loader

Hlavná

Liečba

Fyzioterapeutická liečba osteochondrózy

V medicíne existuje mnoho chorôb chrbtice rôznych etiológií, ktoré vedú k zhoršenej funkcii. Jednou z nich je osteochondróza, ktorá sa vyskytuje nielen u dospelých, ale aj u detí. Na jej liečenie sa používajú rôzne liečebné a nrogové spôsoby liečby. Fyzioterapia na osteochondrózu sa používa pomerne často v akútnom štádiu aj po ňom, čo umožňuje dosiahnutie dlhodobej remisie.

Štatistika posledných rokov naznačuje „omladenie“ osteochondrózy a prítomnosť jej príznakov už v dospievaní, zatiaľ čo skôr sa pozorovala u ľudí starších ako 35 rokov. Početné štúdie a klinické skúsenosti lekárov dokazujú účinnosť fyzioterapie. Expozícia lokálne v patologickom zameraní zabraňuje nežiaducim následkom, robí ich bezpečnými pre deti a dospelých.

Typy osteochondrózy a príslušné fyzikálno-terapeutické metódy liečby

Osteochondróza chrbtice je degeneratívne-dystrofické ochorenie zahŕňajúce dva susedné stavce, vláknitý kruh umiestnený medzi nimi a spoje medzi oblúkmi. Zmeny sa tiež vyskytujú vo svaloch, šliach a otvoroch, ktorými prechádzajú neurovaskulárne zväzky. Ochorenie je klasifikované podľa toho, ktoré oddelenie alebo oddelenia prešli zmenami. Rozlišujú sa tieto typy osteochondrózy:

 • krčnej.
 • Hrudné oddelenie.
 • Thoracolumbar Division.
 • bedrový.
 • lumbosakrální.

Osteochondróza sa prejavuje rôznymi príznakmi, v boji proti ktorým pomáhajú nielen liečivé látky, ale aj fyzioterapeutické metódy. Príznaky choroby sú spojené s kompresiou koreňov miechy v medzistavcových otvoroch a vývojom zápalových procesov neinfekčného pôvodu..

V dôsledku dystrofických zmien vláknitý kruh a vláknité jadro strácajú svoju absorpčnú funkciu. Pri nadmernom fyzickom namáhaní alebo poraneniach chrbta vypadne vláknitý kruh medzi zlomeninami stavcov a dužinovým jadrom a v závažných prípadoch vytlačí miechu do koreňov miechy a krvných ciev. Výsledkom je, že pacienti zaznamenávajú bolesť, často vyžarujúcu do končatín, zhoršenú citlivosť. Možno paréza s narušenou motorickou funkciou.

V poškodenom segmente je pozorovaná patologická pohyblivosť chrbtice a následne vývoj osteofytov (procesov) na stavcoch. Poškodenie väzivového aparátu a rozvoj artrózy medzistavcových kĺbov. Všetky patologické procesy môžu viesť k ďalším komplikáciám s tvorbou vyčnievania steny medzistavcových platničiek bez prasknutia vláknitého prstenca (výstupok) alebo s prasknutím vláknitého prstenca a premiestnením buničitého jadra (prietržová medzistavcová platnička)..

Pred predpísaním liečby sa vykonávajú ďalšie výskumné metódy na určenie chrbtice, v ktorej sú zmeny. Na tento účel použite rádiografiu chrbtice, magnetickú rezonanciu, počítačovú tomografiu.

Použitie fyzioterapeutických metód je určené pre špecifickú chrbticu, ale môže byť aj polysegmentálne, to znamená, že sa používa súčasne pre všetky oddelenia. S osteochondrózou krčnej chrbtice je priradené:

 • Elektroliečba: ampipulózna terapia, elektroforéza liekov, diadynamická terapia, elektrická stimulácia, elektrospánok.
 • magnetoterapia.
 • Svetelná terapia: infračervená laserová terapia.
 • Liečba rázovými vlnami.
 • Bahenná terapia.
 • balneoterapia.

Fyzioterapeutické metódy pre osteochondrózu hrudnej oblasti:

 • Elektroforéza liečiv a terapia UHF.
 • magnetoterapia.
 • Liečba rázovými vlnami.
 • Ultrafosféza liečivých látok.
 • Detenzorová terapia.

Fyzioterapia používaná pri osteochondróze lumbálnych a lumbosakrálnych delení:

 • Elektroterapia: diadynamická terapia, elektroforéza liekov.
 • Fototerapia laserovou terapiou, ultrafialové žiarenie.
 • Magnetická terapia.
 • Ultrazvuk a fonoforéza.
 • Balneoterapia, bahenná terapia.

Je tiež dôležité určiť štádium choroby, pretože použitie určitých fyzioterapeutických metód je počas exacerbácie alebo remisie nevhodné a môže spôsobiť väčšie poškodenie. Vo fáze exacerbácie sa odporúčajú nasledujúce metódy: diadynamická terapia, magnetoterapia, perkutánna elektroanalgézia, laserové žiarenie, decimetrická mikrovlná terapia, lieková fonoforéza. Počas obdobia zhoršujúcej sa exacerbácie sa používajú drogová elektroforéza, terpentínové kúpele, bahenné a naftalénové kúpele, masáže (termálna masáž, elektrostatická masáž, vákuová masáž), kryoterapia všeobecná a miestna..

Mechanizmus účinku a metodika fyzioterapeutických postupov pri osteochondróze

Hlavným cieľom použitia fyzioterapeutických metód pri liečbe osteochondrózy je zníženie zápalových a degeneratívnych procesov a bolesti, obnovenie funkcie chrbtice, zlepšenie kvality života a schopnosti pacienta pracovať. Anestetizujúci účinok má: ultrafialové ožarovanie, DDT (diadynamická terapia), amplipulázová terapia, pulzná magnetoterapia s vysokou intenzitou. Protizápalové metódy zahŕňajú: terapiu kĺbov UHF, decimetrickú terapiu, ultrafosforézu hydrokortizónu, nízkofrekvenčnú magnetoterapiu, použitie lasera s infračerveným spektrom.

Fyzioterapeutické postupy, ktoré obnovujú vláknitý kruh, sú: bahenná terapia, sírovodík a radónové kúpele. Fyzikálne metódy používané na správne držanie tela: statická relaxácia chrbtice, trakčná terapia, podvodná trakcia, masáž, fyzioterapeutické cvičenia. Najbežnejšie používané fyzioterapeutické metódy na osteochondrózu sú uvedené nižšie..

Diadynamická terapia

Diadynamická terapia sa vykonáva vystavením pacienta dvom konštantným pulzným prúdom s nízkou frekvenciou do 50 - 100 Hz. Hlavným účinkom diadynamických prúdov je analgetický účinok, ktorý zabezpečuje nepretržitý tok impulzov a blokovanie impulzov bolesti. Procedúra zlepšuje krvný obeh a prietok lymfy, znižuje opuch okolo nervových vlákien. Vazodilatačný účinok zlepšuje periférnu mikrocirkuláciu, zvyšuje rýchlosť prietoku krvi. Použitie DDT v cervikálnych sympatických uzlinách znižuje vaskulárny tonus, má hypotenzívny účinok.

Na vykonanie tohto postupu použite zariadenia "SNIM-1", "Model-717", "Tone-1", "Tone-2". Počas relácie používajte doskové elektródy 200 - 300 cm², ktoré sú umiestnené pozdĺž chrbtice. Je možné použiť anestetiká, keď sa vrstva navlhčená roztokom lieku umiestni medzi kožu pacienta a podložku z hydrofilnej elektródy (zodpovedajúci náboj). Použite prúdy s frekvenciou 50 a 100 Hz, silou 5 a 15 mA, účinok sa vykonáva na cervikálnych a hrudných rezoch v sérii. Prúdová sila je určená individuálne, čo vedie k pocitu brnenia. Procedúra sa vykonáva denne po dobu 2 minút, kurz pozostáva z 6 - 8 hodín.

magnetoterapia

Metóda vysoko intenzívnej pulznej terapie sa používa na osteochondrózu všetkých častí chrbtice. Pôsobenie tejto metódy sa uskutočňuje pomocou elektromagnetického poľa s vysokou a veľmi vysokou frekvenciou. Vzrušuje periférne nervy a stimuluje činnosť kostrových svalov. V dôsledku toho sa opuchy znižujú a produkty rozkladu buniek sa vylučujú krvným obehom. Aktivácia mikrocirkulácie v oblasti vplyvu aktivuje proces regenerácie zmenených tkanív a obnovuje funkciu.

Na postup sa používajú prístroje „AMIT-01“, „Pole-1“, „Pole-2“, „MAG-30“ a iné. Indukčné elektródy sa aplikujú na povrch kože v oblasti postihnutých svalov. Častejšie používajú labilnú techniku, hladko pohybujú elektródami okolo poškodenej zóny (pozdĺž chrbtice). Trvanie procedúry je až 10 minút, denne alebo každý druhý deň. Liečebný cyklus pozostáva z 10 - 12 procedúr.

Amplipulzná terapia

Jednou z metód liečby osteochondrózy je amplipulzová terapia s použitím SMT (sínusoidovo modulované prúdy) s nízkou (10 - 150 Hz) a vysokou (5 000 Hz) frekvenciou. Táto metóda umožňuje znížiť intenzitu pulzov z bolesti na periférnej, miechovej, supraspinálnej a kortikálnej úrovni. Táto technika má normalizačný účinok na autonómny nervový systém.

Používa sa prístroj Amplipulse-3, ktorého elektródy sú umiestnené pozdĺž chrbtice, čo zodpovedá zameraniu zápalu. Prúdy s frekvenciou 80 - 100 Hz sa používajú v krčnej oblasti, 30 - 50 Hz v oblasti hrudníka a dolnej časti chrbta. Procedúra sa vykonáva každý deň alebo každý druhý deň s priebehom do 10 procedúr.

darsonvalization

Darsonvalizácia je metóda, ktorá sa široko používa nielen v lekárskych zariadeniach, ale aj doma na liečbu osteochondrózy. Na tento účel sa používa striedavý impulzný sínusový prúd vysokej frekvencie a vysokého napätia..

Všeobecná darsonvalizácia je sprevádzaná spomalením koagulácie krvi, znížením krvného tlaku a normalizáciou vaskulárneho tonusu v mozgu. Lokálna aplikácia spôsobuje lokálne alebo segmentové reakcie, zlepšuje krvný a lymfatický obeh a znižuje opuchy. Analgetický účinok v dôsledku blokády nervových zakončení receptorov.

Na miestnu darsonvalizáciu sa používajú prístroje Iskra-1, Iskra-2 a Darsonval pre všeobecné Whirlwind-1. Na lokálne ošetrenie sa používajú sklenené vákuové elektródy, ktoré sa pred použitím utierajú 70% alkoholom. V tomto prípade sa elektródy voľne pohybujú po povrchu tela po dobu 15 minút (v závislosti od oblasti ožarovania). Liečba prebieha od 5 do 20 procedúr.

UV sa používa v erytemálnych dávkach, vďaka ktorým sa zvyšuje reaktivita organizmu, zlepšujú sa imunologické a metabolické procesy. Ultrafialové lúče regulujú výmenu vápnika a vitamínu D v pokožke. UV žiarenie sa môže premieňať na teplo. Stredné dávky spôsobujú lokálnu vazodilatáciu kože, zvýšenú mikrocirkuláciu, odtok lymfy, zníženie opuchov. Urýchlenie metabolizmu, výživy, krvného obehu prispieva k zníženiu zápalového procesu a bolesti.

Pri lokalizovaní bolesti v krčnej oblasti sa na ožarovanie používajú 4 polia:

 • prvý je zadný povrch krku a horná časť lopatky;
 • druhou je supraklavikulárna a subklaviálna oblasť;
 • tretí je vonkajší povrch ramena;
 • štvrtý je vonkajší povrch predlaktia.

V prípade bolesti v oblasti hrudníka pôsobí radiátor na strednú čiaru chrbtice, od zadnej axilárnej línie dopredu a od prednej osi k prednej strednej. Pri bolesti v dolnej časti chrbta ovplyvňujú lumbosakrálnu oblasť, gluteálnu oblasť, zadný povrch stehien a dolných končatín. Aplikované zariadenia DRT, OBP, OBN po fyzioterapeutovi určujú individuálnu citlivosť. V priemere sa denne aplikujú 2 - 3 bionózy v priebehu 5 postupov.

Ultraphonophoresis

Ultrafonoforéza s liečivami (hydrokortizón a analgín) si získala veľkú popularitu pri liečbe osteochondrózy. Tento spôsob sa uskutočňuje pomocou ultrazvuku, prostredníctvom ktorého sa liečivá zavádzajú do tkaniva..

Ultrafonoforéza upokojuje nervový systém, zlepšuje prenos nervových impulzov, priaznivo ovplyvňuje orgány pohybového aparátu. Charakteristickým rysom tejto metódy je analgetický účinok založený nielen na pôsobení lieku, ale aj na účinku ultrazvuku. Výsledkom je, že krvný obeh a výživa tkanív sa zlepšujú, je odstránený spazmus hladkého svalstva. Ultrazvuk zvyšuje účinok injekčne podávaných liekov, zlepšuje ich vstup do tkaniva a zároveň znižuje riziko vedľajších účinkov.

Najobľúbenejšie zariadenia používané pre fonoforézu UZT-1.01F a 3.05. Pred začatím postupu sa olej alebo masť nanesie na potrebnú chrbticu, ktorá obsahuje potrebnú liečivú látku, potom sa umiestni žiarič s nastavenou intenzitou a dĺžkou impulzu. Senzor sa pomaly pohybuje krúživými a špirálovými pohybmi po koži, pozdĺž chrbtice. Trvanie procedúry je v priemere do 8 minút, vykonáva sa každý deň alebo každé dva dni. Priebeh liečby zahŕňa 10 sedení.

Počas fyzioterapie sa môžu objaviť vedľajšie účinky:

 • alergická reakcia ako žihľavka;
 • Quinckeho edém;
 • anafylaktický šok;
 • zvýšený alebo spomalený srdcový rytmus;
 • zníženie krvného tlaku.

Pred použitím ktorejkoľvek z fyzioterapeutických metód je potrebné podrobiť sa kompletnému vyšetreniu, aby sa zistila prítomnosť kontraindikácií. Konzultácie s fyzioterapeutom pomôžu určiť správnu taktiku a na základe individuálnych charakteristík zvoliť postup liečby.

Indikácie a kontraindikácie pre použitie fyzioterapeutických metód pri liečbe osteochondrózy

Fyzioterapia sa široko používa pri liečbe chorôb všetkých systémov a orgánov. K výberu a priebehu postupov sa musí pristupovať individuálne, po vyšetrení a konzultácii s lekárom.

Hlavné indikácie pre použitie fyzioterapie sú:

 • Ochorenia pohybového ústrojenstva: osteochondróza, deformujúca osteoartróza, artritída rôznych etiológií, zakrivenie chrbtice, zlomeniny kostí.
 • Zápalové a nezápalové ochorenia dýchacieho systému: obštrukčná bronchitída, bronchiálna astma, pneumónia.
 • Ochorenia nervového systému: radiálny syndróm s osteochondrózou chrbtice, ochorenia autonómneho nervového systému, ischias, ischias, neuropatia.
 • Ochorenia srdca a krvných ciev: arteriálna hypertenzia 1 polievková lyžica, ischémia myokardu, anamnéza infarktu myokardu (najskôr po 1 mesiaci).
 • Choroby gastrointestinálneho traktu: gastritída, žalúdočné vredy, zlyhanie pečene 1 stupňa, kŕč žlčových ciest, bezcudná cholecystitída, zhoršená enzymatická funkcia, syndróm dráždivého čreva.
 • Patologické procesy v moči: cystitída, zlyhanie obličiek 1 stupňa, tvorba obličkových kameňov, glomerulonefritída.
 • Reprodukčná a sexuálna dysfunkcia: menopauza, zápal prostaty, adnexitída, mužská a ženská neplodnosť.
 • Zápalové ochorenia orgánov ORL: rinitída v štádiu exacerbácie a remisie, zápal paranazálnych dutín, stredné ucho, adenoidy.
 • Ochorenia kože a podkožného tkaniva: furunkulosa, pooperačná infiltrácia.
 • Zápalové ochorenia ústnej dutiny: periodontitída, periostitída.

Všeobecné kontraindikácie pri použití fyzioterapeutických metód liečby:

 • Individuálna neznášanlivosť na metódu alebo liek: alergická reakcia, ako je žihľavka, Quinckeho edém, výskyt bolesti.
 • Bolestivý šok.
 • Zlé choroby zrážanlivosti.
 • Stavy sprevádzané hypertermiou a intoxikáciou.
 • Status epilepticus.
 • Choroby žlčníka a močového ústrojenstva s tvorbou kameňov.
 • Nádory alebo podozrenia na ich prítomnosť.
 • Ochorenia kardiovaskulárneho systému v štádiu dekompenzácie.
 • Závažný stupeň kachexie (vyčerpanie).
 • Poškodenie kože, dermatitída, ekzém.
 • Spastická paralýza alebo paréza.
 • Prítomnosť kardiostimulátora, umelého kardiostimulátora a iných implantátov.
 • Tehotenstvo a laktácia.
 • Akútna tromboflebitída, kŕčové žily.
 • Endokrinné choroby.
 • Zvýšená elektroexcitácia a priateľské patologické svalové kontrakcie.
 • Hemoragická mŕtvica.

Zlepšenie stavu pacienta s osteochondrózou sa prejavuje znížením atrofie a parézie svalov, obnovením ich tonusu a znížením bolesti. Lekári odporúčajú liečbu osteochondrózy nielen v akútnom štádiu, ale aj počas remisie, ktorá zabraňuje častým exacerbáciám. Cieľom prevencie je zvýšenie odolnosti organizmu, stimulácia regeneračných procesov a zníženie dystrofických javov.

Fyzioterapia s osteochondrózou - 5 najúčinnejších a najbezpečnejších postupov

Zdravím, milí čitatelia!

Už v minulom storočí sa verilo, že osteochondróza je ochorenie spojené so staršími ľuďmi. V modernom svete bolo potrebné túto teóriu vyvrátiť, pretože sa rozšírila aj medzi mladými ľuďmi. A to nie je prekvapujúce, pretože deti a dospievajúci sú neaktívni, trávia svoj voľný čas hlavne pri počítači.

Kľúčom k zdravému telu je pohyb a fyzická aktivita. Bohužiaľ, mnohí o tom nevedia alebo nezabudnú, pretože sú postihnutí chorobou, ktorá spája telo pacienta s neviditeľnými reťazcami, vyvoláva pohyb a spôsobuje bolesti.

Iba komplexná liečba pomôže zmeniť situáciu a fyzioterapia s osteochondrózou v nej zaujíma osobitné miesto. Sú to bezbolestné a účinné metódy liečby, ktoré sú vhodné pre všetky vekové skupiny. V článku sa chcem podrobnejšie zaoberať touto témou a zvážiť, aké také metódy liečby sú.

Fyzioterapia pre chorobu: na aký účel sa používa?

Fyzioterapeutické postupy sú nevyhnutné pre kvalitnú liečbu osteochondrózy, ktorá urýchľuje regeneráciu pacienta injekciou lieku priamo do poškodených tkanív. Dôležitou výhodou tejto liečby je možnosť vystavenia iba postihnutým oblastiam bez ovplyvnenia zdravého tkaniva. To minimalizuje vedľajšie účinky..

Medzi ďalšie výhody fyzioterapeutickej liečby cervikálnej, bedrovej a hrudnej osteochondrózy patrí:

 • zlepšenie stavu tkanív a vnútorných orgánov;
 • zvýšenie imunitných síl;
 • stimulácia metabolických procesov v tkanivách;
 • aktivácia neurohumorálnej funkcie v tele;
 • zníženie alebo odstránenie bolesti;
 • zlepšený krvný obeh;
 • poskytnutie protizápalových, analgetických a dekongestívnych účinkov na organizmus;
 • odstránenie porúch pohybového aparátu.

Fyzioterapia zahŕňa liečbu vystavením chorým oblastiam žiarenia, prúdu a tepelnej energie. Kombinácia týchto metód pomáha urýchliť hojenie tkanív, zlepšuje celkovú pohodu pacienta a blokuje symptómy bolesti, ktoré neustále sprevádzajú osteochondrózu. Ďalej budeme uvažovať o moderných metódach fyzioterapie, o tom, ako sú užitočné a čo ovplyvňujú.

Elektrofyzioterapia na liečbu osteochondrózy: charakteristika a typy

Terapia sa vykonáva pod vplyvom elektrického prúdu. Procedúry sa vykonávajú za účelom zlepšenia krvného obehu a urýchlenia metabolických procesov v tkanivách, zahrievania postihnutých oblastí, blokovania príznakov bolesti.

Táto technika je dobrá v tom, že vám umožňuje dodávať lieky do ohnísk patologického procesu, napríklad iba do bedrovej oblasti alebo zámerne - iba do hrudnej alebo sakrálnej oblasti..

Elektrofyzioterapia zahŕňa nasledujúce postupy:

 • elektrofunkcia, pri ktorej dochádza k podráždeniu slabými prúdovými vlnami nervových stavovcov. Pomáha uvoľňovať svaly a zmierňovať bolesť;
 • diadynamická terapia - postihnutá oblasť sa zahreje vystavením prúdom rôznych síl. Fyzioterapia DDT pomáha zmierňovať stres, bolesť a kŕče.
 • interferencia - do rôznych tkanív sa rytmicky posiela prúd rôznych frekvencií, čo eliminuje bolesť;
 • Terapia SMT sa uskutočňuje pomocou prístroja Amplipulse. Vysielajú sa sínusové modulované prúdy. Odstraňuje príznaky bolesti, uvoľňuje svalové napätie;
 • elektroforéza - posielanie nízkofrekvenčných elektrických výbojov s cieľom dodávať liečivá priamo do lokalizačného bodu bolesti. Má analgetické a regeneračné účinky.

Fyzioterapia, ktorá sa pacientovi ukazuje na rýchlu a účinnú liečbu osteochondrózy, určuje iba ošetrujúci lekár po konzultácii, vyšetrení a diagnostike ochorenia..

Fyzioterapia na osteochondrózu: 5 najobľúbenejších a najuniverzálnejších postupov

Medzi najúčinnejšie a najbezpečnejšie postupy, ktoré sú predpísané pre cervikálnu, hrudnú a bedrovú osteochondrózu, patria:

 1. UHF Vysoko frekvenčné ultrazvukové vlny pôsobia na priamo postihnuté časti chrbtice a tkanivá okolo nej. Zlepší sa prietok krvi, zastaví sa zameranie bolesti, aktivujú sa regeneračné procesy.
 2. Vibroakustiky. Vysokofrekvenčné zvuky pozitívne ovplyvňujú postihnuté časti tela. Lekár rozhodne, kedy predpísať tento postup na základe príznakov sprevádzajúcich ochorenie. Procedúra je najčastejšie vhodná na rozvoj zápalového procesu, bolesti, poškodených ciev a svalov.
 3. Magnetoterapia. Ohniská choroby sú ovplyvnené nízkofrekvenčnými magnetickými poľami. Neexistujú prakticky žiadne kontraindikácie, vďaka ktorým je postup jedným z najbezpečnejších pri liečbe pacientov rôzneho veku. Súčasne sa zlepšujú metabolické procesy a prietok krvi, cievy sa rozširujú.
 4. Laserová terapia Choré oblasti chrbtice sa ošetrujú laserom striedavo pre každý postihnutý sektor. Laserové zákroky sú najlepším komplexným spôsobom liečby osteochondrózy, ktorý pozitívne ovplyvňuje celé telo.
 5. Balneoterapia. Ošetrenie sa uskutočňuje kúpeľmi s minerálnymi vodami a postupmi úpravy bahna..

Vymenoval hlavné a najúčinnejšie typy fyzioterapeutických postupov pri liečbe krku, dolnej časti chrbta a hrudníka postihnutých osteochondrózou..

Dôležité nuansy fyzioterapeutických procedúr: či kombinovať

Akýkoľvek účinok na telo je menej alebo menej šokujúci, ovplyvňuje nervový, tráviaci a iný systém tela.

Je možné vykonávať všetky fyzioterapeutické postupy súčasne? Odpoveď je jednoznačne negatívna, pretože je pre telo finančne nákladná a škodlivá. Pokiaľ ide o kombináciu dvoch alebo troch rôznych spôsobov liečby, neexistujú žiadne kontraindikácie.

Samotní lekári odporúčajú použitie takého systému liečby pre rýchlejší výsledok. Napríklad sa dokázala účinnosť interakcie kúpeľných procedúr s minerálnym bahnom, reflexológia a vystavenie laserom.

Fyzioterapia doma: aké postupy môžete urobiť sami?

Lekári vo svojom voľnom čase odporúčajú vykonávať niektoré druhy fyzioterapie nezávisle. Najjednoduchší postup pre domáce použitie je fyzioterapia. Nepomáha to iba v prípade nepravidelného výkonu alebo pri absencii ďalšieho profesionálneho zaobchádzania.

Pri komplexnej terapii vám špeciálny cvičebný program umožňuje urýchlenie liečby, odstránenie niektorých nepríjemných príznakov a zmiernenie únavy. Na zmiernenie bolesti, zápalu a únavy doma použite sprej Osteo Health Osteochondrosis Healing Spray.

Je účinnejší ako mnoho iných farmaceutických prípravkov na vonkajšie použitie, pretože má ľahkú konzistenciu, rovnomerne sa nanáša na veľké časti tela a rýchlo sa vstrebáva a preniká do ohnísk choroby..

zistenie

Je dôležité si uvedomiť, že iba ošetrujúci lekár určuje, aké postupy sa môžu a mali by sa vykonávať pri liečbe osteochondrózy, či by sa malo navzájom kombinovať niekoľko metód, ako často as akým kurzom sa môžu robiť..

Ak vážne liečite liečbu očných viečok, po niekoľkých cykloch liečby môžete cítiť výrazné zlepšenie a zbaviť sa bolesti chrbta. Chcem všetkým zaželať rýchle uzdravenie, viac sa pohybovať a jesť správne.

Nezabudnite sa prihlásiť na odber, odporúčame prečítať si tento článok všetkým svojim priateľom, známym, kolegom na sociálnych sieťach. Ďakujem vám za pozornosť a buďte zdraví - čoskoro sa uvidíme!

Fyzioterapia na osteochondrózu

Fyzioterapia na osteochondrózu je súčasťou hlavného liečebného komplexu, zvyšuje účinnosť používaných liekov av niektorých prípadoch umožňuje znížiť ich dávkovanie.

Patologický proces sa môže vyskytnúť v ktorejkoľvek z chrbtice (krčka, hrudník alebo bedro). Najčastejšie sa diagnostikujú lézie bedrovej a osteochondróza krčnej chrbtice, fyzioterapia s akoukoľvek formou choroby, s výnimkou najpokročilejších (štádium medzistavcovej prietrže), vykazuje dobrý účinok..

Neodporúča sa samoliečba, pretože to môže viesť k rozvoju komplikácií (vrátane medzistavcovej prietrže). Je potrebné poradiť sa s lekárom, podstúpiť vyšetrenie a vykonať liečbu pod dohľadom kvalifikovaného odborníka.

Výhody fyzikálnej terapie

Fyzioterapeutické metódy prispievajú k:

 • zlepšiť krvný obeh v mieste expozície;
 • stimulácia metabolických procesov v tkanivách;
 • zníženie bolesti;
 • relaxácia spazmodických svalov;
 • uvoľnenie zovretých nervových koreňov;
 • odstránenie opuchy.

Účinnosť liečby sa zlepšuje použitím niekoľkých fyzioterapeutických metód.

Fyzioterapeutické metódy používané pri poraneniach miechy

Najbežnejšie používané spôsoby liečby zahŕňajú expozíciu tkaniva v mieste elektrického šoku alebo elektromagnetického poľa..

Pri osteochondróze sa používajú nasledujúce metódy fyzioterapie:

 1. Magnetoterapia - účinok magnetického poľa na telo. Trvanie jedného postupu by nemalo presiahnuť 20 minút. Priebeh magnetoterapie sa spravidla skladá z 10 - 20 procedúr.
 2. Laserová terapia - znamená účinok na léziu laserom, ktorý vám umožní zmierniť zápal, zmierniť bolesť. Zvyčajne trvanie jednej relácie nepresiahne 15 minút.
 3. Elektroforéza je spôsob podávania liekov pod vplyvom elektrického prúdu. Trvanie procedúry je obvykle asi 10 minút, priebeh liečby môže pozostávať z 5 až 10 sedení.
 4. Diadynamická terapia je jedným z typov pulznej terapie, ktorá spočíva v vystavení elektrického prúdu telu s frekvenciou 50 - 100 Hz. Jedna procedúra trvá asi 15 minút, zvyčajne je predpísaných 10 lekcií.
 5. Krátko-pulzná elektroanalgézia - vplyv na postihnutú oblasť krátkymi prúdovými impulzmi s frekvenciou 2 až 400 Hz. Doba expozície je približne 10 minút. Priebeh liečby môže pozostávať z 5 až 15 sedení.
 6. Ultrazvuková terapia je metóda, ktorá vám umožňuje ovplyvniť postihnutú oblasť pomocou ultrazvukových vĺn rôznych frekvencií. Trvanie jednej procedúry ultrazvukovej terapie je zvyčajne 2-7 minút, kurz pozostáva z 5 - 10 denných sedení.
 7. Rázová vlna - označuje bežne používané metódy fyzioterapie pri ochoreniach pohybového aparátu. Umožňuje vám zlepšiť mikrocirkuláciu a metabolické procesy v tkanivách, zastaviť bolesť a spočíva v pôsobení akustických vĺn na tkanivá..
 8. Detensorová terapia - je metóda vykladania a šetrenia trakcie chrbtice, ktorá umožňuje korekciu defektov, zmierňuje bolesť a zlepšuje fungovanie vnútorných orgánov..
 9. Vibračná masáž je účinná metóda fyzioterapie pri osteochondróze krčnej chrbtice, ktorá spočíva v vystavení postihnutej oblasti mechanickým vibráciám vytvoreným špeciálnymi vibračnými masážnymi prístrojmi..
 10. Balneoterapia - je zložitý účinok na organizmus s minerálnymi vodami. Miestne a všeobecné kúpele, rôzne typy spŕch, triedy plávania a aerobiku v bazéne môžu byť pacientovi predpísané pod dohľadom inštruktora atď. Terapeutický účinok sa dosiahne vystavením chemickým látkam obsiahnutým vo vode, rôznym teplotným podmienkam a vlastnostiam zaťaženia pohybového ústrojenstva v tele. voda.

kontraindikácie

Použitie fyzioterapeutických účinkov môže byť obmedzené nasledujúcimi stavmi / chorobami / stavmi:

 • prítomnosť kardiostimulátora alebo iných kovových výrobkov v tele;
 • zhubné nádory;
 • choroby kardiovaskulárneho systému, dýchacích ciest;
 • poruchy pečene, obličiek;
 • kožné choroby;
 • mentálne poruchy;
 • tehotenstvo.

Fyzioterapeutické postupy sa predpisujú počas remisie, pri exacerbácii choroby, sú kontraindikované alebo sa používajú obmedzene - napríklad techniky zamerané na zmiernenie bolesti (elektroforéza liekov proti bolesti)..

Liečebné metódy používané v kombinácii s fyzioterapiou

Najúčinnejšou komplexnou liečbou je použitie určitých liekov (ak je to potrebné), cvičenie fyzioterapie, diéta, masážny kurz, atď. Počas exacerbácie môže byť potrebné, aby pacient obliekal Shantsov obojok, aby sa obmedzila pohyblivosť krčnej chrbtice. chrbtica, odpočinok postele - s poškodením bedrovej časti.

Pacienti sa často ako fyzioterapia na osteochondrózu krčnej chrbtice rozhodujú absolvovať kurz manuálnej terapie, ktorý sa predpisujú podľa odporúčaní priateľov alebo podľa dôveryhodnej reklamy. Toto by sa nemalo robiť, pretože manuálna terapia môže v niektorých prípadoch spôsobiť viac škody ako úžitku. V každom prípade musia byť všetky metódy dohodnuté s ošetrujúcim lekárom.

V tabuľke sú uvedené hlavné skupiny liekov používaných pri osteochondróze chrbtice.

Nesteroidné protizápalové lieky

Používa sa na zmiernenie zápalu a zníženie bolesti.

Menovaný v prítomnosti intenzívnej bolesti

Používa sa na zmiernenie svalového napätia

Okrem toho sa v prípade potreby predpisujú antikonvulzíva, antidepresíva, vitamínové a minerálne komplexy, lieky, ktoré zlepšujú krvný obeh a metabolické procesy v tkanivách..

V niektorých prípadoch (napríklad s rozvojom radiulárneho syndrómu) sa pacientovi zobrazí hospitalizácia a liečba v nemocničnom prostredí. V prípade, že konzervatívna liečba alebo iné indikácie nie sú účinné, môže byť nevyhnutná operácia s následnou rehabilitáciou.

Nedostatok včasnej a správne zvolenej liečby môže viesť k zdravotnému postihnutiu a invalidite pacienta.

Všeobecné informácie o osteochondróze

Osteochondróza chrbtice je degeneratívno-degeneratívna choroba, pri ktorej je poškodené jadro medzistavcových platničiek, do patologického procesu sa môžu zapojiť ďalšie časti chrbtice, krvné cievy, nervy..

príčiny

Dôvody rozvoja patológie nie sú úplne objasnené. Výskyt tohto ochorenia môže ovplyvniť genetická predispozícia, hormonálne zmeny, poruchy ciev, zranenia, infekčné a zápalové procesy atď. Vo väčšine prípadov je ochorenie spôsobené kombináciou viacerých faktorov.

Osteochondróza sa môže vyskytnúť u pacientov rôznych vekových skupín, s vekom sa zvyšuje riziko vzniku patológie.

Rizikovými faktormi pre výskyt patologického procesu môžu byť:

 • nadváhou;
 • nadmerná fyzická aktivita;
 • porušenie postoja;
 • sedavý spôsob života;
 • časté stresové situácie;
 • nevyvážená výživa;
 • zlé návyky.

príznaky

Hlavným príznakom je bolesť, ktorej lokalizácia závisí od lokalizácie lézie miechy. Bolesť môže byť akútna alebo nudná, zhoršená pohybmi v postihnutom segmente, čo núti pacienta zaujať nútené umiestnenie tela. S progresiou patologického procesu sa bolesť zosilňuje.

V prípade poškodenia krčnej oblasti sa často vyskytujú bolesti hlavy, závraty, hučanie v ušiach, tlak na hrudníku, zhoršenie zraku a mnoho ďalších príznakov..

V pokročilom štádiu môžu mať pacienti tiež skúsenosti:

 • znížená motorická aktivita;
 • poruchy citlivosti končatín;
 • svalová slabosť;
 • srdcová dysfunkcia;
 • poruchy močenia, stolice, potencie atď..

video

Ponúkame vám možnosť pozerať video na tému článku.

Fyzioterapia na cervikálnu osteochondrózu

Osteochondróza je deštrukcia medzistavcových platničiek spájajúcich kmeň miechy v dôsledku nedostatku vitamínov a minerálov získaných z výživy, zvýšeného fyzického stresu na chrbticu. Fyzioterapia na osteochondrózu je zameraná na obnovenie pohybovej aktivity a uvoľnenie svalových vlákien.

Popis patológie

Osteochondróza je multifaktoriálny proces deštrukcie počas individuálnej transformácie buniek motorického segmentu chrbtice. Je ovplyvnená vláknitá hmota medzi telami 2 stavcov. Ostatné stavce trpia sekundárne, vplyv je na motoriku, nervový systém a systém svalových vlákien.

Pri zložitých procesoch v tele, ktoré sú spojené s cievnym systémom, vstúpi vláknitý prstenec, ktorý je súčasťou stavcov, uvoľní sa a vláknitý, čo vedie k jeho prasknutiu a tvorbe prietrže. Toto ochorenie je najčastejšie v oblasti 5 dolných stavcov, prietrž krčnej chrbtice a hrudníka je zriedkavý.

Predúrovňová kýla, nazývaná výstupok, vyvíja tlak na disky medzi stavcami, čo vedie k ich kompresii a kompresii. Tlaková expozícia prebieha v 3 smeroch:

 • miecha;
 • nervové zakončenie;
 • konský chvost.

Pod vplyvom choroby človek pociťuje bolesť v chrbte, konkrétne v bedrovej oblasti. Ďalej sa bolesť presunie na končatiny, ktoré vyvolávajú dočasnú necitlivosť alebo úplnú imobilizáciu nohy, ktorá sa označuje ako noha koňa. Prejavy osteochondrózy ovplyvňujú všetky oblasti pohybového aparátu.

Osteochondróza stavcov môže byť považovaná za chorobu, ktorá je spojená so vzpriameným držaním tela, pracovnými podmienkami a stresom v každodennom živote..

Znaky cervikálnej osteochondrózy

Cervikálna osteochondróza hornej časti hrebeňa je v populácii veľmi rozšírená. Počas polyfaktoriálneho procesu deformácie disku sa mení výška chrbtice, spojivové tkanivo sa pri poškodení zahusťuje a na okrajoch rastú osteofyty. Výsledkom je osifikácia tkaniva chrupavky, čo vedie k tvrdnutiu disku a strate pôvodnej funkcie odpisovania..

Človek prežíva nepríjemnosť, bolestivé kŕče a napätie. Príčiny a rysy cervikálnej osteochondrózy:

 • zakrivenie hrebeňa v dôsledku zlého držania tela: rovnomerné a správne držanie tela je kľúčom k zdraviu chrbtice;
 • k nedostatočnému rozvoju krčnej chrbtice dochádza kvôli nedostatočnému pravidelnému zaťaženiu: nedostatok pohybu vedie k problémom s držaním tela a stavcami;
 • nadmerná telesná hmotnosť vedie k znečisteniu všetkých tkanív tukom, nadmerná váha vytvára tlak na kĺby a premiestňuje ich;
 • nesprávne chodenie, ploché nohy predstavujú množstvo nepríjemností a zaťaženie chrbtice.

Symptomatológia choroby je periodická a prejavuje sa:

 • necitlivosť a slabosť končatín;
 • neschopnosť sedieť na dlhú dobu z dôvodu brnenia v ramenných kĺboch;
 • závraty a migréna.

Fyzioterapia pre cervikálnu osteochondrózu - hlavný "komponent" v liečbe patológie.

Charakteristiky priebehu bedrovej osteochondrózy

Funkcie bedrovej osteochondrózy spočívajú v jej patogenéze. Osteochondróza vedie k narušeniu biochemických procesov medzi stavcami, ktoré sú iba 5 v sakrálnej časti. Disky umiestnené medzi stavcami slúžia ako konektory a zmäkčovadlá záťaže..

Dôvody výskytu bedrovej osteochondrózy sú priamo spojené s vysokým zaťažením, nesprávnym zdvíhaním, prácou so zvýšenou fyzickou aktivitou a stojaním. Tieto okolnosti ovplyvňujú štruktúru disku, elasticitu, ktorá zvyšuje tlak na chrbticu, čo vedie k výčnelkom a prietrži, v dôsledku čoho lekári diagnostikujú bedrovú osteochondrózu.

Je pozoruhodné, že osteochondróza dolnej chrbtovej chrbtice sa objavuje oveľa častejšie ako hrudná a krčka. Vysoký stupeň chorobnosti sa vyskytuje v zrelej polovici populácie, začínajúc od 25 rokov a viac.

Charakteristiky vývoja bedrovej osteochondrózy by sa mali podrobnejšie zvážiť.

 1. Posunutie a vysušenie diskov vedie k nestabilite stavcov, čo má vplyv na vnútorné orgány človeka. Ženy trpia nepravidelným cyklom, existuje silný tlak na maternicu, vaječníky. Muži môžu mať erektilnú dysfunkciu.
 2. Porušenie normálneho prísunu krvi do orgánov panvy a miechy.
 3. Charakteristickým rysom priebehu bedrovej osteochondrózy, ktorá je považovaná za najkomplexnejšiu patológiu svojho druhu, je koňská noha alebo facka. Prejavuje sa zastavením prenosu nervov na jeden z dolných končatín, čo vedie k strate motorickej úlohy v závislosti od priebehu osteochondrózy..

Hlavné príčiny vedúce k osteochondróze bedrovej drene:

 • nehybnosť;
 • chronické ochorenia systémov dôležitých orgánov: zažívacie, endokrinné, srdcové;
 • športové aktivity zahŕňajúce vzpieranie;
 • ťažká fyzická práca;
 • poranenia chrbta;
 • choroby kĺbov, ako je artritída.

Funkcie a štádiá vývoja osteochondrózy chrbtice

Charakteristiky priebehu a výskytu osteochondrózy chrbtice sú rôzne. Osteochondróza sa vyskytuje u mužov aj u žien, príčinou je vždy nesprávna a neprimeraná záťaž na chrbte. Zaťaženia, ktorými človek testuje svoje telo, nie sú vždy správne..

Rizikové faktory vedúce k rozvoju osteochondrózy chrbtice:

 • nosenie ťažkého vaku na jednom ramene vedie k zakriveniu chrbtice a v dôsledku toho k opotrebovaniu diskov z nesprávnej polohy chrbta;
 • nadmerná aktivita alebo neaktívny život - príčiny osteochondrózy;
 • porušenie funkcie pohybového ústrojenstva;
 • nosiť zlé topánky;
 • nervové poruchy;
 • genetická dispozícia;
 • mať jedno alebo viac detí.

Dynamika spinálnej osteochondrózy má prechádzať 4 vývojovými štádiami.

 1. Počiatočné štádium začína patologickou reakciou v buničitom jadre, čo vedie k mikrotrhlinám a zníženiu výšky disku..
 2. Rozvoj osteochondrózy sa začína znížením vzdialenosti medzi stavcami, čo vedie k ochabnutiu svalových vlákien..
 3. Tretím stupňom osteochondrózy chrbtice je tvorba výbežku, čo znamená vyčnievanie medzistavcových platničiek. Príznaky vzdelania sú brnenie a znecitlivenie končatín..
 4. Posledné štádium osteochondrózy je charakterizované tvorbou osteofytov - osifikáciou chrupavky. Telo sa snaží chrániť chrbticu pred zranením upevnením stavcov. Zvláštnosťou tejto fázy je časté porušovanie nervov, ktoré vedie k problémom s motorickou aktivitou.

Druhy fyzioterapie pri liečbe osteochondrózy

Fyzioterapia - liečba osteochondrózy zameraná na zlepšenie prietoku krvi do tkanív, zmiernenie bolesti, zmiernenie zápalu, opuch. Úžasná ukážka jedinečných liečebných metód s využitím vplyvu prírodných faktorov na organizmus. Liečebné postupy môžu znížiť užívanie drog alebo naopak, urýchliť procesy biochemického metabolizmu, čo prispieva k rýchlej absorpcii liekov.

Fyzioterapeutická technika na liečbu osteochondrózy chrbtice je dokonale absorbovaná akýmkoľvek telom a prakticky neexistujú žiadne kontraindikácie. Metódy fyzioterapie osteochondrózy:

 • súčasná terapia vrátane: elektroforézy, diadynamickej terapie, ampipulznej terapie, analgézie s krátkym pulzom;
 • ultrazvuk;
 • laserová terapia;
 • magnetický laser;
 • magnetoterapia.

elektroforéza

Elektroforézna liečba je lokálna a je predpísaná na terapeutické a profylaktické účely. Pomáha zmierniť zápal, anestetizovať neurologické prejavy choroby.
Procedúra trvá 10 minút, základná liečba je od 7 do 14 dní.

Diadynamická terapia

Prúdy sa často používajú pri osteochondróze, ktoré majú taktický manéver na vyriešenie problému zvierania stavcov. Diadynamická terapia je kombináciou prúdov: na 1 deň je prúd DN-1, má účinok 2 minúty a potom prechádza do CP na 4 minúty. Po 3 dňoch sa zmení dĺžka a postupnosť spínania prevodovky -2 minúty, DP - 3 minúty.

Jedna udalosť vám umožňuje používať niekoľko stránok.
Celkovo bude manipulácia trvať 15 minút. Liečebný proces je 10 dní, pri silnej bolesti je možné používať súčasnú terapiu 2-krát denne s intervalom 5 hodín..

Amplipulzná terapia

Ak je choroba v období exacerbácie, používa sa iná frekvencia a hĺbka prenikania prúdu:

 • syndróm akútnej bolesti sa zastaví pri modulačnej frekvencii 100 Hz a hĺbke penetrácie 25% až 50%;
 • subakútna fáza vyžaduje zníženie frekvencií na 80 Hz a prehĺbenie o 75%;
 • chronický priebeh ochorenia vyžaduje úľavu od bolesti pri konštantnej frekvencii 30 Hz a 100% prehlbovanie.

S pomocou SM elektrolytu sa podávajú lieky. Zameranie liečby sa pohybuje od 10 do 15 dní, každá relácia je 20 minút. Účinný typ súčasného liečebného postupu pomôže zmierniť bolesť a zmierniť zápal..

Krátka pulzná analgézia

Palpáciou by sa mali identifikovať najbolestivejšie body na chrbtici, na ktoré sú nanesené elektródy. Silná bolesť vyžaduje frekvenciu 77 Hz, slabá 10 Hz. Napätie sa používa, až kým sa ľahko nepotlačí. Čas konania 10 minút.

Počiatočná 2-dňová metóda liečby s krátkou pulznou analgéziou sa používa dvakrát denne: pred raňajkami a pred večerou. Potom 1krát denne, najlepšie pred obedom. Kurz trvá do 15 dní..

ultrazvuk

Účinok ultrazvukového impulzu sa rovná mikromasáži. Účelom tejto manipulácie je odstránenie zápalu a opuchov, zníženie preťaženia.

Na zasiahnuté stavce sa paravertebrálne aplikuje labilná technika na ošetrenie kontaktov zvaná ultrazvuk. Pri intenzite od 0,2 do 0,6 W je zvolená frekvencia impulzov: nepretržitá alebo prerušovaná. Trvanie expozície je až 7 minút. Účinnosť techniky bude viditeľná na konci liečebného cyklu, 10 dní.

Laserová terapia a magnetický laser

Laserová terapia zahŕňa použitie kontinuálneho prísunu infračerveného žiarenia, ktoré zvyšuje prietok krvi a zmierňuje bolesť. Technika kontaktného ožarovania sa uplatňuje v blízkosti stavcov a na oboch stranách stĺpca.

magnetoterapia

Účinok magnetického poľa na neuroimunitné procesy v orgánoch sa nazýva magnetoterapia. Pôsobenie magnetického poľa vyvoláva výskyt prúdu vo svalovom tkanive. Na poškodené stavce sa aplikuje magnet počas 15 minút pôsobením striedavého poľa na postihnutú oblasť. Priebeh expozície je až 14-krát.

Použitie fyzioterapeutických cvičení spolu s použitím liekov a fyzioterapeutických procedúr významne zlepší stav pacienta s osteochondrózou. Ľahké cvičenia sú vytvorené tak, aby pomohli nielen zbaviť bolesti chrbtice a krčnej chrbtice, ale tiež zlepšiť prietok krvi, posilniť svaly..

Pravidlá vykonávania terapeutických cvičení:

 • Kľúčom k úspechu je pravidelné cvičenie;
 • postupné zaťaženie pomôže rýchlo zladiť svaly a uvoľniť napätie: pri nabíjaní by ste sa mali nechať odpočívať;
 • vykonávať cvičenia, počítať si svoje silné stránky a schopnosti: ak je v bedrovom kufri pocit bolesti, okamžite zastavte okupáciu.

Súbor cvičení, ktoré je možné vykonávať ako ranné alebo večerné cvičenia, vám pomôže zlepšiť svoju pozíciu..

 1. Postavte sa rovno, ruky na švy. Pomaly vdýchnite a vtiahnite žalúdok a pri výdychu vystrčte. Opakujte 10-20 krát.
 2. Postavte sa rovno, ruky na švy, otočte hlavu doľava a doprava. Cvičenie na výkon 20-krát.
 3. Kruhové rotácie hlavy - zosilňujú krčnú chrbticu.
 4. Cvičenie „mačka“: postavte sa na všetky štyri a potom sa pomaly v ramenách ohýbame dopredu, simulujúc dúšok mačky. Potom sa vráťte do východiskovej polohy. Opakujte 10 krát.
 5. Ľahnite si na chrbát, položte ruky pod hlavu. Pri nadýchaní ohnite nohy na kolenách a priveste k čelu postele na pravú stranu, potom doľava a vydýchnite - počiatočnú polohu. Tak urobte 2 sady 10-krát na každej strane.
 6. Ľahnite si na chrbát, nohy sú rovné, ruky sú vo švíkoch. Počas inhalácie zdvihnite nohu čo najvyššie a zostaňte v tejto polohe niekoľko sekúnd. Do 5-10 opakovaní pre každú nohu

Vynikajúci vplyv na držanie tela a chrbticu - na bare. Pacient je povinný jednoducho zavesiť na natiahnuté ruky po dobu 2-3 minút denne.

Kontraindikácie pri fyzioterapii pri osteochondróze

Fyzikálna liečba osteochondrózy chrbtice má množstvo obmedzení:

 • prítomnosť onkológie u osoby;
 • astma;
 • cholecystitída, obličkové kamene;
 • psoriáza alebo kožné vyrážky neznámeho pôvodu;
 • kontraindikácia - obdobie prípravy na materstvo a laktáciu;
 • závažné duševné poruchy.

K lekárskym procedúram dochádza iba pod prísnym dohľadom ošetrujúceho lekára.

Osteochondróza je ochorenie chrbtice, ktoré môže ovplyvniť ktorékoľvek z jej oddelení. Liečba osteochondrózy sa vykonáva komplexným spôsobom, na tento účel sa používajú lieky, fyzioterapia a cvičebná terapia, ktoré by mal predpisovať lekár. Ak sa všetky postupy použijú v kombinácii, čoskoro bude mať človek pocit úľavy a v budúcnosti sa bude zaobísť bez liekov.

Druhy fyzioterapie pre osteochondrózu chrbtice: terapeutický účinok, indikácie a kontraindikácie

Osteochondróza sa dnes nazýva diagnostika tvorby - degeneratívne zmeny spojené so zrýchleným opotrebovaním štruktúr pohybového aparátu sa ťažko liečia. Bolesť sa ťažko odstraňuje, ale fyzická terapia a fyzioterapia na osteochondrózu majú hmatateľný účinok. Dozviete sa o tom, aké postupy fyzioterapie môžu zmierniť negatívne príznaky, či sa dajú kombinovať a čo možno očakávať po fyzioterapii..

Účel fyzioterapie

Toto tvrdenie mnohým prekvapí, ale väčšina lekárov vám povie, že osteochondróza je choroba, ktorá neexistuje. Osteochondróza je dnes dnes nejakým nerozlišujúcim pojmom, v skutočnosti je kompetentnejšie nazývať toto slovo nie chorobou, ale patologickou zmenou kostry..

Osteochondróza môže byť v závislosti od miesta krčka maternice, hrudníka, bedrovej, sakrálnej

Preto sa nezaoberajte autodiagnostikou: podrobte sa kompletnému vyšetreniu, body, ktoré vám neurológ označí, a zistíte presnú diagnózu, podľa ktorej bude predpísaná správna liečba. A fyzioterapia s vysokou pravdepodobnosťou sa stane jej významnou súčasťou.

Hlavným cieľom fyzioterapie pri osteochondróze je stimulácia regenerácie tkanív a odstránenie bolesti. A to je maximálny plán, o ktorý by sa mal usilovať každý pacient..

Aké úlohy fyzioterapia rieši:

 • potláča zápalové procesy;
 • zmierňuje bolesť;
 • podporuje svalovú relaxáciu;
 • zlepšuje krvný obeh;
 • zmierňuje kŕče;
 • normalizuje metabolické procesy.

Rôzne metódy expozície v kombinácii s výrazom „fyzioterapia“ vám umožňujú pracovať s hlbokými tkanivami tela. Pacient môže počítať s terapeutickým účinkom, znížením dávky farmaceutických liekov a niekedy ich dokonca úplne opustiť.

Druhy fyzioterapie

Niektoré z metód opísaných nižšie sa používajú v spojení s liečebným režimom. Po farmaceutickom ošetrení alebo pred ním sa vykonávajú samostatné postupy. Každý prípad je individuálny, preto by sa univerzálne režimy liečby nemali riadiť. Pokúste sa nájsť svojho lekára, ktorý vám pomôže nájsť komplexný prístup k liečbe osteochondrózy a neobmedzovať sa len na lieky.

elektroforéza

Pravdepodobne jeden z najpopulárnejších spôsobov liečby osteochondrózy. Podstatou metódy je účinok jednosmerného prúdu a liekov na telo. Elektroforéza nemá prakticky žiadne nežiaduce účinky, zmierňuje bolestivosť, nedráždi pokožku a predlžuje dobu expozície lieku..

Procedúra nemá žiadne zvláštne kontraindikácie. V medicíne to v žiadnom prípade nie je nová metóda, pretože jej účinnosť sa hodnotí vysoko. Trvanie a počet procedúr určuje lekár, zvyčajne sa však začína s 5 reláciami.

Diadynamická terapia

Metóda podobná elektroforéze, ktorá tiež kombinuje úsilie súčasných liekov a liekov. Silný analgetický účinok sa dá dosiahnuť inhibíciou impulzu bolesti a priamym ovplyvnením lézie. Špecialista vyberie kombináciu prúdov, špecifický liek. Tento postup pomáha pri rôznych ochoreniach chrbtice, ale má aj kontraindikácie.

Nepodávajte diadynamickú liečbu ľuďom s duševnými poruchami, rakovinou, pľúcnymi patológiami alebo s tendenciou ku krvácaniu. Alergické reakcie a dermatopatológia môžu byť tiež kontraindikáciou pri vymenovaní tejto liečby..

Trvanie relácie nie je dlhšie ako 15 minút. Zvyčajne stačí jedna relácia denne, v ojedinelých prípadoch sa uskutočnia dve sedenia denne s intervalom najmenej 5 hodín. Kurz trvá 5 a viac dní..

Amplipulzná terapia

Základom metódy je účinok sínusových prúdov na telo. Ak je pacient mučený výraznými bolestivými pocitmi, závažnými kŕčmi, lekár mu môže predpísať priebeh ampipulznej liečby. Takáto fyzioterapia sa zvyčajne používa na osteochondrózu krčnej chrbtice..

 • ľudia s neznášanlivosťou voči účinkom prúdu;
 • pacient s rakovinou;
 • hypertenzných pacientov;
 • ľudia s akútnou psychózou;
 • pacientov s roztrúsenou sklerózou;
 • pacienti s infekčnými kožnými léziami;
 • ľudia s vážnymi kardiovaskulárnymi patológiami;
 • pacienti s intraartikulárnymi zlomeninami.

Terapeutický účinok je prísne kumulatívny a prejavuje sa na konci kurzu. Jeden postup trvá asi 20 minút. Zvažuje sa optimálny priebeh vrátane 10 postupov.

Krátka pulzná analgézia

V tomto prípade pôsobia krátkodobé pulzy na oblasť bolesti. Analgetický účinok liečby pomáha pri odstraňovaní bolesti. Špecialista najskôr určí body precitlivenosti, potom umiestni niekoľko elektród na líniu krku pozdĺž chrbtice.

Metóda sa neuplatňuje, ak:

 • prebiehajúce zápalové procesy;
 • dermatopathologies;
 • krvné choroby;
 • onkológia;
 • tuberkulóza
 • cardiopathologies.

Aká sila bude impulzmi, závisí od závažnosti príznakov choroby. Na vypracovanie jednej oblasti potrebujete 10 minút vystavenia prúdu. Trvanie kurzu je 5-10 procedúr, po mesiaci sa kurz môže opakovať. Táto metóda sa používa častejšie pri bedrovej a lumbosakrálnej osteochondróze..

V tomto videu hovorí Dr. Zheleznyak Yu o zásadách fyzioterapie pri liečbe osteochondrózy..

Ultrazvuková expozícia

Tento postup predstavuje pôsobenie zvukových vĺn na oblasť bolesti, tieto vlny nie sú vnímané uchom, ale môžu ovplyvniť fyziológiu a určité procesy v tkanivách. Ošetrenie je založené na pôsobení zvuku, biochemického účinku a tepla.

Ultrazvuková terapia pomáha:

 • normalizovať krvný obeh;
 • zmierniť kŕče a bolesti;
 • zastaviť zápalový proces v tele;
 • rozšírené krvné cievy;
 • odstrániť opuchy;
 • nasýtte bunky kyslíkom.

Spolu to uľahčuje stav pacienta, pomáha liečivu dosiahnuť jeho cieľ rýchlejšie a presnejšie..

Ultrazvuková terapia je zakázaná pre pacientov s kardiovaskulárnymi, infekčnými, nervovými chorobami, ako aj so sklonom k ​​trombóze. Tento spôsob liečby je tiež kontraindikovaný u pacientov s rakovinou. Dĺžka kurzu je stanovená lekárom, štandardné vymenovanie je 5 procedúr.

Laserová terapia

V tomto prípade pôsobia na miesto bolesti nízkofrekvenčné laserové vlny. Stimulujú regeneračné procesy v chrupavkách. Laserová terapia má liečivý účinok, stabilizuje krvný obeh, vyživuje tkanivá kyslíkom, pomáha v boji proti vírusom a má silný protizápalový účinok..

Laser pracuje 5 minút v jednej sekcii, celkový čas zákroku môže dosiahnuť pol hodiny. Kurz pozostáva z 5 - 10 procedúr, ak to vyžaduje menovanie - 20 lekcií. Veľkým prínosom tejto metódy je, že pri kontraindikáciách nemá preukázané skúsenosti.

magnetoterapia

Je ľahké uhádnuť, že pri tomto postupe magnetické pole pôsobí na body bolesti. Táto metóda sa zriedka používa ako hlavná terapia, častejšie ako sekundárna a doplnková.

 • cielený účinok na prietok krvi;
 • kvalitná anestézia;
 • odstránenie zápalového procesu;
 • inhibícia degeneratívnych procesov v chrupavke.

Metóda sa nepoužíva pre existujúce otvorené rany, trvalo znížený tlak, tromboflebitídu, srdcové patológie, aktívnu tuberkulózu, duševné poruchy, infekcie a ochorenia krvi, menštruačný syndróm, epilepsiu..

Magnetoterapia sa považuje za obzvlášť účinnú pri lokalizácii bolesti na krku: môže odstrániť príznaky spojené s patológiou, ako sú bolesti hlavy a závraty, chronická slabosť. Lekár používa na liečebné účinky mikromagnety alebo magnetofóry..

balneoterapia

A tento spôsob úpravy zahŕňa použitie aplikácií z minerálnych vôd alebo liečivého bahna. Predpokladá sa, že počas postupu účinné látky prenikajú do postihnutej oblasti, pôsobia na nervové receptory a urýchľujú regeneráciu..

Pacient buď absolvuje špeciálne kúpele, alebo sprchy na báze minerálnych vôd, alebo bahenné aplikácie a ozokerit. V dôsledku liečby sa metabolické procesy zlepšujú, akútny zápal sa zmierňuje.

Trvanie relácie je iné - od 15 minút alebo viac, pre celý kurz je potrebné absolvovať najmenej 25 relácií. Je nepravdepodobné, že sa osteochondrózy bude možné zbaviť iba pomocou balneoterapie, ale v kombinácii to funguje veľmi efektívne.

Detenzorová terapia

Pod touto metódou sa rozumie extrakcia chrbtice, ktorá vykonáva špeciálne zariadenie. Je to konštrukcia z mäkkej rebrovanej polyuretánovej peny. Pacient leží na podložke, rebrá zariadenia pod vplyvom hmotnosti osoby sa začínajú pohybovať od seba, čím sa predlžuje chrbtica. Metóda varuje pred svalovým výronom, nadmerným zaťažením.

Liečba detensorom je kontraindikovaná iba u pacientov s rakovinou a ľudí s čerstvými zraneniami chrbta. Relatívnymi kontraindikáciami budú reumatologické choroby, určité typy skoliózy atď. Všeobecne sa táto metóda považuje za bezpečnú a fyziologickú. Ako dlho ho používať, koľko minút - to všetko sa určuje v každom prípade.

akupunktúra

Akupunktúra sa považuje za súčasť komplexnej liečby osteochondrózy. Špecialista používa ihly z nehrdzavejúcej ocele. Injektuje ich do akupunktúrnych bodov a vyberá ich podľa miesta bolesti a stupňa rozvoja choroby.

Kurz trvá 12 - 15 hodín. Na prvých zasadnutiach nebude intenzita dopadu veľká, ale postupne sa zvyšuje. Neobávajte sa takejto liečby, pretože injekcie ihly sú úplne bezbolestné.

Nevykonávajte akupunktúru:

 • tehotná a dojčiaca;
 • ľudia s infekciami, prechladnutím, hypertermiou;
 • pacienti s rakovinou a pacienti s kardiopatológiou;
 • ľudia s poruchami krvácania;
 • alergikov;
 • deti
 • kožná vyrážka.

Počas relácie sa u pacienta môžu vyskytnúť vedľajšie účinky (tachykardia, pokles tlaku, stmavnutie očí), lekár však tieto negatívne javy rýchlo eliminuje..

Viac informácií o akupunktúre získate po prečítaní tohto videa:

Je možné kombinovať rôzne fyzioterapie?

Spoločne používať všetky techniky je jednoducho nereálne: je to finančne aj fyzicky ťažké a nakoniec to nedáva zmysel. Telo jednoducho nemôže vydržať tak intenzívne, vnímať postup ako skutočnú šokovú terapiu.

Ale tu sú 2-3 postupy v spojení - veľmi výhodná a účinná schéma. Príkladom úspešnej kombinácie by mohla byť: laserová terapia + reflexológia + balneoterapia. Ale aký konkrétny väz bude, lekár rozhodne. Hodnotí stav pacienta, závažnosť patológie, úspešnosť liečby drogami, vek, telesnú konštitúciu atď..

Pri problémoch s chrbticou vám liečba Yumeiho tiež pomáha, ktorú nájdete v našom článku: „Japonská zdravotná terapia Yumeiho: podstata metódy, indikácie a kontraindikácie, recenzie pacientov a znalecký posudok“..

A samozrejme, lekár určite predpíše fyzickú terapiu pre pacienta, bez ktorej fyzioterapia nebude mať požadovaný účinok. Napríklad, rovnaká elektroforéza pri cervikálnej osteochondróze je užitočná, iba ak pacient dodržiava iné predpisy neurológa, pravidelne cvičí vo fyzickej terapii, odmieta sedavý životný štýl atď..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

Medzi najzávažnejšie choroby zažívacieho traktu patrí kýla pažeráka jednu z vedúcich pozícií. Pre úspešné vyliečenie je potrebné včas diagnostikovať a stanoviť presnú diagnózu.
Umbilická hernia u detí je vyčnievanie vnútorných orgánov pod kožou okrúhleho alebo oválneho tvaru v oblasti pupka dieťaťa. Ochorenie sa vyskytuje u každého piateho dieťaťa.
Ak lekár diagnostikoval dieťa pupočníkovou prietržou, nezúfajte. Lekári vždy neodporúčajú chirurgickú liečbu. Ak je pupočná kýla u dieťaťa malá, môžete sa s ňou vyrovnať konzervatívnymi metódami, najmä masážami a liečebnými cvičeniami..