loader

Hlavná

Späť

Fyzioterapia na osteochondrózu

Fyzioterapia je neoddeliteľnou súčasťou liečby počas boja proti osteochondróze bez ohľadu na jej umiestnenie. Rôzne moderné techniky môžu účinne potlačiť degeneratívny proces, eliminovať prejavy symptómov, začať proces regenerácie poškodených tkanív. Nezávisle fyzický. procedúry sa nepoužívajú, iba v kombinácii s liečivými a fyzioterapeutickými cvičeniami. Tento komplexný prístup vám umožňuje dosahovať trvalé výsledky..

Hlavné úlohy fyzioterapie

Fyzioterapeutické postupy sú moderným prístupom pri liečbe osteochondrózy. Lekári ich predpisujú v rôznych štádiách vývoja patologického procesu. Rôzne metódy pôsobia na ložiská bolesti, potláčajú zápalový proces, zvyšujú účinnosť predpísaných liekov. V krátkom čase sa odstránia negatívne príznaky, obnoví sa zdravotné postihnutie a zlepší sa celkový stav.

Hlavné úlohy, ktoré fyzioterapia rieši:

 • Potlačenie zápalového procesu.
 • Manažment bolesti.
 • Účinná svalová relaxácia.
 • Stimulácia normálneho krvného obehu, obnovenie prirodzeného toku biologických tekutín.
 • Odstránenie kŕčov, stuhnutosť, blokády v mäkkých tkanivách.
 • Zlepšenie metabolických procesov v tele.
 • Zníženie dávky liečiva zvýšením ich účinnosti.

odrody

Degeneratívne zmeny sa môžu vyvíjať v rôznych častiach hrebeňa, ktoré ovplyvňujú stavce krčných, hrudných, bedrových alebo sakrálnych častí. Chrupavka a kostné tkanivo sú zapojené do procesu, choroba postupne ovplyvňuje aj susedné oblasti, svaly, šľachy. Fyzioterapeutické techniky pomáhajú zastaviť takéto zmeny v tele. Ich cieľom je znížiť zaťaženie a zlepšiť krvný obeh.

Pre každú časť chrbtice sú priradené jej vlastné metódy expozície:

 • Cervikálna osteochondróza. Používa sa elektroterapia, magnetoterapia, bahenná terapia, terapia rázovými vlnami, fototerapia, vystavenie prúdom. Všetky z nich sú zamerané na stimuláciu regeneračných procesov, potláčanie zápalu a predchádzanie nedostatku kyslíka..
 • Hrudná osteochondróza. Elektroforéza, UHF-terapia, magnetoterapia, lieková fonoforéza a detonátorová terapia sú vysoko účinné. Vyrábajú sa v lekárskej ordinácii, pretože sa vyžaduje osobitný dohľad. Ich cieľom je zastavenie nepríjemných symptómov a zmiernenie stavu pacienta ako celku.
 • Bedrová a sakrálna osteochondróza. V tejto situácii sa používa magnetická terapia, ultrazvuk, balneoterapia, blato, ultrafialové žiarenie, fototerapia. Pri lumbálnej chondróze sa osobitná pozornosť venuje normalizácii krvného obehu, odstráneniu stuhnutosti a návratu k normálnej kvalite života..

Všetky procedúry sa vykonávajú iba v období remisie, keď nie je akútna bolesť alebo iné príznaky. V opačnom prípade je vysoká pravdepodobnosť vyvolania zhoršenia. Každá technika má svoje vlastné vlastnosti, výhody a nevýhody, takže je vždy vybraná individuálne.

elektroforéza

Fyzioterapia na osteochondrózu krčnej chrbtice je zameraná na zlepšenie krvného obehu, pretože vývoj kyslíka je nedostatočný v mozgu. Na tento účel sa používa technika, ako je elektroforéza. Znamená to účinok na telo jednosmerného prúdu s malou silou. Vďaka tomu sa dosahujú nasledujúce výsledky:

 • Účinok lieku sa zlepšuje.
 • Odstraňuje bolesť v postihnutej oblasti.
 • Potlačené zápaly mäkkých tkanív.
 • Normalizované metabolické procesy.
 • Stimuluje sa prietok krvi a zlepšuje sa odtok lymfy..

Minimálny počet kontraindikácií vám umožňuje priradiť postup pacientom v akomkoľvek veku. Vysoký výkon a ľahká implementácia sú hlavnými výhodami. Kurz trvá v priemere 5 až 7 hodín, stačí na to, aby ste dosiahli pozitívny efekt.

Diadynamická terapia

Predpísaná fyzioterapia pre cervikálnu osteochondrózu obvykle zahŕňa diadynamickú terapiu. Toto je moderná technika, ktorá poskytuje účinnú anestéziu postihnutej oblasti vplyvom účinku prúdu na miesto bolesti. Kombináciu súčasného a liečiva vyberie individuálne odborník. Procedúra sa používa nielen pri degeneratívnych procesoch v chrupavkovom tkanive, ale aj pri iných patologických stavoch pohybového aparátu..

Kurz trvá v priemere 5 - 7 relácií, ktoré trvajú 15 minút. Súčasná liečba osteochondrózy je zakázané používať tento typ fyzioterapie u ľudí trpiacich duševnými poruchami, pľúcnymi patológiami. Nie je predpísaný pacientom s onkológiou, s vysokou pravdepodobnosťou vzniku alergickej reakcie, prítomnosťou otvorených rán na koži..

Amplipulzná terapia

Táto technika zahŕňa dopad sínusových prúdov na telo. Hlavnou výhodou je mierne odstránenie bolesti a silné kŕče v postihnutej oblasti. Táto technika sa používa hlavne na osteochondrózu krčka maternice. Terapeutický účinok je kumulatívny, takže po niekoľkých triedach nemusí pacient cítiť významné zmeny. Jeden postup trvá 20 minút. Na dosiahnutie trvalého výsledku je potrebných 10 relácií..

magnetoterapia

Populárna a účinná technika liečby osteochondrózy. Používa sa na ošetrenie všetkých častí chrbtice. Základom je použitie elektromagnetického poľa s vysokou a veľmi vysokou frekvenciou. V dôsledku excitácie periférnych nervov sa aktivuje práca svaloviny kostry. Fyzioterapia vám umožňuje dosiahnuť tieto výsledky:

 • Znižovanie prejavov opuchov.
 • Odstránenie produktov rozkladu buniek z tkanív.
 • Aktivácia mikrocirkulácie krvi a lymfy.
 • Poškodená regenerácia tkaniva.
 • Obnovenie normálneho pohybu spastickej oblasti.

V tomto procese je zapojený špeciálny prístroj s indikátorovými elektródami. Sú umiestnené na povrchu kože v mieste poškodenia svalového tkaniva. Trvanie jednej relácie je 10 minút. Bude sa vyžadovať dosiahnutie trvalého účinku postupov 10-15, v závislosti od stupňa vývoja choroby.

Krátka pulzná analgézia

Táto technika zahŕňa dopad krátkodobých impulzov na postihnutú oblasť. Pomáha odstraňovať nepríjemnú bolesť a znižuje citlivosť a obnovuje normálnu pohyblivosť oblasti. Analgézia sa predpisuje na osteochondrózu bez ohľadu na jej umiestnenie.

Intenzita impulzu sa vyberá individuálne v závislosti od závažnosti symptómov choroby. Na vyriešenie poškodenej oblasti stačí 10 minút. Kurz trvá v priemere 7-10 procedúr. Potom je potrebné komplex zopakovať, aby sa efekt upevnil.

Ultrazvuková expozícia

Bolestivá oblasť je ovplyvnená zvukovými vlnami, ktoré nie sú počuteľné pre ľudí, ale umožňujú vám pozitívne ovplyvniť postihnutú oblasť. Ošetrenie je tiež založené na teple. Výsledkom je, že terapia pomáha dosiahnuť tieto výsledky:

 • Rozšírte krvné cievy a eliminujte hladovanie kyslíka pri cervikálnej osteochondróze.
 • Normalizujte pohyb telových tekutín v tele.
 • Eliminujte nepohodlie, bolesť a kŕče.
 • Nasýtenie buniek kyslíkom, potlačenie zápalového procesu.

Laserová terapia

Táto technika spočíva v použití laserových lúčov, ktoré sa dostanú na postihnutú oblasť a začnú proces regenerácie chrupavkového tkaniva. Laserová terapia je tiež predpísaná pre všeobecné zlepšenie oblasti. Okrem toho prispieva k:

 • saturácia tkaniva kyslíkom;
 • stabilizácia štátu;
 • zlepšený prietok krvi;
 • účinný boj proti vírusom;
 • potlačenie zápalového procesu.

Kurz trvá v priemere 7 - 10 recepcií po 5 - 30 minútach. V niektorých prípadoch je predpísaných 20 zasadnutí, aby sa dosiahol trvalý výsledok. Počet kontraindikácií pre túto techniku ​​je nízky, preto sa predpisuje pacientom s rôznymi poruchami bez ohľadu na vek a prítomnosť iných patologických procesov v tele..

Vystavenie UV žiareniu

UFO je jedným z fyzioterapeutických postupov predpísaných na osteochondrózu. Pomáha telu začať proces vytvárania účinných látok bielkovinovej povahy a vitamínu D. To všetko zlepšuje stav kostí a chrupaviek vďaka normalizácii absorpcie vápnika, ktorý sa prijíma potravou. Kurz vám umožňuje zlepšiť pohodu, spomaliť deštruktívny proces, zvýšiť odolnosť proti infekciám.

Trvanie relácie je 2 - 3 minúty, trvanie kurzu je 10 - 15 relácií. Režim liečby vyberie odborník individuálne. Zohľadňuje sa pacientova tolerancia lúčov a stupeň rozvoja patológie..

vibrácie

Súčasťou liečebného procesu je vibračná terapia. Vykonáva sa pomocou špeciálneho zariadenia schopného vyvolať mechanické vibrácie v mieche. Vplyvom na reflexné zóny a biologicky aktívne body sa dosiahne požadovaný účinok. Pre cervikálnu a hrudnú osteochondrózu je predpísaná technika. Všeobecné vibrácie vám umožňujú získať nasledujúci výsledok:

 • Zlepšenie stavu neuromuskulárneho systému.
 • Potlačenie zápalového procesu v tele.
 • Tónovanie a posilňovanie svalovej chrbtovej korzety.
 • Aktivácia metabolických procesov.
 • Anestetický účinok, odstránenie kŕčov.
 • Svalová relaxácia, zbavenie blokov a štipcov.

Vplyv na postihnutú oblasť je spôsobený kruhovými a pozdĺžnymi pohybmi. V priemere je predpísaná doba 10 - 15 dní na dosiahnutie určitého výsledku.

balneoterapia

V období remisie osteochondrózy sa ako doplnková fyzioterapeutická technika predpisuje minerálna voda a terapeutická blato. Procedúry sa vykonávajú na klinikách alebo v sanatóriách. Kúpeľ s užitočnými látkami má všeobecný posilňujúci účinok, prispieva k normalizácii krvného obehu v tkanivách a zlepšuje metabolické procesy v tele. Kurz je vynikajúcou prevenciou a minimalizuje pravdepodobnosť exacerbácie.

Bahenná terapia sa používa vo forme obkladov, aplikácií a zdieľaných kúpeľov. Užitočné zložky prenikajú hlboko do tkanív, urýchľujú prietok krvi a zlepšujú fungovanie vnútorných orgánov. Balneoterapia na srdcové choroby nie je predpísaná, pretože vysoká koncentrácia solí zvyšuje zaťaženie tohto orgánu.

Fyzioterapia doma

Fyzioterapia na osteochondrózu bedrovej chrbtice sa vykonáva v kancelárii pod dohľadom odborníka. Tým je zabezpečená úplná kontrola procesu, eliminuje sa narušenie technológie a stupeň intenzity vystavenia postihnutej oblasti. Existujú však techniky, ktoré sa dajú použiť doma. Tie obsahujú:

 • Ošetrenie kúpeľa a vody. Pri liečbe osteochondrózy dobre pomáhajú tepelné účinky, pri použití dubových a borovicových metiel. Uľahčuje to pravidelné kúpele s odvarom harmančeka, eukalyptového oleja, morskej soli a infúzie na dubovej kôre. Pomáhajú odstraňovať bolesť a obnovujú poškodené tkanivo..
 • masáž Svetelné účinky na mäkké tkanivá, odreniny, potľapkanie, stlačenie môžu účinne zmierniť kŕče, eliminovať opuchy. Pohladenie krémom alebo tinktúrou zlepšuje výživu postihnutých tkanív.
 • Trenie. Tento postup by sa mal vykonávať pravidelne pomocou akéhokoľvek vhodného lubrikantu, napríklad eukalyptového oleja, levandule, citrusových plodov, ihličia..
 • Fyzioterapia. Niektoré techniky sú špeciálne navrhnuté pre domáce úlohy. Pomáhajú posilňovať svalový korzet chrbta, znižujú zaťaženie postihnutej oblasti a tým uľahčujú stav pacienta. Pridelené ako preventívne opatrenie na zníženie pravdepodobnosti relapsu.

Je nemožné úplne vyliečiť osteochondrózu doma, ale degeneratívny proces sa vďaka integrovanému prístupu spomaľuje. Je súčasťou vybranej taktiky fyzioterapeutickej terapie. Určitým spôsobom pôsobia na postihnuté miesto, znižujú výskyt nepríjemných symptómov a podporujú predĺženú remisiu..

kontraindikácie

Fyzioterapia je predpísaná všetkým pacientom bez ohľadu na vek a zdravotný stav. Nie je to však univerzálny a bezpečný spôsob, ako sa zbaviť osteochondrózy. V prípade kontraindikácií môžu akékoľvek účinky zhoršiť stav. Nie je dovolené používať fyzické postupy v týchto prípadoch:

 • Onkologické formácie v tele bez ohľadu na miesto.
 • Celkové oslabenie tela proti úrazu alebo infekčnému ochoreniu.
 • Patológia srdca, krvné cievy.
 • Zlyhanie obličiek, poškodenie funkcie pečene.
 • hematopoézou.
 • Tehotenstvo a laktácia.
 • Kožné lézie, nehojace sa rany a iné zranenia.
 • Akútne infekčné procesy.

V iných prípadoch môžu fyzioterapeutické postupy významne zlepšiť stav pacienta. Pozitívne zmeny sú pozorované po prvom cykle. V niektorých prípadoch sa ako preventívne opatrenia predpisujú jednotlivé metódy, aby sa zabránilo exacerbácii choroby počas remisie.

Recenzie pacientov

Fyzioterapeutické postupy môžu dosiahnuť vynikajúce výsledky. Uistite sa, že recenzie, ktoré pacienti opustia po ich absolvovaní, pomôžu. Malo by sa však pamätať na to, že univerzálne metódy neexistujú a že ich vyberajú výlučne odborníci, pričom sa zohľadňujú všetky faktory.

Fyzioterapeutické postupy sú moderným spôsobom liečby osteochondrózy bez ohľadu na jej umiestnenie. Správne zvolené techniky môžu dosiahnuť spomalenie patologického procesu, zvýšiť účinnosť liekov a dosiahnuť stabilnú remisiu. Sú predpísané výlučne lekárom v závislosti od celkového stavu pacienta, jeho veku, prítomnosti kontraindikácií alebo sprievodných chronických patológií..

Prehľad 8 efektívnych fyzioterapií na osteochondrózu

Z tohto článku sa dozviete: čo je užitočné, ako fyzioterapia pomôže pri liečbe osteochondrózy bedrovej chrbtice, ako aj hrudnej a krčnej osteochondrózy. Prehľad najúčinnejšej a často predpísanej fyzioterapie.

Autor článku: Victoria Stoyanova, lekárka kategórie 2, vedúci laboratória diagnostického a liečebného centra (2015–2016).

Fyzioterapeutické postupy - skupina metód, ktoré majú terapeutický účinok. Základom ich terapeutického účinku je vplyv umelých a prírodných fyzikálnych faktorov (magnetické žiarenie, teplo, chlad, elektrické impulzy) na organizmus..

Fyzioterapia je veľmi účinná pri osteochondróze krčnej chrbtice, hrudníka a bedra, ale nie je to hlavná, ale iba pomocná liečba:

 • urýchľuje obnovu tkanív a ich funkcií (asi 2 - 3-krát);
 • pomáha zmierniť zvyškové účinky choroby (bolesť, zápal, svalové kŕče).

Fyzioterapia sa zvyčajne v priebehu obdobia exacerbácie nepredpisuje: všetky metódy zvyšujú miestny krvný obeh a v tomto štádiu môžu oddialiť proces hojenia a zhoršiť stav pacienta. Toto liečenie poskytuje najlepší výsledok po skončení exacerbácie choroby..

Pri osteochondóze rôznych častí chrbtice (krčnej, hrudnej, bedrovej) sa používajú rovnaké metódy fyzioterapie (rozdiel môže byť v čase a sile expozície, v počte procedúr).

Fyzioterapiu predpisuje ošetrujúci lekár (s osteochondózou - ortopéd, vertebroológ), fyzioterapeut vykonáva zložité postupy, jednoduchý - priemerný zdravotnícky personál so špeciálnym vzdelaním (zdravotné sestry)..

Nižšie v článku sú najúčinnejšie a často predpísané metódy fyzioterapeutickej liečby osteochondrózy..

Metódy fyzioterapeutických účinkov pri osteochondróze: 1 - elektroforéza; 2 - magnetoterapia; 3 - laserová terapia; 4 - terapia rázovými vlnami

Výsledky fyzioterapie, kontraindikácie

Aká fyzioterapia pomáha pri osteochondróze pri akejkoľvek lokalizácii, prečo je predpísaná? Takéto ošetrenie je potrebné na:

 • stimulovať miestny krvný obeh;
 • zlepšiť metabolizmus;
 • uvoľnite svaly a uvoľnite stlačené nervové zakončenie;
 • urýchliť hojenie a zotavenie v lézii;
 • eliminovať zvyškové príznaky choroby (zápal, bolesť, opuch).

Takáto terapia môže skrátiť čas rehabilitačnej liečby, počet a dávkovanie liekov (a niekedy aj niektoré lieky)..

Napriek tomu, že fyzioterapia s osteochondrózou takmer nespôsobuje vedľajšie účinky a zoznam kontraindikácií je malý, existujú choroby a stavy, pri ktorých nie sú na liečbu choroby predpísané. Zoznam kontraindikácií:

 1. tehotenstvo.
 2. onkológia.
 3. Exacerbácia osteochondrózy pri akejkoľvek lokalizácii.
 4. Poruchy srdca, pečene, pľúc, obličiek a závažné stavy spôsobené týmito poruchami.
 5. Choroby kože, podráždenie alebo rany na koži v postihnutej oblasti.

1. Elektroforéza

Podstatou metódy je pohyb častíc liečiva cez kožnú bariéru pod vplyvom elektrického poľa, zatiaľ čo použité liečivo sa akumuluje v postihnutej oblasti, umožňuje urýchliť regeneráciu a znížiť príjem niektorých liekov.

Na zmiernenie zvyškových, ale stále závažných príznakov choroby

Anestetizuje, zmierňuje zápaly, opuchy, upokojuje

Okrem všeobecných kontraindikácií nie je elektroforéza predpísaná pre vysokú citlivosť na elektrický prúd, na infekčné patológie (aktívna tuberkulóza, vírusová hepatitída C).

Sčervenanie, podráždenie kože

Ako to funguje
Prečo je to predpísané
Výsledok aplikácie
Ak nie je menovaný
Vedľajšie účinky
Elektroforéza na lumbosakrálnej chrbtici

2. Magnetoterapia

Podstatou metódy je účinok na telo konštantného alebo striedavého magnetického poľa, pod vplyvom ktorého je aktivovaný krvný obeh, prietok lymfy (vylučovanie prebytočnej tekutiny) a metabolizmus v postihnutej oblasti.

Zlepšiť metabolizmus (dodávka kyslíka, odstraňovanie metabolických produktov), ​​urýchliť hojenie a obnovu tkanív poškodených počas exacerbácie

Urýchľuje hojenie tkanív (vrátane nervových), zmierňuje opuchy, zmierňuje zápaly, anestetizuje (mierne), stimuluje bunkovú imunitu (zvyšuje odolnosť buniek voči škodlivým faktorom)

Pri hemofílii a iných poruchách krvácania s pretrvávajúcou hypertenziou

Ako to funguje
Čo je predpísané na osteochondrózu?
Výsledok aplikácie
Ak nie je menovaný
Vedľajšie účinky
Použitie Almaga pri osteochondróze

3. Diadynamická terapia

Podstata metódy spočíva v tom, že na telo pôsobia pulzné elektrické prúdy, ktoré dráždia periférne nervové zakončenie (potláčajú bolesť, ktorú zažívajú) a hladké svalstvo cievnych stien (stimuluje metabolizmus a lymfodrenáž).

Fyzioterapia na cervikálnu osteochondrózu (a iné formy choroby) sa používa na zmiernenie závažných zvyškových prejavov choroby (bolesť a kŕče svalov krku a ďalších častí tela), urýchlenie opravy tkanív

Anestetizuje (asi 4 hodiny po zákroku, pretrvávajúci účinok sa prejavuje počas liečby diadynamickými prúdmi), uvoľňuje hladké svaly, zmierňuje opuchy

Pri systémových krvných ochoreniach (anémia) v prítomnosti kardiostimulátora

Rýchla závislosť znižuje účinnosť fyzioterapeutického postupu

Ako to funguje
Prečo je to predpísané
Výsledok aplikácie
Ak nie je menovaný
Vedľajšie účinky
Diadynamická terapia osteochondrózy

4. Laserová terapia

Metóda je založená na použití lúčov optického rozsahu, ktoré prenikajú hlboko do postihnutého tkaniva a stimulujú jeho regeneráciu

Na zlepšenie krvného obehu, zmiernenie bolesti spôsobenej poškodením nervového tkaniva, pozastavenie degeneratívnych procesov (deštrukcia)

Anestetizuje, stimuluje regeneráciu a hojenie, zmierňuje opuchy, zmierňuje zápaly

Pre poruchy krvácania, systémové choroby (lupus)

Ako to funguje
Čo je predpísané na osteochondrózu?
Výsledok aplikácie
Ak nie je menovaný
Vedľajšie účinky
Laserová terapia osteochondrózy krčnej chrbtice

5. UHF

Metóda je založená na vystavení tkanív ultrafrekvenčným elektromagnetickým pulzom, ktoré sa potom premieňajú na teplo, rozširujú krvné cievy a zlepšujú krvný obeh v postihnutej oblasti.

Urýchliť hojenie poškodeného tkaniva

Fyzioterapia zastavuje degeneratívne procesy (deštrukcia), podporuje rýchlu opravu tkaniva (aktivuje bunky zodpovedné za produkciu kolagénu a leukocytovú aktivitu), zlepšuje metabolizmus na bunkovej úrovni, mierne anestetizuje

S poruchami krvácania, s hlbokou žilovou trombózou, s pretrvávajúcou hypertenziou (s vysokým krvným tlakom)

Pretože UHF stimuluje tvorbu spojivového tkaniva v mieste zápalu, pri použití existuje riziko nežiaduceho vytvárania jaziev.

Iné vedľajšie účinky pri používaní UHF - sčervenanie kože

Ako to funguje
Prečo je to predpísané
Výsledok aplikácie
Ak nie je menovaný
Vedľajšie účinky
Terapeutické zariadenie UHF „UHF-60 - Med TeKo“

6. UVT

UVT - terapia rázovými vlnami.

Metóda je založená na vystavení tkanív vysokofrekvenčným akustickým (zvukovým) vlnám

Na zlepšenie pohyblivosti chrbtice, uvoľnenie svalového napätia, zničenie usadenín solí (príčina osifikácie väzov), zmiernenie rastu kostí (osteofytov)

Fyzioterapia na osteochondrózu zlepšuje krvný obeh a lymfodrenáž, podporuje zrýchlené opravy tkanív, anestetizuje, zlepšuje pohyblivosť chrbtice

S akumuláciou exsudátu v mieste lézie (závažný edém), s infekčnými chorobami (osteomyelitída), metabolickými poruchami (diabetes mellitus)

Mierne nepohodlie, bolesť v oblasti aplikácie počas procedúry, sčervenanie kože a bolesť za deň po nej

Ako to funguje
Čo je predpísané na osteochondrózu?
Výsledok aplikácie
Ak nie je menovaný
Vedľajšie účinky
Postup UVT

7. Detenzorová terapia

Metóda je založená na relaxácii svalov a naťahovaní miechy pomocou špeciálneho zariadenia (rohož so systémom šikmých rebier smerujúcich od stredu k periférii) pod váhou vlastného tela.

Na zmiernenie stavu pacienta s deformáciou, zakrivením chrbtice, posunutím a prolapsom medzistavcových platničiek

Zmierňuje bolesti chrbta, znižuje kompresiu medzistavcových platničiek, uvoľňuje svaly a vazy zodpovedné za dráždivé nervové zakončenie.

Počas exacerbácie osteochondrózy

Ako to funguje
Čo je predpísané na osteochondrózu?
Výsledok aplikácie
Ak nie je menovaný
Vedľajšie účinky
Liečebná rohož „Detensor“ v kryte (hore) a bez krytu (dole)

8. Elektropunkcia

Metóda je založená na vplyve na biologicky aktívne body s elektrickým prúdom nízkej frekvencie (v prípade osteochondrózy pôsobia na oblasť, kde nervové zakončenia opúšťajú chrbticu)

Zmierniť príznaky kompresie nervových zakončení (bolesť) a kŕče

Dráždenie biologicky aktívnych miest elektródami anestetizuje, uvoľňuje svaly

Pri akútnych infekciách, systémových krvných chorobách (anémia), pri závažných kardiovaskulárnych patologických stavoch (angina pectoris, srdcový infarkt)

Ľahké nepohodlie vo forme mravčenia alebo mravčenia počas relácie

Fyzioterapeutická liečba osteochondrózy

V medicíne existuje mnoho chorôb chrbtice rôznych etiológií, ktoré vedú k zhoršenej funkcii. Jednou z nich je osteochondróza, ktorá sa vyskytuje nielen u dospelých, ale aj u detí. Na jej liečenie sa používajú rôzne liečebné a nrogové spôsoby liečby. Fyzioterapia na osteochondrózu sa používa pomerne často v akútnom štádiu aj po ňom, čo umožňuje dosiahnutie dlhodobej remisie.

Štatistika posledných rokov naznačuje „omladenie“ osteochondrózy a prítomnosť jej príznakov už v dospievaní, zatiaľ čo skôr sa pozorovala u ľudí starších ako 35 rokov. Početné štúdie a klinické skúsenosti lekárov dokazujú účinnosť fyzioterapie. Expozícia lokálne v patologickom zameraní zabraňuje nežiaducim následkom, robí ich bezpečnými pre deti a dospelých.

Typy osteochondrózy a príslušné fyzikálno-terapeutické metódy liečby

Osteochondróza chrbtice je degeneratívne-dystrofické ochorenie zahŕňajúce dva susedné stavce, vláknitý kruh umiestnený medzi nimi a spoje medzi oblúkmi. Zmeny sa tiež vyskytujú vo svaloch, šliach a otvoroch, ktorými prechádzajú neurovaskulárne zväzky. Ochorenie je klasifikované podľa toho, ktoré oddelenie alebo oddelenia prešli zmenami. Rozlišujú sa tieto typy osteochondrózy:

 • krčnej.
 • Hrudné oddelenie.
 • Thoracolumbar Division.
 • bedrový.
 • lumbosakrální.

Osteochondróza sa prejavuje rôznymi príznakmi, v boji proti ktorým pomáhajú nielen liečivé látky, ale aj fyzioterapeutické metódy. Príznaky choroby sú spojené s kompresiou koreňov miechy v medzistavcových otvoroch a vývojom zápalových procesov neinfekčného pôvodu..

V dôsledku dystrofických zmien vláknitý kruh a vláknité jadro strácajú svoju absorpčnú funkciu. Pri nadmernom fyzickom namáhaní alebo poraneniach chrbta vypadne vláknitý kruh medzi zlomeninami stavcov a dužinovým jadrom a v závažných prípadoch vytlačí miechu do koreňov miechy a krvných ciev. Výsledkom je, že pacienti zaznamenávajú bolesť, často vyžarujúcu do končatín, zhoršenú citlivosť. Možno paréza s narušenou motorickou funkciou.

V poškodenom segmente je pozorovaná patologická pohyblivosť chrbtice a následne vývoj osteofytov (procesov) na stavcoch. Poškodenie väzivového aparátu a rozvoj artrózy medzistavcových kĺbov. Všetky patologické procesy môžu viesť k ďalším komplikáciám s tvorbou vyčnievania steny medzistavcových platničiek bez prasknutia vláknitého prstenca (výstupok) alebo s prasknutím vláknitého prstenca a premiestnením buničitého jadra (prietržová medzistavcová platnička)..

Pred predpísaním liečby sa vykonávajú ďalšie výskumné metódy na určenie chrbtice, v ktorej sú zmeny. Na tento účel použite rádiografiu chrbtice, magnetickú rezonanciu, počítačovú tomografiu.

Použitie fyzioterapeutických metód je určené pre špecifickú chrbticu, ale môže byť aj polysegmentálne, to znamená, že sa používa súčasne pre všetky oddelenia. S osteochondrózou krčnej chrbtice je priradené:

 • Elektroliečba: ampipulózna terapia, elektroforéza liekov, diadynamická terapia, elektrická stimulácia, elektrospánok.
 • magnetoterapia.
 • Svetelná terapia: infračervená laserová terapia.
 • Liečba rázovými vlnami.
 • Bahenná terapia.
 • balneoterapia.

Fyzioterapeutické metódy pre osteochondrózu hrudnej oblasti:

 • Elektroforéza liečiv a terapia UHF.
 • magnetoterapia.
 • Liečba rázovými vlnami.
 • Ultrafosféza liečivých látok.
 • Detenzorová terapia.

Fyzioterapia používaná pri osteochondróze lumbálnych a lumbosakrálnych delení:

 • Elektroterapia: diadynamická terapia, elektroforéza liekov.
 • Fototerapia laserovou terapiou, ultrafialové žiarenie.
 • Magnetická terapia.
 • Ultrazvuk a fonoforéza.
 • Balneoterapia, bahenná terapia.

Je tiež dôležité určiť štádium choroby, pretože použitie určitých fyzioterapeutických metód je počas exacerbácie alebo remisie nevhodné a môže spôsobiť väčšie poškodenie. Vo fáze exacerbácie sa odporúčajú nasledujúce metódy: diadynamická terapia, magnetoterapia, perkutánna elektroanalgézia, laserové žiarenie, decimetrická mikrovlná terapia, lieková fonoforéza. Počas obdobia zhoršujúcej sa exacerbácie sa používajú drogová elektroforéza, terpentínové kúpele, bahenné a naftalénové kúpele, masáže (termálna masáž, elektrostatická masáž, vákuová masáž), kryoterapia všeobecná a miestna..

Mechanizmus účinku a metodika fyzioterapeutických postupov pri osteochondróze

Hlavným cieľom použitia fyzioterapeutických metód pri liečbe osteochondrózy je zníženie zápalových a degeneratívnych procesov a bolesti, obnovenie funkcie chrbtice, zlepšenie kvality života a schopnosti pacienta pracovať. Anestetizujúci účinok má: ultrafialové ožarovanie, DDT (diadynamická terapia), amplipulázová terapia, pulzná magnetoterapia s vysokou intenzitou. Protizápalové metódy zahŕňajú: terapiu kĺbov UHF, decimetrickú terapiu, ultrafosforézu hydrokortizónu, nízkofrekvenčnú magnetoterapiu, použitie lasera s infračerveným spektrom.

Fyzioterapeutické postupy, ktoré obnovujú vláknitý kruh, sú: bahenná terapia, sírovodík a radónové kúpele. Fyzikálne metódy používané na správne držanie tela: statická relaxácia chrbtice, trakčná terapia, podvodná trakcia, masáž, fyzioterapeutické cvičenia. Najbežnejšie používané fyzioterapeutické metódy na osteochondrózu sú uvedené nižšie..

Diadynamická terapia

Diadynamická terapia sa vykonáva vystavením pacienta dvom konštantným pulzným prúdom s nízkou frekvenciou do 50 - 100 Hz. Hlavným účinkom diadynamických prúdov je analgetický účinok, ktorý zabezpečuje nepretržitý tok impulzov a blokovanie impulzov bolesti. Procedúra zlepšuje krvný obeh a prietok lymfy, znižuje opuch okolo nervových vlákien. Vazodilatačný účinok zlepšuje periférnu mikrocirkuláciu, zvyšuje rýchlosť prietoku krvi. Použitie DDT v cervikálnych sympatických uzlinách znižuje vaskulárny tonus, má hypotenzívny účinok.

Na vykonanie tohto postupu použite zariadenia "SNIM-1", "Model-717", "Tone-1", "Tone-2". Počas relácie používajte doskové elektródy 200 - 300 cm², ktoré sú umiestnené pozdĺž chrbtice. Je možné použiť anestetiká, keď sa vrstva navlhčená roztokom lieku umiestni medzi kožu pacienta a podložku z hydrofilnej elektródy (zodpovedajúci náboj). Použite prúdy s frekvenciou 50 a 100 Hz, silou 5 a 15 mA, účinok sa vykonáva na cervikálnych a hrudných rezoch v sérii. Prúdová sila je určená individuálne, čo vedie k pocitu brnenia. Procedúra sa vykonáva denne po dobu 2 minút, kurz pozostáva z 6 - 8 hodín.

magnetoterapia

Metóda vysoko intenzívnej pulznej terapie sa používa na osteochondrózu všetkých častí chrbtice. Pôsobenie tejto metódy sa uskutočňuje pomocou elektromagnetického poľa s vysokou a veľmi vysokou frekvenciou. Vzrušuje periférne nervy a stimuluje činnosť kostrových svalov. V dôsledku toho sa opuchy znižujú a produkty rozkladu buniek sa vylučujú krvným obehom. Aktivácia mikrocirkulácie v oblasti vplyvu aktivuje proces regenerácie zmenených tkanív a obnovuje funkciu.

Na postup sa používajú prístroje „AMIT-01“, „Pole-1“, „Pole-2“, „MAG-30“ a iné. Indukčné elektródy sa aplikujú na povrch kože v oblasti postihnutých svalov. Častejšie používajú labilnú techniku, hladko pohybujú elektródami okolo poškodenej zóny (pozdĺž chrbtice). Trvanie procedúry je až 10 minút, denne alebo každý druhý deň. Liečebný cyklus pozostáva z 10 - 12 procedúr.

Amplipulzná terapia

Jednou z metód liečby osteochondrózy je amplipulzová terapia s použitím SMT (sínusoidovo modulované prúdy) s nízkou (10 - 150 Hz) a vysokou (5 000 Hz) frekvenciou. Táto metóda umožňuje znížiť intenzitu pulzov z bolesti na periférnej, miechovej, supraspinálnej a kortikálnej úrovni. Táto technika má normalizačný účinok na autonómny nervový systém.

Používa sa prístroj Amplipulse-3, ktorého elektródy sú umiestnené pozdĺž chrbtice, čo zodpovedá zameraniu zápalu. Prúdy s frekvenciou 80 - 100 Hz sa používajú v krčnej oblasti, 30 - 50 Hz v oblasti hrudníka a dolnej časti chrbta. Procedúra sa vykonáva každý deň alebo každý druhý deň s priebehom do 10 procedúr.

darsonvalization

Darsonvalizácia je metóda, ktorá sa široko používa nielen v lekárskych zariadeniach, ale aj doma na liečbu osteochondrózy. Na tento účel sa používa striedavý impulzný sínusový prúd vysokej frekvencie a vysokého napätia..

Všeobecná darsonvalizácia je sprevádzaná spomalením koagulácie krvi, znížením krvného tlaku a normalizáciou vaskulárneho tonusu v mozgu. Lokálna aplikácia spôsobuje lokálne alebo segmentové reakcie, zlepšuje krvný a lymfatický obeh a znižuje opuchy. Analgetický účinok v dôsledku blokády nervových zakončení receptorov.

Na miestnu darsonvalizáciu sa používajú prístroje Iskra-1, Iskra-2 a Darsonval pre všeobecné Whirlwind-1. Na lokálne ošetrenie sa používajú sklenené vákuové elektródy, ktoré sa pred použitím utierajú 70% alkoholom. V tomto prípade sa elektródy voľne pohybujú po povrchu tela po dobu 15 minút (v závislosti od oblasti ožarovania). Liečba prebieha od 5 do 20 procedúr.

UV sa používa v erytemálnych dávkach, vďaka ktorým sa zvyšuje reaktivita organizmu, zlepšujú sa imunologické a metabolické procesy. Ultrafialové lúče regulujú výmenu vápnika a vitamínu D v pokožke. UV žiarenie sa môže premieňať na teplo. Stredné dávky spôsobujú lokálnu vazodilatáciu kože, zvýšenú mikrocirkuláciu, odtok lymfy, zníženie opuchov. Urýchlenie metabolizmu, výživy, krvného obehu prispieva k zníženiu zápalového procesu a bolesti.

Pri lokalizovaní bolesti v krčnej oblasti sa na ožarovanie používajú 4 polia:

 • prvý je zadný povrch krku a horná časť lopatky;
 • druhou je supraklavikulárna a subklaviálna oblasť;
 • tretí je vonkajší povrch ramena;
 • štvrtý je vonkajší povrch predlaktia.

V prípade bolesti v oblasti hrudníka pôsobí radiátor na strednú čiaru chrbtice, od zadnej axilárnej línie dopredu a od prednej osi k prednej strednej. Pri bolesti v dolnej časti chrbta ovplyvňujú lumbosakrálnu oblasť, gluteálnu oblasť, zadný povrch stehien a dolných končatín. Aplikované zariadenia DRT, OBP, OBN po fyzioterapeutovi určujú individuálnu citlivosť. V priemere sa denne aplikujú 2 - 3 bionózy v priebehu 5 postupov.

Ultraphonophoresis

Ultrafonoforéza s liečivami (hydrokortizón a analgín) si získala veľkú popularitu pri liečbe osteochondrózy. Tento spôsob sa uskutočňuje pomocou ultrazvuku, prostredníctvom ktorého sa liečivá zavádzajú do tkaniva..

Ultrafonoforéza upokojuje nervový systém, zlepšuje prenos nervových impulzov, priaznivo ovplyvňuje orgány pohybového aparátu. Charakteristickým rysom tejto metódy je analgetický účinok založený nielen na pôsobení lieku, ale aj na účinku ultrazvuku. Výsledkom je, že krvný obeh a výživa tkanív sa zlepšujú, je odstránený spazmus hladkého svalstva. Ultrazvuk zvyšuje účinok injekčne podávaných liekov, zlepšuje ich vstup do tkaniva a zároveň znižuje riziko vedľajších účinkov.

Najobľúbenejšie zariadenia používané pre fonoforézu UZT-1.01F a 3.05. Pred začatím postupu sa olej alebo masť nanesie na potrebnú chrbticu, ktorá obsahuje potrebnú liečivú látku, potom sa umiestni žiarič s nastavenou intenzitou a dĺžkou impulzu. Senzor sa pomaly pohybuje krúživými a špirálovými pohybmi po koži, pozdĺž chrbtice. Trvanie procedúry je v priemere do 8 minút, vykonáva sa každý deň alebo každé dva dni. Priebeh liečby zahŕňa 10 sedení.

Počas fyzioterapie sa môžu objaviť vedľajšie účinky:

 • alergická reakcia ako žihľavka;
 • Quinckeho edém;
 • anafylaktický šok;
 • zvýšený alebo spomalený srdcový rytmus;
 • zníženie krvného tlaku.

Pred použitím ktorejkoľvek z fyzioterapeutických metód je potrebné podrobiť sa kompletnému vyšetreniu, aby sa zistila prítomnosť kontraindikácií. Konzultácie s fyzioterapeutom pomôžu určiť správnu taktiku a na základe individuálnych charakteristík zvoliť postup liečby.

Indikácie a kontraindikácie pre použitie fyzioterapeutických metód pri liečbe osteochondrózy

Fyzioterapia sa široko používa pri liečbe chorôb všetkých systémov a orgánov. K výberu a priebehu postupov sa musí pristupovať individuálne, po vyšetrení a konzultácii s lekárom.

Hlavné indikácie pre použitie fyzioterapie sú:

 • Ochorenia pohybového ústrojenstva: osteochondróza, deformujúca osteoartróza, artritída rôznych etiológií, zakrivenie chrbtice, zlomeniny kostí.
 • Zápalové a nezápalové ochorenia dýchacieho systému: obštrukčná bronchitída, bronchiálna astma, pneumónia.
 • Ochorenia nervového systému: radiálny syndróm s osteochondrózou chrbtice, ochorenia autonómneho nervového systému, ischias, ischias, neuropatia.
 • Ochorenia srdca a krvných ciev: arteriálna hypertenzia 1 polievková lyžica, ischémia myokardu, anamnéza infarktu myokardu (najskôr po 1 mesiaci).
 • Choroby gastrointestinálneho traktu: gastritída, žalúdočné vredy, zlyhanie pečene 1 stupňa, kŕč žlčových ciest, bezcudná cholecystitída, zhoršená enzymatická funkcia, syndróm dráždivého čreva.
 • Patologické procesy v moči: cystitída, zlyhanie obličiek 1 stupňa, tvorba obličkových kameňov, glomerulonefritída.
 • Reprodukčná a sexuálna dysfunkcia: menopauza, zápal prostaty, adnexitída, mužská a ženská neplodnosť.
 • Zápalové ochorenia orgánov ORL: rinitída v štádiu exacerbácie a remisie, zápal paranazálnych dutín, stredné ucho, adenoidy.
 • Ochorenia kože a podkožného tkaniva: furunkulosa, pooperačná infiltrácia.
 • Zápalové ochorenia ústnej dutiny: periodontitída, periostitída.

Všeobecné kontraindikácie pri použití fyzioterapeutických metód liečby:

 • Individuálna neznášanlivosť na metódu alebo liek: alergická reakcia, ako je žihľavka, Quinckeho edém, výskyt bolesti.
 • Bolestivý šok.
 • Zlé choroby zrážanlivosti.
 • Stavy sprevádzané hypertermiou a intoxikáciou.
 • Status epilepticus.
 • Choroby žlčníka a močového ústrojenstva s tvorbou kameňov.
 • Nádory alebo podozrenia na ich prítomnosť.
 • Ochorenia kardiovaskulárneho systému v štádiu dekompenzácie.
 • Závažný stupeň kachexie (vyčerpanie).
 • Poškodenie kože, dermatitída, ekzém.
 • Spastická paralýza alebo paréza.
 • Prítomnosť kardiostimulátora, umelého kardiostimulátora a iných implantátov.
 • Tehotenstvo a laktácia.
 • Akútna tromboflebitída, kŕčové žily.
 • Endokrinné choroby.
 • Zvýšená elektroexcitácia a priateľské patologické svalové kontrakcie.
 • Hemoragická mŕtvica.

Zlepšenie stavu pacienta s osteochondrózou sa prejavuje znížením atrofie a parézie svalov, obnovením ich tonusu a znížením bolesti. Lekári odporúčajú liečbu osteochondrózy nielen v akútnom štádiu, ale aj počas remisie, ktorá zabraňuje častým exacerbáciám. Cieľom prevencie je zvýšenie odolnosti organizmu, stimulácia regeneračných procesov a zníženie dystrofických javov.

Fyzioterapia na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Fyzioterapia na osteochondrózu bedrovej chrbtice

Osteochondróza je ochorenie chrbtice, ktoré je všeobecne známe takmer každému človeku. Bolesť v chrbte, dolnej časti chrbta a krku sa častejšie vyskytuje u ľudí v pokročilom veku, ale mladí ľudia nie sú voči nemu imunitní. Na prvý pohľad môže mať nebojácne ochorenie vážny negatívny vplyv na medzistavcové platničky, čo spôsobuje zmeny a znižuje ich výšku. Je ťažké povedať, čo konkrétne prispieva k výskytu osteochondrózy, existujú iba odlišné názory a dohady. Možno je to kvôli zraneniam alebo zmenám tkanív spôsobeným vekom alebo k tomu prispieva slabá segmentová cirkulácia..

Poznamenáva sa, že osteochondróza najčastejšie postihuje bedrovú chrbticu, čo môže spôsobiť svaly, bolesti hlavy, zhoršený krvný obeh, fungovanie vestibulárneho aparátu..

Osteochondróza nemusí byť považovaná za ochorenie, ktoré sa samo vylieči, vyžaduje zložité lekárske ošetrenie s liekmi a fyzioterapeutické postupy..

Analyzujeme, čo je fyzioterapia, aké sú výhody a typy tejto metódy, kto je ukázaný a komu je takáto liečba kontraindikovaná.

Čo sa dosahuje fyzioterapiou na osteochondrózu

Fyzioterapia je moderná a účinná metóda boja proti osteochondróze. Pôsobí špecificky na oblasť zápalu bez ovplyvnenia susedných orgánov a tkanív. Fyzioterapia na osteochondrózu bedrovej chrbtice zameraná na odstránenie bolesti a obnovenie postihnutých stavcov.

Po mnohých fyzioterapeutických procedúrach sa zápal výrazne zníži, obnoví sa pohyblivosť postihnutých stavcov, eliminuje sa opuch tkanív, krvný obeh je v zapálenej oblasti normalizovaný..

Činnosť všetkých vnútorných orgánov sa vracia do normálu a posilňuje sa imunitný systém tela..

Fyzioterapia na osteochondrózu bedrovej chrbtice.

Dopad na konkrétne miesto. V prípade liečiv to nie je možné dosiahnuť, pretože sú prenášané krvou a ovplyvňujú takmer všetky orgány.

Neexistujú žiadne prudké exacerbácie chronických chorôb. Väčšina liekov vyvoláva výskyt vedľajších účinkov, ktoré prenášajú chorobu z pasívneho stavu na aktívny.

Možnosť použitia v prípade nepresvedčivej liekovej terapie. Ak rozsiahly zápal neumožňuje dodávku aktívnych zložiek konvenčnými metódami.

Druhy liečby osteochondrózy

Detenzorová terapia - pomocou špeciálnej rohože vybavenej elastickými rebrami sa natiahne chrbtica. Nachádza sa na podložke a na chrbticu pôsobia špeciálne rebrá, uvoľňujú sa svaly, uvoľňujú sa kŕče. Správna poloha stavcov je obnovená, svaly chrbta sú v tóne.

Magnetoterapia - na tkanivá pôsobia pulzy nízkofrekvenčného magnetického poľa. Zmeny viskozity krvi, opuch je odstránený, krvné cievy sa rozširujú, to všetko má pozitívny vplyv na metabolické procesy v zapálených tkanivách. Tento postup sa vykonáva iba na ambulantnej báze..

Ultrafialové žiarenie - špeciálne vybavenie odstraňuje zápalové ložiská, ktoré majú baktericídny účinok. Liečba sa začína malými dávkami ultrafialových lúčov, ktoré sa zvyšujú pri každom zákroku. Ale predtým musíte urobiť test citlivosti na ultrafialové žiarenie.

Fonoréza - Lieky sa podávajú pomocou ultrazvukových vibrácií. To umožňuje nielen eliminovať opuchy a zápaly, ale tiež dodávať účinné látky do poškodenej oblasti. Metabolizmus sa zrýchľuje, tkanivá dostávajú potrebné živiny.

Ultrazvuk - prebieha mikromasáž tkanív, ktorá aktivuje krvný obeh, čím zaisťuje anestetický a protizápalový účinok.

EHF - vysokofrekvenčná terapia, ktorá stimuluje aktívne body tela a nepoškodzuje pokožku ako v prípade akupunktúry. Po niekoľkých sedeniach sa zvyšuje pohyb stavovcových platničiek.

Laserová terapia - do poškodenej oblasti sa vysiela špeciálny laser, ktorý pomáha pri znižovaní zápalu, bolesti, regenerácii tela. Po prvých reláciách sa pozoruje zlepšenie celkového stavu a zníženie bolesti. Postup pokračuje 15 minút..

Vystavenie vibráciám - spracovanie sa vykonáva mechanickými vibráciami, ktoré sú produkované páskovým vibračným masérom.

Fyzioterapeutické cvičenia sú pravdepodobne najčastejšie používaným spôsobom liečby a prevencie počiatočného štádia osteochondrózy. Pre každého pacienta je vybraná špeciálna súprava cvičení..

Ktorú metódu použitia zvolí lekár, po predchádzajúcej dohode s pacientom a po vykonaní potrebných štúdií zdravotného stavu. Napríklad pri silnej bolesti sú indikované laserová terapia a fonoréza a pri osteochondróze s cievnymi problémami magnetoterapia. Fyzioterapia sa predpisuje iba počas obdobia remisie a remisie.

To je veril, že v priebehu času, fyzioterapia postupy nahradia niektoré lieky. Koniec koncov, teraz pomocou iba fyzioterapie a fyzických cvičení môžete vyliečiť také ochorenie, ako je osteochondróza. To bude samozrejme možné pri kontaktovaní špecialistu pri prvých príznakoch problému..

Je dôležité to vedieť

Fyzikálna terapia nie je vhodná pre každého, je kontraindikovaná pre:

 • ľudia so závažnými ochoreniami tela,
 • pacientov s rakovinou v rôznych štádiách,
 • tí, ktorí majú vážne problémy alebo zmeny v kardiovaskulárnom systéme a dýchacom systéme,
 • ľudia s poruchou funkcie pečene a obličiek,
 • tehotná žena,
 • ľudia s kožnými chorobami,
 • s duševnou poruchou.

Ak si všimnete chorobu včas a vyhľadáte kvalifikovanú pomoc, môžete ju odstrániť dokonca v počiatočnej fáze, predtým ako sa objavia vážne problémy s chrbticou a celým telom..

Fyzioterapia s osteochondrózou - 5 liečivých účinkov

Medzi všetkými metódami liečenia chorôb konzervatívnymi metódami je fyzioterapia obzvlášť účinná. Vyžaduje sa fyzioterapia na osteochondrózu, pretože je bezbolestná, prakticky nemá kontraindikácie a môže sa používať dokonca aj pre deti staršie ako 5 rokov..

Aký je účinok fyzioterapie?

Fyzioterapia na osteochondrózu sa vykonáva rôznymi fyzikálnymi prostriedkami. Vďaka fyzioterapeutickej liečbe sa liek dostáva hlavne do zamerania zápalu (na hlboko uložené tkanivá). Pri osteochondróze krčnej chrbtice je smerovaná do oblasti ramien a krku av prípade poškodenia bedrovej oblasti do dolnej časti chrbta a zadku..

Medzi hlavné ciele tejto liečby patria:

 • odstránenie zápalového procesu;
 • odstránenie kŕčov, bolesti;
 • stimulácia regenerácie tkanív;
 • zvýšiť imunitu;
 • eliminácia zovretých nervových zakončení.

Fyzikálne faktory majú pozitívny vplyv na ľudské telo ako celok. Hlavnou výhodou tohto typu fyzioterapie je to, že nespôsobuje alergické reakcie..

Liečebný proces urýchľuje kombináciu fyzioterapie s použitím liekov.

Druhy fyzioterapie pri liečbe osteochondrózy

Osteochondróza je najbežnejšou patológiou chrbtice, ktorá postihuje nielen dospelých, ale aj deti. Pozrime sa podrobnejšie na to, aké postupy fyzioterapie sa používajú pri osteochondróze. Účinok na ľudské telo je možné vykonávať rôznymi fyzikálnymi faktormi. Patria sem nasledujúce typy vystavenia: ultrafialové lúče, vibrácie, laserové žiarenie a mnoho ďalších.

Fyzioterapia na osteochondrózu krčnej chrbtice sa vykonáva pod dohľadom fyzioterapeuta. Pred začatím liečby lekár zhromaždí anamnézu, odhalí prítomnosť chronických ochorení, určí stupeň poškodenia miechových tkanív a potom predpíše najvhodnejšiu metódu expozície fyzikálnemu faktoru. Fyzioterapia môže byť použitá ako súčasť komplexnej liečby, rovnako ako nezávislá metóda liečby.

elektroterapia

Elektroterapia je metóda fyzioterapie, ktorá sa vykonáva pomocou elektrického poľa rôznych intenzít. Vďaka jeho účinku sa krvný obeh pacienta výrazne zlepšuje. Vo väčšine prípadov sa elektroforéza používa s lidázou alebo novokainom, čo spôsobuje účinok proti bolesti.

Fyzioterapia na osteochondrózu nie je úplná bez použitia elektroterapie. Všeobecný priebeh je najmenej 10 zákrokov, na konci pacienta zmizne bolesť v krku.

Liečba rázovými vlnami

Fyzioterapeutické postupy pri osteochondróze sú účinnou doplnkovou liečbou. Použitie terapie rázovou vlnou spočíva vo vplyve akustickej vlny s frekvenciou 18 - 23 Hz na poškodené tkanivá kĺbov, ktorá zmierňuje bolesť, normalizuje krvný obeh. Používa sa pri liečbe poškodenia krčnej chrbtice..

Táto terapia má niekoľko výhod, ktorých hlavnou je schopnosť monitorovať citlivosť mäkkých tkanív počas liečby, implementácia postupného účinku na postihnutú oblasť a neprítomnosť nepriaznivých reakcií. Výsledok postupu sa dosiahne po 2 až 3 mesiacoch pravidelného liečenia.

Vibračný vplyv (vibračná terapia)

Expozícia vibráciám zahŕňa niekoľko postupov týkajúcich sa mechanických vibrácií - ultrazvuková terapia a akupresúra. Takáto fyzioterapia s cervikálnou osteochondrózou sa vykonáva pomocou špeciálneho prístroja Vitofon. Základom vibračnej terapie je vplyv vysokofrekvenčných zvukov na postihnuté miesto. Obnovujú v tele mikrovibračný nedostatok.

Fyzioterapia má účinný účinok pomocou masáže na osteochondrózu bedrovej chrbtice. Vykonáva ju manuálny terapeut pomocou manuálnych manipulácií a vibračného maséra. Po takejto terapii majú pacienti výrazné zlepšenie krvného obehu a odstránenie bolesti.

Detenzorová terapia

Detensorová terapia je fyzioterapia osteochondrózy s použitím špecifického lôžka, ktoré sa skladá z naklonených pohyblivých valcov namiesto konvenčných matracov. S jeho pomocou sa chrbtica natiahne pod svoju vlastnú váhu, čo vedie k zníženiu tlaku na medzistavcové platničky. Detensorová terapia sa používa na osteochondrózu krčnej aj bedrovej chrbtice. Uvoľňuje svalové napätie, zlepšuje držanie tela a znižuje bolesť chrbtice..

Procedúra má minimálny počet kontraindikácií, pretože nepoškodzuje svaly a kĺby a nezaťažuje krvné cievy. Dĺžku liečby určuje lekár, záleží to od štádia ochorenia. Vo väčšine prípadov je výsledok zrejmý po 5 postupoch.

Laserová terapia

Jednou z najúčinnejších fyzioterapií osteochondrózy krčnej chrbtice je laserová terapia. Terapeutický účinok je založený na presnom pôsobení špeciálnych laserov cez mäkké tkanivá na poškodenú oblasť chrbtice. Táto manipulácia pomáha aktivovať metabolické procesy a účinne zmierňuje bolesť. Významné zlepšenie fungovania bioelektrických impulzov.

Je to relatívne nová metóda liečby, ale už sa mu darilo dokázať pri liečbe poškodenia tkanív miechy. Jedna procedúra trvá asi 10-20 minút a nespôsobuje pacientovi nepohodlie.

balneoterapia

Fyzioterapia na cervikálnu osteochondrózu pomocou balneoterapie sa vykonáva pomocou zdravej vody nasýtenej soľou, liečivým bahnom a minerálmi. Počas procedúry leží pacient v špeciálnom kúpeli, ktorý je vybavený masážnou funkciou, ktorá pozitívne ovplyvňuje poškodené oblasti, zlepšuje metabolické procesy v tkanivách a vstrebávanie minerálnych látok. Liečivá voda má blahodárne účinky na kĺby a pohybový aparát. Terapia môže byť použitá kedykoľvek, bez ohľadu na to, či ide o zhoršenie choroby alebo remisiu. Soľné roztoky zvyšujú záťaž srdcového svalu a zvyšujú krvný tlak, preto je u ľudí s hypertenziou táto liečba kontraindikovaná.

magnetoterapia

Podstatou magnetoterapie je použitie variabilných a konštantných magnetických polí rôznych frekvencií. Počas procedúry leží pacient na bruchu a lekár umiestni induktory s magnetickým poľom pozdĺž chrbtice, čo stimuluje proces opravy tkanív a metabolické procesy, nasýtené poškodené tkanivá kyslíkom. Trvanie procedúry je asi 15 minút..

Tento spôsob fyzioterapie osteochondrózy bedrovej chrbtice je celkom účinný. Pomocou malého špeciálneho prístroja sa môže fyzioterapia vykonávať doma (so súhlasom lekára). Z dôvodu rozšíreného použitia tohto spôsobu nie je ťažké takéto zariadenie kúpiť.

Vystavenie UV žiareniu

Fyzioterapia na osteochondrózu krčnej oblasti nie je o nič menej účinná pomocou špeciálneho vybavenia, ktoré vyžaruje ultrafialové svetlo. UFO má antibakteriálne vlastnosti, odstraňuje bolesť. Expozícia ultrafialovému žiareniu je nasmerovaná do zadnej časti krku, ako aj do hornej časti lopatiek. Počas fyzioterapie sa uvoľňujú biologicky aktívne látky, ktoré prispievajú k absorpcii vápnika a vitamínu D, čo významne posilňuje chrbticu. Táto technika sa tiež používa na liečbu osteochondrózy hrudnej a bedrovej chrbtice. Trvanie jedného postupu je od 3 do 15 minút a celkový priebeh liečby môže trvať 4 až 6 týždňov.

Diadynamická terapia

Diadynamická terapia (DDT) je liečba osteochondrózy prúdom (vlna), ktorá je zameraná na postihnutú oblasť chrbtice. Počas procedúry sa u osoby vyskytne mierne brnenie a vibrácie, nepociťuje nepohodlie. Táto metóda zmierňuje svalové kŕče. Terapeutický účinok je zrejmý po prvom zákroku, ale úplné zmiernenie bolestivých pocitov nastane až na konci celého cyklu. Dĺžku kurzu určuje ošetrujúci lekár na základe stupňa poškodenia chrbtice.

akupunktúra

Akupunktúra je vážny postup, ktorý by mal vykonávať iba skúsený odborník. Ošetrenie sa vykonáva pomocou špeciálnych tenkých ihiel, ktoré ovplyvňujú akupunktúrne body. Na tele je viac ako 500 bodov, z ktorých každý pozostáva z nervových zakončení a spojivového tkaniva. Podráždenie týchto bodov vám umožňuje regulovať metabolické procesy. Pri vystavení bodom vznikajú endogénne opiáty, ktoré pomáhajú zastaviť bolesť.

Fyzioterapia osteochondrózy krčnej chrbtice pomocou akupunktúry sa vykonáva iba počas obdobia remisie choroby. Počas exacerbácie choroby so syndrómom výraznej bolesti by ste sa mali zdržať používania tejto metódy. Akupunktúra je ďalší spôsob liečby, ktorého použitie zvyšuje účinok liekov.

Indikácie pre fyzioterapiu

Pred predpísaním liečby sa vykoná komplexné vyšetrenie tela a miechy, aby sa určilo štádium choroby, predpísal sa najvhodnejší rehabilitačný program. Je indikovaný na radiálny syndróm (kompresia koreňov miechy), medzistavcové prietrže, obmedzenie pohyblivosti chrbtice..

Fyzioterapia má všeobecne pozitívny vplyv na krvný obeh a posilnenie svalového tonusu. Fyzioterapia sa používa na osteochondrózu všetkých oddelení (krčka maternice, hrudníka, bedra). Tento typ liečby urýchľuje proces hojenia..

Kontraindikácie fyzioterapie pri cervikálnej osteochondróze

Napriek vysokej účinnosti fyzioterapie na osteochondrózu má táto liečba niekoľko kontraindikácií.

Tie obsahujú:

 • obdobie tehotenstva (najmä v 2. a 3. trimestri) a laktácia;
 • prítomnosť zhubných nádorov;
 • vysoký krvný tlak (hypertenzia);
 • kožné ochorenia (dermatitída, psoriáza);
 • integrovaný kardiostimulátor;
 • počas exacerbácie chronických chorôb;
 • mentálne poruchy.

Výber fyzioterapeutickej liečby osteochondrózy by sa mal vykonávať iba u ošetrujúceho lekára, ktorý vyberie postup podľa veku a štádia choroby. Zohľadňuje všetky možné negatívne dôsledky fyzioterapie, všetky kontraindikácie na jej implementáciu. V priemere sa po fyzioterapeutickej liečbe dosiahne pozitívny účinok po 5-10 zákrokoch.

video

Osteochondróza a fyzioterapia.

Ak nájdete chybu, vyberte časť textu a stlačte kombináciu klávesov Ctrl + Enter. Opravíme to a budete mať + karma

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Očakávaným príznakom je bolesť hlavy s osteochondrózou krčnej chrbtice. Cervikálna osteochondróza a bolesti hlavy sa neoddeliteľne navzájom sledujú. Krk patrí do tenkého a pohyblivého segmentu, v ktorom sú cievy zásobujúce konečný mozog.
Čo je prietrž hrudnej chrbticeKýla v oblasti hrudníka je patologická zmena, ktorá sa vyznačuje vyčnievaním obsahu vláknitého prstenca do dutiny medzistavcových platničiek.
K osteoporóze tureckého sedla dochádza v dôsledku nedostatku vápnika v tele alebo vývoja hypofyzárneho adenómu, ktorý na tieto kostné formácie vytvára tlak.
Ako to funguje
Čo je predpísané na osteochondrózu?
Výsledok aplikácie
Ak nie je menovaný
Vedľajšie účinky