loader

Hlavná

Hlava

Ako sa zbaviť bolesti s cervikálnou osteochondrózou

Bolesť s cervikálnou osteochondrózou sa vyskytuje po dlhodobom statickom strese. Aby ste predišli bolesti krku, musíte zmeniť svoj životný štýl - sedieť menej, často sa natahovať, venovať čas fyzickej aktivite. Vertebrálne tepny v oblasti krku živia mozog kyslíkom a inými živinami..

Cervikálne artérie začínajú v subklaviálnej oblasti, prechádzajú symetricky pozdĺž línie chrbtice a potom priamo vstupujú pod ochranu kostného tkaniva stavcov. Bližšie k hlave vytvárajú slučku, takže priebeh kyslíka nie je v dôsledku zákrut a pohybov hlavy stlačený. Potom vstúpia priamo do týlnej oblasti, aby zabezpečili krvný obeh mozgu. Systém stavcových tepien v krku je navrhnutý tak, že ak je jedna z nich stlačená, mozog prežije druhý. V tomto prípade však bude stále veľa negatívnych symptómov.

Ako sa vyvíjajú útoky

Keď osoba sedí na dlhú dobu, svaly, hlavne krčné a bedrové svaly, atrofia, bolí krk. Existuje množstvo prebytočnej tukovej hmoty, pretože kalórie nemajú kam ísť. Dlhodobý pobyt v sede v každom prípade zaťažuje krčné medzistavcové platničky. A najmä ak sa to deje priebežne. Pridávajú sa uvedené rizikové faktory: svalová slabosť a extra libier.

Chrupavkové tkanivá medzistavcových platničiek krku sa neobnovujú a ich krvný obeh sa zhoršuje pri konštantnom zaťažení. Vysychajú, prestávajú pracovať ako pramene medzi stavcami. Výška diskov sa znižuje, stavce sa začínajú navzájom dotýkať pohybmi hlavy. Možný vývoj komplikácií, ako sú spondylóza, výčnelok, prietrž.

Počas sedenia mnoho hodín sa vyvíja svalové kŕče. Svaly nemôžu odolať stresu a sťahovať sa, aby sa chránili. V tomto prípade môže dôjsť ku kompresii nervových koreňov, krčnej bedrovej kĺbovej čeľusti.

V každom prípade deformácia medzistavcových platničiek krku a svalových kŕčov v tejto oblasti vedie k výskytu dvoch hlavných príznakov - bolesti a stuhnutosti. Ak sú postihnuté nervy, môže sa zhoršiť citlivosť horných končatín. Nepríjemný obraz, ako je kompresia stavcov, sa môže neustále vyvíjať. Mozog prestane prijímať dostatok kyslíka.

Exacerbácie osteochondrózy

Exacerbácie sa vyskytujú v dvoch prípadoch - po prebudení a pri dlhodobom zachovaní statického postoja, zvyčajne sedenia. V noci sme tiež vo fixnej ​​polohe. A často spíme na nesprávnych vankúšoch - príliš vysoké, mäkké, tvrdé alebo naopak nízke. Nesprávny tvar vankúša, jeho dĺžka. Krčná chrbtica preto zostáva nezdravá niekoľko hodín, disky podliehajú kompresii, dochádza k svalovému kŕču.

Po dlhom statickom postoji sa osteochondróza zhoršuje. Okrem toho sa môžu vyskytnúť bolestivé záchvaty krku po náhlom pohybe, napríklad kýchanie, kašeľ, smiech.

 • Pozri tiež: Ortopedický vankúš na krčnú chrbticu

Druhy bolesti

Cervikálna osteochondróza vedie k bolesti iného charakteru a pôvodu. Rôzne pocity vznikajú v dôsledku kompresie nervov, nedostatku kyslíka, svalových kŕčov a deformácie medzistavcových platničiek. Tieto pocity však vždy prinášajú pacientovi nepohodlie a vyžadujú lekársku pomoc, ako aj následnú liečbu. Metódy, ako zmierniť bolesť, závisia od toho, ako to bolí..

Bolesť vyžarujúca do ruky

Ak bolestivý syndróm krku, ktorý sa rozširuje do rúk, prijal chronické rysy, pravdepodobne nastane deformácia nervových tkanív krku. Osteofyty (kostné výrastky na stavcoch), ktoré negatívne ovplyvňujú nervy inervujúce ruky, sa často obviňujú.

V takom prípade sa môže vyskytnúť taký nepríjemný príznak, ako je parestézia. Toto je názov stavu charakterizovaného ako strata citlivosti horných končatín. Existujú mierne pocity zošívania, ruky sú znecitlivené, akoby „bežia husia koža“. Dlane a prsty sú zvlášť náchylné na parestéziu. Niekedy sa také príznaky vyskytujú aj pri osteochondróze prsníka.

Syndróm bolesti čeľuste a Adamovo jablko

Bolesť a stuhnutosť pri osteochondróze krčnej chrbtice sa dá cítiť nielen v krku, ale aj v celej oblasti hlavy. Bolesť môže byť spôsobená oblasťou čeľustí, Adamovým jablkom, ušami. V dôsledku kŕčovitých kontrakcií svalov sa objavuje nepríjemný symptóm - drvenie čeľuste. Bolesť sa objaví, keď pacient zje alebo povie. Z týchto prejavov lekári často predpisujú svalové relaxanciá, ktoré majú na krku golier Shants..

Bolesť hlavy a hladovanie kyslíkom

Bolesť hlavy alebo bolesť hlavy sa objavuje náhle a, ako sa zdá pacientovi, nie je k ničomu. Zhoršuje sa pohyb krku očí. Vo vlnách sa môžu vyvíjať bolestivé pocity. Exacerbácie sa vyvíjajú rovnakým mechanizmom ako všeobecné záchvaty bolesti pri cervikálnej osteochondróze. Ak však bolí hlava, najpravdepodobnejšie taký nebezpečný stav, ako je stlačenie jednej z stavcových tepien..

Príčinou môže byť vývoj osteofytov, vyčnievanie alebo prietrž, svalové kŕče.

Bolesť hlavy neprichádza sama. Často ju sprevádzajú skoky v krvnom tlaku. Pacienti sú si istí, že príčinou bolesti je práve hypertenzia a že užívajú vhodné lieky. S nedostatkom mozgového obehu je to kritická chyba. Mozog zvyšuje krvný tlak, takže krv je čerpaná silnejšie cez zúžený lúmen tepny. Výsledkom je, že vysoký krvný tlak zaisťuje normálne fungovanie mozgu..

Ak sa tlak zníži, mozog začne opäť trpieť hladom, nedostatkom kyslíka a živín. Pred očami je tinnitus, stmavnutie a oslnenie. Pacient môže upadnúť do mdloby, stratiť vedomie.

Ak chcete znížiť tlak a zbaviť sa bolesti hlavy, lieky na hypertenzné skoky nebudú fungovať. Je potrebné neinhibovať mozgový obeh, ale zlepšovať ho. Na tento účel sú vhodné takzvané vaskulárne činidlá. Táto skupina zahŕňa dilatáciu krvných ciev, lieky na riedenie krvi. Vhodné sú aj niektoré nootropiká, ale tieto lieky by ste mali vždy užívať v kurzoch..

Ako sa zbaviť bolesti

Cervikálna osteochondróza je degeneratívna-dystrofická zmena v medzistavcových platničkách krčnej chrbtice. Mnoho pacientov, keď zistia zdroj bolesti krku, sa pýtajú, či je možné túto chorobu vyliečiť a obnoviť pôvodný stav chrupavky. Bohužiaľ, čestná odpoveď na túto otázku nie je.

Chrupavkové tkanivá ľudského tela nemajú schopnosť regenerácie. Môžete však znížiť rýchlosť rozvoja patologického procesu.

Aby sa porazila osteochondróza, nestačí piť určité lieky. Zastavenie alebo aspoň spomalenie patologických procesov je možné iba za podmienky radikálnej zmeny životného štýlu. Na spomalenie rozvoja patológií chrupavkových tkanív krku je potrebné zlepšiť krvný obeh v tejto oblasti. Vyžaduje to pohybovú aktivitu, masážne procedúry, fyzioterapiu, kontrolu nad vlastným držaním tela, zmenu dennej stravy.

Lieky

V čase útoku je príliš skoro premýšľať o zlepšení krvného obehu v krčnej chrbtici. Tu musíte zastaviť bolesť, prekonať stuhnutosť a kŕče svalov krku. Prípravky proti bolesti ako Ketorol alebo Ketanov prídu vhod. Ak dôjde k zápalovému procesu, nervy sa zovrú - sú potrebné nesteroidné protizápalové lieky, ako je diklofenak alebo ibuprofén. Keď je bolesť na krku neznesiteľná alebo dlho nezmizne, neurológ môže predpísať injekčnú blokádu chrbtice s novokainom.

V mnohých prípadoch sú príčinou bolestivých záchvatov kŕče krku, preto sú potrebné lieky zo skupiny svalových relaxantov (Sirdalud, Midokalm). Je však potrebné ich používať iba v kurzoch a liečba svalovými relaxantmi sa môže začať iba mimo obdobia exacerbácie..

Ak sú príznaky nedostatku kyslíka v mozgu mučené, budú potrebné vaskulárne činidlá. V prvom rade ide o lieky, ktoré rozširujú priestor krvných ciev a uľahčujú krvný obeh - Norvask, Felodipine, Delacor. Sú to antikoagulanciá, riedidlá krvi - warfarín, kyselina acetylsalicylová, fraxiparín. Patria sem aj niektoré nootropiká - piracetam, fenotropoyl. Je potrebné pripomenúť, že iba absolvovanie nootropických skúšok je opodstatnené.

Cvičenie doma

Ak sedíte dlhý čas alebo máte pocit, že sa blíži záchvat bolesti s cervikálnou osteochondrózou, urobte jednoduchú gymnastiku svalov krku. Nezaberie to veľa času a ani vás núti vystúpiť z kresla.

Stačí sa narovnať a vykonať nasledujúce cvičenia:

 • Predstavte si, že hlava bola zavesená o malú hlavu a natiahnite krčné stavce. Chrbát hlavy by sa mal mierne nakloniť dopredu a brada by sa mala pohybovať minimálne smerom k hrudníku. Položte dlaň na hlavu a začnite trochu tlačiť. Sústreďte sa na napínanie krčných stavcov a prekonanie záťaže;
 • Dotknite sa brady svojej kľúčnej kosti. Ak takýto pohyb nespôsobuje nepohodlie, začnite trieť golierovú kosť, pričom sa zakaždým zvyšuje amplitúda;
 • Dotknite sa krku lichobežníkových svalov. Rozotrite si ju chrbtom hlavy a zároveň zväčšite amplitúdu.

Samokompresný krk

Po príchode vrcholu záchvatu alebo ak máte pocit, že svalové kŕče sa chystajú prísť, vykonajte elementárnu samomasáž krčných svalov. Všetky pohyby sa vykonávajú zhora nadol a zo stredu na strany:

 • Každá masážna masáž začína hladením. S oboma dlaňami hladiacimi sa po oboch stranách. Pri každom pohybe by mal byť účinok na krk intenzívnejší;
 • Vykonajte trenie. Vpravo - okraj dlane, vľavo - späť, odvrátenie palca;
 • Teraz trieť, s piatimi prstami od seba. Takéto trenie sa vykonáva zo stredu pozdĺž niekoľkých vodorovných línií. Predstavte si česanie krčných svalov;
 • Uchopte pokožku krku celou dlaňou a miesite ju. Zároveň sa snažte ovplyvniť svaly umiestnené pod kožou;
 • Palcami oboch rúk vykonajte kruhové hnetiace pohyby s veľmi malou amplitúdou. Pohybovať sa pozdĺž niekoľkých vodorovných čiar;
 • Ukončite reláciu tiež údermi..

Prevencia útokov

Sledujte svoju polohu, aby ste zabránili novým záchvatom bolesti s osteochondrózou krčnej chrbtice.

Posaďte sa vo vzpriamenej polohe s chrbtom a šijou v zadnej časti stoličky. Lakte držte na stole a ramená pod úrovňou krku. Pokúste sa vstávať a ohýbať krk častejšie. Nespí na vankúšoch, ktoré sú príliš mäkké alebo príliš tvrdé. Ideálny ortopedický vankúš. V takom prípade by dĺžka vankúša mala byť približne rovnaká ako šírka ramien. Ideálny tvar je obdĺžnikový a výška je taká, že krčné stavce sa v porovnaní so zvyškom mierne ohýbajú nadol. Noste zákopový golier. Uvoľní svaly krku a roztiahne stavce. Nepoužívajte ho však príliš dlho - svaly môžu oslabovať.

Odporúčam vám prečítať si ďalšie články na túto tému

Autor: Petr Vladimirovich Nikolaev

Lekár je manuálny terapeut, ortopedický traumatológ, ozónový terapeut. Metódy expozície: osteopatia, postizometrická relaxácia, intraartikulárne injekcie, mäkká manuálna technika, masáž hlbokých tkanív, analgetická technika, kranioterapia, akupunktúra, intraartikulárne podávanie liekov..

Ako liečiť osteochondrózu bedrovej chrbtice?

Ako liečiť osteofyty bedrovej chrbtice?

Pásový pás pre osteochondrózu

Exacerbácia osteochondrózy krčka, hrudníka a bedier

Osteochondróza krčnej chrbtice

Cervikálna osteochondróza je druh dystrofických zmien na medzistavcovej platničke v krku.

Postihuje sa nielen samotný disk, ale aj stavce, mäkké tkanivo a chrupavkové tkanivo. Hlavným znakom krčnej oblasti je skutočnosť, že jej stavce nemajú najspoľahlivejšiu štruktúru v porovnaní s inými oddeleniami, čo robí túto oblasť veľmi zraniteľnou. Stavce sa tu nachádzajú v tesnej blízkosti seba, ako aj k tým artériám, ktoré zásobujú ľudský mozog.

Ak dôjde k posunu stavcov, potom existuje vysoká pravdepodobnosť stlačenia nervových zväzkov a tepien, čo nevyhnutne zanechá výskyt kýly medzi stavcami a výstupkom, t.j. zmeny v štruktúre miechy.

Čo to je?

Osteochondróza krčnej chrbtice (Osteohondroz) je degeneratívno-dystrofická lézia medzistavcových platničiek, ktorá vedie k poškodeniu platničiek, stavcov a kĺbov krčnej chrbtice a k zníženiu výšky medzistavcových platničiek. Ochorenie postupuje, ak sa nelieči, a môže viesť k bolestiam hlavy, zhoršenému krvnému obehu a dokonca aj prietrži. Podobne ako osteoporóza sa ochorenie vyskytuje v dôsledku zhoršeného metabolizmu minerálov, čo vedie k tomu, že kosti a kĺby sú menej odolné.

Osteochondróza môže spôsobiť nestabilitu krčnej chrbtice (príznaky a liečba sú podobné chondróze, ale majú množstvo znakov), ktorá je často sprevádzaná posunom stavcov. To zase urýchľuje rozvoj osteochondrózy, ničí stavce.

Prečo sa objavuje osteochondróza??

Aj keď tradičná medicína považuje degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek krčnej chrbtice za ochorenie, z hľadiska osteopatie je to iba prejav hlbších porúch v tele..

Skutočnými príčinami cervikálnej osteochondrózy sú:

 1. Svalové kŕče. Spazmodické reakcie svalov chrbta, hrudníka a tlače môžu viesť k tomu, že určité časti tela sú veľmi namáhané. V dôsledku toho je narušená celková rovnovážna poloha tela, čo spôsobuje zmenu polohy chrbtice. Deformácie môžu ovplyvniť krčnú oblasť alebo iné časti chrbtice a spôsobiť osteochondrózu hrudnej, krčnej a bedrovej oblasti..
 2. Porušenie postoja. Skolióza, sklopenie chrbta, zaokrúhlenie chrbta, kyphosis a ďalšie poruchy držania tela, aj keď sú menej závažnej povahy, spôsobujú vážnu nerovnováhu v chrbtici. Výsledkom je nerovnomerné rozloženie zaťaženia medzistavcových platničiek, čo spôsobuje ich deformáciu a zvýšené opotrebenie. Obratle sa začínajú priťahovať bližšie k sebe, čo spôsobuje zovretie nervových procesov a cervikálna osteochondróza sa vyvíja pomerne rýchlo. Podobné následky majú posturálne poruchy spôsobené zmenou prirodzenej polohy rebier.
 3. Porušenie inervácie. Zníženie citlivosti nervových koreňov vedie k patologickým zmenám v ich štruktúre, čoho dôsledkom je, že posun a deformácia stavcov krčnej oblasti zostane pacientom bez povšimnutia. Koniec koncov, bolesť kvôli poruchám citlivosti chýba.
 4. Choroby vnútorných orgánov. Nesprávne umiestnenie vnútorných orgánov, ich premiestnenie a zníženie v dôsledku rôznych dysfunkcií vedie k narušeniu celkovej rovnováhy v tele. V dôsledku toho to výrazne ovplyvňuje polohu chrbtice - krčné, bedrové stavce sú posunuté a zdeformované, čo vedie k zodpovedajúcim typom osteochondrózy..
 5. Zhoršený prísun krvi. Pretože stavcové platničky nemajú priame spojenie s obehovým systémom, dostávajú výživu z okolitých tkanív. Narušenie prívodu krvi do krčnej chrbtice vedie k tomu, že disky nedostávajú dostatok tekutiny na rehydratáciu (obnovenie formy v dôsledku absorpcie vlhkosti), obnovu chrupavkového tkaniva. V dôsledku toho sa ich opotrebenie zrýchli, dochádza k zmenšeniu vzdialenosti medzi stavcami krčnej chrbtice, čo vedie k osteochondróze..

Osteochondróza krčnej chrbtice sa všeobecne vyvíja v dôsledku nepriaznivých vonkajších faktorov, ktoré narúšajú prirodzenú rovnovážnu polohu miechy a iných systémov ľudského tela. Tieto poruchy sa často stávajú zreteľnými ďaleko okamžite a cervikálna osteochondróza postupuje, čo vedie k vážnym následkom. Preto je veľmi dôležité pravidelne navštevovať osteopat, ktorý dokáže presne napraviť základné príčiny, ktoré spôsobili osteochondrózu krčnej chrbtice, a nepredpisovať liečbu príznakov, ako to robí tradičná medicína..

etapy

Ošetrujúci lekár by mal na základe anamnézy, ako aj vyšetrenia pacienta, určiť stupeň rozvoja cervikálnej osteochondrózy. Existujú iba štyri stupne:

 1. Prvý stupeň. Ochorenie je na úplnom začiatku, pacient má miernu bolesť v krku, čo môže byť intenzívnejšie, ak osoba začne otáčať hlavou..
 2. Druhý stupeň. Pacient sa môže sťažovať na veľmi intenzívnu bolesť v krčnej oblasti, ktorá môže byť lokalizovaná v horných končatinách. Klinický obraz ukazuje, že v tomto štádiu vývoja choroby sú pozorované zviazané nervové zväzky, ktoré spôsobujú intenzívnu bolesť. Boli zaznamenané aj bolesti hlavy, slabosť a malátnosť..
 3. Tretí stupeň. Bolesť sa stáva takmer nepretržitou a rozširuje sa aj na rameno alebo rameno. U niektorých pacientov je diagnostikovaná hernia medzistavcových platničiek, čo vedie k strate citlivosti horných končatín. Pri pohľade od lekára dochádza k citeľnému zníženiu pohyblivosti krčnej chrbtice, ako aj bolesti počas hmatu..
 4. Štvrtý stupeň. V tomto štádiu choroby je medzistavcová platnička takmer úplne zničená. Na jeho mieste sa objavuje spojivové tkanivo, čo vedie k zhoršeniu stavu pacienta. Začína cítiť viac bolesti, hluku v hlave, ako aj zlej orientácie v priestore. To naznačuje, že tepna je zovretá, čo narúša prirodzenú výživu mozgu.

Prvé príznaky

Pri konštantnom zvýšenom zaťažení krčných stavcov dochádza k svalovému kŕču, dochádza k stlačeniu ciev krčnej chrbtice, k narušeniu krvného obehu, k narušeniu metabolických procesov - k zmene štruktúry medzistavcových platničiek, k deformácii, k vyčnievaniu z chrbtice..

Ako sa prejavuje osteochondróza krčnej chrbtice:

 • radikulárny syndróm - na pozadí stlačenia nervových zakončení sa vyskytuje bolesť, ktorá sa šíri od krku k lopatkám ramien, predlaktia pokrýva prednú stenu hrudníka;
 • svalová slabosť v rukách, výrazný opuch krku;
 • keď sa hlava pohybuje, zaznie charakteristická kríza;
 • slabosť, chronická únava, pokles krvného tlaku;
 • zhoršená koordinácia, často závraty, záchvaty sú sprevádzané nevoľnosťou, zvracaním;
 • zrakové a sluchové poruchy, hluk, hučanie v ušiach;
 • znecitlivenie končatín, jazyk;
 • časté migrény;
 • u žien vo veku 45–65 rokov sa počas spánku objavujú bolesti, necitlivosť, brnenie v horných končatinách, záchvaty sa môžu opakovať niekoľkokrát v noci.

Príznaky cervikálnej osteochondrózy

Dôležitými príznakmi cervikálnej osteochondrózy sú závraty, bolesti hlavy a zvýšenie tlaku krvi..

Diagnóza choroby je ťažká, niekedy sa nevyskytuje bolesť a príznaky sú opotrebované, okrem toho nekontrolované použitie silných analgetík maskuje príznaky choroby. Pacient, ktorý necíti bolesť, sa považuje za zdravého, a to pokračuje až do rozvoja ireverzibilných procesov v tkanivách kĺbov krku..

Bolesť hlavy s cervikálnou osteochondrózou

Toto je jeden z najbežnejších nešpecifických príznakov mnohých ľudských chorôb. Bolesť hlavy je obzvlášť rozšírená v ženskej populácii. Môže byť ťažké určiť príčinu bolesti hlavy a ešte viac ju spojiť s léziami chrbtice. Identifikovaných asi 14 rôznych príčin bolesti hlavy u ľudí.

Najčastejšie príčiny bolesti hlavy v patológii, ktoré popisujeme:

 1. Kŕče mozgových ciev;
 2. Nervové korene;
 3. Reflexné zvýšenie intrakraniálneho tlaku.

Bolesť hlavy s cervikálnou osteochondrózou sa môže podobať na pocity s arteriálnou hypertenziou, angínou pectoris alebo mozgovou príhodou. Navyše, ľudia stredného a staršieho veku majú spravidla riziko vzniku mozgových príhod alebo infarktu.

Cítia sa ako bolesť, ktorá môže byť paroxysmálna, konštantná, pulzujúca a nudná..

Pri patológiách srdca sa pacienti sťažujú na nepohodlie v oblasti hrudníka, sprevádzané porušením rytmu srdcovej činnosti. Príčinu môže určiť iba kvalifikovaný lekár. V prípade bolesti hlavy v kombinácii s nevoľnosťou, závratmi a bolesťou na hrudníku je EKG povinné.

Závraty s cervikálnou osteochondrózou

Tento stav nie vždy jednoznačne naznačuje osteochondrózu krčnej chrbtice.

Závraty môžu byť spôsobené:

 1. Zápal v strednom alebo vnútornom uchu;
 2. Cerebrovaskulárne kŕče;
 3. Porucha prenosu nervových impulzov;
 4. Problémy s vestibulárnym zariadením;
 5. Ochorenia kardiovaskulárneho systému.

Neexistujú jasné kritériá pre závraty s osteochondrózou. Existujú však systémové a mimosystémové závraty, ktoré majú jasné rozdiely.

Odporúča sa poznať rozdiely medzi systémovými a nesystémovými závratmi, pomôže to nezávisle určiť príčiny neobvyklého stavu:

 1. Systémová závrata je pocit okružného pohybu okolitých predmetov alebo tela, ktorý je dôsledkom poruchy vestibulárneho aparátu, vizuálnych analyzátorov a receptorov v kĺboch, svaloch a epiderme (osteochondróza rôznych etiológií);
 2. Nepravidelná závrata je pocit bezhlavosti, pocit omráčenia, neistý stav vo zvislej polohe. Pri nesystémových závratoch neexistuje zmysel kruhovej rotácie, a to je dôležitý rozdiel medzi porovnávanými príznakmi.

Osoba, ktorá pociťuje závrat jedného z týchto typov, by mala byť vyšetrená skúseným lekárom, predovšetkým neurológom (alebo ak existuje podozrenie na ochorenie ucha a nosohltanu) otolaryngológom..

Dôvodom mimoriadnej hospitalizácie, ktorá nie je spojená s osteochondrózou krčnej chrbtice, je identifikácia pacienta (okrem závratov), ​​ako sú:

 1. Ochrnutie tvárových svalov a znecitlivenie pletenca;
 2. Ťažká bolesť hlavy pri zhoršovaní pohody;
 3. Zhoršená koordinácia pohybov;
 4. Strata alebo vyblednutie vedomia.

Krvný tlak pri cervikálnej osteochondróze

Spojenie osteochondrózy krčka maternice so skokmi v krvnom tlaku je už dlho preukázané. Krčné stavce majú dôležité nervové zakončenie a krvné cievy.

Charakteristické sú tlakové rázy počas dňa. Hypertenzia na dlhú dobu nie je charakteristická pre toto ochorenie. Reflexné podráždenie nervových zakončení a krátkodobé kŕče krvných ciev spôsobujú spastickú dennú dynamiku arteriálnej hypertenzie.

Charakteristickým znakom vysokého krvného tlaku pri cervikálnej osteochondróze je kombinácia s nasledujúcimi príznakmi:

 • bolesť hlavy;
 • Bolesť končatín a hrudníka;
 • Znížená citlivosť v oblasti goliera;
 • Výskyt tlakových rázov po strese, svalovom napätí, predĺženom pobyte v nepohodlnej polohe a ďalších podobných situáciách.

Tieto príznaky by sa mali brať do úvahy, keď sa hypertenzia rôzneho pôvodu diferencuje.

Ostré skoky v krvnom tlaku a rýchle zhoršenie pohody sú základom pre hľadanie okamžitej lekárskej starostlivosti.

Syndrómy osteochondrózy

Klinický obraz cervikálnej osteochondrózy zapadá do niekoľkých syndrómov. Syndróm je niekoľko príznakov, ktoré sa vyskytujú spoločne..

Osteochondróza pozostáva z nasledujúcich syndrómov:

 1. Stavcov. Nazýva sa tiež stavovec, čo naznačuje, že kosti a chrupavkové tkanivo sú zapojené do patologického procesu. To vedie k vzniku takýchto príznakov: obmedzenie motorickej aktivity krku, bolesť pri rotácii, rádiologické zmeny v obraze krčnej chrbtice. Súčasný výskyt týchto príznakov je vertebrálny syndróm. Podobná skupina klinických príznakov sa pozoruje pri myozitíde (patológia svalového tkaniva) a bolestivé pohyby sú spoločníkom mnohých ďalších patológií..
 2. Syndróm stavcov. Objaví sa, keď sú do procesu zapojené cievne zväzky, ktoré sú zodpovedné za prísun krvi do tkanív centrálneho nervového systému. Príznaky naznačujú, že mozgové tkanivo prestalo dostávať správne množstvo živín. Ako rozpoznať tento syndróm? Prvými príznakmi sú závraty, pocit hučania v ušiach, zmeny krvného tlaku, výskyt „závoja“ pred očami. To naznačuje, že jedna z stavcových tepien je v stlačenom stave. Každá loď má svoje vlastné nervové zakončenie. Ak stlačíte tých, ktoré inervujú stavcovú tepnu - na jednej strane dôjde k migréne, znecitliveniu, krátkodobému poklesu videnia. V dôsledku toho zmeny v cieve vedú k tomu, že mozog potrebuje kyslík. V tomto okamihu človek pociťuje ospalosť, krátkodobo narušené vedomie, stráca pozornosť a kontrolu, pracuje horšie a pamätá si informácie. S týmto klinickým obrazom je potrebné rozlíšiť cervikálnu osteochondrózu s aterosklerózou stavcových tepien a kompresiou nádoru alebo zápalu..
 3. Srdcový syndróm. Prejavuje sa tým, že páli na hrudi, objavuje sa dýchavičnosť. Človek pociťuje častý srdcový rytmus, je unavený a podráždený. Tento obraz je tiež charakteristický pre kardiologickú patológiu, napríklad pre angínu pectoris, koronárny syndróm, srdcový infarkt. Presný záver o príčinách takýchto príznakov je možné urobiť potom, ako sa pacient podrobí EKG..
 4. Radikálny syndróm. Krčná oblasť inervuje 8 párov nervov, z ktorých každý má korene - miesto, kde nerv vychádza z stavcov. Keď sa pacient podieľa na osteochondróze, cíti zníženú citlivosť alebo naopak silnú bolesť. Či je znecitlivenie šije, či je jeho bolestivosť, znížená citlivosť jazyka, za uchom, bolesť v supraklavikulárnej oblasti. Niekedy dochádza k porušeniu prehĺtania, pohybom v páse hornej končatiny, znecitliveniu prstov.

diagnostika

Ak sú na tvári zjavné známky cervikálnej osteochondrózy, lekár predpíše určité metódy, aby sa ubezpečil, že diagnóza je správna:

 1. X-ray krčnej chrbtice. Táto metóda je vhodná v skorých štádiách ochorenia, ale môže byť zbytočná pri pokročilých formách..
 2. CT (počítačová tomografia). Umožňuje vám vidieť štrukturálne zmeny v stavcoch, ale pomocou tejto metódy nie je možné určiť veľkosť prietrže medzi stavcami.
 3. MRI Považuje sa za najúčinnejšiu diagnostickú metódu pri stanovovaní cervikálnej osteochondrózy. Môžete určiť veľkosť prietrže medzi diskami, ako aj stupeň ich rozvoja.
 4. Lekár vám môže predpísať aj obojstranné skenovanie, ktoré vám umožní zistiť porušenie normálneho obehu v tepnách.

Diagnóza cervikálnej osteochondrózy začína zhromažďovaním všetkých potrebných informácií o pacientovi. Špecialista sa pýta na sťažnosti týkajúce sa osoby, zaujíma sa o jej profesionálne aktivity, ako aj o to, ako trávi dni voľna. Dôležitým bodom je prítomnosť osteochondrózy u rodičov, starých rodičov pacienta, pretože ide o ochorenie dedičné povahy.

Komplikácie chorôb

V cervikálnej oblasti sú stavce umiestnené blízko seba, výška medzistavcových platničiek je malá, takže sa vyskytujú rôzne komplikácie osteochondrózy aj s malými degeneratívnymi zmenami v kostnom tkanive..

Aké je nebezpečenstvo krčnej osteochondrózy:

 • časté záchvaty migrény;
 • poruchy srdcového rytmu, ateroskleróza;
 • vyčnievanie, medzistavcová prietrž, kostné výrastky stavcov;
 • vážne mozgové patológie;
 • zúženie lúmenu stavcovej artérie, ktoré vedie k rozvoju VVD, cerebrálnej hypertenzie, invalidite;
 • miecha.

Prvá pomoc doma s exacerbáciou osteochondrózy

Pri silnej bolesti sa môžu používať lieky proti bolesti ako Analgin, Tempalgin alebo Baralgin. Ak vyššie uvedené lieky neprinášajú úľavu, môžete užívať NSAID (Nise alebo Diclofenac)..

Často používaný výraz „rozptyľujúci“ znamená napríklad korenistú náplast, ktorá sa nehojí, ale iba zahreje zapálenú oblasť a odvádza pozornosť od bolesti. V prípade opuchu v oblasti zápalu môže pacient vypiť infúziu bylín alebo diuretík počas 3-4 dní. Môže byť osteochondróza liečená takýmito metódami? Tieto opatrenia sú iba dočasné, musíte sa poradiť s lekárom, aby ste zistili príčiny..

Je potrebné poznamenať, ktorý lekár lieči osteochondrózu. Ak máte podozrenie, že príčinou bolesti krčnej chrbtice je výskyt osteochondrózy, mali by ste sa poradiť s neurológom. Tento špecialista sa zaoberá chorobami tohto druhu. V niektorých zdravotníckych zariadeniach existujú vysoko špecializovaní odborníci, ktorí sa osobitne zaoberajú chorobami chrbtice. Ak má vaša klinika stavca, mali by ste sa sami seba opýtať, ako túto chorobu vyliečiť, okamžite na ňu choďte.

Ako liečiť cervikálnu osteochondrózu?

V počiatočnej fáze vývoja je možné osteochondrózu liečiť bez drog, stačí prehodnotiť stravu, každodennú rutinu a pravidelne vykonávať súbor špeciálnych cvičení. Pri pokročilých formách ochorenia je účinná liečba možná iba vtedy, ak sa na zastavenie degeneratívnych zmien stavcov používajú rôzne lieky..

K komplexu terapeutických opatrení nevyhnutne patrí fyzioterapia - elektroforéza s liekmi, ultrazvuk, magnetoterapia, laserová terapia. Tieto metódy pomáhajú vyrovnať sa s bolesťou, zápalom, opuchom tkanív, zlepšujú metabolické procesy a krvný obeh..

Liečba drogami

Hlavnými metódami liečby osteochondrózy krčnej chrbtice sú lieky, fyzioterapia, masáž krčnej goliere, terapeutické cvičenia na osteochondrózu krčka maternice. Medzi hlavné skupiny liekov používaných na túto chorobu patria:

nadpisPrincíp činnosti
Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Sú to Voltaren, Nise, Movalis, Ketonal, Ketanov, Diclofenac, Nimesulide a ďalšie.Znižuje bolesť, prispieva k odstráneniu aseptického zápalu a opuchu koreňa poškodeného nervu.
Lieky, ktoré zlepšujú reologické vlastnosti krvi a prietoku krvi. Toto je amufillín, trental.Zlepšiť výživu poškodených koreňov nervov a zlepšiť prietok krvi do mozgu.
Vitamíny skupiny B. Sú to combilipen, unigamma, milgamma, neurobion.Zlepšenie metabolických procesov v nervovom tkanive.
Svalové relaxanciá. Toto je midokalm, sirdalud, tizalud, tizanidín atď..Jedná sa o úľavu od svalových kŕčov..
Preparáty pre křupavku. Jedná sa o (glukozamín a chondroitín) arthra, teraflex, doppelherz, ropucha, condronova, structureurevit, alflutop.Sú to lieky, ktoré obnovujú chrupavku, a to aj na poškodenom medzistavcovom disku..

Pri užívaní piluliek na osteochondrózu je potrebné pamätať na to, že významný účinok liečby drogami s tabletkami bude iba vtedy, ak ju kombinujete s inými metódami vrátane cvičení. Malo by sa tiež poznamenať, že ošetrujúci lekár by mal predpísať, ako liečiť chorobu na základe jej štádia a ďalších príznakov.

Mnoho lekárov považuje liečbu cervikálnej osteochondrózy za účinnú pomocou injekcií, pretože to vám umožňuje rýchlo pôsobiť na nervové zakončenie a spôsobiť minimum nežiaducich reakcií. Zároveň sa vitamíny najlepšie užívajú vo forme tabliet, pretože pri asimilácii nie je žiadny rozdiel, ale zavádzanie injekcií môže byť bolestivé..

Injekcie použité na liečbu:

 • intramuskulárne injekcie spôsobujú všeobecné zosilňujúce a protizápalové účinky (Baralgin, Analgin, Midokalm, Ibuprofen, Ketorolac, Ambene);
 • blokády sa vstrekujú priamo do postihnutej oblasti, čo vedie k rýchlemu účinku.

Masti a gély na vonkajšie použitie

Toto je najdostupnejšia skupina liekov na domáce použitie. Rozdeľujú sa na zmiernenie zápalu, otepľovania a liekov proti bolesti..

Takéto fondy sa často inzerujú, najobľúbenejšie: voltaren emulgel, nurofen, fastum gel. Pri cervikálnej osteochondróze nie sú všetky masti účinné, navyše sa kvôli svojej dostupnosti niekedy používajú neprimerane a bez zohľadnenia zvláštností patogenézy. Pred použitím akýchkoľvek liekov sa musíte podrobiť lekárskej prehliadke.

Fyzioterapeutické cvičenia na cervikálnu osteochondrózu by sa mali vykonávať bez akútnej exacerbácie. Najvyššia účinnosť tejto techniky počas obdobia zotavenia. Počas vykonávania komplexu by nemali byť žiadne nepríjemné pocity a bolesti!

Cvičenie číslo 1Ležiaci na bruchu, položte ruky na zem, zdvihnite hlavu a trup, chrbát by mal byť rovný. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty. Pomaly nižšie k podlahe. Opakujte 2 - 3 krát.
Cvičenie číslo 2Ležiaci na bruchu, natiahnite ruky pozdĺž tela, otočte hlavu doľava, pokúste sa dotýkať ucha podlahou a potom hlavu otočte doprava. Opakujte 6-7 krát v každom smere.
Cvičenie číslo 3V polohe na sedenie vdýchnite, nakloňte sa dopredu a pokúste sa hlavy dotknúť hrude, potom vydýchnite, oprite sa a nakloňte hlavu dozadu. Opakujte 10-15 krát.
Cvičenie číslo 4Keď sedíte, dajte si dlane na čelo, vyvíjajte tlak dlaňami na čelo a na čele dlane. Pokračujte v tomto cvičení 30 sekúnd. Opakujte 2 - 3 krát.
Cvičenie číslo 5Pomaly otočte hlavu najprv na jednu stranu, potom na druhú stranu. 10 otáčok v každom smere. Zabezpečte, aby sa neobjavili závraty. Keď sa objaví, cvičenie sa zastaví.

Masáž pre cervikálnu osteochondrózu

Masáž by sa mala vykonávať opatrne, bez silového zaťaženia. Neoprávnená neodborná masáž môže skončiť bezúhonnosťou. Pohyb by mal siahať až po krčnú chrbticu, golier a časť chrbta. Masáž sa vykonáva v polohe na chrbte, v extrémnych prípadoch v polohe na sedenie.

Techniky sú založené na nasledujúcich technikách:

 1. Hladiť. Účinky na povrchové vrstvy pokožky. S dlaňami alebo končekmi prstov od hlavy a dole k hornej tretine stredu chrbta. Hladenie od spodku krku môže byť tiež kľukaté;
 2. Stláčanie. Vystavte sa hlbším vrstvám pokožky v hornej tretine chrbta. Prsty (palcom a ukazovákom) cez pohyby krku vedúce k zachyteniu pokožky, pripomínajúce stláčanie. Toto sa vykonáva opatrne, tkanivá v blízkosti stavcov nie sú zapojené;
 3. Po rozotrení. Účelom procedúry je zahriatie pokožky a zvýšenie prietoku krvi v golierovej zóne. Vykonáva sa mimoriadne opatrne. Vplyv na odstredivé procesy stavcov nie je povolený. Trenie sa môže nahradiť pohybmi pripomínajúcimi rezanie alebo kruhové údery;
 4. Miesenie. Má obmedzený význam, pretože ovplyvňuje veľmi hlboko uložené tkanivá, ktoré môžu zhoršiť patológiu.

Samomasáž s cervikálnou osteochondrózou sa vykonáva pri pohodlnom sedení. Používajte metódy hladenia, kruhové brúsenie v krku alebo ramenách. Je vhodné kombinovať metódu samomasáže s trením rôznych mastí, ktoré zvyšujú prietok krvi a zmierňujú bolesť v oblasti miesenia..

fyzioterapia

Spolu s užívaním liekov musí pacient podstúpiť fyzioterapeutické procedúry. Zvyšujú účinnosť liekov a pomáhajú obnovovať kĺby a medzistavcové platničky..

 1. Elektroforéza - ióny anestetika prenikajú do bolesti v dôsledku pôsobenia elektrického prúdu. Často sa vykonáva s novokainom alebo lidokaínom.
 2. Laserová terapia - má protizápalové vlastnosti, zaručuje lepšiu cirkuláciu krvi prostredníctvom vystavenia svetlu.
 3. Magnetická terapia - zmierňuje opuchy tkaniva, má analgetický účinok.
 4. Ultrazvuk - dochádza k zlepšeniu metabolických procesov, anestézii, zmierneniu zápalu poškodených oblastí.

Vo forme fyzioterapie sa používa niekoľko postupov. Lekár predpisuje liečbu podľa indikácie a neprítomnosti kontraindikácií.

Ľudové lieky

Alternatívna liečba sa musí používať ako doplnok k liekovej terapii a telesnej výchove, úplne nekonvenčné metódy vám pomôžu zbaviť sa choroby..

Čo robiť doma s osteochondrózou krčka maternice doma:

 1. Čerstvý list chrenu zalejeme vriacou vodou, trochu vychladíme, zvnútra ho pripevníme k krku a zafixujeme tenkou prírodnou handrou. Vykonajte postup pred spaním a komprimáciu nechajte cez noc.
 2. Nastrúhajte surové zemiaky na jemnom strúhadle, zmiešajte ich v rovnakom pomere s teplým tekutým medom. Zmes sa používa na obklady, postup sa uskutočňuje 1 - 2-krát týždenne.
 3. Surové vajíčko sa zmieša so 100 ml slnečnicového oleja, 20 ml octu a 20 g múky, odstráni sa zmes na tmavom mieste počas 48 hodín, film sa odstráni z povrchu. Prostriedky na rozmazanie zapálenej oblasti pred spaním, uložte do chladničky.
 4. V máji zbierajte púčiky borovice do 2 cm dlhé, narezané na tenké kruhy, vložené do nádoby z tmavého skla. Vezmite 2 diely cukru na 1 diel suroviny, liek vyberte na tmavom mieste po dobu 2 týždňov. Vypite 5 ml zmesi trikrát denne, neprehĺtajte okamžite, držte 2-3 minúty v ústach. Trvanie kurzu - 15–20 dní, opakujte 2-3 krát do roka.
 5. Rozdrvte 150 g olúpaného cesnaku a 400 g brusníc, zmes vložte do sklenenej misky, po 24 hodinách pridajte 24 ml medu, premiešajte. Užite 5 ml lieku trikrát denne pred jedlom.

Ak sa chcete vyrovnať so silnou bolesťou, natiahnutie prebytočných solí pomôže kapustovému listu, naolejovanému medom, zafixujte obklad na krku teplým šatkou, nechajte ho celú noc.

Aplikátor Kuznetsova

Použitie aplikátorov Kuznecov je jednou z metód liečby chorôb chrbtice vrátane osteochondrózy..

Vplyv zariadenia na krčný región normalizuje metabolické procesy, zmierňuje bolesť, zvyšuje svalový tonus, zlepšuje krvný obeh, zvyšuje vodivosť nervového tkaniva atď..

Manuálna terapia

Manuálna terapia je založená na princípe obnovenia pohybových funkcií a pohyblivosti medzi stavcami..

Spočiatku manipulácie pozostávajú z ľahkej relaxačnej masáže, potom lekár vynakladá stále väčšie sily, pôsobí na stavce stlačením a otáčaním krku.

chirurgia

Chrbtica je základom celého ľudského tela. Pri diagnostike akejkoľvek patológie spojenej s chrbticou sa špecialisti snažia liečebnú metódu eliminovať. Akákoľvek operácia chrbtice je nebezpečná pre ľudský život.

Pri cervikálnej osteochondróze je povolený chirurgický zákrok s nasledujúcimi indikáciami:

 • medziobratlová hernia, spondylolistéza, spinálna stenóza;
 • nedostatok výsledkov liečby pri vystavení po dobu dlhšiu ako šesť mesiacov;
 • tvorba osteofytov.

Moderná medicína ponúka mnoho spôsobov, ako vykonať chirurgický zákrok s minimálnymi rizikami pre zdravie a život pacienta. Spôsob operácie volí chirurg, nie terapeut. Po operácii bude pacient potrebovať dlhé rehabilitačné obdobie, ktoré bude zahŕňať aj metódy konzervatívnej liečby. Prognóza po operácii je priaznivá.

prevencia

Cervikálna osteochondróza je choroba, ktorá sa vyvíja predovšetkým s nesprávnym životným štýlom. V súlade s tým je prevenciou choroby zdravý životný štýl..

Riziko rozvoja SHO je možné znížiť, ak:

 • eliminovať provokujúce faktory;
 • pravidelne cvičiť;
 • Nerobte ťažkú ​​fyzickú námahu;
 • zbaviť sa zlých návykov;
 • snažte sa byť čo najviac nervózny;
 • jesť správne.

Dodržiavanie preventívnych opatrení pomôže urýchliť proces hojenia a eliminuje pravdepodobnosť recidívy. Starším ľuďom a tým, ktorí majú dedičnú predispozíciu, sa odporúča neustále sa venovať prevencii. Dodržiavanie diéty, vykonávanie jednoduchých cvičení určite prinesie pozitívny výsledok. Je tiež užitočné robiť jogu a plávanie..

Máte bolesti pri cervikálnej osteochondróze? Príčiny, vlastnosti, liečba a prevencia nepríjemných symptómov

SHOH zaberá 50% všetkých typov osteochondrózy. Patológia je veľmi častá, po 40 rokoch je prítomná v 70% populácie. Hlavným dôvodom je nedostatok fyzickej aktivity a sedavý spôsob života..

Prečo bolesť?

Bolesť vzniká v dôsledku poškodenia a transformácie medzistavcových platničiek. Ľudská chrbtica - nosný prvok kostry, je veľmi tuhá a pevná štruktúra. To všetko si chrbtový stĺp zachováva svoju flexibilitu, bez ktorej by ľudské telo nebolo nepohyblivé. Ľudia berú prácu chrbtice ako samozrejmosť a ani nenapadajú jej podporu.

Najzraniteľnejšou a najmobilnejšou časťou chrbtice je krčná oblasť. Skladá sa zo 7 stavcov. Tu sú zložité, ale ich zaťaženie je dosť veľké. Bližšie k spodnej časti lebky sú menšie. Podporujú váhu hlavy, chránia nervy od mozgu po zvyšok tela.

S cervikálnou osteochondrózou (SHOH) sa v medzistavcových platničkách vyvíja degeneratívny proces a mení sa ich štruktúra. Pružnosť chrupavky je úplne stratená, jadro disku je znížené v dôsledku sušenia s metabolickými poruchami. Stavce sa spoja a začnú sa trieť o seba. To vedie k deformáciám a trhlinám, rozvoju zápalu.

V dôsledku toho zhutnenie disku vedie k strate tlmiacich schopností. Začnú mačať a zasahovať do nervových zakončení..

Samce stavce začnú tlačiť na chrupavku, pretože už nedochádza k amortizácii. To vedie k vzniku mikrotrhlín na už zdeformovaných diskoch. Postupne sa zväčšujú a vláknitý prstenec, ktorý obmedzuje dužinu disku, je poškodený čiastočným alebo úplným pretrhnutím..

Jadro disku vypadne a vytvára výčnelok - výčnelok disku alebo medzistavcové prietrže. V druhom prípade buničina vstupuje do kanála miechy. Najskôr trpia nervové vlákna a krvné cievy. Vedenie nervových impulzov a prísun krvi do mozgu sú výrazne prerušené. Bolesť s týmito javmi sa zvyšuje a stáva sa chronickou..

Ako sa vyvíjajú útoky?

Útoky sa stávajú výsledkom dlhých statických pozícií: posedenie pri počítači, mikroskop, stôl atď. Svaly bez zaťaženia sa postupne atrofujú. Už sú jedným z najslabších na krku. Nehybnosť vedie k nárastu telesnej hmotnosti, kalórie sa ukladajú vo forme záchranného kruhu na žalúdku.

Svaly sú stiesnené v dôsledku statického zaťaženia. Reflexná redukcia z nich je pokusom chrániť sa. Zároveň môžu stlačiť nervové korene, objaví sa krčný lumbago - cervikalgia.

Exacerbácie ShOKh

Exacerbácie sa vyskytujú v dvoch prípadoch - po dlhšom sedení alebo prebudení ráno. V noci je postoj dosť nehybný, posteľ je často nesprávna: mäkká, s vysokými vankúšmi, nepravidelným tvarom atď. Krčná oblasť teda opäť nie je v najpriaznivejšej polohe - nezdravá..

Svalové kŕče nie sú dlhé roky. A to znamená silnú bolesť. Zosilňujú sa s najmenšími pohybmi hlavy - smiechom, kašľom, kýchaním atď. Medzi faktory zhoršovania patria:

 • podchladenie;
 • zranenia
 • nervové a fyzické preťaženie;
 • ostré pohyby hlavy;
 • Nesprávna masáž alebo manuálne akcie.

príznaky

Symptomatické prejavy SHOH v pokročilom štádiu sú veľmi jasné. Zvážte, kde človek obvykle bolí, aké nepríjemné pocity ho rušia, kde dávajú.

 1. Bolesť v krku - krčka maternice. V počiatočnej fáze choroby sú slabé a nudné, po dlhom sedení v jednej polohe pociťované. Po zvyšok prejsť. S postupujúcimi zmenami sa stávajú chronickými, bolesťami, intenzívnejšími a trvalejšími. Keď zovreté nervové zakončenie ísť do akútnych útokov. Bolesť je cítiť hlboko v tkanivách krku a často vyžaruje do lopatky, chrbta, ramena, kľúčnej kosti v závislosti od úrovne koreňov..
 2. Bolesť hlavy - vyskytujú sa hlavne v noci alebo po fyzickej námahe. Postupom času sa pohybujú od zadnej časti hlavy k parietálnym a časovým častiam hlavy a pulzujú. V neskorších fázach praskajú.
 3. Bolesť v krku a tvári - vo forme kŕčov v krku a brnenie v tvári. Zosilnené prehĺtaním. Veľmi silné pulzujúce bolesti v očiach.

Nasledujúce príznaky tiež naznačujú progresiu choroby:

 • napätie v hlave a krku;
 • obmedzený pohyb v krku;
 • hluk, zvonenie, pískanie v ušiach;
 • na druhom mieste po bolesti sú závraty;
 • zvýšenie únavy;
 • ťažkosti so sústredením sa v práci;
 • periodická necitlivosť jazyka, dolná čeľusť.

Veľa mi to bolí v zadnej časti mojej hlavy

Podľa úrovne zovretých koreňov sú bolesti lokalizované na nasledujúcich miestach:

 • úroveň 1 stavca krku - bolesť sa vyskytuje v dolnej časti temena hlavy;
 • 1 a 2 stavce - v temene hlavy a hlavy;
 • 2 a 3 - zostupuje od šije po krk;
 • 3 a 4 stavce - v spodnej časti šije;
 • 4 a 5 - v dolnej časti hlavy dáva plecia a golier;
 • 6 stavcov - bolesť v dolnej časti hlavy je sprevádzaná respiračnými poruchami (pocit nedostatku vzduchu);
 • 6-7 stavce - bolesť pletie celú hlavu a dáva do srdca.

Výskyt týlnej neuralgie môže byť podporený:

 • kŕče svalov krku;
 • proliferácia osteofytov;
 • štípanie a stláčanie týlových nervov, stavcových nervov;
 • intrakraniálna hypertenzia.

závrat

Častým a silným závratom je skorý príznak. Môžu sa vyskytnúť rýchlym pohybom krku a ráno po prebudení. Sprevádzané stmavnutím očí, zhoršenou orientáciou a rovnováhou. Závraty sú vyvolané hypoxiou mozgu, keď stlačené cievy nie sú schopné dodávať do mozgu dostatok výživy a kyslíka..

Hluk v ušiach

Cervikálna osteochondróza (SHOH) často vyvoláva hluk, zvonenie, upchaté uši a bolesť. Takéto príznaky osteochondrózy sa vyskytujú u 55% pacientov.

Hypoxia tkaniva a zvýšený intrakraniálny tlak narušujú venózny výtok s podvýživou stredného a vnútorného ucha. V dôsledku toho trpí celý vestibulárny aparát. To všetko je doplnené zúžením tepien. V stlačených cievach krv získava vírivý pohyb. Ucho vníma tieto zvuky ako šum.

diagnostika

Inštrumentálne štúdie sa vykonávajú:

 1. Najbežnejšou diagnózou je röntgen. Fotografie sa snímajú v rôznych projekciách. To vám umožní zistiť pokles výšky diskov, prítomnosť výčnelkov, hernií a osteofytov..
 2. Pri komplikáciách alebo v počiatočnom štádiu, keď sú zmeny minimálne, sa na diagnostiku používajú CT alebo MRI.
 3. Dopplerografické vyšetrenie - ukazuje stav stavcov, ich zúženia a problémové oblasti.

Čo robiť v čase útoku?

 • Vo chvíľach exacerbácie musíte najskôr relaxovať, zaujať pohodlnú polohu. Vyššie bolo uvedené, že svalové kŕče sa stali príčinou bolesti, takže môžete brať svalové relaxanciá - Sirdalud, Midokalm. Počas remisií liečia kurzy. Analgetiká - Ketorol alebo Ketanov pomôžu zmierniť bolesť.
 • Pri zápalových procesoch a poškodení nervov sa predpisujú nesteroidné protizápalové lieky: diklofenak alebo ibuprofén, voltarén, ortofén atď. Ľahko si môžete trieť krk..
 • Pri neznesiteľnej bolesti môže neurológ uplatniť blokádu novokainu.

Je potrebné konať so studeným - ľadom zabaleným do uteráka, chladného obkladu, masti s mentolom. Nervové zakončenie je uvoľnené..

Ako sa zbaviť choroby?

Pretože hlavnou negatívnou príčinou exacerbácií je statické zaťaženie, je potrebné zmeniť životný štýl. Aby krk nepoškodil, musíte sedieť menej, viac sa pohybovať a zahriať, zmeniť správnu stravu, robiť procedúry s vodou atď. Najdôležitejšia vec je fyzická aktivita v miernych medziach. Lieky samotné problém nevyriešia..

Ak máte nadváhu, musíte schudnúť. Hmotnosť - veľké zaťaženie chrbtice.

Okrem liečby drogami a fyzioterapie sa vyžaduje aj miestna liečba pomocou ortéz. Vzťahuje sa to na golier Shants - fixuje stavce v správnej polohe, čo výrazne zlepšuje celkový stav..

Liečba je komplexná a jej ciele sú nasledujúce:

 • zlepšenie metabolických procesov a prietoku krvi v postihnutej chrbtici;
 • pokiaľ je to možné, obnovenie ničenia chrupavky;
 • symptomatická liečba vo forme úľavy od bolesti;
 • nekonvenčné metódy vo forme fyzioterapie, cvičenia, masáže, akupunktúry atď..

Lieky

Použité skupiny liekov:

 1. Antispasmodika: Drotaverinum (No-shpa); Sirdalud; Midcalm; Trentalu.
 2. Sedatiká: Relanium; Sibazon; Seduxen.
 3. Na zníženie hypoxie mozgu: Cavinton, Vinpocetine, Cinnarizine.
 4. Na obnovu chrupavkového tkaniva - ošetrenie chondroprotektormi: Chondroxid forte, Arthra, Structum, Alflutop, Teraflex.
 5. Pre zvýšenie metabolizmu a ochrany ciev - kurzy Actovegin, Piracetam, Neuromidin.
 6. Vitamínový komplex - injekcie B6, B12, E. Zlepšujú fungovanie nervového systému. V tabletách - Milgamma, Neuromultivit.

Nesteroidné lieky

Tie obsahujú:

 • Nise
 • diklofenak;
 • Xefocam;
 • indometacín;
 • Voltaren;
 • Nimesil a mnoho ďalších.

Je ich veľa. Zmierňujú opuchy, znižujú bolesť a zápal v problémových oblastiach chrbtice. Môže byť aplikovaný lokálne.

analgetiká

Tie obsahujú:

Lieky sú čisto symptomatické, neliečia príčinu patológie. Nemali by sa zneužívať, a to ani s dobrou toleranciou a dobrým účinkom. Faktom je, že negatívne ovplyvňujú srdce a systém tvorby krvi, čím zvyšujú riziko rakoviny.

Nesteroidné protizápalové lieky vo forme mastí:

 • Nise
 • Gél Voltaren;
 • diklofenak;
 • butadion;
 • ibuprofen;
 • Apizartron;
 • paprika
 • nimesulid;
 • Movalis;
 • Fastum gél.

Majú tiež protizápalové a dekongestívne účinky. Po ich aplikácii na léziu zabalím krk šatkou, aby sa zlepšil liečebný účinok..

Masti môžete používať aj s chondroprotektormi - napríklad s chondroxidom. Spomaľujú proces opotrebovania tkanív na medzistavcových platničkách..

Korenie na korenie

Pepřová omietka pre SHOH je účinným liekom. Môže zmierniť bolesť aj pri absencii účinku tabletiek a injekcií. Obsahuje extrakt kajenského korenia. Zvyšuje mikrocirkuláciu krvi v bolestivej oblasti v dôsledku lokálnych dráždivých účinkov. Jeho zložky nevniknú do krvného obehu, pôsobenie je dosť mäkké a dlhé.

K zahrievaniu dochádza počas dňa hladko a energicky. Bolesť a kŕče sú úplne zmiernené..

Náplasť neovplyvňuje samotnú príčinu osteochondrózy.

Manuálna terapia

Manuálna terapia má tiež obrovský pozitívny účinok, problém však spočíva v nájdení dobrého lekára. Negramotný manuálny pracovník môže ochromiť. Špecialista pomôže zbaviť sa bolesti najmenej šesť mesiacov. Potom sa musí kurz opakovať.

fyzioterapia

Vždy dopĺňa lieky. Bežne používané postupy zahŕňajú:

 1. UHF, magnetoterapia, elektroforéza s novokainom, liečba prúdmi rôznych frekvencií. Uvoľňujú svalové kŕče a dodávajú lieky presne do postihnutej oblasti..
 2. Akupunktúra - dokonale zmierňuje svalové kŕče pri bolestiach hlavy a krku.
 3. Farmakopunkcia je tiež akupunktúra, ale so zavedením lieku. Účinok je silnejší ako pri tradičnej metóde.
 4. Parafínové ošetrenie, laserová terapia, ultrazvuk.
 5. Liečebné kúpele pomáhajú zmierniť bolesť aj v pokročilom štádiu ochorenia. Cvičia soľné kúpele (najlepšie s morom), s liečivými bylinami, ihličnanmi.
 6. Morská soľ lieči patológiu muskuloskeletálneho systému ako celku, bylinné prípravky pomáhajú obnoviť tkanivá. Ihličnaté kúpele pomáhajú zmierniť bolesť v neskorých štádiách osteochondrózy..

magnet

Magnetoterapia inhibuje zápalové procesy. K tejto činnosti dochádza v dôsledku statického magnetického poľa. Táto metóda je najúčinnejšia v kombinácii s vodoliečbou.

Magnetické pole eliminuje zápal postihnutých stavcov, zlepšuje prietok lymfy, normalizuje krvný obeh, zmierňuje bolesť blokovaním aktívnych nervových vlákien a zmierňuje závraty a bolesti hlavy..

Cvičenie doma

Po odznení akútnych príznakov choroby a nástupu remisie pomôže denné cvičenie fyzioterapie. Pomáha vytvárať svalový korzet v krčnej chrbtici.

Gymnastiku je možné vykonávať v továrni bez toho, aby vstala zo stoličky. Stačí sa narovnať a vykonať nasledujúce cvičenia:

Rozťahovanie krčných stavcov:

 1. Chrbát hlavy je mierne dopredu a brada sa pohybuje minimálne k hrudníku. Položte dlaň na hlavu a trochu stlačte. Hlava musí prekonať tlak.
 2. Potom môžete dlaň umiestniť na pravú, ľavú a zadnú časť hlavy. A tiež prekonať odpor rúk.
 3. Položte si bradu na hruď. Začnite trieť golierovú kosť, čím sa zvyšuje amplitúda.

Jednoduché pohyby uvoľnia krčnú chrbticu a zlepší krvný obeh..

Jediným zákazom je, že s hlavou nemôžete robiť rotačné pohyby.

Samokompresný krk

Samomasáž nie je o nič menej účinná. Uvoľňuje kŕče, uvoľňuje svaly a zlepšuje metabolizmus v tkanivách. Musí sa vykonávať pri sedení na tvrdom povrchu v pohodlnej a uvoľnenej polohe..

Pri masáži pravej strany sa hlava otočí doľava a ľavou rukou sa masírujú krčné svaly. Podobne aj druhá strana. Všetky pohyby sa vykonávajú zhora nadol a zo stredu na boky.

 1. Akákoľvek masáž začína hladením. Oboma dlaňami na oboch stranách vykonajte ľahké dotyky a postupne zvyšujte tlak rukami.
 2. Potom vykonajte brúsenie umiestnením všetkých 5 prstov rôznymi smermi, ako keby ste krčili krk.
 3. Mali by ste sa pokúsiť uchopiť celú pokožku krku zozadu rukou a správne ju miesiť. V takom prípade je potrebné zachytiť svaly pod kožou.
 4. Palce obidvoch rúk vykonávajú kruhové hnetacie pohyby krku s veľmi malou amplitúdou a pohybujú sa horizontálne.
 5. Ukončite reláciu hladením.

prevencia

Prevencia bolesti počas SHOH zahŕňa:

 1. Vždy by ste si mali pamätať na svoju pozíciu - neskladajte sa pri stole. Musíte sedieť rovno, operadlo stoličky by malo podopierať chrbát hlavy a chrbta.
 2. Každú hodinu sa odporúča masáž alebo zahriatie na krk..
 3. Na spánok by ste si mali kúpiť ortopedický vankúš a rovnomerný matrac.
 4. Dôležitá je fyzická aktivita a správna výživa..
 5. Je potrebné vyhnúť sa podchladeniu a stresu.

Vždy sa vyskytuje bolesť krčnej osteochondrózy v pokročilom štádiu. Je dôležité rozpoznať problém včas a začať liečbu. Lieky, manuálna a fyzioterapia, cvičenia a masáže pomôžu zmierniť stav..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Umbilikálna hernia je výstupok v oblasti pupočného prstenca s veľkosťou od 1 do 20 cm alebo viac, ktorý obsahuje vnútorné orgány (črevá, veľké omentum peritoneum).
Počas fyzického vyšetrenia osoby je možné zistiť zapečatenú formáciu umiestnenú na pravej strane pupka. Vývoj pečate prebieha úplne bez problémov, čo núti majiteľa premýšľať o zdravotných problémoch.
Niektoré z najbežnejších civilizačných chorôb sú spojené s pohybovým aparátom tela. Väčšina ľudí sa nestará o svoj vlastný lokomotorický systém, ktorý si vyžaduje neustále školenie.