loader

Hlavná

Hlava

Ako robiť cvičenia s herniou chrbtice?

Medzistavcová prietrž je dnes bežnou chorobou. Najčastejšie sa vyskytuje u ľudí starších ako 25 rokov. Hlavným dôvodom vzniku prietrže je zvýšené zaťaženie chrbta.

Čo je taká kýla?

Medzi stavcami sú špeciálne vláknité krúžky, ktoré sú akýmsi typom tlmičov pre chrbticu. Pri stálom zaťažení môže dôjsť k silnému stlačeniu a deformácii krúžku..

Pri zvlášť silnom zaťažení sa krúžok zlomí a v jeho vnútri postupne vystupuje vláknité jadro. Tlak na nervové zakončenie sa zvyšuje, v dôsledku čoho pacient trpí silnou bolesťou v oblasti poškodeného medzistavcového disku..

liečba

Až donedávna bola chirurgia jedinou najúčinnejšou liečbou medziobratlovej kýly..

Napriek skutočnosti, že táto metóda je príliš riskantná a má mnoho nepríjemných dôsledkov, bola operácia predpísaná takmer všetkým pacientom bez výnimky.

Moderní odborníci nie sú tak kategorickí. Dnes sa ponúkajú rôzne metódy zamerané na odstránenie tohto ochorenia bez chirurgického zákroku.

Verí sa, že vertebrálna hernia diagnostikovaná v ranom štádiu vývoja sa dá úspešne odstrániť pomocou špeciálneho súboru fyzických cvičení. Táto teória má však značný počet odporcov..

Tí, ktorým sa diagnostikuje táto choroba, sa často pýtajú tú istú otázku: je možné robiť prietrž s kýlou chrbtice? Poškodí fyzické cvičenie zdravie? Ich obavy sú pochopiteľné, ale úplne neopodstatnené.

Účtovanie medziobratlovej prietrže je dôležitým prvkom, ktorý by sa nemal zanedbávať. Zaručuje sa vám súbor špeciálnych cvičení, ktoré vám pomôžu zlepšiť váš stav a pomôžu vám rýchlejšie zvládať chorobu.

Koniec koncov, cvičebná terapia je neoddeliteľnou súčasťou liečby. Pred cvičením by ste sa však mali určite porozprávať so svojím lekárom. Pretože pre každý jednotlivý typ kýly chrbtice existuje špeciálny komplex toho, čo je potrebné urobiť.

Čo potrebuješ vedieť?

Predtým, ako začnete vykonávať cvičenia so stavovou kýlou, mali by ste sa oboznámiť s niektorými vykonávacími pravidlami:

 • počas exacerbácie choroby nemôžete vykonávať cvičenia - situáciu preto môžete iba zhoršiť;
 • prítomnosť zápalových procesov v tele je tiež dôvodom, prečo by sa mal šport dočasne odložiť;
 • súbor cvičení na výber profesionála, pri výbere je dôležité vziať do úvahy štádium choroby, celkový stav pacienta;
 • Cvičenia sa spočiatku musia vykonávať pomaly, opatrne, s minimálnym zaťažením, intenzita a zaťaženie sa zvyšuje až po niekoľkých triedach;
 • výskyt bolesti alebo ťažkého nepohodlia znamená zastavenie športu, ak bolesť nezmizne, musíte sa poradiť s lekárom;
 • nemusí to byť iba ranné cvičenie, ak to zdravotný stav umožňuje, môžete vykonávať malé súbory cvičení popoludní, večer;
 • pre väčší účinok a úžitok by ste sa mali snažiť každý deň cvičiť.

Nabíjanie rôznymi druhmi kýly

V závislosti od miesta sa rozlišujú tri typy kýly:

Pre každý typ existujú špeciálne cvičenia, ktoré pomáhajú uvoľňovať napätie vo svaloch, obnovujú ich elasticitu, obnovujú pohyblivosť chrbtice a normalizujú prísun krvi a lymfatického toku v tkanivách..

Zvážte možnosti nabíjania bedrovej prietrže.

Nezabudnite vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. Pri sedení na lavici alebo stoličke musíte počas inhalácie čo najviac vdychovať žalúdok. Brušné svaly sú napäté. Pozíciu na niekoľko sekúnd zablokujte. Pri výdychu uvoľnite svaly. Vyžaduje sa minimálne 10 opakovaní.
 2. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy. Mali by ste zdvihnúť panvu a zároveň sa snažiť udržiavať chrbát rovno. Nezadržuj dych. 10 opakovaní.
 3. Ľahnite si na brucho, zdvihnite ľavú ruku a pravú nohu. Táto poloha by sa mala fixovať približne 5 až 7 sekúnd. Potom vymeňte rameno a nohu. Vykonajte 10 - 12 opakovaní.
 4. Zostávame ležať na bruchu, pritláčame plecia k zemi. Snažíme sa zdvíhať hlavu čo najviac. Opravte túto polohu a jemne sklopte hlavu k podlahe. 10 opakovaní.
 5. Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy tak, aby sa päty pritlačili k zadku. Ruky by mali byť skrížené na hrudi. Pochopte hlavu a plecia tak, aby spodná časť chrbta zostala pritlačená k podlahe. Ak nabíjanie trvá dlho, môžete k tomuto cviku pridať zvraty - otočením puzdra do strán.
 6. Ležíme na chrbte, ohýbame kolená, ramená musia byť pritlačené k podlahe. Dosahujeme ľavou rukou na pravé koleno. Dôležité: neroztrhajte plecia z podlahy!

Tieto cviky sú vynikajúcim základom pre nabíjanie prietržnej bedrovej kýly. Okrem toho, plazenie po všetkých štyroch stranách (v tomto prípade by ste mali v každom kroku ohýbať alebo zakrivovať chrbát), nakláňanie sa po podlahe veľmi dobre ovplyvňuje stav osoby.

S prietržom krčnej oblasti, s cieľom znovu získať pohyblivosť krku, uvoľniť svaly a zmierniť bolesť, stačí vykonávať náboje hlavy pravidelne v rôznych smeroch..

Výhodou takéhoto poplatku je, že sa môže vykonať niekoľkokrát za deň. A aj keď ste na pracovisku a robíte niekoľko minút denne jednoduché cvičenia, čoskoro budete cítiť výraznú úľavu.

Náplň s herniou hrudnej chrbtice je najzriedkavejšia. Súbor cvičení odporúčaných pre toto ochorenie je zameraný na posilnenie svalového korzetu a odstránenie svalového tonusu.

Počas nabíjania môžete vykonávať tieto jednoduché cvičenia:

 1. Postavte sa alebo sedte, snažte sa maximálne zredukovať a rozdeliť lopatky. Vykonajte pomaly, najmenej 5-7 krát.
 2. Posaďte sa na stoličku a položte kefu na svoje plecia. Pomaly zdvíhajte a spúšťajte lakte. 10-15 opakovaní.
 3. Stojace v obojstrannej kosti. Najprv vpred, potom späť. Vykonajte najmenej 10 pohybov v každom smere.
 4. Postavte sa a pomaly pochopte ruky nad hlavou. Otočte kefy tak, aby sa dotýkali zadnej strany, aby ste opravili polohu a pomaly spustite ruky. 15 opakovaní.

Okrem tohto vynikajúceho výsledku sa dá dosiahnuť vykonaním rôznych cvičení s gymnastickou tyčinkou.

Nabíjanie chrbta a chrbtice prietrž môže byť vykonávané doma. Vyššie uvedené cvičenia sú navyše ideálne pre pacientov, ktorí sú nútení stráviť časť dňa na pracovisku.

Pre tých pacientov, ktorí uprednostňujú tréning v telocvični, je vhodné nabíjať Bubnovsky. Toto je súbor cvičení na špeciálnych simulátoroch, počas ktorých je možné dosiahnuť maximálny účinok bez „zaťaženia“ chrbtice..

Je potrebné poznamenať, že nabíjanie sa môže a malo by sa robiť po operácii prietrže. Ale znova - nezabudnite sa poradiť so svojím lekárom.

Ak chcete viac informácií a podobných cvičení pre chrbticu a kĺby od Alexandry Boniny, pozrite sa na materiály uvedené nižšie.

Ďalšie užitočné informácie:

V mojich sociálnych sieťach sledujete ďalšie užitočné materiály:

Odmietnutie zodpovednosti

Informácie vo výrobkoch sú určené len na všeobecné informácie a nemali by sa používať na autodiagnostiku zdravotných problémov alebo na lekárske účely. Tento článok nenahrádza lekársku pomoc lekára (neurológa, terapeuta). Prosím, najskôr vyhľadajte svojho lekára, aby zistil presnú príčinu vášho zdravotného problému..

Budem veľmi vďačný, ak kliknete na jedno z tlačidiel
a zdieľajte tento materiál so svojimi priateľmi :)

Ako cvičiť s bedrovou kýlou chrbtice?

Hlavnou liečbou tejto choroby je nabíjanie prietrže lumbálnej chrbtice. Zahŕňa súbor cvičení určených na liečenie nielen lumbálnej prietrže, ale aj hrudníka alebo krčka maternice.

Dôvody rozvoja patológie

Aby ste pochopili závažnosť problému, musíte vedieť, za akých podmienok dochádza k postupnému ničeniu medzistavcových platničiek, zatieniť život človeka extrémnou bolesťou a neschopnosťou normálneho pohybu. Po prvé, prietrž chrbtice sa vyvíja v dôsledku nesprávneho a neustáleho zaťaženia chrbta. Vytvára sa prenosom hmotnosti alebo jednoducho nesprávnym držaním tela počas práce. Po druhé, nedostatočná hladina tekutín v tele spôsobuje vyschnutie medzistavcových platničiek, čo umožňuje amortizáciu chrbtice..

Po tretie, sedavý, sedavý spôsob života má negatívny vplyv na väzivo a tkanivá chrbtice. Neprítomnosť akéhokoľvek pohybu vedie k tvrdnutiu mäkkých tkanív väzov oslabením prívodu krvi do nich. Po štvrté, podvýživa okráda ľudské chrbtice a medzistavcové platne o vápnik, horčík, fosfor, sodík a ďalšie základné stopové prvky. To vedie k tvorbe pórov v kostiach chrbtice a oslabeniu ich štruktúry..

A posledná - zlé a predčasné liečenie poranení miechy. To vedie k vývoju prietrže nielen medzi stavcami, ale aj k ďalším, nemenej nebezpečným patológiám..

Gymnastika - najlepšie ošetrenie

Existuje mnoho foriem a typov chorôb, napríklad pri kýle hrudnej chrbtice u pacienta súčasne existuje kýla bedrovej a krčnej chrbtice. Okrem toho kýla chrbtice sa vyskytuje v rôznom veku, a to tak u mužov, ako aj u žien. Všetky tieto jemnosti naznačujú odlišné zaobchádzanie až po chirurgické zákroky. Gymnastika alebo fyzioterapeutické cvičenia sú však predpísané absolútne všetkým pacientom s herniou chrbtice.

Cvičenie za chrbtom posilňuje svaly korzetu, podopierajú celú chrbticu od krížovej kosti po krk. Je potrebné vykonať nabíjanie v poradí a tempe, ktoré ošetrujúci lekár indikuje, aby sa pri výkone zabránilo zraneniu.

A hlavná vec, na ktorú treba pamätať - nabíjanie prietrže chrbtice je v prírode individuálne, tieto cvičenia alebo iné cvičenia nemôžete používať samostatne bez konzultácie s lekárom, najmä ak ich výkon sprevádzajú bolesti..

Pravidlá pre gymnastiku

Nabíjanie chrbtice prietrže si vyžaduje dodržiavanie určitých pravidiel. Je to druh bezpečnostnej techniky, aby sa chrbtica ešte viac nepoškodila:

 1. Pri vykonávaní cvičení by nemali byť žiadne bolesti. Ak sa objavili, znamená to, že toto cvičenie nie je vhodné alebo sa vykonáva nesprávne.
 2. Na začiatku liečby gymnastikou by komplex cvičení nemal zahŕňať skrútené pózy a pohyby chrbtice..
 3. Nabíjanie medzistavcovej prietrže nezahŕňa skoky ani náhle pohyby.
 4. Gymnastika chrbtice sa vykonáva 3-4 krát denne. Pre väčšie pohodlie môžete robiť rôzne cvičenia v rôznom čase.
 5. Nemôžete preťažiť postihnutú oblasť chrbta pomocou tréningu, napríklad prietrž krčnej chrbtice je potrebné cvičiť celú chrbticu..
 6. Počas cvičenia by malo byť zvyšovanie zaťaženia chrbtice postupné. To znamená, že počet opakovaní a amplitúda pohybov sa zvyšuje každé 2 až 3 dni.
 7. Vertebrálnu herniu nie je možné napraviť v priebehu 1 - 2 relácií, problém sa tým len prehĺbi. V gymnastike chrbtice je hlavnou vecou postupný a plynulý pohyb na vyliečenie.

Hlavné cvičenia na liečbu kýly

Napriek skutočnosti, že pre každý jednotlivý prípad medzistavcových prietrží existuje súbor cvičení predpísaných lekárom, existuje mnoho univerzálnych pohybov. Ich cieľom je posilnenie svalov chrbtice a zlepšenie krvného obehu okolo nich. Obratle sa tak zosilnia a medzistavcové platničky sú pružnejšie:

 1. Prvé cvičenie sa vykonáva ležaním na zemi. Nohy sú ohnuté na kolená, nohy sú na podlahe, ruky na žalúdku. Je potrebné striedavo namáhať a uvoľňovať brušné svaly bez toho, aby sa súčasne pohybovali alebo ohýbali. Cvičenie sa opakuje 10-15 krát. Takéto prístupy by sa mali robiť od 3 do 6 a ich počet by sa mal zvyšovať raz týždenne.
 2. Nasledujúce cvičenie sa vykonáva aj pri ležaní na chrbte: nohy sa narovnajú, päty sú na podlahe, ruky sa predlžujú pozdĺž tela. Napnutím brušných svalov nadvihnite trup nad podlahu o 5-10 cm (medzi lopatkami a podlahou). Cvičenie sa vykonáva pomaly: malo by trvať 3 až 5 sekúnd pre každé stúpanie, malo by sa spúšťať pomaly. Cvičenie sa opakuje 10-15 krát, 3-6 sád. Zaťaženie, konkrétne počet opakovaní, sa v priebehu času zvyšuje.
 3. Cvičenie sa vykonáva ležaním na zemi, nohy ohnuté na kolenách, nohy na podlahe. Pri ohýbaní vpred by človek mal ležať ľavou rukou na kolene pravej nohy, potom vytvoriť protitlak nôh a paží, t. J. Tlačiť koleno kolenom a pokúsiť sa koleno tlačiť rukou. Túto silu je potrebné držať 2 - 5 sekúnd, potom sa rameno a koleno menia a potom v rovnakom poradí. Cvičenie by malo byť 10-15 krát pri 5-6 opakovaniach.
 4. Počiatočná pozícia tohto cvičenia je v drepe. Nakláňajte sa dopredu, musíte položiť dlane na podlahu, zatiaľ čo zadok by nemal zostúpiť z päty. Pri roztiahnutí vpred môžete cítiť, ako sa spodná časť chrbta ohýba smerom k podlahe. Po maximálnom rozťahovaní je potrebné zostať v tejto polohe po dobu 5-10 sekúnd, potom sa vrátiť do pôvodnej polohy. Toto cvičenie opakujte 10-15 krát pre 3-6 priblížení.
 5. Pri liečbe kýly krčnej chrbtice je potrebné otočiť hlavu doprava a doľava, až kým brada nebude nad klíčníkom. Takéto odbočky by sa mali robiť 15 až 20-krát v každom smere. Cvičenie sa vykonáva buď vstaním alebo sedením na stoličke s rovným chrbtom.
 6. Toto cvičenie je určené aj pre krčnú oblasť: hlava sa striedavo nakláňa dozadu a dopredu, zatiaľ čo chrbát je rovný a nepohybuje sa. Pri nakláňaní dopredu sa musíte pokúsiť dotknúť sa hrude bradou a pri jej naklonení dozadu by ste ju mali vytiahnuť nahor. Svahy by mali byť 15 až 20-krát k hrudníku a späť.

Všetky tieto cviky na chrbte a na chrbte sú určené pre rôzne typy kýly. Ich účinnosť závisí od pravidelnosti a usilovnosti vykonávania, navyše je to vynikajúce ranné cvičenie pre celý organizmus..

Cvičenie chrbta a dolnej časti chrbta s medzistavcovou prietržou doma

V mladosti sa zdá, že nám bolo navždy dané zdravie, že ľahkosť pohybu nikdy nezaschne, že bolesť chrbta môže byť u niekoho iného, ​​ale nie u nás. Realita je taká, že mnohí do 40 rokov chápu, že „tento pohár neprejdú“. Začínajú sa tabletky a masti, masáže a obklady, chiropraktici a bylinkári. Ale z nejakého dôvodu sa stratená pohyblivosť v žiadnom zhone nevráti, bolesť spodnej časti chrbta sa stáva silnejšou. Niekedy sa kladie otázka o potrebe chirurgického zákroku v súvislosti s herniou bedrovej chrbtice.

Nabíjanie prietrží lumbálnej chrbtice

Vertebroológovia súhlasili s tým, že najúčinnejším spôsobom boja proti bolesti chrbta s bedrovou prietržou je cvičenie za chrbtom. Môže byť použitý rôznymi spôsobmi:

 • zahriať sa;
 • ako profylaxia prietrže lumbálnej chrbtice;
 • na zmiernenie akútnej bolesti dolnej časti chrbta;
 • cvičenie na chrbte s kýlou dolnej časti chrbta;
 • pooperačná rehabilitácia na bolesť chrbta;
 • komplex pre chrbticu doma;
 • komplex fyzioterapie vykonávaný pod dohľadom inštruktora.

Čo je medzistavcová prietrž?

Už z názvu je zrejmé, že ide o výčnelok medzi stavcami a líši sa od komplexu cvičení na osteochondrózu. Spomeňte si na štruktúru chrbtice. Skladá sa zo 7 krčných, 12 hrudných, 5 bedrových jednotlivých stavcov a fúzovaného sakrálneho a kostrče. Vo vnútri každého stavca je diera, v ktorej prechádza miecha, čím sa orgánom a tkanivám dodávajú vetvy nervov. Obratle sú polopriečne spojené pomocou svalov a väzov a medzi nimi sa nachádza medzistavcový disk, ktorý zvyšuje odpisovanie. Toto je chrupavka, ktorá má najväčšiu hrúbku v bedrovej oblasti do 10 mm, ale to nezabráni vzniku kýly.

Medzistavcové platničky predstavujú vláknité kapsuly, vo vnútri ktorých je vláknité jadro a tekutina, ktorá dodáva chrupavku. Ak je vláknitá kapsula poškodená, buničité jadro vyčnieva z vláknitého prstenca. V mieste priechodu miechového nervu môže dôjsť k výčnelku a spôsobiť jeho kompresiu. To spôsobuje nielen bolesť, ale aj svalové kŕče, poruchy obehového systému a slabosť nôh.

Príčiny výskytu patológie

Príčiny choroby sú rôzne:

 • poranenie miechy;
 • nesprávne zdvíhanie;
 • sedavý spôsob života;
 • nesprávna nevyvážená výživa;
 • poruchy pitia;
 • náhle pohyby v bedrovej oblasti;
 • vrodená tendencia k oslabeniu vláknitého prstenca.

Dôležitosť cvičenia

Na rozdiel od gymnastiky pre starších má nabíjanie chrbtice prietrž bedrovej bedrovej kosti niekoľko rozdielov, pretože je to najdôležitejšia zložka procesu spracovania v rôznych fázach tvorby výčnelku disku. Pri vertebrálnej kýle proces pokračuje v niekoľkých fázach.

 1. Prolaps disku - jadro je posunuté o 2-3 mm, ale je vo vláknitom kruhu.
 2. Výčnelok - jadro je na okraji prsteňa.
 3. Extrúzia alebo výstup z disku za vláknitým krúžkom.
 4. Sekvencia - oddelenie časti jadra.

V tomto prípade na chrbtové svaly padá zvýšené zaťaženie, aby sa zabránilo posunutiu diskov. Okrem toho svaly plnia funkciu znehodnocovania namiesto zničených diskov..

Takéto preťaženie vedie k oslabeniu rámca miechových svalov, opuchom a zhoršenému prísunu krvi do tkanív, silnej bolesti. Účelom nabíjania vertebrálnou herniou bedrovej chrbtice je ochrana pred preťažením zadných svalov, tvorba svalového korzetu..

Pri správnom a pravidelnom cvičení môže byť väčšina hernií rehabilitovaná bez chirurgického zákroku.

Pred začatím vyučovania musíte pochopiť dôležitosť dôkladného vyšetrenia a udržiavanie presnosti pri cvičení. Účinok tried neprichádza hneď, preto je dôležitá pravidelnosť a vytrvalosť.

Zakázané pohyby pri lumbálnej prietrži

Niektoré akcie zvyšujú vystupovanie jadra za disk. Výsledkom je, že rehabilitačný proces je inhibovaný, syndróm bolesti sa zosilňuje.

Hernia lumbálnej chrbtice vedie k poškodeniu chrbta:

 • skok do diaľky;
 • elektrické zaťaženie nôh;
 • krútenie chrbtice;
 • triedy na vzpieranie;
 • zdvíhacie závažia alebo športové vybavenie s hmotnosťou viac ako 4 kg, hádzajúce náboje.

Majiteľ medzistavcovej bedrovej prietrže by nemal robiť náhle pohyby, behať, skákať. Vstaňte a posaďte sa na stoličku alebo toaletnú misu by mala byť hladká s podporou rúk. Ľahnite si a vstaňte z postele cez bočné miesto.

V akútnom období vstúpia do platnosti ďalšie obmedzenia. zakazuje:

 • masáž, trieť dolnú časť chrbta;
 • skúste nastaviť stavce;
 • vykonávať vertikálne vis;
 • používať vibračný masér;
 • trieť boľavé miesto žinku.

V prípade náhlej exacerbácie sa odporúča:

 • skúste chodiť 6-8 hodín;
 • 2-3 dni nesprchujte sa, neumývajte vo vani;
 • 2 až 3 dni nejazdite.

Ak je bolesť taká silná, že sťažuje chôdzu, odporúča sa ležať hore nohami s vankúšom pod panvou po dobu 15 až 20 minút alebo si ľahnúť na chrbát v rovnakej výške, ohýbať nohy v bedrových kĺboch ​​a kolenách a „zavesiť“ ich cez vysoký valec. Uvoľní to napäté chrbtové svaly..

Správna poloha tela

Človek trávi tretí deň vo sne. Správna poloha tela počas nočného odpočinku sa môže považovať za cvičenie na chorú chrbticu.

Musíte si vybrať správne obliečky. Matrac by mal byť stredne mäkký a pokiaľ možno obojstranný. Pevnejšia strana sa môže použiť počas exacerbácie, mäkšia strana počas remisie. Vankúš by mal nosiť krk..

Poloha tela odporúčaná lekármi:

 • na strane s rukou položenou na vankúši je jedna noha ohnutá, druhá je narovnaná (pri ohýbaní obidvoch nôh medzi nimi položte deku alebo vankúš);
 • na chrbte s vankúšom pod kolenami;
 • na chrbte s nohami zdvihnutými valčekom.

Pomáha to uvoľniť chrbtové svaly a vyhladiť chrbticu. Vstávanie z postele, najprv ľahnite na bok a potom sklopte nohy na zem.

Sada cvikov na prietržovú kýlu

Predtým, ako pristúpime k popisu jedného zo spoplatňovacích komplexov pre prietrž chrbtice v bedrovej oblasti, pripomíname si niektoré pravidlá.

Triedy by mali byť denné, trvanie na začiatku by nemalo presiahnuť 15-20 minút. Pred hlavným komplexom musíte zahriať všetky svalové skupiny. Začínajúc jednoduchými cvičeniami, znova a znova ich komplikujeme a zvyšujeme počet prístupov. Vzhľad bolesti na pozadí nabíjania je neprijateľný. Nabíjanie na bolesť späť doma by sa malo vykonávať po vyšetrení.

Nabíjanie chrbtice prietržnou bedrovou kýlou je kontraindikované:

 • v akútnom štádiu;
 • s onkologickými chorobami;
 • s kardiovaskulárnou patológiou bez súhlasu kardiológa;
 • počas prechladnutia a infekčných chorôb;
 • so zápalom iných orgánov a systémov.

Zoberme si jeden z komplexov. Začína sa zahrievaním 7-8 minút.

 1. Počiatočná poloha - státie, šírka ramien nohy od seba.
 2. Hlava sa nakláňa do strán, dopredu a dozadu, kruhové pohyby hlavy v oboch smeroch 4-krát. Ruky na opasku.
 3. Vytiahnite rovné ruky dopredu a dozadu, 2 sady 4-krát.
 4. Ruky hore v zámku nad hlavou. Trup vpred. 3 sady 4 krát.
 5. Ruky na opasku. Kruhové pohyby panvy v oboch smeroch 4-krát.
 6. Páčka smerom k ohnutým nohám sa striedavo 4 krát.
 7. Ruky na opasku. Kruhové pohyby v chodidlách na oboch stranách päťkrát pravou a ľavou nohou.
 8. Trup vpred s narovnanými ramenami sa snaží dosiahnuť 10-krát bez vyrovnania trupu.
 9. Chôdza na mieste po dobu 1-2 minút, hlboký výdych, zdvihnite ruky a natiahnite sa.

Hlavným nabíjacím komplexom prietrže lumbálnej chrbtice je lekár alebo inštruktor cvičenia individuálne pre každého pacienta.

Môže zahŕňať takéto cvičenia..

 • stojí na všetkých štyroch. Zrovnajte lopatky, ohnite chrbát v dolnej časti chrbta dole, nechajte pôsobiť 5-8 sekúnd, odpočinku 10 sekúnd. Opakujte 5 krát;
 • stojí na všetkých štyroch a ohnite chrbát. Môžete striedať ohyb;
 • stojí na všetkých štyroch. Pravú nohu vytiahnite dozadu, nohu nadol, ľavú ruku vpred. Podržte po dobu 5-8 sekúnd, opakujte s druhou nohou a rukou. Do 3 krát;
 • zo stojana na všetky štyri - pritlačte zadok k nohám (sedia na nich), ruky natiahnuté dopredu a pritlačené k podlahe. Po 5 sekundách sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte 5 krát;
 • choďte z regálu na všetky štyri úrovne. Nohy sú roztiahnuté, opora na narovnaných ramenách, lopatky sú znížené, natiahnuté dopredu. Po 5 sekundách sa vráťte do východiskovej polohy, 5 opakovaní;
 • stojaci na všetkých štyroch, prejdite do polohy stojana na kolenách a hrudi, ruky ohnuté na lakte. Návrat do východiskovej polohy. 4 - 5 opakovaní;
 • od postoja na všetkých štyroch sa ohýba, zaokrúhľuje chrbát, ruky sa držia k nohám, lopatky sú znížené. Po 6-7 sekundách uvoľnite ruky a uvoľnite ruky. Opakujte po 10 sekundách 5-krát.

Vo všetkých cvikoch pracujú svaly chrbta a brucha, dosahujúce napínanie a relaxáciu v dolnej časti chrbta.

Účinné techniky krútenia

Mnoho lekárov má tendenciu zakázať skrúcanie bedrovými kýlami. Krútenie v bazéne je relatívne bezpečné. Sergey Bubnovsky odporúča jeho možnosť zvratu. Ležiace na chrbte, nohy ohnuté na kolenách. Jemne sklopte obe nohy doprava, držte 5-7 sekúnd, opakujte doľava. Urobte 8-krát v každom smere. Cvičenie je možné diverzifikovať narovnaním jednej nohy. Napríklad naklápanie nôh doprava, pravá noha je ohnutá, ľavá strana je narovnaná.

Nabíjanie po operácii

Ak nebolo možné vyhnúť sa operácii na odstránenie bedrovej prietrže, potom sa fyzioterapeutické cvičenia vykonávajú od prvých dní pooperačného obdobia pod dohľadom inštruktora fyzioterapie. Musia byť vykonávané v špeciálnom korzete, princíp pravidelnosti a postupnosti je dôležitý. Trvanie každého cvičenia sa zvyšuje z niekoľkých sekúnd na minútu. Zadné plachty sa neodporúčajú.

Príklady jednoduchých cvičení.

Ležiace na chrbte, nohy ohnuté na kolenách, ruky na bokoch. Zdvihnite panvu, držte 10 - 15 sekúnd.. Ležiaci na bruchu, striedavo ťahajte za pravú a ľavú nohu. Stoja na všetkých štyroch a striedavo narovnávajú nohy.

Komplexy budú účinnejšie, ak normalizujete výživu a príjem tekutín, zbavíte sa nadváhy a dávkujete fyzickú aktivitu. Herniovaný disk nie je veta! Individuálne vybrané cvičenia posilnia vaše chrbtové svaly a zmiernia bolesť.

Je nabíjanie povolené prietrž bedrovej chrbtice?

Počas remisie je povolené nabíjanie kýlou bedrovej chrbtice. Iba jeho správna implementácia prinesie pozitívny výsledok a nespôsobí ešte väčšie bolesti.

Je možné robiť cvičenia?

Hlavnou liečbou je nabíjanie prietrže lumbálnej chrbtice, takže odpoveď na otázku je určite áno. Je to nemožné iba v období exacerbácie a v prítomnosti iných kontraindikácií.

Prečo??

Je potrebné nabíjať chrbticu a chrbticu prietrž, pretože prispieva k:

 • zvýšený krvný obeh;
 • posilnenie svalov chrbta;
 • relaxácie
 • odstránenie bolesti;
 • spiatočná pohyblivosť chrbtice.

To všetko sa dá dosiahnuť iba systematickým školením..

Príklad nabíjania

Do nabíjania môžu byť zahrnuté rôzne cvičenia. Pri prietrži lumbálnej chrbtice je ich pôsobenie zamerané hlavne na túto časť chrbtice. Zvážte príklady dvoch komplexov, ktoré sa často používajú pri liečbe tejto patológie.

Komplex 1

 1. Sadnite si na stoličku. Nadýchnite sa a stiahnite žalúdok, dotiahnite abs. V tomto stave zmrazte na 6-10 sekúnd. Odpočívajte. Opakujte až 15 krát.
 2. Ľahnite si na chrbát. Ohnite dolné končatiny na kolenách. Držte chrbát rovno, zdvihnite panvovú časť, nevdýchnite a nezmrazujte počas 5-10 sekúnd. Po zaujatí východiskovej polohy. Opakujte najmenej 15 krát.
 3. Ľahnite si na brucho a zdvihnite pravú hornú končatinu a nechajte ju dole. Zmrazte 10 sekúnd a opakujte až 15 krát. Náhradné nohy a ruky.
 4. Nemeňte polohu. Ramená sa oprite o povrch, na ktorom ležíte. A zdvihnite hlavu až na doraz. Zmraziť a vrátiť sa do východiskovej polohy. Vykonajte najmenej 15 krát.
 5. Ľahnite si na chrbát. Ohnite dolné končatiny a pritlačte päty do oblasti gluteal. Horné končatiny položte krížom na hrudník. Bez zdvíhania bedrovej oblasti z podlahy zdvihnite plecia a hlavu. Postupom času tu môžete pridať zákruty a zákruty..
 6. Pozícia tiež. V kolenných kĺboch ​​sú nohy ohnuté, ramená sú v kontakte s podlahou. Pravá ruka ide do ľavého kolenného kĺbu, potom doľava doprava. Musíte to urobiť spolu najmenej 25 krát.

Komplex je možné dokončiť prehľadávaním na všetkých štyroch serveroch počas približne 3 minút.

Komplex 2

Tieto univerzálne cvičenia sú vhodné takmer pre každého.

 1. Ľahnite si na rovný a tvrdý povrch. Ruky položte pozdĺž tela alebo za hlavu, vyrovnajte si nohy. Pritiahnite lis a zväčšite trup o 7-8 cm. Mal by sa zdvíhať pomalým tempom, približne 10 opakovaní. V budúcnosti sa oplatí zvýšiť počet.
 2. I.P. Ohnite dolné končatiny na kolenách. Ohnite pravé koleno ľavou dlaňou a vytvorte reakciu počas 6 sekúnd. Opakujte s ľavým kolenom a pravou rukou. Opakujte 10 krát.
 3. Sadnite si na drep. Nakloňte sa dopredu, keď stojíte v dlani. Glutálne svaly zostávajú na pätách. Počas naklonenia sa spodná časť chrbta mierne ohýba a predlžuje sa. Táto poloha by mala zostať asi 10 sekúnd..
 4. Sadnite si na stoličku. Roztiahnite nohy od seba. Ruky sa dotýkajú striedavo, potom jednej, potom druhej nohy.
 5. Nemeňte polohu. Teraz odbočte do strany pomalým meraným tempom.
na obsah ↑

Prečo bolí chrbát po nabití?

Ak bolesť chrbta po nabití bolí chrbtom, môže to znamenať, že komplex bol vybratý nesprávne alebo pacient vykonával cvičenia nesprávne (príliš rýchlo, ostro, po dlhú dobu). Pri preťažení svalov sa môže bolestivosť zvýšiť. Ak osoba vykonala neoprávnené cvičenia, objaví sa aj syndróm bolesti. Zhoršenie stavu je tiež zaznamenané, ak pacient bez konzultácie s lekárom začal cvičiť v akútnej fáze ochorenia - to je prísne zakázané. V takom čase je potrebný mier a úplná absencia fyzickej aktivity..

Ak sa vyskytne bolesť, zastaví sa nabíjanie v medzistavcovej prietrži bedrovej chrbtice. Pacient má na chrbte vodorovnú polohu s mierne ohnutou nohou v kolennom kĺbe. Ak to nepomôže, môžete si vziať lieky proti bolesti perorálne alebo pomocou špeciálnej masti trieť lokalizáciu prietrže..

 • diklofenak;
 • Movalis;
 • ketotifén;
 • indometacín;
 • naproxén;
 • ketorolac;
 • fenylbutazón;
 • Fastum gél.

Ak nič nepomôže a bolesť je ostrá, silná a neznesiteľná, mali by ste okamžite ísť do nemocnice, kde vykonajú akciu. V takýchto prípadoch sa aplikujú lieky proti bolesti. Vyžaduje sa lekárska konzultácia. Špecialista preskúma liečbu a nájde pre pacienta jemnejšiu cvičebnú terapiu.

záver

Pri kýle bedrovej chrbtice je nabíjanie vždy relevantné. Musí sa to robiť pravidelne počas liečby a po nej, na preventívne účely. Hlavná vec, ktorú robíte cvičenie: pomaly, postupne, bez preťaženia chrbta.

Liečebné kýly: 12 cvikov na chrbte

Ponúkame vám komplex vyvinutý odborníkmi LFK v Moskovskom centre pre rehabilitáciu pacientov a zdravotne postihnutých na základe Mestskej klinickej nemocnice č. 10.

Cvičenia sa musia vykonávať pri ležaní, robiť jemnejšie pohyby - s menšou amplitúdou alebo kratšou dobou trvania na chorej strane. Je lepšie robiť súčasne, 25 - 30 minút, aby ste si medzi jednotlivými cvičeniami urobili prestávky.

1. Východisková poloha: leží na chrbte. Položte lakte ohnuté na hrudník. Ohnite hruď tak, že je ako polo most, v tejto polohe zostaňte, spustite sa do východiskovej polohy, uvoľnite sa. Optimálny počet opakovaní je 7-8 krát.

2. Východisková poloha: leží na chrbte. Ohnite kolená, ruky pozdĺž tela. Pomaly zdvíhajte panvu, stláčajte zadok, v tejto polohe zostaňte, napnite svaly chrbta a dolnej časti chrbta, sklopte sa. Optimálny počet opakovaní je 6–7 krát.

3. Východisková poloha: leží na chrbte. Nohy sú narovnané, natiahnuté ruky ležia na podlahe. Napínajte chrbtové svaly a skúste niekoľko centimetrov zdvihnúť sa nad podlahu a odpočívať na dlaniach a pleciach. Opakujte 3-4 krát.

4. Východisková poloha: leží na chrbte. Ruky za hlavou. Ohnite jedno koleno, pritiahnite ho k hrudníku, narovnajte ho, znížte. Opakujte cvičenie s každou nohou 6-7 krát.

5. Východisková poloha: leží na chrbte. Súčasne zdvihnite ľavú ruku a ľavú nohu, držte ju na vzduchu po dobu 8 sekúnd, sklopte ju. To isté urobte pravou rukou a nohou. Opakujte 6-7 krát.

6. Východisková poloha: leží na chrbte. Paže a nohy sa narovnali. Zdvihnite jednu nohu rovno, druhú ohnutú na koleno. Podržte 10–20 sekúnd. Pomaly spustite a zopakujte cvičenie, zmeňte ohnuté a rovné nohy. Opakujte 7-8 krát.

7. Východisková poloha: leží na bruchu. Pritlačte dlane rúk ohnuté k lakťom k ušiam, nadvihnite hornú polovicu tela smerom hore, ostaňte, znížte sa do východiskovej polohy. Opakujte 5-6 krát.

8. Východisková poloha: leží na bruchu. S dlaňami na rukách položenými na lakťoch sa opierajte o podlahu v úrovni hrudníka. Nadvihnite hornú časť tela, ohnite. Choď dole. Opakujte 7-8 krát.

9. Východisková poloha: leží na bruchu. Ruky do strán, uvoľnené, nohy ohnuté na kolenách. Potraste nohami.

10. Postavte sa na všetky štyri, dlane šírku ramien od seba, pri pohľade dovnútra. Natiahnite panvu dozadu, spadnite na podlahu a potom sa pohnite vpred, ako keby ste sa museli plaziť pod nízkym plotom, s hrudníkom sa takmer posuňte po podlahe, narovnať sa. Opakujte 8-10 krát.

11. Postavte sa na všetkých štyroch a „chodte“ s lakťami na podlahe tam a späť. Rovný chrbát.

12. Kolená stoja na všetkých štyroch kolenách a pohybujú sa po podlahe doprava a doľava. Opakujte 4-6 krát.

Aké cvičenie je najlepšie urobiť s prietržami dolnej časti chrbta

Bez ohľadu na ochorenie chrbtice je takmer každý pacient predpísaný na vykonávanie špeciálnych fyzických cvičení, a ak ide o kýlu bedrovej chrbtice, potom ide predovšetkým o terapeutickú gymnastiku.

Ako príčina porúch fungovania všetkých kĺbov, a to ešte viac chrbtice, sa používa slabý krvný obeh, nesprávny režim a nadmerné zaťaženie. Objaví sa však prevažne stavcová kýla spolu so sedavým životným štýlom, ktorý nie je pre súčasných pracovníkov taký cudzí. Svaly oslabujú a strácajú schopnosť vykonávať požadované úlohy, a preto chrbtica nie je podopretá, a preto sa na ňu kladie pomerne veľké zaťaženie..

Nabíjanie je jediným liekom na prietrž prietrže bez drog

Pacienti, ktorí majú medziobratlovú prietrž, majú často predpísanú masáž a rôzne druhy liekov av niektorých prípadoch chirurgický zákrok, avšak kvôli oslabeniu svalov budú každému pacientovi v každom prípade pridelené špecializované cvičenia..

Ako je uvedené vyššie, prevažne zásadný problém je spojený so slabým stavcovým oslabením svalového korzetu, ktorý je príčinou kýly. Nabíjanie je potrebné na posilnenie svalov chrbtice a ich uvedenie do normálu.

V komplexe cvičení, hlavne jednoduché pohyby ohýbať, ohýbať a napínať chrbticu. Nabíjanie by sa malo vykonávať pomalým rytmom a postupne by sa svaly mali zahriať, aby sa zlepšila výživa kĺbov.

Pred začatím gymnastiky si mnohí pacienti kladú otázku: „Ktorá technika je lepšia a účinnejšia pre stavovú kýlu?“ Je potrebné si uvedomiť, že každý pacient vyžaduje výlučne individuálny prístup. Gymnastika bude formovaná tak, aby ovplyvňovala požadovanú oblasť svalového korzetu a zároveň zabezpečovala najvyššiu účinnosť. Dôležitým aspektom je, že komplex nespôsobuje bolestivé a nepohodlné pocity v bedrovej oblasti, inak môžete spôsobiť vážne poškodenie už poškodenej chrbtice..

Kritériá pre výber najlepšej techniky

Triedy začínajú až potom, ako ochorenie ustúpi, to znamená, keď nie je žiadna bolesť. Dodržiavanie určitých pravidiel je však tiež dôležitým aspektom, aby fyzické cvičenia nepoškodili chrbticu. Takéto pravidlá sú uvedené:

 1. Pri výbere cvikov na liečbu bedrovej prietrže musíte starostlivo monitorovať svoju pohodu a predchádzať vzniku bolesti. Medzistavcové platničky sa môžu ohýbať v ľubovoľnom smere. Je potrebné vykonávať iba tie cviky, ktoré nie sú sprevádzané nepríjemnými pocitmi - prinesú skutočné výhody pri liečbe kýly chrbtice. V prípade nepríjemného pocitu, ktorý má malú závažnosť, by však malo byť cvičenie čo najpresnejšie. Výnimkou sú iba postupy, ktoré majú tendenciu spôsobovať silnú bolesť v chrbte. Ak po určitom čase toto cvičenie neprináša toľko bolesti, potom robíte všetko správne.
 2. Nepoužívajte okamžite cvičenia, ktoré zahŕňajú „krútenie“ tela.
 3. Je potrebné chrániť stavec pred nárazmi, to znamená, že nemusíte skákať ani vykonávať ostré otrasy..
 4. Nabíjanie zahŕňa pomerne časté vykonávanie - niekoľkokrát denne, ale nerozdeľujte ho na niekoľko častí.
 5. Nadmerné úsilie v problematických stavovcoch je prísne zakázané..
 6. Prvé cvičenia pri liečbe bedrovej prietrže by sa mali vykonávať s minimálnou amplitúdou a zaťažením, ich zvýšenie by malo byť postupné.
 7. Nie je potrebné sa snažiť zotaviť sa za jeden deň, nastavenie všetkých diskov a stavcov naraz. Obnovenie chrbtice by malo byť mäkké a hladké a na požadovaných miestach jemne zvyšovať krvný obeh.

Priame cvičenia

Nižšie je uvedený súbor cvičení pre pacientov, ktorí majú medziobratlovú prietrž. Takéto nabíjanie sa považuje za štandard, ale zahŕňa použitie iba tých, ktorí trpia touto chorobou dostatočne dlho..

Je potrebné zohľadniť skutočnosť, že takmer v každom prípade bedrovej choroby sa rozvíja individuálny prístup. Môžete sa poradiť so svojím lekárom, ktorý odporučí alebo doplní tento program na liečbu stavcovej sekcie. Účelom komplexu nie je iba posilnenie a rozvoj chrbtice, ale aj tréning miechových svalov.

Prvé cvičenie sa vykonáva pri ležaní na chrbte, ruky sú natiahnuté pozdĺž tela, zatiaľ čo nohy musia byť napoly ohnuté na kolená. Brušné svaly sa napnú do pevného stavu. Tesné ovládanie svalov je možné položením oboch rúk na žalúdok. V takom prípade nedýchá. Cvičenie - 10-15 krát.

Druhé cvičenie zahŕňa východiskovú pozíciu prvého, v tomto prípade sú predĺžené iba nohy. Telo mierne stúpa, takže nohy zostávajú stále na podlahe. Poloha sa udržuje približne 10 sekúnd a potom sa pomaly znižuje, to znamená, že sa vracia do svojej pôvodnej polohy. Cvičenie - 10-15 krát s prestávkou 10 sekúnd.

Tretie cvičenie sa musí vykonať aj pri ležaní na chrbte. Nohy sú mierne ohnuté a pravé rameno je natiahnuté dopredu a leží na kolene ľavej nohy. Potom sa musí ľavá noha ohnúť, pričom musí odolať pravou rukou. Takéto cvičenie sa musí vykonať s určitým úsilím počas 10 sekúnd a potom sa vrátiť do východiskovej polohy. Cvičenie - 5-10 krát pre každú ruku s prestávkou 15 sekúnd s úplným uvoľnením celého tela.

Okrem toho, na porážku medzistavcovej prietrže môžete použiť niekoľko ďalších „neštandardných“ cvičení:

  Ako predtým, bez zmeny polohy, to znamená, že musíte ležať na chrbte s natiahnutými končatinami, rovné ruky sa zdvíhajú pomaly za hlavou pomaly, zatiaľ čo ponožky sú ťahané na maximum. Počas vykonávania by sa spodná časť chrbta nemala odtrhávať z podlahy. K uvoľneniu dochádza pri výdychu, zatiaľ čo ruky zostávajú za hlavou, dlane hore. Toto cvičenie opakujte - trikrát.

Vďaka takým cvičeniam môžete po určitom čase cítiť, že medzistavcová prietrž a jej príznaky začali miznúť a zanechávajú v tele ľahkosť..

Terapeutické cvičenia na chrbticu s prietržovou kýlou

Trochu o chorobe

Aby ste pochopili, ako liečiť chorobu, musíte trochu porozumieť jej klinickému obrazu. Zvýšený tlak v medzistavcových platničkách vyvoláva degeneratívne procesy vedúce k tvorbe prietrže. Vláknité jadro v priebehu času vyčnieva, vďaka čomu sú disky komprimované. Je potrebné poznamenať, že lumbosakrálna hernia (15 s1) je jednou z najzávažnejších foriem osteochondrózy a je pomerne ťažko liečiteľná. Príčiny choroby sú pomerne jednoduché - neaktívny sedavý spôsob života, nadváha, zranenie, neustále vzpieranie.

Hlavné príznaky choroby sú nasledujúce:

 • Bolesť na bolesť. Bolesť je zvyčajne dočasná a môže sa vyskytnúť s ostrými zákrutami a zákrutami, s dlhou polohou sedenia, zdvíhaním niečoho ťažkého. Bolesť proti bolesti môžete zmierniť. Ak nie je k dispozícii správna terapia, bolesť môže byť trvalá..
 • Svalová slabosť. Nebezpečenstvo lumbosakrálnej prietrže spočíva v tom, že vedie k svalovej slabosti, pretože pacienti často trpia premiešavanou chôdzou..
 • Necitlivosť končatín. Pri neprítomnosti terapie sa prietrž aktívne vyvíja a zväčšuje svoju veľkosť, pôsobí na nervové korene a vyvoláva parestéziu. Je možné znecitlivenie nôh, chrbta a dokonca aj v oblasti slabín. Pacient sa tiež môže cítiť mravenčenie na koži.
 • V niektorých prípadoch je tiež možná dysfunkcia panvových orgánov. Stály tlak na nervové korene môže spôsobiť spontánne vyprázdnenie.

Začíname Cvičenie

V závislosti od závažnosti stavu pacienta (kýla sa zhoršuje alebo prechádza do remisie) sa komplex liečebných cvičení líši. Zvážte metódy aplikácie terapeutickej gymnastiky v rôznych štádiách patologického stavu.

S exacerbáciou

Ak sa stav pacienta prudko zhoršuje v dôsledku exacerbácie medzistavcovej prietrže, odporúča sa použiť liečebnú terapiu na zmiernenie príznakov. Je potrebné poznamenať, že počas tohto obdobia by mal byť počet vykonaných cvičení obmedzený. Všetky sa vykonávajú v jednej východiskovej polohe - ležiace na chrbte. Je to spôsobené skutočnosťou, že v tejto polohe je zaťaženie chorej chrbtice minimálne..

Exacerbácia medzistavcovej prietrže

Stupeň posunu bedrových stavcov

Odporúča sa opakovať každé cvičenie 5 až 15 krát a po priblížení je potrebné stráviť 1-2 minúty odpočinku (naďalej ležať na chrbte a zároveň hlboko dýchať). Zvážte najúčinnejšie cvičenia predpísané lekármi na zhoršenie prietrže:

 • ľahnite si na chrbát a pokúste sa napnúť svoje telo a natiahnuť prsty na nohách dopredu. Pokračujte v napínaní po dobu 5 sekúnd a potom začnite ťahať ponožky dolných končatín v opačnom smere, to znamená smerom k sebe;
 • ľahnite si na chrbát, mierne zdvihnite ľavú nohu a držte ju vo výške 20 cm po dobu 10 sekúnd, potom zmeňte právo;
 • východisková poloha zostáva rovnaká. Ohýbajte kolená a privádzajte päty k zadku. V takom prípade sa nohy nedajú odtrhnúť z povrchu podlahy. Začnite pomaly vracať nohy do východiskovej polohy;
 • Toto cvičenie musíte začať z tejto pozície - ležať na chrbte, pritláčať päty k zadkom a ohýbať nohy na kolenách. Potom uchopte svoje ľavé koleno rukami a roztiahnite nohu čo najbližšie k hrudníku tak, aby bol chrbát rovný. Teraz pomaly vráťte nohu do pôvodnej polohy a postup zopakujte s druhým kolenom.

Exacerbačné cvičenia

Ak chcete zvoliť cvičenia na chrbticu sami, najmä v období exacerbácie, keď dokonca aj tie najefektívnejšie môžu poškodiť vaše telo, potrebujete len po konzultácii s odborníkom.

Ceny za jóga a fitness mat

Odpustenie

Ak prietrž v dolnej časti chrbta nie je zhoršená, je možné do vyššie uvedených cvičení pridať niekoľko nových. Hlavnou úlohou cvičení je napnúť svaly v dolnej časti chrbta. Všetky cvičenia sa musia vykonávať najmenej 5 krát.

Tabuľka. Terapeutické cvičenia na prietrž v dolnej časti chrbta.

Číslo cvičenia, fotoVykonávací príkaz
Č. 1Ľahnite si na chrbát, ohnite lakte a položte ich vedľa hrude, ako je to znázornené na fotografii. Vykonajte malý most, klenutú hruď a na pár sekúnd zafixujte túto polohu. Teraz sa pomaly vráťte do východiskovej polohy.
Číslo 2Ležiaci na chrbte, držte ruky pozdĺž trupu. Potom ohnite kolená a jemne zdvihnite panvu. V takom prípade by sa chodidlá nemali odtrhávať z podlahy. V hornej časti sa pokúste maximalizovať tlak na svaly dolnej časti chrbta a späť..
Číslo 3Východisková poloha zostáva rovnaká - leží na chrbte. Snažte sa zdvihnúť ľavú nohu a pažu čo najvyššie, aby boli kolmé na podlahu. Podržte v tejto polohe po dobu 5 až 6 sekúnd a potom končatiny pomaly spustite. Opakujte cvičenie s pravou nohou a pažou..
Číslo 4Ľahnite si na zem so žalúdkom dole a ohnite ruky na lakte a pritlačte si ich k uším. V tejto polohe sa pokúste nadvihnúť hornú časť tela na niekoľko sekúnd. Všetky pohyby by mali byť plynulé a presné..
Číslo 5Na rozdiel od predchádzajúcich cvičení, pri vykonávaní toho, čo musíte ležať na podlahe, musíte tu stáť na všetkých štyroch a umiestniť dlane šírku ramien od seba. Pokúste sa natiahnuť chrbticu, odtiahnite panvu dozadu a pritlačte prednú polovicu tela čo možno najnižšie k povrchu podlahy. Pri tomto cvičení si skúste predstaviť, že musíte plaziť pod nízkym plotom.

Zoznam dôležitých odporúčaní

 • Pokúste sa samoliečiť. Pri výbere metódy tréningu budete musieť brať do úvahy veľa faktorov: koľko vyčnievanie prietrže, trvanie syndrómu bolesti, závažnosť narušenej motorickej aktivity a oveľa viac. To môže urobiť iba lekár, a preto si môže zvoliť len najlepšie cvičenia pre konkrétny prípad.
 • Ak máte silnú bolesť, predpokladajte, že cvičebná terapia bude trvať najmenej šesť mesiacov.
 • Ak po niekoľkých týždňoch pacient pociťuje zvýšenie bolesti, naznačuje to nesprávne rozdelenie cvičení. Pacient sa snaží príliš tvrdo, preťažuje chrbticu, čo vedie k opačnému účinku.
 • Keď sa bolesť zastaví, pacient sa veľmi často prestane angažovať. Toto je najväčšia chyba. Svaly sa ešte úplne nezotavili a zastavenie aktivity vedie k nevyhnutnému nástupu choroby po určitom čase.
 • Po šiestich mesiacoch, po zastavení bolesti, sa môže vykonať MR, aby sa skontrolovalo, či je hernia preč. Ak je tréning pozitívny, zastavenie ešte nestojí za to, ale môžete ho znížiť na 2-krát denne po dobu 20 minút.

Obzvlášť efektívne bude plávanie. Keď je telo ponorené do vody, zaťaženie diskov sa znižuje, svaly sa posilňujú a chrbtica sa predlžuje. Zaobchádzajte správne a nepretržite, iba potom to povedie k pozitívnemu výsledku.

Funkcie gymnastiky s prietržom medzistavcových platničiek

Liečba kýly cvičením pomáha vytvárať adaptívne mechanizmy, ktoré sú zamerané na dosiahnutie fyziologickej rovnováhy v postihnutom segmente chrbtice. Triedy môžu zabrániť ďalšiemu progresii choroby, urýchliť procesy resorpcie, ktoré vedú k resorpcii alebo k významnému zníženiu veľkosti herniálnej výčnelku. Fyzická aktivita sprevádza základnú terapiu, liečebný režim, diétu a ďalšie činnosti predpísané lekárom, a ak sa vykonáva správne, vedie k:

 • zníženie bolesti;
 • odstránenie ďalších príznakov (brnenie, bolesti hlavy, znecitlivenie chrbta, končatín atď.);
 • obnovenie flexibility chrbtice;
 • zvýšiť celkový tón a náladu. A ako viete, správna motivácia prispieva len k liečbe choroby.

Pre každé oddelenie chrbtice existujú samostatné súbory cvičení. V závislosti od štádia a závažnosti choroby sa kurzy vedú v šetrnom, lekárskom a školiacom režime. Prvé dve vedú k mobilizácii a napínaniu chrbtice, ako aj k relaxácii svalového tkaniva. Tretí je zameraný na stabilizáciu chrbtice.

Pravidlá cvičenia prietrže chrbtice:

 1. Akékoľvek techniky, ktoré vyžadujú ostré pohyby, sklon s vysokou amplitúdou zo stojacej polohy, skoky, výrazné rotačné pohyby tela, hlboké drepy, zdvíhacie závažia a silné krútenie chrbtice, ako aj chod, sú neprijateľné..
 2. Kurzy sa konajú pravidelne, každý deň, vo vopred vetranom priestore, najlepšie na podlahe na špeciálnej gymnastickej podložke..
 3. Všetky techniky sa vykonávajú pomalým tempom, hladko a presne, sledujú stav a akékoľvek pocity: závraty, necitlivosť, brnenie a bolesť naznačujú, že cvičenie sa vykonáva nesprávne alebo je v konkrétnom prípade kontraindikované. Ak po prvom dni tréningu zaznamenáte miernu bolesť, ľahnite si na chrbát na rovný povrch a chrbát vyložte.
 4. Zaťaženie a rozsah pohybu sa postupne zvyšujú.
 5. Technicky náročné cvičenia by sa nemali vyskúšať prvýkrát. Chrbtica by mala byť flexibilnejšia a je to možné až po 1-2 mesiacoch tréningu.
 6. Každé cvičenie, pokiaľ nie je uvedené inak, sa opakuje 5-10 krát.
 7. Po vyučovaní by nemalo byť veľa únavy. V takom prípade musíte skrátiť trvanie cvičebnej terapie a počet opakovaní.
 8. Okrem komplexu, navyše počas dňa, s dobrým zdravotným stavom a primeranou reakciou tela, sa odporúča:
  • ranné cvičenia v podobe 10-minútového zahrievania;
  • krátke tréningy a vykladanie chrbtice každé 2 hodiny;
  • vykladanie chrbta pred spaním (pokojná prechádzka, plávanie, dychové cvičenia Strelnikova).

Ako je možné rýchlo dosiahnuť terapeutický účinok? Je ťažké odpovedať na túto otázku, aj keď v miernych prípadoch môže liečba trvať šesť mesiacov až niekoľko rokov. V každom prípade nemusíte dúfať v okamžité vyliečenie (a ešte viac veriť v pochybné metódy a liečiteľov, ktorí sľubujú, že sa zbavia prietrže za týždeň). Je to zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť pacienta..

Súbor cvičení na rehabilitáciu

Pozrime sa teda, aké cvičenia je možné a mali by sa vykonať. Komplex uvedený nižšie nevyžaduje žiadne ďalšie vybavenie s výnimkou koberca.

Ak chcete začať robiť cvičenia na prietrž, môžete si dať spodnú časť chrbta mäkký valec s výškou 3 až 4 cm. Ak sa bez toho cítite dobre, môžete to urobiť aj bez valčeka..

Všetky fyzické cvičenia z prietrže chrbtice sa vykonávajú podľa pocitov. Ak to nejaký pohyb spôsobuje bolesť - odložte ho nabok.

Dýchacie brucho

Ležíme chrbtom na podlahu, kolená sa musia ohýbať, ruky zložené na bruchu.

Pri nafúknutí žalúdka vykonajte 10 dobrých dychov a dychov.

Únos rúk a nôh

Chrbát je opäť na podlahe, kolená sú nasmerované na strop, rovné ruky ležia pozdĺž trupu.

 • Narovnajte jednu nohu a potom ju otočte nabok. Paralelne s tým posuňte stranou narovnanú ruku druhej strany.
 • Posuňte nohu dozadu a ohnite ju, rovnú ruku, vráťte do pôvodnej polohy.
 • Odporúča sa opakovať 10-krát.

Sú to protahovacie cvičenia, ktoré boli pod tlakom kŕčov, plus koordinácia.

Ležíme chrbtom na podlahe, ohnuté nohy sa opierajú o podlahu s pätami. Ruky za hlavou sapnuté.

 • Jedna noha bola narovnaná, položená na druhú, ohnutá.
 • Potom sa narovnal a odstránil do pôvodnej polohy.
 • Potom to isté urobte s druhou nohou.
 • 10 krát na nohu.

Cvičenie posilňuje a napína brušné svaly.

Otočte chodidlá

Ľahnite si na chrbát, ruky ohnuté na lakte, aby boli ruky vo vzduchu.

 • Nohy boli narovnané a mierne roztiahnuté. Zároveň otáčame nohami a rukami jedným smerom..
 • Je vykonaných 5 kôl - otočte sa k inému.

Rozťahovanie lýtka

Ležali sme s rukami za hlavou. Jedna noha je ohnutá v kolene a druhá rovná.

 • Potiahnutím špičky rovnej nohy po dobu asi 10 sekúnd roztiahnite lýtkové svaly.
 • Potom sa toto cvičenie týka druhej etapy.
 • Opakujte 5 krát.

Ruky okolo kolien

Komplikovanejšou verziou cvičenia s medzistavcovou prietržou je striedavý obvod kolien.

 • Z náchylnej polohy sa ramená rozprestierajú do strán a nohy ohnuté na kolenách zdvihnú jedno koleno k hrudníku.
 • Zabaľte ho do rúk a potiahnite smerom k sebe. Potom zopakujeme rovnaký pohyb s iným kolenom.
 • 5-8 krát za každé koleno.

Cvičenie sa vykonáva aj na podlahe..

 • Z polohy na bruchu posuňte dlaň jednou rukou na stehno a ohnite telo na zodpovedajúcu stranu. Druhá ruka sa posúva nahor po opačnej strane tela.
 • Pohyb vykonávame striedavo pomaly, vpravo a vľavo.
 • Opakujte 5-8 krát v každom smere.

Čím ďalej sa dostanete rukou (až na koleno), tým lepšie.

Ľahnite si na chrbát, ruky zložené za hlavou, nohy ohnuté na kolenách.

 • Zložte kolená na jednu stranu, do pohodlného limitu, zdvihnutými dozadu. Potom ju spustíme na druhú stranu - vrátime sa do východiskovej polohy.
 • Pokúste sa neodtrhnúť päty z podlahy, aby vaše chodidlá neviazali vo vzduchu. Môže to bolieť.
 • Opakujte 10-krát v každom smere..
 • Prevalili sa na brucho, postavili sa na všetkých štyroch a prsty na nohách spočívali na podlahe. Držte chrbát rovno.
 • Zdvihnite panvu a vytiahnite ju, až kým sa medzi vaším telom a nohami nevytvorí uhol. Chrbát by mal byť rovný..
 • Nepokúšajte sa narovnať nohy, zaokrúhliť chrbát. Lepšie držte nohy mierne ohnuté.
 • Stáli sme v tejto polohe po dobu 5-10 sekúnd, vrátili sme sa do východiskovej polohy. Opakujte 5 krát.

Ak môžete toto cvičenie dokončiť - veľmi dobre! Ak nie, môžete neskôr.

Kolená a dlane.

 • Premiestnite pravé koleno cez podlahu do ľavej ruky.
 • Prines to naspat.
 • To isté urobte aj pre druhú stranu.
 • 10-krát pre každé koleno.

Zdvíhanie nôh

Kolená a lakte.

 • Bez zmeny uhla kolena zdvihnite jednu nohu a potom znížte.
 • Robíme 10 vlekov.
 • Potom zdvihnite druhú nohu 10-krát.

Stojíme na 2 končatinách - noha (koleno) a rameno (na opačných stranách tela).

 • Narovnajte opačnú nohu a zoberte ju späť, respektíve rameno dopredu.
 • Podržte 10 sekúnd a prepínajte strany. Opakujte 5 krát.

bokom

Ležíme na vašej strane, aby bolo pohodlné. Majte nohy rovno a na sebe..

 • Zdvihnite nohu zhora nadol a sklopte ju dozadu. Opakujte 10 krát.
 • Potom sa otočíme a zopakujeme pohyby pre druhú nohu.

"Dúha"

Tento pohyb sa niekedy nazýva „cvičenie mačky“. Stoja na všetkých štyroch. Ruky sú rovné, dlane smerujú dopredu. Zamierte rovno.

 • Sklopte hlavu nadol a zároveň sa zohnite.
 • Mal by sa získať jeden oblúk - od hlavy po chvostovú kosť. Vráť sa.
 • Vyrábame 10 takýchto dúhov. pomaly.

O tejto chorobe

Proces objavenia prietrže sa vyvíja nasledovne. Stavce sú vzájomne prepojené špeciálnymi pružnými chrupavkovými kotúčmi. Skladajú sa z buničiny obklopenej hustým vláknitým krúžkom, vďaka ktorému sú elastické.

Pri zvyšujúcom sa zaťažení alebo s vekom sa povrch diskov zmenšuje, postupne sa opotrebováva, vyrovnáva a chrupavka presahuje stavce. Tento proces sa nazýva výstupok. Charakteristické sú bolesti a neurologické príznaky..

Ak záťaž neklesne a liečba chýba, vláknitý prstenec disku je zlomený, jeho obsah sa vydutie - je to výsledná prietrž. Toto je približný obraz, ale princíp vzhľadu prietrže je práve to. Pri hernii je koreň stavca takmer vždy upnutý, vďaka čomu sa objavujú ostré bolesti.

Vzhľad hernie závisí od:

 • nedostatočný príjem tekutín v tele;
 • nesprávne držanie tela;
 • fyzická nečinnosť;
 • poruchy príjmu potravy.

Degeneračné procesy sa vyvíjajú neznateľne a postupne v priebehu mnohých rokov, až kým sa neobjavia bolesti chrbta. Až potom sa niekto dozvie o svojej prietrži. Tieto bolesti v dolnej časti chrbta sa zhoršujú ostrosťou pohybov, chodia na nohy a panvu.

Na vyliečenie prietrže nestačí samotná medikácia. Lieky môžu chvíľu prekonať bolesť a zmeny chrbtice zostanú..

Pri neúčinnosti konzervatívnej liečby sa často vyžaduje operácia, najmä ak je prietrž smerovaná na kanál, ak existuje možnosť poranenia miechy..

Odkiaľ pochádza kýla?

Ak nechodíte do detailov (nie každý je dobre oboznámený s anatómiou chrbtice), kýla je súčasťou obsahu medzistavcových platničiek nad jej anatomickými hranicami. Veľmi hrubé vysvetlenie, ale zrozumiteľné.

Medzi stavcami sú chrupavky, ktoré poskytujú tlmenie pri chôdzi a vykonávajú rad ďalších funkcií. Existujú spinálne nervy. Keď sú nervy zovreté stavcami, cítime bolesť, paže a nohy sú znecitlivené.

Ak je chrupavka alebo medzistavcové platničky poškodené a presiahnu jej anatomické hranice (vytvorí sa prietrž), pravdepodobnosť poškodenia nervov sa ešte zvýši ako pri obvyklých deformáciách (výčnelok)..

Poškodenie chrupavky sa vždy vyskytuje v dôsledku neanatomickej alebo príliš vysokej fyzickej námahy a svalovej slabosti. Ak napríklad nepripravený človek vezme vrecia z cementu s hmotnosťou 50 kg, bude mať určite boľavé chrbát. Najneškodnejšou vecou, ​​ktorá sa môže stať, je mierny výčnelok. Ak osoba bude naďalej zdvíhať tašky - vyčnievanie nepostrehnuteľne, ale veľmi pravdepodobne, pôjde do kýly.

Neustála bolesť v dolnej časti chrbta naznačuje, že tento proces sa dlho vyvíjal a dosiahol svoj vrchol. Možno ste nepovažovali skôr pravidelné bolesti za variant problému bedrovej chrbtice. Takže buďte pozornejší na svoje pocity. Bolesť je maják v oceáne. Ak mu nebudeme venovať pozornosť, utopíme sa.

Druhy liečebných komplexov

Výber konkrétneho súboru cvikov lekárom závisí od povahy tvorby kýly a štádia choroby. Zvyčajne preferujete jeden z troch režimov:

 1. Lite triedy. Vhodný na obdobia exacerbácie charakterizované kombináciou absolútnej relaxácie chrbtice s malým zaťažením.
 2. Liečebný režim pripravuje svaly na aktivitu.
 3. Tréningový režim konečne obnovuje svalové tkanivo a pružnosť chrbtice.

Môžete si vybrať iné sady cvičení. Z nich sú najviac odporúčané jogy, metóda Dikul, systém Bubnovsky..

Teória jogy spočíva v vyvážení tela a ducha. Toto je jeden z najstarších spôsobov liečby pohybového aparátu. Teraz existuje veľa vzdelávacích videí o rehabilitačných technikách oxysize, strečing, flex tela a Pilates, ktoré sú založené na joge. Najčastejšie tieto systémy hľadajú chudnutie, ale málokto vie, ako pomáha pri liečbe chorôb chrbta. Výsledkom je, že metabolizmus sa zlepšuje, ľahšie sa pohybuje, bolesť ustupuje, vracia sa pohyblivosť kĺbov. Hlavnou vecou nie je vykonávať náhle pohyby a meniť polohu tela v prípade bolesti.

Bubnovského metóda

Bubnovsky S.M. všimol si: v mnohých prípadoch je možné chirurgický zákrok alebo liekovú terapiu nahradiť cvičením. Metóda Bubnovsky je založená na triedach v telocvičniach. Z tohto dôvodu sa obnovuje výživa chrbtice, zmenšuje sa prietrž, pri bolestiach ustupuje, vylučuje sa kŕč.

Dikulova metóda

Dikul V.I. vyvinul pre seba systém cvičení. Zranil ho - zlomenina chrbtice, po ktorej sa úplne uzdravil. Liečiteľ neustále robil cvičenia na chrbte, ktorých videá sa teraz dajú ľahko nájsť na internete. Čas liečby je určený závažnosťou ochorenia. Triedy podľa jeho metodiky by sa mali začať už v období akútnej bolesti. Vhodný na všetky choroby chrbtice - zlomeniny, dislokácie, výčnelky, kýly.

3 kroky na obnovenie medzistavcových platničiek

Cieľom spracovania diskov je dať ich pôvodnú podobu. Tento dlhý proces trvá niekoľko krokov..

Odstraňujeme bolesť. Vykonaním špeciálnych cvičení na napnutie chrbtice znižujeme intradiskálny tlak. Dobrým pomocníkom v tomto prípade bude Yumininova profylaxia, keď bude fyzická. výcvik sa koná pod uhlom 10 - 20 ° k podlahe. Účinnosť týchto cvičení je omnoho vyššia..

Posilnenie svalov chrbta a väzov herniou chrbtice. Počas svalového kŕče človek pociťuje bolesť, preto sa nemôže úplne pohnúť. Ak sa prispôsobíte tomuto stavu, svaly si zvyknú a pomaly atrofia, človek stráca schopnosť pohybu.

Ak svaly pomaly napínate, postupne sa predlžujú. Ak to urobíte rýchlo, dostanete kŕč, ktorý vedie k poškodeniu tkaniva.

Preto je veľmi dôležité vykonávať cvičenia pomaly, hladko av prípade potreby si robte prestávky

Normalizácia výmenných procesov na diskoch. Keď sa svaly uvoľnia a stiahnu, dodávajú do miechy mikroživiny. Preto čím viac sa človek pohybuje, tým viac živín je v jeho diskoch..

Vyberte si miesto na cvičebnú terapiu

Keď si vyberiete miesto pre telesnú výchovu, pokušenie je veľmi dobré na cvičenie s kýlou chrbtice doma. Nemusíte nikam chodiť, môžete študovať vo vhodnom čase. Ale to zďaleka nie je vhodné pre každého. Osoba by mala byť organizovaná tak, aby postupne nezmeškála relácie, odložila ich na neurčito.

V zdravotníckych centrách existujú celé cvičenia a zaťaženie sa vykonáva pod vedením zdravotníckeho personálu. Obvykle pacient v spoločenskej miestnosti vykonáva hlavnú záťaž, rovnaké pre všetkých. Potom mu bude pridelený osobný program na základe jeho individuálnych charakteristík. Tento prístup sa považuje za najúčinnejší..

Po potlačení bolesti môžete začať cvičiť

Metódy anestézie predpisuje lekár s prihliadnutím na stav pacienta

Cvičebné pravidlá

 1. Pred tréningom sa odporúča svaly dôkladne zahriať, aby nedošlo k iným zraneniam. Na tento účel sa odporúča predbežná masáž dolnej časti chrbta alebo použitie zahrievacej masti.
 2. Prvá hodina trvá iba 5 minút. Zahŕňa najjednoduchšie cvičenia..
 3. Obtiažnosť a trvanie tried sa postupne zvyšujú. Je lepšie nerobiť cvičenia súvisiace s „krútením“ tela v počiatočných fázach. Vyvarujte sa trhania v chrbte, skákaniu.
 4. Terapeutická gymnastika by mala pozostávať z cvičení zameraných na obnovu chrbtice a zo všeobecných posilňovacích cvičení.
 5. Cvičenia s kýlou chrbtice sa najlepšie vykonávajú krátko niekoľkokrát denne.
 6. Ak sa u vás vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť..
 7. Nepokúšajte sa liečiť chrbticu za jeden deň. Je to pracný a dlhodobý proces..

Cvičenia schválené lekárom

Nie všetky cvičenia sa môžu robiť u pacientov s diagnózou „hernie chrbtice“: naťahovacie cviky vykonávané zo stojacej alebo sediacej polohy, lekár môže dovoliť iba v skorých alebo konečných štádiách vývoja choroby..

Nakláňanie tela dopredu a zdvíhanie narovnaných nôh smerom nahor z náchylnej polohy by sa malo vykonávať iba pod dohľadom zdravotníckych pracovníkov. Môže dôjsť k posunu disku alebo nadmernému napínaniu svalov..

Pacienti majú často záujem o beh. Pri kýle dolnej časti chrbtice sa výrazne znižujú vlastnosti pohlcujúce otrasy, ktoré vykonávajú pri behu. Preto môže beh spôsobiť nepohodlie.

Neexistuje prísny zákaz tohto typu výcviku, musí sa však vykonávať opatrne - beh na krátke vzdialenosti (do 3 km) a pomerne pomaly. Ak sa vyskytne bolesť, triedy prestanú

Terapeutické cvičenia na lumbálnu prietrž

Cvičenia stavcovej prietrže sa vykonávajú v pomalom pohybe bez trhania. Svaly musia byť pripravené na realizáciu hlavného komplexu. Zahrievajú sa, robia masáž alebo sa sprchujú teplou vodou. Masáž sa vykonáva masťami založenými na nesteroidných protizápalových liekoch alebo chondroitíne.

Zahrejte sa

Ľahké cvičenia sú vhodné na zahrievanie:

 1. Vstaň rovno. Šírite ramená od seba. Zhlboka sa nadýchnite a potom vydýchnite. Dýchajte plynulo, úplne v hrudi.
 2. Krúťte doprava, potom doľava. Vykonajte 7 zákrut.
 3. Otočte hlavu doľava a potom doprava. Stlačte bradu k hrudnej kosti, položte hlavu dozadu. Vykonajte 7 kruhových pohybov hlavy doľava a doprava.
 4. Ruky sú na pleciach. Rameno tam a späť.
 5. Ruky na opasku. Otočte telo doľava a doprava.
 6. Najprv položte pravú, potom ľavú nohu od prsta po pätu.

Základný komplex

Po zahriatí svalov sa vykoná hlavná sada cvičení na prietrž:

 1. Pri vdýchnutí predlžujú hornú časť hlavy a snažia sa cítiť predĺženie kĺbov chrbtice. Po usrkaní musíte vydýchnuť a uvoľniť sa. Na inšpiráciu vytiahli hlavy a ruky, akoby sa chceli dotknúť stropu. Pózujte na 20 sekúnd.
 2. Kefy sa uzavrú v zámku. Natiahnite ruky nahor a dozadu a otočte dlane smerom k stropu. Dajte ruky do maximálnej možnej polohy. Bradu hore. Počkajte 20 sekúnd.
 3. Nadýchnite sa a zdvihnite ruky. Vydýchnite a nakloňte telo. Amplitúda náklonu je maximálna možná. Brada je zdvihnutá. Držte v póze 20 sekúnd.
 4. Ľahnite si na chrbát. Stláčajte nohy striedavo k hrudnej kosti.
 5. Ľahnite si na chrbát. Narovnajte nohu, zdvihnite ju, upevnite a pomaly vráťte do pôvodnej polohy. Opakujte cvičenie s druhou nohou.
 6. Vykonajte pohyby napodobňujúce „bicykel“ alebo „nožnice“.
 7. Krútenie na chrbte. Nohy sú ohnuté na kolená, položte ich doprava a hlava je otočená opačným smerom. Pravou rukou uchopte ľavé rameno.
 8. Ľahnite si na brucho, ruky a nohy od seba. Súčasne zdvihnite končatiny až do maximálnej výšky. Brada sa pozerá. Držte pózu po dobu až 40 sekúnd.
 9. S herniou v dolnej časti chrbta robte cvičenie „Cat“. Postavte sa na všetky štyri, ohnite chrbát hore, sklopte hlavu a boky, potom sa ohnite v chrbtici (vytiahnite bradu a chvost)..
 10. Cobra. Ležiac ​​na bruchu, položte ruky na líniu hrudníka oproti podlahe. Po vdýchnutí nadvihnite hrudnú časť nad povrch podlahy a vyrovnajte ruky. Vytiahnite bradu.

Silové cvičenia s prietržou pomáhajú odstraňovať svaly zo stavu spazmu a trénujú ich do takej miery, že dokážu držať chrbticu v správnej polohe.

Sú robené veľmi opatrne, aby nepoškodili chrbticu. V rozpore s technikou vykonávania sa zosilňujú svalové kŕče, čo vedie k ďalším zraneniam

Silový tréning nie je pre domáce triedy voľbou. Sila vertebrálnej hernie by sa mala liečiť v rehabilitačnom stredisku pod dohľadom trénera. Odborník opraví pohyby, uvedie techniku ​​ich vykonávania. Až po úplnom rozvoji silových cvičení sa môžu robiť doma.

háčik

Tréning vždy končí relaxačnými cvičeniami prietrže lumbálnej chrbtice. Pomáhajú zmierniť nadmerné napätie, uvoľniť sa.

 1. Prijať póza „embrya“: sadnúť si, ohýbať kolená, objať ich rukami. Vykonajte kývavé pohyby vľavo a vpravo.
 2. Vstaň, zhlboka sa nadýchni a roztiahni ruky. Dýchajte, hádzajte ruky dolu, ako keby striasali vodu.
 3. Pri nadýchaní zdvihnite ruky nahor a nadýchnite ich po stranách. Pri cvičení robte popíjanie.
 4. Rameno tam a späť.
 5. Natrite si dlane a položte ich na spodnú časť chrbta.

Systematické cvičenia na lumbálnu prietrž chrbtice uvoľňujú zovreté nervy, posilňujú svaly a zmierňujú bolesť.

Čo cvičí s kýlou počas remisie

Komplex by mal začať technikami vykonávanými na chrbte. Po zvládnutí tohto posledného stupňa môžete do žalúdka pridať cvičenia, všetky štyri zo svojej polohy v sede. Cvičenia zo stojacej polohy s medzistavcovou prietržou sa však neodporúčajú ani po stabilizácii chrbtice, pretože na ňu kladú maximálne zaťaženie (výnimkou je patológia krčnej chrbtice)..

Zaveste na priečku s narovnanými ramenami, aby telo bolo na váhe, ale bez klieští, koľko dopadne.

Toto cvičenie je možné vykonať iba po konzultácii s lekárom - v niektorých prípadoch vedie natiahnutie chrbtice k ešte väčšiemu svalovému kŕču!

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 10, pričom zároveň ťahajte za prsty na nohách. Opakujte 4 str.Posilnenie svalového tkaniva, hornej časti chrbta a krku. Vymknúť.
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 5, zdvihnite narovnanú pravú nohu a držte ju vo vzdialenosti 15 cm podľa hmotnosti. Rovnakú techniku ​​opakujte s ľavou nohou. Opakujte 4-8 str.Posilnenie chrbtových svalov.
Ľahnite si na chrbát a „roztočte bicykel“, najprv s jednou nohou, potom s druhou. Začať na 30 sekúnd. minútu na každú nohu, doplňte na 2,5 minúty.Posilnenie svalov nôh a chrbta.
Ľahnite si na chrbát, ruky do strán, ohnite kolená a položte nohy na zem. Nakloňte svoje nohy doľava a doprava a jemne točte v bedrovej oblasti.Obnovenie mobility a flexibility bedrovej chrbtice.
Ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, dlane. Odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy (mierne do výšky asi 10 cm) a túto polohu zafixujte 10 sekúnd. Opakujte 2 str.Posilnenie svalového korzetu chrbta.
Ľahnite si na brucho, ruky rovnobežné s telom. Rýchlo ohnite kolená a snažte sa dotýkať pätiek pätami. Opakujte 10 krát.Natiahnutie chrbtice, zlepšenie krvného obehu v nohách, posilnenie svalov chrbta.
Vstúpte do všetkých štyroch, ohnite chrbát a zdvíhajte bradu. Potom ohnite chrbát v oblúku a zamierte nadol. Opakujte 5-10 krát pomalým tempom.Zlepšenie flexibility chrbtice.
Posaďte sa na podlahu, pomaly nakloňte hlavu dozadu a dopredu a potom doľava a doprava.Obnovenie flexibility krčka maternice.
Vykladanie a napínanie miechy.

Kompletný komplexný program

Na začiatku hodiny vložte mäkkú podušku s priemerom 3 - 4 cm pod bedrovú plochu. Pri výkone nezabudnite zamerať sa na svoje pocity bolesti, keď sa objavia, prestaňte tento komplex vykonávať..

Aké cviky je možné urobiť s kýlou:

 1. Najprv musíte dýchať v žalúdku. PI - ležiace na chrbte, ohnuté nohy, ruky zložené na bruchu. Pri 10 hlbokých dychoch a výdychoch je potrebné kontrolovať pohyby brucha rukami. Je to veľmi prospešné pre srdce a bránicu..
 2. Únos rúk a nôh. Pri rovnakej IP je potrebné narovnanú nohu narovnať a vziať ju nabok, súčasne odložiť opačné rameno. Bude stačiť 10 opakovaní. Toto cvičenie pomáha napínať svaly a koordinovať pohyby..
 3. Hádzanie nôh pešo - ležiace na podlahu, hádzanie nôh striedavo na seba, ohýbanie na koleno. Ruky zovreté za hlavou. 10 opakovaní. Súčasne sa posilnia brušné svaly. Jednou z najťažších verzií tohto cvičenia je pokúsiť sa dostať na opačnú pätu rukou, ktorá je odhodená..
 4. Rotácia chodidla. IP - ležiace na chrbte, predĺžené nohy, šírka ramien od seba. Súčasne otáčajte chodidlami a rukami ohnutých rúk, 5 kruhov na každej strane.
 5. Natiahnutie teliat. IP sa nemení. Potiahnite špičku predĺženej nohy striedavo počas 10 sekúnd, aby ste natiahli lýtkové svaly. Opakuje sa 5.
 6. Obvod kolien rukami - pri ležaní na chrbte striedavo potiahnite nohy k hrudníku a zatvárajte kolená. 5-7 opakovaní.
 7. Ruky pošmyknutia na bokoch. IP - ležiace na podlahe. Ruku je potrebné pomaly posúvať po stehne a trup postupne ohýbať rovnakým smerom. Druhá ruka sa zároveň posúva nahor na druhú stranu. Cvičenie sa vykonáva 5-8 krát.
 8. Ležiace kolená, ruky vyhodené dozadu. Ohnuté nohy je potrebné postupne znižovať do strán až do stavu pohodlia - 10-krát. Podpätky nevychádzajú z podlahy.
 9. "Home" - stojaci na všetkých štyroch, chrbát rovno, ponožky na podlahe. Pomaly zdvíhajte panvu, až kým sa medzi nohami a trupom neobjaví roh, chrbát je stále rovný - takto stojte po dobu 5 až 10 sekúnd, vráťte sa na PI. Nohy sa nedajú úplne narovnať, sú ohnuté. Opakujte 5 krát.
 10. Nechajte nohy na boku - z ležiacej polohy musíte nohy zdvihnúť 10-krát na každú stranu.
 11. Cvičenie „Mačka“: stojace na všetkých štyroch stranách, je potrebné pomaly ohýbať chrbticu ako prebúdzajúcu mačku - 10 krát.

Kýly bedrovej chrbtice majú ešte 3 klasické cvičebné cvičenia:

 1. IP - ležiace na chrbte so zahnutými nohami. Počas inhalácie je potrebné zadržať dych a napnúť žalúdok, potom relaxovať pri výdychu. Počet opakovaní - 15.
 2. IP je rovnaká. Trup a nohy je potrebné nadvihnúť súčasne na 10 sekúnd - „Loď“. Opakujte 15 krát s 10 sekundovou prestávkou.
 3. IP je rovnaká. Trochu ohnite nohu, skúste ju odtlačiť rukou a v tomto okamihu tlačiť kefu kolenom - taký intenzívny pohyb trvá 10 sekúnd, potom nasleduje relaxácia. Existuje 10 takýchto opakovaní s 15-sekundovou prestávkou.

Výber ktoréhokoľvek z vyššie uvedených cvičení bez konzultácie s lekárom sa neodporúča. Takéto kroky môžu len zhoršiť situáciu..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Bedrová hernia

Žalúdok
Vertebrálna kýla je pomerne časté ochorenie a niektorí pacienti, ktorí ju vnímajú ako vetu, sa snažia hýbať menej. Fyzikálna terapia ako samostatná položka je však zahrnutá v metodike boja proti tomuto ochoreniu.
Výstupok je proces deformácie disku, ktorý je sprevádzaný zmenou jeho konfigurácie.Disk komprimuje nervový koreň a spôsobuje bolesť.
Výčnelok je najčastejšie počiatočnou fázou tvorby medzistavcovej prietrže u ľudí.
Obdobie zotavenia po každom chirurgickom zákroku vyžaduje, aby bol pacient mimoriadne obozretný o svoje zdravie. Čo robiť, ak sa naliehavo potrebujete vrátiť do svojho zvyčajného života a lekári vo väčšine prípadov vám nedovolia tráviť veľa času ľahnutím.