loader

Hlavná

Späť

Rehabilitácia po operácii chrbtice: načasovanie, metódy a vyhliadky

Operácia chrbtice sa vykonáva na odstránenie rôznych funkčných porúch prvkov chrbtice. Akýkoľvek chirurgický zákrok je však iba prvým krokom v liečbe. Po chirurgickom zákroku nasleduje komplexné zotavenie. Pooperačná rehabilitácia je zodpovedné a dostatočne dlhé obdobie, od ktorého bude závisieť konečný výsledok chirurgickej liečby..

Každá chirurgická operácia je odstránenie hlavnej príčiny bolesti a fyzického zlyhania. Porušenia, ktoré predtým odsúdili osobu na zdravotné postihnutie, sa teraz úspešne napravujú pomocou moderných efektívnych technológií a tým šetrným spôsobom. Zotavenie rýchlo postupuje a riziko komplikácií je minimalizované na maximum. Jednou z najunikátnejších techník je transpedikulárna fixácia, ktorá našla svoje uplatnenie s veľkým počtom indikácií: od stenózy miechového kanála, progresívnej skoliózy alebo kyfózy po nestabilitu stavcov..

Všetky operácie pomáhajú eliminovať priamy patologický faktor. A potom musíte vrátiť pacientovi motor a podporný potenciál, pokiaľ je to možné, aby sa všetky fyziologické parametre vrátili do normálu, aby sa odstránili adaptívne stereotypy, ktoré sa vytvorili počas choroby, aby vás naučili, ako sa pohybovať a správne distribuovať záťaž. Po komplexnej operácii je potrebné zotaviť sa čo najproduktívnejšie a bez následkov - to je primárny cieľ rehabilitácie.

Komplex rehabilitačných opatrení rozvíja iba rehabilitológ spolu s operačným chirurgom. Bez ohľadu na zložitosť zákroku a umiestnenie zákroku, či už ide o korekciu hrudnej skoliózy alebo dekompresiu nervových zakončení na ktorejkoľvek z úrovní, od pacientov sa vyžaduje, aby sa držali programu obnovy. Dostanete podrobnú lekársku inštrukciu od lekárov, ktorí sú priamo oboznámení s vaším klinickým prípadom. V žiadnom prípade neporušujte jeho najmenší bod ani načasovanie! Vaša fyzická rehabilitácia nie je tá, ktorú ponúka Dr. Bubnovsky, ale individuálne ošetrenie predpísané odborníkmi v zdravotníckom zariadení, kde budete tráviť viac času..

Negramotný prístup a ľahkomyseľný prístup k najdôležitejšej časti liečby sa skončí veľmi neuspokojivými výsledkami. Ak nechcete mať vážne problémy, nepriradte sa k ničomu a nezažite z internetu žiadnu taktiku.

Sanatórium po operácii chrbtice

Je dôležité to vedieť! Lekári v šoku: „Existuje účinný a cenovo dostupný liek na bolesť kĺbov.“ Prečítajte si viac.

Pri hospitalizácii, ktorá je po niektorých minimálne invazívnych operáciách príliš krátka, rehabilitácia nekončí. Pacient si musí vopred určiť, do ktorého rehabilitačného centra (RC) pôjde. V nemocnici sa zvyčajne poskytuje iba prvá pomoc v počiatočnom období a v rehabilitačných strediskách poskytujú kompetentnú starostlivosť v ďalších fázach. Samozrejme existuje aj záložná možnosť - navštíviť ambulantnú fyzioterapiu a fyzioterapiu v niektorej nemocnici, ale je to problematické, má operačnú chrbticu a ambulantnú starostlivosť v nekvalitnom domácom teritóriu.

V závislosti od objemu vykonaných chirurgických zákrokov a pohody pacienta v špecializovaných liečebných ústavoch rehabilitácie môže liečba trvať 2 - 8 týždňov. Kde môžem získať rehabilitáciu po operácii chrbtice? Na rehabilitáciu si musíte vybrať iba to najlepšie lekárske zariadenie, ktoré má bezvadnú povesť. Počas dňa nenájdete ideálne RC v Rusku s ohňom, ale napriek tomu sa pokúste pomôcť, zdôrazňujúc viac či menej hodných:

 • Liečebné a rehabilitačné centrum Ministerstva zdravotníctva Ruskej federácie (Moskva);
 • Centrum restoratívnej medicíny „Tri sestry“ (Moskva);
 • RC "Monino" (oblasť Moskvy, okres Noginsky);
 • nemocnica rehabilitácie Ruských železníc (Irkutsk).

Program v týchto strediskách vyvíja rehabilitológ so zreteľom na lekársku dokumentáciu, ktorú pacient dostal pri prepustení z nemocnice, a na základe dodatočného diagnostického vyšetrenia. Na konci liečebného cyklu v RC sa odporúča liečba sanatória na trvalé upevnenie dosiahnutých výsledkov, zlepšenie fungovania pohybového aparátu. V budúcnosti sa má konať 1-2 krát do roka. Medzi ruské sanatóriá špecializujúce sa na rehabilitáciu ľudí po operácii miechy patria Sanatórium Pushkino Štátna rozpočtová zdravotná inštitúcia, Podmoskovye Sanatórium RF UDP, Sanatórium Staraya Russa a Vorovskiy Sanatórium CJSC.

Keďže sme začali hovoriť o rehabilitačných centrách a sanatóriách, nemôžeme spomenúť len Českú republiku. Česká republika je vyspelý štát, kde v tejto oblasti pôsobia najlepšie rehabilitačné a sanatóriá zdravotníckych zariadení nielen v Európe, ale na celom svete. Ortopédia a chirurgia chrbtice sa vyvíjajú presne na rovnakej úrovni ako v Izraeli a Nemecku..

Iba v Českej republike a nikde inde, s vysokou kvalitou všetkých služieb, bola zaznamenaná najnižšia cena liečby. Ruský rehabilitačný systém a nezodpovedá českým štandardom.

Vo svetoznámych Janských Lázních, Jáchymove, Poděbradoch a ďalších českých kúpeľoch bohatých na jedinečné prírodné zdroje, vysoko kvalifikovaných fyzioterapeutov, inštruktorov fyzioterapie, ortopédov a neurológov vracajú normálnu kvalitu života aj tým najťažším pacientom, ktorým v ich krajine nemohli pomôcť..

Obdobia rehabilitácie

Terapeutická stratégia a načasovanie rehabilitácie sú úzko prepojené. Podmienene je zotavenie rozdelené do 3 etáp, ktorých trvanie určuje lekár. Zvážte fázy celého rehabilitačného obdobia pre bežné typy intervencií. Zameriame sa na také vykonané manipulácie, ako je fixácia alebo inštalácia protézy po zranení, odstránenie prietrže a odstránenie ďalších následkov degenerácie stavcov. Pre lepšie vnímanie uvádzame informácie v tabuľke. Bude tiež uvádzať, ako dlho (približne) každá z etáp obnovy trvá; aké úlohy zlepšujúce zdravie sa vykonávajú v danom období.

periódatrvanieCieleterapia
zavčasAsi 2 týždnePrevencia komplikácií, odstránenie opuchov a bolesti, stimulácia hojenia rán
 • Súlad s pokojom na lôžku počas určitého obdobia;
 • antibiotická terapia;
 • užívanie NSAID, hemostatických neurometabolických liekov;
 • drenáž rany, ošetrenie chirurgických švov;
 • dychové cvičenia;
 • bezpečná a veľmi jemná cvičebná terapia v polohe na chrbte (ruky a nohy);
 • dávkovanie chôdze v korzete
neskoro1,5 až 2,5 mesiacaPostupný návrat pacienta do normálneho života, obnovenie funkcie chrbtice, posilnenie pohybového aparátu
 • Liečba drogami (ak je to potrebné);
 • nosenie korzetu v čase činnosti, prísne časovo obmedzené;
 • lekárska gymnastika s postupným rozširovaním komplexu cvikov a predlžovaním tréningového času (dôraz na štúdium miechových a brušných svalov);
 • fyzioterapia (UHF, Bernardove prúdy, magnetoterapia, elektroforéza atď.);
 • na konci obdobia zotavenia, zaradenie tried do skupiny
odložené1-9 mesiacov (podmienky stanovené individuálne)Plná obnova života, prevencia relapsu a možných následkov z dlhodobého hľadiska, posilnenie tela
 • Rozmanitejšia cvičebná terapia;
 • plavecká a aqua gymnastika;
 • masáže a manuálna terapia;
 • prísne dodržiavanie limitu fyzickej aktivity;
 • blato, minerálne kúpele

Teraz je jasné, čo je rehabilitačné obdobie vo všeobecnosti: pohybuje sa od 3 do 12 mesiacov. Ale aj po uplynutí stanoveného časového rámca budete musieť dodržiavať určité obmedzenia fyzickej aktivity na celý život, viesť zdravý životný štýl, pravidelne cvičiť (doma) a každoročne absolvovať multikomplexný kurz špecializovanej prevencie v sanatóriách..

Čo je kontraindikované v prvých dvoch rehabilitačných obdobiach, to znamená v počiatočnej a neskorej fáze? Podľa absolútneho zákazu:

 • vykonávanie gymnastiky a fyzickej práce bez ortopedického korzetu;
 • masáže a manuálne procedúry;
 • prijatie miesta na sedenie (iba lekár odstráni obmedzenie!);
 • vykonávanie ohýbania a krútenia tela;
 • vstupné skoky, kyvné nohy, beh;
 • akékoľvek ostré a intenzívne pohyby;
 • športové aktivity vrátane cyklistiky;
 • jazda a cestovanie verejnou dopravou;
 • vzpieranie (zvyčajne nemôžete zdvihnúť viac ako 3 kg).

Za účelom rýchleho návratu do tvaru a normálneho rytmu života, v žiadnom prípade nedovoľte nútiť zaťaženie a nadmerné zaťaženie chrbtice. Rehabilitácia zahŕňa čisto primeraný prístup, ktorý striktne zohľadňuje čas po operácii, zložitosť klinického prípadu, vek, telesnú hmotnosť atď. Zameriava sa na účinný a netraumatický účinok: na produktívnu aktiváciu mobility a podpornú schopnosť pri maximálnom vyložení operovanej chrbtice. Osobitná pozornosť si zaslúži aj správna výživa a kontrola hmotnosti..

Korzet po operácii chrbtice

Po chirurgickom zákroku sa každému pacientovi odporúča použiť špeciálny polotuhý korzet, ktorý chráni slabú časť pred zraneniami, udržiava ju v pevnej polohe, aby sa lepšie uzdravil a udržal potrebný stupeň vyloženia. Váš špecialista vám povie, koľko máte na sebe každý deň - 3-6 hodín denne alebo viac. Obliekajú ho v čase motorickej aktivity, zatiaľ čo ležia v posteli a korzet odstránia.

Celková doba nosenia sa určuje individuálne. Nemôže sa používať ani na dlhú dobu, pretože to môže viesť k lokálnej svalovej atrofii. Preto pozorne načúvajte lekárovi, ako nosiť korzet, na ako dlho. Musí sa zakúpiť špeciálny držiak na chrbát alebo krk. Približné náklady na obväz po operáciách na lumbosakrálnej úrovni sú 5 - 6 tisíc rubľov.

Dokonca aj „zanedbané“ spoločné problémy môžu byť vyliečené doma! Nezabudnite to rozmazať raz denne..

Niekto môže byť odporučený použiť chodec, ktorý uľahčí pohyb, zvýši dôveru pri chôdzi a zníži zaťaženie chrbtice. Táto adaptácia je dôležitá, keď v predoperačnom období došlo k strate citlivosti jednej z končatín. Po zákroku sa sila a citlivosť nôh nevráti okamžite, vyžaduje to čas. A musíte začať chodiť už v najskoršom období. A chodci pomáhajú týmto pacientom vyrovnať sa s dočasnými prekážkami.

A ďalší veľmi potrebný produkt - kompresné pančuchy. Sú potrebné pre každého, kto má zásah do chrbtice. Ich nosenie trvá od 2 týždňov do niekoľkých mesiacov. Prečo je tento druh spodného prádla potrebný? Kvôli manipuláciám so zvýšenou komplexnosťou sa musí človek dlho zdržať plného zaťaženia a dlhú dobu ležať v posteli, čo prispieva k venóznej stáze a tvorbe krvných zrazenín v dolných končatinách. Trombóza končatín je nebezpečná náhlou separáciou krvných zrazenín a uzavretím lúmenu pľúcnych tepien. Je to vážna komplikácia, ktorá môže byť fatálna. Noste kompresívne pančuchy, ktoré pomáhajú efektívne zvládať preťaženie, najmä u ľudí s patológiou žíl a so zvýšenou zrážanlivosťou krvi..

invalidita

Ak hovoríme o operáciách pre medzistavcové prietrže, postihnutie sa často nedostane. Koniec koncov, lekári sa podieľali na chirurgickom zákroku s cieľom normalizovať kvalitu života osoby a nie na to, aby bola zdravotne postihnutá. Týka sa to takmer všetkých zásahov. Otázka, či je dané zdravotné postihnutie, je však správnejšia, aby bolo možné odpovedať týmto spôsobom: je možné ho priradiť, ak pooperačná rehabilitácia nepriniesla očakávané výsledky. Pacient je poslaný na lekárske vyšetrenie, kde sa určí, či má nárok na zdravotne postihnutú skupinu. Ošetrujúci špecialista nasmeruje ITU napríklad pri zistení nasledujúcich problémov:

 • s častými a dlhotrvajúcimi exacerbáciami radiálneho syndrómu;
 • pri pretrvávajúcom zachovaní alebo objavení sa motorickej dysfunkcie, vestibulárnych porúch, kritickej inhibície práce vnútorných orgánov;
 • ťažký cefalgický syndróm spôsobený neúspešným zásahom;
 • s dlhodobým zlyhaním pohybového aparátu, ktoré narúša výkon profesionálnych povinností;
 • s dlhodobou neschopnosťou samoobsluhy atď..

Ako zaregistrovať stav zdravotného postihnutia, lekár vás bude podrobne informovať, pomôže tiež pripraviť potrebný balík dokumentov príslušnému orgánu. Balenie zvyčajne obsahuje odporúčanie komisii, výpis z lekárskeho preukazu o patológii, dokument o vykonanej rehabilitačnej liečbe, fotokópiu pasu, diagnostické výsledky (CT a / alebo MRI, vaskulárna končatina RVH, mozgová regulácia, punkcia miechy, myelografia atď.).

Bolesť nôh alebo chrbta po operácii chrbtice

Nervové štruktúry chrbtice inervujú svaly horných a dolných končatín. V čase mnohých chorôb stavcov je narušená nervová vodivosť, takže človek sa často cíti znecitlivený, mravenčenie, plazí sa v nohách alebo pažiach, bolesť. A tu je dôvod, prečo noha bolí po operácii, ktorá mala obnoviť neuro-transportnú sieť, existuje niekoľko dôvodov..

Po prvé, jedná sa o zvyškové javy, ktoré by mali čoskoro úplne zmiznúť. Nervové a svalové tkanivá, ktoré prešli patologickými zmenami počas traumy alebo degeneratívnych-dystrofických ochorení, potrebujú čas na regeneráciu. Ak symptóm nesúvisí s chybami chirurga alebo s rozvinutými komplikáciami nesprávne organizovaného rehabilitačného procesu, bolesť a parestézia sa postupne začnú ustupovať..

Mechanizmus bolesti chrbta má podobné vysvetlenie. V dolnej časti chrbta alebo na inom oddelení, kde bola vykonaná chirurgická invázia, je bolesť takmer vždy prítomná v skorých štádiách. Včasná bolesť je prirodzená reakcia tela na poškodenie mäkkých tkanív, bez ktorej nie je možný žiadny zásah. Keď sa chirurgická rana vylieči, príznak bolesti sa zníži a každý deň si pacient všimne zlepšenia.

Neskorá bolesť po odstránení herniovaného disku často naznačuje recidívu patológie. Moderné operácie sú účinným spôsobom odstránenia prietrží a následkov, ktoré sú s nimi spojené, ale približne 10% ľudí v určitom štádiu zažije relaps patológie v tej istej oblasti. Takéto exacerbácie sú spojené s nesprávnym zotavením.

Prečo končatina alebo operovaná oblasť náhle ochoreli po operácii s implantátmi, ak bolo predtým všetko v poriadku? Sú to komplikácie:

 • lokálna infekčná patogenéza;
 • proces hrubej adhézie jaziev v chirurgickom poli;
 • zlyhanie protetickej štruktúry;
 • migrácia klietok a poškodenie krvných ciev alebo nervov;
 • zvýšené opotrebenie štruktúr susediacich s obsluhovanou oblasťou a ďalšie dôvody.

Pooperačné bolesti by sa nemali ignorovať, pretože môžu byť chronické. Je dôležité poradiť sa s lekárom, aby zistil ich presný pôvod. Keď to bolí v blízkosti chvostovej kosti, pravdepodobne počas operácie, ak bola manipulácia vykonaná neskúseným chirurgom, bola poškodená škrupina miechy alebo poškodené nervové korene, čo predstavuje veľké riziko pre ľudské zdravie a život.

Ďalšou bežnou reakciou tela je pooperačný edém; môže byť fyziologický aj patologický. Opuch mäkkých tkanív takmer stavcov je v prvých 7 dňoch normou, avšak ak opuch v priebehu prvého týždňa nezmizne, je sprevádzaný bolestivosťou a intenzifikáciou, hovoríme o neúspešnej patogenéze alebo infekcii..

V prípade bolesti akejkoľvek intenzity a povahy sa vykoná štúdia oblasti rany, mäkkých tkanív paravertebru, nervových a vaskulárnych formácií hrebeňa a končatín, miechy, kostných chrupavkových prvkov chrbtice. Je možné, že pri identifikácii závažných a zanedbávaných pooperačných dôsledkov bude potrebná opakovaná neurochirurgická operácia..

Teplota a možné komplikácie

Mierne zvýšenie telesnej teploty bezprostredne v prvých 3 dňoch po chirurgickej liečbe nie je komplikáciou, ale za predpokladu, že v oblasti chirurgickej rany nie sú žiadne patologické prejavy, pacient sa cíti uspokojivo. Podľa klinických pozorovaní sa neskoršia horúčka objaví od okamihu chirurgického zákroku, tým istejšie možno povedať, že prevládala lokálna infekcia. Pri nevoľnosti a horúčave neváhajte, infekčnú patogenézu v predĺženej forme je ťažké prekonať. Hlavnými opatreniami v boji proti infekčným komplikáciám sú intenzívna antibiotická liečba, liečba hlbokých rán.

Iné pooperačné sťažnosti pacientov s možnými príčinami ich výskytu:

 1. Mnoho ľudí sa sťažuje, že noha je znecitlivená alebo oslabená. To môže naznačovať reziduálny neurologický fenomén a neodvolateľnú smrť nervových vlákien, ktoré boli pred chirurgickým zákrokom značne poškodené. Ďalším dôvodom sú nekvalifikované účinky neurochirurga, ktoré vedú k poškodeniu miechového nervu alebo nervovým zakončeniam..
 2. Neopatrné pooperačné manipulácie, nesprávne vytvorený prístup, nesprávne vykonané zošívanie rán zle ovplyvňujú proces priľnavosti, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou hojenia poškodených tkanív. V dôsledku vytvárania hustých, veľkých vláknitých kordov napína nohu, pociťuje bolesť, stuhnutosť pohybov v rámci lokalizácie priľnavosti jaziev. Proces zjazvenia niekedy vyvoláva slabosť nôh, znecitlivenie stehien a ďalšie neurologické príznaky. Vysvetlenie je, že priľnavosť pri jazde pod tlakom pôsobí na nervový koreň. Liečba môže byť konzervatívna alebo chirurgická..
 3. Ak sa v oblasti stehu nájde hrudka, môže to byť hematóm, kongescia mozgomiechového moku alebo materiál na šitie, ktorý by sa mal po chvíli sám rozpustiť. Pri hematómoch alebo mozgovomiechovom moku musíte na stanovenie terapeutických účinkov vykonať punkciu vnútorného obsahu hrbole. Patologické opuchy pod šitím môžu byť znakom závažného hnisavého procesu v rane..
 4. Mnoho pacientov sa tiež sťažuje na znecitlivenie v perineu, najmä po ektómii medzistavcovej prietrže. Prečo bol rozkrok znecitlivený, na fóre môžu lekári iba špekulovať o príčine, ale nemôžu diagnostikovať neprítomnosť. Pre tento druh porušenia existuje veľa možností. Medzi nimi - novovytvorený výčnelok, konzervovaný na úrovni predoperačných porúch nervového systému, poškodenie nervov v intraoperačnom období. Tento príznak jasne naznačuje problémy s periférnym nervovým systémom: mali by ste sa bezodkladne podrobiť špecializovanému vyšetreniu.
 5. Zriedkavé sú tieto komplikácie: štrukturálne odmietnutie alebo premiestnenie transpedikulárneho fixačného systému. V prvom prípade telo prijíma implantovanú kovovú štruktúru ako nebezpečný cudzí predmet, odmieta implantát bez toho, aby mu dal šancu zakoreniť. V druhom prípade stabilizátor stráca stabilitu, posuny, ku ktorým zvyčajne dochádza na pozadí nesprávneho umiestnenia implantátu, zlej rehabilitácie, nedodržiavania fyzických záťaží alebo v dôsledku komplikácií infekčného typu, keď hnisanie pokračuje blízko miest fixácie. Syndróm ťažkej bolesti je hlavným príznakom, ktorý je často sprevádzaný vysokou horúčkou. V obidvoch situáciách je potrebná neodkladná revízia..
 6. Je kriticky zlé, ak nohy po operácii chrbtice zlyhali. Toto je najstrašší výsledok chirurgickej liečby, čo nie je veľmi povzbudivé pre pozitívne predpovede. Paralýza (zvyčajne jedna noha zlyhá) sa vyskytuje vo veľmi zriedkavých prípadoch. Paralýza nôh a paréza chodidla, ktorá sa vyvinula po neurochirurgickej terapii, je spôsobená hlavne neprofesionálnymi účinkami neurochirurga..
 7. Niektorí ľudia majú kŕče po operácii v noci, nemôžu byť pripisované niečomu prirodzenému a normálnemu. Nočný myospazmus naznačuje zhoršujúci sa stav. Často je spojená so zlým krvným obehom v nohách, hlbokou žilovou trombózou, poškodením centrálneho nervového systému, nesprávnou organizáciou fyzickej aktivity. Ak sa vyvinula meningitída, čo je zriedkavá komplikácia charakterizovaná intraoperačným poškodením miechy a následnou infekciou vstupujúcou do miechy, môžu sa vyskytnúť aj kŕče..

Dostať sa na invalidný vozík po neúspešnej operácii alebo zotavení je pochmúrna vyhliadka. Preto starostlivo vyberte kliniku a operačného lekára: ich reputácia by nemala byť najmenšia. Je lepšie ísť do zahraničia (Nemecko, Izrael, Česká republika), sú miechí chirurgovia a rehabilitológovia - lekári s veľkým písmenom. V týchto krajinách sú pacienti operovaní a rehabilitovaní na najvyššej úrovni, pričom riziká komplikácií sú minimalizované a ceny operácií a rehabilitácie sú najdostupnejšie ako kdekoľvek inde..

Liečenie bolesti po operácii chrbtice

Bolesť je jedným z najnepríjemnejších symptómov, ktoré mnohých po operácii chrbtice trápi. Syndróm bolesti tlmí psychiku, spôsobuje nespavosť a depresiu. Lekári preto robia všetko pre to, aby sa čo najviac vyhladili, aby pacientovi uľahčili prenos obdobia zotavenia. Odborníci sa domnievajú, že najlepším liekom proti bolesti s minimálnymi vedľajšími účinkami je individuálne vybrané nesteroidné protizápalové liečivo (NSAID). Lieky tejto kategórie sa vyznačujú vysokou analgetickou, protizápalovou a dekongestantnou aktivitou..

Lekári najčastejšie predpisujú NSAID na injekciu, napríklad Diclofenac a Rofecoxib. Z tabliet sú obvyklé prípravky Nimesulide a Celebrex. Ak sa bolestivý prah prekročí a je ťažké reagovať na liečbu NSAID, sú spojené silnejšie lieky: opiáty alebo kortikosteroidy.

Každý z liekov proti bolesti predpisuje výlučne lekár! Nesnažte sa predpísať lieky proti bolesti sami, toto je prinajlepšom neefektívne a najhoršie negatívne patologické reakcie. Dávkovanie, frekvencia denného užívania a trvanie liečebného cyklu vypočítava iba ošetrujúci lekár a nikto iný.

Regenerácia operovaného kĺbu s fyzioterapiou

Chirurgia kĺbov, rovnako ako každá operácia, je hlavným šokom pre ľudské telo. Trvá dlho, kým sa rana uzdraví a obnoví sa predchádzajúca funkcia kĺbov. Na tento účel sa vyvíja komplexný rehabilitačný program, v rámci ktorého okrem fyzických cvičení, ktoré bezpochyby zohrávajú významnú úlohu pri obnove funkcií pohybového aparátu, patrí aj fyzioterapia. Aké metódy fyzioterapie môže chirurg po operácii kĺbov odporučiť?

Fyzioterapia v rehabilitácii kĺbov po operácii

Hlavné úlohy fyzioterapie:

 • Stimuluje svalovú aktivitu, ktorá je v pooperačnom období znížená, odstraňuje kŕče z napnutých svalov a tonizuje uvoľnené atrofované svaly
 • Regenerujte tkanivo poškodené počas operácie, čo prispieva k ich rýchlemu uzdraveniu.
 • Urýchlite mikrocirkuláciu a krvný obeh v kĺbe
 • Stimulujte metabolické procesy
 • Prispieť k zmierneniu príznakov bolesti

Druhy fyzioterapie

Skúsenosti s používaním rôznych metód fyzioterapie ako rehabilitácie po operácii preukázali účinnosť nasledujúcich metód:

 • Laserová terapia
 • Electromyostimulation
 • elektroforéza
 • Liečba rázovými vlnami
 • Terapia UHF
 • Úprava parafínom

Laserová terapia

Rehabilitológovia vedome vyberajú túto metódu ako hlavnú pre spoločnú rehabilitáciu:

Laserová terapia zahŕňa vnútorné mechanizmy samoregulácie, mobilizáciu vlastných síl tela a tým skrátenie obdobia pooperačného zotavenia. Jeho škodlivé účinky sú navyše minimálne..

Pri vykonávaní laserových terapií sa používa červené a infračervené žiarenie kontinuálneho alebo pulzného typu:

 • Červená sa používa na povrchové plochy.
 • Infračervené - pre hlbšiu penetráciu
Ciele laserovej terapie

Laserová terapia umožňuje:

 • Znížte zápalové zameranie a výrazne znížte bolesť
 • Znížte zmluvné riziko
 • Stimulujte imunitu a vnútorný metabolizmus
 • Na spomalenie degeneratívnych procesov obnovením štruktúry mäkkých tkanív kĺbu
Použitie laserovej terapie

Laserová terapia sa používa nielen na rehabilitáciu po operácii, ale aj na liečbu:

 • osteoartróza
 • Zápalové ochorenia kĺbov a periartikulárnych tkanív:
 • artritída
 • Bursitída, zápal šliach, myozitída
 • Traumatické zranenia väzov a kĺbov

Laserová terapia sa môže použiť v kombinácii s inými metódami fyzioterapie, napríklad v akupunktúre, pôsobením na akupunktúrne body..

Electromyostimulation

Elektromostimulácia alebo neuromuskulárna elektrická stimulácia - obnova neuromuskulárnej aktivity v postihnutej oblasti prostredníctvom vystavenia súčasným pulzom.

Metóda je založená na prepojení centrálneho a periférneho nervového systému so svalmi:

 • Senzory namontované na koži stimulujú nervové zakončenie, ktoré prenáša signál ďalej do svalov.
 • Elektromostimulácia vám teda umožňuje dosiahnuť svalovú kontrakciu, podobne ako pri normálnej funkcii.

Elektromostimulácia sa tiež úspešne používa po mŕtvici, čo často vedie k paralýze svalov..

Kontraindikácie elektromyostimulácie

Na rozdiel od laserovej terapie má elektrická stimulácia kontraindikácie:

 • Srdcové choroby, najmä prítomnosť kardiostimulátora
 • epilepsie
 • Ochorenie štítnej žľazy
 • tehotenstvo
 • Kritické dni u žien

elektroforéza

Elektroforéza je pravdepodobne najbežnejšie používanou metódou. Používa sa pri rehabilitácii aj pri terapeutickej liečbe rôznych ochorení chrbtice a kĺbov..

Podstatou elektroforézy je urýchlené lokálne dodávanie liečiva pod vplyvom elektrického prúdu.

Táto metóda spracovania je podrobnejšie uvedená v článku Elektroforéza s karipazímom.

Ako liek sa môže použiť akýkoľvek predpis predpísaný lekárom a dokonca aj niekoľko liekov naraz.

Aké sú výhody elektroforézy
 • Lokálne cielené podávanie liečiva znižuje škodlivé účinky liekov na orgány a umožňuje vám pôsobiť priamo na postihnuté miesto, čo výrazne urýchľuje hojenie a rýchlo zmierňuje bolesť.
 • Elektroforéza poskytuje predĺžený účinok lieku a vytvára jeho rezervy v tkanive, odkiaľ sa postupne konzumuje.

Pri rehabilitácii po operácii kĺbov sa často používa elektroforéza s NSAID alebo hydrokortizónom a novokainom..

fonoforézou

Ak sa zavádzanie lieku neuskutočňuje pod vplyvom elektrického prúdu, ale ultrazvuku, potom je to fonoforéza..

Jeho podstata je rovnaká ako pri elektroforéze, iba pri fonoforéze je možné dosiahnuť hlbšiu penetráciu lieku - až do 6 cm, čo umožňuje:

 • Aktivácia bunkového metabolizmu
 • Zlepšenie lymfatického odtoku
 • Znížte opuch, zápal a bolesť

Shock Wave Therapy (UHT)

Liečba rázovými vlnami sa v rehabilitácii široko používa, kvôli vysokej účinnosti a absencii komplikácií po tomto type fyzioterapie..

Podstata UVT pri prenikaní zvukovej vlny pôsobiacej na postihnutú oblasť kĺbu do hĺbky 7 cm.

Ciele a svedectvá UVT

Používa sa terapia rázovými vlnami:

 • Oprava poškodeného mäkkého tkaniva
 • Uvoľnite svalové napätie a znížte pooperačné kontrakcie
 • Zmäkčenie usadenín vápnika a vláknitých oblastí
 • Zlepšenie dodávky krvi
 • Ako úľava od bolesti s rýchlym pôsobením

Tento rozsah aplikácií umožňuje použitie UVT na liečenie mnohých ochorení kĺbov a ich tkanív:

 • Epicondylitída a burzitída
 • Bolesť v oblastiach:
  • slabiny, stehná, patella, dlaň a zápästie
 • Zápal šľachy Achillovej šľachy
 • Podpätka ostrohy
 • Zápal kolien
 • Soľné ložiská
 • Športové úrazy
 • Posttraumatické vklady atď..
Kontraindikácie UVT

Liečba rázovými vlnami je kontraindikovaná:

 • V prípade zrážania krvi
 • Prítomnosť zhubných a benígnych nádorov
 • Infekčné procesy
 • V oblasti nájdenia hlavných krvných ciev
 • Počas tehotenstva

Úprava parafínom

Táto metóda je stará, rovnako ako svet, a jednoduchá - tepelný účinok na tkanivá.

Využíva sa schopnosť parafínu dlhodobo sa akumulovať a udržať si teplo.

Na tento účel sa biely parafín zahriaty na asi 70 ° C a potom ochladený na 55 ° nanáša štetcom ako aplikácia na boľavý povrch, kde čoskoro stvrdne..

Funkcie liečby parafínom

Parafínové ošetrenie má nasledujúce funkcie:

 • Odstraňuje bolesť a zápal
 • Urýchľuje prietok krvi a lymfy
 • Zjemňuje svaly
 • Stimuluje vnútornú výmenu

Parafínová liečba je veľmi bežnou konzervatívnou metódou používanou nielen pri liečbe kĺbov, ale aj pri liečbe prechladnutí, kozmetiky a ďalších oblastí..

Kontraindikácie liečba parafínom

Existujú však kontraindikácie. Liečba parafínom sa preto neodporúča:

 • S hypertenziou 2. a 3. stupňa
 • Exacerbácie zápalových procesov
 • Vysoká teplota
 • Krvácacie tendencie
 • Hnisavé vyrážky
 • cirhóza
 • Tuberkulóza a iné skryté infekcie
 • Endokrinné choroby

Fyzioterapia sa musí kombinovať s dennými fyzickými cvičeniami zahrnutými v rehabilitačnom programe, ako aj s masážou - a kĺb sa po operácii zotaví oveľa rýchlejšie.

Použitie fyzioterapie ako nezávislej metódy rehabilitácie nie je možné, pretože hlavnou metódou pooperačnej rehabilitácie je cvičebná terapia..

Video: Rehabilitačné cvičenia po artroplastike

Aká je rehabilitácia po operácii chrbtice?

V arzenáli lekárov existuje množstvo spôsobov a metód liečby chorôb chrbtice. Ak je pacient liečený včas, potom je liečba úspešná, nepríjemné príznaky patológie sa zastavia, ale sú situácie, keď je chirurgický zákrok nevyhnutný. Potom pooperačné obdobie po operácii chrbtice hrá dôležitú úlohu, pravdepodobnosť recidívy a úplného zotavenia závisí od nej..

Ciele rehabilitácie

Chirurgia na ktorejkoľvek časti chrbtice je predpísaná iba vtedy, ak lieky, fyzioterapia a iné liečebné metódy nepriniesli viditeľné výsledky. Chirurgovia vo svojej praxi používajú rôzne metódy operácie, ale aj ten najmenej invazívny vyžaduje kvalitné rehabilitačné obdobie. Konečný výsledok liečby závisí od toho..

Zotavenie po operácii bedrovej chrbtice má tieto ciele:

 1. Zabráňte rozvoju všetkých možných pooperačných komplikácií.
 2. Zabráňte rozvoju patológie relapsu.
 3. Eliminujte opuch a bolesť.
 4. Obnovte pacientovi všetky zručnosti v oblasti starostlivosti o seba.
 5. Postupné obnovenie funkcií chrbtice, kde bol vykonaný chirurgický zákrok.
 6. Posilnite a posilnite svalovo-väzivový aparát.
 7. Naučiť pacienta, aby správne choval pózu pri chôdzi, sedení.
 8. Normalizujte fungovanie pohybového aparátu.
 9. Obnovte stratenú kvalitu života pacienta.

Podrobná rehabilitácia po operácii chrbtice sa vykonáva pomocou nasledujúcich princípov:

 • Rehabilitačné opatrenia sa vyberajú pre každého pacienta individuálne, pričom sa berie do úvahy zložitosť operácie, sprievodné choroby a celkové zdravie..
 • Po chirurgickej manipulácii by mal byť stav pacienta kontrolovaný nielen chirurgom, ale aj neurológom, rehabilitológom..

Komplexný prístup k rehabilitácii urýchli proces obnovy.

Ako dlho trvá rehabilitácia??

Obdobia zotavenia pre každého pacienta sú individuálne, obvykle rehabilitácia trvá 3 až 12 mesiacov. Dĺžka rehabilitácie je ovplyvnená typom chirurgického zákroku, ak to vezmete do úvahy, môžete zavolať približný časový rámec:

 • Ak pacient podstúpil endoskopickú discektómiu, rehabilitačné obdobie trvá v priemere asi 3 mesiace.
 • Po transplantácii stavcov a transpedikulárnej fixácii to bude trvať najmenej 3 mesiace, ale v praxi to zvyčajne trvá šesť mesiacov až rok.
 • Obdobie rehabilitácie po operácii chrbtice trvá najmenej 2 mesiace, ak bola vykonaná vertebroplastika. U starších ľudí je trvanie omnoho dlhšie.
 • Postup na odparenie medzistavcových platničiek laserovými lúčmi si vyžaduje regeneráciu 2 až 3 mesiace.
 • Ak je nainštalovaný protetický disk, zvyknutie na novú umelú časť chrbtice a obnovenie mobility trvá viac ako šesť mesiacov..

Rýchlosť zotavenia do značnej miery závisí od jasného a správneho vykonávania všetkých lekárskych odporúčaní.

Kde je rehabilitácia?

Po liečbe v nemocnici rehabilitácia nekončí, ale musí nevyhnutne pokračovať. Pacientovi sa odporúča zvážiť otázku, v ktorom rehabilitačnom stredisku bude pokračovať v liečbe..

Po operácii chrbtice lekári v nemocnici poskytujú iba prvú pomoc v počiatočnej fáze, proces zotavenia je však dlhý a vyžaduje si integrovaný prístup a kontrolu kvalifikovaných odborníkov, aby sa chrbtica vrátila k svojej predchádzajúcej mobilite a flexibilite..

Rehabilitačné centrá

Nájsť rehabilitačné centrum, ktoré je ideálne vo všetkých ohľadoch, je problematické, ale v Rusku je niekoľko, ktoré si zaslúžia pozornosť:

 1. Rehabilitačné centrum Ministerstva zdravotníctva Ruska. Centrum sa nachádza na: Moskva, Ivankovskoye Shosse, 3. Môžete sa obrátiť na linku pomoci 84957309889. Náklady na úplnú rehabilitáciu sú dosť vysoké. Za deň pobytu budete musieť zaplatiť od 3 do 7 000 rubľov, v závislosti od komory. Postupy majú rôzne náklady, počnúc 300 rubľami a končiac 5 tis. Celkové náklady na zotavenie sa vypočítajú pre každého pacienta individuálne.
 2. Centrum pre restoratívnu medicínu "Tri sestry" v Moskve. V strede obce sa nachádza dedina Raiki, sv. Chekhovskaya, d. 1. Telefón: 84952874949. Náklady na rehabilitáciu v centre sú značné, ceny začínajú na 10 000 za deň, ale táto suma zahŕňa všetko: stravu, ubytovanie, všetky potrebné postupy.
 3. Rehabilitačné centrum "Monino", ktoré sa nachádza na predmestí, okres Noginsky, obec Gorbush. Môžete sa spojiť telefonicky: Náklady na rehabilitáciu za deň budú stáť pacienta v priemere 5,5 tisíc rubľov, čo je minimálna odporúčaná doba 21 dní..
 4. Klinika rehabilitácie Ruských železníc v Irkutsku. Centrum sa nachádza 21 km od traktu Bajkal. Telefóny pre komunikáciu: 83952677427, 88002343434. Priemerné náklady na pobyt v centre sú 3 - 5 tisíc denne. Táto cena zahŕňa stravu, procedúry, denné lekárske vyšetrenie.
 5. Rehabilitačná klinika Malvazinka v Prahe. Môžete zavolať telefonicky: +420603566235, +420731636162. Je potrebné poznamenať, že náklady na liečbu na klinikách v Prahe sú 2 až 3-krát nižšie ako v Nemecku alebo Izraeli, ale kvalita nie je nižšia. V každom prípade je tento prístup individuálny a priemerné tri týždne rehabilitácie budú musieť zaplatiť približne 20 tisíc eur.

Pokiaľ ide o zdravie milovanej osoby, nie je škoda dávať nič na obnovenie jej zdravia a kvalitnej liečby.

Doma

Nie každý má prostriedky na to, aby sa po nemocnici dostal do rehabilitačného centra. Proces zotavenia je možný doma, ale za určitých podmienok:

 • V blízkosti by mala byť blízka osoba, ktorá má zručnosti v oblasti masáže a starostlivosti o týchto pacientov.
 • Je nevyhnutné prísne dodržiavať všetky lekárske predpisy..
 • Fyzioterapeutické cvičenia je nevyhnutné vykonávať od okamihu, keď vám to lekár povolí, a iba na odporúčané cvičenia. Pokiaľ je to možné, je lepšie navštíviť časť o fyzioterapeutických cvičeniach.
 • Berte všetky lieky predpísané lekárom.
 • Pravidelne navštevujte lekára, aby sledoval priebeh rehabilitačného procesu..
na obsah ↑

Spôsoby, ako sa zotaviť z operácie

Obdobie zotavenia po operácii chrbtice zahŕňa integrovaný prístup využívajúci rôzne liečebné metódy.

Lieky

Nie je možné si predstaviť rehabilitačné obdobie bez užívania liekov. Liečba liekom môže znížiť čas zotavenia chrbtice. Špecialisti v tejto dobe menujú:

 1. Protizápalové nesteroidné lieky. Pomáhajú eliminovať bolesť po chirurgickom zákroku a bránia rozvoju zápalového procesu. Odporúčané vstupné: Movalisa, Nimesil, Diclofenac.
 2. Na normalizáciu prietoku krvi v patologickej oblasti sa predpisuje Picamilon a kyselina nikotínová.
 3. Aby sa zlepšila štruktúra chrupavky, pacient by mal užívať chondroprotektory: Don, Structum, Teraflex.
 4. Na posilnenie imunitného systému je indikované použitie imunostimulantov.
 5. Príjem multivitamínov posilní organizmus a zvýši jeho ochranné vlastnosti.

Dávkovanie a trvanie užívania liekov predpisuje ošetrujúci lekár.

cvičenie

Cvičenia chrbta po operácii chrbtice sú zamerané na:

 • Normalizácia motorických schopností.
 • Zlepšenie krvného obehu.
 • Normalizácia metabolických procesov.
 • Posilnenie svalov a väzív.
 • Normalizácia nervového systému.

Cvičenie môžete urobiť prvýkrát po povolení lekára na posteli a v neskorších fázach zotavenia doplniť cvičenie o cvičenia na simulátoroch..

Cvičebná terapia a gymnastika

Plnohodnotný komplex je možné spustiť najskôr za 3-4 týždne, ale po niekoľkých dňoch sa odporúča vykonávať cviky na miesenie kĺbov..

 • Robte kruhové pohyby rukami a nohami.
 • Ohýbať a uvoľňovať paže v lakťovom kĺbe a nohy v kolene.
 • Vytiahnite si kolená na brucho.

Neskoršie cvičenia sa vyberajú s prihliadnutím na lokalizáciu patologického miesta.

Ak chcete obnoviť oblasť hrudníka, odporúča sa vykonať nasledujúce cvičenia:

 1. Prípadne potiahnite nohy k bruchu a nižšie.
 2. Ležiace ruky sa roztiahli od seba a zodvihnite panvu a držte niekoľko sekúnd.
 3. Zdvihnite hornej časti tela a natiahnite bradu k hrudníku.
 4. Postavte sa k stene, postavte sa na prsty a vytiahnite ruky.

Cvičenia po operácii na chrbtovej časti driekovej chrbtice môžu byť použité nasledovne:

 1. kľučky.
 2. Gymnastika chrbtice po operácii na spodnej časti chrbta môže zahŕňať nasledujúce cvičenie: pri ležaní vykonajte pohyby s nohami, ktoré pripomínajú krútenie pedálu bicykla. Zmenou uhla nôh môžete zvýšiť alebo znížiť zaťaženie chrbtice a abs.
 3. Plytké drepy.
 4. Chlopne nôh sa ohýbajú na kolenách do strán.
 5. Postavte sa na kolená a oprite sa o ruky. Pomaly sa ohnite a vyklente dolnú časť chrbta.
 6. Postaviť sa k stene, dotýkať sa jej krku, zadku a pätiek. Zdvihnite ruky, natiahnite sa a zostaňte v tejto polohe 5 minút. Môžete vyliezť na prsty.

Po operácii chrbtice sa musí nepretržite vykonávať záťažová terapia bedrovej chrbtice.

Všeobecný gymnastický komplex pomôže rýchlejšie sa zotaviť:

 1. Ležiace na chrbte, ohýbajte nohy a bradu blížite k hrudníku. Zdvihnite hornú časť tela a podržte ho niekoľko sekúnd.
 2. V rovnakej polohe pritlačte kolená k hrudníku a napnite zadok.
 3. Vydajte sa na všetky štyri. Potiahnite ruku a opačnú nohu vpred, na pár sekúnd podržte a vymeňte.
 4. Poloha na bruchu. Ruky na podporu brady. Striedavo zdvihnite rovné nohy a držte ich 5-7 sekúnd.

V prípade patologických stavov chrbtice by sa mala gymnastika stať nevyhnutným postupom ako čistenie zubov ráno alebo pri vodných procedúrach. Iba pravidelné cvičenie udrží svaly v dobrom stave a zabráni recidíve.

Školenia

Po absolvovaní prvých etáp rehabilitácie je možné obvyklý komplex terapeutickej gymnastiky doplniť tréningom na simulátoroch. Lekár vám môže predpísať kinezioterapiu, ktorá vám umožní dobre odstrániť bolesť.

Cvičenia sa vykonávajú na simulátoroch, ktoré pomáhajú napnúť chrbticu so zväčšujúcou sa vzdialenosťou medzi stavcami. Cvičenia sú efektívnejšie, ak sa vykonávajú pod vodou pomocou napínania pod vodou s rôznymi váhami a zariadeniami..

fyzioterapia

Proces rehabilitácie môžete urýchliť návštevou fyzioterapeutickej miestnosti. Lekár predpíše nasledujúce postupy:

 • elektroforéza Tento postup umožňuje zlepšiť prenikanie liečiv na patologické miesto. Po ukončení liečby bolesť klesá, opuchy prechádzajú.
 • Peloidná terapia. Anestetizuje, má rozhodujúci účinok.
 • Ultrazvukové ošetrenie urýchľuje regeneráciu.
 • Sonoforéza je vlastne podobná masáži. Odstraňuje opuchy a znižuje zápalový proces.
 • Magnetoterapia urýchľuje metabolické procesy, zlepšuje pohyblivosť chrbtice.
 • Terapia EHF je navrhnutá na normalizáciu prietoku krvi, zvýšenie svalového tonusu.
 • Aplikácia bahna znižuje intenzitu bolesti, zmierňuje zápal.
 • Elektrická stimulácia obnovuje poškodené nervy.
 • Ionoforéza sa používa na hlboké prenikanie liečiv cez pokožku..
 • Parafínové kúpele zlepšujú krvný a lymfatický pohyb, odstraňujú svalové kŕče, obnovujú nervové vedenie.

Priebeh fyzioterapie v kombinácii s inými metódami poskytne dobré výsledky a urýchli rehabilitáciu..

masáž

Masážovanú oblasť môžete začať masážovať až po 2 až 3 mesiacoch od operácie. Používajú sa tieto techniky:

 • Klasická masáž.
 • segmentové.
 • technické vybavenie.

V prvých fázach zotavenia sa môžu masírovať iba nohy, aby sa zmiernila necitlivosť a posilnili svaly. Keď sa pacient pohybuje minimálne, masáž pomáha predchádzať zrážaniu krvi v žilách nôh. Takéto postupy by mal vykonávať iba vysoko kvalifikovaný odborník.

korzety

Po operácii chrbtice lekár vždy odporúča použiť korzet. Toto zariadenie s rôznou mierou tuhosti, ktoré odporúča odborník, chráni prevádzkované oddelenie pred otrasmi, zraneniami a opravuje ho pred zbytočným posunutím..

Nosenie korzetu sa neodporúča stále, ale iba počas fyzickej aktivity, nie dlhšie ako 6 hodín denne. Neustále nosenie takéhoto zariadenia vedie k atrofii svalov.

Čo sa môže a nemôže urobiť počas obdobia obnovy?

Na druhý deň po operácii môžu lekári vstať k pacientovi a trochu chodiť. Dĺžka chôdze by však nemala prekročiť 1,5 hodiny a určite musíte nosiť korzet. Ako sa správať po operácii chrbtice? Môžete robiť jednoduché cvičenia na odporúčanie lekára, jesť správne, aby ste zabezpečili prísun potrebných minerálov a vitamínov. Existujú však zákazy, ktoré si vyžadujú prísne dodržiavanie:

 1. Zakázané náklady bez korzetu.
 2. Zdvíhanie nad 3 kg je prísne zakázané.
 3. Masáž nie je zobrazená.
 4. Je zakázané sedieť.
 5. Žiadne krútenie chrbtice, ostré zákruty.

V neskorších štádiách rehabilitácie existujú aj zákazy:

 • Dlhé cesty v doprave sa neodporúčajú.
 • Nesmie sa dovoliť podchladenie ovládanej časti..
 • Korzet nemôžete nosiť dlho.
 • Zakázané statické pózy na dlhú dobu.

Akákoľvek rehabilitácia vyžaduje individuálny prístup, ale uvedené zákazy sa vzťahujú na všetkých pacientov.

Problémy po operácii

Operácia zostala pozadu, ale to vôbec neznamená, že všetky problémy. Pacienti často začínajú sťažovať na všetky druhy komplikácií..

Nohy sa cítia zle

Ak sa po operácii chrbtice objaví necitlivosť nôh, môže to znamenať zachovaný neurologický syndróm alebo smrť neurónov. Dôvod môže byť skrytý aj v nešikovných konaniach chirurga, ktorý poškodil nervové zakončenie..

Ak necítite svoje nohy, potom problém vyriešite, lekár odporúča postup elektrických stimulačných procedúr a parafínové kúpele. Ak sa dá vodivosť obnoviť, výsledok bude pozitívny..

Necitlivosť mozgu

Znecitlivenie časti mozgu po operácii chrbtice je tiež bežné u pacientov. Problém spočíva v úplnom preskúmaní, pretože príčina môže byť skrytá, a to tak pri vytváraní výstupkov z diskov, ako aj pri poškodení nervových zakončení. Na prijatie terapeutických opatrení je potrebné zistiť príčinu.

Jazdecké adhézie

Proces priľnavosti jaziev po operácii chrbtice môže byť rušivý z nasledujúcich dôvodov:

 • Nesprávny prístup k mieche.
 • Nesprávne šitie.
 • Neopatrná pooperačná manipulácia.

Vytvorené jazvy vedú k stuhnutosti pohybov, bolesti, pocitu zovretia, znecitlivenia, ak bodec ovplyvnil nervové zakončenie.

Terapia môže byť konzervatívna alebo chirurgická..

Nemôžem chodiť

Po operácii chrbtice nemôžete chodiť? Potom môžete chodítko použiť prvýkrát. Citlivosť v jednej z končatín často po zákroku zmizne, čo sťažuje pohyb. Všetko padne na svoje miesto, ale čas musí uplynúť. Chodci vám pomôžu, ak je problém dočasný.

Odpovede na otázky

Pacienti často kladú podobné otázky aj po operácii..

Ako sa správať počas rehabilitácie?

Odporúčania pre všetkých pacientov sú:

 • Dodržiavajte požiadavky lekára.
 • Nezdvíhajte závažia.
 • Nepokúšajte sa posadiť bez súhlasu lekára.
 • Odporúča sa chodiť a ľahnúť si.
 • Použite korzet.
 • Užívajte lieky predpísané lekárom.
 • Vykonajte povolené cvičenia.
na obsah ↑

Ako nosiť ponožky?

Po tejto operácii sa môžete obísť bez tejto časti šatníka. V ďalších štádiách rehabilitácie sa stáva otázkou, ako nosiť ponožky po operácii chrbtice. To sa dá urobiť pri ležaní, keď sa noha ohýba na kolene a pri zdvíhaní hornej časti tela sa kladie na špičku.

Kedy môžem sedieť a ako?

Pacienti sa vždy zaujímajú o otázku, koľko nemôžu sedieť po operácii chrbtice? Nemalo by sa to povoliť najmenej 3 týždne a niekedy po operácii chrbtice nemôžete sedieť 2 až 3 mesiace.

Keď lekár povolí, ako si sadnúť po operácii chrbtice? Toto by sa malo robiť iba na tvrdom povrchu, môžete použiť ortopedický vankúš, ale nie dole. Prvýkrát čas na sedenie nie je dlhší ako 15 minút.

Ako správne vstať?

Ako vstať po operácii chrbtice, ak sedenie ešte nie je povolené? Môžete to urobiť týmto spôsobom:

 1. Prevalte sa na brucho.
 2. Prejdite na okraj postele.
 3. Predkolenie.
 4. Opatrne vstaňte, oprite sa o nohu a položte ruky, ako na kliky.

Je dôležité, aby chrbát bol rovný.

Čo robiť, ak som otehotnel okamžite po operácii?

Odborníci neodporúčajú myslieť na dieťa v budúcom roku po operácii. Pretože chrbtica ešte nie je silná a nebude schopná odolať záťaži.

Ak otehotnie okamžite po operácii chrbtice, lekári môžu odporučiť ukončenie tehotenstva. Ak sa obdobie na zotavenie blíži ku koncu, potom je možné získať súhlas lekárov na pôrod, ak stav ženy nespôsobuje obavy..

Ako obnoviť nervové korene?

Poškodenie nervových zakončení sa prejavuje znecitlivením, stratou citlivosti. Regenerácia nervových koreňov chrbtice po operácii bude rýchlejšia, ak používate fyzioterapiu, masáže a gymnastiku, ako aj lieky a lieky na báze vitamínu B.

záver

Po operácii je možné úplne obnoviť všetky funkcie chrbtice, ak sú dodržané všetky odporúčania lekárov a sú vážne rehabilitačné opatrenia. Prognóza liečby závisí od správania a úsilia pacienta..

Prečítajte Si O Druhy Kýl

≡ Domovská stránka → Nádorové ochorenia maternice → Myoma →Maternicové myómy sú jednou z najbežnejších chorôb reprodukčnej sféry. Podľa štatistík sa nezhubný nádor myometria zistil u 30% žien po dosiahnutí veku 35 rokov.
Účinná protizápalová terapia medzistavcovej prietrže zahŕňa niekoľko metód zameraných na zmiernenie bolesti u pacienta a spomalenie degeneratívnych-dystrofických zmien v chrbtici.
Tesnenie v blízkosti pupku môže mať odlišnú etiológiu. V niektorých prípadoch sa to považuje za normu a niekedy tento príznak signalizuje možné zdravotné problémy..