loader

Hlavná

Pažerák

Cvičenia, gymnastika s kýlou chrbtice: bedrová, krčná, hrudná


Medzistavcová kýla lokalizovaná v určitom oddelení chrbtice je pomerne bežnou patológiou moderného vzpriameného človeka. V patogenéze choroby je deformácia medzistavcových platničiek (anatomická štruktúra spájajúca stavce) a jej vyčnievanie za chrbticu. Vyčnievajúca časť disku komprimuje okolité tkanivá vrátane nervov, krvných ciev a niekedy miechy, čo vedie k vývoju typických symptómov choroby a zhoršenej funkcii chrbtice a vnútorných orgánov..

Toto ochorenie je často spojené s osteochondrózou chrbtice, pretože sa považuje za jednu z hlavných príčin deformácie medzistavcových platničiek. Zoznam príčin a faktorov predisponujúcich k patológii je však oveľa širší a vyvíja sa v dôsledku neprimeraného zaťaženia chrbtice..

Liečba choroby je komplexná, vyberá sa individuálne v závislosti od štádia choroby, celkového stavu pacienta a sprievodnej patológie, zahŕňa metódy konzervatívnej terapie a v niektorých prípadoch sa uchyľuje k chirurgickému zákroku. Terapeutická gymnastika s kýlou chrbtice je nevyhnutnou súčasťou liečby, pomáha posilňovať svaly, aktivuje krvný obeh v postihnutom segmente chrbtice a zmierňuje príznaky.

Funkcie gymnastiky s prietržom medzistavcových platničiek

Liečba kýly cvičením pomáha vytvárať adaptívne mechanizmy, ktoré sú zamerané na dosiahnutie fyziologickej rovnováhy v postihnutom segmente chrbtice. Triedy môžu zabrániť ďalšiemu progresii choroby, urýchliť procesy resorpcie, ktoré vedú k resorpcii alebo k významnému zníženiu veľkosti herniálnej výčnelku. Fyzická aktivita sprevádza základnú terapiu, liečebný režim, diétu a ďalšie činnosti predpísané lekárom, a ak sa vykonáva správne, vedie k:

 • zníženie bolesti;
 • odstránenie ďalších príznakov (brnenie, bolesti hlavy, znecitlivenie chrbta, končatín atď.);
 • obnovenie flexibility chrbtice;
 • zvýšiť celkový tón a náladu. A ako viete, správna motivácia prispieva len k liečbe choroby.

Pre každé oddelenie chrbtice existujú samostatné súbory cvičení. V závislosti od štádia a závažnosti choroby sa kurzy vedú v šetrnom, lekárskom a školiacom režime. Prvé dve vedú k mobilizácii a napínaniu chrbtice, ako aj k relaxácii svalového tkaniva. Tretí je zameraný na stabilizáciu chrbtice.

Pravidlá cvičenia prietrže chrbtice:

Všetky techniky, ich kombinácie, počet opakovaní by mal zvoliť lekár! Pri prudkom alebo nesprávnom pohybe môže dôjsť k poškodeniu nervových koreňov alebo dokonca k prasknutiu vláknitého prstenca poškodeného disku. Je vhodné naučiť sa liečebnú gymnastiku na rehabilitačnom oddelení pod vedením inštruktora cvičebnej terapie a aspoň konzultovať s lekárom, či je možné vykonať určité techniky vo vašom konkrétnom prípade..

 1. Akékoľvek techniky, ktoré vyžadujú ostré pohyby, sklon s vysokou amplitúdou zo stojacej polohy, skoky, výrazné rotačné pohyby tela, hlboké drepy, zdvíhacie závažia a silné krútenie chrbtice, ako aj chod, sú neprijateľné..
 2. Kurzy sa konajú pravidelne, každý deň, vo vopred vetranom priestore, najlepšie na podlahe na špeciálnej gymnastickej podložke..
 3. Všetky techniky sa vykonávajú pomalým tempom, hladko a presne, sledujú stav a akékoľvek pocity: závraty, necitlivosť, brnenie a bolesť naznačujú, že cvičenie sa vykonáva nesprávne alebo je v konkrétnom prípade kontraindikované. Ak po prvom dni tréningu zaznamenáte miernu bolesť, ľahnite si na chrbát na rovný povrch a chrbát vyložte.
 4. Zaťaženie a rozsah pohybu sa postupne zvyšujú.
 5. Technicky náročné cvičenia by sa nemali vyskúšať prvýkrát. Chrbtica by mala byť flexibilnejšia a je to možné až po 1-2 mesiacoch tréningu.
 6. Každé cvičenie, pokiaľ nie je uvedené inak, sa opakuje 5-10 krát.
 7. Po vyučovaní by nemalo byť veľa únavy. V takom prípade musíte skrátiť trvanie cvičebnej terapie a počet opakovaní.
 8. Okrem komplexu, navyše počas dňa, s dobrým zdravotným stavom a primeranou reakciou tela, sa odporúča:
  • ranné cvičenia v podobe 10-minútového zahrievania;
  • krátke tréningy a vykladanie chrbtice každé 2 hodiny;
  • vykladanie chrbta pred spaním (pokojná prechádzka, plávanie, dychové cvičenia Strelnikova).

Ako je možné rýchlo dosiahnuť terapeutický účinok? Je ťažké odpovedať na túto otázku, aj keď v miernych prípadoch môže liečba trvať šesť mesiacov až niekoľko rokov. V každom prípade nemusíte dúfať v okamžité vyliečenie (a ešte viac veriť v pochybné metódy a liečiteľov, ktorí sľubujú, že sa zbavia prietrže za týždeň). Je to zdĺhavý proces, ktorý si vyžaduje trpezlivosť a vytrvalosť pacienta..

Cvičenia v akútnom období s medzistavcovými kýlami s rôznou lokalizáciou

Gymnastika chrbta s herniou v akútnom období vylučuje priame zaťaženie chrbtice (vrátane aktívnych pohybov) a je zameraná na úplné uvoľnenie svalov v postihnutom segmente. Paralelne s pohybom vo svaloch rúk a nôh a iných častiach tela sa vykonávajú pohyby. Táto jedinečná kombinácia poskytuje maximálny účinok a vedie k významnému zlepšeniu stavu, natiahnutiu chrbtice a eliminácii nepríjemných pocitov v končatinách..

Tréning sa vykonáva z polohy v ľahu na tvrdom a rovnom povrchu.

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát. Zatvorte oči a pokúste sa telo čo najviac uvoľniť. Vykonajte hlboké rovnomerné dychy. Strávte najmenej 5 minút.Relaxácia svalového tkaniva a uvoľnenie stresu z chrbtice.
Počiatočná poloha je rovnaká. Pomaly potiahnite prsty na nohách smerom k sebe, aby ste cítili napínanie chrbtice, potom relaxujte. Opakujte 4 str.Vymknúť.
Ohnite nohy na kolenách posuvným pohybom tak, aby chodidlá nespadli z podlahy. Pomaly prineste kolená k hrudníku, pritiahnite si ruky okolo holení a držte ich pri sebe. Ohýbajte hlavu, snažte sa bradou dostať na kolená. Túto polohu zafixujte tak, akoby bola stočená do gule. Opakujte 1 str.
Leží presne na chrbte, ruky rovnobežné s telom, pokojné dýchanie: rýchlo stlačte a uvoľnite prsty. Opakujte 10 r.Normalizácia krvného obehu na horných končatinách, odstránenie parestézie.
Ľahnite si na chrbát. Rozdeľte si ruky, ohnite ich do lakťového kĺbu a stlačte ruky do pästi, pokúste sa ich päsťami dotknúť ramien. Potom si narovnajte ruky a uvoľnite ruky. Opakujte 10 str. rýchlym tempom.Posilnenie svalov ramena, obnovenie krvného obehu, zbavenie sa parestézie.
Prípadne potiahnite prst po ľavej alebo pravej nohe. Opakujte od 1 do 20 rýchlym tempom.Normalizácia krvného obehu a odstránenie parestézie na dolných končatinách.

Čo cvičí s kýlou počas remisie

Komplex by mal začať technikami vykonávanými na chrbte. Po zvládnutí tohto posledného stupňa môžete do žalúdka pridať cvičenia, všetky štyri zo svojej polohy v sede. Cvičenia zo stojacej polohy s medzistavcovou prietržou sa však neodporúčajú ani po stabilizácii chrbtice, pretože na ňu kladú maximálne zaťaženie (výnimkou je patológia krčnej chrbtice)..

Zaveste na priečku s narovnanými ramenami, aby telo bolo na váhe, ale bez klieští, koľko dopadne.

Toto cvičenie je možné vykonať iba po konzultácii s lekárom - v niektorých prípadoch vedie natiahnutie chrbtice k ešte väčšiemu svalovému kŕču!

Technika vykonávaniaefektobrázok
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 10, pričom zároveň ťahajte za prsty na nohách. Opakujte 4 str.Posilnenie svalového tkaniva, hornej časti chrbta a krku. Vymknúť.
Ľahnite si na chrbát, zdvihnite hlavu a držte ju na váhe, počítajte do 5, zdvihnite narovnanú pravú nohu a držte ju vo vzdialenosti 15 cm podľa hmotnosti. Rovnakú techniku ​​opakujte s ľavou nohou. Opakujte 4-8 str.Posilnenie chrbtových svalov.
Ľahnite si na chrbát a „roztočte bicykel“, najprv s jednou nohou, potom s druhou. Začať na 30 sekúnd. minútu na každú nohu, doplňte na 2,5 minúty.Posilnenie svalov nôh a chrbta.
Ľahnite si na chrbát, ruky do strán, ohnite kolená a položte nohy na zem. Nakloňte svoje nohy doľava a doprava a jemne točte v bedrovej oblasti.Obnovenie mobility a flexibility bedrovej chrbtice.
Ľahnite si na brucho, natiahnite ruky vpred, dlane. Odtrhnite rovné ruky a nohy z podlahy (mierne do výšky asi 10 cm) a túto polohu zafixujte 10 sekúnd. Opakujte 2 str.Posilnenie svalového korzetu chrbta.
Ľahnite si na brucho, ruky rovnobežné s telom. Rýchlo ohnite kolená a snažte sa dotýkať pätiek pätami. Opakujte 10 krát.Natiahnutie chrbtice, zlepšenie krvného obehu v nohách, posilnenie svalov chrbta.
Vstúpte do všetkých štyroch, ohnite chrbát a zdvíhajte bradu. Potom ohnite chrbát v oblúku a zamierte nadol. Opakujte 5-10 krát pomalým tempom.Zlepšenie flexibility chrbtice.
Posaďte sa na podlahu, pomaly nakloňte hlavu dozadu a dopredu a potom doľava a doprava.Obnovenie flexibility krčka maternice.
Vykladanie a napínanie miechy.

Gymnastika chrbta s kýlami s rôznou lokalizáciou v remisii

Cervikálna hernia

Môžete ich začať po uplynutí akútneho obdobia, hlavných príznakoch zmiznutie alebo výraznom znížení. Cvičenie s herniou krčnej chrbtice prispieva k zlepšeniu krvného obehu v mozgu a poškodených oblastiach, eliminuje bolesť v krku a hlave a hučanie v ušiach. Pomáhajú obnoviť pohyblivosť chrbtice, zvyšujú jej pružnosť, uvoľňujú napnuté svaly.

Technika vykonávaniaobrázok
Ľahnite si na chrbát na mäkkú gymnastickú podložku alebo dokonca na pohovku. Jemne pritlačte zadnú časť hlavy k pohovke / kobercu bez výrazného dôrazu. Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno. Vykonajte niekoľko prístupov.
Ľahnite si na chrbát a zdvíhajte hlavu nad podlahu pod uhlom 45 °. Pokúste sa ju udržať na tejto pozícii 10 sekúnd. Opakujte 5 r.
Ľahnite si na brucho a stlačte čelo na povrch (podobne ako vyššie). Potom z rovnakej polohy zatlačte zadnú časť hlavy na rameno.
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom. Striedavo sklopte a zdvihnite plecia. Opakujte 3 minúty..
Posaďte sa na stoličku alebo na podlahu s plochým chrbtom (alebo postavte, ak je to pohodlnejšie), uvoľnite ruky a položte ich na kolená alebo na opasok (ak sa cvičenie vykonáva pri státí). Otočte hlavu doľava a doprava, najprv malou amplitúdou a postupne zvyšujte uhol rotácie. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Cvičenie sa vykonáva podobne ako vyššie uvedené, ale hlava je naklonená dozadu a dopredu a snaží sa dotknúť brade do hrudnej dutiny. Nemôžete však pevne zvracať hlavu. Ramenný pás by mal byť upevnený.
Z miesta na sedenie pomaly otočte hlavu doprava a potom na 5 sekúnd zaistite. v tejto polohe a doľava tiež zamknite na 5 sekúnd.
Aby ste sa dostali na všetky štyri a pomaly spustili hlavu nadol tak, aby voľne viseli a svojou hmotnosťou natiahnite chrbticu. Zostaňte v tejto polohe 1-2 minúty.

Cvičenia na hrudníku

Porážka v tomto oddelení sa vyvíja pomaly a častejšie sa vyskytuje na pozadí zranení alebo osteochondrózy. Gymnastika chrbtice s kýlou na hrudi umožňuje zlepšiť pohyblivosť chrbtice, poskytuje príležitosť na hlboké dýchanie.

Technika vykonávaniaobrázok
Posaďte sa na stoličku, položte ruky za hlavu a ohnite sa dozadu tak, aby bol chrbát pritlačený k hornej časti chrbta stoličky. Potom sa nakloňte dopredu. Opakujte 3-4 s.
Sadnite si na stoličku, položte ruky za hlavu, horná časť chrbta by mala spočívať na okraji operadla stoličky. Vykonajte výchylky podobné tým, ktoré sú opísané vyššie, ale v súlade s technikou dýchania: vdychovanie pri ohýbaní dozadu a výdych pri ohýbaní vpred. Opakujte cvičenie 3-4 r.
Ľahnite si na chrbát na rovný povrch, položte pod hruď stredne tvrdý valec s priemerom 10 cm a ruky položte za hlavu. Ak sa chcete zohnúť a nadýchnuť, potom zdvihnite telo a vydýchnite. Opakujte 3-4 s., Pohybujte valcom po chrbtici.
Ľahnite si na chrbát, zohnite sa a pritlačte si nohy k hrudníku. Pomaly pochopte hlavu a priveste čelo ku kolenám, pomaly zaujmite pôvodnú polohu. Opakujte 10 r.
Ľahnite si na podlahu, ohnite nohy na kolená, ruky si položte lakťami na podlahe v úrovni ramien. Z tejto polohy zdvihnite kryt a vytvorte malý mostík, zafixujte polohu a znížte ho. Opakujte 5 r.
Posaďte sa na stoličku a zabalte uterák cez spodnú časť hrudníka, chyťte voľné konce uteráka rukami. Zhlboka sa nadýchnite a pri výdychu utiahnite uterák. Nadýchnite sa uvoľnením uteráka. Opakujte 5-10 s.
Postavte sa na podlahu, nohy sú od seba vzdialené. Natiahnite ruky nad hlavu a ľavou rukou uchopte zápästie pravej ruky. Pri náhlení pravej ruky vykonajte náklon doľava. Na pravej strane bude cítiť stuhnutosť bočných svalov hrudníka. Vymeňte ruky a opakujte ich opačným smerom. Spustenie 5-10 s. v oboch smeroch. Cvičenie je povolené iba po šiestich mesiacoch školenia!

Cvičenia na lumbálnu prietrž

Gymnastika pomáha posilňovať svalový korzet, zlepšuje krvný obeh, vytvára prispôsobivé mechanizmy na obnovenie fyziologickej rovnováhy bedrovej chrbtice. Cvičenia s lumbálnou prietržou znižujú vystupovanie diskov, pomáhajú eliminovať blokovanie nervových koreňov.

Ľahnite si na brucho a natiahnite ruky vpred. Pomaly zdvihnite ruky a nohy, ohnite trup a držte túto pozíciu 3 sekundy, potom sa pokúste ohýbať ešte viac a cítite napätie svalov dolnej časti chrbta. Pomaly nižšie do východiskovej polohy. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na brucho, ohnite ruky na lakte, dlane položte na podlahu v šírke ramien. Pomaly zdvíhajte zdravú nohu (ktorá nespôsobuje bolesť chrbta) a ohnite sa. Držte polohu 3 sekundy. a spadnúť na zem. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na brucho a zároveň natiahnite pravú ruku nahor a dopredu a ľavú nohu trochu späť. Potom vymeňte rameno a nohu. Malo by to vyzerať, akoby sa chrbtica rozťahovala.
Vydajte sa na všetky štyri. Keď vdychujete, sklopte sa (ohnite chrbtom hore) a stále držte túto polohu niekoľko sekúnd, a keď vydýchate, ohnite sa hlavou dozadu. Opakujte 4-5 s.
Ľahnite si na chrbát, ohnite nohy na kolená. Zdvihnite panvu a napnite svaly zadku. Držte telo na vrchu po dobu 3-5 sekúnd a pomaly dole na podlahu. Opakujte 4-5 krát.
Ľahnite si na chrbát a striedavo potiahnite nohy za kolená k hrudníku, držte pár sekúnd hore a pomaly sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte po dobu 5 str. na každej nohe.
Ľahnite si na chrbát a vykonávajte pohyb chodidla „na bicykli“ po dobu 1-3 minút.
Ľahnite si na chrbát, natiahnite ruky pred seba, ohnite nohy na kolenách, pomaly zdvíhajte hornú časť tela a siahajte po kolená. Držte v tejto polohe po dobu 10-15 sekúnd., Ľahnite si pomaly. Opakujte 3 str.

S bedrovou prietržou je tiež užitočné: joga, plávanie v bazéne, pilates, flex tela a špeciálne školiace systémy autorov..

Osobitná pozornosť by sa mala venovať Bubnovského herniovým cvičeniam, ktoré lekár a jeho kolegovia učia pacientov v centre kinezoterapie. Všetky metódy sú založené na použití vnútorných rezerv tela, t. na samoliečenie. Okrem toho sú v strediskách Bubnovského vyvinuté špeciálne simulátory, ktoré zvyšujú účinok tréningu. Gymnastika Bubnovského je jedinečná: liečebné komplexy sa nedajú nájsť na internete, sú vyvíjané individuálne pre každého pacienta, berúc do úvahy regeneračné schopnosti tela. Mnoho ľudí liečených v centrách lekára sa považuje za absolútne zdravých ľudí. Nie každý, vrátane lekárskeho prostredia, však podporuje autorovu metódu liečby, považuje za nebezpečné úplne odmietnuť lekársku starostlivosť, ktorú umiestňuje Bubnovsky..

Cvičenie po odstránení prietrže

Obdobie skorého zotavenia eliminuje záťaž chrbtice, takže cvičebnú terapiu je možné predpísať najskôr 2-4 týždne po operácii.

Dobre zavedený cvičebný program, ktorý všetci pacienti dodržiavajú po odstránení kýly, dnes neexistuje. Rehabilitácia a výber konkrétnych metód závisí od stupňa komplexnosti ochorenia a od spôsobu chirurgického zákroku a od charakteristík tela pacienta. Pre každé obdobie rehabilitácie je vybraný súbor cvičení, je veľmi dôležité neprekročiť prípustné zaťaženie a vo všeobecnosti dodržať šetrný, obmedzujúci režim, ktorý zabráni recidíve.

Medziobratlová hernia nie je všeliekom, ale osvedčeným, účinným a slobodným spôsobom, ako prevziať kontrolu nad chorobou a zlepšiť zdravie!

Cvičenia na herniu krčnej chrbtice

Pri kýle krčnej chrbtice zohrávajú pri komplexnej liečbe dôležitú úlohu cvičenia z cyklu fyzioterapeutických cvičení (LFK). Takéto nabíjanie je zvlášť účinné v počiatočných fázach vývoja patologického procesu. Špeciálny tréning môže významne zlepšiť stav pacienta av niektorých prípadoch sa vyhnúť chirurgickému zákroku.

Gymnastika môže eliminovať sprievodné príznaky (bolesti hlavy atď.), Kŕče. S čiastočným obmedzením pohyblivosti môžu cvičenia úplne alebo čiastočne obnoviť pohyby v rukách. Cvičebná terapia s herniou krčnej chrbtice pomáha zlepšovať krvný obeh, posilňuje svaly krku.

Pri prvých príznakoch choroby by ste mali okamžite vyhľadať lekársku pomoc. Terapeutickú gymnastiku a ďalšie metódy liečby môže zvoliť iba kvalifikovaný odborník. Samoliečba tohto ochorenia sa neodporúča - nesprávne vybrané cviky môžu viesť k posunu stavcov, stláčaniu nervov, zvýšenej bolesti atď..

Terapeutické cvičenia na kýlu krčnej chrbtice

Nasledujúce cvičenia sú zvyčajne účinné:

 1. Pacient zaujme počiatočnú polohu pri státí alebo sedení, ruky sa spustia pozdĺž trupu. Potom by ste mali hladko otočiť hlavu striedavo k pravému a ľavému ramenu 5-10 krát.
 2. Osoba zostáva v rovnakej východiskovej polohe, sklopí hlavu nadol, zatlačí bradu k hrudníku a vráti sa do východiskovej polohy. Tieto akcie sa opakujú 5 až 10 krát.
 3. Pacient musí byť v rovnakej východiskovej polohe a pomaly musí otočiť hlavu dozadu a vrátiť sa do pôvodnej polohy. Cvičenie sa opakuje 5 až 10 krát.
 4. Pacient zaujme počiatočnú polohu, keď sedí rovno, nakloní hlavu k jednému ramenu a pokúsi sa dotýkať ucha, zostane v tejto polohe po dobu 5 až 6 sekúnd, potom opakuje rovnaké kroky a naklonil sa k druhému ramenu. Cvičenie sa vykonáva 2-3 krát v každom smere.
 5. Pacient zaujme východiskovú pozíciu, ktorá stojí na všetkých štyroch, zatiaľ čo vdychuje, zakrivuje chrbát nahor, zatiaľ čo vydýcha - ohýba sa nadol. Tieto kroky je potrebné v rámci jedného cvičenia niekoľkokrát opakovať..
 6. Keď je človek v rovnakej východiskovej polohe, sklopí hlavu, pritlačí si bradu k hrudi, zostane v tejto polohe asi 30 sekúnd a vráti sa do východiskovej polohy..
 7. Keď stojíte alebo sedíte, otočte hlavu striedavo doľava a doprava, pričom v koncových bodoch zotrvajte niekoľko sekúnd, čo sa dá urobiť nielen počas fyzickej terapie, ale počas celého dňa..
 8. Kliešte s dôrazom na dlane a prsty rovných nôh alebo kolien. Je potrebné zabezpečiť, aby chrbát bol rovný a telo sa pri jeho tlačení dotýkalo podlahy. V závislosti od zdravotného stavu a odporučení lekára môžete vykonať 10 sád 5 alebo 5 sád..

V niektorých prípadoch je užitočné zavesiť na vodorovnú lištu a pomaly ju vytiahnuť.

Tieto cvičenia môžu byť použité na liečenie a prevenciu degeneratívnych-dystrofických procesov v krčnej chrbtici. V prípade neprítomnosti choroby môže byť intenzita tréningu vyššia.

Vykonávacie pravidlá

 1. Telesná výchova by sa mala praktizovať denne..
 2. Jedno zasadnutie by sa malo uskutočniť v priemere 15 - 20 minút. Najprv trvá 5 minút denne na tréning, postupne predlžuje jeho trvanie na 30-45 minút denne.
 3. Najlepšie je robiť cvičenia ráno, ale cvičenie si môžete naplánovať v inom čase dňa, ale večer použite špeciálne relaxačné techniky.
 4. Kurzy sa nemôžu konať po jedle a pár hodín pred spaním.
 5. Počas cvičenia by ste sa mali vyhnúť ostrým pohybom, na krku by nemalo byť príliš veľké napätie.
 6. Počas gymnastiky
 7. Bolesť by sa nemala objaviť, keď sa objavia, je lepšie ukončiť tréning.
 8. Nabíjanie sa odporúča v dobre vetraných priestoroch..

Kontraindikácie pre vykonávanie terapeutických cvičení

Terapeutické cvičenie demonštruje dobrú účinnosť v tejto patológii, avšak cvičenia sa môžu vykonávať iba počas remisie. Počas exacerbácií choroby nemôžete robiť gymnastiku a iné typy fyzickej aktivity.

Iné kontraindikácie na vykonávanie cvičení z komplexu fyzioterapeutických cvičení doma:

 • syndróm ťažkej bolesti;
 • srdcová dysfunkcia;
 • krvácajúci
 • príznaky akútnej cerebrovaskulárnej príhody;
 • akútna trombóza;
 • zhubné nádory.

Všeobecné odporúčania

Aby terapeutická gymnastika mala maximálny účinok, musia okrem pravidelného výkonu dodržiavať aj nasledujúce odporúčania:

 1. Normalizujte telesnú hmotnosť a udržiavajte ju v zdravých medziach.
 2. Normalizujte prácu a odpočinok.
 3. Zaistite dobrý odpočinok, nočný spánok by mal trvať najmenej 8 hodín denne.
 4. Nespí na veľkých a mäkkých vankúšoch, na spanie je najvhodnejší malý valec, ktorý sa vojde pod krk.
 5. Vyvarujte sa fyzickej nečinnosti.
 6. Vezmite si kontrastnú sprchu.

Iné ošetrenia

Ak má pacient silnú bolesť, je možné predpísať analgetiká, nesteroidné protizápalové lieky. V rámci liekovej terapie sa môžu použiť steroidné hormóny, chondroprotektory.

Počas remisie sa často predpisuje fyzioterapia, masáž, akupunktúra, hirudoterapia. Pacientom sa odporúča znížiť záťaž chrbtice, preto môže byť indikovaný špeciálny korzet..

Pri absencii účinku konzervatívnej liečby, ako aj pri veľkej prietrži, je otázka chirurgickej liečby.

Všeobecné informácie o chorobe

Kýla krčnej chrbtice je premiestnenie fragmentov medzistavcového (medzistavcového) disku do miechového kanála, čo vedie k stlačeniu nervových koreňov..

Podľa štatistík je táto patológia s lokalizáciou v krčnej chrbtici druhým najbežnejším, na prvom mieste vo frekvencii výskytu je porážka lumbosakrálnej chrbtice..

príčiny

Ochorenie môže byť spôsobené jedným alebo niekoľkými dôvodmi:

 • zmeny ľudského tela súvisiace s vekom;
 • svalová slabosť;
 • vplyv nepriaznivých environmentálnych faktorov na organizmus;
 • sedavý spôsob života.

Medzi rizikové faktory patria:

 • nesprávne držanie tela (aj z dôvodu povahy práce, dlhá práca pri počítači);
 • predčasné a / alebo nesprávne zaobchádzanie s poraneniami miechy (napríklad počas potápania, športového tréningu, pádu atď.);
 • endokrinné choroby;
 • nadváha.

príznaky

Pri hernii krčnej chrbtice možno pozorovať:

 • bolesť hlavy;
 • závraty;
 • bolesť v krku, ramenách a lopatkách, ktoré sa zhoršujú otáčaním hlavy, kašľom, kýchaním;
 • skoky v krvnom tlaku, poruchy ciev;
 • kognitívne poškodenie;
 • hučanie v ušiach, ktoré zosilňuje pri otáčaní hlavy problémy so sluchom;
 • slabosť a / alebo znecitlivenie horných končatín;
 • nepohodlie v krku;
 • celková slabosť a únava;
 • depresívny stav;
 • poruchy chuti a vône;
 • znížená ostrosť zraku;
 • časté choroby horných dýchacích ciest.

V tabuľke je uvedená lokalizácia bolesti v závislosti od toho, medzi ktorými stavcami sa nachádza postihnutý disk („C“ - označenie krčných stavcov, „Th“ - hrudník)..

Umiestnenie postihnutého disku

Bolestivé pocity a znecitlivenie celej ruky na strane malíčka, ťažkosti pri stlačení ruky do päste

Bolesť na chrbte ramena a predlaktia, slabosť extenzorov prstov a tricepsov ramena; pocit znecitlivenia a mravčenia po celom povrchu končatiny

Bolesť v ruke na strane palca, slabosť extenzorov zápästia, bicepsy na ramene

Bolesť v ramene, slabosť deltového svalu

Nedostatok liečby a progresia patologického procesu môžu viesť k úplnej paralýze a invalidite pacienta.

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Cvičebná terapia a gymnastika s prietržom krčnej chrbtice

Kýla medzistavcových platničiek sa vyvíja v dôsledku chronickej kompresie disku medzi stavcami. Počas diagnózy sa zisťuje zmenšenie medzistavcového priestoru, vyčnievanie tkanív disku do miechy a v dôsledku toho kompresia miechy. Príznaky prietrže chrbtice závisia od miesta jej lokalizácie, ale v každom prípade je vždy prítomná bolesť.

Foto 1. Fyzické cvičenia sú zobrazené v ktorejkoľvek fáze prietrže. Zdroj: Flickr (suneel Singh).

Príčiny kýly krčnej chrbtice

Kýla v krčnej chrbtici sa môže vyvinúť v dôsledku vrodenej chyby pohybového ústrojenstva, traumy (vrátane narodenia) alebo životného štýlu osoby. Najčastejšou príčinou hernie je osteochondróza.

Zvyčajne sa vyvíja v dôsledku predĺženej statickej alebo nesprávnej polohy hlavy, napríklad pri práci s počítačom. Napriek tomu, že krk je veľmi pohyblivý a nepodlieha veľkým hmotnostným zaťaženiam, počet diagnostikovaných hernií neustále rastie..

Indikácie pre použitie terapeutických cvičení

Kýla sa vo väčšine prípadov lieči terapeutickými metódami. Chirurgicky sa odstraňujú iba významné prietrže alebo výčnelky disku, ktoré silno stláčajú miechu a narušujú fungovanie nervového systému. Konzervatívna liečba spočíva v zmiernení bolesti, zmiernení zápalu mäkkých tkanív, predpisovaní chondro a neuroprotektorov, fyzioterapeutických procedúrach a priebehu fyzioterapeutických cvičení..

Terapeutická gymnastika krčnej chrbtice je predpísaná pre tieto sťažnosti:

 • bolesť krku (pri pohybe aj v statickej polohe),
 • bolesť a paréza horných končatín,
 • znecitlivenie krku, ramien, chrbta,
 • zníženie rozsahu pohybu krčnej chrbtice,
 • časté závraty a bolesti hlavy (najmä v zadnej časti hlavy),
 • konštantná únava,
 • hluk alebo tlak v ušiach,
 • strata sluchu,
 • zraková ostrosť,
 • poruchy pozornosti,
 • poškodenie pamäte,
 • kognitívny pokles,
 • apatia a depresia,
 • psychotické prejavy (pocit derealizácie, halucinácie).

Fyzikálna terapia krčnej prietrže poskytuje vynikajúce výsledky, hoci veľa pacientov ju nezaujato zanedbáva a zameriava sa na lekárske metódy liečby. Pravidelné a správne vybrané (a vykonávané) cvičenia však prispievajú k rýchlejšiemu uzdraveniu pacienta.

Poznámka! Terapeutická gymnastika je najlepším spôsobom, ako predchádzať osteochondróze a stavovým herniám.

Druhy cvičení na krčnú prietrž

Vo fyzioterapeutických cvičeniach sú všetky cvičenia predpísané na základe typu choroby, aktuálneho zdravotného stavu pacienta a jeho všeobecných fyzických schopností. Pri liečbe kýly krčnej chrbtice sa cvičenia na akútne štádium a počas remisie delia.

Poznámka! Samostatnou oblasťou je kinezoterapia (Bubnovského technika), ktorá sa úspešne používa na liečbu mnohých chronických ochorení pohybového aparátu..

Cvičenie pre akútne a subakútne štádium

Akútna fáza ochorenia je vždy charakterizovaná silným zápalom mäkkých tkanív v oblasti kýly a intenzívnou bolesťou. Počas tohto obdobia nemôžete vykonávať cvičenia s pohybom chrbtice (otáčanie a nakláňanie hlavy), pretože to vedie k ďalšiemu stlačeniu zapáleného disku a ešte akútnejším symptómom. Všetky činnosti by sa mali vykonávať hladko, bez trhania, telo zostáva nehybné.

Počiatočná polohaVykonávací príkaz
 • Sedí na stoličke
 • Nohy ohnuté na kolenách
 • Ruky na bokoch, dlane dolu
Kruhové pohyby ramenného kĺbu striedavo dopredu (10 sekúnd) a dozadu (10 sekúnd). Počet prístupov: od 2, postupne sa zvyšuje na 8.
 • Sedí na stoličke
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 1. Zdvihnite ruky do strán, rovnobežne s podlahou.
 2. Zdvihnite priame ruky nad hlavu a spojte sa s rukami.
 3. Vráťte ramená rovnobežne s podlahou (s. 1).
 4. Návrat do východiskovej polohy.
Počet prístupov: od 8 do 8.
 • Sedí na stoličke
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
Natiahnite ruky striedavo dopredu a cez strany. Držte ruky rovno, zdvihnite ich čo najvyššie a mierte do zvislej polohy. Počet priblížení: od Mach 5 v oboch smeroch, postupne stúpajúci na 20.
 • Sedí na stoličke
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 • Ľahnúť si
Rýchlo stlačte prsty do pästi (s námahou) a uvoľnite. Cvičenie sa vykonáva do 10 - 20 sekúnd.

Terapeutický účinok

 • Krvný obeh v krčnej oblasti sa zlepšuje.
 • Svaly sa posilnia a vyvinie sa väzivový aparát v ramennom páse..
 • Pohyblivosť ramenného kĺbu a horných končatín je obnovená.
 • Frekvencia a intenzita prejavu parestézie sa znižuje.
Foto 2. Vykonajte cvičenia opatrne. Zdroj: Flickr (Dr. Vicki Jordan).

Cvičenie a gymnastika počas remisie

Počas obdobia remisie choroby, ako aj pri prevencii prietrže krčnej chrbtice sú povolené intenzívnejšie cvičenia vrátane naklápania a otáčania hlavy..

Počiatočná polohaVykonávací príkaz
 • Sedí na stoličke alebo stojí
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 1. Nakloňte hlavu dopredu a snažíte sa dostať bradu k hrudníku.
 2. Nakloňte hlavu dozadu čo najviac..
 3. Nakloňte hlavu doprava a snažte sa dosiahnuť ucho až k ramenu.
 4. Nakloňte hlavu doľava a pokúste sa dosiahnuť ucho až k ramenu.
Ramenný opasok by mal byť stále pripevnený, ramená by nemali byť zdvíhané ani neskladané. Počet prístupov: od 5 na každej strane a postupne sa zvyšuje na 20.
 • Sedí na stoličke alebo stojí
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
Otočte hlavu striedavo doľava (na niekoľko sekúnd podržte) a potom - doprava (na niekoľko sekúnd). Cvičenie sa vykonáva výlučne pomalým, trhavým pohybom a nakláňanie hlavy je zakázané.
 • Stojace nohy v stabilnej polohe
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
Kruhové pohyby s priamym ramenom striedavo dopredu (10 sekúnd) a dozadu (10 sekúnd). Počet prístupov: od 2, postupne sa zvyšuje na 8. Počas vykonávania sa snažte držať ruky rovno (neohýbajte sa v lakťoch a zápästiach), prsty sú rovné a mierne napäté..
 • Stojace nohy v stabilnej polohe
 • Ruky voľne visiace na oboch stranách tela
 • V rukách ľahkých činiek (0,5 - 1,5 kg)
Zdvihnite ruky do strán, rovnobežne s podlahou. Držte činky v tejto polohe na niekoľko sekúnd. Počet prístupov: 5-20

Terapeutický účinok

 • Cerebrálny obeh sa zlepšuje.
 • Tinnitus je znížený, závraty prechádzajú.
 • Svaly krku sa uvoľňujú, čo eliminuje bolesť.
 • Zlepšuje sa pohyblivosť krku.
 • Svaly sa posilnia a vyvinie sa väzivový aparát v ramennom páse..
 • Pohyblivosť ramenného kĺbu a horných končatín je obnovená.
 • Frekvencia a intenzita prejavu parestézie sa znižuje.

Bubnovsky cviky

Kinezoterapia je doslova pohybová liečba.

Táto technika bola vyvinutá slávnym ortopédom, doktorom lekárskych vied S.M. Bubnovským a zahŕňa širokú škálu cvičení na rôznych častiach chrbtice a kĺbov..

Pre každého pacienta sa vyberie individuálny súbor cvičení. Mnohé z nich sa vykonávajú pomocou športového vybavenia alebo na špeciálne navrhnutých simulátoroch..

Je vhodné vykonávať Bubnovského cviky pod vedením skúseného trénera, niektoré z nich však môžete precvičiť samostatne, doma. Pred nabíjaním musíte natiahnuť, aby sa telo zohrelo (napríklad trochu skočte alebo behajte, môžete dokonca na svojom mieste). Každé cvičenie sa vykonáva 6-krát, chrbát je vždy plochý, ramená sú rovné.

 1. Metronóm: Nakloňte hlavu čo najviac k pravému ramenu, podržte ju 30 sekúnd a vráťte sa do zvislej polohy. Opakujte na ľavej strane.
 2. Pohľad do neba: Pomaly otočte hlavu doprava do maximálnej možnej polohy, pozerajte sa za vami, na niekoľko sekúnd podržte. Opakujte na ľavej strane.
 3. Fakir: Ruky zdvíhané nad hlavou a ohnuté v lakťoch, prsty spojené. Tak sa vytvorí rhombus s rukami, v strede ktorých je hlava. V tejto polohe vykonajte cvičenie „Pohľad do neba“.
 4. Rám: Položte pravú ruku na ľavé rameno, lakte rovnobežne s podlahou. Vykonajte cvik „Pohľad do neba“. Vymeňte rameno: ľavú ruku na pravé rameno. Opakujte cvičenie.
 5. Jar: Spustite bradu, pokúste sa dotýkať hrude, potom natiahnite hlavu dopredu a hore.

To je dôležité! Technika Bubnovsky predpokladá intenzívnejší tréning ako klasická cvičebná terapia, preto má určité obmedzenia a kontraindikácie. Pred začatím cyklu kinezoterapie je potrebné poradiť sa s lekárom, ako aj s terapeutom alebo rodinným lekárom (v prípade chronických chorôb okrem hernie).

Cvičenia na prevenciu prietrže krčnej chrbtice

Rovnako ako u väčšiny chorôb, aj vďaka prevencii môžete zabrániť vzniku prietrže. Na zmiernenie napätia svalov, udržanie pohyblivosti krčných kĺbov a pružnosti väzov, posilnenie svalového korzetu, každý deň vykonávajte cvičenia:

 1. Otočte hlavu striedavo doľava a doprava.
 2. Nakloňte hlavu doľava a doprava.
 3. Predkloňte hlavu dopredu (smerom k hrudníku) a sklopte ju dozadu.
 4. Vykonajte kruhové rotácie hlavy v oboch smeroch.
 5. Vytiahnite bradu dopredu a potom ju „zatlačte“ dozadu (to spôsobuje napätie v zadnej časti krku a bokoch)..
 6. Položte pravú dlaň na svoj pravý chrám a pritlačte si hlavu k nej. Súčasne by sa nemala pohybovať ani ruka, ani hlava. Opakujte na druhú stranu.
 7. Zdvihnite súčasne dve ramená k ušiam a hodte ich.
 8. Vykonajte kruhové pohyby s ramennými kĺbmi (ramená voľne visiace alebo ležiace na bokoch) as rovnými ramenami.
 9. Ľahké činky zdvíhajte dopredu alebo do strán na rovných ramenách do polohy rovnobežnej s podlahou.
 10. Sedieť okolo chrbta a pokúšať sa kolenami dotknúť hlavy. V tomto cvičení by ste mali cítiť svalové napätie od zadnej časti hlavy po strednú časť chrbta..

Komplexy cvičení na prietrž krčnej chrbtice

Fyzioterapeutické cvičenia (LFK) s prietržom krčnej chrbtice sú jednou z metód konzervatívnej terapie, ktorá môže byť účinná v počiatočných štádiách vývoja choroby. Pred spustením hlavného komplexu by ste sa mali zahriať.

Nabíjanie a zahrievanie

Súbor cvičení by mal pozostávať z zahrievania, hlavnej časti a závesu. Je to veľmi dôležité. Hlavným cieľom zahrievania je zahrievanie celého tela, svalov, väzov. Potom sú pre každé konkrétne oddelenie pripravené regeneračné cvičenia. A na konci je záves povinný, ktorý sa používa na relaxáciu a odpočinok..

Nabíjanie medziobratlovou prietržou krčnej chrbtice začína vykonávaním rotačných pohybov hlavy alebo jej ohybov doprava-doľava, hore-dole. Môžete sa tiež pokúsiť natiahnuť krk a zvyšok tela zostáva nehybný. Takéto jednoduché cvičenia by sa mali opakovať, až kým sa neobjaví pálenie a brnenie vo svaloch. Až potom môžete spustiť hlavný komplex.

Cvičebná terapia a gymnastika

Ošetrujúci lekár vyberie pre každého pacienta sériu hernie krčnej chrbtice individuálne. Ak chcete dosiahnuť dobrý výsledok, musíte dodržiavať určité pravidlá:

 • Trvanie jednej hodiny by malo byť v priemere 20 až 30 minút.
 • Cvičte pravidelne, každý deň niekoľkokrát.
 • Prestávky je možné urobiť alebo nie. Niektorí unavujú denné cvičenie. Preto si môžu raz za týždeň oddýchnuť. To však môžu urobiť tí, ktorí sa angažujú nie prvýkrát. Ak triedy len začínajú, musíte sa snažiť vydržať bez prestávok najmenej mesiac, robiť to každý deň, pretože telo sa musí prispôsobiť novej záťaži..
 • Správne striedajte cvičenia na posilnenie a relaxáciu. Ak posilňujete výlučne - všetky svaly sú preťažené a iba relaxačné - nemá to žiadny účinok. Je dôležité ich kombinovať.

Zvážte niekoľko populárnych komplexov krku.

Komplex 1

Terapeutické cviky na herniu krčnej chrbtice zahŕňajú tieto cviky:

 • I.p. - sediaci, rovný chrbát, plecia na rovnakej úrovni. Nadvihnite ruku, uchopte ju za hlavu a uchopte ucho z opačnej strany. Zostaňte v tejto polohe 15 sekúnd a to isté aj pre druhú ruku. Opakujte 5-7 krát.
 • I.p. - tiež. Nakloňte hlavu doľava, aby ste cítili silné napätie v krčných svaloch. Zmerajte v tejto polohe, potom sa narovnajte a opakujte, nakloňte hlavu na druhú stranu.
 • I.p. - sedenie alebo státie, narovnané plecia, lopatky rovné. Bez sklopenia krku sklopte hlavu nadol. Držte polohu po dobu 10-15 sekúnd, vyrovnajte ju a potom hlavu zdvihnite. Opakujte cvičenie 7-krát.
 • I.p. - tiež. Počet krát ohnite hlavu doľava a pokúste sa dosiahnuť rameno. Zablokujte polohu. Na účet 2 - návrat na I.p. Na účet 3 - vykonajte cvičenie znova, ale nakloňte sa k druhému ramenu.

Tieto cvičenia sú účinné, pretože počas nich sú zapojené všetky svaly ramenného pletenca. Komplex sa musí vykonávať jedenkrát denne, pokiaľ možno každý deň súčasne.

Komplex 2

A tento komplex pomáha odstraňovať prietrž a obnovuje normálne držanie tela:

 1. I.p. - sediaci na stoličke s rovným chrbtom, ramená sú uvoľnené a sklopené. Otočte hlavu doľava a doprava tak, aby bola maximálna amplitúda pohybu. Ak sa počas toho objavia ostré bolesti, môžete vykonávať cvičenie rýchlo, krátke pohyby.
 2. I.p. - stojaci. Sklopte hlavu nadol, akoby ste sa snažili dostať bradu k hrudníku. Zablokujte túto polohu na 10 minút. Opakujte 5-7 krát.
 3. I.p - sedí na stoličke, chrbát rovno. Nakreslite bradu čo najviac do seba a potom sklopte hlavu dozadu. Opakujte 10 krát. Toto cvičenie dobre napína zadné svaly na krku, zmierňuje stres..

Vyššie opísaná gymnastika je účinná, ale je možné ju vykonať iba po konzultácii s lekárom.

Izometrické cvičenia

Izometrické cvičenia sú také cvičenia, pri ktorých sú svaly krku napnuté, ale nie stiahnuté. Z tohto dôvodu sa uvoľňujú..

Pri hernii je účinný tento komplex:

 • I.p. - ruky na chrbte hlavy, dlane prekrížené na hrade. Zároveň sa pokúste nakloniť hlavu dozadu, ale zdvihnite odpor rukami. Svaly krku budú veľmi napäté, ale bolesť by nemala byť prítomná. Opakujte 7 krát.
 • I.p. - sedí na stoličke, chrbát rovno. Nakloňte hlavu doprava a ľavú ruku položte na ľavé ucho. Je potrebné stlačiť hlavu na ruku a ruku na hlavu, aby sa objavil odpor. Opakujte 5 krát.
 • I.p- sedenie, hlava rovná, chrbát rovná, lopatky rovné. Nakloňte hlavu dopredu a snažíte sa dosiahnuť hrudník. Prekrížte ruky a položte si chrbát hlavy. V snahe prekonať tlak rúk vráťte hlavu do pôvodnej polohy.

Takéto cvičenia posilňujú svaly chrbta, zlepšujú mozgový obeh, majú pozitívny vplyv na telo. Vykonajte ich 1-2 krát denne. Ak sa počas tohto procesu vyskytne bolesť, informujte svojho lekára..

Pre herniu krčnej chrbtice môžete vykonávať aj iné izometrické cvičenia:

 1. Ľahnite si na zem a zatlačte na chrbát jeho hlavy. Opakujte 7-8 krát. Potom si ľahnite na brucho na zem a zatlačte na ňu čelom.
 2. Posaďte sa pri stole, lakte spočívajte na doske. Položte dlane na čelo a začnite na neho vyvíjať tlak. To isté sa môže opakovať osobitne pre každú ruku..
 3. Ľahnite si na bok na tvrdý povrch. Položte hlavu na bicepsy paže a zatlačte na ňu.

V kancelárii môžu byť umiestnené sedadlá, aby sa zabránilo úniku..

Ásany na krk sú tiež veľmi účinné. Počas ich vykonávania musíte sledovať svoje dýchanie - malo by byť hladké a pokojné. Výskyt bolesti je neprijateľný. Na liečbu prietrže môžete použiť napríklad ásan:

 • Posaďte sa na podlahu, zaujmite polohu lotosu, chrbát by mal byť plochý. Počas inhalácie natiahnite chrbticu a pri výdychu čo najviac natiahnite pupok. Opakujte 12-krát, zakaždým, keď sa predlžuje trvanie dýchacích cyklov.
 • Ľahnite si na brucho a otočte hlavu doprava. Dajte dlane na krížovku jeden na druhého. Pri nadýchaní zdvihnite hrudník a ľavú ruku položte na čelo. Ľahnite si na výdych, ruku - späť do krížovej kosti. Opakujte pre druhú stranu.
 • Vydajte sa na všetky štyri. Pri inšpirácii - ohýbajte sa, pri výdychu - narovnať sa. Opakujte 7 krát.

Môžete tiež vykonať ďalšie ásany. Jóga je úplne bezpečná, zlepšuje stav tela, obnovuje psychologickú rovnováhu, obnovuje nervový systém.

Aké cvičenia a športy sú vylúčené?

V prítomnosti kýly nemôžete vykonávať tieto cvičenia:

 • Leg press. Počas nej dochádza k intenzívnemu zaťaženiu chrbtice, vďaka ktorému trpia medzistavcové platničky.
 • Krútenie. Vedú k vyčnievaniu prietrže, objavujú sa silné bolesti.
 • Spustiť. Vyvíja vibračný tlak na chrbtové disky, čo na nich vedie k tvorbe mikrotrhlín.

Zo športu je zakázaný futbal, volejbal, basketbal. Existuje vysoké riziko pádov, ktoré negatívne ovplyvňujú stav chrbtice.

Gymnastika nedokáže vyliečiť medzistavcovú prietrž. Musí sa kombinovať s inými terapeutickými metódami. Pomôže to však urýchliť proces hojenia..

Najlepšie cviky na herniu krčnej chrbtice

Cvičenie na kýlu krčnej chrbtice

Pomáhajú cvičenia s medzistavcovou prietržou??

Každý lekár samozrejme povie, že nie je možné nájsť účinnejší spôsob prevencie tejto choroby, ktorý by bol lepší ako gymnastika. Ak je však prietrž už diagnostikovaná, jej terapia bude založená na implementácii špeciálne vybraných cvičení. Ako smer liečby môžu fyzioterapeutické cvičenia zastaviť rozvoj patológie a zlepšiť stav pacienta.

Súbor cvičení pre prietrž krčnej chrbtice je lekár. V žiadnom prípade nie je možné samostatne liečiť patológiu, pretože v tejto oblasti existuje veľké množstvo dôležitých krvných ciev, ktoré dopravujú jedlo do mozgu. Najmenší nesprávny krok - a následky môžu byť katastrofálne.

Ako zmierniť akútnu bolesť

Upozorňujeme na súbor cvičení zameraných na uvoľnenie a napnutie chrbtice:

 • Vykonávame jeden z jogových ásan. Odborníci vedia, že relaxácia je kľúčom k pohody. Ľahneme si na chrbát, nohy a ramená sú uvoľnené, oči sú zatvorené. Sme v tejto pozícii 5 minút. Počas tejto doby je potrebné uvoľniť celé telo.
 • Ľahnite si na chrbát, telo je rovnomerne vodorovné. Silne vytiahli ponožky smerom od vás. Beh 5-10 krát.
 • Na druhej strane potiahnite prst jednej nohy alebo druhej nohy. Opakujte najmenej 10 krát.
 • Nachádzame sa na koberci tak, že telo je rovnomerne vodorovné, ruky sú roztiahnuté v uhle asi 45 stupňov, dlane smerujú nahor. Intenzívne ohnite a uvoľnite ruky 10-krát.
 • Jemne, bez odtrhnutia päty z povrchu rohože, ohnite nohy a pritiahnite ich k hrudníku, napnite si bradu na kolená. Je dôležité nevykonávať náhly pohyb, hlavnou úlohou je jemne natiahnuť chrbticu.
 • Bez toho, aby sme povstali z koberca, roztiahli sme ruky a zaťali päste. Rýchlo, ale bez náhlych pohybov sa päsťami dostaneme na plecia. Vykonajte desaťkrát.

Zaujímavé na čítanie: príčiny akútnej bolesti chrbta

Hlavné pravidlá fyzioterapie prietrže krku

Aby sa dosiahol požadovaný terapeutický účinok, vykonávajú sa kýly krčnej chrbtice pri dodržaní mnohých pravidiel a odporúčaní odborníkov:

 • Po prvé, je dôležité vylúčiť nadmernú fyzickú námahu a ostré zákruty hlavy, náhle prevrátenie, nárazy (najmä v krku), rany a skoky..
 • Po druhé, terapeutické cvičenia prinesú dobré výsledky pravidelnému školeniu.
 • Po tretie, vrátane telesnej výchovy v terapeutickom komplexe, mali by ste začať s krátkymi triedami (5-10 minút denne) a postupne ich zvyšovať.

Okrem toho je bezbolestné cvičenie rozhodujúcim bodom. Pri kýle krčnej chrbtice môže akékoľvek nepohodlie a zhoršenie nepríjemných pocitov naznačovať zápalový proces alebo zvýšenie vzdelania, čo znamená, že gymnastika sa bude musieť odložiť..


Mimochodom, fyzioterapeuti radia svojim pacientom, aby cvičili ráno. Táto denná doba je ideálna na ošetrenie kýly krčnej chrbtice pomocou cvičení. Neodporúča sa však robiť po jedle alebo pred spaním.

Všeobecné odporúčania

Aby boli triedy užitočné, sú potrebné určité pravidlá. V opačnom prípade by sa neočakával pozitívny účinok z cvičebnej terapie. Tipy a triky:

 • Je dôležité pravidelne cvičiť. Okrem toho by sa záťaž mala zvyšovať postupne - z 10 - 15 minút v prvých triedach na 40 minút v budúcnosti;
 • je lepšie cvičiť ráno na lačný žalúdok. Vo večerných hodinách si musíte vziať čas na natiahnutie;
 • Je dôležité sledovať svoje vlastné pocity - ak existuje bolesť, potom musíte okamžite zastaviť tréning. Bolesť znamená, že cvičenie sa nevykonáva správne;
 • každé cvičenie sa zvyčajne vykonáva 6-8 krát;
 • Do programu nemôžete zahrnúť cvičenia zahŕňajúce náhle pohyby a skrútenie. Nebežajte, neskákajte a nevykonávajte silové cvičenia;
 • súbor cvičení možno rozdeliť na niekoľko častí a vykonávať ich počas celého dňa.

Ak sa chcete dozvedieť podrobnejšie, ako sa vykonáva gymnastika pri liečbe domácej osteochondrózy krčka maternice, môžete si prečítať článok o nej na našom portáli..


Je dôležité robiť cvičenia správne.

Pozor! Minimálne prvé fyzikálne terapie by mali byť pod dohľadom skúseného inštruktora. Potom ich môžete vykonať doma po predchádzajúcej konzultácii s neurológom.

Cvičenie na krk podľa metódy Bubnovského

Medzistavcové prietrže možno pripísať chorobám, ktorých výskum pokračuje dodnes. Každoročne sa objavujú nové autorove metódy liečby patológie krčka maternice. Bubnovsky cviky na kýlu chrbtice sú jedným z overených komplexov zameraných na dosiahnutie remisie choroby.


Väčšina pacientov s vyššie uvedenou diagnózou pozná jednoduchý pohybový vzorec a vyzerá to takto:

 • Cvičenie sa vykonáva pri sedení na stoličke. Je dôležité držať chrbát rovno. Niekoľko minút vykonávajte plynulé pohyby hlavy smerom k plecu. Ak sa počas deklinácie objaví bolesť, je lepšie prestať. V najnižšom možnom bode musíte polohu opraviť, potom narovnať a zopakovať cvičenie, nakloniť hlavu v opačnom smere..
 • Bez zmeny počiatočnej polohy a zhlboka sa nadýchnite, urobte niekoľko pohybov smerom nahor, niekoľko sekúnd vydržte a potom vydýchnite. Potom opakujte opačným smerom.
 • Podobne ako pri predchádzajúcom cvičení pri hernii krčnej chrbtice: so zakriveným dychom sa hlava najskôr po dobu 7 až 10 sekúnd najskôr otočí doprava, potom zaujme svoju pôvodnú polohu. Potom odbočte doľava.
 • Sedieť na stoličke, držať chrbát rovno. Pokúste sa uvoľniť svaly v tejto polohe a sklopte hlavu nadol. V ideálnom prípade by sa brada mala dotýkať hrudníka. Držte hlavu 7 až 10 sekúnd.

Telesná výchova - odborníci v Moskve

Vyberte si spomedzi najlepších odborníkov na recenzie a najlepšiu cenu a dohodnite si stretnutie
masér

Zakrevskaja Natalya Alekseevna

Moskva, 1. Lyusinovský pruh, 3 B. (Lekársky) +7
0 Napíšte vlastnú recenziu

Avtandilyan Arsen Alikovich

Moskva, Landyshevaya St., 14, bldg. 1 (lekárske)
+7

0 Napíšte vlastnú recenziu

Čo je izometria pre medzistavcovú krčnú prietrž??

Ďalšou oblasťou terapeutických cvičení pre kýlu krčnej chrbtice sú izometrické cvičenia. Väčšina moderných neurológov a fyzioterapeutov na túto techniku ​​reaguje pozitívne. Okrem toho na vykonávanie takýchto cvičení nie sú potrebné špeciálne zariadenia a veľa času. Izometrická gymnastika je užitočná pre pacientov s medziobratlovou kýlou na krku a pre tých, ktorí sedia dlho pri počítači..

Znakom tejto terapeutickej techniky je, že nevyžaduje žiadny pohyb. Izometrický režim zahŕňa prekonanie odporu, krátkodobý pobyt v napätí a potom relaxáciu. Počiatočná poloha navyše nemá osobitný význam: cvičenia s prietržom krčnej chrbtice sa môžu vykonávať pri sedení, státí a dokonca aj ležaní. Jedinou podmienkou vyžadujúcou prísne dodržiavanie je priame držanie tela a namerané dýchanie..

Príprava tela

Gymnastika sústredenia sa musí robiť pravidelne, ale pred začiatkom cvičenia je potrebné zmierniť bolesť. Lekári zvyčajne predpisujú liek na bolesť, aby vyriešili tento problém, takže po niekoľkých dňoch môže pacient začať s tréningom.

Neodporúča sa začať triedy, ak:

 • Syndróm bolesti je príliš silný a bolesť nastáva pri najmenšom pohybe. V takýchto prípadoch lekári zvyčajne predpisujú najsilnejšie steroidné lieky, ktoré by mali zmierniť stav.
 • Keď sú poškodené iné časti chrbta pod krkom a bolesť je lokalizovaná na iných miestach
 • V prípade ťažkých zranení. V takých prípadoch musíte počkať na minimálnu opravu tkaniva, inak môžete len viac poškodiť

Lekári predpisujú vždy celý rad liekov, ktoré pomáhajú obnoviť organizmus, ale bez cvičenia majú menší účinok, pretože zlý krvný obeh neumožňuje normálnu distribúciu živín a liekov. V niektorých prípadoch lekári váhajú s predpísaním fyzioterapie, ale ide o čisto individuálne recepty.

Telesná výchova bez pohybu: príklady

Izometrický komplex cvičebnej terapie sa skladá z niekoľkých fáz:

 1. Pravá dlaň sa položí na pravú tvár, snaží sa ju zatlačiť a hlavu nakloniť doľava. Hlavná vec je odolať. Cvičenie zopakujte zmenou pravej dlane vľavo.
 2. Tkajte prsty oboch rúk a položte ich na čelo, dlaňou dole. Zatlačením na hlavu zatiahnite svaly krku a zabráňte prevráteniu.
 3. Zopakujte predchádzajúce cvičenie, zložte si tkané prsty na chrbát hlavy a pokúste sa položiť hlavu dozadu.
 4. Pri pokuse o dotyk ľavého líce ramena položte pravú ruku na pravý chrám. V snahe prekonať odpor pomaly počítať na desať, narovnať hlavu a vrátiť ju do neutrálnej polohy.

Ásany na krk sú tiež veľmi účinné. Počas ich vykonávania musíte sledovať svoje dýchanie - malo by byť hladké a pokojné. Výskyt bolesti je neprijateľný. Na liečbu prietrže môžete použiť napríklad ásan:

 • Posaďte sa na podlahu, zaujmite polohu lotosu, chrbát by mal byť plochý. Počas inhalácie natiahnite chrbticu a pri výdychu čo najviac natiahnite pupok. Opakujte 12-krát, zakaždým, keď sa predlžuje trvanie dýchacích cyklov.
 • Ľahnite si na brucho a otočte hlavu doprava. Dajte dlane na krížovku jeden na druhého. Pri nadýchaní zdvihnite hrudník a ľavú ruku položte na čelo. Ľahnite si na výdych, ruku - späť do krížovej kosti. Opakujte pre druhú stranu.
 • Vydajte sa na všetky štyri. Pri inšpirácii - ohýbajte sa, pri výdychu - narovnať sa. Opakujte 7 krát.

Môžete tiež vykonať ďalšie ásany. Jóga je úplne bezpečná, zlepšuje stav tela, obnovuje psychologickú rovnováhu, obnovuje nervový systém.

Ako doplniť komplexy LFK herniou krčnej chrbtice?

Bez ohľadu na zvolené gymnastické vybavenie je vhodné do výcvikového komplexu zahrnúť jednoduché fyzické cvičenia. Pri hernii krčnej chrbtice budú obzvlášť účinné nasledujúce:

 • Ťahania - pomáhajú posilňovať svaly ramenného pletenca, krku a chrbta, priaznivo pôsobia na cievne steny. Alternatívou k obvyklým vytiahnutiam na vodorovnej lište môže byť použitie trakcie s expandérom.
 • Kliešte - vykonávané v normálnej alebo zjednodušenej polohe (pri odpočinku na rukách a kolenách).
 • Cvičenie s činkami na hrudník - je potrebné cvičiť pri ležaní, športové vybavenie sa kladie na podlahu za hlavu. Natiahnite ruky rovno, zdvihnite ich pred vami a potom ich pomaly vložte na svoje miesto. Minimálny počet opakovaní je 12 - 15.

Kýla: detekovať a neutralizovať

Náš krk je pod obrovským tlakom. V našom storočí sú ľudia v neustálom napätí, trávia celý deň pri monitore, nenechávajú telefón z rúk, svaly sú oslabené a stiesnené. Každú sekundu si sťažujú na bolesť, stále častejšie sa mladí ľudia sťažujú na osteochondrózu a nádory v chrbte. Je to kvôli skutočnosti, že v krku je vzdialenosť od stavcov k stavcom extrémne malá. Pri ťažkých záťažiach dochádza k čiastočnému zníženiu medzistavcových platničiek, poškodeniu nervových zakončení, narušeniu práce vnútorných orgánov a následkom toho k výskytu silnej bolesti..

S vekom sa riziko prietrže výrazne zvyšuje. Poranenia chrbtice, niekedy chronické, majú tiež škodlivý vplyv na naše krčné stavce. Slabý tón a znížená motorická aktivita sú tiež príčinou bolesti. Pri hýrii vznikajú sťažnosti týkajúce sa:

 • Ostré bolesti v oblasti lopatiek, ktoré v pokojovej polohe prechádzajú do boľavín;
 • závraty;
 • únava
 • Chvenie končatín, slabosť prstov;
 • Znížená koncentrácia.

Profylaxia krčnej prietrže

Počas remisie majú pacienti zvyčajne povolené zvýšiť rozsah pohybu podľa nasledujúcej schémy:

 1. V polohe na sedenie alebo státie narovnajte ruky pozdĺž trupu. Nakloňte hlavu do všetkých smerov a snažte sa dosiahnuť hrudník až po bradu, šije dozadu a ucho až k pleci..
 2. V akejkoľvek počiatočnej polohe sú zákruty vykonávané hlavou doprava a doľava, pričom v extrémnych bodoch pretrvávajú niekoľko sekúnd..
 3. Ľahnite si na tvrdú podlahu, zdvihnite hlavu o 45 stupňov a v tejto polohe zamrznite 10 až 15 sekúnd.
 4. Stojaci s rovnou chrbtom a oboma rukami vykonávajte kruhové pohyby súčasne.
 5. Staňte sa v koleno-lakte predstavovať, tešte sa. Potom sa pokúste jemne sklopiť hlavu a uvoľnite svaly na krku čo najviac. Je dôležité cítiť, ako chrbtica získa stratenú flexibilitu..


Výsledkom pravidelného a kvalitného tréningu bude zlepšenie krvného obehu v krku a mozgu, odstránenie hluku v ušiach a bolesti hlavy. Šance na obnovenie pohyblivosti stavcov závisia od štádia choroby. Je dôležité si uvedomiť, že zodpovednosť za úspešnú liečbu patológie spočíva vo väčšej miere na samotnom pacientovi, pretože prietrž krčnej chrbtice netolerá lenivosť a nedbanlivosť..

Telesná výchova - kliniky v

Vyberte si spomedzi najlepších kliník podľa recenzií a najlepšej ceny a dohodnite si stretnutie
rodina

lekársky

Moskva, ul. Arbat, d. 28/1 s. 1
Smolenská

 • Recepcia od 700
 • Neurológia od 700
 • Fyzioterapia od 155

10 Napíšte vlastnú recenziu

lekársky

Moskva, Maroseyka, 10/1, s. 3
Čínska štvrť

 • Recepcia od 7500
 • Manuálna terapia od roku 2000
 • Masáž od roku 2000

9 Napíšte recenziu

lekársky

Moskva, diaľnica Kurkinskoye, 30
klzák

 • Recepcia od roku 1300
 • Manuálna terapia od 3000
 • Kinezioterapia od roku 1800

10 Napíšte vlastnú recenziu

Zobraziť všetky kliniky v Moskve

Tento liek je vo vašich rukách

Aká je liečba chrbtice podľa Bubnovského metódy a kedy by sa mala kontaktovať? Liečebné cvičenia chrbtice majú určité náznaky. Často je to spojené so životným štýlom, ktorý vedie človeka. Medzi hlavné indikácie pre použitie cvikov podľa metódy Dr. Bubnovského možno uviesť:

 • fyzická nečinnosť, vyjadrená sedavým životným štýlom;
 • častý vplyv rôznych stresových situácií na osobu;
 • podvýživa a ako výsledok ukladanie solí.

V ktorých prípadoch by som sa mal obrátiť na liečebný komplex? Podľa samotného Dr. Bubnovského jeho technika pomáha ľuďom s úplne odlišnými problémami s chrbticou, od bolesti v krčnej chrbtici až po problémy v dolnej časti chrbta..

Dôkazom toho, že Bubnovský liečebný a rehabilitačný program funguje, je sám lekár. Cvičenia boli vyvinuté Sergejom Michajlovičom v čase, keď on sám dostal vážne zranenie chrbta. Jeho ošetrujúci lekári pokrčil plecami a nedal nádej na uzdravenie. Pri vykonávaní vlastných cvičení bol lekár schopný postaviť sa na nohy a teraz pomáha svojim pacientom vrátiť sa k normálu.

diagnostika

Neurológ je ten, ktorý diagnostikuje herniované disky. Ukazuje smer magnetickej rezonancie, pomocou ktorej je dobre definovaná:

 • prítomnosť prietrže a ich postavenie;
 • veľkosti
 • šírka miechového kanála;
 • je zápalový proces;
 • iné charakteristické patológie.

Čím skôr a presnejšie sa uskutoční tento druh diagnózy, tým väčšie sú šance na úspešnú a krátkodobú liečbu.

Kontraindikácie pre telesnú výchovu

Je zakázané vykonávať telesnú výchovu v prítomnosti silnej bolesti bezprostredne po chirurgickom zákroku na vyrezanie kýly. Zákaz vykonávania cvičení sú sprievodné choroby.

Všeobecné kontraindikácieDočasné kontraindikácie
Silná bolesťExacerbácia chronických chorôb
Akútna prietržZvýšenie teploty
Onkologické formácieOperácia preplánovania
Hypertonické ochoreniePoranenie miechy
Závažné duševné poruchyVnútorné krvácanie
Ochorenie srdca a cievMozgovocievna príhoda
Epilepsia a demencia
Ochorenia dýchacích ciest

V prípade závažných kontraindikácií je pacientovi predpísaná masáž alebo izometrická gymnastika. Osvedčené cviky v telocvični a bazéne.

Čo prináša cvičenie?

Liečebný a liečebný účinok vykonávania cvičení je zabezpečený skutočnosťou, že fyzioterapeutické cvičenia vedú k nasledujúcim výsledkom:

 • Zlepšenie krvného obehu. Vďaka aktívnejšiemu toku krvi do tkanív sa zlepšuje ich výživa..
 • Manažment bolesti.
 • Eliminácia alebo zníženie sekundárnych príznakov (bolesti hlavy a závraty, hučanie v ušiach, zhoršené videnie, znecitlivenie a brnenie v zadnej časti hlavy a dolných končatinách).
 • Normalizácia svalového tonusu. Stres sa uvoľňuje z tých svalov, ktoré kŕče a oslabené - posilňujú.
 • Obnovenie pohyblivosti chrbtice.
 • Obnovenie (úplnej alebo čiastočnej) pohyblivosti rúk parézou alebo ochrnutím.

Základné pravidlá vykonávania fyzioterapie

Aby ste maximalizovali výhody fyzioterapie, musíte dodržiavať nasledujúce pravidlá:

 • v prvých fázach sa všetky cvičenia vykonávajú pod dohľadom inštruktora;
 • ak sa vyskytne akútna bolesť, telesná výchova by sa mala dočasne prerušiť (pred vyšetrením a podľa pokynov lekára);
 • je potrebné vyhnúť sa skokom, nárazom (av oblasti celej chrbtice);
 • krútiace cviky sú kontraindikované;
 • telesná výchova musí byť často a pravidelne (4-8-krát denne), ale malé sedenia (doslova 2 - 6 minút, nie viac);
 • hlavným tónom tréningu je relax, silná fyzická aktivita je kontraindikovaná;
 • robiť „voľno“ je tiež kontraindikované (iba ak ošetrujúci lekár neuvedie inak).

Ak sa pacient aktívne zapája do športu, potom by sa na základnú dobu liečby mal odložiť základný tréning až do úplného obnovenia funkcií chrbtice (môžete sa zamerať na odporúčania lekára)..

Počas exacerbácie priebehu choroby sa triedy dočasne zastavia (až do odstránenia zápalu a bolesti). V súčasnosti sú však k dispozícii špeciálne cvičenia, ktoré pomáhajú eliminovať zápalový proces.

Kedy bude zaťaženie na úkor

Mnoho pacientov mylne verí, že gymnastika je všeliek všeliekom a stavce sa s ňou môžu kedykoľvek liečiť. Toto stanovisko je v zásade nesprávne, čo môže povedať ktorýkoľvek kvalifikovaný lekár.

Kontraindikácie vykonať:

 • perióda exacerbácie prietrže, keď sú príznaky pociťované obzvlášť zreteľne a je potrebná ich úľava od drog;
 • obdobie exacerbácie iných chronických patológií, ktoré zvyčajne ukladajú vážne obmedzenia fyzickej aktivity;
 • rôzne poruchy srdca alebo dýchanie, ktoré sa vyskytli počas cvičenia.

Dôležitou kontraindikáciou je bolesť. Ak sa pacient počas triedy sťažuje na bolesť, je potrebné postup okamžite zastaviť. Bolesť je signálom, že telo ešte nie je pripravené na určité zaťaženie. Je pravda, že je dôležité pamätať na to, že nepohodlie a bolesť nie sú v žiadnom prípade synonymá. Cítiť nepohodlie počas vyučovania je normálne, cítiť bolesť je patológia.

Je tiež dôležité si uvedomiť, že očakávať okamžité zlepšenie celkového stavu je zbytočné. Gymnastika si vyžaduje zmysluplné a zdĺhavé cvičenia.

Aké cvičenia a športy sú vylúčené?

V prítomnosti kýly nemôžete vykonávať tieto cvičenia:

 • Leg press. Počas nej dochádza k intenzívnemu zaťaženiu chrbtice, vďaka ktorému trpia medzistavcové platničky.
 • Krútenie. Vedú k vyčnievaniu prietrže, objavujú sa silné bolesti.
 • Spustiť. Vyvíja vibračný tlak na chrbtové disky, čo na nich vedie k tvorbe mikrotrhlín.

Zo športu je zakázaný futbal, volejbal, basketbal. Existuje vysoké riziko pádov, ktoré negatívne ovplyvňujú stav chrbtice.

Gymnastika nedokáže vyliečiť medzistavcovú prietrž. Musí sa kombinovať s inými terapeutickými metódami. Pomôže to však urýchliť proces hojenia..

prevencia

Aby sa predišlo nepríjemným dôsledkom, ktoré môžu viesť k hernii krčnej chrbtice, je potrebné prijať určité preventívne opatrenia:

 • Kontrola hmotnosti. Ak je to potrebné, zvážte zníženie hmotnosti..
 • Vykonajte cviky, ktoré ovplyvňujú krčnú chrbticu.
 • Kontrola zrážania krvi.
 • Včasné ošetrenie akýchkoľvek problémov s chrbticou.
 • V prípade osteochondrózy, cvičte na terapii, zúčastnite sa masážnych sedení.

Ovládanie stavu chrbtice je veľmi dôležité, pretože prietrž sa môže objaviť v každom veku. Ak odložíte liečbu a necháte chorobu napredovať, môžete zabudnúť na svoj predchádzajúci životný štýl na dlhú dobu. Účinnosť sa zníži, takže bude nemožné alebo ťažké robiť niektoré veci.

Pri prvých signáloch by ste mali okamžite vyhľadať pomoc lekára. Vyhodnotí rozsah ochorenia a predpíše lieky v kombinácii s cvičením.

Rozdiely Bubnovského prístupu od bežnej praxe

Bubnovsky skúmal trendy, ktoré boli pozorované u jeho pacientov, a postoj k diagnostike ošetrujúcich lekárov. Jeho vlastné zdôvodnenie je, že veľa pacientov má diagnózu, ako je prietrž a je depresívne blízko srdca. Poznamenáva tiež, že pojem „miechová prietrž“ sa často používa na vysvetlenie akejkoľvek bolesti chrbta, že v spoločnosti sa vyvinuli predsudky o dôsledkoch takejto diagnózy a že neuropatológovia sami zosilňujú farbu a zobrazujú nezvratnosť následkov prietrže. Podľa jeho názoru nie sú často odporúčania k neurochirurgovi dostatočne opodstatnené a dokonca aj výraz „miechová kýla“ je akýmsi umelým vynálezom samotných neurochirurgov..

Odporúčané na tému:

Liečba bolesti nôh s herniou chrbtice

Bubnovsky sa odvoláva na skutočnosť, že predtým boli rovnaké príznaky bolesti chrbta pripisované radikalulitíde (tiež často bez dôvodu). Prinajmenšom sa však pokúsili liečiť ischias pomocou terapeutických činidiel a neurochirurgom prišli iba v najextrémnejšom prípade - keď liečba nepriniesla očakávaný výsledok. Lieky, trakcia, fyzioterapia, plechovky nepomáhajú - to znamená chirurgický zákrok. Pokiaľ ide o akékoľvek podozrenie na prietrž alebo kýlu s malými rozmermi, pacienti sú z dôvodu zisku poslaní na operáciu. Toto je rýchly spôsob, hoci drahý, nakoniec je možné obslúžiť bohatších pacientov za kratší čas. To je len názor profesora a vyjadruje ho vo svojej knihe. Je postavený na princípe otázok a odpovedí, pretože v priebehu rokov svojej praxe mal možnosť komunikovať s veľkým počtom pacientov a dobre študoval ich najbežnejšie mylné predstavy a stereotypy..

Podľa Bubnovského by sa lekár mal zamerať na výsledok, ktorý uspokojí pacienta. Cesta k tomu spočíva v zaznamenaní dvoch základných túžob tých, ktorí prichádzajú na ošetrenie:

 • Pacient sa chce zbaviť bolesti a je tiež pre neho kritické, aby toto vyslobodenie malo ísť bez užívania drog, pretože spravidla je s nimi už dosť..
 • Pacient chce obnoviť stratenú pracovnú kapacitu, chce sa vrátiť do svojho plného života, pracovať, nechce obmedziť svoj fyzický potenciál.

Obe tieto túžby sú plne realizovateľné, takže lekár nezostane bez práce a pacient cíti úľavu a spokojnosť s liečbou..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Kýla medziobratlovej platničky je patologický výčnelok buničitého jadra (želatínová stredná časť medzistavcovej platničky), ktorá je výsledkom prasknutia okolitého vláknitého prstenca..
Diéta na osteochondrózu - chronický dystrofický proces, ktorý primárne ovplyvňuje medzistavcové platničky a potom kostný väzový aparát chrbtice, je dôležitou súčasťou komplexnej liečby.
Lymfatické uzliny sú súčasťou periférneho imunitného systému, ktorý vykonáva bariérovú funkciu. Sú to oválne útvary rôznych veľkostí, ktoré sa nachádzajú v skupinách pozdĺž lymfatických ciev.