loader

Hlavná

Liečba

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia je najbežnejším ochorením, ktoré je najčastejšie u mužov. Pri tejto chorobe časť čreva alebo iného orgánu cez oslabenú brušnú stenu „spadne“ do trieslovinového kanálika. Príčinou hernie je atrofia peritoneálnych svalov. Vyčnievanie orgánov za brušnú stenu je vyvolané faktormi, ktoré zvyšujú tlak vo vnútri pobrušnice. Ide o nadváhu, vzpieranie alebo úplný nedostatok fyzickej aktivity, chronický kašeľ, zápchu. U detí sa liečba ingínovej prietrže niekedy uskutočňuje konzervatívnymi metódami alebo sa postihnutá oblasť upravuje ručne. Ak však má dospelý hernioplastiku, je jedinou účinnou liečbou operácia na odstránenie ingvinálnej prietrže. Iné metódy neprinášajú požadovaný výsledok u dospelých a môžu iba komplikovať situáciu..

diagnostika

Tvorba slabinovej prietrže u mužov je indikovaná nádorom alebo zhutnením v dolnom bruchu, ktorého rozmery sa môžu meniť v závislosti od toho, či pacient prijíma vertikálnu alebo horizontálnu polohu. Priemerná veľkosť prietrže v interinguinálnom priestore je od 1 do 5 cm, ale pri dlhodobej absencii liečby rastie na 10 alebo viac centimetrov. Výstupok môže byť ľavostranný alebo pravostranný, vyskytuje sa tiež bilaterálna prietrž..

Je pociťovaná kompresia orgánov v okolí - napríklad pri vystavení močovému mechúru je možné pozorovať časté močenie. Človek pociťuje nepohodlie, bolesť, pocit ťažkosti pri chôdzi, fyzickú námahu, kašeľ a iné činnosti spojené s napätím v pobrušnici. Bolesť môže byť spôsobená inými časťami tela. Inguinálna kýla spôsobuje poruchy čriev - plynatosť, zápchu, zlé trávenie potravy. V dôsledku kompresie spermatického vlákna sa niekedy pozoruje oslabenie sexuálnych funkcií až do straty mužskej sily a neplodnosti..

Skutočnosť, že inguinálna hernia sa vyskytuje častejšie ako u žien, je spôsobená štrukturálnymi vlastnosťami ingvinálneho kanála. Toto je dutina v dolnom bruchu medzi širokými svalmi, kde muži prechádzajú spermatickou šnúrou.

Inguinálny kanál má tvar trojuholníka a keď tkanivá a svaly peritoneum oslabia, ľahko sa stáva „bránou“ pre časť čreva, aby opustil brušnú stenu. Môže sa vyskytnúť aj výčnelok omentum, močového mechúra. Podľa umiestnenia brány môže prietrž byť rovná (keď je zadná stena slabinového kanálika oslabená) a šikmá (brána je na prednej stene). Niekedy sa vyskytuje kombinovaná prietrž.

Na presnejšie posúdenie veľkosti a umiestnenia prietrže sa vykonávajú vyšetrenia - ultrazvuk a irigoskopia. Počas irrigoskopie sa do konečníka injikuje špeciálny roztok. Vstupuje do čreva a pod vplyvom röntgenových lúčov ukazuje obsah herniálneho vaku, veľkosť výhřezu. Ultrazvuk tiež pomáha vidieť vnútorné umiestnenie prietrže a prietržnej brány vo vzťahu k pobrušnici - konečná diagnóza "ingvinálnej prietrže" sa zvyčajne robí na základe ultrazvuku..

Laboratórne testy (krv a moč) s inguinálnou prietržou budú normálne, ak nebudú sprievodné choroby. Odchýlky sa môžu vyskytnúť iba pri porušení prietrže sprevádzanej zápalovým procesom, zhoršením trávenia.

Príprava na operáciu a predoperačné diéty

Pred operáciou na odstránenie prietrže sa uskutoční diagnóza sprievodných chorôb. Ak je ktorýkoľvek z nich v akútnom štádiu, je potrebné ich pred operáciou vyliečiť. Je potrebné venovať pozornosť, ak pacient nedávno utrpel infarkt alebo mozgovú príhodu - postup je v tomto prípade odložený až do stabilného zdravotného stavu. Exacerbácia infekčného ochorenia je tiež kontraindikáciou chirurgického zákroku. Výber typu operácie a anestézie závisí od veku pacienta a prítomnosti chronických chorôb. Oprava prietrže sa vykonáva iba v extrémnych prípadoch (v prípade ohrozenia života) u pacientov so závažnými chorobami:

 • diabetes;
 • zlyhanie srdca, pľúc alebo pečene;
 • krvné choroby;
 • onkologické choroby;
 • vysoká obezita.

Príprava na operáciu trvá asi týždeň. Na čistenie čriev je predpísaná ľahká strava. Deň pred zákrokom musíte jedlo odmietnuť, je dovolené piť iba vodu. Tesne pred chirurgickým zákrokom sa umiestni očistná klyzma. Niekoľko dní pred nadchádzajúcou operáciou musíte prestať fajčiť a piť alkohol. Niekedy sa ako prípravok predpisuje malá dávka sedatíva.

Potrebné analýzy a štúdie

Pred operáciou sa vykonáva vyšetrenie tela, ktoré nám umožňuje vyvodiť závery o zdravotnom stave a pripravenosti na chirurgický zákrok. Ako príprava sa vykonávajú tieto postupy:

 • všeobecná analýza krvi;
 • Analýza moču;
 • coagulogram;
 • elektrokardiogram;
 • ultrazvuk brucha.

V závislosti od získaného obrázka sa vyberie druh operácie a použitá anestézia.

Pri vykonávaní hernioplastiky môže lekár dať pacientovi jeden z troch hlavných typov anestézie:

 • celková anestézia - používa sa na laparoskopiu, veľkú prietrž, u pacientov s precitlivenosťou bez kontraindikácií;
 • spinálna anestézia - nižšia telesná anestézia vstreknutím anestetika do miechy;
 • lokálna anestézia - používa sa v otvorenej chirurgii, u starších pacientov s kontraindikáciami na celkovú anestéziu, s malými kýlami.

Chirurgická hernia

Je veľmi dôležité včas vyhľadať lekársku pomoc a vykonať nevyhnutný chirurgický zákrok na odstránenie takého druhu, ako je prietrž v slabinách. Pokiaľ sa nelieči, môže slabinová prietrž viesť k nepríjemným komplikáciám. Gernioplastika je jedným z najbežnejších typov chirurgických zákrokov v dôsledku častého výskytu prietrží, najmä u mužov..

Chirurgický zákrok možno vykonať rôznymi spôsobmi, v závislosti od umiestnenia herniálneho portálu, veľkosti výčnelku. Operácia sa vykonáva otvorenou metódou alebo pomocou laparoskopie. Pri spôsobe uzatvárania brány prietrže sa rozlišuje hernioplastika (pomocou vlastných tkanív pacienta) a nenapínanie pomocou oka, ktoré zosilňuje brušnú stenu..

Podstatou každej hernioplastiky - otvorenej aj vykonanej laparoskopickou metódou - je vložiť hernálny vak dovnútra, ak je to potrebné, odrezať odumreté tkanivo. Potom sa hernia brána uzavrie pomocou bioimplantátu (oka) alebo jeho vlastného peritoneálneho tkaniva.

S dvojstranným herniálnym výstupkom sa vykonávajú dve samostatné operácie. Medzi nimi by mala uplynúť lehota na zotavenie..

Otvorená metóda

Hernioplastika sa najčastejšie vykonáva otvorenou metódou počas núdzovej operácie alebo ak existujú kontraindikácie na celkovú anestéziu (môže sa vykonať v lokálnej anestézii). Ak dôjde k porušeniu prietrže, je nevyhnutný chirurgický zákrok. Na to, aby sa k nemu dostal prístup, je urobený rez niekoľko centimetrov dlhý priamo v mieste výstupku, takže po zákroku zostáva pomerne veľký šev. Nevýhodou chirurgie brucha v porovnaní s laparoskopiou je dlhšie obdobie zotavenia, najmä ak sa vykonalo v celkovej anestézii..

Laparoskopická metóda

Operácia na odstránenie slabinovej prietrže u mužov týmto spôsobom nevyžaduje otvorenie brucha. Nástroje a kamera sa do nej zavádzajú pomocou malých vpichov, lekár vidí všetko, čo sa deje na monitore vo forme fotografií a videa. Je to šetrnejší spôsob hernioplastiky ako otvorená operácia - laparoskopia sa častejšie vykonáva podľa plánu. Potom je riziko zrastov menšie, hojenie prebieha rýchlejšie a malé jazvy zostávajú.

Nevýhodou laparoskopickej chirurgie je potreba celkovej anestézie. Táto operačná technika sa neuplatňuje, ak je prietrž príliš veľká..

Ťahová hernioplastika

Operácia sa môže vykonať pomocou otvorenej alebo laparoskopickej metódy. Natiahnutá hernioplastika sa vyznačuje tým, že na uzavretie kýlovej brány sa používajú vlastné tkanivá pacienta. Ale kvôli tkanivovému napätiu je riziko recidívy prietrže v dôsledku opakovaného riedenia brušnej steny vysoké. Tento spôsob chirurgického zákroku sa zvyčajne používa pri kýlach malej veľkosti a dostatočného množstva vlastného tkaniva pacienta. Predtým bola hernioplastika s otvoreným napätím považovaná za klasický spôsob vykonania operácie na odstránenie prietrže, ale teraz, ak existuje alternatíva, lekári uprednostňujú metódu bez napätia..

Nenapnutá hernioplastika so sieťkou

Brušná stena je zosilnená sieťou, ktorá uzatvára hernálnu bránu. Preto sa implantát používa z biokompatibilného materiálu, ktorý u pacientov nespôsobuje alergie ani odmietnutie. Na rozdiel od trakčnej hernioplastiky nedochádza k napínaniu vlastných tkanív - v dôsledku toho existuje menšie riziko komplikácií a recidívy prietrže. Sieť slúži ako kostra, ktorá je postupne zarastená spojivovým tkanivom. Metóda spevňovania pobrušnice pomocou oka sa používa čoraz častejšie, a to aj v prípade opakovaného výskytu prietrže po napínaní hernioplastiky..

Laserová prevádzka

Laserová chirurgia je najpokročilejší chirurgický zákrok. Použitie lasera v medicíne sa stáva čoraz rozšírenejším. Odstránenie slabinovej prietrže laserom sa uskutočňuje takmer bez krvi a s minimálnymi vedľajšími účinkami. Počas operácie sa používa lokálna anestézia, po zákroku zostáva minimálny počet jaziev. Už po 40 - 60 minútach po zákroku sa pacient môže vrátiť do normálneho života s miernym obmedzením fyzickej aktivity. Po operácii nie je potrebné odpočívať. Laseroví špecialisti s vysokou kvalifikáciou. Nevýhody laserovej chirurgie - jej vyššie náklady a nedostupnosť na mnohých klinikách.

Ako dlho trvá operácia

Trvanie operácie závisí od jej zložitosti. Operácia môže trvať od 30 minút do 2 hodín, vykonáva sa podľa špecifického algoritmu:

 • rez v prietrži (alebo niekoľko malých rezov počas laparotómie);
 • excízia herniálneho vaku;
 • odstránenie postihnutého tkaniva;
 • návrat zdravých orgánov a tkanív do pobrušnice;
 • šitie tkanív brušnej steny alebo použitie sieťky na uzavretie herniálneho portálu;
 • šitie.

Rehabilitácia po operácii

V pooperačnom období je dôležité riadiť sa odporúčaniami lekára - v nemocnici aj po prepustení. V prvých dňoch sa zvyčajne odporúča pozorovať odpočinok na lôžku, neumývať sa v sprche, ležať viac, potom postupne zvyšovať úroveň fyzickej aktivity. Úplný návrat k obvyklej úrovni aktivity nastane niekoľko mesiacov po operácii.

Dĺžka zotavenia závisí od veku pacienta, jeho postavy a celkového zdravotného stavu, zložitosti operácie.

Pooperačné zotavovacie obdobie

Ak sa počas chirurgického zákroku použila lokálna anestézia, pobyt v nemocnici obvykle trvá 2 až 3 dni. Použitie celkovej anestézie vyžaduje dlhšiu rehabilitáciu. Po prepustení je potrebné navštíviť lekára po 7 až 10 dňoch, aby ste mohli odstrániť stehy (ak nie sú neabsorbovateľní - v tomto prípade sa nemusí odstraňovať) a po operácii posúdiť celkový stav. Špecialista dá odporúčania týkajúce sa výživy, fyzickej aktivity, hygienických postupov. Počas obdobia zotavenia je pacientovi poskytnutá nemocenská dovolenka.

Strava a výživa po odstránení trieslovej prietrže

Prvý deň po operácii sa odporúča obmedziť vývar na mäso. V nasledujúcich dňoch sú zemiaková kaša, tekuté obilniny, dusená zelenina. Po niekoľkých dňoch môžete prejsť na bežné jedlo, ktoré nevytvára zbytočné zaťaženie tráviaceho systému. Po operácii musíte zabrániť zápche a tvorbe plynu a odmietnuť jedlo, ktoré k tomu prispieva. Je lepšie jesť často av malých porciách. Na zlepšenie regenerácie tkanív sa odporúča do ponuky zahrnúť veľké množstvo bielkovinovej stravy. Strava by mala pozostávať z:

 • chudé ľahké mäso (kuracie, morčacie);
 • kaša na vode (pohánka, ovsená múka);
 • ryby s nízkym obsahom tuku;
 • vajíčka
 • ovocie a zelenina, ktoré nespôsobujú tvorbu plynu;
 • tvaroh;
 • rastlinné oleje.

Je lepšie odmietnuť múku (cestoviny, biely chlieb), mastné potraviny, strukoviny, nepiť alkohol.

Fyzická aktivita a šport v pooperačnom období

Ťažká fyzická aktivita po operácii (od niekoľkých týždňov do niekoľkých mesiacov) sa neodporúča. Aby sa predišlo švom, je lepšie vyhnúť sa kašľu, náhlym pohybom. V prípade chronických ochorení sprevádzaných kašľom sa oplatí venovať pozornosť odstráneniu príznakov. V prvých týždňoch po operácii nie je dovolené zdvíhať závažia nad 5 kg. Zaťaženie sa potom môže postupne zvyšovať, aby sa obnovila telesná výchova a šport. Po celkovej anestézii sa tiež neodporúča viesť vozidlo niekoľko dní, pretože koncentrácia pozornosti sa môže znížiť.

Niekedy po operácii lekár predpíše pacientovi, aby nosil lekársku bandáž, ktorá podporuje pobrušnicu. Zvyčajne sa ortéza odporúča pre starších pacientov, ktorí trpia nadváhou a oslabenou slabinou slabín po natiahnutej hernioplastike. Je potrebné starostlivo zvoliť lekársky obväz, pretože nadmerné stlačenie môže mať tiež nepriaznivé následky.

Čo potrebujú pacienti vedieť a robiť po operácii

Je veľmi dôležité dodržiavať hygienické predpisy, aby sa zabránilo zápalom a hnisavým stehom. V prvých dňoch sa nemôžete osprchovať, kúpať sa v bazéne, plávať vo vode alebo zostať v parnej miestnosti. Môžete ich umyť vlhkou špongiou a jemne umyť pohlavné orgány a oblasť slabín prúdom vody. Švy sa pravidelne utierajú antiseptickým prostriedkom a po umytí sa môžu posypať detským práškom, aby sa zabránilo podráždeniu. Noste iba čistú bavlnenú bielizeň, ktorá ju vymieňa každý deň.

Veľkosť švu po operácii závisí od spôsobu jeho uskutočnenia. Pri otvorenej chirurgii môže dosahovať 5 až 10 cm, pri laparoskopii zostáva niekoľko úzkych jaziev s dĺžkou 1 až 2 cm. Pri laserovej operácii zostávajú na koži sotva viditeľné stopy..

Regeneračné cvičenia

Na rýchle zotavenie po odstránení prietrže sa odporúča postupné začatie ľahkého cvičenia. Lekári odporúčajú vykonávať cvičenia, ktoré pomáhajú tónovať svaly v oblasti slabín. Gymnastika by sa mala robiť denne, ak nie je žiadna bolesť.

Aby sa posilnili slabiny, odporúča sa nasledujúca sada cvičení..

 1. Ľahnite si na podlahu, mierne zdvihnite nohy, striedavo ich šírte a prechádzate. Najprv urobte 3-4 prístupy pre každú nohu a postupne ich počet zvyšujte.
 2. Cvičný bicykel.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená, ponožky a lakte. Striedavo zdvíhajte jednu nohu alebo druhú, počínajúc 5 sadami.
 4. Ležiac ​​na pravej strane s narovnanými nohami, zdvihnite ľavú nohu. Potom vymeňte stranu.
 5. Krčiaci sa spočívajúci na jednej nohe, druhú natiahnite dopredu. Položte ruky na koleno a otočte si rovnú nohu. Potom si vymieňajte nohy.
 6. Ramenné drepy.
 7. Push up.

Tréning s pravidelnou chôdzou tiež pomáha pri zotavovaní sa z operácie, ale je lepšie začať na krátke vzdialenosti. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit, prestaňte cvičiť a vyhľadajte lekára.

Prevádzkové náklady

V prípade urgentnej hospitalizácie a ohrozenia života je operácia odstránenia kýly pri ktorejkoľvek z mestských klinických úradov Ruska bezplatná. Ak pôjdete na platenú kliniku s plánovanou liečbou, náklady na hernioplastiku sa môžu pohybovať od 10 000 do 90 000 rubľov. Je ťažké presne odpovedať na otázku, koľko stojí odstránenie kýly. Cena zahŕňa vyšetrenie pred operáciou, miestnou anestéziou alebo celkovou anestéziou, starostlivosť počas pobytu v nemocnici. Náklady budú tiež závisieť od:

 • spôsob prevádzky;
 • potreba použitia protéz z pletiva;
 • úroveň a povesť kliniky;
 • kvalifikácia lekárov.

Viac informácií o nákladoch na operáciu nájdete tu.

Možné komplikácie a bolesť po operácii

Bolesť v stehu po hernioplastike môže byť prítomná niekoľko dní. Lekári v tomto okamihu odporúčajú používať ľad a hygienu, aby sa zabránilo zápalu. Ak bola vykonaná hernioplastika napätia, bolesť a pocit tesnosti v oblasti slabín a pupočníkovej oblasti v prvých dňoch sú normálne. Stehy niekedy napučiavajú mierne.

Kvapalina sa môže uvoľňovať v malom množstve z rany, môže sa vyskytnúť znížená citlivosť alebo sa môže vyskytnúť zvýšená citlivosť v oblasti stehu, tvorba modrín a hematóm. Tieto nepríjemné javy zmiznú po 7 až 10 dňoch.

Čas hojenia pre každý organizmus je individuálny, ale zvyčajne 10. deň po operácii sa syndróm bolesti pozoruje iba pri pohmatoch stehov. V zriedkavých prípadoch sa rany môžu hojiť až 1 mesiac. V takom prípade môže lekár odporučiť fyzioterapeutickú liečbu, aby sa proces hojenia urýchlil..

Pri oslabenej imunite sa môže vyskytnúť infekčný zápal rany. Je užitočné navštíviť lekára, ak príznaky, ako sú:

 • nezrovnalosť švíkov;
 • hnisanie v oblasti prevádzky;
 • dlhodobo sa vyskytujúce hematómy;
 • zvýšenie teploty;
 • opuch semenníkov alebo oblasti mieška;
 • opakovanie prietrže.

V týchto prípadoch je potrebné okamžite prijať opatrenia, v prípade potreby vykonať druhú operáciu. K recidíve prietrže dochádza často, keď sa po hernioplastike nedodržiavajú odporúčania lekára - skorý nástup fyzickej aktivity, nesprávna strava a v prípade potreby odmietnutie obväzu. Kvapka semenníka (zväčšenie veľkosti kvôli akumulácii tekutiny medzi membránami) sa objavuje v dôsledku narušeného odtoku lymfy. Na fórach nájdete sťažnosti pacientov, ktoré pri príliš hrubom šití pri napínaní hernioplastiky spôsobujú poškodenie bedra.

Muži sa často boja chirurgického zákroku v oblasti slabín, pretože v niektorých prípadoch to vedie k narušeniu urogenitálneho systému, sexuálnej dysfunkcii a dokonca k neplodnosti. V skutočnosti môže byť spermatická šnúra umiestnená vo trieslovom kanáliku poškodená alebo zbytočne stlačená, čo narúša správanie semena. Takáto komplikácia je však pomerne zriedkavá, hlavne po otvorenej operácii alebo po stlačení obväzom.

Dôsledky operácie však nie sú také nebezpečné v porovnaní s komplikáciami, ktoré môžu vzniknúť, ak sa nelieči trieslová kýla.

predpoveď

Ak je operácia odstránenia ingínovej prietrže správna a sú dodržané všetky odporúčania lekára, prognóza je zvyčajne priaznivá. Existujú však prípady relapsu spôsobené opätovným vytvorením „medzery“ v brušnej stene. V tomto prípade sa prevádzka a zosilnenie pobrušnice uskutočňuje znova.

Pri neprítomnosti liečby môže byť prietrž narušená, čo hrozí narušením čriev, obštrukciou, peritonitídou. Stlačenie močového mechúra niekedy vedie k zadržiavaniu moču. Môže dôjsť k nekróze tej časti orgánu, ktorá presahuje kýlový kruh. Preto je dôležité poradiť sa s lekárom včas, keď sa objavia príznaky slabinovej prietrže, a neodkladať operáciu, ak neexistujú kontraindikácie..

Aj keď je tesnenie v slabinách malé a neobťažuje sa, neodkladajte ošetrenie. Vykonanie núdzovej operácie so životným ohrozením často vedie k rôznym komplikáciám, ako je plánovaná operácia.

Recenzie pacientov po operácii

ivan Pred 3 rokmi som podstúpil operáciu na odstránenie kýly pomocou oka. Zdá sa, že chirurg urobil všetko správne, pretože neexistujú žiadne komplikácie a relapsy. Po troch mesiacoch sa vrátil k svojmu obvyklému životnému štýlu, predtým nosil obväz a obmedzoval sa nákladom.

Oleg Ivanovič. Dlho sa ťahal a nevykonával operáciu, obával sa. V dôsledku toho som bol v sanitke v nemocnici s akútnou bolesťou, o niečo viac by sa nezachránilo. Teraz je všetko v poriadku, zostáva len slušná jazva.

Rehabilitácia po operácii trieslovej prietrže

Výraz "kýla" znamená uvoľnenie orgánu alebo jeho časti za anatomickým umiestnením patologickým alebo fyziologickým otvorom pod kožou, do svalového priestoru alebo do susedných anatomických dutín. Po chirurgickom ošetrení trieslovej kýly sa začína obdobie rehabilitácie. Správnosť výberu metód zotavenia závisí od rýchlosti návratu pacienta do normálneho života.

klasifikácia

Podľa anatomických príznakov sa kýly delia na vnútorné a vonkajšie.
Vnútorné kýly sa zase delia na diafragmatické a intraperitoneálne.

Membránové prietrže sa tvoria v dôsledku výstupu orgánov brušnej dutiny do hrudnej oblasti prostredníctvom patologických alebo prírodných defektov bránice..

Intraperitoneálna hernia sa vytvára v dôsledku vniknutia orgánu alebo jeho časti do vreciek pobrušnice..
Vonkajšie prietrže sú častejšie - orgán alebo jeho časť opúšťa oblasť svojho anatomického umiestnenia umelými alebo prírodnými dierami s parietálnou plachtou..

Je potrebné rozlišovať od prolapsu hernie (udalosti) orgánu - jedná sa o vyčnievanie orgánu smerom von prostredníctvom defektu brušnej steny. Príčinou udalosti je spravidla porušenie integrity pobrušnice z dôvodu jej traumy (zranenia atď.). Inými slovami, táto patológia naznačuje prítomnosť herniálneho vaku (parietálna vrstva pobrušnice), ktorá nie je prítomná počas udalosti.

Anatomickou lokalizáciou sa rozlišujú tieto typy hernií:

 • pupočnej;
 • trieslová;
 • stehenné
 • xiphoidný proces;
 • biela čiara brucha (vrátane epigastriu);
 • oblúková čiara;
 • bočné (špicatá alebo lunárna línia);
 • bedrovej oblasti (Petitov trojuholník, Griffeld-Lesgaft rhombus);
 • uzáver;
 • perineálnej;
 • sedacieho.

Inguinálna kýla

Inguinálna hernia sa týka porúch brušnej steny. Ide o patologický výčnelok pobrušnice s vnútornými orgánmi do priestoru trieslového kanálika.

Inguinálny kanál je 4 až 6 cm dlhý tunel, v ktorom prechádzajú väzivo maternice u žien a spermatická šnúra u mužov. Toto oddelenie sa nachádza v dolnom inguinálnom regióne. V prípade uvoľnenia svalov na spermatickej šnúre alebo väzoch maternice sa v tejto oblasti vytvorí inguinálna medzera, ktorá je dôležitým spojovacím prvkom pri tvorbe ingvinálnej prietrže..

existujú:

 • priame a šikmé inginy prietrže;
 • vrodené a získané;
 • zdržanlivý a legálny (nie obmedzený);
 • jednostranné a dvojstranné.

Zásady liečby prietrže

Vrodenú prietrž možno opraviť iba chirurgicky. S výskytom patológie u dospelých je možné liečiť konzervatívne alebo rýchlo, v závislosti od prítomnosti indikácií a kontraindikácií prvej alebo druhej metódy..

Konzervatívna liečba sa obmedzuje na nosenie špeciálneho obväzu, ktorý vracia hernálny obsah do anatomického miesta a chráni pacienta pred zovretím herniálneho vaku. Takáto terapia je predpísaná pre určité indikácie, pretože nie je schopná pacienta zachrániť pred ochorením, ale iba zmierňuje stav. Okrem toho dlhodobé nosenie obväzu vyvoláva rozvoj atrofie svalov brušnej steny a zhoršenie patológie..

Chirurgické metódy na ošetrenie kýly sú dvoch typov: otvoreným prístupom alebo laparoskopicky.

Indikácie konzervatívnej liečby

 • Prítomnosť kontraindikácií pri chirurgickom zákroku u detí a dospelých.
 • Recidíva choroby (hernia) po operácii.
 • Pacient má objemnú prietrž vyžadujúcu niekoľko operácií. Bandáž sa používa v období medzi chirurgickými zákrokmi.

Indikácie pre chirurgickú liečbu

 • Prítomnosť nekomplikovanej prietrže je znakom plánovanej operácie.
 • Poranenie herniového vaku vyžaduje okamžitú operáciu.
 • Opakujúca sa prietrž.
 • Pooperačná prietrž.
 • Vývoj priľnavosti.

Kontraindikácie pre chirurgický zákrok

 • Objemová hernia u starších pacientov (nad 70 rokov) so sprievodnými dekompenzovanými ochoreniami dýchacieho alebo kardiovaskulárneho systému.
 • tehotenstvo.
 • Cirhóza pečene s portálnou hypertenziou.
 • Rozšírenie sleziny.
 • Závažné zlyhanie obličiek.
 • Kŕčové žily pažeráka a hrubého čreva.
 • Dekompenzácia cukrovky.

komplikácie

prevádzkové:

 • Poškodenie vnútorných orgánov (steny močového mechúra, črevá).
 • Porušenie integrity krvných ciev.
 • Poškodenie nervov (iliakálne-hypogastrické a iliakálne-inguinálne) v pooperačnom období je príčinou vzniku silnej bolesti a neskôr v dôsledku svalovej atrofie môže vyvolať relaps ochorenia..
 • Spermatická deformita šnúry u mužov.
 • Excízia vas deferens u mužov s rozvojom aspermie.

V skorom pooperačnom období:

 • Hnisanie rany.
 • Viazané fistuly.
 • Hematómy rán.
 • Seromas.
 • Testikulárna trofická porucha a pretrvávajúci edém šourku v dôsledku kompresie spermatickej šnúry počas plastu trieslového kanála.

V neskorom pooperačnom období:

 • Opakovaný výskyt prietrže.
 • Porušenie spermatogénnej a hormonálnej funkcie semenníkov alebo sekrečnej funkcie prostaty s poklesom sexuálnych a reprodukčných funkcií.

Rehabilitácia

Po chirurgickom zákroku nasleduje rehabilitačné obdobie. Blaho pacienta a rýchlosť návratu do jeho zvyčajného každodenného a pracovného života závisia od správnosti konštrukcie metód na obnovu tela..

Pacient môže chodiť okamžite po operácii a počas chirurgických zákrokov v spinálnej anestézii - po 3 hodinách, ale bez kontraindikácií, so súhlasom lekára a rehabilitológa..

Pri vykonávaní plánovanej operácie bez komplikácií v lokálnej anestézii môže byť pacient prepustený po 2-3 hodinách.

Do 2 týždňov po manipulácii je potrebné obmedziť zdvíhanie závaží na 5 kg a po mesiaci sa už môžete vrátiť k normálnej činnosti.

Ak bol plast vykonaný s našimi vlastnými tkanivami, rehabilitačné obdobie sa predlžuje na 2 až 3 mesiace.

Indikácia pre vymenovanie fyzioterapeutických cvičení je príprava na chirurgický zákrok a rehabilitácia po ňom.

V skorom pooperačnom období (pred odstránením stehu) sú úlohy fyzioterapeutických cvičení:

 • profylaxia adhézie;
 • predchádzanie komplikáciám;
 • vytvorenie elastickej jazvy;
 • zlepšenie kardiovaskulárneho a dýchacieho systému;
 • stabilizácia psychoemotačného stavu pacienta.

Kontraindikácie pre fyzioterapeutické cvičenia

V predoperačnom období:

 • nestabilný stav pacienta;
 • hypertermia (viac ako 38 ° C);
 • porušenie prietrže;
 • riziko krvácania;
 • silná bolesť.
 • závažný stav pacienta;
 • akútne kardiovaskulárne zlyhanie;
 • rozvoj peritonitídy.

Ak nie sú kontraindikácie, je fyzioterapia predpísaná od prvých hodín po operácii.

Najprv sa vykonávajú respiračné gymnastické komplexy, potom sa k nim pridajú cvičenia na končatiny..

Po rozsiahlych operáciách v prvých dňoch môže byť pacientovi predpísaný odpočinok na lôžku. V tomto prípade sa terapeutické cvičenia vykonávajú na posteli. Po povolení lekára a rehabilitačného lekára sa pôvodná poloha zmení na pol sedenie a sedenie.

V polohe na chrbte sa cvičia pre dýchacie a kardiovaskulárne systémy, pre horné a dolné končatiny dynamické aj statické. Potom sa pridá ľahká gymnastika pre brušné svaly, zapnú sa zákruty tela a pre hlboké perineálne svaly sa praktizuje striedanie kontrakcie a relaxácie..

Nezabudnite, že počas tohto obdobia je potrebné používať obväz, aby sa zabránilo rozvoju pooperačných komplikácií.

Úlohy fyzioterapeutických cvičení v neskorom pooperačnom období (do 2 až 3 týždňov):

 • stabilizácia homeostázy (vnútorná rovnováha v tele);
 • urýchlenie procesu regenerácie tkanív v oblasti chirurgického zákroku;
 • návrat pacienta do obvyklej domácej a pracovnej činnosti;
 • rozšírenie režimu motorickej činnosti;
 • zvýšená tolerancia záťaže;
 • prevencia držania tela.

Počas tohto obdobia sú predpísané cvičenia s dodatočným gymnastickým vybavením: loptičky, palice, v blízkosti steny gymnastiky atď., Vykonávajú sa motorické komplexy pre všetky kĺby a svalové skupiny..

Úlohy fyzioterapie v dlhodobom pooperačnom období (3 týždne po chirurgickom zákroku, kým sa pacient neobráti na pracovnú kapacitu):

 • tréning kardiovaskulárneho a dýchacieho systému tela;
 • prispôsobenie sa zvyšujúcej sa fyzickej aktivite;
 • zotavenie pacienta.

Počas tohto obdobia sa využívajú terapeutické gymnastické komplexy zamerané na celkové posilnenie tela, na tréning brušných svalov, chôdzu, sporadické športy, lyžovanie..

masáž

Okrem cvičebnej terapie v pooperačnom období je potrebné predpísať aj masáž, aby sa zabránilo pooperačným komplikáciám spojeným s fyzickou nečinnosťou (pneumónia u oslabených jedincov, svalová atrofia)..

Masáž sa vykonáva segmentovo na chrbtici, ako aj na bruchu, aby sa zabránilo črevnej atónii a končí v dolných končatinách..

fyzioterapia

Pri tvorbe infiltrátu alebo flegmónu v oblasti chirurgického zákroku sa UHF a laserová terapia predpisujú prostredníctvom čistého obväzu..

Počas ligácie sa uskutočňuje ultrafialové ožarovanie rany a okolitých tkanív..

Ak sa v brušnej dutine vytvárajú adhézie a obnovuje sa normálny črevný tonus, predpisuje sa centimeterová terapia, diadynamická terapia, induktotermia, laserová terapia, ako aj blato, parafín a ozokeritoterapia..

Pacient si musí pamätať na dôležitosť presnej implementácie odporúčaní a pokynov lekárov pre úspešné uzdravenie po chirurgickej liečbe slabínovej hernie..

Keď môžete pracovať po operácii slabiny prietrže. Zotavenie po operácii trieslovej kýly

Pretože inguinálna prietrž sa najčastejšie objavuje v dôsledku slabosti svalov, v pooperačnom období sa preventívne opatrenia zamerané na posilnenie svalovej steny brucha a slabín stávajú dôležitým bodom..

Čo určuje dĺžku rehabilitačného obdobia?

Doba zotavenia mužského alebo ženského tela je priamo úmerná použitej metóde opravy prietrže a typu anestézie..

Doba trvania ambulantnej liečby po operácii je od 8 do 10 dní. V tomto okamihu sa odporúča, aby pacienti sledovali najmä pokoj na lôžku, šetrili energiu a vyhýbali sa fyzickej aktivite. Je im pridelená špeciálna strava.

Predpokladom je pravidelná návšteva lekára. Lekárske pozorovanie vám umožňuje rýchlo reagovať na zmeny, ak je to potrebné, prijať opatrenia na kontrolu intenzity bolesti a zmenu taktiky zameranej na rýchle zotavenie po chirurgickom zákroku na trieslovine.

Počas ambulantnej fázy je fyzická aktivita (vrátane vykonávania ľahkých cvičení) zakázaná. Trvanie abstinencie z fyzickej aktivity určuje ošetrujúci lekár. Ale v budúcnosti sú mimoriadne potrebné, pretože pomocou špeciálneho komplexu je možné výrazne posilniť svalové vlákna, zvýšiť ich tón, aby sa zabránilo opätovnému objaveniu prietrže.

Príznaky choroby

Najdôležitejším a najzreteľnejším symptómom tohto ochorenia je tvorba herniálneho vaku (opuch) v oblasti slabín, ku ktorému môže dôjsť na ľavej aj na pravej strane (menej často na oboch stranách)..

Priemerná veľkosť výčnelkov je od 1 do 5 cm, veľkosť prietrže v počiatočnom štádiu je 2 až 3 cm a deteguje sa iba svalovou kontrakciou. Kýla má tendenciu rásť a zväčšuje sa do gigantickej veľkosti (asi 10 cm)..

Medzi príznaky slabinovej prietrže patria:

 • Ťažkosti a pálenie v žalúdku;
 • Bolesť vznikajúca po fyzickej námahe v oblasti vzdelávania;
 • Nepohodlie pri chôdzi;
 • Závraty a zvracanie (zriedkavé príznaky).

Inguinálna hernia sa diagnostikuje na základe vyšetrenia a klinického obrazu ako celku. V prípade pochybností je pacientovi zobrazený ultrazvuk. Nekomplikovaná ingvinická prietrž nemá vplyv na laboratórne parametre.

Je potrebné diagnostikovať ingvinálnu prietrž vo zvislej polohe pacienta alebo pri namáhaní brušných svalov. Pri ležaní nie je herniálny vak viditeľný. Pri palpácii (palpácia) nie je prietrž bolestivá a má mäkkú, elastickú konzistenciu, ktorá sa ľahko prispôsobuje peritoneálnej dutine..

Hlavným problémom je to, že ingvinická prietrž sa u mužov nelieči a dá sa odstrániť len chirurgicky. Ak toto ochorenie nespôsobuje nepohodlie a bolesť, chirurgický zákrok sa môže odložiť. Exacerbácia prietrže však môže viesť k nasledujúcim komplikáciám:

 • Abnormálnosť brušného výčnelku v dôsledku tvorby adhézií;
 • Zúženie, pri ktorom je časť tela (vaječník, močový mechúr, črevo alebo omentum) zovretá v herniálnom kruhu, čo môže viesť k nekróze (tkanivovej nekróze) tohto orgánu;
 • Črevná obštrukcia je spôsobená tým, že slučka tráviaceho orgánu, ktorá vstúpila do prietrže, je stlačená alebo je narušená črevná obštrukcia;
 • Testikulárny zápal.

Všetky vyššie uvedené komplikácie vyžadujú okamžitý chirurgický zákrok. Čím viac je choroba zahájená, tým ťažšia bude operácia.

Ciele rehabilitácie k neskoršiemu dátumu

Po určitom čase po operácii je hlavným cieľom odstránenie provokačných faktorov, ktoré sú potenciálne schopné vyvolať recidívu choroby. Vykonávajú sa tieto činnosti:

 • posilnenie svalového korzetu v oblasti brucha;
 • rovnomerné rozdelenie fyzickej aktivity;
 • opatrenia na prevenciu a liečbu predisponujúcich patológií, ktoré sú sprevádzané chronickou zápchou alebo dlhodobým kašľom;
 • zbavenie sa nadváhy, ktorej prítomnosť výrazne zvyšuje zaťaženie brušnej steny, čo vedie k jej oslabeniu;
 • zbaviť sa zlých návykov - týka sa to najmä fajčenia, ktoré prispieva k rýchlemu zhoršovaniu svalového tkaniva, k predčasným prejavom príznakov starnutia svalov a vyvoláva záchvaty proti kašľu (všetky tieto faktory môžu spôsobiť recidívu prietrže)

Príčiny bolesti

Už bolo povedané, že spôsob rehabilitácie po vyrezaní trieslovej kýly závisí od vybranej anestézie..

V podstate sa pacienti môžu pohybovať nezávisle po štyroch hodinách. V tomto prípade je možný výskyt boľavých alebo rezných bolestí s lokalizáciou v oblasti rezu.

Pôvod syndrómu bolesti je odlišný.

 1. Jeho vzhľad môže byť dôkazom procesu hojenia rán, opravy a hojenia tkanív, pretože malé časti nervových vlákien sú poškodené počas chirurgického rezu mäkkých tkanív, čo vedie k zvýšeniu citlivosti operovanej oblasti..
 2. Ďalšou príčinou bolesti po operácii trieslovej prietrže je opuch tkaniva..
 3. Pravdepodobnosť bolesti je do značnej miery spôsobená dôslednosťou chirurgického zákroku. Nedostatočná kvalifikácia lekára spôsobuje nesprávnu manipuláciu s tkanivami a vedie k zbytočnému zraneniu.
 4. Bolesť nie je vždy dôkazom problémov s hojením jaziev. Môže byť svalového alebo neurologického pôvodu..
 5. Značná záťaž v pooperačnom období niekedy vyvoláva relaps ochorenia, pri ktorom existuje silná bolesť. V tomto prípade je potrebná druhá operácia.
 6. Bolesť môže naznačovať vonkajšiu alebo vnútornú nezrovnalosť chirurgických švov.

Predoperačná príprava

Prípravné opatrenia na odstránenie prietrže kýly u mužov chirurgickým zákrokom zahŕňajú:

 • Úplné laboratórne vyšetrenie (LHC, koagulogram, všeobecná analýza krvi a moču);
 • EKG, ultrazvuk;
 • Vyšetrenie pacienta na prítomnosť chronických chorôb;
 • Objasnenie zoznamu liekov užívaných pacientom;
 • Prestať fajčiť, užívať drogy a alkohol 2-3 týždne pred plánovaným chirurgickým zákrokom;
 • Ukončenie 8 hodín pred operáciou, príjem akýchkoľvek potravín;
 • Nútené čistenie čriev (klystír).

Obdobie vymáhania

Vo väčšine prípadov sa operácia vykonáva ráno.

Večer prvé obliekanie. Väčšinou sa vypúšťa z rany, čo je normou.

Počas ambulantného obdobia by sa obväzy mali vykonávať denne. Môžu trvať dlhšie v prípade hnisania stehu a zvýšenej bolesti..

V prípade použitia hodvábneho šijacieho materiálu sa odstránenie švov prejaví od piateho do siedmeho dňa. V poslednej dobe stále viac a viac lekárov uprednostňuje použitie absorbčných švov Catgut, vďaka ktorým je možné dosiahnuť maximálnu neviditeľnosť jazvy..

Lieky v pooperačnom období po odstránení slabinovej prietrže závisia od prítomnosti niektorých príznakov.

Pri silnej bolesti bezprostredne po zákroku a na začiatku liečby sa používajú lieky proti bolesti.

Pre komplikácie sú predpísané:

 • antibiotická terapia;
 • lieky na zlepšenie tkanivového trofizmu;
 • vitamíny a minerály, ktoré pomáhajú spevniť steny krvných ciev;
 • imunomodulátory (lieky na posilnenie imunity).

Pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, je potrebné prvých 10 - 20 dní vylúčiť. Potom sa môžete postupne vrátiť do normálneho režimu, vyhýbajte sa intenzívnym cvičeniam a zdvíhacím závažiam s hmotnosťou nad 5 kg.

Viac o vlastnostiach choroby u dospelých a detí.

Prevádzkové náklady

Druh transakcienáklady
Natiahnite plast20 - 25 tisíc rubľov
Ľahký plast25 - 40 tisíc rubľov
Laparoskopická operácia40 - 50 tisíc rubľov
Endoskopická chirurgia70 - 90 tisíc rubľov
 • Jednostranné alebo obojstranné vydutie.
 • Typ anestézie.
 • Preťaženie choroby.
 • Kvalifikácia chirurga.
 • Umiestnenie kliniky.

Náklady na operáciu na odstránenie slabinovej prietrže u mužov na moskovských klinikách

PoliklinikaAdresacena
Chirurgia, flebologia, artrologiaMoskva, St. 1905, 17g. Moskva, ul. Malaya Dmitrovka, 8 rokov 1V priemere 25 000 rubľov
Škandinávske zdravotné strediskoMoskva, ul. 2. kábel, d.2, str. 25, 26, 3728 000 rubľov
Kliniky DeltaMoskva, Mentorship per., 620 000 - 40 000 rubľov
Centrum pre fleboológiu a ošetrenie kýlyMoskva, Nakhimovsky Prospect, 5639 000 - 87 000 rubľov
Cestná klinická nemocnicaMoskva, ul. Stavropol, dom. 23, budova 123 000 - 24 320 rubľov
e-mail nn Klinika laserovej technológieMoskva, Shmidtovsky pasáž, 16, budova 225 000 rubľov

Potrebujem obväz?

Terapeutické obväzy sú navrhnuté tak, aby zabránili rozvoju hernií, a ak existujú, zabránili zvýšeniu výčnelkov, aby zabránili štiepeniu.

V období po chirurgickom zákroku tieto výrobky pomáhajú predchádzať námahe svalov, znižujú záťaž brušnej tlače, čím sa výrazne znižuje pravdepodobnosť relapsu a komplikácií..

Nosenie inguinálnej ortézy poskytuje rovnomerné rozdelenie vonkajšej záťaže a vnútrobrušného tlaku na operovanú oblasť, znižuje kompresiu na jazvovej oblasti, čo prispieva k jej rýchlemu uzdraveniu.

Dĺžku používania obväzu určuje lekár v závislosti od počiatočnej veľkosti herniálneho výčnelku, obsahu vrecka, trvania operácie a jej zložitosti..

Takéto preventívne opatrenie však nie je potrebné: použitie najnovších chirurgických metód zaisťuje spoľahlivé fixovanie oblastí výskytu trieslovej kýly pomocou implantátov zo sieťoviny..

Takéto obväzy budú užitočné počas počiatočného obdobia po operácii, keď je bolesť stále prítomná, a pri obnovení fyzickej aktivity.

Diéta po excízii pri slabej hernii

Po operácii trieslovej kýly sú pacientom predpísaná špeciálna výživa. Strava je navrhnutá tak, aby sa znížila pravdepodobnosť črevných porúch (hnačka, zápcha, zvýšená tvorba plynov) na minimum, aby sa vytvoril tráviaci systém..

Správna výživa zabraňuje komplikáciám a znižuje riziko recidívy trieslovej kýly..

 • V období regenerácie by sa mal klásť dôraz na tekuté potraviny.
 • Porcie by mali byť malé.
 • Mali by ste jesť bez zhonu, starostlivo žuť jedlo.
 • Optimálne sú štyri jedlá denne.
 • Osobitná pozornosť by sa mala venovať proteínovým výrobkom: ich prítomnosť v dostatočnom množstve je nevyhnutnou podmienkou rýchlej obnovy svalového tkaniva. Strava by mala obsahovať: kuracie prsia, morčacie mäso, ryby, tvaroh (najlepšie s nízkym obsahom tuku), vajcia, mlieko. Mlieko nie je určené na individuálnu intoleranciu: v tomto prípade môže jeho použitie spôsobiť problémy s fungovaním gastrointestinálneho traktu a zvýšenú tvorbu plynov..
 • Je potrebné vylúčiť iné potraviny, ktoré vedú k nadúvaniu: droždie, strukoviny, čokoláda, sladkosti, pečivo, mliečne výrobky, ovocie, jogurt..
 • Je lepšie odmietnuť kávu.
 • Malo by sa vyhnúť pikantným, pikantným kyslým potravinám (vrátane zeleniny a ovocia s kyslou chuťou)..
 • Z nápojov by nemali byť vylúčené všetky sódy a alkohol..
 • Pozornosť sa musí venovať kompatibilite súčasne konzumovaných výrobkov. Neúspešná kombinácia tiež spôsobuje črevné ťažkosti, preťaženie plynu a v dôsledku toho zvýšený tlak vo vnútri brušnej dutiny. To vedie k významnému riziku relapsu..

Hernioplastika

Chirurgia na odstránenie prietrže u mužov (hernioplastika) sa dnes vykonáva pomocou moderných technológií (endoskop), čo výrazne znižuje čas zotavenia operovaného pacienta..

Namiesto rezov s laparoskopickou hernioplastikou sa urobia tri vpichy. Prierazmi, pomocou špeciálnych nástrojov, je prietržný vak odrezaný. Z tohto dôvodu prakticky neexistujú žiadne stopy po chirurgickom zákroku na povrchu kože a svaly umiestnené v oblasti brucha sú takmer bez poranenia, čo minimalizuje bolesť. Potom sa zosilnia peritoneálne steny.

Dozvedieť sa viac: Vitamíny prietrže

Gernioplastika sa dnes vykonáva dvoma spôsobmi:

V prvom prípade, ktorý je klasickým chirurgickým zákrokom, sa diery, ktoré sa tvoria v brušnej dutine, uzavrú utiahnutím tkanív a ich zošitím (Schouldaysova metóda).

Druhá metóda zahŕňa použitie syntetických materiálov pri plastickej chirurgii, ktoré dokonale zakorenia v ľudskom tele. Počas tejto operácie sa lemuje špeciálna polypropylénová sieť (plast podľa Lichtenštajnska)..

Mnoho pacientov sa obáva otázky: „Ako dlho trvá operácia odstránenia prietrže?“ Hernioplastika trvá menej ako hodinu, čo minimalizuje komplikácie z celkovej anestézie. V poslednej dobe pacienti, ktorí sú z nejakého dôvodu kontraindikovaní v celkovej anestézii, podstúpia hernioplastiku pomocou lokálnej anestézie..

Možné komplikácie

Akýkoľvek chirurgický zásah do určitej miery vedie k deštrukcii integrity spojivového tkaniva a je umelým prienikom do ľudského tela, na ktoré telo môže reagovať dosť nepredvídateľným spôsobom..

Platí to aj pri odstraňovaní ingínovej prietrže. Potom môže nasledovať pomerne krátka rehabilitácia, keď je zotavenie veľmi rýchle. Je však možný iný scenár, v ktorom sa vyskytne množstvo komplikácií. Ich príčiny môžu byť veľmi odlišné: nedodržiavanie pravidiel pooperačného obdobia, prienik infekcie atď..

Najčastejšie následky po operácii trieslovej prietrže sú:

1. Hnisanie švu - vyskytuje sa po mnohých chirurgických zákrokoch, vedie k výskytu bolesti a horúčky v postihnutej oblasti..

2. Recidíva ochorenia je často výsledkom ignorovania odporúčaní lekára lekára. Riziko opätovného výskytu prietrže sa výrazne zvyšuje:

 • v rozpore so stravou;
 • v dôsledku zvýšenej fyzickej námahy;
 • v dôsledku fajčenia (vyvoláva záchvaty proti kašľu, ktoré spôsobujú návrat výbežku);
 • kvôli odmietnutiu nosiť obväz;
 • príčinou recidívy prietrže môže byť nesprávne vykonaná operácia alebo nesprávny výber metódy chirurgického zákroku;
 • opätovný vývoj patológie je možný aj v prípade oslabenia stien trieslového kanálika alebo nedostatočného posilnenia zadnej steny počas operácie.

3. Tvorba hematómov. Malé formácie sa eliminujú použitím kompresívnych obväzov a studených obkladov. Pri veľkých hematómoch sa na ich odstránenie používa punkcia..

4. Poškodenie krvných ciev, nervov, prvkov spermatickej šnúry. Takéto komplikácie sú výsledkom chýb chirurga. Primeraná kvalifikácia lekára minimalizuje pravdepodobnosť ich výskytu.

 • Ak sú nervy poškodené, v pooperačnom období dôjde k zníženiu alebo strate citlivosti kože v miešku a na vnútornej strane stehien..
 • Pri poškodení časti spermatického vlákna trpí sexuálna funkcia až do rozvoja neplodnosti.
 • Poškodenie cievneho systému spermatickej šnúry môže spôsobiť atrofiu semenníkov.

5. Hydrocele (kvapka semenníka) je jednou z najbežnejších komplikácií po hernioplastike..

Pri jednostrannom poklese sa polovica šourku zvyšuje.

Často sa tiež vyvíja bilaterálny edém, v dôsledku ktorého dochádza k dvojstrannému zvýšeniu šourku a niekedy dosahuje taký rozsah, ktorý vedie k ťažkostiam a obmedzeniu motorickej aktivity pacienta. Výskyt hydrocelu vyžaduje chirurgický zákrok: konzervatívna liečba tohto ochorenia nie je indikovaná.

6. Trombóza hlbokých žíl nôh. Najčastejšie sa táto komplikácia prejavuje u starších a oslabených pacientov. Ochorenie sa prejavuje prítomnosťou bolesti v lýtkových svaloch. Vzhľad nôh nepodlieha zmenám, teplota sa udržiava v normálnych medziach.

Hlavným spôsobom liečby tohto typu trombózy je farmakoterapia. Obsahuje:

 • antikoagulanciá;
 • trombolytiká;
 • fibrínolytiká;
 • disaggregants.

Správny výber liekov na konzervatívnu liečbu poskytuje predovšetkým pozitívne výsledky, zabraňuje ďalšiemu rozvoju trombózy a pomáha obnoviť priechodnosť postihnutých ciev..

7. Narušenie čriev. Táto komplikácia je spôsobená nesprávnym spracovaním herniálneho vaku. Najčastejšie sa to stáva, keď dôjde k vyrezaniu klznej hernie.

8. Poškodenie femorálneho kĺbu - je dôsledkom uloženia príliš hrubých stehov na incíziu v oblasti trieslovín..

9. Infekčné komplikácie patria medzi zriedkavé, ale najnebezpečnejšie následky odstránenia slabinovej prietrže. Ak je to potrebné, predpisuje sa pacientom širokospektrálne antibiotiká.

Príčiny choroby

Vzhľad tohto ochorenia u mužov ovplyvňuje niekoľko faktorov:

 • Predispozičné faktory, keď je človek náchylný k rozvoju brušného výčnelku;
 • Faktory vedúce k zvýšenému tlaku v pobrušnici.

Predispozičné faktory pre výskyt inguinálnej kýly sú:

 • Vrodené oslabenie spojivového tkaniva v stenách pobrušnice;
 • Atrofia svalov pobrušnice v dôsledku neprítomnosti alebo poklesu fyzickej aktivity;
 • Rozšírenie vnútorných a vonkajších "brán" trieslového kanála od narodenia.

Výrobné faktory sú:

 • Nadmerná fyzická námaha (zdvíhanie ťažkých predmetov);
 • Kašeľ v chronickej forme;
 • Zápcha v chronickej forme;
 • Systematické nadmerné napätie stien brušnej dutiny v dôsledku odborných činností (pre nakladače, trumpetisty atď.).

VIAC: Čo robiť, ak noha bolí a znecitliví kýlou chrbtice

Príčiny slabinovej prietrže u mužov sú tieto:

 • chronický kašeľ;
 • predispozície;
 • choroby črevného systému;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • zranenia intímnej oblasti;
 • strata váhy;
 • nadváhou;

cvičenie

V prvých týždňoch po operácii sa pacientom odporúča odpočinok.

Potom postupne musíte prejsť na vykonávanie fyzických cvičení. V počiatočnom období sú povolené iba ľahké pohyby zamerané na posilnenie svalových vlákien v bruchu a slabinách, čo prispieva k obnove ich tónov. Nezabudnite sa poradiť o cvičení s lekárom!

Odporúčajú sa nasledujúce cvičenia:

 1. Ľahnite si na podlahu, ruky natiahnite pozdĺž tela. Zdvihnite rovné nohy v uhle 45 stupňov k podlahe a prekrížte ich. Toto slávne cvičenie sa nazýva „Nožnice“. Vykonáva sa na zvýšenie. Môžete začať s 3 až 3 opakovaniami pre každú nohu a vždy pridať jednu.
 2. Ležiace na chrbte, zdvihnite nohy a začnite napodobňovať cyklistiku. Prvý deň stačí urobiť 5 opakovaní.
 3. Nasadnite si všetky štyri a opierajte sa o kolená a lakte. Pomaly zdvihnite pravú ohnutú nohu. Po piatich opakovaniach vykonajte rovnaké pohyby s ľavou nohou.
 4. Ľahnite si na ľavú stranu, natiahnite ruku vpred, narovnajte nohy. Zdvihnite pravú nohu. Opakujte 5 krát. Otočte sa na pravú stranu a vykonajte rovnaký pohyb.
 5. S dôrazom sedieť, dať nohu vpred. Ohnite koleno, oprite sa o svoje ruky, začnite pomaly kývať. Vymeňte nohu a opakujte celý cyklus pohybov.
 6. Na vykonávanie neúplných drepov (nohy sú od seba vzdialené od seba). Hĺbka drepov je určená pohodu. V každom prípade by sa malo dodržať umiernenie..
 7. Dôraz kladieme. Vykoná sa úplné zatlačenie nahor. Na uľahčenie cvičenia sa oprite o kolená..

Opísaný komplex je vhodný na každodenné vykonávanie. Počas tréningu sa musíte zamerať na svoje pocity. Ak sa vyskytne nepríjemný pocit alebo bolesť, okamžite zastavte nabíjanie..

Zaťaženia by sa mali postupne zvyšovať. Počet opakovaní sa zvyšuje alebo znižuje v závislosti od priebehu rehabilitácie. Ak máte slabosť, je lepšie dočasne odmietnuť.

Vykonávanie komplexu liečebných cvičení je povolené iba po konzultácii s lekárom.

Pooperačné pohlavie

Pohlavie v počiatočných štádiách po operácii trieslovej prietrže môže vyvolať množstvo nežiaducich následkov:

 • zvýšená bolesť;
 • zvýšené opuchy;
 • hematómový vývoj;
 • krvácajúci;
 • výskyt infekcie rany;
 • švy na ozubenie;
 • posun implantátu.

V normálnom priebehu rehabilitačného obdobia je možné neprítomnosť edému, bolesť, nepohodlie, intímne vzťahy obnoviť 14 dní po operácii prietrže, čím sa predíde tlaku na operovanú oblasť a nadmernému stresu..

Neošetrené riziká

 • Zápal prietrže.
 • Pruh.
 • orchitída.
 • Obštrukcia čriev.
 • Zápal vnútri brucha.
 • Choroby močového ústrojenstva.

Všetky tieto choroby sú mimoriadne nepríjemné a niekedy nebezpečné. Napríklad porušenie prietrže môže dokonca viesť k smrti. Preto môže včasná návšteva špecialistu a liečba slabinovej prietrže zabrániť mnohým problémom a niekedy zachrániť ľudský život..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Nemenej dôležitá je aj otázka vzťahu angiovertebrogénnych labyrinthopatií s inými labyrinthopatiami neznámej etiológie, ktorú zahrnuli V. S. Olisov a V.
Jednou z najbežnejších patológií je medzistavcová prietrž - to je skutočný problém, ktorý spôsobuje bolesť, bolesti chrbta a nepohodlie. Ak sa ju naozaj chcete zbaviť, povieme vám, ako na to.
Vertebrálne tepny prechádzajú cez krčnú chrbticu, ktoré sú zdrojom dodávky krvi do miechy, týlnych a čiastočne spánkových lalokov mozgu, mozgu a vnútorného ucha.