kŕče zápalových svalov v prietrži a znižujú tlak na poškodený disk. Tieto lieky by mal predpisovať lekár..

Odstránenie miechy

Chirurgická liečba hernie disku sa vyžaduje približne v 10% prípadov, napríklad za nasledujúcich podmienok:

 • silné stlačenie nervu;
 • príznaky nezmiznú pod vplyvom iných metód liečby;
 • pre človeka je ťažké chodiť alebo stáť;
 • príznaky sa objavujú vo veľmi závažnej forme, napríklad sa pozoruje progresívna svalová slabosť alebo porucha močového mechúra.

Cieľom liečby je odstrániť vyčnievajúcu časť disku. Táto operácia sa nazýva discektómia a môže sa vykonať niekoľkými spôsobmi, z ktorých niektoré sú podrobnejšie opísané ďalej..

Otvorená discektómia je operácia na odstránenie vytesneného medzistavcového disku alebo jeho časti normálnym rezom na chrbte..

Endoskopická laserová discektómia je minimálne invazívna operácia, pri ktorej sa na koži chrbta urobí bodový rez, cez ktorý sa vloží endoskop - dlhá tenká trubica s kamerou na konci. Obrázok z endoskopu umožňuje chirurgovi vykonávať všetky manipulácie pod kontrolou zraku, ako pri otvorenej diskektómii. Operácia sa vykonáva buď v celkovej anestézii alebo v lokálnej anestézii, v závislosti od umiestnenia prietrže na chrbtici. Po vykonaní rezu sa štipnutý nerv uvoľní a časť vytesneného disku sa odstráni pomocou lasera.

Výsledky jednej štúdie ukázali, že 67% ľudí zaznamenalo zlepšenie mobility šesť mesiacov po laserovej endoskopii a asi tretina z nich začala užívať menej liekov proti bolesti. Približne 2–4% pacientov vyžadovalo opätovnú operáciu. Podľa inej štúdie je známe, že sa ľudia v priemere vracajú do práce 7 týždňov po operácii.

Endoskopická laserová discektómia je jednou z nových metód liečby kýly chrbtice, ktorá sa ešte nezačala rozširovať. Takéto intervencie sa napríklad stále vykonávajú ako súčasť klinických skúšok..

Protetika medzistavcových platničiek spočíva v odstránení vytesneného disku a inštalácii umelého disku - na jeho mieste je protéza. Podľa jednej štúdie 87% ľudí zaznamenalo zlepšenie kvality života 3 mesiace po operácii. Je to však relatívne nový postup a neexistujú údaje o jeho efektívnosti z dlhodobého hľadiska..

Vo väčšine prípadov, bez ohľadu na typ zásahu, chirurgický zákrok pomáha zmierniť najvýraznejšie príznaky. Chirurgická liečba zároveň nepomáha každému, v budúcnosti môže byť potrebný ďalší zásah a liečba. Možné komplikácie počas operácie:

 • infekcie;
 • poškodenie nervov a ochrnutie;
 • silné krvácanie;
 • dočasná dysestézia - porucha citlivosti, napríklad dotyk.

Pred operáciou by ste sa mali dozvedieť o skúsenostiach chirurga, o počte operácií, ktoré úspešne vykonal, ao tom, ako často sa vyskytli komplikácie. Lekár môže tiež radiť v súvislosti s rizikom komplikácií, hovoriť o načasovaní zotavenia a vypracovať rehabilitačný program po odstránení kýly chrbtice. Prečítajte si viac o tom, ako si vybrať lekára.

Profylaxia spinálnej hernie

Aby ste sa vyhli bolesti chrbta a kýle chrbtice, mali by ste viesť aktívny životný štýl, pravidelne cvičiť, monitorovať držanie tela a ak musíte zdvíhať závažia, urobte to správne. Vypočítajte svoju silu, aby ste si „neroztrhli“ chrbát.

Ak potrebujete zdvihnúť niečo ťažké, skúste dodržať nasledujúce pravidlá:

 • pri zdvíhaní ťažkých predmetov mierne nakloňte chrbát dopredu a prikrčte sa;
 • držte predmet bližšie k pásu;
 • Neotáčajte telom ani sa o neho neopierať;
 • držte hlavu rovno a tešte sa.

Pravidelné cvičenie pomáha spomaľovať opotrebovanie medzistavcových platničiek spojených so starnutím a tiež robí podporné svaly chrbta silné a pružné. Pred tréningom alebo športom a po nich je potrebné zahriať sa a zahnúť si, vrátane protahovacích cvičení. Počas zotavovania z kýly chrbtice by ste sa mali vyhnúť činnostiam s veľkým zaťažením chrbtice, ako sú beh a aerobik..

Ak musíte sedieť pri stole alebo v aute na dlhú dobu, sedadlo by malo byť pohodlné. Ak je to možné, mali by ste sa pravidelne natahovať a zahrievať. Pri práci s počítačom by ste si mali urobiť prestávku a opustiť pracovisko na niekoľko minút. Monitor počítača by mal byť umiestnený v úrovni očí pred vami, aby ste sa nemuseli otáčať ani nakláňať.

Musíte sedieť v pohodlnej polohe, mal by byť okolo seba dostatok priestoru na voľný pohyb. Nie je potrebné zostať na jednej pozícii príliš dlho.

Dávajte pozor na správne držanie tela. Pri chôdzi alebo v stoji by hlava a plecia mali byť mierne naklonené dozadu. Pri sedení pri stole by ste sa mali uistiť, že výška stoličky zodpovedá výške stola: nohy by mali byť pevne na podlahe a kolená by sa mali ohýbať v pravom uhle..

Osobitná pozornosť pri prevencii hernie disku by sa mala venovať udržiavaniu normálnej telesnej hmotnosti. Nadváha kladie na chrbát ďalší tlak, takže chudnutie môže pomôcť zmierniť tlak na chrbticu. Pomocou indexu telesnej hmotnosti môžete určiť, či je vaša hmotnosť normálna..

Na prevenciu bolesti chrbta je dôležité nielen správne pracovať, ale aj odpočívať v pohodlí. Odporúča sa spať na posteli s ortopedickým matracom, ktorý opakuje prirodzené krivky chrbta a podopiera ho vo fyziologickej polohe..

Ktorého lekára by som mal kontaktovať pri herniovanom disku?

Ak chcete diagnostikovať a liečiť spinálnu prietrž bez chirurgického zákroku, nájdite dobrého neurológa alebo stavca - špecializuje sa iba na choroby chrbtice. V prípadoch, keď je kvôli prietrži ťažké chodiť, môžete doma zavolať neurológa.

Ak potrebujete operáciu, pomocou služby NaPravka si môžete vybrať skúseného neurochirurga, ktorý si prečíta jeho recenzie, ako aj spoľahlivú vertebrologickú kliniku..

Pri konzervatívnej liečbe hernie disku môžete potrebovať pomoc chiropraktika, ktorý nájdete tu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Prolaps mitrálnej chlopne je ochorenie spojené s dysfunkciou chlopne umiestnenej medzi ľavou predsieňou a ľavou komorou. V tomto prípade sa ventilové klapky ohýbajú do dutiny ľavej predsiene, zatiaľ čo sťahujú ľavú komoru a prechádzajú späť späť krv.
Čo je kýla? Jedná sa o ochorenie, pri ktorom niektoré fragmenty alebo celý medzistavcový disk vypadnú alebo sa vyvrhnú do kanála pomocou miechy. Z tohto dôvodu je nervové tkanivo stlačené a človek začína pociťovať neustálu bolesť v mieste formácie.
Laserová rekonštrukcia medzistavcových platničiek je neabrazívny laser (t.j. nevedie k deštrukcii tkaniva) ožiarenie disku prepichnutím ihlou, čo vedie k stimulácii rastu buniek chrupavky, k obnove tkaniva medzistavcových platničiek ak eliminácii syndrómu diskogénnej bolesti..