loader

Hlavná

Žalúdok

Druhy cvičení, účinnosť a pravidlá gymnastiky pri osteoporóze

Cvičenia sú veľmi užitočné pri osteoporóze, nezabudnite ich vykonať.

Fyzikálna terapia je jednou z metód komplexnej liečby osteoporózy chrbtice. Gymnastika s osteoporózou je dôležitou pomocnou technikou lézií ľudského kostného aparátu. Vykonávanie fyzických cvičení spolu s inými metódami liečby osteoporózy chrbtice, stehna, kolena alebo rúk dáva pacientovi možnosť rýchlo sa zotaviť.

Všeobecné pravidlá vykonávania a efektívnosti

Realizácia terapeutických cvičení je zameraná na počiatočné štádium vývoja choroby. Spinálna osteoporóza sa nedá spustiť. Nedostatok fyzioterapeutických cvičení môže viesť k katastrofálnym následkom, konkrétne k čiastočnej alebo úplnej strate pohybu. Aké sú rysy gymnastiky? Hlavným cieľom cvičenia na liečbu osteoporózy je naučiť, ako rozdeliť záťaž na kostný aparát. Funkcie gymnastiky tiež spočívajú v jednoduchosti fyzických cvičení a prístupnosti. Pri fyzioterapeutických cvičeniach stačí navštíviť fyzioterapeutickú kanceláriu niekoľkokrát, neskôr je možné cvičenia vykonávať samostatne.

Vplyv terapeutických cvičení na pohybový aparát:

 • svalstvo chrbta, bokov, ramien a kolena sú posilnené;
 • aktivujú sa metabolické procesy;
 • riziko zlomenín chrbtice je znížené;
 • metabolické procesy sa normalizujú, najmä sa zlepšuje absorpcia vápnika.

Aby sa posilnila chrbtica, je jogging užitočný, gymnastika tohto druhu je tiež potrebná na osteoporózu kolien a bokov. Na fyzioterapeutické cvičenia sú najvhodnejšie fyzické cvičenia na kostre s pomocou váhových cvičení.

Pred začatím cvičenia by sme mali porovnať fyzické schopnosti a technológiu vykonávania výcviku na chorobu osteoporózy chrbtice. Základné pravidlá vykonávania terapeutických cvičení:

 • systematické;
 • plynulé pohyby;
 • nedostatok bolesti;
 • kladný postoj;
 • vyhýbanie sa úrazom.

Fyzikálna terapia osteoporózy ktorejkoľvek časti chrbtice alebo inej časti kostry by sa nemala uskutočňovať bolesťou. Tréningové cvičenia posilňujú kostný aparát, ale iba ak je komplex správne vybraný v súlade s vekovými skupinami a vzhľadom na individuálne vlastnosti pacienta.

Výcvik pre rôzne časti kostry

Fyzikálna terapia osteoporózy zabraňuje zlomeninám chrbtice alebo inej časti kostného aparátu. Počiatočné vykonávanie cvičení sa musí vykonávať v prítomnosti trénera, pacient sa musí naučiť distribuovať fyzickú aktivitu. Obnovenie mobility začína jednoduchými cvičeniami. Po prispôsobení pacienta komplexu navrhnutému lekárom môže byť školenie komplikované. Silový pohyb však nie je možné vykonať v žiadnom štádiu choroby ani počas remisie. Tento druh cvičenia sa smie používať iba po úplnom zotavení.

Tréning chrbtice

Gymnastika s osteoporózou chrbtice začína jednoduchými cvičeniami v polohe na chrbte. Keď sa stav pacienta zlepší, tréning je zložitý. Sila cvičenie je možné, ak pacient bol v remisii po dlhú dobu. Proces liečby nie je ovplyvnený počtom dokončených prístupov, ale kvalitou. Hlavná skupina cvičení na osteoporózu chrbtice:

 1. Trup trupu. Stojaci presne so zatvorenými nohami a hornými končatinami spustenými pozdĺž tela, pomaly sa ohýbajú do strán. Tréningové cvičenia by sa mali vykonávať opatrne a pomaly pohybovať hmotnosťou hornej časti tela. Do 10 opakovaní.
 2. Horné končatiny sa zdvihnú, prsty sa zložia do zámku a ohnú sa dopredu. Beh 10-15 krát.
 3. Nohy sú od seba vzdialené od seba, horné končatiny sú od seba vzdialené. Ľavú dolnú končatinu pomaly zdvíhame, mierne sa ohýbame v chrbte, dosahujeme opačnou rukou k špičke vyvýšenej končatiny..

Niektoré cvičenia na osteoporózu chrbtice sú kontraindikované. Ich realizáciou sa prehĺbi priebeh degeneratívnej patológie. Nemôžete robiť cvičenia s ostrými zákrutami, skokom, ohýbaním. Niektoré cviky na osteoporózu chrbtice sú užitočné v niekoľkých prístupoch, ale nemali by ste to preháňať.

Hip Workout

Terapeutické cvičenia na osteoporózu bedrového kĺbu sa vykonávajú v polohe na chrbte, najmä v poslednom štádiu vývoja. Zaťaženie kĺbu je teda minimálne, s obnovou kostí obklopujúcich tkanivo. Cvičenie na osteoporózu bedrového kĺbu:

 1. Ľahnite si na rovnú plochu a horné končatiny sú umiestnené pozdĺž tela. Začneme zdvíhať jednu dolnú končatinu 45 stupňov od podlahy. To isté robíme s druhou nohou a potom ju postupne znižujeme.
 2. Ležiace na chrbte striedavo potiahnite dolné končatiny k hrudníku a ohýbajte sa v kolennom kĺbe. Do 10-15 opakovaní.
 3. Výška nôh pri 90 stupňoch.
 4. Ležia na chrbte (východisková poloha), nohy sa ohýbajú v kolenách, nohy pevne pritláčajú k podlahe. Natiahnite kolená do strán, až kým sa nezastavia, bez zdvíhania nôh.
 5. Plytké drepy. Cvičenia sa vykonávajú pomaly, držiac sa za chrbtom kresla, nohy by sa mali maximálne rozmiestňovať smerom von..

Tréningový komplex sa v budúcnosti môže uskutočňovať sedením alebo státím. Triedy v telocvični sú možné po schválení tejto liečebnej metódy lekárom.

Technika na obnovenie pohyblivosti rúk

Osteoporóza je zákerné ochorenie, ktoré najčastejšie postihuje ruky horných končatín. Gymnastika pomôže predchádzať vážnej patológii a prekonať ju. Tréningový komplex pre osteoporózu rúk:

 1. Prsty zaťaté. Do 10 opakovaní.
 2. Spájanie a šírenie prstov so zvýšeným napätím svalov.
 3. Rotačný pohyb každej kefy a prstov jednotlivo.
 4. Palcom sa postupne dotknite ukazováka, prostredného prsta, prstenníka a malíčka.
 5. Zbieranie malých predmetov zo stola.

Pred spustením hlavného komplexu by sa mali škáry zahriať. Kefu môžete držať pod teplou vodou.

Cvičenie pre seniorov

U starších jedincov sa zvyšuje krehkosť kostného tkaniva, a preto pri vykonávaní tréningových komplexov vyžaduje určité náklady a energiu. Terapeutické cvičenia pre týchto pacientov sú kvôli bolesti ťažké, takže jej realizácia by mala byť založená na výbere optimálnej záťaže. Vyvážená výživa a cvičenia zamerané na chudnutie by sa mali začať vo veku 30 rokov, teda ešte skôr, ako sa objavia prvé príznaky osteoporózy.

Školiaci komplex pre seniorov:

 1. Postavte sa na oporu, ohnite sa dopredu a chytte ju rukami v predĺženej vzdialenosti. Posuňte panvu dozadu a vytvorte výron v chrbtici.
 2. Posaďte sa na stoličku, nohy natiahnuté dopredu, cvičte „mlyn“.
 3. Squat dole, položte ruky a nohy na zem. V koncovom bode nadvihnite panvu, na niekoľko sekúnd zamrznite.
 4. Ležiaci na vašej strane, hojdačka. Potom sa otočte na chrbát a urobte to isté.
 5. Zatlačte päty k rovine podlahy a ponožky odtiahnite od seba. Podržte napätie 10 sekúnd.
 6. Ležiac ​​na bruchu, najprv zdvihnite ruky a potom nohy. Po jednom sa rozmiestnite a vráťte sa do východiskovej polohy.

Pri vykonávaní komplexov by ste mali venovať pozornosť svojim pocitom. Ak aj tie najjednoduchšie cvičenia spôsobujú nepohodlie a bolesť, je lepšie s nimi počkať a začať cvičiť po vymiznutí príznakov choroby.

Jóga a plávanie

Najlepší spôsob obnovenia mobility je plávanie a vodný aerobik. Akékoľvek cvičenia vykonávané v bazéne sú povolené pre všetky vekové skupiny. Obzvlášť užitočné sú vodné procedúry a terapeutické cvičenia na liečenie osteoporózy chrbtice. Vodný aerobik:

 • chrbtové svaly sú posilnené;
 • kompresia klesá;
 • bolesť zmizla;
 • mobilita sa zlepšuje.

Gymnastika s osteoporózou chrbtice vo vode znižuje stuhnutosť. Dokonca aj obmedzené fyzické schopnosti pacientov vám umožňujú robiť cvičenia v bazéne s pomocou trénera. Použitie jogy sa odporúča pacientom nielen na posilnenie chrbtice, ale vďaka tomuto typu cvičenia sú svaly pružné, pružné, lepšie sa sťahujú. Stĺpec stavcov sa stáva flexibilným.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter.

Súbor fyzických cvičení zameraných na osteoporózu

Súbor fyzických cvičení zameraných na osteoporózu vrátane pacientov s osteoporotickými zlomeninami stavcov (ak uplynulo 3 mesiace po zlomenine).

MUDr. Evstigneeva Lyudmila Petrovna, vedúca oddelenia reumatológie GBUZ SB "SOKB č. 1", hlavná odborná asistentka - reumatológka ministerstva zdravotníctva SB.
Negodaeva Elena Viktorovna, kandidátka lekárskych vied, docentka na Katedre fyzioterapie, fyzioterapie a športového lekárstva, FSBEI HE USMU.

Účinnosť a bezpečnosť tohto komplexu sa preukázala v 12-mesačnej randomizovanej kontrolovanej klinickej štúdii u pacientov starších vekových skupín s osteoporotickými zlomeninami stavcov..

Výskumné publikácie:

- Evstigneeva L, Lesnyak O, Bultink IE, Lems WF, Kozhemyakina E, Negodaeva E, Guselnikova G, Belkin A. Účinok dvanásťmesačného programu fyzického cvičenia na pacientov s osteoporotickými zlomeninami stavcov: randomizovaná kontrolovaná štúdia. Osteoporos Int. 2016 august; 27 (8): 2515-24.
- Evstigneeva L.P. Kozhemyakina E.V. Negodaeva E.V. Guselnikova G.A. Belkin A.A., Vikulova D.N., Belkin N.B. Lesnyak O. M. Účinnosť fyzických cvičení u ľudí s osteoporotickými zlomeninami stavce. Vedecká a praktická reumatológia, 2014, č. 1, strany 49 - 55.

Stojte, ruky na opasku

Chôdza na mieste

Držte chrbát rovno

Chôdza na nohách

Držte chrbát rovno

Päta chôdze

Držte chrbát rovno

Chôdza na vnútornej ploche chodidla

Držte chrbát rovno

Chôdza po vonkajšej strane chodidla

Držte chrbát rovno

1. Pri inšpirácii - zdvihnite ruky cez strany nahor.
2. Pri výdychu - sklopte ruky dolu.

Pozerajte sa rovno

I.p. Stojace, ruky na bokoch na úrovni ramien. Ohnite lakte v pravom uhle, kefy nahor.

1. Pri vdýchnutí stiahnite plecia dozadu a pritiahnite lopatky.
2. Pri výdychu - počiatočná poloha.

Kombinujte pohyb s dýchaním

I.p. tiež.
Nohavice sú od seba vzdialené, ponožky sa mierne otáčajú smerom dovnútra.
Držte ruky v prednej časti, uchopte ich na hornej časti širšej ako šírka ramien.
(nie vo filme)

1. Pri inšpirácii nadvihnite palicu nahor, pravú nohu stiahnite späť.
2. Pri výdychu - počiatočná poloha.

Nevyhadzujte hlavu dozadu, pozerajte sa pred seba.

I.p. tiež.
Držte ruky v prednej časti, uchopte ich na hornej časti širšej ako šírka ramien.

1. Pri inšpirácii nadvihnite palicu,
2. Výdych nižšie cez plecia.

Pokúste sa znížiť palicu na plecia čo najnižšie.

I.p. tiež.
Gymnastická palica vzadu, priľnavosť na vrchu širšia ako šírka ramien.

1. Dýchajte palicu späť,
2. Pri výdychu - počiatočná poloha.

Neohýbajte lakte, znížte spodné rohy lopatiek.

I.p. Stojte pravou stranou dozadu na stoličke, pravou rukou držte zadnú časť kresla. Ľavá ruka na opasku.

Vypadnite ľavou nohou dozadu a pružnými drepmi 3-4 krát. Návrat do východiskovej polohy.

Neroztrhajte pätu z podlahy.
Spustite druhú stranu.

I.p. Stojaci pravou stranou dozadu stoličky. Pravou rukou držte zadnú časť kresla. Ľavá ruka natiahnutá dopredu, ľavá noha položená dozadu.

Potiahnutím prstom zmeníte polohu rúk a nôh

Maximálna amplitúda.
Spustite druhú stranu.

I.p. Tvárou v tvár k zadnej časti stoličky držte zadnú časť stoličky oboma rukami, šírka ramien nôh od seba.

1. Pri výdychu urobte polovicu drepu
2. Z dychu..

Neroztrhajte päty z podlahy priamo dozadu.

I.p. Postavte sa pred stoličku a položte dlane na vaše boky (ukazovák v oblasti záhybov chrbta, roztiahnutý palec).

1. Pri výdychu pomaly sedte na stoličke.
2. Počas inhalácie pomaly vstaňte a vyrovnajte telo.

Nakloňte ruky na boky a preneste váhu tela na dolné končatiny - sadnite si.
Nakloňte telo dopredu tak, aby panva vypadla zo stoličky - postavte sa. Vykonajte pomaly, držte chrbát rovno.

Chôdza na mieste

Kolená sa ohýbajú o 90 stupňov. Ľubovoľné dýchanie.

Koordinačné a rovnovážné cvičenia

I.p. Stojace, šírka ramien od seba, ruky na opasku

Chôdza v "opaku"

Zdvíhajte pravú pätu a ľavý prst súčasne, potom pätku a pravý prst striedavo.

I.p. tiež.
V prípade potreby držte operadlo stoličky..

Podržte: stojaci špičku na päte

Držte každú pozíciu 6-8 sekúnd.
Opakujte 3-4 krát, striedajte nohy.

Postupne zmenšujte oblasť podpory (najskôr pomocou kefy, potom niekoľkými prstami, potom jedným prstom. Pri zvýšenej kondícii udržujte rovnováhu bez podpory)..

Udržiavajte polohu: stojte na prstoch a potom stojte na pätách.

Podržte v každej polohe 6 sekúnd. Striedajte pozície 8 až 10 krát.

Udržujte na mieste: stojte na jednej nohe.

Podržte v každej polohe 6 - 8 sekúnd. Opakujte 3-4 krát, striedajte nohy.

I.p. Stojace, šírka ramien alebo mierne širšia, paže pozdĺž tela alebo po stranách

Prenášajte telesnú hmotnosť (ťažisko) z jednej nohy na druhú.

Striedavo ohýbajte nohy v kolenných kĺboch

I.p. Stojte, ruky na opasku

Prechádzka s pätou na špičke *

Chôdza do strany doprava a doľava s ďalším krokom

Chôdza s nohami *
Rovnaké vľavo
Majte rovnováhu

Chôdza doľava a doprava „Krížový schod“

Prekrížené nohy *
Rovnaké vľavo

I.p. tiež
(nie vo filme)

Chôdza s rôznymi šírkami kroku:

Striedajte úzky a široký schod (pri úzkom schode je vzdialenosť medzi chodidlami približne rovnaká ako šírka chodidla so širokou dĺžkou - 1 - 2 dĺžky chodidiel) *

Chôdza s rôznymi krokmi

Striedavé dlhé a krátke kroky (dva krátke, jeden dlhé, dva krátke, jeden dlhé atď.) *

I.p. tiež
(nie vo filme)

Chôdza tam a späť

Prvá možnosť: s obratom, druhá komplikovaná možnosť - bez sústruženia

Chôdza po trajektórii popisujúcej obrázok 8 *

Ak sa objavia závraty, prestaňte cvičiť.

I.p. tiež
(nie vo filme)

Prekročenie malých prekážok v rade.

Ak chcete zvýšiť záťaž, cvičte cvičenie dozadu bez otáčania.

I.p. Ležiaci na chrbte

Pri vykonávaní cvičení v IP leží na chrbte, môžete použiť vankúš pod hlavou so zvýšenou kyfózou hrudníka a vankúš pod spodnou časťou chrbta so zvýšenou bedrovou lordózou.

I.p. Ležiace na chrbte. Nohy sú rovné, chodidlá rovnobežné. Ruky pozdĺž trupu.

Zdvihnite hlavu mierne nad podlahu a natiahnite bradu k stropu.

Držte polohu 4 - 5 sekúnd. Relaxujte 5 - 6 sekúnd.
opakovať
3-5 krát

Vylúčte flexiu a predĺženie chrbtice v krčnej chrbtici. Ak pri vykonávaní izometrických cvičení nemáte čas na oddych po 5 - 6 sekundách, predlžte relaxačný čas o niekoľko sekúnd.

I.p. Tiež. Nohy sú rovné alebo ohnuté na kolenách..

Zatlačte plecia do podlahy

Držte polohu 4 - 5 sekúnd. Relaxujte 5 - 6 sekúnd.
opakovať
3-5 krát

Cvičenie brucha.

opakovať
3-5 krát

Pri nádychu nafúknite žalúdok, pri výdychu stiahnite žalúdok a pokúste sa priblížiť pupok bližšie k chrbtici. Vystupujte v rytme dýchania.

Cvičenie svalov bedrovej chrbtice a panvy.

opakovať
3-5 krát

Vložte vankúš pod spodnú časť chrbta.
Nadýchnite sa, výdych sa pokúste zatlačiť spodnú časť chrbta k valcu.

I.p. Tiež. Ruky pritlačte k telu a ohnite lakťové kĺby pod uhlom 90 stupňov. Štetce smerujúce nahor.

Ohnutie hrudnej chrbtice a zníženie spodných rohov lopatiek.

Držte polohu 4 - 5 sekúnd. Relaxujte 5 - 6 sekúnd. opakovať
3-5 krát

Nezadržuj dych.

I.p. Tiež. Ruky pozdĺž trupu.

Nohy a ruky drvia podlahu

Držte polohu 4 - 5 sekúnd. Relaxujte 5 - 6 sekúnd.
opakovať
3-5 krát

V prípade bolesti znížte stres.

Vytiahnite si ponožky

Držte polohu 4 - 5 sekúnd. Relaxujte 5 - 6 sekúnd.
opakovať
3-5 krát

Nohy sú rovnobežné, nohy sa neodtrhávajú od podlahy.

I.p. Tiež. ohni kolená.

Jazda na bicykli s dvoma nohami

Dych je svojvoľný. Ak je to potrebné, položte valec pod spodnú časť chrbta.

I.p. Tiež. Ruky položené na podlahe, nohy narovnané.

Vlastná trakcia. Nohy a ramená sa tiahnu opačným smerom.

Podržte 4 - 5 sekúnd. Relaxujte 5 - 6 sekúnd. opakovať
3-5 krát

Nezadržuj dych. Ruky a nohy držte mimo podlahy. Ak nemôžete položiť ruky na podlahu, položte ich na valec.

I.p. Leží na pravej strane. Pravá ruka je ohnutá pod hlavou. Pravá noha je ohnutá, ľavá noha je rovná. Ľavou rukou sa opierajte o podlahu pred hrudníkom. Pod bedrový kĺb možno umiestniť plochý mäkký vankúš..

Ľavú nohu zdvihnite v uhle 300 a prst vytiahnite smerom k sebe.

Podržte 4 - 5 sekúnd. Návrat na stránku I.P. Relax 5 - 6 sek. opakovať
6 - 8 krát

Nezadržuj dych.
Vykonajte toto cvičenie na druhej strane alebo zostaňte v tejto polohe a urobte ďalšie cvičenie.

I.p. Tiež. Pravá noha ohnutá.

Pri inšpirácii zoberte rovnú ľavú nohu späť na výdych, potiahnite nohu ohnutú na kolene do žalúdka.

Vykonajte toto cvičenie na druhej strane alebo zostaňte v tejto polohe a urobte ďalšie cvičenie.

I.p. Tiež. Pravá noha je rovná. Ľavá noha je ohnutá, kolenný kĺb a spočíva na podlahe.
(nie vo filme)

Zdvihnite a znížte pravú nohu.

Nezadržuj dych.
Ak chcete zvýšiť záťaž, nedotýkajte sa chodidla podlahy.
Beh na druhú stranu.

I. s. Ležal na bruchu a nohy sa narovnal. Ruky ohnuté v lakťoch, pravá líca na chrbte ruky.

Zdvihnite pravú nohu o 300, pritiahnite prst smerom k sebe

Podržte 4-5 sekúnd.
opakovať
6 - 8 krát

Nezadržuj dych. Panvu neroztrhávajte z podlahy. Vykonajte striedavé nohy.

I. s. To isté. Uchopte lakte rukami, hlavu za ruky a pritlačte si bradu k hrudníku.
(nie vo filme)

Ruky zdvíhajte rukami.

Držte polohu 4-5 sekúnd. Relax 5 - 6 sek.
opakovať
6 - 8 krát

Nezadržuj dych.

I.p. Tiež. Omotajte ruky okolo lakťov. pritlačte bradu k hrudníku.

Zdvihnite hlavu a horný trup

Držte polohu 4 - 5 sekúnd. Relax 5 - 6 sek.
opakovať
6 - 8 krát

Ruky držte nad hlavou. Vyvarujte sa predlžovaniu krčnej chrbtice. Nezadržuj dych.
Nevystupujte z podlahy.

I. s. To isté. Ruky ohnuté v lakťových kĺboch, ruky pod hlavou.

Imitácia „plazenia sa v plastuski“. Pri výdychu ohnite pravú nohu na koleno a priblížte ju k pravému lakťu. Po inšpirácii sa vráťte do a. P.

I.p. Tiež. Ramená sú ohnuté v lakťových kĺboch, ruky sú zložené

Cvičte „remienok na žalúdok“. Opierajúc sa o predlaktie a prsty na nohách udržujte trup a nohy v jednej rovine s podlahou počas 3 až 7 sekúnd. Relaxujte po dobu 5 - 8 sekúnd.

Vykonajte 3 - 5 krát

Nevyhadzujte hlavu dozadu.
Cvičenie je určené pre fyzicky fit.

I.p. Leží na pravej strane. Pravá ruka je ohnutá v lakťom. Dôraz na ľavú ruku pred hrudníkom alebo na opasku.

Cvičte „doska na bok“. Pri opieraní sa o predlaktie a chodidlá udržujte telo a nohy v priamke s podlahou po dobu 3 - 7 sekúnd. Relaxujte po dobu 5 - 8 sekúnd.

Vykonajte 3 - 5 krát

Nohy sú umiestnené jedna pred druhou, aby sa zvýšila záťaž - chodidlá ležia na sebe.
Cvičenie je určené pre fyzicky fit.

I.p. Ležím na bruchu. Ramená sú ohnuté v lakťových kĺboch, ruky sú zložené.

Cvičte „remienok na žalúdok“. Nakláňajte predlaktie a jednu nohu (druhá je zdvihnutá nad podlahou). Trup a nohy udržiavajte v priamej polohe s podlahou po dobu 3 až 7 sekúnd. Relaxujte po dobu 5 - 8 sekúnd.

Vykonajte 3 - 5 krát

Nevyhadzujte hlavu dozadu.
Cvičenie je určené pre fyzicky fit.

I.p. Tiež. Dôraz na ruky a prsty na nohách. Ramená a nohy rovné.

Cvičte „remienok na žalúdok“. Kmeň a nohy sa opierajú o ruky narovnané na rukách a prstoch na nohách a udržujú ich v polohe 3 - 7 sekúnd. Relaxujte po dobu 5 - 8 sekúnd.

Vykonajte 3 - 5 krát

Nevyhadzujte hlavu dozadu. Neohýbajte lakte.
Cvičenie je určené pre fyzicky fit.

I.p. Chrániče kolien „na všetkých štyroch“.

Pri vdýchnutí natiahnite pravú ruku dopredu a ľavú nohu stiahnite späť. Pri výdychu sa vráťte do a. P.

Nezdvíhajte hlavu, potiahnite ponožku smerom k sebe. Náhradné ruky a nohy.
S osteoartrózou kolena vylúčte cvičenie.

I.p. Stojace, nohy od seba vzdialené od ramena, ruky dole.

Po inšpirácii zodvihnite pravé rameno. Na výdych nižšie.

Natiahnite rameno k uchu, nenakláňajte hlavu. To isté s druhým ramenom. striedavý.

I.p. Rovnaké oči zavreté.

Mentálne siahajte po temeno hlavy, zatiaľ čo siahajte za ruky nadol.

10 - 20 s.
Opakujte dvakrát.

Po cvičení udržujte polohu tela.
Pri závratoch vylúčte cvičenie.

I.p. Tiež. Oči otvorené.

Na inšpiráciu zdvihnite ruky rukami nahor. Pri výdychu sklopte ruky do strán,

Uvoľnite svaly ramenného pletenca.

Súbor cvičení na osteoporózu 2

Súbor cvičení na prevenciu osteoporózy

Posedenie na koberci, schovávanie rúk, držanie lopty

Nadýchnutie: Zdvihnite priame ramená a držte loptu pred sebou..
Výdych: východisková poloha

Zadržiavanie lopty so stláčaním
Vdýchnutie nosom

Sedieť na koberci, ruky pred nimi, držať loptu

Nadýchnutie: zdvihnite pravú ruku nahor, doľava - do strany, otočte telo doľava.
Výdych: východisková poloha
To isté naopak

8-krát v každom smere

Držte chrbát rovno

Sedí na koberci, zdvihnutými rukami, drží loptu

Nadýchnutie: ohnite pravú ruku za lakte.
Výdych: východisková poloha
To isté platí aj pre druhú stranu

8-krát s každou rukou

Sedí na koberci, zdvihnutými rukami, drží loptu

Inhalácia: východisková poloha
Vydýchnite naklonený dopredu, ruky pred vami

Tvárou dolu

Ležiace, rovné nohy, rovné ruky, držte loptu

Nadýchnutie: zdvihnite ruky v pravom uhle, dorsiflexia chodidiel
Výdych: východisková poloha

Ležiace, rovné nohy, narovnané ruky, držte loptu v rovnakej rovine s telom

Výdych: pravá noha je ohnutá v kolene a bedrových kĺboch, zatiaľ čo ľavý „lakť“ je priblížený k pravému kolenu
Inhalácia: východisková poloha

8-krát s každou rukou a nohou

Zatlačte spodnú časť chrbta k rohoži

Ležiace, rovné nohy, narovnané ruky, držte loptu v rovnakej rovine s telom

Výdych: ohnutie privedie pravú nohu k hrudníku, zatiaľ čo pri spustení paží odoláva
Inhalácia: východisková poloha
To isté s ľavou nohou

8-krát s každou nohou

Zadržanie dychu

Ležiace, nohy ohnuté na koleno a bedrové kĺby, paže narovnané, držanie lopty

Výdych: znížte kolená doprava, súčasne otáčajte telom doprava, pohybom ľavého ramena
Nadýchnite počiatočnú polohu
To isté naopak

8-krát v každom smere

Vylúčte hlboké dýchanie

Postavte sa, šírka ramien od seba, ruky dole, držte loptu

Vdýchnutie: zdvihnite loptu pred vami, súčasne zoberte pravú nohu na stranu „na prst“ a potom na „pätu“.
Výdych: východisková poloha
Rovnaká ľavá noha

8-krát s každou nohou

Maximálne napätie svalov nôh

Postavte sa, šírka ramien od seba, ruky dole, držte loptu

Nadýchnite sa: zdvihnite ruky s loptou, súčasne si vziať pravú nohu dozadu a otočiť telo doľava.
Výdych: východisková poloha
To isté na pravej strane, s ľavou nohou

8-krát v každom smere

Postavte sa, šírka ramien od seba, ruky dole, držte loptu

Nadýchnutie: zdvihnite ruky pred seba
Výdych: Squat, zatiaľ čo drží loptu pred vami..

Držte chrbát rovno

Postavenie, šírka ramien od seba, zdvihnuté ruky, držanie lopty

Inhalácia: východisková poloha
Výdych: Položte ruky na vodorovnú úroveň a súčasne sa dotknite pravého kolena k lopte.
Rovnaká ľavá noha.

8-krát s každou nohou

Nezdvíhajte ramená

> V centre komplexu cvičení - dynamické dychové cvičenia a cvičenia zamerané na statický stres. Takáto fyzická aktivita poskytuje oxidačné procesy v muskuloskeletálnom tkanive tela a vytvára podmienky pre produktívnu osteosyntézu..
> Komplex zahŕňa cvičenia, ktoré sa vykonávajú postupne v počiatočných polohách ležania, sedenia a státia, čo umožňuje postupne zvyšovať celkovú fyzickú aktivitu. Cieľom koordinačných cvičení je posilniť tón hlbokých svalových skupín.
> Všetky cvičenia sa vykonávajú s loptou (volejbal), pomocou ktorej môžete pridať, dávkovať, statické zaťaženie svalov ramenného pletenca a voľných horných končatín..
> Niektoré cvičenia majú tanečný charakter, ktorý systematickým kurzom prináša rozmanitosť a motiváciu.

> Sergeeva Olga Budimirovna
> Lekár fyzioterapie a športového lekárstva najvyššej kategórie, kandidát lekárskych vied, vedúci špecialista republikánskeho vzdelávacieho a metodického centra cvičebnej terapie.

Terapeutické cvičenia na osteoporózu

Osteoporóza je choroba spojená so znížením hustoty kostí, ktorá sa prejavuje silnou bolesťou a vedie k zlomeninám a deformáciám kostí. Najčastejšie sa patológia vyvíja v starobe a je spojená s hormonálnymi poruchami, ktoré vedú k zvýšenému vylúhovaniu vápnika z kostí. Pri osteoporóze zohrávajú dôležitú úlohu terapeutické cvičenia, ktoré umožňujú dlhodobo udržiavať zdravie pohybového aparátu..

Funkcie fyzioterapie na osteoporózu

Mnoho pacientov mylne verí, že akákoľvek fyzická aktivita s osteoporózou zvyšuje riziko zranení, a preto by sa mala minimalizovať. V skutočnosti môžu dávkované dávky spomaliť progresiu choroby a zabrániť jej komplikáciám. Je to kvôli ich pozitívnemu účinku na pohybový aparát:

 • Vďaka aktívnej práci svalov zlepšuje krvný obeh, a tým aj dodávanie vápnika do kostí;
 • V priemere sa kostná hmota zvyšuje o 5%, a teda hustota tkaniva;
 • Bolesť je znížená;
 • Procesy ohýbania kostí a chrbtice sa spomaľujú alebo úplne zastavujú;
 • Kostné tkanivo sa stáva odolnejšie voči stresu na tomto pozadí, frekvencii zlomenín.

Na stanovenie taktiky liečby je potrebná predbežná konzultácia ortopedického chirurga, reumatológa a endokrinológa. Stanovujú potrebné dodatočné vyšetrenie kostí a kĺbov (koleno, bedro a iné) na určenie príčiny a štádia choroby, vykonáva sa vyhodnotenie predispozície pacienta k zlomeninám..

V mnohých prípadoch sa okrem telesnej výchovy k osteoporóze odporúčajú aj lieky. Má však závažné kontraindikácie a nie vždy sa dobre toleruje, čo sa nedá povedať o záťažovej terapii.

Keďže je choroba bežnejšia v starobe, komplex cvičebných cvičení by mal byť jednoduchý na vykonanie a zároveň účinný. Lekár cvičebnej terapie vám pomôže zvoliť si vhodný školiaci program..

Prvé hodiny sa najlepšie uskutočňujú pod dohľadom inštruktora a až potom pokračujú nezávislým školením.

Všeobecné pravidlá vykonávania cvičení

Aby telesná výchova v prípade osteoporózy priniesla iba úžitok, dodržujte základné pravidlá:

 • Neodchyľujte sa od lekárskej pomoci. Lekár predpisuje gymnastický komplex podľa veku pacienta, jeho zdravotného stavu, počiatočnej fyzickej zdatnosti;
 • Vlak by mal byť denne. Celkové trvanie tried by malo byť najmenej 20 minút denne;
 • Postupne zvyšujte trvanie tréningu a počet sád. Príliš veľká záťaž bez riadnej prípravy situáciu len zhorší;
 • Vyvarujte sa trhavých a trhavých pohybov. Všetky gymnastické prvky sa vykonávajú plynulo, merateľne;
 • Cvičte na dobre vetranom mieste vo voľnom a pohodlnom oblečení.

Ak pri výkone gymnastických cvičení existujú výrazné bolesti chrbtice alebo kĺbov, triedy sa musia zastaviť a musí sa bezodkladne poradiť s lekárom.

Gymnastické cvičenia

Každé cvičenie by malo obsahovať aeróbne prvky, silové cvičenia, výrony a svaly. Každá úloha sa musí v priemere opakovať 10-krát. Okrem toho, ak je to možné, urobte vodný aerobik a choďte viac. Takéto dávky významne prispejú k boju proti osteoporóze..

Pre bedrový kĺb

Bedrový kĺb je najväčší v našom tele, táto oblasť je ovplyvnená predovšetkým osteoporózou. Takmer všetky úlohy sa vykonávajú pri ležaní, aby sa znížilo zaťaženie.

 1. Ležanie na podlahe, roztiahnutie nôh ohnutých na kolenách, natiahnutie nôh na seba, napnutie svalov nôh a bokov.
 2. V rovnakej polohe pripojte nohy, ruky položte kolmo na trup. Nakloňte obe nohy doprava a doľava.
 3. Striedavo ťahajte končatiny ohnuté na kolenách do žalúdka.
 4. Vykonajte klasické cvičenie „Nožnice“ krížením rovných nôh vo vodorovnej rovine.
 5. Postaviť sa blízko stoličky, oprieť sa o chrbát, podpätky k sebe, ponožky čo najďalej od seba. Vykonajte 10 plytkých drepov.

Pre bedrovú kosť

Bedrová oblasť je vystavená najväčšiemu namáhaniu v porovnaní so všetkými ostatnými, kostné tkanivo je tu ešte zraniteľnejšie, takže by sa mali podrobnejšie študovať cvičenia na spodnej časti chrbta..

 1. Dajte ruky do zámku a zdvihnite ich nad hlavu. Mierne sa ohnite dozadu a súčasne striedavo posúvajte jednu alebo druhú nohu.
 2. Držte sa za chrbtom kresla a do pravého alebo ľavého chodidla striedavo posúvajte plytké výpady..
 3. Ľahnite si na svoju stranu. Jednou rukou sa oprite o predlaktie a druhú položte na pás. Voľnou nohou urobte hojdačky. Potom sa prevráťte na druhú stranu a opakujte všetky pohyby rovnakým spôsobom..
 4. Prevráťte sa na brucho a natiahnite ruky nad hlavu. Súčasne nadvihnite hornú a dolnú časť končatiny nad podlahu a ohnite sa v dolnej časti chrbta.
 5. Vydajte sa na všetky štyri. Pri inšpirácii ohnite spodnú časť chrbta a hádzajte hlavou dozadu. Naopak, pri výdychu ohnite chrbát a pritiahnite si bradu k hrudníku.

Na chrbticu

Všetky ostatné časti chrbtice tiež potrebujú tréning..

 1. Natiahnite ruky, postavte sa na špičkách a siahajte po strop a potom sa otáčajte od ponožiek po päty. Pozdĺž chrbtice by sa mal objaviť pocit tepla.
 2. Zabaľte sa do zbraní a pokúste sa ich dostať čo najďalej za chrbát.
 3. Postavte sa rovno a natiahnite ruky za švy. Nakloňte sa nabok a posuňte svoju priamu ruku cez stehno.
 4. Ľahnite si na chrbát, položte ruky na hlavu. Vytiahnite ich nahor a zároveň ťahajte chodidlami smerom k sebe. Potrebujete cítiť napätie chrbtice.
 5. V predchádzajúcej ležiacej polohe sa oprite o nohy, ohnite nohy a pritiahnite ich k zadku. Dajte ruky po tele. Zdvihnite panvu a položte ju na lopatky a nohy.

Podobné úlohy sa môžu vykonávať s ankylozujúcou spondylitídou, aby sa udržala pohyblivosť medzistavcových kĺbov.

Na ruky

Ruky sú veľmi citlivé na osteoporózu, takže do komplexu musia byť zahrnuté gymnastika pre ich vývoj. Nasledujúce cvičenia by sa mali opakovať 30-krát:

 1. Natiahnite prsty čo najviac „vetrákom“ a znovu ich pripojte.
 2. Zozbierajte všetky prsty do špetky a stlačte ich silou.
 3. Spojte palcovú podložku striedavo so všetkými ostatnými.
 4. Silno stlačte pästi kefy a držte palce vo vnútri dlaní.
 5. Otáčajte palcom v smere hodinových ručičiek a proti smeru hodinových ručičiek.

Užitočné video - efektívna cvičebná terapia osteoporózy

Liečba v pohybe: súbor cvičení na osteoporózu podľa systému Bubnovsky

S. M. Bubnovsky - MD, ktorý vyvinul svoju vlastnú metódu liečby rôznych ochorení pohybového aparátu (vrátane osteoporózy), ktorú sám vyskúšal pri zotavovaní sa z vážneho zranenia.

Cvičenia na zníženie účinkov osteoporózy

Tréning Sergeja Bubnovského nie je určený na každodenné vykonávanie. Odporúča sa im uchýliť 2-3 krát týždenne. Musia prejsť niekoľkými smermi:

 • Aerobik zaberie väčšinu času, odporúča sa, aby strávila najmenej 40 minút;
 • Sila záťaže na svaly sú potrebné na zlepšenie lokálneho prietoku krvi a zníženie bolesti;
 • Bilančné cvičenia na dosiahnutie koordinovaného fungovania pohybového aparátu.

Prípustné zaťaženie priamo závisí od veku pacienta. Úlohy, ktoré sa dajú ľahko dokončiť vo veku 30 rokov, sú pre pacientov vo veku 50 a viac rokov ťažké. Preto je školenie ohraničené podľa veku a stupňa obtiažnosti..

Pred začatím vyučovania by ste sa určite mali poradiť s odborníkom o prípustnosti výcviku, najmä pri ťažkej osteoporóze komplikovanej zlomeninami..

Pre vekovú kategóriu od 30 do 50 rokov

 1. Položte zaťaté ruky za hlavu a lakte roztiahnite do strán. Natiahnite celé svoje telo až po strop, postavte sa na špičkách. Potom sa znova postavte.
 2. Postavte sa rovno, nohy spojené a ruky dole. Pri vdýchnutí natiahnite ruky cez strany nahor. Vydýchnite a vráťte ich na pôvodné miesto..
 3. Postavte sa na ohnuté nohy, zvlečte a kolená od seba, namáhajte svaly nôh a bokov.
 4. Ľahnite chrbtom na vodorovnú plochu. Odtrhnite z podlahy hlavu a plecný pás a zdvihnite ho čo najviac. Brada k hrudníku.
 5. Otočte svoju stranu s hlavou na narovnanom ramene. Zdvihnite hornú časť nohy. Zopakujte druhú nohu z druhej strany.
 6. Tvárou dolu. Zdvihnite a znížte narovnané ruky nahor.
 7. Teraz zdvihnite nohy a držte ich v tejto polohe 2-3 sekundy.

Odporúča sa 6-10 sád.

Pre vekovú kategóriu 50 rokov

Všetky gymnastické prvky sa vykonávajú v polohe na chrbte najviac 10-krát.

 1. Ležanie na chrbte, namáhanie a uvoľnenie svalov bokov bez aktívnych pohybov.
 2. Dajte ruky po tele, dlane dolu. Vykonajte ohýbanie rúk a nôh a držte ich v tejto polohe niekoľko sekúnd.
 3. Zdvihnite zadok a opierajte sa o lopatky a nohy ohnuté o kolená.
 4. Ohnite ruky za lakte a oprite sa o ne, mierne zdvihnite ramenný pás.
 5. Obráťte sa na brucho a položte ruky pod hlavu. Vyrovnajte rovné nohy.

Pre bedra

Krk stehennej kosti je najtenšia anatomická štruktúra stehennej kosti, ktorá sa najčastejšie podrobuje zlomeninám. Pri osteoporóze je riziko zranenia obzvlášť veľké. Preto bolo pre túto oblasť vypracovaných niekoľko samostatných úloh..

 1. Ľahnite si na zem rovno s natiahnutými rukami a nohami. Odtrhnite rovné nohy z podlahy, prekrížte sa a držte v tejto polohe pol minúty. Potom zamieňajte horné a dolné končatiny.
 2. Stále klame, roztiahnite nohy širšie a pritiahnite prsty k sebe. Opakujte 10-15 krát.
 3. Ohnite kolená a zatiahnite smerom k telu, ktoré je vpravo, okolo ľavého stehna. Do 10 sád.

Pre kolenné kĺby

Kolenné kĺby tiež podporujú a zaslúžia si osobitnú pozornosť. Požadovaný počet opakovaní každého prvku je od 10 do 15.

 1. Na druhej strane ohýbame jednu alebo druhú nohu v polohe na chrbte. Kým je pravá noha ohnutá, ľavá noha je predĺžená a naopak.
 2. Vykonávame tradičné „Bicykel“, rytmicky simulujúce pedálové depresie.
 3. Sedíme na stoličke. Narovnávame jednu nohu, potom druhú a udržujeme ich na váhe až 10 sekúnd.

Video - Fyzioterapia na osteoporózu

Preventívne cvičenie

Ponúkame približný gymnastický komplex pre každý deň. Je vhodný pre ľudí s rizikom vzniku osteoporózy, ktorí sa snažia zabrániť rozvoju tohto ochorenia. Stačí 10 opakovaní každého prvku.

 1. Sedíme na stoličke. Dajte ruky za hlavu. Pri vdychovaní si zoberte lakte späť, vydýchnite a uvoľnite sa.
 2. Teraz sklopíme ruky, ohýbame sa v lakťoch a udržujeme predlaktia rovnobežné s podlahou. Snažíme sa spojiť čepele čo najviac.
 3. Robíme rotačné pohyby ramenných kĺbov s rukami nadol. Otočte sa dopredu a potom späť.
 4. Dajte dlane na kolená. Silne namáhajte všetky svaly, držte túto polohu 5 sekúnd a uvoľnite sa.
 5. Ľahnite si na chrbát, položte ruky nad hlavu a niekoľkokrát naťahujte.
 6. Vytiahneme obe nohy do žalúdka, pritiahneme ich rukami a v tejto polohe na 5 sekúnd stuhneme.
 7. Vytvorenie „bicykla“ asi 2 minúty.
 8. Dostaneme sa na všetky štyri a striedavo sa ohneme a prehneme chrbtom oblúkom.

Tieto cvičenia sú dôležité nielen pre liečbu, ale aj pre prevenciu osteoporózy. Pretože skôr alebo neskôr sa hustota kostí u všetkých znižuje, musíte sa pokúsiť maximalizovať tento okamih. Potom sa problém osteoporózy a patologických zlomenín vás nikdy nemusí týkať.

Terapeutické cvičenia zamerané na osteoporózu pre rôzne vekové kategórie

Gymnastické komplexy

Gymnastika s osteoporózou je dôležitým štádiom komplexnej liečby počas rehabilitačného obdobia. Mierne zaťaženie efektívne ovplyvňuje stav kostného tkaniva. Pravidelné cvičenia pol hodiny každý deň zvyšujú na 5% kostnej hmoty, zastavujú progresiu choroby.

Najužitočnejšie sú tieto fyzikálne komplexy:

 • na posilnenie dolných končatín - horolezecké schody, chôdza;
 • pri tréningu sily chrbtice cvičenia na vodorovnej tyči;
 • pre kostru ako celok - plávanie, gymnastika vo vode.

Na dosiahnutie jednotných systémových účinkov by sa cvičenia mali striedať a ovplyvňovať všetky časti pohybového aparátu počas celého týždňa. Cvičenia na osteoporózu sa vykonávajú z dôvodu ich schopností, cvičia sa najmenej rok.

Existujú 3 hlavné skupiny:

 • o odpore;
 • o flexibilite;
 • silové cvičenia na osteoporózu.

Užitočné cvičenia na špeciálnych simulátoroch. Sila cvičenie účinne ovplyvňujú nielen kosti, ale majú tiež priaznivý vplyv na všetky telesné systémy. Kurzy sa konajú denne najmenej pol hodiny. Najužitočnejšie z nich sú:

 • plastové tance;
 • mierna chôdza (3-5 km za deň);
 • pravidelné lezecké schody;
 • cyklistika;
 • kúpanie v bazéne.

Video „Terapeutické cvičenia pri osteoporóze“

Z tohto videa sa naučíte, ako robiť gymnastiku s osteoporózou..

Cvičenie chrbtice

Denný poplatok za osteoporózu - dôležitý príspevok do zdravotnej banky.

Na obnovenie chrbtice s osteoporózou sa rozlišujú 3 hlavné skupiny cvičení:

 1. Zahrejte sa na predohrev a zvýšte aktivitu.
 2. Hlavná časť s technicky zložitými prvkami.
 3. Na konci lekcie sa uvoľnite.

Pravidelným cvičením môžete posilňovať pevnosť kostných štruktúr hrudníka, krčka a bedra. Cvičenia na spinálnu osteoporózu zahŕňajú:

Šírka ramena stojí od seba

Zdvihnite ruky a natiahnite sa za nimi

Postavený dozadu rovno

Pochoduje po miestnosti

Postavte sa rovno, nohy k sebe

Nakloňte doľava a doprava 5-krát

Postavte sa, ruky nad hlavou v zámku

Ohyb 10-krát

Buďte hladkí, nohy od seba

Ruky zdvíhajú a spúšťajú pred vami

Ľahnite si na chrbát, natiahnuté ruky

Zdvihnite plecia, ponožky vytiahnite smerom k sebe

Vykonajte ohyby a extenzorové pohyby v kolenách

Ruky sú pritiahnuté pred vami, nohy sa zdvihnú nad podlahu

Ruku na opasku, vysoké hojdačky nôh

Stojan so schopnosťou oprieť sa

Ruky vytiahnite a prevalte sa

Ohnite chrbát, ako keby sa plazil pod prekážkou

Ohnite chrbát v oblúku, podobne ako pohyb mačky

Stojaci s plochým chrbtom

Objímajte sa rukami

Ľahnite čo najpohodlnejšie

Gymnastika pre osteoporózu bedrovej chrbtice zakazuje:

 • ostré zákruty;
 • hustá premávka;
 • cvičenie s hrozbou pádu.

Hip cvičenia

Optimálna poloha pre triedy - ľahu. Nohy sa maximalizujú pri cvičeniach.

 1. Ležiace na chrbte. Nohy zdvíhajú a krížia.
 2. I naďalej ležia, nohy sú od seba vzdialené od seba. Vytiahnite ponožky smerom k sebe.
 3. Na druhej strane ohnite nohy na koleno a pritiahnite k hrudníku.
 4. Ohnite kolená, ruky od seba. Rolujte zo strany na stranu.
 5. Nakláňame sa na stoličke, hladko prepadnite.

Cvičenie na ruky

Kosti dlaní a falang sú jednou z najzraniteľnejších oblastí osteoporózy. Včasná gymnastika môže zničenie výrazne zastaviť. Je vhodné vykonávať cvičenia na posilnenie svalových a kostných prvkov kedykoľvek bez ohľadu na miesto..

Komplex zahŕňa nasledujúce pohyby:

 1. Prsty chované čo najviac ventilátora a námahy. Do 30 krát.
 2. Dlaň je striedavo zovretá v päsť. Palec je potom skrytý vo vnútri a potom ponechaný vonku.
 3. Vykonajte rotáciu palca pri maximálnej amplitúde. Zostávajúce falangy sú držané nehybne.
 4. Prsty spájajú a pevne stláčajú.
 5. Palce sa potom dotknú všetkých prstov dlane.

Fyzioterapeutické cvičenia na osteoporózu

Cvičebná terapia dokáže zvládnuť zázraky s osteochondrózou. Pri systematických cvičeniach sa krvný obeh a trofizmus zlepšujú, kostné tkanivo sa výrazne posilňuje a rýchlo zvyšuje hmotnosť.

Pozitívny účinok má tieto účinky:

 • svaly sú posilnené;
 • kostná štruktúra je regenerovaná;
 • frekvencia zlomenín a zranení je znížená;
 • zvýšená imunita;
 • zlepšujú sa koordinačné schopnosti.

Povinný komplex v rôznych kombináciách obsahuje tieto prvky:

 • aerobik
 • chodiť;
 • plávanie;
 • pohyby rovnováhy;
 • silový tréning.

Cvičebná terapia ťažkej osteoporózy obsahuje súbor cvičení krátkeho a stredného stupňa intenzity, preťaženia nie sú povolené.

Pre ľudí vo veku 30 až 49 rokov

Pre pacientov v ich rozkvetu budú najužitočnejšie tieto cvičenia:

Prečo sú terapeutické gymnastiky nevyhnutné pre osteoporózu? Je to užitočné?

Fyzikálna terapia osteoporózy má komplexný účinok na organizmus. Cvičenie stimuluje aktivitu kostných buniek, zabraňuje ich deštrukcii a všeobecne priaznivo ovplyvňuje proces tvorby kostí.

Systematická cvičebná terapia osteoporózy posilňuje pohybový aparát a znižuje riziko vzniku komplikácií ochorenia. Komplexné triedy sa môžu použiť nielen na liečenie patológie, ale môžu sa tiež použiť ako základ na prevenciu jej rozvoja.

Funkcie choroby

Osteoporóza je patologický proces spojený s porušením štruktúry kostí a procesu ich formovania. Ochorenie je sprevádzané vážnym zhoršením metabolických procesov v tele, v dôsledku čoho je znížená absorpcia vápnika a horčíka. Tieto látky hrajú kľúčovú úlohu pri tvorbe kostí..

Pod vplyvom progresie patológie sú kosti krehké a krehké. V počiatočných fázach vývoja môže byť osteoporóza sprevádzaná malými príznakmi. Prvé podozrenie na ochorenie vo väčšine prípadov vzniká v dôsledku častých zlomenín pacienta, ktoré sú výsledkom menšej vonkajšej expozície.

Čo dáva terapeutickú gymnastiku

Gymnastické cvičenia sú povinným krokom v konzervatívnej liečbe osteoporózy. Komplex cvičebnej terapie sa zostavuje individuálne pre pacienta, pričom sa berie do úvahy nielen charakteristika klinického obrazu jeho zdravotného stavu, ale aj v súlade s určitými pravidlami. Pravidelná fyzická aktivita môže významne zvýšiť účinnosť liečby. Pozitívny výsledok je zaručený iba systematickou implementáciou špeciálnych cvičení.

Výhody gymnastiky pri osteoporóze:

 • zachovanie veľkosti kostného tkaniva;
 • regenerácia metabolických procesov;
 • zvýšenie svalového tonusu;
 • zlepšenie stimulácie metabolických procesov;
 • zvýšenie kostnej hmoty;
 • zvýšiť účinnosť kostného skeletu;
 • lepšia koordinácia (znížené riziko náhodných pádov);
 • zvýšená rýchlosť absorpcie vápnika v tele;
 • zrýchlenie regenerácie po zlomenine;
 • predchádzanie poškodeniu oslabených kostí;
 • znížené riziko zlomenín kostí.

Vykonávacie pravidlá

Komplex cvičebnej liečby osteoporózy vyrába špecialista. Lekár berie do úvahy vek pacienta, príčinu ochorenia a jeho fyzické schopnosti. Dôležitú úlohu hrá nielen systematická gymnastika, ale aj jej správna implementácia. Porušenie stanovených pravidiel môže znížiť účinnosť metodiky a vytvoriť traumatické situácie.

Princípy cvičení:

 • triedy by sa mali vykonávať pravidelne (denná gymnastika po dobu 15–20 minút alebo triedy 3-4 krát týždenne na účely prevencie);
 • postupné zvyšovanie záťaže (prvé hodiny by mali zahŕňať minimálne množstvo cvičenia);
 • vykonávanie komplexu cvičení by sa malo vykonávať plynulo (vylúčené sú náhle pohyby);
 • eliminácia rizika zranenia a bolesti (ak je cvičenie nepohodlné, musí sa vymeniť);
 • Nemôžete vykonávať cvičenia s drepmi, behaním alebo skákaním (zvyšuje sa riziko zranenia);
 • počas gymnastiky je zakázané používať ťažké predmety (umelé závažia s príliš veľkou hmotnosťou);
 • pri cvičení sa berie do úvahy psychologický faktor (pacient sa musí naladiť na zotavenie).

Gymnastické cvičenia

Jedným zo základných pravidiel cvičebnej terapie osteoporózy je úplné vylúčenie nadmernej fyzickej námahy. Činnosti by mali posilňovať kĺby a kosti, ale nemali by predstavovať riziko zranenia. Ochorenie ovplyvňuje kostnú kostru a spôsobuje jej krehkosť.

Najlepšou možnosťou je navštíviť lekára na základe individuálneho rozvrhu a súboru terapeutických cvičení. Dôležitú úlohu hrá rôzne osteoporózy. Špeciálne výcvikové systémy sú navrhnuté pre rôzne štádiá a formy choroby..

Pre bedrový kĺb

Gymnastika zameraná na posilnenie bedrovej časti tela môže byť zložená niekoľkými spôsobmi. Existuje niekoľko trikov, ktoré musia byť súčasťou komplexu, ale môžu byť doplnené komplexnejšími cvičeniami. Nie je možné komplikovať postup sami. Nadmerné zaťaženie kĺbov môže znížiť účinnosť cvičenia..

Povinné triky:

 • v polohe na chrbte by mali byť ruky roztiahnuté pozdĺž tela, nohy sú mierne zdvihnuté a skrížené (tradičné cvičenie, ktoré sa vo väčšine prípadov nazýva „nožnice“);
 • alternatívne stláčanie nôh ohnutých na kolenách do žalúdka (v polohe na chrbte);
 • napínanie ponožiek do polohy s nohami od seba (vykonáva sa ležiace na chrbte);
 • Drepy s nohami otočenými do strán (niekoľko prístupov, predpokladom je prítomnosť rúk);
 • krútenie tela od chrbta k žalúdku s ohnutými kolenami (ruky by sa mali pohybovať od strán k bokom).

Pre bedrovú kosť

Osobitná pozornosť sa musí venovať programu fyzioterapie bedrovej chrbtice. Zaťaženie chrbtice v tomto prípade je zakázané. Sklopenie a otočenie tela sú obmedzené a všetky pohyby by mali byť čo najhladšie. Bolesť v dolnej časti chrbta naznačuje potrebu opravy plánu hodiny.

Príklady cvičení:

 • zdvíhanie hlavy v kombinácii s privádzaním rúk pred seba (z ležiacej polohy);
 • ťahanie ponožiek pre seba pri súčasnom napätí svalov bedrovej kosti (pri prijímaní ležte na chrbte);
 • zopakujte predchádzajúcu metódu, ale netiahnite dolnú časť chrbta, ale hrudník;
 • ľahnite si na chrbát, ohnite kolená, pokúste sa niekoľkokrát zdvihnúť panvu;
 • vychýlenie a vyklenutie chrbta, státie na všetkých štyroch stranách („mačka“);
 • sediaci na podlahe, oprieť sa o chrbát, natiahnuť zadok a brušné svaly.

Na chrbticu

Pred začatím gymnastiky zameranej na posilnenie chrbtice je potrebné vykonať špeciálne zahriatie. Na tento účel sú vhodné zdvíhanie prstov so zdvihnutými pažami, chôdza s maximálnym zdvíhaním kolien, otáčavé pohyby rúk a tiež ohýbanie do strán a dopredu..

V záverečnej fáze je potrebné výsledok opraviť. Môžete reprodukovať plazenie na všetkých štyroch stranách, ohýbanie alebo zaoblenie chrbta, otáčanie sa od chrbta k žalúdku s rukami natiahnutými nad hlavou a maximálnym objímaním vlastného tela v ľahu..

Hlavný komplex:

 • operadlo stoličky alebo iný povrch sa používa ako podpera rúk, niekoľkokrát je potrebné sa natiahnuť s každou nohou ohnutou v kolene;
 • jedna strana by mala ležať na jej strane, mala by sa používať ako opora, druhá by sa mala ohýbať na opasku, hojdačka nôh (cvičenie sa vykonáva najprv vpravo, potom na ľavej strane sa odporúča opakovať pohyby najmenej päťkrát);
 • v polohe na chrbte nasmerujte ruky pozdĺž tela, potom ich zdvihnite a potiahnite ponožky v rovnakom smere, pri spúšťaní rúk potiahnite ponožky nadol (niekoľkokrát opakujte);
 • z polohy ležiacej na podlahe by ste sa mali pokúsiť zdvihnúť nohy čo najviac v ohnutom stave (keď sú vaše ruky natiahnuté nad hlavu, ak je cvičenie nepríjemné, nemôžete to vykonať).

Na ruky

Pri fyzioterapeutických cvičeniach zameraných na posilnenie rúk môžete použiť pomocné pomôcky, ako napríklad orezávanie alebo malé gule. Ak pacient odhalil prasknutie väzov rúk alebo zlomeninu radiálnych kostí, triedy by sa mali začať s minimálnym zaťažením..

Trvanie nabíjania sa tiež zvyšuje postupne (maximálny čas jednej relácie by nemal presiahnuť dvadsať minút, medzi cvičeniami musíte urobiť krátku prestávku niekoľko minút).

Program tréningu rúk:

 • intenzívne zaťaté a uvoľnené päsť;
 • rotačné pohyby v smere hodinových ručičiek a proti nemu;
 • dlane valcovanie malej gule na tvrdý povrch;
 • šľachtenie a miešanie prstov;
 • palec dotýkajúci sa chráničov ostatných prstov;
 • alternatívne zdvíhanie každého prsta (dlane ležia na tvrdom povrchu);
 • valcovanie dlane z guľatej tyče (možno ju nahradiť bežnou ceruzkou);
 • rotačný pohyb každým prstom.

Cvičenie pre starších ľudí

Program fyzioterapeutických cvičení pre rôzne vekové kategórie pacientov má svoje vlastné charakteristiky. Komplex určený pre starších ľudí zahŕňa jemné cvičenia. Cieľom cvičebnej terapie je v tomto prípade zabrániť akcelerácii procesu starnutia kostných kostí a spomaliť progresiu patológie. Ak máte únavu alebo bolesť, počet prístupov sa môže znížiť, ale nabíjanie by sa malo robiť systematicky.

Program pre seniorov:

 • striedavo zdvíhajte nohy v priamom stave z ležiacej polohy (stačí zdvihnúť 15 cm);
 • Pri ležaní na chrbte by ste sa mali snažiť maximalizovať všetky svalové skupiny stlačením tela k podlahe (napätie by sa malo striedať s úplnou relaxáciou);
 • striedavé ohýbanie nôh na kolenách (v stojacej alebo ležiacej polohe);
 • tlak ruky na podpornú plochu (vykonáva sa sedenie alebo státie);
 • intenzívne stlačenie prstov do pästi s následnou relaxáciou;
 • kruhové pohyby rúk (príjem môžete doplniť kruhovými pohybmi chodidiel);
 • v polohe na chrbte, ťahanie brady k hrudníku (na stupni zdvihu hlavy nezáleží);
 • pritiahnutie nôh k žalúdku, sapnutie rúk (na bruchu).

Preventívne cvičenie

Ako prevenciu osteoporózy môžete použiť akýkoľvek komplex elementárnych ranných cvičení. Hlavným pravidlom je zapojiť všetky svalové skupiny. Ochorenie môže ovplyvniť ktorúkoľvek časť kostného skeletu, preto ak existuje riziko jeho vývoja, je potrebné monitorovať stav kĺbov a ich vývoj. Pravidlá zostavovania programu sa nelíšia od odporúčaní stanovených pre cvičenia fyzioterapie.

Aby sa predišlo osteoporóze, vykonávajú sa nasledujúce cvičenia:

 • relaxácia a napätie svalov chrbta a bedrovej kosti;
 • napínanie svalových tkanív nôh (hojdačky, flexie, kruhové pohyby);
 • svahy (plynulé pohyby);
 • práca so svalmi rúk (rotácia, tlačenie zo steny);
 • posilnenie tlače (šetrné techniky);
 • pracovať s rukami a nohami.

Užitočné video

Toto video obsahuje komentáre lekárskych odborníkov o výhodách cvičebnej terapie, ako aj príklady niektorých cvičení.

záver

Osteoporóza je nebezpečné ochorenie, ktoré znižuje kvalitu života a spôsobuje zdravotné postihnutie. Postup patológie zvyšuje riziko úmrtia. Programy pohybovej terapie sa musia vykonávať ako profylaxia choroby a musia sa zahrnúť do priebehu liečby, keď sa choroba zistí. Terapeutická gymnastika má dobrú účinnosť a významne inhibuje deštrukciu kostného tkaniva, posilňuje ho a obnovuje bunkové procesy.

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Ako som vyliečil medzistavcovú prietržVečer sa blížil, panika rástla. Pôsobenie liekov proti bolesti prešlo a noha sa začala viac a viac trápiť. A tak každý deň. Vo svojej hustej povahe som si spočiatku myslel, že je to jednoduché podvrtnutie, bolesť by sama prešla, ale vo chvíli, keď sa to stalo neúnosným vydržať.
Cervikálna osteochondróza často postihuje ľudí po 30 rokoch veku, ktorí vedú sedavý spôsob života. Dôsledok ochorenia ovplyvňuje pohyblivosť svalového tkaniva, vyvoláva opuch a bolesť.
Rehabilitácia po odstránení medzistavcovej prietrže bedrovej kosti sa uskutočňuje v niekoľkých etapách. Jeho trvanie závisí od zložitosti operácie a celkového stavu pacienta.