loader

Hlavná

Žalúdok

Je možné prečerpať lis pupočnou kýlou u dospelých

Fyzické cvičenia s pupočnou kýlou u dospelých sú prostriedkom prevencie jej výskytu a konzervatívnou liečebnou metódou. Cvičebná terapia s herniou však nie je schopná úplne zachrániť človeka pred patológiou a má množstvo kontraindikácií.

Cvičenie na pupočníkovú prietrž je prostriedok na prevenciu jej výskytu a konzervatívny spôsob liečby.

Prečo gymnastika?

Pri formovaní pupočnej kýly u dospelých je jedinou možnosťou radikálnej liečby chirurgický zákrok. Ak existujú kontraindikácie, pacientovi je predpísaná konzervatívna terapia zameraná na prevenciu rozvoja a komplikácií patológie.

Nebezpečenstvo pre pacienta je rozdrvená prietrž, lekári preto odporúčajú povinné nosenie špeciálneho oporného obväzu alebo opasku..

Dodatkom k použitiu bandáže je vytvorenie prírodného svalového korzetu, ktorý podporuje brušné orgány vo fyziologickej polohe. Gymnastika s kýlou je predpísaná tak, aby zabránila porušovaniu pravidiel, a preto sa musí pri vykonávaní dodržiavať niekoľko pravidiel.

Všeobecné pravidlá

Komplex liečebných cvičení pre pupočníkovú herniu predpisuje iba ošetrujúci lekár. Špecialista vyberie také pohyby, ktoré majú minimálne zaťaženie oblasti pupka. Tréning by mal poskytovať všeobecný svalový tonus, mali by sa vylúčiť všetky energetické záťaže.

Komplex liečebných cvičení pre pupočníkovú herniu predpisuje iba ošetrujúci lekár.

Pred cvičením môžete nosiť špeciálny obväz.

Cvičenia by sa mali vykonávať pri ležaní..

Pred cvičením vykonajte nasledovné:

 • jemne nastavte výčnelok stlačením ruky;
 • nasadiť obväz alebo obväz na odstránenie hernálnej chyby.

Počas cvičenia je pupok pritláčaný rukou, čím poskytuje dodatočnú podporu brušnej stene. Tempo pohybu je pomalé, všetky cvičenia sa vykonávajú hladko v polohe na chrbte.

kontraindikácie

Niektorí odborníci sa domnievajú, že masáž alebo fyzická námaha s pupočníkovou prietržou je neprijateľná, pretože zvyšujú vnútrobrušný tlak a prispievajú k vyčnievaniu herniálneho vaku. Kontraindikácia pre triedy je stav pacienta, keď je vysoké riziko porušenia. Ak ošetrujúci lekár neumožňuje použitie ľudových prostriedkov alebo cvičebnej terapie na pupočníkovú prietrž, potom samoliečivo neliečte. Pri gymnastike nemôžete:

 • namáhanie brušných svalov;
 • vykonávať silové cvičenia;
 • zahŕňajú trhané pohyby v komplexe;
 • aplikovať vibračné efekty (masáž atď.).

Kontraindikácia tried je pacientovým stavom, keď je vysoké riziko poranenia slabinovej prietrže.

Cvičebný komplex

Ako zahrievanie vykonávajte chôdzu ľubovoľným tempom po dobu 10-15 sekúnd. Komplex cvičebnej terapie môže zahŕňať nasledujúce cvičenia:

 • Východisková poloha (atď.) - ležiaca na chrbte, roztiahnuté nohy. Postupne ohýbajte kolená bez toho, aby ste museli chodiť z podlahy. Spustite nohy doľava a dotknite sa podlahy. Opakujte to opačným spôsobom. Spustite 3-4 krát, vráťte sa do a. n. Ak lekár nemá zákaz, pri cvičení môžete pridať otočenie tela v smere opačnom k ​​polohe nôh..
 • Z toho istého a. n) pomaly zdvihol hlavu a potom hruď, akoby sa skladal. Pomaly sa spustite na podlahu. Opakujte 4-5 krát.
 • Ohnite kolená a oprite sa o nohy. Zdvihnite panvu do maximálnej výšky, polohu zafixujte 3-4 sekundy, nižšie k podlahe. Opakujte 4-5 krát.
 • Ležiaci na chrbte, roztiahnite nohy. Vykonajte dychové cvičenie, ktoré využíva aj joga: vdychujte pomaly, naplňte hrudník vzduchom čo najviac, potom pokračujte v dýchaní a vyčnievajte z žalúdka. Držte vzduch na 1-2 sekundy a vydýchnite tak hladko, vtiahnite ho do žalúdka a potom uvoľnite vzduch z hrudníka. Opakujte 4-6 krát.
 • Cvičenie „Vákuum“ je podobné predchádzajúcemu cvičení, ale môže sa vykonávať na bruchu, sedieť a stáť. Pri úplnom výdychu pomaly vťahujte do žalúdka a pri vdýchnutí relaxujte. Tomuto cvičeniu by sa mala venovať osobitná pozornosť: nemalo by to vyvolávať nepríjemné pocity ani by malo vytvárať pupok v pupku. Pri výkone nezabudnite položiť dlaň na pupok.

Po ukončení komplexu LFK choďte pomaly po miestnosti.

Cvičenie „Vákuum“ sa môže vykonávať v náchylnej polohe.

Pooperačné zotavenie

Počas rehabilitačného obdobia po operácii na odstránenie prietrže je pacient kontraindikovaný v akejkoľvek fyzickej aktivite. Dĺžka obdobia závisí od mnohých faktorov, preto iba lekár môže predpísať cvičebnú terapiu. Súbor cvičení po operácii je vybraný tak, aby poskytoval posilnenie svalov a zabránil recidíve choroby.

Na počiatočné zotavenie po operácii môžete vykonať:

 • Krútenie. Ležiace na chrbte, zdvihnite svoju ohnutú nohu a natiahnite ju lakťovými ramenami z opačnej strany. Opakujte 5-6 krát.
 • "Bicykel". Ohnuté nohy sa zdvihnú nad žalúdok a vykonávajú pohyby, ktoré napodobňujú krútenie pedálov. Vykonajte pomaly po dobu 20-30 sekúnd.
 • "Nožnice". Zdvihnite nohy nad podlahu, spojte a roztiahnite ich od seba na 20-30 sekúnd.
 • Otáčanie s nohou zdvihnutou nad podlahou po dobu 10 sekúnd. Opakujte 2-4 krát s každou nohou.
 • Na žalúdok položte vrece piesku (nie viac ako 1 kg). Vytiahnite žalúdok a pomaly uvoľnite svaly. Vykonajte 10-15 krát.

Po 3 až 6 mesiacoch po operácii môžete na odporúčanie lekára zvýšiť záťaž a zahrnúť pohyby, trénovať svaly brušnej steny v komplexe preventívnych cvičení („Planck“, posilnenie tlače atď.). Zaťaženie by sa malo postupne zvyšovať..

Na počiatočné zotavenie po operácii môžete vykonať cvičenie „na bicykli“.

Profylaxia pupočníkovej prietrže

Na prevenciu prietrže sa odporúča vykonávať cviky, ktoré rozvíjajú brušnú tlač, hlboké a šikmé svaly brucha. Je potrebné začať s preventívnym cvičením s minimálnym zaťažením, ktoré sa zvyšuje s posilňovaním svalov. Komplex preventívnej telesnej výchovy by mal zahŕňať:

 • Cvičenie „Bicykel“, „Nožnice“ a kruhové pohyby s nohami. Na rozdiel od komplexu cvičebnej terapie musí zdravý človek vykonať každú z nich po dobu 5-7 minút, aby získal primeranú záťaž. Cvičenia môžu byť súčasťou ranného gymnastického komplexu alebo vyhradiť iný vhodný čas na tréning.
 • Cez deň vykonajte cvičenie na svaly panvového dna: namáhajte a uvoľnite konečník, zatiaľ čo napnite žalúdok. Môžete hrať v akejkoľvek pozícii po dobu 5-7 minút.
 • Cvičenie „Vákuum“ je užitočné pri prevencii prietrže. Opakujte to po dobu 5-7 minút.
 • Je užitočné otočiť obruč v páse. Toto cvičenie trénuje takmer všetky brušné svaly, ak sa vykonáva najmenej 10 minút denne.
 • Na cvičenie hlbokých svalov je vhodné vyvážené cvičenie jogy. Ohýbaním nohy položte nohu na bočný povrch kolenného kĺbu druhej končatiny a pokúste sa stáť čo najdlhšie. Vymeňte nohu a opakujte.

Pupočná kýla u dospelých a detí: liečba bez chirurgického zákroku ľudovými liečivami

Pupočná prietrž u dospelých (ženy, muži): príznaky, liečba, čo je nebezpečné

Rôzne preventívne cvičenia pomôžu kráčať po kmeni alebo nakreslenej čiare, korčuľovaní alebo skateboarde. Hlboký svalový tréning sú tanečné pohyby.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Cervikálna osteochondróza a nadmerný tlak - čo majú tieto patológie spoločné? Aký je medzi nimi vzťah? Nízky alebo vysoký tlak sa pozoruje na pozadí poranenia miechy a tiež, čo robiť v prípade zvýšeného tlaku pri osteochondróze krčnej chrbtice?
Biela čiara brucha, linea alba, má vzhľad šľachového prúžku, ktorý sa tiahne od procesu xiphoidov po ochlpenie. Šírka v hornej časti brušnej steny je až 1 - 2 cm, zdola sa výrazne zužuje, ale stáva sa silnejšou.
Mačky môžu vo svojich majiteľoch vyvolať pocity porovnateľné s láskou malých detí. A rovnako ako v prípade detí chcem sledovať všetky ich zvyky a podrobne ich študovať. Po oboznámení sa so všetkými viditeľnými vlastnosťami milovanej mačky, má veľa ľudí otázku - má mačka pupok?