loader

Hlavná

Žalúdok

Čo je pevná prietrž?

Aby ste pochopili, čo je pevná kýla a aby sa zabránilo výskytu jej možných komplikácií, musíte pochopiť, aké sú príčiny jej výskytu. Okrem výrazu „fixný“ sa pre túto formu kýly používa aj výraz „paraezofageálny“.

Lekári poznamenávajú, že fixovaná prietrž, konkrétne hiátová prietrž, je pomerne zriedkavým javom. Považujú to však za najnebezpečnejšiu formu napríklad pri porovnaní s axiálnou. Došli k tomuto záveru, berúc do úvahy skutočnosť, že komplikácie sa zaznamenávajú oveľa častejšie s parezofageálnou prietržou. Okrem toho komplikácie vyplývajúce z tejto formy prietrže sú spravidla urgentná a lekárska starostlivosť, najčastejšie už chirurgická, by sa mala pacientovi okamžite poskytnúť..

O vývoji pupočnej kýly počas tehotenstva sa dočítate tu.

Príčiny a príznaky

Aké sú príčiny choroby, ako napríklad pevná prietrž? Existuje ich niekoľko. Najbežnejšie príčiny je potrebné podrobnejšie zvážiť..

Neustále zvyšuje tlak vo vnútri brušnej dutiny, čo môže byť spôsobené nadúvaním, zdvíhaním ťažkých predmetov. Pomáha zvyšovať tlak v tejto časti tela, prejedanie sa, obezita, zápcha.

Ďalším dôvodom je zlé umiestnenie tela pri akejkoľvek činnosti. Rovnako dôležité je udržiavať správne držanie tela, aby sa zabránilo mechanickému stlačeniu vnútorných orgánov.

Tlak vo vnútri brušnej dutiny sa môže zvýšiť v dôsledku dlhodobého kašľa. Výskyt pevnej prietrže môže byť spôsobený dedičnou predispozíciou k tejto chorobe, ako aj vrodenými chybami a zlými návykami..

Špecialisti poznamenávajú, že u pacientov s fixnou prietržou je charakteristické skrátenie pažeráka. To vedie k tomu, že pažerák sa úplne začína nachádzať priamo v brušnej dutine. V skutočnosti by tam mali byť iba 2/3 pažeráka. Žalúdok je teda neustále nad požadovanou úrovňou..

Pri vyšetrení pacienta na iné choroby je dôležité, aby sa pri pažerákovej hernii diagnostikovala náhoda. Deje sa tak z toho dôvodu, že najčastejšie pri fixnej ​​prietrži chýbajú vonkajšie príznaky. V zriedkavých prípadoch je však stále pozorovaný prejav určitých symptómov. Navyše, ak existujú príznaky, budú trvalé a nie prechodné, pretože sa objavia iba vtedy, keď problém dosiahol veľkú veľkosť. Takýto obrázok spravidla vyvolá kompresiu pažeráka..

Objavuje sa aj dysfágia, ktorá má svoje vlastné charakteristiky. Preberá stály charakter. V čase konzumácie suchého jedla pacientom, ktorý má pomerne hustú konzistenciu, sa dysfágia zintenzívni. Okrem toho prejavy dysfágie pri ochorení, ako je napríklad pevná prietrž, nebudú reagovať na liečbu žiadnymi antispasmodickými liekmi..

Medzi príznakmi paraezofágovej hernie je zaznamenaná pálenie záhy, ktorá sa zvyšuje s ohýbaním alebo počas rôznych fyzických námah. Najmä sa tento príznak prejavuje, keď pacient leží. V takýchto prípadoch sa pálenie záhy samo objaví, pretože žalúdočná šťava a obsah žalúdka sa dostanú do pažeráka.

U pacientov s fixnou prietržou sa môže vyskytnúť symptóm ako je grganie. Vyzerá to v dôsledku vstupu vzduchu do pažeráka. Niekedy sa tam dostane s prímesou žlčovej alebo žalúdočnej šťavy. V tomto prípade bude mať burácanie charakteristickú dochuť a vôňu.

Pomerne často sa pacienti s parezofageálnou kýlou sťažujú na silnú bolesť v srdci. Sú si takmer istí, že trpia nejakým ochorením kardiovaskulárneho systému. To nie je prekvapujúce, pretože bolesť v hrudníku, ktorú cítia, napodobňuje srdce.

Dysfázia, t. ťažkosti s prehĺtaním, u týchto pacientov sa môže objaviť ako prvé pri prehĺtaní tekutého jedla a prípadne tuhého.

U pacienta sa môžu objaviť škytavky. Dôvodom je skutočnosť, že bránica je podráždená herniovým vakom. A priamo „kŕče“ bránice sa prejavujú ako čkanie.

komplikácie

Nebezpečenstvo takejto choroby, ako je prietržová prietrž, je tiež v tom, že môže viesť k komplikáciám, ktoré môžu zhoršiť stav už trpiaceho človeka..

Medzi najčastejšie komplikácie patrí porušenie prietrže, keď je narušené krvné zásobenie pacienta v tej časti žalúdka, ktorá je v brušnej dutine. Tento proces sa prejavuje pocitom silnej bolesti..

V dôsledku pažerákovej kýly sa môže vyskytnúť kompresia vetiev nervu vagus. Takáto komplikácia sa spravidla vyskytuje, ak má pacient pevné možnosti pre veľkú prietrž. Človek cíti silnú bolesť.

Bude mať srdcové abnormality, ktoré sa môžu prejavovať rôznymi spôsobmi - arytmia, zmena pulzu, prudký pokles krvného tlaku.

Medzi nasledujúce komplikácie patrí krvácanie z pažeráka. Sú ostré, náhle, dosť hojné. Môže to byť krvavé zvracanie alebo zvracanie, pripomínajúce kávové usadeniny.

Stáva sa to, ak krv vstupuje a hromadí sa priamo v hornej časti žalúdka. Navonok sa to prejavuje bledosťou. Pacient má studený pot, cíti smäd. V tomto okamihu má človek prudký pokles krvného tlaku až mdloby.

V dôsledku stáleho vystavenia kyslého obsahu žalúdka stenám pažeráka môže dôjsť k perforácii pažeráka, t.j. zmena hrúbky jeho stien, stupeň ich pružnosti alebo pretrhnutie stien.

Okrem toho ide o pevné prietrže, ktoré môžu viesť k komplikáciám, ako je rakovina pažeráka..

Diagnostické metódy

Je dôležité včas diagnostikovať parezofageálnu prietrž.

Diagnostické metódy, ktoré zisťujú toto ochorenie, zahŕňajú rádiologické vyšetrenie. V tomto prípade sa odporúča použitie rádiopriepustnej látky, pomocou ktorej môžete zistiť nielen prietrž, ale aj jej typ a veľkosť..

Ďalšou diagnostickou metódou je fibrogastroendoskopia (FGS). Pomáha určiť ulceráciu na sliznici pažeráka, ktorá zabráni možnému krvácaniu pažeráka alebo perforácii pažeráka..

Na vykonanie štúdie kyslosti obsahu pažeráka a žalúdočnej šťavy sa použije pH-metry. Ak sa táto metóda použije do 24 hodín, získa sa pravdivejší výsledok..

Ezofagomanometria môže merať vnútroreofageálny tlak, určiť oblasti, kde je zvýšená. Aby sa zistila anémia, akékoľvek infekčné alebo zápalové ochorenia vnútorných orgánov, predpisuje sa klinický krvný test.

Odborník môže predpísať ďalšie štúdie, s ktorými môžete vylúčiť patológie kardiovaskulárneho alebo dýchacieho systému. Jedná sa o také diagnostické metódy, ako je elektrokardiogram alebo röntgenové vyšetrenie hrudníka.

liečba

Predpokladá sa, že u pacientov trpiacich fixnou prietržou sa môžu použiť dva typy liečby: chirurgický a medikamentózny. Konzervatívne metódy liečby takýchto pacientov sa však predpisujú iba na zmiernenie stavu zmiernením akútnych symptómov. Toto je prípravná fáza pre chirurgickú liečbu. Liečba liekom bude teda spočívať v menovaní liekov, vďaka ktorým sa zníži kyslosť a množstvo žalúdočnej šťavy, bude regulovaná pohyblivosť tráviacich orgánov, zníži sa belgovanie alebo pálenie záhy. Spravidla je stav pacienta normalizovaný, ale ochorenie samotné zostane.

Vzhľadom na skutočnosť, že prítomnosť stálej prietrže je takmer vždy komplikovaná porušením, najsprávnejšou liečbou je chirurgická operácia. Úlohou takého chirurgického zákroku je znížiť časť pažeráka, pričom srdcová časť žalúdka sa nachádza v hrudnej dutine, do brušnej dutiny. Okrem toho sa zošijú nohy bránice, ktoré tvoria samotný otvor pažeráka. Tento proces sa nazýva krororafiya. V súčasnosti ho môžu lekári viesť tromi spôsobmi: endoskopicky, cez brušnú dutinu (brušnú), cez hrudnú dutinu. Pri endoskopickej metóde samozrejme nebude potrebné robiť veľké rezy a priebeh operácie sa dá pozorovať pomocou endoskopu.

Rehabilitácia a prevencia recidívy choroby

Pacient, ktorý podstúpil operáciu s fixnou prietržou, by mal prehodnotiť svoj ďalší životný štýl a nasmerovať ho smerom, ktorý nielen zmierni jeho celkový stav, ale tiež sa stane profylaxiou pre opakované prípady prietrže.

Odborníci odporúčajú, aby takíto pacienti obmedzili vzpieranie a fyzicky sa neťažili.

Rovnako dôležité je však viesť pomerne aktívny životný štýl. Ráno by malo začať s gymnastickými cvičeniami a po celý deň sa snažte udržiavať správnu pracovnú polohu, sledujte držanie tela. Toto odporúčanie sa vzťahuje najmä na sedenie. Odporúča sa, aby títo ľudia spali zdvíhaním hlavy postele.

K dispozícii sú aj niektoré odporúčania týkajúce sa výživy. Takíto pacienti by mali starostlivo monitorovať nielen režim, ale aj strava svojej stravy. Zo stravy by sa mali vylúčiť potraviny, ktoré stimulujú sekréciu žalúdka, dráždia sliznicu. Časti by mali byť malé, t.j. jedlo musí byť frakčné. Je tiež dôležité kontrolovať hmotnosť, v žiadnom prípade nezabráni jej prebytku. Ďalším dôležitým aspektom je dodržiavanie intervalu medzi spánkom a časom jedenia.

Ezofágová prietrž

Hiátová prietrž alebo hiátová prietrž je uvedená v medzinárodnej klasifikácii chorôb pod kódom K44.9. V lekárskej literatúre sa toto ochorenie často označuje ako „HHP“..

Podstatou patológie je pohyb prstencom v kupole bránice podriadených orgánov (žalúdok, omentum, subfrenický segment pažeráka, črevná slučka) bez povinného sprievodného listu peritoneum..

Aj keď diagnostické metódy umožňujú potvrdenie choroby s úplnou istotou, v praxi sa často vyskytujú prípady dlhodobej liečby a pozorovania pacientov s rôznymi chorobami žalúdka a pažeráka spôsobenými sekundárnymi zmenami..

převládání

Zo všetkých typov bráničných hernií predstavuje pažerák takmer 90%. Čím je vek starší, tým väčšie je riziko ochorenia a frekvencia detekcie. U ľudí mladších ako 50 rokov sa vyskytujú v 8% prípadov a vo vyššom veku - v 70%. Odhaduje sa, že bráničné hernie majú až 6% z celkovej dospelej populácie.

Zistilo sa, že u žien sa častejšie vyvíja patológia. V ranom detstve je tvorba prietrže ezofágového otvorenia bránice zvyčajne spojená s vrodenou chybou (krátky pažerák), zatiaľ čo svalové a spojovacie tkanivo bránice je slabé. Ochorenie sa považuje za jednu z hlavných príčin gastroezofágového refluxu u detí.

klasifikácia

V bránici je lokalizovaných viac ako 50 klasifikácií hernií. V praxi sú najprijateľnejšie tie, ktoré zohľadňujú anatomické zmeny, vlastnosti vytvorenej prietrže, veľkosť otvorenia prietrže a úlohu subfrenického pažeráka..

Najobľúbenejšie rozdelenie kýly v pohyblivosti na kĺzavé (axiálne, axiálne) a fixné perioezofageálne (paraezofageálne). Okrem toho sa rozlišujú zmiešané hiátové hernie s komplikovaným priebehom.

Posuvné kýly majú schopnosť fixácie, najčastejšie na pozadí skráteného pažeráka. Ich hlavnou črtou je voľný pohyb hornej časti žalúdka a subfrenickej časti pažeráka do hrudnej dutiny a naopak. Je schopný sa prispôsobiť, keď je osoba v priamej polohe.

Typy axiálnych kýly sa rozlišujú v závislosti od podielu žalúdka, ktorý prechádza do hrudnej dutiny:

 • srdcový - malá časť srdca opúšťa pažerák;
 • kardiofundal - prietrž pozostáva z srdcovej časti a tela žalúdka;
 • medzisúčet - žalúdok sa presúva do pylorickej dutiny do pylorusa;
 • celkom - celý orgán s pylorickým oddelením je v prietrži.

Zvyčajne s pevným srdcovým rezom, spodok žalúdka alebo celý orgán, črevná slučka, omentum, zriedka časť sleziny, vstupujú do roztiahnutého otvoru pažeráka. Môže byť porušený tento druh. Medzi pevnými kýlami sa v závislosti od obsahu zvažujú tieto typy:

 • pozadí - telo žalúdka sa pohybuje do hrudnej dutiny;
 • antral - časť antrumu je posunutá;
 • črevo - slučka prechodu tenkého alebo hrubého čreva;
 • gastrointestinálne - súčasne pohybuje črevami a časťou žalúdka;
 • omental - v prietrži je omentum.

Rozdelenie podľa stupňa expanzie (veľkosti) herniálneho otvoru je rozdelené:

 • 1 stupeň - v suprafrenickom priestore leží iba brušná časť trubice pažeráka, žalúdok je vytiahnutý až k bránici;
 • 2 stupne - hore predsieň a srdcová časť stúpajú, žalúdočné záhyby vyčnievajú do diafragmatického otvoru;
 • Stupeň 3 - okrem brušného pažeráka prechádzajú do hrudnej dutiny aj telo a antrum žalúdka.

Prečo je kýla vytvorená??

Príčiny hiátovej prietrže sa skladajú z dvoch mechanizmov. Zmena štruktúry muskulo-väzivového aparátu bránice, strata elasticity, atrofia s výraznou stratou tónu a napínanie.

Tento proces je charakteristický pre senilný vek, ľudí, ktorí sa trochu pohybujú, nehrajú športy, schudnú z rôznych dôvodov, pacientov s chronickými systémovými chorobami spojivového tkaniva, krvného obehu, metabolických porúch (Marfanov syndróm, hemoroidy, divertikulóza v črevách, ploché nohy, diabetes mellitus), ak je u detí základom porušovania genetická choroba alebo nedostatočný rozvoj svalových skupín kvôli komplikovanému tehotenstvu matky, abnormality (achalázia, krátky pažerák).

Ďalším dôležitým faktorom je zvýšenie vnútrobrušného tlaku. Rastie u ľudí:

 • s chronickými chorobami sprevádzanými nadúvaním a zápchou;
 • pri dlhodobom nezvratnom zvracaní;
 • pri ascite (zvýšenie brucha spôsobené penetráciou plazmy z krvných ciev do brušnej dutiny počas preťaženia) so srdcovou dekompenzáciou, cirhózou pečene;
 • s veľkým nádorom benígnej alebo malígnej povahy, ktorý sa nachádza v peritoneálnej dutine;
 • majúce poranenie brucha;
 • zdvíhať závažia;
 • pri zdvíhaní fyzickej námahy;
 • s brušnou obezitou;
 • trpia chronickými ochoreniami pľúc, priedušiek, hrtanu so silným kašľom.

Fyziologické tehotenstvo zvyčajne nevedie k hernii, ale ak je žena oslabená jedným z týchto ochorení, potom aj normálne zvýšenie maternice vážne ovplyvňuje svalový tonus a tlačí na bránicu zdola. V prípade viacpočetných tehotenstiev alebo komplikovaných pôrodov sa prognóza zhoršuje..

Narušená peristaltika pažeráka, ktorá spôsobuje nadmerné napätie a sprísnenie srdcovej časti žalúdka, je sprevádzaná zápalovými ochoreniami pažeráka, podporuje peptickú vredovú chorobu, početnú cholecystitídu a pankreatitídu, chronickú gastroduodenitídu u 15–20% pacientov (vyskytuje sa pozdĺžny svalový spazmus).

Príznaky a ich pôvod

Ochorenie sa vyvíja postupne, charakterizované chronickým priebehom. U polovice pacientov v ranom štádiu sa nevyskytujú žiadne charakteristické príznaky hiátovej hernie, snažia sa liečiť gastritídu, biliárnu dyskinézu, pankreatitídu.

Tieto choroby nie je možné klasifikovať ako „masky“ diafragmatickej prietrže, pretože zóna gastroezofágového spojenia je vybavená silnou inerváciou, podieľa sa na regulácii tráviacich procesov, najmä pri vytváraní potrebného tonusu svalovej vrstvy. Keď sa subfrenický segment pažeráka a žalúdka pomaly pohybuje smerom nahor, najprv sa do hrudného predka roztiahne veľké zakrivenie, spodná časť.

Malé zakrivenie má vodorovnú polohu. Takáto lokalizácia vytvára podmienky pre vznik refluxného (spätného) refluxu obsahu, pretože mení uhol spojenia a eliminuje ohýbací ventil, ktorý pôsobí ako hermetické uzatvorenie lúmenu. Patologický mechanizmus vysvetľuje neustále pálenie záhy u pacientov, časté rany.

Posúvanie časti orgánov hore nohami s nefixovanou prietržou spôsobuje neustále podráždenie reflexnej zóny, preto aj napriek zriedkavému porušeniu a asymptomaticite je indikáciou chirurgickej liečby prechod do hrudnej dutiny na 70% objemu žalúdka..

Fixná prietrž pažeráka je charakteristická trvaním a stálosťou príznakov. Je to zriedkavejšia, ale nebezpečná patológia. Významnejšie častejšie vedie ku komplikáciám, ktoré si vyžadujú chirurgický zákrok v súlade s núdzovými indikáciami.

Najčastejšie prejavy zahŕňajú:

 • bolesť - intenzita môže byť rôzna, lokalizovaná v epigastrickej oblasti, vyžarujúca do ľavej lopatky, ramena, za hrudnou kosťou, niekedy sú to pásovité, kŕčové alebo nudné bolesti v pravej hypochondrii, ktoré potvrdzujú zapojenie motorickej aktivity žlčovodov, syndróm bolesti je spojený s pozíciou tela (horšie leží keď sa predkláňate);
 • pálenie záhy - sprevádza bolesť, po prejedaní príliš dlho neodchádza;
 • grganie nedávno konzumované potravou, vzduch - je spôsobené spätným refluxom hrudky jedla zo žalúdka do pažeráka v dôsledku poškodenia dolného zvierača, sprevádzaného dočasným zmiernením stavu;
 • ťažkosti s prehĺtaním - vyskytujú sa u 1/3 pacientov so zúžením pažeráka v dolnej časti, najmä pri jedle teplých alebo studených jedál (zriedkavo pozorované u detí).

Menej často sú pacienti znepokojení:

 • dlhotrvajúce bolestivé škytavky;
 • nevoľnosť, zvracanie (niekedy krvou);
 • pocit horkosti v ústach;
 • chrapľavý hlas;
 • pálenie v koreni jazyka;
 • zvýšené slinenie;
 • sklon k zníženiu krvného tlaku.

Tieto príznaky sú spôsobené podráždením vetiev nervu vagus, kyslého obsahu a žlče v hrtane (najmä vo sne). Prejavy kĺzavej hernie sa vyznačujú pálením záhy, pretože sa vytvára viac podmienok na vznik gastroezofageálneho refluxu. Fixovaná prietrž spôsobuje bolesť, najmä ak je veľká.

Po stlačení pohrudnice sa môže vyskytnúť dýchavičnosť, arytmia (extrasystol, paroxysmálna tachykardia) spojená s jedlom. Vážna diagnostická chyba sa vyskytuje, keď sú príznaky zamieňané so srdcovým ochorením. Hiátová hernia sa môže zamieňať s angínou pectoris, čo je nepresvedčivá liečba arytmií. Pacienti často končia s bolesťou na kardiologickom oddelení.

Aké komplikácie vedie hiátová prietrž??

Čím je hernia závažnejšia a čím dlhšie je cielená liečba oneskorená, tým väčšie je riziko komplikácií. Najčastejšie pozorované:

 • svalová kontrakcia bránice orgánov vytlačených z ich anatomického miesta;
 • refluxná ezofagitída - zápal pažeráka v dôsledku neustáleho refluxu kyslého obsahu žalúdočnej šťavy vedie k vredom na povrchu sliznice, perforácii;
 • tvorba zrastov, jaziev, zúženie lúmenu pažeráka;
 • žalúdočný vred;
 • akútne alebo chronické krvácanie z kŕčových ciev pažeráka a žalúdka, anémia;
 • záchvaty angíny pectoris, ktoré je ťažké bojovať s nitro drogami;
 • Barrettov pažerák - prekancerózna choroba.

Ako príznaky súvisia so závažnosťou ochorenia?

Abdominálny pažerák je pred a po stranách pokrytý parietálnym plátom pobrušnice a žalúdok leží úplne vnútri postele od viscerálneho pobrušnice. Ak je zadná stena pažeráka vtiahnutá do bránice, potom sú porušené klasické znaky herniálneho vaku - z pobrušnice nebude žiadna stena..

Stupeň HH sa počas diagnózy určuje podľa závažnosti posunu žalúdka a pažeráka do hrudnej dutiny. Svetlo (prvý stupeň) - nespôsobuje žiadne rušenie, pretože iba 2 dolné segmenty pažeráka (intra- a subfrenické) prechádzajú do suprafrenického priestoru. Veľkosť natiahnutého otvoru pažeráka neumožňuje „natiahnutie“ žalúdka.

Je možné vyvinúť zápal (ezofagitída, gastritída), ale výrazné príznaky porúch trávenia sa nevyskytujú. Druhý stupeň - okrem pažeráka, horná časť žalúdka vstupuje do herniálneho otvoru, ale zostáva na úrovni ezofágovej kupoly bránice. Pacient má všetky typické príznaky HPOD, grganie a pálenie záhy sú obzvlášť škodlivé po jedle.

Tretí stupeň - dochádza k pohybu do hrudnej dutiny veľkej časti žalúdka, subfrenickej zóny pažeráka, v závažných prípadoch sa celý žalúdok nachádza v hrudnej dutine.

diagnostika

Toto ochorenie nemožno spoľahlivo predpokladať len na základe sťažností a vyšetrení pacienta. Hlavné objektívne metódy na diagnostikovanie patológie by mali presne určiť, ktoré orgány a ako ďaleko sa pohybujú z dutiny brušnej do dutiny hrudníka cez otvor pažeráka v bránici. Použite na to:

 • rentgén hrude;
 • vyšetrenie pažeráka a žalúdka rádioaktívnym materiálom;
 • pažerák - vyšetrenie pažeráka pomocou špeciálneho prístroja (pažeráka);
 • fibrogastroskopia - bežný spôsob identifikácie vnútorných problémov sliznice pažeráka a žalúdka pomocou pružnej tenkej hadice vybavenej optikou.

Hlavné rádiologické príznaky HPAP: abnormálne vysoké umiestnenie dolných segmentov pažeráka s prechodom do hrudnej dutiny, pohyb srdcovej chlopne do suprafrenického priestoru, dilatačný otvor pažeráka v kupole bránice, stagnácia kontrastu v obsahu kýly.

Z endoskopických štúdií vyplynulo:

 • zápal žalúdka a pažeráka;
 • skrátenie pažeráka v dôsledku spastickej kontrakcie;
 • zovretie srdcového zvierača alebo nedostatočná tesnosť pri zatvorení;
 • obrázok refluxu;
 • posun čiary spájajúcej pažerák so žalúdkom do suprafrenickej polohy;
 • zúženie dolného konca pažeráka.

Pri fibrogastroskopii sa materiál berie na cytologické vyšetrenie tkanív, aby sa vylúčila možnosť rastu nádoru. Na stanovenie sklonu kýly k vnútornému krvácaniu sa vykonáva analýza stolice pri Gregersenovej reakcii, v prípade podozrenia na anémiu sa kontrolujú červené krvinky, hemoglobín v krvi..

Impedanometria je metóda na detekciu činnosti pažeráka a žalúdka meraním elektrického odporu medzi vloženými elektródami pomocou sondy. Na súčasné sledovanie činnosti srdca a horných tráviacich traktov sa používa kardiovaskulárne monitorovanie. Táto metóda kombinuje záznam EKG a meranie kyslosti.

Študuje sa pomocou metódy pH-metry, kyslosti žalúdočnej šťavy, spätného liatia do pažeráka. Účinnosť kombinovanej konzervatívnej liečby hiátovej hernie je možné bez chirurgického zákroku porovnať.

Príznaky porušenia

Porušenie sa vysvetľuje rušením orgánov prechádzajúcich cez hernálny kanál na neobvyklom mieste nemožnosťou návratu. Hlavným dôvodom je náhla kontrakcia svalov bránice alebo krútenie herniálneho vaku. Objavujú sa výrazne bolestivejšie príznaky ako v priebehu ochorenia.

Sú spôsobené poruchami krvného obehu v vysídlených orgánoch, nekrózou tkanív. Bolesť sa strihá, intenzívne, lokalizovaná za hrudnou kosťou, pretrvávajúca, vyžarujúca do chrbta a žalúdka. Pálenie záhy je vnímané ako pocit pálenia. Je tu hojné grganie, potom zvracanie. Brucho je opuchnuté, slabosť sa zosilňuje. Telesná teplota stúpa, niekedy sa pacient trasie.

Pri fibrogastroskopii vykonanej podľa núdzových indikácií sa zistí zmena sfarbenia narušeného úseku zo sivomodrej na čiernu (gangréna). Pacient by mal byť okamžite ošetrený. Jediným spôsobom, ako zachrániť život, je včasné odstránenie zovretých častí orgánov.

Je možné zbaviť sa prietrže bránice bez chirurgického zákroku?

Liečba prietrže pri otvorení pažeráka do pažeráka závisí od stupňa pohybu orgánov pri otváraní kýly, prítomnosti komplikácií, sprievodných chorôb. V prvom stupni je choroba zistená náhodne, neobťažuje pacienta, ale aby zabránila ďalšiemu rozvoju patológie, lekári radia:

 • upraviť stravu - z ponuky by mali byť vylúčené všetky potraviny a jedlá, ktoré spôsobujú zvýšenú fermentáciu, zápchu, zvýšenú sekréciu v žalúdku a prispievajú k zvýšeniu telesnej hmotnosti;
 • normalizovať váhu - dlhý proces, ktorý vyžaduje správnu výživu a fyzickú aktivitu, keďže nie všetky cvičenia je možné vykonávať, mali by ste robiť iba liečebné cvičenia, komplex je potrebné zvoliť za účasti špecialistu;
 • v každodennom živote bude musieť opustiť nosenie závaží;
 • na zabránenie úniku žalúdočnej šťavy do pažeráka v noci sa odporúča spať v polosedacej polohe, zdvihnúť hlavu postele.

Po vyšetrení odhalí každý pacient jednotlivé vlastnosti priebehu, hlavný mechanizmus poškodenia. Podľa tohto princípu sa predpisujú lieky. Na zníženie kyslosti a zabránenie poškodeniu sliznice pažeráka sa používajú tieto látky:

 • antacidá (Almagel, Gastal, Maalox);
 • inhibítory protónovej pumpy (Pantoprazol, Esomeprazol, Omeprazol);
 • antihistaminiká (ranitidín).

Prokinetika (Motilium, Motilak, Trimebutin) pomáha normalizovať svalové kontrakcie. Lieky vitamínu B, cielene ovplyvňujú nervovú reguláciu zvieračov, kardiu, obnovujú epitelové tkanivo.

Na zmiernenie bolesti sa odporúčajú lokálne obaľovacie látky (Almagel A), nesteroidné protizápalové lieky (Ibuprofen, Nurofen) sa predpisujú menej často, pretože samotné látky môžu spôsobiť zápalové procesy v žalúdku..

Ľudovým liekom sa podarilo udržať a posilniť liekovú terapiu. Rôzne bylinné dekorácie plnia rovnaké funkcie ako lieky, ale menej produktívne: semená kôpru a ľanu, kvety harmančeka, koreň sladkého drievka, list senny. Na zmiernenie orgánov, ktoré vyšli v liečiteľoch, sa odporúča, aby pacienti preskočili z horného stupňa na dolný.

Ako sa vykonáva chirurgická liečba??

V druhom alebo treťom stupni HPOD môžu byť účinné iba operácie. Používa sa tiež v počiatočnom štádiu, ak z konzervatívnej liečby neexistujú žiadne výsledky, tráviace orgány pacienta sú vážne poškodené v dôsledku kýly, priebeh ochorenia je komplikovaný a fibrogastroskopia odhaľuje príznaky prekancerózneho poškodenia slizníc..

Rozsah zásahu závisí od veľkosti prietrže hernie a stavu vysídlených častí pažeráka, žalúdka, čreva. Najmenej traumatické je zošívanie natiahnutých väzov bránice, spevnenie väziva-bránice pomocou plastu (s vašimi vlastnými tkanivami alebo s implantovateľnou sieťou). Na špecializovaných klinikách sa na tento účel používa laparoskopia, ktorá skracuje čas na úplné uzdravenie..

V závažnejších prípadoch, v prípade komplikácií, porušenia, okrem plastickej chirurgie, spôsobujú:

 • fundoplikácia - posilnenie zvierača, spojenia žalúdka s pažerákom zabalením spodnej časti žalúdka a jeho pripevnením k brušnej časti pažeráka;
 • gastropexia - upevnenie (posilnenie fixácie) zadnej steny žalúdka k pobrušnici;
 • resekcia pažeráka a nekrotických oblastí uškrtenej prietrže.

Kýla pri otvorení bránice pažeráka v zanedbanom stave spôsobuje vážne poškodenie trávenia a celkového stavu človeka. Malo by sa to vylúčiť pri vyšetrovaní pacientov na iné choroby. Včasné preventívne ošetrenie a kontrola príčin pomáha predchádzať komplikáciám..

O srdcovej prietrži pažeráka otvorenej bránice

Srdcová kýla ezofágového otvorenia bránice je chronické ochorenie gastroenterologického typu, vyznačujúce sa zväčšením oblasti bránice otvorením pažeráka a ďalším posunom pažeráka v hrudníku a hornej časti žalúdka. V tomto prípade nastane neobvyklý výron a oslabenie fixácie pažeráka so žalúdkom. V dôsledku toho dochádza k porušeniu funkcií dolného zvierača pažeráka.

Pri ťažkej srdcovej prietrži je možné vyčnievanie orgánov umiestnených v brušnej dutine, napríklad v črevnej slučke otvorom. Toto ochorenie sa pozoruje pomerne často a z hľadiska prevalencie zaujíma 3. miesto medzi chorobami gastrointestinálneho traktu. HAPP u detí je veľmi zriedkavá, väčšinou trpia touto patológiou väčšinou 70-roční.

Etiologický faktor

Prietrž bránice sa vyskytuje v dôsledku rozšírenia prietrže bránice. Vyvolávajúce faktory expanzie sú nasledujúce:

 • zvýšenie tlaku v bruchu;
 • zhoršená pohyblivosť v rizikovom tráviacom kanáliku;
 • znížená fixácia hlavných väzov.

Všetky tieto procesy sa pozorujú so starnutím, v súvislosti s ktorým dochádza k spätnému vývoju všetkých orgánov a tkanív. Existujú určité patológie, pri ktorých je človek náchylný na túto chorobu. To má za následok poškodenie spojivového tkaniva, napríklad kŕčovými žilami dolných končatín, hemoroidmi, plochými chodidlami..

Okrem toho sa rozlišuje niekoľko faktorov vyvolávajúcich vnútrobrušný tlak:

 • časté poruchy stolice (zápcha a hnačka), plynatosť, dysbióza;
 • obdobie tehotenstva;
 • onkologické nádory brušnej dutiny;
 • fyzické cvičenia na brušnej tlači v súvislosti so športom alebo tvrdou fyzickou prácou;
 • prítomnosť poranení brucha;
 • s obštrukčnou chorobou pľúc a nadváhou.

U detí sa takéto ochorenie vyvíja aj in utero v dôsledku abnormálneho vývoja tráviaceho systému a väzivového aparátu.

Anatomické rysy pažeráka

Pažerák je trubica zostupujúca z hrudníka do brušnej dutiny. Zostup vedie otvorom pažeráka v bránici, ktorý pozostáva zo svalových štruktúr. Norma priemeru otvoru je pomerne široká, asi 2,5 - 3 cm, takže hrudka cez ňu voľne prechádza. Svaly otvoru na základe vdychovacej zmluvy zvyšujú ohyb pažeráka v prechodnej zóne. V brušnej oblasti je dĺžka pažeráka asi 2 cm, potom vstupuje do žalúdka pod ostrým uhlom.

Ligamenty, ktoré podporujú orgán a spájajú ho so žalúdkom, bránicou, zabezpečujú jej zadržiavanie a interakciu pažeráka s bránicou pri prehĺtaní a dýchaní.

Klasifikácia prietrže pažeráka

Tieto patologické výčnelky sú rozdelené podľa rôznych príznakov. Morfologické skupiny sa rozlišujú:

 1. Nefixovaná srdcová prietrž ezofágového otvoru bránice - v tomto prípade herniálny vak kĺzne otvorom smerom k žalúdku, dolnému zvieraču pažeráka, brušnej časti..
 2. Pevná kardiálna kýla ezofágového otvoru bránice, ktorá sa vyskytuje extrémne zriedka, v tomto prípade je horná časť žalúdka fixovaná v nezmenenej fyziologickej polohe, ale v dolných častiach je posun k diafragmatickému otvoru. Tento typ výčnelku často vedie k tomu, že je narušená žalúdočná oblasť, zatiaľ čo sa objavujú zodpovedajúce klinické príznaky.

Pri stálej prietrži sa pozoruje konštantný a jasný klinický obraz, ktorý je nebezpečný pre jej komplikácie, preto je tu nevyhnutná neodkladná lekárska starostlivosť. Neurčený výčnelok, na rozdiel od predchádzajúceho, je menej komplikovaným patologickým stavom. Klinické prejavy tohto druhu závisia od kĺzavých pohybov herniového vaku, polohy tela, príjmu potravy a ďalších faktorov. Tento typ prietrže si vyžaduje aj urgentnú liečbu..

Klinické príznaky srdcových prietrží

Príznaky srdcovej prietrže ezofageálneho otvoru bránice sú spojené s pridaním žalúdočného refluxu. Hlavné vlastnosti sú nasledujúce:

 • ťažký priechod potravy cez trubicu pažeráka;
 • pocit pálenia v jazyku;
 • časté a dlhotrvajúce čkanie;
 • niektoré príznaky žalúdočných vredov a zápalu pankreasu.

Takéto príznaky nedávajú jasný obraz na stanovenie diagnózy, preto by ste sa mali uchýliť k laboratórnemu a inštrumentálnemu vyšetreniu. Pacient sa obáva pálenia záhy po jedle, častejšie v noci, keď zaujme vodorovnú polohu tela, zatiaľ čo bolesť sa nachádza za hrudníkom a v pravej a ľavej hypochondrii. Pri prejavoch sa hiátová prietrž podobá ischemickej chorobe srdca, pri ktorej sa môže bolesti šíriť do ľavých častí tela lokalizovaných v hrudnej dutine..

Diagnostické kritériá

Diagnóza choroby, ktorá sa má začať, je založená na sťažnostiach a anamnéze pacienta. Ďalej gastroenterológ vymenuje niekoľko testov na objasnenie diagnózy. Za týmto účelom sa vykonávajú tieto vyšetrovacie metódy:

 1. Ezofagogastrofyziológia - pomocou vláknového mikroskopu vloženého do ústnej dutiny sa pažerák vyšetrí špeciálnym zväčšovacím sklom po celej dĺžke a žalúdkom zachytením tenkého čreva. Hodnotenie sliznice orgánov, jej prolaps od žalúdka po pažerák.
 2. Použitie röntgenového vyšetrenia pažeráka a žalúdka s kontrastným médiom, často so suspenziou bária. Obrázok ukazuje jasné hranice HPOD, jeho objemy, fixačné prvky a množstvo suspenzie, ktorá sa vrátila späť z žalúdka do pažeráka (reflux)..
 3. Meranie dennej kyslosti pažeráka a žalúdka, ktoré určuje množstvo žalúdočnej sekrécie a výtoku z žalúdka do pažeráka. Chirurg upozorňuje na prítomnosť a závažnosť refluxnej ezofagitídy v celkovom čase s hodnotami pH menšími ako 4 jednotky. Pretože tieto čísla a ďalšie ukazovatele tejto metódy pomáhajú pri výbere chirurgickej taktiky liečby pacienta.

Terapeutické opatrenia

Liečba najčastejšie spočíva v odstránení komplikácií vznikajúcich prietrži, čo je refluxná ezofagitída. Konzervatívna liečba má, nanešťastie, účinok počas užívania liekov a dodržiavania určitého režimu a výživy. Len čo sa priebeh liečby skončí, obnovia sa všetky prejavy choroby. Faktom je, že konzervatívna liečba môže byť iba symptomatická.

Na indikáciu zahŕňa medikačný spôsob liečby pacientov s malú a nefixovanou hiátovou prietržou bránice bez výrazného syndrómu bolesti. Okrem toho by títo pacienti mali užívať svoje drogy prakticky bez prerušenia celý život. Pri dlhodobej nepretržitej liečbe liekmi, ktoré znižujú kyslosť žalúdka, napríklad Omeprazol a jeho analógy, je ranitidín alebo Quamatel veľmi nebezpečný. Štúdie ukázali, že toto podávanie liečiva vedie k rozvoju rakoviny žalúdka, je dokázané, že do 5 rokov od používania sa šanca na výskyt rakoviny zvyšuje až o 350%. Okrem toho nedostatok kyseliny v žalúdku zhoršuje trávenie potravy, znižuje príjem živín a vitamínov. A jedlo, bez trávenia, vstupuje do hrubého čreva a začínajú hniloby a vyvíja sa závažná dysbióza.

Liečebnú stratégiu volí lekár. Ak neexistujú žiadne príznaky s nefixovanou prietržou, potom by sa nemalo liečiť drogami, všetka pozornosť je zameraná na dodržiavanie špeciálnej diéty. Pacient musí sledovať svoju vlastnú váhu, pretože nadváha vedie k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a zhoršeniu ochorenia. Aby nedošlo k spätnému liatiu potravy zo žalúdka, odporúča sa spať so zdvihnutou čelnou doskou. A ak sa objavia príznaky, používajú sa tieto skupiny liekov: prokinetika (Trimedat), antacidá (Maalox, Almagel).

Tradičná medicína na výčnelok pažeráka

V ľudovom liečiteľstve existuje veľa receptov odporúčaných na použitie pri tejto chorobe. Všetky majú rovnakú charakteristiku ako lieky, pôsobia iba symptomaticky: znižujú kyslosť žalúdka. Na rozdiel od liekov však rastlinné prípravky môžu mať pozitívny účinok iba v 50% prípadov.

Chirurgické ošetrenie

Ak konzervatívna liečba nie je účinná, príde na rad operačná metóda. Jeho účelom je anatomická obnova stien pažeráka a žalúdka. Pre túto metódu existuje niekoľko údajov:

 • nedostatočná účinnosť liečby drogami;
 • výskyt komplikácií choroby;
 • obrovská veľkosť herniového vaku a jeho fixácia v bráne;
 • umiestnenie posuvnej prietrže v blízkosti pažeráka, čo zvyšuje riziko zovretia;
 • zmena štruktúry sliznice orgánu: sliznica pažeráka sa začína pripomínať v tenkom čreve.

Používajú rôzne typy operácií zameraných na odstránenie herniálneho vaku pomocou prišitia pažeráka do bránice do normálnej veľkosti a na vytvorenie mechanizmu, ktorý zabráni spätnému liatiu potravy. Chirurg vyberie v závislosti od stavu pacienta, veľkosti prietrže a ďalších faktorov špecifickú techniku ​​operácie..

Komplikácie chorôb

Okrem vyššie uvedenej refluxnej ezofagitídy, HPOD dráždi nervus vagus, v dôsledku čoho sa u pacienta môžu vyskytnúť koronárne bolesti, čo vedie k kŕču hlavných koronárnych ciev srdca. Tieto zmeny vedú k silným bolestiam v orgáne, ako aj k rozvoju komplikácií kardiovaskulárneho systému, v niektorých prípadoch spôsobujúcich infarkt myokardu..

Okrem toho má pacient nepríjemný príznak - grganie so vzduchom alebo žalúdočným obsahom. Ak v noci dôjde k záchvatu chymu, zvyšuje sa riziko vzniku aspiračnej pneumónie. Tomuto zvracaniu predchádzať nevoľnosť alebo sťahovacie pohyby žalúdka, jeho mechanizmus je spojený so znížením pažeráka..

Kýlová pažerá - príznaky a liečba

Čo je hiátová prietrž? Príčiny, diagnostika a metódy liečby budú diskutované v článku Dr. Hitaryan A.G., fleboológovi so skúsenosťou 30 rokov..

Definícia choroby. Príčiny choroby

Mnohí si po vypočutí slova „hernia“ určite predstavia podkožný výčnelok na bruchu: pupočnú, trieslovinu, pooperačnú prietrž, ako aj prietrž bielej línie brucha. Ale takmer nikto nikdy nepočul o takej dosť bežnej chorobe, ako je hiátová prietrž.

Prvú HPLC opísal francúzsky chirurg P. Ambroise v roku 1579 a taliansky anatóm G. Morgagni v roku 1769, ale táto choroba sa, nanešťastie, ešte stále nedeteguje v ranom štádiu, zostáva neuznaná a nie je diagnostikovaná, a preto nie. podstúpi cielené ošetrenie.

V súčasnosti sa v Európe a USA počet pacientov so závažnými formami HPA zvýšil 2-3 krát. V tomto ohľade majú gastroenterológovia nasledujúci výraz: XX. Storočie je storočím peptického vredu a XXI. Storočie je storočím refluxnej ezofagitídy a HPOD..

V Rusku sa frekvencia detekcie HPOD pohybuje od 3% do 33% av starobe - až do 50% medzi patológiami gastrointestinálneho traktu (GIT)..

HHs tvoria 98% všetkých hernií bránice. V štruktúre gastrointestinálnych chorôb zaujímajú tieto kýly tretie miesto po žlčníkových chorobách, žalúdočných vredoch a 12 dvanástnikových vredoch. [1] [15]

Kýla pažeráka (bránice) - choroba, pri ktorej dochádza k posunu dolnej časti pažeráka alebo žalúdka vzhľadom na bránicu z brušnej dutiny na hrudník..

Veľmi zriedkavo môžu slučky čreva vystupovať cez pažerák.

Medzi príčinami HPA je možné rozlíšiť niekoľko faktorov:

  Mechanickým faktorom je expanzia otvoru pažeráka nestlačiteľnej povahy v dôsledku predĺženia vnútorných nôh bránice. V dôsledku toho sa otvorenie zvyšuje a srdcová časť žalúdka sa postupne vtiahne do mediastína. Predĺženie nôh bránice vyvoláva intenzívne zaťaženie svalov a zvýšenie vnútrobrušného tlaku.

Okrem toho narušenie uhla pažeráka (Jeho uhol) a Gubarevovej chlopne (mukozálne záhyby na spoji pažeráka do žalúdka) ovplyvňujú tvorbu HPA. Tieto faktory však nie sú hlavnými príčinami tvorby prietrže, pretože vznikajú v dôsledku vyššie uvedených deštruktívnych procesov.

Príznaky hiátovej prietrže

U prevažnej väčšiny pacientov nie je možné „vidieť oko pomocou HDL“. Môže však existovať podozrenie zo sťažností počas vývoja niektorých komplikácií HPOD:

 • chronické alebo akútne gastrointestinálne krvácanie;
 • vývoj stenózy (zúženie) distálneho pažeráka;
 • závažná nedostatočnosť srdcovej činnosti žalúdka, ktorá je sprevádzaná pravidelnou regurgitáciou potravy.

Môžu sa tiež objaviť klinické príznaky chorôb, ako sú anémia, kachexia (extrémne vyčerpanie tela) a poruchy elektrolytov vo vode. [7] [13] [18]

Jednou z vedúcich diagnostických metód je zhromažďovanie sťažností pacientov, ktoré umožňujú identifikovať klinické príznaky bolesti, gastroezofageálny reflux. Pri rozhovoroch s pacientmi je potrebné venovať pozornosť nasledujúcim hlavným klinickým príznakom:

 • bolesť v epigastrickej oblasti;
 • bolesť za hrudnou kosťou;
 • pálenie záhy;
 • horiaci jazyk;
 • zvracanie a nevoľnosť;
 • grganie;
 • pocit horkosti v ústach;
 • časté záchvaty škytavky;
 • grilovanie jedla, zatiaľ čo trup.

Ak má pacient aspoň jeden z uvedených príznakov, mala by sa vykonať fibrogastroduodenskopia (FGDS), a ak existujú viac ako dva, malo by sa vykonať hĺbkové komplexné vyšetrenie, aby sa potvrdila alebo vyvrátila predbežná diagnóza „GPOD“. [5] [6] [16]

Patogenéza hiátovej prietrže

Vzhľadom na etiopatogenézu HPAI je ťažké predpokladať jej významný rozdiel od patogenézy hernií s odlišnou lokalizáciou, okrem toho sa diafragmatická hernia často vyskytuje u starších ľudí a pacientov s chorobami, ako sú predná brušná stena hernie, kŕčové žily dolných končatín, divertikulum tráviaceho traktu, orgánový trakt,, ploché nohy a iné poruchy. Táto skutočnosť tiež naznačuje, že u pacientov starších ako 60 rokov sú diafragmatické kýly veľmi často kombinované s ingvinálnymi, femorálnymi, pupočnými kýlami alebo prietržami bielej línie brucha..

Predispozičné faktory tvorby prietrže sú teda:

 • procesy starnutia tkanív súvisiace s vekom;
 • zvýšený tlak v bruchu v dôsledku nedostatočnej stravy, obezity, zápchy, tehotenstva atď..

Poruchy aparátu pažeráka pažeráka u pacientov s HPA sú tiež spojené s poruchou metabolizmu lipidov a nedostatkom kyseliny askorbovej v tele..

Mechanizmus tvorby HPA je nasledujúci:

 • expanzia otvoru pažeráka tvorí druh herniálnej brány;
 • zvýšenie intraabdominálneho tlaku spôsobuje „priechod“ vnútorných orgánov - brušného pažeráka, priľahlej časti žalúdka, čriev alebo omentum - cez „zväčšený“ pažerák.

Klasifikácia a vývojové štádiá hiátovej prietrže

Klasifikácia GPOD je založená na anatomických vlastnostiach:

 • Posuvná prietrž (axiálna alebo axiálna) - neobmedzené premiestnenie brušného pažeráka, kardie a fundusu žalúdka do hrudnej dutiny zväčšeným diafragmatickým otvorom pažeráka a návrat do brušnej dutiny (vyskytuje sa pri zmene polohy tela);
 • Nevratná prietrž je prietrž, ktorá je „zaseknutá“ v bráne prietrže a nemôže sa pohybovať dopredu alebo dozadu..
 • Kôra pažeráka - pažerák a kardia zostávajú na svojich miestach pod bránicou, ale časť žalúdka vstupuje do hrudnej dutiny a nachádza sa blízko hrudného pažeráka..
 • Zmiešaný variant HPLC - kombinácia klznej a pažerákovej hernie.

Stupeň prenikania žalúdka do hrudnej dutiny rozlišuje štyri stupne závažnosti HPOD:

 • Stupeň GPOD I (pažerák) - prienik do hrudnej dutiny brušného pažeráka, kardia a ich umiestnenie na úrovni bránice, zatiaľ čo žalúdok je priľahlý k bránici;
 • Stupeň GPOD II (srdcový) - prienik do hrudnej dutiny brušného pažeráka, zatiaľ čo časť žalúdka je umiestnená priamo v ezofágovej oblasti bránice;
 • Stupeň GPOD III (kardiofundálny) - umiestnenie brušného pažeráka, kardie a časti žalúdka priamo nad bránicou; [7] [12] [13] [17]
 • Stupeň GPOD IV (obr) - umiestnenie všetkých častí žalúdka nad bránicou.

Komplikácie hiátovej prietrže

Hlavnou komplikáciou HPOD je refluxná ezofagitída. Na pozadí pravidelného refluxu obsahu žalúdka (kyselina chlorovodíková a tráviace enzýmy) sa v pažeráku vyskytujú zápalové zmeny v stene pažeráka, ktoré môžu byť vyjadrené v rôznej miere..

Dlhodobá existencia refluxnej ezofagitídy vedie k rakovinovej degenerácii steny pažeráka.

Môžu sa tiež vyvinúť choroby, ako je chronická gastritída a peptický vred prietrže žalúdka. Tieto komplikácie sa často prejavujú epigastrickou bolesťou, stratou chuti do jedla atď. Ich príznaky sa zvyčajne skrývajú za klinickými prejavmi prietrže samotnej..

Dlhodobá existencia HPA môže spôsobiť tvorbu stenózy (zúženie) pažeráka. Toto ohrozuje nemožnosť prechodu tuhého jedla z pažeráka do žalúdka av pokročilých prípadoch tekuté jedlo neprechádza..

Pri HH sa môže vyvinúť gastrointestinálne krvácanie v dôsledku vývoja peptických vredov, erózie pažeráka a žalúdka v dôsledku neustáleho refluxu žalúdočnej šťavy do pažeráka a poškodenia (erózie) krvných ciev. Ďalšou častou komplikáciou HPOD je zníženie počtu červených krviniek v krvi (anémia). V prípade akútneho masívneho krvácania do žalúdka a nevyriešeného úbytku krvi sa môže vyskytnúť hypovolemický šok a anémia s nedostatkom železa a v dôsledku atrofie fundusu žalúdka a narušenia produkcie gastromukoproteínu, proteínu, ktorý chráni žalúdočnú sliznicu, sa môže vyskytnúť (perniciová) anémia s deficitom B12..

Veľmi zriedkavou komplikáciou HPOD je jej porušenie, nekróza a perforácia steny žalúdka s rozvojom peritonitídy. Absolútne akýkoľvek faktor spojený so zvýšením vnútrobrušného tlaku môže viesť k porušeniu - kašeľ (najmä kašeľ), fyzická aktivita a dokonca prejedanie..

Diagnóza hiátovej prietrže

Okrem podrobného vyšetrovania pacienta sa na diagnostikovanie HPOD používajú takmer všetky výskumné metódy používané v gastroenterológii. Povinné diagnostické metódy zahŕňajú:

 • klinické a rádiologické vyšetrenie;
 • fibroesofagogastroduodenoskopia (FEGDS);
 • esophagotonometry;
 • meranie pH pažeráka a žalúdka;
 • Ultrazvuk brucha. [12] [158]

Hlavnými inštrumentálnymi metódami sú röntgenová diagnostika a FEGDS. [8] [16]

Röntgenová diagnostika

Vďaka röntgenovej diagnostickej metóde sa uskutočnili základné výskumy HPOD, vyvinuli sa klasifikácie, študovali sa rôzne formy tejto patológie, vyvinuli sa mnohé indikácie a kontraindikácie pre rôzne typy liečby hiátovej hernie..

Súčasné plné meno je „Polypozičné röntgenové diagnostické vyšetrenie pažeráka, žalúdka a dvanástnika pomocou kvapalnej suspenzie síranu bárnatého na trachoskope“..

Toto röntgenové vyšetrenie vám umožňuje spoľahlivo diagnostikovať rôzne formy HPA, vrátane „malých“ hernií pažeráka, odhaliť zlyhanie srdca, gastroezofageálny reflux, refluxnú ezofagitídu a eliminovať zlyhanie srdca spojené so zníženým priechodom potravy v dolnom gastrointestinálnom trakte..

Endoskopická ezofagogastroduodenoskopia

V polovici 20. storočia boli vyvinuté a do praxe zavedené najnovšie endoskopické technológie. Umožnili významne rozšíriť diagnostické schopnosti gastroenterologických chorôb.

Charakteristickým znakom endoskopickej ezofagogastroduodenskopie je:

 • použitie flexibilnej optickej vlákna a vytváranie endoskopických zariadení - fibrogastroskopov;
 • vysoké rozlíšenie týchto zariadení so schopnosťou vykonávať výskum pri vizualizácii obrazu na monitore;

To všetko nám umožňuje odporučiť túto diagnostickú metódu nielen pacientom, ale aj celej populácii na lekárske vyšetrenie a detekciu choroby v skorých štádiách..

Endoskopická diagnóza HPAI samozrejme nie je ľahkou procedúrou, ale lekári ju považujú za skríningovú metódu ukázanú všetkým pacientom vrátane ľudí s minimálnymi príznakmi gastroezofágového refluxu, dyspepsie alebo dysfágie (poruchy trávenia alebo prehĺtania), ako aj každého, kto trpí chorobami zažívacieho ústrojenstva. trakt.

Medzi hlavné priame a nepriame príznaky HPaD, ktoré sa zvyčajne prejavujú počas implementácie FEGDS, patria:

 • znížená vzdialenosť od predných rezákov k kardii;
 • skrátená dĺžka brušného pažeráka;
 • hernálna dutina;
 • „Druhý vstup“ do žalúdka;
 • medzera (otvorenie) kardie alebo jej neúplné uzavretie;
 • prolaps (výčnelok) žalúdočnej sliznice do pažeráka;
 • reflux (spätný prúd) obsahu žalúdka do dutiny pažeráka;
 • segmentová dilatácia (expanzia) pažeráka v oblasti deviateho segmentu;
 • chýba, zle vizualizovaná alebo rozmazaná čiara Z;

Väčšina uvedených endoskopických symptómov HPOD sa dá zistiť pomocou video monitoringu počas FEGDS, čo pomáha stanoviť nezameniteľnú diagnózu..

Liečba hiátovej prietrže

Pri prvých prejavoch HPOD sa liečba začína konzervatívnymi opatreniami. Na klinike GPOD sa najčastejšie prejavujú príznaky refluxnej ezofagitídy. Z tohto dôvodu je indikovaná konzervatívna liečba zameraná predovšetkým na elimináciu týchto klinických prejavov. V prvom rade je to racionálna strava a strava doplnená o liekovú terapiu.

Lieky na HPA:

 • antacidá - blokujú kyselinu chlorovodíkovú v žalúdočnej šťave;
 • Antihistaminiká H2 - zníženie množstva vyrobenej kyseliny chlorovodíkovej;
 • inhibítory protónovej pumpy - tiež znižujú produkciu kyseliny chlorovodíkovej (Omez, Omeprazol, Gastrosol, Ranitidín, Pantoprazol);
 • prokinetika - zlepšuje stav sliznice žalúdka a pažeráka, optimalizuje ich pohyblivosť, zmierňuje bolesť a nevoľnosť („Motilak“, „Motilium“, „Metoclopramid“, „Ganaton“, „Itomed“, „Trimebutin“).
 • Vitamíny B - urýchľujú regeneráciu tkanív žalúdka.

Jedinou radikálnou a najúčinnejšou liečbou, ktorá eliminuje príčiny a prejavy HPOD, je chirurgická liečba..

Operácia je tiež indikovaná v neprítomnosti výsledku alebo pri nízkej účinnosti konzervatívnej liekovej terapie po dobu dlhšiu ako jeden rok.

Chirurgická liečba HPAI je redukcia žalúdka do brušnej dutiny, odstránenie brány prietrže a vykonanie antirefluxnej operácie..

K dnešnému dňu bolo vyvinutých viac ako 50 metód chirurgickej liečby tohto ochorenia a chirurg v každom prípade individuálne vyberie optimálnu metódu pre pacienta..

V súčasnosti je bežnou metódou chirurgickej liečby GOD laparoskopická Nissenova fundoplikácia so zadnou crurorafiou (zošívanie nôh bránice). Táto metóda sa považuje za najvhodnejší spôsob obnovenia bariérovej funkcie gastroezofágového prechodu.

Malé trauma s výrazným kozmetickým účinkom, zníženie pooperačných komplikácií, včasná rehabilitácia a ďalšie faktory robia chirurgické zákroky pomocou laparoskopických prístupov operáciami voľby pri liečbe HPOD a ich komplikáciami. [12] [14] [15] [19] [20]

Prognóza. prevencia

Prognóza ochorenia je jednoduchá: čím skôr sa zistí, diagnostikuje sa a vykoná sa liečba, tým ľahšie sa lieči, a preto sa zlepšia výsledky liečby. Čím vyššie je štádium choroby a čím viac komplikácií, tým horšie sú dlhodobé výsledky: menšie prežitie.

Pacienti s diagnostikovanou HPOD sú podrobení (dynamickému) sledovaniu gastroenterológom. Lekári odporúčajú ľuďom s takouto diagnózou:

 • správna výživa - je nevyhnutné riadiť sa špeciálnou stravou, ktorá zahŕňa vylúčenie potravín, ktoré prispievajú k podráždeniu čriev;
 • udržiavanie racionálnej stravy - jedenie malých jedál každých pár hodín;
 • zabránenie ostrým ohybom vpred a náhlym zmenám v polohe tela (ak je to možné) - všetky tieto pohyby môžu spôsobiť alebo zosilniť bolesť v hrudnej kosti a pálení záhy;
 • vyhýbanie sa zdvíhaniu závaží - nezvyšujte hmotnosti viac ako 5 kg;
 • prísne sa vyhnúť napnutiu pásu a noseniu odevov stláčajúcich žalúdok - to môže zvýšiť tlak v brušnej dutine;
 • pravidelné cvičenia fyzioterapeutických cvičení na posilnenie svalového korzetu a obnovenie tónu bránice;
 • večerné jedlo najneskôr 2,5-3 hodiny pred spaním;
 • normalizácia stolice, zamedzenie zápchy a hnačky, ktoré vedú k zvýšeniu vnútrobrušného tlaku a tvorbe HPOD;
 • použitie nerafinovaného rastlinného oleja (po jednej čajovej lyžičke) pred a po jedle;
 • uskutočnenie liečebného cyklu HPOD liečivami;
 • s neúčinnosťou alebo zosilnením príznakov choroby, ako aj so vznikom komplikácií, chirurgickým zákrokom.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Rakovina sóda

Žalúdok
Predpokladá sa, že liečba rakoviny sódou môže pacienta vyliečiť vo všetkých štádiách patologického procesu. Teóriu eliminácie rakoviny s takouto látkou vyvinul taliansky Tulio Simonchini. Hoci veda napreduje a vedci skúmali zloženie nádorov na molekulárnej úrovni, v jedlej sódy sa nenašlo žiadne riešenie.
Odkaz na zdieľanie knihy!Názov:Autor:Žáner (-y):Stále viac ľudí s problémami so zadami je sklamaných konvenčnými metódami liečby: operáciami a liekmi.
Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
Miechová kýla nie je veta!
Bubnovsky Sergey Mikhailovich
Pomoc v domácnosti (domov a rodina), zdravie
Vydavateľ:Exmo
Rok vydania:2010
ISBN:978-5-699-41232-7